Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Sapratu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ministru kabineta 2010. gada 24. augusta noteikumi Nr. 799 "Noteikumi par dzīvnieku ārstnieciskās barības aprites kārtību un prasībām diētiskajai barībai". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 27.08.2010., Nr. 136 https://www.vestnesis.lv/ta/id/215736

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ministru kabineta noteikumi Nr.800

Noteikumi par barības sastāvdaļu kategorijām, ko norāda mājas (istabas) dzīvnieku barības maisījumu marķējumā

Vēl šajā numurā

27.08.2010., Nr. 136

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Ministru kabinets

Veids: noteikumi

Numurs: 799

Pieņemts: 24.08.2010.

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Ministru kabineta noteikumi Nr.799

Rīgā 2010.gada 24.augustā (prot. Nr.43 17.§)

Noteikumi par dzīvnieku ārstnieciskās barības aprites kārtību un prasībām diētiskajai barībai

Izdoti saskaņā ar Dzīvnieku barības aprites likuma 10.panta pirmo daļu

I. Vispārīgie jautājumi

1. Noteikumi nosaka dzīvnieku ārstnieciskās barības (turpmāk – ārstnieciskā barība) aprites kārtību un prasības diētiskajai barībai.

2. Dzīvnieku barības apritē iesaistītais uzņēmums, kas ražo vai laiž tirgū ārstniecisko barību vai ražo to savas saimniecības dzīvnieku ēdināšanai (turpmāk – ārstnieciskās barības ražotājs), ir atzīts saskaņā ar normatīvajiem aktiem par dzīvnieku barības apritē iesaistītā uzņēmuma reģistrācijas un atzīšanas kārtību.

3. Dzīvnieku barības apritē iesaistītais uzņēmums, kas ražo vai laiž tirgū diētisko barību (turpmāk – diētiskās barības ražotājs), ir reģistrēts saskaņā ar normatīvajiem aktiem par dzīvnieku barības apritē iesaistītā uzņēmuma reģistrācijas un atzīšanas kārtību.

II. Ārstnieciskās barības aprites kārtība

4. Ārstnieciskās barības ražotājs:

4.1. ārstnieciskās barības ražošanai izmanto dzīvnieku barību, kas atbilst dzīvnieku barības apriti regulējošo normatīvo aktu prasībām;

4.2. iegādājas ārstniecisko premiksu atbilstoši veterināro zāļu apriti regulējošo normatīvo aktu prasībām;

4.3. pārbauda ārstnieciskās barības homogenitāti, stabilitāti un nosaka uzglabāšanas termiņu;

4.4. nodrošina, ka ārstnieciskās barības ražošanā lietotā dzīvnieku barība nesatur kokcidiostatu un histomonostatu aktīvās vielas, kas ir ārstnieciskā premiksa sastāvā;

4.5. ražo un izsniedz ārstniecisko barību dzīvnieku īpašniekam vai turētājam, ja tas iesniedz praktizējoša veterinārārsta (turpmāk – veterinārārsts) sagatavotu ārstnieciskās barības pieprasījumu (turpmāk – pieprasījums) (1.pielikums).

5. Ārstnieciskās barības ražotājs, kas ārstniecisko barību ražo tālākai izplatīšanai, piecus gadus pēc ārstnieciskā premiksa iegādes glabā informāciju par ārstnieciskās barības ražošanā izmantoto ārstniecisko premiksu atbilstoši veterināro zāļu apriti regulējošo normatīvo aktu prasībām un informāciju par ārstniecisko dzīvnieku barību atbilstoši prasībām, kas noteiktas Eiropas Parlamenta un Padomes 2005.gada 12.janvāra Regulas (EK) Nr.183/2005, ar ko paredz barības higiēnas prasības, II pielikumā, kā arī uzrāda Pārtikas un veterinārā dienesta inspektoram (turpmāk – dienesta inspektors) pēc viņa pieprasījuma.

6. Ārstnieciskās barības ražotājs, kas ārstniecisko barību ražo paša saimniecībā esošo dzīvnieku ēdināšanai, piecus gadus pēc ārstnieciskā premiksa iegādes glabā informāciju par izmantoto ārstniecisko premiksu un dzīvnieka identifikācijas numuru vai par dzīvnieku grupu, kurai paredzēts izbarot ārstniecisko barību, saskaņā ar veterināro zāļu apriti regulējošo normatīvo aktu prasībām.

7. Dzīvnieku barība, ko izmanto ārstnieciskās barības ražošanā maisījumā ar ārstniecisko premiksu, ir homogēns un stabils barības maisījums.

8. Ārstnieciskās barības ražošanā izmantotais ārstnieciskais premikss atbilst veterināro zāļu apriti regulējošo normatīvo aktu prasībām.

9. Ārstnieciskās barības ražotājs saražotajai ārstnieciskajai barībai nosaka derīguma termiņu.

10. Veterinārārsts sagatavo pieprasījumu un divas tā kopijas. Pieprasījuma oriģinālu un vienu kopiju izsniedz dzīvnieka īpašniekam, turētājam vai ārstnieciskās barības izplatītājam, bet otru kopiju glabā veterinārārsts.

11. Dzīvnieka īpašnieks, turētājs vai ārstnieciskās barības izplatītājs pieprasījuma oriģinālu un vienu tā kopiju iesniedz ārstnieciskās barības ražotājam, un ārstnieciskās barības ražotājs pēc ārstnieciskās barības saražošanas izsniedz pieprasījuma oriģinālu kopā ar ārstniecisko barību dzīvnieka īpašniekam, turētājam vai ārstnieciskās barības izplatītājam.

12. Šo noteikumu 10. un 11.punktā minēto prasību par pieprasījuma eksemplāru skaitu nepiemēro, ja pieprasījums sagatavots atbilstoši normatīvajiem aktiem par elektronisko dokumentu noformēšanu.

13. Ārstnieciskās barības ražotājs, dzīvnieka īpašnieks, turētājs vai ārstnieciskās barības izplatītājs un veterinārārsts pieprasījumu glabā piecus gadus un uzrāda dienesta inspektoram pēc tā pieprasījuma.

14. Pieprasījums ir derīgs trīs mēnešus pēc tā izrakstīšanas.

15. Veterinārārsts pieprasījumā norāda tikai tādu ārstnieciskās barības daudzumu, kāds nepieciešams dzīvnieka ārstēšanas kursam.

16. Veterinārārsts sagatavo pieprasījumu par nepieciešamo ārstniecisko barību konkrētajam dzīvniekam, dzīvnieku grupai vai ganāmpulkam, ko viņš ārstē. Pieprasījumu sagatavo, pamatojoties uz dzīvniekam noteikto diagnozi un slimības simptomiem, kā arī izvērtējot iepriekšējo ārstēšanu un veterināro zāļu saderību, ja lieto vairāk nekā vienu ārstniecisko premiksu vai veterinārās zāles.

17. Ārstniecisko premiksu ārstnieciskās barības ražošanā lieto saskaņā ar instrukcijā un marķējumā norādītajiem lietošanas nosacījumiem, novēršot nevēlamu mijiedarbību starp ārstniecisko premiksu, barības piedevām vai citām dzīvnieku barības sastāvdaļām.

18. Veterinārārsts pārliecinās, vai ārstnieciskās barības ražošanā un dzīvnieku ēdināšanā lietotā dzīvnieku barība nesatur kokcidiostatu un histomonostatu aktīvās vielas, kas ir ārstnieciskā premiksa sastāvā.

19. Uz ārstnieciskās barības iepakojuma vai konteinera ir skaidra norāde "Ārstnieciskā dzīvnieku barība", ja šī norāde nav ietverta dzīvnieku barības nosaukumā.

20. Ārstniecisko premiksu un ārstniecisko barību glabā atsevišķi īpaši šim nolūkam paredzētā telpā vai norobežotā telpas daļā, vai šādu produktu glabāšanai paredzētos hermētiskos konteineros. Ārstniecisko premiksu glabā atbilstoši ārstnieciskā premiksa marķējumā vai lietošanas instrukcijā norādītajām prasībām.

21. Ja ārstniecisko barību tiešajam patērētājam piegādā autocisternā vai konteinerā, marķējumā vai uz iepakojuma norādāmās ziņas atļauts ietvert pavaddokumentā.

22. Ja ārstniecisko barību laiž tirgū autocisternā vai konteinerā, to pirms atkārtotas lietošanas iztīra, lai novērstu dzīvnieku barības nevēlamu mijiedarbību vai piesārņojumu ar veterinārajām zālēm.

23. Ārstnieciskās barības ražotājs ārstnieciskā premiksa dienas devu pievieno vismaz pusei no dzīvniekam nepieciešamās barības dienas devas. Atgremotājiem paredzēto ārstnieciskā premiksa dienas devu pievieno vismaz pusei no dzīvniekam nepieciešamās minerālvielas nesaturošas barības dienas devas.

24. Dzīvnieka īpašnieks vai turētājs saskaņā ar pieprasījumā minētajiem veterinārārsta norādījumiem ārstniecisko barību izbaro dzīvniekiem, no kuriem iegūst dzīvnieku izcelsmes pārtikas produktus.

25. Ārstnieciskā barība, kas importēta no valsts, kura nav Eiropas Savienības dalībvalsts, atbilst prasībām, kas noteiktas normatīvajos aktos par dzīvnieku barības kravu kontroles kārtību uz valsts robežas, brīvajās zonās, brīvajās un muitas noliktavās.

III. Prasības dzīvnieku diētiskajai barībai

26. Diētisko barību atļauts ražot un laist tirgū, ja tā atbilst prasībām, kas noteiktas Eiropas Parlamenta un Padomes 2009.gada 13.jūlija Regulā (EK) Nr.767/2009 par barības laišanu tirgū un lietošanu un ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr.1831/2003 un atceļ Padomes Direktīvu 79/373/EEK, Komisijas Direktīvu 80/511/EEK, Padomes Direktīvas 82/471/EEK, 83/228/EEK, 93/74/EEK, 93/113/EK un 96/25/EK un Komisijas Lēmumu 2004/217/EK, kā arī šo noteikumu 2.pielikumā.

27. Ja šo noteikumu 2.pielikumā minētajā barības paredzamajā lietojumā ir norādītas vairākas dzīvnieku barības specifiskās īpašības, diētiskās barības ražotājs:

27.1. dzīvnieku barības receptūrā norāda vismaz vienu attiecīgo dzīvnieku barības maisījuma sastāvdaļu, kas nosaka specifiskās īpašības;

27.2. dzīvnieku barības marķējumā norāda vismaz vienu attiecīgo dzīvnieku barības specifisko īpašību.

28. Ja kāda barības sastāvdaļa ir obligāti deklarējama marķējumā, diētiskās barības ražotājs marķējumā precīzi norāda attiecīgās sastāvdaļas nosaukumu atbilstoši šo noteikumu 2.pielikumam.

29. Marķējumā norāda diētiskās barības ieteicamo lietošanas ilgumu – laiku, kas nepieciešams, lai sasniegtu barības lietošanas mērķi, kas minēts šo noteikumu 2.pielikumā. Pēc konsultēšanās ar veterinārārstu drīkst noteikt īsāku diētiskās barības lietošanas ilgumu, nekā norādīts šo noteikumu 2.pielikumā.

IV. Noslēguma jautājums

30. Noteikumi stājas spēkā 2010.gada 1.septembrī.

Informatīva atsauce uz Eiropas Savienības direktīvām

Noteikumos iekļautas tiesību normas, kas izriet no:

1) Padomes 1990.gada 26.marta Direktīvas 90/167/EEK, ar ko izklāsta nosacījumus, kuri Kopienā reglamentē ārstnieciskās dzīvnieku barības pagatavošanu, laišanu tirgū un lietošanu;

2) Komisijas 2008.gada 9.janvāra Direktīvas 2008/4/EK, ar kuru groza Direktīvu 94/39/EK attiecībā uz barību, kas paredzēta piena triekas riska mazināšanai;

3) Komisijas 2008.gada 5.marta Direktīvas 2008/38/EK, ar ko izveido tādas dzīvnieku barības paredzēto lietojumu sarakstu, kas paredzēta īpašiem barošanas mērķiem;

4) Komisijas 2008.gada 30.jūlija Direktīvas 2008/82/EK, ar ko groza Direktīvu 2008/38/EK attiecībā uz barību, kas paredzēta nieru darbības uzlabošanai hroniskas nieru mazspējas gadījumā.

Ministru prezidents V.Dombrovskis

Zemkopības ministrs J.Dūklavs 

1.pielikums
Ministru kabineta
2010.gada 24. augustā
noteikumiem Nr.799

Dzīvnieku ārstnieciskās barības pieprasījums

Šo pieprasījumu nedrīkst izmantot atkārtoti

1. Praktizējošs veterinārārsts  
 

(vārds, uzvārds, sertifikāta numurs)

2. Dzīvnieku ārstnieciskās barības ražotājs vai izplatītājs:
2.1. nosaukums un reģistrācijas numurs Uzņēmumu reģistrā  
2.2. adrese
3. Dzīvnieku īpašnieks (turētājs):
3.1. vārds un uzvārds vai nosaukums  
3.2. adrese  
4. Dzīvnieku suga  

5. Dzīvnieka identifikācijas numurs* ________________________

6. Dzīvnieku skaits  
7. Ganāmpulka reģistrācijas numurs  
8. Dzīvnieku slimības diagnoze  
9. Ārstnieciskais premikss  
 

(veterināro zāļu reģistrācijas numurs un nosaukums)

 

10. Dzīvnieku ārstnieciskā barība:
10.1. apraksts  
10.2. daudzums   kg
10.3. procentuālais daudzums dienas devā    
10.4. dienas deva vienam dzīvniekam   kg
10.5. lietošanas norādījumi  
10.6. īpaši norādījumi (piemēram, kontrindikācijas, blaknes)  
 
 
11. Ierobežojumi ārstēto dzīvnieku produkcijas izmantošanā  

 

12. Pieprasījums derīgs līdz 20___.gada ____. _________

20___.gada ____. _________  
 

(veterinārārsta paraksts)

Z.v.

Piezīmes.

1. * Norāda, ja ārstnieciskā barība paredzēta konkrētam ganāmpulka dzīvniekam.

2. Dokumenta rekvizītus "datums", "paraksts" un "zīmoga vieta (z.v.)" neaizpilda, ja elektroniskais dokuments ir noformēts atbilstoši normatīvajiem aktiem par elektronisko dokumentu noformēšanu.

Zemkopības ministrs J.Dūklavs 

2.pielikums
Ministru kabineta
2010.gada 24.augusta
noteikumiem Nr.799

Dzīvnieku diētiskās barības paredzamā lietojuma saraksts

Nr.p.k.

Barības paredzamais lietojums

Barības specifiskās īpašības

Dzīvnieku suga vai grupa

Marķējumā obligāti deklarējamās vielas

Ieteicamais lietošanas ilgums

Citi norādījumi

1

2

3

4

5

6

7

1. Uzlabo nieru darbību hroniskas nieru mazspējas gadījumā1 Zems fosfora saturs un ierobežots olbaltumvielu saturs, bet augsta kvalitāte Suņi un kaķi Olbaltumvielu avots (avoti)

Kalcijs

Fosfors

Kālijs

Nātrijs

Galveno taukskābju saturs, ja tādas ir pievienotas

Sākumā – līdz 6 mēnešiem2 Uz iepakojuma, konteinera vai marķējumā norāda: "Pirms lietošanas ieteicams konsultēties ar veterinārārstu".

Lietošanas pamācībā norāda: "Brīvi pieejamā vietā novietot svaigu dzeramo ūdeni"

Samazināta fosfora absorbcija, iekļaujot lantāna karbonāta oktahidrātu Pieauguši kaķi Olbaltumvielu avots (avoti)

Kalcijs

Fosfors

Kālijs

Nātrijs

Lantāna karbonāta oktahidrāts

Galveno taukskābju saturs, ja tādas ir pievienotas

Sākumā – līdz 6 mēnešiem2 Uz iepakojuma, trauka vai marķējumā norāda: "Pirms lietošanas vai pirms lietošanas laika pagarināšanas ieteicams konsultēties ar veterinārārstu".

Lietošanas pamācībā norāda: "Brīvi pieejamā vietā novietot svaigu dzeramo ūdeni"

2. Šķīdina struvītu akmeņus3 Skābina urīnu. Zems magnija saturs un ierobežots olbaltumvielu saturs (lietot tikai augstas kvalitātes olbaltumvielas) Suņi Olbaltumvielas un to izcelsme

Kalcijs

Fosfors

Nātrijs

Magnijs

Kālijs

Hlorīdi

Sērs

Urīnu skābinošas vielas

5–12 nedēļas Lietošanas pamācībā norāda:

"Brīvi pieejamā vietā novietot svaigu dzeramo ūdeni"

Uz iepakojuma, konteinera vai marķējumā norāda:

"Pirms lietošanas ieteicams konsultēties ar veterinārārstu"

Skābina urīnu. Zems magnija saturs Kaķi Kalcijs

Fosfors

Nātrijs

Magnijs

Kālijs

Hlorīdi

Sērs

Kopējais taurīna daudzums

Urīnu skābinošas vielas

   
3. Samazina struvītu akmeņu recidīvu3 Skābina urīnu un satur vidēji daudz magnija Suņi un kaķi Kalcijs

Fosfors

Nātrijs

Magnijs

Kālijs

Hlorīdi

Sērs

Urīnu skābinošas vielas

Līdz 6 mēnešiem Uz iepakojuma, konteinera vai marķējumā norāda:

"Pirms lietošanas ieteicams konsultēties ar veterinārārstu"

4. Samazina urātu akmeņu veidošanos Satur nelielu purīna bāzes daudzumu un ierobežotu olbaltumvielu daudzumu (lietot tikai augstas kvalitātes olbaltumvielas) Suņi un kaķi Olbaltumvielas un to izcelsme Līdz 6 mēnešiem.

Ja ir neatgriezeniski urīnskābes vielmaiņas traucējumi – visu dzīvnieka mūžu

Uz iepakojuma, konteinera vai marķējumā norāda:

"Pirms lietošanas ieteicams konsultēties ar veterinārārstu"

5. Samazina oksalātu veidošanos Satur nelielu kalcija un D vitamīna daudzumu.

Palielina urīna sārmainību

Suņi un kaķi Fosfors

Kalcijs

Nātrijs

Magnijs

Kālijs

Sērs

Kopējais D vitamīna daudzums

Hidroksiprolīns

Vielas, kas palielina urīna sārmainību

Ne ilgāk kā 6 mēnešus Uz iepakojuma, konteinera vai marķējumā norāda:

"Pirms lietošanas ieteicams konsultēties ar veterinārārstu"

6. Samazina cistīna akmeņu veidošanos Satur nelielu olbaltumvielu un vidēji lielu sēra aminoskābju daudzumu. Palielina urīna sārmainību Suņi un kaķi Kopējais sēra aminoskābju daudzums

Nātrijs

Kālijs

Hlorīdi

Sērs

Vielas, kas palielina urīna sārmainību

Sākumā – līdz gadam Uz iepakojuma, konteinera vai marķējumā norāda:

"Pirms lietošanas vai pirms lietošanas laika pagarināšanas ieteicams konsultēties ar veterinārārstu"

7. Samazina barības un barības sastāvdaļu nepanesību4 Satur augstas kvalitātes:

1) olbaltumvielas

un (vai)

2) ogļhidrātus

Suņi un kaķi 1) Olbaltumvielas un to izcelsme. Svarīgākās taukskābes (ja pievienotas)

2) Ogļhidrāti un to izcelsme. Svarīgākās taukskābes (ja pievienotas)

3–8 nedēļas.

Ja barības nepanesība pāriet, barību var lietot neierobežotu laiku

 
8. Samazina akūtus zarnu uzsūkšanās spēju traucējumus Satur paaugstinātu elektrolītu daudzumu un labi sagremojamas sastāvdaļas Suņi un kaķi Labi sagremojamas sastāvdaļas, ja iespējams, to apstrādes tehnoloģija

Nātrijs

Kālijs

Gļotvielas un to izcelsme (ja pievienotas)

1–2 nedēļas Uz iepakojuma, konteinera vai marķējumā norāda:

"Pirms lietošanas ieteicams konsultēties ar veterinārārstu" un "Lietot akūtas diarejas gadījumā un atveseļošanās periodā"

9. Kompensē gremošanas sistēmas darbības traucējumus5 Satur labi sagremojamas barības sastāvdaļas un nelielu tauku daudzumu Suņi un kaķi Labi sagremojamas sastāvdaļas, ja iespējams, to apstrādes tehnoloģija 3–12 nedēļas.

Ja ir hroniska aizkuņģa dziedzera nepietiekamība, lieto visu dzīvnieka mūžu

Uz iepakojuma, konteinera vai marķējumā norāda:

"Pirms lietošanas ieteicams konsultēties ar veterinārārstu"

10. Uztur sirds funkcijas, ja ir hroniska sirds nepietiekamība Satur nelielu nātrija daudzumu un palielinātu kālija un nātrija attiecību Suņi un kaķi Nātrijs

Kālijs

Magnijs

Sākumā – ne ilgāk kā 6 mēnešus Uz iepakojuma, konteinera vai marķējumā norāda:

"Pirms lietošanas vai pirms lietošanas laika pagarināšanas ieteicams konsultēties ar veterinārārstu"

11. Regulē glikozes līmeni (Diabetes mellitus) Satur nelielu daudzumu glikozi veidojošu ogļhidrātu Suņi un kaķi Ogļhidrāti un to izcelsme

Ogļhidrātu iegūšanas tehnoloģija (ja iespējams)

Ciete

Kopējais cukura daudzums

Fruktoze (ja pievienota)

Svarīgāko taukskābju sastāvs (ja pievienotas)

Taukskābes (ja pievienotas) un to izcelsme

Sākumā – ne ilgāk kā 6 mēnešus Uz iepakojuma, konteinera vai marķējumā norāda:

"Pirms lietošanas vai pirms lietošanas laika pagarināšanas ieteicams konsultēties ar veterinārārstu"

12. Uztur aknu funkcijas, ja ir hroniska aknu nepietiekamība Satur vidēji daudz augstas kvalitātes proteīnu, daudz svarīgāko taukskābju un daudz labi sagremojamu ogļhidrātu Suņi Olbaltumvielas un to izcelsme

Proteīni un to izcelsme

Svarīgākās taukskābes

Nātrijs

Kopējais vara daudzums

Sākumā – līdz 6 mēnešiem Uz iepakojuma, trauka vai marķējumā norāda:

"Pirms lietošanas vai pirms lietošanas laika pagarināšanas ieteicams konsultēties ar veterinārārstu".

Lietošanas pamācībā norāda: "Brīvi pieejamā vietā novietot svaigu dzeramo ūdeni"

Satur vidēji daudz augstas kvalitātes proteīnu, daudz svarīgāko taukskābju Kaķi Olbaltumvielas un to izcelsme

Proteīni un to izcelsme

Nātrijs

Kopējais vara daudzums

Sākumā – līdz 6 mēnešiem Uz iepakojuma, trauka vai marķējumā norāda:

"Pirms lietošanas vai pirms lietošanas laika pagarināšanas ieteicams konsultēties ar veterinārārstu".

Lietošanas pamācībā norāda: "Brīvi pieejamā vietā novietot svaigu dzeramo ūdeni"

Satur vidēji daudz augstas kvalitātes olbaltumvielu, vidēji daudz tauku, daudz svarīgāko taukskābju Kaķi Olbaltumvielas un to izcelsme Svarīgākās taukskābes

Nātrijs

Kopējais vara daudzums

   
13. Regulē tauku apmaiņu, ja ir hiperlipidēmija Satur nelielu tauku daudzumu un lielu svarīgāko taukskābju daudzumu Suņi un kaķi Svarīgāko taukskābju sastāvs, n-3 taukskābes daudzums (ja pievienota) Sākumā – līdz 2 mēnešiem Uz iepakojuma, konteinera vai marķējumā norāda:

"Pirms lietošanas vai pirms lietošanas laika pagarināšanas ieteicams konsultēties ar veterinārārstu"

14. Samazina vara daudzumu aknās Satur nelielu vara daudzumu Suņi Kopējais vara daudzums Sākumā – līdz 6 mēnešiem Uz iepakojuma, konteinera vai marķējumā norāda:

"Pirms lietošanas vai pirms lietošanas laika pagarināšanas ieteicams konsultēties ar veterinārārstu"

15. Samazina ķermeņa lieko svaru Maza enerģētiskā vērtība Suņi un kaķi Enerģētiskā vērtība Līdz optimālās ķermeņa masas sasniegšanai Lietošanas pamācībā iesaka nepieciešamo dienas devu
16. Nodrošina normālas ēdināšanas atjaunošanos, veicina dzīvnieka izveseļošanos6 Augsta enerģētiskā vērtība, palielināts svarīgāko barības sastāvdaļu daudzums un liels labi sagremojamu sastāvdaļu daudzums Suņi un kaķi Labi sagremojamas sastāvdaļas, to apstrādes veids (ja iespējams)

Enerģētiskā vērtība, n-3 taukskābes un n-6 taukskābes daudzums (ja pievienotas)

Līdz atjaunojusies normāla ēdināšana un dzīvnieks izveseļojies Ja barību ievada pa caurulīti, uz iepakojuma, konteinera vai marķējumā norāda:

"Lietot tikai veterinārārsta uzraudzībā"

17. Uztur ādas funkcijas, ja ir dermatoze un pārmērīga spalvu izkrišana Augsts galveno taukskābju saturs Suņi un kaķi Galveno taukskābju saturs Līdz 2 mēnešiem Uz iepakojuma, konteinera vai marķējumā norāda:

"Pirms lietošanas ieteicams konsultēties ar veterinārārstu"

18. Samazina piena triekas risku 1) Zems kalcija saturs Slaucamas govis 1) Kalcijs

Fosfors

Magnijs

1–4 nedēļas pirms atnešanās Lietošanas pamācībā norāda: "Pēc atnešanās lietošanu pārtraukt"
un (vai)

2) Zema katjonu un anjonu attiecība

  2) Kalcijs

Fosfors

Nātrijs

Kālijs

Hlorīdi

Sērs

1–4 nedēļas pirms atnešanās Lietošanas pamācībā norāda: "Pēc atnešanās lietošanu pārtraukt"
vai

3) Augsts ceolīta saturs (sintētiskais nātrija alumīnija silikāts)

  3) Sintētiskā nātrija un alumīnija silikāta saturs 2 nedēļas pirms atnešanās Lietošanas pamācībā norāda:

"Barības daudzums jāierobežo, lai nodrošinātu, ka nepārsniedz dienas devu 500 g nātrija alumīnija silikāta vienam dzīvniekam" un "Pēc atnešanās lietošanu pārtraukt"

vai

4) Augsts kalcija saturs plaši pieejamu kalcija sāļu veidā

  4) Kopējais kalcija saturs, kalcija avoti un atbilstošais daudzums No atnešanās priekšvēstnešiem līdz 2 dienām pēc atnešanās Uz iepakojuma, trauka vai marķējumā norāda lietošanas pamācību, kā arī tekstu: "Pirms lietošanas ieteicams konsultēties ar veterinārārstu"
19. Samazina ketozes risku7, 8 Sastāvdaļas, kas ir glikogēna enerģijas avots Slaucamas govis, aitas Sastāvdaļas, kas ir glikogēna enerģijas avots, un to izcelsme

Propān-1,2-diols (ja pievienots kā glikozes prekursors)

Glicerīns (ja pievienots kā glikozes prekursors)

3–6 nedēļas pēc govs atnešanās9

Pēdējās 6 nedēļas pirms aitas atnešanās un pirmās 3 nedēļas pēc atnešanās10

 
20. Samazina ganību tetānijas risku Palielināts magnija un viegli izmantojamu ogļhidrātu daudzums, vidēji daudz olbaltumvielu un neliels kālija daudzums Atgremotāji Ciete

Kopējais cukura daudzums

Magnijs

Nātrijs

Kālijs

3–10 nedēļas zāles straujas augšanas periodā Lietošanas pamācībā norāda dienas devu un nepieciešamo šķiedrvielu un viegli izmantojamu enerģijas avotu daudzumu.

Barībai, kas paredzēta aitām, uz iepakojuma, konteinera vai marķējumā norāda:

"Paredzēts aitām laktācijas periodā"

21. Samazina acidozes risku Neliels daudzums viegli fermentējamu ogļhidrātu un liela buferizācijas spēja Atgremotāji Ciete

Kopējais cukura daudzums

Līdz 2 mēnešiem11 Lietošanas pamācībā norāda dienas devu un nepieciešamo šķiedrvielu un viegli izmantojamu enerģijas avotu daudzumu.

Barībai, kas paredzēta slaucamām govīm, uz iepakojuma, konteinera vai marķējumā norāda:

"Paredzēts augstražīgām govīm laktācijas periodā".

Barībai, kas paredzēta nobarojamiem atgremotājiem, uz iepakojuma, konteinera vai marķējumā norāda:

"Paredzēts intensīvai ... 12 nobarošanai"

22. Stabilizē ūdens un elektrolītu līdzsvaru Pārsvarā satur elektrolītus un viegli izmantojamus ogļhidrātus Teļi

Sivēni

Jēri

Kazlēni

Kumeļi

Ogļhidrāti un to izcelsme

Nātrijs

Kālijs

Hlorīdi

No 1. līdz 7.dzīves dienai (no 1. līdz 3.dzīves dienai, ja ēdina tikai ar šo barību) Uz iepakojuma, konteinera vai marķējumā norāda:

"Gremošanas darbības traucējumu (diarejas) riska gadījumā pirms lietošanas slimības vai atveseļošanās periodā ieteicams konsultēties ar veterinārārstu"

23. Samazina urīnakmeņu veidošanās risku Samazina fosfora un magnija daudzumu.

Skābina urīnu

Atgremotāji Kalcijs

Fosfors

Nātrijs

Magnijs

Kālijs

Hlorīdi

Sērs

Urīnu skābinošas vielas

Līdz 6 nedēļām Uz iepakojuma, konteinera vai marķējumā norāda:

"Paredzēts intensīvai jaundzīvnieku ēdināšanai".

Lietošanas pamācībā norāda:

"Brīvi pieejamā vietā novietot svaigu dzeramo ūdeni"

24. Samazina stresa reakcijas 1) Palielināts magnija daudzums

un (vai)

2) Labi sagremojamas sastāvdaļas

Cūkas 1) Magnijs

2) Labi sagremojamas sastāvdaļas, to apstrādes veids (ja iespējams), n-3 taukskābes (ja pievienotas)

1–7 dienas Lietošanas pamācībā norāda, kuros gadījumos barība lietojama
25. Stabilizē fizioloģisku gremošanas procesu Mazas buferizācijas spējas un labi sagremojamas sastāvdaļas Sivēni Labi sagremojamas sastāvdaļas, to apstrādes veids (ja iespējams)

Buferizācijas spējas

Savelkošas vielas un to izcelsme (ja pievienotas)

Gļotas veidojošas vielas un to izcelsme (ja pievienotas)

2–4 nedēļas Uz iepakojuma, konteinera vai marķējumā norāda:

"Gremošanas darbības traucējumu (diarejas) riska vai saslimšanas gadījumā vai atveseļošanās periodā"

26. Stabilizē fizioloģisku gremošanas procesu Labi sagremojamas sastāvdaļas Cūkas Labi sagremojamas sastāvdaļas, to apstrādes veids (ja iespējams)

Savelkošas vielas un to izcelsme (ja pievienotas)

Gļotas veidojošas vielas un to izcelsme (ja pievienotas)

   
27. Samazina aizcietējumu rašanās iespēju Sastāvdaļas, kas stimulē zarnu darbību Sivēnmātes Sastāvdaļas, kas stimulē zarnu darbību 10–14 dienas pirms un 10–14 dienas pēc atnešanās  
28. Samazina iespēju saslimt ar aknu aptaukošanās sindromu (fetty liver syndrom) Zems enerģijas līmenis.

Paaugstināts no taukiem metabolizētās enerģijas līmenis.

Palielināts nepiesātināto taukskābju daudzums

Dējējvistas Enerģētiskā vērtība

No taukiem metabolizētās enerģijas procentuālais daudzums

Nepiesātināto taukskābju daudzums

Līdz 12 nedēļām  
29. Kompensē gremošanas traucējumus Samazināts piesātināto taukskābju daudzums.

Palielināts taukos šķīstošo vitamīnu daudzums

Mājputni (izņemot zosis un baložus) Piesātināto taukskābju procentuālā attiecība pret kopējo taukskābju daudzumu

Kopējais A vitamīns

Kopējais D vitamīns

Kopējais E vitamīns

Kopējais K vitamīns

Pirmās 2 nedēļas pēc izšķilšanās  
30. Kompensē hroniskus tievo zarnu darbības traucējumus Labi sagremojami ogļhidrāti, olbaltumvielas un tauki Zirgi13 Labi sagremojami ogļhidrāti, olbaltumvielas un tauki, to apstrādes veids (ja iespējams) Sākumā – līdz 6 mēnešiem Lietošanas pamācībā norāda, kuros gadījumos barība lietojama, kā arī lietošanas veidus un to, vai barība lietojama vairākās nelielās ēdienreizēs.

Uz iepakojuma, konteinera vai marķējumā norāda:

"Pirms lietošanas vai pirms lietošanas laika pagarināšanas ieteicams konsultēties ar veterinārārstu"

31. Kompensē hroniskus resno zarnu darbības traucējumus Labi sagremojamas kokšķiedras Zirgi Kokšķiedras un to izcelsme, n-3 taukskābes (ja pievienotas) Sākumā – līdz 6 mēnešiem Lietošanas pamācībā norāda, kuros gadījumos barība lietojama un lietošanas veidus.

Uz iepakojuma, konteinera vai marķējumā norāda:

"Pirms lietošanas vai pirms lietošanas laika pagarināšanas ieteicams konsultēties ar veterinārārstu"

32. Samazina stresa reakcijas Labi sagremojamas sastāvdaļas Zirgi Magnijs

Labi sagremojamas sastāvdaļas, to apstrādes veids (ja iespējams), n-3 taukskābes (ja pievienotas)

2–4 nedēļas Lietošanas pamācībā norāda, kuros gadījumos barība lietojama
33. Kompensē zaudētos elektrolītus pastiprinātas svīšanas gadījumā Pārsvarā elektrolīti un viegli absorbējami ogļhidrāti Zirgi Kalcijs

Nātrijs

Magnijs

Kālijs

Hlorīdi

Glikoze

1–3 dienas Lietošanas pamācībā norāda, kuros gadījumos barība lietojama.

Ja diētiskā barība ir nozīmīga dienas devas sastāvdaļa, norāda, kā kompensēt strauju barības veida maiņu. Jābūt arī norādei

"Brīvi pieejamā vietā novietot svaigu dzeramo ūdeni"

34. Normālas ēdināšanas atjaunošanai, veicina dzīvnieka izveseļošanos Augstā koncentrācijā svarīgākās barības vielas un labi sagremojamas sastāvdaļas Zirgi Labi sagremojamas sastāvdaļas un to apstrādes veids (ja iespējams), n-3 taukskābes un n-6 taukskābes (ja pievienotas) Līdz atjaunojusies normāla ēdināšana un dzīvnieks izveseļojies Lietošanas pamācībā norāda, kuros gadījumos barība lietojama.

Ja barību ievada pa caurulīti, uz iepakojuma, konteinera vai marķējumā norāda:

"Lietot tikai veterinārārsta uzraudzībā"

35. Uztur aknu funkcijas, ja ir hroniska aknu nepietiekamība Satur nelielu daudzumu augstas kvalitātes olbaltumvielu un labi sagremojamus ogļhidrātus Zirgi Olbaltumvielas un to izcelsme

Labi sagremojami ogļhidrāti un to apstrādes veids (ja iespējams)

Metionīns

Holīns

n-3 taukskābes (ja pievienotas)

Sākumā – līdz 6 mēnešiem Lietošanas pamācībā norāda ēdināšanas veidu, piemēram, nelielās porcijās vairākas reizes dienā. Uz iepakojuma, konteinera vai marķējumā norāda:

"Pirms lietošanas vai pirms lietošanas laika pagarināšanas ieteicams konsultēties ar veterinārārstu"

36. Uztur nieru funkcijas hroniskas nieru mazspējas gadījumā Satur nelielu daudzumu augstas kvalitātes olbaltumvielu un fosforu Zirgi Olbaltumvielas un to izcelsme

Kalcijs

Fosfors

Kālijs

Magnijs

Nātrijs

Sākumā – ne ilgāk kā 6 mēnešus Uz iepakojuma, konteinera vai marķējumā norāda:

"Pirms lietošanas vai pirms lietošanas laika pagarināšanas ieteicams konsultēties ar veterinārārstu".

Lietošanas pamācībā norāda:

"Brīvi pieejamā vietā novietot svaigu dzeramo ūdeni"


Piezīmes.

Ražotājs var ieteikt lietot arī īslaicīgas nieru mazspējas gadījumā.

2 Ja barība paredzēta dzīvniekiem īslaicīgas nieru mazspējas gadījumā, ieteicamais lietošanas ilgums ir 2–4 nedēļas.

3 Pilnībā nodrošina diētu, kas nepieciešama, ja kaķim ir urīnsistēmas lejasdaļas slimība vai kaķu uroloģiskais sindroms.

4 Vārdus "Barība un barības sastāvdaļas" drīkst aizstāt ar konkrētas barības vai barības sastāvdaļu nosaukumu.

5 Atļauts norādīt arī: "Eksokrīna aizkuņģa dziedzera nepietiekamība".

6 Ja barība paredzēta kaķiem, atļauts norādīt: "Aknu lipidoze kaķiem".

7 Terminu "ketoze" var aizstāt ar terminu "acetonēmija".

8 Atļauts norādīt: "Lietot atveseļošanās procesā pēc ketozes".

9 Slaucamām govīm.

10 Aitām.

11 Slaucamām govīm: "Lietot ne ilgāk kā divus mēnešus pēc laktācijas sākuma".

12 Norādīt atgremotāju sugu.

13 Ja barība paredzēta veciem dzīvniekiem, norāda dzīvnieku kategoriju: "Veciem ...".

Zemkopības ministrs J.Dūklavs

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!