• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Lai Slovākija var smelties Latvijas pieredzi privatizācijā. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 2.02.2001., Nr. 19 https://www.vestnesis.lv/ta/id/2733

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Amatu konkursi

Vēl šajā numurā

02.02.2001., Nr. 19

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Lai Slovākija var smelties Latvijas pieredzi privatizācijā

Ar mērķi izzināt Latvijas līdzšinējo pieredzi un nākotnes plānus valsts uzņēmumu privatizācijā nākamnedēļ Latvijā oficiālā darba vizītē ieradīsies Slovākijas Republikas Nacionālā īpašuma pārvaldes un privatizācijas ministre Marija Mahova.

Lai informētu žurnālistus par gaidāmās vizītes mērķiem un iepazīstinātu ar pašreizējo ekonomisko situāciju Slovākijā, vakar, 1. februārī, Slovākijas Republikas vēstniecībā Rīgā norisinājās Slovākijas vēstnieka Latvijā Jozefa Dravecka preses konference.

Kā informēja vēstnieks, šī būs jau trešā Slovākijas valdības pārstāvju vizīte Latvijā pēdējo trīs mēnešu laikā. Pagājušā gada nogalē, no 5. līdz 6. novembrim, Latvijā uzturējās Slovākijas Republikas ārlietu ministrs Eduards Kukans, bet no 27. līdz 29. novembrim Latvijā vizītē bija ieradies Slovākijas Republikas aizsardzības ministrs Pavols Kaniss. Pašlaik gan Slovākijā ir jauns aizsardzības ministrs, bijušais Slovākijas vēstnieks Čehijā Jozefs Stanks. (P. Kaniss šī gada sākumā pēc korupcijas skandāla par viņa privātās mājās celtniecības finansēšanu demisionēja — red. ) Kā pastāstīja J. Draveckis, ministre M. Mahova pēc vizītes Latvijā dosies uz Igauniju.

Vizītes laikā ministrei paredzētas tikšanās ar ekonomikas ministru Aigaru Kalvīti un satiksmes ministru Anatoliju Gorbunovu. Ņemot vērā, ka Slovākija vēl tikai gatavojas privatizēt lielāko daļu apkalpojošās sfēras, ministrei īpaši nozīmīga ir Latvijas pieredze šajā jomā. M. Mahovai paredzēta arī tikšanās ar Latvijas Privatizācijas aģentūras ģenerāldirektoru Jāni Nagli, kurš pēc ministres lūguma apņēmies arī organizēt vizītes vairākos Latvijā veiksmīgi privatizētajos uzņēmumos. Kā iespējamie apmeklējuma mērķi tika minētas akciju sabiedrības "Latvijas Unibanka" un "Aldaris". Šie uzņēmumi izraudzīti, jo to vadītāji joprojām ir tie paši, kas pirms privatizācijas, tādējādi ar lielu pieredzi privatizācijā.

Raksturojot privatizācijas gaitu Slovākijā, Slovākijas vēstniecības Latvijā trešais sekretārs ekonomiskajos jautājumos Petrs Hoduls ( Petr Hodul ) norādīja, ka pašreizējā ekonomiskā vide Slovākijā ir pozitīva un attieksme pret privatizāciju — ļoti liberāla. Valstī privatizācija norit visai strauji, un valdības mērķis ir — lai privatizācijas process risinātos iespējami sekmīgāk. Kā galvenie kritēriji šī mērķa sasniegšanai ir maksimāli palielināt privatizācijas procesa caurskatāmību un nodrošināt vienlīdzīgus apstākļus visiem investoriem.

Būtiska nozīme šajā procesā ir Bratislavas biržas attīstībai, atzina P. Hoduls. Privatizācijas procesu iecerēts pabeigt līdz 2003. gadam, kopējā summa, ko Slovākijas valdība vēlas saņemt no valsts uzņēmumu privatizācijas ir 2,98 miljardi ASV dolāru. Privatizācijas strauja attīstība vērojama tikai pēdējos gados. Līdz šim jau privatizēti vairāki stratēģiski nozīmīgi uzņēmumi, kā pēdējos un nozīmīgākos P.Hoduls minēja "Slovākijas telekomunikācijas" ( Slovenske telekomunikacie ), kuru iegādājās "Deutsche Telekom" un Slovākijas krājbanka ( Slovenska sporitelna ), kuru privatizēja Austrijas "Erste Bank."

Pēdējā gada laikā palielinājušās arī ārvalstu tiešās investīcijas Slovākijā un Slovākijas uzņēmumu investīcijas ārvalstīs. 2000. gada pirmajos deviņos mēnešos ārvalstu tiešās investīcijas Slovākijā sasniedza 228 miljonus ASV dolāru. Galvenie investori Slovākijā nāk no Vācijas, Austrijas, Nīderlandes. Bet paši slovāki galvenokārt iegulda Čehijā, Lielbritānijā un Ukrainā.

Pērn Slovākija kļuvusi par pilntiesīgu dalībvalsti Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijā (OECD). Kā nozīmīgs sasniegums vērtējams arī acīmredzamais progress Eiropas Savienības iestāšanās sarunās. Slovākija slēgusi jau desmit sarunu sadaļas un atrodas tā sauktās Helsinku valstu grupas priekšgalā. Slovākijas mērķis ir arvien vairāk tuvoties pirmajām kadidātvalstīm jeb tā sauktajai Luksemburgas valstu grupai.

Artis Nīgals, "LV" nozares redaktor

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!