Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Piekrītu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Par patēriņa cenu izmaiņām janvārī. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 10.02.2012., Nr. 24 https://www.vestnesis.lv/ta/id/243945

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Par tautsaimniecības attīstību 2011.gada ceturtajā ceturksnī

Vēl šajā numurā

10.02.2012., Nr. 24

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Par patēriņa cenu izmaiņām janvārī

Ekonomikas ministrija:

Janvārī patēriņa cenu līmenis pieauga par 0,8%. Mēneša laikā straujāk cenas palielinājās precēm (par 1%), savukārt pakalpojumiem – par 0,4%.

Šāds cenu pieaugums janvārī ir vērtējams kā mērens. Salīdzinājumam: pirms gada janvārī patēriņa cenu līmenis palielinājās par 1,3%.

Šogad janvārī cenu pieaugumu galvenokārt noteica energoresursu sadārdzināšanās. Vidēji mēneša laikā cenas gāzei pieauga par 8,6%, siltumenerģijai – par 9,4%, savukārt degvielai – par 4%. Šīs preces kopā noteica patēriņa cenu līmeņa pieaugumu par 0,8 procentpunktiem.

Galvenokārt sezonālo faktoru ietekmē janvārī par 1,1% sadārdzinājās arī pārtika. Tā rezultātā kopējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 0,3 procentpunktiem. Jāatzīmē, ka pārtikas sadārdzināšanās šā gada janvārī ir atstājusi mazāku ietekmi uz kopējo cenu līmeni. 2011.gada janvārī pārtikas cenas pieauga gandrīz divas reizes straujāk, jo bez sezonāliem faktoriem būtiska ietekme bija arī pārtikas cenu kāpumam pasaulē.

Vienlaikus dažas preces un pakalpojumi janvārī kļuva lētāki. Īpaši jāatzīmē apģērbi un apavi, kuru cenas mēneša laikā vidēji saruka par 6,4%. Tas ietekmēja kopējā patēriņa cenu līmeņa samazinājumu par 0,4 procentpunktiem.

Šogad vairāku faktoru, kas noteica cenu pieaugumu 2011.gadā, ietekme uz patēriņa cenām mazināsies, tādēļ cenu pieaugums būs mērens. 2012.gadā netiek plānotas patēriņa nodokļu izmaiņas un elektroenerģijas tarifu kāpums. Kopš pērnā gada vidus pārtikas cenas pasaulē mazinās, un sagaidāms, ka šogad tās turpinās kristies. Tomēr jāatzīmē, ka liela nenoteiktība pastāv ar naftas cenām pasaulē.

Pēc Ekonomikas ministrijas aplēsēm, 2012.gadā vidējais patēriņa cenu līmenis būs par 2,2 līdz 2,5% augstāks nekā 2011.gadā.

Ministrijas Ekonomiskās attīstības un darba tirgus prognozēšanas nodaļa

 

Finanšu ministrija:

Pirmie dati par 2012.gada patēriņa cenu izmaiņām nav iepriecinoši – janvārī, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, cenas pieauga par 0,8%. Cenu kāpumu noteica siltumenerģijas un gāzes tarifu izmaiņas, kā arī degvielas cenu pieaugums.

Degvielas cenu izmaiņas saistītas ar naftas cenu izmaiņām pasaules biržās, kā arī ar eiro kursa svārstībām pret ASV dolāru. Gada sākumā īstenojās Latvijai visneizdevīgākais scenārijs – pieauga naftas cenas pasaulē un vienlaikus pazeminājās eiro kurss attiecībā pret ASV dolāru. Līdz ar to degvielas cenas janvārī, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, pieauga par vidēji 4%. Arī gāzes cenas, kas nosaka siltumenerģijas tarifus, ir atkarīgas no minētajiem faktoriem. Tomēr Latvijas cenu veidošanās procesā nozīmīga loma ir Inčukalna gāzes krātuvei, jo daļai no gāzes krātuves rezervēm ir fiksēta cena, kas ir noteikta iesūknēšanas brīdī. Kamēr šīs rezerves tiek lietotas, izmaksas lielajiem gāzes patērētājiem (arī siltumapgādes uzņēmumiem) būtiski nemainās, neatkarīgi no biržas indeksu vai valūtas kursu svārstībām.

Savukārt, kad šī daļa ir iztērēta, piegādātājs nosaka gāzes cenu atbilstoši pēdējo deviņu mēnešu naftas cenu dinamikai. Siltumenerģijas tarifus, balstoties uz tās ražošanas izmaksām, maina katru mēnesi, savukārt gāzes tarifi privātajam patēriņam tiek mainīti atbilstoši tirgus situācijai divas reizes gadā – janvārī un jūlijā.

Siltumenerģijas cenas janvārī pieauga par 9,4%, bet gāzes cenas – par 8,6%.Turpmākās energoresursu cenu tendences ir atkarīgas no ļoti mainīgās ārējās vides – vājā izaugsme attīstītajās valstīs var kavēt cenu pieaugumu, savukārt pretēju efektu var radīt ģeopolitiskie riski naftas ieguves valstīs.

Kā jau tika paredzēts, gada inflācija janvārī sāka samazināties – šā gada janvārī, salīdzinot ar 2011.gada janvāri, patēriņa cenas pieauga par 3,6%. Lai arī šķiet, ka Latvijas novērtēšana pēc Māstrihtas kritērijiem vēl ir tālu, tomēr to ietekmē jau šobrīd notiekošās patēriņa cenu izmaiņas.

Gada vidējā inflācija, pēc kā tiek novērtēts Māstrihtas inflācijas kritērijs, vēl arvien ir salīdzinoši augsta – 4,4%. Gada vidējās inflācijas samazināšanos var gaidīt, tikai sākot ar februāri vai martu, kad no aprēķina pakāpeniski izzudīs pārtikas un energoresursu cenu kāpuma 2010.gada beigās un nodokļu izmaiņu 2011.gada sākumā ietekme. Prognozētā gada vidējā inflācija Māstrihtas kritērija novērtēšanas brīdi 2013.gada martā (2,1%) ir tuvu prognozētajam kritērijam.

Ministrijas Komunikācijas nodaļa

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!