Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Sapratu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
2011. gada 15. decembra likums "Grozījumi likumā "Par akcīzes nodokli"". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 29.12.2011., Nr. 204 https://www.vestnesis.lv/ta/id/241996

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Grozījumi likumā "Par autoceļiem"

Vēl šajā numurā

29.12.2011., Nr. 204

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Saeima

Veids: likums

Pieņemts: 15.12.2011.

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Saeima ir pieņēmusi un Valsts
prezidents izsludina šādu likumu:

Grozījumi likumā “Par akcīzes nodokli”

Izdarīt likumā “Par akcīzes nodokli” (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 2003, 23.nr.; 2004, 8., 10.nr.; 2005, 2., 10., 24.nr.; 2007, 3., 24.nr.; 2008, 24.nr.; 2009, 2., 14., 21.nr.; Latvijas Vēstnesis, 2009, 200.nr.; 2010, 68., 136., 183., 206.nr.; 2011, 65.nr.) šādus grozījumus:

1. Aizstāt 6.panta pirmajā daļā vārdus “Ar nodokli apliekamais objekts ir bezalkoholiskie dzērieni — ūdeņi un minerālūdeņi ar cukura, citu saldinātājvielu vai aromātisko vielu piedevu — un pārējie bezalkoholiskie dzērieni” ar vārdiem “Ar nodokli apliekamais objekts ir bezalkoholiskie dzērieni — ūdeņi un minerālūdeņi ar cukura, citu saldinātājvielu vai aromātisko vielu piedevu un pārējie bezalkoholiskie dzērieni, kā arī pārējie dzērieni”.

2. Papildināt 16.panta pirmās daļas 5.punktu ar “f” apakšpunktu šādā redakcijā:

“f) kuru izmanto tādu vielu ražošanā, ko lieto zāļu un veterināro zāļu ražošanā;”.

3. 18.pantā:

izslēgt piektās daļas ievaddaļā vārdus “rapšu sēklu eļļa vai”;

papildināt piektās daļas 6.punktu ar “d” apakšpunktu šādā redakcijā:

“d) ja šīs daļas 4.punktā minētais komersants nodrošina, ka šīs daļas ievaddaļā minētā degviela var tikt iegādāta, izmantojot kādu no šā punkta “a”, “b” vai “c” apakšpunktā minētajiem norēķinu veidiem, lauksaimniecības produkcijas ražotājs iepriekš minēto degvielu var iegādāties arī tad, ja par tās iegādi tiek veikta priekšapmaksa vai pēcapmaksa un naudas līdzekļus šajā gadījumā no sava konta kredītiestādē uz degvielas pārdevēja kontu kredītiestādē pārskaita juridiskā persona vai saimnieciskās darbības veicējs, kurš uz līguma pamata ieguvis tiesības prasīt no attiecīgā lauksaimniecības produkcijas ražotāja degvielas pārdevējam samaksātos naudas līdzekļus.”;

izteikt sestās daļas 2.punktu šādā redakcijā:

“2) šā likuma 2.panta sestās daļas 4.punktā minētā speciālā atļauja (licence) naftas produktu vairumtirdzniecībai, ja minētā degviela ir iegādāta no komersanta, kuram ir šā likuma 2.panta sestās daļas 1.punktā minētā speciālā atļauja (licence) apstiprināta noliktavas turētāja darbībai ar naftas produktiem, un tā tiek piegādāta vai realizēta no speciālajā atļaujā (licencē) naftas produktu vairumtirdzniecībai norādītās šim mērķim deklarētās konkrētās degvielas tvertnes tikai šā panta piektajā daļā minētajiem lauksaimniecības produkcijas ražotājiem. Šīs tiesības attiecas uz komersantu, kuram vismaz piecus gadus ir spēkā esoša speciālā atļauja (licence) naftas produktu vairumtirdzniecībai un vismaz vienā šajā speciālajā atļaujā (licencē) norādītajā naftas produktu vairumtirdzniecības vietā, kurā paredzēta šā panta piektās daļas ievaddaļā minētās degvielas realizēšana, esošās naftas produktu tvertnes un spiedieniekārtu kompleksa tvertnes ir attiecīgā komersanta īpašumā.”;

papildināt sesto daļu ar 3.punktu šādā redakcijā:

“3) šā likuma 2.panta sestās daļas 5.punktā minētā speciālā atļauja (licence) naftas produktu mazumtirdzniecībai, ja minētā degviela ir iegādāta no komersanta, kuram ir šā likuma 2.panta sestās daļas 1.punktā minētā speciālā atļauja (licence) apstiprināta noliktavas turētāja darbībai ar naftas produktiem, un tā tiek piegādāta vai realizēta no speciālajā atļaujā (licencē) naftas produktu mazumtirdzniecībai norādītās šim mērķim deklarētās konkrētās degvielas tvertnes tikai šā panta piektajā daļā minētajiem lauksaimniecības produkcijas ražotājiem.”

4.  21.pantā:

izteikt 4.daļu šādā redakcijā:

“(43) Akcīzes preču ievešanu, tajā skaitā ar sauszemes bezsliežu transportlīdzekli, kas nav komerciāls transportlīdzeklis, neuzskata par komerciālu šā panta ceturtās daļas izpratnē, ja tā atbilst šādiem nosacījumiem:

1) tā nenotiek regulāri (ne biežāk kā vienu reizi septiņās dienās);

2) akcīzes preces paredzētas fiziskās personas personīgai vai ģimenes lietošanai.”;

papildināt pantu ar 4.daļu šādā redakcijā:

“(45) Šā panta 4.daļas 1.punkta nosacījums attiecībā uz šā panta ceturtajā daļā minēto degvielu piemērojams konkrētai fiziskajai personai un konkrētam sauszemes bezsliežu transportlīdzeklim, kas nav komerciāls transportlīdzeklis.”

5. Aizstāt 22.panta trešajā daļā un ceturtās daļas ievaddaļā vārdus “noteiktās nodokļa likmes” ar vārdiem un skaitli “noteiktās nodokļa likmes, ievērojot šā likuma 13.panta nosacījumus”.

6. Papildināt VI nodaļu ar 24.pantu šādā redakcijā:

24.pants. Nodokļa aprēķināšana un piedzīšana akcīzes preču iztrūkuma gadījumā

Ja, pārvietojot akcīzes preces atliktās nodokļa maksāšanas režīmā no dalībvalsts uz Latvijas Republiku vai cauri Latvijas Republikas teritorijai, Latvijas Republikā tiek konstatēts iztrūkums (piemēram, izlaupījums, zaudējums vai zudums), Valsts ieņēmumu dienests pieņem lēmumu par nodokļa aprēķinu. Ja aprēķinātais nodoklis šā likuma 23.panta desmitajā daļā noteiktajā termiņā netiek samaksāts, Valsts ieņēmumu dienests to piedzen bezstrīda kārtībā.”

7.  25.pantā:

papildināt divpadsmitās daļas ievaddaļu pēc vārdiem “tiek iesniegti dokumenti” ar vārdiem “vai nodokļa deklarācijai pievienots apstiprināts to uzskaitījums”;

papildināt pantu ar četrpadsmito, piecpadsmito un sešpadsmito daļu šādā redakcijā:

“(14) Apstiprinātam noliktavas turētājam atļauts atlikto nodokļa maksāšanu piemērot tām akcīzes precēm, uz kurām neattiecas Komisijas regulā Nr.684/2009 noteiktais dokuments un datorizētās sistēmas izmantošanas nosacījumi, ja šīs preces:

1) no akcīzes preču noliktavas Latvijas Republikā:

a) pārvieto uz citu akcīzes preču noliktavu Latvijas Republikā,

b) pārvieto uz ārvalsti (arī dalībvalsti) vai teritoriju, kura minēta šā likuma 2.panta 3.daļā,

c) piegādā šā likuma 20.pantā minētajām personām vai organizācijām citā dalībvalstī;

2) ieved Latvijas Republikā no citas ārvalsts (arī dalībvalsts) vai no teritorijas, kura minēta šā likuma 2.panta 3.daļā, pārvietošanai uz akcīzes preču noliktavu Latvijas Republikā.

(15) Apstiprināts noliktavas turētājs, kas veic šā panta četrpadsmitajā daļā minētās darbības, nemaksā nodokli, ja Valsts ieņēmumu dienestam tiek iesniegti dokumenti vai nodokļa deklarācijai pievienots apstiprināts to uzskaitījums, kas apliecina, ka šā panta četrpadsmitajā daļā minētās akcīzes preces atbilst vienam no šādiem nosacījumiem:

1) šīs preces saņemtas akcīzes preču noliktavā Latvijas Republikā;

2) šīs preces izvestas no Latvijas Republikas uz citu dalībvalsti;

3) šīs preces izvestas no Latvijas Republikas uz ārvalsti, kas nav dalībvalsts, vai uz teritoriju, kura minēta šā likuma 2.panta 3.daļā;

4) šīs preces ir saņēmušas šā likuma 20.pantā minētās organizācijas citā dalībvalstī.

(16) Ja par šā panta četrpadsmitajā daļā minētajām akcīzes precēm, ko taksācijas periodā pārvieto saskaņā ar šā panta četrpadsmito daļu, 15 dienu laikā pēc taksācijas perioda beigām Valsts ieņēmumu dienestam netiek iesniegti šā panta piecpadsmitajā daļā minētie dokumenti, apstiprināts noliktavas turētājs samaksā nodokli atbilstoši šajā likumā noteiktajai nodokļa likmei. Ja attiecīgos dokumentus iesniedz pēc noteiktā termiņa, bet ne vēlāk kā triju gadu laikā pēc šā termiņa, samaksāto nodokli pārskaita turpmākajiem nodokļa maksājumiem vai pēc attiecīgā nodokļa maksātāja rakstveida pieprasījuma atmaksā 30 dienu laikā pēc pieprasījuma saņemšanas.”

8. Papildināt 26.pantu ar 4.daļu šādā redakcijā:

“(42) Fiziskā persona, izņemot šā likuma 21.panta trešajā daļā minēto gadījumu, un juridiskā persona, kas Latvijas Republikā no citas dalībvalsts ieved vai saņem akcīzes preces, kuras šajā dalībvalstī nav apliekamas ar nodokli, ievērojot šā panta pirmās un otrās daļas nosacījumus, preču pārvietošanā var izmantot citus pavaddokumentus, ja nav iespējams noformēt šā panta ceturtajā daļā minētos dokumentus.”

9. Pārejas noteikumos:

papildināt 62.punkta 2.apakšpunktu ar teikumu šādā redakcijā:

“Šajā gadījumā nodokļa atbrīvojums attiecas arī uz dabasgāzi, ko minētajiem mērķiem izmanto uzņēmumos, kas atrodas saimnieciskajai darbībai atvēlētā teritorijā, kurai ir viens pārvaldnieks (industriālā parkā).”;

papildināt pārejas noteikumus ar 66., 67. un 68.punktu šādā redakcijā:

“66. Grozījumi šā likuma pielikumā attiecībā uz pielikuma papildināšanu ar 4.10., 4.11., 5.7. un 5.8.apakšpunktu stājas spēkā 2012.gada 1.februārī.

67. Personai, kas 2012.gada 1.februārī veic un arī pēc minētā datuma veiks darbības ar šā likuma pielikuma 4.10., 4.11., 5.7. un 5.8.apakšpunktā minētajiem produktiem, ne vēlāk kā līdz 2012.gada 31.janvārim jāsaņem šā likuma 2.panta sestās daļas 1.punktā minētā speciālā atļauja (licence) akcīzes preču noliktavas turētāja darbībai ar naftas produktiem vai, ja minētos produktus izmanto šā likuma 14.panta otrajā daļā un 18.panta pirmajā daļā minētajiem mērķiem, normatīvajos aktos par kārtību, kādā atsevišķiem naftas produktiem piemēro samazinātu akcīzes nodokļa likmi vai atbrīvojumu no akcīzes nodokļa, noteikto izziņu par tiesībām iegādāties minētos produktus.

68. Persona, kas 2012.gada 1.februārī veic darbības ar šā likuma pielikuma 4.10., 4.11., 5.7. un 5.8.apakšpunktā minētajiem produktiem, inventarizē tai piederošo minēto produktu krājumus. Šajā gadījumā inventarizāciju persona veic 2012.gada 1.februārī un 15 dienu laikā pēc inventarizācijas (ieskaitot inventarizācijas dienu) iesniedz Valsts ieņēmumu dienestam inventarizācijas sarakstu.”

10. Informatīvajā atsaucē uz Eiropas Savienības direktīvām:

izslēgt 2., 3. un 6.punktu;

papildināt informatīvo atsauci ar 12.punktu šādā redakcijā:

“12) Padomes 2011.gada 21.jūnija direktīvas Nr.2011/64/ES par tabakas izstrādājumiem piemērotā akcīzes nodokļa struktūru un likmēm (kodificēta redakcija).”

11. Pielikumā:

papildināt pielikumu ar 4.10. un 4.11.apakšpunktu šādā redakcijā:

“4.10. smagās eļļas: metāla apstrādes vielas, veidņu eļļas, pretkorozijas eļļas, izņemot eļļas slēgtā iepakojumā, kura tilpums nepārsniedz 250 litru;

4.11. smagās eļļas: citādas ziežeļļas un citādas eļļas, izņemot eļļas slēgtā iepakojumā, kura tilpums nepārsniedz 250 litru.”;

papildināt pielikumu ar 5.7. un 5.8.apakšpunktu šādā redakcijā:

“5.7. smagās eļļas: metāla apstrādes vielas, veidņu eļļas, pretkorozijas eļļas, izņemot eļļas slēgtā iepakojumā, kura tilpums nepārsniedz 250 litru;

5.8. smagās eļļas: citādas ziežeļļas un citādas eļļas, izņemot eļļas slēgtā iepakojumā, kura tilpums nepārsniedz 250 litru.”

Likums stājas spēkā 2012.gada 1.janvārī.

Likums Saeimā pieņemts 2011.gada 15.decembrī.

Valsts prezidents A.Bērziņš

Rīgā 2011.gada 29.decembrī

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!