• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ministru kabineta 2012. gada 28. februāra noteikumi Nr. 143 "Kārtība, kādā publiskos dokumentus pārvērš elektroniskā formā". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 1.03.2012., Nr. 35 https://www.vestnesis.lv/ta/id/244725

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ministru kabineta noteikumi Nr.144

Grozījums Ministru kabineta 2001.gada 3.aprīļa noteikumos Nr.152 "Darbnespējas lapu izsniegšanas kārtība"

Vēl šajā numurā

01.03.2012., Nr. 35

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Ministru kabinets

Veids: noteikumi

Numurs: 143

Pieņemts: 28.02.2012.

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Ministru kabineta noteikumi Nr.143

Rīgā 2012.gada 28.februārī (prot. Nr.11 13.§)

Kārtība, kādā publiskos dokumentus pārvērš elektroniskā formā

Izdoti saskaņā ar Arhīvu likuma 9.panta otro daļu

1. Vispārīgie jautājumi

1. Noteikumi nosaka kārtību, kādā publiskos dokumentus pārvērš elektroniskā formā glabāšanai elektroniskā vidē, pārvēršanas tehniskās prasības, kā arī kārtību, kādā glabā iegūtos dokumentus un iznīcina publiskos dokumentus, kuri pārvērsti elektroniskā formā glabāšanai elektroniskā vidē (turpmāk – pārvērstie publiskie dokumenti).

2. Noteikumos lietoti šādi termini:

2.1. digitālais objekts – elektroniski radīti dati, kas satur publiskā dokumenta informāciju;

2.2. kontrolsumma (jaucējsumma) – unikālu simbolu virkne, kas nodrošina integritātes pārbaudi;

2.3. nodalīts segments – datori, serveru iekārtas, informācijas nesēji, datu pārraides tīkli, kuri ir fiziski vai loģiski (programmatūra, ugunsmūri vai datu pārraides tīklu iekārtu uzstādījumi) nodalīti no pārējiem tehniskajiem līdzekļiem, vienlaikus izmantojot vismaz divus atšķirīgus informācijas šifrēšanas algoritmus (piemēram, AES256, Serpent vai Twofish);

2.4. oriģināla forma – publiskā dokumenta sākotnējais attēlojums pirms pārvēršanas elektroniskā formā;

2.5. pakotne – elektroniski veidota mape, kas paredzēta digitālo objektu, metadatu, kontrolsummu un iegūtā dokumenta ievietošanai;

2.6. pārvēršanas tehniskie līdzekļi – līdzekļi, ko izmanto publiskā dokumenta pārvēršanas procesā, piemēram, darbstacijas, serveru iekārtas, informācijas nesēji, datu pārraides tīkli.

2. Publiskā dokumenta pārvēršanas process un tehniskās prasības

2.1. Publiskā dokumenta pārvēršanas process

3. Publiskā dokumenta pārvēršanu elektroniskā formā glabāšanai elektroniskā vidē (turpmāk – pārvēršanas process) īsteno Latvijas Nacionālais arhīvs (turpmāk – arhīvs) vai institūcijas Arhīvu likuma izpratnē.

4. Pārvēršanas procesam ir šādi posmi:

4.1. publiskā dokumenta sagatavošana pārvēršanai;

4.2. digitālā objekta izveide;

4.3. dokumenta izveide glabāšanai elektroniskā formā.

5. Šo noteikumu 4.punktā minētos pārvēršanas posmus dokumentē, norādot šo noteikumu 1.pielikumā minētos metadatus.

2.2. Publiskā dokumenta sagatavošana pārvēršanai

6. Pirms publisko dokumentu pārvēršanas institūcija saskaņo ar arhīvu iznīcināšanai paredzētos dokumentus, iesniedzot to aprakstu vai aprakstu izrakstus, kuros norādītas iznīcināšanai paredzētās dokumentu lietas. Ja dokumenti nav aprakstīti, institūcija iesniedz par dokumentu šādu informāciju:

6.1. lietas nomenklatūras indekss (ja tāds ir);

6.2. nosaukums;

6.3. glabāšanas termiņš;

6.4. sējumu skaits.

7. Sagatavojot publiskos dokumentus pārvēršanai, izvērtē:

7.1. katra dokumenta esību institūcijas uzziņu sistēmā;

7.2. katra dokumenta oriģināla formas piemērotību tā pārvēršanai elektroniskā formā glabāšanai elektroniskā vidē;

7.3. pārvēršanas procesa metodes piemērotību attiecīgajam publiskā dokumenta veidam un tā specifiskajām īpatnībām, ievērojot šo noteikumu 2.pielikumā minētās prasības;

7.4. pārvēršamā publiskā dokumenta atbilstību šo noteikumu 1.pielikuma 1.punktā minētajiem metadatiem.

8. Publisko dokumentu nepārvērš, ja:

8.1. publiskā dokumenta specifiskās īpatnības liedz tā satura identificēšanu (piemēram, krāsa, tonis, asums, bojājumi);

8.2. nav pieejama pārvēršanas metode atbilstoši šo noteikumu 2.pielikumā minētajām prasībām.

9. Publiskā dokumenta pārvēršanai izveido pakotni.

10. Pakotnei pievieno metadatus saskaņā ar šo noteikumu 1.pielikuma 1. un 2.punktu un pārbauda, vai tie ir pilnīgi un negrozīti. Ja šo noteikumu 1.pielikuma 1.punktā norādītie metadati atrodas papīra dokumentu reģistrācijas žurnālos, tos var pārvērst elektroniskā formā un katrā pakotnē ievietot norādi uz papīra dokumenta reģistrācijas žurnālu.

11. Pēc datņu ievietošanas pakotnē to saglabā vismaz divos nodalītos segmentos.

2.3. Digitālā objekta izveide

12. Uzsākot digitālā objekta izveidi, pārbauda pārvēršanas tehniskos līdzekļus un pārliecinās, ka:

12.1. pārvēršanas tehniskie līdzekļi pārvēršanas procesā nodrošina publiskiem dokumentiem ar ilgstošu glabāšanas termiņu un pastāvīgi glabājamiem publiskiem dokumentiem digitālā objekta, metadatu un kontrolsummas rezerves kopiju saglabāšanu dažādos nodalītos segmentos;

12.2. pārvēršanas tehnisko līdzekļu ekspluatācijas, apkopes un atbilstības pārbaudes veiktas un dokumentētas atbilstoši ražotāja noteiktai specifikācijai un termiņiem, bet ne retāk kā reizi divos gados.

13. Digitālo objektu veido, izmantojot atbilstošajam dokumenta veidam izvēlēto pārvēršanas metodi un fiksējot digitālā objekta veidošanas procesa identificējošos metadatus saskaņā ar šo noteikumu 1.pielikuma 3.punktu.

14. Katram digitālam objektam:

14.1. izveido kontrolsummas, izmantojot vismaz divus atšķirīgus kontrolsummu veidošanas algoritmus (piemēram, SHA2, CRC32 ar atslēgas garumu ne mazāku kā 32 biti);

14.2. nosaka lietotāju piekļuves tiesības;

14.3. paredz papildu drošības metožu izmantošanu, ja attiecīgās drošības metodes atbilst saskaņā ar šo noteikumu 2.pielikumu izvēlētajam formātam (piemēram, JPEG 2000 (JPSEC) formātu);

14.4. uzstāda un saglabā automātisku sistēmas datuma un laika (ar precizitāti līdz 1 sekundei) pievienošanu;

14.5. pievieno šo noteikumu 13.punktā minētos metadatus.

15. Pārvēršanas procesā digitālo objektu aizliegts neatgriezeniski mainīt vai koriģēt. Pieļaujamas tikai atgriezeniskas izmaiņas (piemēram, orientācijas maiņa un kontrasta palielināšana dziestoša teksta salasāmībai), nodrošinot iespēju atgriezt digitālo objektu oriģināla formā pēc pārvēršanas procesa pabeigšanas.

16. Digitālais objekts ir pilnīgs un negrozīts, ja ir iespējams identificēt publisko dokumentu pēc digitālā objekta satura un struktūras un ir pievienoti šo noteikumu 1.pielikuma 3.punktā minētie metadati.

17. Ja digitālais objekts neatbilst šo noteikumu 16.punktā minētajām prasībām, tā veidošanu sāk no jauna atbilstoši šo noteikumu 12., 13., 14., 15. un 16.punktam.

2.4. Dokumenta izveide glabāšanai elektroniskā formā

18. Lai izveidotu dokumentu glabāšanai elektroniskā formā, pakotnei pievieno digitālo objektu, kontrolsummas un šo noteikumu 1.pielikuma 4.punktā minētos metadatus (turpmāk – iegūts dokuments).

19. Pakotnei ir nodrošināta integritāte, ja tā atbilst šo noteikumu 10. un 16.punktā minētajām prasībām.

3. Iegūto dokumentu glabāšana un pārvērsto publisko dokumentu iznīcināšana

20. Iegūtos dokumentus glabā šo noteikumu 2.pielikumā minētajos formātos un saskaņā ar normatīvajos aktos par elektronisko dokumentu glabāšanu minētajām prasībām.

21. Pirms pārvērsto publisko dokumentu iznīcināšanas institūcija iesniedz arhīvā saskaņošanai dokumentu iznīcināšanas aktu un sarakstu xml vai txt formātā. Sarakstā iekļauj iegūto dokumentu datņu nosaukumus, kontrolsummas un datņu uzskaites numurus vai uzziņu kodus uzziņu sistēmā.

22. Arhīvs pārbauda iegūto dokumentu un pārvēršanas procesa atbilstību šiem noteikumiem un Arhīvu likuma 9.panta pirmās daļas noteikumiem un saskaņo dokumentu iznīcināšanas aktu vai pieņem lēmumu atteikt saskaņojumu.

23. Pārvērstos uz laiku glabājamos publiskos dokumentus (ar ilgstošu glabāšanas termiņu) un pārvērstos pastāvīgi glabājamos publiskos dokumentus iznīcina pēc iegūto dokumentu aprakstīšanas.

24. Ja iznīcina aprakstīto dokumentu lietu, kas pārvērsta elektroniskā formā glabāšanai elektroniskā vidē, aprakstā izdara atzīmi, norādot atsauci uz iegūtā dokumenta uzziņu kodu. Apraksta kopsavilkumā norāda iznīcinātās lietas numuru.

4. Noslēguma jautājumi

25. Publiskos dokumentus, kas pārvērsti elektroniskā formā glabāšanai elektroniskā vidē pirms šo noteikumu spēkā stāšanās, atzīst par iegūtiem dokumentiem, ja to pārvēršanas process veikts saskaņā ar Arhīvu likuma 9.panta pirmās daļas noteikumiem.

26. Noteikumi stājas spēkā 2012.gada 1.jūlijā.

Ministru prezidents V.Dombrovskis

Kultūras ministre Ž.Jaunzeme-Grende 

1.pielikums
Ministru kabineta
2012.gada 28.februāra
noteikumiem Nr.143

Metadati publisko dokumentu pārvēršanai elektroniskā formā un glabāšanai elektroniskā vidē

Nr. p.k.

Metadatu elementu nosaukums

Metadatu elementu skaidrojums

Prasība

Datu tips

Attiecināmais apraksta līmenis

Piemēri

1. Posmā – publiskā dokumenta sagatavošana pārvēršanai – norāda šādus metadatus:          
1.1. institūcijas nosaukums institūcijas pilns oficiālais nosaukums bez saīsinājuma obligāts simbolu virkne* lietas, dokumenta Tieslietu ministrija, Latvijas Nacionālais arhīvs
1.2. institūcijas identifikators tās institūcijas reģistrācijas numurs vai nodokļu maksātāja reģistrācijas numurs, kura pārvērš publisko dokumentu elektroniskā formā obligāts ciparu virkne** lietas, dokumenta 40003123414; 50003021241
1.3. lietas uzziņu kods lietas indekss lietu nomenklatūrā, kods un numurs aprakstā vai uzskaites sarakstā obligāts simbolu virkne* lietas, dokumenta Xyz
1.4. dokumenta uzziņu kods dokumenta kārtas numurs lietā, lietas sējumā vai pakotnē vai cits unikāls identifikators obligāts simbolu virkne* dokumenta 123654-abc, abcd-aderfsds; 1234XX-XXXXX
1.5. dokumenta nosaukums dokumenta nosaukums obligāts simbolu virkne* dokumenta rīkojums par komandējumu, vadības sapulces protokols
1.6. dokumenta veids piemēram, rīkojums, vēstule, līgums obligāts simbolu virkne* dokumenta rīkojums, vēstule, līgums
1.7. dokumenta datums dokumenta parakstīšanas datums obligāts simbolu virkne* dokumenta 31.08.2001.
1.8. dokumenta autors institūcija vai privātpersona, kas radījusi dokumentu obligāts simbolu virkne* dokumenta Jānis Siders
1.9. atslēgvārdi vārds vai vārdu grupa, ko izmanto kāda teksta vai dokumenta satura noteikšanai un tā meklēšanai nav obligāts simbolu virkne* lietas, dokumenta rīkojums par komandējumu Spānijā, Jānis Bērziņš, Pēteris Ivanovs, BAAC konference
1.10. norāde uz hibrīdlietu norāde uz lietu, kuru veido dokumenti dažādās nesējvidēs, piemēram, dokumenti papīra veidā un elektroniskie dokumenti ja attiecināms jā/nē dokumenta jā/nē
1.11. par dokumentu pārvaldību atbildīgā persona personas vārds, uzvārds obligāts simbolu virkne* lietas, dokumenta Jānis Smildziņš, Dace Ivanova
1.12. adresāts fiziskā vai juridiskā persona, valsts pārvaldes iestāde, kurai nosūtīts dokuments ja attiecināms simbolu virkne* dokumenta Latvijas Nacionālā arhīva direktors
1.13. dokumenta nosūtīšanas datums nosūtīšanas datums formātā dd.mm.gggg. ja attiecināms datums dokumenta 31.12.2012.
1.14. dokumenta saņemšanas datums saņemšanas datums formātā dd.mm.gggg. ja attiecināms datums dokumenta 31.12.2012.
1.15. dokumenta saites ar saistītiem dokumentiem publiskā dokumenta saites ar saistītiem dokumentiem ja attiecināms simbolu virkne* dokumenta xyz-123872
1.16. dokumenta valoda valoda, kurā sastādīts dokuments atbilstoši standartam LVS ISO 639-2. Kodi valodu nosaukumiem. 2.daļa. Alfa-3 kodi nav obligāts klasifikators dokumenta LAT, EST, ENG, RUS atbilstoši klasifikatoram
2. Par oriģināla sākotnējo formu posmā – publiskā dokumenta sagatavošana pārvēršanai – norāda šādus metadatus:          
2.1. dokumenta vide sniegt informāciju par to, vai dokuments atrodas, piemēram, uz papīra, magnētiskās lentes, filmas obligāts simbolu virkne* dokumenta papīrs, filma, magnētiskā lente
2.2. dokumenta izmērs dokumenta formāts (izmērs) SI sistēmas mērvienībās obligāts simbolu virkne* dokumenta platums, garums, augstums, ieraksta ilgums
2.3. specifiskas īpašības īpatnības, kas ietekmē dokumenta pārvēršanu elektroniskā formā kur attiecināms simbolu virkne* dokumenta iešūts, reljefi apzīmogots dokuments, divpusējs dokuments
2.4. pārbaudes komentāri publiskā dokumenta pārvēršanas laikā identificētā informācija, kas neietilpst šā pielikuma 2.1., 2.2. un 2.3.apakšpunktā minētajos metadatos nav obligāts simbolu virkne* dokumenta izliets brūns šķidrums uz 4.lapas, saplēsts dokuments
3. Digitālā objekta izveides posmā norāda šādus metadatus:          
3.1. par pārvēršanas procesu atbildīgā persona vai amatpersona personas vārds, uzvārds obligāts simbolu virkne* dokumenta Jānis Bērziņš, IT daļas vadītājs
3.2. lietotāja piekļuves tiesības lietotāja vārds, uzvārds, kam ir pieejas tiesības digitālajam objektam ar datu papildināšanas iespējām obligāts simbolu virkne* lietas, dokumenta Jānis Kalniņš, IT speciālists
3.3. pārvēršanas iekārtas tips iekārtas tips, ar kuru nodrošina dokumentu pārvēršanu elektroniskā formā obligāts simbolu virkne* dokumenta digitālā kamera, filmu skeneris, plakanvirsmas skeneris, mikrofilmu/mikrofišu skeneris
3.4. pārvēršanas iekārtas nosaukums tās iekārtas nosaukums atbilstoši ražotāja dokumentācijai, ar kuru nodrošina dokumentu pārvēršanu elektroniskā formā obligāts simbolu virkne* dokumenta ScanMaker 1000XL, Plustek 7300
3.5. pārvēršanas iekārtas programmatūras versija tās iekārtas programmatūras versija atbilstoši ražotāja dokumentācijai, ar kuru nodrošina dokumentu pārvēršanu elektroniskā formā obligāts simbolu virkne* dokumenta SilverFast MicrotekSDK (Vers. 6.6.2r2),

Plustek ScanPlus Power 6000

3.6. pārvēršanas iekārtas pēdējās pārbaudes datums tās iekārtas darbības pēdējās veiksmīgās pārbaudes datums formātā dd.mm.gggg. atbilstoši ražotāja specifikācijai, ar kuru nodrošina dokumentu pārvēršanu elektroniskā formā obligāts datums dokumenta 31.12.2012.
3.7. operētājsistēma programmu komplekss, kas vada datu organizēšanu un programmu izpildi datorā, nodrošina aparatūras un programmatūras kopdarbību, resursu racionālu izmantošanu, kā arī sadarbību ar lietotāju  obligāts simbolu virkne* dokumenta MS Windows 7,
MS Windows XP Service Pack 3
3.8. lietojumprogrammas nosaukums programmas nosaukums, ar kuru nodrošina dokumentu pārvēršanu elektroniskā formā obligāts simbolu virkne* dokumenta Adobe PhotoShop CorelDraw
3.9. lietojumprogrammas versija lietojumprogrammas laidiena variants, ar kuru nodrošina dokumentu pārvēršanu elektroniskā formā obligāts simbolu virkne* dokumenta Adobe CS5, Corel Graphic

Suite X5

3.10. pārvēršamā digitālā objekta formāts sākotnējais digitālā objekta datnes formāts, kas iegūts, pārvēršot dokumentus elektroniskā formā. No sākotnējās datnes var tikt iegūts cits datnes formāts, lai nodrošinātu dokumentu glabāšanu un izguvi obligāts simbolu virkne* dokumenta tiff, ogg, jpg2000
3.11. pārvēršamā digitālā objekta formāta versija pārvēršamā digitālā objekta formāta standarta laidiena versija obligāts simbolu virkne* dokumenta TIFF 6.0, JPEG2000, PDF 2.0
3.12. glabājamā digitālā objekta formāts digitālā objekta formāts, kurā saglabā digitālo objektu obligāts simbolu virkne* dokumenta tiff, ogg, jpg2000
3.13. glabājamā digitālā objekta formāta versija glabājamā digitālā objekta formāta standarta laidiena versija obligāts simbolu virkne* dokumenta TIFF 6.0, JPEG2000, PDF 2.0
3.14. pārvēršanas tehniskie līdzekļi publiskā dokumenta pārvēršanas procesā izmantojamās darbstacijas, serveru iekārtas, informācijas nesēji, datu pārraides tīkli obligāts simbolu virkne* dokumenta Intel CoreDuo 2,4 GHz, GeForce GT 545/GDDR 5, TurtleBeach Montego
3.15. šifrēšanas algoritmi algoritms, kas nodrošina informācijas saturu pret nesankcionētu izmantošanu obligāts simbolu virkne* dokumenta ECOH, SHA-3, AES256, Serpent
3.16.

pārvēršamā digitālā objekta izveides datums

sākotnējais digitālā objekta formāta izveides datums formātā dd.mm.gggg. obligāts datums un laiks dokumenta 31.12.2012.
3.17. glabājamā digitālā objekta izveides datums digitālā objekta saglabāšanas formāta izveides datums un laiks formātā dd.mm.gggg., hh:mm:ss obligāts datums un laiks dokumenta 31.12.2012., 16:59:59
3.18. pārvēršamā digitālā objekta labošanas datums

 

datums un laiks formātā dd.mm.gggg., hh:mm:ss, kad veikti digitālā objekta labojumi pirms tā saglabāšanas pastāvīgai glabāšanai obligāts datums un laiks dokumenta

31.12.2012., 17:00:01

3.19. digitālā objekta nosaukums pārvērstā publiskā dokumenta lietas uzziņu kods un kārtas numurs obligāts simbolu virkne* dokumenta xyz-123654-abc
3.20. digitālā objekta apjoms digitālā objekta apjoms (MB) obligāts simbolu virkne* dokumenta 16.56 MB
4. Posmā – dokumenta izveide glabāšanai elektroniskā formā –norāda šādus metadatus:          
4.1. norāde uz kontrolsummu kontrolsummas datnes atrašanās vieta pakotnē obligāts simbolu virkne* dokumenta ../xyz/xyz-123654-abc.sha
4.2. norāde uz uzskaites dokumentiem tā reģistrācijas žurnāla pakotnes uzziņu kods, kurā reģistrēts dokuments ja attiecināms simbolu virkne* dokumenta S1_L84_D2; LNA_LVA_F266_S2_L104_D1

Piezīmes.

1. * Simbolu virkne atbilstoši UTF-8 kodējumam.

2. ** Veselu skaitļu virkne (long integer).

Kultūras ministre Ž.Jaunzeme-Grende 

2.pielikums
Ministru kabineta
2012.gada 28.februāra
noteikumiem Nr.143

Veidi, iekārtas, datu formāti un metode publisko dokumentu pārvēršanai elektroniskā formā un glabāšanai elektroniskā vidē

Nr.p.k.

Dokumenta veids

Vide/nesējs

Pārvēršanas process

Iegūtais dokuments

pārvēršanas metode

pārvēršanas iekārtas

pārvēršanas formāts

minimālie pārvēršanas parametri

glabāšanas formāts

minimālie glabāšanas parametri

1. Teksta dokumenti            
1.1.

papīra formā ar melnbaltu drukātu tekstu

Skenēšana Skeneri PDF (Portable Document Format)/ PDF/A Krāsu dziļums – 8 biti/punkti

Krāsu kanālu skaits – 1 (Grayscale specifikācija)

Izšķirtspēja – 300 dpi vai
≥ 8 Mpix/A4*

PDF/A (Portable Document
Format – Archival
)
Krāsu dziļums – 8 biti/punkti

Krāsu kanālu skaits – 1 (Grayscale specifikācija)

Izšķirtspēja – 300 dpi vai
≥ 8 Mpix/A4

1.2. papīra formā ar melnbaltu drukātu tekstu Skenēšana/

fotografēšana

Skeneri/

fotokameras

TIFF (Tagged Image File Format) Krāsu dziļums –8 biti/punkti

Krāsu kanālu skaits – 3 (RGB specifikācija)

Izšķirtspēja – 300 dpi
vai ≥ 8 Mpix/A4

TIFF (Tagged Image File Format) Krāsu dziļums – 8 biti/punkti

Krāsu kanālu skaits – 3 (RGB specifikācija)

Izšķirtspēja – 300 dpi
vai ≥ 8 Mpix/A4

1.3. papīra formā ar krāsainu drukātu tekstu Skenēšana Skeneri PDF (Portable Document Format)/ PDF/A Krāsu dziļums –8 biti/punkti

Krāsu kanālu skaits – 3 (RGB specifikācija)

Izšķirtspēja – 300 dpi vai
≥ 8 Mpix/A4

PDF/A (Portable Document
Format – Archival
)
Krāsu dziļums – 8 biti/punkti

Krāsu kanālu skaits – 3 (RGB specifikācija)

Izšķirtspēja – 300 dpi vai
≥ 8 Mpix/A4

1.4. papīra formā ar krāsainu drukātu tekstu Skenēšana/

fotografēšana

Skeneri/

fotokameras

TIFF (Tagged Image File Format) Krāsu dziļums – 8 biti/punkti

Krāsu kanālu skaits – 3 (RGB specifikācija)

Izšķirtspēja – 300 dpi
vai ≥ 8 Mpix/A4

TIFF (Tagged Image File Format) Krāsu dziļums – 8 biti/punkti

Krāsu kanālu skaits – 3 (RGB specifikācija)

Izšķirtspēja – 300 dpi
vai ≥ 8 Mpix/A4

1.5. papīra formā ar grafiskiem elementiem Skenēšana/

fotografēšana

Skeneri/

fotokameras

JPEG (Joint Photographic Experts Group) Krāsu dziļums – 8 biti/punkti

Krāsu kanālu skaits – 3 (RGB specifikācija)

Izšķirtspēja – 300 dpi vai
≥ 8 Mpix/A4

JPEG (Joint Photographic Experts Group)

Krāsu dziļums – 8 biti/punkti

Krāsu kanālu skaits – 3 (RGB specifikācija)

Izšķirtspēja – 300 dpi vai
≥ 8 Mpix/A4

1.6. papīra formā ar grafiskiem elementiem Skenēšana/

fotografēšana

Skeneri/

fotokameras

TIFF (Tagged Image File Format) Krāsu dziļums – 8 biti/punkti

Krāsu kanālu skaits – 3 (RGB specifikācija)

Izšķirtspēja – 300 dpi
vai ≥ 8 Mpix/A4

TIFF (Tagged Image File Format) Krāsu dziļums – 8 biti/punkti

Krāsu kanālu skaits – 3 (RGB specifikācija)

Izšķirtspēja – 300 dpi
vai ≥ 8 Mpix/A4

1.7. papīra formā ar grafiskiem elementiem Skenēšana/ fotografēšana Skeneri/ fotokameras TIFF (Tagged Image File Format) Krāsu dziļums – 8 biti/punkti

Krāsu kanālu skaits – 3 (RGB specifikācija)

Izšķirtspēja – 300 dpi
vai ≥ 8 Mpix/A4

JPEG 2000 Krāsu dziļums – 8 biti/punkti

Krāsu kanālu skaits – 3 (RGB specifikācija)

Izšķirtspēja – 300 dpi
vai ≥ 8 Mpix/A4

1.8. papīra dokuments ar grafiskiem elementiem Skenēšana/ fotografēšana Skeneri/ fotokameras PNG
(Portable
Network
Graphics
)
Krāsu dziļums – 8 biti/punkti

Krāsu kanālu skaits – 3 (RGB specifikācija)

Izšķirtspēja – 300 dpi
vai ≥ 8 Mpix/A4

PNG (Portable Network Graphics) Krāsu dziļums –8 biti/punkti

Krāsu kanālu skaits – 3 (RGB specifikācija)

Izšķirtspēja – 300 dpi
vai ≥ 8 Mpix/A4

2. Kartogrāfiskie dokumenti            
2.1. papīra formā Skenēšana/

fotografēšana

Skeneri/

fotokameras

TIFF (Tagged Image File Format) Krāsu dziļums – 8 biti/punkti

Krāsu kanālu skaits – 3 (RGB specifikācija)

Izšķirtspēja – 300 dpi
vai ≥ 32 Mpix/A2

TIFF (Tagged Image File Format)

Krāsu dziļums – 8 biti/punkti

Krāsu kanālu skaits – 3 (RGB specifikācija)

Izšķirtspēja – 300 dpi
vai ≥ 32 Mpix/A2

3. Fotodokumenti            
3.1. papīrs/filma Skenēšana/

fotografēšana

Plakanvirsmas vai specializētie negatīvu skeneri/

fotokameras

JPEG (Joint Photographic Experts Group) Krāsu dziļums – 8 biti/punkti

Krāsu kanālu skaits – 3 (RGB specifikācija)

Izšķirtspēja – 300 dpi
vai ≥ 8 Mpix/A4

JPEG (Joint Photographic Experts Group) Krāsu dziļums – 8 biti/punkti

Krāsu kanālu skaits – 3 (RGB specifikācija)

Izšķirtspēja – 300 dpi
vai ≥ 8 Mpix/A4

3.2. papīrs/filma Skenēšana/

fotografēšana

Plakanvirsmas vai specializētie negatīvu skeneri/ fotokameras TIFF (Tagged Image File Format) Krāsu dziļums – 8 biti/punkti

Krāsu kanālu skaits – 3 (RGB specifikācija)

Izšķirtspēja – 300 dpi
vai ≥ 8 Mpix/A4

TIFF (Tagged Image File Format) Krāsu dziļums – 8 biti/punkti

Krāsu kanālu skaits – 3 (RGB specifikācija)

Izšķirtspēja – 300 dpi
vai ≥ 8 Mpix/A4

3.3. papīrs/filma Skenēšana/

fotografēšana

Plakanvirsmas vai specializētie negatīvu skeneri/

fotokameras

JPEG2000 Krāsu dziļums – 8 biti/punkti

Krāsu kanālu skaits – 3 (RGB specifikācija)

Izšķirtspēja – 300 dpi
vai ≥ 8 Mpix/A4

JPEG2000 Krāsu dziļums – 8 biti/punkti

Krāsu kanālu skaits – 3 (RGB specifikācija)

Izšķirtspēja – 300 dpi
vai ≥ 8 Mpix/A4

3.4. papīrs/filma Skenēšana/

fotografēšana

Plakanvirsmas vai specializētie negatīvu skeneri/

fotokameras

PDF/A
(Portable
Document
Format – Archival
)
Krāsu dziļums – 8 biti/punkti

Krāsu kanālu skaits – 3 (RGB specifikācija)

Izšķirtspēja – 300 dpi vai ≥ 8 Mpix/A4

PDF/A (Portable Document
Format – Archival
)
Krāsu dziļums – 8 biti/punkti

Krāsu kanālu skaits – 3 (RGB specifikācija)

Izšķirtspēja – 300 dpi vai
≥ 8 Mpix/A4

4. Audiodokumenti            
4.1. magnētiskā lente vai skaņu plate Ierakstīšana – skaņas signālu pārvēršana – tveršana 6,25 mm magnētisko lenšu magnetofoni/

skaņu plašu atskaņotāji/

datoru skaņas kartes

PCM WAVE (Pulse Code Modulation – Waveform Audio File Format) kodēšanas solis – 16 biti,

izvēršanas frekvence – 44,1 kHz

OGG (PCM Speex, FLAC) 16 bit; 44,1 kHz
4.2. magnētiskā lente vai skaņu plate Ierakstīšana – skaņas signālu pārvēršana – tveršana 6,25 mm magnētisko lenšu magnetofoni/ skaņu plašu atskaņotāji/ datoru skaņas kartes/datoru skaņas kartes PCM WAVE (Pulse Code Modulation – Waveform Audio File Format) kodēšanas solis –16 biti,

izvēršanas frekvence – 44,1 kHz

PCM WAVE
(Pulse Code Modulation – Waveform Audio File Format)
16 bit; 44,1 kHz
5. Audiovizuālie dokumenti            
5.1. 35 mm, 16 mm, 8 mm kinolentes, VHS, Hi8, Betamax Ierakstīšana – kustīgu attēlu un skaņas signālu pārvēršana – tveršana 35 mm,

16 mm,

8 mm projektori/
VHS magnetofoni/ digitālās videokameras

DV (Digital Video) Videoplūsmai:
izšķirtspēja – 720 x 576 punkti,
krāsu sistēma – PAL,
kadru skaits sekundē – 25,
datu pārraides ātrums – 25 Mbit/s

Audioplūsmai:
formāts – PCM WAVE,
kodēšanas solis – 16 biti,
izvēršanas frekvence – 48 kHz,
kanālu skaits – 2 (Stereo)

DV (Digital Video) Videoplūsmai:
izšķirtspēja – 720 x 576 punkti,
krāsu sistēma – PAL,
kadru skaits sekundē – 25,
datu pārraides ātrums – 25 Mbit/s

Audioplūsmai:
formāts – PCM WAVE,
kodēšanas solis – 16 biti,
izvēršanas frekvence – 48 kHz,
kanālu skaits – 2 (Stereo)

5.2. 35 mm, 16 mm, 8 mm kinolentes, VHS, Hi8, Betamax Ierakstīšana – kustīgu attēlu un skaņas signālu pārvēršana – tveršana 35 mm,

16 mm,

8 mm projektori/
VHS magnetofoni/ digitālās videokameras

MPEG

(Layer-4) (Moving Pictures Experts Group)

Videoplūsmai:
izšķirtspēja – 720 x 576 punkti,
krāsu sistēma – PAL
kadru skaits sekundē – 25,
datu pārraides ātrums ≥ 4 Mbit/s

Audioplūsmai:
formāts – Mpeg Layer 1/2,
kodēšanas solis – 16 biti,
izvēršanas frekvence – 48 kHz,
kanālu skaits – 2 (Stereo),
datu pārraides ātrums ≥ 192 Kbit/s

MPEG (Layer-4) (Moving Pictures Experts Group) Videoplūsmai:
izšķirtspēja – 720 x 576 punkti,
krāsu sistēma – PAL,
kadru skaits sekundē – 25,
datu pārraides ātrums ≥ 4 Mbit/s

Audioplūsmai:
formāts – Mpeg Layer 1/2,
kodēšanas solis – 16 biti,
izvēršanas frekvence – 48 kHz,
kanālu skaits – 2 (Stereo),
datu pārraides ātrums ≥ 192 Kbit/s

5.3. IMAX, 70 mm, 35 mm, 16 mm kinolentes Ierakstīšana – kustīgu attēlu un skaņas signālu pārvēršana – tveršana IMAX, 70 mm, 35 mm,

16 mm projektori/
digitālās kinokameras

Motion JPEG 2000 Videoplūsmai:
Izšķirtspēja ≥ 2 K (2048 x 1080) punkti
Krāsu sistēma – PAL/NTSC
Kadru skaits sekundē – no 24 līdz 48

Audioplūsmai:
formāts – (*.bwf) (Broadcast Wave),
kodēšanas solis   24 biti,
izvēršanas frekvence – no 48 līdz 96 kHz Stereo,
kanālu skaits – 2 (Stereo),
datu pārraides ātrums ≥ 128 Kbit/s

Motion JPEG 2000 Videoplūsmai:
izšķirtspēja ≥ 2 K (2048 x 1080) punkti
Krāsu sistēma – PAL/NTSC
Kadru skaits sekundē – no 24 līdz 48

Audioplūsmai: formāts – (*.bwf) (Broadcast Wave),
kodēšanas solis – 24 biti,
izvēršanas frekvence – no 48 līdz 96 kHz Stereo,
kanālu skaits – 2 (Stereo),
datu pārraides ātrums ≥ 128 Kbit/s

Piezīme. * Mpix/A4 – miljons pikseļu (attēla elementu) uz A4 (ISO 216) formāta laukuma vienību.

Kultūras ministre Ž.Jaunzeme-Grende

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!