Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Sapratu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ministru kabineta 2008. gada 16. decembra noteikumi Nr. 1024 "Noteikumi par ikmēneša piemaksu pie vecuma un invaliditātes pensijas". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 19.12.2008., Nr. 198 https://www.vestnesis.lv/ta/id/185424

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ministru kabineta noteikumi Nr.1025

Grozījumi Ministru kabineta 2000.gada 2.maija noteikumos Nr.164 "Kārtība, kādā tiek aprēķinātas un atmaksātas pārmaksātās valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas"

Vēl šajā numurā

19.12.2008., Nr. 198

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Ministru kabinets

Veids: noteikumi

Numurs: 1024

Pieņemts: 16.12.2008.

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.
Ministru kabineta noteikumi Nr.1024

Rīgā 2008.gada 16.decembrī (prot. Nr.93 21.§)
Noteikumi par ikmēneša piemaksu pie vecuma un invaliditātes pensijas
Izdoti saskaņā ar likuma “Par valsts pensijām” pārejas noteikumu 41.punktu
I. Vispārīgie jautājumi
1. Noteikumi nosaka ikmēneša piemaksas apmēru pie vecuma un invaliditātes pensijas par apdrošināšanas stāžu (turpmāk – piemaksa), kā arī piemaksas piešķiršanas un izmaksas kārtību.
2. Piemaksa ir atkarīga no apdrošināšanas stāža (pilnos gados), kas uzkrāts līdz 1995.gada 31.decembrim un par kuru Latvijā ir aprēķināta vecuma vai invaliditātes pensija.
3. Ja vecuma pensija ir noteikta invaliditātes pensijas vai izdienas pensijas apmērā, tad, nosakot tiesības uz piemaksu, ņem vērā vecuma pensijas apdrošināšanas stāžu.
4. Piemaksa nav vecuma vai invaliditātes pensijas sastāvdaļa, un tās apmēru nepārskata, izņemot šo noteikumu 6. vai 7.punktā minēto gadījumu.
II. Piemaksas apmēra noteikšana un piemaksas piešķiršana
5. Piemaksas apmērs par vienu apdrošināšanas stāža gadu ir 70 santīmu. Piemaksas apmēru pie konkrētās vecuma vai invaliditātes pensijas nosaka, minēto summu reizinot ar šo noteikumu 2.punktā minēto apdrošināšanas stāžu.
6. Ja apdrošināšanas stāžs, kas uzkrāts līdz 1995.gada 31.decembrim, pēc piemaksas piešķiršanas tiek pārskatīts un atbilstoši pārrēķināta vecuma vai invaliditātes pensija, attiecīgi pārrēķina arī piemaksu.
7. Ja personai atbilstoši likuma “Par valsts pensijām” pārejas noteikumu 42. vai 46.punktam tiek pārskatīts apdrošināšanas stāžs par periodu līdz 1995.gada 31.decembrim, vienlaikus ar pensijas apmēra pārskatīšanu pārskata arī piemaksas apmēru.
8. Piemaksu piešķir Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (turpmāk – aģentūra), pamatojoties uz tās rīcībā esošo šo noteikumu 2.punktā minēto informāciju.
9. Piemaksu piešķir ar dienu, kad radušās tiesības uz piemaksu.
10. Piemaksu pie vecuma pensijas piešķir uz mūžu, bet pie invaliditātes pensijas – uz invaliditātes pensijas piešķiršanas laiku.
11. Lēmumu par piemaksas piešķiršanu aģentūra pieņem mēneša laikā pēc lēmuma pieņemšanas par vecuma vai invaliditātes pensijas piešķiršanu (pārrēķināšanu).
12. Lēmuma pieņemšanu par piemaksas piešķiršanu atliek, ja vecuma vai invaliditātes pensija tiek izmaksāta avansā atbilstoši likuma “Par valsts pensijām” 33.pantam, – līdz dienai, kad tiek pieņemts lēmums par vecuma vai invaliditātes pensijas piešķiršanu.
III. Piemaksas izmaksa
13. Piemaksu izmaksā vienlaikus ar vecuma vai invaliditātes pensiju likuma “Par valsts pensijām” 32.panta pirmajā un otrajā daļā noteiktajā kārtībā.
14. Piemaksu pārtrauc izmaksāt, ja vecuma vai invaliditātes pensijas saņēmējs izbrauc no Latvijas uz pastāvīgu dzīvi ārvalstīs. Piemaksu pārtrauc izmaksāt ar nākamo mēnesi, kas seko mēnesim, kurā aģentūrai ir kļuvusi zināma informācija par vecuma vai invaliditātes pensijas saņēmēja izbraukšanu no Latvijas uz dzīvi ārvalstīs. Piemaksas izmaksu atjauno pēc pieprasījuma saņemšanas aģentūrā, bet ne agrāk kā ar dienu, kad persona atgriezusies uz dzīvi Latvijā.
15. Ja personai priekšlaicīgās vecuma pensijas vietā tiek piešķirts bezdarbnieka pabalsts vai izdienas pensija, piemaksu pārtrauc izmaksāt ar bezdarbnieka pabalsta vai pensijas piešķiršanas dienu. Piemaksas izmaksu atjauno ar dienu, kad tiek atjaunota vecuma pensijas izmaksa.
16. Ja piemaksa noteikta pie priekšlaicīgi piešķirtās vecuma pensijas:

16.1. izmaksājot piemaksu, piemēro likuma “Par valsts pensijām” pārejas noteikumu 30. un 31.punktu;

16.2. piemaksas saņēmējam attiecībā uz piemaksas saņemšanu ir tādi paši pienākumi, kādi noteikti likuma “Par valsts pensijām” 34.pantā.
17. Ja šo noteikumu 15. vai 16.punktā minētajā gadījumā radusies piemaksas pārmaksa, ieturējumus no piemaksas izdara likuma “Par valsts pensijām” 36.panta pirmās daļas 3.punktā noteiktajā kārtībā. Ja piemaksas izmaksa ir pārtraukta, pārmaksu ietur no pensijas.
18. Sakarā ar pensijas saņēmēja nāvi nesaņemto piemaksu izmaksā saskaņā ar likuma “Par valsts pensijām” 37.pantu.
19. Ja piemaksa tiek pārrēķināta, ņem vērā izmaksāto piemaksas summu.
IV. Noslēguma jautājumi
20. Atzīt par spēku zaudējušiem Ministru kabineta 2005.gada 22.novembra noteikumus Nr.891 “Noteikumi par ikmēneša piemaksu pie vecuma pensijas” (Latvijas Vēstnesis, 2005, 191.nr.; 2007, 92.nr.; 2008, 46.nr.).
21. Personām, kurām tiesības uz piemaksu pie vecuma pensijas ir par laikposmu pirms 2009.gada 1.janvāra, piemaksu par katru apdrošināšanas stāža gadu līdz 1995.gada 31.decembrim nosaka, ievērojot šādus noteikumus:

21.1. piemaksu par laikposmu no 2006.gada 1.janvāra līdz 2006.gada 31.decembrim piešķir 19 santīmu apmērā par vienu apdrošināšanas stāža gadu, ja personas kopējais apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 30 gadiem un personai piešķirtās pensijas apmērs mēnesī nepārsniedz 105 latus (ieskaitot pensiju vai tās daļu, ko izmaksā citas Latvijas institūcijas, Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalstis un valstis, ar kurām noslēgti starptautiski līgumi sociālās drošības jomā), un ja persona šajā laikā dzīvojusi Latvijā;

21.2. piemaksu par laikposmu no 2007.gada 1.janvāra līdz 2008.gada 31.maijam piešķir 19 santīmu apmērā par vienu apdrošināšanas stāža gadu, ja personai piešķirtās pensijas apmērs mēnesī nepārsniedz 135 latus (ieskaitot pensiju vai tās daļu, ko izmaksā citas Latvijas institūcijas, Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalstis un valstis, ar kurām noslēgti starptautiski līgumi sociālās drošības jomā) un personas kopējais apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 30 gadiem, bet personām, kurām pensiju piešķir ar atvieglotiem noteikumiem par darbu sevišķi kaitīgos un sevišķi smagos darba apstākļos vai kaitīgos un smagos darba apstākļos, – apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 25 gadiem un persona šajā laikā dzīvojusi Latvijā;

21.3. piemaksu par laikposmu no 2008.gada 1.jūnija līdz 2008.gada 31.decembrim piešķir 40 santīmu apmērā par vienu apdrošināšanas stāža gadu, ja personai piešķirtās pensijas apmērs mēnesī nepārsniedz 225 latus (ieskaitot pensiju vai tās daļu, ko izmaksā citas Latvijas institūcijas, Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalstis un valstis, ar kurām noslēgti starptautiski līgumi sociālās drošības jomā) un persona šajā laikā dzīvojusi Latvijā.
22. Noteikumi stājas spēkā 2009.gada 1.janvārī.
Ministru prezidents I.Godmanis

Labklājības ministre I.Purne

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!