Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Piekrītu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Stenogramma 19. jūnijā. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 14.07.1998., Nr. 208/210 (1269/1271) https://www.vestnesis.lv/ta/id/32188

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ministru kabineta 13. jūlija sēdē

Vēl šajā numurā

14.07.1998., Nr. 208/210 (1269/1271)

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Stenogramma 19. jūnijā

Sēdi vada Latvijas Republikas 6.Saeimas priekšsēdētājs Alfreds Čepānis.

Sēdes vadītājs. Labrīt, godātie kolēģi! Turpināsim Saeimas sēdi, un turpināsim apspriest likumprojektu "Grozījumi likumā "Par valsts budžetu 1998.gadam"". Komisijas vārdā — Vents Balodis. Lūdzu!

V.Balodis

(TB/LNNK). Godātie Prezidija locekļi! Godātie deputāti! Turpinām strādāt ar budžeta grozījumu projektu, un mums ir jāizskata 187. — deputāta Leopolda Ozoliņa priekšlikums, Budžeta komisija to nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Nu tad par kuru priekšlikumu, Baloža kungs, ir runa tagad?

V.Balodis.

187.priekšlikums.

Sēdes vadītājs.

Debatēs pieteicies Leopolds Ozoliņš, lūdzu, priekšlikuma autors.

L.Ozoliņš

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Augsti godātie deputāti! Sirsnīgi pateicos par iepriekšējo piešķīrumu. Ir noticis konkurss, viens un otrs. Pirmajā konkursā nepieņēma galīgo lēmumu, jo bija daudz iebildumu pret izvēlēto godalgoto vietu. Šoreiz izvēlētas pirmās un trīs otrās vietas, un pašreiz strādā komisija, kuru tieši no šiem pieminekļiem realizēt. Šogad ir paredzēta realizācijas uzsākšana, es ļoti lūdzu nobalsot par šo priekšlikumu, tas ir 36 tūkstoši latu, jo gan nogalināto tuvinieki, gan tie, kas grib atcerēties šos bojā gājušos Baigajā gadā un pēc tam, nevar vairs gaidīt. Es ļoti lūdzu atbalstīt šo manu priekšlikumu! Paldies!

Sēdes vadītājs.

Paldies! Debates beidzam. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu. Balsojam 187.deputāta Ozoliņa priekšlikumu, komisija to nav atbalstījusi. Lūdzu rezultātu! Par — 30, pret — 8, atturas — 12. Pieņemts.

V.Balodis.

Nākamais ir 188. — frakcijas "Latvijas ceļš", LZS deputātu, Kārļa Čerāna gan arī...

Sēdes vadītājs.

Godātie kolēģi, absolūti neko nevar dzirdēt, ko runā referents no tribīnes. Es lūdzu drusciņ klusāk!

V.Balodis.

Budžeta komisija 188.priekšlikumu ir atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Deputāti piekrīt komisijas atzinumam. Pieņemts.

V.Balodis.

189. ir tieši Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšlikums, par tādu pašu summu, kā atbalstīts ir iepriekšējais.

Sēdes vadītājs.

Deputāti piekrīt komisijas atzinumam. Pieņemts.

V.Balodis.

190. ir kultūras ministres Ramonas Umblijas priekšlikums, Budžeta komisija nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Deputātiem iebildumu par komisijas atzinumu nav. (Starpsauciens: "Balsot!") Deputāti prasa balsojumu. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu. Balsojam 190.priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 16, pret — 10, atturas — 32. Nav pieņemts.

V.Balodis.

191. ir frakcijas "Tēvzemei un brīvībai" priekšlikums, komisija ir atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Deputāti arī piekrīt. Pieņemts.

V.Balodis.

192. ir frakcijas "Latvijas ceļš" priekšlikums par 23 tūkstošiem Barikāžu centra piemiņas ierīkošanai. Komisija šo priekšlikumu ir atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Arī deputāti piekrīt. Paldies! Pieņemts.

V.Balodis.

193. ir Demokrātiskās partijas "Saimnieks" frakcijas priekšlikums tieši šim pašam mērķim. Komisija to nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Tā kā mēs esam to atbalstījuši, tad... Paldies! Deputāti piekrīt komisijas atzinumam.

V.Balodis.

194. ir deputātu Ozoliņa, Grinberga, Kuprijanovas, Ābeles un Stroda priekšlikums. Komisija to nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Runās deputāts Pauls Putniņš.

P.Putniņš

(LZS, KDS). Godātais Saeimas priekšsēdētāj! Godātie kolēģi! Man ir tāds aicinājums, bet iepriekš īsu, īsu informāciju. Tas ir tāds brīnumīgs jaunatnes ansamblis, kā jau te kaut kāda informācija klīda apkārt un kur jūs varējāt arī iepazīties. Tātad no visas Latvijas, tas ir mūzikas skolu audzēkņu atlases simfoniskais orķestris, ir plaši pārstāvēts tai nozīmē, ka tur ir visas instrumentu grupas, un kā viņi spēlē, un tā ir tā nākotne, tas būtu arī tas līdzsvars, par ko Andrejs Panteļējevs vakardien runāja, un es domāju, ka mēs šajā brīdī varētu vienoties, tas nav tāds labdarības darbs, jo mēs tik daudz nevaram palīdzēt, bet tas būtu tāds skaists kopīgs vienošanās darbs iepretim tiem daudzajiem miljoniem, es domāju arī ministrs nekāps un nekliegs šeit nē, nē, un arī mūsu Vents šeit starotu tā kā mēness labestībā, un lai neviena nullīte tur nebūtu, nobalsosim, kad daudzi miljoni šeit jūk, par šo mazo, nelielu skaitu, tas būs tāds vienotības akts, es domāju no Golubova kunga līdz Tabūna kungam, un mēs... nu, tas būs skaists brīdis un tāds, kā es to teicu. Paldies!

Sēdes vadītājs.

Jānis Lagzdiņš, frakcija "Latvijas ceļš".

J.Lagzdiņš

(LC). Godātie kolēģi deputāti! Arī es aicinātu atbalstīt šo nelielo kultūras institūciju un piešķirt 14 tūkstošus, bet, godātie kolēģi, mēs vakar jau piešķīrām Latvijas simfoniskajam orķestrim ievērojamu naudas summu, un šī naudas summa, 14 tūkstoši, arī ir Rīgas orķestrim, bet es gribētu atgādināt, ka Liepājas simfoniskais orķestris darbojas jau desmit gadus, un tajā ir 80 profesionāli mūziķi, un nekad valsts nav piešķīrusi Liepājas simfoniskajam orķestrim ne santīma, visu finansē Liepājas pašvaldība. Liepājā ir otra kultūras institūcija — Liepājas teātris, kurā ir 100 darbinieku, tātad joprojām mēs finansējam Rīgas, galvaspilsētas, kultūras institūcijas, tā ir galīga nejēdzība. Paldies!

Sēdes vadītājs.

Debates beidzam. Godātie kolēģi, Eniņa kungs, ja ir kādas lietas kārtojamas, esiet tik labs, izejiet ārpus zāles. Ābiķa kungs, tas uz jums arī attiecas un uz Lagzdiņa kungu, Bērziņa kungs, es lūdzu arī jūs. Nu nevar vairs absolūti neko dzirdēt, godātie kolēģi! (No zāles: "Pārtraucam! Iedzeram kādu alu!") Vai mēs skatām vai pārtraucam sēdi! Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu. Balsojam 194.priekšlikumu, komisija to nav atbalstījusi. Lūdzu rezultātu! Par — 30, pret — 7, atturas — 30. Nav pieņemts.

V.Balodis.

195. ir Ministru kabineta priekšlikums, komisija to ir atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Deputāti piekrīt. Pieņemts.

V.Balodis.

196. ir LZS, KDS un Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas un arī kultūras ministres Ramonas Umblijas priekšlikums, komisija nav atbalstījusi, jo esam atbalstījuši 195.priekšlikumu.

Sēdes vadītājs.

Deputāti piekrīt komisijas atzinumam. Pieņemts.

V.Balodis.

197. arī ir LZS, KDS un Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas un kultūras ministres Umblijas priekšlikums, komisija nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Deputāti piekrīt. Pieņemts.

V.Balodis.

198. ir Ministru kabineta priekšlikums, komisija ir atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Deputāti piekrīt. Pieņemts.

V.Balodis.

199. priekšlikums, komisija nav atbalstījusi, jo esam atbalstījuši 198.priekšlikumu.

Sēdes vadītājs.

Deputāti piekrīt. Pieņemts.

V.Balodis.

200. ir LZS, KDS, Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas un arī kultūras ministres Ramonas Umblijas priekšlikums, komisija nav atbalstījusi.

V.Balodis.

201. ir deputātu Stroda, Grinberga, Leiškalna, Dinēviča, Nagļa un Rubuļa priekšlikums, komisija nav atbalstījusi. (Starpsauciens: "Balsot!")

Sēdes vadītājs.

Deputāti prasa balsojumu par 201.priekšlikumu. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu. Balsojam 201.priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 23, pret — 14, atturas — 25. Nav pieņemts.

V.Balodis.

202. deputāta Kārļa Čerāna priekšlikums, komisija to nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Čerāna kungs vēlas runāt par savu priekšlikumu.

K.Čerāns

(TKL). Augsti godātie deputāti! Šī priekšlikuma būtība ir piešķirt papildu līdzekļus Valsts kontrolei, turklāt samērā ievērojamus, jo mēs redzam, ka šodien Valsts kontrole netiek galā ar tiem uzdevumiem, kuri Valsts kontrolei ir izvirzīti, un es šeit gribu minēt arī 17 deputātu vēstuli — veikt revīziju 230 uzņēmumos, kas ir valstī privatizēti saskaņā ar nomu ar izpirkumu un kur ir parādījušās būtiskas nelikumības, tāpēc ka nav noslēgti... netika izsludināti konkursi, kā arī nav ievērtēti pamatlīdzekļi šajā nomas maksā, un Likums par valsts uzņēmumu nomu un nomu ar izpirkumu ir būtiskā veidā pārkāpts, un līdz ar to valstij ir nodarīti lieli zaudējumi.

Sēdes vadītājs.

Uldis Veldre, pie frakcijām nepiederošs deputāts.

U.Veldre

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Godātie kolēģi! Es aicinu noraidīt šo priekšlikumu, jo mēs šajā gadā, faktiski pagājušajā gadā, Valsts kontrolei piešķīrām miljonu 380 tūkstošus, bet apgūti ir ļoti maz, un es uzskatu, ka tā ir nelietderīga līdzekļu iztērēšana. Acīmredzot vajag pastiprināt uzraudzību, lai tos līdzekļus varētu atgūt. Balsot aicinu pret.

Sēdes vadītājs.

Kārlis Čerāns.

K.Čerāns

(TKL). Godātie deputāti! Kā jau tiku minējis, ka šeit ir valstij nodarīti privatizācijas procesā būtiski zaudējumi, un man arī ir zināmi iebildumi pret darba organizāciju Valsts kontrolē, bet, lai mēs varētu no viņiem prasīt kaut kādu darbu, būtu tomēr jāsaprot, ka arī šī institūcija jānostiprina tīri finansiāli, jo pastāv arī šāda veida grūtības. Bet es neuzturu šo savu 202.priekšlikumu, jo tur par šo summu ir radušās šaubas, vai pati Valsts kontrole to spēs šajā gadā realizēt, tāpēc es aicinu balsot par savu 203.priekšlikumu, kur šī summa ir uz pusi mazāka, un arī avots ir līdzekļi neparedzētiem gadījumiem.

Mums ir jāizvērtē valstī privatizācijas nelikumības, un to mēs varam sākt tādā veidā, ka mēs iedodam šo naudu arī Valsts kontrolei un prasām no tās politisku darbību un rīcību. Paldies!

Sēdes vadītājs.

Paldies! Deputāts Čerāns balsojumu par šo priekšlikumu neuztur. Tātad deputāti piekrīt komisijas atzinumam. Paldies! Pieņemts.

V.Balodis.

203. ir deputāta Kārļa Čerāna priekšlikums, arī Valsts kontrolei paredz 337 tūkstošus, es sapratu, ka Čerāna kungs uztur šo balsojumu.

Sēdes vadītājs.

Runās Kārlis Čerāns.

K.Čerāns

(TKL). Augsti godātie deputāti! Šis ir tiešām priekšlikums, kuru es aicinātu atbalstīt, jo šeit ir arī līdzekļi neparedzētiem gadījumiem, kur mums ir vēl finansiāla rezerve, un mums ir jāapzinās tas, ka Valsts kontroles nostiprināšana var palīdzēt valstij nodrošināt kārtību rīcībā ar valsts mantu, un, ja mēs salīdzinām tos budžetus, kas bija, piemēram, Valsts kontrolei un Saeimai pirms Otrā pasaules kara 20.gados, tad tur mēs redzam, ka tur Valsts kontroles budžets ir ļoti tuvs Saeimas budžetam, bet šī proporcija mums šodien ir pavisam cita, Valsts kontrolei būtiski par sliktu. Mums ir jālabo un jānostiprina šī uzraudzības puse, lai valsts spētu normāli funkcionāt. Es ļoti lūdzu atbalstīt šo priekšlikumu!

Sēdes vadītājs.

Minūte ir pagājusi. Debatēs vairāk pieteikušos nav. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu. Balsojam 203.priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 14, pret — 19, atturas — 37. Nav pieņemts.

V.Balodis.

204. ir Demokrātiskās partijas "Saimnieks" frakcijas priekšlikums. Komisija nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Vai deputāti piekrīt komisijas atzinumam? Deputāti prasa balsojumu. Lūdzu zvanu un lūdzu balsošanas režīmu! Balsojam 204. priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 22, pret — 16, atturas — 29. Nav pieņemts.

V.Balodis.

205. ir Aizsardzības un iekšlietu komisijas priekšlikums. Komisija to nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Ādamsons Jānis runās.

J.Ādamsons

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Godātais Prezidij, cienījamie kolēģi! Es jūs ļoti lūgtu atbalstīt šo priekšlikumu, ko ir iesniegusi Aizsardzības un iekšlietu komisija. Gribētu atgādināt, ka šeit ir runa par divu likumu izpildi. Pirmkārt, ir jāiegādājas māja, lai varētu strādāt piecas prokuratūras. Cits jautājums — cik likumīgi valdība ir pieņēmusi lēmumu šīs mājas pārdošanā. Bet piecām prokuratūrām nav vietas, kur strādāt.

Nākošais. Šajā summā ietilpst arī nauda, kura ir paredzēta jauna dienesta izveidošanai, kurš tika izveidots saskaņā ar mūsu balsojumu par attiecīgu likumu. Iet runa par jaunā kontroles dienesta darbību. Un es jūs lūdzu Aizsardzības un iekšlietu komisijas vārdā atbalstīt šo priekšlikumu. Paldies!

Sēdes vadītājs.

Kārlis Druva.

K.J.Druva

(LZS, KDS frakcija). Augsti godātais Prezidij, godātie deputāti! Es ļoti lūgtu Zīles kungu atnākt tribīnē un tiešām pastāstīt, vai ir šis jaunais dienests tagad apgādāts ar telpām, vai ir jaunais dienests apmaksāts, kuru mēs ar likumu paredzējām, lai tas sāktu darboties ar 1. jūliju. Mūsu saprašanā Iekšlietu un aizsardzības komisijā bija, ka atnāca prokuratūras cilvēki, ka nav nauda paredzēta jaunajam dienestam, kuram ir jāsāk strādāt 1. jūlijā. Tādēļ es ļoti lūgtu, lai nāk šis paskaidrojums, jo pretējā gadījumā, ja nav apmaksāts jaunais dienests, tad es lūgtu atbalstīt šo Aizsardzības un iekšlietu komisijas piedāvāto grozījumu.

Sēdes vadītājs.

Roberts Zīle.

R.Zīle

(finansu ministrs). Godāto priekšsēdētāj, godātie kolēģi! Es gan īsti laikam nevarēšu atbildēt tāpēc, ka ir tieslietu ministrs valdībā, kuram vajadzētu atnāk un par šīm lietām atbildēt. Tātad es zinu, ka ir iedota nauda sakarā ar netīrās naudas apmazgāšanas likumu šim konsultatīvajam dienestam, to mēs iedevām no neparedzētajiem gadījumiem. Vai tas ir pietiekoši vai nē, es to nevaru atbildēt. Bet katrā ziņā nauda jau tiek iedota, un ja šī nepieciešamība būs vēl šogad šī likumprojekta īstenošanai, tad tā tiks iedota.

Sēdes vadītājs.

Kārlis Druva.

K.J.Druva

(LZS, KDS frakcija).

Augsti godātie deputāti! Priekš tam arī ir Ministru prezidents, un viņš ir zālē. Varbūt viņš var atbildēt — vai ir apmaksāts vai nav apmaksāts šis dienests? Jo šis ir būtisks jautājums. Vai nu mēs iesim uz priekšu ar šo jauno dienestu, vai neiesim. Tātad, lūdzu!

Sēdes vadītājs.

Ziedonis Čevers.

Z.Čevers

(DPS). Cienījamo sēdes vadītāj, cienījamie kolēģi! Šī diskusija par ēku prokuratūrai iet precīzi trīs gadus. Sākoties 6. Saeimai, jūs atceraties, mēs jau sākām diskutēt — piešķirt naudu prokuratūrai šīm te vajadzībām vai nepiešķirt. Arī valdības līmenī šis jautājums trīs gadu laikā nav atradis atrisinājumu. Un es pilnīgi šobrīd atbalstu Aizsardzības un iekšlietu komisiju, beigu beigās mums vajag iedot naudu, lai trīs gadu garajā ciklā vismaz viena šī pati lielākā prokuratūras problēma būtu atrisināta. Vai ir iedota nauda, vai nav iedota jauna dienesta izveidošanai... Nu tā mums parasti ir pieņemts. Sākumā mēs visai pasaulei paziņojam, ka mums ir izveidots viens vai otrs jauns dienests, bet pēc tam mēģinām notrulināt deputātu uzmanību uz to — gan jau šo naudu iedos nākošā Saeima. Es aicinu atbalstīt šo ierosinājumu!

Sēdes vadītājs.

Jānis Kazāks.

J.Kazāks

(TKL). Labrīt, dārgie kolēģi! Katrā gadījumā es negribu atkārtot to, ko iepriekšējie kolēģi teica. Bet fakts ir viens — mūsu noziedzības atklāšanas sistēma tomēr nav diezgan augstā līmenī, salīdzinot ar visām pārējām kaut vai Eiropas Savienības valstīm. Un, nesakārtojot šo sistēmu, respektīvi, prokuratūru, mēs nekādus acīmredzamus progresīvus panākumus negūsim. Tāpēc, lūdzu, nepakļausimies vienkāršiem tādiem populistiskiem solījumiem un darīsim to darbu tā, kā tas ir vajadzīgs. Sāksim kārtot kaut ko jau diezgan konkrēti, vismaz vienā vietā. Tāpēc es lūdzu šo mazo naudas summiņu, kas tur ir, nu atbalstīsim! Paldies!

Sēdes vadītājs.

Debates beidzam. Lūdzu zvanu un lūdzu balsošanas režīmu! Balsojam par 205. priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 30, pret — 14, atturas — 31. Nav pieņemts.

V.Balodis.

206. ir frakcijas "Tēvzemei un Brīvībai" priekšlikums. Komisija to ir atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Deputāti piekrīt? Pieņemts.

V.Balodis.

207. ir deputāta Kreitusa priekšlikums Paldies!

Sēdes vadītājs.

Priekšlikums tiek noņemts.

V.Balodis.

208. ir Ministru kabineta priekšlikums. Komisija to ir atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Deputāti piekrīt. Pieņemts.

V.Balodis.

209. ir deputāta Jura Celmiņa priekšlikums. Komisija to nav atbalstījusi, jo ir atbalstīts 208. priekšlikums.

Sēdes vadītājs.

Vai deputāti piekrīt komisijas atzinumam? Piekrīt. Pieņemts.

V.Balodis.

210. ir Demokrātiskās partijas "Saimnieks" frakcijas priekšlikums. Komisija nav atbalstījusi, jo ir atbalstīts 208. priekšlikums.

Sēdes vadītājs.

Deputātiem iebildumu nav? Paldies! Pieņemts.

V.Balodis.

211. ir frakcijas "Latvijai" priekšlikums. Budžeta komisijā šis priekšlikums ticis atbalstīts.

Sēdes vadītājs.

Arī deputāti piekrīt? Pieņemts... (Starpsauciens: "Balsot!") Lūdzu zvanu un lūdzu balsojam par 211. priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 37, pret — 9, atturas — 22. Pieņemts.

V.Balodis.

212. ir deputātu Mauliņa, Grīnberga, Kazāka parakstīts priekšlikums. Komisija to nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Runās Jānis Mauliņš.

J.Mauliņš

(TKL). Godātā Saeima! Šie līdzekļi — 18 000 latu — vajadzīgi Latvijas kultūras skolai, tas ir, bijušajam kultūrdarbinieku tehnikumam — studentu apmācībai par reģionālo attīstību, kultūrvides veidošanu, bez zināšanām šajā jomā nevar īstenot tos likumus vai lēmumprojektus, kas jau ir pieņemti Saeimā. Un kādam ir ar šo jautājumu jānodarbojas, bet tas nav iespējams bez šīs nelielās kredītlīdzekļu izdalīšanas — 18 000 latu. Paldies!

Sēdes vadītājs.

Debates beidzam. Lūdzu zvanu un lūdzu balsošanas režīmu! Balsojam par 212. priekšlikumu — komisija nav atbalstījusi. Lūdzu rezultātu! Par — 26, pret— 15, atturas — 31. Nav pieņemts.

V.Balodis.

213. ir frakcijas "Latvijas ceļš" priekšlikums. Komisija ir atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Deputāti piekrīt? Pieņemts.

V.Balodis.

214. ir deputāta Leopolda Ozoliņa priekšlikums. Komisija nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Ozoliņa kungs vēlas runāt.

L.Ozoliņš

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Kolēģi! Visā pasaulē koka arhitektūra ir īpaši cienīta. Un, ja mēs paskatāmies Amerikas Savienoto Valstu pieredzi, viņi arī jauc visu to nost un tagad meklē, kur vēl kāda vietiņa kādā mazā pilsētā ir saglabājusies, kur ir koka arhitektūra, lai viņi varētu restaurēt un pat bieži uzcelt no jauna. Jūrmalā ir daudz šīs koka arhitektūras. Lielākā daļa no šīm koka ēkām, arhitektūras pieminekļiem, brūk. Man ir aicinājums — neaizmirst arī to, ka šīs vērtības, kas vēl mums ir saglabājušās un varbūt no dažām vairs palicis tiešām tikai skelets, ka mēs tās varētu atjaunot, saglabājot kaut ko nākamajām paaudzēm. Jūs ļoti labi redzat, braucot šodien cauri Majoriem, ka ir nojaukta Majoru stacijas ēka. Tā noturējās deviņus gadus, un tagad tā ir nojaukta. Nu neatradās līdzekļi tās restaurācijai. Ja Jūrmala ir pilsēta, kurā varētu tikt piesaistīti tūristi no visas pasaules, tad, sabrūkot katram no šiem pieminekļiem, mēs zaudējam daudz, daudz tūkstošu dolāru, latu, marku, jēnu. Manuprāt, ja mēs izdalītu šo naudu, tā nauda nāktu atpakaļ, tā būtu kā kredīts, sekmīgi šo metodi pielieto Lembergs Ventspilī. Viņš pat daļēji sedz šo kredītu, ja šī nauda ir ieguldīta lietderīgi un ja pats īpašnieks piedalās šajā kultūras un vēstures pieminekļu, koka arhitektūras pieminekļu atjaunošanā. Un tas nāks atpakaļ daudzkārt, jo katrs sabrukušais piemineklis, nojauktais, nodedzinātais, tas ir liels zaudējums gan biznesā, gan Latvijas kultūrā, gan Latvijas tēla radīšanā pasaulē.

Es lūdzu atbalstīt šo priekšlikumu! Tā nauda nav pazaudēta, tā nāks atpakaļ. Paldies!

Sēdes vadītājs.

Lūdzu zvanu un lūdzu balsošanas režīmu! Balsojam par 214. priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 25, pret — 12, atturas — 27. Nav pieņemts.

V.Balodis

(TB/LNNK) . 215. — deputāta Leopolda Ozoliņa priekšlikums. Komisija nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Deputāti... jūs, Ozoliņa kungs, neesat pieteicies... (No zāles deputāts L.Ozoliņš: "Es nevarēju aiziet uz savu vietu.") Jā, jums tas ir jādara. Debates beidzam. (No zāles deputāts Ozoliņš: "Demagoģijas paraugs! Tā ir demagoģija!")

Lūdzu zvanu un lūdzu balsošanas režīmu! Balsojam par 215. priekšlikumu. Lūdzu balsojam par 215. priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 18, pret — 12, atturas — 30. Nav pieņemts.

V.Balodis.

216. ir frakcijas "Latvijas ceļš" priekšlikums. Komisija ir atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Ozoliņa kungs, ja jūs bļaustīsities, es ierosināšu jautājumu par jūsu izraidīšanu no sēdes.

Vai deputātiem ir iebildumi pret 216. priekšlikumu un komisijas atzinumu? Nav iebildumu. Paldies! Pieņemts.

V.Balodis.

217. ir frakcijas "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK priekšlikums. Komisija ir atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Deputāti piekrīt? Pieņemts.

V.Balodis.

218. ir LZS, KDS frakcijas priekšlikums. Komisija nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Leopolds Ozoliņš vēlas runāt. Lūdzu! (Starpsauciens: "Brīvību Ozoliņam!")

L.Ozoliņš

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Tikko jūs redzējāt demokrātijas paraugstundu. Kā darbojas mūsu "Philips" aparatūra, jūs arī zināt. Man nebija iespēja nospiest to pogu, jo es tieši biju ceļā uz savu vietu, un mana vieta ir tur tālumā.

Manuprāt, ka... es gribētu, ka šo priekšlikumu atbalstītu, jo tieši šis priekšlikums saistās ar pašvaldībām. Un, ja pašvaldības mēs atbalstīsim, tad gan koka arhitektūra, gan jumti tādam objektam kā Ķemeru viesnīca netecētu. Rīt notiks šī objekta privatizācija. Domājams, ka tāpat kā man neļāva runāt iepriekš, tā arī neuzklausīs 26 deputātus, kas bija parakstījuši dokumentu par to, ka protestē pret Ķemeru viesnīcas kā nacionālās arhitektūras, vēstures simbola privatizāciju. Diemžēl šeit pārdod visu, ne tikai kultūras un vēstures pieminekļus, šeit pārdod arī sirdsapziņu. Paldies par uzmanību! Es aicinu balsot par šo priekšlikumu!

Sēdes vadītājs.

Jānis Mauliņš.

J.Mauliņš

(TKL). Nevis 217., bet 218. priekšlikums. Un tā saturs ir, ka prasīti līdzekļi remontam Gaujienas ģimnāzijai, ko prasījusi LZS, KDS frakcija. Un es brīnos, ka tik liela ir neatsaucība pret šo jautājumu, jo mēs zinām, ka faktiski Gaujienas pašvaldība ir gandrīz vai vienīgā pašvaldība, kur ir perfekta attīstības programma uz 20 gadiem uztaisīta. Nē, 218. nav atbalstīts.

Sēdes vadītājs.

Bunkšs Jānis.

J.Bunkšs

(LC). Cienījamie kolēģi! Man šad, tad, kad mēs apstiprinām budžetu, rodas tāda sajūta, ka es sēžu nevis Latvijas Republikas Saeimā, bet gan kāda pagasta padomē. Un ir tāda sajūta, ka deputāti daudz labāk zina nekā konkrētajā vietā, kurš tur krāns tek un kurš jumts ir labojams vai kura siena gāžas riņķī. Un tāpēc es pret šādu pieeju, pieņemot budžetu, kā pašvaldību ministrs protestēju. Aplaimojot vienu, jūs pilnīgi aizmirstat par kaut ko citu. Un par to, ka šādu Situāciju Latvijā ir pietiekoši daudz.

Ja jau mēs tik ļoti vēlamies, tad varbūt vajadzētu ierosināt tādu kārtību, kāda, piemēram, ir Kolumbijas parlamentā, kur katram parlamenta deputātam tiek izsniegta zināma naudas summa, un tad jūs varat braukāt pa Latviju un tos krānus labot. (Starpsauciens: "Bunkš, ko ar naudu dara?") Es aicinu šādus priekšlikumus šeit, parlamentā, neapspriest un par tiem nebalsot!

Sēdes vadītājs.

Dzintars Ābiķis.

Dz.Ābiķis

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Augsti godātais priekšsēdētāj! Cienījamie kolēģi! Cienījamais Bunkša kungs! Protams, es saprotu daļēji jūs, bet tanī pašā laikā tomēr deputātiem pamatdarbs ir tikties ar vēlētājiem un iepazīties ar situāciju Latvijas dažādās vietās. Un pats esmu bijis Gaujienas ģimnāzijā vairākkārt un redzējis to, ka tiešām, pirmkārt, tas ir vēstures un kultūras piemineklis. Otrkārt, ka tur atsevišķās telpās ģimnāzijā griesti, es atvainojos, tiešām var uzgāzties skolniekiem uz galvas. Tāpēc es aicinu tiešām atbalstīt un nepārmest deputātiem, ka viņi iepazīstas ar situāciju dažādās vietās.

Sēdes vadītājs.

Indulis Bērziņš.

I.Bērziņš

(LC). Cienījamie kolēģi! Es vienkārši aicinātu nomierināties un pašķirt nākošo lapu. Ne tikai opozīcijas deputāti vai pozīcijas deputāti atsevišķi, bet arī Budžeta un finansu (nodokļu) komisija, kur visi pārstāvēti, to saprot un rūpējas par atsevišķām lietām, un konkrēti, ja jūs pāršķirsiet nākošo lapu, jūs redzat, kur tie līdzekļi ir izdalīti. Par ko mēs strīdamies? Vienkārši atbalstīsim nevis šo, bet nākošo, un viss.

Sēdes vadītājs.

Ziedonis Čevers.

Z.Čevers

(DPS). Cienījamo sēdes vadītāj! Cienījamie kolēģi! Ar ko jūs lepojaties, cienījamais Bunkša kungs?Ar to, ka jūs esat pieprasījuši trīs reizes mazāk līdzekļus, nekā realitātē vajag? Es domāju, diezgan pierasts mums patiešām šīs diskusijas ievadīt un tikai aiztaisīt vienu ielāpu.

Un otrs moments. Es patiešām gribētu atvainoties ministru vārdā visiem deputātiem. Kas vēlas zināt, kurā skolā un kurā vietā tek ūdens caur jumtu, un to, ka valdība nav spējīga visus caurumus salāpīt, ir reālā situācija, ka mēs šodien šeit sēžam un dalām budžetu, par ko dažam labam ministram iepriekšējā budžeta pieņemšanas laikā gandrīz galvu norāva.

Un runājot par to, ka, ja gadījumā mēs vēl par vienu santīmu vai par vienu latu papildus kaut kur nobalsosim, tad visas Latvijas nākotne būtu izlemta, un mūs gaida krahs. Šodien mēs dalām 30 miljonus. Un šodien ministri mēģina iestāstīt, ka viņi visu zina. Priecājieties par to, ka deputāti kāpj tribīnē un jums parāda jūsu nezināšanas augļus.

Sēdes vadītājs.

Jānis Mauliņš.

J.Mauliņš

(TKL). Godātā Saeima! Jūs dzirdējāt, ka Bunkša kungs norāja mūs par to, ka mēs iepazīstamies ar Latvijas trūkumiem un ka gribam šos trūkumus labot. Pats viņš nav informēts un tātad nezina, cik vajag tur Gaujienas arhitektūras piemineklim, vidusskolas remontam. Tur vajag, kā tiešām Čevera kungs teica, trīs reizes vairāk. Un savu nezināšanu uzspiest un norāt deputātus par to, ka viņi zina, tā nu ir kauna lieta, ko mēs piedzīvojam šodien.

Sēdes vadītājs.

Kolēģi, es aicinu apspriest 218.priekšlikumu, nevis apriet vienam otru. Leopolds Ozoliņš.

L.Ozoliņš

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Kolēģi, manuprāt, būtu ļoti pareizi, ja katram deputātam izdalītu kaut kādu naudas summu, ar ko viņš varētu aizlāpīt jumtos caurumus, sakārtot ūdensvadu vai kanalizāciju kādā kultūras, vēstures piemineklī vai kādā skolā, vai kādā slimnīcā. Un tad cilvēki zinātu, ka deputāts kaut ko var izdarīt. Šeit opozīcijas deputāti nekā nevar izdarīt. Ja var nobalsot "Tēvzemei un Brīvībai" pret naudas līdzekļu izdalīšanu represēto piemineklim, tad jūs varat iedomāties, kāda kārtība šeit valda. Iepriekš spriež par to Zīle, galvenokārt Valentīna Andrējeva un vēl daži no Sadarbības padomes. Man ir vienkārši kauns, ka mums daudziem deputātiem nav nedz sirdsapziņas, nedz iespējas kaut ko mainīt šajā valsts dzīvē. Manuprāt, šāds parlaments tiešām nav vajadzīgs. Žēl! Skumji to apzināties. Paldies tiem, kas nobalsoja par represēto pieminekļa celtniecību. Piemineklis būs. Paldies tiem deputātiem! Mēģināšu arī viņus nosaukt. Es gribētu teikt, ka, lūk, šāda nauda, kas ir izdalīta Gaujienas ģimnāzijai, tā ir ļoti liela skola, kas ir vecā ēkā, un viņai vajadzētu šo naudu izdalīt.

Sēdes vadītājs.

Minūte pagājusi. Roberts Dilba.

R.Dilba

((LZS, KDS). Godājamais Prezidij! Cienījamie kolēģi! Es arī esmu bijis Gaujienā, un arī tāpēc mēs esam ierosinājuši šo priekšlikumu. Šeit jau daudzi ierosināja, ka vajadzēja trīs reizes vairāk. Nav trīs reizes vairāk vajadzīgs. Vajadzīgi tieši 133 tūkstoši, jo tāpēc, ka tam ir projekts. Bet situācija ir tāda, ka ļoti daudz ir mums tās vajadzības. Ļoti daudzām skolām ir šīs problēmas. Un, izvērtējot visu to situāciju, mēs pilnīgi saprotam. Tāpēc ir nākošais priekšlikums — 219., kur ir to aicināts atbalstīt, jo ar šo naudas summu ir iespēja novērst šo avārijas situāciju, iespēja skolniekiem mācīties. Tas ir pats būtiskākais. Nākošajā gadā atkal varētu turpināt un pabeigt šo darbu. Tāpēc, cienījamie kolēģi, LZS, KDS frakcija noņem šo priekšlikumu un aicina atbalstīt 219.priekšlikumu.

Sēdes vadītājs.

Paldies! Turpinām debates, neskatoties uz to, ka priekšlikums ir noņemts. Jānis Kazāks.

J.Kazāks

(TKL). Dārgie kolēģi! Nebūtu jau tīri loģiski man runāt, ja jau jautājums ir noņemts. Tikai es pavisam īsi. Katrā gadījumā jūs saprotiet, ja nebūtu uz šodienu praktiski apzagtas pašvaldības, pagasti, tad jau šie pagasti un šīs mazās pašvaldības pašas varētu šos mazos, sīkos remontus, kas saistīti ar jumtiem, izdarīt paši. Līdz ar to viņiem trūkst šodien līdzekļu. Viņi nav spējīgi to izdarīt paši saviem spēkiem. Tāpēc arī mums šie jautājumi jārisina.

Sēdes vadītājs

. Uldis Veldre.

U.Veldre

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Godātie kolēģi! Būsim reālisti! Tā kā es arī biju tajā ģimnāzijā pagājušajā sestdienā, 43 tūkstoši, ļoti labi, ka iedeva Budžeta un finansu (nodokļu) komisija. Paldies! Līdz ar to var veikt zāles remontu. Jo iebrukšana ir tikai zālē. 43 tūkstoši pašlaik ir pietiekoši. Nevajag cerēt, ka iedos nezin ko.

Sēdes vadītājs.

Juris Dobelis — par to, kā lieta virzāma tālāk.

J.Dobelis

(TB/LNNK). Cienījamie kolēģi! Ja priekšlikums ir noņemts, ja autori ir noņēmuši savu priekšlikumu, kāda ir jēga pēc tam par to debatēt? Jo balsojuma, vienalga, nebūs. Es tomēr aicinātu, ja ir autors pats noņēmis savu priekšlikumu, pēc tam nekādas debates vairs neorganizēt.

Sēdes vadītājs.

Dobeļa kungs, paldies! Es arī tāpat domāju, bet nu redzat, neiznāk tā. Cilvēki grib runāt. Un ne jau par budžetu. Balsojam... Paldies! 218. priekšlikums noņemts. 219. priekšlikumu mēs atbalstām. Paldies! 220.priekšlikums.

V.Balodis

(TB/LNNK) . 220. — deputātu Stikuta un Ābeles priekšlikums. Budžeta un finansu komisija nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Deputāti prasa balsojumu. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu! Balsojam šo 220.priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 31, pret — 13, atturas — 30. Nav pieņemts.

V.Balodis.

221. ir deputāta Jura Kaksīša priekšlikums. Komisija nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Deputāti piekrīt komisijas atzinumam? Vēlas runāt autors — Juris Kaksītis.

J.Kaksītis

(DPS). Augsti godātais Prezidij! Cienījamie kolēģi! Šā gada 15.maijā, kad Saeima apsprieda jautājumu par lauku attīstības perspektīvām, pilnīgi pamatoti Gaigala kungs, izglītības un zinātnes ministrs, atzīmēja, ka lauku skolas ir galvenā zināšanu un kultūras nesēja šajos apvidos. Tas pats izskanēja arī, apspriežot likumprojektu — likums "Par valsts kultūras institūcijām". Manā priekšlikumā minētā Stāmerienas pamatskola ir viena no tām, kura, par spīti materiālajām grūtībām, ir spējusi saglabāt pienācīgi darba spējīgu gan pedagogu kolektīvu, gan arī klases ir nodrošinātas ar skolēniem. Par to varēja pārliecināties arī mūsu valsts augstas un vadošas amatpersonas "Lauku Avīzes" rīkotajās dienās, kas notika tieši šajā skolā. Toreiz, redzot skolas vājo materiālo nodrošinājumu, tika solīts valsts atbalsts. Diemžēl solījumi realitātē nepārtapa. Gandrīz šajā pat vietā, kur tagad es stāvu, man bija toreiz saruna, nedaudz pēc tam bija saruna ar toreizējo ekonomikas ministru, kas arī solīja, ka šī skola varētu iekļauties tajos projektos, kur paredzētas investīcijas.

 

Sēdi vada Latvijas Republikas 6.Saeimas priekšsēdētāja biedrs Jānis Straume.

Sēdes vadītājs. Minūte pagājusi.

J.Kaksītis.

Šodien skola cer uz... es ļoti atvainojos, es minūti nerunāju. Ja minūte pagājusi no manas piecelšanās brīža, tad varbūt. Es sekoju līdzi savai runai. Es ļoti atvainojos, tad ieslēgt vajag hronometru tanī brīdī.

Sēdes vadītājs.

Es, starp citu, ieslēdzu vēl pēc tam, kad jūs jau bijāt sācis runāt. Tā ka nevajag šādus apvainojumus. Es nepieņemu. Lūdzu, turpiniet!

J.Kaksītis.

Paldies! Man ļoti žēl. Es jau vakar to pateicu, ka minūtē kaut ko pateikt — tas ir gandrīz neiespējami. Es lūdzu atbalstīt šo 15 tūkstošu piešķiršanu vienas datorklases iekārtošanai.

Sēdes vadītājs.

Andris Tomašūns, frakcija "Latvijas ceļš".

A.Tomašūns

(LC). Cienījamie kolēģi! Tika nosaukts atkal šis te termins — lauku skola kā kultūras institūcija. Es tikai gribu atgādināt, ka Saeima neatbalstīja šo lietu. Līdz ar to ar to operēt mēs nevaram šodien.

Bet kas attiecas uz skolu datorizāciju, vēršu jūsu uzmanību uz to, ka Izglītības ministrijai ir programmas skolu datorizācijai, un katram rajonam šajā gadā bija iespējas jau vienoties, kurās skolās visvairāk ir nepieciešams. Tā ka es domāju, ka tā ir tīri tāda pašvaldību kompetence un prasme sadarboties ar Izglītības ministriju, plus, protams, šodien pastāv iespējas vēl arī vismaz divas citas. Un es Kaksīša kungam varētu izstāstīt, kā skolas var dabūt datorus bez Saeimas īpaša atbalsta. Tās iespējas iegādāties un uzstādīt skolās datorus šodien pastāv vismaz trīs veidos.

Sēdes vadītājs.

Debates slēdzam. Komisijas vārdā — deputāts Vents Balodis.

V.Balodis

(TB/LNNK). Lūdzu deputātus balsot!

Sēdes vadītājs.

Lūdzu balsošanas režīmu! Balsojam 221. — deputāta Jura Kaksīša priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 36, pret — 8, atturas — 32. Priekšlikums nav pieņemts. Tālāk lūdzu!

V.Balodis.

222. — deputāta Ločmeļa, Stroda un Nagobada priekšlikums. Komisija nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Deputātiem iebildumu nav. (Starpsauciens: "Balsot!") Prasa balsojumu. Lūdzu balsošanas režīmu! Balsojam 222. — deputātu Ločmeļa, Stroda un Nagobada priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 34, pret — 12, atturas — 28. Priekšlikums nav pieņemts. Tālāk lūdzu!

V.Balodis.

223. — deputātu Stroda, Veldres un Kreitusa priekšlikums. Komisija ir atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Deputātiem nav iebildumu. Tālāk lūdzu!

V.Balodis.

224. ir arī deputātu Stroda, Veldres un Kreituses priekšlikums. Komisija ir atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Deputāti neiebilst. Tālāk lūdzu!

V.Balodis.

225. ir Demokrātiskās partijas "Saimnieks" frakcijas, LZS, KDS frakcijas priekšlikums. Diemžēl komisija nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Atklājam debates. Ernests Jurkāns, Demokrātiskās partijas "Saimnieks" frakcija.

E.Jurkāns

(DPS). Augsti godātie deputāti! Tā nav ne mana dzimtā puse, ne arī tie, kas ir parakstījuši. Noteikti es lūdzu ieklausīties. Tā ir Balvu amata skola, kas ir "Latvijas ceļa" izglītības un zinātnes ministra pakļautībā. Piekto gadu mēs jau lūdzam, lai iedalītu naudu šīs instalācijas remontam pagrabstāva telpās. Viņi paši ar savām rokām, šie bērni ir uzbūvējuši jau gandrīz pusi piebūves, kurai jau piekto gadu mēs nevaram iedalīt līdzekļus. Tāpēc es lūdzu atbalstīt visus, neatkarīgi no pozīcijas vai opozīcijas, šo priekšlikumu. 25 000 latu.

Sēdes vadītājs.

Debates beidzam. Komisijas vārdā.

V.Balodis

(TB/LNNK). Komisijas vārdā lūdzu deputātus balsot!

Sēdes vadītājs.

Lūdzu balsošanas režīmu! Balsosim par 225. — Demokrātiskās partijas "Saimnieks" un LZS, KDS frakcijas priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 67, pret — nav, atturas — 8. Priekšlikums ir pieņemts. Tālāk lūdzu!

V.Balodis.

226. ir frakcijas "Latvijai" priekšlikums. Budžeta un finansu (nodokļu) komisija to ir atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Deputātiem iebildumu nav. Tālāk lūdzu!

V.Balodis.

227. ir deputātu Mauliņa, Grīnberga, Kazāka priekšlikums. Budžeta un finansu (nodokļu) komisija nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Atklājam debates. Jānis Kazāks, frakcija "Latvijai".

J.Kazāks

(TKL). Dārgie kolēģi! Te mēs atkal saskaramies ar to, ka mums vienreiz ir jāsaprot, ka mēs neesam visi veseli, stipri. Ir arī tādi cilvēki, kuriem diemžēl ir vajadzīga palīdzīga roka. Tie ir mūsu valstī dzīvojošie dažāda veida invalīdi. Manuprāt, vajadzētu tomēr iet mazliet ar tādu līdzjūtīgāku attieksmi pret šiem cilvēkiem, jo parasti jau šie cilvēki nav vainīgi. Tādi viņi ir piedzimuši, un tādiem viņiem uz šīs pasaules ir jānodzīvo. Manuprāt, nu atbalstīsim šos cilvēkus, kuri ir kļuvuši nelaimīgi savā dzīvē šeit, uz šīs pasaules.

Sēdes vadītājs.

Jānis Mauliņš, frakcija "Latvijai".

J.Mauliņš

(TKL). Godātā Saeima! Šeit būtībā stāvoklis ir tāds, ka celtniecības organizācijas ir ziedojušas līdzekļus, lai šo namu izremontētu un savestu kārtībā, lai tas nesabruktu. Un būtībā tagad ir kreditējušas, un valstij vajadzētu vienkārši pārņemt šo pienākumu — atbalstīt invalīdus. Nevis lai to dara cita saimnieciska organizācija, zināmā mērā apgrūtinot savu darbību. Paldies par uzmanību!

Sēdes vadītājs.

Debates beidzam. Komisijas vārdā — Vents Balodis.

V.Balodis

(TB/LNNK). Jābalso!

Sēdes vadītājs.

Lūdzu balsošanas režīmu! Balsosim par 226.priekšlikumu.

V.Balodis.

227...

Sēdes vadītājs.

227.priekšlikumu. Atvainojos! Lūdzu rezultātu! Par — 30, pret — 11, atturas — 25. Priekšlikums nav pieņemts. Pirms turpinām darbu, Juris Kaksītis lūdz vārdu par Kārtības ruļļa pārkāpumu.

J.Kaksītis

(DPS). Augsti godātais sēdes vadītaj! Laikam es vairāk griezīšos pie jums ar šo uzrunu. Jūs ļoti korekti sekojat, kā laiks iztek debatēs. Būtu labi, ja jūs paskaidrotu, kā Čepāņa kungs varēja nobalsot par 221. priekšlikumu. Viņš ir balsojis "atturas". Būtu ļoti interesanti zināt, kā tas ir iespējams brīdī, kad viņa nav zālē un sēdi vadāt jūs, Straumes kungs?

Sēdes vadītājs

. Jā, tiešām. Es atvainojos, jo es nenomainīju karti. Vairāk tas neatkārtosies. Lūdzu turpinām!

V.Balodis

(TB/LNNK). Jā, tiešām tās ir problēmas, man arī dažreiz, kad jāskrien no zāles un karte ir jāmaina aparātā, kurš stāv uz tribīnes vai savā vietā. 228. ir deputāta Kārļa Leiškalna priekšlikums. Komisija to nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Atklājam debates. Jānis Ābele, frakcija "Latvijas ceļš".

J.Ābele

(LC). Godājamie kolēģi! Es gribu nedaudz paskaidrot. Šeit ir divi līdzīgi priekšlikumi — 228. un 229. Es paskaidrošu — tā ir Dzērbenes mūzikas skola, kas nav kaut kādā astoņdesmito gadu celtajā "sērkociņu kastītē" izvietota, bet tā ir Dzērbenes muižas pamatēkā. Tas ir arhitektūras piemineklis un ir arī muižas ansambļa centrs. Šajā ēkā bez mūzikas skolas atrodas arī Dzērbenes pagasta padome un daudzas citas Dzērbenes ēkas. Ja mēs noskaužam šā jumta remontam dažus tūkstošus latu, tad es domāju, ka pēc pāris gadiem, lai šo ansambli sakoptu, vajadzētu varbūt 100 000 latu. Un, ja gadījumā godājamā Saeima izšķirsies piešķirt Dzērbenes mūzikas skolai finansējumu, tad es vismaz piedāvāju minimālo summu — 30 000 latu, lai sāktu...

Sēdes vadītājs.

Atvainojiet! Viena minūte ir pagājusi.

J.Ābele.

Lai sāktu remontēt visvairāk bojātajās vietās. Aicinu atbalstīt Leiškalna priekšlikumu!

Sēdes vadītājs.

Leopolds Ozoliņš, pie frakcijām nepiederošs deputāts.

L.Ozoliņš

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Cienījamie kolēģi! Cienījamais priekšsēdi, Straumes kungs un referent Baloža kungs! Būtu labi, ja jūs uzmestu skatienu. Deputātiem ir grūti izsekot. Jums ir grūti izsekot iepriekšējā vadoņa kartiņas nomaiņai. Bet mums ir jāseko, redziet, veselam talmūdam un jāpasaka tas, Baloža kungs, ka šeit ir trīs priekšlikumi par vienu un to pašu jautājumu, varbūt pat četri. Izpētiet šos jautājumus, paskaidrojiet, izlemsim. Par vienu nobalsosim. Nebūs jānāk tribīnē, nebūs jātorpedē budžets, bet vēstures, kultūras piemineklis, skola, ciema padome pateiksies jums par to balsojumu. Padomājiet!

Mēs zinām, Bunkša kungs! Mēs zinām, kas notiek Latvijā un bieži varbūt labāk nekā premjerministrs un prezidents. Mēs zinām! Lūdzu, paskatieties šos priekšlikumus, izlemiet, par kuru balsosim, un mēs nobalsosim par vienu. Un jārunā būtu tagad par visiem trim kopā. Jāskata, cik tā summa apmēram būtu liela, un nevajag muļķoties šādā veidā. Beigās nenobalso par beidzamo, par pirmajiem arī šaubās. Balsis izmet un cauri!

Sēdes vadītājs.

Atvainojiet, viena minūte ir pagājusi.

Sēdes vadītājs.

Jānis Mauliņš, frakcija "Latvijai".

J.Mauliņš

(TKL). Godātā Saeima! Mums ir kritisks stāvoklis ar to, ka Latvijai ir negatīva ārējās tirdzniecības bilance. Mums trūkst valūtas, un lats var tikt sagrauts. Ja mēs iznīcināsim savas kultūras celtnes, vecās, senās un nedosim tām līdzekļus, mums te neviens tūrists nenāks, bet tūristi ir tie, kas kaut cik varētu atjaunot to līdzsvaru ārējās tirdzniecības bilancē. Domāsim par Latvijas nākotni, ja jums negribas domāt par Dzērbenes mūzikas skolu, bet, ja nobalsos šo — par mazāku summu, tad mēs varēsim noņemt lielākas summas pieprasījumu. Tiešām Ozoliņam ir taisnība. Mēs prasām 50 tūkstošus, šeit ir prasīti tikai 30 tūkstoši. Lūdzu, nobalsojiet par šo priekšlikumu!

Sēdes vadītājs.

Ilga Kreituse, pie frakcijām nepiederoša deputāte.

I.Kreituse

(pie frakcijām nepiederoša deputāte). Augsti godātie deputāti! Es arī gribētu, lai skata šos trīs priekšlikumus vienlaicīgi, un loģiski, ka šajā situācijā aicinu atbalstīt Kārļa Leiškalna priekšlikumu. Tikai man ir jautājums Bunkša kungam un Tomašūna kungam. Viens teica, ka nevajag vispār ar skolām nodarboties, bet "Latvijas ceļš" iesniedza priekšlikumu, tad Bunkša kungs laikam nav "Latvijas ceļā" vairāk, vismaz šobrīd.

Un otra lieta. Tomašūna kungs, jūs tikko kā mācījāt stāmerieniešus, kā dabūt naudu skolai uz vietas, nevis no budžeta. Bet ko tad jūs Dzērbenei prasāt no budžeta? Vajag būt konsekventiem savā rīcība! Es aicinu atbalstīt Leiškalna kunga priekšlikumu, un pārējos divus, es ceru, ka deputāti atsauks un mēs neskatīsim.

Sēdes vadītājs.

Andris Tomašūns , frakcija "Latvijas ceļš".

A.Tomašūns

(LC). Atsevišķiem deputātiem es sniedzu paskaidrojumu otrreiz, jo pirmajā reizē laikam nepratu to pienācīgi labi izskaidrot. Nevajadzētu jaukt kopā divas lietas: mūzikas skolu un kompjuterizācijas programmas. Izglītības ministrijai nav īpašas programmas mūzikas skolu atbalstīšanai. Tāpēc arī, es domāju, Kreituses kundze, ir ļoti loģiski, ka šie jautājumi nav savienojami kopā. Vienīgā iespēja laikam to izdarīt ir šajā tribīnē atsevišķiem deputātiem. (No zāles: "Paldies, Tomašūn!")

Sēdes vadītājs.

Debates beidzam. Komisijas vārdā — Vents Balodis.

V.Balodis

(TB/LNNK). Aicinu deputātus balsot!

Sēdes vadītājs.

Lūdzu balsošanas režīmu! Balsosim par 228. — deputāta Leiškalna priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 35, pret — 5, atturas — 32. Priekšlikums nav pieņemts. Tālāk, lūdzu!

V.Balodis.

229. ir deputātu Ābeles un Tomašūna priekšlikums. Arī par Dzērbenes skolu. Komisijā nav atbalstīts.

Sēdes vadītājs.

Lūdzu balsošanas režīmu! Balsosim par 229. — deputāta Ābeles un Tomašūna priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 36, pret — 6, atturas — 32. Priekšlikums nav pieņemts.

V.Balodis.

230. ir analoģisks priekšlikums. Komisija nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Lūdzu balsošanas... Atvainojos! Uzsākam debates. Leopolds Ozoliņš, pie frakcijām nepiederošs deputāts. Lūdzu, runājiet!

L.Ozoliņš

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Es ļoti lūdzu atbalstīt. Tas ir 3.priekšlikums, beidzamais. Par Dzērbenes mūzikas skolu, bet tur ir komplekss, tātad vēsturisks komplekss. Tur ir mūsu cilvēki, tur ir zemnieki, tur ir amatnieki. Tur ir Latvijas nākotne. Un ko mēs darām? Nauda ir, nauda ir. Vajag savākt kontrabandu. Nevajag pārdot "Rīgas miesnieku" kaut kādai igauņu firmai, kura pārstrādā tikai savu saldēto gaļu, ko ieved no Polijas kontrabandas ceļā. Es lūdzu padomāt par to! Kamēr mums būs tādi cilvēki, kas nespēj apturēt kontrabandas plūsmu, kas nespēj palielināt ieņēmumu daļu, tiešām nekas nebūs. Bet par šo ir jānobalso. Mums ir jāaudzina jaunā paaudze. Gudra, izglītota, savu dzimteni mīloša. Kas mīlēs tādu dzimteni, kas ir drupās? Es lūdzu nobalsot par šo. Tas ir beidzamais balsojums. Trīs balsojumi par vienu un to pašu tēmu. Lūdzu atbalstīt!

Sēdes vadītājs.

Debates beidzam. Komisijas vārdā — deputāts Vents Balodis.

V.Balodis.

Lūdzu balsot!

Sēdes vadītājs.

Lūdzu balsošanas režīmu! Balsosim par 230. — Demokrātiskās partijas "Saimnieks" frakcijas un deputāta Mauliņa priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 41, pret — 6, atturas — 29. Priekšlikums ir pieņemts. (Aplausi.) Lūdzu turpinām!

V.Balodis.

231. ir frakcijas "Latvijai" priekšlikums. Stalbes vidusskolas sporta zāles celtniecības darbu nobeigšanai paredzēti 172 000 latu. Gribu teikt, ka ir atbalstīts 234.priekšlikums, kur šī summa ir precizēta. Arī saskaņota ar Izglītības ministriju un iedalīti 139 500 latu. Tāpēc es lūdzu neatbalstīt 233., 232. un 231. priekšlikumu!

Sēdes vadītājs.

Atklājam debates. Ilga Kreituse, pie frakcijām nepiederoša depuāte.

I.Kreituse

(pie frakcijām nepiederoša deputāte). Augsti godātie deputāti! Man ir prieks redzēt, ka tik daudzi ir pievienojušies arī mūsu priekšlikumam par Stalbes vidusskolas sporta zāles celtniecības pabeigšanu. Bet, kā mēs redzam, starp šiem visiem priekšlikumiem ir Ministru kabineta priekšlikums. Tas ir komisijas atbalstītais, un man būtu lūgums pārējos vienkārši noņemt un pievienoties summai, kuru ir apstiprinājusi Budžeta un finansu (nodokļu) komisija. Ja tas notiek tā, mēs arī savu priekšlikumu noņemam.

Sēdes vadītājs.

Jānis Mauliņš, frakcija "Latvijai.

J.Mauliņš

(TKL). Paldies, ka ir atbalstīts šis priekšlikums. Es varu tikai piebilst, ka solījuši jau četru gadu garumā ir Gailis, Grīnblats, Gorbunovs. Tāpat arī vēl citi diži cilvēki, un solījumus neviens nav pildījis.

Sēdes vadītājs.

Kārlis Leiškalns, frakcija "Latvijas ceļš".

K.Leiškalns

(LC). Dzintar, domā vairāk par skolām! Laiku es negribu tērēt, bet es arī gribu noņemt savu 233.priekšlikumu, ja Stalbes vidusskolas sporta zāles celtniecībai atvēl 139 500 latu, kā ir 234. piekšlikumā, ko ir atbalstījusi, kā es saprotu, kā valdība, tā komisija. Paldies!

Sēdes vadītājs.

Janīna Kušnere, frakcija Latvijai.

J.Kušnere

(TKL). Cienījamie kolēģi, paldies par atbalstu, es ceru, ka arī turpmāk jūs tikpat labi sapratīsiet skolas. Frakcija "Latvijai" savu priekšlikumu noņem.

Sēdes vadītājs.

Paldies! Debates beidzam. Tātad 231., 232. un 233.priekšlikumi ir noņemti.

V.Balodis.

Un es ceru, ka par 234. priekšlikumu nav iebildes.

Sēdes vadītājs.

Par 234. priekšlikumu iebildumu nav. Pieņemts. Tālāk lūdzu!

V.Balodis.

235. ir Demokrātiskās partijas "Saimnieks" ... (Saucieni zālē: "Noņemts!").

Sēdes vadītājs.

Noņemts. Tālāk lūdzu!

V.Balodis.

236. priekšlikums. (Saucieni zālē: "Noņemts!") Paldies!

Sēdes vadītājs.

Tālāk lūdzu!

V.Balodis.

237. priekšlikumu Budžeta komisija ir atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Deputātiem iebildumu nav. Tālāk. (No zāles: "Balsot!") Pieprasa balsojumu. Lūdzu zvanu! Balsojam par 237. — frakcijas "Latvijai" priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 21, pret — 8, atturas — 27. Priekšlikums noraidīts. Tālāk lūdzu!

V.Balodis.

Arī 238.priekšlikums ir par šādu pašu summu. Komisija nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Deputātiem iebildumu nav. Balsojam! Lūdzu zvanu! Balsojam par 238. — Demokrātiskās partijas "Saimnieks" frakcijas priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 29, pret — 11, atturas — 26. Priekšlikums noraidīts. Tālāk lūdzu!

V.Balodis.

Arī 239. ir LZS/KDS frakcijas priekšlikums — Cēsu rajona Taurenes pamatskolas remontam paredz 11 tūkstošus latu. Komisija atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Deputātiem iebildumu nav. Pieņemts.

V.Balodis.

240. ir deputāta Leopolda Ozoliņa priekšlikums. Komisija nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Atklājam debates. Leopolds Ozoliņš, pie frakcijām nepiederošs deputāts.

L.Ozoliņš

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Kādreiz bija tāds aizliegts autors, dziesmu autors Rozenštrauhs. Un runa ir par Cēsu rajona Raunas pagasta kultūras namu un Raunas vēsturisko dzirnavu. un šo visu apkārtējo ēku sakopšanu un glābšanu no bojāejas.

Rozenštrauhs sacerēja dziesmu "Rauna": "Tur, kur vējš no rītiem pūš, Zelta cauna, zelta Rauna." Pašreiz šis ir sabrūkošs Latvijas reģions jeb novads. Vējš pūš caurajā vēsturisku dzirnavu jumtā. Sen apstājies dzirnavu rats. Brūk Allažu smilšakmens, kultūras nama fasāde. Laiks un mūsu vienaldzības zobs grauž vēl šur tur brīnumaini saglabājušos ainavu — ūdensdzirnavu ēkas. Paliek uz kādu laiku brūkošie skursteņi, māju pamatos aug nātres. Es ļoti lūdzu — šī summa nav liela. Mēs varam izglābt šo vēsturisko ainavu. Mēs varam tādā veidā aicināt pēc tam tūristus skatīt šo sakopto vietu. Nāks nauda, attīstīsies pagasti. Lūdzu balsot par šo priekšlikumu! Summa nav liela — 16 tūkstoši tikai. Izglābsim Raunu!

Sēdes vadītājs.

Debatēs vairāk pieteikušos nav. Debates slēdzam. Lūdzu zvanu! Balsojam par 240. — deputāta Leopolda Ozoliņa priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 28, pret — 7, atturas — 28. Priekšlikums nav pieņemts.

V.Balodis

(TB/LNNK) . 241. Budžeta komisijas priekšlikums. Paredz 40 tūkstošus latu Cēsu rajona Jaunpiebalgas vidusskolas remontam.

Sēdes vadītājs.

Iebildumu nav. Pieņemts.

V.Balodis.

242. ir deputātu Kušneres, Stikuta un Nagļa priekšlikums. Paredz 40 tūkstošus... (Troksnis zālē.) Komisija ir atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Deputāti pieprasa balsojumu. Lūdzu zvanu! Balsojam par 242. — deputātu Kušneres, Stikuta un Nagļa priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 29, pret — 10, atturas — 23. Priekšlikums nav pieņemts. Tālāk lūdzu!

V.Balodis.

243. ir deputātu Liepas, Ābeles un Leiškalna priekšlikums. Komisija nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs

. Atklājam debates. Kārlis Leiškalns, frakcija "Latvijas ceļš".

K.Leiškalns

(LC). Augsti godātais sēdes vadītāj un godātie deputāti! Es saprotu, ka īstenībā jau tā nevar apspriest budžetu, un tās ir pašvaldību lietas un Izglītības ministrijas lietas. Bet es esmu bijis Bērzes vidusskolā, un tur tik tiešām ierakstītais apdraudējums bērniem ir acīmredzams, un summa ir... Ulmaņa kungs arī tur bija, — mācījās.... summa ir apmēram tik liela, cik vienai dienesta mašīnai, kā mēs lasām avīzēs, tas aprīkojums. Paldies!

Sēdes vadītājs

. Debates slēdzam! Komisijas vārdā? Balsojam. Tātad lūdzu balsošanas režīmu! Balsojam par 243. — deputātu Liepas, Ābeles un Leiškalna priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 30, pret — 9, atturas — 28. Priekšlikums nav pieņemts. Tālāk, lūdzu!

V.Balodis

. 244. ir frakcijas "Tēvzemei un Brīvībai" priekšlikums, paredz Gulbenes slimnīcas katlumājas remontam 16 tūkstošus. Komisija atbalstījusi.

Sēdes vadītājs

. Iebildumu nav. Pieņemts. Deputāti prasa balsojumu. Atklājam debates. Kārlis Čerāns, frakcija Latvijai.

K.Čerāns

(TKL). Augsti godātie deputāti! Man nav pilnīgi nekas pret Gulbenes slimnīcas katlumājas remontu, tikai šeit parādās diezgan stipri apšaubāma valdošās koalīcijas morāle. Jo tagad, lūk, izrādās, ka dažādi objekti mūsu valstī un nepieciešamība šiem objektiem piešķirt līdzekļus ir atkarīga no tā, kas ir iesniedzis attiecīgo priekšlikumu. Tikko kāds priekšlikums parādās no opozīcijas, tā tas tiek noraidīts, pat neskatoties uz to, ka tas ir atbalstīts pirms tam Budžeta komisijā. Un, lūk, tagad, teiksim, kad tur nāk ... Un tagad, kad šeit nāk kaut kādi priekšlikumi no valdošās koalīcijas, lūk, visi, visi tagad vienojušies, viss ir ļoti skaisti un ... Arī šīs vajadzības ir nepieciešamākas uzreiz Saeimas vairākumam — tāds kaut kāds ne visai solīds lobisms, manuprāt. Bet man arī nav nekas pretī pret šo objektu un ... Paldies!

Sēdes vadītājs

. Andrejs Požarnovs, frakcija Tēvzemei un Brīvībai/LNNK.

A.Požarnovs

(TB/LNNK). Augsti godātais Prezidij, cienītie kolēģi. Es domāju,tā nu gluži nav, ka visi opozīcijas priekšlikumi ir noraidīti. Ir atsevišķi priekšlikumi, kas ir izvērtēti, un, ja tie ir pamatoti, tad tie ir atbalstīti. Attiecībā par šo, par šo priekšlikumu ir sekojoša lieta — tā ir Skandināvu palīdzības programma, un kopsummā būs 200 tūkstošu palīdzība Gulbenes slimnīcai jaunas katlumājas celtniecībai. Bet vienīgais — šīs programmas ietvaros 20 procenti tiek prasīts no Latvijas puses. Un šī naudas summa ir nepieciešama, lai varētu šīs katlumājas pirmo kārtu veikt, un tādā gadījumā, ja mēs atbalstīsim 16 tūkstošus, tad no Skandināvijas puses nāks 50 tūkstoši no palīdzības programmas. Es aicinātu atbalstīt!

Sēdes vadītājs

. Uldis Veldre, pie frakcijām nepiederošs deputāts.

U.Veldre

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Godātie kolēģi! Vajag atbalstīt komisijas lēmumu. Tikai man izsauc mazlietiņ, kā saka, pārdomas, ka Čerāns sāk uzreiz apstrīdēt — ja kaut ko labu ir ierosinājusi kāda cita partija. Gulbenes slimnīca ir blakus Alūksnei, kur es dzīvoju, un arī mūsu rajona iedzīvotāji izmanto daudzas nodaļas — dzemdību, infekcijas un tā tālāk. Un pagājušajā gadā, šajā ziemā, es biju aukstā laikā Gulbenē un tiešām redzēju, ka tur ir kritisks stāvoklis. Lūgums — ļoti vienprātīgi atbalstīt.

Sēdes vadītājs

. Leopolds Ozoliņš, pie frakcijām nepiederošs deputāts.

L.Ozoliņš

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Viena tauta, viena mēle. Bet mūsu dzīvesveids ir bijis ... nu, saimniecība vai zemnieku saimniecība — tagad individuālā sauksies. Tā bijusi māja. Tā bijusi ģimene. Un tas individuālisms izpaužas ik katrā mūsu runā un uzstāšanās. Un ja runājam par Gulbenes slimnīcas katlumāju. Katrā ziņā 16 tūkstoši — tā nav liela summa. Un mēs nobalsosim kopā visi draudzīgi — ar pozīciju, ar opozīciju. Kas gan ir pret Gulbenes slimnīcas katlumāju? Tā, mierīgā garā. (No zāles: "Runā par slimību!") Lūdzu, nesteidzini mani! Es tikai brīnos — kāpēc katlumāju mēs izglābsim, bet Raunu un viņas iespēju pelnīt naudu — uzturēt feldšeru punktu, uzturēt pansionātu, uzturēt skolu — mēs nenodrošinām. Padomājiet, cienījamā opozīcija! Es esmu šoreiz arī balsojumā kopā ar jums, bet ... ar pozīciju, bet mani pārsteidz, ka vienreiz ir, un citreiz — citādi.

Sēdes vadītājs

. Paldies! Minūte pagājusi.

L.Ozoliņš.

Padomājiet — viena zeme, viena mēle mūsu.

Sēdes vadītājs

. Janīna Kušnere, frakcija Latvijai.

J.Kušnere

(TKL). Godātā Saeima! Es aicinātu pozīcijas pārstāvjus nerunāt šeit muļķības, ka visi opozīcijas priekšlikumi ir izvērtēti, un nav tā, ka nav nekas arī atbalstīts. Nupat mēs balsojām par 242.priekšlikumu — Balvu rajona tautas namu un bērnu bibliotēku, un šis priekšlikums bija izvērtēts Budžeta un finansu komisijā, un tas bija atbalstīts. Bet zālē tas netika atbalstīts. Saeima to noraidīja. Un vēl es gribētu sēdes vadītājam teikt. Runājot par šo priekšlikumu, es nedzirdēju nevienu deputātu prasām balsot. Taču jūs likāt to uz balsojumu. Tas ir Kārtības ruļļa pārkāpums. Jūs nevis kā deputāts, bet kā sēdes vadītājs to prasījāt. Paldies!

Sēdes vadītājs

. Pirms es dodu otro reizi vārdu Kārlim Čerānam, es Janīnai Kušnerei varu pateikt, ka tieši viņas frakcijas biedrs Kārlis Čerāns, kurš tūlīt runās, prasīja balsošanu. Lūdzu, Čerāna kungs, jums vārds — otro reizi.

K.Čerāns

(TKL) . Augsti godātie deputāti! Vispirms es gribu atbildēt, informēt godātos radioklausītājus, ka sēdes vadītājs šobrīd klaji dezinformē visus, kas dzird šo sēdi, jo nekādā gadījumā neprasīju šo balsojumu par 242.priekšlikumu. Es tikai pieteicos debatēs par 244.priekšlikumu. Un tiem, kas nesaprot, es varu paskaidrot vēlreiz, ka man nav nekādu iebildumu pret Gulbenes slimnīcas katlumāju, un mēs to atbalstīsim, bet man ir iebildumi pret šo valdošo frakciju nostāju. Un tie ir principiāli iebildumi, un šeit nevar būt nekādas runas, ka kaut ko jūs šeit būtu vērtējuši un te būtu kaut kāda objektivitāte pamatā. Es aicinu atbalstīt šo priekšlikumu! Paldies!

Sēdes vadītājs

. Aivars Kreituss, pie frakcijām nepiederošs deputāts.

A.Kreituss

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Cienījamie deputāti! Mēs nesen arī bijām Gulbenes slimnīcā. Un es aicinu atbalstīt šo priekšlikumu, bet es gribu atbildēt, ka Čerāna kungs ir labs cilvēks, bet viņš nesaprot lietas būtību. Viņš nesaprot, ka nevar, nesaskaņojot jautājumus, dabūt tos balsojumā cauri. Jo vienkārši visi tie miljoni nav. Un šeit ir daudz un dikti iepriekš runāts un jautājums saskaņots, un, kas ir pats galvenais — ja ārzemnieki dod mums naudu, un tas ir daudzos gadījumos, bet īpaši pašvaldībās, uz vietām, pilsētās, viņi grib, lai mēs garantijai ieliekam kādu daļu pretī. Un parasti šī garantija ir piektā daļa. Tātad, Čerāna kungs, savos priekšlikumos saistieties ar ārzemniekiem, panāciet, ka viņi šeit dod naudu, ka viņi nāk iekšā šīs katlumājas remontēt — nākamajā reizē tiks jūsu priekšlikumi atbalstīti. Lūdzu! Uz priekšu! Darbojieties, bet netaisiet šeit klaju populismu tikai priekš vēlētājiem!

Sēdes vadītājs

. Juris Dobelis, frakcija Tēvzemei un Brīvībai/LNNK.

J.Dobelis

(TB/LNNK). Cienījamie kolēģi! Dotācija no dotācijas atšķiras. Un, ja ir jums jau reizi izskaidrots, ka šī dotācija, nedaudz pāri par 16 tūkstošiem, dos iespēju iegādāties investīcijas, trīs reizes lielāku summu nekā šī dotācija, man liekas, ka tas ir pietiekoši skaidrs arguments, kas nerunā vairs par to, ka šeit ir kaut kāda vienkārša naudas dalīšana tiem, kam vajag, vai tiem, kam nevajag. Un, protams, ļoti interesanti ir dzirdēt šeit, uznākot tribīnē, no cilvēka, kurš nesen runāja par ētikas un morāles kodeksiem, ka, lūk, tās citas frakcijas pārstāvji runā muļķības, un vēl atļauties aizrādījumus kaut kādus, tā ka lūdzu vispirms kontrolēt paši savu izrunāšanos un paši savu runu. Un, Čerāna kungs, nevajag nākt un melot šeit tribīnē, jūs gan to darāt ļoti bieži, un nevajag protestēt pret katlumāju, un nevajag protestēt pret to, ka slimniekiem vajag siltumu.

Sēdes vadītājs

. Leopolds Ozoliņš — otro reizi.

L.Ozoliņš

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Es gribētu, lai saprastu deputāti, lai saprastu vēlētāji, ka ļoti svarīga ir arī sabiedrības attieksme pret to vai citu objektu. Paldies gulbeniešiem, ka viņi sameklējuši klāt naudu pie tās naudas, ko mēs tūlīt nobalsosim, tā nav liela summa, un tā, kas nāks no investīcijas, būs lielāka summa, bet kāpēc mēs nevaram investēt objektos, kas nesīs naudu, kur peļņa būs desmit, varbūt simt reizes lielāka, un tie ir mūsu vēsturiskie objekti, tā ir tūrisma attīstība, ja mēs nevaram nosargāt savu robežu, mums ieved kontrabandas gaļu, tad kāpēc mēs nevaram investēt mūsu kultūras, vēstures pieminekļu saglabāšanā, kam interesē mūsu vēstures izdzēšana? Nākošais balsojums ir par Velēnu baznīcu. Tā ir unikāla akmens celtne, vienīgā Latvijā ar tik smalku, filigrānu akmens arhitektūru, Velēnu baznīca, jūs paši brauciet uz Gulbeni tai garām. Un atkal mēs nobalsosim pret, tas ir... ar mūsu cilvēkiem, ar mūsu deputātiem, sabiedrība klusē, un jūs sēžat un klusējat.

Sēdes vadītājs

. Minūte jau ir pagājusi. Debates beidzam. Komisijas vārdā — Vents Balodis.

V.Balodis

(TB/LNNK). Es pēc tām niknām debatēm tā īsti nesapratu, vai deputāti atbalsta 249. priekšlikumu?

Sēdes vadītājs

. Neviens balsojumu neprasa? Neprasa. Paldies! Pieņemts. Tālāk, lūdzu!

V.Balodis.

250. ir deputātu Kušneres, Stikuta un Nagļa priekšlikums, Budžeta komisija nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs

. Es atvainojos, kurš priekšlikums?

V.Balodis.

Es atvainojos, man tiešām... es esmu pāršķīris lapu netīšām. 245. ir deputāta Mauliņa kunga priekšlikums. Budžeta komisija nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs

. Atklājam debates. Jānis Mauliņš, frakcija "Latvijai".

J.Mauliņš

(TKL). Godātā Saeima! Es jūs tikai esmu spiests informēt, ka tā ir tā Velēnu baznīca, par ko jau minēja Leopolds Ozoliņš. Tā baznīca ir unikāla ar to, ka celta no laukakmeņiem, un katrs, kas ir braucis garām uz Gulbeni, gandrīz var teikt, pirmo reizi elpa aizraujas, to ieraugot. Šī baznīca sabruks, ja tuvākajos gados netiks saremontēts jumts un līdz ar to griesti. Un mēs tur elpu aizraujošam kultūras piemineklim būsim dāvājuši drupu lomu. Lūdzu, nobalsojiet par šo!

Sēdes vadītājs

. Debatēs vairāk pieteikušies nav. Lūdzu zvanu! Balsojam par 245. — deputāta Mauliņa priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 35, pret — 9, atturas — 28. Priekšlikums nav pieņemts.

Pirms turpinam izskatīt darba kārtību, Saeimas Prezidijs ir saņēmis piecu deputātu iesniegumu — lūdzam pārbalsot 242.priekšlikumu sakarā ar to, ka Budžeta un finansu komisija šo priekšlikumu bija atbalstījusi, neviens deputāts neiebilda, bet sēdes vadītājs lūdza balsojumu. Iebildi par šo priekšlikumu dod deputāts Roberts Zīle, tā ka... bet katrā ziņā šāds... Ņemot vērā to, ka šajā iesniegumā nav apšaubīts pamatots balsošanas rezultāts, šo priekšlikumu mēs neizskatīsim. Turpinām izskatīt 246.priekšlikumu.

V.Balodis

(TB/LNNK) . 246., frakcijas "Tēvzemei un Brīvībai" priekšlikums, paredz 19 tūkstošus Jēkabpils rajona Aknīstes bērnu un jaunatnes centra darbības atjaunošanai. Es gribu teikt, ka Budžeta komisija nav atbalstījusi šo priekšlikumu, jo ir atbalstīts 247., kur mēs paredzēsim šim pašam mērķim 10 tūkstošus latu, un ir atbalstīts 249.priekšlikums, kurš paredz vēl papildus 20 tūkstošus latus šai skolai.

Sēdes vadītājs

. Frakcija noņem šo priekšlikumu. Lūdzu tālāk!

V.Balodis

. 247.priekšlikums, Budžeta un finansu komisijas priekšlikums, paredz 10 tūkstošus latus Jēkabpils rajona Aknīstes bērnu un jaunatnes centra darbības atjaunošanai.

Sēdes vadītājs

. Deputātiem iebildumu nav. Tālāk, lūdzu!

V.Balodis.

Gribu pateikt, ka šeit bija dažādi avoti, viens ir no pamatbudžeta un viens no Privatizācijas fonda, viena summa, tāpēc ir šie divi priekšlikumi atsevišķi, jo iesniedzēji bija uzrādījuši dažādus avotus.

248. ir deputātu Rāznas, Gannusas, Ābeles, Mauliņa un Zundas priekšlikums arī par šo skolu, bet ir atbalstīts papildus 249. — Budžeta un finansu komisijas priekšlikums, tādēļ lūdzu neatbalstīt 248.priekšlikumu.

Sēdes vadītājs

. Pret 248. priekšlikumu deputātiem iebildumu nav. Lūdzu tālāk!

V.Balodis.

249. priekšlikums paredz 20 tūkstošus Aknīstes bērnu un jaunatnes centra darbības atjaunošanai.

Sēdes vadītājs

. Deputāti piekrīt. Pieņemts.

V.Balodis.

250. ir deputātu, Kušneres, Stikuta, Nagļa priekšlikums, un komisija to nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs

. Atklājam debates. Janīna Kušnere, frakcija "Latvijai".

J.Kušnere

(TKL). Cienījamie kolēģi! Ja mēs atbalstām skolas, un mēs atbalstām tās skolas, kurām tiešām ir katastrofāla situācija, tad šajā gadījumā es diemžēl neesmu redzējusi vēl nevienu skolu, kas būtu atbalstīta Latgales reģionā, kur mēs zinām, ka situācija tiešām ir katastrofāla. Es ļoti lūgtu Krāslavas pilsētas domei tiešām iedot šo naudu, tā nav liela nauda, 96 tūkstoši skolu remontiem, pie tam tādu skolu remontiem, kur ir katastrofāla situācija. Paldies par izpratni!

 

Sēdi vada Latvijas Republikas 6.Saeimas priekšsēdētājs Alfreds Čepānis.

Sēdes vadītājs . Kārlis Čerāns, frakcija "Latvijai".

K.Čerāns

(TKL). Augsti godātie deputāti! Es aicinu atbalstīt šo priekšlikumu, un ir ļoti skaidra motivācija šim priekšlikumam, ka tas ir Krāslavas pilsētas domei skolu remontiem, un zinām, kurā vietā Latvijā atrodas Krāslava, un mēs zinām, ka mums ir jānostiprina Krāslava arī kā administratīva vienība, jānostiprina tā kā pilsēta un ir jāveido Krāslavā latviskā vide. Un lai to varētu izdarīt, ir vajadzīga šīs skolas celtniecība, tāpēc es aicinu atbalstīt šo pat kā politisku, būtisku priekšlikumu. Paldies!

Sēdes vadītājs

. Ernests Jurkāns, Demokrātiskās partijas "Saimnieks" frakcija.

E.Jurkāns

(DPS). Augsti godātie deputāti! Man tā šķiet arī, ka nav vairāk runa par partiju vai frakciju piederību, bet ir runa par Latgali. Mēs tikko esam saņēmuši, un es jau tikko runāju šeit tribīnē pagājušo pirmdien, šo pirmdien faktiski, par Lauku attīstības programmu un par lauksaimniecības gada grāmatu, un tur ir skaidri pateikts, ka ienākumi Latgalē uz vienu ģimeni ir 24% zemāki nekā vidēji Latvijā. Par skolām es nemaz nerunāju, nu tad vismaz atbalstīsim vienas pilsētas skolu remontu, šīs summas, kur mācās būtībā gandrīz visa Krāslavas reģiona bērni, tas ir 96 tūkstoši latu. Šeit nav runa, vai kustība "Latvijai" iesniegusi vai "Saimnieks", vai kāds cits, un nedalīsim partijas, tas ir vesels reģions. Es lūgtu atbalstīt, kur mēs citur atbalstīsim, nākamais budžets pēc gada būs, un kas to dalīs.

Sēdes vadītājs

. Ādolfs Ločmelis, Demokrātiskās partijas "Saimnieks" frakcija.

Ā.Ločmelis

(DPS). Cienījamās dāmas, godātie kungi! Man ļoti žēl, ka es nevaru tā atbalstīt savu Krāslavu tikai tāpēc, ka esmu opozīcijā, un ļoti žēl, ka pozīcija ļoti maz ir bijusi Latgalē, tad jūs šodien redzētu, ka tie visi jumti būtu salaboti. Panteļējeva kungs Nīcgalē tikai pabija, un jumts ir gatavs, bet redzat, ka tie jumti tik politizēti, es nevaru pastāstīt ne sievasmātei, ne sievai, nekam, kāpēc ar cauru jumtu jādzīvo, ka tu neesi "Latvijas ceļa", ka tu neesi "Tēvzemē", mans latgalietis Tabūns arī te nenāk, es nezinu, kāpēc viņš par Latgali neko nerunā. Paldies!

Sēdes vadītājs

. Debates beidzam. Komisijas vārdā — Baloža kungs. Balsojam 250.priekšlikumu. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu. Lūdzu rezultātu! Par — 40, pret — 11, atturas — 27. Pieņemts.

V.Balodis.

251., Demokrātiskās partijas "Saimnieks" frakcijas priekšlikums, paredz 150 tūkstošus, Budžeta komisija nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs

. Deputātiem... Prasa balsojumu. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu. Balsojam 251.priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 33, pret — 15, atturas — 24. Nav pieņemts.

V.Balodis.

252. ir frakcijas "Latvijai" priekšlikums, komisija nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs

. Uzstāties vēlas Kārlis Čerāns. Lūdzu!

K.Čerāns

(TKL). Godātie deputāti! Šis ir priekšlikums Laidu pamatskolai, kas ir republikas nozīmes arhitektūras piemineklis, kapitālajam remontam, kā arī antisanitāro apstākļu likvidācijai. Es aicinu šo priekšlikumu atbalstīt. Paldies!

Sēdes vadītājs

. Jānis Kazāks.

J.Kazāks

(TKL). Dārgie kolēģi! Šis jautājums par šo republikas nozīmes arhitektūras pieminekli pacēlās jau arī 5.Saeimā, arī tad, respektīvi, trīs gadus atpakaļ, tika prasīta naudas summa 250 tūkstošu apmērā, arī pagājušo gadu prasīts tika 250 tūkstošu apmērā, lai saglābtu, nevis lai restaurētu, bet lai saglābtu šo ēku no sabrukšanas. Diemžēl tika iedalīta aizpagājušo gadu šī naudas summa, bet valdība, viņai neatradās beigu beigās, un faktiski nesaņēma šo naudu. Esiet, lūdzu, tik laipni un atbalstiet šo vienu no retajām Kurzemes skolām, kura ir vietējās Latvijas mēroga arhitektūras piemineklis. Paldies!

Sēdes vadītājs

. Oskars Grīgs, frakcija "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK.

O.Grīgs

(TB/LNNK). Cienījamie kolēģi! Es domāju, ka naudu vajag visur, vienmēr un visādām vajadzībām, bet man tā liekas, no praktiskā viedokļa spriežot, man liekas, ka daudziem šķiet, ka tas budžets ir neizmērojams, ka nemaz mēs nedomājam vispār par nu nedaudz naudas taupīšanu vai saglabāšanu nebaltām dienām.

Pieņemsim, ja valsti piemeklē kāda krīze vai kas, mēs gribam momentā visu naudu, kas ir valsts kasē, izdalīt pa labu, pa kreisi. Nē, nu es saprotu, ka vajag daudzās nozarēs, daudzās vietās, bet varbūt pieiesim nedaudz no praktiskā, no taupīgā viedokļa. Un, ja es redzu priekšlikumā, ka naudu prasa antisanitāro apstākļu uzlabošanai, varbūt tur nātres ir aizaugušas līdz logiem vai konservu bundžas mētājas apkārt, nu tad ziniet, tad tas vairs nav nopietni. Es tiešām nezinu, es esmu bijis tajās Kurzemes skolās un redzējis, es piekrītu, ka naudu vajag, es esmu par to, ka tiešām vajag naudu, bet nu drusku padomāsim no taupības viedokļa arī.

Sēdes vadītājs

. Minūte ir pagājusi. Jānis Kazāks.

J.Kazāks

(TKL). Dārgie kolēģi! Es pavisam īsi. Šī ir tā skola, kas ir vistuvāk Skrundas radiolokācijas stacijai, kura vēl uz šodienu strādā, darbojas. Lūdzu, es jūs lūdzu, saprotiet mūs, saprotiet šo skrundeniekus, viņi turpat blakus Skrundas lokatoram ir. Atbalstiet, lūdzu!

Sēdes vadītājs

. Debates beidzam. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu. Balsojam 252.priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 34, pret — 9, atturas — 32. Nav pieņemts. Turpināsim pēc pārtraukuma, godātie kolēģi. Pārtraukums līdz pulksten 11.

 

Sēdi vada Latvijas Republikas 6. Saeimas priekšsēdētāja biedrs Jānis Straume.

Sēdes vadītājs . Godātie kolēģi! Turpināsim darbu! Budžeta un finansu (nodokļu) komisijas vārdā — Vents Balodis.

V.Balodis.

253. ir frakcijas "Latvijai" priekšlikums. Komisija nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs

. Deputātiem iebildumu nav? Tālāk, lūdzu!

V.Balodis

. 254. ir deputāta Lagzdiņa un Ābiķa priekšlikums. Komisija nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs

. Lūdzu balsošanas režīmu! Balsojam par 254. — deputātu Lagzdiņa un Ābiķa priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 19, pret — 8, atturas — 31. Priekšlikums nav pieņemts. Tālāk, lūdzu!

V.Balodis.

255. ir deputātu Kazāka, Zelgalvja, Liepas, Grīnberga un Mauliņa priekšlikums. Budžeta komisija ir atbalstījusi.

Sēdes vadītājs

. Deputāti pieprasa balsošanu. Lūdzu balsošanas režīmu, un balsojam par 255. — deputātu grupas priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 28, pret — 10, atturas — 24. Priekšlikums nav pieņemts. Tālāk, lūdzu!

V.Balodis.

256. ir deputātu Kazāka, Zelgalvja, Liepas, Grīnberga un Mauliņa parakstīts priekšlikums. Komisija nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs

. Deputāti pieprasa balsošanu. Lūdzu balsošanas režīmu, un balsojam par 256. — deputātu grupas priekšlikumu! Lūdzu rezultātu! Par — 24, pret — 10, atturas — 27. Priekšlikums nav pieņemts.

V.Balodis.

256. ir deputātu Kazāka, Zelgalvja, Liepas, Grīnberga un Mauliņa priekšlikums.

Sēdes vadītājs

. To mēs tikko nobalsojām, Baloža kungs!

V.Balodis

. Es atvainojos... 258. priekšlikums.

Sēdes vadītājs

. 257. priekšlikums. Vai deputātiem ir iebildumi? Lūdzu balsošanas režīmu, un balsojam par 257. — deputātu grupas priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 24, pret — 12, atturas — 20. Priekšlikums nav pieņemts. Tālāk, lūdzu!

V.Balodis

. Šo pašu deputātu parakstīts ir arī 258. priekšlikums. Komisija nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs

. Uzsākam debates. Jānis Kazāks, frakcija "Latvijai".

J.Kazāks

(TKL). Paldies, dārgie kolēģi, par to darbu, kā jau Lagzdiņa kungs teica, ka piecas Liepājas rajona skolas palikušas bez jumtiem. Katrā gadījumā šīs internātskolas, par kurām mēs tikko kā nobalsojām pret, nu lai tie bērni paliek šogad atkal kārtējo reizi tajā situācijā, kādā viņi ir bijuši līdz šim.

Bet dotajā momentā šis priekšlikums ir par Rucavas vidusskolas jumtu, un šeit es atkal gribētu pateikt pāris vārdu, ka šī ir arī vēsturiska būve, vēsturiska māja, un tā ir vienīgā vieta, kur šajā Lejaskurzemes pusē sanāk šie vietējo iedzīvotāju bērni. Ja šī skola sabruks, tātad šis reģions, Latvijas Kurzemes dienvidrietumu reģions, praktiski paliek bez izglītības, bez skolas.

Sēdes vadītājs

. Paldies! Minūte pagājusi.

J.Kazāks.

Tā ka es lūdzu atbalstīt.

Sēdes vadītājs

. Leopolds Ozoliņš, pie frakcijām nepiederošs deputāts.

L.Ozoliņš

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Kolēģi, es saprotu, ka tas būtu pašvaldību jautājums. Bet ja mēs nespējam pašvaldības nodrošināt ar nepieciešamajiem līdzekļiem, un jumts ir visnepieciešamākais, jo ēkas sabrukšana visbiežāk sākas no jumta. Vai tiešām mēs nesaprotam un nezinām, ka nākamā paaudze, viņas psiholoģija, nākamās paaudzes spējas un ticība savai valstij veidojas tieši skolā. Un ja mēs, parlaments, nevaram nobalsot par šo niecīgo summu — 6 tūkstoši latu, lai glābtu, tā nav restaurācija, tā nav atjaunošana, tie ir glābšanas, avārijas darbi. Un, ja mēs nevaram iedot šos 6 tūkstošus, man ir kauns, ka mēs pārstāvam parlamentu. Man jāsaka, ka ir kauns arī vietējām pašvaldībām, kas nav spējīgas izveidot...

Sēdes vadītājs

. Paldies, Ozoliņa kungs!

L.Ozoliņš

. ... sabiedriskos fondus, sabiedrības grupas, kas aizstāvētu savu skolu, savu pagastu, savu rajonu. Paldies! Aicinu balsot!

Sēdes vadītājs

. Dzintars Ābiķis, pie frakcijām nepiederošs deputāts.

Dz.Ābiķis

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Cienījamie kolēģi! Mēs šodien dalām tās summas tiešām uz emociju pamata, bet es gribu teikt, ka šī summa — 6000 latu ir neliela un Rucavas skolai tā tiešām ir ārkārtīgi nepieciešama. Paldies!

Sēdes vadītājs

. Ziedonis Čevers, Demokrātiskās partijas "Saimnieks" frakcija.

Z.Čevers

(DPS). Cienījamo sēdes vadītāj, cienījamie kolēģi! Es aicinātu atbalstīt šo priekšlikumu. Es nešaubos par to, ka par šo priekšlikumu varētu nobalsot "Latvijas ceļš", zemnieki, zaļie, Darba partijas pārstāvji. Es aicinu vienkārši padomāt mūsu kolēģus no "Tēvzemei un Brīvībai", vai viņi nebūtu gatavi pievienoties un nobalsot par šiem 6000 latu, iet runa patiešām par skolas glābšanu. Es aicinu nobalsot, nediskutēt, jo 6000 latu, tas ir faktiski citreiz pat pustukšā zālē pavadītais laiks.

Sēdes vadītājs

. Debates slēdzam. Komisijas vārdā.

V.Balodis

(TB/LNNK). Ir deputātiem jābalso.

Sēdes vadītājs

. Lūdzu balsošanas režīmu, un balsojam par 258. — deputātu grupas priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 33, pret — 8, atturas — 25.

Lūdzu atkārtot balsošanas režīmu! Lūdzu balsojam atkārtoti par 258. priekšlikumu! Lūdzu rezultātu! Par — 34, pret — 11, atturas — 27. Priekšlikums nav pieņemts. Tālāk lūdzu!

V.Balodis

. Šo pašu deputātu parakstīts ir arī 259. priekšlikums. Komisija nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs

. Uzsākam debates. Jānis Kazāks, frakcija "Latvijai".

J.Kazāks

(TKL). Dārgie kolēģi! Tas ir mans pēdējais priekšlikums no šīs Lejaskurzemes puses. Tā ir Vaiņodes internātskola, kurai arī ir vajadzīgi šie 15 000 lati, nu tas nav kaut kāds... tas ir tikai izdzīvošanas un saglabāšanās instinkta radīts naudas trūkums. Ja to varētu Vaiņodes pagasts pacelt, viņi sen to būtu izdarījuši un šeit mēs šo jautājumu nediskutētu. Tā ka es lūdzu atbalstīt šo priekšlikumu Vaiņodes iedzīvotāju un rajona bērniem.

Sēdes vadītājs

. Debatēs vairāk pieteikušos nav. Lūdzu zvanu! Un balsosim par 259. — deputātu grupas priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 28, pret — 11, atturas — 27. Priekšlikums nav pieņemts. Tālāk lūdzu!

V.Balodis

. 260. — Demokrātiskās partijas "Saimnieks" frakcijas priekšlikums. Komisija nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs

. Deputātiem iebildumu nav? (Starpsauciens: "Balsot!") Pieprasa balsojumu. Un ir arī pieteikumi debatēm. Atklājam debates. Ādolfs Ločmelis.

Ā.Ločmelis

(DPS). Godātie kolēģi! Man jārunā par tik sīku jautājumu tik lielā mērogā, ka nu salabosim to skursteni vai to jumtu, bet tik tiešām mani tā bišķiņ grauž tā sirdsapziņa kā bijušajam komunistam kopā ar manu Pēteri Tabūnu no Latgales... un es nevaru saprast, kāpēc viņš ne reizi nevienu dakstiņu neuzliek, nevienu ne ķieģeli skurstenim, nevienu šīfera plāksni jumtam Latgalē. Man tāds jautājums... ja tā varētu, kolēģi... tā... atnākt un tā partijiski paskaidrot.

Sēdes vadītājs

. Ernests Jurkāns, Demokrātiskās partijas "Saimnieks" frakcija.

E.Jurkāns

(DPS). Augsti godātie deputāti! Es atkal griežos pie jums kā deputātiem, nevis kā partiju frakciju pārstāvjiem. Es neredzu atšķirību starp Budžeta komisijas nākošajiem atbalstītajiem... teiksim, Madonas rajons, kur ir manu vecvecāku dzimtene, bet šeit ir runa par 7,5 tūkstošiem latu avārijas remontam skolai. Viņi ir atsūtījuši vēstuli ne tikai mums, arī jums, ar veselu aktu un ar aprakstu, kas tur notiek un kas ir noticis. 7,5 tūkstoši latu. Es neredzu starpību ar Cesvaines skolu, arī to es atbalstīšu. Tāpēc es lūdzu arī jūs atbalstīt šos 7,5 tūkstošus Latgales skolai.

Sēdes vadītājs

. Leopolds Ozoliņš, pie frakcijām nepiederošs deputāts.

L.Ozoliņš

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Manuprāt, ka vajadzētu nobalsot par šo priekšlikumu, kā es jau esmu aicinājis vairākkārt, un es domāju, ka būtu labi, ja pārdotu vienu dārgo mašīnu, ar kuru vakar brauca Bērziņa kungs vai ar kuru brauca Nagļa kungs, un ka mierīgi tad mēs varētu salāpīt vismaz desmit skolām jumtus.

Vai jūs, Robert Zīle, mīļi smaidot, nevarētu tomēr atrast šos 7 tūkstošus 5 simtus? Vai jūs, Valentīna Andrējevas kundze, Finansu ministrijas valsts sekretāre, vai jūs, kam pilsonība piešķirta par īpašiem nopelniem, neuzliksiet ielāpu internātskolai? Šim jumtam? Privatizācijas aģentūras direktor Nagļa kungs, vai jūs sargāsiet bērnus un bāreņus no lietus? Šiem kungiem un šīs valsts pagaidām vēl struktūrām, kuras tieši tāpēc sēž tajās vietās, lai aizstāvētu mūsu tautu un mūsu bērnus, mūsu skolniekus un īpaši bāreņus un it īpaši bērnus, kas klīst pa ielām līdz šim, lai viņiem būtu, kur patverties un vismaz vienreiz dienā paēst un cilvēciskos apstākļos gulēt...

Sēdes vadītājs

. Minūte ir pagājusi.

L.Ozoliņš.

Es aicinu balsot par šo priekšlikumu...Avārijas situācijas novēršanai. Lūdzu balsot deputātus, kam ir goda sajūta vēl mazliet un sirdsapziņa.

Sēdes vadītājs

. Janīna Kušnere, frakcija "Latvijai".

J.Kušnere

(TKL). Godātā Saeima, tā ir vēl viena skola, kura atrodas Latgalē, un tā summa tiešām ir nu, manuprāt, ļoti niecīga. Ja mēs esam atbalstījuši citas skolas, kur bija iespaidīgākas summas, tad es domāju, ka šinī gadījumā jau nu mēs noteikti varam atbalstīt šos nepilnos 8 tūkstošus, un es griežos pie visiem deputātiem ar lūgumu tiešām atbalstīt, šīs skolas remontam piešķirt šo naudiņu. Paldies!

Sēdes vadītājs

. Andris Ameriks, Demokrātiskās partijas "Saimnieks" frakcija.

A.Ameriks

(DPS). Godātie deputāti! Izskatot budžeta labojumus, faktiski veidojas paradoksāla situācija. Mēs reizēm dalām pusotra miljona, miljonu, pusmiljona, es nedomāju, ka tas būtu parlamenta darbs, bez šaubām, izskatīt katras skolas, katras slimnīcas stāvokli, kādā faktiski atrodas šīs celtnes, bet man liekas, tā lielākā problēma faktiski šobrīd ir tā, ka pašvaldībām katastrofāli trūkst naudas. Un es domāju, ka tas, kas pašreiz tiek iesniegts šajos priekšlikumos, parāda tikai to, ka pašvaldību budžetos faktiski nav līdzekļu, lai to veiktu ar pašu spēkiem. Tā ir tā lielākā problēma, jo likums par finansu līdzekļu izlīdzināšanu pašvaldībām faktiski nedod iespējas atrast pat tos santīmus un tos latus minimālo daudzumu, kas ir nepieciešams šo funkciju veikšanai. Tā ir lielākā problēma, un es domāju, ka tas nav mums raksturīgi, un es domāju, ka nākotnē tam tā nevajadzētu būt, bet šobrīd aicinu atbalstīt.

Sēdes vadītājs

. Aleksandrs Golubovs.

A.Golubovs

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Cienījamie kolēģi! Kāda ir priekšlikuma būtība? Virzīt septiņus ar pusi tūkstošus Ludzas rajonam, lai novērstu avārijas situāciju 1.vidusskolā. Un gribu paskaidrot arī "Tēvzemei un Brīvībai" frakcijas deputātiem, ka tas nav kolonistiem vai okupantiem. 1.vidusskola ir latviešu plūsmas vidusskola. Un ja jūs to nedosiet, tad jūs nedomājiet vispār par Latviju. (No zāles: "Pareizi!")

Sēdes vadītājs

. Debates slēdzam. Komisijas vārdā.

V.Balodis

(TB/LNNK). Lūdzu balsot deputātus!

Sēdes vadītājs

. Lūdzu balsošanas režīmu. Balsojam par 260. — Demokrātiskās partijas "Saimnieks" frakcijas priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 33, pret — 8, atturas — 29. Priekšlikums nav pieņemts.

V.Balodis.

261. ir Demokrātiskās partijas "Saimnieks" frakcijas priekšlikums. Komisija nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs

. Atklājam debates. Aleksandrs Golubovs.

A.Golubovs

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Cienījamie kolēģi! Lietas būtība ir tāda, ka iedot Ludzas rajonam 27 tūkstošus 4.bērnudārzam. Un gribu paskaidrot vēlreiz "Tēvzemei un Brīvībai" deputātiem, ka 4.bērnudārzā ļoti labi ir ar apmācību latviešu valodā. Ja jūs tas interesē. Ja jūs nedosiet, tad jūs vēlreiz nedomāsiet par Latviju un latviešu valodu.

Sēdes vadītājs

. Paldies! Ernests Jurkāns, Demokrātiskās partijas "Saimnieks" frakcija.

E.Jurkāns

(DPS). Augsti godātie deputāti! Augsti godātie "Latvijas ceļa" frakcijas pārstāvji! Man ir kauns nedaudz arī par Andreju Panteļējevu, kurš aizbrauca uz Daugavpils rajonu, Nīcgalē ieliek pamatus, un frakcija lūdz valdošo koalīciju nobalsot 170 tūkstošus uzsākšanai. Un šeit bija par remontu. Ludzas vidusskolai nevarat nobalsot 7,5 tūkstošus latu. Brauksiet un teiksiet, ka jūs esat par Ludzas pilsētu, rajonu. Vismaz nobalsojiet par 4.bērnudārzu!

Sēdes vadītājs

. Janīna Kušnere, frakcija "Latvijai".

J.Kušnere

(TKL). Cienījamie kolēģi! Tā attieksme pret Latgali un Latgales rajoniem tiešām ir īpatnēja un dīvaina. Un es gribētu par iepriekšējo balsojumu par 7,5 tūkstošiem. Es nevaru saprast, kā jūs, Vents Balodis, Bunkšs Jānis, Grīnblats Māris, Jirgens Aigars, Pēterkops Normunds, Tomašūns Andris, Vidiņš Juris no Latgales, Zīle Roberts, kā jums pacēlās roka balsot pret?

Sēdes vadītājs

. Andris Tomašūns, frakcija "Latvijas ceļš".

A.Tomašūns

(LC). Cienījamie deputāti! Es esmu spiests vienkārši Kušneres kundzei atgādināt, ka vairākus gadus, manuprāt, jau septīto vai astoto gadu, ir īpaša Latgales programma. Un, kā zināms, šajā Latgales programmā tiek izdalīta īpaša naudas summa no valsts budžeta. Un es jums ieteiktu ļoti kārtīgi pastrādāt ar Izglītības ministrijas attiecīgajiem dienestiem, kas noteikti jau šobrīd domā par nākošo gadu. Un paskatieties, kam šogad ir iedota nauda Latgales programmā izglītības iestāžu atbalstam.

Sēdes vadītājs

. Aleksandrs Golubovs — otro reizi.

A.Golubovs

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Cienījamie kolēģi! Kam pieprasa šo naudu Ludzas rajons? Pieprasa, lai izremontētu siltumapgādes sistēmu bērnudārzam. Ja nu jūs, nacionālie deputāti, nedomājiet par Latviju, nedomājiet par latviskumu, tad padomājiet, katram no jums ir bērni, mazbērni un varbūt mazmazbērni. Tas ir bērnudārzam. Un tieši tāpēc prasu jums, balsojiet par to, jo tie ir mūsu bērni, mūsu Latvijas bērni!

Sēdes vadītājs

. Juris Vidiņš, apvienības "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK frakcija.

J.G.Vidiņš

(TB/LNNK). Es vienīgais gribēju atbildēt Kušneres kundzei. Kušneres kundze, jūs, lūdzu, apskatieties 322.priekšlikumu, kur ir Ministru kabineta alternatīvais priekšlikums, un ir izdalīti 3,5 miljoni latu šīm lietām. Man katrā ziņā nav kauns par saviem balsojumiem, jo es domāju, ka tas lobisms, tas sīkais lobisms, tas ir tāds lēts populisms, ar ko jūs gribat iegūt atsevišķu cilvēku atbalstu. Es jau vakar runāju, ka mums ir valstiski šīm lietām jāpieiet. Un, Kušneres kundze, par nožēlu mums ir tikai 30 miljoni latu, ko mēs varam sadalīt. Vairāk nav. Un Latgalei ir pietiekoši iedots. Ja jūs vakar uzmanīgi sekojāt, tad Rēzeknes slimnīcai ir kompjūters apmaksāts, kur Ludzas slimnieki brauc un izmeklējas. Tā ka gluži varbūt nevajadzētu dezinformēt radioklausītājus.

Sēdes vadītājs

. Ernests Jurkāns, Demokrātiskās partijas "Saimnieks" frakcija — otro reizi.

E.Jurkāns

(DPS). Augsti godātie deputāti! 322.priekšlikums nosaka vispārējās dotācijas principus visām pašvaldībām. Visām 421 pašvaldībai Latvijā, tajā skaitā varbūt arī Ludzai. Šeit ir runa par atsevišķiem objektiem. Un pasakiet, lūdzu, man, Budžeta un finansu (nodokļu) komisija, kāda starpība ir starp Latgales šo te bērnudārzu un 262.priekšlikumu, ko Budžeta un finansu (nodokļu) komisija atbalsta, Cesvaine. Tā ir manas vecmammas dzimtene. Es arī atbalstu šo priekšlikumu. Bet kāpēc jūs neatbalstāt šeit? Kāpēc jūs neatbalstījāt avārijas situācijas novēršanu skolā? Es vēlreiz griežos pie "Latvijas ceļa" frakcijas deputātiem. Jūs atbalstījāt 170 tūkstošus jaunu objektu iesākšanai. Latvijā ir 170 nepabeigti objekti, skolas. Un nevarat nobalsot šeit 40 tūkstošus latu. Kauns jums!

Sēdes vadītājs

. Janīna Kušnere, frakcija "Latvijai".

J.Kušnere

(TKL). Cienījamie kolēģi! Te jau vairākkārt tika runāts par to, ka, lūk, eksistē programmas, no kurām tad varētu ņemt naudu šiem atsevišķajiem objektiem. Te tika minēta citu programmu starpā arī Latgales programma. Manuprāt, Tomašūna kungs, jūs ļoti labi zināt kā izglītības darbinieks, ka Latgales programmā nepārtraukti ar katru gadu valdībā samazina līdzekļus. Un diemžēl šie līdzekļi šajā programmā nepietiek pat tādiem objektiem, kādiem šodien šeit tiek prasīts.

Un vēl. "Latvijas ceļš" un "Tēvzemei un Brīvībai", starp citu, vai jūs zināt to, ka, jūs, Tomašūna kungs, arī runājāt par to, ka ir datorizācijas programma Izglītības ministrijā. Tad kāpēc Liepājas pilsētai jūs prasījāt un tika piešķirta nauda, kas ir no programmas, Tomašūna kungs? Paldies!

Sēdes vadītājs

. Anta Rugāte, LZS, KDS frakcija.

A.Rugāte

(LZS, KDS). Augsti godātie deputāti! Mans kolēģi Izglītības ministrijā, Tomašūna kungs! Parlamentārais sekretār! Es gribētu jums teikt, ka mēs šodien tā runājam un tā virinām mutes katrs savās interesēs, tā kā tādus caurus vārtus, uz iekšu, uz āru, kā caurvējā, kad vajag, kad nevajag. Un es nerunāšu par šo priekšlikumu, bet es runāšu par pieeju. Ja reiz Latgales programma tika radīta tādēļ, lai palīdzētu pašvaldībām, skolām un radītu latvisku vidi, tad nenoliegsim šo programmu ar tādām metodēm, ar kādām jūs to darāt. Bet atcerēsimies, ka šī ir vienīgā programma Izglītības programmas budžetā, kuras sadalē piedalās visu Latgales rajonu skolu valžu un arī šo ieinteresēto prasītāju skolu pārstāvji, pierādot savas vajadzības un savstarpēji vienojoties, kuram ir priekšroka dodama no tā minimuma, ko budžets vēl aizvien nav izsvītrojis.

Sēdes vadītājs

. Kārlis Čerāns, frakcija "Latvijai".

K.Čerāns

(TKL). Augsti godātie deputāti! Man tikai viens neliels vēlējums, Vidiņa kungs. Jūs teicāt, ka Latgalei ir pietiekoši iedots. Un tas vēlējums ir tāds, lai vēlētāji Latgalē rudenī atcerētos šo jūsu teikumu, jo no jūsu augļiem būs jūs pazīt.

Sēdes vadītājs

. Ādolfs Ločmelis.

Ā.Ločmelis

(DPS). Godātie kolēģi! Es nekad neizeju uz personālijām, bet šoreiz, domājot par Vidiņa kungu, kad viņš runā par Latgali, viņš Rēzeknē bija tajā laikā spēka gados, un viņš tagad bērnudārzus noliedz. Es domāju, Vidiņa kungs, katram otrajam varbūt galviņa jums tur ir jāpaglauda. Bet par jūsu teicienu, mīļie, godātie tēvzemieši, ka jūs sakāt, Vidiņa kungs, ja te būs ierakstīts, ka Latgalei ir pietiekoši dots... Kaprači jūs! Kaprači! Kā jūs braucat uz Latgali!

Sēdes vadītājs

. Ziedonis Čevers, Demokrātiskās partijas "Saimnieks" frakcija.

Z.Čevers

(DPS). Cienījamie kolēģi! Jūs sakāt, ka pietiekoši daudz iedalīts. 23 tūkstoši latu uz visu Latgali divu, triju gadu laikā. Neticiet, pārbaudiet šos ciparus, lai Zīles kungs pieceļas un mēģina pateikt citus.

Cienījamie "Tēvzemei un Brīvībai" pārstāvji! Latgalieši, Pēter! Izņemiet kartiņu ārā, un palīdziet nobalsot šo punktu, ja jūs nevarat aiziet pret frakcijas gribu. Nepiedalieties šinī balsojumā! Tie, kas grib atbalstīt, bet nespēj, nepiedalieties balsojumā. Ar to jūs palīdzēsiet Latgalei.

Sēdes vadītājs

. Andris Tomašūns, frakcija "Latvijas ceļš", otro reizi.

A.Tomašūns

(LC). Mani vienkārši piespiež atbildēt. Es neuzbruku šeit nekādā gadījumā Latgales programmai. Es, tieši otrādi, gribu teikt, ka tik sparīgi cilvēki, kā Latgalē ir, spēj izdarīt visu, lai tur būtu arvien labāk un labāk. To es gribēju teikt. Bet es šeit runāju par principu. Ja cilvēkiem ir šāda programma, tad vajag strādāt arī, Kušneres kundze. Vajag strādāt ar to. (No zāles deputāte J.Kušnere: "Naturalizācijas programma arī ir!")

Sēdes vadītājs

. Juris Kaksītis, Demokrātiskās partijas "Saimnieks" frakcija.

J.Kaksītis

(DPS). Cienījamie kolēģi! Cienījamais Tomašūna kungs! Man tagad ir diezgan labi saprotams, ka jūs esat tā kā aitas ādu uzvilcis vilks. Jūs aizstāvat it kā intereses, skolu intereses, bet pirms neilga laika jūs iesniedzāt likumprojektu par skolotāju saukšanu pat pie administratīvās atbildības. Jūs tagad runājat par programmām. Tad vajadzēja neaizmirst arī šeit no tribīnes un pateikt, cik tad tās ir realizējušās, šīs programmas, nosaukt summu, nosaukt kaut kādus miljonus, tūkstošus vai cik latus. Tā ir viena lieta.

Tad pasakiet arī otru daļu šai runai, kuru jūs gribat teikt. Cik ir realizēts? Un, ja tās nav realizētas, tad acīmredzot jārealizējas tādā veidā, ka mēs mērķtiecīgi piešķiram šos līdzekļus vienam vai otram objektam.

Sēdes vadītājs

. Juris Vidiņš, apvienības "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK frakcija, otro reizi.

J.G.Vidiņš

(TB/LNNK). Cienījamais Ločmeļa kungs! Es vēl tagad arī esmu spēka gados. Bet katrā ziņā es neteicu, ka Latgalei ir pietiekoši. Nevienam apgabalam nav iedots pietiekoši. Jo tās naudas nav, ieskaitot Kurzemi un Vidzemi. Tā ka jūs to nesakiet.

Sēdes vadītājs

. Leopolds Ozoliņš.

L.Ozoliņš

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Kolēģi! Mans tēvs divdesmitajos un trīsdesmitajos gados nodrošināja Latgali ar mācību grāmatām latgaliešu valodā. Kamēr Ulmanis 1934.gadā aizliedza šo grāmatu izplatīšanu Latgalē. Un es tagad klausos, ka atkal grib bremzēt Latgales attīstību. Manuprāt, ka var pienākt tāds pats laiks, kā Kārļa Ulmaņa laikā, kad tikai — lai Latgalei kas netiktu, lai Latgalei nebūtu iespēju izglītoties, nebūtu skolām jumtu, nedzimtu bērni. Latgalē dzimst skaistākie, izturīgākie un drosmīgākie bērni. Un Rugātes kundze to pierādīja. Tikai, Rugātes kundze, nedomājiet, ka es šo runu saku savā labā, es runāju mūsu, mūsu tautas, mūsu bērnu labā. Un arī Latgales labā. Kad es šeit uzstājos, man nav nekādu domu par sevi. Man ir doma par Latviju, par jums.

Sēdes vadītājs

. Paldies, Ozoliņa kungs. Ziedonis Čevers, Demokrātiskās partijas "Saimnieks" frakcija. Otro reizi.

Z.Čevers

(DPS). Cienījamo sēdes vadītāj! Cienījamie kolēģi! Es patiešām griežos pie "Latvijas ceļa" deputātiem. Jūs pirms 6.Saeimas vēlēšanām tik intensīvi braukājāt pa Latviju un solījāt palīdzību Latgales reģionam. Es aicinu šodien atbalstīt šajā jautājumā šo vienu bērnudārza problēmu. Ir runa, ko tiešām daudzi kolēģi teica, tur māca latviešu valodu. Tā ir patiešām liela problēma Latgalē. Vienosimies šajā jautājuma.

Veldres kungs, es griežos arī pie jums. Jūs esat ļoti intensīvs tribīnē kāpējs, bet kaut kā brīnumainā kārtā jūsu darbi atšķiras no jūsu balsošanas rezultātiem. Es jūs arī aicinu: uzkāpiet šajā tribīnē un aiciniet sev līdzīgos atbalstīt šo priekšlikumu. Atbalstīt un nospiest podziņu vai iziet no zāles.

Sēdes vadītājs

. Uldis Veldre, pie frakcijām nepiederošs deputāts.

U.Veldre

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Es izglītību un bērnudārzus atbalstu. Bet, Čevera kungs! Pagājušajā gadā mēs jums — Iekšlietu ministrijai — iebalsojām 2 miljonus, un arī Alūksnes nodegušajai skolai apsolījāt un piekrāpāt, un tikko jūs nonākat opozīcijā, jūs esat par tautu, bet, kamēr jūs bijāt pozīcijā, jūs tautu neredzējāt. Un pašlaik te demagoģiski uzstājaties.

Sēdes vadītājs

. Debates beidzam. Lūdzu balsošanas režīmu! Atvainojiet, lūdzu, Vents Balodis!

V.Balodis

(TB/LNNK) . Man ir grūtības ar pieteikšanos debatēs, bet es gribu teikt arī savu vārdu. Latgales programmai šogad bija paredzēti 122 000 latu. Jā, neviens nav vainīgs, ka jūs, Demokrātiskā partija "Saimnieks", atstājāt valdību. Celmiņa kungam — ministram bija tiesības dalīt šo Latgales fonda naudu. Un tad Celmiņa kungs kā ministrs būtu sadalījis gan Ludzas 1.vidusskolai, gan varbūt arī Latgales citām programmām.

Sēdes vadītājs

. Lūdzu balsošanas režīmu! Balsosim par 261. — Demokrātiskās partijas "Saimnieks" frakcijas priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 36, pret — 8, atturas — 32. Priekšlikums nav pieņemts. Tālāk, lūdzu!

V.Balodis.

262. ir Budžeta un finansu (nodokļu) komisijas priekšlikums. Komisija ir atbalstījusi Madonas rajona Cesvaines pilsētas skolu remontu.

Sēdes vadītājs

. Deputātiem iebildumu nav. Tālāk, lūdzu!

V.Balodis.

263. ir LZS, KDS frakcijas priekšlikums Madonas rajona Varakļānu muižas kompleksa restaurācijai 10 000 latu. Komisija ir atbalstījusi.

Sēdes vadītājs

. Deputāti neiebilst. Pieņemts.

V.Balodis.

264. ir Demokrātiskās partijas "Saimnieks" frakcijas priekšlikums. Komisija nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs

. Deputātiem... Prasa balsojumu. Arī debatēs ir pieteikušies. Lūdzu, Ernests Jurkāns, Demokrātiskās partijas "Saimnieks" frakcija.

E.Jurkāns

(DPS). Augsti godātais Prezidij! Augsti godātie deputāti! Runa ir par valsts ģimnāziju. Jūs atcerieties, divus gadus atpakaļ mēs apstiprinājām ģimnāziju izveidošanas tīklu un skaitu. Pēc tam vēl Gaiļa valdības laikā, kad netika realizēti budžeta ieņēmumi, faktiski netika realizēta arī valsts ģimnāziju izveidošanas programma. Tajā skaitā arī Latgalē. Šeit ir runa par valsts ģimnāziju. Vēlreiz uzsveru, ģimnāzijai ir nepieciešams vesels komplekss, kā mācību telpas, tā internāts, kā arī, protams, sporta zāle. Atkal šeit nav runa par sporta zāles celtniecības uzsākšanu, bet ir runa par sporta zāles celtniecības pabeigšanu, lai valsts ģimnāzijai būtu pilnīgs komplekss, kas ir nepieciešams šādas skolas statusam. Es lūdzu atbalstīt šo priekšlikumu! Ventu Balodi arī lūdzu atbalstīt!

Sēdes vadītājs

. Jānis Ādamsons, pie frakcijām nepiederošs deputāts.

J.Ādamsons

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Cienījamie kolēģi! Es gribu pievērst jūsu uzmanību tikko vienam balsojumam. Tikko kā vienā vai otrā pagastā vai rajonā pie varas ir "Tēvzemei un Brīvībai" pārstāvis, tad nav nekādu problēmu iedalīt finansējumu. Tikko kā šo finansējumu skolai lūdz kāda cita partija vai frakcija, vai deputāts, tādus priekšlikumus neatbalsta. Es runāju šeit par Cesvaines jautājumu. Un tomēr es lūdzu padomāt arī "Tēvzemei un Brīvībai". Visu laiku jūs runājat par to, ka ir nepieciešams atbalsts Latgalei, ka Latgalē ļoti slikti runā latviski. Latgalē tik tiešām šī situācija ir katastrofāla, bet tomēr es aicinu atbalstīt šo priekšlikumu.

Sēdes vadītājs

. Ziedonis Čevers, Demokrātiskās partijas "Saimnieks" frakcija.

Z.Čevers

(DPS). Cienījamie kolēģi! Baloža kungs! Tas ir nožēlojami, ka jūs kāpjat tribīnē un sakāt: "Ja "Saimnieks" iziet ārā no valdības, tad patiešām Latgales programmai pietrūkst naudas!" Tie ir jūsu vārdi. Jūs vēlreiz parādījāt to, kādā veidā jūs risināt Latgales problēmas.

Es nezinu, ko viņš teica vai neteica, es sēdēju zālē un precīzi šos vārdus dzirdēju — "Saimnieks" izgāja no valdības, un līdz ar to nevar sadalīt šos līdzekļus. Ja nemāk pareizi izteikties, tad vajag iemācīties izteikties, kaut vai latgaliešu valodā. Paldies par uzmanību!

Sēdes vadītājs

. Vents Balodis, apvienības "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK frakcija.

V.Balodis

(TB/LNNK). Lai šeit kaislības neturpinātos varbūt par šo tēmu, es gribu lūgt deputātus paskatīties uz 265. priekšlikumu, kurš arī ir paredzēts Preiļu valsts ģimnāzijas sporta zāles celtniecības pabeigšanai. Komisija to ir atbalstījusi. (No zāles deputāts Z.Čevers: "Malacis!")

Sēdes vadītājs

. Jānis Ābele, frakcija "Latvijas ceļš".

J.Ābele

(LC). Godājamie kolēģi! Es tikai gribu aicināt, bet to jau izdarīja Vents Balodis, paskatīties 265. priekšlikumu, kurš ir atbalstīts, un visas iepriekšējās runas līdz ar to... Nu, bet summas ir dažādas. Tā ka es aicinu balsot par 265. priekšlikumu, kas arī ir nauda Preiļu valsts ģimnāzijai.

Sēdes vadītājs

. Andrejs Panteļējevs, frakcija "Latvijas ceļš".

A.Panteļējevs

(LC). Cienījamie klātesošie! Protams, mēs visi gribam būt ļoti labi un pat trīsreiz labāki, nekā tas ir reāli vajadzīgs. Man rokā ir Preiļu pilsētas domes priekšsēdētāja parakstīta vēstule, kurā ir skaidri pateikts: 25 000 latu. Izlasīt var jebkurš. Tas ir nākamais priekšlikums, kuru mēs atbalstām. Preiļu valsts ģimnāzijas direktors piedalījās Budžeta un finansu (nodokļu) komisijas sēdē. Pietiekami lojāls cilvēks. Viņš redzēja, ar kādām grūtībām tiek sadalīti līdzekļi starp dažādām skolām, tāpēc arī es domāju, ka atbalstām šo priekšlikumu — 25 000 latu, un nemēģinām te nevienam aizmālēt acis.

Sēdes vadītājs

. Debates beidzam. Komisijas vārdā — Vents Balodis.

V.Balodis

(TB/LNNK). Lūdzu deputātus noraidīt 264. un atbalstīt 265. priekšlikumu.

Sēdes vadītājs

. Lūdzu balsošanas režīmu! Balsosim par 264. — Demokrātiskās partijas "Saimnieks" frakcijas priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 28, pret — 19, atturas — 27. Priekšlikums nav pieņemts.

V.Balodis.

265. priekšlikums.

Sēdes vadītājs

. Deputātiem nav iebildumu. Pieņemts.

V.Balodis.

266.priekšlikums. Komisija ir atbalstījusi.

Sēdes vadītājs

. Deputāti neiebilst.

V.Balodis.

267. — Demokrātiskās partijas "Saimnieks" frakcijas priekšlikums. Komisija nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs

. Frakcija prasa balsojumu. Lūdzu zvanu! Balsosim par 267. — Demokrātiskās partijas "Saimnieks" frakcijas priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 32, pret — 13, atturas — 33. Priekšlikums nav pieņemts. Tālāk, lūdzu!

V.Balodis.

268. ir Demokrātiskās partijas "Saimnieks" frakcijas priekšlikums. Komisija nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs

. Deputātiem... Prasa balsojumu. Lūdzu zvanu! Balsosim par 268. — Demokrātiskās partijas "Saimnieks" frakcijas priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 31, pret — 11, atturas — 32. Priekšlikums nav pieņemts.

V.Balodis.

269. ir Demokrātiskās partijas "Saimnieks" frakcijas priekšlikums. Komisija nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs

. Uzsākam debates. Ziedonis Čevers, Demokrātiskās partijas "Saimnieks" frakcija.

Z.Čevers

(DPS). Cienījamie kolēģi! Es aicinu atbalstīt šo priekšlikumu un ceru, ka mani kolēģi no pozīcijas, frakciju vadītāji, necilās pirkstu uz leju, aicinot balsot pret šo priekšlikumu. Jo patiešām ir runa par Latgali, ir runa par slimnīcu, ir runa par tehnikas iegādi.

Sēdes vadītājs

. Aleksandrs Golubovs.

A.Golubovs

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Cienījamie kolēģi! Es gribu aicināt jūs visus atbalstīt šo priekšlikumu. Tas neies nekur citur, kā tikai iegādājoties slimnīcai aparatūru, Rēzeknes slimnīcai. Vidiņa kungs, kur jūs strādājāt kādreiz. Jurdža kungs, jūs arī tur strādājāt. Tā ir jūsu slimnīca. Paskaidrojiet savam ministram, ka jūsu slimnīcai ir vajadzīga šī nauda. Vidiņa kungs! Jūs kādreiz bijāt šīs slimnīcas galvenais ārsts. Tā ka balsojiet par to!

 

Sēdi vada Latvijas Republikas 6.Saeimas priekšsēdētājs Alfreds Čepānis.

Sēdes vadītājs . Juris Vidiņš.

J.G.Vidiņš

(TB/LNNK). Cienījamie kolēģi! Šeit ir kā tajā parunā: "Labā roka nezina, ko kreisā dara!" Apskatieties, lūdzu, 141.priekšlikumu, kuru mēs vakar iebalsojām. Tos 30 000 latu. Nekāda cita aparatūra Rēzeknes slimnīcai nav vajadzīga. Es varētu par to sīkāk pastāstīt, bet es atgādināšu, ka Ernests Jurkāns deva garantiju kompjūteru apmaksai par 75 000 latu. To Rēzeknes dome neizpildīja. Šos divus gadus šī nauda gāja no mediķu algām, un tās ir tās "īstenās" rūpes par medicīnas darbiniekiem.

Sēdes vadītājs

. Ziedonis Čevers.

Z.Čevers

(DPS). Cienījamie kolēģi! Kā vispār var kāpt Saeimas tribīnē un runāt, ka vienai tehnikai nauda ir iedota, bet vairāk tehnikas nav vajadzīgs. Ir runa par dažādiem priekšlikumiem. To, ko jūs runājāt par 141.priekšlikumu, to jūs runājāt vakar. Tur mēs bijām vienoti. Šodien ir runa par citu priekšlikumu. Ir runa par citas tehnikas iegādi, un summa arī atšķiras. Vispār kā dakteris var runāt par to, ka tehnikas pietrūkst! Lai to novērtē paši slimnieki. Pietrūkst viņiem tehnikas vai nepietrūkst.

Sēdes vadītājs

. Ernests Jurkāns.

E.Jurkāns

(DPS). Vidiņa kungs! Godātie deputāti! Der atcerēties, ka tā bija pirmā tāda veida aparatūra Latgalē, kura tika nopirkta konkursa veidā, kuru arī jūs atbalstījāt Preiļos jau no "Amerlata". Jurdža kungs arī tur un arī es ar plakātiem stāvējām. Arī Apiņa kungs tur bija vēl kā veselības valsts ministrs, tāpēc mani šeit nevajag vainot! Paldies, ka tika atbalstīts Sociālo un darba lietu komisijas priekšlikums. Bet kāds sakars šeit ir ar mani? Tikai sakars ir tāds, ka mēs iniciējām šīs aparatūras iegādi, kas tāda ir pirmā Latvijā. Arī jūs tur noteikti esiet bijuši iekšā tajā kulbā, un labāk būtu, ja jūs tur paliktu!

Sēdes vadītājs

. Ādolfs Ločmelis.

Ā.Ločmelis

(DPS). Godātie kolēģi! Nevaru un nevaru samierināties. Kā tad tā! Ja bija balsojums par Dundagu, Ločmelis balso par Dundagu. Ja par Rēzekni, mana Anniņa Seile, nē, nav. (Zālē smiekli.) Kas ir? Kas notiek! Kas par lietu? Kur tagad jūsu lielie lielgabali? Nu, labi. Es pieņemu, ka ar gaisenēm tur šaudās, bet Tabūns, Dobelis. Nu atnāc, Juri! Par Rēzekni nobalso! Pasaki, paspied roku! Vai pret? Čau! (Aplausi.)

Sēdes vadītājs

. Aleksandrs Globovs.

A.Golubovs

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Kolēģi! Vidiņa kungs! Varbūt ka jūs nākamreiz nebūsiet ievēlēts Saeimā, jums vajadzēs ārstēties Rēzeknes slimnīcā (Zālē smiekli un liels troksnis.) Es gribu, lai jūs kopā ar Jurdža kunga paprasiet skaidrojumu no Požarnova kunga, ka drīz būs slimnīcu atestācija, un vajadzēs katrai slimnīcai pierādīt, ka tā var būt atestēta. Tas būs atkarīgs arī no tā, cik tai slimnīcai būs apmeklētāju. Un, ja jūs nesaprotat to, kaut gan esat kādreiz bijis ārsts, tad es nevaru jums neko vairāk paskaidrot, un vēlreiz lūdzu — te ir jūsu slimnīca, jūsu, Jurdža kungs, slimnīca. Nobalsojiet par to!

 

Sēdi vada Latvijas Republikas 6. Saeimas priekšsēdētājs Alfreds Čepānis.

Sēdes vadītājs . Andrejs Požarnovs.

A.Požarnovs

(TB/LNNK). Augsti godātais Prezidij! Cienītie kolēģi! Es savā laikā biju konkursa komisijā, kas izvēlējās to kompjūtertomogrāfa aparātu. Bet toreiz konkursa komisija pieņēma lēmumu, pamatojoties uz to, ka bija Rēzeknes domes priekšsēdētāja Jurkāna kunga parakstīta garantijas vēstule par to, ka Rēzeknes dome samaksās. Izrādās, ka domes priekšsēdētājs nav pildījis savus solījumus. Parakstījis tādu garantijas vēstuli, ko nevarēja reāli izpildīt. Jurkāna kungs! Kā tas tagad sanāk, ka aparāts ir nopirkts un mediķi maksā no savām algām? Bet principā šeit ir tāda tēma, par kuru mēs runājām jau pirmīt, ka aparatūras iepirkšanas nauda un darba algas saliktas visas vienā fondā, un šī lieta ir jāizlabo. Un ārstniecības iestādēm ir jāatdala ārstniecības iestāžu aparatūras pirkšanas nauda no darba algu fonda. Bet jebkurā gadījumā, ja reiz Rēzeknes slimnīcai ir atbalstīts jau priekšlikums, šis priekšlikums jau bija izsvērts, galvenais ārsts jau bija saskaņojis šo jautājumu, un ir atbalstīts priekšlikums, par tādu naudu summu iedalīts, cik tai Rēzeknes slimnīcai pašreiz dotajā brīdī ir nepieciešams. Tā ka, ņemot vērā to, ka ir atbalstīts, es domāju, ka šis priekšlikums ir nepamatots.

Sēdes vadītājs

. Juris Vidiņš.

J.G.Vidiņš

(TB/LNNK). Cienījamie deputāti! Es vēlreiz atgādinu. To summu mēs vakar jau iedalījām. Un Golubova kungs! Mēs iebalsojām, un tie 30 tūkstoši — neviens nezin, ko pirkt. Ja jūs runājat par aparatūras iegādi — mēs divas nedēļas atpakaļ ar Jurdža kungu piedalījāmies konkursā, kur viņiem Rēzeknē izdalīja anestēzijas mašīnu par 15 tūkstošiem, mākslīgo plaušu par 15 vai 18 tūkstošiem, trīs monitorus. Šogad mēs jau esam iedalījuši trīs mākslīgās nieres Rēzeknes slimnīcai. Rēzeknes slimnīca ir nopirkusi vienu no modernākajiem rentgena aparātiem. Es nezinu, jūs vispār to ziniet un apjēdziet jeb jūs te tagad tēlojiet muļķi? Un tas kompjūters nelaimīgais, tas ir nopirkts, tas ļoti labi strādā, starp citu, Ernest. Visu pateicību, tikai pateicība nav par to, ka jūs nesamaksājāt to parādu. Paldies!

Sēdes vadītājs

. Leopolds Ozoliņš.

L.Ozoliņš

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Tautai jāzina savi varoņi, un es esmu priecīgs, ka es atkal tiekos ar Vidiņa kungu šeit tribīnē, jo Vidiņa kungs tāpat atturējās, es balsoju par pieminekli represētajiem upuriem, viņš šodien aicina balsot pret savu slimnīcu, kur viņš ir bijis galvenais ārsts. Viņš aicina balsot pārējos savus kolēģus, kas viena daļa pārstāv arī Latgali. Es brīnos, kas notiek. Man laikam būs jāklausa latgaliešiem, jāklausa Jurdžam, jāklausa Vidiņam un jābalso pret šo priekšlikumu. Tā es saprotu. Paldies!

Sēdes vadītājs

. Janīna Kušnere.

J.Kušnere

(TKL). Cienījamie kolēģi! Redziet, daudzi balsojumi daudz ko parāda. Un šinī gadījumā es domāju, ka šis balsojums, kas attiecas uz Vidiņa kungu un Jurdža kungu, noteikti parādīs to, vai viņiem jau ir sagatavotas siltākas vietiņas vai tomēr nav. Ja viņi balsos par, tad viņiem nav siltākās vietiņas, ja pret — tad tas nozīmē, ka siltākas vietiņas jau gaida. Bet tas varbūt nav īpaši par lietu, es domāju, ka ne tas ir būtiskais. Būtiskais šoreiz ir atbalstīt šos slimniekus, pacientus, kas brauc uz Rēzeknes slimnīcu no reģiona, no Latgales reģiona. Tas aptver Ludzas rajonu, tas aptver Balvu rajonu, Krāslavas rajonu, Krāslavas varbūt daļu rajona. Un šoreiz tas ir būtiski, lai tiešām šai slimnīcā būtu aparatūra, ar kuru varētu konstatēt un diagnosticēt slimības. Tādēļ lūdzu atbalstīt šo priekšlikumu!

Sēdes vadītājs

. Oskars Grīgs.

O.Grīgs

(TB/LNNK). Cienījamie kolēģi! Man kā zemgalietim ir neērti klausīties, ka Latgalē nav vienotības. Nu citreiz, pirms cita budžeta apspriešanas satiecieties iepriekš un apspriedieties. Es domāju, ka latgaliešiem ir jābūt vienotiem un kopīgiem kā zāģa zobam pie zāģa zoba. Esiet vienoti!

Sēdes vadītājs

. Ernests Jurkāns.

E.Jurkāns

(DPS). Augsti godātie deputāti! Es domāju, ka Apiņa kungs nu varēja uzkāpt tribīnē un pateikt, kādi bija tie spēles noteikumi. Vidiņa kungs, un jūs tos noteikti ziniet, un tie ir ļoti skaidri un vienkārši — pusi maksā dome, pusi — valsts budžets. Dome savu pusi samaksāja, un valsts budžets palika parādā. Tāpēc daļa tagad tiek maksāta. Un paldies arī, ka jūs nobalsojāt par iepriekšējo priekšlikumu. Bet tas, Vidiņa kungs, ka jūs sakiet, kad pilsētas slimnīcai pietiek aparatūras, es gribētu, lai jūs to pateiktu, aizbraucot šodien Rēzeknē pie dakteriem. Un jūs neatbrauktu atpakaļ uz šejieni.

Sēdes vadītājs

. Roberts Jurdžs.

R.Jurdžs

(TB/LNNK). Broļi, mosas! Cienījamie kolēģi! Neviens nesaka, ka pietiek aparatūras. Es piekrītu. Daudzi no pozīcijas un opozīcijas ir izteikušies, ka šis budžeta sadalīšanas veids padara mūs par bērniem, par kaut kādiem sapņotājiem, ka mēs uzrakstām kaut ko uz papīra un tad apsaukājam viens otru, un aicinām balsot vai nebalsot, un no tā pasaule ies bojā. Bet jāseko loģikai, vai ne? Un esmu par to, lai katrā slimnīcā būtu šī aparatūra. Lai būtu katrā, un nesen notikušais konkurss par elpināšanas aparatūru notika tieši tā, ka katram rajona centram tika iedota šī mākslīgā plauša un monitori. Un tas ir tas princips, un paldies, ka jūs atbalstiet to naudu, kas tiešām gāja par šo kompjūteru no slimnieku pārtikas daļas un mediķu algām. Bet es domāju, ka šoreiz šis priekšlikums — nebūtu loģiski atbalstīt vēlreiz, jo tad būtu, teiksim, neproporcionalitāte starp šīm visām slimnīcām.

Sēdes vadītājs

. Jānis Rāzna.

J.Rāzna

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Cienījamie kolēģi! Es domāju, ka Čevera kungam bija ļoti labs priekšlikums. Mums vajadzētu šodien pārtraukt izskatīt budžetu un vajadzētu savākt no slimajiem — kādas tad viņiem mašīnas un tehnikas ir vajadzīgas. Un tad mēs varētu turpināt varbūt izskatīt budžeta labojumus. Bet es gribu pateikt vienu citu lietu. Man šķiet, jo labāk valdība ir strādājusi, jo vairāk mums ir ko dalīt, jo mūsu attieksme pret šo valdību kļūst arvien neiecietīgāka jeb sliktāka. Es domāju, ka tas nav pareizi. Tas ir viens. Bet vairāk laikam mums būtu jādomā par to, lai mums būtu mazāk tādu gadījumu kā Rīgas Slimokasē — kad nauda tika aizdota un nevar dabūt atpakaļ. Tā kā Daugavpilī bija. Un būtībā mēs nezinām, cik lielas summas aizgāja garām budžetam. Bet ir arī mums pozitīvi piemēri. Man liekas, būtu jāņem vērā tas — mums ir viena padome, tā ir Spirta monopola padome, kurā strādā deputāti un nesaņem algas. Ja mēs visi tā darītu, tad acīmredzot mums šeit būtu daudz vairāk ko dalīt.

Sēdes vadītājs

. Dainis Turlais.

D.Turlais

(DPS). Cienījamie kolēģi! Nevar nepiekrist tam, ko šeit valdošās koalīcijas deputāti pieminēja, ka šī budžeta apspriešana tiek pārvērsta par apsmieklu un mēs par tādiem diezgan smieklīgiem deputātiem. Un tā ir patiesība. Tā ir patiesība. Šis premjers, kas te pamīcījās pie durvīm tā kā drošības dienesta sargs un neizteica savu viedokli. Jūs izprovocējat, jūs tiešām esat pārvērtuši šo budžetu par apsmieklu. Jo tieši nesadalītais budžets ir novedis pie šiem katra deputāta priekšlikumiem, dalījumiem un jumtiem un šķūņiem. Valdībai nav viedokļa par budžetu. Valdība nevar to izstrādāt, un tāpēc ir pilnīgi pareizi, ka mums šeit ir jādala budžets un jāstrādā valdības vietā. Un tāpēc lūdzu atbalstīt tos priekšlikumus, kuri ir iesniegti no deputātu puses. Jo valdībai to nav.

Sēdes vadītājs

. Pēteris Apinis.

P.Apinis

(LC). Sakot par Rēzeknes slimnīcu, es gribu teikt, ka Rēzeknes slimnīcas galvenais ārsts Jāzeps Korsaks ir viens no izcilākajiem Latvijas narkologiem, un Narkoloģiskā nodaļa Rēzeknē ir pati labākā. Tas ir uz visas Latvijas fona. Un es tiešām ticu, ka tad ir tādas ievadrunas, ka kādreiz kāds varētu ārstēties — Rēzeknē ir izcila nodaļa. Kas attiecas uz aparatūras iepirkšanu savulaik. Savulaik mēs tiešām bijām visi vienoti un iepirkām Latgales zonai pirmo kompjūtertomogrāfu. Un iepirka to gan Ernests Jurkāns, gan Juris Vidiņš, gan Andrejs Požarnovs — mēs visi kopā toreiz labi vienojāmies, un tas, ka pēc tam zināmā mērā netika izpildītas vienas vai otras puses saistības — daļēji no domes, daļēji no valsts puses, jo nāca jauna valdība, un daļēji šīs saistības netika izpildītas. Par to nevajadzētu šoreiz diskutēt, jo toreiz, es atgādinu, pirmais Rēzeknes kompjūters — iegādājoties mēs visi bijām vienoti. Tagad šī vienotība ir zudusi. Bet es gribu norādīt uz ko citu, Vidiņa kungs!.

Sēdes vadītājs

. Minūte pagājusi.

P.Apinis.

Es varu vēl vienu minūti? Otro pieteikumu?

Sēdes vadītājs

. Jūs neesat pieteicies otro reizi. Debates beidzam. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu! Balsojam 269.priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 37, pret — 8, atturas — 33. Nav pieņemts.

V.Balodis

(TB/LNNK) . Nākamais ir 270. — parakstījuši deputāti Keišs, Marjaša, Seiksts, Leiškalns. Priekšlikums nav atbalstīts.

Sēdes vadītājs

. Debatēs pieteicies Kārlis Leiškalns. Lūdzu!

K.Leiškalns

(LC). Augsti godātie deputāti! Neviens no mums jau te nav ne ļauns, ne slikts. Tā sabiedrība ir maza, un tā valsts arī ir maza. Un mēs vienmēr esam kādā vietā un vienmēr cilvēku pavisam pamatotās prasības mēģinām realizēt budžetā. Bet, ja šīs pamatotās prasības saskaita kopā, tad tas ir vairāk nekā viss budžets. Atgriezties pie tik milzīga budžeta deficīta, kāds mums bija vienu brīdi un kad šī nauda netika izšķērdēta. Tā tāpat aizgāja šajā sabiedrībā. Tā radīja caur, teiksim, remontiem skolās darba vietas pagastos, Pagastos atkal radīja ienākuma nodokli un tamlīdzīgi. Nevajag mums te vienam otru apvainot, ja mēs tiešām braucam, mēs tiekamies ar cilvēkiem, mēs redzam skolas, kur griesti draud uzkrist bērniem. Un tā ir mūsu tāda patiesa un vajadzīga vēlēšanās. Cits jautājums ir mūsu kā deputātu atbildība par visu budžetu kopsummā. Un, neskatoties uz šo atbildību, es aicinu tomēr atbalstīt Trasūnu, mūsu kolēģi no pirmskara laikiem — muzejam tos 10 tūkstošus. Nu nav daudz. Bet es zinu arī sekas, kas rodas, kad ar labiem nodomiem tiek bruģēts ceļš uz elli. Paldies!

Sēdes vadītājs

. Pēteris Keišs.

P.Keišs

(LC). Cienījamo priekšsēdētāj, cienījamie kolēģi! Kā jau Kārlis šeit teica, tātad, atbalstot šo priekšlikumu, mēs atbalstām pirmās un otrās Saeimas un Satversmes sapulces deputātu. Atbalstām viņa piemiņu. Tātad saremontēt, atkal jāsaka, jumtu, šim viņa mājai—muzejam. Būtu neērti šodien, šogad acīmredzot tiks izdotas, apkopotas viņa runas. No 6.Saeimas laika, mēs varbūt šinī zāle varēsim šo grāmatu prezentēt, un būtu ļoti neērti, ja atvēršanas svētkos tur "Kalnasētā", "Kolnasētā" tik tiešām pilētu caur jumtu. Es lūdzu atbalstīt!

Sēdes vadītājs

. Ilga Kreituse.

I.Kreituse

(pie frakcijām nepiederoša deputāte). Augsti godātie deputāti! Man šoreiz gribētos teikt — kurši, iesim zemgaļiem un latgaļiem palīgā un nokārtosim šo lietu! Jo, es tā jūtu, ja latgaļi vien cīnās, tad mums te kautiņš sāk veidoties. Bet runājot konkrēti. Tātad šeit ir šis jautājums par Trasūna piemiņas iemūžināšanu, un otra lieta — es it īpaši lūdzu nobalsot par šīs naudiņas iedošanu tiem deputātiem, kuri ne vienreiz vien ir gājuši Trasūna muzeja pirtī un ne vienreiz vien tur ir alu dzēruši un svinējuši Jāņus.

Sēdes vadītājs

. Antons Seiksts.

A.Seiksts

(LC). Godātais priekšsēdētāj, godātie kolēģi! Es ļaunprātīgi neesmu izmantojis šo tribīni. Tā ir otrā reize, kad es esmu uzkāpis. Kad apspriežam Latgales reģionu — šeit sēž 100 latgaliešu. Man kauns, ka mūsu nabadzību mēs izmantojam savās politiskajās intersēs, individuālajās un partiju interesēs. Un tad man jāsaka, ka pat par Latgales programmu runā, es atļaušos būt bezkaunīgs un atgādināšu, ka šī programma radās Augstākās padomes laikā deputātu grupas vadībā, ko vadīja Seiksts. Piedodiet, ka es biju tik ļaunprātīgs! Trasūns nav tikai Latgales vērtība, kas kaut cik pazīst Latvijas tapšanu un atkal apvienošanu, tā ir visas Latvijas vērtība. Es izsaku pateicību Trasūna muzejam par tādu delikātu pieticību. Aicinu balsot par!

Sēdes vadītājs

. Ernests Jurkāns, Demokrātiskās partijas "Saimnieks" frakcija.

E.Jurkāns

(DPS). Augsti godātie deputāti! Ne jau kuršiem un zemgaļiem jāiet palīgā citiem, bet nekā, tad visiem jāiet viens otram palīgā, un vēl ir otrā lieta, ka diemžēl Latgalei, kādi vien premjeri ir braukuši, kā vien ir solījuši, arī mēs tajā pašā laikā, bet visus neatkarības gadus, kopā ņemot, esam izdalījuši pa 20% investīciju mazāk. Visu šos astoņus gadus, un šeit gan vajadzētu piekrist Kreituses kundzei, tas, kurš ir kārtīgi nopēries Trasūna pirtī, nu nobalsojiet, es domāju, ka šeit divas trešdaļas būs.

Sēdes vadītājs

. Debates beidzam. Vai komisijas vārdā vēlaties ko teikt, Baloža kungs? Nē. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu. Balsojam 270.priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 53, pret — 2, atturas — 21. Pieņemts.

V.Balodis

. 271. ir Demokrātiskās partijas "Saimnieks" un deputāta Liepas priekšlikums, komisija nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs

. Vai deputāti piekrīt komisijas atzinumām? Piekrīt. Pieņemts.

V.Balodis

. 272. ir frakcijas "Latvijai" priekšlikums, komisija nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs

. Runās Aleksandrs Golubovs.

A.Golubovs

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Cienījamie kolēģi! Nedaudz padomājiet, kam prasīta šī nauda! Šī nauda prasīta, lai nopirktu sanitāro ātrās palīdzības autotransportu. Tas, ka šeit Rīgā ātrās palīdzības stacijas darbs ir paralizēts sakarā ar nepietiekamo finansējumu, jūs visi jau zināt, un pirmie, kas nomira sakarā ar to, ka nevarēja izsaukt ātro palīdzību, jau avīzēs par to bija rakstīts. Un, ja jūs to nezināt, kaut esat parlamentārais sekretārs Labklājības ministrijā, Jurdža kungs, tad jums ir kauns par to, un padomājiet — tas ir ātrās palīdzības transports. Visiem gribu lūgt padomāt par to, ja neizbrauks ātrā palīdzība, daudzi cilvēki šajā rajonā var nomirt. Padomājiet par to un balsojiet par.

Sēdes vadītājs

. Andrejs Požarnovs.

A.Požarnovs

(TB/LNNK). Augsti godātais Prezidij! Cienītie kolēģi! Godātais Golubova kungs! Rīgā viss šis lielais skandāls ap ātrās palīdzības slimnīcu ir sacelts nevis autotransporta dēļ, bet tādēļ, ka tika pieņemts lēmums pašvaldības līmenī, proti, ka daļu no izsaukumiem nodot primārās aprūpes ārstiem, un šis dienests vēl nav gatavs tam, un noņemt šo finansējumu no ātrās palīdzības stacijas nevis sakarā ar transportu. Jebkurā gadījumā šī pozīcija ir pavisam cita, šeit ir runa par Saulkrastu slimnīcu un par Saulkrastu ātrās palīdzības mašīnām, un Labklājības ministrijai ir iedalīti līdzekļi, fonds priekš ātrās palīdzības mašīnas iegādes, bet nevajag jaukt to situāciju, kas ir Rīgā, kas ir organizatoriski jautājumi, ar transporta trūkuma jautājumiem.

Sēdes vadītājs.

Roberts Jurdžs.

R.Jurdžs

(TB/LNNK). Cienījamie kolēģi! Šogad no akcīzes naudas 700 tūkstoši tika iedalīti ātrās palīdzības mašīnu iegādei, un šī pirmā kārta ir beigusies, un ātrās palīdzības mašīnas ir sadalītas, un rudenī ir paredzētas lielas Pasaules bankas investīcijas, kas turpinās šo projektu, lai nodrošinātu visas Latvijas nepieciešamās vietas ar ātrās palīdzības mašīnām. Attiecībā uz to, ko teica Golubova kungs, Golubova kungs maldās mūža mežos, kas saistīti ar sarkano pagātni un nav sekojis. Veselības reforma iet uz priekšu, un 600 tūkstoši naudas tika novirzīti no ātrās palīdzības uz primārās prakses ārstiem, jo slimniekam jau visvieglāk palīdzēt, kad viņš laicīgi griežas, kad laicīgi ārsts viņu izmeklē, bet nevis tad, kad vesela brigāde, apkrauta ar aparatūru un ārstiem, brauc un palīdz slimniekam, kad ir priekšagonijas stāvoklis. Pat tik bagāta valsts kā Amerika nevar atļauties šādas iestādes, kādas bija izveidotas PSRS laikos, tāpēc tas ir reformas solis, no tā slimnieki necieš.

Sēdes vadītājs.

Debates beidzam. Vai Baloža kungs vēlas ko piebilst? Nevēlas. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu. Balsojam 272. — frakcijas "Latvijai" priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 37, pret — 9, atturas — 30. Nav pieņemts.

Godātie kolēģi, pieci deputāti uzrakstījuši iesniegumu, ka sakarā ar to, ka ir pamats apšaubīt balsojumu par 269.priekšlikumu, jo Viktors Kalnbērzs neatradās balsošanas laikā zālē, lūdzam pārbalsojumu. Vispirms izlemsim, vai runās kāds par vai pret? Balsosim par to, vai ir pārbalsojams 269.priekšlikums. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu. Lūdzu rezultātu! Par — 39, pret — 28, atturas — 13. Priekšlikums ir noraidīts. 273.priekšlikums. Lūdzu, Baloža kungs!

V.Balodis

(TB/LNNK). 273.deputāta Elmāra Zelgalvja priekšlikums, komisija nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Runās Elmārs Zelgalvis, priekšlikuma autors.

E.Zelgalvis

(TKL). Godātie deputāti! Šeit jau runāja, un balsojām par Saulkrastu slimnīcu, es gribu pateikt to cienītajam Požarnova kungam un Jurdža kungam, ka ministrijā šie 700 tūkstoši ir priekš šī transporta, bet konkrētai slimnīcai nav ne santīma iedots, ir divām slimnīcām Rīgas rajonā piešķirtas šīs mašīnas, Saulkrastu slimnīcai nav, un arī tuvākā laikā Katastrofu medicīniskais centrs pateica, ka šī slimnīca šo mašīnu nesaņems, tāpēc ir šis priekšlikums un tāpēc ir lūgums atbalstīt šo priekšlikumu. Paldies!

Sēdes vadītājs.

Leopolds Ozoliņš.

L.Ozoliņš

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Man šķiet, ka daudzi deputāti patiešām daudz ko nesaprot. Runā par Eiropas Savienību, runā par "VIA Baltica", "VIA Baltica" pašreiz iet cauri Saulkrastiem, šai apdzīvotai vietai, kur ir daudz tūristu, kur ir daudz iedzīvotāju, vasarnieku tur ir pilns, un šīs smagās mašīnas ar piekabēm, un tur tik daudz nelaimes gadījumu, un, ja mēs nevaram izdalīt, tā taču pavisam vēl švaka ātrās palīdzības mašīna, kas maksā desmit tūkstošus, tas nozīmē, ka tur nāk pretī nauda kaut kāda vai nu no ārzemēm, vai... kaut kur ir saubagota tā nauda. Vai tiešām mēs nesaprotam, Eiropas Savienība, "VIA Baltica" un 10 tūkstoši ātrās palīdzības mašīnai, nu, cienījamie deputāti, tautieši, pilsoņi, es nezinu kā jūs nosaukt, humānisti, gājēji uz Eiropas Savienību, vienu mēs nobalsojām pret, tas arī ir absurds, nu nobalsosim šito vismaz, tas ir analogs priekšlikums. 10 tūkstošus tikai, nu jāaizņemās tā nauda.

Sēdes vadītājs.

Aleksandrs Golubovs.

A.Golubovs

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Cienījamie kolēģi! Es piekrītu, ka situācijas Rīgas ātrajā palīdzībā un rajonos ir atšķirīgas, bet varbūt Jurdža kungs zina, ar kādām mašīnām brauc rajonos ātrās palīdzības darbinieki, un, ja viņš to zina, tad viņš nekad nebalsos pret šo priekšlikumu, te nav prasīts 50, 60 vai vairāk tūkstošu, prasīts 10 tūkstošu, tas ir daudzreiz mazāk nekā par tām mašīnām, ar kurām brauc mūsu ministri. Un, ja nu nav citas naudas, tad pārdosim labklājības ministra mašīnu un nopirksim piecas, sešas ātrās palīdzības mašīnas.

Sēdes vadītājs.

Viesturs Boka.

V.Boka

(DPS). Augsti godātais priekšsēdētāj! Cienījamie kolēģi! Šeit jau nav runa par pretrunu veselības aprūpes koncepcijā, tas, ka primārā veselības aprūpe ir vajadzīga un pareiza, tas ir sen jau pierādījies, tikai šajā gadījumā Saulkrastu slimnīca un Saulkrastu rajons, es domāju ģeogrāfiskā izteiksmē, ir tāda vieta, kur koncentrējas vasarā cilvēki, kuri pie sava ģimenes ārsta netiek, viņi dzīvo vasarnīcās, tas cilvēku skaits ir ārkārtīgi liels, tas sasniedz kaut kur 50 tūkstošus cilvēku, un ātrā palīdzība šajā gadījumā ir vienīgais, uz ko viņi var cerēt, tā ka es atbalstu konceptuālo nostāju par primāro veselības aprūpi un lūdzu skatīties reālo situāciju, kāda tiešām izveidojusies uz vietas.

Sēdes vadītājs.

Debates beidzam. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu. Balsojam 273.priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 40, pret — 9, atturas — 27. Pieņemts.

V.Balodis.

274. ir deputātu Mauliņa, Grīnberga, Kazāka priekšlikums, komisija nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Runās deputāts Jānis Mauliņš.

J.Mauliņš

(TKL). Esmu spiests paskaidrot, ka tie nebūt nav Saulkrasti, bet gan Ādaži, un arī tāds centrs, kur daudz cilvēku dzīvo. Zinām, kādu iemeslu dēļ tur veidojās tas lielais ciemats, bet tā ir vienīgā slimnīca Rīgas rajonā, kam nav normālas rentgena iekārtas. Lūdzam atbalstīt!

Sēdes vadītājs.

Aleksandrs Golubovs.

A.Golubovs

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Cienījamie kolēģi! Vidiņa kungs jūs tikko skaidrojāt, kāda laba aparatūra ir Rēzeknē un cik daudz tur viņas ir, nu, bet šeit tāpat kā Rēzeknes slimnīcai nav vajadzīgs, šeit arī 30 tūkstoši tikai Ādažu slimnīcai, kurai un ļoti vajadzīgs rentgena aparāts. Jūs skaidrojāt, cik labs aparāts ir Rēzeknes slimnīcai, un, ja jūs tagad nobalsosiet par šiem 30 tūkstošiem, tikai 30 tūkstošiem, tad ne par tādu moderna aparāta nopirkšanu Ādažu slimnīcai, tad būs pateicīgi jums tie Ādažu iedzīvotāji, kuru ir daudz un kuriem tas aparāts ir diezgan bieži vajadzīgs.

Sēdes vadītājs.

Ziedonis Čevers.

Z.Čevers

(DPS). Cienījamo priekšsēdētāj! Cienījamie kolēģi! Es aicinātu pievērst uzmanību, kam ir piedāvāts iztērēt šo naudu rentgena aparatūras iegādei, es domāju, ka daudziem mediķiem šeit, Saeimā, ir viennozīmīgi skaidrs, ka Latvijā izplatās tuberkuloze, un, ja mazāk mēs pievērsīsim uzmanību aparatūras iegādei, kas var pirmsākumos konstatēt tumšumus plaušās, es domāju, mēs faktiski nodaram milzīgu skādi tubekulozes profilaksei Latvijā, tāpēc es aicinu apvienoties ne tikai cilvēkus Saeimā, kas vēlētos palīdzēt cilvēkiem, poteciāliem slimniekiem, bet visus Saeimā esošos ārstus. Paldies!

Sēdes vadītājs.

Juris Vidiņš.

J.G.Vidiņš

(TB/LNNK). Es gribētu jūs informēt, ka par 30 000 latu var nopirkt padomijas brīnumu, bet nevis rentgena aparātu. Man liekas, ka no tās markas, kas "RUM" ir. Ja jūs tādus gribat Ādažu slimnīcai iegādāties, tad man liekas, ka šie rentgenologi būs nelaimīgi. Tas ir viens. Otrs. Ir valdības investīciju programma, kas sniedzās samērā lielās summās un kur arī ir iekļauti rentgena diagnostikas aparāti. Tā kā es domāju varbūt, ka pagaidīsim līdz rudenim, un tad, Golubova kungs, dosim to iespēju Ādažu slimnīcai dabūt normālu rentgena aparātu. Bet šo priekšlikumu es iesaku neatbalstīt!

Sēdes vadītājs.

Roberts Jurdžs.

R.Jurdžs

(TB/LNNK). Jā, tiešām, ir investīciju projekts, ar kuru valdība strādā, un pirmās iemaksas ies tieši no mūsu valsts bužeta, un šīs investīcijas ir apmēram 7 miljoni latu. Un šis projekts paredz nosegt visu Latviju ar modernu aparatūru, kas nav bīstama apkārtējai videi. Lai nesanāk tā, ka viņi nopērk kaut kādu "Second hand" par 30 000, otrreizējās lietošanas aparātu, un ar rentgena stariem apšauda apkārtnes iedzīvotājus. Bet ja būs konkursa kārtībā, tad viņš nopirks modernu aparatūru, kas būs ar labām izšķiršanas spējām. Tā ka es ierosinu šo konkrēto priekšlikumu neatbalstīt.

Sēdes vadītājs.

Aleksandrs Golubovs.

A.Golubovs

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Jurdža kungs, Vidiņa kungs! Es domāju, ka jūs nevarēsiet man paskaidrot, kā jebkāda slimnīca var strādāt bez rentgena aparāta. Un ja nu tur kaut kas notiks. Šeit Čevera kungs runāja par tuberkulozi, bet ja tur būs kāda trauma vai vēl kaut kas? Tad to slimnieku vajadzēs vest uz citu slimnīcu. Un gribu jums paskaidrot, ka par 30 000 latu kaut kādu brīnumu nopirkt nevar, var nopirkt vidējo rentgena aparātu, kurš varēs strādāt, un priekš Ādažu slimnīcas tas būs diezgan normāls aparāts. Lūdzu nobalsot par tiem 30 000 latu!

Sēdes vadītājs.

Ziedonis Čevers.

Z.Čevers

(DPS). Cienījamo priekšsēdētāj, cienījamie kolēģi! Es pilnīgi pievienojos Vidiņa kungam, kas pateica, ka tiešām par šo summu rentgena aparātu nopirkt nevar, bet jūs pamanījāt, ka mēs sākam runāt par to, ka šo naudu mēs izdalām konkrētai mērķprogrammai, konkrēti Rīgas rajona Ādažu pagastam. Kāpēc jūs šeit nekāpjat tribīnē un nerunājat par to, ka šo aparatūru kopīgi var iegādāties ar pašvaldību? Un tad patiešām iegādāties normālu projektu. Un es aicinu jūs mazāk kāpt tribīnē un runāt par 7 miljoniem, runāt par visu Latviju nevis tad, kad iet runa par konkrētu pagastu un konkrētu rajonu. Un konkrētas tehnikas iegādi, lai varētu konkrēti pateikt, kur tie 7 miljoni tiks tērēti. Es aicinu atbalstīt!

Sēdes vadītājs.

Debates beidzam. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu un balsojam 274. priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 37, pret — 11, atturas — 31. Nav pieņemts.

V.Balodis

(TB/LNNK). 275. — Demokrātiskās partijas "Saimnieks" frakcijas priekšlikums. Komisija nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Runās Viesturs Boka.

V.Boka

(DPS). Cienījamo sēdes vadītāj, godātie deputāti! Vispirms es esmu gandarīts par jūsu izpratni, atbalstot Saulkrastu slimnīcai ātrās palīdzības mašīnas iegādi. Bet es gribu pateikt tikai to, ka būtībā mēs esam pateikuši jā līdz pusei. Šeit tātad sezonas laikā uzturas līdz 50 000 cilvēku, tas līdzinās apmēram jau tādām pilsētām kā Ventspils un Rēzekne. Līdz ar to ātrajai palīdzībai, sniedzot pirmo palīdzību, bieži vien šie slimnieki ir kaut kur jānogādā. Jānogādā viņi ir uz slimnīcu. Ņemot vērā arī to, ka šeit iet stratēģiskā maģistrāle, šai slimnīcai ir jābūt sakārtotai pienācīgā līmenī. Un es domāju, ka mēs nevaram aprobežoties ar problēmas risinājumu līdz pusei, bet jāveic ir tas, kas ir nepieciešams, lai šo slimnīcu sakārtotu, lai šiem 50 000 iedzīvotāju varētu sniegt daudz maz civilizētu medicīnisko palīdzību. Es aicinu atbalstīt šo priekšlikumu!

Sēdes vadītājs.

Debates beidzam. Lūdzu zvanu un lūdzu balsošanas režīmu! Balsojam 275. priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 39, pret — 10, atturas — 32. Nav pieņemts.

V.Balodis

(TB/LNNK). 276. — Demokrātiskās partijas Saimnieks frakcijas priekšlikums. Komisija nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Vai deputāti piekrīt komisijas atzinumam? Piekrīt. Paldies.

V.Balodis.

277. ir deputāta Leopolda Ozoliņa priekšlikums. Komisija nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Deputāts Ozoliņš runās par savu priekšlikumu.

L.Ozoliņš

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Es jūtu, ka cerību nav nekādu šim priekšlikumam, bet es tikai informēšu. Varbūt ka turpmākās valdības vai frakciju sadarbības padomes, vai Ministru prezidents, vai finansu ministrs sapratīs, ka tas ir ļoti svarīgi, un varbūt Valentīna Andrējeva ieklausīsies... Ubagojošie, klīstošie bērni, pusaudži, tie klīst pa Rīgu, viņiem vajadzīga skola, vai nu slēgta tipa skola vai kāda... Šo Salas skolu ir uzsākts celt pirms astoņiem gadiem ar ASV draudžu palīdzību. Tur ir ASV ieguldījusi 1 miljonu dolāru. Skola ir zem jumta un var uzņemt līdz 450 skolēnu. Pašreiz vējš virina durvis un klaidoņi lauž flīzes, kas jau ir uzliktas. Tā ir jāpabeidz, un tai vajadzīga ir tikai šī nelielā summa. Paaudze klīst pa ielām. Atsvešinās no sabiedrības, civilizācijas, paaudze sāk ienīst savu valsti, karogu un prezidentu un parlamentu. Šī paaudze klīst šodien pa ielām. Dosim iespēju viņai izglītoties. Glābsim šo paaudzi, lai varbūt viņa varētu mīlēt jūs, prezidentu, karogu un šo valsti.

Sēdes vadītājs.

Debates beidzam. Vai vēlaties ko piebilst? Lūdzu zvanu un lūdzu balsošanas režīmu! Balsojam 277. priekšlikumu! Lūdzu rezultātu! Par — 30, pret — 14, atturas — 28. Nav pieņemts.

V.Balodis

(TB/LNNK). 278. — Demokrātiskās partijas "Saimnieks" frakcijas priekšlikums. Komisija nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Runās Juris Celmiņš.

J.Celmiņš

(DPS). Godātie kolēģi! Es gribu vērst jūsu uzmanību kopējai situācijai valstī, kāda ir izveidojusies šobrīd ar skolu celtniecību. Praktiski mēs no valsts budžeta skolu celtniecībai līdzekļus izdalīt nevaram. Reāli tātad vienīgi pāris skolas Latvijā — Strenči, Tume, kuras ir cietušas ugusnsgrēka laikā, ir saņēmušas nozīmīgas valsts subsīdijas. Pārējās pašvaldībās skolas tiek celtas un būvētas ar pašvaldību līdzekļiem. Un ir bieži tādas situācijas, ka pašvaldības ar saviem līdzekļiem skolu celtniecību uzsāk, lielāko daļu šo darbu paveic, bet tad izsīkst pašvaldību spēki un iespējas šo celtniecību pabeigt.

Un tāda situācija ir arī šajā 278. priekšlikumā, kur pagasts ir savu skolu gandrīz pabeidzis, bet nespēj to pabeigt pilnībā. Tāpēc lūdzu atbalstīt šo priekšlikumu!

Sēdes vadītājs.

Debates beidzam. Lūdzu zvanu un lūdzu balsošanas režīmu! Balsojam 278. priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 38, pret — 9, atturas — 31. Nav pieņemts.

V.Balodis

(TB/LNNK). Nākamais ir 279. — deputāta Māra Vītola priekšlikums un paredz Talsu pilsētai Talsu traģēdijas upuru piemiņas vietas izveidei 14 000 latu. Komisija ir atbalstījusi šo priekšlikumu.

Sēdes vadītājs.

Runās deputāts Māris Vītols .

M.Vītols

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Godātie deputāti! 28. jūnijā aprit gads, kopš mēs uzzinājām par šo traģisko notikumu Talsu pilsētā, kad ugunsdzēsēju un policijas svētku laikā autopacēlāja avārijas rezultātā gāja bojā 9 bērni. Toreiz talsenieki nolēma veidot piemiņas vietu Talsu traģēdijas upuriem, un viņi arī ir izveidojuši un apstiprinājuši konkursa rezultātus, un paši talsenieki saziedojuši 10 000 latu šīs piemiņas vietas izveidošanai, un šī ir tā iztrūkstošā summa, un viņi lūdz mums atbalstīt, un es izsaku pateicību Budžeta komisijai par izpratni un arī aicinu Saeimu atbalstīt šo talsenieku lūgumu, lai varētu šo traģēdijas upuru piemiņas vietu izveidot Talsos.

Sēdes vadītājs.

Vai deputātiem ir iebildumi? Nav. Paldies! Pieņemts.

V.Balodis.

Es sapratu, ka deputātiem par 279. priekšlikumu iebildumu nav...

Sēdes vadītājs.

Jā. Iebildumu nav. 279. priekšlikums ir pieņemts.

V.Balodis.

Paldies deputātiem! 280. — deputāta Kārļa Čerāna priekšlikums. Komisija ir atbalstījusi.

Sēdes vadītājs. Kolēģi, vispirms debatēsim, Kārlis Čerāns. Balsošana, kā zināms, parasti ir pēc debatēm.

K.Čerāns

(TKL). Augsti godātie deputāti! Ļoti lūdzu atbalstīt šo Dundagas slimnīcas punkta atjaunošanu. Tā ir slimnīca, kurā ir bijis ugunsgrēks, šis otrais stāvs ir nodedzis, un šeit ir arī Budžeta komisijas... un finansu ministram nebija iebildumu pret šī priekšlikuma atbalstīšanu. Un tāpēc es lūdzu arī atbalstīt šeit šo summu. Paldies!

Sēdes vadītājs.

Roberts Jurdžs.

R.Jurdžs

(TB/LNNK). Cienījamie kolēģi! Principā šis priekšlikums ir atbalstāms, bet nianse ir sekojoša, ka Čerāna kungs ir iesniedzis bez tāmes šo priekšlikumu. Un valdībā ir saņemts ar tāmi, un valdībā ir projekts no neparedzētiem rezerves līdzekļiem segt šos labojumus, kas nepieciešami Dundagas slimnīcai, kurai ir sadedzis jumts. Tā kā šeit būtu neloģiski šo daļu summas atbalstīt, un sanāktu vienkārši, ka finansējums nāktu no vairākiem avotiem, un tas radītu neskaidrības. Tāpēc es tomēr lūdzu neatbalstīt ar domu, ka tas obligāti tiks atbalstīts.

Sēdes vadītājs.

Ādolfs Ločmelis.

Ā.Ločmelis

(DPS). Godātie kolēģi! Ņemot vērā Valdmaņa principu, runājot par Dundagas principu, es sākšu ar Oskaru Grīgu. Viņš saka, ka latgaliešiem esot jāpalīdz. Nav, Oskar, latgaliešiem jāpalīdz! Es gribu, es zinu, es varu. Man tikai vajag sadarboties, man vajag līdzdarbību, ne palīdzību. Tas ir viens.

Runājot par Dundagas slimnīcu Anna, cienītā kundze... Šoreiz ir tā vieta, kad es jūs balstu, es jūs stutēju. Diemžēl man ļoti žēl, ka jūs nevarējāt mani iepriekš tā iepriecināt par Rēzekni, par Krāslavu, Dagdu un tā tālāk. Paldies!

Sēdes vadītājs.

Uldis Veldre.

U.Veldre

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Godātie kolēģi! Mēs, Pašvaldību komisijas locekļi, bijām Dundagā un redzējām, ka tiešām tā slimnīca, kurā arī, starp citu, ugunsgrēkā aizgāja viens Talsu ugunsdzēsējs bojā, ir jāatjauno. Es aicinu balsot par šo priekšlikumu!

Sēdes vadītājs.

Odisejs Kostanda.

O.Kostanda

(TKL). Kolēģi, es lūgtu atbalstīt šīs summas piešķiršanu Dundagai, jo es arī pats personīgi apmeklēju un kopā ar pašvaldības vadību pārliecinājos... Man arī tika parādīti aprēķini, šī summa ir precīza, un konkrēti te ir šie 16 000 latu, tā ir summa, kas ir vajadzīga tieši un izrēķināts, lai varētu sākt nekavējoši šo darbu. Ja mēs vēl šo darbu ievilksim, sāksies rudens, sāksies lietavas, tiks neglābjami sabojāts dēļ jumta seguma neesamības, teiksim, viss pārējais arī ēkā, un tad šī atjaunošana vai saglābšana maksās daudz, daudz dārgāk. Es lūdzu nobalsot par to tieši tagad, lai darbus varētu uzsākt nekavējoši.

Sēdes vadītājs.

Anna Seile.

A.Seile

(TB/LNNK). Cienījamie deputāti! Par Dundagu. Lieta tāda, ka es sazinājos jau vairākas reizes ar Dundagas pagasta vecāko, ir sastādīta tāme — 33 000 latu, pašvaldība iegulda slimnīcas jumta remontam un slimnīcas sakārtošanai. Bet tā tiešām bija liela nelaime, kad izcēlās slimnīcā ugunsgrēks, un tāpēc Dundagas pašvaldība ir pieprasījusi 40 000 latu no īpašiem gadījumiem paredzētajiem līdzekļiem Ministru kabinetam. Un gan Finansu ministrija, gan Labklājības ministrija šo priekšlikumu atbalstījusi. Bet Kostandas kungs aizbraucis, piedāvāja pagasta vecākajam iestāties viņa partijā, un tāpēc viņi ir uzrakstījuši šādu priekšlikumu par 11 000 latu. Ar to Dundagas slimnīcai nepietiek.

Tāpēc es ierosinu neatbalstīt šo priekšlikumu šeit, bet tā kā ir finansu ministra garantija, tad paredzēt šo naudu no īpašiem līdzekļiem, kuri paredzēti neparedzētiem gadījumiem. No tā saucamajām plūdu naudām.

Sēdes vadītājs.

Debates beidzam. Lūdzu zvanu un lūdzu balsošanas režīmu. Balsojam 280. priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 42, pret — 6, atturas — 30. Pieņemts.

Likumprojekta apspriešanu turpināsim pēc pusdienu pārtraukuma. Pirms pārtraukuma divi paziņojumi. Leopoldam Ozoliņam — par pieminekļa maketu izstādi.

L.Ozoliņš

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Cienījamie kolēģi! Šodien slēdz izstādi — pieminekļu maketu izstādi. Saeimas vestibilā pirmajā stāvā ir komunistiskā terora upuru pieminekļu maketu izstāde. Foto izstāde. Ir iespēja uzrakstīt atsauksmes, ir izveidota komisija, kas rūpēsies par tā realizāciju — tēlnieki, arhitekti, pilsētbūvnieki. Bez maksas turklāt. Lūdzu, nepaejiet garām! Mēs veidojam vēsturi. Vestibilā ir izstāde.

Sēdes vadītājs.

Pēterim Tabūnam — par komisijas sēdi.

P.Tabūns

(TB/LNNK). Cienījamie kolēģi! Pieprasījumu komisijas deputāti! Lūdzu tūdaļ pulcēties Pieprasījumu komisijas telpās. Paldies!

Sēdes vadītājs.

Pārtraukums līdz pusdiviem.

 

Sēdi vada Latvijas Republikas 6.Saeimas priekšsēdētājs Alfreds Čepānis.

Sēdes vadītājs. Godātie kolēģi! Pārtraukumam paredzētais laiks ir beidzies. Lūdzu reģistrācija kvorumam. Lūdzu rezultātu! 44 deputāti reģistrējušies. Kvoruma nav.

Lūdzu deputātus atgriezties sēžu zālē, lai varam turpināt sēdi. Mums vēl ir jāizskata, kolēģi, 160 priekšlikumi. Tādā tempā acīmredzot šodien mēs nepabeigsim. Tikai rīt pret rītu varam pabeigt. Lūdzu vēlreiz reģistrācijas režīmu. Lūdzu rezultātu! Varam turpināt. Debatēs pieteicies Viktors Stikuts. Stikuta kunga nav. Jānis Rāzna. Arī nav. Debates beidzam. Komisijas vārdā — Baloža kungs.

V.Balodis

(TB/LNNK). Es gan neuzsāku nemaz. 281. ir deputāta Kārļa Čerāna kunga priekšlikums tieši tāds pats, kā iepriekš nobalsotais — 280. Tāpēc nebūtu atbalstāms.

Sēdes vadītājs.

Vai kolēģi piekrīt komisijas atzinumam? Piekrīt. Paldies, pieņemts.

V.Balodis.

282. ir apvienības "Tēvzemei un Brīvībai" priekšlikums, paredz Tukuma rajona Krišjāņa Barona pamatskolas remontam 15 tūkstoši latu. Komisija ir atbalstījusi. Un arī ir 284. — deputāta Celmiņa priekšlikums par šo pašu tēmu.

Sēdes vadītājs.

Vai deputāti piekrīt? Paldies, pieņemts.

V.Balodis.

283., 284. nebūtu balsojami, jo mēs esam atbalstījuši šai skolai, jau piešķīruši 282.priekšlikumā.

Sēdes vadītājs.

Vai deputāti piekrīt komisijas atzinumam? Piekrīt. Paldies, pieņemts.

V.Balodis.

285. priekšlikums, frakcija "Tēvzemei un Brīvībai", Tukuma rajona Jaunpils vidusskolas remontam 20 tūkstošus paredz. Komisija atbalstīja šo priekšlikumu.

Sēdes vadītājs.

Arī deputāti atbalsta šo priekšlikumu. Paldies, pieņemts.

V.Balodis.

286. priekšlikums nebūtu balsojams, jo šī ir tā pati skola, tikai cits ienākuma avots.

Sēdes vadītājs.

Paldies! Ejam tālāk!

V.Balodis.

Arī 287. — deputāta Celmiņa kunga priekšlikums — ir tieši tāds pats, tāpēc nebūtu atbalstāms.

Sēdes vadītājs.

Paldies, tālāk!

V.Balodis.

288.priekšlikums paredz Tukuma rajona Jaunsēru pamatskolas remontam 10 tūkstošus latu. Komisija ir atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Arī deputāti piekrīt. Pieņemts.

V.Balodis.

289. un 290. nebūtu atbalstāms, jo ir par šo pašu skolas remontu.

Sēdes vadītājs.

Paldies! Pieņemts. Deputāti atbalsta komisijas viedokli.

V.Balodis.

291. priekšlikums paredz Tukuma rajona Zemgales vidusskolas remontam 15 tūkstošus. Komisija ir atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Arī deputāti atbalsta. Paldies, pieņemts.

V.Balodis.

Tad nebūtu jāatbalsta 292. un 293. priekšlikums, jo mēs jau šai skolai esam piešķīruši līdzekļus 291.priekšlikumā.

Sēdes vadītājs.

Paldies! Deputāti piekrīt komisijas atzinumam.

V.Balodis.

294. ir deputātu Ozoliņa, Grinberga, Ābeles, Zundas priekšlikums. Komisija šo priekšlikumu nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Deputāti prasa balsojumu. Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Balsojam 294.priekšlikumu. Komisija to nav atbalstījusi. Lūdzu rezultātu! Par — 24, pret — 10, atturas — 31. Nav pieņemts.

V.Balodis.

295.priekšlikums — "Tēvzemei un Brīvībai" paredz Valkas rajona Strenču skolas atjaunošanai 70 tūkstošus. Komisija ir atbalstījusi šo priekšlikumu.

Sēdes vadītājs.

Deputāti arī atbalsta. Pieņemts.

V.Balodis.

296. priekšlikums nebūtu jāatbalsta, jo paredz finansējumu šai pašai skolai.

Sēdes vadītājs.

Paldies! Ejam tālāk!

V.Balodis.

297. ir Demokrātiskās partijas "Saimnieks" frakcijas priekšlikums. Komisija nav atbalstījusi šo priekšlikumu.

Sēdes vadītājs.

Deputāti prasa balsojumu. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu. Balsojam 297.priekšlikumu, kuru komisija nav atbalstījusi. Lūdzu rezultātu! Par — 57, pret — nav, atturas — 7. Pieņemts.

V.Balodis.

298. ir frakcijas "Latvijai" priekšlikums. Komisija nav atbalstījusi, jo ir alternatīvs 306.priekšlikums.

Sēdes vadītājs.

Runās deputāts Čerāns.

K.Čerāns

(TKL). Augsti godātie deputāti! Mēs esam nonākuši līdz skolotāju algu jautājumam, un šeit ir lūgums atbalstīt šo frakcijas "Latvijai" priekšlikumu par 880 tūkstošiem papildus ieskaitīšanu skolotāju algu fondā. Un es negribētu piekrist tam, ka šis 306.priekšlikums būtu uzskatāms par alternatīvu šim priekšlikumam. Tie varētu veiksmīgi viens otru papildināt. Es domāju, ka šeit mēs izdarītu tikai labu darbu, ja mēs šeit atbalstītu šos 880 tūkstošus, un es lūdzu par to nobalsot.

Sēdes vadītājs.

Vairāk debatēs runātāju nav. Lūdzu zvanu! Komisijas vārdā — Baloža kungs.

V.Balodis

(TB/LNNK) . Gribu deputātiem teikt, ka 306. — Ministru kabineta priekšlikums, kuru komisija ir atbalstījusi, tur ir paredzēts 2 miljoni 736 tūkstoši skolotāju algām. Lūdzu neatbalstīt deputāta Kārļa Čerāna priekšlikumu, kurš paredz mazāku summu!

Sēdes vadītājs.

Lūdzu zvanu! lūdzu balsošanas režīmu. Balsojam 298.priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 16, pret — 15, atturas — 28. Nav pieņemts.

V.Balodis.

Nākamais ir 299. — deputātu Kušneres, Stikuta, Nagļa parakstīts priekšlikums. Komisija nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Runās deputāts Čerāns. Piedodiet, Čerāna kungs, deputāts Vidiņš ir atsūtījis zīmīti, kurā viņš lūdz vārdu par balsošanas viltošanu. Kārtības rullis, Vidiņa kungs, nosaka, kā var pārbalsot. Iesniedziet atbilstoši, tad lemsim. Iesniedziet Prezidijam attiecīgu dokumentu, kā paredz Kārtības rullis, un tad mēs to izlemsim. Lūdzu, Čerāna kungs!

K.Čerāns

(TKL). Godātie deputāti! Es lūdzu jūs atbalstīt šo deputātes Kušneres, deputāta Stikuta un deputāta Nagļa priekšlikumu — novirzīt 35 tūkstošus latu Krāslavas rajonam, Krāslavas pilsētas domei pirmsskolas iestāžu pedagoģisko darbinieku darba samaksai. Domāju, ka mums būtu ļoti svarīgi, ka arī tādā tālā Latvijas novadā kā Krāslava atbalstīt bērnudārzus, un tieši atbalstīt šīs pirmsskolas iestāžu darba algas, jo tā ir tā problēma, kas ir visur pašvaldībām, un mēs visi ļoti labi zinām, ka tajos novados, kas no Rīgas ir tālāk, ka tajos šī problēma ir jo sevišķi asa. Aicinu atbalstīt šo priekšlikumu!

Sēdes vadītājs.

Janīna Kušnere.

J.Kušnere

(TKL). Godātie kolēģi! Te jau vairākkārt budžeta grozījumu izskatīšanas gaitā deputāti ir konstatējuši, ka mums nav pietiekami nauda iedota pašvaldībām. Līdz ar to rodas šie pieprasījumi. Šinī gadījumā tas ir pirmsskolas iestāžu darbinieku apmaksai un arī uzturēšanai.

Cienījamie kolēģi! Problēma ir liela. Tā ir ne tikai Krāslavas rajonā, tā ir visā Latvijā. Bet fakts ir tāds, ka mēs labi zinām, kāds stāvoklis ir šajos pierobežas rajonos. Un tas tiešām ir kritisks. Šeit ir vislielākais procentuāli, ja mēs skatāmies, vislielākais trūcīgo ģimeņu skaits. Un bērni no trūcīgajām ģimenēm, viņi iet šajos dārziņos, un nereti ir tā, ka dārziņā ir vienīgā vieta, kur viņi var paēst. Sestdien, svētdien, mājās dzīvodami, viņi diemžēl nemaz nepaēd, un kā mums ir audzinātāji teikuši, viņi atnāk pirmdien, un viņi nevar sagaidīt brokastis.

Cienījamie kolēģi! Mums ir noteikti jāatbalsta šie bērnudārzi, lai tie neiznīkst. Ļoti lūdzu — atbalstiet. Tā summa nav liela. Es domāju, ka mēs to varam izdarīt, jo galu galā bērni ir mūsu nākotne.

Sēdes vadītājs.

Debates beidzam. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu! Balsojam 299.priekšlikumu. Komisija to nav atbalstījusi. Lūdzu rezultātu! Par — 20, pret — 15, atturas — 25. Nav pieņemts.

V.Balodis

(TB/LNNK). Nākamais 300. ir deputāta Kārļa Čerāna priekšlikums. Komisija to nav atbalstījusi, jo ir atbalstīts 306.priekšlikums, ko iesniedzis Ministru kabinets.

Sēdes vadītājs.

Deputāts Čerāns vēlas runāt.

K.Čerāns

(TKL). Augsti godātie deputāti! Jā, nu šeit tiešām ir viens priekšlikums, kurš ir alternatīvs 306. priekšlikumam tādā nozīmē, ka šeit tiek piedāvāts skolotāju algas palielināt par 9 miljoniem latu. Godātie kolēģi, šī ir tieši tā summa, kura vēl ir Privatizācijas fondā palikusi nesadalīta uz šo brīdī, lai mēs varētu atbalstīt šo priekšlikumu, un pēc tam mēs vēl varētu atbalstīt šo dotāciju pašvaldībām, kas ir 3,4 miljoni. Tā ir tā summa, ko mēs varam šobrīd izdalīt, un tāpēc man ir lūgums šo priekšlikumu atbalstīt, jo tas pilnīgi reālā veidā atbalstītu visus skolotājus mūsu valstī. Un ja mēs, atbalstot šo priekšlikumu, par 15% palielināsim šī gada izglītības budžetu, tad tas dos iespēju jau šajā gadā visas skolotāju algas palielināt par 30%.

Godātie kolēģi! Es uzskatu, ka tas ir jādara. Izglītībai ir jābūt prioritātei ne tikai vārdos, bet pilnīgi reālos darbos. Es aicinu balsot par.

Sēdes vadītājs.

Debates beidzam. Komisijas vārdā, Baloža kungs, vai vēlaties ko teikt? Nevēlaties. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu. Balsojam 300.priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 14, pret — 14, atturas — 34. Nav pieņemts.

V.Balodis.

Nākamais ir 301. — deputātes Kreituses priekšlikums.

Sēdes vadītājs.

Par šo priekšlikumu vēlas runāt Ilga Kreituse.

I.Kreituse

(pie frakcijām nepiederoša deputāte). Augsti godātie deputāti! Mēs atsaucām no 301. līdz 304.priekšlikumam, tā kā tie iekļauti tālāk un atbalstīti komisijā.

Sēdes vadītājs.

Paldies! Vairāk debatēs pieteikušies nav. Komisijas vārdā — lūdzu!

V.Balodis

(TB/LNNK). Paldies, Kreituses kundze. Vai jūs atsaucat arī 305. priekšlikumu, kurš arī ir alternatīvs? Paldies!

Tad varam pāriet pie 306.priekšlikuma.

Sēdes vadītājs.

Tātad 301., 302., 303., 304. un 305. priekšlikums tiek atsaukti. Paldies! 306. priekšlikums.

V.Balodis.

306. ir Ministru kabineta priekšlikums, paredz mērķdotācijas reoublikas rajonu (pilsētu) pašvaldībām. Komisija ir atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Komisija to atbalsta. Deputāti arī atbalsta 306.priekšlikumu. Lūdzu tālāk!

V.Balodis.

307. ir deputāta Kārļa Čerāna priekšlikums. Tā kā esam atbalstījuši iepriekšējo — 306...

Sēdes vadītājs.

Deputāts Kārlis Čerāns vēlas runāt par savu priekšlikumu.

K.Čerāns

(TKL). Augsti godātie deputāti! Es saprotu, ka jums ir izdevīgs šāds cinisms pret skolotājiem, un mani ļoti izbrīnīja arī Kreituses kundzes nostāja, kas šeit nāk un atsauc savus priekšlikumus, kas ļoti labi varēja papildināt šo 306.priekšlikumu, ar kuru skolotājiem tiek šīs algas palielinātas nedaudz, bet varēja tās palielināt vēl vismaz par divas reizes lielāku summu, tāpēc es aicinu atbalstīt vismaz šo priekšlikumu un nobalsot par 3 miljoniem skolotāju algām no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. Arī tās summas šeit uz šo brīdi vēl ir. Un tas dotu iespēju šīs skolotāju algas palielināt vēl klāt pie tās summas, ko mēs esam nobalsojuši, vēl par 10% no šīs pamatsummas, jo tas ir vēl viens 50% pielikums pie izglītības budžeta. To mēs varam atļauties. Godātie kolēģi! Es aicinu balsot par skolotājiem. Kā jūs varēsiet skolotājiem acīs skatīties. (No zāles deputāts M.Lujāns: "Mēs tevi sūtīsim...")

Sēdes vadītājs.

Aivars Kreituss.

A.Kreituss

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Cienījamie deputāti! Šādu priekšlikumu gadījumā šeit parādās tas deputātu jeb partijas godīgums. Es to gribu uzsvērt. Šeit parādās arī Darba partijas godīgums. Mēs esam panākuši vienošanos ar Finansu ministriju un valdību, ka mēs pieliekam skolotāju algām 3,4 miljonus, tas ir panākts garas, grūtas diskusijas rezultātā. Mēs esam strādājuši ar Harbacevičas kundzi no Izglītības un zinātnes ministrijas, Izglītības un zinātnes arodbiedrības vadītāju, mēs esam izskatījuši un ar ministru Gaigala kungu esam visu saskaņojuši, šīs prasības, tāpēc mēs noņēmām tikko savus priekšlikumus, jo tie ir iekļauti tālāk Budžeta un finansu (nodokļu) komisijas un valdības priekšlikumos. Visu to zina Čerāna kungs. Viņš sēž Budžeta un finansu (nodokļu) komisijā. Viņš nāk priekšā un tēlo labdari skolotāju priekšā. (Starpsauciens: "Kauns, Čerān, kauns!") Mīļie cilvēki! Mēs tā nevaram melot! Klausieties visi, kas dzird! Tā nedrīkst melot! Ir jābūt godīgiem!

Sēdes vadītājs.

Modris Lujāns.

M.Lujāns

(TSP). Cienījamie kolēģi! Patiešām varbūt kaut kas ir Budžeta un finansu (nodokļu) komisijā līgts, varbūt kaut kādus līgumus Kreitusa kungs ir noslēdzis ar Zīles kungu. Es personīgi nezinu. Bet es domāju, Kreitusa kungs! Patiešām, ja pat Saeima nobalso tos 3,5 miljonus skolotāju algām, tas nebūtu par daudz, un tas būtu tikai Latvijas attīstībai, un šinī gadījumā patiešām apvainot mazo Kārli Čerānu nevajadzētu. (Zālē smiekli.) Jo šinī gadījumā viņš rūpējas par skolotājiem. Es ceru, ka Leiškalna kungs kā izbijis students, arī Ābiķa kungs un pārējie "Latvijas ceļa" vīri, kuri vienmēr atbalsta izglītību, arī šajā gadījumā atbalstīs izglītību un skolotāju algas. Jo patiešām man ir kauns, kad es runājos ar skolotājiem, viņiem par savu algu ir jānopērk grāmatas, viņiem ir arī jāapģērbjas, jo nevar aiziet, piedodiet "second hand" uz skolu un tad stāstīt skolēniem, cik labi ir dzīvot Latvijā. Tas arī tomēr daudzās vietās ir mūsu Latvijas tēls un mūsu nākotne, lai tie bērni varētu iegūt pilnīgu izglītību. Un šinī gadījumā es vēlreiz saku: nevajadzētu transformēt šos...

Sēdes vadītājs.

Viena minūte ir pagājusi...

M.Lujāns.

... naudas līdzekļus nevis uz Čerānu, bet uz skolotājiem.

Sēdes vadītājs.

Ilga Kreituse.

I.Kreituse

(pie frakcijām nepiederoša deputāte). Jā! Agrāk bija tikai Lielais Kristaps, tagad ir Lielais Modris un Mazais Kārlis parlamentā. Augsti godātie deputāti! Es jūs aicinu neatbalstīt šo priekšlikumu, jo būs daudz svarīgāk, mēs 3,4 miljonus iedevām skolām, tas ir saskaņots ar arodbiedrībām un ar pašiem pedagogiem. Bet priekšā ir vēl viens balsojums — 1 miljons, kas būs, un par to es runāšu vēlreiz, tas ir pirmsskolas vecuma iestādēm, jo mēs šobrīd 3,4 miljonus šodien skolām iedevām, bet aizmirsām, ka bērna izglītība sākas pirms skolas, un nevajadzētu atdalīt tos pedagogus. Tāpēc neslavināsim vienu un nemēģināsim tikai vieniem tagad dot visu laiku, aizmirstot it kā, jāsaka, jaunākos brāļus — skolotājus, tas ir, bērnudārzu audzinātājus. Tāpēc man būtu lūgums atbalstīt valdības iesniegto priekšlikumu, arī jau atbalstīto, un Izglītības komisijas un arī atsevišķu deputātu atbalstīto un sagatavoties 315.priekšlikumam.

Sēdes vadītājs.

Aleksandrs Golubovs.

A.Golubovs

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Cienījamie kolēģi! Mēs tikko atbalstījām gandrīz 3 miljonus skolotājiem, un kas mums liedz vēl 3 miljonus dot tiem pašiem skolotājiem, jo pat, ja mēs dosim tos 3 miljonus vēl, arī tad skolotāju algas nebūs tādas pašas kā civildienesta ierēdņiem. Par ko deklarēja ne tikai šī valdība, bet arī dažas iepriekšējās valdības.

Jums, Vidiņa kungs, arī jābūt zināmam, ka skolotāji pašreiz saņem ļoti maz. Un, kad viņi iet uz skolu, viņi atstāj mājās savus bērnus un domā, kā viņus pabarot vakarā. Ja jūs to nezināt ar savu algu — deputāta algu, jūs arī nedomājat par to. Lūdzu atbalstīt šo priekšlikumu!

Sēdes vadītājs.

Janīna Kušnere.

J.Kušnere

(TKL). Godātā Saeima! Kas attiecas uz skolotāju algām, tad šeit ir viena problēma. Es gribu zināt, cienījamie kolēģi! Visi deputāti, kam ir bērni un arī mazbērni, vai jūs vēlaties, lai jūsu bērniem un mazbērniem būtu kvalitatīvas zināšanas, vai arī tikai tādas zināšanas, ar kurām diemžēl tālāk startēt nevar. Šeit šī problēma ir tā, ka mums no skolām, no visāda ranga un tipa skolām aiziet tieši labākie skolotāji, jo viņi vienkārši ir "situšies" visu šo laiku ar ideju, ka būs labāk, ka viņi var pagaidīt, ka viņi var savilkt savas jostas, bet diemžēl viņi redz šo attieksmi, ka nekas nemainās. Līdz ar to skolās mums pašreiz ir pat tā, ka strādā tikko vidusskolu beidzis jaunietis vai jauniete...

Sēdes vadītājs.

Viena minūte ir pagājusi.

J.Kušnere.

Tādēļ, ja vēlamies labas zināšanas sniegt saviem bērniem, tad šis priekšlikums ir jāatbalsta.

Sēdes vadītājs.

Jānis Rāzna.

J.Rāzna

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Cienījamie kolēģi! Katrā ziņā es gribu pateikt, ka algas, kādas tās bija līdz šim mūsu pedagogiem, es domāju, ka tas vispār bija kauns gan mums — parlamentāriešiem, gan mūsu valdībai. Es esmu saņēmis daudzas vēstules no daudzām skolām, un tur tiešām ir pierādīts, ka pedagogam paliek mēnesī praktiski 10 — 17 latu, lai viņš varētu uzturēt savu ģimeni un lai viņš pats varētu apģērbties un paēst mēneša laikā.

Tajā pašā laikā es domāju, ka šobrīd mēs esam iedevuši pietiekoši, nu ne pietiekoši, bet pietiekoši lielu summu no tās summas, kas šodien ir dota sadalīt. Es tiešām gribu teikt, ka mums vēl vajadzētu tikai atbalstīt Kreitusu pāra — kunga un kundzes...

Sēdes vadītājs.

Viena minūte ir pagājusi.

J.Rāzna.

...315.priekšlikumu. Par pirmsskolas iestādēm. Es domāju, ja mēs izglītībai būtu šo summu iedevuši, cik no tā var dot. Bet, ja mēs atbalstām šobrīd Lujāna, Golubova kunga un Čerāna kunga priekšlikumu, tad mēs varam nonākt situācijā, ka skolotājiem algas būs varbūt par 30% lielākas, bet tajā pašā laikā nebūs krēsla, kur sēdēt, ne skolniekam, ne skolotājam. Ne arī tā jumta uz tās skolas. Tāpēc budžets mums ir jādala saprātīgi. Es aicinu neatbalstīt!

Sēdes vadītājs.

Godātie kolēģi! Lūdzu vienosimies, kā rīkoties gadījumā, ja deputāti pārkāpj runas noteikto reglamentu — vienu minūti. Viens variants ir izslēgt mikrofonu. Vai visi piekrīt? Nevajag par to balsot? Tad ievērosim reglamentu! Runās Uldis Veldre. Lūdzu!

U.Veldre

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Godātie kolēģi! Tiešām jāsaka, ka Čerāna kungam būtu sen laiks izbeigt populismu. Es apskatījos — līdz 57.priekšlikumam viņš bija pieprasījis vairāk nekā 30 miljonus. Ja tie miljoni būtu iedoti, nebūtu dabūjuši ne medicīnas darbinieki, nerunāsim nemaz par skolotājiem un pašvaldībām. Pašlaik jau ir sasniegts rekords — 57 miljoni! Tiešām es esmu laimīgs, ka es no tādiem mutes bajāriem — populistiem esmu aizgājis. (Aplausi.) Tā ka skatīsimies reāli.

Sēdes vadītājs.

Ļoti lietišķa uzstāšanās. Nākamais runās Dzintars Ābiķis.

Dz.Ābiķis

(LC). Augsti godājamais Prezidij! Cienījamie kolēģi! Man ir ļoti liels prieks, ka Saeimā gandrīz 100%, es jūtu, atbalstām skolotājus. Es Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas vārdā izsaku jums pateicību par to! Bet nu tiešām, nevadīsimies pēc sakāmvārda: "Kas gan cits sunim asti cels, ja ne pats!" Mēs atbalstīsim skolotājus, atbalstīsim valdības variantu un balsosim.

Sēdes vadītājs.

Kārlis Čerāns.

K.Čerāns

(TKL). Augsti godātie deputāti! Mums šobrīd ir iespēja nobalsot par skolotāju algu pielikumu. Pilnīgi reālā veidā. Papildus vēl Ministru kabineta nolemtajam variantam. Godātie kolēģi! Jums pavisam nesen bija tikšanās ar Latvijas pedagojiem Domē. Visiem partiju pārstāvjiem. Šis jautājums pilnīgi konkrēti tika uzstādīts partiju pārstāvjiem, un tas ir jautājums, kuru uzstāda skolotāji. Vai būs šis pietiekami ievērojamais algu palielinājums, vai skolotājs varēs izdzīvot un vai viņš varēs strādāt par šo algu, vai viņš varēs audzināt jaunatni.

Mani šeit neinteresē valdošās elites dažādas amorālas politiskās vienošanās, kuras šeit turpinās. Es nesaprotu, kā šeit Kreitusa kungs var nākt un kritizēt valdību, ja viņš pats līdzdarbojas šeit. Arī citu deputātu matemātiskās spējas es tikai vienkārši apbrīnoju.

Sēdes vadītājs.

Aleksandrs Golubovs.

A.Golubovs

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Cienījamie kolēģi! Jūs — valdošā koalīcija! Vai jūs tiešām nezināt, ka uz skolu neiet jaunie skolotāji. Vai jūs tiešām nezināt, ka arī Latvijā jaunie skolotāji—latvieši neiet uz skolām. Pat mūsu skolotājs — Ābiķis sēž šeit, bet nepasniedz skolā.

Un vēl. Vai jūs tiešām domājat, ka, pieliekot tikai tos 3 miljonus, mēs kaut kā izmainīsim situāciju skolās? Vajag vēl. Desmit reizes vairāk. Desmit reizes vairāk mēs nevaram izdalīt pašreiz, tad dosim vismaz tikai tos 3 miljonus. Varbūt tas nedaudz izmainīs situāciju un nedaudz pacels skolotāju prestižu.

Sēdes vadītājs.

Aivars Kreituss.

A.Kreituss

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Cienījamie deputāti! Es gribu vēlreiz, kā saka, varbūt nebūtu vērts daudz runāt, bet vēlreiz tomēr pateikt, ka pietiek runāt. Mēs esam lēmumu izdarījuši, mēs esam saskaņojuši savu viedokli ar Finansu ministriju, ka nākamgad šī summa tiks pareizināta ar 2. Priekš visa gada. Pašreiz tā ir pusgadam. Otra lieta. Mēs atkal cīnīsimies priekš nākamā gada, lai pieliktu klāt vēlreiz 3,4 miljonus, varbūt pat 5 miljonus un vairāk. Atcerieties, ka pagājušogad mēs arī ar lielām mokām pielikām 3,7 miljonus.

Bet es gribu visiem vēl atgādināt, jo daudzi klausās par šo jautājumu. Zālē nav neviens sociķu pārstāvis no trijiem deputātiem — neviens! Sociķi braukā apkārt pa visu Latviju un sola izglītībai un zinātnei 10% no kopbudžeta! 10% no kopbudžeta ir piecas reizes vairāk nekā pašreiz. Mēs runājam par reālu budžetu. Ar šādiem solījumiem braukā cilvēki apkārt, un kad šeit ir jābalso...

Sēdes vadītājs.

Viena minūte ir pagājusi. Modris Lujāns. (Starpsauciens: "Lujāns "sociķus" pārstāv.")

M.Lujāns

(TB). Cienījamie kolēģi! Protams, tuvojas vēlēšanas, un es ļoti izbrīnīts esmu par Kreitusa kunga drosmi paziņot, ka viņš arī kaut ko dalīs nākošgad. Es domāju, nākošgad varbūt arī nedalīs. Bet, cienījamie kolēģi! Patiešām, ja jūs klausāties, tad ir nopietna problēma. Tas ir — skolotāji. Un pareizi norādīja kolēģis Golubova kungs, ka jaunie skolotāji nenāk skolās. Un es ceru, patiešām, ka varbūt kopā — Kreitusa kungs ar Ābiķa kungu — kādā skolā nākošgad varēs dalīt to, kas būs palicis vai ko viņi būs sasolījuši. Un tādēļ es, cienījamie kolēģi, aicinu šajā gadījumā atbalstīt Čerāna kunga iniciatīvu un balsot par!

Sēdes vadītājs.

Janīna Kušnere.

J.Kušnere

(TKL). Cienījamie kolēģi! Attiecībā uz skolotājiem var teikt, ka mēs tiešām esam viņus pazeminājuši un līdz ar to arī pazeminājuši izglītību. Jūs padomājiet — mums ir bērni, kas brauc uz starptautiskajām olimpiādēm un iegūst tur godalgotās vietas. Tas nozīmē to, ka mūsu izglītībai ir pietiekami augsts prestižs. Izraisot šīs augstās, garās runas par to, vai mums ir jādod izglītībai, šajā gadījumā — skolotājiem, vai nav, mēs pazeminām izglītības kvalitāti. Ļoti. Proti, reāli tas ir. Un atvainojiet, ziniet, ir trakāk nekā sociālisma laikos. Jo sociālisma laikos par skolotāju pārkvalifikāciju maksāja. Tur nevajadzēja skolotājiem no algas maksāt. Bet cik tagad skolotāju pārkvalifikācija maksā? Ja viņš grib iegūt un papildināt zināšanas?

Sēdes vadītājs.

Minūte pagājusi. Andris Rubins.

A.Rubins

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Deputāti! Es domāju, ka mums vajag noteikti atbalstīt šo priekšlikumu, jo te ir paredzēts pedagoģisko darbinieku algas samaksai. Skolotāju algas ir jāpalielina. Tām ir jābūt pirmās kategorijas ierēdņu algas līmeni. Tas ir, vismaz 300 lati mēnesī budžeta strādājošo — skolotājiem nākotnē ir jāsaņem. Tāpēc sāksim ar šo mazumu un palielināsim skolotāju algas tik, cik iznāks, pārskaitot šos... šo nelielo summu. Paldies!

Sēdes vadītājs.

Jānis Ādamsons.

J.damsons

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Cienījamie kolēģi un godātie deputāti! Es gribētu atzīmēt, ka tik tiešām mūsu programmā ir ierakstīts, ka mēs apsolām 10 procentus no nacionālā kopprodukta izglītībai, kultūrai un zinātnei. Pie tam šie skaitļi ir pietiekoši reāli pamatoti. Ja kādu interesē nevis populisms, bet reāli cipari un to analīze, tad es varu iepazīstināt ar šiem te materiāliem. Runājot par viennozīmību, šis priekšlikums ir jāatbalsta. Bet Kreitusa kungam es gribētu atgādināt vienu citu lietu. Ka atšķirībā no jums neviens no sociāldemokrātiem nav parakstījis vēstuli par Haritonova atbrīvošanu. (Zālē smiekli.)

Sēdes vadītājs.

Debates beidzam. Vai komisijas vārdā Baloža kungs vēlas ko teikt?

V.Balodis

(TB/LNNK). Es nevēlētos turpināt, es gribu, lai deputāti balso. (Smiekli zālē.)

Sēdes vadītājs.

Baloža kungs, kaut arī nedzirdēju, ko jūs teicāt, bet nojaušu, ka aicinājāt balsot. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu! Balsojam 307.priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 20, pret — 15, atturas — 31. Nav pieņemts.

V.Balodis.

Nākamais ir 308., deputāta Jura Celmiņa priekšlikums nav atbalstīts, jo šī summa jau ir 306.priekšlikumā.

Sēdes vadītājs.

Celmiņa kungs vēlas runāt par savu priekšlikumu.

J.Celmiņš

(DPS). Godātie kolēģi! Tā kā ir atbalstīts 306.priekšlikums, tad es atsaucu 308., 310., 311. un 312. — savus priekšlikumus.

Sēdes vadītājs.

Paldies! Paldies! Tātad izskatām 309.priekšlikumu.

V.Balodis.

309. priekšlikums, ko ir parakstījuši deputāti Straume, Panteļējevs, Dilba, Kalviņš, Kreituss, nav atbalstīts, jo ir atbalstīts 306. — Ministru kabineta priekšlikums.

Sēdes vadītājs.

Deputāts Čerāns runās debatēs.

K.Čerāns

(TKL). Godātie kolēģi! Es aicinu balsot un atbalstīt šo priekšlikumu! Paldies!

Sēdes vadītājs.

Tātad Straumes kungs iesniedzēju vārdā šo priekšlikumu noņem. Paldies! Tā kā tikko Celmiņa kungs noņēma 310., 311. un 312.priekšlikumu, izskatām 313.priekšlikumu.

V.Balodis

(TB/LNNK) . 313.priekšlikums. Komisija nav atbalstījusi, jo mēs esam nobalsojuši par 306.priekšlikumu, kur ietverta šī summa.

Sēdes vadītājs.

Debatēs runās Kārlis Čerāns.

K.Čerāns

(TKL). Augsti godātie deputāti! Šis atkal ir priekšlikums, kas nedaudz paredz palielināt līdzekļus izglītībai. Un es aicinu to atbalstīt. Paldies.

Sēdes vadītājs.

Aleksandrs Golubovs.

A.Golubovs

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Cienījamie kolēģi! Jūs negribējāt atbalstīt priekšlikumu par 3 miljoniem. Šeit pieprasa miljonu. Un nevis skolotājiem, bet ārpusskolas darbiniekiem, lai arī sagatavotu mūsu nākošos skolniekus iestāšanai skolā. Viņi pašreiz saņem vēl mazāk nekā skolotāji. Tāpēc, ja jūs negribat atbalstīt 3 miljonus, nu atbalstiet vienu miljonu. Un dosim mūsu Latvijas skolniekiem, pirmsskolas vecuma bērniem, stāties skolā un mācīties tālāk. Un arī zināt latviešu valodu. Par ko jūs cīnāties, Dobeļa kungs? Tāpēc atbalstiet šo priekšlikumu. Tas ir viens miljons tikai.

Sēdes vadītājs.

Minūte pagājusi. Modris Lujāns.

M.Lujāns

(TSP). Cienījamie kolēģi! Šeit tieši ir pirmsskolas bērnu iestādes. Un es ceru, ka šajā gadījumā Kreitusu pāris atbalstīs, jo Kreituses kundze ļoti žēlabaini teica, ka pirmsskolas bērnu iestādēs situācija patiešām ir vēl daudz sliktāka nekā skolās. Un tādēļ es ceru, šajā gadījumā arī "Tēvzemes" sirds ietrīsēsies domās par jauno latvju maiņu, par tiem bērniem, kas rīt varbūt nomainīs viņus, vai parīt — kādreiz. Bet iespējams — tā kā kolēģi domā sēdēt šeit Saeimā gadsimtiem ilgi vai gadiem ilgi, tad attiecīgi jaunā maiņa nebūs, un neviens šos kungus nenomainīs. Tādēļ es aicinātu šajā gadījumā šo iniciatīvu atbalstīt un šo miljonu pirmsskolas iestādēm izdalīt.

Sēdes vadītājs.

Ilga Kreituse.

I.Kreituse

(pie frakcijām nepiederoša deputāte). Augsti godātie deputāti! Es atvainojos lielā Modra vārdā, kurš nemāk lasīt diemžēl. Jo tas nav pirmsskolas vecuma iestādēm, šis miljons. Tam pat īstas norādes nav. Jo ko nozīmē — lai sagatavotu skolai? Kas to veiks — skola vai pirmsskolas vecuma iestāde? Man būtu lūgums jums uzmanīgi sekot un atbalstīt miljonu 315. priekšlikuma balsojumā.

Sēdes vadītājs.

Debates beidzam. Vai komisijas vārdā Baloža kungs vēlas ko teikt? Nevēlas. Lūdzu balsošanas režīmu! Balsojam 313.priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 20, pret — 17, atturas — 26. Nav pieņemts.

V.Balodis

(TB/LNNK). Nākamais ir 314. — Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšlikums. Komisija nav atbalstījusi, jo atbalstīts ir 306. (Starpsauciens: "Balsot!")

Sēdes vadītājs.

Deputāti pieprasa balsojumu. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu! Balsojam 314.priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 22, pret — 17, atturas — 31. Nav pieņemts.

V.Balodis.

315. ir deputātu Kreitusu priekšlikums. Komisija nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Vai deputāti piekrīt komisijas atzinumam? Debatēs runās Ilga Kreituse.

I.Kreituse

(pie frakcijām nepiederoša deputāte). Augsti godātie deputāti! Tas ir tas priekšlikums, par ko es runāju un ko mēs ar Harbacēvičas kundzi (es arī viņas vārdā šeit runāju no šīs tribīnes) lūdzam jūs atbalstīt. Jo, cik man ir zināms, šī miljona atbalstīšana nekādā veidā nesagrauj budžetu, nerada deficītu, un nevienam nav jādemisionē, vai Latvijā neveidojas finansiālā krīze.

Otra lieta. Mēs skatām Izglītības likumu pašlaik, kur pirmā izglītības pakāpe ir noteikta ar likumu. Būs pirmsskolas izglītība, kas tiek realizēta galvenokārt pirmsskolas vecuma bērnu iestādēs. Mēs jau, stādot šā gada budžetu, izdarījām, manuprāt, ļoti lielu kļūdu, ka mēs pirmsskolas vecuma iestāžu darbinieku algas pilnībā uzlikām uz pašvaldību pleciem. Valsts nedod neko. Un šobrīd, kad mēs esam atbalstījuši vidēji 10 procentu algu pielikumu vispārizglītojošajās skolās un arī, nu vispār, skolās, kas ir pakļautas Izglītības ministrijai tieši — viņas pārraudzībā esošās, mēs esam it kā šos skolotājus sadalījuši divās daļās.

Sēdes vadītājs.

Minūte pagājusi.

I.Kreituse.

Es otrreiz pieteicos.

Sēdes vadītājs.

Neesat pieteikusies. Pēc Čerāna, Kreituses kundze, jūs runāsit. Kārlis Čerāns.

K.Čerāns

(TKL) Augsti godātie deputāti! Es aicinu arī atbalstīt šo priekšlikumu, kurš, protams, šo problēmu risina tikai daļēji, bet labāk ir daļējs risinājums, nekā šāda risinājuma neesamība. Un ir ļoti labi, ka beidzot parādās arī no Kreituses kundzes un Kreitusa kunga priekšlikums — labot tās kļūdas, kuras Kreitusa kungs kā finansu ministrs iestrādāja 1997.gada budžetā kopā ar Šķēles kungu. Tātad tika veidots šis bezdeficīta budžets, tad viena no metodēm, kādā veidā šis bezdeficīta budžets tika panākts 1997.gadā, tas tika izdarīts tādā veidā, ka bērnudārzu pedagogu algas tika pārliktas uz pašvaldību pleciem. Un tas ir ļoti labi, ka tagad pašiem toreizējā bezdeficīta budžeta autoriem parādās, teiksim, vēlme šīs kļūdas labot. Līdz vēlēšanām gan ir pāris mēneši, bet izlabosim to kļūdu vismaz tagad. Paldies!

 

Sēdi vada Latvijas Republikas Saeimas priekšsēdētāja biedrs Jānis Straume.

Sēdes vadītājs. Ilga Kreituse — otro reizi.

I.Kreituse

(pie frakcijām nepiederoša deputāte). Paldies Čerāna kungam, ka pārtrauca mani pusvārdā, bet pirmsskolas vecuma iestāžu algas uz pleciem pārlika pašvaldībām 1998.gadā, nevis 1997.gadā. Un tāpēc nevajadzētu izplatīt no šīs tribīnes melīgu informāciju! Bet ar šo — ko es vēl gribēju piebilst — ja mēs tagad skolotājiem to naudu esam iedevuši, tad lai arī šis bērnudārza audzinātājs saņemtu kaut šos 10 procentus. Un miljona aprēķins ir no tā, ka valdība šā gada sākumā paziņoja, ka pirmsskolas vecuma bērnu iestādēm ir nepieciešami 10 miljoni. Tas nav ņemts no kaut kurienes citur vai izdomāta summa. Un es tāpēc lūgtu deputātus šo priekšlikumu atbalstīt, lai mēs ar savu budžeta dalījumu šobrīd nesadalītu skolotājus, kuri ir mīļāki deputātiem, kā šeit no tribīnes arī visu laiku tika runāts, un tos, kuri nav tik mīļi. Es gribētu, lai tomēr ir kaut kāda, tomēr vienlīdzība.

Sēdes vadītājs.

Roberts Zīle, finansu ministrs.

R.Zīle

(finansu ministrs). Godāto sēdes vadītāj! Godātie kolēģi! Šī budžeta grozījumos pašvaldībām nāk klāt 12 miljoni no iedzīvotāju ienākuma nodokļa plus tālāk ir priekšlikums — 3,4 miljoni vēl dotācija nabadzīgākām pašvaldībām. Kopā 15 miljoni. Vai tiešām mums te šī situācija ir jāsagrauj, pašreizējā izveidotā kārtība, ka par šo — par pirmsskolas vecuma pedagoģiskiem darbiniekiem maksā pašvaldības? Lūdzu neatbalstīt šo priekšlikumu! Un bez tam, ko man atbildēt tām māmiņām un vecmāmiņām, kas audzina bērnu pirms skolas mājās? Kā maksāt viņām?

Sēdes vadītājs.

Janīna Kušnere, frakcija Latvijai.

J.Kušnere

(TKL). Godātie kolēģi! Es aicinātu jūs atbalstīt šo priekšlikumu. Ir ļoti nepieciešams atbalstīt pirmsskolas iestādes, it īpaši lauku rajonos, pagastos. Es jau minēju to iemeslu, kāpēc tas tā ir, jo bērniem diemžēl tā ir vienīgā vieta, kur viņi pat var kādreiz paēst. Bet ir vēl viens apstāklis, apstāklis, kāpēc šis priekšlikums būtu jāatbalsta. Nauda tā nav liela, taču lūdzu pievērsiet uzmanību, tur apakšā ir rakstīts — līdzekļu sadali pa pašvaldībām nosaka Izglītības un zinātnes ministrija. Respektīvi, es ļoti ceru, ka Izglītības un zinātnes ministrija tiešām skatīsies, kur ir visvairāk nepieciešams un kur ir vissliktākā situācija, lai šo bērnudārzu nevajadzētu slēgt ciet. Tādēļ es ļoti lūdzu, cienījamie kolēģi, atbalstīt jūs šo priekšlikumu!

Sēdes vadītājs.

Jānis Mauliņš, frakcija "Latvijai".

J.Mauliņš

(TKL). Es te gribētu novērst tikai kārtējo, cerams, netīši radušos dezinformāciju. Bērnudārzu pedagogiem pretlikumīgi tika nedotas mērķdotācijas pašvaldībām. Pret likumu. Mēs to lietu gribējām iesūdzēt Satversmes tiesā, bet nesūdzējām tapēc, lai steigā netiktu pieņemts šis likums, kas tika pieņemts 1998.gadā, Kreituse vienkārši nav informēta par šo stāvokli. Tagad tiešām ir. Paldies par uzmanību!

Sēdes vadītājs.

Kārlis Čerāns, frakcija "Latvijai".

K.Čerāns

(TKL). Augsti godātais Zīles kungs! Es uzskatu, ka atbildība par bērnudārzu pedagogu algām, tā ir valsts atbildība, un valstij ir jāspēj garantēt mehānisms un finanses, lai šie bērnudārzu vadītāji un bērnudārzu pedagogi šīs savas algas saņemtu pienācīgā līmenī.

Un tajā pašā laikā es arī pateikšu pilnīgi skaidri to, ka ar nekādas viltīgas demagoģijas palīdzība šeit nevienam no bijušās politiskās elites pārstāvjiem, ne esošam, ne bijušam, neizdosies aiziet no atbildības par to, ko viņš ir darījis. Paldies!

Sēdes vadītājs.

Aivars Kreituss.

A.Kreituss

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Cienījamie deputāti! Man nav laika te runāt par Čerāna kunga maldiem budžeta jautājumos, bet es gribētu lūgt arī valdošās koalīcijas deputātus tomēr nobalsot par šo vienu miljonu. Nākamais priekšlikums no mums ir 2,5 miljoni pusgadam, tas ir 50%, to ideju mēs aizstāvam, ka 50% pirmsskolas vecuma pedagoģisko darbinieku algām vajadzētu maksāt no pašvaldībām, 50% valstij piemaksāt, tad mēs šo jautājumu varētu atrisināt, bet, redzot šodienas sasprindzināto situāciju ap budžetu, tad mēs nākamo jautājumu noņemtu, kur ir 2,5 miljonu prasība, ja varētu nobalsot šo miljonu. Es zinu, es saprotu Zīles kunga pozīciju, viņš runā no savām pozīcijām pareizi un taisnīgi, bet tajā pašā laikā budžets no 1 miljona nesagrūs un revolūcija nenotiks, un mēs varam virzīties tālāk, un šo miljonu varētu tomēr iedot pirmsskolas vecuma bērnu pedagogu algām. Paldies!

Sēdes vadītājs.

Andris Tomašūns, frakcija "Latvijas ceļš".

A.Tomašūns

(LC). Par bērnudārzu pedagogu algām un attiecīgi sociālajiem maksājumiem varētu piekrist, ja būtu saruna konceptuālā līmenī par to, ka ir nepieciešams atgriezties atpakaļ pie tā, ko mēs kādreiz esam pazaudējuši Andra Šķēles valdīšanas laikā, kad bija šis lielais spiediens vispār pedagogu algas atdot projām uz pašvaldībām, bet uz šo brīdi šāda mehānisma nav, un īpaša spiediena no Pašvaldību savienības šobrīd arī nav bijis, jo pašvaldības ir pielāgojušās un pašlaik mēģina tikt galā ar šo pašvaldību pārziņā esošo bērnudārzu un pedagogu finansēšanu. Tāpēc es lūdzu varbūt šobrīd nemēģināt populistiski skatīties šo jautājumu, bet, par nākošā gada budžetu domājot, ne tikai naudu prasīt, bet arī skatīties uz mehānismiem.

Sēdes vadītājs.

Jānis Mauliņš — otro reizi.

J.Mauliņš

(TKL). Es cerēju, ka šī apspriešana tiešām būs lietišķa, bet šeit mēs redzam, zinām, ka Šķēle tagad sola zelta kalnus skolotājiem, Kreituss sola, bet tad, kad viņi bija valdībā, tieši viņi, pārkāpdami likumu, nedeva mērķdotācijas pedagogiem pirmsskolas iestādēs. Un es uzskatu, ka tā ir negodīga aģitācija un apmelošana, ja tagad, izrādās, viņiem neinteresē sava priekšlikuma atbalstīšana, bet interesē uzbrukt Kārlim Čerānam un tautas kustībai "Latvijai". Tās ir tikai pirmsvēlēšanu runas, ne lietišķa apspriešana. Paldies par uzmanību!

Sēdes vadītājs.

Aleksandrs Golubovs.

A.Golubovs

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Cienījamie kolēģi! Kam ir prasīta šī nauda? Šī nauda — viens miljons — prasīta pirmsskolas iestāžu darbinieku darba samaksai. Šeit neiet runa par kaut kādām vecmāmiņām, šeit neiet runa par vēl kaut ko, mums pastāv pašreiz Latvijā pirmsskolas iestādes, mēs paaugstinājām pašreiz darba algu mediķiem, paaugstinājām skolu skolotājiem, tad vajag arī paaugstināt pirmsskolas iestāžu darbinieku darba samaksu, tie ir tādi paši skolotāji. Es tikai nesaprotu, par kādiem mistiskajiem 15 miljoniem šeit runā Zīles kungs. Es vispar 15 miljonus šeit nekur neredzu.

Sēdes vadītājs.

Janīna Kušnere, frakcija "Latvijai". Otro reizi.

J.Kušnere

(TKL). Godātā Saeima! Ja "Latvijas ceļš" atzīst, ka savā laikā bērnudārzu nodošana pašvaldībām, tā bija Šķēles kļūda, tad, es domāju, būsim konsekventi līdz galam, un šī kļūda pašreiz ir jālabo, piešķirot pirmsskolas iestāžu darbiniekiem to summu, tādēļ, cienījamais "Latvijas ceļš", es ceru, ka jūs balsosiet par šīs summas piešķiršanu un labosiet Šķēles kļūdu. Ja jūs to nedarāt, tad tas nozīmē, ka jūs atbalstāt Šķēli un viņa politiku, un ja runa ir par pašvaldību pielāgošanos šim procesam, tad pašvaldību pielāgošanās notiek sekojoši: bērnudārzi vienkārši tiek slēgti, jo pašvaldības nespēj panest finansiāli šo nastu, ko savā laikā Šķēle uzlika, bet "Latvijas ceļš" to atbalstīja.

Sēdes vadītājs.

Aleksandrs Golubovs — otro reizi.

A.Golubovs

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Cienījamie kolēģi! Es vēlreiz gribu jūs kaut kā pārliecināt, ka pašreiz vēl strādā pirmsskolas iestādes, vēl strādā, un tur kaut kur palika vēl speciālisti pirmsskolas jautājumos, bet par tādu darba samaksu viņi drīz no turienes aizies, ja mēs nepaaugstināsim viņiem darba samaksu, viņi aizies, un kas tad varēs audzināt mūsu bērnus, jūsu bērnus, manus bērnus, jūsu, Vidiņa kungs, mazbērnus, Jurdža kunga bērnus, varbūt mazbērnus, kas viņus audzinās? (No zāles: "Golubovs!") Kas viņus audzinās mīlēt Latviju, neviens, tad mēs pazaudēsim speciālistus, ja mēs nepaaugstināsim viņiem darba samaksu. Lūdzu nobalsot par šo priekšlikumu!

Sēdes vadītājs.

Debates beidzam. Komisijas vārdā — deputāts Vents Balodis.

V.Balodis

(TB/LNNK). Paldies. Es gribētu piekrist Zīles kungam un teikt, ka mēs pašvaldībām esam ļoti lielu daļu no šī budžeta jau piešķīruši, un lūdzu neatbalstīt deputāta Kreitusa priekšlikumu!

Sēdes vadītājs.

Lūdzu balsošanas režīmu. Balsosim par 315. — Ilgas Kreituses un Aivara Kreitusa priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 28, pret — 8, atturas — 31. Priekšlikums nav pieņemts.

V.Balodis.

316. ir deputāta Kreitusa priekšlikums par krietni lielāku summu — 2 miljoniem 500 tūkstošiem, komisija nav atbalstījusi šo priekšlikumu. (Starpsauciens: "Balsot!")

Sēdes vadītājs.

Deputāti pieprasa balsojumu. Lūdzu zvanu! Balsosim par 316. — deputātu Ilgas un Aivara Kreitusu priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 24, pret — 13, atturas — 27. Priekšlikums nav pieņemts. Tālāk, lūdzu!

V.Balodis.

317. ir deputāta Jura Celmiņa priekšlikums, komisija nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Lūdzu zvanu! Balsojam 317. — deputāta Celmiņa priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 31, pret — 14, atturas — 27. Priekšlikums nav pieņemts.

V.Balodis.

318. ir deputāta Kārļa Čerāna priekšlikums, komisija to nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Deputātiem iebildumu nav.

V.Balodis.

319.ir deputāta Jura Celmiņa priekšlikums, komisija nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Lūdzu zvanu! Balsojam par 319. — deputāta Jura Celmiņa priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 25, pret — 13, atturas — 29. Priekšlikums nav pieņemts.

V.Balodis.

320. ir frakcijas "Latvijai" priekšlikums par dotāciju Pašvaldību izlīdzināšanas fondam, komisija nav atbalstījusi, jo ir atbalstīts 322.priekšlikums.

Sēdes vadītājs.

Deputātiem iebildumu nav. Tālāk, lūdzu!

V.Balodis.

321.ir deputātā Kārļa Čerāna priekšlikums, arī to komisija nav atbalstījusi, jo atbalstīts ir 322.priekš-likums.

Sēdes vadītājs.

Uzsākam debates. Kārlis Čerāns, frakcija "Latvijai".

K.Čerāns

(TKL). Augsti godātie deputāti! Es gribu paskaidrot šo atšķirību starp šo 321. priekšlikumu un atbalstīto 322.priekšlikumu. Un šī atšķirība ir tāda, ka 321.priekšlikums ir izveidots, analizējot tās dotācijas, ko pašvaldības ir saņēmušas no izlīdzināšanas fonda 1997.un 1998.gadā, un ir vesela virkne tādu pašvaldību, kurās šī dotācija ir no 1997. uz 1998.gadu samazinājusies vai attiecīgi palielinājušās iemaksas, un šie zaudējumi, ko pašvaldības ir cietušas mūsu eksperimentā finansu izlīdzināšanas algoritma dēļ, šie zaudējumi, tie sastāda atsevišķās pašvaldībās pat vairākus 10 tūkstošus latu, un mēs esam saņēmuši šeit, Saeimā, vēstules, un šādā veidā ir izveidots šis priekšlikums, lai kompensētu šīs dotācijas samazinājumu no Pašvaldību izlīdzināšanas fonda. Es labprāt atbalstītu arī šo 322.priekšlikumu un iestrādātu viņā elementus no mana priekšlikuma, bet tā kā šī elementu iestrāde nav iespējama, tad acīmredzot tas nebūs šeit objektīvi balsojams un atbalstāms. Paldies!

Sēdes vadītājs.

Debatēs vairāk pieteikušies nav. Komisijas vārdā — deputāts Vents Balodis.

V.Balodis

(TB/LNNK). Es gribu informēt deputātus, ka 322.priekšlikumā ir precīzi Ministru kabineta aprēķinātas šīs summas, kuras arī ir saskaņotas ar Pašvaldības savienību, un lūdzu atbalstīt 322. un neatbalstīt 321. — deputāta Čerāna priekšlikumu.

Sēdes vadītājs.

Lūdzu balsosim! Balsošanu neviens neprasa.

V.Balodis.

Lūdzu atbalstīt 322.priekšlikumu, kuru komisija ir atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Iebildumu nav. Pieņemts.

V.Balodis.

323. ir Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšlikums, bet mēs jau esam atbalstījusi tieši tādu pašu iepriekšējo 322.priekšlikumu.

Sēdes vadītājs.

Debatēs pieteicies deputāts Jānis Kalviņš.

J.Kalviņš

(LNRP, LZP).Es komisijas vārdā atsaucu šo priekšlikumu!

Sēdes vadītājs.

Tālāk, lūdzu!

V.Balodis.

Līdzīgs arī ir 324.priekšlikums, to ir parakstījuši vairāki deputāti, komisija šo nav atbalstījusi, jo atbalstījusi 322.priekšlikumu.

Sēdes vadītājs.

Nav iebildumu.

V.Balodis.

325. ir Sociālo un darba lietu komisijas priekšlikums, komisija nav atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Uzsākam debates. Janīna Kušnere, frakcija "Latvijai".

J.Kušnere

(TKL). Cienījamie kolēģi! Šis priekšlikums ir cieši saistīts ar analfabētisma tālāku attīstību mūsu valstī. Ja mēs nobalsosim par šo naudu, tad acīmredzot tā situācija varētu uzlaboties, jo tā būtība ir, ka uz 1.septembri mazturīgo ģimeņu bērniem mēs iedodam 15 latus uz vienu bērnu, lai viņi varētu uzsākt mācību gadu. Lai viņi varētu uzsākt iet skolā. Mēs labi zinām, ka gan Birkava laika valdība, gan Gaiļa valdība, gan Šķēles valdība nav rūpējušies par bērniem, un analfabētisms Latvijā ir joprojām pieaudzis. Un tas diemžēl nav mazinājies arī tagad, Krasta valdības laikā. Ja mēs to gribam mazināt, tad mums šinī gadījumā ir jāatrod šie naudas līdzekļi. Tie nav lieli, un mums ir.

Sēdes vadītājs.

Minūte pagājusi. Aleksandrs Golubovs.

A.Golubovs

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Cienījamie kolēģi! Kam šeit Sociālo un darba lietu komisija prasa naudu? Tā prasa naudu vienreizējiem pabalstiem, skolniekiem no maznodrošinātām ģimenēm. Un ieskatieties, šeit ir viens cipars. 135 tūkstoši — tas ir skolēnu skaits no maznodrošinātām ģimenēm. Tie ir Labklājības ministrijas dati. Iedomājieties tajā skaitlī. Tas ir mūsu mazajā Latvijā. Ja mēs nedosim tos nieka 2 miljonus šīm te maznodrošinātajām ģimenēm, šie bērni varbūt šajā gadā, varbūt nākošajā gadā nevarēs iet uz skolu. Ko viņi darīs tālāk? Viņi paliks uz ielas. Ko mēs ar viņiem tālāk darīsim? Mums būs vajadzīgi pēc dažiem gadiem cietumi

Sēdes vadītājs.

Viena minūte pagājusi. Jānis Mauliņš, frakcija "Latvijai".

J.Mauliņš

(TKL). Godātie deputāti! Vai tā nav traģēdija, ka Golubovam, ko mēs visu laiku uzskatījām par okupantu pārstāvi, jāaizstāv mūsu jaunā paaudze pret panicināšanu. Patiešām, demogrāfijas apakškomisijā jau tika izlemts, ka panāksim kaut kādā ceļā — vai caur likumdošanu, vai griešanos pie Ministru kabineta, lai šos līdzekļus piešķir. Tas ir, lai nebūtu tā, ka šie bērni, kuri nāk no mazturīgo ģimenēm, paliktu bez grāmatām, bez rakstāmlietām. Lūdzu atbalstiet, jo tā ir traģēdija, ja mūsu jaunā paaudze trūkuma dēļ nedabū izglītību.

Sēdes vadītājs.

Ilga Kreituse, pie frakcijām nepiederoša deputāte.

I.Kreituse

(pie frakcijām nepiederoša deputāte). Augsti godātie deputāti! Es vispirms gribētu atvainoties visu priekšā Golubova kungam, jo viņa priekšteči okupāciju Latvijā, izrādās, ir veikuši 18.gadsimtā kā vecticībnieki. Tāpēc mums nevajadzētu šeit vienam otram mētāties ar šādiem vārdiem.

Es nebiju gatavojusies atbalstīt šo priekšlikumu. Bet šoreiz es aicināšu tos, kas nobalsoja pret bērnudārzu audzinātāju algām, atbalstīt. Jo ar šo pret balsojumu un nedodot neko klāt pirmsskolas vecuma iestāžu darbiniekiem, mēs viņus principā esam padarījuši, pietuvinājuši vēl vairāk tanī grupā, ko sauc par mazturīgajiem. Jo es nezinu, kā bērnudārza audzināja ar 45 latiem aizsūtīs savu bērnu uz skolu. Tas nekas, ka viņa pirms tam būs sagatavojusi citus bērnus. Es aicinu atbalstīt šo priekšlikumu, jo starp mazturīgajiem mēs esam ielikuši tos cilvēkus, kuriem ir jārūpējas par bērnu izglītību.

Sēdes vadītājs.

Pēteris Tabūns, apvienības "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK frakcija. Atsauc. Debates beidzam. Komisijas vārdā — deputāts Vents Balodis.

V.Balodis

(TB/LNNK). Lūdzu deputātus balsot!

Sēdes vadītājs.

Lūdzu zvanu! Balsojam par 325. — Sociālo un darba lietu komisijas priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 28, pret — 13, atturas — 30. Priekšlikums nav pieņemts.

V.Balodis.

Godātie deputāti! Tā kā mēs esam pabeiguši šīs tabulas, tagad izskatīsim priekšlikumus. Man ir ļoti liels lūgums — atgriezties pie 186.priekšlikuma. Tas ir Budžeta un finansu (nodokļu) komisijas priekšlikums par 15 tūkstošiem Valsts akadēmiskā kora "Latvija" finansējumam. Budžeta komisija to ir atbalstījusi. Bet šorīt no rīta, sākot darbu, mēs vakar iesākām, bet nenobalsojām par to, un sākām šorīt ar 187. Vai deputātiem nav iebildumu, ja mēs atbalstām šo priekšlikumu?

Sēdes vadītājs.

Iebildumu nav. Pieņemts. Tālāk, lūdzu!

V.Balodis.

Tālāk seko 3.tabula, kurā ir dažādi iesniedzēji, bet priekšlikumi par izdevumu palielināšanu bez norādīta līdzekļu avota. Lūdzu visus šos priekšlikumus neatbalstīt, jo nav norādīti avoti, no kuriem ņemt līdzekļus.

Sēdes vadītājs

. Deputātiem iebildumu nav. Paldies! Tālāk, lūdzu!

V.Balodis.

Priekšlikumi par 6.pielikumu ir saistīti ar mūsu jau iepriekš nobalsotajām summām, un tādēļ priekšlikums ir 350.priekšlikumu, kas ir 6.pielikumā, neatbalstīt, bet atbalstīt 134.lapaspusē 351. — Budžeta un finansu (nodokļu) komisijas priekšlikumu.

Sēdes vadītājs.

Deputātiem iebildumu nav. Tālāk, lūdzu!

V.Balodis.

135.lapaspusē priekšlikumi par līdzekļu pārdali. Mums ir jāatbalsta pašvaldību lietu valsts ministra Bunkša kunga priekšlikums — pārdalīt investīcijas. Komisija šo priekšlikumu ir atbalstījusi. Tas ir 352.priekšlikums.

Sēdes vadītājs.

Deputāti piekrīt. Tālāk, lūdzu!

V.Balodis.

"B" tabula vairs nav balsojama, jo visa ir jau saistīta ar mūsu iepriekšējiem balsojumiem.

Sēdes vadītājs.

Iebildumu nav. Tālāk, lūdzu!

V.Balodis.

Lūdzu atšķirt 143.lapaspusi. 434. ir Satiksmes ministrijas valsts sekretāra Ulda Pētersona priekšlikums — aizstāt galvojumu projektam — Latvijas jūras administrācija ar — Rīgas ostas pārvalde. Komisijas ir atbalstījušas.

Sēdes vadītājs.

Sākam debates. Kārlis Čerāns, frakcija "Latvijai".

K.Čerāns

(TKL). Augsti godātie deputāti! Es aicinu šo priekšlikumu neatbalstīt. Latvijas jūras administrācija ir veiksmīgi strādājusi, šos projektus uzsākusi. Un lai tā arī to turpina darīt.

Sēdes vadītājs.

Vairāk debatēs pieteikušos nav. Komisijas vārdā — deputāts Vents Balodis.

V.Balodis.

Lūdzu deputātus balsot.

Sēdes vadītājs.

Lūdzu zvanu! Balsojam par 434. — Satiksmes ministrijas valsts sekretāra Pētersona priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 42, pret — 5, atturas — 9. Priekšlikums pieņemts.

V.Balodis.

Tālāk 144.lapaspusē ir vairāki priekšlikumi, bet ir atbalstāms tikai 439. — Budžeta un finansu (nodokļu) komisijas priekšlikums, kurš nosaka, ka visas pozīcijas Likuma par valsts budžetu 1998.gadam 10. līdz 14.pielikumos palielināt proporcionāli, nobalsot par 1. un 2.tabulu.

Sēdes vadītājs.

Deputātiem iebildumu nav par 435. līdz 439. priekšlikuma komisijas atbalstītā variantā. Lūdzu tālāk!

V.Balodis.

Nākamais — 145.lapaspusē ir tabulas par dažādiem pagastiem, un 440. — deputāta Kārļa Čerāna priekšlikums nebūtu atbalstāms, izejot jau no mūsu iepriekšējiem balsojumiem.

Sēdes vadītājs.

Deputāti piekrīt. Tālāk, lūdzu!

V.Balodis.

Tāpat arī nav atbalstāma 153.lapaspusē Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sagatavotā tabula.

Sēdes vadītājs.

Deputāti piekrīt. Tālāk, lūdzu!

V.Balodis.

Ir atbalstāms 443.priekšlikums 159.lapaspusē, kurš ir Ministru kabineta alternatīvais priekšlikums.

Sēdes vadītājs.

Deputāti piekrīt.

V.Balodis.

Paldies! Līdz ar to mēs esam izskatījuši visus priekšlikumus un varam atgriezties pie teksta daļas, kura gan ir visa pārsvarā atkarīga no mūsu iepriekšējiem balsojumiem.

Sēdes vadītājs.

Lūdzu!

V.Balodis.

Pirmais, Budžeta un finansu (nodokļu) komisijas priekšlikums, ir apstiprināt ieņēmumu apjomus saskaņā ar balsojumiem par 1.tabulu.

Sēdes vadītājs.

Deputāti piekrīt. Tālāk, lūdzu!

V.Balodis.

Otrais, arī Budžeta un finansu (nodokļu) komisijas priekšlikums, arī izriet no mūsu iepriekšējiem balsojumiem.

Sēdes vadītājs.

Iebildumu nav. Pieņemts.

V.Balodis.

Trešais ir Juridiskā biroja priekšlikums. Budžeta komisija ir atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Deputāti arī atbalsta.

V.Balodis.

Ceturtais ir Budžeta un finansu komisijas priekšlikums. Komisija ir atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Deputāti piekrīt.

V.Balodis.

5. ir Valsts pārvaldes... Paldies!

Sēdes vadītājs.

Tālāk, lūdzu!

V.Balodis.

6. ir Ministru kabineta priekšlikums. Komisija ir atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Deputāti piekrīt.

V.Balodis.

7. ir Budžeta un finansu (nodokļu) komisijas priekšlikums. Komisija ir atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Deputāti piekrīt. Pieņemts.

V.Balodis.

8. ir Valsts pārvaldes un pašvaldību komisijas priekšlikums. Komisija ir atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Piekrīt deputāti.

V.Balodis.

9. ir Juridiskā biroja priekšlikums. Komisija atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Iebildumu nav. Pieņemts.

V.Balodis.

10. ir Juridiskā biroja priekšlikums. Komisija ir atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Arī deputāti piekrīt. Pieņemts.

V.Balodis.

No 11. līdz 16. ir Juridiskā biroja priekšlikumi, kurus visus komisija ir atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Par 11. līdz 16. priekšlikumu Budžeta komisijas atzinumiem nav iebildumu? Nav. Pieņemts.

V.Balodis.

17. ir Ministru kabineta priekšlikums. Komisija ir atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Deputāti piekrīt. Pieņemts.

V.Balodis.

18. ir Budžeta komisijas priekšlikums. Komisija ir atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Deputāti arī atbalsta.

V.Balodis.

19. ir Juridiskā biroja priekšlikums. Komisija ir atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Iebildumu nav.

V.Balodis.

Paldies, deputāti, par lielo darbu! Esam pabeiguši izskatīt visus priekšlikumus. Lūdzu nobalsot par budžeta grozījumiem otrajā, galīgajā lasījumā. (Aplausi.)

Sēdes vadītājs.

Lūdzu balsošanas režīmu. Balsojam par likumprojekta "Grozījumi likumā "Par valsts budžetu 1998.gadam"" pieņemšanu galīgajā lasījumā. Lūdzu rezultātu! Par — 63, pret — 12, atturas — 1. Likums pieņemts.

V.Balodis.

Paldies!

 

Sēdes vadītājs. Pirms turpinām darbu, Prezidijs ir saņēmis piecu deputātu, desmit deputātu iesniegumu — Saeimas sēdes darba kārtībā pēc likumprojekta "Grozījumi likumā "Par valsts budžetu 1998.gadam"" iekļaut Saeimas lēmuma projektu par 1998.gada 22.jūnija Saeimas ārkārtas sesijas translāciju Latvijas televīzijā. Jo tiek izskatīts visiem Latvijas iedzīvotājiem svarīgs jautājums par pilsonības piešķiršanu. (Starpsauciens: "Kas maksās?") Viens var runāt par, viens — pret. Lūdzu, Lībanes...

K.Lībane

(LC). Cienījamie kolēģi, pirms iesniegt šādus lēmuma projektus, visiem deputātiem vajadzētu iepazīties ar likumu. Tātad likumā (un Saeimas lēmums nevar būt pretrunā likumam) ir rakstīts, ka neviens nedrīkst jaukties jau sastādītās programmās, un tā kā uz pirmdienu, to viņi skaidro, ka programma ir sastādīta, tad arī Saeimai, manuprāt, vajadzētu atturēties no iejaukšanās šajā lietā.

Sēdes vadītājs.

Andris Rubins.

A.Rubins

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Deputāti! Mēs, 11 dažādu partiju deputāti, esam parakstījuši šo lūgumu, lai Saeima balsotu par Saeimas lēmuma produktu, lai televīzija raidītu 22.jūnija Saeimas ārkārtas sesiju. Jo tur ir ļoti svarīgs jautājums par pilsonības piešķiršanu, par pilsonības piešķiršanu bērniem, kas ir dzimuši neatkarīgajā Latvijā. Protams, visu partiju pārstāvji ir parakstījušies. Atteicās parakstīties "Latvijas ceļš", jo "Latvijas ceļam" ir bailes no atklātības. Un tagad Lībanes kundze jeb jaunkundze te runā par kaut kādām izmaksām. Lai visa Latvija dzird, kā tiek lemts par pilsonības piešķiršanu. Mums ir zvanījuši daudzi cilvēki, un viņi nepiekrīt, ka piešķir pilsonību tikai bērniem un vecākiem nepiešķir. Citi grib, lai piešķir arī vecākiem un bērniem vienlaicīgi. Citi grib, lai pilsonību piešķir tikai bērniem, lai pieņem tādu lēmumu, ka piešķirs to pilsonību. Bet izlems to, kad viņiem būs 15 gadi. Jā, un nav ko te daudz runāt arī, Leiškalna kungs, ja jūs esat pret, jūs varēsiet balsot pret vai par, vienalga, kā jūs gribat. Es sazinājos ar Latvijas televīziju un Latvijas televīzija teica: "Ja, protams, būs tāds lēmums, tad viņi var translēt." Protams, to Prezidijs lems. To esam ierosinājuši, 11 deputāti, te ir parakstījis gan Rubins, Kreituss, Čevers, Ozoliņš, Pētersons, Rāzna, Kalnbērzs, Veldre, Saulītis, Eniņš, mēs jau uzdodam Saeimas Prezidijam rūpēties, lai 22.jūnija Saeimas ārkārtas sesija tiktu translēta Latvijas televīzijā. Un tāpēs es aicinu visus balsot par.

Sēdes vadītājs.

Ņemot vērā Saeimas Kārtības ruļļa 117.pantu, Kristiānas Lībanes izteiktais viedoklis ir uzskatāma kā iebilšana pēc būtības... Tātad šis jautājums nav izskatāms šajā sēdē...

Tātad, kā man aizrādīja Kusiņa kungs, vispirms ir jābalso par to pēc tam, kad ir izteicies viens par un viens pret, vai šāds Prezidija ziņojums par šo lēmuma projektu ir iekļaujams darba kārtībā? Tātad mēs tagad balsosim par šī lēmuma projekta — Prezidija ziņojums par šo lēmumu projektu — iekļaušanu darba kārtībā. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsojumu! Lūdzu rezultātu! Par — 55, pret — 11, atturas — 9. Tā kā Kristiāna Lībane iebilda, tad šis jautājums šajā dienas kārtībā netiek iekļauts. Viņa iebilda... Lūdzu vēlreiz. Kristiāna Lībane — frakcija "Latvijas ceļš".

K.Lībane

(LC). Ja kādam radās šaubas par maniem vārdiem, tad es varu atkārtot vēlreiz. Es iebilstu pret šī jautājuma iekļaušanu šodienas darba kārtībā. Paldies!

Sēdes vadītājs.

Jautājums ir... Ilga Kreituse.

I.Kreituse

(pie frakcijām nepiederoša deputāte). Augsti godātie kolēģi! Pirms nākat tribīnē, izdomājiet, ko jūs iebilstat un ko jūs runājat. Mēs tikko kā nobalsojām par tā iekļaušanu darba kārtībā. Prezidijam nekāds ziņojums par Saeimas lēmuma projektu nav jāsagatavo un komisijai nav jānodod, ja Saeima to nav nobalsojusi. Vajag izdomāt, ko īsti grib, kad runā. Un par ko mēs īsti balsojam, un formulēt precīzi tās lietas, kas notiek, nevis pašlaik jaukt galvu vienam un otram.

Sēdes vadītājs.

Tātad, lai būtu skaidrība. 117. Kārtības ruļļa pants, 4. daļa: ja iesniegtie patstāvīgie priekšlikumi bijuši pieejami deputātiem vismaz 72 stundas pirms attiecīgās sēdes, Prezidijs ziņo par tiem Saeimai uzreiz pēc ziņojumiem par saņemtajiem likumprojektiem. Pēc vismaz 5 deputātu priekšlikuma Saeima var nolemt, ka Prezidijs ziņo arī par tiem patstāvīgajiem priekšlikumiem, kas nav bijuši pieejami deputātiem vismaz 72 stundas. Tas jau notika. Un, ja ir iebildums, tad automātiski šajā sēdē šo lēmuma projektu nevar izskatīt. Paldies!

 

Skatām tālāk nākošo darba kārtības jautājumu — lēmuma projekts "Par Nacionālo bruņoto spēku komandiera iecelšanu". Aizsardzības un iekšlietu komisijas vārdā — Kārlis Druva, LZS, KDS frakcija.

K.J.Druva

(LZS, KDS). Augsti godātais Prezidij, augsti godātie deputāti! Aizsardzības un iekšlietu komisija savā 16. un 17. jūnija sēdē izskatīja Valsts prezidenta ierosinājumu — iecelt Zemessardzes pulkvedi Juri Eihmani par Nacionālo bruņoto spēku komandieri, vienlaicīgi atbrīvojot viņu no Zemessardzes komandiera amata.

Tajā pašā laikā komisija arī izskatīja Zemessardzes majora Raimonda Graubas iecelšanu par Zemessardzes komandieri. Abas šīs personas Aizsardzības un iekšlietu komisijā tika atbalstītas. Starp citu, pulkveža Eihmaņa kandidatūra tika atbalstīta vienbalsīgi.

Es vēlētos arī pateikt cienījamajiem deputātiem, ka abi šie kandidāti ir izglītoti Rietumos. Nepilnu nedēļu atpakaļ pulkvedis Eihmanis pabeidza augstāko izglītību Amerikas Savienoto Valstu karaskolā. Tajā pašā laikā Raimonds Grauba ir studējis Anglijas augstākajā kara skolā, un paliek tikai pusotrs mēnesis, pirms viņš arī pabeigs to.

Es Aizsardzības un iekšlietu komisijas vārdā lūdzu atbalstīt pirmkārt projektu par Zemessardzes pulkveža Jura Eihmaņa iecelšanu NBS komandiera amatā.

Sēdes vadītājs.

Uzsākam debates. Odisejs Kostanda, frakcija "Latvijai".

O.Kostanda

(TKL). Godājamie kolēģi! Es aicinu balsot pret Jura Eihmaņa apstiprināšanu par Nacionālo bruņoto spēku komandieri, un tos, kas šobrīd domā, ka varētu to darīt, aicinu izvērtēt, ka ir daudzi jautājumi, uz kuriem nav saņemtas atbildes. Un tie ir saistīti ar daudzajiem skandāliem un nelikumībām, kurās iesaistīts Zemessardzes kādreizējais komandieris Juris Eihmanis.

Uz šiem jautājumiem gaida atbildes gan deputāti, gan Latvijas sabiedrība. Kā atceramies, viens no šiem skandāliem bija saistīts ar likuma pārkāpumiem, ko konstatēja Valsts kontroles saimnieciskās darbības revīzijas departaments, izskatot Zemessardzes un angļu firmas "Allmakes projects LTF" sadarbību. Toreizējais Zemessardzes štāba priekšnieks Juris Eihmanis 1993. gada 22. oktobrī, pārkāpjot savas pilnvaras, bez Zemessardzes priekšnieka atļaujas noslēdza līgumu ar angļu firmu par 100 lietotu automašīnu "Landrover" piegādi un atjaunošanu Latvijā. Interesanti, ka speciāli šim nolūkam tika izveidota SIA "Labais krasts". Secināts revīzijā, ka firmas darbība bija neveiksmīga, noslēgtais līgums bija izdevīgs tikai angļiem, jo līgumā nebija atrunāta restaurācijai iegādājamo mašīnu kvalitāte. Faktiski angļi ne ar ko neriskēja, viņiem ne par ko nebija jāatbild, un tādējādi iepirkšanas brīdī vienas automašīnas vidējā cena bija aptuveni 3500 latu. Kopā ar restaurāciju viena automašīna izmaksājusi 6327 latus. 16 automašīnas vispār nebija atjaunojamas, bet arī tās tika iepirktas par 8030 ASV dolāriem katra. Nav saprotams arī, kāpēc par 98 automašīnu remontam paredzētajiem līdzekļiem restaurētas tikai 84 automašīnas.

Vēl vairāk. Tika pārkāptas likuma prasības, patvaļīgi veidojot kopuzņēmumu SIA "Labais krasts". Tā veidošanai tika izdota Zemessardzes štāba priekšnieka Jura Eihmaņa pavēle, reorganizējot Zemessardzes uzņēmumu "Labais krasts". Saskaņā ar likumu Eihmanis nebija tiesīgs izdot šādu pavēli. Bez Ministru kabineta atļaujas kopuzņēmumā tika iesaistīta angļu firma. Turklāt uzņēmējsabiedrības pamatkapitālā iekļauta arī kāda nepabeigta viesnīca. Valsts kontroles revīzijā konstatēti vēl vairāki citi pārkāpumi, kuru rezultātā valstij nodarīti ievērojami finansu zaudējumi.

Joprojām mums nav zināms, kādu sodu par šiem daudzajiem likuma pārkāpumiem saņēma toreizējais Zemessardzes štāba priekšnieks Juris Eihmanis. Vai tiešām pietika tikai ar tēvišķīgu aizrādījumu kā bērnam, kas par daudz aizrāvies ar blēņošanos, bet kas un kad atmaksāja valstij šīs automašīnu afēras rezultātā radītos zaudējumus?

Cits piemērs. Tā sauktais Zemessardzes ieroču skandāls. Zināms, ka jau 1993. gadā Zemessardze ar Slovākijas firmu "Katrim Stella" noslēdza līgumu par apjomīgu ieroču iepirkumu. Piegādes turpinājās divus gadus. Vēl šodien zemessargi stāsta leģendas par mistiskajiem ieročiem, kurus saņēma šajā laikā. Pēc tam šī firma "Katrim Stella" piegādāja ieročus arī NBS. Par to toreizējo aizsardzības ministru Māri Gaili informēja Zemessardzes komandieris Juris Eihmanis, kurš tolaik bija arī Nacionālo bruņoto spēku komandiera vietas izpildītājs.

1995. gada 13. oktobra vēstulē Eihmanis rakstīja par "Katrim Stella" piedāvājumu pārdot bruņojumu un munīciju par 3,9 miljoniem ASV dolāru. Ļoti drīz, jau 1995. gada 31. oktobrī, valdība deva savu galvojumu kredītam par 3,9 miljoniem ASV dolāru ieroču iepirkšanai. Pēc dažām dienām 1995. gada 9. novembrī tika noslēgts Aizsardzības ministrijas un "Katrim Stella" līgums. Šis līgums tika sagatavots neparasti ātri vienas nedēļas laikā, to parakstījuši Māris Gailis, Juris Eihmanis, arī Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Davidovičs. Līguma izpildi var salīdzināt ar zema līmeņa padomju bojeviku, kādus kādreiz rādīja kinoteātros. 1996. gada aprīlī "Katrim Stella" piegādāja pirmo granātu partiju. Interesanti, ka tās nebija minētas līgumā un tām nebija pat lietošanas instrukcijas. Tomēr šīs granātas bez kādiem iebildumiem tika izdalītas NBS daļām. Līgumā bija plānots piegādāt 5000 triecienšauteņu, maijā piegādāja pirmās triecienšautenes AKM. Kā par brīnumu, tās tomēr tika pārbaudītas. Izrādījās, ka no 4000 šautenēm neviena neatbilda pirmajai šķirai, bet 1120 vispār nebija lietojamas. 1530 šautenes tika nodotas zemessargiem, arī no tām daļa nebija lietojama. Beidzot Aizsardzības ministrijas ierēdņi attapās, ka ieroči vispār neatbilst līgumā noteiktajiem standartiem, un tika konstatēts, ka līgums ticis pārkāpts vismaz trīs punktos.

Rezultātā toreizējais aizsardzības ministrs Andrejs Krastiņš paziņoja, ka līgums nav izpildīts. Iekšlietu ministrijas Drošības policija ierosināja krimināllietu par varas vai dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu. Bet šīs daudzmiljonu afēras iniciators zemessardzes komandieris Juris Eihmanis devās vizītē pie prezidenta Gunta Ulmaņa un saņēma grēku atlaidi...

 

Sēdi vada Latvijas Republikas 6. Saeimas priekšsēdētājs Alfreds Čepānis.

Sēdes vadītājs. Odisejs Kostanda — otro reizi.

O.Kostanda.

Pēc sarunas ar prezidentu... Prezidents Guntis Ulmanis ar vieglu roku paziņoja, ka nesaskata kriminālnozieguma elementus šajā darījumā. Likumsakarīgs ir jautājums — kā tad beidzās šis darījums? Loģiski būtu, ka firmai "Katrim Stella" aizsūtītu atpakaļ saņemtos brāķa ieročus, atgūstot arī šajā darījumā ieguldītos valstij piederošos miljonus. Nekas tamlīdzīgs nav noticis! Kā zināms, izmeklēšana par šo darījumu ir noklususi tieši tāpat kā par neskaitāmajiem citiem pārkāpumiem. Arī brāķa ieroči netika aizsūtīti atpakaļ slovāku firmai, un nav atbildēts arī uz jautājumu — kura kabatā ieslīdēja šīs afēras rezultātā sapelnītā nauda? Vai un cik toreiz nopelnīja, piemēram, Māris Gailis, un cik nopelnīja Juris Eihmanis?

Redzam kaut ko citu. Šis savukārt veiklais vīrs Juris Eihmanis tagad gatavojas izpelnīties kārtējo amata paaugstinājumu. Viņš gaida, ka Saeimas deputāti ņems un nobalsos par to, lai ieceltu viņu par Nacionālo bruņoto spēku komandieri. Uzskatu, ka nedrīkst tik augstu amatu ieņemt cilvēks ar šādu pagātni.

Kustība "Latvijai" uzskata, ka šādu amatu drīkst ieņemt tikai cilvēks, kura pagātne nav saistīta ar apšaubāma rakstura afērām. Nacionālo bruņoto spēku komandiera amatu drīkst ieņemt cilvēks, kuram uzticas kareivji,cilvēks, kuram uzticas Latvijas sabiedrība. Ir skaidrs, ka Juris Eihmanis nepelna šādu uzticību. Tāpēc kustība "Latvijai" balsos pret viņa apstiprināšanu par NBS komandieri.

Sēdes vadītājs.

Oskars Grīgs, frakcija "Tēvzemei un Brīvībai"/LLNK.

O.Grīgs

(TB/LNNK). Cienījamie kolēģi! To, ko Kostandas kungs stāstīja, tur ļoti liela daļa vienkārši nav taisnības. Es domāju, ka nevaram pievienoties kustībai "Latvijai"... Tā ir nevis kustība, bet tie ir atpakaļrāpuļi Latvijai... Tā kā nevaram piekrist viņu vērtējumam par Eihmani. Un Eihmaņa kungs šajos te nodarījumos daudzējādā ziņā nemaz nav saistīts un nav vainīgs pie tiem. Es arī pietiekoši daudz zinu par šiem notikumiem, tā ka es ierosinu atbalstīt Eihmaņa kunga kandidatūru. Paldies!

Sēdes vadītājs.

Godātie kolēģi! Debates turpināsim pēc pārtraukuma. Debatēs vēl ir vairāki cilvēki pieteikušies, bet turpināsim pēc pārtraukuma. Pārtraukums līdz pulksten pusčetriem, bet Kanceleja aicina deputātus noiet ēdnīcā.

 

Sēdi vada Latvijas Republikas 6.Saeimas priekšsēdētājs Alfreds Čepānis.

Sēdes vadītājs. Godātie kolēģi, turpinām debates par apspriežamo Saeimas lēmuma projektu. Juris Dobelis, apvienības "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK frakcija.

J.Dobelis

(TB/LNNK). Cienījamie kolēģi! Šķiet, ka mūsu valsts patlabanējais stāvoklis dod mums pietiekoši daudz iespēju sakārtot savu valsti, sakārtot sabiedrību un sakārtot arī savus bruņotos spēkus. Šobrīd mūsu virzība gan uz NATO, gan uz Eiropas Savienību, gan arī sakaru nodibināšana ar dažādām valstīm mums dod iespēju mācīties, ļoti daudzas valstis, starptautiskās organizācijas mums dod līdzekļus, mēs varam izmantot šos līdzekļus, lai sagatavotu tiešām atbilstošus cilvēkus pietiekoši augstiem amatiem. Kāpēc es to īpaši uzsveru šajā brīdī? Šodien pie mums ir ieradušies divi mūsu valsts sūtīti pārstāvji, tieši tā, uz citām valstīm, lai iegūtu zināšanas, un viņi šīs zināšanas ir guvuši, apmeklējot gan kursus, gan mācību iestādes, un tas ir noticis vairākus gadus. Es gribētu atgādināt arī to, ka arī mūsu Zemessardze ir saņēmusi pietiekoši daudz tieši šajā ziņā atbalsta, ļaujot mūsu Zemessardzes dažāda līmeņa virsniekiem iegūt zināšanas. Šis process ir bijis vairākus gadus, un tagad, kad mūsu pārstāvji ir ieguvuši šīs zināšanas, kad viņi tagad ir gatavi šīs zināšanas izmantot šeit Latvijā, un mēs taču esam izvēlējušies augstajiem amatiem tos cilvēkus, kuri tomēr ir visvairāk gatavoti un kuriem ir šīs profesionālās zināšanas un arī profesionālās iemaņas.

Un šajā brīdī — ko mēs dzirdam, mēs dzirdam, ka, lūk, Juris Eihmanis nav vajadzīgs. Viņam ir tādi un tādu darījumi, slepeni darījumu un vēl nezin kādi darījumi, kurš tad būs tas vērtētājs. Ir ārkārtīgi viegli uz otru parādīt ar pirkstu. Tur vispār nevajag prātu nekādu. Parādīt un pateikt: tas ir zaglis, tas ir nodevējs, un argumentu nav. Argumenti var būt tikai tām iestādēm, kurām ir tiesības kaut ko lemt. Deputāts var šeit atnākt un izrunāties, nupat viens kliedza no vietas, viens tieši no tādiem, kas to regulāri dara un darīs vēl arī uz priekšu, un pēc tam runās par to, ka jātaupa ir līdzekļi, to arī viņš ļoti mīl darīt, pats piedāvā desmitiem miljonu virs iespējamām robežām budžetā, nemaz nedomādams, ka tas nekad nebūs iespējams dzīvē. Un, lūk, šādu sagatavotu cilvēku mēs nedrīkstam neatbalstīt, tas vispār neizskatītos galīgi ne pēc kā, ja mēs esam savus virsniekus sūtījuši mācīties, devuši šīs iespējas, pēc tam komisijas sēdē neviens neiebilda, komisijas sēdē taču nebija neviena balsotāja pret, un bija ļoti īsa šī saruna. Tātad tas nozīmē, ka speciāli vajadzēja šeit gatavoties, jo, redziet, komisijas sēdes netranslē pa radio. Un tāpēc es uzskatu, ka šāda uzstāšanās bija vienkārši nekaunīga, un aicinu atbalstīt Eihmaņa kunga kandidatūru.

Sēdes vadītājs.

Jānis Ādamsons, pie frakcijām nepiederošs deputāts.

J.Ādamsons

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Godātais Prezidij! Cienījamie kolēģi! Es personīgi ļoti augstu vērtēju Jura Eihmaņa veikumu, ko viņš ir izdarījis Zemessardzes nostiprināšanā, bet uzreiz gribētu pateikt, ka es nevaru balsot par šo kandidatūru, un vairāku iemeslu dēļ. Un iemesls nav Juris Eihmanis, bet iemesls ir Valsts prezidents, kurš konsekventi ignorē Aizsardzības un iekšlietu komisijas deputātu aicinājumus ierasties komisijas sēdē un sniegt savu motivāciju, kāpēc viņš ir izvēlējies šo kandidatūru, nevis citu. Otrs — tā ir nelietīgā izdarīšanās, kāda tika pieļauta attiecībā pret iepriekšējo NBS komandieri. Interesanti, ko tagad darīs Valsts prezidents, kad 16.marts ir atzīts par Latviešu karavīru atceres dienu?

Un nākošais ir Ģenerālprokuratūra, tā ir Ģenerālprokuratūras tīrākā neizdarība, ka divu gadu laikā, nu jau gandrīz divu gadu laikā, nav pieņemts lēmums attiecībā par "Katrim Stella" un Aizsardzības ministrijas krimināllietas sakarā. Un es atļaušos citēt dokumentu, kuru ir nosūtījusi Ģenerālprokuratūra: "Krimināllieta ierosināta 1996.gada 5.septembrī pēc Latvijas Kriminālkodeksa 162.1.panta daļas paredzētā nozieguma pazīmēm. Krimināllietā kriminālvajāšana nav uzsākta. Tātad, respektīvi, viņu var jebkurā mirklī uzsākt attiecībā pret ko, varbūt Ģenerālprokuratūra varētu sniegt savu skaidrojumu, kuras ir tās aizdomās turamās personas šīs krimināllietas ietvaros. Pēc NBS komandiera vietas izpildītāja Eihmaņa un aizsardzības ministra Gaiļa iniciatīvas 1995.gada 24.oktobrī Ministru kabineta sēdē tika nolemts akceptēt galvojumu sniegšanu 3,9 miljonu ASV dolāru apmērā Slovākijas firmai "Katrim Stella", paredzot Aizsardzības ministrijas piešķirto kredītu atmaksāt no 1996.gadā iedalītajiem budžeta līdzekļiem.

Gribu atzīmēt, ka šis jautājums tika valdības sēdē toreiz skatīts vairākas reizes. Un tajās valdības sēdēs, kurās es piedalījos, es nobloķēju šo lēmumu, pieprasot papildu informāciju, un Iekšlietu ministrijas attiecīgās institūcijas sāka ievākt šo informāciju.

Galarezultātā kas tad šodien ir noskaidrojies? Ka šī Slovākijas firma ir tāda pati firma kā šeit sēdošie deputāti kosmonauti, tā ir tīrākā Krievijas armijas ofšora firma, kura darbojas Slovākijā. Interesanti ir arī tas, ka šie ieroči, kuri it kā nopirkti no Slovākijas, faktiski ir nākuši no Maskavas. Lidmašīna pa taisno ir lidojusi no Maskavas un ielidojusi Rīgā. Tālāk ir secinājumi. 1996.gada 3.septembrī Iekšlietu ministrijas tiesu ekspertīzes centrs veica triecienšauteņu AKM pārbaudi un konstastēja, ka minētie ieroči kaujas vajadzībām ir nederīgi, iemontēti nolietoti stobri, palielināts stobru kanālu diametrs un restaurēti gāzes virzuļi. Veicot piegādāto ieroču un munīcijas pārbaudi, "Katrim Stella" pārstāvis un NBS pārstāvis sastādīja aktu, kurā konstatēja, ka 4 tūkstoši triecienšautenes AKM neatbilst līgumā noteiktajai pirmajai kategorijai, 16 260 rokas granātas neatbilst līgumā noteiktajai nomenklatūrai, 400 granātmetēji neatbilst līgumā noteiktajai pirmajai kategorijai. 1996.gada 10.decembrī Ministru kabinets pieņēma lēmumu — Aizsardzības ministrijas un Slovākijas firmas "Katrim Stella" noslēgtā līguma laušanu, kā iemeslu norāda līguma pārkāpšanu no "Katrim Stella" puses. Pirmais — piegādes termiņa neievērošana, piegādātās preces neatbilstība nomenklatūrai un piegādātās preces neatbilstīa līgumā noteiktajai kvalitātes kategorijai.

Un nobeigumā, ko raksta Ģenerālprokuratūra, tas tik tiešām ir ļoti unikāls secinājums, kurš ir augstākā pilotāža. Lai pieņemtu procesuālu lēmumu krimināllietā, nepieciešams zināt, vai Latvijas Republikas Aizsardzības ministrija pildīs 1996.gada 10.septembra Ministru kabineta lēmumu par ieroču atpakaļdošanu "Katrim Stella", vai arī pieņems lēmumu par daļu ieroču un munīcijas iegādāšanos no firmas "Katrim Stella". Nu tādus unikālus dokumentus es vēl līdz šim neesmu lasījis.

Sēdes vadītājs.

Piecas minūtes pagājušas. Ģirts Kristovskis, apvienības "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK frakcija.

Ģ.V.Kristovskis

(TB/LNNK). Cienījamo sēdes vadītāj! Cienījamie kolēģi! Acīmredzot man jāturpina ar to, ko tikko teica Jānis Ādamsons, ka prokuratūra uzdod jautājumu Aizsardzības ministrijai, nevis Jurim Eihmanim, kāds šeit sakars, apspriežot NBS komandiera kandidātu, ar Aizsardzības ministrijas pieņemtiem vai nepieņemtiem lēmumiem? Atcerēsimies to, ka Juris Eihmanis veselu gadu atradās Amerikas Savienotās Valstīs, kurās mācījās, un viņš šajā laikā nevarēja ietekmēt ne ministrus, kuri mainījās, ne arī to ministru, kurš varbūt ir šobrīd vai kurš bija pirms tam, kurš attiecīgajā laikā visu laiku ir varējis iepazīties ar to lēmumu, ko ir pieņēmusi prokuratūra.

Bet, runājot par šiem darījumiem, es vienkārši gribu kolēģiem pastāstīt par tiem apstākļiem, kādi bija 1991., 1992. vai 1993.gadā, kad bija arī Zemessardzei, tajā skaitā mūsu Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, jāslēdz līgumi par dažāda inventāra iegādi, tajā skaitā autotransports, tajā skaitā šaujamieroči. Kā mēs zinām, Amerikas Savienotās Valstis, mēs pat lasījām, ka Zviedrija ir izšķīrusies, ka viņa beidzot pārdos kādus ieročus Latvijas Republikai, bet šogad ir 1998.gads. 1991., 1992.gadā, uzsākot veidot šīs institūcijas, faktiski bija grūti atrast kādu valsti vai kādu firmu, kura uzņēmās risku pārdot tādai valstij kā Latvijai, nezinot, kas šeit būs, cik šīs bruņoto spēku struktūras ir uzticamas valdībai un tamlīdzīgi, nevarēja atrast tādas valstis un firmas, kuras šos ieročus pārdod. Un toreiz bija ļoti sarežģīti. Notika daudz dažādu sarunu, bija dažādi piedāvājumi, protams, vidū gadījās arī dažādi viltnieki. Un šajā gadījumā, es domāju, Ministru kabinets noticēja, ka par šiem 3,9 miljoniem tiks piegādāti attiecīgi līgumā paredzētie ieroči, un otrā piegādātāja puse piegādāja šos ieročus neatbilstošā kvalitātē. Nu tad diemžēl te nevar vainot ne NBS komandieri, pat ministru, jo nav tāda valsts, kur NBS komandieris vai ministrs pārbauda, vai ieroču stobrs ir atbilstīgās kvalitātes vai nav. To var veikt attiecīgie militārie, profesionālie speciālisti, kas ar to nodarbojas, vai apgādes dienests. Tas ir tik daudz no tādiem militāri praktiskajiem jautājumiem.

Un nākamais jautājums, kas attiecas uz "Landrover". Jā, protams, jāsaka, arī Eihmaņa kungs pietiekami skaidri sniedza atbildi par Aizsardzības un iekšlietu komisiju, ka viņš droši vien zinot, šodien no savas pieredzes viņš varbūt nebūtu piekritis šādam autotransporta iegādes variantam. Bet atkal es jums pastāstīšu piemēru — 1991.gadā, tad, kad man bija lemts uzsākt Zemessardzes veidošanu, izveidojās kādi 35 bataljoni, gada laikā valsts piešķīra šiem 35 bataljoniem 30 mikroautobusiņus. Visiem pat neiznāca pa vienam autobusam uz katru bataljonu. Iedomājieties! Kas tas ir par transportu bruņotajiem spēkiem — uz 300 — 400 cilvēkiem viens mikroautobuss ar 15 — 16 vietām. 1992., 1993.gadā šiem komandieriem, kuri toreiz bija, un es tajā skaitā, bija jautājums, kā par lētu naudu iegādāties pēc iespējas vairāk ritošā, kā teikt, inventāra? Un toreiz, cik es saprotu, Eihmaņa kungs izvēlējās, ka viņš par 3 — 4 tūkstošiem latu var iegādāties lietotu transporta līdzekli. Transporta līdzekli no detaļām, atjaunotām detaļām, šeit saliek Latvijā, un līdz ar to algas saņem Latvijas cilvēki, un uz robežas muitu saņem, arī šo nodokli. Tur jau attiecīgi vairāki varbūt tūkstoši nāca klāt šim projektam. Tā kā katrā gadījumā, ja mēs paskatāmies, tad tieši ļaunprātību jebkurā gadījumā mēs pat nevaram konstatēt, un tāpēc mani izbrīna tas, ka prokuratūras vai arī Valsts kontroles pārstāvji, kuri ar šiem jautājumiem nodarbojušies, saraksta veselas mapes, bet neatšķir lietas būtību kā tādu. Un tas diemžēl ir nožēlojami, ka šādi dokumenti, kuriem pat faktiski nav atrasts adresāts, tas liecina par šo dokumentu sastādītāju pašu profesionalitāti un kvalitāti. Uz šāda dokumenta pamata mēs šodien apšaubām, teiksim, cilvēkus, kuri ir faktiski sevi pierādījuši kā labi speciālisti un kā prasmīgi cilvēki un galu galā guvuši nepieciešamo izglītību. Tāpēc vienkārši beidzu savu uzstāšanos ar aicinājumu — atbalstīt Juri Eihmani kā piemērotu personu šim amatam. Paldies par uzmanību!

Sēdes vadītājs.

Andris Rubins (pie frakcijām nepiederošs deputāts).

A.Rubins

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Deputāti, es aicinu atbalstīt pulkvedi Juri Eihmani par bruņoto spēku komandieri, jo, pirmkārt, viņš ir profesionālis, ieguvis labu izglītību, cilvēks ar labu stāju, ar labu gribu, un viņš solās pusgada laikā ieviest pilnīgu kārtību mūsu bruņotajos spēkos, mūsu armijā. Mums tas ir vajadzīgs, deputātiem, visiem latviešiem Latvijā, visiem cilvēkiem, lai mūsu bruņotajos spēkos būtu īsti Latvijas patrioti, aizstāvji, fiziski norūdīti jauni cilvēki, un es aicinu balsot par.

Sēdes vadītājs.

Dzintars Ābiķis.

Dz.Ābiķis

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Augsti godātais Prezidij, cienījamie kolēģi! Es pats esmu zemessargs. (Starpsauciens: "Oooooo!")

Sēdes vadītājs.

Godātie kolēģi, es saprotu jūsu sajūsmu, bet ļaujiet zemessargam runāt!

Dz.Ābiķis.

Es regulāri tiekos ar saviem kolēģiem, un Eihmaņa kungs nepārprotami Zemessardzes vidū kā komandieris bauda atbalstu. Tāpēc, cienījamie kungi, es aicinu balsot par!

Sēdes vadītājs.

Godātie kolēģi! Vairāk debatēs pieteikušies nav, debates beidzam. Godātie kolēģi, jūsu priekšā ir dokuments ar numuru 4416, komisijas vārdā — Kārlis Druva.

K.Druva

(LZS, KDS). Augsti godātie deputāti! Vēlreiz atgādinu, ka pulkvedis Eihmanis ir bijis bataljona komandieris, Zemessardzes štāba komandieris un Zemessardzes komandieris, viņam ir divas augstākās izglītības, gan civilā, gan militārā, es aicinu balsot!

Sēdes vadītājs.

Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu! Balsojam par Saeimas lēmuma projektu. Balsošana, kolēģi, ir aizklāta. Lūdzu rezultātu! Par — 45, pret — 19, atturas —16. Juris Eihmanis iecelts par Nacionālo bruņoto spēku komandieri. (Aplausi.) Izskatām nākamo darba kārtības jautājumu. Komisijas vārdā — Kārlis Druva.

K.Druva

(LZS, KDS). Augsti godātie deputāti! Latvijas Valsts prezidents ir ierosinājis iecelt Zemessardzes komandiera amatā majoru Raimondu Graubi. Graubes kungs, kā jau iepriekš raksturoju, tikpat kā pabeidzis augstāko izglītību angļu kara koledžā, pēc mēneša viņš to pabeigs. Es domāju par to, ka viņš ir bijis arī kā rotas komandieris speciālās uzdevumu vienības sastāvdaļā, bijis Zemessardzes komandiera vietas izpildītājs, būtu laiks viņu arī iecelt par Zemessardzes komandieri uz nākamiem četriem gadiem.

Sēdes vadītājs.

Debatēs deputāti pieteikušies nav. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu! Balsojam par Saeimas lēmuma projektu. Arī šis balsojums ir aizklāts. Lūdzu rezultātu! Par — 51, pret — 12, atturas — 21. Raimonds Graube iecelts par Zemessardzes komandieri. (Aplausi.)

Godātie kolēģi, 11 deputāti ir iesnieguši Prezidijā iesniegumu, kurā raksta, ka sakarā ar to, ka Ministru prezidents Guntars Krasta kungs, tiekoties ar Latvijas un ārvalstu amatpersonām, solīja, ka grozījumus Pilsonības likumā izskatīs un pieņems vēl Saeimas pavasara sesijā, lūdzam iekļaut šīsdienas darba kārtībā Saeimas lēmuma projektu par Ministru prezidenta Guntara Krasta uzaicināšanu uz Saeimas ārkārtas sesiju, lai ziņotu Saeimai Ministru kabineta viedokli šajā jautājumā. Vai kāds vēlas no deputātiem runāt par vai pret šo iesniegumu? Aigars Jirgens, frakcija "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK.

A.Jirgens

(TB/LNNK). Godātie deputāti, tā kā šis ir patstāvīgais priekšlikums, tad saskaņā ar Kārtības ruļļa 117.pantu es iebilstu pret tā iekļaušanu šīsdienas sēdes darba kārtībā.

Sēdes vadītājs.

Vai kāds vēlas runāt par? Tātad, godātie kolēģi, tā kā ir deputāta iebildums par šo lēmuma projektu, tad mēs varam lemt tikai par tā iekļaušanu nākamās sesijas darba kārtībā, kas nav loģiski, un katrā gadījumā, godātie kolēģi, arī bez Saeimas lēmuma es varu teikt, ka Prezidija vārdā mēs Krasta kungu uz šo ārkārtas sēdi uzaicināsim.

Lūdzu, godātie kolēģi, vakar mēs atlikām izskatīt Saeimas Pieprasījumu komisijas atzinumu. Komisija lūdz šodien to izskatīt, un tas ir dokumentos 4405e un 4341a. Pieprasījumu komisijas atzinums, lūdzu komisijas vārdā — Pēteris Tabūns.

P.Tabūns

(TB/LNNK). Cienījamie deputāti! Pieprasījumu komisija izskatīja 10 deputātu pieprasījumu, kas adresēts Ministru prezidentam Krasta kungam, ekonomikas ministram Strujeviča kungam un finansu ministram Zīles kungam. Sēdes notika divās kārtās, ja tā varētu sacīt, pēc pirmās izskatīšanas deputāti vēlējās papildinformāciju, it īpaši par maksāšanas līdzekļu maiņas iemesliem. Vakar uz sēdi bija ieradies arī ekonomikas ministrs Strujeviča kungs, kurš pirms tam bija komandējumā ārzemēs. Pieprasījuma būtība īsumā ir tā, ka deputāti iesniedzēji uzskata, ka maksāšanas līdzekļa maiņas rezultātā no latiem uz sertifikātiem valsts budžets esot zaudējis vairāk nekā 7 miljonus latu. Atkārtotā izskatīšanā deputāti saņēma detalizētāku informāciju, arī to, ka Privatizācijas aģentūrā vērtēšanas reizēs vieta diemžēl reizēm arī bijusi subjektīvismam. To nenoliedz arī Strujeviča kungs, kurš tieši neatbild par notikušo, pirms viņš stājās amatā. Strujeviča kungs informēja, ka šobrīd Privatizācijas aģentūrā ir izveidota speciāla grupa, kam jānosaka vēl stingrāka kārtība un kritēriji, lai patiesi objektīvi noteiktu maksāšanas līdzekļa maiņu. Lai nebūtu, lai izslēgtu šo subjektīvismu. Kas attiecas uz to, ka it kā zaudēti budžetā 7 miljoni, tad Strujeviča kungs paskaidroja, ka tā gan nevajadzētu uzskatīt, tā tas nav, kaut arī tieši 7 miljoni budžetā, protams, nav saņemti, bet attiecīgi šo līdzekļu maiņa no latiem uz sertifikātiem maksāšanas reizē veicinājusi ekonomikas attīstību kopumā Latvijā. Galu galā arī tas, ka sertifikāti ir maksāšanas līdzeklis un cilvēkiem jāatrod to pielietojums, laikam mēs kādreiz mēdzam sacīt, ka tos nevajadzētu cilvēkiem uzkarināt uz nagliņas. Deputāti pieļāva, ka kādreiz varbūt nāksies atgriezties pie šī izteiktā pieprasījuma. Un deputāti nolēma, ka pieprasījums ir noraidāms. Paldies!

Sēdes vadītājs.

Debatēs ir pieteicies Andris Rubins, pie frakcijām nepiederošs deputāts. (No zāles: "Nelasi, pasaki saviem vārdiem!")

A.Rubins

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Deputāti! Izskatot pieprasījumu, mēs secinājām, ka 7 miljonu latu vietā, ko būtu ieguvis Latvijas valsts budžets, faktiski nesaņēma neko. Jo atļāva 160 firmām maksājumus izdarīt ar sertifikātiem. Tas nozīmē, ka tās maksāja nevis 7 miljonus, bet samaksāja 28 reizes mazāk, jo viena sertifikāta vērtība, kā zināms, ir 28 lati, bet visas viņas ir uzpirkušas tos sertifikātus par 1 latu vai zem 1 lata. Un līdz ar to cieta visi Latvijas iedzīvotāji. Tiem cilvēkiem, kuriem mēs, vakar balsojot, nevarējām piešķirt šos 7 miljonus — medicīnas darbiniekiem, medmāsām un pārējiem. Tie visi tiek apkrāpti. Apkrāpti visi, un kas šo krāpšanu izdara?

Šo krāpšanu izdara "Latvijas ceļa" pārstāvis Naglis ar saviem kompanjoniem Privatizācijas aģentūrā. Tai pašā laikā mēs redzam no preses, vai ne, ka Naglis jau nez cik firmas sev iepircis ārzemēs, kur tā nauda visa aizplūst. Cik ilgi mēs to pieļausim? Un te, izrādās, kāds atnāk un "liek makaronus uz ausīm", kā teica Gorbačova laikā, vai ne? Tā ka te vēl kāds labums ir, kāds bizness attīstās. Kam attīstās tas bizness? Protams, attīstās tām 160 firmām, kuras nopirka visus savus privatizējamos objektus jau tā par smieklīgi zemu naudu, samaksājot 28 reizes mazāk. Es domāju, ka deputātiem visiem vajadzētu nobalsot par šo, tāpēc arī ka komisijā nebija vienbalsīga lēmuma, komisijā bija apmēram puse uz pusi par balsojumu, vai tas ir pieprasījums vai nav. Un es domāju, ka te vajadzētu visiem nobalsot un virzīt to kā pieprasījumu. Vienreiz izskatīt šo jautājumu par maksāšanas līdzekļiem. Un es domāju, ka Naglim jau sen būtu laiks aizbraukt uz savām ārzonas firmām un tur strādāt, ja nav cita līdzekļa, kā apstādināt viņa darbību šeit, Latvijā. Paldies!

Sēdes vadītājs.

Jānis Ādamsons, pie frakcijām nepiederošs deputāts.

J.Ādamsons

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Godātais Prezidij, cienījamie kolēģi! Latviešu tauta un Latvijas iedzīvotāji ir apkrāpti vairākas reizes. Pirmo reizi, kad pieļāva, lai sertifikāti tiktu laisti brīvajā tirgū. Pretējs piemērs, kur privatizācijas process attīstās pietiekami veiksmīgi, ir čehi. Mums tās pamatidejas, ieviešot privatizācijas sertifikātus, bija absolūti līdzīgas, gan Čehijā, gan arī Latvijā. Un tā ideja bija pareiza, tā sadalīja visu tautas mantu. Sadalīja to līdzvērtīgi. Pēc tam 1993. un 1994.gadā tika pēkšņi mainīti spēles noteikumi, sertifikātus it kā nevarēja nekur izmantot, kā rezultātā ar milzīgu populismu tika panākta viedokļu maiņa, un šos sertifikātus laiž brīvajā tirgū, kā rezultātā par santīmiem sertifikātus, kuru it kā pamatvērtība ir 28 lati, laiž apgrozībā. Pārpircēju firmas šos sertifikātus iepērk. Kas notiek tālāk? Tālāk šīs te pašas firmas piedalās privatizācijas procesos. Atsevišķās bankās šie sertifikāti ir sapirkti miljonos, un tās nav tās labākās bankas diemžēl, kuras piedalās šajos privatizācijas procesos. Mani pārsteidz cita lieta. Kā tiek mainīti spēles noteikumi atkarībā no tā, kas piedalās vienā vai otrā privatizācijas procesā. Tikko šajā te privatizācijā piedalās vai nu tuvi draugi, paziņas, vai partijas biedri, tā viņiem tiek pieņemti labvēlīgi spēles noteikumi un privatizāciju var veikt ar sertifikātiem. Tikko kā šajā privatizācijā piedalās cilvēki, kuriem nav ciešu saistību ar Privatizācijas aģentūru, tā ir jāmaksā reālos latos. Un pilnīgi pareizi šeit Rubina kungs arī minēja, ka šie 7 miljoni jāpareizina ar 28, atņemsim iztrūkstošo summu, un mēs saņemsim tos pašus miljonus, kuru skaits ir pāri simtam. Es aicinu atbalstīt šo te pieprasījumu, un es gribētu dzirdēt gan Krasta kungu, gan Strujeviča kungu, ko viņi var atbildēt šai sakarā. Paldies!

Sēdes vadītājs.

Leopolds Ozoliņš, pie frakcijām nepiederošs deputāts.

L.Ozoliņš

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Cienījamais Prezidij! Kolēģi! Es arī atbalstu šo pieprasījumu, jo atceramies "Latvijas Balzama" privatizāciju, kur maina pēkšņi latus pret sertifikātiem, iespējas samaksāt ar sertifikātiem tātad 20 vai 28 reizes, vai 25 reizes mazāk.

Atceros neveiksmīgo Rīgas vagonu fabrikas privatizāciju, stipri ieilgušo RAF jeb Jelgavas autobusu fabrikas privatizāciju. Vieni zaudējumi. Bet kādam ir labums. Kāds atver vienu pēc otras ofšorzonās firmas. Kāds neiesniedz deklarāciju. Nagļa kungs smaida. Smaida un lēni purpina. Viss ir kārtībā. Man šķiet, ka nav kārtībā. Mūsu īpašumi aiziet. Aiziet sagaidītam pircējam. Tieši kā Ķemeru viesnīca. Rīt ir izsole. Kas viņu nopirks? Vai tā vairs būs Latvija? Rakstnieku māja aiziet. Ap rakstnieku māju ceļ žogu. Ceļ žogu nekaunīgi. Tieši pie jūras, kāpās. Jūrmalas pašvaldība ir bezspēcīga. Bezspēcīga ir Arhitektūras pārvalde. Bezspēcīgs ir būvinspekcijas vadītājs Auniņa kungs. Viņi dara, ko grib, šie privatizētāji. Labi, ja kāds no viņiem apveltīts ar godaprātu vai mēģina censties palīdzēt Latvijai. Jā, viņi rada darbavietas, bet tas ir tikai lētais darba spēks.

Kad es jautāju kādai no šīm ārzemju firmām Norvēģijā, kad es biju: sakiet, lūdzu, kas šķiet tik pievilcīgs Latvijā? Viņš teica: "Katrā ziņā jūsu lētās darba rokas. Tās ir 10, 20 reizes lētākas nekā pie mums, Norvēģijā."

Es atceros, ka privatizācija ar tās aģentūru gribēja sagrābt arī valsts mežus. Un es sēdēju šajā sēdē, kur piedalījās Šadinovs, Šķēle, un es jutu, ka turpat tuvumā ir Grūtupa kungs ar saviem padomiem un Šlesera kungs ar savu partiju, un izkārtne ar Raimondu Paulu priekšgalā. Tāds pineklis, tāds konglomerāts, tāds astoņkājis, kāds Latvijā pašreiz ir... vai varēs atšķetināt šo mudžekli, kur ir sapinusies valsts vara, valdība, bizness, organizētie, ļoti labi organizētie un konsultētie advokāti. Vai mēs pastāvēsim? Vai tad, kad mēs attapsimies, viss nebūs pārdots? Pārdots ne par latiem, bet pārdots par sertifikātiem, kuri maksāja 50 santīmus, kuri maksāja vienu latu.

Es atbalstu šo pieprasījumu. Un vienīgais, ko es lūdzu, neticiet tiem, kas jums sola. Neticiet tiem, kas pašreiz iztirgo mūsu valsti, mūsu bagātības. Latvija patiesi ir ļoti bagāta zeme. Ir ļoti skaista zeme. Un mēs varētu pelnīt ne tikai kā banku citadele, ko pierādīja sekmīgā Latvijas Bankas pārvalde pār citām bankām. Bet mēs varētu būt bagāta zeme kā tūrisma zeme. Mēs varētu būt pievilcīga zeme kā laipnu, sirsnīgu namatēvu un namamāšu zeme. Bet šodien visu pārdot, pārdot lēti, pārdot, sevi pazemojot, par sertifikātiem, vienkārši ir noziegums. Neticiet Šadinovam, Šķēlem, Grūtupam, Šleseram! Neticiet Naglim. Neticiet! Es atbalstu šo pieprasījumu.

Sēdes vadītājs.

Godātie kolēģi! Pirms turpinām debates, 10 Saeimas deputāti iesnieguši sekojošu priekšlikumu. "Ierosinām šīsdienas sēdē debašu laiku noteikt līdz divām minūtēm pirmo reizi un vienu minūti otro reizi. Čerānam ierobežot debašu laiku līdz vienai minūtei pirmo reizi un otro reizi." Vai kāds vēlas runāt par vai pret šo priekšlikumu? (Zālē kņada.) Priekšlikums nav balsojams. Turpinām debates. Ernests Jurkāns, Demokrātiskās partijas "Saimnieks" frakcija.

E.Jurkāns

(DPS). Augsti godātais Prezidij! Augsti godātie deputāti! Šis ir tikai viens no jautājumiem, kas izvirzīts, lai izskatītu kopumā privatizācijas gaitu valstī. Tad, kad mēs iesniedzām priekšlikumus par valsts un pašvaldību īpašumu privatizāciju, tad mēs jau pieskārāmies šim jautājumam, kādā veidā, cik objektīvi, cik subjektīvi, ar kādiem plusiem un mīnusiem šī privatizācija Latvijā notiek, vai notiks, kad mēs pabeigsim pamatos privatizācijas procesu.

7 miljoni vienam ir liela nauda, otram ir maza nauda. Es domāju, ka tā ir ļoti liela nauda. Būtībā pat nav jautājums par 7 miljoniem latu, būtībā jautājums ir, kāpēc vieniem ir vieni spēles noteikumi, citiem — citi spēles noteikumi. Tāpēc mēs, "Saimnieka" frakcijas deputāti, rudens sesijā ierosināsim sasaukt ārkārtas sēdi un izskatīt privatizācijas gaitu Latvijā kopumā. Par cik Valdības deklarācija paredz, ka 1.jūlijā beigt pamatā privatizāciju. Nezin vai tas izdosies, un nav arī jāsteidzas. Bet jautājums ir nobriedis. Un atbildība arī katram ir nepieciešama.

Sēdes vadītājs.

Elmārs Zelgalvis, frakcija "Latvijai".

E.Zelgalvis

(TKL). Godātie deputāti! Jautājuma būtība un pieprasījums kā tāds ir radies sakarā ar vienu formulējumu likumā. Likumā "Par valsts un pašvaldību īpašuma objektu privatizāciju". 52.pants. Tur ir ierakstīts, ka Privatizācijas aģentūrai pašai valdība ir tiesīga noteikt, ka atlikušajā pirkuma maksas daļā kā maksāšanas līdzeklis tiek izmantoti privatizācijas sertifikāti. Lūk, no šī formulējuma "ir tiesīga", sākas visas kolīzijas. Ka nav šajā likumā strikti un skaidri noteikts, pie kādiem nosacījumiem var notikt šī maksāšanas līdzekļu maiņa. Lūk, šajā sakarībā radies arī šis pieprasījums. Es arī to atbalstu. Lai tiešām mūsu attiecīgās institūcijas — Ministru kabinets, ekonomikas ministrs — arī dod savus skaidrojumus.

Es domāju, ka varbūt pat nevajadzēs mums ilgi gaidīt, jo rīt no rīta notiks Privatizācijas aģentūras padomes sēde, kurā izskatīs šo jautājumu. Acīmredzot pieņems arī noteikumus, kur ir piedāvāts noteikt ļoti stingrus noteikumus šo maksāšanas līdzekļu maiņai. Pie kādiem noteikumiem var notikt šī līdzekļu maiņa? Nevis no atsevišķu ierēdņu vai aģentūras darbinieku brīvas gribas vai negribēšanas mainīt šos noteikumus. Tas, ka noteikumu maiņa ir ļoti izdevīga vienam vai otram objektam, tas ir skaidrs. Mēs ļoti labi zinām, ko nozīmē maksāt latos un ko nozīmē maksāt sertifikātos. Un, ja šī maiņa notiek, tad kaut kas vinnē un kaut kas zaudē. Es atbalstu šo priekšlikumu un lūdzu arī dot attiecīgus paskaidrojumus šajā ziņā.

Sēdes vadītājs.

Andris Rubins — otro reizi.

A.Rubins

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Kolēģi! Es vēlreiz aicinu balsot par šo pieprasījumu, jo šī kolektīvā zagšana ir jāpārtrauc. Tad, kad nozog 3 miljonus, mēs nozīmējam, un tas ir pareizi, dažādas izmeklēšanas komisijas. Kur skaidri ir redzams, ka 7 miljoni ir nozagti, faktiski jau noteikti ir nozagti kādi 70 miljoni, Latvija jau sen būtu atdzimusi un uzplaukusi. Te mēs vēl domājam, vai to virzīt kā pieprasījumu vai ne. Lai valdība atskaitās un Ekonomikas ministrija un Ministru prezidents lai atskaitās. Tiešām tas būtu ļoti labi, ja sasauktu ārkārtas sēdi par visu Privatizācijas aģentūras darbību un atsauktu vienreiz un nomainītu Privatizācijas aģentūru.

Sēdes vadītājs.

Kārlis Čerāns, frakcija "Latvijai".

K.Čerāns

(TKL). Augsti godātie deputāti! Privatizācijas problēma mūsu valstī ir ļoti nopietna problēma. Tieši privatizācijas process vienā vai otrā formā, kas ir noticis, tas ir bijis par pamatu tam, ka ļoti daudzi cilvēki mūsu valstī var pamatoti uzskatīt, ka tas, kas mūsu valstī ir noticis neatkarības gados, tā ir mērķtiecīgi īstenota mūsu valsts izlaupīšana. Visa mūsu valsts attīstība ir pagājusi zem valsts izlaupīšanas zīmes. Tas ir arī par cēloni ļoti daudzu cilvēku neuzticībai mūsu valstij, un tas ir arī par cēloni tam, ka ļoti daudziem cilvēkiem ir ārkārtīgi smagi dzīves apstākļi šodien. Tieši pie privatizācijas procesa. Tāpēc šie procesi ir jāanalizē ļoti nopietni, ir jāanalizē šie 7 miljoni, kur absolūti patvaļīgi ir notikusi šī maksāšanas līdzekļu maiņa, tātad saviem draugiem ir dotas iespējas konkursā vai kā citādi iegādāties īpašuma objektu, nesamaksāt pilnu summu, bet šis maksāšanas līdzeklis ir mainīts, un līdz ar to šī maksājamā summa ir būtiski samazināta.

Bet mums ir jāpaskatās arī plašākā kontekstā. Visa šī nelikumību sistēma un patiesībā arī ne tikai nelikumības sistēma, bet visa organizētā sistēma, visas šīs politiskās elites organizētais privatizācijas process, gan pieņemot attiecīgus likumus, izveidojot attiecīgus likumus, kas leģitimē dažādas blēdības, un pēc tam arī rīkojoties gan atbilstoši šiem netaisnīgajiem likumiem, gan arī nekautrējoties šos likumus pārkāpt, lai tikai tiktu panākts izdevīgums dažādiem ekonomiskiem grupējumiem, un labi, ja tie ir tikai ekonomiskie grupējumi. Es gribu šeit atgādināt arī privatizācijas sakarā to, ka mēs, 17 deputāti, joprojām gaidām uz nopietnu atbildi no Valsts kontroles un no prokuratūras par tām nelikumībām, kas ir nodarītas, privatizējot valsts uzņēmumus nomā ar izpirkumu, un šeit ir vismaz 230 uzņēmumi. Un ir vērtējumi, ka valsts budžetam nodarītais zaudējums šādā veidā ir aptuveni 1 miljards latu, tas ir trīs gadu pensiju budžets, tā ir šīs agrīnās privatizācijas fāze, kad vispār, lai nodotu kādu objektu nomā ar izpirkumu, tad netika rīkoti konkursi, kā to paredzēja likums, un arī nomas līgumos netika ievērtēta pamatlīdzekļu nolietošanās, kas ir ārkārtīgi būtiski, un līdz ar to, ka šis novērtējums netiek ietverts iekšā nomas līgumā, līdz ar to var šo nomas maksu patvaļīgi samazināt.

Jāsaka, ka šī valsts izlaupīšanas perspektīva, viņa sākās neatkarīgās Latvijas laikā jeb gados pēc atmodas sākuma, tā būtiskus tempus uzņēma jau no 1990.gada, kad tika pieņemts Augstākajā padomē likums "Par valsts uzņēmumu", kurš visus šos valsts uzņēmumus nodeva direktoriem praktiski neierobežotā valdīšanā, un šiem direktoriem bija nodotas praktiski neierobežotas rīcības iespējas ar valsts mantu. Līdzīgu izlaupīšanas perspektīvu mēs redzam arī lauksaimniecībā, kad tika sagrautas veiksmīgi darbojošās saimniecības un viens saimniekošanas modelis, neko alternatīvu nepiedāvājot vietā. Tā ir visa šī perspektīva, kura ir jāapzinās, un cilvēkiem, kas ir par šo perspektīvu atbildīgi, neatkarīgi no tā, kurās partijās viņi tagad ir pēdējā laikā iesaistījušies, viņiem jābūt politiskajai atbildībai. Un es domāju, ka tā tiešām būtu viena apsveicama ideja — organizēt šo ārkārtas sēdi par privatizācijas procesiem kopumā un visu šo valsts izlaupīšanas perspektīvu kopumā, kas mums ir notikusi, un tas, ka šeit parādās 7 miljoni pilnīgi konkrētā formā, tas arī ir ļoti apsveicami, es domāju, ka mums vajadzētu visiem par šo pieprasījumu nobalsot. Paldies!

Sēdes vadītājs.

Leopolds Ozoliņš — otro reizi.

L.Ozoliņš

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Augsti godātais Nagļa kungs! Deputāti! Šadinova kungs, Grūtupa kungs, Šķēles kungs, sakiet, cik sertifikātos būs jāmaksā par "Kuģniecību", cik sertifikātos būs jāmaksā par Daugaviņu, par Ķegumu, par Rīgas HES, par Pļaviņām, kāda būs šī attiecība starp latiem un sertifikātiem? Cik būs jāsamaksā par Ķemeru viesnīcu kopā ar Ķemeru nacionālo parku, cik latos, cik sertifikātos? Es aicinu atbalstīt šo pieprasījumu!

Sēdes vadītājs.

Anta Rugāte, LZS, KDS frakcija.

A.Rugāte

(LZS, KDS). Augsti godātie deputāti! Lai kā man kādreiz ir gribējies, es vienmēr esmu centusies nerunāt par jautājumiem, kuros es neesmu profesionāli kompetenta, šis ir izņēmuma gadījums, uz kuru man ir pamudinājusi vakardienas uzklausīta saruna no kādas sertifikātu īpašnieces. Privatizācijas aģentūras informācijas birojs, kas atrodas Valdemāra ielā, un ierēdņi, kas tajā strādā, vēl aizvien turpina dezinformēt iedzīvotājus, kas ir sertifikātu īpašnieki, par šo sertifikātu ieguldīšanas iespējām. Šī dezinformēšana notiek ārkārtīgi primitīvā un ciniskā veidā. Ja iedzīvotājs vaicā, kuri ir tie objekti, kā ar tiem iepazīties, kā iegūt pamatīgāku informāciju, protams, viņš varētu aiziet uz krājkasi, kas formē šos dokumentus, un iepazīties ar Privatizācijas aģentūras izdevumiem, bet tajā pašā laikā ir arī cilvēks, kuru viņš vēlas uzrunāt, lai varētu izprast un izvaicāt tos jautājumus, kas viņam rodas papildus. Es saprotu, godātie deputāti, ka tas varbūt nav interesanti, no manas mutes teiktais, bet es gribētu, lai jūs dzirdētu manis teiktajā tās sievas izmisumu ko viņai darīt, kā viņai šobrīd būt gandarītai ar sertifikātiem, palikt absolūti apsmietai patiesībā un bez tiesībām šajā valstī realizēt savas tiesības, ja ierēdnis viņai atbild: "Vai tad jums ir bērni? Jums taču nav vērts šos sertifikātus ieguldīt nevienā uzņēmumā? Kādēļ jums ir vajadzīga šī informācija? Jūs labāk tos pārdodiet!"

Tātad vēl aizvien ir nepieciešami trūkstošie sertifikāti, es tā secinu, tiem, kuriem tie ir vajadzīgi lielu masu privatizācijā. Un, ja tāda mums ir attieksme pret tiem, kuri ir šo sertifikātu likumīgie īpašnieki, tad, neskatoties uz to, ka es atrodos valdības koalīcijā un manu frakciju pārstāvošs ministrs ir ekonomikas ministrs Strujeviča kungs, es balsošu par šo pieprasījumu tādēļ, ka ir jābūt absolūtai skaidrībai, kāpēc ir lemts par zaudējumu budžetam. Likums pieļauj pieņemt Privatizācijas aģentūrai šādu lēmumu, pieļauj 50% naudā un 50% sertifikātos, taču tad ir jābūt pamatojumam, un kādēļ šobrīd nav aizstāvētas valsts intereses? Paldies!

Sēdes vadītājs.

Godātie kolēģi, desmit deputāti ierosina noteikt debašu laiku šodien sēdē — divas minūtes pirmo reizi un vienu minūti otro reizi. Vai kāds grib runāt, daži sauc, ka nekādā gadījumā, nobalsosim, kolēģi. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu. Balsojam desmit deputātu priekšlikumu par debašu laika samazināšanu. Lūdzu rezultātu! Par — 63, pret — 13, atturas — 4. Pieņemts.

Sēdi vada Latvijas Republikas 6.Saeimas priekšsēdētāja biedrs Jānis Straume.

Sēdes vadītājs. Nākamajam vārds Alfredam Čepānim, Demokrātiskās partijas "Saimnieks" frakcija.

A.Čepānis

(DPS). Ja šodien un vakar neapspriestu budžetu, es nerunātu, bet šī likuma 52.pants nosaka, ka Privatizācijas aģentūra vai pašvaldība var pieņemt lēmumu, ja ir sasmaksāts vairāk par pusi, tad atlikušai daļai vai pagarināt maksāšanas termiņu vai maksāt dalītā veidā ar naudu vai sertifikātiem. Man ir žēl, ka Pieprasījumu komisija tomēr kaut kur noslēpa tos dokumentus, kur deputāti bija iesnieguši. 140 vai 160 uzņēmumu sarakstu, kuriem bija mainīts šis maksāšanas līdzeklis līdz 1.aprīlim. Tā nav, tas nebija domāts tikai komisijai, bet visiem deputātiem, un pieprasītāji deputāti, kas parakstīja pieprasījumu, lūdz Ekonomikas ministriju un Finansu ministriju dot savu slēdzienu, kāds ir šo ministriju viedoklis, kuros gadījumos ministrija ir izteikusi savu attieksmi par maksāšanas līdzekļu maiņu vai kuros gadījumos nav. Šāda attieksme nav izteikta nevienā gadījumā, bet ir stipri aizdomīgi tas, ka vienā gadījumā maksāšanas līdzekļa maiņa ir izdarīta tad, kad par objektu ir nomaksāti jau 80%, otrā gadījumā tikai, kad ir 50%, pie tam maksāšanas līdzekļa maiņa ir notikusi no dažiem desmitiem, nu, no dažiem simtiem latu līdz dažiem simtiem tūkstošu latu. Es gribēju arī zināt, kolēģi, ja mums tik ļoti naudiņas budžetā nav, tad kādi ir kritēriji, kuros gadījumos maksāšanas līdzekli maina, vai tas ir rasu kritērijs vai reliģiskais, vai varbūt partejiskais, bet varbūt, ka visiem mums pazīstamais cita veida kritērijs. Tikai un to pieprasītāji vēlējās uzzināt, bet šodien mēs diemžēl ne no komisijas ziņojuma, ne arī no pieprasītāju materiāliem to neredzam. Un tāpēc, kolēģi, ja šodien pieprasījums netiks pieņemts, acīmredzot ka tā tas arī būs, tad es tomēr paturēšu sev tiesības šo patiesību noskaidrot kaut kā citādi. (Starpsauciens: "Paldies!")

Sēdes vadītājs.

Debates beidzam.

 

Sēdi vada Latvijas Republikas 6.Saeimas priekšsēdētājs Alfreds Čepānis.

Sēdes vadītājs. Tātad lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu! Balsojam pieprasījuma pieņemšanu. Lūdzu rezultātu! Par — 48, pret — 4, atturas — 21. Pieprasījums ir pieņemts.

Deputāti ierosina 69. un 70.jautājumu, tas ir pilsonības piešķiršanu diviem cilvēkiem, izskatīt pēc 58.darba kārtības jautājuma. Vai gribam runāt vai balsosim? Balsosim. Paldies! Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu! Balsojam deputātu priekšlikumu — izmainīt darba kārtību. Lūdzu rezultātu! Par — 52, pret — 14, atturas — 14. Pieņemts.

Godātie kolēģi, izskatām 59.darba kārtības jautājumu, atvainojiet, tā kā nobalsojām, izskatām 69. un 70.jautājumu. Lēmuma projekts "Par Borisa Medvedeva uzņemšanu Latvijas pilsonībā par īpašiem nopelniem Latvijas labā". Komisijas vārdā — Ilga Kreituse.

I.Kreituse

(pie frakcijām nepiederoša deputāte). Augsti godātie deputāti! Izskatām Saeimas lēmuma projektu par Borisa Medvedeva uzņemšanu Latvijas pilsonībā par īpašiem nopelniem Latvijas labā. Saeimas Pilsonības likuma izpilde komisija, izskatot šo Saeimas lēmuma projektu, pieņēma negatīvu lēmumu.

Deputāti iesniedzēji Dozorcevs, Jurkāns, Golubovs, Bekasovs, Deņisovs, Zeltgalvis, Stikuts, Krastiņš, Inkēns, Seiksts norāda, ka Medvedeva kungam ir ievērojams ieguldījums Latvijas Republikas ekonomiskā izaugsmē, veicinot eksporta attīstību, aktīvi piedaloties saimniecisko sakaru dibināšanā un attīstībā, tādējādi īpaši paaugstinot Latvijas Republikas ekonomikas efektivitāti, izmantojot tās ģeogrāfisko stāvokli, kā arī nozīmīgs ieguldījumu Latvijas pozitīva tēla veidošanā, atbalstot sporta programmu attīstību. Dokumentiem ir pievienotas arī rekomendācijas no tām struktūrām, kuras ir saņēmušas sponsorējumu ar Medvedeva kunga palīdzību.

Sēdes vadītājs.

Debatēs deputāti pieteikušies nav. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu! Balsojam Saeimas lēmuma projektu. Lūdzu rezultātu! Par — 46, pret — 6, atturas 9. Boriss Medvedevs uzņemts Latvijas Republikas pilsonībā.

Nākamais lēmuma projekts "Par Pāvela Ļihačova uzņemšanu Latvijas pilsonībā par īpašiem nopelniem Latvijas labā". Komisijas vārdā — Ilga Kreituse.

I.Kreituse.

Augsti godātie deputāti! Izskatām Saeimas lēmuma projektu "Par Pāvela Ļihačova uzņemšanu Latvijas pilsonībā par īpašiem nopelniem Latvijas labā". Saeimas Pilsonības likuma izpildes komisija, izskatot šo lēmuma projektu, ir pieņēmusi pozitīvu lēmumu.

Deputāti iesniedzēji Sausnītis, Dozorcevs, Vītols, Kaksītis uzsver, ka Ļihačova kungam ir īpaši nopelni Latvijas ekonomikas attīstībā, tranzīta veicināšanā, norāda arī uz to, ka Ļihačova kungs brīvi pārvalda latviešu valodu, viņš šeit Latvijā ir dzimis, pabeidzis skolu, ieguvis augstāko izglītību, viņam ir izdevies asā konkurencē ar Ukrainu un Lietuvu tomēr panākt to, ka kokvilnas plūsma no Uzbekijas iet caur Latviju, tā papildinot arī Latvijas budžetu.

Sēdes vadītājs.

Debatēs deputāti pieteikušies nav. Lūdzu zvanu. Lūdzu balsošanas režīmu un lūdzu balsojam Saeimas lēmuma projektu. Lūdzu rezultātu! Par — 43, pret — 4, atturas — 6. Pāvels Ļihačovs uzņemts Latvijas pilsonībā.

 

Godātie kolēģi — 59. jautājums likumprojekts "Grozījumi likumā "Par pilsētu, rajonu, pagastu vēlēšanu komisijām un vēlēšanu iecirkņu komisijām"". Trešais galīgais lasījums. Es lūdzu nelielu pacietību. Komisijas vārdā — deputāts Jānis Kalviņš.

J.Kalviņš

(LNRP, LZP). Tātad, cienījamie kolēģi! Grozījumi likumā "Par pilsētu, rajonu, pagastu vēlēšanu komisijām un vēlēšanu iecirkņu komisijām". Komisijā bija 7 priekšlikumi. Pirmais — Juridiskā biroja priekšlikums par 1. panta 5. daļu. Komisija pieņēmusi precizētā redakcijā.

Sēdes vadītājs.

Deputātiem iebildumu nav? Atzīts komisijas viedoklis. Pieņemts.

J.Kalviņš.

Otrais priekšlikums — atbildīgās komisijas precizētais variants. Komisija to ir atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Paldies! To arī deputāti atbalsta. Pieņemts.

J.Kalviņš.

Trešais priekšlikums. Juridiskā biroja priekšlikums par 5. panta 3. daļu. Analoga situācija. Komisija atbalstījusi precizētā redakcijā.

Sēdes vadītājs.

Deputāti piekrīt komisijas atzinumam? Paldies! Pieņemts.

J.Kalviņš.

Ceturtais priekšlikums ir atbildīgās komisijas — par 5. panta 3. daļas precizēto redakciju, ko komisija ir atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Arī deputāti akceptē komisijas atzinumu. Paldies! Pieņemts.

J.Kalviņš.

Piektais priekšlikums — Juridiskā biroja priekšlikums par 5. panta 4. daļu, ko komisija ir pieņēmusi precizētā redakcijā.

Sēdes vadītājs.

Deputāti tam piekrīt. Paldies! Pieņemts.

J.Kalviņš.

Sestais priekšlikums ir Satiksmes ministrijas priekšlikums, ko komisija ir atbalstījusi daļēji.

Sēdes vadītājs.

Deputāti piekrīt? Pieņemts.

J.Kalviņš.

Un septītais — pēdējais priekšlikums — ir atbildīgās komisijas priekšlikums par 5. panta 4. daļu, ko, protams, komisija ir atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Paldies! Deputāti piekrīt. Balsojam trešajā un galīgajā lasījumā. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu un balsojam likuma pieņemšanu. Lūdzu rezultātu! Par — 62, pret 0 — nav, atturas — nav. Likums pieņemts.

J.Kalviņš.

Paldies par balsojumu!

Sēdes vadītājs.

Godātie kolēģi! Vēl ir trešā lasījuma likumprojekts "Grozījumi likumā "Par nekustamā īpašuma nodokli"". Budžeta un finansu (nodokļu) komisijas vārdā — nav ziņotāja.

Varbūt vēl vienu trešo lasījumu varam — likumprojekts "Grozījumi likumā "Par maternitātes un slimības pabalstiem"". Sociālo un darba lietu komisijas vārdā — nu žēl... Tātad ziņotāja nav.

Likumprojekts "Bērnu tiesību aizsardzības likums".

Antons Seiksts, trešais lasījums, komisijas vārdā, lūdzu!

A.Seiksts

(LC). Godātais priekšsēdētāj, godātie kolēģi! Sameklējiet, lūdzu, divus dokumentus — 4402 un 4402a. Pirmais priekšlikums. Bērnu tiesību aizsardzības apakškomisija. Komisijā pieņemts.

Sēdes vadītājs.

Deputāti piekrīt? Pieņemts.

A.Seiksts.

Otrais priekšlikums. Deputātu grupas priekšlikums jums piedāvātajā redakcijā. Komisijā nav pieņemts.

Sēdes vadītājs.

Deputāti piekrīt komisijas atzinumam? Pieņemts.

A.Seiksts.

Trešais ir Bērnu tiesību aizsardzības apakškomisijas priekšlikums. Pieņemts.

Sēdes vadītājs.

Deputāti arī piekrīt? Pieņemts.

A.Seiksts.

Ceturtais ir Iekšlietu ministrijas valsts sekretāra Stara priekšlikums — pieņemts.

Sēdes vadītājs.

Deputāti piekrīt? Pieņemts.

A.Seiksts.

Piektais priekšlikums — Saeimas frakcijas "Latvijai" deputāta Čerāna. Priekšlikums komisijā nav pieņemts.

Sēdes vadītājs.

Kārlis Čerāns vēlas runāt.

K.Čerāns

(TKL). Augsti godātie deputāti! Es aicinu jūs pievērst uzmanību dokumentā nr. 4402a šim piektajam priekšlikumam, kas piedāvā 7. pantu papildināt ar jaunu 2. daļu šādā redakcijā, ka bērna dzīvība ir aizsargājama no bērna ieņemšanas brīža. Un es gribu pamatoti motivēt, kāpēc šis priekšlikums ir izveidojies tieši šādā veidā.

Tātad es saprotu, ka deputātiem ir iebildumi vienai daļai pret to, ka mēs attiecībā uz vēl nedzimušu bērnu attiecinām visas tās pašas tiesības, kas būtu bērnam pēc viņa dzimšanas. Es piekrītu, ka šādā veidā mēs arī tiešām varam rīkoties un ka šādā veidā šīs tiesības pilnā apmērā nebūtu attiecināmas. Tomēr mums ir jārespektē tas, ka bērna dzīvība sākas jau no viņa ieņemšanas brīža, un tāpēc šī bērna dzīvība kā tāda, viņa jau ir aizsargājama. Un tad tas būtu tāds... tas ir vispārējs princips, un es ļoti lūdzu deputātus atbalstīt tikai šo vienu ļoti mazo aizsardzības momentu, kur pat nekāda konkrētība netiek iekšā ielikta. Tikai lūdzu par šo principu. Es lūdzu nobalsot un atbalstīt. Paldies!

Sēdes vadītājs.

Vairāk deputātu debatēs pieteikušies... ir. Paulis Kļaviņš vēl. Lūdzu! LZS, KDS frakcija.

P.Kļaviņš

(LZS, KDS). Kristīgie deputāti! Es saprotu, ka jūs par mani smiesities... Smejieties... Ļoti labi, to mēs vēl redzēsim, cik mēs atbalstām... Paturēsim šo balsojumu vērā. Kas ir par dzīvību un kas ir par nāvessodu nedzimušam bērnam. Paturēsim to vērā. Mūsu tauta lēnām mirst, jūs visi to zināt. Šeit nav ne kaut kādas tādas smagas konsekvences paredzētas par abortu. Te ir tikai runa par tiesībām. Atbalstāms priekšlikums. Neko vairāk es negribu teikt. Un ar šo izšķiršanos par šādu jautājumu ir tieši tāpēc, ka tas ir bez smagām konsekvencēm, bet par principu. Mēs parādām, kas mēs esam. Darīsim to! (No zāles: "Mēs atbalstām!")

Sēdes vadītājs.

Andrejs Naglis.

A.Naglis

(LZS, KDS). Godātais Prezidij! Godātie deputāti! Es kā kristīgais demokrāts piekrītu tam, ka, ja mēs noziedzniekus atbalstām un dodam viņiem dzīvot, tad noteikti es iestājos tikai par to, lai šī nedzimušā bērna dzīvība tiktu saglabāta. Mēs pieņēmām okupācijas deklarāciju, un tur ir runa, ka mūsu zemi ir mīdījis krievu zābaks, vācu zābaks un tamlīdzīgi. Protams, ka tas arī notiks ar mūsu tālāko valsts nākotni, ja nebūs mūsu bērnu, tad noteikti mūsu zemi mīdīs kaut kāds zābaks. Un daba necieš tukšumu. Tāpēc es vēlreiz atgādinu, ka šis priekšlikums ir noteikti jāatbalsta un ka kristīgam cilvēkam nav pieļaujams tas, ka mēs varam uzstāties par jebkādas dzīvības atņemšanu. Vēlreiz atgādinu — ja slepkavu aizstāvam, tad mūsu bērns, nedzimušais bērns, ir jāsaglabā. Lai Dievs dod viņam veselību un lai varētu dzīvot. Tātad atbalstīsim šo priekšlikumu! Paldies!

Sēdes vadītājs.

Anta Rugāte, LZS, KDS frakcija.

A.Rugāte

(LZS, KDS). Augsti godātie deputāti! Izmantojot apjukuma brīdi un mainot likumprojektus, kurus pēc kārtas sākta izskatīt, referents ir ļoti ļaunprātīgi izmantojis situāciju, pēc būtības neinformējot par priekšlikumiem, kas ir iesniegti šī likumprojekta trešajam lasījumam.

Ir runa par otro priekšlikumu, kurā Saeimas deputāti Rugāte, Kļaviņš un Naglis ir iesnieguši redakciju, kas ir saskaņota ar Cilvēktiesību konvenciju, ko ir ratificējusi Latvija, ko ir pieņēmusi, un ar Bērnu tiesību aizsardzības konvenciju. Mēs atkal nonākam pretrunā. Nemoralizējiet, Leiškalna kungs! Diemžēl definīcija, kas tikai deklaratīvā formā nosaka mūsu attieksmi, mūsu pozīciju, tālākais ir atkarīgs no pārējiem dokumentiem, kas neietilpst šajā likumā. Mēs neesam to pieņēmuši, mēs tam esam pārlēkuši, pāršļūkuši pāri, atmetuši malā, un es atļaušos stenogrammai atstāt šo redakciju, lai tas tomēr ir zināms, kam bija jābūt un uz ko mēs nebijām spējīgi, godātā Saeima. Ka bērns ir ikviena cilvēka būtne no ieņemšanas brīža līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai, ja saskaņā ar likumu, kas piemērojams konkrētajam bērnam, viņš nekļūst pilngadīgs agrāk.

Un tāpēc es lūdzu atbalstīt to priekšlikumu, ko ir iesniegusi frakcija "Latvijai", vismaz 6. panta trešajā daļā lūdzu iebalsosim to normu, ar ko Latvijai ir jābūt saistībai, un tas ir mūsu pienākums, godātie kolēģi deputāti! Lūdzu atbalstīt!

Sēdes vadītājs.

Andris Rubins, pie frakcijām nepiederošs deputāts.

A.Rubins

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Deputāti! Es vairākas reizes esmu noklausījies Kārli Čerānu, kurš uzstājās kā liels speciālists dzimuma jautājumos un apaugļošanā. Un mēs te ar profesoru Kalnbērzu abi divi domājam, abi profesori, ka vajadzētu tomēr vienoties par terminoloģiju, lai Čerāna kungs vienreiz paskaidro, ko nozīmē tā bērna ieņemšana. Mēs saprotam... vai ne... ka varam būt pret abortiem vai par abortiem... par to mēs varētu balsot. Tāpat arī cits jautājums — ko Čerāna kungs darītu tādos gadījumos, ka mums ir tādas situācijas... Kā jūs zināt, ļoti augsts ir sifilisa līmenis valstī, un daudzas sievietes slimas ar sifilisu, viņas tiek sūtītas uz dzemdību namu izdarīt abortu, un dzemdību nams savukārt sūta viņas atpakaļ tāpēc, ka neviens par viņām nemaksā pacienta nodevu. Tā ka varbūt vienreiz par to terminoloģiju vajag visiem vienoties jeb konstatējiet ar ārstiem vai ar literātiem tieši par terminoloģiju un tad runāsim tālāk. Paldies!

Sēdes vadītājs.

Pēteris Apinis... dakteris Apinis nav speciālists šajos jautājumos. Debates beidzam. Komisijas vārdā — Seiksta kungs.

A.Seiksts

(LC). Godātie kolēģi! Rugātes kundze dezinformēja klausītājus. Šis jautājums dienas kārtībā šobrīd tiek izskatīts nevis tamdēļ, ka būtu aizturēts, bet tamdēļ,ka iepriekšējoreiz nebija ziņotāja. Komisija lūdz balsot,.

Sēdes vadītājs.

Lūdzu zvanu un lūdzu balsošanas režīmu, un balsojam frakcijas "Latvijai" priekšlikumu, kuru komisija nav atbalstījusi . Priekšlikums ir dokumenta trešajā lappusē ar numuru 5. Lūdzu rezultātu! Par — 16, pret — 11, atturas — 41. Nav pieņemts.

A.Seiksts.

6. priekšlikums — deputāta Tomašūna priekšlikums. Pieņemts kā 1. daļas otrais teikums.

Sēdes vadītājs.

Deputāti akceptē likumprojekta 10. panta 1. , 2., 3. un 4. daļas redakciju. Pieņemts. 7. ir Labklājības ministra Makarova priekšlikums.

Sēdes vadītājs.

To mēs jau akceptējām.

A.Seiksts.

8. ir deputāta Tomašūna priekšlikums, pieņemts.

Sēdes vadītājs.

Un arī 9.priekšlikums.

A.Seiksts.

Arī 9.priekšlikums.

Sēdes vadītājs.

Deputāti akceptē 11.panta redakciju. Paldies, pieņemts.

A.Seiksts.

Paldies. 10. ir deputāta Tomašūna priekšlikums, nav pieņemts.

Sēdes vadītājs.

Mēs to jau akceptējām. Seiksta kungs, mēs skatām pa pantiem. Par 13.pantu, 10.priekšlikums. Vai deputāti piekrīt 13.panta redakcijai tādai, kādu to akceptējusi atbildīgā komisija?

A.Seiksts.

12. ir Bērnu tiesību aizsardzības apakškomisijas priekšlikums, nav pieņemts.

Sēdes vadītājs.

Deputāti piekrīt likumprojekta 18.panta redakcijai. ( Starpsauciens: "Jā!") Paldies, pieņemts.

A.Seiksts.

Paldies! Nākošais, 24.pantā priekšlikumi. Labklājības ministra Makarova priekšlikums nav pieņemts.

Sēdes vadītājs.

Un divi nākamie ir pieņemti. Vai deputāti piekrīt likumprojekta 24.panta visu piecu daļu reakcijai? Paldies! Pieņemts.

A.Seiksts.

26.pantā Bērnu tiesību aizsardzības apakškomisijas priekšlikums pieņemts. Abi priekšlikumi pieņemti.

Sēdes vadītājs.

Arī 26.panta redakcijai deputāti piekrīt. Pieņemts.

A.Seiksts.

27.pantā visi priekšlikumi pieņemti. Deputāta Tomašūna priekšlikums pieņemts daļēji.

Sēdes vadītājs.

Deputāti akceptē likumprojekta 27.panta visu četru daļu redakciju. Paldies, pieņemts.

A.Seiksts.

28.pants. Abi priekšlikumi no bērnu tiesību aizsardzības apakškomisijas pieņemti.

Sēdes vadītājs.

Arī 28.panta redakciju deputāti akceptē. Pieņemts.

A.Seiksts.

29.pantā abi priekšlikumi no labklājības ministra ir pieņemti.

Sēdes vadītājs.

29.panta redakcijai deputāti piekrīt. Pieņemts.

A.Seiksts.

30.pantā...

Sēdes vadītājs.

Deputāts Leiškalns prasa balsot savu priekšlikumu — svītrot likumprojekta 30.panta trešo daļu. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu. Balsojam šo deputāta Leiškalna priekšlikumu. Izklāstīts dokumenta... nevaru atrast, kurā lapaspusē. Lūdzu rezultātu! Par — 16, pret — 7, atturas — 28. Nav pieņemts.

A.Seiksts.

31.pants. Labklājības ministra Makarova priekšlikums daļēji pieņemts.

Sēdes vadītājs.

Deputāti piekrīt 31.panta redakcijai. Pieņemts.

A.Seiksts.

34.pants. Abi priekšlikumi pieņemti.

Sēdes vadītājs.

Arī to deputāti akceptē 34.panta redakcijā. Paldies, pieņemts.

A.Seiksts.

37.pantā visi trīs priekšlikumi ir pieņemti.

Sēdes vadītājs.

Deputāti piekrīt komisijas atzinumam par 37.panta redakciju. Pieņemts.

A.Seiksts.

38.pantā nav pieņemts deputāta Tomašūna priekšlikums, bet ir pieņemts Bērnu tiesību aizsardzības apakškomisijas priekšlikums.

Sēdes vadītājs.

Vai kolēģi piekrīt komisijas atzinumam? Paldies, pieņemts.

A.Seiksts.

39.pantā abi priekšlikumi pieņemti.

Sēdes vadītājs.

Arī deputāti tos akceptē. Pieņemts.

A.Seiksts.

46.pants. Bērnu tiesību aizsardzības apakškomisijas priekšlikums. Bet šeit, godātie kolēģi, ir jāskatās papildlapa 12a. Bērnu tiesību aizsardzības apakškomisijā ir pieņemts, un pieņemts arī 13.a lapaspusē cilvēktiesību komisijas priekšlikums.

Sēdes vadītājs.

Vai deputāti piekrīt atbildīgās komisijas atzinumam par šiem priekšlikumiem ar nr.36, kas ir izklāstīts dokumentā nr.4402a? Paldies! Deputāti akceptē.

A.Seiksts.

Paldies! 49.pantā Saeimas deputātu Tomašūna priekšlikums nav pieņemts.

Sēdes vadītājs.

Deputāts Tomašūns ar to samierinās, un pārējie deputāti akceptē komisijas viedokli. Pieņemts.

A.Seiksts.

50.pantā ir pieņemts Bērnu tiesību aizsardzības apakškomisijas priekšlikums.

Sēdes vadītājs.

Deputāti akceptē komisijas atzinumu. Paldies, pieņemts.

A.Seiksts.

Tāpat pieņemts 51.pantā Bērnu tiesību aizsardzības apakškomisijas priekšlikums.

Sēdes vadītājs.

Deputāti piekrīt. Pieņemts.

A.Seiksts.

52.pantā nav pieņemts labklājības ministra Makarova priekšlikums.

Sēdes vadītājs.

Bet deputāti akceptē komisijas atbalstīto 52.panta redakciju. Pieņemts.

A.Seiksts.

53.pants. 41.priekšlikums. Deputāts Leiškalns. Nav pieņemts.

Sēdes vadītājs.

Bet Leiškalns vēlas runāt. Lūdzu! Frakcija "Latvijas ceļš".

K.Leiškalns

(LC). Laiks nebūs garš. Es tomēr gribētu to terminoloģisko strīdu izšķirt par labu īpašām vajadzībām, nevis speciālām vajadzībām. Un es domāju, ka manis piedāvātā redakcija ir precīzāka. Es nezinu, kāpēc komisija nav atbalstījusi. Pirmkārt latviskāka, otrkārt precīzāka. Paldies!

Sēdes vadītājs.

Paldies! Tātad vairāk debatēs pieteikušies nav. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu. Balsojam deputāta Leiškalna revolucionāro priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par — 31, pret — 5, atturas — 23. Pieņemts.

A.Seiksts.

Paldies! 57.pantā visi trīs priekšlikumi ir pieņemti.

Sēdes vadītājs.

Deputāti to akceptē. Pieņemts.

A.Seiksts.

59.pants. Deputāta Tomašūna priekšlikums daļēji pieņemts. Pārējie trīs priekšlikumi pieņemti pilnībā.

Sēdes vadītājs.

Deputāti piekrīt likumprojekta 59.panta redakcijai. Pieņemts.

A.Seiksts.

60.pantā ir pieņemts Bērnu tiesību aizsardzības apakškomisijas 49.priekšlikums.

Sēdes vadītājs.

Deputāti piekrīt. Paldies, pieņemts.

A.Seiksts.

Desmitā nodaļa. 62.pants ir pieņemts atbildīgās komisijas priekšlikums.

Sēdes vadītājs.

Deputāti piekrīt.

A.Seiksts.

64.pants. Nav pieņemts deputāta Tomašūna priekšlikums. Ir pieņemts Bērnu tiesību aizsardzības apakškomisijas priekšlikums.

Sēdes vadītājs.

Pēc jaunās numerācijas tas ir 63.pants. Vai deputāti piekrīt tā redakcijai? Paldies! Piekrīt. Pieņemts.

A.Seiksts.

Pēc vecās, kreisajā pusē 65.pants. 53.priekšlikums — Iekšlietu ministrijas valsts sekretāra Stara priekšlikums — izteikt citā redakcijā.

Sēdes vadītājs.

Deputāti akceptē. Paldies, pieņemts.

A.Seiksts.

66.pants. Nav pieņemts deputāta Tomašūna priekšlikums. Ir pieņemts labklājības ministra Makarova un atbildīgās komisijas divi priekšlikumi.

Sēdes vadītājs.

Vai deputāti piekrīt likumprojekta 65.panta, pēc jaunās numerācijas, redakcijai? Piekrīt. Pieņemts.

A.Seiksts.

67.pants labajā pusē. Bērnu tiesību aizsardzības apakškomisijas priekšlikums pieņemts, un daļēji pieņemts Iekšlietu ministrijas valsts sekretāra priekšlikums.

Sēdes vadītājs.

Deputāti piekrīt 67.panta redakcijai.

A.Seiksts.

69.pants. Bērnu tiesību aizsardzības apakškomisijas priekšlikums pieņemts.

Sēdes vadītājs.

Deputāti arī piekrīt. Pieņemts.

A.Seiksts.

68. pants pēc jaunās numerācijas.

69. pants pēc jaunās numerācijas, daļēji pieņemts deputāta Tomašūna priekšlikums, nav pieņemts deputāta Leiškalna priekšlikums, un pieņemti divi Bērnu tiesību aizsardzības apakškomisijas priekšlikumi.

Sēdes vadītājs.

Leiškalna kungs vēlas protestēt.

K.Leiškalns

(LC). Un te nu es nevaru sēdēt. Vai nu tas alus mums ir izdzerts vai nav, vai mēs tiekam laikā mājās vai netiekam. Es aicinu aizstāt gadu skaitu "14" ar "18", kad ir runa par bērnu iesaistīšanu reliģiskās organizācijās. Un tā ir ļoti svarīga lieta. Ja mēs runājam par mūsu luterāņiem, katoļiem, jūdaistiem, pareizticīgajiem, adventistiem, baptistiem, tad tur ir viss kārtībā. Šobrīd ir runa par bērnu iesaistīšanu tā saucamajās reliģijās. Es kategoriski iebilstu, ka bērni, kuri nav sasnieguši pilngadību, var tikt iesaistīti šajās aizdomīgās, uz hipnozi balstītajās reliģiskajās organizācijās. Tie ir murgi. Mēs, luterāņi, katoļi, jūdaisti, adventisti un baptisti, to nedrīkstam pieļaut, jo tās ir reliģijas, kas šobrīd kropļo mūsu bērnu dvēseli. Un mums nav vajadzīgs šis pārliecīgais liberālisms, kad ir runa par nacionālām vērtībām un tradīcijām.

Sēdes vadītājs.

Paldies, kolēģi! Vairāk debatēs pieteikušies nav. Es domāju, ka izšķirsim balsojot. Lietas būtību visi zina. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu. Balsojam deputāta Leiškalna 62.priekšlikumu — aizstāt panta otrajā daļā skaitli "14" ar skaitli "18". Lūdzu rezultātu! Par — 68, pret — nav, atturas — 3. Pieņemts.

A.Seiksts.

Pārejas noteikumi. Ir pieņemti visi trīs apakškomisijas priekšlikumi.

Sēdes vadītājs.

Līdz ar nobalsotajām izmaiņām akceptējam 69.panta redakciju. Paldies, pieņemts.

A.Seiksts.

Pārejas noteikumos ir pieņemti visi trīs Bērnu tiesību aizsardzības apakškomisijas priekšlikumi.

Sēdes vadītājs.

Deputāti piekrīt pārejas noteikumu tekstam. Akceptē komisijas atzinumu par 65., 66. un 67.priekšlikumu.

A.Seiksts.

Komisija lūdz balsot par likumu kopumā.

Sēdes vadītājs.

Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu. Balsojam likuma pieņemšanu. Lūdzu rezultātu! Par — 71, pret — 1, atturas — nav. Pieņemts.

A.Seiksts.

Paldies! Priecīgus Jāņus!

Sēdes vadītājs.

Kolēģi, vēl 10 deputāti domā, ka mēs varētu paspēt izskatīt tagad 66., 67. un 68.priekšlikumu. Kolēģi, tie ir starptautiskie. Nu tur pirmie lasījumi. Godātie kolēģi! Ārlietu komisija. Dosim vārdu. Kas mums ir no Ārlietu komisijas? Ilga Kreituse. Ļoti labi. Lūdzu!

I.Kreituse

(pie frakcijām nepiederoša deputāte). Augsti godātie deputāti! Visi ļoti ātri paņemam rokās dokumentu — likumprojekts "Par Latvijas Republikas valdības, Igaunijas Republikas valdības un Lietuvas Republikas valdības protokolu par Baltijas bataljona štāba un Baltijas bataljona personāla statusu". Un pirmais, komisijas vārdā lūdzam atzīt par steidzamu.

Sēdes vadītājs.

Paldies!

I.Kreituse.

Ja nav iebildumu, lūdzu, pieņemiet!

Sēdes vadītājs.

Lūdzu nobalsosim gan, Kreituses kundze! Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu! Balsosim par likumprojekta atzīšanu par steidzamu. Lūdzu rezultātu! Par — 68, pret — nav, atturas — 4. Likumprojekts atzīts par steidzamu.

I.Kreituse.

Lūdzu deputātus to atbalstīt pirmajā lasījumā.

Sēdes vadītājs.

Debatēs pieteicies Jānis Ādamsons, pie frakcijām nepiederošs deputāts.

J.Ādamsons

(pie frakcijām nepiederošs deputāts). Cienījamie kolēģi! Pavisam īsi. Es ilgi neaizkavēšu jūsu uzmanību. Man nav absolūti iebildumu pret abiem šiem līguma projektiem. Absolūti nav iebildumu. Bet es gribu dzirdēt gan no Finansu ministrijas, gan arī Budžeta un finansu (nodokļu) komisijas — vai šiem līgumiem būs finansiālais segums, vai nebūs. Vai mēs kārtējo reizi pieņemsim likumus, kuriem nav finansējuma. Kā to pierādīja, kad mēs neiedalījām Aizsardzības ministrijai 195 000 latus, kuri bija paredzēti starptautisko operāciju veikšanai.

Sēdes vadītājs.

Vairāk debatēs pieteikušos nav. Komisijas vārdā — Kreituses kundze.

I.Kreituse.

Augsti godātie deputāti! Informēju, ka (Ādamsons kaut ko saka no vietas.) Ādamsona kungs, te nav sociķu saiets, bet Saeimas sēde.

Sēdes vadītājs.

Lūdzu, netraucējiet!

I.Kreituse.

Augsti godātie deputāti! Informēju jūs, ka Ārlietu komisija šo dokumentu izskatīja trijās sēdēs tieši tāpēc, lai noskaidrotu jautājumu par finansēm, un Aizsardzības ministrija mums ziņoja, ka ar Finansu ministriju viss ir saskaņots un nauda ir.

Sēdes vadītājs.

Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu! Balsosim par likumprojekta pieņemšanu pirmajā lasījumā. Lūdzu rezultātu! Par — 67, pret — 1, atturas — 3. Pieņemts. Lūdzu apsvērumus par otro lasījumu.

I.Kreituse.

Augsti godātie kolēģi! Tā kā Saeimas pieņemamajā likumprojektā ir tikai viens redakcionāla rakstura labojums, Ārlietu komisija lūdz pieņemt šodien to galīgajā lasījumā.

Sēdes vadītājs.

Vai varam balsot? Cik patīkami. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu balsojam par likuma pieņemšanu. Ar budžetu tā vajadzēja. Lūdzu rezultātu! Par — 70, pret — nav, atturas — 4. Likums ir pieņemts.

Nākamais jautājums. Likumprojekts "Par Latvijas Republikas valdības, Igaunijas Republikas valdības un Lietuvas Republikas valdības vienošanos par Baltijas jūras ekskadras izveidošanu". Pirmais lasījums. Komisijas vārdā — Ilga Kreituse.

I.Kreituse.

Neatkārtojot visu šo garo dokumenta nosaukumu, tāpat Ārlietu komisijas vārdā lūdzu atzīt šo likumprojektu par steidzamu.

Sēdes vadītājs.

Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu! Balsosim par likumprojekta atzīšanu par steidzamu. Lūdzu rezultātu! Par — 66, pret — nav, atturas — 1. Likums atzīts par steidzamu.

I.Kreituse.

Pirms pirmā lasījuma, pirms lūguma balsot pirmajā lasījumā, informēju, ka tieši tāpat Ārlietu komisija noskaidroja visus finansiālos jautājumus, un Aizsardzības ministrija ziņoja, ka viss ir saskaņots ar Finansu ministriju un pretenziju nav. Lūdzu pieņemt pirmajā lasījumā!

Sēdes vadītājs.

Debatēs nav pieteikušies. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu! Balsosim par likumprojekta pieņemšanu pirmajā lasījumā. Lūdzu rezultātu! Par — 68, pret — nav, atturas — 2. Pieņemts.

I.Kreituse.

Augsti godātie kolēģi! Tā kā likumprojektā, kuru mēs izskatām, ir tikai viens redakcionāls precizējums 3. pantā, lūgums izskatīt to otrajā un galīgajā lasījumā tūlīt.

Sēdes vadītājs.

Deputāti piekrīt likumprojekta redakcionālajiem precizējumiem. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu! Balsosim par likuma pieņemšanu. Lūdzu rezultātu! Par — 80, pret — nav, atturas — nav. Kaut kas neredzēts un nedzirdēts, likums ir pieņemts.

Nākamais. Likumprojekts "Par Kioto 1973. gada 18.maija starptautisko konvenciju par muitas procedūru vienkāršošanu un harmonizēšanu". Pirmais lasījums. Ārlietu komisijas vārdā — Ilga Kreituse.

I.Kreituse

(pie frakcijām nepiederoša deputāte). Augsti godātie kolēģi! Tāpat, neatkārtojot arī šā dokumenta garo nosaukumu, lūdzu par to balsot pirmajā lasījumā.

Sēdes vadītājs.

Debatēs pieteikušos nav. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu! Balsosim par likumprojekta pieņemšanu pirmajā lasījumā. Lūdzu rezultātu! Par — 77, pret — nav, atturas — nav. Pieņemts. Lūdzu apsvērumus par otro lasījumu.

I.Kreituse.

Augsti godātie kolēģi! Lūdzu priekšlikumus iesniegt līdz 1.augustam un izskatām pirmajā sēdē pēc pārtraukuma.

Sēdes vadītājs.

Paldies! Godātie kolēģi! Tā kā ir pienācis sēdes nobeiguma laiks, es lūdzu deputātus reģistrēties ar reģistrācijas identifikācijas kartītēm.

Godātie kolēģi! Tad, kad vajadzēja ziņot par vienu likumprojektu, tad zālē tāda cilvēka nebija. Tagad pieci deputāti ir uzrakstījuši, ka vēlas izskatīt vēl 61.punktu. (Zālē troksnis.) Vai kāds vēlas runāt par vai pret šo iesniegumu? Ludmila Kuprijanova vēlas runāt par.

L.Kuprijanova

(DPS). Sociālo un darba lietu komisijas vārdā es lūdzu piedošanu, ka ziņotājs patiešām nebija. Tas ir ļoti īss likumprojekts "Par maternitātes slimības pabalstiem", bet viena no normām stājas spēkā 1.augustā. Tas patiešām, tur ir tikai daži priekšlikumi uz trešo lasījumu. Es ļoti lūdzu jūs uzkavēties vēl piecas minūtes un pieņemt šo likumprojektu. (No zāles: "Neviens neiebilst. Nevajag balsot.")

Sēdes vadītājs.

Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu! Balsosim par deputātu priekšlikumu — izskatīt 61.darba kārtības jautājumu. Lūdzu rezultātu! Par — 63, pret — 4, atturas — 2.

Lūdzu, Kuprijanovas kundze! Likumprojekts "Grozījumi likumā "Par maternitātes un slimības pabalstiem"".

V.Boka

(DPS). Paldies sēdes vadītājam un paldies, cienījamie kolēģi! Tātad strādājam ar dokumentu nr. 647. Ir saņemti grozījumi likumā "Par maternitātes un slimības pabalstiem", redakcionālas dabas priekšlikumi. 1. priekšlikums ir Juridiskā biroja priekšlikums. Komisija to ir atbalstījusi.

Sēdes vadītājs.

Deputāti piekrīt. Pieņemts.

V.Boka.

2.priekšlikums ir Sociālo un darba lietu komisijas priekšlikums — papildināt 4.pantu. Komisija to atbalsta.

Sēdes vadītājs.

Deputāti arī piekrīt. Pieņemts.

V.Boka.

3.priekšlikums itr Sociālo un darba lietu komisijas priekšlikums, tas arī ir redakcionālas dabas. Atbalstīts.

Sēdes vadītājs.

Deputāti piekrīt. Pieņemts.

V.Boka.

4. priekšlikums ir Sociālo un darba lietu komisijas priekšlikums. Tas arī ir redakcionāls priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītājs.

Deputātiem iebildumu nav. Pieņemts.

V.Boka.

5. ir komisijas priekšlikums, ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs.

Deputāti piekrīt. Pieņemts.

V.Boka.

6. priekšlikums ir par 15. panta redakcijas izmaiņām. Arī ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs.

Deputāti piekrīt. Pieņemts.

V.Boka.

7. Sociālo un darba lietu komisijas redakcionāls priekšlikums. Attiecībā uz 18.pantu. Atbalstīts.

Sēdes vadītājs.

Deputāti piekrīt. Pieņemts.

V.Boka.

Pēdējais ir 8. — Labklājības ministrijas priekšlikums, kas attiecas uz likuma 31. un 32. pantu, kas stājas spēkā šā gada 1. augustā. Komisija to atbalsta.

Sēdes vadītājs.

Arī deputāti piekrīt. Pieņemts.

V.Boka.

Līdz ar to aicinu balsot par likumu kopumā!

Sēdes vadītājs.

Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu! Balsosim par likuma pieņemšanu. Lūdzu rezultātu! Par — 79, pret — nav, atturas — nav. Likums ir pieņemts.

Godātie kolēģi! Lūdzu reģistrācijas režīmu! Lūdzu deputātus reģistrēties ar identifikācijas kartītēm! Māri Rudzīša kungu lūdzu nolasīt reģistrācijas rezultātus. Lūdzu ievietot kartītes, līdz iedegas uzraksts "identifikācija pabeigta", un pēc tam "balsojums pabeigts".

M.Rudzītis

(6.Saeimas sekretāra biedrs). Cienījamie kolēģi! Nav reģistrējušies: Jānis Urbanovičs, Jānis Jurkāns, Aristids Jēkabs Lambergs, Indulis Emsis, Andrejs Krastiņš, Juris Sinka, Normunds Pēterkops, Ruta Marjaša, Pēteris Keišs, Imants Liepa, Ervids Grinovskis un Māris Vītols.

Sēdes vadītājs.

Godātie kolēģi! Latvijas Republikas 16. — 19. jūnija sēdi un līdz ar to pavasara sesiju paziņoju par slēgtu. Atgādinu, ka 22. jūnijā 9.00 ir ārkārtas sēde. Paldies! Uz redzēšanos!

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!