• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
"EDSO misija Baltkrievijā". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 30.03.2000., Nr. 115/116 https://www.vestnesis.lv/ta/id/3681

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

"Eiropai desmit gados jāsasniedz lielākā ekonomiskā attīstība pasaulē"

Vēl šajā numurā

30.03.2000., Nr. 115/116

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

"EDSO misija Baltkrievijā"

"Neue Zūrcher Zeitung"

— 2000.03.21.

Kamēr ES apturēja neskaitāmus līgumus ar Baltkrieviju, protestējot pret 1995.gadā ievēlēto parlamentu un 1996.gada referenduma gaitā pieņemto konstitūciju, kas prezidentam Lukašenko piešķīra aptverošu varu, tikmēr kopš 1988.gada Minskā strādā EDSO novērotāju un padomnieku grupa. Vācu diplomāta Hansa Georga Vīka vadībā misijai jākonsultē Baltkrievija, veidojot demokrātiskas institūcijas, kā arī jānovēro situācija cilvēktiesību jomā.

Kaut arī bijušajā padomju republikā ir reģistrētas neskaitāmas partijas, avīžu kioskos nopērkami vairāki laikraksti, reizēm notiek protesta demonstrācijas, tomēr nepastāv atklāts politisks dialogs. Redakcijām milzīgo naudas sodu dēļ, kas uzlikti par pārāk kritiskiem rakstiem, draud slēgšana, žurnālisti apšaubāmu pārmetumu dēļ tiek krimināli vajāti. Parlamentā nav frakciju, līdz ar to arī nav nekādas politiskas diskusijas. Likumdevējvara ir prezidenta rokās, viņa dekrētu spēks ir lielāks nekā likumiem.

Tāpēc EDSO misijas galvenais mērķis ir garantēt runas un preses brīvību, kuras ir brīvu un godīgu vēlēšanu norises priekšnosacījums. Nākamā gada rudenī parlamentu tiks vēlēs par jaunu, bet 2001.gadā paredzamas prezidenta vēlēšanas. Tālab EDSO pagājušajā vasarā stimulēja sarunas opozīcijas un politiskās vadības vidū, kurās galvenokārt bija jārunā par opozīcijas iespēju piekļūt valsts medijiem, tālāk par jaunu vēlēšanu likumu un parlamenta funkciju nākotnē.

Šīs sarunas neizdevās. Prezidents noraidīja līgumu par opozīcijas piekļūšanu medijiem un parakstīja vēlēšanu likumu, ko EDSO uzskata par nepietiekamu. Kritikas būtība attiecas uz valstiskas ietekmes spējām vēlēšanu norisē. Piemēram, Centrālās vēlēšanas komisijas vadītājs jāieceļ prezidentam, turklāt vertikālās varas struktūras, neiesaistot opozīciju, sniedzas no reģionālajām līdz pat vietējām. Parlamenta vēlēšanas, pēc EDSO uzskatiem, tādējādi ir zaudējušas vienojošo elementu starp prezidentālu režīmu un tā pretiniekiem.

Tomēr misija savu darbu mediju jomā turpinās. Tikpat svarīgi ir apspriesties par kriminālprocesa pārstrādāšanu, kas kopš četrdesmitajiem gadiem gandrīz vai nav mainījies. Pēc tam, kad attiecības starp Minsku un Rietumvalstīm jūtami pasliktinājās, EDSO grupa ir kļuvusi par svarīgu savienojuma posmu starp Baltkrieviju un Rietumiem.

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!