Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Sapratu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ministru kabineta 2010. gada 7. septembra noteikumi Nr. 827 "Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 14.09.2010., Nr. 145 https://www.vestnesis.lv/ta/id/217642-noteikumi-par-valsts-socialas-apdrosinasanas-obligato-iemaksu-veiceju-registraciju-un-zinojumiem-par-valsts-socialas-apdrosinas...

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ministru kabineta noteikumi Nr.839

Noteikumi par formalitātēm, kas saistītas ar kuģu ienākšanu ostā un iziešanu no tās

Vēl šajā numurā

14.09.2010., Nr. 145

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Ministru kabinets

Veids: noteikumi

Numurs: 827

Pieņemts: 07.09.2010.

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Ministru kabineta noteikumi Nr.827

Rīgā 2010.gada 7.septembrī (prot. Nr.46 14.§)

Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli

Izdoti saskaņā ar likuma "Par valsts sociālo apdrošināšanu"
13.panta pirmo, otro un ceturto daļu, 20.pantu un 23.panta pirmo un otro daļu, likuma
"Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" 38.panta otro daļu un
Mikrouzņēmumu nodokļa likuma 4.panta devīto daļu

I. Vispārīgie jautājumi

1. Noteikumi nosaka kārtību, kādā:

1.1. reģistrē valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (turpmāk – obligātās iemaksas) veicējus – darba devējus, darba ņēmējus, pašnodarbinātos, kā arī personas, kuras Latvijas Republikas teritorijā nodarbina darba devējs – ārvalstu nodokļu maksātājs, ja šo personu pastāvīgā dzīvesvieta ir Latvijas Republikā, personas, kuras nodarbina citas Eiropas Savienības dalībvalsts, Šveices Konfederācijas vai Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalsts (turpmāk – cita dalībvalsts) darba devējs un kurām saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2004.gada 29.aprīļa Regulu (EK) Nr.883/2004 par sociālā nodrošinājuma sistēmu koordinēšanu (turpmāk – regula Nr.883/2004) piemēro Latvijas Republikas normatīvos aktus (turpmāk – iekšzemes darba ņēmēji pie darba devēja – ārvalstnieka), un personas, kuras nodarbina darba devējs – ārvalstu nodokļu maksātājs, ja šo personu pastāvīgā dzīvesvieta nav Latvijas Republikā un tās uzturas Latvijas Republikā 183 dienas vai ilgāk jebkurā 12 mēnešu periodā, kas sākas vai beidzas taksācijas gadā (turpmāk – ārvalstu darba ņēmēji pie darba devēja – ārvalstnieka);

1.2. iesniedz darba devēja ziņojumu par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām no darba ņēmēju darba ienākumiem, iedzīvotāju ienākuma nodokli un uzņēmējdarbības riska valsts nodevu pārskata mēnesī (turpmāk  – darba devēja ziņojums), kā arī ziņojumu par pašnodarbinātā vai iekšzemes darba ņēmēja pie darba devēja – ārvalstnieka, vai ārvalstu darba ņēmēja pie darba devēja – ārvalstnieka valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām pārskata ceturksnī;

1.3. iesniedz ziņas par darba ņēmējiem;

1.4. precizē darba ņēmēja darba ienākumus un obligātās iemaksas, kā arī nosaka īpašus gadījumus, kuros darba devējs precizē darba ņēmēja darba ienākumus un obligātās iemaksas par iepriekšējiem pārskata mēnešiem.

2. Ziņas par darba ņēmējiem un šo noteikumu 1.2.apakšpunktā minētos ziņojumus par obligātajām iemaksām Valsts ieņēmumu dienestā var iesniegt rakstiski vai izmantojot Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmu.

3. Pēc Valsts ieņēmumu dienesta pieprasījuma darba devējs, pašnodarbinātais, iekšzemes darba ņēmējs pie darba devēja – ārvalstnieka vai ārvalstu darba ņēmējs pie darba devēja – ārvalstnieka 10 darbdienu laikā precizē šo noteikumu 1.2.apakšpunktā minētos ziņojumus par obligātajām iemaksām un šo noteikumu 1.3.apakšpunktā minētās darba devēja ziņas par darba ņēmējiem, ja sniegtā informācija ir nepilnīga vai kļūdaina.

II. Obligāto iemaksu veicēju reģistrācija

4. Darba devēji, pašnodarbinātie, iekšzemes darba ņēmēji pie darba devēja – ārvalstnieka un ārvalstu darba ņēmēji pie darba devēja – ārvalstnieka reģistrējas Valsts ieņēmumu dienestā saskaņā ar normatīvajiem aktiem, kas regulē nodokļu maksātāju reģistrāciju, ciktāl šie noteikumi nenosaka citu kārtību.

5. Darba devējs – fiziska persona reģistrējas Valsts ieņēmumu dienestā 10 dienu laikā pēc līguma noslēgšanas ar darba ņēmēju par darba veikšanu par atlīdzību, uzrādot personu apliecinošu dokumentu un iesniedzot līguma kopiju (uzrādot līguma oriģinālu).

6. Citas dalībvalsts darba devējs, kas nodarbina darba ņēmēju, kuram saskaņā ar regulu Nr.883/2004 piemēro Latvijas Republikas normatīvos aktus, reģistrējas Valsts ieņēmumu dienestā kā obligāto iemaksu veicējs, iesniedzot informāciju, kurā norādīts darba devēja nosaukums, reģistrācijas numurs (citā dalībvalstī) un juridiskā adrese. Ja darba devējs Valsts ieņēmumu dienestā reģistrējas, izmantojot Eiropas Parlamenta un Padomes 2009.gada 16.septembra Regulas (EK) Nr.987/2009, ar kuru nosaka piemērošanas kārtību Regulai Nr.883/2004 par sociālā nodrošinājuma sistēmu koordinēšanu (turpmāk – regula Nr.987/2009), 21.pantā minētās personas starpniecību, šī persona uzrāda personu apliecinošu dokumentu un darba devēja kompetentajai institūcijai iesniegtās informācijas kopiju. Valsts ieņēmumu dienests šādam darba devējam piešķir 11 zīmju reģistrācijas kodu. Reģistrācijas kodu paziņo darba devējam vai regulas Nr.987/2009 21.pantā minētajai personai un to izmanto, iesniedzot šajos noteikumos minēto informāciju un veicot obligātās iemaksas.

7. Darba ņēmēju, kuru nodarbina citas dalībvalsts darba devējs un kuram saskaņā ar regulu Nr.883/2004 piemēro Latvijas Republikas normatīvos aktus, darba devējs vai regulas Nr.987/2009 21.pantā minētā persona reģistrē Valsts ieņēmumu dienestā šajos noteikumos noteiktajā kārtībā.

8. Darba devējs ne vēlāk kā vienu dienu, pirms persona uzsāk darbu, katru darba ņēmēju reģistrē Valsts ieņēmumu dienestā, iesniedzot Valsts ieņēmumu dienestā ziņas par darba ņēmējiem (1.pielikums). Ziņas par darba ņēmējiem, kuri ir mainījuši vai zaudējuši likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu" noteikto darba ņēmēja statusu, darba devējs iesniedz triju darbdienu laikā pēc tam, kad persona ir mainījusi vai zaudējusi darba ņēmēja statusu. Ziņas par darba ņēmējiem, kuriem piešķirts vai beidzies atvaļinājums bez darba algas saglabāšanas, darba devējs iesniedz ne vēlāk kā līdz tā mēneša piektajam datumam, kurš seko mēnesim, kurā darba ņēmējam piešķirts vai beidzies atvaļinājums bez darba algas saglabāšanas.

9. Darba devējs – mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs – triju darbdienu laikā pēc Valsts ieņēmumu dienesta lēmuma paziņošanas par reģistrāciju mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusā reģistrē Valsts ieņēmumu dienestā mikrouzņēmuma darbinieku – mikrouzņēmuma īpašnieku, iesniedzot ziņas par darba ņēmējiem (1.pielikums).

10. Ja darba ņēmējam vai mikrouzņēmuma darbiniekam nav Latvijas Republikas Iedzīvotāju reģistra piešķirtā personas koda, darba devējs vai mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs, iesniedzot Valsts ieņēmumu dienestā ziņas par darba ņēmēju vai mikrouzņēmuma darbinieku, norāda tā dzimšanas datus (datums, mēnesis, gads). Valsts ieņēmumu dienests šādam darba ņēmējam vai mikrouzņēmuma darbiniekam piešķir unikālu reģistrācijas numuru, kuru paziņo darba devējam vai mikrouzņēmumu nodokļa maksātājam turpmākajai izmantošanai normatīvajos aktos noteiktās informācijas iesniegšanai par attiecīgo darba ņēmēju vai mikrouzņēmuma darbinieku.

11. Darba devējs darba ņēmēja statusa zaudēšanas iemeslu precizē saskaņā ar tiesas spriedumu, attiecīgās valsts pārvaldes iestādes pieņemtu pārvaldes lēmumu vai pēc savas iniciatīvas.

12. Pašnodarbinātais līdz tā mēneša desmitajam datumam, kas seko mēnesim, kurā mēneša ienākumi sasnieguši vienu divpadsmito daļu no Ministru kabineta noteiktā obligāto iemaksu objekta minimālā apmēra pašnodarbinātajam (pašnodarbinātajam, kurš maksā fiksēto iedzīvotāju ienākuma nodokli, – ieņēmumi ir sasnieguši vienu divpadsmito daļu no Ministru kabineta noteiktā obligāto iemaksu objekta minimālā apmēra pašnodarbinātajam, kas reizināta ar koeficientu 3,3), reģistrējas Valsts ieņēmumu dienestā, uzrādot personu apliecinošu dokumentu. Pašnodarbinātais (izņemot individuālo komersantu un zemnieku (zvejnieku) saimniecības īpašnieku, kas, nebūdams darba tiesiskajās attiecībās ar savas zemnieku (zvejnieku) saimniecības pārvaldes institūciju, veic šīs zemnieku (zvejnieku) saimniecības vadības funkciju, ja šajā zemnieku (zvejnieku) saimniecībā atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas nosaka zemnieku un zvejnieku saimniecību statusu, nav iecelts (ievēlēts) pārvaldnieks (direktors)) reģistrējoties iesniedz attiecīgā dokumenta kopiju (uzrādot oriģinālu):

12.1. persona, kas saņem autoratlīdzību (autortiesību un blakustiesību atlīdzību), – dokumentu, kas apliecina autoratlīdzības saņemšanu;

12.2. zvērināts notārs – tieslietu ministra rīkojumu par zvērināta notāra iecelšanu;

12.3. zvērināts advokāts – Latvijas Zvērinātu advokātu padomes izsniegtu apliecību;

12.4. zvērināts revidents – Latvijas Zvērinātu revidentu asociācijas izsniegtu zvērināta revidenta sertifikātu;

12.5. prakses ārsts – ārsta sertifikātu un ārsta prakses reģistrācijas apliecību, kuru izsniegusi Latvijas Ārstu biedrība;

12.6. cita fiziskā persona, kura reģistrējusies kā saimnieciskajā darbībā gūtā ienākuma nodokļa maksātāja, – īpašuma vai valdījuma tiesības apliecinošu dokumentu un citus dokumentus, kas apliecina, ka persona ir saimnieciskajā darbībā gūtā ienākuma nodokļa maksātāja;

12.7. persona, kuras pastāvīgā dzīvesvieta ir Latvijas Republikā un kuras darbu apmaksā no Latvijas Republikai piešķirtajiem ārvalstu tehniskās palīdzības vai starptautisko finanšu institūciju aizdevuma līdzekļiem, – līgumu un dokumentu, kurā ir norāde par atlīdzības izmaksas avotiem, ja tas nav norādīts līgumā;

12.8. prakses farmaceits, prakses veterinārārsts un prakses optometrists – dokumentu, kas apliecina tiesības uzsākt attiecīgo praksi;

12.9. zvērināts tiesu izpildītājs – dokumentu, kas apliecina iecelšanu amatā.

13. Pašnodarbinātie, kuri veic saimniecisko darbību un par to maksā patentmaksu, reģistrējas Valsts ieņēmumu dienestā atbilstoši normatīvajiem aktiem par kārtību, kādā piemērojama patentmaksa fiziskās personas saimnieciskajai darbībai.

14. Iekšzemes darba ņēmējs pie darba devēja – ārvalstnieka tiek reģistrēts Valsts ieņēmumu dienestā 10 dienu laikā pēc līguma noslēgšanas par darba veikšanu par atlīdzību (neatkarīgi no tā, vai līgums noslēgts saskaņā ar Latvijas vai citas valsts tiesību aktiem), uzrādot personu apliecinošu dokumentu un iesniedzot līguma kopiju (uzrādot oriģinālu).

15. Ārvalstu darba ņēmējs pie darba devēja – ārvalstnieka tiek reģistrēts Valsts ieņēmumu dienestā 10 dienu laikā no 184.uzturēšanās dienas Latvijā, uzrādot personu apliecinošu dokumentu vai citu Latvijas Republikā atzītu ceļošanas dokumentu, kā arī dokumentus, kuros norādīts:

15.1. nosūtītājvalsts darba devēja nosaukums un juridiskā adrese;

15.2. laikposms, uz kādu persona nosūtīta veikt konkrētu darbu Latvijā (attiecīgā laikposma sākuma un beigu datums, mēnesis un gads);

15.3. pakļautība attiecīgās valsts sociālās apdrošināšanas normatīvajiem aktiem.

16. Valsts ieņēmumu dienests, reģistrējot darba devēju, pašnodarbināto, iekšzemes darba ņēmēju pie darba devēja – ārvalstnieka un ārvalstu darba ņēmēju pie darba devēja – ārvalstnieka, izsniedz paziņojumu (2.pielikums), kura viens eksemplārs paliek Valsts ieņēmumu dienestā.

17. Valsts ieņēmumu dienests reģistrē darba devēja sniegtās ziņas par darba ņēmējiem, ņemot vērā informāciju, ko sniedz valsts iestādes, kuras piešķir, aprēķina un izmaksā izdienas pensijas. Minētās valsts iestādes līdz pārskata mēnesim sekojošā mēneša piecpadsmitajam datumam elektroniski nosūta Valsts ieņēmumu dienestam informāciju par personām, kurām piešķirta izdienas pensija, pārtraukta vai atjaunota tās izmaksa. Informācijā norāda personas vārdu, uzvārdu, personas kodu un pensijas piešķiršanas, izmaksas pārtraukšanas vai atjaunošanas datumu.

18. Valsts ieņēmumu dienests pašnodarbināto svītro no nodokļu maksātāju reģistra kā obligāto iemaksu veicēju, pamatojoties uz pašnodarbinātā iesniegumu par svītrošanu no nodokļu maksātāju reģistra, ja pašnodarbinātais divus ienākuma nodokļa taksācijas periodus pirms attiecīgā iesnieguma iesniegšanas nevienā mēnesī nav guvis ienākumus, kas sasnieguši vienu divpadsmito daļu no Ministru kabineta noteiktā obligāto iemaksu objekta minimālā apmēra pašnodarbinātajam (pašnodarbinātajam, kurš maksā fiksēto iedzīvotāju ienākuma nodokli, – nav guvis ieņēmumus, kas sasnieguši vienu divpadsmito daļu no Ministru kabineta noteiktā obligāto iemaksu objekta minimālā apmēra pašnodarbinātajam, kas reizināta ar koeficientu 3,3). Minētā kārtība neattiecas uz gadījumiem, ja pašnodarbināto svītro no nodokļu maksātāju reģistra sakarā ar saimnieciskās darbības izbeigšanu.

19. Citas dalībvalsts darba devēju Valsts ieņēmumu dienests svītro no nodokļu maksātāju reģistra kā obligāto iemaksu veicēju, pamatojoties uz attiecīgā darba devēja vai regulas Nr.987/2009 21.pantā minētās personas iesniegumu par svītrošanu no nodokļu maksātāju reģistra.

20. Darba devēju – fizisko personu, iekšzemes darba ņēmēju pie darba devēja – ārvalstnieka vai ārvalstu darba ņēmēju pie darba devēja – ārvalstnieka Valsts ieņēmumu dienests svītro no nodokļu maksātāju reģistra kā obligāto iemaksu veicēju, pamatojoties uz attiecīgās personas iesniegumu par svītrošanu no nodokļu maksātāju reģistra.

III. Darba devēja ziņojuma iesniegšana

21. Darba devējs katru mēnesi līdz datumam, kas noteikts kā ikmēneša obligāto iemaksu veikšanas termiņš (2.pielikums), iesniedz Valsts ieņēmumu dienestā darba devēja ziņojumu (3.pielikums).

22. Darba ņēmējam aprēķinātā atvaļinājuma samaksa un no tās aprēķinātās obligātās iemaksas sadalāmas pa tiem pārskata mēnešiem (mēnesis, par kuru darba devējam ir pienācis termiņš veikt obligātās iemaksas, un mēnesis, kurā ir ieturēts iedzīvotāju ienākuma nodoklis), par kuriem atvaļinājuma samaksa aprēķināta.

23. Ja mainās darba ņēmēja apdrošināšanas statuss, atbilstošā obligāto iemaksu likme piemērojama ar nākamo mēnesi pēc apdrošināšanas statusa maiņas.

24. Darba ņēmējam, kurš pārskata mēnesī sasniedz 15 gadu vecumu, darba devēja ziņojumā par darba ņēmējiem, kuri ir apdrošināmi atbilstoši visiem valsts sociālās apdrošināšanas veidiem, norāda obligāto iemaksu objekta un obligāto iemaksu daļu, kas aprēķināta par tām pārskata mēneša dienām, kad šī persona ir sasniegusi 15 gadu vecumu.

25. Darba devēja ziņojumu iesniedz atsevišķi atbilstoši darba ņēmēja statusam:

25.1. par darba ņēmējiem, kuri ir apdrošināmi atbilstoši visiem valsts sociālās apdrošināšanas veidiem;

25.2. par darba ņēmējiem, kuri ir pakļauti valsts pensiju apdrošināšanai, invaliditātes apdrošināšanai, maternitātes un slimības apdrošināšanai, vecāku apdrošināšanai un sociālajai apdrošināšanai pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām (darba ņēmēji, kuri ir izdienas pensijas saņēmēji vai invalīdi – valsts speciālās pensijas saņēmēji);

25.3. par darba ņēmējiem, kuri ir pakļauti valsts pensiju apdrošināšanai, maternitātes un slimības apdrošināšanai, vecāku apdrošināšanai un sociālajai apdrošināšanai pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām (darba ņēmēji, kuri ir sasnieguši vecumu, kas dod tiesības saņemt valsts vecuma pensiju, un darba ņēmēji, kuriem ir piešķirta valsts vecuma pensija ar atvieglotiem noteikumiem);

25.4. par darba ņēmējiem, kuri saskaņā ar tiesas spriedumu vai attiecīgās valsts pārvaldes iestādes pieņemtu pārvaldes lēmumu atjaunoti darbā un kuriem izmaksāta atlīdzība par darba piespiedu kavējumu vai kuriem saskaņā ar tiesas spriedumu vai attiecīgās valsts pārvaldes iestādes pieņemtu pārvaldes lēmumu izmaksāti laikus neizmaksātie darba ienākumi un par kuriem veiktas obligātās iemaksas. Darba devējs ziņojumu iesniedz par mēnešiem, par kuriem tiek izmaksāti laikus neizmaksātie darba ienākumi un veiktas obligātās iemaksas;

25.5. par personām, kuras nav obligāti sociāli apdrošināmas;

25.6. par darba ņēmējiem, kuri tiek nodarbināti brīvības atņemšanas soda izciešanas laikā un ir pakļauti valsts pensiju apdrošināšanai, invaliditātes apdrošināšanai un apdrošināšanai pret bezdarbu;

25.7. par darba ņēmējiem, kuri tiek nodarbināti brīvības atņemšanas soda izciešanas laikā un ir pakļauti valsts pensiju apdrošināšanai (darba ņēmēji, kuri sasnieguši vecumu, kas dod tiesības saņemt valsts vecuma pensiju, un darba ņēmēji, kuriem ir piešķirta valsts vecuma pensija ar atvieglotiem noteikumiem).

26. Darba devēja ziņojumu (3.pielikums) aizpilda par visiem darba ņēmējiem, norādot katra darba ņēmēja:

26.1. personas kodu vai reģistrācijas numuru (2.aile) un vārdu, uzvārdu (3.aile);

26.2. darba ienākumus (4.aile);

26.3. aprēķinātās obligātās iemaksas (5.aile), ko iegūst, summējot darba ņēmēja obligātās iemaksas (iegūst, reizinot obligāto iemaksu objektu ar darba ņēmēja obligāto iemaksu likmi) un darba devēja obligātās iemaksas (iegūst, reizinot obligāto iemaksu objektu ar darba devēja obligāto iemaksu likmi);

26.4. pārskata mēnesī ieturēto iedzīvotāju ienākuma nodokli (8.aile) no darba ņēmējam izmaksātajiem darba ienākumiem pārskata mēnesī (arī no deponētajiem darba ienākumiem) (8.ailei nav aritmētiskas sakarības ar 4. un 5.aili).

27. Par personām, kuras nav obligāti sociāli apdrošināmas, darba devēja ziņojumā norāda personas kodu vai reģistrācijas numuru, vārdu, uzvārdu, ieturēto iedzīvotāju ienākuma nodokli. Ziņojuma 4., 5., 6. un 7.ailē ievelk svītru.

28. Darba devēja ziņojumā iekļauj arī darba ņēmējus:

28.1. par kuriem obligātās iemaksas un iedzīvotāju ienākuma nodoklis nav veikts sociālo jomu reglamentējošajos normatīvajos aktos noteiktajos gadījumos. Darba devēja ziņojuma 4., 5. un 8.ailē ieraksta nulli;

28.2. kuru darba ienākumi ir sasnieguši Ministru kabineta noteikto obligāto iemaksu objekta maksimālo apmēru. Darba devēja ziņojuma 4.ailē norāda visus darba ienākumus, 5.ailē ieraksta nulli (ja obligāto iemaksu objekta maksimālais apmērs jau sasniegts iepriekšējā pārskata mēnesī) vai aprēķinātās obligātās iemaksas (no darba ienākumiem, kas nepārsniedz obligāto iemaksu objekta maksimālo apmēru), bet 8.ailē – ieturēto iedzīvotāju ienākuma nodokli;

28.3. kuriem ir nokavēta darba ienākumu izmaksa. Darba devēja ziņojuma 4.ailē norāda aprēķinātos darba ienākumus, 5.ailē – aprēķinātās obligātās iemaksas, bet 8.ailē ieraksta nulli;

28.4. kuri nav sasnieguši 15 gadu vecumu. Darba devēja ziņojumā minētās personas iekļauj, piemērojot šo noteikumu 25.1. un 25.4.apakšpunkta nosacījumus. Darba devēja ziņojuma 4., 5., 6. un 7.ailē ieraksta nulli, 8.ailē – ieturēto iedzīvotāju ienākuma nodokli.

29. Pārskata mēnesī darba devējs precizē darba ņēmēja darba ienākumus un obligātās iemaksas:

29.1. par iepriekšējo mēnesi pirms pārskata mēneša (arī par tām personām, kuras pārskata mēnesī nav darba ņēmēja statusā, bet iepriekšējā mēnesī pirms pārskata mēneša bija darba ņēmēja statusā). Darba devēja ziņojumā norāda darba ienākumus (6.aile) un obligāto iemaksu (7.aile) palielinājumu vai samazinājumu;

29.2. pārskata mēnesī par iepriekšējiem mēnešiem pirms šo noteikumu 29.1.apakšpunktā minētā mēneša, izņemot šo noteikumu 30.2., 30.3. un 30.4.apakšpunktā minētos gadījumus. Darba devēja ziņojumā par pārskata mēnesi attiecīgi palielina vai samazina darba ienākumus (4.aile) un obligātās iemaksas (5.aile);

29.3. par mēnesi, par kuru ir izmaksāta atlīdzība atbilstoši uzņēmuma, graudniecības vai pārvadājuma līguma nosacījumiem, izņemot šo noteikumu 29.1.apakšpunktā minēto gadījumu. Darba devēja ziņojumā norāda par uzņēmuma, graudniecības vai pārvadājuma līguma izpildi aprēķināto atlīdzību (4.aile), obligātās iemaksas (5.aile) un obligāto iemaksu veikšanas datumu (10.aile).

30. Darba ņēmēja darba ienākumus un obligātās iemaksas par iepriekšējiem pārskata mēnešiem precizē:

30.1. Valsts ieņēmumu dienests saskaņā ar izziņu par Valsts ieņēmumu dienesta pārbaudē (auditā) aprēķinātajiem darba ienākumiem un obligātajām iemaksām, ja pēc pārbaudes (audita) darba ņēmējam jāpalielina vai jāsamazina darba ienākumi un obligātās iemaksas;

30.2. darba devējs, ja saskaņā ar tiesas spriedumu vai attiecīgās valsts pārvaldes iestādes pieņemtu pārvaldes lēmumu persona ir atjaunota darbā un viņai izmaksāta atlīdzība par darba piespiedu kavējumu, iesniedzot ziņas par darba ņēmējiem un darba devēja ziņojumus par tiem pārskata mēnešiem, par kuriem veiktas vai bija jāveic obligātās iemaksas. Aizpilda 1., 2., 3., 4. un 5.aili;

30.3. darba devējs, ja persona nav atjaunota darbā, bet viņai saskaņā ar tiesas spriedumu vai attiecīgās valsts pārvaldes iestādes pieņemtu pārvaldes lēmumu izmaksāti laikus neizmaksātie darba ienākumi, iesniedzot darba devēja ziņojumus par tiem pārskata mēnešiem, par kuriem veiktas vai bija jāveic obligātās iemaksas. Aizpilda 1., 2., 3., 4. un 5.aili;

30.4. darba devējs saskaņā ar Valsts darba inspekcijas rīkojumu par pārbaudē konstatētajiem pārkāpumiem darba ienākumu aprēķināšanā un izmaksāšanā, ja pēc pārbaudes darba ņēmējam jāpalielina vai jāsamazina darba ienākumi un obligātās iemaksas, iesniedzot darba devēja ziņojumus par pārskata mēnešiem, par kuriem veiktas vai bija jāveic obligātās iemaksas. Aizpilda 1., 2., 3., 4. un 5.aili. Ja darba ienākumi un obligātās iemaksas precizējamas par personām, kuras Valsts darba inspekcijas rīkojumā norādītajā laikposmā nav reģistrētas šajos noteikumos noteiktajā kārtībā, darba devējs par tām iesniedz ziņas saskaņā ar 1.pielikumu.

31. Ja darba devēja ziņojumu iesniedz par darba ņēmējiem, kuri saskaņā ar tiesas spriedumu vai attiecīgās valsts pārvaldes iestādes pieņemtu pārvaldes lēmumu atjaunoti darbā un kuriem izmaksāta atlīdzība par darba piespiedu kavējumu, vai par personām, kurām saskaņā ar tiesas spriedumu vai attiecīgās valsts pārvaldes iestādes pieņemtu pārvaldes lēmumu izmaksāti laikus neizmaksātie darba ienākumi un par kurām veiktas obligātās iemaksas, norāda arī darba ņēmēja apdrošināšanas statusu. Šajos gadījumos darba devējs iesniedz arī ziņas par darba ņēmējiem.

32. Uzņēmējdarbības riska valsts nodevu darba devēja ziņojumā norāda darba devēji, kuriem saskaņā ar Maksātnespējas likumu var pasludināt juridiskās personas maksātnespējas procesu vai saskaņā ar Kredītiestāžu likumu var pasludināt kredītiestādes maksātnespēju, ja darba devējs ir kredītiestāde, par darbiniekiem, ar kuriem attiecīgajiem darba devējiem saskaņā ar Darba likumu ir nodibinātas darba tiesiskās attiecības.

33. Darba ņēmēja nostrādāto stundu skaitu mēnesī darba devēja ziņojumā darba devēji norāda tikai tiem darba ņēmējiem, kuriem darba ienākumi nesasniedz valstī noteikto minimālo mēnešalgu (amatalgu).

IV. Pašnodarbinātā, iekšzemes darba ņēmēja pie darba devēja – ārvalstnieka un ārvalstu darba ņēmēja pie darba devēja – ārvalstnieka ziņojuma iesniegšana

34. Pašnodarbinātais, iekšzemes darba ņēmējs pie darba devēja – ārvalstnieka un ārvalstu darba ņēmējs pie darba devēja – ārvalstnieka līdz pārskata ceturksnim sekojošā mēneša piecpadsmitajam datumam iesniedz Valsts ieņēmumu dienestā ziņojumu par pašnodarbinātā vai iekšzemes darba ņēmēja pie darba devēja – ārvalstnieka, vai ārvalstu darba ņēmēja pie darba devēja – ārvalstnieka valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām pārskata ceturksnī (4.pielikums).

35. Uz pašnodarbinātajiem, kuri veic saimniecisko darbību un par to maksā patentmaksu, neattiecas šo noteikumu prasības par ziņojuma iesniegšanu.

36. Pašnodarbinātais obligātās iemaksas veic par to pārskata ceturksni (gada ceturksnis, par kuru pašnodarbinātajam ir pienācis termiņš veikt obligātās iemaksas), kurā vismaz vienu mēnesi ienākumi ir sasnieguši vienu divpadsmito daļu no Ministru kabineta noteiktā obligāto iemaksu objekta minimālā apmēra pašnodarbinātajam (pašnodarbinātajam, kurš maksā fiksēto iedzīvotāju ienākuma nodokli, – ieņēmumi ir sasnieguši vienu divpadsmito daļu no Ministru kabineta noteiktā obligāto iemaksu objekta minimālā apmēra pašnodarbinātajam, kas reizināta ar koeficientu 3,3), kā arī iesniedz ziņojumu par pašnodarbinātā vai iekšzemes darba ņēmēja pie darba devēja – ārvalstnieka, vai ārvalstu darba ņēmēja pie darba devēja – ārvalstnieka valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām pārskata ceturksnī.

37. No mēneša, kad pašnodarbinātā ienākumi sasniedz Ministru kabineta noteikto obligāto iemaksu objekta minimālo apmēru (pašnodarbinātajam, kurš maksā fiksēto iedzīvotāju ienākuma nodokli, – ieņēmumi sasniedz Ministru kabineta noteikto obligāto iemaksu objekta minimālo apmēru, kas reizināts ar koeficientu 3,3), obligātās iemaksas tiek veiktas līdz kalendāra gada beigām vai līdz pašnodarbinātā statusa zaudēšanai.

38. Pašnodarbinātais, iekšzemes darba ņēmējs pie darba devēja – ārvalstnieka un ārvalstu darba ņēmējs pie darba devēja – ārvalstnieka ziņojumu par pašnodarbinātā vai iekšzemes darba ņēmēja pie darba devēja – ārvalstnieka, vai ārvalstu darba ņēmēja pie darba devēja – ārvalstnieka valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām pārskata ceturksnī iesniedz tikai par to pārskata ceturksni, par kuru tiek veiktas obligātās iemaksas (arī tad, ja obligātās iemaksas tiek veiktas par vienu vai diviem pārskata ceturkšņa mēnešiem).

39. Pašnodarbinātais no aprēķinātā obligāto iemaksu objekta apmēra atskaita proporcionālu daļu par pārejošas darbnespējas, grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma kalendāra dienām, par kurām ir izsniegta darbnespējas lapa B, kā arī par dienām, kurās tas nav uzskatāms par obligāti sociāli apdrošināmu personu atbilstoši likumam "Par valsts sociālo apdrošināšanu".

40. Ja mainās pašnodarbinātā un iekšzemes darba ņēmēja pie darba devēja – ārvalstnieka apdrošināšanas statuss, atbilstošo obligāto iemaksu likmi piemēro ar nākamo mēnesi pēc apdrošināšanas statusa maiņas.

41. Ja pārskata ceturksnī mainās pašnodarbinātā un iekšzemes darba ņēmēja pie darba devēja – ārvalstnieka apdrošināšanas statuss, pašnodarbinātais un iekšzemes darba ņēmējs pie darba devēja – ārvalstnieka ziņojumā par pašnodarbinātā vai iekšzemes darba ņēmēja pie darba devēja – ārvalstnieka, vai par ārvalstu darba ņēmēja pie darba devēja – ārvalstnieka valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām pārskata ceturksnī norāda abus apdrošināšanas statusus.

V. Noslēguma jautājumi

42. Atzīt par spēku zaudējušiem Ministru kabineta 2008.gada 20.novembra noteikumus Nr.942 "Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli" (Latvijas Vēstnesis, 2008, 185.nr.; 2009, 59.nr.; 2010, 21.nr.).

43. Darba devēji, kuri pēc 2010.gada 31.augusta turpina nodarbināt notiesātos brīvības atņemšanas soda izciešanas laikā, līdz 2010.gada 15.septembrim iesniedz Valsts ieņēmumu dienestā ziņas par minēto personu statusa maiņu no "darba ņēmējs" uz "darba ņēmējs, kurš tiek nodarbināts brīvības atņemšanas soda izciešanas laikā", norādot minētās personas kā darba ņēmēja statusu zaudējušas ar 2010.gada 31.augustu atbilstoši šo noteikumu 1.pielikuma 13.punktam un kā darba ņēmēja statusu ieguvušas ar 2010.gada 1.septembri atbilstoši šo noteikumu 1.pielikuma 4. vai 5.punktam.

44. Noteikumu 28.2.apakšpunkts stājas spēkā 2014.gada 1.janvārī.

45. Noteikumi piemērojami ar 2010.gada 1.septembri.

Ministru prezidents V.Dombrovskis

Labklājības ministrs U.Augulis 

1.pielikums
Ministru kabineta
2010.gada 7.septembra
noteikumiem Nr.827

Ziņas par darba ņēmējiem

Nodokļu maksātāja kods

  

 

(darba devēja, mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja nosaukums vai vārds un uzvārds)

 

Nr. p.k.

Personas kods
(ja nav personas koda, reģistrācijas numurs un personas dzimšanas dati)

Vārds, uzvārds

Datums, mēnesis, gads (dd.mm.gggg.)

Ziņu kods

             
             
             
             
             

Ziņu kods un tā atšifrējums

Nr. p.k.

Ziņu kods

Atšifrējums

1

2

3

1. 11 Tāda darba ņēmēja statusa iegūšana, kurš ir apdrošināms atbilstoši visiem valsts sociālās apdrošināšanas veidiem
2. 12 Tāda darba ņēmēja statusa iegūšana, kurš ir pakļauts valsts pensiju apdrošināšanai, invaliditātes apdrošināšanai, maternitātes un slimības apdrošināšanai, vecāku apdrošināšanai un sociālajai apdrošināšanai pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām (darba ņēmējam, kurš ir izdienas pensijas saņēmējs vai invalīds – valsts speciālās pensijas saņēmējs)
3. 13 Tāda darba ņēmēja statusa iegūšana, kurš ir pakļauts valsts pensiju apdrošināšanai, maternitātes un slimības apdrošināšanai, vecāku apdrošināšanai un sociālajai apdrošināšanai pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām (darba ņēmējam, kurš ir sasniedzis vecumu, kas dod tiesības saņemt valsts vecuma pensiju, un darba ņēmējam, kuram ir piešķirta valsts vecuma pensija ar atvieglotiem noteikumiem)
4. 14 Tāda darba ņēmēja statusa iegūšana, kurš tiek nodarbināts brīvības atņemšanas soda izciešanas laikā un ir pakļauts valsts pensiju apdrošināšanai, invaliditātes apdrošināšanai un apdrošināšanai pret bezdarbu
5. 15 Tāda darba ņēmēja statusa iegūšana, kurš tiek nodarbināts brīvības atņemšanas soda izciešanas laikā un ir pakļauts valsts pensiju apdrošināšanai (darba ņēmējam, kurš ir sasniedzis vecumu, kas dod tiesības saņemt valsts vecuma pensiju, un darba ņēmējam, kuram ir piešķirta valsts vecuma pensija ar atvieglotiem noteikumiem)
6. 16 Tāda mikrouzņēmuma darbinieka statusa iegūšana, kurš ir apdrošināms atbilstoši visiem valsts sociālās apdrošināšanas veidiem
7. 17 Tāda mikrouzņēmuma darbinieka statusa iegūšana, kurš ir pakļauts valsts pensiju apdrošināšanai, invaliditātes apdrošināšanai, maternitātes un slimības apdrošināšanai, vecāku apdrošināšanai un sociālajai apdrošināšanai pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām (darba ņēmējam, kurš ir izdienas pensijas saņēmējs vai invalīds – valsts speciālās pensijas saņēmējs)
8. 18 Tāda mikrouzņēmuma darbinieka statusa iegūšana, kurš ir pakļauts valsts pensiju apdrošināšanai, maternitātes un slimības apdrošināšanai, vecāku apdrošināšanai un sociālajai apdrošināšanai pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām (darba ņēmējam, kurš ir sasniedzis vecumu, kas dod tiesības saņemt valsts vecuma pensiju, un darba ņēmējam, kuram ir piešķirta valsts vecuma pensija ar atvieglotiem noteikumiem)
9. 21 Darba ņēmēja vai mikrouzņēmuma darbinieka statusa zaudēšana, pamatojoties uz darba ņēmēja uzteikumu
10. 22 Darba ņēmēja vai mikrouzņēmuma darbinieka statusa zaudēšana sakarā ar darba ņēmēja pārkāpumu normatīvajos aktos, kuros noteikta personu atbrīvošana no darba, noteiktajos gadījumos
11. 23 Darba ņēmēja vai mikrouzņēmuma darbinieka statusa zaudēšana sakarā ar darba devēja vai mikrouzņēmuma nodokļa maksātāja likvidāciju
12. 24 Darba ņēmēja vai mikrouzņēmuma darbinieka statusa zaudēšana sakarā ar nespēju veikt nolīgto darbu veselības stāvokļa dēļ
13. 25 Darba ņēmēja vai mikrouzņēmuma darbinieka statusa zaudēšana citos gadījumos
14. 31 Darba ņēmēja apdrošināšanas statusa maiņa – darba ņēmējs, kurš ir apdrošināms atbilstoši visiem valsts sociālās apdrošināšanas veidiem (darba ņēmējam, kam ir pārtraukta izdienas pensijas vai valsts speciālās pensijas izmaksa)1
15. 32 Darba ņēmēja apdrošināšanas statusa maiņa – darba ņēmējs, kurš ir pakļauts valsts pensiju apdrošināšanai, invaliditātes apdrošināšanai, maternitātes un slimības apdrošināšanai, vecāku apdrošināšanai un sociālajai apdrošināšanai pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām (darba ņēmējam, kam ir piešķirta izdienas pensija vai valsts speciālā pensija)1
16. 33 Darba ņēmēja apdrošināšanas statusa maiņa – darba ņēmējs, kurš ir pakļauts valsts pensiju apdrošināšanai, maternitātes un slimības apdrošināšanai, vecāku apdrošināšanai un sociālajai apdrošināšanai pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām (darba ņēmējam, kurš ir sasniedzis vecumu, kas dod tiesības saņemt valsts vecuma pensiju, un darba ņēmējam, kuram ir piešķirta valsts vecuma pensija ar atvieglotiem noteikumiem)1
17. 34 Darba ņēmēja, kurš tiek nodarbināts brīvības atņemšanas soda izciešanas laikā, statusa maiņa – darba ņēmējs, kurš ir pakļauts valsts pensiju apdrošināšanai (darba ņēmējam, kurš ir sasniedzis vecumu, kas dod tiesības saņemt valsts vecuma pensiju, un darba ņēmējam, kuram ir piešķirta valsts vecuma pensija ar atvieglotiem noteikumiem)1
18. 35 Mikrouzņēmuma darbinieka apdrošināšanas statusa maiņa – mikrouzņēmuma darbinieks, kurš ir apdrošināms atbilstoši visiem valsts sociālās apdrošināšanas veidiem (mikrouzņēmuma darbiniekam, kam ir pārtraukta izdienas pensijas vai valsts speciālās pensijas izmaksa)1
19. 36 Mikrouzņēmuma darbinieka apdrošināšanas statusa maiņa – mikrouzņēmuma darbinieks, kurš ir pakļauts valsts pensiju apdrošināšanai, invaliditātes apdrošināšanai, maternitātes un slimības apdrošināšanai, vecāku apdrošināšanai un sociālajai apdrošināšanai pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām (mikrouzņēmuma darbiniekam, kam ir piešķirta izdienas pensija vai valsts speciālā pensija)1
20. 37 Mikrouzņēmuma darbinieka apdrošināšanas statusa maiņa – mikrouzņēmuma darbinieks, kurš ir pakļauts valsts pensiju apdrošināšanai, maternitātes un slimības apdrošināšanai, vecāku apdrošināšanai un sociālajai apdrošināšanai pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām (mikrouzņēmuma darbiniekam, kurš ir sasniedzis vecumu, kas dod tiesības saņemt valsts vecuma pensiju, un mikrouzņēmuma darbiniekam, kuram ir piešķirta valsts vecuma pensija ar atvieglotiem noteikumiem)1
21. 40 Darba ņēmējam ir piešķirts bērna kopšanas atvaļinājums
22. 41 Darba ņēmējam ir beidzies bērna kopšanas atvaļinājums
23. 50 Darba ņēmējam ir piešķirts atvaļinājums bez darba algas saglabāšanas
24. 51 Darba ņēmējam ir beidzies atvaļinājums bez darba algas saglabāšanas

Amats ___________________________________________________________

Vārds, uzvārds ____________________________________________________

Paraksts* _______________________

Datums* ________________________

Tālruņa numurs ____________________

Piezīmes. 

1. Apdrošināšanas statusa maiņas gadījumā atbilstošo valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu likmi piemēro ar nākamo mēnesi.

2. * Dokumenta rekvizītus "Paraksts" un "Datums" neaizpilda, ja elektroniskais dokuments ir sagatavots atbilstoši normatīvajiem aktiem par elektronisko dokumentu noformēšanu.

3. Pielikumā nenorāda ziņas par darba ņēmējiem, kuriem ir piešķirts vai beidzies grūtniecības un dzemdību atvaļinājums, atvaļinājums bērna tēvam vai adoptētājam, atvaļinājums saistībā ar adoptējamā bērna aprūpi vai atvaļinājums citai personai, kura faktiski kopj bērnu.

4. Iesniedzot ziņas par darba ņēmējiem, kuri nav sasnieguši 15 gadu vecumu, piemēro to darba ņēmēju statusu, kuri ir apdrošināmi atbilstoši visiem valsts sociālās apdrošināšanas veidiem.

Labklājības ministrs U.Augulis 

2.pielikums
Ministru kabineta
2010.gada 7.septembra
noteikumiem Nr.827

Labklājības ministrs U.Augulis 

3.pielikums
Ministru kabineta
2010.gada 7.septembra
noteikumiem Nr.827

Labklājības ministrs U.Augulis 

4.pielikums
Ministru kabineta
2010.gada 7.septembra
noteikumiem Nr.827

Personas kods   -

  

(vārds un uzvārds)

Ziņojums par pašnodarbinātā vai iekšzemes darba ņēmēja
pie darba devēja – ārvalstnieka, vai ārvalstu darba ņēmēja pie darba devēja – ārvalstnieka valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām _____.gada __________ ceturksnī

  pašnodarbinātais, kurš ir pakļauts valsts pensiju apdrošināšanai, invaliditātes apdrošināšanai, maternitātes un slimības apdrošināšanai un vecāku apdrošināšanai (pašnodarbinātais vispārējā gadījumā vai pašnodarbinātais – invalīds)

  pašnodarbinātais, kurš ir pakļauts valsts pensiju apdrošināšanai, maternitātes un slimības apdrošināšanai un vecāku apdrošināšanai (pašnodarbinātais, kurš ir sasniedzis vecumu, kas dod tiesības saņemt valsts vecuma pensiju, vai kuram ir piešķirta valsts vecuma pensija ar atvieglotiem noteikumiem)

  pašnodarbinātais – nekustamā īpašuma apsaimniekotājs, kurš ir pakļauts valsts pensiju apdrošināšanai un invaliditātes apdrošināšanai

  iekšzemes darba ņēmējs pie darba devēja – ārvalstnieka, kurš ir pakļauts valsts pensiju apdrošināšanai, apdrošināšanai pret bezdarbu, invaliditātes apdrošināšanai, apdrošināšanai pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām, maternitātes un slimības apdrošināšanai un vecāku apdrošināšanai (iekšzemes darba ņēmējs pie darba devēja – ārvalstnieka vispārējā gadījumā)

  iekšzemes darba ņēmējs pie darba devēja – ārvalstnieka, kurš ir pakļauts valsts pensiju apdrošināšanai, invaliditātes apdrošināšanai, apdrošināšanai pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām, maternitātes un slimības apdrošināšanai un vecāku apdrošināšanai (iekšzemes darba ņēmējs pie darba devēja – ārvalstnieka, kurš ir izdienas pensijas saņēmējs vai invalīds – valsts speciālās pensijas saņēmējs)

  iekšzemes darba ņēmējs pie darba devēja – ārvalstnieka, kurš ir pakļauts valsts pensiju apdrošināšanai, apdrošināšanai pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām, maternitātes un slimības apdrošināšanai un vecāku apdrošināšanai (iekšzemes darba ņēmējs pie darba devēja – ārvalstnieka, kurš ir sasniedzis vecumu, kas dod tiesības saņemt valsts vecuma pensiju, vai kuram ir piešķirta valsts vecuma pensija ar atvieglotiem noteikumiem)

  ārvalstu darba ņēmējs pie darba devēja – ārvalstnieka, kurš ir pakļauts valsts pensiju apdrošināšanai, invaliditātes apdrošināšanai, maternitātes un slimības apdrošināšanai un vecāku apdrošināšanai

Rādītāji

Ceturkšņa mēnesis

Kopā

        
Valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu objekts            
Aprēķinātās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas            

 

(vārds, uzvārds un paraksts*)

Datums* _______________________

Piezīme. * Dokumenta rekvizītus "Paraksts" un "Datums" neaizpilda, ja elektroniskais dokuments ir sagatavots atbilstoši normatīvajiem aktiem par elektronisko dokumentu noformēšanu.

Labklājības ministrs U.Augulis

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!