• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Par akcīzes nodokļa aprēķināšanu, maksāšanu un uzrādīšanu grāmatvedībā. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 23.02.2001., Nr. 31 https://www.vestnesis.lv/ta/id/3967-par-akcizes-nodokla-aprekinasanu-maksasanu-un-uzradisanu-gramatvediba

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Energoapgādes regulēšanas padomes dienesta informācija Nr.05-02/91

Par kvalificētajiem elektroenerģijas lietotājiem 2001. gadam

Vēl šajā numurā

23.02.2001., Nr. 31

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Valsts ieņēmumu dienests

Veids: rīkojums

Numurs: 118

Pieņemts: 20.02.2001.

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Valsts ieņēmumu dienesta rīkojums Nr.118

Rīgā 2001.gada 20.februārī

Par akcīzes nodokļa aprēķināšanu, maksāšanu un uzrādīšanu grāmatvedībā

 

1. Saskaņā ar likuma "Par nodokļiem un nodevām" 5.panta otro daļu un likumu "Par akcīzes nodokli" apstiprinu "Metodiskos norādījumus par akcīzes nodokļa aprēķināšanu un maksāšanu dārgmetāliem un to izstrādājumiem, dārgakmeņiem un to izstrādājumiem, vieglajiem automobiļiem, motocikliem, bezalkoholiskajiem dzērieniem un kafijai un ar to saistīto darbību uzrādīšanu grāmatvedībā".

2. Rīkojumu un ar šo rīkojumu apstiprinātos metodiskos norādījumus publicēt laikrakstā "Latvijas Vēstnesis".

3. Atzīt par spēku zaudējušu Valsts ieņēmumu dienesta 1999.gada 4.jūnija rīkojumu Nr.323 "Par akcīzes nodokļa aprēķināšanu, maksāšanu un uzrādīšanu grāmatvedībā".

4. Atzīt par spēku zaudējušiem:

4.1. Valsts ieņēmumu dienesta 1999.gada 13.decembra vēstuli Nr.15.2.2/16584 "Par akcīzes nodokļa piemērošanu kafijai un bezalkoholiskajiem dzērieniem";

4.2. Valsts ieņēmumu dienesta 2000.gada 2.marta vēstuli Nr.15.2.2/3634 "Par akcīzes nodokļa piemērošanu dārgmetāliem, dārgakmeņiem un to izstrādājumiem";

4.3. Valsts ieņēmumu dienesta 2000.gada 4.maija vēstuli Nr.15.2.2/7726 "Par akcīzes nodokļa piemērošanu dārgmetāliem un to izstrādājumiem, dārgakmeņiem un to izstrādājumiem";

4.4. Valsts ieņēmumu dienesta 2000.gada 16.oktobra vēstuli Nr.15.2.2/18125 "Par akcīzes nodokļa piemērošanu dārgmetāliem un to izstrādājumiem, dārgakmeņiem un to izstrādājumiem".

Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektors A. Sončiks

Metodiskie norādījumi par akcīzes nodokļa aprēķināšanu un maksāšanu dārgmetāliem un to izstrādājumiem, dārgakmeņiem un to izstrādājumiem, vieglajiem automobiļiem, motocikliem, bezalkoholiskajiem dzērieniem, kafijai un ar to saistīto darbību uzrādīšanu grāmatvedībā

Izdoti saskaņā ar likuma "Par nodokļiem un nodevām" 5.panta otro daļu un likumu "Par akcīzes nodokli"

Šo metodisko norādījumu mērķis ir sniegt metodisku palīdzību fiziskajām un juridiskajām personām, kuras veic darījumus (darbības) ar dārgmetāliem un to izstrādājumiem, dārgakmeņiem un to izstrādājumiem, vieglajiem automobiļiem, motocikliem, bezalkoholiskajiem dzērieniem un kafiju, likuma "Par akcīzes nodokli" prasību izpildes nodrošināšanā, izskaidrot jautājumus par akcīzes nodokļa aprēķināšanu, samaksu valsts budžetā un ar to saistīto darbību uzrādīšanu grāmatvedībā.

Metodiskajos norādījumos lietotie termini atbilst likumā "Par akcīzes nodokli" lietotajiem terminiem.

I daļa. Vispārīgie nosacījumi

1. Kārtību, kādā akcīzes preces tiek apliktas ar akcīzes nodokli, nosaka likums "Par akcīzes nodokli". Likums attiecas uz akcīzes precēm, kuras akcīzes nodokļa maksātāji ieved, izved, ražo, pārstrādā, glabā, realizē, saņem vai nosūta Latvijas Republikas muitas teritorijā.

2. Atsevišķu likuma "Par akcīzes nodokli" normu piemērošanas kārtību reglamentē Ministru kabineta 2000.gada 18.jūlija noteikumi Nr.238 "Noteikumi par atsevišķu likuma "Par akcīzes nodokli" normu piemērošanu".

3. Akcīzes preču ražošana, izgatavošana, pārstrāde un apstrāde (tajā skaitā fasēšana) atļauta tikai akcīzes preču ražotnēs. Akcīzes preču ražotnes jāreģistrē Valsts ieņēmumu dienesta Akcīzes preču pārvaldē. Kārtība, kādā Valsts ieņēmumu dienests reģistrē akcīzes preču ražotnes, reglamentēta Ministru kabineta 2000.gada 18.jūlija noteikumu Nr.238 "Noteikumi par atsevišķu likuma "Par akcīzes nodokli" normu piemērošanu" III nodaļā.

4. Akcīzes preču ražotnes turētājam ir jāaprēķina akcīzes nodoklis par akcīzes precēm, kuras izved no savas akcīzes preču ražotnes vai ieved Latvijas Republikas muitas teritorijā un kuras nav atbrīvotas no akcīzes nodokļa, saskaņā ar likuma "Par akcīzes nodokli" 7.pantu.

Importētājs aprēķina akcīzes nodokli akcīzes precēm, kuras ieved Latvijas Republikas muitas teritorijā izlaišanai brīvam apgrozījumam un kuras nav atbrīvotas no akcīzes nodokļa, saskaņā ar likuma "Par akcīzes nodokli" 7.pantu.

5. Juridiskās personas, veicot akcīzes preču izsniegšanas-saņemšanas, realizācijas un pārvietošanas operācijas, noformē stingrās uzskaites preču pavadzīmes-rēķinus atbilstoši Ministru kabineta 1995.gada 5.septembra noteikumiem Nr.268 "Noteikumi par preču pavadzīmes-rēķina lietošanas un noformēšanas kārtību".

Ja akcīzes preces tiek piegādātas uzņēmuma struktūrvienībām, kuras nav reģistrētas kā juridiskās personas, iekšējais attaisnojuma dokuments jānoformē atbilstoši likuma "Par grāmatvedību" prasībām.

6. Juridiskajām personām akcīzes nodokļa maksājumi jāizdara, pamatojoties uz likuma "Par akcīzes nodokli" 10.panta otro daļu, tikai bezskaidras naudas norēķina veidā. Maksājumi, kas tiek izdarīti bezskaidras naudas norēķinu veidā, ietver maksājumus, kas izdarīti ar kredītiestāžu (banku) starpniecību.

7. Fiziskās un juridiskās personas aprēķināto akcīzes nodokli par precēm, kuras no ārvalstīm ievestas Latvijas Republikas muitas teritorijā izlaišanai brīvam apgrozījumam, samaksā kredītiestādē pirms akcīzes preču uzrādīšanas muitas iestādē.

8. Akcīzes preču ražotnes turētājs akcīzes nodokli, kas aprēķināts par taksācijas periodā (viens kalendāra mēnesis) no akcīzes preču ražotnes izvestajām akcīzes nodokļa precēm, iemaksā valsts budžetā 15 dienu laikā pēc taksācijas perioda beigām.

9. Akcīzes preču ražotnes turētājs piemēro atlikto akcīzes nodokļa maksājumu atbilstoši likuma "Par akcīzes nodokli" 12.pantam. Tas nozīmē, ka akcīzes preču ražotnes turētājam atļauts atlikto akcīzes nodokļa maksāšanu piemērot aprēķinātajam nodoklim par precēm, kuras izved no akcīzes preču ražotnes to tālākai izvešanai no Latvijas Republikas muitas teritorijas, ieved Latvijas Republikas muitas teritorijā to pārvietošanai uz savu akcīzes preču ražotni vai ieved citā tās pašas preču grupas akcīzes preču ražotnē.

Akcīzes preču ražotnes turētājs, kas veic kādu no minētajām darbībām, aprēķināto akcīzes nodokli nemaksā, ja Valsts ieņēmumu dienestam ir iesniedzis dokumentus, kuri apliecina, ka akcīzes preces ir saņemtas akcīzes preču ražotnē vai ir izvestas no Latvijas Republikas muitas teritorijas.

10. Ja akcīzes nodokļa nomaksas termiņš sakrīt ar brīvdienu (svētku dienu), tad par maksāšanas dienu uzskatāma pirmā darba diena pēc brīvdienas (svētku dienas).

11. Akcīzes nodokļa maksātājs iesniedz Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajai iestādei vai Lielo nodokļu maksātāju pārvaldei, kur uzņēmums (uzņēmējsabiedrība) ir reģistrēts kā nodokļu maksātājs, akcīzes nodokļa deklarāciju 15 dienu laikā pēc attiecīgā taksācijas perioda beigām. Akcīzes preču ražotnes turētājs iesniedz atsevišķu akcīzes nodokļa deklarāciju par katru akcīzes preču ražotni.

12. Akcīzes nodokļa deklarāciju veidlapu paraugus nosaka Ministru kabineta 2000.gada 25.janvāra noteikumi Nr.37 "Noteikumi par akcīzes nodokļa deklarāciju veidlapām".

13. Akcīzes nodokļa deklarācijas aizpildīšanas kārtība noteikta metodiskajos norādījumos, kuri apstiprināti ar Valsts ieņēmumu dienesta 2000.gada 4.februāra rīkojumu Nr.95 "Par akcīzes nodokļa deklarācijas aizpildīšanas kārtību".

14. Akcīzes preču inventarizācijā ir jāievēro tās norises kārtība, kas reglamentēta Ministru kabineta 2000.gada 25.jūlija noteikumos Nr.243 "Noteikumi par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju", kā arī ieteicams izmantot Finansu ministrijas 1993.gada 6.septembra norādījumus Nr.832 "Par inventarizācijām".

 

II daļa. Akcīzes nodokļa uzrādīšana grāmatvedībā

15. Samaksai valsts budžetā aprēķinātajam akcīzes nodoklim grāmatvedībā atver kontu "Norēķini par akcīzes nodokli".

16. Tā kā akcīzes nodoklis ir no budžeta neatgūstamais nodoklis, tad tas tiek iekļauts importēto akcīzes preču iegādes izmaksās vai saražoto akcīzes preču ražošanas pašizmaksā, akcīzes preces importējot vai ražojot.

17. Gada pārskata peļņas vai zaudējumu aprēķina postenī "Neto apgrozījums" uzrādītie ieņēmumi no akcīzes preču pārdošanas, ņemot vērā realizācijas cenu veidošanu, netiešā veidā ietvers arī importēto akcīzes preču iegādes izmaksās vai saražoto akcīzes preču ražošanas pašizmaksā iekļauto akcīzes nodokli.

18. Akcīzes nodokļa uzrādīšana importētāja grāmatvedībā.

18.1. Akcīzes nodokli, kas samaksāts par importētajām akcīzes precēm, uzskaita kā importēto akcīzes preču iegādes vērtības sastāvdaļu un to grāmatvedībā uzrāda:

18.1.1. izmaksu kontu grupas "Saimnieciskās darbības izdevumi" atbilstošā sintētiskā kontā, ja grāmatvedībā izmanto krājumu uzskaites periodiskās inventarizācijas metodi;

18.1.2. apgrozāmo līdzekļu kontu grupas "Krājumi" atbilstošā sintētiskā kontā, ja grāmatvedībā izmanto krājumu uzskaites nepārtrauktās inventarizācijas metodi;

18.1.3. ilgtermiņa ieguldījumu kontu grupas "Pamatlīdzekļi" atbilstošā sintētiskā kontā, ja importētās akcīzes preces (vieglie automobiļi, motocikli) uzņēmumā ir klasificētas kā pamatlīdzekļi.

18.2. Akcīzes nodokļa, kas aprēķināts par importētajām akcīzes precēm, samaksu kredītiestādē grāmatvedībā uzrāda:

18.2.1. preču krājumu uzskaitē izmantojot periodiskās inventarizācijas metodi:

D "Saimnieciskās darbības izdevumi",

K "Norēķinu konti bankās";

18.2.2. preču krājumu uzskaitē izmantojot nepārtrauktās inventarizācijas metodi:

D "Krājumi",

K "Norēķinu konti bankās";

18.2.3. importējot pamatlīdzekļus, kas apliekami ar akcīzes nodokli:

D "Pamatlīdzekļi",

K "Norēķinu konti bankās".

19. Akcīzes nodokļa uzrādīšana akcīzes preču ražotnes turētāja grāmatvedībā.

19.1. Akcīzes nodokli, kas maksājams, izvedot akcīzes preces no akcīzes preču ražotnes, uzskaita izmaksu kontu grupas "Saimnieciskās darbības izdevumi" atbilstošam sintētiskam kontam atvērtā analītiskā kontā "Akcīzes nodoklis".

19.2. Akcīzes nodokli, kas aprēķināts par akcīzes precēm, kuras no ražotnes izvestas pārdošanai savās struktūrvienībās vai citiem uzņēmumiem, grāmatvedībā uzrāda:

D "Akcīzes nodoklis",

K "Norēķini par akcīzes nodokli".

19.3. Akcīzes nodokļa, kas aprēķināts no akcīzes preču ražotnes izvestajām akcīzes precēm, samaksu grāmatvedībā uzrāda:

D "Norēķini par akcīzes nodokli",

K "Norēķinu konti bankās".

20. Akcīzes nodokļa, kas aprēķināts par inventarizācijā konstatēto akcīzes preču pārpalikumu vai iztrūkumu, uzrādīšana grāmatvedībā.

Akcīzes nodokļa summu, kas aprēķināta par inventarizācijā konstatēto akcīzes preču pārpalikumu vai iztrūkumu, grāmatvedībā uzrāda:

D "Akcīzes nodoklis",

K "Norēķini par akcīzes nodokli".

III daļa. Dārgmetāli un to izstrādājumi, dārgakmeņi un to izstrādājumi

21. Kārtību, kādā Latvijas Republikas muitas teritorijā veicama uzņēmējdarbība ar dārgmetāliem un to izstrādājumiem, dārgakmeņiem un to izstrādājumiem, ieskaitot dārgmetālu un to izstrādājumu, dārgakmeņu un to izstrādājumu ražošanu, pārstrādi, glabāšanu, realizēšanu, ievešanu, izvešanu un pārvadāšanu, kā arī licencēšanas kārtību, nosaka Ministru kabineta 1998.gada 19.maija noteikumi Nr.185 "Dārgmetālu, dārgakmeņu un to izstrādājumu aprites noteikumi".

22. Pie dārgmetāliem, kas apliekami ar akcīzes nodokli, ir pieskaitāmi: zelts, sudrabs, platīns un platīna grupas metāli (pallādijs, irīdijs, rodijs, rutēnijs un osmijs) jebkurā veidā un stāvoklī.

23. Pie dārgakmeņiem, kas apliekami ar akcīzes nodokli, ir pieskaitāmi: dimanti, krāsainie juvelierakmeņi, dabiskās pērles un koraļļi. Ar akcīzes nodokli nav apliekams dzintars un dzintara izstrādājumi, ja tajos nav lietoti dārgmetāli vai citi dārgakmeņi.

24. Ar akcīzes nodokli apliekamais objekts (sk. 1. pielikumu) ir gan pašražoti, gan ievesti dārgmetāli un to izstrādājumi, dārgakmeņi un to izstrādājumi, kuri saskaņā ar Latvijas preču kombinēto nomenklatūru atbilst šādiem kodiem:

24.1. pērles - 7101;
24.2. dimanti - 7102;
24.3. dārgakmeņi (izņemot dimantus) un
pusdārgakmeņi - 7103, 7104;
24.4. dārgakmeņu vai pusdārgakmeņu drupatas
un pulveris - 7105;
24.5. sudrabs - 7106, 7107;
24.6. zelts - 7108, 7109;
24.7. platīns - 7110, 7111;
24.8. dārgmetālu vai ar dārgmetālu plakētu
metālu atkritumi un lūžņi - 7112;
24.9. juvelierizstrādājumi - 7113;
24.10. zeltkaļu un sudrabkaļu izstrādājumi -
7114;
24.11. pārējie izstrādājumi no dārgmetāliem
vai metāliem, kas plakēti ar
dārgmetāliem - 7115;
24.12. izstrādājumi no pērlēm, dārgakmeņiem
un pusdārgakmeņiem - 7116;

25. Ja juridiskā persona ieved Latvijas Republikas muitas teritorijā (importē) izlaišanai brīvam apgrozījumam pulksteņus ar dārgmetāla ķēdītēm, tad ar akcīzes nodokli tiek apliktas pulksteņu ķēdītes, kas uzrādītas 7113.preču pozīcijā.

26. Akcīzes nodokļa maksātāji ir:

26.1. fiziskās personas, kas ieved dārgmetālus un to izstrādājumus, dārgakmeņus un to izstrādājumus Latvijas Republikas muitas teritorijā izlaišanai brīvam apgrozījumam;

26.2. juridiskās personas vai ar līgumu saistītas juridisko personu grupas, kas saņēmušas licenci uzņēmējdarbībai ar dārgmetāliem un to izstrādājumiem, dārgakmeņiem un to izstrādājumiem un kas dārgmetālus un to izstrādājumus, dārgakmeņus un to izstrādājumus ieved Latvijas Republikas muitas teritorijā izlaišanai brīvam apgrozījumam;

26.3. akcīzes preču ražotnes turētāji - juridiskās personas, kas saņēmušas licences uzņēmējdarbībai ar dārgmetāliem un to izstrādājumiem, dārgakmeņiem un to izstrādājumiem un izgatavo, pārstrādā vai apstrādā, kā arī ieved Latvijas Republikas muitas teritorijā dārgmetālus un to izstrādājumus, dārgakmeņus un to izstrādājumus.

27. Licenci dārgmetālu, dārgakmeņu un to izstrādājumu tirdzniecībai (iegādei un realizācijai), izgatavošanai (apstrādei un pārstrādei), pakalpojumu sniegšanai (izgatavošanai, apstrādei, pārstrādei, komisijas tirdzniecībai), kā arī dārgmetālu, dārgakmeņu un to izstrādājumu kā ķīlas objektu pieņemšanai un uzglabāšanai izsniedz uzņēmumam, kuram ir juridiskās personas statuss un kura īpašumā vai valdījumā ir attiecīgajai uzņēmējdarbībai nepieciešamās telpas. Uzņēmums ir tiesīgs nodarboties tikai ar licencē norādītajiem uzņēmējdarbības veidiem un tikai licencē norādītajās uzņēmējdarbības vietās.

28. Dārgmetālu un to izstrādājumu, dārgakmeņu un to izstrādājumu ražošana, izgatavošana, pārstrāde un apstrāde atļauta tikai dārgmetālu un to izstrādājumu, dārgakmeņu un to izstrādājumu akcīzes preču ražotnē saskaņā ar likuma "Par akcīzes nodokli" 5.pantu.

29. Individuālā darba veicēji (amatnieki) var veikt uzņēmējdarbību ar dārgmetāliem un to izstrādājumiem, dārgakmeņiem un to izstrādājumiem tikai tad, ja ir dibināts amatniecības uzņēmums, kurš ir saņēmis licenci, ko izsniedz Valsts ieņēmumu dienesta Akcīzes preču pārvalde.

30. Akcīzes nodokļa maksātājs akcīzes nodokli aprēķina latos pēc likuma "Par akcīzes nodokli" 6.panta pirmajā daļā noteiktās likmes dārgmetāliem un to izstrādājumiem, dārgakmeņiem un to izstrādājumiem no realizācijas cenas par pašražotajām precēm un no ievedamo preču muitas vērtības un ievedmuitas nodokļa kopsummas par Latvijas Republikas muitas teritorijā ievestajām precēm.

Akcīzes nodokļa maksātājs akcīzes nodokli dārgmetāliem un to izstrādājumiem, dārgakmeņiem un to izstrādājumiem aprēķina šādi:

a) no realizācijas cenas par pašražotām precēm - 20%.

Tas nozīmē, ka dārgmetāliem un to izstrādājumiem, dārgakmeņiem un to izstrādājumiem akcīzes nodokļa summa tiek aprēķināta no preču realizācijas cenas pēc formulas:

A = C x L : 100 ,

kur: A - akcīzes nodokļa summa (latos);

C - realizācijas cena (latos);

L - akcīzes nodokļa likme (procentos).

Realizācijas cena ir attiecīgās preces cena bez akcīzes nodokļa un pievienotās vērtības nodokļa.

1.piemērs

Juvelierrūpnīca ražo dārgmetālu izstrādājumus un saražoto produkciju nosūta uz veikalu. Nosūtot produkciju veikalam, juvelierrūpnīcai, izvedot preci no noliktavas (ceha), jāaprēķina akcīzes nodoklis no preču realizācijas cenas, kas ir uzrādīta pavaddokumentos. Piemēram, ja nosūtāmo dārgmetālu izstrādājumu cena ir Ls 18 000, tad akcīzes nodoklis jāaprēķina šādi:

Akcīzes nodokļa summa (A) = = Ls 18 000 x 20 : 100 = Ls 3 600.

Aprēķināto akcīzes nodokli Ls 3600 ražotnes turētāja grāmatvedībā uzrāda (Ls):

24.13. monētas - 7118.
D "Akcīzes nodoklis" 3600;
K "Norēķini par akcīzes nodokli" 3600.
Akcīzes nodokļa samaksu uzrāda (Ls):
D "Norēķini par akcīzes
nodokli" 3600;
K "Norēķinu konti bankās" 3600.

30.1. Uzņēmums (uzņēmējsabiedrība) ir tiesīgs iegādāties dārgmetālus un to izstrādājumus, dārgakmeņus un to izstrādājumus (vai pieņemt tos, lai sniegtu licencē minētos pakalpojumus) no fiziskajām personām, norēķinoties skaidrā naudā un noformējot attaisnojuma dokumentu normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.

2.piemērs

Akcīzes preču ražotne (darbnīca-veikals) iepērk no fiziskajām un juridiskajām personām dārgmetāla lūžņus, pārstrādā tos juvelierizstrādājumos un realizē jaunus juvelierizstrādājumus.

Šajā gadījumā uzņēmums akcīzes nodokli aprēķina no realizācijas cenas un maksā pēc šo izstrādājumu realizācijas.

Ja juvelierizstrādājumu cena pēc pārstrādes darbnīcā ir Ls 100, tad, realizējot tos ar tirdzniecības uzcenojumu 25%, akcīzes nodoklis jāaprēķina un jāmaksā no realizācijas cenas - Ls 125.

Akcīzes nodokļa summa (A) = = Ls 125 x 20 : 100 = Ls 25.

30.2. Akcīzes preču ražotnes turētājs aprēķina akcīzes nodokli arī par tiem juvelierizstrādājumiem, kuri izgatavoti no ražotāja materiāla pēc fiziskās vai juridiskās personas pasūtījumiem. Akcīzes nodokli aprēķina un maksā no juvelierizstrādājumu realizācijas cenas, kas norādīta pavaddokumentos vai rēķinā.

3.piemērs

Uzņēmums (darbnīca) pēc fiziskās personas pasūtījuma ir izgatavojis zelta piespraudi no sava materiāla. Šajā gadījumā uzņēmums (darbnīca) akcīzes nodokli aprēķina no realizācijas (pasūtījuma) cenas. Piemēram, ja piespraudes realizācijas (pasūtījuma) cena ir Ls 71 (zelts 5gr x Ls 10 = Ls 50, darbs Ls 20, prove Ls 1), tad akcīzes nodokļa summu aprēķina šādi:

Akcīzes nodokļa summa (A) = = Ls 71 x 20 : 100 = Ls 14,20 .

4.piemērs

Lombards, kas ir reģistrēts kā akcīzes preču ražotne, izsniedza aizdevumu Ls 30 fiziskajai personai un kā ķīlu pieņēma divus zelta gredzenus. Aizdevuma summa ir jāatgriež viena mēneša laikā. Pēc mēneša fiziskā persona aizdevumu neatgrieza un zelta gredzeni pārgāja lombarda īpašumā. Lombards šos zelta gredzenus pārstrādāja, izveidojot zelta ķēdīti, un realizēja to par Ls 45.

Lombardam, realizējot preci, jāaprēķina akcīzes nodoklis no preču realizācijas cenas. Akcīzes nodokli aprēķina šādi:

Akcīzes nodokļa summa (A) = = Ls 45 x 20 : 100 = Ls 9 ;

b) no ievedamo preču muitas vērtības un ievedmuitas nodokļa kopsummas par ievestajām (importētajām) precēm - 20%.

Tas nozīmē, ka ievedamiem dārgmetāliem un to izstrādājumiem, dārgakmeņiem un to izstrādājumiem akcīzes nodokļa summa tiek aprēķināta no muitas vērtības un ievedmuitas nodokļa kopsummas pēc formulas:

A = C x L : 100 ,

kur: A - akcīzes nodokļa summa (latos);

C - ievedamo preču muitas vērtības un ievedmuitas nodokļa kopsumma (latos);

L - akcīzes nodokļa likme (procentos).

5.piemērs

Juridiskā persona (licencēts importētājs) ieved Latvijas Republikas muitas teritorijā (importē) dārgmetāla izstrādājumus (sudraba ķēdītes, gredzenus ar dārgakmeņiem u.c.) izlaišanai brīvam apgrozījumam, kuru kopējā muitas vērtība ir Ls 15 000, muitas nodoklis - Ls 900.

Akcīzes nodokļa summa (A) = = (Ls 15 000 + Ls 900) x 20 : 100 = Ls 3180 .

Ja licencētais importētājs izmanto krājumu uzskaites nepārtrauktās inventarizācijas metodi, akcīzes nodokļa Ls 3180 samaksu grāmatvedībā uzrāda (Ls):

D "Krājumi" 3180;
K "Norēķinu konti bankās" 3180.
Ja licencētais importētājs izmanto krājumu uzskaites periodiskās inventarizācijas metodi, akcīzes nodokļa samaksu uzrāda (Ls):
D "Saimnieciskās darbības
izdevumi" 3180;
K "Norēķinu konti bankās" 3180.

31. Akcīzes preču ražotnes turētājs akcīzes nodokli neaprēķina par tiem dārgmetāliem, kuri saņemti no fiziskajām vai juridiskajām personām to apstrādei (arī remontam) vai pārstrādei. Ja pārstrādes vai apstrādes procesā akcīzes preču ražotnes turētājs pasūtītāja materiālam pievieno savus dārgmetālus vai dārgakmeņus, tad akcīzes nodoklis jāaprēķina tikai no pievienoto dārgmetālu un dārgakmeņu vērtības.

6.piemērs

Fiziskā persona nodod juvelierizstrādājumu rūpnīcai sudraba gredzenu un pasūta izgatavot no tā auskarus. Akcīzes preču ražotnes turētājs, taisot auskarus, pievieno pasūtītāja sudrabam vēl 0,5 g sava sudraba. Tātad par pievienotā sudraba vērtību rūpnīcai jāaprēķina akcīzes nodoklis. Ja 0,5 g sudraba realizācijas cena ir Ls 2, tad akcīzes nodokli aprēķina šādi:

Akcīzes nodokļa summa (A) = = Ls 2 x 20 : 100 = Ls 0,40.

7.piemērs

Uzņēmums ir nodevis juvelierdarbnīcai sudraba papīra griežamo nazi, lai uz tā izdarītu gravējumu.

Pēc gravējuma veikšanas uzņēmumam atdod atpakaļ papīra griežamo nazi un piestāda rēķinu, kurā ir uzrādīta maksa Ls 50 par graviera darbu.

Minētā maksa ar akcīzes nodokli netiek aplikta, jo pakalpojumu sniegšana nav ar akcīzes nodokli apliekamais objekts.

8.piemērs

Akcīzes preču ražotnes turētājs ieved Latvijas Republikas muitas teritorijā dārgmetālu un dārgakmeņu izstrādājumus, neizmantojot atlikto nodokļa maksāšanu. Izstrādājumu kopējā muitas vērtība ir Ls 12 000, muitas nodoklis - Ls 720. Akcīzes nodoklis tika samaksāts, ievedot izstrādājumus no dārgmetāliem un dārgakmeņiem Latvijas Republikas muitas teritorijā izlaišanai brīvam apgrozījumam.

Akcīzes nodokļa summa (A) = = (Ls 12 000 + Ls 720) x 20 : 100 = Ls 2544 .

Izstrādājumi uzreiz tiek piegādāti savam veikalam. Daļa no piegādātajiem izstrādājumiem netiek pārdota, un tos pārvieto uz savu akcīzes preču ražotni, kur izstrādājumi tiek pārstrādāti. Akcīzes nodoklis par juvelierizstrādājumiem, kas iegūti no pārstrādātiem juvelierizstrādājumiem, kuri ir importēti un par kuriem akcīzes nodoklis ir samaksāts, izvedot tos no akcīzes preču ražotnes, ir jāaprēķina no realizācijas cenas.

Ja dārgmetālu un dārgakmeņu izstrādājumu realizācijas cena ir Ls 2000, tad akcīzes nodokli aprēķina šādi:

Akcīzes nodokļa summa (A) = = Ls 2000 x 20 : 100 = Ls 400 .

32. Juridiskās personas savstarpējos norēķinus par dārgmetāliem un to izstrādājumiem, dārgakmeņiem un to izstrādājumiem kārto tikai ar kredītiestāžu starpniecību. Norēķini skaidrā naudā ir aizliegti. Par skaidras naudas norēķinu uzskatāma arī skaidras naudas iemaksa citas juridiskās personas norēķinu kontā kredītiestādē.

33. Saskaņā ar likuma "Par akcīzes nodokli" 7.pantu no akcīzes nodokļa ir atbrīvoti:

33.1. dārgmetāli, dārgakmeņi un to izstrādājumi, kurus izmanto zobu protēžu izgatavošanai;

33.2. dārgmetāli, dārgakmeņi un to izstrādājumi, kurus izmanto rūpniecības produkcijas ražošanai un kuri nav juvelierizstrādājumi;

33.3. dārgmetāli, dārgakmeņi un to izstrādājumi, no kuriem izgatavoti instrumenti, aparāti, laboratorijas trauki un citi izstrādājumi, kas tiek izmantoti zinātniskiem, tehniskiem, medicīniskiem un citiem speciāliem mērķiem.

34. Tikai akcīzes nodokļa maksātājs, kuram ir licence uzņēmējdarbībai ar dārgmetāliem un to izstrādājumiem, dārgakmeņiem un to izstrādājumiem, kuru izsniedz Valsts ieņēmumu dienesta Akcīzes preču pārvalde, var piemērot likuma "Par akcīzes nodokli" 7.panta atbrīvojumus.

35. Akcīzes preču ražotnes turētājam, pirms viņš aizpilda dārgmetālu un to izstrādājumu, dārgakmeņu un to izstrādājumu akcīzes nodokļa deklarāciju par taksācijas periodu un iesniedz to Valsts ieņēmumu dienestā, ir jāinventarizē dārgmetāli un to izstrādājumi, dārgakmeņi un to izstrādājumi, kas atrodas viņa ražotnē, pēc stāvokļa uz pēctaksācijas perioda pirmo datumu.

36. Pēc uzskaites datiem noteiktais dārgmetālu un to izstrādājumu, dārgakmeņu un to izstrādājumu atlikums ir jāsalīdzina ar inventarizācijā konstatēto atlikumu katram dārgmetālu un to izstrādājumu, dārgakmeņu un to izstrādājumu veidam.

37. Inventarizācijas rezultāti uzrādāmi dārgmetālu un to izstrādājumu, dārgakmeņu un to izstrādājumu akcīzes nodokļa deklarācijā un grāmatvedības reģistros.

38. Ja inventarizācijā tiek konstatēta grāmatvedības reģistru un inventarizācijas datu atšķirība, novērtējuma starpība - pārpalikums vai iztrūkums (izlaupījums, zaudējums, zudums u.c.) - norādāma gan grāmatvedības reģistros, gan nodokļu deklarācijā, un to apliek ar akcīzes nodokli pēc likuma "Par akcīzes nodokli" 6.panta pirmajā daļā noteiktās likmes.

IV daļa. Vieglie automobiļi un motocikli

39. Ar akcīzes nodokli apliekamais objekts ir:

39.1. vieglie automobiļi, kas paredzēti cilvēku un to bagāžas pārvadāšanai vai speciālu darbu veikšanai un kam ir ne vairāk kā deviņas sēdvietas;
39.2. motocikli ar blakusvāģi vai bez tā, kā arī mopēdi un motorolleri, kuru motora cilindru darba tilpums ir virs 50 kubikcentimetriem (iekšdedzes tipa motoriem) vai maksimālā jauda pārsniedz 4 kW (cita tipa motoriem), vai maksimālais ātrums pārsniedz 50 km/h;
39.3. sniega motocikli;
39.4. ūdens motocikli.

40. Transportlīdzekļa tipu noteic saskaņā ar Latvijas standarta LVS 87:1997 "Transportlīdzekļu tipi un to definīcijas" nosacījumiem.

41. Akcīzes nodokļa maksātāji ir:

41.1. fiziskās vai juridiskās personas vai ar līgumu saistītas fizisko vai juridisko personu grupas, kas ieved (importē) vieglos automobiļus un motociklus (arī sniega un ūdens motociklus) Latvijas Republikas muitas teritorijā izlaišanai brīvam apgrozījumam;

41.2. akcīzes preču ražotnes turētāji - juridiskās personas, kas ražo vieglos automobiļus un motociklus;

41.3. fiziskās vai juridiskās personas vai ar līgumu saistītas fizisko vai juridisko personu grupas, kas ieved uz laiku vieglos automobiļus vai motociklus saskaņā ar Muitas likumu.

42. Akcīzes nodokļa maksātājs akcīzes nodokli par vieglajiem automobiļiem aprēķina pēc likuma "Par akcīzes nodokli" 6.panta otrajā daļā noteiktajām likmēm.

43. Vieglajiem automobiļiem akcīzes nodoklis jāaprēķina pēc automobiļa vecuma (skaitot no izgatavošanas gada) par katru gadu pēc šādām likmēm:

43.1. automobiļiem,
ne vecākiem par gadu - Ls 250;
43.2. gadu veciem automobiļiem - Ls 200;
43.3. 2 gadus veciem automobiļiem - Ls 150;
43.4. 3 gadus veciem automobiļiem - Ls 125;
43.5. 4 gadus veciem automobiļiem - Ls 100;
43.6. 5 līdz 7 gadus (ieskaitot) veciem
automobiļiem - Ls 75;
43.7. 8 gadus veciem automobiļiem - Ls 80;
43.8. 9 gadus veciem automobiļiem - Ls 85;
43.9. 10 gadus veciem automobiļiem - Ls 90;
43.10. 11 gadus veciem automobiļiem - Ls 100;
43.11. 12 gadus veciem automobiļiem - Ls 110;
43.12. 13 gadus veciem automobiļiem - Ls 130;
43.13. 14 gadus veciem automobiļiem - Ls 150;
43.14. 15 gadus veciem automobiļiem - Ls 170;
43.15. 16 gadus veciem automobiļiem - Ls 190;
43.16. 17 gadus veciem automobiļiem - Ls 210;
43.17. 18 gadus veciem automobiļiem - Ls 230;
43.18. 19 līdz 25 gadus (ieskaitot) veciem

9.piemērs

Fiziskā persona 2000.gadā ieved (importē) vieglo automašīnu "AUDI V8", kurai izlaiduma gads ir 1990., Latvijas Republikas muitas teritorijā izlaišanai brīvam apgrozījumam. Automobiļa vecums - 10 gadi.

Akcīzes nodoklis par automobili ir Ls 90 .

10. piemērs

Juridiskā persona 2000.gadā ieved (importē) vieglo automašīnu "SUBARU IMPREZA", kurai izlaiduma gads ir 2000., Latvijas Republikas muitas teritorijā izlaišanai brīvam apgrozījumam. Automobiļa vecums mazāks par gadu.

Akcīzes nodoklis par automobili ir Ls 250 .

Automašīna juridiskās personas grāmatvedībā ir klasificēta kā pamatlīdzeklis. Akcīzes nodokļa samaksu grāmatvedībā uzrāda, automašīnas pirkšanas cenai pieskaitot samaksāto akcīzes nodokli:

D "Pamatlīdzekļi" 250;

K "Norēķinu konti bankās" 250.

44. Akcīzes nodokļa maksātājs akcīzes nodokli par motocikliem, sniega motocikliem un ūdens motocikliem aprēķina pēc likuma "Par akcīzes nodokli" 6.panta piektās daļas nosacījumiem.

45. Motocikliem akcīzes nodokli aprēķina pēc motocikla vecuma (skaitot no izgatavošanas gada), attiecīgā vecuma automobiļiem 6.panta otrajā daļā noteiktās likmes reizinot ar 0,25:

automobiļiem - Ls 250.
45.1. motocikliem, ne vecākiem par gadu -
Ls 62,50 [Ls 250 x 0,25];
45.2. gadu veciem motocikliem -
Ls 50 [Ls 200 x 0,25];
45.3. 2 gadus veciem motocikliem -
Ls 37,50 [Ls 150 x 0,25];
45.4. 3 gadus veciem motocikliem -
Ls 31,25 [Ls 125 x 0,25];
45.5. 4 gadus veciem motocikliem -
Ls 25 [Ls 100 x 0,25];
45.6. 5 līdz 7gadus (ieskaitot) veciem
motocikliem - Ls 18,75 [Ls 75 x 0,25];
45.7. 8 gadus veciem motocikliem -
Ls 20 [Ls 80 x 0,25];
45.8. 9 gadus veciem motocikliem -
Ls 21,25 [Ls 85 x 0,25];
45.9. 10 gadus veciem motocikliem -
Ls 22,50 [Ls 90 x 0,25];
45.10. 11 gadus veciem motocikliem -
Ls 25 [Ls 100 x 0,25];
45.11. 12 gadus veciem motocikliem -
Ls 27,50 [Ls 110 x 0,25];
45.12. 13 gadus veciem motocikliem -
Ls 32,50 [Ls 130 x 0,25];
45.13. 14 gadus veciem motocikliem -
Ls 37,50 [Ls 150 x 0,25];
45.14. 15 gadus veciem motocikliem -
Ls 42,50 [Ls 170 x 0,25];
45.15. 16 gadus veciem motocikliem -
Ls 47,50 [Ls 190 x 0,25];
45.16. 17 gadus veciem motocikliem -
Ls 52,50 [Ls 210 x 0,25];
45.17. 18 gadus veciem motocikliem -
Ls 57,50 [Ls 230 x 0,25];
45.18. 19 līdz 25 gadus (ieskaitot) veciem
motocikliem - Ls 62,50 [Ls 250 x 0,25].

11.piemērs

Fiziskā persona 2000.gadā ieved (importē) motociklu "Honda VF 500", kuram izlaiduma gads ir 1993., Latvijas Republikas muitas teritorijā izlaišanai brīvam apgrozījumam. Motocikla vecums - 7 gadi.

Akcīzes nodoklis par motociklu ir Ls 18,75 .

46. Fiziskās un juridiskās personas aprēķināto akcīzes nodokli par vieglajiem automobiļiem un motocikliem, kuri ievesti uz laiku, maksā saskaņā ar Muitas likumu.

47. Saskaņā ar likuma "Par akcīzes nodokli" 7.pantu no akcīzes nodokļa ir atbrīvoti:

47.1. vieglie automobiļi un motocikli, kuri ir atbrīvoti no muitas nodokļa un pievienotās vērtības nodokļa atbilstoši likuma "Par muitas nodokli (tarifiem)" 22.pantam un likumam "Par pievienotās vērtības nodokli";

47.2. vieglie automobiļi un motocikli, kuru vecums pārsniedz 25 gadus;

47.3. vieglie automobiļi ar elektromotoru;

47.4. vieglie automobiļi - kravas furgoni;

47.5. dzīvojamie vieglie automobiļi;

47.6. vieglie katafalkautomobiļi.

48. Ja transportlīdzekļi ir pārbūvēti no citiem transportlīdzekļu tipiem atbilstošiem transportlīdzekļiem par tādiem, kuri atbilst transportlīdzekļu tipam "vieglais automobilis" vai "motocikls", un ja minētais transportlīdzeklis pirms tam ir bijis atbrīvots no nodokļa saskaņā ar likumu, bet pārbūvētais transportlīdzeklis ir apliekams ar nodokli (piemēram, ja kravas furgonu pārbūvē par vieglo automobili), tad šajā gadījumā transportlīdzekļa ražotājs (pārbūvētājs) samaksā nodokli saskaņā ar likumu. Nosakot akcīzes nodokli, par pamatu jāņem transportlīdzekļa izgatavošanas (izlaiduma) gads. Nodokli nemaksā, ja, izgatavojot, pārbūvējot vai aprīkojot transportlīdzekli, tā tips standartā nemainās.

49. Ja fiziskā vai juridiskā persona - uzņēmums (uzņēmējsabiedrība) - izved no Latvijas Republikas muitas teritorijas vieglo automobili vai motociklu triju mēnešu laikā pēc tā ievešanas un par to akcīzes nodoklis ir nomaksāts, budžetā iemaksātais akcīzes nodoklis tiek atmaksāts, izpildot likuma "Par akcīzes nodokli" 8.panta pirmās daļas nosacījumus.

12. piemērs

Fiziskā persona, Latvijas Republikas rezidents, izmantojot Lietuvas Republikas pilsoņa pilnvaru, 2000.gada 5.oktobrī ieved (importē) Latvijas Republikas muitas teritorijā vieglo automašīnu "OPEL VECTRA", kurai izlaiduma gads ir 1998., noformējot muitas procedūru "ievešana uz laiku". Automobiļa vecums - 2 gadi.

Akcīzes nodoklis par automobili ir Ls 150 .

Izvedot automobili no Latvijas Republikas muitas teritorijas līdz 2001.gada 4.janvārim, fiziskajai personai ir tiesības uz samaksāto par šo automobili akcīzes nodokļa atmaksu.

50. Akcīzes preču ražotnes turētājs vai importētājs, kurš ieved automobiļus vai motociklus Latvijas Republikas muitas teritorijā to tirdzniecībai, iesniedz Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajai iestādei vai Lielo nodokļu maksātāju pārvaldei, kur uzņēmums (uzņēmējsabiedrība) ir reģistrēts kā nodokļu maksātājs, vieglo automobiļu akcīzes nodokļa deklarāciju un motociklu akcīzes nodokļa deklarāciju.

51. Vieglo automobiļu akcīzes nodokļa deklarāciju un motociklu akcīzes nodokļa deklarāciju neiesniedz fiziskā persona, kura vieglo automobili vai motociklu ieved Latvijas Republikas muitas teritorijā savām vajadzībām.

V daļa. Bezalkoholiskie dzērieni

52. Pie bezalkoholiskajiem dzērieniem, kuri apliekami ar akcīzes nodokli, ir pieskaitāmi: ūdeņi, ieskaitot minerālūdeņus un gāzētos ūdeņus, ar cukura vai citu saldinātājvielu vai aromātisko vielu piedevu, un pārējie bezalkoholiskie dzērieni (nektāri, aukstā tēja, bezalkoholiskais alus u.c.), kuri klasificēti Latvijas preču kombinētās nomenklatūras 2202.preču pozīcijā (sk. 2. pielikumu).

53. Bezalkoholiskajiem dzērieniem spirta tilpumkoncentrācija nepārsniedz 0,5%.

54. Akcīzes nodokļa maksātāji ir:

54.1. fiziskās vai juridiskās personas vai ar līgumu saistītas fizisko vai juridisko personu grupas, kas ieved (importē) bezalkoholiskos dzērienus Latvijas Republikas muitas teritorijā izlaišanai brīvam apgrozījumam;
54.2. akcīzes preču ražotnes turētāji - juridiskās personas, kas ražo bezalkoholiskos dzērienus.

55. Bezalkoholisko dzērienu ražošana, izgatavošana un pārstrāde atļauta tikai akcīzes preču ražotnē, saskaņā ar likuma "Par akcīzes nodokli" 5.pantu, vai akcīzes preču noliktavās, kuras izveidotas saskaņā ar likumu "Par akcīzes nodokli alkoholiskajiem dzērieniem" vai likumu "Par akcīzes nodokli alum" un kurās ražo bezalkoholiskos dzērienus. Ārpus akcīzes preču ražotnes atļauts izgatavot bezalkoholiskos dzērienus:

55.1. kurus fiziskā persona izgatavo savam patēriņam;
55.2. nefasētus, kurus sabiedriskās ēdināšanas uzņēmums izgatavo patērēšanai šajā uzņēmumā. Sabiedriskās ēdināšanas uzņēmums nedrīkst būt akcīzes preču ražotne.

56. Akcīzes nodokļa maksātājs akcīzes nodokli bezalkoholiskajiem dzērieniem aprēķina latos pēc likuma "Par akcīzes nodokli" 6.panta trešajā daļā noteiktās likmes.

Bezalkoholiskajiem dzērieniem akcīzes nodokļa likme ir Ls 2 par 100 litriem no:

a) ievedamā (importējamā) bezalkoholisko dzērienu tilpuma (daudzuma).

Tas nozīmē, ka bezalkoholiskajiem dzērieniem akcīzes nodokļa summa tiek aprēķināta pēc tilpuma (daudzuma) pēc formulas :

A = L : 100 x T ,

kur: A - akcīzes nodokļa summa (latos);

L - akcīzes nodokļa likme par 100 litriem (latos);

T - kopējais tilpums (daudzums) litros.

13.piemērs

Akcīzes nodokļa aprēķins par 15 000 litru limonādes, kuru importētājs ieved (importē) Latvijas Republikas muitas teritorijā izlaišanai brīvam apgrozījumam.

Akcīzes nodokļa summa (A) = = Ls 2 : 100 x 15 000 = Ls 300 .

Ja importētājs izmanto krājumu uzskaites nepārtrauktās inventarizācijas metodi, akcīzes nodokļa Ls 300 samaksu grāmatvedībā uzrāda (Ls):

D "Krājumi" 300;
K "Norēķinu konti bankās" 300.

Ja importētājs izmanto krājumu uzskaites periodiskās inventarizācijas metodi, akcīzes nodokļa samaksu uzrāda (Ls):

D "Saimnieciskās darbības

izdevumi" 300;
K "Norēķinu konti bankās" 300.

Ja bezalkoholiskos dzērienus ieved (importē) akcīzes preču ražotnes turētājs, kurš pēc tam pārvieto tos uz savu ražotni, viņam jāaprēķina akcīzes nodoklis un jāpiemēro atlikta akcīzes nodokļa maksāšana saskaņā ar likuma "Par akcīzes nodokli" 12.panta pirmās daļas 2.punktu;

b) izvedamā no akcīzes preču ražotnes bezalkoholisko dzērienu tilpuma (daudzuma).

14.piemērs

Akcīzes preču ražotājs izved no savas ražotnes 1000 litru bezalkoholisko dzērienu. Jāaprēķina akcīzes nodoklis.

Akcīzes nodokļa summa (A) = = Ls 2 : 100 x 1000 = Ls 20 .

Aprēķināto akcīzes nodokli Ls 20 ražotnes turētāja grāmatvedībā uzrāda (Ls):

D "Akcīzes nodoklis" 20;
K "Norēķini par akcīzes nodokli" 20.
Akcīzes nodokļa samaksu uzrāda (Ls):
D "Norēķini par akcīzes
nodokli" 20;
K "Norēķinu konti bankās" 20.

57. Saskaņā ar likuma "Par akcīzes nodokli" 7.pantu no akcīzes nodokļa ir atbrīvoti:

57.1. bezalkoholiskie dzērieni, kurus ieved alkoholisko dzērienu akcīzes preču noliktavā alkoholisko dzērienu ražošanai. Šajā gadījumā akcīzes nodokli maksā par saražotajiem alkoholiskajiem dzērieniem saskaņā ar likumu "Par akcīzes nodokli alkoholiskajiem dzērieniem";

57.2. bezalkoholiskie dzērieni, kurus izmanto kvalitātes noteikšanai;

57.3. bezalkoholiskie dzērieni, kuri zuduši nepārvaramas varas dēļ, ja ir pierādījumi, kas apstiprināti ar atbilstošiem attiecīgo valsts uzraudzības un kontroles iestāžu izsniegtiem dokumentiem, par to, ka attiecīgais iztrūkums nav radies nodokļa maksātāja vainas dēļ;

57.4. bezalkoholiskie dzērieni, kurus izgatavojusi fiziskā persona savam patēriņam;

57.5. nefasēti bezalkoholiskie dzērieni, kuri izgatavoti sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumā patērēšanai šajā uzņēmumā;

57.6. bezalkoholiskie dzērieni, kurus fiziskā persona ieved Latvijas Republikas muitas teritorijā savam patēriņam, ja to daudzums nepārsniedz 12 litrus.

58. Akcīzes preču ražotnes turētājam, pirms viņš aizpilda bezalkoholisko dzērienu akcīzes nodokļa deklarāciju par taksācijas periodu un iesniedz to Valsts ieņēmumu dienestā, ir jāinventarizē bezalkoholiskie dzērieni, kas atrodas viņa ražotnē, pēc stāvokļa uz pēctaksācijas perioda pirmo datumu.

59. Pēc uzskaites datiem noteiktais bezalkoholisko dzērienu daudzums ir jāsalīdzina ar inventarizācijā konstatēto faktisko bezalkoholisko dzērienu daudzuma atlikumu litros.

60. Inventarizācijas rezultāti uzrādāmi bezalkoholisko dzērienu akcīzes nodokļa deklarācijā un grāmatvedības reģistros.

61. Ja inventarizācijā tiek konstatēta grāmatvedības reģistru un inventarizācijas datu atšķirība, novērtējuma starpība - pārpalikums vai iztrūkums (izlaupījums, zaudējums, zudums u.c.) - norādāma gan grāmatvedības reģistros, gan nodokļu deklarācijā, un to apliek ar akcīzes nodokli pēc likuma "Par akcīzes nodokli" 6.panta trešajā daļā noteiktās likmes.

15.piemērs

Akcīzes preču ražotnes turētājs inventarizācijā pēctaksācijas perioda pirmajā datumā konstatēja limonādes iztrūkumu 1000 litru apmērā (grāmatvedības reģistros uzskaitītais limonādes daudzums - 50 000 litru, inventarizācijā konstatētais - 49 000 litru).

Taksācijas periodā aprēķinātais akcīzes nodoklis par inventarizācijā konstatēto iztrūkumu ir Ls 20 (Ls 2 : 100 x 1000).

Aprēķināto akcīzes nodokli Ls 20 grāmatvedībā uzrāda (Ls):

D "Akcīzes nodoklis" 20;

VI daļa. Kafija

62. Ar akcīzes nodokli apliekamais objekts (sk. 3. pielikumu) ir malta vai nemalta kafija - gan ievesta, gan pārstrādāta, kā arī ražota -, kura saskaņā ar likuma "Par akcīzes nodokli" 3.panta 4.punktu un Latvijas preču kombinēto nomenklatūru atbilst šādiem kodiem:

62.1. kafija, grauzdēta vai negrauzdēta, ar kofeīnu vai bez kofeīna; kafijas čaumalas un graudu sēklapvalki; kafijas aizvietotāji ar kafijas saturu - 0901;

62.2. kafijas ekstrakti, esences un koncentrāti - 2101 11;

62.3. izstrādājumi uz šo ekstraktu, esenču vai koncentrātu pamata vai uz kafijas pamata - 2101 12.

63. Akcīzes nodokļa maksātāji ir:

63.1. fiziskās vai juridiskās personas vai ar līgumu saistītas fizisko vai juridisko personu grupas, kas ieved kafiju Latvijas Republikas muitas teritorijā izlaišanai brīvam apgrozījumam;

63.2. akcīzes preču ražotnes turētāji - juridiskās personas, kas ražo kafiju.

64. Kafijas ražošana, izgatavošana un pārstrāde atļauta tikai akcīzes preču ražotnēs, saskaņā ar likuma "Par akcīzes nodokli" 5.pantu, vai akcīzes preču noliktavās, kuras izveidotas saskaņā ar likumu "Par akcīzes nodokli alkoholiskajiem dzērieniem" vai likumu "Par akcīzes nodokli alum" un kurās ražo kafiju.

65. Akcīzes nodokļa maksātājs akcīzes nodokli kafijai aprēķina pēc likuma "Par akcīzes nodokli" 6.panta ceturtajā daļā noteiktās likmes.

Kafijai akcīzes nodokļa likme ir Ls 50 par 100 kilogramiem no:

a) ievedamā (importējamā) kafijas daudzuma.

Tas nozīmē, ka kafijai akcīzes nodokļa summa tiek aprēķināta pēc daudzuma (kg) pēc formulas :

A = L : 100 x K ,

kur: A - akcīzes nodokļa summa (latos);

L - akcīzes nodokļa likme (latos) par 100 kg;

K - kafijas daudzums (kg).

16.piemērs

Akcīzes nodokļa aprēķins par 40 000 kg kafijas, ko importētājs ieved Latvijas Republikas muitas teritorijā izlaišanai brīvam apgrozījumam.

Akcīzes nodokļa summa (A) = = Ls 50 : 100 x 40 000 = Ls 20 000 .

Ja importētājs izmanto krājumu uzskaites nepārtrauktās inventarizācijas metodi, akcīzes nodokļa Ls 20 000 samaksu grāmatvedībā uzrāda (Ls):

K "Norēķini par akcīzes nodokli" 20.
D "Krājumi" 20000;
K "Norēķinu konti bankās" 20000.

Ja importētājs izmanto krājumu uzskaites periodiskās inventarizācijas metodi, akcīzes nodokļa samaksu uzrāda (Ls):

D "Saimnieciskās darbības

izdevumi" 20000;
K "Norēķinu konti bankās" 20000.

b) izvedamā no akcīzes preču ražotnes kafijas daudzuma.

17.piemērs

Akcīzes preču ražotājs izved no savas ražotnes 1000 kg kafijas un piegādā to tirdzniecības uzņēmumam. Jāaprēķina akcīzes nodoklis.

Akcīzes nodokļa summa (A) = Ls 50 : 100 x 1000 = Ls 500 .

Aprēķināto akcīzes nodokli Ls 500 ražotnes turētāja grāmatvedībā uzrāda (Ls):

D "Akcīzes nodoklis" 500;
K "Norēķini par akcīzes nodokli" 500.
Akcīzes nodokļa samaksu uzrāda (Ls):
D "Norēķini par akcīzes
nodokli" 500;

66. Saskaņā ar likuma "Par akcīzes nodokli" 9.pantu akcīzes nodokli kafijas maisījumiem ar citiem produktiem aprēķina par attiecīgajā maisījumā esošās kafijas daudzumu.

Tas nozīmē, ka kafijas maisījumiem akcīzes nodokļa summa tiek aprēķināta pēc kafijas faktiskā daudzuma (kg) pēc formulas :

A = L : 100 x K x M : 100 ,

kur: A - akcīzes nodokļa summa (latos);

L - akcīzes nodokļa likme (latos) par 100 kg;

K - kafijas maisījuma daudzums (kg);

M - kafijas daudzums maisījumā (procentos).

18.piemērs

Akcīzes nodokļa aprēķins par 30 000 kg no akcīzes preču ražotnes izvestā kafijas maisījuma ar faktisko kafijas daudzumu 25%.

Akcīzes nodokļa summa (A) = Ls 50 : 100 x 30 000 x 25 : 100 = Ls 3750 .

67. Saskaņā ar likuma "Par akcīzes nodokli" 7.pantu no akcīzes nodokļa ir atbrīvota kafija:

67.1. kuru ieved akcīzes preču ražotnē vai alkoholisko dzērienu akcīzes preču noliktavā bezalkoholisko vai alkoholisko dzērienu ražošanai. Šajā gadījumā akcīzes nodokli maksā par saražotajiem bezalkoholiskajiem dzērieniem saskaņā ar likumu "Par akcīzes nodokli" un par saražotajiem alkoholiskajiem dzērieniem saskaņā ar likumu "Par akcīzes nodokli alkoholiskajiem dzērieniem";

67.2. kuru izmanto kafijas kvalitātes noteikšanai;

67.3. kura zudusi nepārvaramas varas dēļ, ja ir pierādījumi, kas apstiprināti ar atbilstošiem attiecīgo valsts uzraudzības un kontroles iestāžu izsniegtiem dokumentiem, par to, ka attiecīgais iztrūkums nav radies nodokļa maksātāja vainas dēļ;

67.4. kuru fiziskā persona Latvijas Republikas muitas teritorijā ieved savam patēriņam, ja kafijas daudzums nepārsniedz vienu kilogramu.

68. Akcīzes preču ražotnes turētājam, pirms viņš aizpilda kafijas akcīzes nodokļa deklarāciju par taksācijas periodu un iesniedz to Valsts ieņēmumu dienestā, ir jāinventarizē kafijas krājumi, kas atrodas viņa ražotnē pēc stāvokļa uz pēctaksācijas perioda pirmo datumu.

69. Pēc uzskaites datiem noteiktais kafijas krājumu daudzums ir jāsalīdzina ar inventarizācijā konstatēto faktisko kafijas krājumu daudzuma atlikumu kilogramos.

70. Inventarizācijas rezultāti uzrādāmi kafijas akcīzes nodokļa deklarācijā un grāmatvedības reģistros.

71. Ja inventarizācijā tiek konstatēta grāmatvedības reģistru un inventarizācijas datu atšķirība, t.i., pārpalikums vai iztrūkums (izlaupījums, zaudējums, zudums u.c.), tad to uzrāda gan grāmatvedības reģistros, gan nodokļu deklarācijā, ievērojot šādu kārtību:

71.1. ja inventarizācijā ir konstatēts pārpalikums, to apliek ar akcīzes nodokli pēc likuma "Par akcīzes nodokli " 6.pantā noteiktās likmes;

71.2. ja inventarizācijā ir konstatēts iztrūkums, to apliek ar akcīzes nodokli pēc likuma 6.pantā noteiktās likmes, izņemot iztrūkumu par konstatētajiem faktiskajiem kafijas zudumiem, ja tie nepārsniedz kafijas daudzumu (procentos) atbilstoši Ministru kabineta 2000.gada 28.marta noteikumiem Nr.122 "Noteikumi par kafijas zudumu normām" no grāmatvedības reģistros uzskaitītā kafijas (ražošanas izejvielas - zaļo kafijas pupiņu) daudzuma (kilogramos), kas izmantots akcīzes preču ražotnē kafijas ražošanas procesā konkrētajā taksācijas periodā.

1.pielikums

Dārgmetālu un to izstrādājumu, dārgakmeņu un to izstrādājumu saraksts

K "Norēķinu konti bankās" 500.
Kods TARIC Apraksts Akcīzes
nodokļa likme
I. DĀRGAKMEŅI
7101 Dabiskās vai kultivētās pērles, apstrādātas vai neapstrādātas,
šķirotas vai nešķirotas, bet nesavērtas, neietvarotas vai
nenostiprinātas; dabiskās vai kultivētās pērles, uz laiku
savērtas transportēšanas ērtībai:
7101 10 00 0 0 1 -dabiskās pērles 20%
-kultivētās pērles:
7101 21 00 0 0 1 --neapstrādātas 20%
7101 22 00 0 0 1 --apstrādātas 20%
7102 Apstrādāti vai neapstrādāti dimanti, bet neietvaroti
vai nenostiprināti:
7102 10 00 0 0 1 -nešķiroti 20%
-rūpnieciskie:
7102 21 00 0 0 1 --neapstrādāti vai vienkārši sazāģēti, saskaldīti vai pakļauti
rupjai apstrādei 20%
7102 29 00 0 0 1 --pārējie 20%
-nerūpnieciskie:
7102 31 00 0 0 1 --neapstrādāti vai vienkārši sazāģēti vai pakļauti rupjai apstrādei 20%
7102 39 00 0 0 1 --pārējie 20%
7103 Dārgakmeņi (izņemot dimantus) un pusdārgakmeņi,
apstrādāti vai neapstrādāti, šķiroti vai nešķiroti, bet uz laiku
nesavērti, neietvaroti un nenostiprināti; nešķiroti dārgakmeņi
(izņemot dimantus) un pusdārgakmeņi, uz laiku savērti
transportēšanas ērtībai:
7103 10 00 0 0 1 -neapstrādāti vai vienkārši sazāģēti, saskaldīti vai pakļauti
rupjai apstrādei 20%
-apstrādāti ar citiem paņēmieniem:
7103 91 00 0 0 1 --rubīni, safīri un smaragdi 20%
7103 99 00 0 0 1 --pārējie 20%
7104 Dārgakmeņi vai pusdārgakmeņi, mākslīgie vai reģenerētie,
apstrādāti vai neapstrādāti, šķiroti vai nešķiroti, bet nesavērti,
neietvaroti un nenostiprināti; nešķiroti mākslīgie vai
reģenerētie dārgakmeņi vai pusdārgakmeņi, uz
laiku savērti transportēšanas ērtībai:
7104 10 00 0 0 1 -pjezoelektrisks kvarcs 20%
7104 20 00 0 0 1 -pārējie, neapstrādāti vai vienkārši sazāģēti, vai pakļauti
rupjai apstrādei 20%
7104 90 00 0 0 1 -pārējie 20%
7105 Dabisko vai mākslīgo dārgakmeņu vai pusdārgakmeņu
drupatas un pulveris:
7105 10 00 0 0 1 -no dimantiem 20%
7105 90 00 0 0 1 -pārējie 20%
II. DĀRGMETĀLI; AR DĀRGMETĀLU PLAKĒTI METĀLI
7106 Sudrabs (ieskaitot sudrabu ar elektrolītisko zelta vai platīna
pārklājumu),neapstrādāts, pusapstrādāts vai pulverveidā:
7106 10 00 0 0 1 -pulveris 20%
-pārējie:
7106 91 --neapstrādātā veidā:
7106 91 10 0 0 1 ---ar raudzi ne mazāk par 999 daļām sudraba no 1000 sakausējuma
daļām 20%
7106 91 90 0 0 1 ---ar raudzi mazāk par 999 daļām sudraba no 1000 sakausējuma
daļām 20%
7106 92 --pusapstrādātā veidā:
7106 92 20 0 0 1 ---ar raudzi ne mazāk par 750 daļām sudraba no 1000 sakausējuma
daļām 20%
7106 92 80 0 0 1 ---ar raudzi mazāk par 750 daļām sudraba no 1000 sakausējuma daļām 20%
7107 00 00 0 0 1 Parastie metāli, plakēti ar sudrabu, pusapstrādāti 20%
7108 Zelts (ieskaitot zeltu ar elektrolītisko platīna pārklājumu),
neapstrādāts, pusapstrādāts vai pulverveidā:
-nemonetārais:
7108 11 00 0 0 1 --pulveris 20%
7108 12 00 0 0 1 --pārējās neapstrādātās formas 20%
7108 13 --pārējās pusapstrādātās formas:
7108 13 10 0 0 1 ---sagataves, stieņi, stieples un sekcijas; plātnes; loksnes un
sloksnes ar biezumu vairāk nekā 0,15 mm, neskaitot jebkuru pamatu 20%
7108 13 80 0 0 1 ---pārējie 20%
7108 20 00 0 0 1 -monetārais 20%
7109 00 00 0 0 1 Parastie metāli vai sudrabs, plakēti ar zeltu, neapstrādāti
vai pusapstrādāti 20%
7110 Platīns, neapstrādāts, pusapstrādāts vai pulverveidā:
-platīns:
7110 11 00 0 0 1 --neapstrādāts vai pulverveidā 20%
7110 19 --pārējais:
7110 19 10 0 0 1 ---sagataves, stieņi, stieples un sekcijas; plātnes; loksnes un
sloksnes ar biezumu vairāk nekā 0,15 mm, neskaitot jebkuru pamatu 20%
7110 19 80 0 0 1 ---pārējais 20%
-pallādijs:
7110 21 00 0 0 1 --neapstrādāts vai pulverveidā 20%
7110 29 00 0 0 1 --pārējais 20%
-rodijs:
7110 31 00 0 0 1 --neapstrādāts vai pulverveidā 20%
7110 39 00 0 0 1 --pārējais 20%
-irīdijs, osmijs un rutēnijs:
7110 41 00 0 0 1 --neapstrādāts vai pulverveidā 20%
7110 49 00 0 0 1 --pārējais 20%
7111 00 00 0 0 1 Parastie metāli, sudrabs vai zelts, kas plakēts ar platīnu,
neapstrādāts vai pusapstrādāts 20%
7112 Dārgmetālu vai ar dārgmetālu plakētu metālu atkritumi un lūžņi;
pārējie atkritumi un lūžņi, kas satur dārgmetālu vai dārgmetālu
savienojumus, kuri galvenokārt lietoti dārgmetālu pārklāšanai:
7112 10 00 0 0 1 -zelta, ieskaitot ar zeltu plakētu metālu, bet izņemot saslaukas,
kas satur pārējos dārgmetālus 20%
7112 20 00 0 0 1 -platīns, ieskaitot ar platīnu plakētu metālu, bet izņemot
saslaukas, kas satur pārējos dārgmetālus 20%
7112 90 00 0 0 1 -pārējie 20%
III. JUVELIERIZSTRĀDĀJUMI, ZELTKAĻU UN SUDRABKAĻU
IZSTRĀDĀJUMI UN PĀRĒJIE IZSTRĀDĀJUMI
7113 Juvelierizstrādājumi un to daļas no dārgmetāliem vai metāliem,
kas plakēti ar dārgmetāliem:
-no dārgmetāliem, ar vai bez elektrolītiskā pārklājuma vai
plakēti vai neplakēti ar dārgmetāliem:
7113 11 00 0 0 1 --no sudraba, ar vai bez elektrolītiskā pārklājuma vai plakēti
vai neplakēti ar citiem dārgmetāliem 20%
7113 19 00 0 0 1 --no pārējiem dārgmetāliem, ar vai bez elektrolītiskā
pārklājuma vai plakēti ar dārgmetāliem 20%
7113 20 00 0 0 1 -no parastiem metāliem, kas plakēti ar dārgmetāliem 20%
7114 Zeltkaļu un sudrabkaļu izstrādājumi un to daļas no
dārgmetāliem un metāliem, kas plakēti ar dārgmetāliem:
-no dārgmetāliem, ar vai bez elektrolītiskā pārklājuma vai
plakēti vai neplakēti ar dārgmetāliem:
7114 11 00 0 0 1 --no sudraba, ar vai bez elektrolītiskā pārklājuma vai plakēti
vai neplakēti ar citiem dārgmetāliem 20%
7114 19 00 0 0 1 --no pārējiem dārgmetāliem, ar vai bez elektrolītiskā
pārklājuma vai plakēti vai neplakēti ar dārgmetāliem 20%
7114 20 00 0 0 1 -no parastiem metāliem, kas plakēti ar dārgmetāliem 20%
7115 Pārējie izstrādājumi no dārgmetāliem vai metāliem, kas
plakēti ar dārgmetāliem:
7115 10 00 0 0 1 -platīna katalizatori stiepļu tīkliņa vai režģa veidā 20%
7115 90 -pārējie:
7115 90 10 0 0 1 --no dārgmetāliem 20%
7115 90 90 0 0 1 --no metāliem, kas plakēti ar dārgmetāliem 20%
7116 Izstrādājumi no dabiskām vai kultivētām pērlēm, dabiskiem,
mākslīgiem vai reģenerētiem dārgakmeņiem vai
pusdārgakmeņiem:
7116 10 00 0 0 1 -no dabiskām vai kultivētām pērlēm 20%
7116 20 -no dabiskiem, mākslīgiem vai reģenerētiem dārgakmeņiem:
--izgatavoti pilnībā no dabiskiem dārgakmeņiem vai pusdārgakmeņiem:
7116 20 11 0 0 1 ---kaklarotas, aproces un pārējie izstrādājumi no dabiskiem
dārgakmeņiem vai pusdārgakmeņiem, kas vienkārši sasieti, bez
aizdares vai citiem piederumiem 20%
7116 20 19 0 0 1 ---pārējie 20%
7116 20 90 0 0 1 --pārējie 20%
7118 Monētas:
7118 10 -monētas (izņemot zelta monētas), kam nav oficiālā kursa:
7118 10 10 0 0 1 --no sudraba 20%
2.pielikums
Bezalkoholisko dzērienu saraksts
Kods TARIC Apraksts Akcīzes
nodokļa likme
BEZALKOHOLISKIE DZĒRIENI.
2202 Ūdeņi, ieskaitot minerālūdeņus un gāzētos ūdeņus
ar cukura vai citu saldinātājvielu vai aromātisko
vielu piedevu, un pārējie bezalkoholiskie dzērieni,
izņemot augļu vai dārzeņu sulas,
kas minēti 2009. preču pozīcijā:
2202 10 00 0 0 1 -ūdeņi, ieskaitot minerālūdeņus un gāzētos ūdeņus ar
cukura vai citu saldinātājvielu vai aromātisko
vielu piedevu Ls 2/100l
2202 90 -pārējie:
2202 90 10 0 0 1 --kas nesatur 0401.- 0404. preču pozīcijā minētos
produktus vai taukus, kas iegūti
no 0401.- 0404. preču pozīcijā minētajiem
produktiem Ls 2/100l
--pārējie, kas satur no 0401.- 0404. preču pozīcijā minētajiem
minētajiem produktiem iegūtus taukus:
2202 90 91 0 0 1 ---mazāk nekā 0,2% Ls 2/100l
2202 90 95 0 0 1 ---0,2% vai vairāk, bet mazāk nekā 2% Ls 2/100l
2202 90 99 0 0 1 ---2% vai vairāk Ls 2/100l
 
3.pielikums
Kafijas saraksts
Kods TARIC Apraksts Akcīzes nodokļa likme
KAFIJA
0901 Kafija, grauzdēta vai negrauzdēta, ar kofeīnu
vai bez kofeīna; kafijas čaumalas un graudu
sēklapvalki; kafijas aizvietotāji
ar kafijas saturu dažādās proporcijās:
-negrauzdēta kafija:
0901 11 00 0 0 1 -ar kofeīnu Ls 50/par 100 kg, kurā kafijas
daudzums ir 100%
0901 12 00 0 0 1 --bez kofeīna Ls 50/par 100 kg, kurā kafijas
daudzums ir 100%
-grauzdēta kafija:
0901 21 00 0 0 1 -ar kofeīnu Ls 50/par 100 kg, kurā kafijas
daudzums ir 100%
0901 22 00 0 0 1 -bez kofeīna Ls 50/par 100 kg, kurā kafijas
daudzums ir 100%
0901 90 -pārējā:
0901 90 10 0 0 1 -kafijas graudu čaumalas un sēklapvalki Ls 50/par 100 kg, kurā kafijas
daudzums ir 100%
0901 90 90 0 0 1 -kafijas aizvietotāji, kas satur kafiju Ls 50/par 100 kg, kurā kafijas
daudzums ir 100%
2101 Kafijas, tējas vai mate ekstrakti, esences
un koncentrāti un izstrādājumi uz šo
produktu pamata vai uz kafijas, tējas vai
mate pamata; apgrauzdēti cigoriņi un
apgrauzdēti pārējie kafijas aizstājēji un
ekstrakti, esences un koncentrāti no tiem:
-kafijas ekstrakti, esences un koncentrāti;
izstrādājumi uz šo ekstraktu, esenču vai
koncentrātu pamata vai uz kafijas pamata:
2101 11 -ekstrakti, esences un koncentrāti:
2101 11 11 0 0 1 -ar kafijas pamata saturu sausnā 95% vai Ls 50/par 100 kg, kurā kafijas
vairāk daudzums ir 100%
2101 11 19 0 0 1 --pārējie Ls 50/par 100 kg, kurā kafijas
daudzums ir 100%
2101 12 -izstrādājumi uz šo ekstraktu, esenču vai
kafijas koncentrātu pamata:
2101 12 92 0 0 1 -izstrādājumi uz šo ekstraktu, esenču vai Ls 50/par 100 kg, kurā kafijas
kafijas koncentrātu pamata daudzums ir 100%
2101 12 98 0 0 1 --pārējie Ls 50/par 100 kg, kurā kafijas
daudzums ir 100%

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!