Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Sapratu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Finanšu un kapitāla tirgus komisijas 2010. gada 5. februāra noteikumi Nr. 24 "Informācijas par bankas kredītportfeļa struktūru sagatavošanas un iesniegšanas normatīvie noteikumi". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 10.02.2010., Nr. 23 https://www.vestnesis.lv/ta/id/204908-informacijas-par-bankas-kreditportfela-strukturu-sagatavosanas-un-iesniegsanas-normativie-noteikumi

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Grozījumi Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā

Vēl šajā numurā

10.02.2010., Nr. 23

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Finanšu un kapitāla tirgus komisija

Veids: noteikumi

Numurs: 24

Pieņemts: 05.02.2010.

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas normatīvie noteikumi Nr.24

Rīgā 2010.gada 5.februārī

(Finanšu un kapitāla tirgus komisijas padomes sēdes protokols Nr.5 2.p.)

Informācijas par bankas kredītportfeļa struktūru sagatavošanas un iesniegšanas normatīvie noteikumi

Izdoti saskaņā ar Kredītiestāžu likuma 50.8 panta sesto daļu

I. Vispārīgie noteikumi

1. "Informācijas par bankas kredītportfeļa struktūru sagatavošanas un iesniegšanas normatīvie noteikumi" (tālāk tekstā – noteikumi) nosaka informācijas sagatavošanas un iesniegšanas kārtību un izstrādāti, lai veicinātu banku kredītportfeļa struktūras un kvalitātes analīzi uzraudzības un statistikas vajadzībām.

2. Noteikumi ir saistoši Latvijas Republikā reģistrētām bankām un ārvalstu banku filiālēm (tālāk tekstā – banka).

3. Informāciju saskaņā ar šo noteikumu prasībām sagatavo par visiem tiem kredītu atlikumiem un ārpusbilances saistībām par kredītu izsniegšanu (tālāk tekstā – kredīti) pārskata datumā, kas iekļautas attiecīgi bankas mēneša bilances pārskata pozīcijā 0400 "Kredīti", pozīcijā 5302 "Saistības par kredītu izsniegšanu" un pozīcijā 5303 "Saistības par kredītkartēm". Informāciju sagatavo arī par tām bankas ārpusbilances saistībām par kredīta izsniegšanu, kas nav iekļautas mēneša bilances pārskatā saskaņā ar Latvijas Bankas "Monetāro finanšu iestāžu mēneša bilances pārskata sagatavošanas noteikumu" prasībām.

4. Informāciju sagatavo un iesniedz elektroniskā veidā.

5. Banka sagatavo informāciju arī par savu meitas sabiedrību kredītiem un ārpusbilances saistībām par kredītu izsniegšanu, ja meitas sabiedrības pamatdarbība ir kreditēšana vai meitas sabiedrības kredītportfeli veido nevis meitas sabiedrības izsniegtie kredīti, bet pārņemtie (vai iegādātie) kredīti vai aktīvi, kuriem piemīt kredītrisks.

6. Terminu lietojums atbilst Latvijas Bankas "Monetāro finanšu iestāžu mēneša bilances pārskata sagatavošanas noteikumu" terminu lietojumam.

II. Informācijas sagatavošanas kārtība

7. Informāciju sagatavo par katru kredītu un katrām ārpusbilances saistībām par kredīta izsniegšanu. Teksta faila rindas struktūra ir šāda:

7.1. Iestādes (bankas vai meitas sabiedrības) kods

7.2. Kredīta valūta

7.3. Aizņēmēja rezidences valsts

7.4. Aizņēmēja kategorija

7.5. Kredīta atlikušais atmaksas termiņš

7.6. Tautsaimniecības nozare

7.7. Nodrošinājuma veids

7.8. Kredīta apmēra un nodrošinājuma vērtības attiecība

7.9. Kavējuma periods

7.10. Kredīta atlikums pārskata datumā

7.11. Ārpusbilances saistības par kredīta izsniegšanu (kredīta neizmantotais limits)

7.12. Kavētā kredīta pamatsumma

7.13. Kavētā procentu summa, kas iekļauta peļņas un zaudējumu aprēķinā

7.14. Izveidotie uzkrājumi kredīta pamatsummai

7.15. Kredītu skaits

7.16. Kredīta statuss

7.17. Kredīta statusa pazīme

8. Informācijas sagatavošanai izmanto šo noteikumu III nodaļā norādītos informācijas klasifikatorus, izvēloties no tiem katram kredītam atbilstošās pazīmes (ciparu, burtu), kuras uzrāda faila rindas attiecīgajās ailēs. Katram kredītam no katra klasifikatora izvēlas vienu pazīmi, izņemot 23.1. punkta klasifikatoru.

9. Ja kādu iemeslu dēļ kredītam nav iespējams piešķirt kādu no informācijas pazīmēm, lieto pazīmi, kas atbilst klasifikatora pazīmei "Nav informācijas".

10. Kredītus, kuru visas 7.1.–7.9., 7.16. un 7.17. punktā norādītās informācijas pazīmes sakrīt, apvieno grupās, uzrādot kredītu skaitu grupā (7.15. punkts).

11. Informāciju par 10. punktā minētajiem grupā apvienotajiem kredītiem, kas norādīta 7.10.–7.14. punktā, uzrāda kopsummā vienā faila rindā. Informāciju uzrāda veselos latos, ārvalstu valūtās izsniegtajiem kredītiem veicot pārrēķinu latos pēc Latvijas Bankas noteiktā attiecīgās ārvalsts valūtas kursa pārskata datumā.

12. Informāciju par uzkrājumiem, kas izveidoti kredītiem, kuri novērtēšanas vajadzībām apvienoti grupās ar līdzīgiem riska parametriem un novērtēti saskaņā ar Komisijas 25.03.2009. normatīvajiem noteikumiem Nr. 42 "Aktīvu kvalitātes novērtēšanas un uzkrājumu veidošanas normatīvie noteikumi" (collective provisions), uzrāda, attiecinot tos uz katru kredītu. Lai pārskata vajadzībām noteiktu izveidoto uzkrājumu apmēru katram grupā iekļautajam kredītam, kredītu grupai izveidoto uzkrājumu kopsummu sadala proporcionāli katra kredīta atlikumam pārskata datumā.

III. Informācijas pazīmes (klasifikatori)

13. Bankas kodu norāda saskaņā ar Latvijas Bankas "Latvijas Republikas monetāro finanšu iestāžu sarakstu LR MFI 1.38", pārējo iestāžu kodus piešķir Finanšu un kapitāla tirgus komisija (tālāk tekstā – Komisija) pēc bankas pieprasījuma.

14. Kredīta valūta

Norāda kredītlīgumā noteikto kredīta valūtu. Valūtas kodu norāda saskaņā ar standartu LVS ISO 4217:2003 "Valūtu un resursu kodi" vai to aizstājošo standartu.

15. Aizņēmēja rezidences valsts

Norāda tās valsts kodu, kuras rezidents ir aizņēmējs. Valsts kodu norāda saskaņā ar standartu LVS EN ISO 3166-1:2007 vai to aizstājošo standartu. Ja nav iespējams noteikt aizņēmēja piederību konkrētai valstij vai teritorijai, attiecīgajā rindas ailē norāda divciparu pazīmi "77".

16. Aizņēmēja kategorija

16.1. Aizņēmēja kategorijas pazīmi izvēlas saskaņā ar šādu klasifikatoru:

Centrālās valdības 10
Vietējās valdības 20
Finanšu institūcijas 30
Uzņēmumi 40
Lielie uzņēmumi 41
Vidējie uzņēmumi 42
Mazie uzņēmumi 43
Mikrouzņēmumi 44
Privātpersonas – kredīti mājokļa iegādei, rekonstrukcijai, remontam 50
Privātpersonas – norēķinu karšu un norēķinu kontu kredīti 60
Privātpersonas – citi kredīti patēriņa preču iegādei 70
Privātpersonas – pārējie kredīti 80
Privātpersonas apkalpojošās bezpeļņas institūcijas 90
Nav informācijas 99

16.2. Aizņēmēja kategoriju uzrāda kredītiem, kas izsniegti gan rezidentiem, gan nerezidentiem.

16.3. Pazīmi "41" izvēlas, ja aizņēmējs ir uzņēmums, kas nav vidējais, mazais vai mikrouzņēmums.

16.4. Pazīmi "42" izvēlas, ja aizņēmējs ir uzņēmums, kura gada vidējais darbinieku skaits ir mazāks nekā 250 darbinieku un kura gada neto apgrozījums nepārsniedz 50 miljonu euro ekvivalentu latos un/vai aktīvu (bilances) kopsumma nepārsniedz 43 miljonu euro ekvivalentu latos.

16.5. Pazīmi "43" izvēlas, ja aizņēmējs ir uzņēmums, kura gada vidējais darbinieku skaits ir mazāks nekā 50 darbinieku un kura gada neto apgrozījums un/vai aktīvu (bilances) kopsumma nepārsniedz 10 miljonu euro ekvivalentu latos.

16.6. Pazīmi "44" izvēlas, ja aizņēmējs ir uzņēmums, kura gada vidējais darbinieku skaits ir mazāks nekā 10 darbinieku un kura gada neto apgrozījums un/vai aktīvu (bilances) kopsumma nepārsniedz 2 miljonu euro ekvivalentu latos.

16.7. Pazīmi "40" izvēlas, ja aizņēmējs ir uzņēmums, bet pagaidām nav iespējams precīzāk noteikt tā kategoriju informācijas trūkuma dēļ. Pazīme "40" ir pagaidu pazīme.

16.8. Uzņēmuma darbinieku skaitu, neto apgrozījumu un aktīvu (bilances) kopsummu nosaka pēc uzņēmuma gada pārskata datiem. Ja jaundibinātam uzņēmumam vēl nav apstiprinātā gada pārskata, dati par uzņēmuma darbinieku skaitu, neto apgrozījumu un aktīvu (bilances) kopsummu ir uzņēmuma patiesa (bona fide) aplēse par attiecīgo periodu.

16.9. Pazīme "50" attiecas uz tādiem hipotekārajiem kredītiem, kas izsniegti privātpersonām mājas (dzīvokļa) iegādei, būvniecībai, uzlabošanai.

16.10. Pazīme "60" attiecas uz kredītiem, kuri izsniegti privātpersonām saskaņā ar norēķinu karšu un norēķinu konta lietošanas līguma noteikumiem, t.i., konta debeta atlikums var svārstīties noteiktā kredīta limita robežās atkarībā no aizņēmēja lēmuma aizņemties vai atmaksāt kredītu.

16.11. Pazīme "70" attiecas uz kredītiem, kuri izsniegti privātpersonām patēriņa preču iegādei un pakalpojumu apmaksai, t.sk. uz līzinga kredītiem, studentu kredītiem.

17. Kredīta atlikušais atmaksas termiņš

17.1. Kredīta atlikušo (galējo) atmaksas termiņu uzrāda saskaņā ar šādu klasifikatoru:

Uz pieprasījumu 1
Līdz 30 dienām 2
No 31 līdz 90 dienām 3
No 91 līdz 180 dienām 4
No 181 dienas līdz 1 gadam 5
No 1 gada līdz 5 gadiem 6
Virs 5 gadiem 7
Nav informācijas 9

17.2. Ja kredīta līgumā noteiktais termiņš beidzies, bet aizņēmējs nav pilnībā sedzis savas saistības, lieto pazīmi "1" – uz pieprasījumu.

18. Tautsaimniecības nozare

18.1. Kredītu dalījumam tautsaimniecības nozarēs izmanto NACE 2. red. nomenklatūru saskaņā ar šādu klasifikatoru:

Tautsaimniecības nozare Kods
1 2
Lauksaimniecība, mežsaimniecība un zivsaimniecība A
Augkopība un lopkopība, medniecība un saistītās palīgdarbības 01
Mežsaimniecība un mežizstrāde 02
Zivsaimniecība 03
Ieguves rūpniecība un karjeru izstrāde B
Apstrādes rūpniecība C
Pārtikas produktu ražošana 10
Dzērienu ražošana 11
Tabakas izstrādājumu ražošana 12
Tekstilizstrādājumu ražošana 13
Apģērbu ražošana 14
Koksnes, koka un korķa izstrādājumu ražošana, izņemot mēbeles; salmu un pīto izstrādājumu ražošana 16
Papīra un papīra izstrādājumu ražošana 17
Poligrāfija un ierakstu reproducēšana 18
Ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošana 20
Farmaceitisko pamatvielu un farmaceitisko preparātu ražošana 21
Metālu ražošana 24
Gatavo metālizstrādājumu ražošana, izņemot mašīnas un iekārtas 25
Mēbeļu ražošana 31
Iekārtu un ierīču remonts un uzstādīšana 33
Elektroenerģija, gāzes apgāde, siltumapgāde un gaisa kondicionēšana D
Ūdens apgāde; notekūdeņu, atkritumu apsaimniekošana un sanācija E
Būvniecība F
Vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība; automobiļu un motociklu remonts G
Automobiļu un motociklu vairumtirdzniecība, mazumtirdzniecība un remonts 45
Vairumtirdzniecība, izņemot automobiļus un motociklus 46
Mazumtirdzniecība, izņemot automobiļus un motociklus 47
Transports un uzglabāšana H
Sauszemes transports un cauruļvadu transports 49
Ūdens transports 50
Gaisa transports 51
Uzglabāšanas un transporta palīgdarbības 52
Pasta un kurjeru darbība 53
Izmitināšana un ēdināšanas pakalpojumi I
Informācijas un komunikācijas pakalpojumi J
Finanšu un apdrošināšanas darbības K
Finanšu pakalpojumu darbības, izņemot apdrošināšanu un pensiju uzkrāšanu 64
Holdingkompāniju darbība 64.20
Līdzekļu apvienošana trastos, fondos un līdzīgās finanšu vienībās 64.30
Finanšu noma 64.91
Citi kreditēšanas pakalpojumi 64.92
Citur neklasificētas finanšu pakalpojumu darbības, izņemot apdrošināšanu un pensiju uzkrāšanu 64.99
Apdrošināšana, pārapdrošināšana un pensiju uzkrāšana, izņemot obligāto sociālo apdrošināšanu 65
Finanšu pakalpojumus un apdrošināšanas darbības papildinošas darbības 66
Finanšu tirgus vadīšana 66.11
Operācijas ar vērtspapīriem 66.12
Citas finanšu pakalpojumus papildinošas darbības, izņemot apdrošināšanu un pensiju uzkrāšanu 66.19
Apdrošināšanu un pensiju uzkrāšanu papildinoša darbība 66.2
Operācijas ar nekustamo īpašumu L
Profesionālie, zinātniskie un tehniskie pakalpojumi M
Administratīvo un apkalpojošo dienestu darbība N
Valsts pārvalde un aizsardzība; obligātā sociālā apdrošināšana O
Izglītība P
Veselība un sociālā aprūpe Q
Māksla, izklaide un atpūta R
Citi pakalpojumi S
Nav informācijas Z

18.2. Ja kredītam nav iespējams noteikt tautsaimniecības apakšnozares pazīmi informācijas trūkuma dēļ (piemēram, "10" vai "11"), lieto attiecīgās nozares pazīmi (šajā gadījumā "C"). Nozares pazīmi (piemēram, "C") drīkst lietot tikai tiem kredītiem, kuriem nav iespējams noteikt apakšnozares pazīmi.

18.3. Tautsaimniecības nozari nosaka kredītiem, kas izsniegti aizņēmējiem – rezidentiem, kas nav centrālā valdība, vietējās valdības vai privātpersonas apkalpojošās bezpeļņas institūcijas. Kredītiem mājsaimniecībām, kas izsniegti rezidentiem, lieto pazīmi "X1". Nerezidentiem izsniegtajiem kredītiem lieto pazīmi "X2". Kredītiem centrālajai valdībai, vietējām valdībām un privātpersonas apkalpojošajām bezpeļņas institūcijām lieto pazīmi "Z".

18.4. Kredītiem, kuru sākotnējais atmaksas termiņš ir līdz vienam gadam, tautsaimniecības nozari nosaka pēc aizņēmēja darbības veida. Kredītiem, kuru sākotnējais atmaksas termiņš ir ilgāks par vienu gadu, tautsaimniecības nozari nosaka pēc tās nozares, kuras attīstībai kredīts izsniegts.

19. Nodrošinājuma veids

19.1. Kredīta nodrošinājuma veida pazīmi izvēlas saskaņā ar šādu klasifikatoru:

Pirmā hipotēka (nesadalīta) 00
Pirmā mājokļu hipotēka 10
Pirmā komercīpašumu hipotēka 20
Pirmā hipotēka – zemes gabali 30
Citas hipotēkas 40
Parāda vērtspapīri (t.sk. citi vērtspapīri ar fiksētu ienākumu) 50
Parāda vērtspapīri (t.sk. citi vērtspapīri ar fiksētu ienākumu), kas kotējas regulētajā tirgū 51
Parāda vērtspapīri (t.sk. citi vērtspapīri ar fiksētu ienākumu), kas nekotējas regulētajā tirgū 52
Akcijas un citi vērtspapīri ar nefiksētu ienākumu 60
Akcijas un citi vērtspapīri ar nefiksētu ienākumu, kas kotējas regulētajā tirgū 61
Akcijas un citi vērtspapīri ar nefiksētu ienākumu, kas nekotējas regulētajā tirgū 62
Komercķīla 70
Cits galvojums vai garantija 80
Valsts galvojums vai garantija 81
Kredītiestādes galvojums vai garantija 82
Noguldījums 90
Cits 100
Bez nodrošinājuma 110
Nav informācijas 999

19.2. Ja kredītam ir vairāk nekā viena veida nodrošinājums, uzrāda to nodrošinājuma veidu, kas dod lielāko kredītriska samazinājumu.

19.3. Pazīmi "00", "50" vai "60" izvēlas, ja pagaidām kādu iemeslu dēļ nav iespējams precīzāk noteikt nodrošinājuma kategoriju. Šīs pazīmes ir pagaidu pazīmes.

19.4. Pazīmi "30" lieto, ja kredīta nodrošinājums ir zemes gabali, piemēram, individuālās apbūves zeme, rūpniecisko objektu apbūves zeme vai citiem mērķiem paredzēta zeme.

19.5. Pazīmi "90" lieto, ja kredīta nodrošinājums ir noguldījums bankā, kura izsniedz kredītu, vai citā bankā vai naudas ieguldījums citās finanšu institūcijās.

20. Kredīta atlikuma apmēra un nodrošinājuma vērtības attiecība

20.1. Kredīta atlikuma un kredīta nodrošinājuma vērtības attiecību (A/N*100, kur A ir kredīta atlikums pārskata datumā, N ir nodrošinājuma patiesā vērtība pārskata datumā) aprēķina un uzrāda saskaņā ar šādu klasifikatoru:

Nesadalīti 0
Kredīta atlikuma attiecība pret nodrošinājuma vērtību ir 70% vai mazāk 1
Kredīta atlikuma attiecība pret nodrošinājuma vērtību ir no 71% līdz 100% 2
Kredīta atlikuma attiecība pret nodrošinājuma vērtību ir lielāka par 100% 3
Nav informācijas 9

20.2. Kredīta atlikuma un kredīta nodrošinājuma vērtības attiecību aprēķina kredītiem, kuru nodrošinājums saskaņā ar 19.1. punkta klasifikatoru ir pirmā hipotēka vai vērtspapīri.

20.3. Ja kredīta nodrošinājumam tiek piešķirta 19.1. punkta klasifikatora pazīme "40", "70", "80", "90", "100", "110" vai "999", lieto 20.1. punkta klasifikatora pazīmi "0".

21. Kavējuma periods

21.1. Katram kredītam atbilstošo pazīmi izvēlas saskaņā ar šādu klasifikatoru:

Nav kavējuma 0
Līdz 30 dienām 1
No 31 līdz 90 dienām 2
No 91 līdz 180 dienām 3
Virs 180 dienām 4
Nav informācijas 9

21.2. Ja aizņēmējs kavē gan procentu, gan kredīta pamatsummas (vai tās daļas) atmaksu, uzrāda garāko no abiem kavējuma periodiem.

22. Kredīta statuss

22.1. Kredīta statusa identificēšanai pārskata datumā izvēlas pazīmes saskaņā ar šādu klasifikatoru:

Normāls kredīts N
Pārstrukturēts kredīts R
Kredīts atgūšanas procesā A
Kredīts ar mainītiem kredītlīguma nosacījumiem M
Nav informācijas Z

22.2. Pazīmi "R" izvēlas, ja kredīts ir pārstrukturēts, un lieto, kamēr kredīts atrodas pārstrukturētā kredīta statusā saskaņā ar Komisijas 25.03.2009. normatīvo noteikumu Nr. 42 "Aktīvu kvalitātes novērtēšanas un uzkrājumu veidošanas normatīvie noteikumi" 36. punkta prasībām.

22.3. Pazīmi "A" izvēlas, ja kredīts pārskata datumā ir atgūšanas procesā. Kredīts ir atgūšanas procesā, ja aizņēmējs nav spējīgs veikt un/vai neveic kredītlīgumā paredzētos maksājumus un kredīta atgūšana notiek saskaņā ar speciālu šim kredītam izstrādātu programmu, kas ietver, piemēram, ķīlas tiesību vai galvojuma tiesību izmantošanu vai maksātnespējas ierosināšanu, vai arī ar kredītu atgūšanu nodarbojas bankas (vai trešās puses) atsevišķa struktūrvienība vai tam speciāli nozīmēti darbinieki. Pazīmi "A" izvēlas arī tad, ja kredītam, kas ir pārstrukturēts, ir sākts atgūšanas process.

22.4. Pazīmi "M" izvēlas, ja kredītam pārskata periodā (pēc iepriekšējā pārskata datuma) ir mainīti kredītlīguma nosacījumi (veikti kredītlīguma grozījumi), kas nav saistīti ar aizņēmēja finansiālajām grūtībām (t.i., nav veikta kredīta pārstrukturēšana). Ja pārskata periodā kredītam nav mainīti kredītlīguma nosacījumi, pazīmi "M" nelieto.

22.5. Pazīmi "N" izvēlas, ja kredītam nav piešķirta pazīme "A", "R", "M" vai "Z".

23. Kredīta statusa pazīme

23.1. Lai aprakstītu, kādā veidā kredīts tika pārstrukturēts (22.1. punkta klasifikatora pazīme "R") vai kādi kredītlīguma grozījumi, kas nav saistīti ar aizņēmēja finansiālajām grūtībām, tika veikti (22.1. punkta klasifikatora pazīme "M"), lieto vienu vai vairākas šā klasifikatora pazīmes:

No jauna izsniegts/iekļauts kredīts J
Kredīta termiņa pagarināšana T
Kredīta maksājumu atlikšana M
Procentu kapitalizācija K
Sākotnējās procentu likmes samazināšana S
Sākotnējās procentu likmes palielināšana P
Nodrošinājuma pārņemšana daļējai kredīta samaksai D
Sākotnējā aizņēmēja aizstāšana vai papildu parādnieka (galvotāja) iesaistīšana I
Procentu likmes veida maiņa L
Kredīta valūtas maiņa V
Papildu nodrošinājuma piesaistīšana N
Cits C
Nav informācijas Z

23.2. Kredītam, kuram saskaņā ar 22.1. punkta klasifikatoru ir piešķirta pazīme "A":

23.2.1. lieto 23.1. punkta klasifikatora pazīmi "J", ja pazīme "A" ir piešķirta pēc iepriekšējā pārskata datuma (t.i., no jauna "A" kategorijā iekļauts kredīts);

23.2.2. nedrīkst lietot citu 23.1. punkta klasifikatora pazīmi kā vienīgi 23.2.1. punktā noteikto.

23.3. Kredītam, kuram saskaņā ar 22.1. punkta klasifikatoru ir piešķirta pazīme "N":

23.3.1. lieto 23.1. punkta klasifikatora pazīmi "J", ja kredīts ir no jauna izsniegts pārskata periodā;

23.3.2. nedrīkst lietot citu 22.1. punkta klasifikatora pazīmi kā vienīgi 23.3.1. punktā noteikto.

23.4. Kredītam, kuram saskaņā ar 22.1. punkta klasifikatoru ir piešķirta pazīme "R":

23.4.1. lieto 23.1. punkta klasifikatora pazīmi "J", ja pazīme "R" ir piešķirta pēc iepriekšējā pārskata datuma (t.i., no jauna "R" kategorijā iekļauts kredīts);

23.4.2. lieto 23.1. punkta klasifikatora pazīmi "T" līdz "C", norādot, kādā veidā pārstrukturēšana tika veikta;

23.4.3. ja lieto 23.1. punkta klasifikatora pazīmi "Z", tad nedrīkst lietot pazīmi "T" līdz "C";

23.4.4. ja lieto vienlaikus vairākas 23.1. punkta klasifikatora pazīmes no "T" līdz "C", tad iekļauj visas šīs pazīmes, starp pazīmēm nelietojot nekādu atdalītāju.

23.5. Kredītam, kuram saskaņā ar 22.1. punkta klasifikatoru ir piešķirta pazīme "M":

23.5.1. lieto 23.1. punkta klasifikatora pazīmi "T" līdz "C", norādot, kādā veidā kredītlīguma maiņa tika veikta;

23.5.2. ja lieto 23.1. punkta klasifikatora pazīmi "Z", tad nedrīkst lietot pazīmes "T" līdz "C";

23.5.3. ja lieto vienlaikus vairākas 23.1. punkta klasifikatora pazīmes, tad iekļauj visas šīs pazīmes, starp pazīmēm nelietojot nekādu atdalītāju.

23.6. Kredītam, kuram saskaņā ar 22.1. punkta klasifikatoru ir piešķirta pazīme "Z", nedrīkst lietot nevienu no 23.1. punkta klasifikatora pazīmēm.

IV. Informācijas iesniegšanas kārtība

24. Informāciju atbilstoši šo noteikumu III nodaļas prasībām sagatavo par stāvokli katra mēneša pēdējā dienā elektroniski XML (Extensible Markup Language) faila formātā saskaņā ar šo noteikumu 1. pielikumā norādīto aprakstu, 2. pielikumā norādīto paraugu un Komisijas sagatavoto XSD (XML Schema Definition) shēmu, ko Komisija nosūta bankai.

25. Banka kredītportfeļa struktūras failu nosūta Komisijai līdz nākamā mēneša 15. datumam saskaņā ar Komisijas 14.10.2008. normatīvajos noteikumos Nr. 146 "Elektroniski sagatavoto pārskatu iesniegšanas normatīvie noteikumi" noteikto kārtību.

26. Ja iesniegtais kredītportfeļa struktūras fails neatbilst noteikumu prasībām, tas tiek uzskatīts par kļūdainu un Komisija par to nekavējoties informē banku. Šādā gadījumā banka kredītportfeļa struktūras failu sagatavo un iesniedz Komisijai atkārtoti. Par spēkā esošu tiek uzskatīts pēdējais iesniegtais kredītportfeļa struktūras fails.

27. Konsultācijas par informācijas sagatavošanu un iesniegšanu sniedz Komisijas Informācijas tehnoloģiju daļa un Uzraudzības departaments.

V. Noslēguma jautājumi

28. Pirmo reizi informāciju saskaņā ar šo noteikumu prasībām banka sagatavo par stāvokli 31.03.2010.

29. Ja kredītam vēl nav piešķirta kāda no 22.1. un 23.1. punkta klasifikatora pazīmēm, banka var lietot pazīmi "Z" līdz 30.06.2010., sagatavojot informāciju par bankas kredītportfeli, un līdz 30.09.2010. – sagatavojot informāciju par bankas meitas sabiedrību kredītportfeli.

30. Ja banka informāciju turpina sagatavot teksta faila formā, tad to nodrošina šādā veidā:

30.1. Informācijas vienības atdala ar simboliem "|", ";" vai tabulatoru. Lietojot tabulatoru, to drīkst lietot vienīgi informācijas vienību atdalīšanai. Katrā rindā obligāti aizpilda visas ailes. Ja pēdējā ailē nav vērtības, tad tajā neiekļauj nekādu zīmi. Kā decimāldaļas atdalītāju lieto simbolu "." (punktu).

Piemērs:

Ieraksti failā izskatīsies šādi:

333|USD|LT|41|3|X2|30|1|1|500000|0|0|2500|0|3|R|TPN

333|EUR|LV|42|5|B|70|0|1|30000|100|0|0|0|7|N,

kur 1. rindā sniegta informācija par šādu kredītu grupu:

1. Iestādes kods: banka ar kodu 333;

2. Kredīta valūta: ASV dolāri;

3. Aizņēmēja rezidences valsts: Lietuvas Republika;

4. Aizņēmēja kategorija: liels uzņēmums;

5. Kredīta atlikušais atmaksas termiņš: no 31 līdz 90 dienām;

6. Tautsaimniecības nozare: lieto pazīmi X2 kā nerezidentam;

7. Nodrošinājuma veids: pirmā hipotēka (zemes gabali);

8. Kredīta apmēra un nodrošinājuma vērtības attiecība: 70% vai mazāk;

9. Kavējuma periods: līdz 30 dienām;

10. Kredīta atlikums pārskata perioda beigās: 500,000;

11. Ārpusbilances saistības par kredīta izsniegšanu ( kredīta neizmantotais limits ): 0;

12. Kavētā kredīta pamatsumma: 0;

13. Kavētā procentu summa: 2,500;

14. Izveidotie uzkrājumi kredīta pamatsummai: 0;

15. Kredītu skaits: 3;

16. Kredīta statuss: pārstrukturēts kredīts;

17. Kredīta statusa pazīme: pagarināts kredīta termiņš, palielināta sākotnējā procentu likme un piesaistīts papildu nodrošinājums.

30.2. Pirms nosūtīšanas teksta failu konvertē uz XML failu, lietojot Komisijas sagatavoto konvertētāju. Komisija teksta faila konvertētāju uztur līdz 01.07.2010.

31. Ar šo noteikumu spēkā stāšanos spēku zaudē Komisijas 16.07.2004. normatīvie noteikumi Nr. 157 "Informācijas par bankas kredītportfeļa struktūru sagatavošanas un iesniegšanas noteikumi".

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas priekšsēdētāja I.Krūmane

 

1.pielikums
Finanšu un kapitāla tirgus komisijas
05.02.2010. normatīvajiem noteikumiem Nr.24
"Informācijas par bankas kredītportfeļa struktūru sagatavošanas un iesniegšanas normatīvie noteikumi"

XSD shēmas apraksts

1. Datu atribūti

Nr.

Nosaukums

Datu formāts (*)

Vērtības

Atribūta kods

Mātes elements/i

1.1.

Iestādes kods

3(n)

FKTK piešķirtais iestādes kods

IestadesKods

FKTK_KREDITI

1.2.

Iesūtāmo datu fiksācijas datums

10(x)

Starptautiskā standarta ISO 8601 datuma formāts: YYYY-MM-DD

DatuDatums

FKTK_KREDITI

1.3.

XML faila izveides datums

10(x)

Starptautiskā standarta ISO 8601 datuma formāts: YYYY-MM-DD

IzveidesDatums

FKTK_KREDITI

1.4.

XML faila izveides laiks

8(x)

Starptautiskā standarta ISO 8601 laika formāts: HH:MM:SS

IzveidesLaiks

FKTK_KREDITI

1.5.

XSD faila versija

3(x)

Fiksēta vērtība atkarībā no izmantotās XSD faila versijas

XSDVersija

FKTK_KREDITI

1.6.

xmlns:xsi

-

http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance

xmlns:xsi

FKTK_KREDITI

1.7.

xsi:noNamespaceSchemaLocation

-

fktk_krediti_vXXX.xsd, kur XXX vietā jānorāda izmantotās XSD shēmas vērtība

xsi:noNamespaceSchemaLocation

FKTK_KREDITI

2. Datu elementi

Nr.

Nosaukums

Lauka datu formāts (*)

Elementu vērtības

Elementa kods

Mātes elements/i

2.1.

Kredīta valūta

3(a)

Saskaņā ar standartu LVS EN ISO ISO 4217

<KreditaVal>

<Kredits>

2.2.

Aizņēmēja rezidences valsts

2(a)

Saskaņā ar standartu LVS EN ISO 3166-1:2007

<AiznemejaRezValsts>

<Kredits>

2.3.

Aizņēmēja kategorija

2(n)

Atbilstoši noteikumu 3.4.1. punktā norādītajām vērtībām

<AiznemejaKateg>

<Kredits>

2.4.

Kredīta atlikušais atmaksas termiņš

1(n)

Atbilstoši noteikumu 3.5. punktā norādītajām vērtībām

<KreditaAtAtm>

<Kredits>

2.5.

Tautsaimniecības nozare

Max5(x)

Atbilstoši noteikumu 3.6.1. punktā norādītajām vērtībām

<TautsaimNoz>

<Kredits>

2.6.

Nodrošinājuma veids

Max3(n)

Atbilstoši noteikumu 3.7.1. punktā norādītajām vērtībām

<NodrosinVeids>

<Kredits>

2.7.

Kredīta apmēra un nodrošinājuma vērtības attiecība

1(n)

Atbilstoši noteikumu 3.8.1. punktā norādītajām vērtībām

<KredAtlNodrAtt>

<Kredits>

2.8.

Kavējuma periods

1(n)

Atbilstoši noteikumu 3.10.1. punktā norādītajām vērtībām

<KavejumaPer>

<Kredits>

2.9.

Kredīta atlikums pārskata datumā

Max17(d)

Kredīta atlikums

<KreditaAtlPD>

<Kredits>

2.10.

Ārpusbilances saistības par kredīta izsniegšanu (kredīta neizmantotais limits)

Max17(d)

Ārpusbilances saistības

<ArpusbilSaisPKI>

<Kredits>

2.11.

Kavētā kredīta pamatsumma

Max17(d)

Kavētā kredīta pamatsumma

<KavetaKrPms>

<Kredits>

2.12.

Kavētā procentu summa, kas iekļauta peļņas un zaudējumu aprēķinā

Max17(d)

Juridiskas personas reģistrācijas numurs publiskā reģistrā

<KavetaProcSumPZ>

<Kredits>

2.13.

Izveidotie uzkrājumi kredīta pamatsummai

Max17(d)

Saskaņā ar standartu LVS EN ISO 3166-1:2007

<SpecUzkrKrPms>

<Kredits>

2.14.

Kredītu skaits

Max7(n)

Pilsētas/novada nosaukums

<KredituSk>

<Kredits>

2.15.

Kredīta statuss

Kodificēti elementi

<KreditaStatussN>
vai
<KreditaStatussR>
vai
<KreditaStatussA>
vai
<KreditaStatussM>
vai
<KreditaStatussZ>

<KreditaStatuss>
un
<KreditaStatussN>
vai
<KreditaStatussR>
vai
<KreditaStatussA>
vai
<KreditaStatussM>
vai
<KreditaStatussZ>

<Kredits>

2.16.

Kredīta statusa pazīme

1(a)

Atbilstoši noteikumu 3.12. punktā norādītajām vērtībām

<Paz>

<KreditaStatussN>
vai
<KreditaStatussR>
vai
<KreditaStatussA>
vai
<KreditaStatussM>
vai
<KreditaStatussZ>

* a = burts; x = burts, cipars vai simbols; d = decimāldaļskaitlis; n = cipars.


2.pielikums
Finanšu un kapitāla tirgus komisijas
05.02.2010. normatīvajiem noteikumiem Nr.24
"Informācijas par bankas kredītportfeļa struktūru sagatavošanas un iesniegšanas normatīvie noteikumi"

XML faila paraugs

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!