Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Piekrītu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Finanšu un kapitāla tirgus komisija
Finanšu un kapitāla tirgus komisija publicē normatīvos noteikumus, ieteikumus un lēmumus, kā arī informāciju par kredītiestādes noguldītājiem garantētās atlīdzības izmaksas veidu un kārtību, laiku un vietu.
TIESĪBU AKTI, KAS PAREDZ OFICIĀLO PUBLIKĀCIJU PERSONAS DATU APSTRĀDE

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Finanšu un kapitāla tirgus komisijas 2007. gada 9. novembra noteikumi Nr. 156 "Normatīvie noteikumi par kārtību, kādā ziņojama informācija par darījumiem ar Eiropas Ekonomikas zonas valstu regulētajos tirgos iekļautajiem finanšu instrumentiem". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 15.11.2007., Nr. 184 (3760) https://www.vestnesis.lv/ta/id/166373-normativie-noteikumi-par-kartibu-kada-zinojama-informacija-par-darijumiem-ar-eiropas-ekonomikas-zonas-valstu-reguletajos-tirgos...

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padomes lēmums Nr.502

Par licences Nr.E14019 elektroenerģijas tirdzniecībai izsniegšanu valsts akciju sabiedrībai "Latvijas dzelzceļš"

Vēl šajā numurā

15.11.2007., Nr. 184 (3760)

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Finanšu un kapitāla tirgus komisija

Veids: noteikumi

Numurs: 156

Pieņemts: 09.11.2007.

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas noteikumi Nr.156

Rīgā 2007.gada 9.novembrī (prot. Nr. 46, 4.p.)

Normatīvie noteikumi par kārtību, kādā ziņojama informācija par darījumiem ar Eiropas Ekonomikas zonas valstu regulētajos tirgos iekļautajiem finanšu instrumentiem

Izdoti saskaņā ar Finanšu instrumentu tirgus likuma 133.6 panta pirmās daļas 3. punktu

I. Vispārīgie jautājumi

1. Noteikumi nosaka kārtību, kādā bankas un ieguldījumu brokeru sabiedrības ziņo informāciju par darījumiem ar Eiropas Ekonomikas zonas (turpmāk tekstā – EEZ) valstu (izņemot Latvijas Republiku) regulētajos tirgos iekļautajiem finanšu instrumentiem (turpmāk tekstā – finanšu instrumenti).

2. Noteikumi ir saistoši Latvijas Republikā reģistrētām bankām un ieguldījumu brokeru sabiedrībām, kuras sniedz ieguldījumu pakalpojumus Latvijas Republikā, un Latvijas Republikā reģistrētām ārvalstu banku un ieguldījumu brokeru sabiedrību filiālēm, kuras sniedz ieguldījumu pakalpojumus Latvijas Republikā (turpmāk tekstā – tirgus dalībnieks).

3. Darījums šo noteikumu izpratnē ir finanšu instrumenta pirkšana un pārdošana, ko tirgus dalībnieks veic:

3.1. savā vai klienta vārdā uz sava rēķina;

3.2. klienta vārdā uz klienta rēķina.

4. Finanšu instrumenta pirkšana un pārdošana neietver šādas operācijas:

4.1. vērtspapīru finansēšanas darījumus (repo darījumi);

4.2. opciju vai segto garantiju (covered warrants) izpildi;

4.3. sākotnējā tirgus darījumus (piemēram, emisija, sadalīšana).

II. Darījumi, par kuriem jāsniedz ziņojums, un ziņojumā ietvertās informācijas saturs un formāts

5. Tirgus dalībnieks ziņo Finanšu un kapitāla tirgus komisijai (turpmāk tekstā – Komisija) par visiem noslēgtajiem darījumiem ar finanšu instrumentiem neatkarīgi no tā, vai darījums noslēgts regulētajā tirgū, daudzpusējā tirdzniecības sistēmā vai ārpus regulētā tirgus.

6. Ja tirgus dalībniekam nav iespēju noteikt, vai finanšu instruments ir iekļauts kādā no EEZ valstu regulētajiem tirgiem, tirgus dalībnieks ziņo arī par darījumiem ar šiem finanšu instrumentiem.

7. Tirgus dalībniekam nav jāziņo par darījumiem ar finanšu instrumentiem, ja tirgus dalībnieks nepiedalās šā darījuma izpildē, proti, ja tirgus dalībnieks klienta uzdevumu pārsūta tālāk izpildei citai bankai vai ieguldījumu brokeru sabiedrībai (uzdevumu maršrutēšana) vai ja tirgus dalībnieka klients pats ir noslēdzis darījumu un tirgus dalībnieks nav iesaistīts darījumā kā klienta aģents (nav izpildījis klienta uzdevumu), bet tikai veic darījuma norēķinus kā kontu turētājs.

8. Katrs darījums sastāv no pirkšanas un pārdošanas transakcijas. Par katru transakciju ziņo atsevišķi. Attiecīgi tirgus dalībnieks ziņo par pārdošanas transakciju, ja tas pārdod finanšu instrumentus, par pirkšanas transakciju, ja tas pērk finanšu instrumentus, vai arī gan par pirkšanas, gan pārdošanas transakciju, ja tirgus dalībnieks ir iesaistīts gan kā pārdevējs, gan kā pircējs (piemēram, darbojas kā aģents diviem bankas klientiem).

9. Paziņojumā par katru transakciju norāda šādu informāciju:

9.1. tirgus dalībnieka BIC (Bank Identifier Code) kodu (tirgus dalībnieka ziņojuma sniedzēja identifikators);

9.2. darījuma datumu;

9.3. darījuma laiku pēc Latvijas laika;

9.4. norādi, vai tā ir pirkšanas vai pārdošanas transakcija (pirkšanas vai pārdošanas identifikators);

9.5. norādi, vai darījums veikts tirgus dalībnieka vārdā vai klienta vārdā (darījuma veicēja kategorija);

9.6. finanšu instrumenta, ar kuru noslēgts darījums, ISIN (International Securities Identifying Number) kodu. Ja atvasinātajam finanšu instrumentam nav ISIN koda, tad norāda citu finanšu instrumentam piešķirto to identificējošo kodu (finanšu instrumenta identifikators);

9.7. finanšu instrumenta cenu, par kādu noslēgts darījums;

9.8. valūtu, kādā izteikta cena;

9.9. finanšu instrumentu daudzumu darījumā;

9.10. darījuma partneri;

9.11. unikālu klientu identificējošo kodu (klienta identifikators);

9.12. darījuma vietu (regulētais tirgus, daudzpusējā tirdzniecības sistēma, ārpusbirža);

9.13. unikālu transakciju identificējošo kodu.

10. Sagatavojot paziņojumu par darījumiem ar finanšu instrumentiem, tirgus dalībnieks ievēro šo noteikumu 1. pielikumā norādīto attiecīgās informācijas formātu.

11. Darījuma atcelšanas gadījumā tirgus dalībnieks nosūta Komisijai ziņojumu par darījuma atcelšanu. Darījuma atcelšanas ziņojumā norāda:

11.1. tirgus dalībnieka BIC (Bank Identifier Code) kodu (tirgus dalībnieka ziņojuma sniedzēja identifikators);

11.2. unikālu transakciju identificējošo kodu;

11.3. finanšu instrumenta ISIN (International Securities Identifying Number) kodu (finanšu instrumenta identifikators);

11.4. darījuma datumu;

11.5. norādi par atcelšanas iemeslu (atcelts darījums vai iepriekš nosūtītajā paziņojumā bijusi kļūda).

12. Sagatavojot paziņojumu par darījuma atcelšanu, tirgus dalībnieks ievēro šo noteikumu 2. pielikumā norādīto attiecīgās informācijas formātu.

13. Paziņojuma par darījumu labošanas gadījumā tirgus dalībnieks vispirms nosūta konkrētā darījuma atcelšanas paziņojumu un pēc tam nekavējoties atkārtoti sūta konkrētā darījuma pareizo paziņojumu.

III. Kārtība, kādā nosūtāma informācija par darījumiem ar finanšu instrumentiem

14. Tirgus dalībnieks ne vēlāk kā līdz nākamās darba dienas plkst. 16.30 elektroniski XML (Extensible Markup Language) faila formātā saskaņā ar Komisijas sagatavoto XSD (XML Schema Definition) shēmu nosūta Komisijai informāciju par iepriekšējās darba dienas laikā noslēgtajiem darījumiem ar finanšu instrumentiem.

15. Darījumu ziņošanas failu šifrēšana un elektroniskā parakstīšana notiek, ievērojot Komisijas “Informācijas šifrēšanas un elektroniskās parakstīšanas noteikumos” noteikto kārtību.

16. Tirgus dalībnieks informāciju par darījumiem ar finanšu instrumentiem nosūta elektroniski, izmantojot Darījumu ziņošanas sistēmu (turpmāk tekstā – DZS) – ar Komisijas sagatavoto atslēgu šifrētus darījumu ziņošanas failus sūtot uz Komisijas e-pasta adresi dzs@fktk.lv.

17. Detalizēta kārtība, kādā nosūtāma (t.sk. atceļama un labojama) informācija par darījumiem ar finanšu instrumentiem, noteikta DZS lietošanas instrukcijā, kas pieejama DZS.

18. Tirgus dalībnieks var pilnvarot trešo personu ziņot par tirgus dalībnieka noslēgtajiem darījumiem ar finanšu instrumentiem, par to iepriekš paziņojot Komisijai.

19. Ja tirgus dalībnieks pilnvaro trešo personu ziņot par tirgus dalībnieka noslēgtajiem darījumiem ar finanšu instrumentiem, tirgus dalībnieks un trešā persona noslēdz savstarpēju līgumu, kurā atrunā ziņošanas kārtību un pušu pienākumus, un līguma kopiju iesniedz Komisijai.

20. Tirgus dalībnieks pilnībā atbild par to, ka trešā persona ziņo par tirgus dalībnieka noslēgtajiem darījumiem ar finanšu instrumentiem atbilstoši šo noteikumu prasībām.

21. Ja tirgus dalībniekam vai trešajai personai no tās neatkarīgu iemeslu dēļ radušās tehniskas problēmas, kas var aizkavēt informācijas nosūtīšanu (ielādēšanu) DZS, tirgus dalībnieks vai trešā persona nekavējoties par to informē Komisiju un vienojas ar Komisiju par citu informācijas pārraides vai nosūtīšanas veidu.

IV. DZS lietošana

22. Tiesības nosūtīt (ielādēt) informāciju ir Komisijā reģistrētiem tirgus dalībnieka DZS lietotājiem. Par reģistrētiem lietotājiem var kļūt tikai tirgus dalībnieka vai trešās personas norādītas fiziskās personas.

23. Lai tirgus dalībnieks vai trešā persona reģistrētu DZS lietotāju, tirgus dalībnieks vai trešā persona iesniedz Komisijai parakstītu 3. pielikumā minēto iesniegumu.

24. Saņemot tirgus dalībnieka vai trešās personas iesniegumu, Komisija divu darba dienu laikā iesniegumā norādītajām personām piešķir DZS lietošanas tiesības, nosūtot uz norādīto personu e-pasta adresēm attiecīgo DZS lietotāju vārdus un paroles.

25. Detalizēta DZS lietotāja paroļu lietošanas, maiņas un jaunas paroles piešķiršanas kārtība noteikta DZS lietošanas instrukcijā, kas pieejama DZS.

26. Tirgus dalībniekam un trešajai personai ir pienākums nekavējoties saskaņā ar 3. pielikumu ziņot Komisijai, ja kāds no tirgus dalībnieka vai trešās personas pārstāvjiem zaudē tiesības ielādēt DZS ziņojumus par tirgus dalībnieka darījumiem ar finanšu instrumentiem.

27. Komisija piešķir un anulē lietotāja pieeju DZS pēc attiecīga tirgus dalībnieka vai trešās personas iesnieguma saņemšanas, kā arī Komisija anulē lietotāja pieeju DZS, ja attiecīgajam tirgus dalībniekam ir anulēta licence ieguldījumu pakalpojumu sniegšanai.

28. Komisijai ir tiesības bloķēt vai anulēt lietotāja pieeju DZS pēc savas iniciatīvas, ja attiecīgais lietotājs veic darbības, kas traucē DZS darbībai, par to paziņojot tirgus dalībniekam vai trešajai personai.

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas priekšsēdētājs U.Cērps

 

1.pielikums
Finanšu un kapitāla tirgus komisijas
09.11.2007. noteikumiem Nr.156

Paziņojumā par darījumu sniedzamā informācija un tās formāts

Lauka nosaukums

Lauka datu formāts(*)

Lauku vērtības

Lauka vērtības kategorija

Paskaidrojums

1. Tirgus dalībnieka (TD) ziņojuma sniedzēja identifikators

11(x)

ISO 9362 - SWIFT piešķirtais BIC kods (Bank Identifier Code)

Identifikators

TD identifikators.

Par identifikatoru ir jāizmanto BIC kods, ko piešķir SWIFT. TD jānodrošina, ka tam ir BIC kods.

2. Darījuma datums

10(x)

ISO 8601- datuma formāts:
YYYY-MM-DD

Datums

Darījuma noslēgšanas datums.

3. Darījuma laiks

8(x)

ISO 8601 - laika formāts: HH:MM:SS

Laiks

Darījuma noslēgšanas laiks pēc Latvijas laika.

4. Pirkšanas vai pārdošanas identifikators

1(a)

B = pirkšana

S = pārdošana

Kods

Norāde, vai tā ir pirkšanas vai pārdošanas transakcija (no TD skata punkta).

5. Darījuma veicēja kategorija

1(a)

P = TD savā vai klienta vārdā uz sava rēķina

A = TD klienta vārdā uz klienta rēķina

Kods

Norāde, vai TD darījumu veic uz sava rēķina vai uz klienta rēķina.

6. Finanšu instrumenta identifikators

2(a)9(x)1(n)

ISO 6166 - starptautiskais vērtspapīru identifikācijas numurs (ISIN kods)

Identifikators

Par finanšu instrumenta identifikatoru izmato tikai ISIN kodu.

7. Cena

Max19(d)

Skaitlis

Cena bez komisijām un uzkrātajiem procentiem. Parāda vērtspapīriem cena var tikt norādīta arī procentos.

8. Cenas valūta

3(a)

ISO 4217 - valūtas kods

Kods

9. Daudzums

Max19(d)

Skaitlis

Parāda vērtspapīriem - kopējā nomināla summa (nevis nominālvienību skaits).

10. Darījuma partneris

11(x)

 

 

4(x)

 

 

Max 40(x)

ISO 9362 - SWIFT piešķirtais BIC kods (Bank Identifier Code)

ISO 10383 - SWIFT piešķirtais MIC kods (Market Identifier Code)

Klienta kods (TD katram klientam piešķir savu iekšējo unikālo kodu)

Kods

Ja ārpusbiržā, tad attiecīgi darījuma puses BIC kods (bankas vai ieguldījumu brokeru sabiedrības gadījumā) vai klienta kods (ja darījuma partneris ir klients).

 

Ja regulētajā tirgū vai daudzpusējā tirdzniecības sistēmā (DTS), tad regulētā tirgus vai DTS MIC kods.

11. Klienta identifikators

11(x)

 

 

Max 40(x)

ISO 9362 - SWIFT piešķirtais BIC kods (Bank Identifier Code)

Klienta kods (TD katram klientam piešķir savu iekšējo unikālo kodu)

Kods

Ja klients ir banka vai ieguldījumu brokeru sabiedrība, tad BIC kods, ja tāds tai ir (ISO 9362).

 

TD klientam piešķirtais unikālais identifikators.

12. Darījuma vieta

11(x)

 

 

4(x)

 

 

4(x)

ISO 9362 - SWIFT piešķirtais BIC kods (Bank Identifier Code)

ISO 10383 - SWIFT piešķirtais MIC kods (Market Identifier Code)

XOFF - identifikators ārpusbiržas darījumiem

Identifikators

BIC kods, ja attiecīgā banka vai ieguldījumu brokeru sabiedrība darbojas kā sistemātisks inernalizētājs.

MIC kods, ja darījums notiek biržā vai DTS.

 

Ja darījums noticis ārpusbiržā, tad jānorāda identifikators XOFF.

13. Darījumu identificējošs numurs

Max40(x)

TD transakcijai piešķirtais unikālais numurs

Identifikators

Katrs TD katrai transakcijai piešķir savu iekšējo unikālo numuru.

* a = burts, x = burts, cipars vai simbols, d = decimāldaļskaitlis, n = cipars.

 

2.pielikums
Finanšu un kapitāla tirgus komisijas
09.11.2007. noteikumiem Nr.156

Paziņojumā par darījuma atcelšanu sniedzamā informācija un tās formāts

Lauka nosaukums

Lauka datu formāts(*)

Lauku vērtības

Lauka vērtības kategorija

Paskaidrojums

1. Tirgus dalībnieka (TD) ziņojuma sniedzēja identifikators

11(x)

ISO 9362 - SWIFT piešķirtais BIC kods (Bank Identifier Code)

Identifikators

TD identifikators.

Par identifikatoru ir jāizmanto BIC kods, ko piešķir SWIFT. TD jānodrošina, ka tam ir BIC kods.

2. Darījumu identificējošs numurs

Max40(x)

TD transakcijai piešķirtais unikālais numurs

Identifikators

Katrs TD katrai transakcijai piešķir savu iekšējo unikālo numuru.

3. Finanšu instrumenta identifikators

2(a)9(x)1(n)

ISO 6166 - starptautiskais vērtspapīru identifikācijas numurs (ISIN kods)

Identifikators

Par finanšu instrumenta identifikatoru izmato tikai ISIN kodu.

4. Darījuma datums

10(x)

ISO 8601- datuma formāts:
YYYY-MM-DD

Datums

Darījuma noslēgšanas datums.

5. Atcelšanas iemesls

1(a)

M = kļūda

C = darījums atcelts

Kods

Darījuma atcelšanas iemesla identifikācijas kods.

*a = burts; x = burts, cipars vai simbols; n = cipars.

 

3.pielikums

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas

09.11.2007. noteikumiem Nr. 156

09.JPG (41280 bytes)

 

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!