Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Sapratu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Par politisko partiju un arodbiedrību reģistrēšanu. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 16.01.2001., Nr. 8 https://www.vestnesis.lv/ta/id/1676

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Latvijas Bankas ziņas

Vēl šajā numurā

16.01.2001., Nr. 8

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Par politisko partiju un arodbiedrību reģistrēšanu

Uzņēmumu reģistrā (UR) kopš šodienas sāks arī politisko partiju un arodbiedrību reģistrēšanu. Pieteikumus jaunu politisko partiju un arodbiedrību reģistrēšanai UR pieņems ne tikai Rīgā, bet arī savās reģionālajās nodaļās — Liepājā, Ventspilī, Saldū, Bauskā, Rēzeknē, Daugavpilī, Jēkabpilī un Valmierā.

Iepriekš politisko partiju un arodbiedrību reģistrēšanu veica Tieslietu ministrijas Sabiedrisko un reliģisko lietu departaments. UR jaunos pienākumus sāk pildīt otrdien, 16.janvārī, kad arī UR atbildīgās amatpersonas pārņem lietas no ministrijas. UR šī funkcija nodota, nepiešķirot papildu finansējumu. Politisko partiju un arodbiedrību reģistrēšanu veiks UR Sabiedrisko organizāciju, masu informācijas līdzekļu un ārvalstu firmu pārstāvniecību reģistrācijas nodaļa.

Arī ar partiju un arodbiedrību lietām sabiedrība varēs iepazīties, lai gan uzzināt precīzus partiju biedru sarakstus — saskaņā ar Personas datu aizsardzības likumu — nevarēs. Atšķirībā no informācijas, ko UR sniedz par uzņēmumiem, informācija par politiskajām partijām un arodbiedrībām ir bez maksas. Ar informāciju no organizāciju reģistrācijas lietām varēs iepazīties UR darba laikā, iepriekš to piesakot UR kancelejā.

Arī turpmāk — tāpat kā līdz šim — lēmumu par politiskās partijas vai arodbiedrības reģistrēšanu parakstīs tieslietu ministre. Taču iesniegtos dokumentus izskatīs, tieslietu ministra lēmuma projektu gatavos, reģistrācijas numurus piešķirs, tieslietu ministra lēmumus izsniegs, datus reģistrā ievadīs, uzskaiti veiks UR, nevis vairs Tieslietu ministrija.

Tāpat UR veiks konsultatīvo darbu par partiju un arodbiedrību reģistrēšanu — valsts notāru konsultācijas katru trešdienu no pulksten 10 līdz 12 un katru piektdienu no pulksten 14 līdz 16. UR izsniegs arī izziņas, pieņems politisko organizāciju finansiālās darbības deklarācijas un nodrošinās to atklātumu.

"Uzņēmumu reģistrs darbojas saskaņā ar atklātības, demokrātijas un caurspīdīguma principiem, vadoties pēc tiem, mēs arī uzraudzīsim politisko partiju un arodbiedrību reģistrācijas lietas. Es aicinu šīs organizācijas sniegt ne tikai savlaicīgi, bet arī pilnīgi un izsmeļoši likumā paredzēto informāciju, tādējādi veicinot politiskās kultūras pilnveidošanu valstī," atzīst UR galvenais valsts notārs Māris Gulbis.

Saskaņā ar politisko organizāciju finansēšanas likumu politiskajām partijām līdz 1.martam UR jāiesniedz finansu deklarācija. Savukārt arodbiedrībām saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem "Par sabiedriskajām organizācijām, to apvienību un arodbiedrību gada pārskatiem" līdz 31.martam UR jāiesniedz gada pārskati.

Saskaņā ar Tieslietu ministrijas datiem pašreiz Latvijā ir 69 politiskās partijas un 119 arodbiedrības.

Lai nodibinātu politisko partiju, nepieciešams ne mazāk kā 200 Latvijas pilsoņu, kas apvienojušies, lai veiktu politisko darbību. Iesniedzot dokumentus par jaunas politiskās organizācijas dibināšanu, jāiesniedz pieteikums, dibināšanas sapulces protokols, statūti, politiskās organizācijas programma, dibinātāju saraksts, kā arī jānomaksā valsts nodeva 200 latu.

Savukārt, lai reģistrētu arodbiedrību, tajā jābūt ne mazāk kā 50 biedriem vai ne mazāk par vienu ceturtdaļu uzņēmumā, iestādē strādājošo. Lai reģistrētu arodbiedrību, UR jāiesniedz pieteikums, dibināšanas sapulces protokols, biedru saraksts un statūti. Lai reģistrētu arodbiedrību UR, valsts nodeva nav jāmaksā. Iesniegumus izskata divu nedēļu laikā.

Maija Celmiņa, Uzņēmumu reģistra Sabiedrisko attiecību vadītāja

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!