Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Sapratu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Par Trešās atmodas mērķiem un pilsoniskās sabiedrības veidošanu Latvijā. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 31.10.1996., Nr. 183 https://www.vestnesis.lv/ta/id/211434

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Pie minisru prezidenta - rajonu padomju priekšsēdētāji

Vēl šajā numurā

31.10.1996., Nr. 183

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Latvijas Inteliģences apvienības 6. konferences aicinājums Latvijas sabiedrībai

Par T rešās atmodas mērķiem un pilsoniskās sabiedrības veidošanu Latvijā

Vai Latvijas atmoda, kas pirms pieciem gadiem nodrošināja valsts neatkarības atjaunošanu, ir beigusies? Vai tās mērķi un ideāli jau piepildīti? Šie jautājumi rūgti atgādina, ka ar valsts neatkarību vien divdesmitā gadsimta beigu Eiropā nepietiek, lai nodrošinātu tautas labklājību un attīstību. Līdztekus valsts institūciju un brīvā tirgus nostiprināšanās, kā arī eiropeiskās integrācijas procesiem pēdējā laikā dramatiski iezīmējas tautas pastāvēšanai bīstamas tendences. Zeļ korupcija. Paaugstinās noziedzības līmenis. Plešas ēnu ekonomikas vara. Aug sociālo grupu un indivīdu neiecietība vienam pret otru — visu karš pret visiem. Eksplozīvi pastiprinās plašu aprindu nabadzības un dažu grupējumu bagātības kontrasti. Neveidojas spēcīgs sabiedrības vidusslānis. Nepārdomātu reformu rezultātā mazinās valsts piedāvātās izglītības kvalitāte. Vara nepieļaujami norobežojas no sabiedrības. Valdība, it kā cenzdamās uzlabot situāciju, negrib saprast, ka valsts nav uzņēmums un tajā noteicošie ir nevis saimnieciskie, bet gan sociālekonomiskie likumi. Pretēji modernās Eiropas decentralizācijas, demokratizācijas un pašvaldību autonomijas principiem tiek likvidētas rajona līmeņu pašvaldības, kuru funkcijas sistemātiski sašaurinātas jau iepriekšējo Ministru kabinetu darbības laikā. Aug tautas ilūzijas par “stipro roku”, kas atbilstoši 1934. gada 15. maija paraugam spētu ieviest kārtību visās dzīves jomās. Balsotāju maldu un lētticības dēļ kritušies deputātu godīguma, morāles un gudrības kritēriji. Latvija būtībā sākusi virzīties pa ceļu, kas ved uz “trešo pasauli”.

Latvijas Inteliģences apvienība apzinās, ka ar rezolūcijām un manifestiem valstī nevar pasludināt nedz jaunu atmodu, nedz pilsonisko sabiedrību, kas ir jebkuras demokrātijas un attīstības galvenais priekšnoteikums. Latvijas Inteliģences apvienība negrasās paziņot arī to, ka nākotnē mūs gaida nenovēršama katastrofa, nācijas morālā un fiziskā bojāeja, pie kā neapšaubāmi varētu novest līdzšinējā notikumu virzība. Valstiskā neatkarība latviešiem devusi saimnieka tiesības savā zemē un iespēju par savu likteni lemt pašiem. Tad darīsim to! Latvijas Inteliģences apvienība uzskata par savu pienākumu sabiedrībai atgādināt, ka vienīgā Latvijas nākotnes attīstības ķīla ir visu Latvijas iedzīvotāju un nevalstisko organizāciju aktīva dalība pilsoniskās sabiedrības veidošanā. Mums nevajag un mēs nedrīkstam atrisinājumu gaidīt tikai no valdības vai parlamenta. Mums ir jāpanāk to rēķināšanās ar sabiedrības viedokļiem, jānodrošina nemitīgs, demokrātisks un publisks pilsoņa dialogs ar valsti. Tā mērķim jābūt 21. gadsimta cienīgai sabiedrībai.

Latvijas Inteliģences apvienība uzskata, ka tā Latvijā izveidosies:

• ja tiks ievērots varas decentralizācijas un pašvaldību autonomijas princips;

• ja pēc pašu pilsoņu ierosmes tiks veidots un nostiprināts visdažādāko nevalstisko organizāciju — ražotāju, tirgotāju, patērētāju asociāciju, arodbiedrību, fondu, sociālo un interešu grupu tīkls, radīta pilsoniskā sabiedrība;

• ja politiskās partijas un sabiedrība sekos, lai valsts ekonomiskajā, sociālajā un izglītības politikā tiktu ievērots sabiedrības vidusslāņu attīstībai nepieciešamais;

• ja līdz 7. Saeimas vēlēšanām parlamentārās partijas pieņems demokrātisko vēlēšanu likumu, kas ļautu vēlētājiem nodot balsi ne tikai par partijas sarakstu, bet arī par noteiktu personību.

Mēs apzināmies, ka Latvijas Trešā atmoda nedrīkst beigties. Nav piepildīti tās morālie, politiskie un sociālie ideāli. Tā jāturpina. Tāpēc aicinām visus Latvijas pilsoņus valsts, rajonu, pilsētu un pagastu mērogos pievienoties Latvijas Inteliģences apvienības ierosinātajai pilsoniskās sabiedrības veidošanas kustībai. Negaidīsim dāvanas no valdniekiem! Tad paliksim tukšā! Radīsim paši sev plaukstošu, drošu un tiesisku valsti!

1996. gada 26. oktobrī

Latvijas Inteliģences apvienības 6. konference

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!