Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Sapratu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
1999. gada 7. oktobra Sēklu un stādāmo materiālu aprites likums. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 27.10.1999., Nr. 353/354 https://www.vestnesis.lv/ta/id/16697

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Energoapgādes regulēšanas padomes rīkojums Nr.126

Par akciju sabiedrības "Brocēnu elektrostacija" elektroenerģijas iepirkšanas tarifu apstiprināšanu

Vēl šajā numurā

27.10.1999., Nr. 353/354

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Saeima

Veids: likums

Pieņemts: 07.10.1999.

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Saeima ir pieņēmusi

un Valsts prezidents izsludina šādu likumu:

Sēklu un stādāmo materiālu aprites likums

I nodaļa

Vispārīgie noteikumi

 

1.pants. Likuma mērķis

(1) Šā likuma mērķis ir radīt tiesisko pamatu sēklu un stādāmo materiālu apritei un noteikt to audzēšanas, sagatavošanas, saiņošanas, tirdzniecības un sēklu kvalitātes kontroles kārtību.

(2) Par sēklām un stādāmajiem materiāliem (turpmāk — sēklas) uzskatāmas veģetatīvas un ģeneratīvas izcelsmes augu daļas, ko izmanto augu pavairošanai vai augkopības produkcijas ieguvei.

II nodaļa

Valsts funkcijas sēklkopībā

 

2.pants. Valsts funkciju realizēšana sēklkopībā

Realizējot valsts funkcijas sēklkopībā:

1) Ministru kabinets:

a) izdod sēklaudzēšanas un sēklu tirdzniecības noteikumus katrai kultūraugu grupai,

b) apstiprina Latvijas augu šķirņu katalogu,

c) nosaka kārtību, kādā saņemama atļauja dažādu sugu un šķirņu sēklu maisījumu pārdošanai;

2) Zemkopības ministrija:

a) valsts agrārās politikas ietvaros izstrādā valsts sēklaudzēšanas politiku,

b) uzrauga sēklu sertifikāciju un kontrolē sēklu tirdzniecību;

3) zemkopības ministrs:

a) apstiprina cenrādi sēklu sertifikācijai, šķirņu iekļaušanai Latvijas augu šķirņu katalogā un citām ar sēklu tirdzniecību saistītām darbībām, izņemot sēklu tirdzniecības kontroli,

b) apstiprina metodiku sējumu lauku apskatei un reģistrācijai,

c) apstiprina metodiku sēklu pēcpārbaudei kontrollauciņos.

 

3.pants. Sēklkopības finansēšana

Sēklkopību finansē no sēklaudzētāju, sēklu sagatavotāju, saiņotāju un tirgotāju — fizisko un juridisko personu — līdzekļiem, no valsts budžeta dotācijas no vispārējiem ieņēmumiem, kā arī no ieņēmumiem par sniegtajiem maksas pakalpojumiem.

III nodaļa

Sēklaudzēšanai, sēklu sagatavošanai, saiņošanai

un tirdzniecībai izvirzāmās prasības

 

4.pants. Sēklaudzētāju, sēklu sagatavotāju, saiņotāju un tirgotāju reģistrācija

(1) Valsts augu aizsardzības dienests Sēklaudzētāju un sēklu tirgotāju reģistrā reģistrē:

1) sēklu sagatavotājus, saiņotājus un tirgotājus, ja viņu lietošanā ir nepieciešamās telpas un iekārtas;

2) sēklas kartupeļu audzētājus, ja viņu lietošanā ir sēklaudzēšanas un sēklu tirdzniecības noteikumiem atbilstoši sēklaudzēšanas lauki.

(2) Reģistrācija Sēklaudzētāju un sēklu tirgotāju reģistrā notiek sēklaudzēšanas un sēklu tirdzniecības noteikumos paredzētajā kārtībā.

(3) Reģistrāciju var anulēt uz paša sēklaudzētāja, sēklu sagatavotāja, saiņotāja vai tirgotāja rakstveida iesnieguma pamata vai tad, ja tiek konstatēts, ka nav izpildīti sēklaudzēšanas un sēklu tirdzniecības noteikumi.

 

5.pants. Sēklaudzēšanas un sēklu   tirdzniecības noteikumi

Sēklaudzēšanas un sēklu tirdzniecības noteikumi reglamentē:

1) attiecībā uz sēklaudzēšanas laukiem — šķirnes tīrību, veselīgumu, telpisko izolāciju un citas sēklu kvalitāti ietekmējošas normatīvās prasības;

2) attiecībā uz sēklām — to tīrību, dīgtspēju, veselīgumu un citas sēklu kvalitāti raksturojošas īpašības;

3) sēklu kategoriju sistēmu dažādu augu sugu sēklām;

4) saiņojuma lielumu un veidu, kā arī etiķetes saturu un veidu;

5) kārtību, kādā sēklaudzētāji, sēklu sagatavotāji, saiņotāji un tirgotāji reģistrējami Sēklaudzētāju un sēklu tirgotāju reģistrā, un kārtību, kādā reģistrācija tiek anulēta.

 

6.pants. Sēklaudzētāju, sēklu sagatavotāju, saiņotāju un tirgotāju pienākumi

(1) Sēklaudzētāju, sēklu sagatavotāju, saiņotāju un tirgotāju pienākumi ir šādi:

1) nodrošināt sēklu nesajaukšanos un kvalitātes saglabāšanos visā to audzēšanas, sagatavošanas, saiņošanas un tirdzniecības gaitā;

2) kārtot dokumentāciju saskaņā ar sēklaudzēšanas un sēklu tirdzniecības noteikumiem;

3) kārtot dokumentāciju par audzēšanai, sagatavošanai, saiņošanai un tirdzniecībai piegādāto sēklu izcelsmi, šķirni, kategoriju, kvalitāti un daudzumu;

4) uzglabāt sešus gadus visu ar sēklaudzēšanu, sēklu sagatavošanu, saiņošanu un tirdzniecību saistīto dokumentāciju un pierakstus.

(2) Sēklu saiņotāja pienākums ir nodrošināt iesaiņojumā esošo sēklu kvalitātes atbilstību etiķetei vai marķējumam un kvalitāti apstiprinošam dokumentam.

IV nodaļa

Sēklu sertifikācija un pēcpārbaude kontrollauciņos

 

7.pants. Sēklu sertifikācija

(1) Sēklu sertifikācija ir šķirņu identifikācija, audzēšanas apstākļu un sēklu kvalitāti raksturojošo īpašību pārbaude, kas ietver lauku apskati un sēklu kvalitātes novērtēšanu un ko apstiprina ar attiecīgu dokumentu.

(2) Sēklas drīkst sertificēt, ja:

1) šķirne ir iekļauta Latvijas augu šķirņu katalogā;

2) šķirnes saimnieciskās īpašības tiek novērtētas Valsts augu aizsardzības dienestā (ar Zemkopības ministrijas atļauju — vienam gadam);

3) šķirne ir reģistrēta vai iekļauta katalogā citā valstī, bet Latvijā, pamatojoties uz noslēgtu līgumu, veic šķirnes uzturēšanu un pavairošanu un šīs šķirnes sēklas paredzētas tikai eksportam;

4) lauks, kurā sēklas audzē, atbilst sēklaudzēšanas un sēklu tirdzniecības noteikumu prasībām;

5) sēklu kvalitāte atbilst sēklaudzēšanas un sēklu tirdzniecības noteikumu prasībām;

6) ir nokārtoti ar sēklu sertificēšanu saistītie maksājumi.

 

8.pants. Lauku apskate

Pēc sēklaudzētāju pieteikuma Valsts augu aizsardzības dienests pārbauda šķirnes sējumu atbilstību sēklu iegūšanai — veic lauku apskati saskaņā ar sēklaudzēšanas un sēklu tirdzniecības noteikumiem un zemkopības ministra apstiprināto metodiku.

 

9.pants. Sēklu kvalitātes novērtēšana

(1) Pēc sēklaudzētāju pieteikuma Valsts augu aizsardzības dienests novērtē sēklu partiju kvalitāti saskaņā ar sēklaudzēšanas un sēklu tirdzniecības noteikumiem un izsniedz sēklas sertifikātu.

(2) Ja sēklas neatbilst pieteiktās kategorijas prasībām, Valsts augu aizsardzības dienests pazemina sēklu kategoriju līdz tai kategorijai, kuras prasībām sēklas atbilst, vai sniedz motivētu sēklas sertifikāta izsniegšanas atteikumu.

 

10.pants. Sēklu pēcpārbaude kontrollauciņos

(1) Sēklu pēcpārbaudi kontrollauciņos — sēklu šķirnes tipiskuma un šķirnes tīrības pārbaudi, izsējot laukā, — pēc zemkopības ministra apstiprinātas metodikas veic Valsts augu aizsardzības dienests.

(2) Ja pēcpārbaudē konstatēts, ka kāda no sēklu partijām neatbilst sēklaudzēšanas un sēklu tirdzniecības noteikumu prasībām, Valsts augu aizsardzības dienests anulē iepriekš izsniegto sēklas sertifikātu.

V nodaļa

Augu šķirņu katalogi

 

11.pants. Latvijas augu šķirņu katalogs

(1) Latvijas augu šķirņu katalogs ir augu šķirņu saraksts.

(2) Priekšlikumus šķirņu iekļaušanai Latvijas augu šķirņu katalogā sagatavo Nacionālā augu šķirņu padome.

(3) Latvijas augu šķirņu katalogu apstiprina Ministru kabinets. Valsts augu aizsardzības dienests publicē katalogu nākamajam gadam.

(4) Šķirni Latvijas augu šķirņu katalogā iekļauj pēc šķirnes selekcionāra tiesību īpašnieka vai viņa pilnvarotas personas pieteikuma, pamatojoties uz Valsts augu aizsardzības dienesta veikto saimniecisko īpašību novērtēšanu, ja šķirne atzīta par prasībām atbilstošu.

(5) Latvijas augu šķirņu katalogā šķirnes iekļauj uz desmit gadiem. Šo laikposmu var pagarināt, ja šķirne tiek audzēta ievērojamos apjomos un ir saglabātas šķirnes atšķirības, viendabības un stabilitātes īpašības.

(6) Latvijas augu šķirņu katalogā iekļautās šķirnes selekcionāra tiesību īpašnieks vai viņa pilnvarota persona nodrošina sēklaudzētājus ar sēklu izejmateriālu un kārto dokumentāciju par ražošanā lietoto materiālu un metodēm. Dokumentāciju uzglabā sešus gadus.

 

12.pants. Eiropas Savienības lauksaimniecības kultūraugu šķirņu kopējais katalogs

(1) Eiropas Savienības lauksaimniecības kultūraugu šķirņu kopējais katalogs ir Eiropas Savienības publicētais lauksaimniecības kultūraugu šķirņu saraksts.

(2) Eiropas Savienības lauksaimniecības kultūraugu šķirņu kopējā katalogā iekļautās šķirnes, kuru nav Latvijas augu šķirņu katalogā, Latvijā nedrīkst pavairot un sertificēt. Tās drīkst pārdot tikai galējam lietotājam — fiziskajai vai juridiskajai personai, kura iegūto ražu neizmanto sēklu ieguvei.

VI nodaļa

Sēklu tirdzniecība

 

13.pants. Sēklu pārdošana

(1) Pārdot drīkst šajā likumā noteiktajā kārtībā sertificētas sēklas.

(2) Pārdot dažādu sugu un šķirņu sēklu maisījumus ir tiesības pēc atļaujas saņemšanas Zemkopības ministrijā Ministru kabineta noteiktajā kārtībā.

 

14.pants. Sēklu iesaiņojums un etiķete

(1) Sēklas nodod tirdzniecībai iesaiņojumā, kas apgādāts ar nenomaināmu etiķeti, noslēgts un aizzīmogots tā, lai to bez etiķetes un aizzīmogojuma sabojāšanas nevarētu atvērt.

(2) Sēklu iesaiņojumu etiķetē un aizzīmogo sēklu saiņotājs Valsts augu aizsardzības dienesta uzraudzībā.

(3) Pēc galējā lietotāja pieprasījuma ir tiesības pārdot sertificētas sēklas bez iesaiņojuma. Galējais lietotājs nedrīkst iegūto ražu izmantot sēklu ieguvei.

 

15.pants. Sēklu apstrāde ar biopreparātiem, augu aizsardzības līdzekļiem un ķimikālijām

(1) Sēklas apstrādā ar biopreparātiem, augu aizsardzības līdzekļiem un ķimikālijām, tās saiņo, transportē un pārdod tikai saskaņā ar Augu aizsardzības likumu un citiem normatīvajiem aktiem.

(2) Ministru kabinets nosaka, kuru augu sugu un kategoriju sēklas drīkst pārdot, tikai ievērojot papildu prasības par to fizikālu vai ķīmisku apstrādi.

 

16.pants. Izņēmuma gadījumi sēklu tirdzniecībā

Ja apgāde ar sēklām Latvijā nav nodrošināta, Ministru kabinets var atļaut uz laiku — līdz vienam gadam — pazemināt prasības attiecībā uz vietējām vajadzībām paredzēto sēklu kvalitāti. Šādos gadījumos saskaņā ar sēklaudzēšanas un sēklu tirdzniecības noteikumiem jāievēro papildu prasība par cita veida etiķeti sēklu iesaiņojumam.

 

17.pants. Sēklu eksports un imports

(1) Sēklas eksportēt un importēt atļauts Sēklaudzētāju un sēklu tirgotāju reģistrā reģistrētām fiziskajām un juridiskajām personām.

(2) Sēklu kvalitāti apstiprinošus dokumentus eksportējamām sēklām izsniedz Valsts augu aizsardzības dienests.

(3) Sēklu importētājs ir atbildīgs par ievesto sēklu kvalitāti un atbilstību Latvijas sēklaudzēšanas un sēklu tirdzniecības noteikumiem.

(4) Sēklas ir tiesības importēt:

1) sēklaudzēšanai, ja šķirne iekļauta Latvijas augu šķirņu katalogā un par to ir nokārtoti visi nepieciešamie dokumenti un maksājumi;

2) pārdošanai galējam lietotājam, ja šķirne iekļauta Eiropas Savienības lauksaimniecības kultūraugu šķirņu kopējā katalogā vai citas valsts katalogā un par to ir nokārtoti visi nepieciešamie dokumenti un maksājumi;

3) izmēģinājumu un pārbaudes veikšanai, zinātniskiem vai izstādes mērķiem;

4) šķirošanai un pārfasēšanai vai cita veida apstrādei un eksportam, ko apstiprina attiecīgs līgums.

(5) Importētām sēklām ir nepieciešams Starptautiskās sēklu kontroles asociācijas sertifikāts. Ja tāda nav, importētājs par to ziņo Valsts augu aizsardzības dienestam, kas izskata importēto sēklu sertifikātu atbilstību Latvijas sēklaudzēšanas un sēklu tirdzniecības noteikumiem. Ja nepieciešams, Valsts augu aizsardzības dienests noņem sēklu paraugu un izsniedz attiecīgu sēklu kvalitāti apstiprinošu dokumentu.

(6) Valsts augu aizsardzības dienestam ir tiesības bez maksas noņemt importēto sēklu kontrolparaugus. Ja importētās sēklas neatbilst dokumentā norādītajai kvalitātei, šis dienests izsniedz jaunu sēklu kvalitāti apstiprinošu dokumentu.

(7) Valsts augu aizsardzības dienestam ir tiesības pieprasīt, lai importētājs importētās sēklas iznīcina vai nosūta atpakaļ piegādātājam, ja to izmantošana var radīt kaitējumu apkārtējai videi vai izraisīt bīstamu augu slimību vai kaitēkļu izplatīšanos.

VII nodaļa

Likuma izpildes kontrole un atbildība par likuma pārkāpšanu

 

18.pants. Likuma izpildes kontrole

(1) Šā likuma izpildi kontrolē Valsts augu aizsardzības dienests.

(2) Valsts augu aizsardzības dienesta amatpersonas, kontrolējot likuma izpildi, ir tiesīgas apmeklēt uzņēmumus (uzņēmējsabiedrības) un tirdzniecības vietas to darbības laikā un tur:

1) apskatīt ar šā likuma darbību saistītos dokumentus un pierakstus;

2) bez maksas noņemt kontrolparaugus sēklu kvalitātes un veselīguma noteikšanai.

(3) Valsts augu aizsardzības dienests:

1) aptur vai aizliedz konkrētas sēklu partijas tirdzniecību, ja konstatēti šā likuma vai sēklaudzēšanas un sēklu tirdzniecības noteikumu pārkāpumi;

2) norāda termiņus konstatēto trūkumu novēršanai;

3) atļauj apturēto darbību turpināt, ja iepriekš konstatētie trūkumi ir novērsti;

4) likuma vai citu normatīvo aktu atkārtotas pārkāpšanas gadījumā ir tiesīgs anulēt reģistrāciju Sēklaudzētāju un sēklu tirgotāju reģistrā.

 

19.pants. Informācijas sniegšanas kārtība

Fiziskās un juridiskās personas, kas nodarbojas ar sēklaudzēšanu, sēklu sagatavošanu, saiņošanu un tirdzniecību, pēc Zemkopības ministrijas vai Valsts augu aizsardzības dienesta pieprasījuma iesniedz nepieciešamo informāciju un nodrošina iespēju veikt pārbaudes.

 

20.pants. Atbildība par šā likuma pārkāpšanu

Par šā likuma pārkāpumiem personas saucamas pie likumos noteiktās atbildības.

Pārejas noteikumi

 

1. Ministru kabinets līdz 2000.gada 1.oktobrim izdod katras kultūraugu grupas sēklaudzēšanas un sēklu tirdzniecības noteikumus. Līdz šo noteikumu izdošanai tiek piemēroti ar Lauksaimniecības ministrijas 1993.gada 26.maija pavēli nr.278 apstiprinātie lauksaimniecības kultūru sēklaudzēšanas noteikumi un nozares standarti sēklu kvalitātes noteikšanai.

 

2. Ministru kabinets līdz 2000.gada 1.jūlijam apstiprina Latvijas augu šķirņu katalogu. Līdz šā kataloga ieviešanai tiek piemērots audzēšanai Latvijā ieteicamo un perspektīvo šķirņu saraksts, kuru apstiprina Nacionālā augu šķirņu padome.

 

3. Līdz attiecīgu grozījumu izdarīšanai Administratīvo pārkāpumu kodeksā Sēklu valsts inspekcijai un Valsts augu šķirņu salīdzināšanas centram paredzētās tiesības realizē Valsts augu aizsardzības dienests.

 

Likums stājas spēkā 2000.gada 1.janvārī.

Likums Saeimā pieņemts 1999.gada 7.oktobrī.  

Valsts prezidentes vietā  Saeimas priekšsēdētājs J.Straume

Rīgā 1999.gada 27.oktobrī

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!