Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Piekrītu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Par nopietniem jaunajiem ķīmiķiem. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 25.07.2001., Nr. 111 https://www.vestnesis.lv/ta/id/26425

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Amatu konkursi

Vēl šajā numurā

25.07.2001., Nr. 111

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Par nopietniem jaunajiem ķīmiķiem

Lai veicinātu Latvijas farmācijas ķīmijas un ķīmijas tehnoloģijas zinātnes attīstību, pirmdien, 23. jūlijā, jau sesto gadu pēc kārtas publiskā akciju sabiedrība "Grindeks" pasniedza tradicionālās prēmijas zinātnisko darbu konkursa uzvarētājiem farmācijas ķīmijas un bioloģiski aktīvo vielu sintēzes nozarē.

Konkurss norisinās Latvijas izglītības fonda (LIF) mērķprogrammas "Izglītībai, zinātnei un kultūrai" ietvaros. Šogad tā uzvarētāju skaitā ir divi LU Ķīmijas fakultātes un četri RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes studenti.

"Uzņēmuma "Grindeks" nu jau ilgstošais atbalsts un sadarbība stipendiju un prēmiju piešķiršanā daudzsološākajiem farmācijas ķīmijas un bioloģiski aktīvo vielu sintēzes nozares studentiem vērtējams kā ievērojams ieguldījums jauno ķīmijas speciālistu sagatavošanā Latvijā," uzsvēra LIF mērķprogrammas "Izglītībai, zinātnei un kultūrai" padomes priekšsēdētājs profesors Imants Meirovics. "Situācijā, kad Latvijas augstskolām trūkst pietiekama materiālā finansējuma, uzņēmuma piešķirtās prēmijas un stipendijas ir ievērojams stimuls studentu tālākām studijām bioloģiski aktīvo savienojumu ķīmijas nozarē bakalaura, maģistra, inženiera un doktora grāda iegūšanā. Vienlaikus tas ir arī "Grindeks" uzticības apliecinājums ķīmijas nozares attīstībai un pilnveidošanai Latvijā kopumā."

"Grindeks" aktīvo farmaceitisko vielu biznesa struktūras direktors Vitālijs Skrīvelis, vērtējot konkursa uzvarētāju darbus, uzsvēra: "Studentu prēmēto darbu atlase ar katru gadu kļūst aizvien praktiskāka, uz industriju virzīta. Šogad no sešiem prēmētajiem darbiem četros ir izmēģinātas ķīmiskās reakcijas, ko varēs iekļaut tuvākajā nākotnē radītajā reaktīvu datu bāzē. Minētā datu bāze aptvers informāciju par Latvijā sintezētajām reakcijām, kas dos iespēju izzināt to potenciālu un tās tālāk izmantot ikdienas darbā. Vienlaikus jāpiemin, ka prēmēto darbu vidū ir arī ķīmiskā sintēze, kas tieši saistīta ar uzņēmuma "Grindeks" ražoto pretvēža preparātu ftorafūru. Tas liecina, ka jauno ķīmiķu darbi ir vērtīgs materiāls tālāku ķīmisko reakciju pētniecībā."

Lai rosinātu tālāku teorētisko un praktisko iemaņu apguvi un studentu iniciatīvu, katrs bakalaura darba autors un darba zinātniskais vadītājs saņems prēmiju 50 latu, bet maģistra darba autors un darba zinātniskais vadītājs — 80 latu.

Konkurss norisinās reizi gadā pēc bakalaura un maģistra grāda aizstāvēšanas, un tajā piedalās RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas, kā arī LU Ķīmijas fakultātes beidzēji. Konkursa uzvarētājus nosaka minēto universitāšu pasniedzēju padome, ņemot vērā bakalaura un maģistra darbu saturu, izvirzītās tēmas, kā arī to analīzes prasmi.

Tāpat, lai veicinātu Latvijas jauniešu radošās spējas un rūpētos par to produktīvu izmantošanu tālākajā zinātnes un ražošanas procesā, līdztekus minētajam konkursam "Grindeks" divas reizes gadā labākajiem farmācijas ķīmijas un bioloģiski aktīvo vielu nozares bakalaura, maģistra un inženiera programmas studentiem piešķir arī neatmaksājamas mācību stipendijas. Šogad šādas stipendijas gan rudens, gan pavasara semestrī konkursa kārtībā plānots piešķirt astoņiem labākajiem studentiem, maģistrantiem un inženieru programmas grāda ieguvējiem. Bet kopumā sešos gados piešķirtas vidēji 40 mācību stipendijas Latvijas augstskolās studējošajiem ķīmijas nozarē. Konkursam un stipendijām 2001./2002. mācību gadā "Grindeks" ir piešķīris 4642 latus.

Solvita Cerecka, a/s "Grindeks" Sabiedrisko attiecību nodaļas darbiniece

 

Mērķprogrammas "Izglītībai, zinātnei un kultūrai" zinātnisko darbu konkursa uzvarētāji 2001. gadā

Farmācijas ķīmija un bioloģiski aktīvu vielu sintēze:

RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultāte

1) Dmitrijs Šabašovs — Aromātisko savienojumu orto–litiēšana; bakalaura darba zinātniskais vadītājs Edgars Sūna, Dr. chem., vad. zin. līdzstr.;

2) Kristīne Bērziņa — aldehīdu reakcijas ar nukleofīliem hidrālo luisa skābju klātbūtnē; bakalaura darba zinātniskais vadītājs Pēteris Trapencieris, Dr. chem., vad. zin. līdzstr.;

3) Kristina Rižanova — dibenzo[b,e] [1,4] diazepīna atvasinājumi; maģistra darba zinātniskais vadītājs Andris Strakovs, profesors, Dr. habil. chem.;

4) Olga Dubroviča — antibiotiķa rifamicīna modificējumi; maģistra darba zinātniskais vadītājs Andris Strakovs, profesors, Dr. habil. chem.;

LU Ķīmijas fakultāte

1) Kristīne Edolfa — aktīvā kobalta katalizatora izstrāde 2,3 — dihidrofurāna sintēzei; bakalaura darba zinātniskie vadītāji Ludmila Leite, Dr. habil. chem., un Jāzeps Logins, docents, Dr. chem.;

2) Mārtiņš Ikaunieks — -8- Alkiltio-9- (alkoksialkil) guanīnu sintēze; maģistra darba zinātniskie vadītāji Marina Madre, Dr. chem., un Andris Ziemanis, profesors, Dr. habil. chem.

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!