Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Piekrītu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Konkurences padome
Konkurences padome publicē pieņemtos lēmumus par tirgus dalībnieku apvienošanos, par pārkāpuma konstatēšanu un naudas soda uzlikšanu, par tirgus dalībnieku paziņoto vienošanos, par dominējoša stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu u.c.
TIESĪBU AKTI, KAS PAREDZ OFICIĀLO PUBLIKĀCIJU PERSONAS DATU APSTRĀDE

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Konkurences padomes 2007. gada 13. jūnija lēmums Nr. 65 "Par tirgus dalībnieku apvienošanos Lieta Nr.1067/07/06/13 Par SIA "Euroaptieka" un SIA "Sprigane" ziņojumu par apvienošanos". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 26.06.2007., Nr. 101 https://www.vestnesis.lv/ta/id/159387

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Konkurences padomes lēmums Nr.66

Par tirgus dalībnieku apvienošanos
Lieta Nr.1066/07/06/12 Par SIA "Euroaptieka" un SIA "Labā aptieka" ziņojumu par apvienošanos

Vēl šajā numurā

26.06.2007., Nr. 101

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Konkurences padome

Veids: lēmums

Numurs: 65

Pieņemts: 13.06.2007.

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Konkurences padomes lēmums Nr.65

Rīgā 2007.gada 13.jūnijā (prot.Nr.34, 8.§)

Par tirgus dalībnieku apvienošanos

 

Lieta Nr.1067/07/06/13

Par SIA “Euroaptieka” un SIA “Sprigane” ziņojumu par apvienošanos

Konkurences padome 08.05.2007. saņēma ziņojumu par SIA “Euroaptieka” un SIA “Sprigane” apvienošanos (turpmāk – Ziņojums), SIA “Euroaptieka” pērkot SIA “Sprigane” kapitāla daļas.

Konkurences padome Ziņojumā konstatēja nepilnības, tādēļ 18.05.2007. tika nosūtīta vēstule Nr.1085 SIA “Euroaptieka” ar lūgumu papildināt ziņojumu ar iztrūkstošo informāciju atbilstoši 26.10.2004. Ministru kabineta noteikumos Nr.897 “Kārtība, kādā iesniedzams un izskatāms ziņojums par tirgus dalībnieku apvienošanos” (turpmāk – Noteikumi) noteiktajām prasībām.

22.05.2007. tika iesniegti visi nepieciešamie papildinājumi Ziņojumam atbilstoši Noteikumos noteiktajām prasībām. Līdz ar to par pilnīga Ziņojuma datumu, kad Ziņojums iesniegts Konkurences padomē, ir uzskatāms 22.05.2007.

23.05.2007. Konkurences padome SIA “Euroaptieka” nosūtīja vēstuli Nr.1129, kurā informēja, ka par pilnīga ziņojuma iesniegšanas datumu ir uzskatāms 22.05.2007.

SIA “Euroaptieka” ir reģistrēta komercreģistrā ar reģ. Nr.40003558181, juridiskā adrese – Kurzemes prospekts 1a, Rīga, LV–1067.

SIA “Sprigane” 14.06.1999. ir reģistrēta komercreģistrā, reģ. Nr.52403015111, juridiskā adrese – Atbrīvošanas aleja 142a, Rēzekne, LV–1021.

Izvērtējot Ziņojumā ietverto un Konkurences padomes rīcībā esošo informāciju, Konkurences padome

 

konstatēja:

1. Saskaņā ar Ziņojumā sniegto informāciju SIA “Euroaptieka” nenodarbojas ar aptiekas pakalpojumiem, bet tikai administrē tai piederošās aptiekas. Tās galvenie darbības veidi ir darbības ar nekustamo īpašumu uz līguma pamata vai par atlīdzību, iekārtu iznomāšana, grāmatvedības pakalpojumi, reklāmas, mārketinga pakalpojumi u.c. Savukārt SIA “Euroaptieka” meitasuzņēmumu darbības veidi ir farmaceitisko un medicīnisko preču, kosmētikas, tualetes piederumu mazumtirdzniecība.

SIA “Euroaptieka” realizē izšķirošo ietekmi vairākos meitasuzņēmumos: SIA “BSV”, SIA “DĀLDERA APTIEKA”, SIA “Daugavas aptieka”, SIA “Elkonis”, SIA “Ezerkrasta aptieka”, SIA “IVAS S”, SIA “Kordo – M”, SIA “Ķirzakas aptieka”, SIA “LIVS PLUSS”, SIA “MARGRIETIŅAS APTIEKA”, SIA “PAULAS MAZĀ APTIEKA”, SIA “SALAS APTIEKA”, SIA “VALEO-FARM”, SIA “VITA FARM”, SIA “VIVVA”, SIA “ZĪLE”, SIA “AURITA”, SIA “Kalmju aptieka”, SIA “Primula Nata”.

2. SIA “Sprigane” darbība ir saistīta ar farmaceitisko un medicīnisko preču, kosmētikas, tualetes piederumu mazumtirdzniecību.

3. Saskaņā ar Ziņojumam pievienoto SIA “Euroaptieka” 30.04.2007. valdes lēmumu SIA “Euroaptieka” ir panākusi vienošanos par pirkuma darījuma nosacījumiem ar SIA “Sprigane” par visu SIA “Sprigane” kapitāla daļu iegādi no minētās uzņēmējsabiedrības, kuras visu kapitāla daļu turētāja ir privātpersona. Kapitāla daļu pirkuma līgums tiks noslēgts atbilstoši līguma projekta noteikumiem ne vēlāk kā līdz 2007.gada 30.jūnijam.

4. Saskaņā ar Konkurences likuma 15.panta pirmās daļas 3.punktā noteikto tirgus dalībnieku apvienošanās ir “(..) tāds stāvoklis, kad viens vai vairāki tirgus dalībnieki (..) iegūst (..) tiešu vai netiešu izšķirošu ietekmi pār citu tirgus dalībnieku (..)”.

Pēc iepriekš minētā pirkuma līguma izpildes SIA “Euroaptieka” piederēs visas SIA “Sprigane” kapitāla daļas. Tātad SIA “Sprigane” visu kapitāla daļu iegūšana ir uzskatāma par apvienošanos Konkurences likuma izpratnē. Līdz ar to SIA “Euroaptieka” un SIA “Sprigane” ir uzskatāmas par apvienošanās dalībniekiem.

5. Konkurences likuma 15.panta otrajā daļā noteikts, ka “Tirgus dalībnieki, kuri nolēmuši apvienoties kādā no šā panta pirmajā daļā paredzētajiem veidiem, pirms apvienošanās iesniedz Konkurences padomei par to ziņojumu saskaņā ar šā likuma 16.pantu, ja pastāv viens no šādiem nosacījumiem:

1) apvienošanās dalībnieku kopējais apgrozījums iepriekšējā finanšu gadā ir bijis ne mazāks kā 25 miljoni latu;

2) apvienošanā iesaistīto tirgus dalībnieku kopējā tirgus daļa konkrētajā tirgū pārsniedz 40 procentus.”

Apvienošanās dalībnieku kopējo apgrozījumu nosaka saskaņā ar Noteikumu IV sadaļu “Apgrozījuma aprēķināšana”.

SIA “Euroaptieka” un tās meitasuzņēmumu konsolidētais neto apgrozījums 2006.gadā bija LVL 6 049 360, 67, savukārt SIA “Sprigane” 2006.gada apgrozījums saskaņā ar gada pārskatā ietverto informāciju bija LVL 196 759,29.

Saskaņā ar Ziņojumā sniegto informāciju SIA “Euroaptieka” kapitāla daļas pilnībā pieder Lietuvā reģistrētajai UAB “EUROVAISTINE”. Savukārt Lietuvā reģistrētā sabiedrība UAB “Vilniaus prekyba” īsteno izšķirošu ietekmi ar 100% piederošām kapitāla daļām pār iepriekš minēto UAB “EUROVAISTINE”. Tādējādi SIA “Euroaptieka” un tās meitasuzņēmumi ietilpst vienā grupā (kā viens tirgus dalībnieks) ar UAB “Vilniaus prekyba”.

UAB “Vilniaus prekyba” un UAB “EUROVAISTINE” atsevišķi nav bijis apgrozījums no preču un pakalpojumu sniegšanas Latvijas teritorijā 2006.gadā. UAB “Vilniaus prekyba” kapitāla daļu turētāji ir Lietuvas pilsoņi un nevienam no viņiem 2006.gadā nav notikusi saimnieciskā darbība Latvijas teritorijā.

UAB “Vilniaus prekyba” īsteno izšķirošo ietekmi ar tai piederošām 100% kapitāla daļām pār Lietuvas sabiedrībām UAB “MAXIMA”, UAB “AKROPOLIS”, UAB “EVA grupe”.

UAB “MAXIMA” īsteno izšķirošo ietekmi ar 100% piederošām kapitāla daļām pār SIA “VP Group Latvia”. SIA “VP Group Latvia” īsteno izšķirošo ietekmi ar 100% piederošām kapitāla daļām pār SIA “MAXIMA Latvia”, kura savukārt īsteno ietekmi ar 100% piederošām kapitāla daļām pār SIA “Skandi krasts”.

UAB “AKROPOLIS” īsteno izšķirošo ietekmi ar 100% piederošām kapitāla daļām pār:

1) SIA “Rīgas Akropole”;

2) SIA “NDX Projekti”;

3) Lietuvas sabiedrību UAB “Delano”, kurai ir izšķiroša ietekme ar 100% piederošām kapitāla daļām pār SIA “Eiropica”.

Saskaņā ar Ziņojumā norādīto UAB “EVA grupe” īsteno izšķirošo ietekmi ar 100% piederošajām kapitāla daļām pār UAB “AIBE Baltic”, kura savukārt īsteno izšķirošu ietekmi ar 95% piederošām kapitāla daļām pār SIA “Latvijas tirgotāju ko-operācija AIBE”, kas savukārt īsteno ietekmi ar 35,27% piederošajām kapitāla daļām pār SIA “AIBE l oģistika”.

Ievērojot teikto un saskaņā ar Noteikumu 9. un 13.punktu, Konkurences padome ņēma vērā faktu, ka Latvijas teritorijā darbojas citi komersanti, pār kuriem izšķirošo ietekmi realizē viena un tā pati Lietuvas Republikā reģistrēta sabiedrība UAB “Vilniaus prekyba”, kurai caur tās meitasuzņēmumiem ir izšķirošā ietekme SIA “Eiropica”, SIA “Latvijas tirgotāju ko­operācija AIBE” un tās meitasuzņēmums SIA “AIBE loģistika”, SIA “NDX projekti”, SIA “Rīgas Akropole”, SIA “VP Group Latvia”. Minēto tirgus dalībnieku kopējais apgrozījums 2006.gadā Latvijas tirgū bija LVL 293 276 000.

Tādējādi, veicot galīgo kopējā apgrozījuma aprēķināšanu, atbilstoši Noteikumu prasībām tas pārsniedz 25 miljonu latu slieksni. Līdz ar to izpildās Konkurences likuma 15.panta otrās daļas 1.punktā paredzētais kritērijs un SIA “Euroaptieka” pirms apvienošanās bija pienākums iesniegt Ziņojumu par apvienošanos Konkurences padomē.

6. Saskaņā ar Konkurences likuma 1.panta 5.punktu konkrētās preces tirgus, kurš tiek ietekmēts minētās apvienošanās sakarā, ir zāļu mazumtirdzniecības (vispārēja jeb atvērta tipa aptieku) tirgus.

Konkurences padome, ņemot vērā Ziņojumā sniegto informāciju, uzskata, ka ģeogrāfiskais tirgus esošajā gadījumā saskaņā ar Konkurences likuma 1.panta 3.punktu ir nosakāms kā Rēzeknes pilsētas teritorija. Konkrētais ģeogrāfiskais tirgus tiek noteikts kā Rēzeknes pilsētas teritorija, ņemot vērā to, ka apvienošanās sakarā tiek iegādāta viena aptieka Rēzeknes pilsētā un šajā teritorijā piedāvājuma un pieprasījuma tendences, administratīvās un citas barjeras ir līdzīgas, kā arī konkurences apstākļi konkrētās preces tirgū ir līdzvērtīgi visiem tirgus dalībniekiem. Konkurences padome secina, ka patērētāju rīcību, iegādājoties zāles, nosaka aptiekas pieejamības ērtums un tuvums. Zāļu iegāde notiek tajās vietās, kur norisinās patērētāju galvenās aktivitātes (mājas, darbavietas tuvums).

Pamatojoties uz Konkurences likuma 1.panta 4.punktu, konkrētais tirgus lietā ir zāļu mazumtirdzniecības (vispārēja jeb atvērta tipa aptieku) tirgus Rēzeknes pilsētas teritorijā.

7. Pavisam Rēzeknes pilsētā uz 07.04.2007. pēc Latvijas Republikas Veselības ministrijas mājas lapā publicētā Licencēto aptieku saraksta bija izsniegtas licences 16 aptiekām (atvērta tipa aptiekas).

Kā norāda Zāļu valsts aģentūra 16.05.2007. vēstulē Nr. 4-4/460, Rēzeknes pilsētas teritorijā vispārējā tipa aptieku kopējais zāļu realizācijas apgrozījums (latos bez PVN) 2006. gadā bija LVL 2 808 807,14, bet SIA “Sprigane” zāļu realizācijas apgrozījums (latos bez PVN) 2006. gadā bija LVL 162 714,00.

SIA “Euroaptieka” nepieder neviena aptieka Rēzeknes pilsētas teritorijā, kā arī nav nevienas aptiekas, ar kurām SIA “Euroaptieka” ir noslēgusi Preču zīmes (vienkāršās) licences līgumus. SIA “Sprigane” tirgus daļa 2006.gadā pēc apgrozījuma konkrētajā tirgū bija 5,8%. Pēc apvienošanās ar SIA “Sprigane” SIA “Euroaptieka” piederēs 1 (viena) aptieka Rēzeknes pilsētas teritorijā. Izvērtējot lietas apstākļus, Konkurences padome secina, ka apvienošanās rezultātā tirgū neradīsies un nenostiprināsies dominējošais stāvoklis un netiks būtiski samazināta konkurence konkrētajā tirgū.

8. Minētā apvienošanās ir vērtējama arī vertikālā aspektā, jo SIA “Euroaptieka” ietilpst uzņēmumu grupā, kurai ir ietekme ikdienas patēriņa preču mazumtirdzniecības lielveikalu vidē tirgū, kaut gan minētajam tirgum nav tieša sakara ar konkrēto tirgu, kur darbojas tiešie apvienošanās dalībnieki. Iespējams, ka atrašanās vienā uzņēmumu grupā ar SIA “Maxima Latvija” un SIA “Latvijas tirgotāju kooperācija AIBE” norāda uz finanšu resursu pieejamību. Taču, tā kā konkrētajā tirgū un Latvijas tirgū kopumā ir citas komercsabiedrības (a/s “SENTOR FARM APTIEKAS”), kuru tirgus daļas ir daudz lielākas, tad minētajam faktam nav būtiskas nozīmes.

Līdz ar to Konkurences padome secina, ka apvienošanās rezultātā tirgū neradīsies un nenostiprināsies dominējošais stāvoklis un netiks būtiski samazināta konkurence konkrētajos tirgos.

Ņemot vērā minēto un Konkurences likuma 8.panta pirmās daļas 5.punktu, 15.panta pirmās daļas 3.punktu un otrās daļas 1.punktu un 16.panta pirmo un ceturto daļu, Konkurences padome

 

nolēma:

atļaut SIA “Euroaptieka” un SIA “Sprigane” apvienošanos, kas paredzēta, SIA “Euroaptieka” iegūstot SIA “Sprigane” kapitāla daļas.

Konkurences padomes lēmumu saskaņā ar Konkurences likuma 8. panta otro daļu var pārsūdzēt Administratīvajā rajona tiesā viena mēneša laikā no šī lēmuma spēkā stāšanās dienas.

Konkurences padomes priekšsēdētāja I.Jaunzeme

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!

"latvijas vēstneša" lietotāju aptauja

Cienījamais Vestnesis.lv lietotāj!


Aicinām Jūs izteikt viedokli par vietnes - oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" - saturu, ērtumu un pilnveides iespējām.


Aptauja ilgs līdz 25. oktobrim