Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Sapratu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ministru kabineta 2010. gada 14. decembra noteikumi Nr. 1117 "Bioeļļas kvalitātes prasības un mežizstrādes darbos izmantojamo griezējinstrumentu eļļošanai lietojamās bioeļļas izmantošanas un kontroles kārtība". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 17.12.2010., Nr. 200 https://www.vestnesis.lv/ta/id/222922-bioellas-kvalitates-prasibas-un-mezizstrades-darbos-izmantojamo-griezejinstrumentu-ellosanai-lietojamas-bioellas-izmantosanas-u...

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ministru kabineta noteikumi Nr.1118

Grozījumi Ministru kabineta 2010.gada 16.marta noteikumos Nr.260 "Noteikumi par starptautiskās tirdzniecības apdraudēta savvaļas dzīvnieka reģistrēšanas valsts nodevu"

Vēl šajā numurā

17.12.2010., Nr. 200

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Ministru kabinets

Veids: noteikumi

Numurs: 1117

Pieņemts: 14.12.2010.

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Ministru kabineta noteikumi Nr.1117

Rīgā 2010.gada 14.decembrī (prot. Nr.73 14.§)

Bioeļļas kvalitātes prasības un mežizstrādes darbos izmantojamo griezējinstrumentu eļļošanai lietojamās bioeļļas izmantošanas un kontroles kārtība

Izdoti saskaņā ar likuma "Par piesārņojumu" 11.panta piekto daļu
un likuma "Par atbilstības novērtēšanu" 7.pantu

1. Noteikumi nosaka bioeļļas kvalitātes prasības, kā arī mežsaimniecībā un mežizstrādes darbos izmantojamo griezējinstrumentu eļļošanai lietojamās bioeļļas izmantošanas un kontroles kārtību.

2. Mežsaimniecībā un mežizstrādes darbos var izmantot bioeļļu, kura atbilst šo noteikumu pielikumā noteiktajām kvalitātes prasībām.

3. Bioeļļa ir eļļošanas līdzeklis, kas sastāv no vismaz 95 % (masas procentiem) pamatšķidruma un ne vairāk kā 5 % (masas procentiem) piedevu un kura sastāvā no atjaunojamām izejvielām atvasināta oglekļa proporcija ir vismaz 70 %.

4. Pamatšķidrums ir taukskābju esteri, kuru plūstamība, novecošanās, eļļošanas spēja, izturība pret nolietojumu, kā arī sārņu aizturēšanas īpašības nav uzlabotas, pievienojot piedevas.

5. Piedeva ir viela, kuras primārās funkcijas ir plūstamības, novecošanās, eļļošanas spējas un izturības pret nolietojumu vai sārņu aizturēšanas īpašību uzlabošana.

6. Bioeļļa nedrīkst saturēt minerāleļļas, kā arī toksiskas, kancerogēnas, mutagēnas, teratogēnas vai videi bīstamas piedevas.

7. Bioeļļas atbilstību kvalitātes prasībām apliecina dokuments, kuru izsniegusi testēšanas laboratorija, kas akreditēta valsts sabiedrības ar ierobežotu atbildību "Standartizācijas, akreditācijas un metroloģijas centrs" Nacionālajā akreditācijas birojā atbilstoši standartam LVS EN ISO/IEC 17025:2005 "Testēšanas un kalibrēšanas laboratoriju kompetences vispārīgās prasības" (turpmāk – akreditēta laboratorija), vai cita Eiropas Savienības dalībvalstīs, Turcijā vai Eiropas Ekonomikas zonas valstī atzīta testēšanas laboratorija.

8. Šo noteikumu ievērošanu kontrolē Valsts vides dienests sadarbībā ar Valsts meža dienestu.

9. Mežsaimniecības vai mežizstrādes darbu veicējs pēc Valsts vides dienesta inspektora pieprasījuma uzrāda meža tehnikā izmantojamās bioeļļas iepakojumu, uz kura ir norādīts, ka tas ir uz augu eļļas bāzes izstrādāts eļļošanas līdzeklis, un bioeļļas iegādi apliecinošu dokumentu.

10. Ja bioeļļai ir beidzies derīguma termiņš vai tā neatbilst bioloģiskas izcelsmes eļļas organoleptiskajām īpašībām (krāsa, smarža, konsistence), Valsts vides dienesta inspektors ir tiesīgs noņemt paraugu (5 ml) no griezējinstrumenta eļļas bākas un nogādāt to testēšanai akreditētā laboratorijā.

11. Ja tiek konstatēts, ka mežsaimniecībā vai mežizstrādes darbos tiek izmantota neatbilstošas kvalitātes bioeļļa vai tā satur nolietotās motoreļļas, testēšanas izmaksas sedz mežizstrādes darbu veicējs. Ja testa rezultātos pārkāpums nav konstatēts, testēšanas izmaksas sedz Valsts vides dienests.

12. Parauga analīzi atļauts veikt akreditētā laboratorijā. Paraugā nosaka joda skaitli saskaņā ar standartā LVS EN 14111:2005 "Tauku un eļļas atvasinājumi – Taukskābju metilesteri (FAME) – Joda skaitļa noteikšana" noteikto testēšanas metodi.

13. Šo noteikumu 10., 11. un 12.punkts stājas spēkā 2012.gada 1.janvārī.

14. Noteikumi stājas spēkā 2011.gada 1.janvārī.

Ministru prezidents,
reģionālās attīstības un
pašvaldību lietu ministrs V.Dombrovskis

Vides ministrs R.Vējonis 

Pielikums
Ministru kabineta
2010.gada 14.decembra
noteikumiem Nr.1117

Bioeļļas kvalitātes prasības

Nr. p.k.

Parametrs

Mērvienība

Robežlielums

minimālais

maksimālais

1.

Kinemātiskā viskozitāte, 40 ºC(1)

mm2/s

40

200

2.

Viskozitātes indekss  

150

3.

Blīvums, 15 ºC(2)

kg/m3

870

925

4.

Sastingšanas temperatūra (ziemas sezonas un universālajai bioeļļai)(3)

ºC

 

–25

5.

Uzliesmošanas temperatūra(4)

ºC

200

6.

Pirmējā bioloģiskā noārdīšanās(5)

%

60

7.

Jodskaitlis(6)

gI2/100 g

80

Piezīmes.

(1) Strīdu gadījumā lieto standartu LVS EN ISO 3104:2005+AC "Naftas produkti – Caurredzami un necaurredzami šķidrumi – Kinemātiskās viskozitātes noteikšana dinamiskās viskozitātes kalkulācija".

(2) Strīdu gadījumā lieto standartu LVS EN ISO 3675:2005 "Nafta un šķidrie naftas produkti – Laboratorijas metode blīvuma noteikšanai – Areometra metode", nosakot blīvumu 15 °C temperatūrā.

(3) Strīdu gadījumā lieto standartu LVS ISO 3016:2006 "Naftas produkti. Sastingšanas punkta noteikšana".

(4) Strīdu gadījumā lieto standartu LVS EN ISO 3679:2005 "Uzliesmošanas temperatūras noteikšana – Ātrā metode slēgtā tīģelī līdzsvara apstākļos".

(5) Strīdu gadījumā lieto standartu LVS EN ISO 14593:2006 "Ūdens kvalitāte. Organisko vielu galīgās aerobās biodegradējamības noteikšana ūdens vidē. Slēgto trauku metode neorganiskā oglekļa satura noteikšanai (CO2 tvaika fāzes headspace tests)" (vai līdzvērtīgu testēšanas metodi).

(6) Strīdu gadījumā lieto standartu LVS EN ISO 14111:2005 "Tauku un eļļu atvasinājumi – Taukskābju metilesteri (FAME) – Joda skaitļa noteikšana".

Vides ministrs R.Vējonis

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!