Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Sapratu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Centrālās vēlēšanu komisijas 2010. gada 16. novembra lēmums Nr. 72 "Par instrukcijas apstiprināšanu". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 22.11.2010., Nr. 184 https://www.vestnesis.lv/ta/id/221487

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas normatīvie noteikumi Nr.312

Grozījumi "Informācijas atklāšanas noteikumos". Precizējot iepriekš publicēto

Vēl šajā numurā

22.11.2010., Nr. 184

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Centrālā vēlēšanu komisija

Veids: lēmums

Numurs: 72

Pieņemts: 16.11.2010.

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Centrālās vēlēšanu komisijas lēmums Nr.72

Rīgā 2010.gada 16.novembrī

Par instrukcijas apstiprināšanu

Centrālā vēlēšanu komisija nolemj:

Apstiprināt instrukciju „Vēlēšanu iecirkņa komisijas darbība republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanās”.

Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs A.Cimdars

Centrālās vēlēšanu komisijas sekretārs V.Veinbergs 

APSTIPRINĀTA
ar Centrālās vēlēšanu komisijas
2010.gada 16.novembra lēmumu Nr.72

Instrukcija
“Vēlēšanu iecirkņa komisijas darbība republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanās”

I. Vēlēšanu sagatavošana

1. Vēlēšanu iecirkņa komisija (turpmāk tekstā - Iecirkņa komisija) savu darbību vēlēšanu sarīkošanā uzsāk līdz ar tās izveidošanu un to organizē Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumā, Republikas pilsētu un novadu vēlēšanu komisiju un vēlēšanu iecirkņu komisiju likumā un Centrālās vēlēšanu komisijas instrukcijās noteiktajā kārtībā.

2. Republikas pilsētas un novada vēlēšanu komisijas ne vēlāk kā divdesmit piecas dienas pirms vēlēšanu dienas nosaka Iecirkņa komisiju darba laiku periodam no desmitās dienas līdz vēlēšanu dienai, ievērojot, ka darba laiks nosakāms ne mazāks kā četras stundas dienā.   

Informāciju par Iecirkņu komisiju darba laikiem republikas pilsētu un novadu vēlēšanu komisijas ievieto Centrālās vēlēšanu komisijas VDIIS lietojumprogrammas attiecīgajā sadaļā ne vēlāk kā divdesmit dienas pirms vēlēšanu dienas.

3. Paziņojumus par administratīvajā teritorijā esošo vēlēšanu iecirkņu darba laiku republikas pilsētu un novadu vēlēšanu komisijas ne vēlāk kā piecpadsmit dienas pirms vēlēšanām izliek:

3.1. pie attiecīgās domes ēkas (vai informācijas sniegšanas vietās);

3.2. pie ēkas, kurā atrodas vēlēšanu komisija, ja tās atrašanās vieta nav domes ēkā;

3.3. pie ēkām, kurās atrodas visi administratīvajā teritorijā esošie vēlēšanu iecirkņi;

3.4. ievieto informāciju domes mājas lapā (norādot Centrālās vēlēšanu komisijas mājas lapas adreses attiecīgo sadaļu).

4. Republikas pilsētas vai novada vēlēšanu komisijas nodrošina, lai Iecirkņu komisiju telpas būtu pienācīgi iekārtotas un apgādātas ar visu aizklātai balsošanai nepieciešamo aprīkojumu. Jāsagatavo viena vai vairākas vēlēšanu kastes. Kastēm jābūt cieši noslēgtām, ar spraugu virspusē un atveramu vāku. Līdzīgi sagatavojamas arī kastes balsošanas organizēšanai vēlētāju atrašanās vietā.

5. Iecirkņa komisijas priekšsēdētājs ir atbildīgs par Iecirkņa komisijas darbu, Iecirkņa komisijas locekļu apmācīšanu un instruktāžu (arī par darba drošības instruktāžu), balsošanas procesa norisi atbilstoši likumam, balsošanas rezultātu pareizu aprēķināšanu un to materiālo vērtību saglabāšanu, kas nodotas attiecīgās komisijas rīcībā.

6. Iecirkņa komisijas sekretārs ir atbildīgs par Iecirkņa komisijas protokoliem un pārējo Iecirkņa komisijas dokumentāciju.

7. Iecirkņa komisijas loceklis pilda pienākumus, ko tam uzdevis Iecirkņa komisijas priekšsēdētājs.

8. Ja nepieciešams, vēlēšanu komisija saskaņā ar Republikas pilsētu un novadu vēlēšanu komisiju un vēlēšanu iecirkņu komisiju likuma 22. pantu balsošanas procesa un balsu skaitīšanas nodrošināšanai uzaicina civildienesta ierēdņus un citus speciālistus no vēlētāju vidus.

9. Balsošanas procesa un balsu skaitīšanas nodrošināšanai pieaicinātajām personām jāatbilst Republikas pilsētu un novadu vēlēšanu komisiju un vēlēšanu iecirkņu komisiju likuma 6. panta prasībām, un tās var uzsākt darbu, ja ar attiecīgās republikas pilsētas vai novada vēlēšanu komisijas priekšsēdētāju noslēgts Uzņēmuma līgums, kurā noteiktas pieaicināto personu (turpmāk tekstā – Izpildītāja) tiesības un pienākumi, kā arī atlīdzība Centrālās vēlēšanu komisijas grāmatvedības instrukcijā/lēmumā un tāmē paredzēto līdzekļu ietvaros. Izpildītājam var uzdot veikt jebkuru komisijas locekļa funkciju, izņemot piedalīšanos komisijas lēmuma pieņemšanā un komisijas priekšsēdētāja vai sekretāra aizvietošanu.

10. Iecirkņa komisijas priekšsēdētājs atbild par to, lai Izpildītājs ievērotu Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumu un precīzi veiktu uzdotos pienākumus.

11. Sākot ar desmito dienu pirms vēlēšanu dienas, Iecirkņa komisija:

11.1. pārliecinās, ka redzamā vietā izlikts paziņojums par komisijas darba laiku un atrašanās vietu, nepieciešamības gadījumā izvieto norādes, kā šī vieta atrodama;

11.2. nodrošina, lai iecirknī vēlētājiem būtu pieejamas priekšvēlēšanu programmas, visi vēlēšanām reģistrētie kandidātu saraksti un Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumā norādītās ziņas par deputātu kandidātiem;

11.3. pieņem rakstveida pieteikumus no tiem vēlētājiem vai viņu pilnvarotajām personām, kuri veselības stāvokļa dēļ nevar ierasties vēlēšanu telpās, un reģistrē tos pieteikumu žurnālā balsošanai vēlētāju atrašanās vietā;

11.4. Iecirkņa komisijas sekretārs vai viņa prombūtnes laikā - cits Iecirkņa komisijas priekšsēdētāja pilnvarots komisijas loceklis raksta vēlēšanu gaitas protokolu, uzskaitot un fiksējot katru vēlēšanu iecirknī veikto darbību, kas saistīta ar vēlēšanu procesa organizēšanu pirms vēlēšanu dienas.

12. Republikas pilsētas vai novada vēlēšanu komisija vēlēšanu aploksnes Iecirkņa komisijām sadala, ņemot vērā ziņas par vēlētāju skaitu katrā vēlēšanu iecirknī un atstājot sev rezervi neparedzētiem gadījumiem. Saņēmusi no republikas pilsētas vai novada vēlēšanu komisijas vēlēšanu aploksnes, Iecirkņa komisija tās pārskaita un izdara atzīmi vēlēšanu gaitas protokolā. Aploksnes jāpārskaita vismaz divas reizes.

13.Saņēmusi iecirkņa vēlētāju sarakstu (turpmāk – vēlētāju saraksts) un iecirkņa vēlētāju sarakstu alfabētiskā secībā, iecirkņa komisija tos pārbauda, pārliecinoties, ka saņemti attiecīgā iecirkņa vēlētāju saraksti, un izdara atzīmi vēlēšanu gaitas protokolā, kad saraksti saņemti, kurš un kad veica pārbaudi.

14. Ja Iecirkņa komisija pēc tam, kad tai nodots vēlētāju saraksts, no Centrālās vēlēšanu komisijas saņem rīkojumu par kādas personas svītrošanu no vēlētāju sarakstiem, Iecirkņa komisijas priekšsēdētājs vai sekretārs svītro vēlētāju sarakstā attiecīgo rindu ar vēlētāja vārdu, uzvārdu, personas kodu un paraksta ailē norāda svītrošanas iemeslu.

II. Vēlēšanu kārtība pirms vispārējās vēlēšanu dienas

15. Vēlētāji, kuri vēlēšanu dienā nevarēs nobalsot, var nobalsot iepriekš – triju dienu laikā pirms vispārējās vēlēšanu dienas – vēlēšanu iecirknī, kura vēlētāju sarakstā viņi reģistrēti.

16. Katrā iepriekšējās balsošanas dienā Iecirkņa komisija atver vēlēšanu telpas un ielaiž tajās vēlētājus šādos laikos:

trešdien no plkst.17.00 līdz 20.00

ceturtdien no 9.00 līdz 12.00

piektdien no 10.00 līdz 16.00

17. Iepriekšējās balsošanas dienās vēlēšanu iecirknī jāatrodas Iecirkņa komisijas priekšsēdētājam vai sekretāram, kā arī vismaz trim Iecirkņa komisijas locekļiem.

18. Katrā iepriekšējās balsošanas dienā pirms vēlēšanu iecirkņa atvēršanas Iecirkņa komisija sagatavo iecirkni darbam:

18.1. ierīko atsevišķas telpas vai nodalījumus, kur vēlētājs vienatnē var izvēlēties atbalstāmo kandidātu sarakstu;

18.2. pārbauda vēlētāju sarakstus;

18.3. pārliecinās, vai vēlēšanu telpās atrodas visi nepieciešamie vēlēšanu materiāli;

18.4. sagatavo vēlēšanu zīmju komplektus kandidātu sarakstu iesniegšanas secībā – kā virsējo liekot pirmā iesniegtā kandidātu saraksta vēlēšanu zīmi;

18.5. ar iecirkņa zīmogu apzīmogo noteiktu skaitu vēlēšanu aplokšņu, pārskaita tās vismaz divas reizes un to skaitu ieraksta vēlēšanu gaitas protokolā;

18.6. pārbauda, vai vēlēšanu telpās un tuvāk par piecdesmit metriem no ieejas ēkā, kurā atrodas vēlēšanu iecirknis, nav izvietoti aģitācijas materiāli;

18.7. nodrošina, lai pie izejas no vēlēšanu telpām aizklātā nodalījumā vēlētājiem būtu brīvi pieejamas visu kandidātu sarakstu vēlēšanas zīmes.

19. Netraucējot Iecirkņa komisijas darbu, vēlēšanu norisi iecirknī vienlaikus var novērot ne vairāk kā divi pilnvaroti novērotāji no katras vēlētāju apvienības, politiskas partijas vai politisko partiju apvienības (turpmāk tekstā-Pilnvarotais novērotājs), kuras attiecīgajā vēlēšanu apgabalā ir iesniegušas kandidātu sarakstu, kā arī Centrālās vēlēšanu komisijas un attiecīgās republikas pilsētas vai novada vēlēšanu komisijas locekļi un šo komisiju pilnvarotas personas, plašsaziņas līdzekļu pārstāvji.

Par Pilnvaroto novērotāju nevar būt deputāta kandidāts.

20. Ierodoties Iecirkņa komisijā, minētajām personām jāuzrāda komisijas priekšsēdētājam personu apliecinošs dokuments un jāreģistrējas:

20.1. ja kandidātu sarakstu iesniegusi politiskā partija vai politisko partiju reģistrēta apvienība, Pilnvarotais novērotājs iesniedz politiskās partijas vai to apvienības valdes ar pilnvaras devēja parakstu apliecinātu pilnvarojumu (turpmāk tekstā- Pilnvarojums), kurā norādīts politiskās partijas vai to apvienības nosaukums, dokumenta sagatavošanas vieta, datums, pilnvarotās personas vārds, uzvārds, personas kods vai – ja valde devusi tiesības kandidātu saraksta iesniedzējam pilnvarot novērotājus – kandidātu saraksta iesniedzēja parakstītu Pilnvarojumu;

20.2. ja kandidātu sarakstu iesniegušas divas vai vairākas politiskās partijas, Pilnvarotais novērotājs iesniedz visu attiecīgo politisko partiju Pilnvarojumu vai – ja lēmējinstitūcijas devušas tiesības kandidātu saraksta iesniedzējam pilnvarot novērotājus – kandidātu saraksta iesniedzēja parakstītu Pilnvarojumu;

20.3. ja kandidātu sarakstu iesniegusi vēlētāju apvienība, Pilnvarotais novērotājs uzrāda attiecīgās vēlēšanu komisijas izziņu, kas apliecina, ka persona ir viens no pirmajiem trim kandidātu saraksta parakstītājiem-iesniedzējiem, vai, ja persona nav saraksta iesniedzējs,-iesniedzēja Pilnvarojumu;

20.4. vēlēšanu komisijas pilnvarotā persona uzrāda attiecīgās komisijas Pilnvarojumu;

20.5. vēlēšanu komisijas loceklis uzrāda vēlēšanu komisijas locekļa apliecību;

20.6. plašsaziņas līdzekļu pārstāvji uzrāda attiecīgu pārstāvniecību apliecinošu dokumentu.

Pilnvarotā persona, ierodoties vēlēšanu iecirknī, Pilnvarojumu nodod iecirkņa komisijai un tā vietā saņem novērotāja karti. Atstājot vēlēšanu iecirkni, novērotāja karte jānodod Iecirkņa komisijai, pretī saņemot Pilnvarojumu.

21. Pēc vēlēšanu iecirkņa atvēršanas Iecirkņa komisijas priekšsēdētājs vai sekretārs, kā arī vismaz trīs iecirkņa komisijas locekļu klātbūtnē pārliecinās, vai vēlēšanu kastes, kurās iepriekšējās balsošanas dienās paredzēts iemest vēlēšanu zīmes, ir tukšas. Pēc tam vēlēšanu kastes atveramo daļu nostiprina ar divām uzlīmēm – numurētu drošības uzlīmi un uzlīmi, ko paraksta komisijas locekļi (var parakstīties arī visi klātesošie novērotāji). Drošības uzlīmi paraksta Iecirkņa komisijas priekšsēdētājs. Abas uzlīmes tiek apzīmogotas ar komisijas zīmogu, un par to izdara atzīmi vēlēšanu gaitas protokolā.

22. Pēc vēlēšanu iecirkņa atvēršanas komisijas sekretārs vai – viņa prombūtnes laikā – cits Iecirkņa komisijas priekšsēdētāja pilnvarots komisijas loceklis turpina rakstīt vēlēšanu gaitas protokolu, izdarot tajā šādas atzīmes:

22.1. par vēlēšanu kastes aizzīmogošanu;

22.2. par vēlēšanu aplokšņu skaitu, kuras apzīmogotas ar iecirkņa komisijas zīmogu;

22.3. par atkārtoti izsniegtajām vēlēšanu aploksnēm un zīmēm;

22.4. par vēlētāju sūdzībām par balsošanas norisi un viņiem sniegtajām atbildēm;

22.5. par ziņām, ko Iecirkņa komisija sniedz attiecīgai republikas pilsētas vai novada vēlēšanu komisijai un Centrālajai vēlēšanu komisijai;

22.6. par visiem starpgadījumiem un traucējumiem, protestiem un sakarā ar tiem pieņemtajiem lēmumiem;

22.7. par Pilnvarotajiem novērotājiem, norādot vēlētāju apvienības, partijas vai to apvienības nosaukumu, novērotāja vārdu un uzvārdu, ierašanās un aiziešanas laiku;

22.8. par citām darbībām, kas saistītas ar vēlēšanu gaitu.

23. Vēlētāja personu apliecinošs dokuments ir Latvijas pilsoņa pase.

24. Pie ieejas balsošanas telpā Iecirkņa komisijas loceklis pārliecinās, vai atnākušās personas ir vēlētāji, un pārbauda, vai viņu Latvijas pilsoņu pasei nav beidzies derīguma termiņš.

25. Vēlētājs balso tajā vēlēšanu iecirknī, kura vēlētāju sarakstā viņš ir reģistrēts. Vēlētājs var balsot tikai personiski, izņemot 28. punktā paredzētos gadījumus.

26. Iecirkņa komisija pēc uzrādītās pases pārliecinās, vai atnākusī persona ir vēlētājs un ir iekļauts attiecīgā vēlēšanu iecirkņa vēlētāju sarakstā.

27. Iecirkņa komisija nodrošina, lai pie ieejas balsošanas telpā vēlētāji varētu noskaidrot savu kārtas numuru vēlētāju sarakstā, kā arī norāda, kur vēlētāji var saņemt vēlēšanu aploksnes un zīmes.

28. Kopā ar vēlētāju, kurš fizisku trūkumu dēļ pats nevar izdarīt atzīmes vēlēšanu zīmē, vai parakstīties balsotāju sarakstā, tiek ielaists viņa ģimenes loceklis vai kāda cita persona, kurai vēlētājs uzticas. Iecirkņa komisija balsotāju sarakstā ailē „Piezīmes” ieraksta attiecīgās personas vārdu, uzvārdu un personas kodu vai (ja attiecīgā persona nav Latvijas pilsonis) personu apliecinošā dokumenta nosaukumu, izdevējiestādi un numuru. Šī persona nedrīkst būt attiecīgā iecirkņa komisijas loceklis vai Izpildītājs. Pēc vēlētāja norādījumiem uzticības persona parakstās balsotāju sarakstā, kā arī izdara atzīmes vēlēšanu zīmē.

29. Iecirkņa komisijas loceklis pirms vēlēšanu materiālu izsniegšanas pārliecinās, ka ziņas par personu ir iekļautas vēlētāju sarakstā un paraksta ailē par attiecīgajām vēlēšanām nav:

29.1. atzīmes par šīs personas piedalīšanos vēlēšanās – attiecīgā vēlētāja paraksts vai attiecīgā vēlētāja uzticības personas paraksts;

29.2. atzīmes „izslēgts”;

29.3. atzīmes „mainīts iecirknis”;

29.4 atzīmes par balsošanas organizēšanas pieteikšanu vēlētāju atrašanās vietā;

30. Ja minēto atzīmju vēlētāju sarakstā nav, Iecirkņa komisijas loceklis ailē, kas paredzēta atzīmei par iepriekšējo balsošanu, izdara atzīmi par vēlētāja piedalīšanos vēlēšanās. Vēlētājs parakstās vēlētāju sarakstā par attiecīgās vēlēšanu aploksnes un republikas pilsētas domes vai novada domes vēlēšanās pieteikto kandidātu sarakstu vēlēšanu zīmju komplekta saņemšanu.

31. Ja vēlētāju sarakstā ir apakšpunktā 29.1, 29.2, 29.3 minētās atzīmes (atzīmes par šīs personas piedalīšanos attiecīgajās vēlēšanās, „izslēgts” vai „mainīts iecirknis”), attiecīgā persona balsot nevar.

32. Ja vēlētāju sarakstā ir apakšpunktā 29.4. minētā atzīme par to, ka attiecīgajam vēlētājam ir pieteikta balsošanas organizēšana viņa atrašanās vietā, vēlētājs var balsot, bet ieraksts reģistrācijas žurnālā par iesniegumu organizēt balsošanu vēlētāja atrašanās vietā anulējams.

33. Vēlētājs, kuram ir tiesības piedalīties vēlēšanās, no Iecirkņa komisijas saņem republikas pilsētas domes vai novada vēlēšanās pieteikto kandidātu sarakstu vēlēšanu zīmju komplektu un ar Iecirkņa komisijas zīmogu apzīmogotu vēlēšanu aploksni.

34. Atsevišķā telpā vai nodalījumā vēlētājs vienatnē izvēlas vienu vēlēšanu zīmi, kuru pēc savas izvēles var:

34.1. pret kandidātu uzvārdiem atzīmei paredzētā vietā izdarīt atzīmi „+”, ja īpaši atbalsta kandidāta ievēlēšanu;

34.2. svītrot kandidāta vārdu un uzvārdu, ja neatbalsta kandidāta ievēlēšanu;

34.3. atstāt vēlēšanu zīmi negrozītu (bez atzīmēm).

35. Vēlēšanu aploksnē vēlētājs ieliek tikai vienu vēlēšanu zīmi, kas atbilst kandidātu sarakstam, par kuru viņš balso, un aploksni aizlīmē.

36. Ja vēlētājs pirms vēlēšanu zīmes ielikšanas aploksnē un aploksnes aizlīmēšanas šo vēlēšanu zīmi ir sabojājis, Iecirkņa komisija viņam izsniedz jaunas visu pieteikto kandidātu sarakstu vēlēšanu zīmes (iepriekš izsniegtās vēlēšanu zīmes paliek vēlētāja rīcībā). Atsevišķa vēlēšanu zīmju izsniegšana ir aizliegta.

37. Ja vēlētājs pirms vēlēšanu zīmes ielikšanas aploksnē un aploksnes aizlīmēšanas ir sabojājis vēlēšanu aploksni, Iecirkņa komisija viņam izsniedz jaunu aploksni un atzīmē balsotāju saraksta rindā „Atzīmes par atkārtotu vēlēšanu aplokšņu izsniegšanu”, norādot vēlētāja kārtas numuru. Turpat vēlētājs parakstās par jaunas aploksnes saņemšanu. Sabojātā vēlēšanu aploksne nododama Iecirkņa komisijai par atkārtoti izsniegtajām vēlēšanu aploksnēm izdarāma atzīme vēlēšanu gaitas protokolā.

38. Kad vēlētājs ir izdarījis savu izvēli un vienu vēlēšanu zīmi ielicis aploksnē un aploksni aizlīmējis, viņš Iecirkņa komisijas klātbūtnē iemet vēlēšanu aploksni vēlēšanu kastē.

39. Izejot no vēlēšanu iecirkņa, vēlētājs pēc savas izvēles pāri palikušās vēlēšanu zīmes var ņemt līdzi vai atstāt atsevišķā nodalījumā, vai paņemt no nodalījuma jebkuru vēlēšanu zīmi.

40. Katru dienu pēc balsošanas beigām vēlēšanu kastes sprauga aizzīmogojama ar iecirkņa komisijas zīmogu tā, lai līdz balsošanas uzsākšanai nākamajā balsošanas dienā tajā nevarētu iemest vai no tās izņemt vēlēšanu aploksnes. Vēlēšanu kasti ir tiesības ar saviem zīmogiem aizzīmogot (vai parakstīties) arī pilnvarotajiem novērotājiem. Par vēlēšanu kastu aizzīmogošanu, pāri palikušo apzīmogoto aplokšņu, kā arī par sabojāto aplokšņu skaitu izdarāma atzīme vēlēšanu gaitas protokolā.

41. Katrā nākamajā iepriekšējās balsošanas dienā Iecirkņa komisijas priekšsēdētājs vai sekretārs klātesošo komisijas locekļu, kā arī pilnvaroto novērotāju, ja tādi ir ieradušies, klātbūtnē pārliecinās par to, vai komisijas darba starplaikā vēlēšanu kastes spraugas aizzīmogojums nav bojāts, un izdara par to atzīmi vēlēšanu gaitas protokolā.

42. Beidzot darbu iepriekšējās balsošanas dienā, Iecirkņa komisija nosaka līdz attiecīgās dienas beigām balsojošo vēlētāju kopskaitu, ieraksta to vēlēšanu gaitas protokolā un nekavējoties paziņo attiecīgajai novada vai republikas pilsētas vēlēšanu komisijai tās noteiktajā kārtībā.

43. Pēdējā iepriekšējās balsošanas dienā, kad reģistrācija balsošanai beigusies, Iecirkņa komisija noslēdz saraksta kolonu, kas paredzēta atzīmēm par iepriekšējo balsošanu un katras lapas lejas daļā ieraksta nobalsojušo skaitu iepriekšējās balsošanas dienās.

44. Iecirkņa komisijas locekļiem un Izpildītājiem aizliegts aģitēt par vai pret kādu deputāta kandidātu vai kandidātu sarakstu.

45. Vēlēšanu laikā kārtību vēlēšanu telpās uzrauga Iecirkņa komisijas priekšsēdētājs. Viņš raugās, lai vēlēšanu telpās un tuvāk par piecdesmit metriem no ieejas ēkā, kurā atrodas vēlēšanu iecirknis, nenotiktu vēlēšanu brīvības ierobežošana un kārtības traucēšana, kā arī aģitācija.

46. Sūdzības par vēlēšanu norisi vēlētāji var iesniegt Iecirkņa komisijas priekšsēdētājam, un tās tiek reģistrētas vēlēšanu gaitas protokolā. Jebkura sūdzība par vēlēšanu gaitas norisi nekavējoši jāizskata un jādod atbilde sūdzības iesniedzējam, bet sūdzības saturs jāieraksta vēlēšanu gaitas protokolā.

47. Balsošanai vispārējā vēlēšanu dienā iepriekšējās balsošanas kasti balsošanai neizmanto.

III. Vēlēšanu kārtība vēlēšanu dienā

48. Pirms vēlēšanu iecirkņa atvēršanas Iecirkņa komisija sagatavo iecirkni darbam:

48.1. pārbauda vēlētāju sarakstus;

48.2. ierīko atsevišķas telpas vai nodalījumus, kur vēlētājs vienatnē var izvēlēties atbalstāmo kandidātu sarakstu;

48.3. pārliecinās, vai vēlēšanu telpās atrodas visi nepieciešamie vēlēšanu materiāli;

48.4. sagatavo vēlēšanu zīmju komplektus kandidātu sarakstu numerācijas secībā- kā virsējo liekot kandidātu saraksta ar pirmo numuru vēlēšanu zīmi;

48.5. ar Iecirkņa komisijas zīmogu apzīmogo visas vēlēšanu aploksnes, pārskaita tās vismaz divas reizes un to skaitu ieraksta vēlēšanu gaitas protokolā;

48.6. pārbauda, vai vēlēšanu telpās un tuvāk par piecdesmit metriem no ieejas ēkā, kurā atrodas vēlēšanu iecirknis, nav izvietoti aģitācijas materiāli;

48.7. nodrošina, lai pie izejas no vēlēšanu telpām aizklātā nodalījumā vēlētājiem būtu brīvi pieejamas visu kandidātu sarakstu vēlēšanu zīmes;

48.8. pārliecinās, vai vēlēšanu kastes atbilst prasībām.

49. Vēlēšanu dienā Iecirkņa komisija atver vēlēšanu telpas un ielaiž tajās vēlētājus no pulksten septiņiem rītā līdz pulksten desmitiem vakarā.

50. Netraucējot Iecirkņa komisijas darbu, vēlēšanu norisi iecirknī vienlaikus var novērot ne vairāk kā divi Pilnvaroti novērotāji no katras vēlētāju apvienības, politiskās partijas vai politisko partiju apvienības, kas attiecīgajā vēlēšanu apgabalā ir iesniegušas kandidātu sarakstu, kā arī Centrālās vēlēšanu komisijas un attiecīgās republikas pilsētas vai novada vēlēšanu komisijas locekļi un šo komisiju pilnvarotas personas, plašsaziņas līdzekļu pārstāvji.

Par Pilnvaroto novērotāju nevar būt deputāta kandidāts.

51. Ierodoties iecirkņa komisijā, minētajām personām jāuzrāda iecirkņa komisijas priekšsēdētājam personu apliecinošs dokuments un jāreģistrējas:

51.1. Pilnvarotais novērotājs iesniedz politiskās partijas vai to apvienības valdes ar pilnvaras devēja parakstu apliecinātu pilnvarojumu, kurā norādīts politiskās partijas vai to apvienības nosaukums, dokumenta sagatavošanas vieta, datums, pilnvarotās personas vārds, uzvārds, personas kods vai – ja valde devusi tiesības kandidātu saraksta iesniedzējam pilnvarot novērotājus – kandidātu saraksta iesniedzēja parakstītu Pilnvarojumu;

51.2. vēlēšanu komisijas pilnvarotā persona uzrāda attiecīgās komisijas pilnvarojumu;

51.3. vēlēšanu komisijas loceklis uzrāda vēlēšanu komisijas locekļa apliecību;

51.4. plašsaziņas līdzekļu pārstāvji uzrāda attiecīgu pārstāvniecību apliecinošu dokumentu.

52. Pilnvarotā persona, ierodoties vēlēšanu iecirknī, Pilnvarojumu nodod iecirkņa komisijai un tā vietā saņem novērotāja karti. Atstājot vēlēšanu iecirkni, novērotāja karte jānodod iecirkņa komisijai, pretī saņemot Pilnvarojumu.

53. Pēc vēlēšanu iecirkņa atvēršanas pulksten septiņos no rīta Iecirkņa komisijas priekšsēdētājs vai sekretārs komisijas klātbūtnē pārliecinās, vai vēlēšanu kastes, kurās paredzēts iemest vēlēšanu zīmes, ir tukšas. Pēc tam vēlēšanu kastes atveramo daļu nostiprina ar divām uzlīmēm -numurētu drošības uzlīmi un uzlīmi, ko paraksta visi komisijas locekļi (var parakstīties arī visi klātesošie novērotāji). Drošības uzlīmi paraksta iecirkņa komisijas priekšsēdētājs. Abas uzlīmes tiek apzīmogotas ar komisijas zīmogu, un par to izdara atzīmi vēlēšanu gaitas protokolā.

54. Pēc vēlēšanu kastes aizzīmogošanas Iecirkņa komisija nekavējoties ziņo attiecīgajai republikas pilsētas vai novada vēlēšanu komisijai par iecirkņa darba uzsākšanu. Republikas pilsētas vai novada vēlēšanu komisija, apkopojusi no iecirkņiem savākto informāciju, nekavējoties to dara zināmu Centrālajai vēlēšanu komisijai.

55. Pēc vēlēšanu iecirkņa atvēršanas Iecirkņa komisijas sekretārs vai - viņa prombūtnes laikā – cits Iecirkņa komisijas priekšsēdētāja pilnvarots komisijas loceklis turpina rakstīt vēlēšanu gaitas protokolu, izdarot tajā atzīmes:

55.1. par vēlēšanu kastes aizzīmogošanu, norādot personas, kuras parakstījušās uz uzlīmes, kā arī drošības uzlīmes numuru;

55.2. par vēlēšanu aplokšņu skaitu, kuras apzīmogotas ar iecirkņa komisijas zīmogu;

55.3. par atkārtoti izsniegtajām vēlēšanu aploksnēm un zīmēm;

55.4. par balsošanai vēlētāju atrašanās vietā izsniegtajām vēlēšanu aploksnēm;

55.5. par balsošanai vēlētāju atrašanās vietā pāri palikušajām, tai skaitā sabojātajām vēlēšanu aploksnēm;

55.6. par vēlētāju sūdzībām par vēlēšanu norisi un sniegtajām atbildēm;

55.7. par ziņām, ko iecirkņa komisija sniedz attiecīgajai republikas pilsētas vai novada vēlēšanu komisijai un Centrālajai vēlēšanu komisijai, tai skaitā par vēlētāju sarakstos reģistrēto vēlētāju skaitu;

55.8. par visiem starpgadījumiem, traucējumiem un sakarā ar tiem pieņemtajiem lēmumiem;

55.9. par Pilnvarotajiem novērotājiem, norādot vēlētāju apvienības, partijas vai to apvienības nosaukumu, novērotāja vārdu un uzvārdu, ierašanās un aiziešanas laiku.

55.10. par citām darbībām, kas saistītas ar vēlēšanu gaitu.

56. Vēlētāja personu apliecinošs dokuments ir Latvijas pilsoņa pase.

57. Pie ieejas balsošanas telpā Iecirkņa komisijas loceklis pārliecinās, vai atnākušās personas ir vēlētāji, un pārbauda, vai viņu Latvijas pilsoņa pasei nav beidzies derīguma termiņš.

58. Vēlētājs balso tajā vēlēšanu iecirknī, kura vēlētāju sarakstā viņš ir reģistrēts. Vēlētājs var balsot tikai personīgi, izņemot 65. punktā paredzēto gadījumu.

59. Iecirkņa komisija pēc uzrādītās pases pārliecinās, vai atnākusī persona ir vēlētājs un ir iekļauts attiecīgā vēlēšanu iecirkņa vēlētāju sarakstā.

60. Iecirkņa komisija nodrošina, lai pie ieejas balsošanas telpā vēlētāji var noskaidrot savu kārtas numuru vēlētāju sarakstā, kā arī norāda, kur vēlētāji var saņemt vēlēšanu aploksnes un zīmes.

61. Iecirkņa komisija loceklis pirms vēlēšanu materiālu izsniegšanas pārliecinās, ka ziņas par personu ir iekļautas vēlētāju sarakstā un paraksta ailē nav:

61.1. atzīmes par šīs personas piedalīšanos attiecīgajās vēlēšanās-attiecīgā vēlētāja paraksts vai attiecīgā vēlētāja uzticības personas paraksts, vēlēšanu komisijas locekļa paraksts par notikušu balsošanu vēlētāja atrašanās vietā;

61.2. atzīmes „ izslēgts”;

61.3. atzīmes „ mainīts iecirknis”;

61.4. atzīmes par balsošanas organizēšanas pieteikšanu vēlētāja atrašanās vietā.

62. Ja minēto atzīmju vēlētāju sarakstā nav, iecirkņa komisijas loceklis ailē, kas paredzēta atzīmei par balsošanu iecirknī, izdara atzīmi par vēlētāja piedalīšanos attiecīgajās vēlēšanās. Vēlētājs parakstās vēlētāju sarakstā par vēlēšanu aploksnes un visu kandidātu sarakstu vēlēšanu zīmju saņemšanu.

63. Ja vēlētāju sarakstā ir apakšpunktā 61.1,61.2,61.3 minētās atzīmes (atzīme par šīs personas piedalīšanos attiecīgajās vēlēšanās vai atzīme „izslēgts”, vai „ mainīts iecirknis”), attiecīgā persona balsot nevar.

64. Ja vēlētāju sarakstā ir apakšpunktā 61.4. minētā atzīme par to, ka attiecīgajam vēlētājam ir pieteikta balsošanas organizēšana viņa atrašanās vietā, attiecīgā persona var nobalsot tikai tad, kad ir saņemts apliecinājums, ka attiecīgā persona savā atrašanās vietā nav nobalsojusi. Šajā gadījumā ieraksts reģistrācijas žurnālā par iesniegumu organizēt balsošanu šā vēlētāja atrašanās vietā anulējams.

65. Kopā ar vēlētāju, kurš fizisku trūkumu dēļ pats nevar izdarīt atzīmes vēlēšanu zīmē, vai parakstīties vēlētāju sarakstā, tiek ielaists viņa ģimenes loceklis vai kāda cita persona, kurai vēlētājs uzticas. Iecirkņa komisija balsotāju sarakstā ailē “Piezīmes” ieraksta attiecīgās personas vārdu, uzvārdu un personas kodu vai (ja attiecīgā persona nav Latvijas pilsonis) personu apliecinošā dokumenta nosaukumu, izdevējiestādi un numuru. Šī persona nedrīkst būt attiecīgās iecirkņa komisijas loceklis vai Izpildītājs. Pēc vēlētāja norādījumiem uzticības persona parakstās vēlētāju sarakstā, kā arī izdara atzīmes vēlēšanu zīmē.

66. Katrs vēlētājs, kuram ir tiesības piedalīties republikas pilsētas domes vai novada domes vēlēšanās, saņem no Iecirkņa komisijas vēlēšanās pieteikto kandidātu sarakstu vēlēšanu zīmes un vēlēšanu aploksni, kura apzīmogota ar attiecīgās Iecirkņa komisijas zīmogu.

67. Vēlētājs parakstās vēlētāju sarakstā par visu attiecīgajā apgabalā pieteikto kandidātu sarakstu vēlēšanu zīmju un vēlēšanu aploksnes saņemšanu.

68. Atsevišķā telpā vai nodalījumā vēlētājs vienatnē izvēlas vienu vēlēšanu zīmi, kurā pēc savas izvēles var:

68.1. pretī kandidātu uzvārdiem atzīmei paredzētajā vietā izdarīt atzīmi “+”, ja īpaši atbalsta kandidāta ievēlēšanu;

68.2. svītrot kandidāta vārdu un uzvārdu, ja neatbalsta kandidāta ievēlēšanu;

68.3. atstāt vēlēšanu zīmi negrozītu (bez atzīmēm).

69. Vēlēšanu aploksnē vēlētājs ieliek tikai vienu vēlēšanu zīmi, kas atbilst kandidātu sarakstam, par kuru viņš balso, un aploksni aizlīmē.

70. Ja vēlētājs pirms vēlēšanu zīmes ielikšanas aploksnē un aploksnes aizlīmēšanas šo vēlēšanu zīmi ir sabojājis, Iecirkņa komisija viņam izsniedz jaunas visu pieteikto kandidātu sarakstu vēlēšanu zīmes (iepriekš izsniegtās vēlēšanu zīmes paliek vēlētāja rīcībā). Atsevišķu vēlēšanu zīmju izsniegšana ir aizliegta.

71. Ja vēlētājs pirms vēlēšanu zīmes ielikšanas aploksnē un aploksnes aizlīmēšanas ir sabojājis vēlēšanu aploksni, Iecirkņa komisija viņam izsniedz jaunu aploksni un atzīmē vēlētāju sarakstā rindā “Atzīmes par atkārtotu vēlēšanu aplokšņu izsniegšanu”, norādot vēlētāja kārtas numuru. Turpat vēlētājs parakstās par jaunas aploksnes saņemšanu. Sabojātā vēlēšanu aploksne nododama Iecirkņa komisijai. Par atkārtoti izsniegtajām vēlēšanu aploksnēm izdarāma atzīme vēlēšanu gaitas protokolā.

72. Kad vēlētājs ir izdarījis savu izvēli un vienu vēlēšanu zīmi ielicis aploksnē un aploksni aizlīmējis, viņš Iecirkņa komisijas locekļa klātbūtnē iemet vēlēšanu aploksni vēlēšanu kastē.

73. Izejot no vēlēšanu iecirkņa, vēlētājs pēc savas izvēles pāri palikušās vēlēšanu zīmes var ņemt līdzi vai atstāt īpašā nodalījumā, vai paņemt no nodalījuma jebkuru vēlēšanu zīmi.

74. Iecirkņa komisijas locekļiem un Izpildītājiem aizliegts aģitēt par vai pret kādu deputāta kandidātu vai kandidātu sarakstu.

75. Vēlēšanu laikā kārtību vēlēšanu telpās uzrauga Iecirkņa komisijas priekšsēdētājs. Viņš raugās, lai vēlēšanu telpās un tuvāk par piecdesmit metriem no ieejas ēkā, kurā atrodas vēlēšanu iecirknis, nenotiktu vēlēšanu brīvības ierobežošana un kārtības traucēšana, kā arī aģitācija.

76. Sūdzības par vēlēšanu norisi vēlētāji var iesniegt Iecirkņa komisijas priekšsēdētājam, un tās tiek reģistrētas vēlēšanu gaitas protokolā. Jebkura sūdzība par vēlēšanu norisi nekavējoties jāizskata un jādod atbilde sūdzības iesniedzējam, bet sūdzības saturs jāieraksta vēlēšanu gaitas protokolā.

77. Vēlēšanu dienā pulksten 8.00, 12.00, 16.00 un 20.00 Iecirkņa komisija ziņo attiecīgās republikas pilsētas vai novada vēlēšanu komisijai par vēlētāju aktivitāti, kuri nobalsojuši iecirknī kopš tā atvēršanas līdz attiecīgajam laikam, nosakot to pēc statistikas lapām. Šai informācijai jāsatur tikai vēlēšanu dienā iecirknī nobalsojušo vēlētāju skaits, un tai nav jāpieskaita ne iepriekšējās nobalsošanas dienās nobalsojošo skaits, ne arī vēlētāju atrašanās vietas balsojušo vēlētāju skaits. Apkopojusi minētās ziņas, republikas pilsētas vai novada vēlēšanu komisija nekavējoties par to informē Centrālo vēlēšanu komisiju, ievadot datus VDIIS sistēmā.

78. Ziņas, ko Iecirkņa komisija sniedz attiecīgajai republikas pilsētas, novada vai Centrālajai vēlēšanu komisijai, tai skaitā ziņas par vēlētāju aktivitāti, ierakstāmas vēlēšanu gaitas protokolā.

79. Vēlēšanu dienā pēc pulksten desmitiem vakarā var nobalsot tikai tie vēlētāji, kuri bija ieradušies vēlēšanu telpās līdz pulksten desmitiem vakarā. Pēc tam Iecirkņa komisija slēdz vēlēšanu telpas un uzsāk balsu skaitīšanu Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumā un Centrālās vēlēšanu komisijas instrukcijā noteiktajā kārtībā.

IV. Balsošana vēlētājiem, kuri veselības stāvokļa dēļ nevar ierasties vēlēšanu telpās, un viņu aprūpētājiem

80. Balsošana vēlētāja atrašanās vietā tiek organizēta tiem vēlētājiem, kuri veselības stāvokļa dēļ nevar ierasties vēlēšanu telpās, un viņu aprūpētājiem.

81. Balsošana vēlētāja atrašanās vietā notiek tikai tad, ja vēlētājs atrodas tā vēlēšanu iecirkņa teritorijā, kura vēlētāju sarakstā par viņu ir iekļautas ziņas.

82. Reģistrējot vēlētāju balsošanas organizēšanai viņa atrašanās vietā, iecirkņa komisija vispirms pārliecinās:

82.1. vai persona ir attiecīgā vēlēšanu iecirkņa vēlētājs, t.i. vai ziņas par viņu ir ierakstītas vēlētāju sarakstā;

82.2. vai norādītā adrese ir piederīga attiecīgajam iecirknim.

83. Ja persona, par kuru iesniegts iesniegums balsošanas organizēšanai tās atrašanās vietā nav attiecīgā vēlēšanu iecirkņa vēlētājs, t.i. ziņas par viņu nav ierakstītas vēlētāju sarakstā, vai ja norādītā adrese neatrodas iecirkņa apkalpošanas teritorijā, iesniegumu nepieņem un informē iesniedzēju par iesnieguma noraidīšanas pamatojumu.

84. Balsošana vēlētāja atrašanās vietā tiek organizēta, nodrošinot aizklātību, un pamatojoties uz šā vēlētāja vai viņa pilnvarotas personas rakstveida iesniegumu, kas reģistrēts vēlētāju iesniegumu reģistrācijas žurnālā balsošanas organizēšanai vēlētāja atrašanās vietā. Citu vēlētāju balsošana ārpus vēlēšanu telpām nav pieļaujama.

85. Reģistrācijas žurnālā norāda:

85.1. iesnieguma reģistrācijas numuru, datumu, laiku;

85.2. vēlētāja vārdu, uzvārdu, personas kodu;

85.3. personas, kura iesniegusi iesniegumu, vārdu, uzvārdu (vēlams norādīt arī personu apliecinošā dokumenta nosaukumu, numuru);

85.4. adresi, kur jāierodas, un, ja ir, tālruņa numuru, durvju kodu vai citu nepieciešamo informāciju.

86. Iecirkņa komisija vēlēšanu dienā turpina pieņemt rakstveida pieteikumus par balsošanu vēlētāja atrašanās vietā. Pēc pulksten divpadsmitiem dienā pieņemtos pieteikumus Iecirkņa komisija apmierina, ja iespējams ierasties vēlētāja atrašanās vietā līdz pulksten desmitiem vakarā.

87. Ja attiecīgais vēlētājs jau ir pieteikts balsošanas organizēšanai viņa atrašanās vietā un iesniegumos norādītās adreses:

87.1. sakrīt - atkārtotais iesniegums nav reģistrējams;

87.2. nesakrīt - iepriekšējais ieraksts reģistrācijas žurnālā anulējams.

88. Komisijas priekšsēdētājs izraugās divas personas (Iecirkņa komisijas locekļi, Izpildītāji) balsošanas organizēšanai vēlētāja atrašanās vietā un izsniedz viņiem vēlētāju sarakstus, aploksnes un vēlēšanu zīmju komplektus atbilstoši pieteikumu skaitam, kā arī rezervi gadījumam, ja vēlēšanu aploksne vai zīme tiek sabojāta.

Ziņas par balsošanai vēlētāju atrašanās vietā izsniegtajām vēlēšanu aploksnēm ierakstāmas vēlēšanu gaitas protokolā.

89. Vēlētāji, kuri balso savā atrašanās vietā, ierakstāmi atsevišķā vēlētāju sarakstā.

90. Balsošanā vēlētāju atrašanās vietā var būt klāt Pilnvarotie novērotāji.

91. Atgriezušies no izbraukuma, Iecirkņa komisijas locekļi nodod vēlēšanu kasti komisijas priekšsēdētājam, kurš komisijas klātbūtnē nekavējoties aizzīmogo tās spraugu. Iecirkņa komisijas locekļi nodod vēlētāju sarakstus, neizmantotās un sabojātās vēlēšanu aploksnes un vēlēšanu zīmes. Ziņas par balsošanai vēlētāju atrašanās vietā pāri palikušajām, tai skaitā sabojātajām vēlēšanu aploksnēm ierakstāmas vēlēšanu gaitas protokolā.

92. Ja vēlētāja iesniegums reģistrēts iesniegumu reģistrācijas žurnālā balsošanas organizēšanai vēlētāja atrašanās vietā, bet vēlētājs nav nobalsojis, tas atzīmējams vēlēšanu gaitas protokolā, norādot, kādu iemeslu dēļ balsošana nav notikusi (vēlētājs neatrodas mājās, jau nobalsojis iecirknī u.tml.).

93. Iecirkņa komisija nodrošina ar transportu komisijas locekļus, kas organizē balsošanu vēlētāju atrašanās vietā.

Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs A.Cimdars

Centrālās vēlēšanu komisijas sekretārs V.Veinbergs

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!