Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Piekrītu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Valsts ieņēmumu dienesta 2001. gada 29. janvāra informācija Nr. 15.1.1/1773 "Par nekustamā īpašuma nodokli". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 1.02.2001., Nr. 18 https://www.vestnesis.lv/ta/id/2641

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Valsts ieņēmumu dienesta informācija Nr.15.1.1./1770

Par uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijas aizpildīšanu

Vēl šajā numurā

01.02.2001., Nr. 18

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Valsts ieņēmumu dienests

Veids: informācija

Numurs: 15.1.1/1773

Pieņemts: 29.01.2001.

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Valsts ieņēmumu dienests

Dienesta informācija Nr. 15.1.1/1773 Rīgā 2001. gada 29. janvārī

Par nekustamā īpašuma nodokli

 

Tuvojas nekustamā īpašuma nodokļa aprēķināšanas un maksāšanas laiks par 2001.gadu. Ir jāprecizē arī nodokļa aprēķins par ēkām un būvēm un iepriekš deklarētā nodokļa summa par 2000.gadu. Tādēļ vēlamies atgādināt nekustamā īpašuma nodokļa maksātājiem pašreizējam periodam aktuālākos nodokļa maksātāju pienākumus.

Atbilstoši likuma "Par nekustamā īpašuma nodokli" 2.pantam nekustamā īpašuma nodokļa maksātāji ir ne tikai zemes, ēku un būvju īpašnieki, t.i., personas, kuru īpašuma tiesības ir nostiprinātas zemesgrāmatā vai kurām piederošās ēkas un būves līdz zemesgrāmatas spēka atjaunošanai (1993.gada 5.aprīlim) reģistrētas pašvaldībā vai Valsts zemes dienestā, bet arī tiesiskie valdītāji — personas, kuru tiesiskā valdījumā ir nekustamais īpašums.

Par nekustamā īpašuma valdītāju likuma "Par nekustamā īpašuma nodokli" izpratnē ir uzskatāmas personas:

— kurām zemes reformas gaitā zeme piešķirta īpašumā par samaksu vai atjaunotas īpašuma tiesības uz to;

— kurām atjaunotas īpašuma tiesības uz ēkām un būvēm;

— kuras nekustamā īpašuma valdījumu ieguvušas uz mantojuma tiesību vai cita pamata.

Arī lietotāji vai nomnieki var būt nekustamā īpašuma nodokļa maksātāji. Par valsts vai pašvaldības īpašumā esošu zemi un ēkām nodokli maksā šī īpašuma lietotājs vai nomnieks. Līdz zemes reformas pabeigšanai arī par zemi, kura neatrodas kādas personas īpašumā vai tiesiskā valdījumā, maksā zemes lietotājs vai nomnieks.

Nodokli par ēkām un būvēm aprēķina pats nodokļa maksātājs.

Nekustamā īpašuma nodokļa maksātājam, kā fiziskajai, tā juridiskajai personai, jāsastāda pārskats un kopsavilkuma pārskats. Šo pārskatu veidlapu paraugi par faktisko ar nodokli apliekamo ēku un būvju vērtību 2000.gadā un nodokļa aprēķinu par šo gadu rezumējošā kārtībā ir apstiprināti ar Ministru kabineta 1999.gada 28.decembra noteikumiem Nr.438 "Noteikumi par ēku un būvju nekustamā īpašuma nodokļa deklarāciju un pārskatu". Pārskati jāiesniedz pašvaldībai pēc ēku un būvju atrašanās vietas (3.pielikums) un Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajai iestādei, kurā viņš reģistrējies kā nodokļu maksātājs (4.pielikums) līdz 2001.gada 1.februārim.

Vienlaikus, līdz 2001.gada 1.februārim, ir jāiesniedz attiecīgajai pašvaldībai deklarācija (minēto noteikumu 1.pielikums) un Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajai iestādei kopsavilkuma deklarācija (2.pielikums) par paredzamo ar nodokli apliekamo ēku un būvju vērtību un maksājamo nodokli 2001.gadā.

Pielikums pašvaldībā iesniedzamajai deklarācijai "Ar nekustamā īpašuma nodokli apliekamo ēku un būvju saraksts" 2001.gadā vairs nav jāiesniedz, tas attiecas tikai uz 2000.gadu.

Minētās veidlapas (deklarācija un pārskats, kopsavilkuma deklarācija un kopsavilkuma pārskats) ir jāiesniedz visām juridiskajām personām, kuru bilancē uzskaitītas ēkas un būves, neatkarīgi no tā, vai taksācijas gada sākumā tās ar nodokli apliekamas vai saskaņā ar likumu atbrīvojamas no nodokļa maksāšanas, kā arī visām fiziskajām personām, kuru ēkas un būves tiek izmantotas ar nodokli apliekamā saimnieciskā darbībā, t.i., preču ražošanai, darbu izpildei, tirdzniecībai, pakalpojumu sniegšanai un cita veida darbībai par atlīdzību.

Arī tiem nodokļa maksātājiem, kuriem maksāšanas pienākums rodas taksācijas gada laikā, ir pienākums mēneša laikā no īpašuma vai valdījuma tiesību rašanās iesniegt attiecīgās deklarācijas.

Attiecībā uz nodokļa aprēķināšanu un iepriekš minēto pārskatu un deklarāciju aizpildīšanas kārtību 2001.gadā paskaidrojam, ka salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu izmaiņu nav. Atgādinām arī to, ka nodokļa maksātāji — juridiskās personas — nodokli aprēķina no gada vidējās bilances vērtības, bet fiziskās personas — no Valsts zemes dienesta noteiktās ēku un būvju gada vidējās inventarizācijas vērtības, kura noteikta pēc 1997.gada 1. janvāra.

Tām fiziskajām personām, kuru īpašumā vai valdījumā esošo un ar nodokli apliekamo ēku un būvju vērtība ir noteikta līdz 1997.gada 1.janvārim un kuras deklarēto nodokļa summu par 2000.gadu aprēķinājušas no vidējās inventarizācijas vērtības, pamatojoties uz likuma "Par nekustamā īpašuma nodokli" pārejas noteikumu 10.punkta 2.apakšpunktu, pārskatā un kopsavilkuma pārskatā par visu šo gadu nodokli aprēķina pēc 2000.gada laikā vai vēlāk aktualizētās inventarizācijas vērtības. To paredz arī Ministru kabineta 2000.gada 4.aprīļa noteikumu Nr.131 "Likuma "Par nekustamā īpašuma nodokli" normu piemērošanas noteikumi" 39.punkts, kurā 2000.gada laikā noteiktā vai aktualizētā inventarizācijas vērtība pielīdzināta vērtībai uz 2000.gada 1.janvāri.

Atgādinām, ka papildu aprēķinātā nekustamā īpašuma nodokļa summa par ēkām un būvēm par 2000.gadu iemaksājama attiecīgās pašvaldības budžetā līdz 2001.gada 1.martam.

Nekustamā īpašuma nodokli par zemi aprēķina pašvaldība, kuras teritorijā atrodas attiecīgais zemes īpašums vai valdījums. Nodokļa apmērs kārtējam taksācijas (kalendārajam) gadam pašvaldībai jāpaziņo nodokļa maksātājam līdz taksācijas gada 15.februārim. Ja nodokļa maksātājs līdz minētajam termiņam nav saņēmis maksāšanas paziņojumu, maksātāja pienākums ir rakstveidā par to informēt pašvaldību. Savukārt pašvaldības pienākums ir nekavējoties izsniegt maksāšanas paziņojumu.

Likuma "Par nekustamā īpašuma nodokli" 7.panta otrā daļa paredz, ka nekustamā īpašuma nodokļa maksātāja pienākums ir mēneša laikā no īpašuma vai valdījuma tiesību rašanās informēt par to pašvaldību, kuras administratīvajā teritorijā atrodas īpašums. Par šī pienākuma nepildīšanu tas ir atbildīgs likuma "Par nodokļiem un nodevām" 32.panta kārtībā. Šī ir jauna likuma norma, un tā nosaka, ka turpmāk nodokļu administrācija (pašvaldība) aprēķinās un piedzīs no attiecīgā maksātāja par labu budžetam nodokļa summu un soda naudu tās apmērā.

Attiecībā uz atvieglojumiem vai nodokļa atlaidēm politiski represētajām personām, kurām ir tiesības uz likuma "Par nekustamā īpašuma nodokli" 5.panta otrajā daļā minēto atlaidi (50 procentu apmērā no aprēķinātās nodokļa summas), paskaidrojam, ka dokumenti, kuri apstiprina tiesības uz to (politiski represētās personas apliecības kopija, nekustamā īpašuma valsts kadastra izziņa par to, kad iegūts nekustamā īpašuma īpašnieka vai tiesiskā valdītāja statuss, iesniegums par nodokļa atlaides piešķiršanu, politiski represētās personas apliecinājums, ka individuālā dzīvojamā māja vai zeme netiek izmantota saimnieciskajā darbībā), iesniedzami pašvaldībā līdz taksācijas gada 1.februārim, tātad par 2001.gadu līdz 2001.gada 1.februārim. Iesniegums par nodokļa atlaides piešķiršanu un politiski represētās personas apliecinājums, ka individuālā dzīvojamā māja vai zeme netiek izmantota saimnieciskajā darbībā, katru gadu ir jāiesniedz no jauna.

Ja minētie dokumenti netiks iesniegti līdz 1.februārim, bet būs iesniegti līdz taksācijas gada 30.jūnijam, nodokļa atlaide tiks piemērota ar taksācijas gada otro pusi — 1.jūliju. Ja dokumenti tiks iesniegti pēc 30. jūnija, tad atlaide tiks piešķirta tikai ar nākamo taksācijas gadu.

Lai kliedētu daudzu maksātāju šaubas par nekustamā īpašuma nodokļa likmi, atgādinām, ka šogad tā vēl ir 1,5 procenti no nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības un tikai no 2002.gada 1.janvāra tā būs viens procents no kadastrālās vērtības.

Ģenerāldirektora pirmais vietnieks,

Galvenās nodokļu pārvaldes direktors A.Undzēns

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!