• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ministru kabineta 2009. gada 22. decembra noteikumi Nr. 1517 "Noteikumi par ģimenes valsts pabalsta un piemaksas pie ģimenes valsts pabalsta par bērnu invalīdu apmēru, tā pārskatīšanas kārtību un pabalsta un piemaksas piešķiršanas un izmaksas kārtību". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 28.12.2009., Nr. 203 https://www.vestnesis.lv/ta/id/202676

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ministru kabineta noteikumi Nr.1518

Grozījumi Ministru kabineta 2006.gada 6.jūnija noteikumos Nr.467 "Noteikumi par kuģu reģistrāciju Latvijas Kuģu reģistrā"

Vēl šajā numurā

28.12.2009., Nr. 203

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Ministru kabinets

Veids: noteikumi

Numurs: 1517

Pieņemts: 22.12.2009.

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.
Ministru kabineta noteikumi Nr.1517

Rīgā 2009.gada 22.decembrī (prot. Nr.89 86.§)
Noteikumi par ģimenes valsts pabalsta un piemaksas pie ģimenes valsts pabalsta par bērnu invalīdu apmēru, tā pārskatīšanas kārtību un pabalsta un piemaksas piešķiršanas un izmaksas kārtību
Izdoti saskaņā ar Valsts sociālo pabalstu likuma 6.panta trešo daļu,
15.panta pirmo un otro daļu, 16.panta pirmo daļu un 17.panta pirmo un otro daļu
I. Vispārīgie jautājumi
1. Noteikumi nosaka ģimenes valsts pabalsta (turpmāk – pabalsts) un piemaksas pie ģimenes valsts pabalsta par bērnu invalīdu (turpmāk – piemaksa) apmēru, tā pārskatīšanas kārtību, kā arī pabalsta un piemaksas piešķiršanas un izmaksas kārtību.
2. Pabalstu piešķir:

2.1. vienam no bērna vecākiem – no bērna viena gada vecuma sasniegšanas dienas;

2.2. bērna aizbildnim vai adoptētājam – no aizbildnības vai adopcijas nodibināšanas dienas, ja bērns sasniedzis viena gada vecumu;

2.3. personai, kura faktiski audzina bērnu, tai skaitā audžuģimenei, – no dienas, kad pieņemts bāriņtiesas lēmums par pabalsta izmaksāšanu personai, kura faktiski audzina bērnu, ja bērns sasniedzis viena gada vecumu.
3. Piemaksu piešķir:

3.1. vienam no bērna vecākiem – no dienas, kad noteikts bērna invalīda statuss;

3.2. bērna aizbildnim vai adoptētājam – no aizbildnības vai adopcijas nodibināšanas dienas, ja bērnam invalīda statuss bijis noteikts agrāk;

3.3. personai, kura faktiski audzina bērnu, tai skaitā audžuģimenei, – no dienas, kad pieņemts bāriņtiesas lēmums par pabalsta izmaksāšanu personai, kura faktiski audzina bērnu.
4. Nosakot pabalsta apmēru par otro bērnu un nākamajiem bērniem ģimenē, pabalsta pieprasītāja ģimenes kopējā bērnu skaitā ieskaita arī bērnus, kurus ģimene faktiski audzina, pamatojoties uz bāriņtiesas lēmumu, kā arī adoptētos un aizbildnībā esošos bērnus.
5. Pabalsta pieprasītāja ģimenes kopējā bērnu skaitā ieskaita, bet pabalstu un piemaksu neizmaksā:

5.1. par bērnu, kurš izbraucis no Latvijas Republikas uz pastāvīgu dzīvi ārvalstī;

5.2. par bērnu, kurš ievietots valsts, pašvaldības vai privātā bērnu aprūpes un audzināšanas iestādē un atrodas pilnā iestādes apgādībā, bet kura vecākiem nav atņemtas bērna aprūpes vai bērna aizgādības tiesības;

5.3. par bērnu, kura personisko interešu aizsardzībai pieņemts bāriņtiesas īpašs lēmums par pabalsta izmaksas pārtraukšanu personai, kura bērnu faktiski neaudzina.
6. Pabalsta pieprasītāja ģimenes kopējā bērnu skaitā neieskaita:

6.1. bērnu, par kuru mātei un tēvam atņemtas bērna aprūpes vai bērna aizgādības tiesības;

6.2. aizbildnībā esošu bērnu, par kuru pabalstu saņem sociālās rīcībspējas vecumu sasniegušie nepilngadīgie vecāki;

6.3. pilngadību sasniegušu bērnu, par kuru ģimenes valsts pabalsta izmaksa ir izbeigta, ja ģimenes valsts pabalstu piešķir par bērnu, kuru ģimene faktiski audzina, pamatojoties uz bāriņtiesas lēmumu, kā arī par aizbildnībā esošu bērnu.
II. Pabalsta un piemaksas apmērs un tā pārskatīšanas kārtība
7. Pabalsta apmērs par pirmo bērnu ģimenē ir astoņi lati mēnesī.
8. Piemaksas apmērs ir 75 lati mēnesī.
9. Pabalsta un piemaksas apmēru pārskata Ministru kabinets pēc labklājības ministra ierosinājuma atbilstoši valsts budžeta iespējām.
III. Pabalsta un piemaksas piešķiršana
10. Lai saņemtu pabalstu, tā pieprasītājs vai viņa pilnvarota persona jebkurā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras nodaļā:

10.1. iesniedz:

10.1.1. rakstisku pieprasījumu par pabalsta piešķiršanu;

10.1.2. vispārējās izglītības vai profesionālās izglītības iestādes izziņu, ja bērns mācās ārvalsts izglītības iestādē. Izziņu iesniedz, bērnam sasniedzot 15 gadu vecumu, kā arī turpmāk par katru mācību gadu līdz 15.septembrim;

10.2. uzrāda:

10.2.1. personu apliecinošu dokumentu;

10.2.2. pilnvaru, ja pabalstu pieprasa pilnvarota persona.
11. Šo noteikumu 10.2.apakšpunktā minētos dokumentus persona neuzrāda, ja pieprasījums par pabalsta piešķiršanu un šo noteikumu 10.2.2.apakšpunktā minētā pilnvara iesniegta elektroniska dokumenta formā atbilstoši normatīvajiem aktiem par elektronisko dokumentu noformēšanu.
12. Ja pabalsta pieprasītājs ir:

12.1. aizbildnis, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā rakstisku informāciju par aizbildnības nodibināšanu iesniedz bāriņtiesa, kas pieņēmusi lēmumu par aizbildnības nodibināšanu;

12.2. adoptētājs, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā rakstisku informāciju par adopcijas apstiprināšanu iesniedz tiesa, kas pieņēmusi lēmumu par adopcijas apstiprināšanu;

12.3. persona, kura faktiski audzina bērnu, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā rakstisku informāciju par pabalsta izmaksāšanu personai, kura faktiski audzina bērnu, iesniedz bāriņtiesa, kas pieņēmusi lēmumu par pabalsta izmaksāšanu personai, kura faktiski audzina bērnu.
13. Bāriņtiesa vai tiesa ne vēlāk kā triju dienu laikā pēc lēmuma pieņemšanas paziņo par to Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras nodaļai atbilstoši aizbildņa, adoptētāja vai tās personas deklarētajai dzīvesvietai, kura faktiski audzina bērnu.
14. Bērnam sasniedzot 15 gadu vecumu, kā arī turpmāk Izglītības un zinātnes ministrija reizi divās nedēļās informāciju par bērnu (vārds, uzvārds, personas kods, mācību iestāde, klase) elektroniski iesniedz Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā. Izglītības un zinātnes ministrija nesniedz informāciju par bērniem no kalendāra gada 31.maija līdz 1.septembrim, izņemot informāciju par izlaiduma klasēs izglītojamajiem. Šo informāciju Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā iesniedz kalendāra gada jūnijā.
15. Dokumentus par pabalsta un piemaksas piešķiršanu Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras nodaļa izskata un lēmumu par pabalsta un piemaksas piešķiršanu vai atteikumu piešķirt pabalstu vai piemaksu pieņem 10 dienu laikā pēc dokumentu iesniegšanas.
16. Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras nodaļa atsaka piešķirt pabalstu un piemaksu:

16.1. ja persona neatbilst Valsts sociālo pabalstu likumā un šajos noteikumos noteiktajiem pabalsta un piemaksas piešķiršanas nosacījumiem;

16.2. ja pabalsta pieprasītājs vai viņa pilnvarota persona neiesniedz vai neuzrāda Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras nodaļā visus šajos noteikumos paredzētos dokumentus. Par dokumentu iesniegšanu un uzrādīšanu izdara atzīmi personas pieprasījumā par pabalsta piešķiršanu.
IV. Pabalsta un piemaksas izmaksa
17. Pabalstu sāk izmaksāt ne vēlāk kā nākamajā kalendāra mēnesī pēc pabalsta piešķiršanas.
18. Pabalstu un piemaksu Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra bez maksas pārskaita pabalsta saņēmēja kontā.
19. Šo noteikumu 5.2.apakšpunktā minētajos gadījumos pabalstu izmaksā, ja bērns starplaikos starp uzturēšanos valsts, pašvaldības vai privātā bērnu aprūpes un audzināšanas iestādē bijis vecāku apgādībā ilgāk par mēnesi un to apliecina valsts, pašvaldības vai privātās bērnu aprūpes un audzināšanas iestādes informācija. Informāciju par bērnu valsts, pašvaldības vai privātā bērnu aprūpes un audzināšanas iestāde rakstiski iesniedz Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā.
20. Ja šo noteikumu 10.1.2.apakšpunktā minētā izziņa vai šo noteikumu 14.punktā minētā informācija par kārtējo mācību gadu nav iesniegta Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā, pabalsta izmaksu pārtrauc ar 1.oktobri. Izlaiduma klasēs izglītojamajiem pabalsta izmaksu pārtrauc ar 1.jūliju. Pēc elektroniski vai papīra formā sniegtās informācijas saņemšanas par bērna mācību pārtraukšanu pabalsta izmaksu pārtrauc ar nākamo kalendāra mēnesi pēc mācību pārtraukšanas.
21. Pabalsta izmaksu atjauno ar nākamo kalendāra mēnesi pēc šo noteikumu 10.1.2.apakšpunktā minētās izziņas vai šo noteikumu 14.punktā minētās informācijas iesniegšanas. Neizmaksāto pabalstu summu, kas pienākas par iepriekšējiem mēnešiem, pieskaita pabalstam par kārtējo mēnesi.
22. Pabalstu un piemaksu pārtrauc izmaksāt Valsts sociālo pabalstu likuma 20.pantā minētajos gadījumos.
23. Ja persona tai piešķirto pabalstu un piemaksu nav laikus saņēmusi Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras nodaļas vainas dēļ, attiecīgo summu, kas personai pienākas, izmaksā par visu pagājušo laikposmu, par kuru personai bija jāsaņem pabalsts vai piemaksa.
24. Pabalsta saņēmēja vainas dēļ nepamatoti saņemto pabalsta un piemaksas summu pabalsta saņēmējs atmaksā labprātīgi vai tā tiek ieturēta no tiem valsts sociālajiem pabalstiem, kas personai izmaksājami nākamajos mēnešos un no kuriem atļauts izdarīt ieturējumus.
25. Pabalstu un piemaksu pārtrauc izmaksāt ar tā mēneša pirmo datumu, kas seko mēnesim, kad radušies apstākļi, kuru dēļ pārtraucama pabalsta un piemaksas izmaksa (izņemot gadījumus, ja pabalsta un piemaksas piešķiršanas brīdī jau bijis zināms pabalsta un piemaksas izmaksas pārtraukšanas termiņš).
V. Noslēguma jautājumi
26. Atzīt par spēku zaudējušiem Ministru kabineta 2009.gada 13.oktobra noteikumus Nr.1176 "Noteikumi par ģimenes valsts pabalsta un piemaksas pie ģimenes valsts pabalsta par bērnu invalīdu apmēru, tā pārskatīšanas kārtību un pabalsta un piemaksas piešķiršanas un izmaksas kārtību" (Latvijas Vēstnesis, 2009, 166.nr.).
27. Pabalstu piešķir par bērnu, kurš nav sasniedzis viena gada vecumu, ja bērns piedzimis līdz 2010.gada 2.maijam.
28. Lai saņemtu pabalstu par bērnu, kas piedzimis līdz 2010.gada 2.maijam, pabalsta pieprasītājs vai viņa pilnvarota persona jebkurā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras nodaļā uzrāda bērna dzimšanas apliecību.
29. Ja bērns ir vecāks par 15 gadiem, mācās vispārējās izglītības vai profesionālās izglītības iestādē un šo noteikumu 14.punktā minētā informācija par bērnu nav iesniegta elektroniski, līdz 2010.gada 31.oktobrim pabalsta pieprasītājs iesniedz Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā vispārējās izglītības vai profesionālās izglītības iestādes izziņu papīra formā.
30. Noteikumi stājas spēkā 2010.gada 1.janvārī.
Ministru prezidents V.Dombrovskis

Labklājības ministra vietā – izglītības un zinātnes ministre T.Koķe

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!