Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Sapratu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Par reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministra vizīti Vācijā. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 27.10.2009., Nr. 170 https://www.vestnesis.lv/ta/id/199703

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Par Rīgas konferenci "Ekonomiskā atgūšanās mainīgā drošības vidē: transatlantiskā dienaskārtība 2010"

Vēl šajā numurā

27.10.2009., Nr. 170

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Par reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministra vizīti Vācijā

 
 

Nākamajā Eiropas Savienības (ES) fondu plānošanas periodā jāpalielina atbalsts reģionu izaugsmei, vienlaikus nodrošinot efektīvāku fondu apguves mehānismu, tā 22.oktobrī Vācijas Saksijas–Anhaltes federālajā zemē notiekošajā konferencē uzsvēra reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs Edgars Zalāns.

Diskusijā par ES fondu ietekmi uz dalībvalstu attīstību un Eiropas reģionālās politikas nākotni E.Zalāns atzina, ka līdz šim Latvija ES fondu apguves plānošanā galvenokārt ir balstījusies uz dažādu sektoru vajadzībām, neizvērtējot reģionu prioritātes.

Ministrs konferencē arī akcentēja nepieciešamību nākamajā ES fondu plānošanas periodā uzlabot finansējuma apguves procedūras, lai tās būtu efektīvākas un sekmētu ātrāku ES fondu līdzekļu ieguldīšanu tautsaimniecībā. “Mums ir jādara viss, lai uzlabotu ES fondu apguvi un paātrinātu projektu īstenošanā ieguldīto līdzekļu atmaksu no ES. No līdzekļu aprites ātruma ir atkarīga ekonomikas attīstība,” uzskata E.Zalāns.

Turpinot vizīti Saksijā–Anhaltē, ministrs E.Zalāns tiksies ar federālās zemes valdības pārstāvjiem, lai pārrunātu ar ES fondu apguvi saistītus jautājumus un sadarbību reģionālās attīstības politikas īstenošanā.

Tāpat E.Zalānam paredzēta tikšanās ar Saksijas–Anhaltes federālās zemes parlamenta Eiropas lietu komitejas locekļiem, kuri vēlas uzklausīt ministra redzējumu par esošo situāciju Latvijā un sadarbības iespējām ar Vāciju.

Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas padotībā esošā Valsts reģionālās attīstības aģentūra sadarbību ar Saksijas–Anhaltes federālo zemi sāka 2006.gadā. Latvija un Saksija–Anhalte ir līdzīgas ne tikai teritorijas un iedzīvotāju skaita ziņā, bet arī risina līdzīgus jautājumus reģionālās attīstības jomā – veic administratīvi teritoriālo reformu, stiprina pašvaldību kapacitāti, ievieš ES fondu programmas, lemj par funkciju pārdali vietējā un reģionālā līmenī, veicina starpreģionālo sadarbību un strādā pie reģionālās attīstības uzraudzības.

No tā, cik sekmīgi Latvija spēs īstenot reformas valsts pārvaldē, ir atkarīgas iespējas veikt nepieciešamo budžeta izdevumu samazināšanu, saglabājot valsts sniegto pakalpojumu pieejamību iedzīvotājiem un uzņēmējiem – tā 23.oktobrī, uzrunājot Saksijas–Anhaltes federālās zemes parlamenta Eiropas lietu komiteju, atzina reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs Edgars Zalāns.

Saksijas–Anhaltes parlamenta Eiropas lietu komiteja bija aicinājusi ministru sniegt savu redzējumu par situāciju Latvijā un sadarbības iespējām ar Vāciju.

E.Zalāns uzrunā Eiropas lietu komitejai akcentēja, ka Latvijas valdība šobrīd aktīvi strādā pie valsts budžeta izstrādes 2010.gadam. Pēc ministra teiktā, lai nepieciešamo izdevumu samazināšanu veiktu pārdomāti, svarīgi ir īstenot strukturālas reformas valsts pārvaldē, nodrošinot ne tikai būtisko valsts pamatfunkciju un pakalpojumu saglabāšanu ekonomiskās recesijas situācijā, bet arī sektorāli saskaņotu attīstību.

E.Zalāns uzsvēra, ka Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrija (RAPLM) šobrīd strādā pie visaptveroša vienas pieturas aģentūras principa ieviešanas valsts un pašvaldību pakalpojumu pieejamībā, kas ļaus samazināt administratīvos izdevumus, vienlaikus nodrošinot iedzīvotājiem ērtu piekļuvi valsts un pašvaldību pakalpojumiem. Notiek darbs pie tā, lai arvien vairāk valsts pakalpojumu būtu pieejami elektroniskajā vidē.

Runājot par līdz šim veiktajām reformām, ministrs akcentēja administratīvi teritoriālās reformas pabeigšanu. Saksijas–Anhaltes pārstāvji interesējās par Latvijas pieredzi pašvaldību reformu ieviešanā, jo šajā federālajā zemē reforma vēl tiek īstenota.

Saksijas–Anhaltes parlamenta pārstāvji interesējās arī par reģionālās attīstības politiku Latvijā. E.Zalāns norādīja, ka šobrīd notiek darbs pie tā, lai maksimāli daudz Eiropas Savienības (ES) fondu līdzekļu novirzītu pašvaldību investīciju projektiem. Šajā kontekstā svarīga ir pilsētvides programma, kurā nacionālas un reģionālas nozīmes attīstības centriem jeb pilsētām ir pieejami 209 miljoni latu, kā arī jaunā ES fondu aktivitāte kompleksai novadu attīstības veicināšanai. Šai aktivitātei valdība pagaidām ir novirzījusi 9,5 miljonus latu, bet ministrs ir pārliecināts, ka, turpinot darbu pie ES fondu programmu pārskatīšanas, novadu attīstībai iespējams paredzēt būtiski lielāku finansējumu.

Ne mazāk svarīgi ir uzlabot ES fondu ieviešanas mehānismu, mazinot birokrātiskās procedūras un paātrinot ES fondu līdzekļu atmaksu no Eiropas Komisijas, uzsvēra ministrs. E.Zalāns ir pārliecināts, ka jāveic reformas ES administrēšanā, samazinot iesaistīto iestāžu skaitu un nosakot tās pēc finansējuma saņēmēju grupām.

Runājot par sadarbību ar Saksiju–Anhalti, ministrs akcentēja kopīgas intereses ES pārrobežu sadarbības programmās.

Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas padotībā esošā Valsts reģionālās attīstības aģentūra (VRAA) kopā ar Saksijas–Anhaltes pavalsti, Ungārijas un Spānijas reģioniem sagatavojusi INTERREG IVC programmas projektu, kura mērķis ir sekmēt reģionu līdzdalību dažādās ES programmās un īstenot vairākas iniciatīvas reģionālās attīstības jomā. Šajā projektā VRAA sadarbības partneris reģionālo aktivitāšu ieviešanā būs Zemgales plānošanas reģions, bet aktivitātes būs vērstas uz visiem Latvijas reģioniem.

Vizītes Saksijā–Anhaltē laikā ministrs E.Zalāns tikās ar federālās zemes valdības pārstāvjiem, lai pārrunātu ar ES fondu apguvi saistītus jautājumus un sadarbību reģionālās attīstības politikas īstenošanā.

Dace Kārkliņa, ministra preses sekretāre

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!