Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Sapratu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ministru kabineta 2010. gada 8. jūnija noteikumi Nr. 514 "Bīstamu kravu pārvadāšanai paredzēto transportlīdzekļu vadītāja tiesību iegūšanas kārtība un vadītāja apliecības izsniegšanas, apmaiņas un atjaunošanas kārtība". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 16.06.2010., Nr. 95 https://www.vestnesis.lv/ta/id/211866

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ministru kabineta rīkojums Nr.329

Par finanšu līdzekļu piešķiršanu no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem"

Vēl šajā numurā

16.06.2010., Nr. 95

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Ministru kabinets

Veids: noteikumi

Numurs: 514

Pieņemts: 08.06.2010.

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Ministru kabineta noteikumi Nr.514

Rīgā 2010.gada 8.jūnijā (prot. Nr.30 17.§)

Bīstamu kravu pārvadāšanai paredzēto transportlīdzekļu vadītāja tiesību iegūšanas kārtība un vadītāja apliecības izsniegšanas, apmaiņas un atjaunošanas kārtība

Izdoti saskaņā ar Ceļu satiksmes likuma 22.panta 2.1 daļu un likuma
"Par reglamentētajām profesijām un profesionālās kvalifikācijas atzīšanu"
18.panta pirmās daļas 2.punktu

I. Vispārīgie jautājumi

1. Noteikumi nosaka minimālās prasības, lai iegūtu transportlīdzekļu vadītāja tiesības bīstamu kravu pārvadāšanai, kārtību, kādā Latvijā iegūst transportlīdzekļu vadītāja tiesības bīstamu kravu pārvadāšanai, kā arī vadītāja apliecības (turpmāk – apliecība) izsniegšanas, apmaiņas un atjaunošanas kārtību.

2. Apliecība (1.pielikums) ir dokuments ar tajā iestrādātiem pretviltošanas elementiem, kuru izsniedz personai, pamatojoties uz iegūtajām tiesībām pārvadāt noteiktas klases bīstamās kravas cisternās vai citos transportlīdzekļos. Bīstamo kravu klases, kuras persona nedrīkst pārvadāt, apliecībā tiek svītrotas.

3. Apliecību izsniedz, apmaina un atjauno valsts akciju sabiedrība "Ceļu satiksmes drošības direkcija" (turpmāk – CSDD).

4. Personai var būt tikai viena derīga apliecība. Par spēkā esošu tiek uzskatīta tā apliecība, kas personai izsniegta pēdējā.

5. Saņemot apliecību, iepriekšējo apliecību (ja tāda ir) nodod CSDD.

6. Apliecības derīguma termiņš ir pieci gadi, izņemot šo noteikumu 18.punktā minēto gadījumu.

7. Pirms apliecības saņemšanas, kā arī pirms bīstamu kravu pārvadāšanai paredzēto transportlīdzekļu vadītāja kvalifikācijas eksāmena kārtošanas persona uzrāda mehānisko transportlīdzekļu vadītāja apliecību.

8. Aizliegts izsniegt apliecību personai, kurai:

8.1. atņemtas transportlīdzekļu vadīšanas tiesības;

8.2. ir spēkā transportlīdzekļu vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegums;

8.3. konstatētas medicīniskas pretindikācijas transportlīdzekļu vadīšanai.

II. Bīstamu kravu pārvadāšanai paredzēto transportlīdzekļu vadītāja tiesību iegūšana

9. Kārtot eksāmenus, lai iegūtu transportlīdzekļu vadītāja tiesības bīstamu kravu pārvadāšanai, var persona, kura atbilst šādām minimālajām prasībām:

9.1. tā pastāvīgi dzīvo vai tai ir tiesības uzturēties Latvijā;

9.2. tai ir vismaz B kategorijas transportlīdzekļu vadīšanas tiesības;

9.3. uz to neattiecas šo noteikumu 8.punktā minētie ierobežojumi.

10. Lai iegūtu tiesības pārvadāt bīstamās kravas (izņemot 1. un 7.klases kravas) iepakojumos vai beztaras pārvadājumos un saņemtu attiecīgu apliecību, persona apgūst pamatapmācības kursu (2.pielikums) un nokārto atbilstošu eksāmenu.

11. Lai iegūtu tiesības pārvadāt bīstamās kravas autocisternās, transportlīdzekļos ar noņemamām cisternām, baterijtransportlīdzekļos, kuru kopējais tilpums pārsniedz 1000 litru, cisternkonteineros, portatīvajās (multimodālajās) cisternās, kā arī daudzelementu gāzes konteineros, kuru individuālais tilpums pārsniedz 3000 litru, un saņemtu attiecīgu apliecību, persona apgūst pamatapmācības kursu un papildapmācības kursu par cisternu pārvadājumiem atbilstoši šo noteikumu 2.pielikumam un nokārto atbilstošu eksāmenu.

12. Lai iegūtu tiesības pārvadāt 1.klases kravas un saņemtu attiecīgu apliecību, persona apgūst pamatapmācības kursu un papildapmācības kursu par 1.klases kravu pārvadāšanu atbilstoši šo noteikumu 2.pielikumam un nokārto atbilstošu eksāmenu.

13. Lai iegūtu tiesības pārvadāt 7.klases kravas un saņemtu attiecīgu apliecību, persona apgūst pamatapmācības kursu un papildapmācības kursu par 7.klases kravu pārvadāšanu atbilstoši šo noteikumu 2.pielikumam un nokārto atbilstošu eksāmenu.

14. Lai persona, kura ieguvusi tiesības pārvadāt bīstamās kravas (izņemot 1. un 7.klases kravas) iepakojumos vai beztaras pārvadājumos, iegūtu tiesības pārvadāt bīstamās kravas autocisternās, transportlīdzekļos ar noņemamām cisternām, baterijtransportlīdzekļos, kuru kopējais tilpums pārsniedz 1000 litru, cisternkonteineros, portatīvajās (multimodālajās) cisternās, kā arī daudzelementu gāzes konteineros, kuru individuālais tilpums pārsniedz 3000 litru, un saņemtu apliecību ar attiecīgām atzīmēm, tā apgūst papildapmācības kursu par cisternu pārvadājumiem atbilstoši šo noteikumu 2.pielikumam un nokārto atbilstošu eksāmenu.

15. Lai persona, kura ieguvusi tiesības pārvadāt bīstamās kravas (izņemot 1. un 7.klases kravas) iepakojumos vai beztaras pārvadājumos, iegūtu tiesības pārvadāt 1. vai 7.klases kravas un saņemtu apliecību ar attiecīgām atzīmēm, tā apgūst papildapmācības kursu attiecīgi par 1. vai 7.klases kravu pārvadāšanu atbilstoši šo noteikumu 2.pielikumam un nokārto atbilstošu eksāmenu.

16. Lai persona, kura ieguvusi tiesības pārvadāt bīstamās kravas (izņemot 1. un 7.klases kravas) iepakojumos vai beztaras pārvadājumos un tiesības pārvadāt bīstamās kravas autocisternās, transportlīdzekļos ar noņemamām cisternām, baterijtransportlīdzekļos, kuru kopējais tilpums pārsniedz 1000 litru, cisternkonteineros, portatīvajās (multimodālajās) cisternās, kā arī daudzelementu gāzes konteineros, kuru individuālais tilpums pārsniedz 3000 litru, iegūtu tiesības pārvadāt 1. vai 7.klases kravas un saņemtu apliecību ar attiecīgām atzīmēm, tā apgūst papildapmācības kursu attiecīgi par 1. vai 7.klases kravu pārvadāšanu atbilstoši šo noteikumu 2.pielikumam, kā arī nokārto atbilstošu eksāmenu.

III. Apliecības maiņa un atjaunošana

17. Apliecības atjaunošana ir apliecības noformēšana nozaudētās, nozagtās vai iznīcinātās apliecības vietā, bet apliecības maiņa ir apliecības noformēšana izsniegtās apliecības vietā iepriekš neminētajos gadījumos.

18. Apliecību maina un atjauno personai, kura atbilst šādiem nosacījumiem:

18.1. tā pastāvīgi dzīvo vai tai ir tiesības uzturēties Latvijā;

18.2. uz to neattiecas šo noteikumu 8.punktā minētie ierobežojumi.

19. Lai apmainītu vai atjaunotu apliecību, kurai nav beidzies derīguma termiņš, uz termiņu, kas atbilst iepriekš izsniegtās apliecības derīguma termiņam, personai nav atkārtoti jāapgūst apmācības kursi un nav jākārto eksāmeni.

20. Lai apmainītu vai atjaunotu apliecību, kurai nav beidzies derīguma termiņš, uz termiņu, kas ir garāks par iepriekš izsniegtās apliecības derīguma termiņu, persona apgūst atkārtotās apmācības kursu (vismaz 24 stundu apjomā), kurā tiek sniegta jaunākā informācija par izmaiņām Eiropas valstu nolīgumā par bīstamo kravu starptautiskajiem pārvadājumiem ar autotransportu (turpmāk – ADR nolīgums), un nokārto atbilstošu eksāmenu.

21. Lai apmainītu vai atjaunotu apliecību, kurai beidzies derīguma termiņš, persona atkārtoti apgūst šo noteikumu 10., 11., 12. vai 13.punktā minēto apmācības kursu un nokārto atbilstošu eksāmenu.

IV. Eksāmena pieņemšanas kārtība

22. Eksāmenu pieņem CSDD.

23. Katrs pretendents eksāmenu kārto patstāvīgi bez citu personu palīdzības. Pretendents nedrīkst traucēt citus eksāmena kārtotājus. Pretendents eksāmenā kā palīgmateriālu drīkst lietot ADR nolīguma 5.4.3.nodaļas tekstā iekļauto rakstisko instrukciju.

24. Lai iegūtu šo noteikumu 10.punktā minētās tiesības un saņemtu attiecīgu apliecību, pretendents atbild uz 25 pamatapmācības kursa jautājumiem.

25. Lai iegūtu šo noteikumu 11.punktā minētās tiesības un saņemtu attiecīgu apliecību, pretendents atbild uz 25 pamatapmācības kursa jautājumiem un uz 15 papildapmācības kursa jautājumiem par cisternu pārvadājumiem.

26. Lai iegūtu šo noteikumu 12.punktā minētās tiesības un saņemtu attiecīgu apliecību, pretendents atbild uz 25 pamatapmācības kursa jautājumiem un uz 15 papildapmācības kursa jautājumiem par 1.klases kravu pārvadāšanu.

27. Lai iegūtu šo noteikumu 13.punktā minētās tiesības un saņemtu attiecīgu apliecību, pretendents atbild uz 25 pamatapmācības kursa jautājumiem un uz 15 papildapmācības kursa jautājumiem par 7.klases kravu pārvadāšanu.

28. Lai apmainītu vai atjaunotu apliecību šo noteikumu 20. vai 21.punktā minētajā gadījumā, pretendents atbild attiecīgi uz šo noteikumu 24., 25., 26. vai 27.punktā minētajiem jautājumiem.

29. Eksāmena atbilžu sniegšanai atvēlētais laiks par pamatapmācības kursu ir 45 minūtes, bet par papildapmācības kursu – 25 minūtes.

30. Eksāmens ir nokārtots, ja pretendents pamatapmācības kursa jautājumos ir pieļāvis ne vairāk par trim nepareizām atbildēm, bet papildapmācības kursa jautājumos – ne vairāk par divām nepareizām atbildēm.

31. Ja eksāmens nav nokārtots, eksāmenu var kārtot atkārtoti ne agrāk kā nākamajā dienā.

V. Noslēguma jautājums

32. Apliecības, kas izdotas līdz šo noteikumu spēkā stāšanās dienai, ir derīgas līdz tajās norādītā termiņa beigām.

Ministru prezidents V.Dombrovskis

Satiksmes ministra vietā – vides ministrs R.Vējonis 

1.pielikums
Ministru kabineta
2010.gada 8.jūnija
noteikumiem Nr.514

Bīstamu kravu pārvadāšanai paredzēto transportlīdzekļu vadītāja apliecības paraugs

Satiksmes ministra vietā – vides ministrs R.Vējonis 

2.pielikums
Ministru kabineta
2010.gada 8.jūnija
noteikumiem Nr.514

Bīstamu kravu pārvadāšanai paredzēto transportlīdzekļu vadītāju apmācības programmas

1. Pamatapmācības kurss

(kursa ilgums – 36 mācību stundas)

Nr.p.k.

Tēma

 1. Bīstamu kravu pārvadāšanas vispārīgie noteikumi
 2. Galvenie bīstamības veidi
 3. Apkārtējās vides aizsardzība, pārvadājot bīstamos atkritumus
 4. Dažādiem bīstamības veidiem atbilstošie drošības pasākumi
 5. Rīcība, ja noticis negadījums (piemēram, pirmā palīdzība, satiksmes drošība, individuālās aizsardzības līdzekļu lietošana)
 6. Pazīšanas un bīstamības zīmes, marķējumi
 7. Vadītāja rīcība bīstamu kravu pārvadāšanas laikā
 8. Transportlīdzekļa aprīkojums, tā nozīme un lietošana
 9. Jauktās iekraušanas aizliegumi
 10. Bīstamu kravu iekraušana un izkraušana
 11. Civiltiesiskā atbildība
 12. Multimodālie pārvadājumi
 13. Darbības ar iepakojumiem, iepakojumu izvietošana transportlīdzeklī
 14. Bīstamu kravu pārvadāšana tuneļos

2. Papildapmācības kurss par cisternu pārvadājumiem

(kursa ilgums – 16 mācību stundas)

Nr.p.k.

Tēma

 1. Transportlīdzekļu ar cisternām vadīšanas īpatnības (kravas pārvietošanās cisternā braukšanas laikā)
 2. Konstrukcijas prasības transportlīdzekļiem ar cisternām
 3. Dažādas cisternu piepildīšanas un iztukšošanas sistēmas
 4. Lietošanas prasības transportlīdzekļiem ar cisternām (piemēram, cisternu sertifikācija, cisternu apzīmēšana)

3. Papildapmācības kurss par 1.klases kravu pārvadāšanu

(kursa ilgums – 16 mācību stundas)

Nr.p.k.

Tēma

 1. 1.klases vielu un priekšmetu klasifikācija, bīstamības zīmes
 2. Sprāgstošo un pirotehnisko vielu un priekšmetu bīstamība
 3. 1.klases vielu un priekšmetu jauktā iekraušana
 4. Konstrukcijas prasības 1.klases vielu un priekšmetu pārvadāšanai paredzētajiem transportlīdzekļiem

4. Papildapmācības kurss par 7.klases kravu pārvadāšanu

(kursa ilgums – 16 mācību stundas)

Nr.p.k.

Tēma

 1. Jonizējošās radiācijas bīstamība
 2. Radioaktīvo materiālu iepakošana, darbības ar šādiem iepakojumiem, jauktā iekraušana
 3. Vadītāja rīcība, ja noticis negadījums ar radioaktīvajiem materiāliem

Satiksmes ministra vietā – vides ministrs R.Vējonis

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!