Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Piekrītu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Par Latvijas gatavību dalībai NATO. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 13.06.2001., Nr. 91 https://www.vestnesis.lv/ta/id/25262

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Saeimas Prezidija lēmums

Par Saeimas ārkārtas sēdes sasaukšanu

Vēl šajā numurā

13.06.2001., Nr. 91

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Par Latvijas gatavību dalībai NATO

Vakar, 12.jūnijā, Saeimas Aizsardzības un iekšlietu komisijas pārstāvji tikās ar Lielbritānijas Apvienoto spēku štāba un komandsastāva koledžas kursantiem un pasniedzējiem.

Viesi interesējās par Latvijas paveikto virzībā uz integrāciju Ziemeļatlantijas aliansē, par politisko spēku un sabiedrības atbalstu mūsu valsts dalībai NATO un attiecībām ar Krieviju šajā kontekstā.

Aizsardzības un iekšlietu komisijas priekšsēdētājs Dzintars Kudums informēja viesus par komisijas darbības virzieniem, likumdošanas darbu valsts aizsardzības, nacionālās drošības, iekšlietu un tieslietu jomās, kā arī par parlamentārās kontroles īstenošanu pār militārajām struktūrām.

Savukārt komisijas priekšsēdētāja biedrs Aleksandrs Kiršteins pastāstīja par Valsts aizsardzības finansēšanas likuma pieņemšanu, kas nodrošinās plānveidīgu valsts aizsardzības budžeta palielināšanu līdz 2% no iekšzemes kopprodukta 2003.gadā.

Analizējot Latvijas integrācijas procesu Ziemeļatlantijas aliansē, A.Kiršteins norādīja, ka deviņu kandidātvalstu vidū Latvijas Rīcības plāns dalībai NATO ir visveiksmīgāk sagatavots un sekmīgi tiek īstenots. Aizsardzības un iekšlietu komisijas priekšsēdētāja biedrs vērsa uzmanību uz Latvijas integrācijas NATO politisko nozīmi, kas varētu veicināt attiecību uzlabošanos ar Krieviju.

Atbildot uz kursantu jautājumu par ASV un Krievijas diskusijas par pretraķešu aizsardzības līguma iespējamo ietekmi uz Baltijas valstu izredzēm tikt uzņemtām NATO, A.Kiršteins pauda pārliecību, ka negatīvs pavērsiens šajā jautājumā ir maz ticams, kaut gan zināmas bažas pastāv.

Sarunas noslēgumā viesi izteica atbalstu Latvijas virzībai uz NATO un atzinīgi novērtēja paveikto gan valsts demokratizācijā, gan sagatavošanās procesā integrācijai šajā drošības organizācijā.

Vakar Ārlietu komisijas pārstāvis Valdis Birkavs tikās ar Nīderlandes Karalistes Eiropas drošības studiju centra programmu vadītāju Sanderu Huismanu, kas ieradies Latvijā, lai novērtētu mūsu valsts progresu, īstenojot Rīcības plānu dalībai NATO.

Pārrunāti Eiropas Savienības (ES) paplašināšanās jautājumi un parlamentu lomas palielināšanās drošības un aizsardzības politikas veidošanā. Eiropas drošības studiju centra pārstāvis pastāstīja par centra mērķiem un uzdevumiem, tostarp deviņu NATO kandidātvalstu rīcības plānu dalībai NATO novērtēšanu saistībā ar šajās valstīs notiekošajiem demokratizācijas procesiem.

V.Birkavs iepazīstināja viesi ar parlamenta un valdības sadarbības virzieniem aizsardzības politikas veidošanā, kā arī informēja par parlamentārās un sabiedriskās kontroles pār militārajām struktūrām aspektiem.

Pārrunājot NATO paplašināšanas jautājumus, S.Huismans interesējās par Latvijas politiskās elites attieksmi pret mūsu valsts integrāciju NATO. V.Birkavs akcentēja parlamentā pārstāvēto politisko spēku vairākuma atbalstu Latvijas dalībai Ziemeļatlantijas aliansē un parlamenta lomu valsts drošības jautājumu risināšanā, tostarp konsekvento finansējuma palielināšanu aizsardzības vajadzībām.

Tikšanās laikā spriests arī par Latvijas un Krievijas attiecībām NATO paplašināšanas kontekstā. Vienīgais veids, kā Baltijas valstīm, tostarp arī Latvijai, nodibināt labas attiecības ar Krieviju, ir pēc iespējas drīzāk integrēties NATO, jo tad ekonomiskās intereses mudinās mūsu kaimiņvalsti padziļināt sadarbību, sacīja V.Birkavs.

Arī Aizsardzības un iekšlietu komisijas priekšsēdētājs Dzintars Kudums tikās ar Nīderlandes Karalistes Eiropas drošības studiju centra programmu vadītāju Sanderu Huismanu.

Viesis vēlējās uzzināt par komisijas darbu drošības jautājumos un parlamentārās kontroles pār militārajām struktūrām nodrošināšanā. Aizsardzības un iekšlietu komisijas priekšsēdētājs Dzintars Kudums pastāstīja, ka komisija parlamentārās kontroles funkcijas īsteno pēc noteikta plāna, kas tiek pieņemts katra gada sākumā un ir saskaņots ar Latvijas Rīcības plānu dalībai NATO. Komisija tiekas ar bruņoto spēku pārstāvjiem gan parlamentā, gan apmeklējot militāros objektus. Ciešā sadarbībā ar Aizsardzības ministriju tiek kontrolēta arī aizsardzības programmām piešķirto līdzekļu racionāla izmantošana.

Abas puses pārrunāja parlamentārās sadarbības lietderību ar citām NATO kandidātvalstīm un iespējas piedalīties kopīgos izglītojošos projektos, iesaistot tajos arī Ukrainas, Baltkrievijas un Kaļiņingradas apgabala pārstāvjus.

Jautāts par Latvijas attieksmi pret dalību Eiropas aizsardzības spēku veidošanā, Dz.Kudums apliecināja mūsu valsts gatavību iesaistīties šajā procesā, taču kā galveno Latvijas drošības politikas prioritāti akcentēja dalību Ziemeļatlantijas aliansē.

Saeimas preses dienests

 

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!