• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Saldus novada domes 2023. gada 25. maija saistošie noteikumi Nr. 18 "Par maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksni Saldus novadā". Publicēts oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", 7.06.2023., Nr. 109 https://www.vestnesis.lv/op/2023/109.23

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Saulkrastu novada domes saistošie noteikumi Nr. SN 8/2023

Par pašvaldības aģentūras "Saulkrastu veselības un sociālās aprūpes centrs" maksas pakalpojumiem

Vēl šajā numurā

07.06.2023., Nr. 109

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Saldus novada dome

Veids: saistošie noteikumi

Numurs: 18

Pieņemts: 25.05.2023.

OP numurs: 2023/109.23

2023/109.23
RĪKI

Saldus novada domes saistošie noteikumi: Šajā laidienā 1 Pēdējās nedēļas laikā 0 Visi

Saldus novada domes saistošie noteikumi Nr. 18

Saldū 2023. gada 25. maijā

Par maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksni Saldus novadā

Izdoti ar Saldus novada domes
2023. gada 25. maija sēdes lēmumu (prot. Nr. 7, 24. §)

Izdoti saskaņā ar
Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma
33. panta ceturto un piekto daļu, likuma "Par palīdzību
dzīvokļa jautājumu risināšanā" 14. panta sesto daļu

1. Saistošie noteikumi nosaka maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksni Saldus novadā.

2. Maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksnis ir 75 % no Centrālās statistikas pārvaldes tīmekļvietnē publicētās minimālo ienākumu mediānas uz vienu ekvivalento patērētāju mēnesī

jeb 470,00 euro pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā un tiek piemērots koeficients 0,7 jeb 329,00 euro pārējām personām mājsaimniecībā.

3. Saistošie noteikumi stājas spēkā 2023. gada 1. jūlijā.

Saldus novada domes priekšsēdētājs M. Zusts

 

Paskaidrojuma raksts
Saldus novada domes 2023. gada 25. maija saistošajiem noteikumiem Nr. 18 "Par maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksni Saldus novadā"

Paskaidrojuma raksta sadaļa Norādāmā informācija 
1. Mērķis un nepieciešamības pamatojums  Maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksni Saldus novada pašvaldībā nosaka Saldus novada domes 2021. gada 30. jūlija saistošie noteikumi Nr. 23 "Par maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksni Saldus novadā" (turpmāk – Saistošie noteikumi Nr. 23).

Saistošie noteikumi Nr. 23 ir izdoti saskaņā ar Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma (turpmāk – likums) 33. panta trešo daļu. Ar 2023. gada 8. marta likuma 33. pants tika izteikts jaunā redakcijā. Vienlaikus likums tika papildināts ar pārejas noteikumu 53. punktu, kurā tika noteikts, ka grozījums par likuma 33. panta izteikšanu jaunā redakcijā stājas spēkā 2023. gada 1. jūlijā.

Oficiālo publikāciju un tiesiskās informācijas likuma 9. panta piektā daļa nosaka, ka, ja spēku zaudē normatīvā akta izdošanas tiesiskais pamats (augstāka juridiska spēka tiesību norma, uz kuras pamata izdots cits normatīvais akts), tad spēku zaudē arī uz šā pamata izdotais normatīvais akts vai tā daļa. 

Ņemot vērā to, ka Saistošo noteikumu Nr. 23 vienīgais izdošanas tiesiskais pamats zaudē spēku 2023. gada 1. jūlijā, kā arī nav paredzēts pagarināt to piemērojamību, Saldus novada domei ir jāizdod jauni saistošie noteikumi, kas nosaka maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksni Saldus novada pašvaldībā.

Saskaņā ar Saistošo noteikumu Nr. 23 2. punktu maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksnis Saldus novadā ir 407,00 euro pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā un 285,00 euro pārējām personām mājsaimniecībā.

Likuma 33. panta (08.03.2023. likuma redakcijā, kas stājas spēkā 01.06.2023. Panta jaunā redakcija stājas spēkā 01.07.2023. Sk. pārejas noteikumu 53. punktu) ceturtā daļa nosaka, ka maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksni katra pašvaldība ir tiesīga noteikt ne augstāku par 80 procentiem no ienākumu mediānas, bet ne zemāku par šā panta trešajā daļā noteikto trūcīgas mājsaimniecības ienākumu slieksni. Likuma 33. panta piektā daļa nosaka, Minimālo ienākumu sliekšņu apmērus mājsaimniecībai aprēķina, piemērojot attiecīgajam ienākumu slieksnim šādus koeficientus:

1) pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā – koeficientu 1 (501,00 euro);

2) pārējām personām mājsaimniecībā – koeficientu 0,7 (351,00 euro).

Iedzīvotāju materiālo situāciju ir ietekmējuši īstenotie valsts atbalsta mehānismi – paaugstināta minimālā darba alga, indeksētas vecuma pensijas. Liela daļa iedzīvotāju, kuriem ienākumi pārsniedz 407 euro, vairs nekvalificējās kā maznodrošinātas mājsaimniecības, tomēr, ņemot vērā pārtikas un citu preču un pakalpojumu cenu kāpumu, nepieņemot saistošos noteikumus, plašam zemu ienākumu mājsaimniecību lokam netiktu saglabāta pieejamība pašvaldības sociālajai palīdzībai.

2. Fiskālā ietekme uz pašvaldības budžetu  Prognozējams, ka mājsaimniecību skaits, kurām tiks noteikts maznodrošinātas mājsaimniecības statuss, paaugstinot maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksni, būtiski nemainīsies.

Lai īstenotu saistošos noteikumus, pašvaldības budžetā papildu līdzekļi nav nepieciešami.

3. Sociālā ietekme, ietekme uz vidi, iedzīvotāju veselību, uzņēmējdarbības vidi pašvaldības teritorijā, kā arī plānotā regulējuma ietekme uz konkurenci  Pieaugot patēriņa cenām gandrīz visās lielākajās preču un pakalpojumu grupās, neuzlabojoties iedzīvotāju materiālai situācijai, rodas apdraudējums mājsaimniecībām pamata vajadzību nodrošināšanai (ēdiens, apģērbs, mājoklis, veselības aprūpe, obligātā izglītība).

Maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu sliekšņu paaugstināšana radīs tiešu ietekmi uz nabadzības un sociālās atstumtības riskam vairāk pakļautu iedzīvotāju grupu (pensionāri, personas ar invaliditāti, zemu ienākumu mājsaimniecības, t.sk. ģimenes ar bērniem) situāciju, pozitīvi ietekmējot šo personu dzīves līmeņa izmaiņas nākotnē, palielinot viņu sociālo aizsardzību un pirktspēju, un mazinot nabadzības risku un ienākumu nevienlīdzību.

Maznodrošinātas mājsaimniecības statuss dod tiesības saņemt ne tikai pašvaldības noteikto sociālo palīdzību, bet arī valsts noteiktus atvieglojumus, piemēram, saņemt valsts nodrošināto juridisko palīdzību.

Saistošie noteikumi neatstās ietekmi uz vidi, uzņēmējdarbības vidi pašvaldības teritorijā, kā arī plānotā regulējuma ietekmi uz konkurenci.

4. Ietekme uz administratīvajām procedūrām un to izmaksām  Administrēšanu turpinās nodrošināt Saldus novada pašvaldības aģentūra "Sociālais dienests" (turpmāk arī – Sociālais dienests).

Kārtība, kādā tiek iesniegti nepieciešamie dokumenti un izskatīta mājsaimniecības atbilstība maznodrošinātas mājsaimniecības statusam (turpmāk – statuss), netiek mainīta, to nosaka Ministru kabineta 2020. gada 17. decembra noteikumi Nr. 809 "Noteikumi par mājsaimniecības materiālās situācijas izvērtēšanu un sociālās palīdzības saņemšanu" (turpmāk – MK noteikumi Nr. 809). Saskaņā ar MK noteikumiem Nr. 809 vienai no mājsaimniecības personām jāvēršas Sociālajā dienestā, iesniedzot iesniegumu un nepieciešamos dokumentus mājsaimniecības materiālās situācijas izvērtēšanai. Sociālais dienests atbilstoši Likumā noteiktajiem kritērijiem izvērtē mājsaimniecības materiālo situāciju un sadarbībā ar iesniedzēju sagatavo iztikas līdzekļu deklarāciju, izmantojot valsts un pašvaldības informācijas sistēmās esošos datus un Sociālajam dienestam iesniegtajos dokumentos iekļautās ziņas. Sociālais dienests mēneša laikā pēc dokumentu saņemšanas un deklarācijas sagatavošanas izvērtē mājsaimniecības materiālos resursus un nosaka mājsaimniecības atbilstību maznodrošinātas mājsaimniecības statusam.

Mājsaimniecība nekvalificējas maznodrošinātas mājsaimniecības statusa saņemšanai, ja mājsaimniecības ienākumi un materiālie resursi neatbilst normatīvajos aktos minētajam ienākumu slieksnim un materiālā stāvokļa līmenim. Par pieņemto lēmumu Sociālais dienests informē iesniedzēju.

Nav paredzamas papildu administratīvo procedūru izmaksas.

5. Ietekme uz pašvaldības funkcijām un cilvēkresursiem  Saskaņā ar Pašvaldību likuma 4. panta pirmās daļas 9. punktu pašvaldībai ir autonomā funkcija nodrošināt iedzīvotājiem atbalstu sociālo problēmu risināšanā, kā arī iespēju saņemt sociālo palīdzību un sociālos pakalpojumus.

Saistošo noteikumu izpildes administrēšanu nodrošinās Sociālais dienests, jaunas darba vietas netiks veidotas, jauni pienākumi vai uzdevumi esošajiem darbiniekiem netiks noteikti.

6. Informācija par izpildes nodrošināšanu  Saistošo noteikumu izpilde tiks nodrošināta Sociālā dienesta esošo funkciju un uzdevumu ietvaros, nav paredzēta jaunu institūciju izveide vai esošās institūcijas likvidācija vai reorganizācija.
7. Prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem, ko sniedz mērķa sasniegšana  Saistošie noteikumi ir piemēroti iecerētā mērķa sasniegšanas nodrošināšanai un paredz tikai to, kas ir nepieciešams norādītā mērķa sasniegšanai.

Izdodot saistošos noteikumus, pašvaldība rīkojas atbilstoši Likumā paredzētajam deleģējumam noteikt maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksni pašvaldībā.

8. Izstrādes gaitā veiktās konsultācijas ar privātpersonām un institūcijām  Jautājums izskatīts un atbalstīts Sociālo jautājumu komisijā (ar papildinājumiem, norādot ienākumu slieksni procentos un piemēroto koeficientu) un Sociālo, izglītības un kultūras jautājumu komitejā.

Saistošo noteikumu projekts no 2023. gada 26. aprīļa līdz 2023. gada 10. maijam (divas nedēļas) publicēts Saldus novada pašvaldības oficiālajā tīmekļvietnē www.saldus.lv, sabiedrības viedokļa noskaidrošanai. Viedokļi nav saņemti.

Saldus novada domes priekšsēdētājs M. Zusts

Izdruka no oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" (www.vestnesis.lv)

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!