Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Piekrītu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ministru kabineta 2011. gada 30. augusta noteikumi Nr. 676 "Vīzu noteikumi". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 13.09.2011., Nr. 144 https://www.vestnesis.lv/ta/id/235770-vizu-noteikumi

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ministru kabineta noteikumi Nr.697

Grozījums Ministru kabineta 2010.gada 23.marta noteikumos Nr.271 "Ekonomikas ministrijas nolikums"

Vēl šajā numurā

13.09.2011., Nr. 144

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Ministru kabinets

Veids: noteikumi

Numurs: 676

Pieņemts: 30.08.2011.

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Ministru kabineta noteikumi Nr.676

Rīgā 2011.gada 30.augustā (prot. Nr.50 7.§)

Vīzu noteikumi

Izdoti saskaņā ar Imigrācijas likuma 3.panta trešo daļu,
12.panta pirmās daļas 3.punktu un 13.panta trešo un ceturto daļu

1. Vispārīgie jautājumi

1. Noteikumi nosaka:

1.1. kārtību, kādā iesniedz dokumentus vīzas pieprasīšanai;

1.2. kārtību, kādā izsniedz, reģistrē, pagarina, anulē un atceļ vīzu;

1.3. vīzu derīguma termiņus;

1.4. nacionālajā vīzu informācijas sistēmā (turpmāk – nacionālā vīzu sistēma) un vīzu reģistrā iekļaujamās informācijas apjomu;

1.5. Vīzu informācijas sistēmas (turpmāk – ES vīzu sistēma), nacionālās vīzu sistēmas un vīzu reģistra izmantošanas kārtību;

1.6. robežšķērsošanas vietas, kurās var izsniegt vīzu saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2009.gada 13.jūlija Regulu Nr.810/2009, ar ko izveido Kopienas Vīzu kodeksu (turpmāk – Vīzu kodekss).

2. Vīzas uzlīmi aizpilda datorrakstā, izmantojot nacionālajā vīzu sistēmā ievadīto informāciju.

3. Vīzas uzlīmi neparaksta. Šis nosacījums neattiecas uz gadījumiem, ja vīzas uzlīmi aizpilda rokrakstā.

4. Izsniedzot vīzu, vīzas uzlīmes ailē "Piezīmes" 1.rindas labajā pusē ieraksta tās amatpersonas vārda iniciāli un uzvārdu, kura pieņēmusi lēmumu.

2. Vīzas izsniegšana

5. Vīzas izsniedz:

5.1. Latvijas Republikas diplomātisko un konsulāro pārstāvniecību ārvalstīs (turpmāk – pārstāvniecība) amatpersonas – visu veidu un kategoriju vīzas, tai skaitā vīzas ar atzīmi "Diplomātiskā vīza" un "Dienesta vīza";

5.2. Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (turpmāk – pārvalde) amatpersonas – visu veidu vienotās vīzas, vīzas ar ierobežotu teritoriālo derīgumu un ilgtermiņa vīzas. Pārvaldes amatpersonas vīzas ar atzīmi "Diplomātiskā vīza" vai "Dienesta vīza" izsniedz tikai pēc Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta (turpmāk – Konsulārais departaments) pieprasījuma;

5.3. Konsulārā departamenta amatpersonas – visu veidu vienotās vīzas, vīzas ar ierobežotu teritoriālo derīgumu un ilgtermiņa vīzas ar atzīmi "Diplomātiskā vīza" vai "Dienesta vīza";

5.4. Valsts robežsardzes amatpersonas šo noteikumu 1.pielikumā minētajās robežšķērsošanas vietās – vienreizējās vienotās vīzas un vīzas ar ierobežotu teritoriālo derīgumu. Valsts robežsardzes amatpersonas vīzas ar atzīmi "Diplomātiskā vīza" vai "Dienesta vīza" izsniedz tikai pēc Konsulārā departamenta pieprasījuma.

6. Šo noteikumu 5.punktā minēto iestāžu amatpersonas, pamatojoties uz iesniegtajiem dokumentiem, kā arī uz informāciju, kas iegūta papildu pārbaudēs un pārrunās ar vīzas pieprasītāju, pieņem lēmumu par vīzas izsniegšanu un nosaka izsniedzamās vīzas veidu, kategoriju, derīguma termiņu un atļauto uzturēšanās laiku Latvijas Republikā vai Latvijas Republikas un vienas vai vairāku citu Šengenas līguma dalībvalstu teritorijā.

7. Ja ārzemnieka bērnam nav sava ceļošanas dokumenta, bet šā bērna dati un fotogrāfija ir iekļauta pilngadīgā ārzemnieka ceļošanas dokumentā, katram līdzi ceļojošajam ārzemnieka bērnam individuālo vīzu izsniedz, ielīmējot to pilngadīgā ārzemnieka ceļošanas dokumentā. Šo nosacījumu piemēro, ja visi minētie ārzemnieki ieceļo Latvijas Republikā vai Latvijas Republikas un vienas vai vairāku citu Šengenas līguma dalībvalstu teritorijā, uzturas un izceļo no tās vai šķērso šo teritoriju tranzītā kopā.

8. Ārzemniekam, kurš nav sasniedzis 18 gadu vecumu un ceļo patstāvīgi vai kopā ar citu personu, kura par viņu ir atbildīga, vīzu izsniedz, ja tiek iesniegta vecāka vai aizbildņa notariāli apliecināta atļauja bērna ceļošanai uz Latvijas Republiku vai uz Latvijas Republiku un uz vienu vai vairākām citām Šengenas līguma dalībvalstīm. Notariāls apliecinājums nav nepieciešams, ja vecāks vai aizbildnis atļauju pārstāvniecībā vai pārvaldē iesniedz personīgi. Atļaujā iekļauj norādi par to, kura persona ir atbildīga par bērnu vīzas derīguma termiņa laikā.

9. Dokumentus, kuri nepieciešami, lai pieprasītu tādu vienoto vīzu vai vīzu ar ierobežotu teritoriālo derīgumu, kas derīga tikai kopā ar darba atļauju Latvijas Republikā, ārzemnieks nevar iesniegt tajās Šengenas līguma dalībvalstu diplomātiskajās vai konsulārajās pārstāvniecībās, ar kurām noslēgtas vienošanās par pārstāvību.

10. Lai pieprasītu vīzu, iesniedz dokumentu oriģinālus vai to notariāli apliecinātas vai neapliecinātas kopijas. Iesniedzot notariāli neapliecinātas dokumentu kopijas, uzrāda šo dokumentu oriģinālus.

11. Ja ārzemnieks veselības stāvokļa dēļ dokumentus vīzas pagarināšanai pārvaldē nevar iesniegt personīgi, dokumentus iesniedz:

11.1. ārzemnieka pilnvarotā persona, pievienojot ārsta izsniegtu izziņu un notariāli apliecinātu pilnvaru;

11.2. ārzemnieka radinieks, pievienojot ārsta izsniegtu izziņu un uzrādot radniecību apliecinošus dokumentus.

12. Ielūgums vīzas pieprasīšanai ir derīgs tikai tajā norādītajam ārzemniekam, lai pieprasītu vīzu vienu reizi.

13. Ja vienā ielūgumā norādīti vairāki ārzemnieki, viņi var pieprasīt vīzu atsevišķi, izmantojot to pašu ielūgumu, – katrs vienu reizi un tikai vienā pārstāvniecībā.

14. Ja pieņemts lēmums atteikt vīzas izsniegšanu, vīzas pieprasīšanai iesniegtos dokumentus ārzemniekam neizsniedz un valsts nodevu neatmaksā.

15. Ja pieņemts lēmums izsniegt vīzu, vīzu pieteikuma anketas un citus vīzas pieprasīšanai iesniegtos dokumentus vai to kopijas glabā piecus gadus, skaitot no galīgā lēmuma pieņemšanas dienas, – attiecīgā vīzu izsniedzējiestāde dokumentus glabā vienu gadu un pēc šā termiņa beigām tos nodod glabāšanā pārvaldei. Ja saskaņā ar Vīzu kodeksa 25.panta 2.punktu izsniegta vīza ar ierobežotu teritoriālo derīgumu, kas ir derīga vairāk nekā vienas dalībvalsts teritorijā, pievieno dokumentus, kas apliecina katras šīs dalībvalsts piekrišanu.

16. Ja pieņemts lēmums atteikt vīzas izsniegšanu, vīzu pieteikuma anketas un citus vīzas pieprasīšanai iesniegtos dokumentus vai to kopijas, kā arī Vīzu kodeksa VI pielikumā noteiktās veidlapas kopiju attiecīgā vīzu izsniedzējiestāde glabā piecus gadus, skaitot no galīgā lēmuma pieņemšanas dienas.

2.1. Ilgtermiņa vīzas izsniegšana

17. Ilgtermiņa vīzas pieteikumu ārzemnieks iesniedz ne agrāk kā trīs mēnešus pirms plānotās ieceļošanas dienas.

18. Pieņemot izskatīšanai ilgtermiņa vīzas pieprasīšanai iesniegtos dokumentus, vīzas pieprasītāja ceļošanas dokumentā izdara atzīmi, izmantojot spiedogu. Spiedogā norāda Latvijas Republikas kodu (LV), datumu, kad vīza ir pieprasīta, vīzas izsniedzējiestādes nosaukumu, kā arī pieprasītās vīzas kategorijas kodu (D). Atzīmi ceļošanas dokumentā neizdara, ja ārzemnieks ceļošanai izmanto diplomātisko, dienesta, oficiālo vai speciālo pasi.

19. Pieprasot ilgtermiņa vīzu, ārzemnieks iesniedz:

19.1. derīgu ceļošanas dokumentu, kura derīguma termiņš vismaz par trim mēnešiem pārsniedz pieprasītās vīzas derīguma termiņu un kurā ir vismaz divas brīvas lappuses vīzu ielīmēšanai;

19.2. aizpildītu vīzas pieteikuma anketu atbilstoši šo noteikumu 2.pielikumam;

19.3. pieteikuma iesniegšanas laikā fotografētu vai skenētu fotogrāfiju, kas izgatavota atbilstoši šo noteikumu 3.pielikumam;

19.4. tā dokumenta kopiju, kas apliecina, ka viņam ir Imigrācijas likuma 12.panta pirmās daļas 4.punktā noteiktā apdrošināšanas polise, ja tāda nepieciešama;

19.5. dokumentus, kas pamato nepieciešamību saņemt vīzu saskaņā ar starptautiskajām tiesību normām vai Latvijas valsts interesēm vai pamatojoties uz nepārvaramu varu vai humāniem apsvērumiem;

19.6. dokumentus, kas pamato uzturēšanās vietu;

19.7. dokumentus, kas apliecina, ka viņam ir nepieciešamie finanšu līdzekļi, lai uzturētos Latvijas Republikā un atgrieztos mītnes zemē vai izceļotu uz citu valsti;

19.8. maksājuma izdruku vai informāciju, kas nodrošina iespēju pārliecināties par valsts nodevas samaksu (maksājuma datums, numurs, maksājuma reference, summa, valūta un maksātāja rekvizīti).

20. Ja ārzemniekam ieceļošanai Latvijas Republikā nepieciešama vīza un viņa ieceļošanas mērķis ir uzturēšanās atļaujas saņemšana Latvijas Republikā, pārstāvniecība, pamatojoties uz pārvaldes pieņemto lēmumu par uzturēšanās atļaujas izsniegšanu, izsniedz ilgtermiņa vīzu ar uzturēšanās termiņu līdz 15 dienām.

21. Ilgtermiņa vīzu, pamatojoties uz pārvaldes pieņemto lēmumu par uzturēšanās atļaujas izsniegšanu, izsniedz ārzemniekam ne agrāk kā 10 dienas pirms uzturēšanās atļaujas derīguma sākuma datuma, ja pārvaldes lēmumā tāds norādīts.

22. Lai pieprasītu ilgtermiņa vīzu, pamatojoties uz pārvaldes pieņemto lēmumu par uzturēšanās atļaujas izsniegšanu, ārzemnieks iesniedz ceļošanas dokumentu, kura derīguma termiņš vismaz par trim mēnešiem pārsniedz minētajā pārvaldes lēmumā norādīto uzturēšanās atļaujas derīguma termiņu, ja pieņemts lēmums piešķirt termiņuzturēšanās atļauju, vai ceļošanas dokumentu, kura derīguma termiņš nav mazāks par gadu, ja pieņemts lēmums piešķirt pastāvīgās uzturēšanās atļauju.

23. Šo noteikumu 19.5., 19.6. un 19.7.apakšpunktā minētā prasība neattiecas uz ārzemnieku, kurš pieprasa vīzu, pamatojoties uz pārvaldes pieņemto lēmumu par uzturēšanās atļaujas izsniegšanu, un šo noteikumu 20.punktā minēto gadījumu.

24. Ja ārzemniekam, kuram ir derīga uzturēšanās atļauja, uzturoties ārvalstīs, uzturēšanās atļauja ir zudusi, pārstāvniecība izsniedz ilgtermiņa vīzu atbilstoši šo noteikumu 20.punktam.

25. Ārzemniekam, kurš likumīgi uzturas Latvijas Republikā, ilgtermiņa vīzu izsniedz, ja viņš pārvaldē iesniedz šo noteikumu 19.punktā minētos dokumentus.

26. Šo noteikumu 25.punktā minētajā gadījumā nepieciešamos dokumentus ārzemnieks iesniedz ne vēlāk kā trīs darbdienas pirms iepriekšējās vīzas derīguma termiņa beigām, izņemot gadījumu, ja tas nav bijis iespējams nepārvaramas varas dēļ.

27. Vīzas uzlīmes aizpilda rokrakstā tikai tad, ja ir nepārvarami tehniski iemesli, kuru dēļ ierakstus uzlīmē nevar drukāt. Vīzas uzlīmē neizdara nekādas izmaiņas.

28. Vīzas uzlīmē, kuru aizpilda rokrakstā, veic analoģiskus ierakstus, kā aizpildot to datorrakstā. Papildu atzīmes neizdara.

29. Izsniedzot ilgtermiņa vīzu, vīzas uzlīmes ailē "Derīga" raksta vārdu "LATVIJA".

30. Izsniedzot ilgtermiņa vīzu, vīzas uzlīmes ailē "Uzturēšanās ilgums … dienas" raksta Latvijas Republikā atļauto uzturēšanās dienu skaitu. Šajā ailē ierakstāmais maksimāli pieļaujamais dienu skaits nepārsniedz 183 dienas, un tas attiecas uz katru pusgada periodu.

31. Vīzas uzlīmi ielīmē ceļošanas dokumenta lappusē, kurā ir šo noteikumu 18.punktā minētā atzīme, un apstiprina ar vīzu izsniedzējiestādes zīmogu.

2.2. Vīzas ar atzīmi "Diplomātiskā vīza" vai "Dienesta vīza" izsniegšana

32. Vīza ar atzīmi "Diplomātiskā vīza" vai "Dienesta vīza" var būt visu veidu vienotā vīza, vīza ar ierobežotu teritoriālo derīgumu, lidostas tranzītvīza un ilgtermiņa vīza.

33. Vīzu ar atzīmi "Diplomātiskā vīza" izsniedz:

33.1. ārzemniekam, kuram saskaņā ar Latvijas Republikas normatīvajiem aktiem un Latvijas Republikai saistošiem starptautiskajiem līgumiem noteiktas diplomātiskās vai konsulārās un tām pielīdzināmās privilēģijas un imunitātes un kurš oficiālā uzdevumā ierodas Latvijas Republikā vai šķērso tās teritoriju tranzītā;

33.2. ārvalsts valsts vadītājam, viņa ģimenes locekļiem un viņa vadītās delegācijas locekļiem;

33.3. ārvalsts valdības vadītājam, ārvalsts valdības loceklim un viņa vadītās delegācijas locekļiem;

33.4. ārvalsts parlamenta vadītājam, ārvalsts parlamenta loceklim un viņa vadītās delegācijas locekļiem;

33.5. ārvalsts un starptautiskās organizācijas diplomātiskajam aģentam (pārstāvim), kurš dodas uz diplomātisko posteni vai atstāj to, un viņa ģimenes locekļiem, kuri dzīvo kopā ar viņu;

33.6. ārvalsts konsulārajai amatpersonai, kura dodas uz konsulāro posteni vai atstāj to, un minētās amatpersonas ģimenes locekļiem, kuri dzīvo kopā ar viņu;

33.7. ārvalsts diplomātam, ja viņš dodas darba vizītē uz Latvijas Republiku;

33.8. oficiāli uzaicinātam ārvalsts un starptautiskās organizācijas delegātam un viņa ģimenes locekļiem, kuri dzīvo kopā ar viņu, – ja Ārlietu ministrija ir akceptējusi attiecīgo oficiālo apmeklējumu;

33.9. ārvalsts diplomātiskajam un konsulārajam kurjeram;

33.10. citām personām saskaņā ar Latvijas Republikai saistošiem starptautiskajiem līgumiem.

34. Vīzu ar atzīmi "Dienesta vīza" izsniedz:

34.1. šo noteikumu 33.2., 33.3. un 33.4.apakšpunktā minētās delegācijas administratīvi tehniskajam personālam;

34.2. ārvalsts diplomātiskās un konsulārās pārstāvniecības un starptautiskās organizācijas diplomātiskās pārstāvniecības administratīvi tehniskajam un apkalpojošam personālam un viņu ģimenes locekļiem, kuri dzīvo kopā ar viņiem;

34.3. ārzemniekam, kurš atbilst šo noteikumu 33.punktā minētajām prasībām, bet kuram nav tiesību saņemt diplomātisko vīzu;

34.4. citām personām saskaņā ar Latvijas Republikai saistošiem starptautiskajiem līgumiem;

34.5. ārzemniekam, kurš ierodas Latvijas Republikā citu valstiski svarīgu uzdevumu veikšanai, – tikai Konsulārajā departamentā vai iepriekš saskaņojot ar Konsulārā departamenta direktoru;

34.6. akreditētajiem ārvalstu žurnālistiem un korespondentiem.

35. Lai pieprasītu vīzu ar atzīmi "Diplomātiskā vīza" vai "Dienesta vīza", ārzemnieks iesniedz diplomātisko pasi, dienesta pasi vai citu ceļošanas dokumentu, savu fotogrāfiju un attiecīgās ārvalsts ārlietu resora, kompetentās institūcijas, diplomātiskās vai konsulārās pārstāvniecības vai attiecīgās starptautiskās organizācijas vai tās diplomātiskās pārstāvniecības rakstisku pieprasījumu (notu), kurā ir norādītas šādas ziņas:

35.1. personas vārds (vārdi), uzvārds, dzimšanas datums un pilsonība (pavalstniecība);

35.2. ceļošanas dokumenta izdevējvalsts vai starptautiskās organizācijas nosaukums, dokumenta numurs, izsniegšanas datums un derīguma termiņš;

35.3. ieceļošanas mērķis un paredzētais uzturēšanās laiks.

3. Vienotās vīzas un vīzas ar ierobežotu teritoriālo derīgumu pagarināšana

36. Vīzu kodeksa 33.pantā noteiktajos gadījumos vīzu pagarina:

36.1. pārvaldes amatpersonas – vienotās vīzas un vīzas ar ierobežotu teritoriālo derīgumu. Pārvaldes amatpersonas vīzas ar atzīmi "Diplomātiskā vīza" vai "Dienesta vīza" pagarina tikai pēc Konsulārā departamenta pieprasījuma;

36.2. Konsulārā departamenta amatpersonas – vīzas ar atzīmi "Diplomātiskā vīza" vai "Dienesta vīza".

37. Pieprasot pārvaldē pagarināt vienoto vīzu vai vīzu ar ierobežotu teritoriālo derīgumu, ārzemnieks iesniedz:

37.1. derīgu ceļošanas dokumentu, kas atbilst Vīzu kodeksa 12.pantā noteiktajiem kritērijiem;

37.2. aizpildītu vīzas pieteikuma anketu atbilstoši Vīzu kodeksa I pielikumam;

37.3. fotogrāfiju, kas izgatavota atbilstoši Vīzu kodeksa 13.pantā noteiktajām prasībām;

37.4. tā dokumenta kopiju, kas apliecina, ka viņam ir apdrošināšanas polise, kas atbilst Vīzu kodeksa 15.pantā noteiktajām prasībām;

37.5. dokumentus, kas pierāda vienu no šādiem iemesliem:

37.5.1. nepārvaramus apstākļus (force majeure) vai humānus iemeslus, kas viņam neļauj atstāt Latvijas Republikas teritoriju pirms vīzas derīguma termiņa vai vīzā atļautā uzturēšanās ilguma beigām;

37.5.2. nopietnus personīgus iemeslus, kas pamato vīzas derīguma termiņa vai uzturēšanās ilguma pagarinājuma nepieciešamību;

37.6. dokumentus, kas pamato uzturēšanās vietu;

37.7. dokumentus, kas apliecina, ka viņam ir nepieciešamie finanšu līdzekļi, lai uzturētos Latvijas Republikā un citās Šengenas līguma dalībvalstīs un atgrieztos mītnes zemē vai izceļotu uz citu valsti;

37.8. maksājuma izdruku vai informāciju, kas nodrošina iespēju pārliecināties par valsts nodevas samaksu (maksājuma datums, numurs, maksājuma reference, summa, valūta un maksātāja rekvizīti).

38. Vīzu pagarina, ja ārzemnieks iesniedz šo noteikumu 37.punktā minētos dokumentus un atbilst šādiem kritērijiem:

38.1. viņš nav persona, par kuru Šengenas informācijas sistēmā iekļauts ziņojums par to, ka šim ārzemniekam ir liegta iespēja ieceļot un uzturēties Šengenas līguma dalībvalstīs;

38.2. viņu neuzskata par apdraudējumu kādas Šengenas līguma dalībvalsts politikai, iekšējai drošībai, sabiedrības veselībai vai starptautiskām attiecībām, un – jo īpaši – Imigrācijas likuma 1.panta 5.1 punktā noteiktās kompetentās valsts iestādes nav sniegušas informāciju, kas ir par pamatu, lai ārzemniekam aizliegtu ieceļot un uzturēties Latvijas Republikā.

39. Ja ārzemnieks nevar iesniegt šo noteikumu 37.1. vai 37.7.apakšpunktā minēto dokumentu vai viņš neatbilst kādam no šo noteikumu 38.punktā minētajiem kritērijiem, pārvaldes priekšnieks vai Konsulārā departamenta direktors, vai viņu pilnvarota amatpersona šo noteikumu 37.5.1.apakšpunktā minētajos gadījumos var pieņemt lēmumu pagarināt šim ārzemniekam vīzu, izsniedzot jaunu vīzu, kas ir derīga tikai Latvijas Republikā.

40. Pagarinot vīzu, kopējais atļautais uzturēšanās ilgums Šengenas līguma dalībvalstu teritorijā nedrīkst pārsniegt 90 dienas pusgada laikā. Šis nosacījums neattiecas uz gadījumiem, ja pieņem lēmumu izsniegt ierobežota teritoriālā derīguma vīzu saskaņā ar Vīzu kodeksa 25.panta 1.punkta "b" apakšpunktu.

41. Ja pagarina citas Šengenas līguma dalībvalsts izsniegtu vīzu, pārvalde informē tās dalībvalsts kompetento iestādi, kura izsniegusi vīzu, nosūtot šādu informāciju:

41.1. vīzas turētāja vārds (vārdi), uzvārds, dzimšanas datums un valstiskā piederība;

41.2. vīzas turētāja ceļošanas dokumenta veids un numurs;

41.3. pagarinātās vīzas numurs un pārvaldē izsniegtās vīzas numurs;

41.4. vīzas pagarināšanas vieta un datums.

42. Ja pieņemts lēmums pagarināt vīzu, vīzas pieteikuma anketu un citus vīzas pagarināšanai iesniegtos dokumentus vai to kopijas attiecīgi pārvalde un Konsulārais departaments glabā piecus gadus, skaitot no galīgā lēmuma pieņemšanas dienas.

4. Vīzas anulēšana un atcelšana

43. Vīzu anulē un atceļ:

43.1. pārstāvniecību amatpersonas;

43.2. pārvaldes amatpersonas;

43.3. Konsulārā departamenta amatpersonas;

43.4. Valsts robežsardzes amatpersonas Latvijas Republikas valsts robežšķērsošanas vietās un valsts teritorijā.

44. Pārvaldes un Valsts robežsardzes amatpersonas anulē un atceļ vīzas ar atzīmi "Diplomātiskā vīza" vai "Dienesta vīza" tikai pēc Konsulārā departamenta pieprasījuma.

45. Ja anulē vai atceļ ilgtermiņa vīzu, tai uzliek spiedogu attiecīgi "ANULĒTA – ANNULLED" vai "ATCELTA – REVOKED" un padara nederīgu (piemēram, izmantojot asu priekšmetu vai pārsvītrojot) vīzas uzlīmes optiski mainīgo elementu, drošības elementu "latentā attēla efekts" un vārdu "vīza".

46. Ja anulē vai atceļ vīzu, kas izsniegta saskaņā ar Vīzu kodeksu, piemēro Vīzu kodeksa attiecīgā panta punktu, bet, ja anulē vai atceļ ilgtermiņa vīzu, – Imigrācijas likuma 16.panta pirmās daļas attiecīgo punktu.

47. Ja anulē vai atceļ citas Šengenas līguma dalībvalsts izsniegtu vīzu, iestāde, kura vīzu anulējusi vai atcēlusi, vienas darbdienas laikā, skaitot no lēmuma pieņemšanas dienas, par to elektroniski informē pārvaldi. Pārvalde informē tās dalībvalsts kompetento iestādi, kura izsniegusi vīzu, nosūtot šādu informāciju:

47.1. vīzas turētāja vārds (vārdi), uzvārds, dzimšanas datums un valstiskā piederība;

47.2. vīzas turētāja ceļošanas dokumenta veids un numurs;

47.3. vīzas uzlīmes numurs, vīzas kategorija;

47.4. vīzas izsniegšanas vieta un datums;

47.5. vīzas anulēšanas vai atcelšanas vieta un datums;

47.6. vīzas anulēšanas vai atcelšanas iemesls.

48. Ja no citas Šengenas līguma dalībvalsts saņemta informācija par Latvijas Republikas vīzu izsniedzējiestādes izsniegtas vīzas anulēšanu vai atcelšanu, pārvalde veic nepieciešamās izmaiņas nacionālajā vīzu sistēmā un informē to iestādi, kura vīzu izsniegusi.

49. Ja pieņemts lēmums anulēt vai atcelt vīzu, pamatojuma dokumentus vai to kopijas, kā arī Vīzu kodeksa VI pielikumā noteiktās veidlapas kopiju attiecīgā vīzu izsniedzējiestāde glabā piecus gadus, skaitot no galīgā lēmuma pieņemšanas dienas.

5. Vīzu reģistrēšana un informācijas sistēmās iekļaujamās informācijas apjoms un šo sistēmu izmantošanas kārtība

50. Vīzu pieteikumus un izsniegtās, atteiktās, pagarinātās, anulētās un atceltās vīzas, kā arī konkrētajai vīzu izsniedzējiestādei izsniegtās vīzu uzlīmes reģistrē nacionālajā vīzu sistēmā.

51. Informāciju nacionālajā vīzu sistēmā atbilstoši kompetencei ievada un aktualizē pārstāvniecību, pārvaldes, Konsulārā departamenta, Valsts robežsardzes, Satversmes aizsardzības biroja un Drošības policijas amatpersonas. Minētās amatpersonas atbild par datu atbilstību un savlaicīgu informācijas ievadi nacionālajā vīzu sistēmā.

52. Nacionālajā vīzu sistēmā iekļauto informāciju par vienotajām vīzām un vīzām ar ierobežotu teritoriālo derīgumu pārsūta uz ES vīzu sistēmu saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2008.gada 9.jūlija Regulu Nr.767/2008 par Vīzu informācijas sistēmu (VIS) un datu apmaiņu starp dalībvalstīm saistībā ar īstermiņa vīzām (turpmāk – VIS regula).

53. Nacionālajā vīzu sistēmā iekļauj šādu informāciju:

53.1. par ārzemnieku:

53.1.1. vārds (vārdi);

53.1.2. uzvārds;

53.1.3. iepriekšējais uzvārds (uzvārdi);

53.1.4. valstiskā piederība un tās veids;

53.1.5. dzimšanas datums;

53.1.6. dzimums;

53.1.7. dzimšanas vieta;

53.1.8. dzīvesvietas adrese;

53.1.9. digitāla vai skenēta fotogrāfija;

53.2. par ārzemnieka ceļošanas dokumentu:

53.2.1. veids;

53.2.2. numurs;

53.2.3. izdevējvalsts vai organizācija;

53.2.4. izsniegšanas datums;

53.2.5. derīguma termiņš;

53.3. par ārzemnieka ieceļošanas un uzturēšanās mērķi:

53.3.1. ieceļošanas un uzturēšanās galvenais mērķis un citi mērķi;

53.3.2. iesniegtie un uzrādītie mērķi apliecinošie dokumenti;

53.4. nepieciešamo finanšu līdzekļu apmēra apliecinājuma veids;

53.5. par apdrošināšanas polisi (ja vīza izsniegta, nepieprasot apdrošināšanas polisi, pamatojumu norāda piezīmju laukā);

53.6. par ārzemnieka paredzēto uzturēšanās vietu;

53.7. par valsts nodevas samaksu (apmērs, valūta, tarifs un pamatojums, ja vīza izsniegta bez maksas vai piemērota samazināta likme);

53.8. dokumentu pieņemšanas datums vīzu izsniedzējiestādē;

53.9. par veiktajām pārbaudēm un konsultācijām, izmantojot informācijas sistēmas:

53.9.1. Šengenas informācijas sistēmā – vai par ārzemnieku Šengenas informācijas sistēmā nav iekļauts ziņojums, lai liegtu iespēju ieceļot un uzturēties Šengenas līguma dalībvalstīs;

53.9.2. ieceļošanas aizliegumu reģistrā – vai ārzemnieks nav iekļauts to ārzemnieku sarakstā, kuriem ieceļošana Latvijas Republikā ir aizliegta;

53.9.3. vai vīzas pieprasītājs nav reģistrēts integrētās iekšlietu informācijas sistēmas apakšsistēmā "Personu meklēšana";

53.9.4. saskaņā ar Vīzu kodeksa 22.pantā noteikto kārtību (VISION konsultācijas);

53.9.5. saskaņā ar Imigrācijas likuma 4.panta astotajā daļā noteikto kārtību;

53.9.6. nederīgo dokumentu reģistrā;

53.9.7. Šengenas līguma dalībvalstīs atzīto ceļošanas dokumentu sarakstā;

53.10. par pieņemto lēmumu:

53.10.1. vīza izsniegta, piešķirtās uzlīmes numurs;

53.10.2. vīzas uzlīmēšanai paredzētās veidlapas numurs (ja vīzas izsniegšanai izmantota veidlapa vīzas uzlīmēšanai);

53.10.3. vīza pagarināta, pagarināšanas iemesls, pagarinātās vīzas un jaunās vīzas numurs;

53.10.4. vīzas pieteikuma izskatīšana atteikta, atteikuma iemesls;

53.10.5. vīza atteikta, atteikuma iemesls un Vīzu kodeksa VI pielikumā noteiktās veidlapas numurs;

53.10.6. lēmuma pieņemšana atlikta, atlikšanas iemesls;

53.10.7. noteikts ieceļošanas aizliegums;

53.10.8. vīza atcelta, atcelšanas iemesls un Vīzu kodeksa VI pielikumā noteiktās veidlapas numurs;

53.10.9. ilgtermiņa vīzas atlikušais termiņš atcelts, atcelšanas iemesls;

53.10.10. vīza anulēta, anulēšanas iemesls un Vīzu kodeksa VI pielikumā noteiktās veidlapas numurs;

53.10.11. lēmuma pieņemšanas datums un vieta;

53.10.12. amatpersona, kura pieņēmusi lēmumu (vārds un uzvārds);

53.11. par vīzu:

53.11.1. vīzas uzlīmes numurs;

53.11.2. vīzas kategorija:

53.11.2.1. A – lidostas tranzītvīza;

53.11.2.2. C – vienotā vīza;

53.11.2.3. C (ITD) – vīza ar ierobežotu teritoriālo derīgumu;

53.11.2.4. D – ilgtermiņa vīza;

53.11.3. vīzas veids:

53.11.3.1. vienreizēja vīza;

53.11.3.2. divreizēja vīza;

53.11.3.3. daudzkārtēja vīza;

53.11.4. vīzas derīguma termiņš;

53.11.5. atļautais uzturēšanās laiks;

53.11.6. vīzas teritoriālais derīgums;

53.11.7. vīzas uzlīmes piezīmju lauka 1.rindā izdarītās atzīmes:

53.11.7.1. "R/[pārstāvētās dalībvalsts kods saskaņā ar Vīzu kodeksa VII pielikuma 1.1.apakšpunkta "b" apakšpunktā noteikto]" – ja vīza izsniegta citas Šengenas līguma dalībvalsts vārdā;

53.11.7.2. "Airport transit" – ja izsniegta lidostas tranzītvīza;

53.11.7.3. "transit" – ja vienotā vīza vai vīza ar ierobežotu teritoriālo derīgumu izsniegta tranzīta nolūkā. Jūrniekam, kurš ceļo tranzītā, vīzā veic ierakstu "transit/Seaman in transit";

53.11.7.4. "Long-stay visa" – ja izsniegta ilgtermiņa vīza;

53.11.7.5. "For residence permit" – ja ilgtermiņa vīza izsniegta, pamatojoties uz pārvaldes pieņemto lēmumu par uzturēšanās atļaujas izsniegšanu;

53.11.7.6. "Frontier area" – ja ilgtermiņa vīza izsniegta saskaņā ar Latvijas Republikai saistošu starptautisko līgumu par vienkāršotu vīzu izsniegšanas kārtību pierobežas teritoriju iedzīvotājiem;

53.11.7.7. "Diplomatic" vai "Official";

53.11.7.8. "VIS" – ja visi VIS regulas 5.panta 1.punktā noteiktie dati pārsūtīti uz ES vīzu sistēmu, vai "VIS 0" – ja pārsūtīti tikai VIS regulas 5.panta 1.punkta "a" un "b" apakšpunktā noteiktie dati;

53.11.8. vīzas uzlīmes piezīmju lauka 2. vai 3.rindā izdarītās atzīmes:

53.11.8.1. "EU/EEA/ch family member" – ja vīza izsniegta Eiropas Savienības pilsoņa ģimenes loceklim;

53.11.8.2. "No insurance required" – ja apdrošināšanas polise nav nepieciešama;

53.11.8.3. "International road carrier" – ja vīza izsniegta ārzemniekam, kurš nodrošina starptautisko pasažieru vai kravas satiksmi;

53.11.8.4. "Railroad carrier" – ja vīza izsniegta ārzemniekam, kurš nodrošina starptautiskos pasažieru vai kravas pārvadājumus pa dzelzceļu;

53.11.8.5. "business" – ja vīza izsniegta ārzemniekam, kurš ir komercreģistrā reģistrēts individuālais komersants, valdes vai padomes loceklis, prokūrists, administrators, likvidators vai personālsabiedrības biedrs, kam ir tiesības pārstāvēt personālsabiedrību, vai persona, kura pilnvarota pārstāvēt komersantu (ārvalsts komersantu) darbībās, kas saistītas ar filiāli, vai pašnodarbināta persona;

53.11.8.6. "Valid In LATVIA only with work permit" – ja ārzemniekam jāsaņem darba atļauja Latvijas Republikā;

53.11.8.7.  "Humanitarian reasons" – ja izsniegta ilgtermiņa vīza, pamatojoties uz Imigrācijas likuma 16.panta ceturto daļu.

54. Ja pieņemts lēmums izsniegt vīzu uz laiku, kas pārsniedz ielūgumā noteikto termiņu, šāda lēmuma pamatojumu ieraksta nacionālās vīzu sistēmas piezīmju laukā.

55. Nacionālajā vīzu sistēmā papildus iekļauj informāciju, ja:

55.1. vīza aizpildīta rokrakstā;

55.2. veiktas pārbaudes citās pieejamās informācijas sistēmās (piemēram, Iedzīvotāju reģistrā, integrētās iekšlietu informācijas sistēmas apakšsistēmā "Noziedzīgos nodarījumus izdarījušās personas", integrētās iekšlietu informācijas sistēmas apakšsistēmā "Administratīvos pārkāpumus izdarījušās personas", Valsts robežsardzes elektroniskajā informācijas sistēmā).

56. Vīzu reģistrā glabā informāciju par vīzu pieteikumiem, kas vīzu izsniedzējiestādēs iesniegti līdz 2007.gada 16.decembrim, bet nacionālajā vīzu sistēmā – informāciju par vīzu pieteikumiem, kas vīzu izsniedzējiestādēs iesniegti pēc 2004.gada 3.maija.

57. Nacionālās vīzu sistēmas un vīzu reģistra pārzinis un turētājs ir pārvalde.

58. Nacionālajā vīzu sistēmā un vīzu reģistrā iekļauto informāciju savu uzdevumu veikšanai izmanto pārstāvniecības, pārvalde, Konsulārais departaments, Valsts robežsardze, Drošības policija un Satversmes aizsardzības birojs. Citas valsts iestādes, kuru uzdevumu veikšanai nepieciešama šī informācija, slēdz vienošanos ar pārvaldi.

59. Pārvalde nodrošina pārstāvniecību, pārvaldes, Konsulārā departamenta, Valsts robežsardzes un šo noteikumu 61.punktā minēto iestāžu piekļuvi ES vīzu sistēmai saskaņā ar VIS regulas noteikumiem.

60. Piekļuve ES vīzu sistēmai, lai aplūkotu, ievadītu, grozītu vai dzēstu datus, ir pārstāvniecību, pārvaldes, Konsulārā departamenta un Valsts robežsardzes vadītāju pilnvarotajām amatpersonām.

61. Piekļuve ES vīzu sistēmai, lai aplūkotu datus, ir šādu valsts iestāžu vadītāju pilnvarotajām amatpersonām:

61.1. Drošības policijai;

61.2. Satversmes aizsardzības birojam;

61.3. Valsts policijai;

61.4. prokuratūrai;

61.5. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam;

61.6. Valsts ieņēmumu dienesta Muitas kriminālpārvaldei;

61.7. Nacionālo bruņoto spēku Militārajai policijai;

61.8. Militārās izlūkošanas un drošības dienestam.

62. ES vīzu sistēmā iekļautos datus labo un dzēš pārvalde VIS regulas 24. un 25.pantā noteiktajos gadījumos.

63. Informāciju nacionālajā vīzu sistēmā un vīzu reģistrā glabā piecus gadus. Šis termiņš sākas:

63.1. dienā, kad beidzas vīzas derīguma termiņš, – ja vīza ir izsniegta;

63.2. dienā, kad beidzas vīzas jaunais derīguma termiņš, – ja vīza ir pagarināta;

63.3. dienā, kad informācijas sistēmā izveidota vīzas pieteikuma datne, – ja pieteikums ir bijis atsaukts, slēgts vai pārtraukts;

63.4. dienā, kad pieņemts galīgais lēmums par vīzas pieteikumu, – ja vīza ir atteikta, anulēta vai atcelta.

64. Informāciju, kas no citām Šengenas līguma dalībvalstīm saņemta Vīzu kodeksa 31.pantā noteiktajā kārtībā, nacionālajā vīzu sistēmā glabā divus gadus, skaitot no informācijas saņemšanas dienas.

65. Pēc šo noteikumu 63. un 64.punktā minētā glabāšanas termiņa beigām informāciju izdzēš arhīvu darbību regulējošos normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.

6. Noslēguma jautājums

66. Atzīt par spēku zaudējušiem Ministru kabineta 2010.gada 12.oktobra noteikumus Nr.958 "Vīzu noteikumi" (Latvijas Vēstnesis, 2010, 164.nr.).

Ministru prezidents V.Dombrovskis

Iekšlietu ministra pienākumu izpildītājs,
tieslietu ministrs A.Štokenbergs 

1.pielikums
Ministru kabineta
2011.gada 30.augusta
noteikumiem Nr.676

Latvijas Republikas valsts robežšķērsošanas vietas, kurās Valsts robežsardze var izsniegt vīzas

1. Autoceļu robežšķērsošanas vietas:

1.1. Grebņeva;

1.2. Pāternieki;

1.3. Silene;

1.4. Terehova;

1.5. Vientuļi.

2. Lidostu robežšķērsošanas vietas:

2.1. Liepāja;

2.2. Rīga;

2.3. Ventspils.

3. Dzelzceļa robežšķērsošanas vietas:

3.1. Indra;

3.2. Kārsava;

3.3. Zilupe.

4. Ostu robežšķērsošanas vietas:

4.1. Liepāja;

4.2. Mērsrags;

4.3. Pāvilosta;

4.4. Rīga;

4.5. Roja;

4.6. Salacgrīva;

4.7. Skulte;

4.8. Ventspils.

Iekšlietu ministra pienākumu izpildītājs,
tieslietu ministrs A.Štokenbergs 

2.pielikums
Ministru kabineta
2011.gada 30.augusta
noteikumiem Nr.676

Ilgtermiņa vīzas pieteikuma anketa

Iekšlietu ministra pienākumu izpildītājs,
tieslietu ministrs A.Štokenbergs 

3.pielikums
Ministru kabineta
2011.gada 30.augusta
noteikumiem Nr.676

Prasības fotogrāfijai un ārzemnieka attēlam tajā, pieprasot ilgtermiņa vīzu

Lai nodrošinātu kvalitatīvu ilgtermiņa vīzas izsniegšanu un reģistrēšanu, ārzemnieka iesniegtajai fotogrāfijai un viņa izskatam tajā vai ārzemnieka digitālajam attēlam un viņa izskatam attēla iegūšanas brīdī jāatbilst šādām prasībām:

1. Personas izskats attēlā:

1.1. galvas pozīcija – pretskats;

1.2. acis atvērtas, nav aizsegtas ar matiem;

1.3. sejas izteiksme – dabiska, ikdienišķa, neitrāla;

1.4. acu skatiens – neitrāls, vērsts kamerā;

1.5. sejas abas puses vienādi apgaismotas un redzamas vienādi skaidri;

1.6. sejas un galvas apgleznojumi un rotājumi, kas apgrūtina personas atpazīstamību, nav atļauti;

1.7. uz personas sejas nav atspīduma;

1.8. uz sejas nav ēnas;

1.9. ja persona valkā brilles, tad vīzā redzamajā attēlā:

1.9.1. personas acis redzamas skaidri, tās nav aizsegtas ar briļļu rāmjiem;

1.9.2. briļļu rāmji nav smagnēji, biezi, tie nedrīkst aizsegt sejas daļu;

1.9.3. briļļu stiklos nav atspulga;

1.9.4. briļļu stikli nav tonēti;

1.9.5. brilles nav noslīdējušas uz deguna;

1.10. persona ir bez galvassegas, izņemot gadījumu, ja persona reliģisku apsvērumu dēļ galvassegu valkā ikdienā un galvassega neaizsedz seju vai tās daļu;

1.11. persona ir ikdienišķā, lietišķā, korektā telpās valkājamā apģērbā;

1.12. personas apģērbs neaizsedz seju vai tās daļu.

2. Attēla fiziskie rādītāji:

2.1. attēla fons ir viendabīgs, balts vai gaiši pelēks;

2.2. iedomātā līnija caur acu viduspunktiem ir paralēla attēla horizontālajai malai;

2.3. personas attēls ir fotogrāfijas centrā;

2.4. personas sejas attēls no zoda līnijas līdz matu augšanas līnijai (arī iedomātajai, ja personai nav matu) aizņem 70–80 % no attēla vertikālā augstuma;

2.5. nav redzamas citas personas vai priekšmeti;

2.6. uz fona nav redzamas ēnas.

3. Attēla kvalitāte:

3.1. attēls ir skaidrs;

3.2. attēls ir ar labu izšķirtspēju (300 pikseļu uz collu (ppi), nesaspiesti – skenēšanai un 720 punktu uz collu (dpi) – fotogrāfiju krāsu izdrukai);

3.3. attēls ir kontrastains un spilgts.

4. Prasības fotogrāfijai:

4.1. izmantots augstas kvalitātes gluds, spožs vai pusmatēts fotopapīrs, bez virsmas rastra vai reljefa;

4.2. attēls ir krāsains, tam jāatspoguļo dabīgs ādas tonis, acis nedrīkst būt sarkanas;

4.3. fotogrāfijas izmērs var būt no 1 līdz 3 mm lielāks par 35 x 45 mm;

4.4. fotogrāfija ir skaidri fokusēta, tīra, bez smērējumiem, skrāpējumiem, burzījumiem, locījumiem un citiem bojājumiem un bez baltā stūrīša;

4.5. persona fotografēta ne agrāk kā pirms sešiem mēnešiem;

4.6. fotogrāfijas otrā pusē ir fotodarbnīcas spiedogs, kurā norādīts fotogrāfijas izgatavošanas datums;

4.7. fotodarbnīcas spiedogs nav redzams caur fotogrāfiju;

4.8. attēls nav retušēts.

Iekšlietu ministra pienākumu izpildītājs,
tieslietu ministrs A.Štokenbergs

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!