• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ministru kabineta 2007. gada 2. maija noteikumi Nr. 282 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 5.05.2007., Nr. 72 https://www.vestnesis.lv/ta/id/156703-nodoklu-un-citu-maksajumu-registresanas-elektronisko-iericu-un-iekartu-lietosanas-kartiba

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ministru kabineta noteikumi Nr.284

Grozījumi Ministru kabineta 2006.gada 21.novembra noteikumos Nr.948 "Noteikumi par gripas pretepidēmijas pasākumiem"

Vēl šajā numurā

05.05.2007., Nr. 72

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Ministru kabinets

Veids: noteikumi

Numurs: 282

Pieņemts: 02.05.2007.

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Precizēts 11.05.2007., Latvijas Vēstnesis Nr.76 (3652)

Ministru kabineta noteikumi Nr.282

Rīgā 2007.gada 2.maijā (prot. Nr.26 19.§)

Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība

Izdoti saskaņā ar likuma “Par nodokļiem un nodevām” 28.panta piekto daļu

 

I. Vispārīgie jautājumi

1. Noteikumi nosaka:

1.1. nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtību;

1.2. nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietotājus;

1.3. darījumus apliecinošo dokumentu veidus un rekvizītus;

1.4. nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietotāju un apkalpojošo dienestu pienākumus;

1.5. kārtību, kādā elektroniskās ierīces un iekārtas, to lietotāji un apkalpojošie dienesti reģistrējami Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datu bāzē (reģistrā) (Valsts ieņēmumu dienesta vienotā datu bāze ir Nodokļu informācijas sistēmas sastāvdaļa, un tās pārzinis ir Valsts ieņēmumu dienests);

1.6. nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas, lietotāju un apkalpojošo dienestu uzraudzības un kontroles kārtību.

2. Lai nodrošinātu nodokļu un citu maksājumu reģistrāciju, par darījumiem saņemto samaksu skaidrā naudā, ar maksājumu kartēm vai citiem maksājuma apliecinājumiem (dāvanu kartes, čeki, taloni un tamlīdzīgi apliecinājumi par to, ka tiek veikts norēķins par darījumu) nodokļu maksātāji reģistrē, izmantojot nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektroniskās ierīces un iekārtas – kases aparātus, kases sistēmas, specializētās ierīces un iekārtas.

II. Lietotāja vispārīgie pienākumi

3. Kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas lietotājs (turpmāk – lietotājs) ir nodokļu maksātājs, kas veic saimniecisko darbību, un tā nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanai lieto kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīci vai iekārtu.

4. Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanai lieto tikai tādus kases aparātus, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas, kas:

4.1. atbilst normatīvajiem aktiem par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām;

4.2. reģistrētas Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē vai Valsts ieņēmumu dienesta Lielo nodokļu maksātāju pārvaldē (turpmāk – Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālā iestāde) uz lietotāja vārda;

4.3. noplombētas ar numurētām un Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē iegādātām speciālām stingrās uzskaites plombām (turpmāk – plombas).

5. Lietotājs nodrošina saimnieciskās darbības veidam atbilstošas konstrukcijas kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas iegādi un lietošanu nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanai katrā pastāvīgajā darbības vietā (struktūrvienībā) vai ārpus pastāvīgās darbības vietas (struktūrvienības).

6. Pieņemot maksājumus ārvalstu valūtā, lieto kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīci vai iekārtu, kura veic konvertācijas aprēķinu.

7. Pārnēsājamos kases aparātus ar elektronisko kontrollenti lieto:

7.1. pasažieru pārvadājumu transportlīdzekļos (izņemot taksometrus), pārdodot biļetes (arī bagāžas biļetes) un abonementa braukšanas dokumentus (izņemot aviobiļetes), kā arī pārdodot preces un sniedzot pakalpojumus pasažieriem;

7.2. autostāvvietās ārpus pastāvīgās darbības vietas (struktūrvienības).

8. Lietotājs pirms kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces un iekārtas lietošanas uzsākšanas un reģistrēšanas Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē noslēdz rakstisku līgumu ar šajos noteikumos noteiktajā kārtībā reģistrētu apkalpojošo dienestu (turpmāk – apkalpojošais dienests) par kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas plombēšanu, programmēšanu, uzstādīšanu, remontu un tehnisko apkopi (turpmāk – apkalpošana).

9. Ja lietotājs ir pārtraucis vai nav pagarinājis līgumu ar apkalpojošo dienestu un noslēdz jaunu līgumu ar citu apkalpojošo dienestu par kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas apkalpošanu, lietotājs 10 dienu laikā par to rakstiski informē Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālo iestādi, kurā attiecīgais kases aparāts, kases sistēma, specializētā ierīce vai iekārta reģistrēta.

10. Lietotājs slēdz darba līgumu ar personu, kura veic kasiera operatora pienākumus, un rakstiski nosaka tās pienākumus, kā arī nodrošina kasiera operatora apmācību darbam ar attiecīgo kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas modeli (modifikāciju).

11. Lietotājs nodrošina, lai kases aparātā, kases sistēmā, specializētajā ierīcē vai iekārtā pirms tās lietošanas uzsākšanas tiktu ieprogrammēti atbilstoši rekvizīti, kas noteikti normatīvajos aktos par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām un norādāmi kontroles finanšu pārskatā pārbaudes brīdī (turpmāk – X pārskats), dienas (perioda) finanšu pārskatā (turpmāk – Z pārskats) un kases čekā. Pasažieru pārvadājumu transportlīdzekļos (izņemot taksometrus) izmantojamā pārnēsājamā kases aparātā ar elektronisko kontrollenti var neieprogrammēt norēķinoties saņemto naudas summu un norēķinoties izdoto skaidrās naudas summu (atlikumu).

12. Kases sistēmas lietotājs nodrošina, lai pirms kases sistēmas lietošanas uzsākšanas uz kases sistēmas attiecīgās ierīces vai iekārtas, kurā ievietots centrālās vadības bloks, tiktu uzlīmēta uzlīme ar Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē saņemtu neizdzēšamu identifikācijas kodu un izgatavotāja piešķirtu fiskālās atmiņas bloka identifikācijas numuru vai apkalpojošā dienesta piešķirtu numuru, ja fiskālās atmiņas bloka identifikācijas numuru nav piešķīris izgatavotājs.

13. Lietotājam aizliegts mainīt kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas konstrukciju un programmu.

14. Lietotājs nodokļus un citus maksājumus reģistrē kases aparātā, kases sistēmā, specializētajā ierīcē vai iekārtā, kurai ir izslēgts mācību režīms.

15. Lietotājam aizliegts lietot kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīci vai iekārtu, ja:

15.1. tā bojājumu dēļ nenodrošina darījumu reģistrēšanu saskaņā ar šiem noteikumiem un normatīvajiem aktiem par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām vai tai ir atvienota kontrollente;

15.2. tā nav noplombēta vai plombas ir bojātas (piemēram, plomba ir sadalīta daļās, nav saredzama plombas sērija un numurs, neprecīzs hologrāfiskais attēls), vai pastāv iespēja iejaukties kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas konstrukcijā, nebojājot plombu;

15.3. nav noslēgts, pagarināts vai no jauna noslēgts līgums ar apkalpojošo dienestu;

15.4. tai ir mainīta programma (ieprogrammējot rekvizītus atbilstoši normatīvajiem aktiem par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām) un par to nav veikta atzīme tehniskajā pasē.

16. Lietotājam aizliegts apkalpot tā lietošanā esošos kases aparātus, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas, noņemt vai bojāt apkalpojošā dienesta uzliktās plombas. Lietotājs nodrošina, lai minētās darbības neveiktu personas, ar kurām nav noslēgts līgums par apkalpošanu.

17. Lietotājs iesniedz tehnisko pasi apkalpojošajam dienestam nepieciešamo ierakstu veikšanai. Lietotājam aizliegts veikt ierakstus tehniskajā pasē, plombēšanas vietu aprakstos, apkalpojošā dienesta sastādītajos aktos, programmas izdrukās, izņemot parakstīšanos (norādot datumu, atbildīgās personas vārdu un uzvārdu) par iepazīšanos ar apkalpojošā dienesta veiktajiem ierakstiem un atzīmēm.

18. Par kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas un apkalpojošo dienestu uzlikto plombu bojājumiem vai plombu neesību lietotājs nekavējoties paziņo apkalpojošajam dienestam, ar kuru noslēgts līgums par apkalpošanu. Paziņošanas datumu un laiku reģistrē kases aparāta, kases sistēmas, specializētās elektroniskās ierīces vai iekārtas žurnālā.

19. Lietotājs nodrošina:

19.1. lai laikus tiktu nomainīti autonomie enerģijas avoti, kuri nepieciešami, lai saglabātu kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas nedzēšamo elektronisko atmiņu. Ja kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīci vai iekārtu darbina autonoms enerģijas avots, – lai tas tiktu laikus uzlādēts;

19.2. lai laikus tiktu nomainīti kases aparātu (kuri aprīkoti ar fiskālās atmiņas bloku) un kases sistēmu aizpildītie fiskālās atmiņas bloki. Aizpildītie un nomainītie fiskālās atmiņas bloki glabājami piecus gadus;

19.3. kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas naudas kastē un papildu naudas kastē (ja tāda ir) esošās naudas kopsummas atbilstību pārskatā norādītajai skaidrās naudas summai X pārskata izdrukas brīdī;

19.4. maiņas naudas reģistrēšanu kases aparātā vai kases sistēmā lietotāja noteiktajā kārtībā;

19.5. saņemto citu maksājuma apliecinājumu (dāvanu kartes, čeki, taloni un tamlīdzīgi apliecinājumi par to, ka tiek veikts norēķins par darījumu) uzskaiti un glabāšanu kases aparāta, kases sistēmas un specializēto ierīču vai iekārtu lietošanas vietā dienas (perioda) laikā lietotāja noteiktajā kārtībā;

19.6. naudas inkasēšanu – naudas izņemšanu, izņemtās naudas summas reģistrēšanu kases aparātā, kases sistēmā vai specializētās ierīces vai iekārtas skaitītāja rādījumu nolasīšanu un naudas iemaksāšanu kasē, bankā vai nodošanu inkasatoram – lietotāja noteiktajā kārtībā.

20. Papildu naudas kastes ierīkošanu lietotājs saskaņo ar Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālo iestādi, kurā attiecīgais kases aparāts vai kases sistēma reģistrēta, un Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālā iestāde izdara attiecīgā kases aparāta vai kases sistēmas tehniskajā pasē ierakstu par papildu naudas kastes ierīkošanu.

21. Ja pārnēsājamā kases aparāta ar elektronisko kontrollenti konstrukcijā nav ietverta naudas kaste, lietotājs nodrošina visas kases aparātā reģistrētās naudas atrašanos atsevišķā naudas kastē, kas atrodas kases aparāta lietošanas vietā.

III. Lietotāja kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas reģistrēšana Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datu bāzē (reģistrā)

22. Pirms kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas lietošanas uzsākšanas nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanai lietotājs to reģistrē Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē iekļaušanai Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datu bāzē (reģistrā).

23. Lai reģistrētu kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīci vai iekārtu vai atsāktu tās lietošanu, lietotājs Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē iesniedz atbilstoši šo noteikumu 28.1., 84.3., 85.1. un 85.3.apakšpunktam noformētu kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas tehnisko pasi ierakstu veikšanai par reģistrēšanu vai lietošanas atsākšanu un uzrāda līgumu ar apkalpojošo dienestu par kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas apkalpošanu.

24. Reģistrējot Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē taksometra skaitītāju, lietotājs papildus šo noteikumu 23.punktā minētajiem dokumentiem uzrāda Latvijas Nacionālā metroloģijas centra veikto atzīmi tehniskajā pasē par skaitītāja verificēšanu.

25. Ja lietotājs organizē kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas uzstādīšanu citā pastāvīgajā darbības vietā (struktūrvienībā), tas 10 dienu laikā pēc kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas pārvietošanas rakstiski paziņo jauno kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas uzstādīšanas vietas adresi Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajai iestādei, kurā attiecīgais kases aparāts, kases sistēma vai specializētā ierīce vai iekārta reģistrēta.

26. Pēc lēmuma pieņemšanas par kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas lietošanas izbeigšanu nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanai lietotājs:

26.1.  10 dienu laikā izsauc apkalpojošo dienestu šo noteikumu 104.punktā minēto darbību veikšanai;

26.2.  15 dienu laikā iesniedz Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē, kurā kases aparāts, kases sistēma, specializētā ierīce vai iekārta reģistrēta, rakstisku iesniegumu par kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas izslēgšanu no Valsts ieņēmumu dienesta vienotās datu bāzes (reģistra) un tehnisko pasi attiecīgas atzīmes veikšanai.

27. Pēc lēmuma pieņemšanas par kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas lietošanas pārtraukšanu lietotājs:

27.1.  10 dienu laikā izsauc apkalpojošo dienestu autonomā enerģijas avota uzlādēšanai, lai nodrošinātu nedzēšamajā elektroniskajā atmiņā ierakstītās informācijas saglabāšanu, un šo noteikumu 100.punktā minēto ierakstu un ieraksta par lietošanas pārtraukšanu veikšanai tehniskajā pasē;

27.2.  15 dienu laikā rakstiski paziņo par to Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajai iestādei, kurā attiecīgais kases aparāts, kases sistēma, specializētā ierīce vai iekārta reģistrēta.

IV. Kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces un iekārtas dokumentācija

28. Lietotājs nodrošina, lai kases aparāta (arī pārvietojama kases aparāta, kas nav paredzēts lietošanai pastāvīgā darbības vietā (struktūrvienībā), ja tiek pārdoti alkoholiskie dzērieni vai tabakas izstrādājumi), kases sistēmas un specializētās ierīces vai iekārtas lietošanas vietā (attiecībā uz specializēto ierīci vai iekārtu, kas nav uzstādīta pastāvīgā darbības vietā (struktūrvienībā), kā arī pārvietojamu kases aparātu, kas nav paredzēts lietošanai pastāvīgā darbības vietā (struktūrvienībā), – juridiskajā adresē) būtu pieejami šādi dokumenti:

28.1. tehniskā pase (kopā ar noformētajiem aktiem un plombēšanas vietu aprakstiem), kurā paredzēta vieta šādu rekvizītu norādīšanai:

28.1.1. tehnisko pasi izsniegušā apkalpojošā dienesta nosaukums, nodokļu maksātāja reģistrācijas kods un juridiskā adrese;

28.1.2. dokumenta nosaukums (tehniskā pase), numurs un izsniegšanas datums;

28.1.3. attiecīgā kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas marka, modelis (modifikācija), šasijas numurs (kases sistēmas identifikācijas kods);

28.1.4. kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas nedzēšamās elektroniskās atmiņas vai summārās atmiņas kopsumma (piemēram, uzstādīšanas un lietošanas izbeigšanas brīdī, pirms remonta);

28.1.5. lietotāja nosaukums (fiziskai personai – vārds un uzvārds) un nodokļu maksātāja reģistrācijas kods;

28.1.6. kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas uzstādīšanas vietas adrese (ja kases aparātu paredzēts lietot ārpus lietotāja pastāvīgās darbības vietas (struktūrvienības), – juridiskā adrese un atzīme par to, ka kases aparāta lietošana notiks ārpus lietotāja pastāvīgās darbības vietas);

28.1.7. informācija par fiskālās atmiņas bloka uzstādīšanu, nomaiņu, nomainītā fiskālās atmiņas bloka nedzēšamās elektroniskās atmiņas kopsumma, fiskālās atmiņas bloka numurs;

28.1.8. informācija par apkalpojošā dienesta izsaukumiem – apkalpošanas datums, apraksts, nedzēšamās elektroniskās atmiņas vai summārās atmiņas kopsumma, kā arī noformēto dokumentu nosaukums, datums un numurs (ja tādi ir noformēti);

28.1.9. kases aparātiem, kases sistēmām, specializētajām ierīcēm un iekārtām uzlikto un noņemto plombu sērijas un numuri, kases sistēmām – arī plombēšanas vietu apraksta numurs un datums;

28.1.10. kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas lietošanas pārtraukšanas datums;

28.1.11. par kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas uzstādīšanu vai apkalpošanu atbildīgā apkalpojošā dienesta nosaukums, atbildīgās personas vārds, uzvārds un paraksts;

28.1.12. tās lietotāja atbildīgās personas amats, vārds, uzvārds un paraksts (norādot parakstīšanas datumu), kura iepazinusies ar apkalpojošā dienesta atbildīgās personas veiktajiem ierakstiem tehniskajā pasē;

28.1.13. datums, kad kases aparāts, kases sistēma, specializētā ierīce vai iekārta reģistrēta, atsākta tās lietošana un tā izslēgta no Valsts ieņēmumu dienesta vienotās datu bāzes (reģistra), Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālās iestādes nosaukums, amatpersonas amats, vārds, uzvārds un paraksts;

28.1.14. cita nepieciešamā papildu informācija;

28.2. kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas žurnāls ar izdrukātajiem Z pārskatiem un Z pārskatu reģistrs, ja kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas žurnāls tiek sagatavots elektroniski;

28.3. līgums par apkalpošanu (vai tā kopija).

29. Pasažieru pārvadājumu transportlīdzekļos izmantojamo kases aparātu, specializēto ierīču vai iekārtu lietotājs nodrošina:

29.1. lai transportlīdzeklī, kurā kases aparāts, specializētā ierīce vai iekārta tiek lietota, būtu pieejama tehniskā pase vai to tehniskās pases lappušu kopijas, kurās norādīti apkalpojošā dienesta identifikācijas dati, Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālās iestādes amatpersonas atzīme par reģistrēšanu, uzlikto un noņemto plombu sērijas un numuri;

29.2. lai lietotāja juridiskajā adresē vai pastāvīgajā darbības vietā (struktūrvienībā) būtu pieejams kases aparāta, kases sistēmas, tirdzniecības automāta žurnāls vai – attiecīgi – taksometra skaitītāja žurnāls;

29.3. kases aparāta, kases sistēmas, tirdzniecības automāta žurnāla vai – attiecīgi – taksometra skaitītāja žurnāla atrašanās vietas noteikšanu rakstiski.

30. Kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīci vai iekārtu lietotājs drīkst pārdot tikai kopā ar tehnisko pasi.

31. Lietotājs nodrošina:

31.1. kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas žurnāla glabāšanu pēc tā aizpildīšanas piecus gadus;

31.2. kontrollentes glabāšanu trīs gadus.

V. Darījumu reģistrēšana kases aparātā, kases sistēmā, specializētajā ierīcē un iekārtā

32. Kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas lietotājs nodrošina darījuma un par to saņemtās samaksas skaidrā naudā, ar maksājumu kartēm vai citiem maksājuma apliecinājumiem (dāvanu kartes, čeki, taloni un tamlīdzīgi apliecinājumi par to, ka tiek veikts norēķins par darījumu) reģistrēšanu, kases čeka (ar rekvizītiem, kas kases čekam noteikti normatīvajos aktos par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām) izdrukāšanu un izsniegšanu darījuma partnerim.

33. Kases čeka anulēšanas operācijas lietotājs reģistrē kases aparātā, kases sistēmā, specializētajā ierīcē vai iekārtā tikai tad, ja tas lieto kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīci vai iekārtu, kuras konstrukcija nodrošina anulēšanas operāciju reģistrēšanu atsevišķi, anulējošā kases čeka izdrukāšanu un anulēto naudas summu norādīšanu anulējošā kases čekā, X un Z pārskatā. Anulējošo kases čeku izsniedz darījuma partnerim.

34. Lietotājs kases čeku anulē, izdrukājot anulējošo kases čeku, šādā kārtībā:

34.1. pēc darījuma partnera prasījuma saņemšanas saskaņā ar normatīvajiem aktiem par patērētāju tiesību aizsardzību vai pēc kontrolējošo institūciju pieprasījuma. Anulējošo kases čeku izsniedz darījuma partnerim;

34.2. vienlaikus ar kases čeka izdrukāšanu par faktiski izsniegto degvielas daudzumu, ja, degvielas uzpildes stacijas kases sistēmai (izņemot automātiskās degvielas uzpildes stacijas kases sistēmu) strādājot iepriekšējās samaksas režīmā, pircējs nevar saņemt pasūtīto degvielas daudzumu. Sākotnēji izdrukāto kases čeku un anulējošo kases čeku kopā ar Z pārskatu ielīmē kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas žurnālā vai Z pārskatu reģistrā, ja kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas žurnālu sagatavo elektroniski;

34.3. par darbadienas (perioda) laikā kļūdaini izdrukāto kases čeku tās pašas darbadienas (perioda) laikā pirms Z pārskata izdrukāšanas un darbadienas (perioda) beigās saskaņā ar grāmatvedību reglamentējošos normatīvajos aktos noteiktajām prasībām lietotāja noteiktajā kārtībā sagatavo aktu. Aktā norāda anulēšanas pamatojumu un pielīmē anulēto kļūdaini izdrukāto čeku un anulējošo čeku. Aktu uzglabā kopā ar kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas žurnālu vai Z pārskatu reģistru, ja kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas žurnālu sagatavo elektroniski.

35. Skaidras naudas izsniegšanas operācijas (piemēram, par taru vai klientiem, kuri izmanto maksājumu kartes skaidras naudas izņemšanai) lietotājs kases aparātā vai kases sistēmā reģistrē tikai tad, ja tas lieto kases aparātu vai kases sistēmu, kuras konstrukcija nodrošina naudas izsniegšanas operāciju reģistrēšanu un izsniegtās naudas summas norādīšanu kases čekā, X un Z pārskatā atsevišķi. Par skaidrās naudas izsniegšanu izsniedz kases čeku.

36. Dāvanu karšu, talonu pārdošanu un citas priekšapmaksas vai pēcmaksas saņemšanu vai degvielas izsniegšanu lietotāja saimnieciskās darbības vajadzībām lietotājs kases aparātā vai kases sistēmā reģistrē un norāda X un Z pārskatā atsevišķi.

37. Aizliegts izmantot degvielas uzpildes automātu, ja tas atvienots no degvielas mazumtirdzniecībā izmantojamās kases sistēmas.

38. Degvielas mazumtirdzniecībā izmantojamās kases sistēmas lietotājs nekavējoties pēc saņemtās degvielas iepildīšanas degvielas uzpildes stacijas degvielas tvertnē, pamatojoties uz attaisnojuma dokumentu, ievada kases sistēmā informāciju par degvielas krājumu papildinājumu.

39. Laikposmā, kamēr nedarbojas kases aparāts vai kases sistēma, lietotājs veiktos darījumus uzskaita ieņēmumu uzskaites reģistrā, norādot ieraksta datumu, kārtas numuru, darījuma summu (atsevišķi sadalījumā pa piemērotajām pievienotās vērtības nodokļa likmēm), pievienotās vērtības nodokļa summu (atsevišķi sadalījumā pa piemērotajām pievienotās vērtības nodokļa likmēm) un citu lietotājam nepieciešamo informāciju. Pēc pircēja pieprasījuma noformē šo noteikumu 61.punktā minēto reģistrēto kvīti.

40. Laikposmā, kamēr nedarbojas pasažieru un to bagāžas biļešu pārdošanai lietots kases aparāts vai kases sistēma, lietotājs atbilstoši pasažieru pārvadājumus reglamentējošajos normatīvajos aktos noteiktajai kārtībai noformē un izsniedz darījuma partnerim biļeti.

41. Ja degvielas mazumtirdzniecībā izmantojamās kases sistēmas darbs ir traucēts, lietotājs nekavējoties pārtrauc darījumu ar degvielu vai citu darījumu reģistrēšanu, ja tie tiek reģistrēti šajā sistēmā ietvertajos termināļos.

VI. Kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas žurnāls un tā aizpildīšana

42. Kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas žurnāls (turpmāk – žurnāls) ir uzskaites reģistrs, kurā norādīto informāciju par reģistrētajiem saimnieciskajiem darījumiem izmanto ierakstiem grāmatvedības reģistros.

43. Kases aparāta, kases sistēmas un tirdzniecības automāta žurnāla paraugs un tā noformēšanas un aizpildīšanas kārtība noteikta šo noteikumu 1.pielikumā, kases aparāta un kases sistēmas žurnāla paraugs valūtas pirkšanas un pārdošanas darījumiem – šo noteikumu 2.pielikumā, taksometra skaitītāja žurnāla paraugs – šo noteikumu 3.pielikumā. Lietotājs žurnālu var papildināt ar ailēm papildu rekvizītu norādīšanai.

44. Reģistra veidā sagatavota žurnāla lapas numurē augošā secībā, caurauklo, pēdējā lapā norāda lapu skaitu un apliecina ar uzņēmuma vadītāja parakstu un zīmogu.

45. Ja žurnālu sagatavo elektroniski, izmanto datorprogrammu, kura atbilst normatīvajiem aktiem par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju, norādot attiecīgi šo noteikumu 1., 2. vai 3.pielikumā minēto informāciju un citu lietotājam nepieciešamo informāciju.

46. Lietotājs žurnālu aizpilda saskaņā ar Z pārskata datiem pēc katras Z pārskata izdrukāšanas un ielīmē tajā izdrukāto Z pārskatu vai pēc specializēto ierīču vai iekārtu atmiņas skaitītāju summāro rādītāju datu nolasīšanas.

47. Ja žurnālu sagatavo elektroniski, lietotājs izdrukātos Z pārskatus ielīmē atsevišķā Z pārskatu reģistrā, kurā norādīts datums un kārtas numurs. Katru mēnesi pēdējā darbadienā vai pēc Valsts ieņēmumu dienesta amatpersonas pieprasījuma par pārbaudei nepieciešamo laikposmu lietotājs izdrukā kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas žurnāla datus un izdrukas brošē hronoloģiskā secībā kopā ar pārskata mēneša Z pārskatu reģistru.

48. Žurnālā atsevišķi reģistrētās anulēšanas operācijas, pārdotās dāvanu kartes, talonus, priekšapmaksas vai pēcmaksas summas, lietotāja saimnieciskās darbības vajadzībām izsniegtās degvielas vērtības summu, no kases aparāta vai kases sistēmas izsniegtās skaidrās naudas summu un citas dienas ieņēmumu aprēķināšanai atsevišķi reģistrētās summas norāda atsevišķās ailēs. Ja kases aparāta un kases sistēmas konstrukcija, reģistrējot par darījumiem izmaksātās naudas summas, samazina reģistrētos dienas ieņēmumus, tad, aizpildot kases aparāta (kases sistēmas) žurnālu, atsevišķi reģistrētās izmaksātās summas pieskaita dienā (Z pārskata periodā) reģistrēto faktisko ieņēmumu summai.

49. Z pārskata izdrukāšanas laiku nosaka lietotājs, bet ne retāk kā reizi katras darbadienas beigās. Ja darbadienas laikā nav notikušas darbības ar kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīci vai iekārtu, lietotājs Z pārskatu neizdrukā un žurnālā izdara ierakstu, ka attiecīgajā darbadienā darījumu nav.

50. Degvielas uzpildes stacijas kases sistēmas (izņemot automātiskās degvielas uzpildes stacijas kases sistēmas, ja mainās cena par vienu litru degvielas) lietotājs Z pārskatu izdrukā arī pirms degvielas cenu un degvielas uzpildes stacijas kases sistēmā uzstādīto degvielas uzpildes automātu konfigurācijas maiņas pirms degvielas pārdošanas (izsniegšanas) operāciju atsākšanas.

51. Ārvalstu valūtas pirkšanas un pārdošanas darījumu reģistrēšanai izmantotā kases aparāta vai kases sistēmas lietotājs, ja kases aparāta vai kases sistēmas konstrukcija nenodrošina nepieciešamo valūtas kursu skaita ieprogrammēšanu, Z pārskatu izdrukā pirms katras valūtas kursa maiņas.

52. Tirdzniecības automāta lietotājs žurnālu aizpilda pēc skaitītāja rādījumu nolasīšanas un naudas inkasēšanas. Skaitītāja rādījumu nolasīšanas un naudas inkasēšanas laiku nosaka lietotājs.

53. Taksometra skaitītāja lietotājs žurnālu aizpilda katras darbadienas beigās pēc skaitītāja rādījuma nolasīšanas.

VII. Darījumus apliecinošo dokumentu veidi un rekvizīti

54. Nodokļu maksātāji par darījumiem saņemto samaksu apliecina ar darījumu apliecinošu dokumentu – ar kases čeku vai šo noteikumu 70., 71., 72., 73. un 74.punktā minētajā kārtībā ar numurētu un Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē reģistrētu kvīti (turpmāk – reģistrētā kvīts), vai ar numurētu un Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē reģistrētu biļeti (turpmāk – reģistrētā biļete), vai ar citu šajos noteikumos noteiktu samaksu apliecinošu dokumentu.

55. Kases čekā atbilstoši kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas tehniskajām prasībām norādāmie rekvizīti ir noteikti normatīvajos aktos par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām.

56. Ja kases čekā vai šo noteikumu 70.3.apakšpunktā un 71.punktā minētajā kārtībā izsniegtajā dokumentā nav norādīti visi likumā “Par grāmatvedību” un likumā “Par pievienotās vērtības nodokli” noteiktie rekvizīti, lietotājs pēc darījuma partnera pieprasījuma izsniedz saskaņā ar minētajiem likumiem noformētu attaisnojuma dokumentu (kvīti), kurā papildus citiem attiecīgajos likumos noteiktajiem rekvizītiem norāda kases čeka datumu un numuru, vai izdara papildu ierakstu kases čekā, norādot nepieciešamos rekvizītus un ierakstu veikušās personas uzvārdu un ierakstu apliecinot ar parakstu un spiedogu, kurā norādīts lietotāja nosaukums, nodokļu maksātāja reģistrācijas kods un juridiskā adrese. Kases čeku izmanto par pievienotās vērtības nodokļa rēķinu likumā “Par pievienotās vērtības nodokli” noteiktajā kārtībā.

57. Kases čekā var nenorādīt darījuma (preces (pakalpojuma) vai preču (pakalpojumu) grupas) nosaukumu un pievienotās vērtības nodokļa zīmi (cipars, burts vai cita pazīme, kas norāda, ka attiecīgajai precei (pakalpojumam) vai preču (pakalpojumu) grupai piemērojama konkrētā nodokļa likme vai nodoklis nav piemērojams), daudzumu, cenu, piemēroto pievienotās vērtības nodokļa likmi, piešķirtās atlaides naudas izteiksmē (ja tādas ir), ja papildus kases čekam tiek noformēta pavadzīme normatīvajos aktos par pavadzīmju lietošanu noteiktajā kārtībā vai cits saskaņā ar grāmatvedību reglamentējošos normatīvajos aktos noteiktajām prasībām noformēts attaisnojuma dokuments.

58. Nodokļu maksātājs Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē reģistrē grāmatiņās brošētas kvītis vai grāmatiņās brošētas biļetes, vai arī kvīšu vai biļešu numurus, iesniedzot pamatotu rakstisku iesniegumu. Reģistrējot kvīšu vai biļešu numurus, iesniedz iesniegumu divos eksemplāros, norādot attiecīgi šo noteikumu 59. vai 60.punktā minētos rekvizītus.

59. Uz Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē reģistrējamo kvīšu grāmatiņas vāka norāda šādu informāciju:

59.1. nodokļu maksātāja nosaukums (fiziskai personai – vārds un uzvārds), nodokļu maksātāja reģistrācijas kods (ar pievienotās vērtības nodokli apliekamai personai – Valsts ieņēmumu dienesta piešķirtais ar pievienotās vērtības nodokli apliekamās personas numurs) un juridiskā adrese (fiziskai personai – deklarētā dzīvesvieta);

59.2. kvīšu grāmatiņā esošo kvīšu skaits, sērija un numuri (no–līdz);

59.3. tās Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālās iestādes nosaukums, kurā kvītis reģistrētas, un reģistrācijas datums. Kvīšu reģistrāciju Valsts ieņēmumu dienesta atbildīgā amatpersona apliecina ar parakstu un zīmogu.

60. Uz Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē reģistrējamo biļešu grāmatiņas vāka norāda šādu informāciju:

60.1. nodokļu maksātāja nosaukums (fiziskai personai – vārds un uzvārds), nodokļu maksātāja reģistrācijas kods (ar pievienotās vērtības nodokli apliekamai personai – Valsts ieņēmumu dienesta piešķirtais ar pievienotās vērtības nodokli apliekamās personas numurs) un juridiskā adrese (fiziskai personai – deklarētā dzīvesvieta);

60.2. biļešu grāmatiņā esošo biļešu skaits, sērija un numuri (no–līdz), vienas biļetes cena, grāmatiņā esošo biļešu vērtības kopsumma latos;

60.3. tās Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālās iestādes nosaukums, kurā biļetes reģistrētas, un biļešu reģistrācijas datums. Biļešu reģistrāciju Valsts ieņēmumu dienesta atbildīgā amatpersona apliecina ar parakstu un zīmogu.

61. Reģistrēto kvīti noformē trijos eksemplāros, un tajā norāda šādus rekvizītus:

61.1. numurs, ko veido ar diviem latīņu alfabēta burtiem apzīmēta sērija un ne vairāk kā sešu zīmju kārtas numerācija;

61.2. kvīts numura reģistrēšanas datums Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē, ja kvītis nav brošētas grāmatiņās;

61.3. izrakstīšanas datums (mēneša nosaukums rakstāms vārdiem);

61.4. preču pārdevēja vai pakalpojuma sniedzēja nosaukums (fiziskai personai – vārds un uzvārds), nodokļu maksātāja reģistrācijas kods (ar pievienotās vērtības nodokli apliekamai personai – Valsts ieņēmumu dienesta piešķirtais ar pievienotās vērtības nodokli apliekamās personas numurs) un juridiskā adrese (fiziskai personai – deklarētā dzīvesvieta);

61.5. preču pircēja vai pakalpojuma saņēmēja nosaukums (fiziskai personai – vārds un uzvārds), nodokļu maksātāja reģistrācijas kods (ar pievienotās vērtības nodokli apliekamai personai – Valsts ieņēmumu dienesta piešķirtais ar pievienotās vērtības nodokli apliekamās personas numurs) un juridiskā adrese (fiziskai personai – deklarētā dzīvesvieta). Ja fiziskā persona neveic saimniecisko darbību, šajā apakšpunktā minētos rekvizītus norāda pēc tās pieprasījuma;

61.6. pārdotās preces nosaukums, daudzums, cena un vērtība vai sniegtā pakalpojuma veids, apjoms, cena un vērtība;

61.7. piešķirtās atlaides (ja tādas ir);

61.8. pievienotās vērtības nodokļa likme un summa, ja darījums apliekams ar pievienotās vērtības nodokli;

61.9. darījuma kopējā summa (skaitļiem un vārdiem);

61.10. par darījumu atbildīgo personu paraksti;

61.11. cita nepieciešamā papildu informācija.

62. Reģistrēto biļeti noformē vienā eksemplārā. Reģistrētā biļete sastāv no divām daļām – noplēšamās daļas un biļetes pasakņa.

63. Reģistrētās biļetes noplēšamajā daļā norāda šādus rekvizītus:

63.1. numurs, ko veido ar diviem latīņu alfabēta burtiem apzīmēta sērija un ne vairāk kā sešu zīmju kārtas numerācija un kurš ir vienāds ar biļetes pasakņa numuru;

63.2. biļetes numura reģistrēšanas datums Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē, ja biļetes nav brošētas grāmatiņās;

63.3. biļetes pārdevēja (pasākuma organizētāja) nosaukums (fiziskai personai – vārds un uzvārds), nodokļu maksātāja reģistrācijas kods (ar pievienotās vērtības nodokli apliekamai personai – Valsts ieņēmumu dienesta piešķirtais ar pievienotās vērtības nodokli apliekamās personas numurs) un juridiskā adrese (fiziskai personai – deklarētā dzīvesvieta);

63.4. darījuma (pakalpojuma) nosaukums;

63.5. biļetes cena;

63.6. pievienotās vērtības nodokļa likme un pievienotās vērtības nodokļa summa, ja darījums apliekams ar pievienotās vērtības nodokli. Šajā apakšpunktā minētos rekvizītus neuzrāda un pievienotās vērtības nodokļa summu ietver biļetes cenā, ja to nosaka pievienotās vērtības nodokli reglamentējošie normatīvie akti;

63.7. darījuma kopējā summa (skaitļiem un vārdiem), ja darījums apliekams ar pievienotās vērtības nodokli;

63.8. cita nepieciešamā papildu informācija.

64. Reģistrētās biļetes pasaknī norāda biļetes numuru un citu lietotājam nepieciešamo informāciju, kā arī biļetes pārdošanas brīdī – pārdošanas datumu. Ja biļetes nav brošētas grāmatiņās, biļetes pasaknī norāda arī biļetes numura reģistrēšanas datumu Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē un biļetes cenu vai darījuma kopējo summu (ar pievienotās vērtības nodokli apliekamiem darījumiem).

65. Noformētās reģistrētās kvīts pirmo eksemplāru izsniedz pircējam (pakalpojuma saņēmējam), otrais eksemplārs paliek pārdevējam (pakalpojuma sniedzējam), trešais eksemplārs paliek kvīšu grāmatiņā (ja kvītis brošētas grāmatiņās) vai hronoloģiskā secībā tiek brošēts kalendāra gada ceturkšņa beigās (ja nepieciešams, agrāk).

66. Reģistrētās biļetes noplēšamo daļu izsniedz pircējam, bet pasakni saglabā biļešu grāmatiņā. Ja reģistrētās biļetes nav brošētas grāmatiņās, pasakņus brošē kalendāra gada ceturkšņa beigās (ja nepieciešams, agrāk).

67. Nodokļu maksātājs, kurš Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē reģistrējis grāmatiņās brošētas kvītis vai grāmatiņās brošētas biļetes, vai biļešu vai kvīšu numurus, par katru kalendāra gada ceturksni līdz tam sekojošā mēneša piecpadsmitajam datumam (izmantojot Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmas pakalpojumus – līdz divdesmit piektajam datumam) iesniedz Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē pārskatu par numurēto un Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē reģistrēto kvīšu izlietojumu (4.pielikums) vai pārskatu par numurēto un Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē reģistrēto biļešu izlietojumu (5.pielikums).

68. Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālā iestāde nereģistrē jaunas kvītis vai biļetes, ja nav iesniegts pārskats par reģistrēto kvīšu vai reģistrēto biļešu izlietojumu par iepriekšējo ceturksni.

69. Nodokļu maksātājs, izbeidzot saimniecisko darbību, iesniedz attiecīgajā Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē pārskatu par numurēto un Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē reģistrēto kvīšu izlietojumu vai pārskatu par numurēto un Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē reģistrēto biļešu izlietojumu, iznīcina neizlietotās kvītis un biļetes un sastāda aktu atbilstoši grāmatvedību reglamentējošos normatīvajos aktos noteiktajām prasībām.

70. Nodokļu maksātāji nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanai var nelietot kases aparātus, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas šādos gadījumos:

70.1. darījumu apliecinot ar šo noteikumu 61.punktā minētajā kārtībā noformētu reģistrēto kvīti:

70.1.1. par mazumtirdzniecībā ārpus pastāvīgās darbības vietas (struktūrvienības) pārdotajām precēm un sniegtajiem pakalpojumiem, ja samaksa tiek saņemta preču pārdošanas vai pakalpojumu sniegšanas vietā;

70.1.2. par pašu iegūtu vai ražotu preču pārdošanu to ražošanas vietā (izņemot sabiedriskās ēdināšanas vietas) vai šo preču remontu;

70.1.3. par pastāvīgajā darbības vietā (struktūrvienībā) sniegtajiem pakalpojumiem, ja tajā vidējie skaidrās naudas ieņēmumi mēnesī nepārsniedz sešas minimālās mēneša darba algas. Vidējos skaidrās naudas ieņēmumus mēnesī aprēķina, trijos iepriekšējos kalendāra mēnešos gūto skaidrās naudas ieņēmumu kopējo summu izdalot ar trīs. Ja vidējie skaidrās naudas ieņēmumi mēnesī divus mēnešus pēc kārtas pārsniedz sešas minimālās mēneša darba algas, nākamā mēneša laikā jānodrošina kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas lietošanas uzsākšana;

70.1.4. par zvērinātu advokātu un notāru, advokātu biroju, to filiāļu sniegtajiem juridiskajiem pakalpojumiem;

70.1.5. par bērnu uzturēšanos un ēdināšanu bērnudārzos un mazbērnu novietnēs;

70.1.6. par bibliotēku un publisko arhīvu darbības specifikai raksturīgu pakalpojumu sniegšanu;

70.1.7. par skaidro naudu, ko valsts un pašvaldību iestādes saņem ārpus kases;

70.1.8. par medicīnas pakalpojumiem, ko medicīnas iestādes sniedz ārpus kases darba laika, brīvdienās un svētku dienās;

70.1.9. par pakalpojumiem, ko apdrošināšanas starpnieki sniedz pastāvīgajā darbības vietā (struktūrvienībā);

70.1.10. par biedrību, nodibinājumu, reliģisko organizāciju un politisko organizāciju (partiju) saņemtajiem ziedojumiem. Par anonīmiem ziedojumiem darījumus apliecinošus dokumentus šajos noteikumos noteiktajā kārtībā neizsniedz;

70.2. darījumu apliecinot ar šo noteikumu 61.punktā minētajā kārtībā noformētu reģistrēto kvīti pēc darījuma partnera pieprasījuma (saņemto samaksu uzskaitot ieņēmumu uzskaites reģistrā. Ieņēmumu uzskaites reģistrā norāda ieraksta kārtas numuru, datumu, darījuma summu (atsevišķi sadalījumā pa piemērotajām pievienotās vērtības nodokļa likmēm), pievienotās vērtības nodokļa summu (atsevišķi sadalījumā pa piemērotajām pievienotās vērtības nodokļa likmēm), darījuma kopējo summu un citu nepieciešamo informāciju):

70.2.1. par preču pārdošanu mazumtirdzniecībā gadatirgos, izbraukuma tirdzniecībā un ielu tirdzniecībā un šajās vietās sniegtajiem pakalpojumiem;

70.2.2. ar pievienotās vērtības nodokli neapliekamas personas – par pašu iegūtu vai ražotu preču pārdošanu mazumtirdzniecībā tirgos un šajās vietās sniegtajiem pakalpojumiem;

70.2.3. par pašu ražotās produkcijas pārdošanu sabiedriskajā ēdināšanā izglītības iestādēs. Ja samaksa tiek veikta avansā saskaņā ar skolēnu sarakstu, kvīti izsniedz personai, kas veic maksājumu;

70.2.4. par dievnamu, kultūras iestāžu, botānisko un zooloģisko dārzu, rezervātu, brīvdabas objektu un izklaides iestudējumu darbībai raksturīgu priekšmetu (piemēram, programmu, brošūru, atklātņu, grāmatu, suvenīru, rituāla priekšmetu) pārdošanu to apmeklējumu laikā;

70.3. darījumu apliecinot ar šo noteikumu 62., 63. un 64.punktā minētajā kārtībā noformētu reģistrēto biļeti:

70.3.1. par ieejas maksu, inventāra nomu un citiem papildu pakalpojumiem sporta, kino, kultūras un izklaides pasākumos;

70.3.2. par ieejas maksu muzejos, vēsturiskos objektos, botāniskajos dārzos, zooloģiskajos dārzos, rezervātos, brīvdabas objektos;

70.3.3. par ieejas maksu un inventāra nomu atpūtas vietās brīvā dabā, atrakciju un atpūtas parkos;

70.3.4. par autostāvvietu pakalpojumiem ārpus pastāvīgās darbības vietas (struktūrvienības);

70.3.5. par maksas tualešu pakalpojumiem.

71. Kases aparātus, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanai var nelietot:

71.1. valsts un pašvaldības budžeta iestādes, samaksu saņemot iestādes kasē, Latvijas Banka, kredītiestādes un apdrošināšanas sabiedrības, izsniedzot attaisnojuma dokumentu saskaņā ar normatīvajiem aktiem par kases operāciju uzskaiti;

71.2. personas, kuras tirdzniecības vietās pārdod tikai izlozes biļetes vai azartspēles kartes, ievērojot normatīvajos aktos par azartspēlēm un izlozēm noteiktās prasības un izsniedzot minēto biļeti vai karti;

71.3. personas, kuras ārpus pastāvīgās darbības vietas (struktūrvienības) pārdod normatīvajos aktos par licencētās amatierzvejas – makšķerēšanas – kārtību noteiktās licences, izsniedzot minēto licenci;

71.4. personas, kuras veic dārgmetālu, dārgakmeņu un to izstrādājumu iepirkšanu, izgatavošanu un remontu, izsniedzot stingrās uzskaites kvīti saskaņā ar normatīvajiem aktiem par kārtību, kādā reģistrējamas saimnieciskās darbības vietas darbam ar dārgmetāliem, dārgakmeņiem un to izstrādājumiem, to obligātās provēšanas un marķēšanas kārtību un neprovētu dārgmetālu, dārgakmeņu un to izstrādājumu uzglabāšanas kārtību;

71.5. personas, kuras pārdod tikai saskaņā ar normatīvajiem aktiem par pasažieru pārvadāšanu noformētas pilsētas sabiedriskā transporta (autotransporta, tramvaju un trolejbusu) biļetes (arī bagāžas biļetes) un abonementa braukšanas dokumentus, izsniedzot biļeti vai abonementa braukšanas dokumentu;

71.6. personas par pasažieru un to bagāžas pārvadājumiem ar autotransportu rajonu maršrutos, kuros dienas vidējie reisa ieņēmumi nepārsniedz 15 latu, un tālsatiksmes maršrutos, kuros dienas vidējie reisa ieņēmumi nepārsniedz 50 latu, samaksu saņemot transportlīdzeklī un izsniedzot biļeti, kas noformēta normatīvajos aktos par pasažieru pārvadāšanu noteiktajā kārtībā. Ja transportlīdzeklī saņemtās skaidrās naudas dienas vidējie reisa ieņēmumi par pasažieru un to bagāžas pārvadājumiem ar autotransportu 15 dienas pēc kārtas rajonu maršrutos pārsniedz 15 latu un tālsatiksmes maršrutos – 50 latu, nākamā mēneša laikā jānodrošina kases aparāta vai kases sistēmas lietošanas uzsākšana;

71.7. personas par starptautiskajiem pasažieru un to bagāžas pārvadājumiem ar autotransportu, samaksu saņemot transportlīdzeklī un izsniedzot biļeti, kas noformēta normatīvajos aktos par pasažieru pārvadāšanu noteiktajā kārtībā;

71.8. personas par dzelzceļa starptautiskajiem pasažieru un to bagāžas pārvadājumiem vai vietējiem pasažieru un to bagāžas pārvadājumiem šaursliežu dzelzceļa maršrutā Gulbene–Alūksne vai elektrovilcienu maršrutos, samaksu saņemot transportlīdzeklī un izsniedzot biļeti vai par maksu pārvadājamās bagāžas kvīti normatīvajos aktos par dzelzceļa pārvadājumiem noteiktajā kārtībā;

71.9. vairumtirgotāji par vairumtirdzniecībā pārdotajām precēm, saņemot samaksu ar maksājumu kartēm un izsniedzot bankas termināļa čeku un pavadzīmi saskaņā ar normatīvajiem aktiem par pavadzīmju lietošanu;

71.10. Valsts ieņēmumu dienests, saņemot samaksu par stingrās uzskaites preču pavadzīmes-rēķina veidlapu, stingrās uzskaites plombu, preferenciālo preču izcelsmes sertifikātu EUR.1 un muitas kravu nodrošinājuma plombējošo drošības uzlīmju pārdošanu un izsniedzot kvīti, kurā norādīti šo noteikumu 61.punktā minētie rekvizīti (izņemot 61.2.apakšpunktā noteikto rekvizītu);

71.11. valsts akciju sabiedrība “Ceļu satiksmes drošības direkcija”, saņemot samaksu par sniegtajiem pakalpojumiem un izsniedzot kvīti, kurā norādīti šo noteikumu 61.punktā minētie rekvizīti (izņemot 61.2.apakšpunktā noteikto rekvizītu).

72. Kases aparātus, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas nelieto personas, saņemot samaksu par spēļu iekārtu (piemēram, biljarda galdi, šautriņas, galda hokejs) un Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijā marķētu azartspēļu automātu un azartspēļu iekārtu lietošanu un pēc darījuma partnera pieprasījuma izsniedzot reģistrēto kvīti. Par spēļu iekārtās, azartspēļu automātos un azartspēļu iekārtās veiktajiem darījumiem darījumu apliecinošos dokumentus neizsniedz, ja pirms darījuma uzsākšanas darījuma partneris nav brīdinājis pakalpojuma sniedzēju par vēlmi saņemt reģistrēto kvīti vai ja darījums ir veikts bez pakalpojuma sniedzēja klātbūtnes.

73. Ja tirdzniecības automāta konstrukcija neparedz izdrukāt kases čeku, par tirdzniecības automātā bez pārdevēja (pakalpojuma sniedzēja) klātbūtnes reģistrētiem darījumiem darījumus apliecinošos dokumentus neizsniedz.

74. Taksometra skaitītāja lietotājs par sniegtajiem taksometra pakalpojumiem pēc pasažiera pieprasījuma izsniedz reģistrēto kvīti, kas noformēta saskaņā ar normatīvajiem aktiem par pasažieru pārvadāšanu, vai izsniedz kases čeku, ja taksometra skaitītāja konstrukcija paredz kases čeka izdrukāšanu.

VIII. Apkalpojošo dienestu pienākumi

75. Apkalpojošajam dienestam pirms darbības uzsākšanas jābūt reģistrētam Valsts ieņēmumu dienestā.

76. Lai apkalpojošo dienestu reģistrētu un ietvertu tā apkalpojamos kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīču un iekārtu modeļus (modifikācijas) Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datu bāzē (reģistrā), apkalpojošais dienests iesniedz Valsts ieņēmumu dienestā šādus dokumentus:

76.1. iesniegumu par iekļaušanu Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datu bāzē (reģistrā) (6.pielikums);

76.2. spēkā esoša līguma kopiju par civiltiesiskās atbildības apdrošināšanu ne mazāk kā 20000 latu apmērā par zaudējumiem, ja tādi rastos apkalpojošā dienesta vainas dēļ;

76.3. informāciju par to apkalpojošā dienesta un trešās personas (ja apkalpojošajam dienestam ar to noslēgts apkalpošanas līgums) atbildīgo darbinieku, kuri apkalpos kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīci vai iekārtu (turpmāk – apkalpojošā dienesta atbildīgā persona), atbilstošu tehnisko vai arodizglītību vai profesionālo kvalifikāciju;

76.4. ja kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas modelis (modifikācija) nav iekļauts Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datu bāzē (reģistrā), papildus iesniegumam iesniedz tehnisko dokumentāciju valsts valodā. Tehniskajā dokumentācijā ietver:

76.4.1. kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas vispārīgu aprakstu, kurā izskaidrota tās konstrukcija un darbība, un to risinājumu aprakstus, kas pamato normatīvajos aktos par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām noteikto tehnisko prasību izpildi, darba shēmas un diagrammas, tai skaitā informāciju par programmatūru, tās raksturlielumiem un darbībām;

76.4.2. ja nepieciešams, citu ražotāja sniegto tehnisko dokumentāciju labākai kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas darbības izpratnei;

76.4.3. pārbaužu rezultātus un sertifikātus (ja tādi ir) par atbilstību attiecīgajās Eiropas Savienības dalībvalstīs, Turcijā vai kādā no Eiropas Ekonomikas zonas valstīm noteiktajām prasībām;

76.4.4. anketu par kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas modeļa (modifikācijas) tehniskajām iespējām (7.pielikums).

77. Ja mainās šo noteikumu 76.punktā minētā informācija, apkalpojošais dienests 10 dienu laikā par to rakstiski informē Valsts ieņēmumu dienestu, iesniedzot attiecīgos (precizētos) dokumentus.

78. Apkalpojošais dienests apkalpo kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīci vai iekārtu tikai tad, ja ar tās lietotāju ir noslēgts apkalpošanas līgums.

79. Apkalpojošais dienests, slēdzot līgumu ar lietotāju par kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas apkalpošanu, nodrošina lietotājam iespēju iepazīties ar apkalpojošā dienesta apstiprinātu apkalpošanas pakalpojumu cenrādi un izvēlēties norēķinu kārtību abonementa maksas veidā vai par atsevišķiem pakalpojumiem.

80. Apkalpojošais dienests slēdz līgumus ar lietotājiem tikai par tādu kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīču vai iekārtu apkalpošanu, kuri nodrošina normatīvajos aktos par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām noteikto prasību izpildi un ir iekļauti kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīču un iekārtu apkalpojošo dienestu reģistrā attiecīgā apkalpojošā dienesta apkalpojamo modeļu (modifikāciju) sarakstā.

81. Pirms līguma slēgšanas apkalpojošā dienesta atbildīgā persona pārbauda kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas tehniskās iespējas atbilstoši prasībām, kas noteiktas normatīvajos aktos par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām. Ja kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas modelis (modifikācija) nav iekļauts Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datu bāzē (reģistrā), aizpilda anketu (vismaz divos eksemplāros) par kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas modeļa (modifikācijas) tehniskajām iespējām.

82. Apkalpojošais dienests ar lietotājiem noslēgtos līgumus hronoloģiskā secībā reģistrē speciālā reģistrā, norādot ieraksta datumu un kārtas numuru, līguma datumu, numuru un lietotāja identifikācijas datus.

83. Katram kases aparātam, kases sistēmai, specializētajai ierīcei vai iekārtai, kura pirmo reizi tiek uzstādīta nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanai, apkalpojošais dienests izsniedz tehnisko pasi.

84. Uzstādot kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīci vai iekārtu tās darbības vietā, apkalpojošā dienesta atbildīgā persona:

84.1. ieprogrammē darba programmu;

84.2. noplombē kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīci vai iekārtu tā, lai nebūtu iespējams patvarīgi mainīt tās konstrukciju, iejaukties programmā un radīt iespēju slēpt vai samazināt ar nodokļiem apliekamos ienākumus;

84.3. veic atzīmi tehniskajā pasē, norādot lietotāja nosaukumu (fiziskai personai – vārdu un uzvārdu), nodokļu maksātāja reģistrācijas kodu, uzstādīšanas vietas adresi (ja kases aparātu paredzēts lietot ārpus lietotāja pastāvīgās darbības vietas (struktūrvienības), – juridisko adresi un norāda, ka kases aparāta lietošana notiks ārpus lietotāja pastāvīgās darbības vietas), datumu un laiku, kā arī ieraksta nedzēšamās elektroniskās atmiņas vai summārās atmiņas kopsummu, uzlikto plombu sērijas un numurus un apliecina attiecīgo ierakstu ar parakstu un tā atšifrējumu.

85. Uzstādot kases sistēmu, apkalpojošā dienesta atbildīgā persona papildus šo noteikumu 84.punktā minētajām darbībām veic šādas darbības:

85.1. divos eksemplāros noformē plombēšanas vietu aprakstu, kuru paraksta (norādot paraksta atšifrējumu) apkalpojošā dienesta un lietotāja atbildīgās personas. Pirmo eksemplāru apkalpojošais dienests izsniedz kases sistēmas lietotājam, otrais paliek apkalpojošajam dienestam. Plombēšanas vietu apraksts ir kases sistēmas tehniskās pases neatņemama sastāvdaļa;

85.2. ieraksta attiecīgās kases sistēmas kontroles programmu datu nesējā vai izdrukā automātiskās degvielas uzpildes stacijas kases sistēmas kontroles datus un 10 dienu laikā nodod tos Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajai iestādei, kurā kases aparāts, kases sistēma, specializētā ierīce vai iekārta reģistrēta;

85.3. kases sistēmas tehniskajā pasē norāda sastādītā plombēšanas vietu apraksta datumu un numuru;

85.4. ieslēdz fiskālo atmiņu, pirms lietotājs uzsācis nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanu kases sistēmā.

86. Ja degvielas mazumtirdzniecībā izmantojamās kases sistēmas datu saglabāšana ir bijusi traucēta un degvielas uzpildes stacijas darbs automātiski bloķējies, apkalpojošais dienests pārbauda degvielas uzpildes stacijas vienotajā sistēmā ietvertās ierīces vai iekārtas un atjauno kases sistēmas programmu, ieraksta datu nesējā vai izdrukā automātiskās degvielas uzpildes stacijas kases sistēmas kontroles datus un 10 dienu laikā nodod tos Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajai iestādei, kurā kases aparāts, kases sistēma, specializētā ierīce vai iekārta reģistrēta.

87. Pirms lietotājs uzsācis nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanu kases aparātā, kases sistēmā, specializētajā ierīcē vai iekārtā, apkalpojošais dienests izslēdz kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas mācību režīmu.

88. Pēc kases aparāta un kases sistēmas uzstādīšanas apkalpojošā dienesta atbildīgā persona nodrošina pirmā Z pārskata izdruku, kuru ar parakstu apstiprina apkalpojošā dienesta un lietotāja atbildīgās personas. Pēc pirmā Z pārskata izdrukas apstiprināšanas apkalpojošā dienesta atbildīgā persona to ielīmē tehniskajā pasē.

89. Apkalpojošais dienests pirmo reizi uzstādītai kases sistēmai ieprogrammē kases čekā, X un Z pārskatā kases sistēmas identifikācijas kodu un pēc fiskālās atmiņas bloka nomaiņas – arī fiskālās atmiņas bloka identifikācijas numuru, uzlīmē uz kases sistēmas attiecīgās ierīces vai iekārtas (kurā ievietots centrālās vadības bloks) uzlīmi ar neizdzēšamu identifikācijas kodu un fiskālās atmiņas bloka identifikācijas numuru un izdara attiecīgu ierakstu tehniskajā pasē, norādot datumu un apstiprinot ierakstu ar apkalpojošā dienesta atbildīgās personas parakstu.

90. Kases aparātus, kases sistēmas, specializētās ierīces un iekārtas apkalpojošais dienests plombē ar plombām, kuras par maksu iegādājies tajā Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē, kurā apkalpojošais dienests reģistrēts kā nodokļu maksātājs. Citu plombu izmantošana kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīču un iekārtu plombēšanai ir aizliegta. Plombas uzliek tā, lai nebūtu iespējams patvarīgi mainīt kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas konstrukciju, iejaukties programmā un radīt iespēju slēpt vai samazināt ar nodokļiem apliekamos ienākumus, kā arī visās savienojuma vietās ar papildu ierīcēm, lai tās nevarētu atvienot, nesabojājot plombu.

91. Lai iegādātos plombas, apkalpojošais dienests sagatavo un iesniedz Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē, kurā apkalpojošais dienests reģistrēts kā nodokļu maksātājs, pamatotu rakstisku iesniegumu (8.pielikums), kurā norādīts darbības nodrošināšanai nepieciešamo plombu veids un skaits.

92. Apkalpojošais dienests nodrošina iegādāto, noņemto (arī tādu, kuras plombēšanai izlietojis cits apkalpojošais dienests), izlietoto un anulēto plombu uzskaiti. Apkalpojošais dienests nodrošina anulēto (sabojāto) plombu iznīcināšanu un sastāda aktu atbilstoši grāmatvedību reglamentējošos normatīvajos aktos noteiktajām prasībām.

93. Apkalpojošais dienests nosaka atbildīgās personas, kuras ir tiesīgas veikt apkalpošanu atbilstoši ar lietotājiem noslēgtajiem līgumiem, izdarīt ierakstus tehniskajās pasēs, sastādīt un parakstīt plombēšanas vietu aprakstus.

94. Apkalpojošais dienests katru mēnesi veic plombu inventarizāciju, norādot plombēšanai izlietoto, anulēto (piemēram, sabojāto plombu, kuras nav izlietotas plombēšanai), no kases aparātiem, kases sistēmām, specializētajām ierīcēm un iekārtām saskaņā ar apkalpošanas gaitā sastādītajiem aktiem noņemto un atlikumā esošo plombu sērijas un numurus.

95. Apkalpojošais dienests katru mēnesi (līdz nākamā mēneša piecpadsmitajam datumam vai, izmantojot Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmas pakalpojumus, – līdz divdesmit piektajam datumam) iesniedz Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē, kurā apkalpojošais dienests reģistrējies kā nodokļu maksātājs, pārskatu par stingrās uzskaites plombu izlietojumu (9.pielikums). Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālā iestāde jaunas plombas neizsniedz, ja nav iesniegts pārskats par iepriekšējo mēnesi.

96. Apkalpojošais dienests, izbeidzot saimniecisko darbību, veic atlikumā esošo plombu inventarizāciju un saskaņā ar inventarizācijas rezultātiem sagatavo un iesniedz attiecīgajā Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē pārskatu par stingrās uzskaites plombu izlietojumu, iznīcina neizlietotās plombas un sastāda aktu atbilstoši grāmatvedību reglamentējošos normatīvajos aktos noteiktajām prasībām.

97. Apkalpojošais dienests, reorganizējot saimniecisko darbību, veic atlikumā esošo plombu inventarizāciju un saskaņā ar inventarizācijas rezultātiem sagatavo un iesniedz attiecīgajā Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē pārskatu par iegādāto stingrās uzskaites plombu izlietojumu, kā arī iesniedz rakstisku pieprasījumu pārreģistrēt neizlietotās plombas tiesību un saistību pārņēmējam vai iznīcina tās un sastāda aktu atbilstoši grāmatvedību reglamentējošos normatīvajos aktos noteiktajām prasībām.

98. Apkalpojošais dienests 48 stundu laikā pēc lietotāja izsaukuma saņemšanas nodrošina apkalpojošā dienesta atbildīgās personas ierašanos kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas lietošanas vietā.

99. Apkalpojošais dienests visus kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīču un iekārtu apkalpošanas gadījumus hronoloģiskā secībā reģistrē un uzskaita apkalpošanas un izsaukumu reģistrā, norādot šādu informāciju:

99.1. ieraksta kārtas numurs;

99.2. apkalpošanas pieteikuma datums un laiks;

99.3. kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas lietotāja nosaukums un nodokļu maksātāja reģistrācijas kods;

99.4. kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas marka, modelis (modifikācija), šasijas numurs (identifikācijas kods) un tehniskās pases numurs;

99.5. apkalpošanas līguma datums un numurs;

99.6. datums un laiks, kad apkalpojošā dienesta atbildīgā persona ieradusies kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas atrašanās vietā;

99.7. paziņotie izsaukuma iemesli;

99.8. konstatētie izsaukuma iemesli;

99.9. nedzēšamās elektroniskās atmiņas vai summārās atmiņas kopsumma, uzlikto un noņemto plombu sērijas un numuri;

99.10. apkalpošanas laikā noformēto attaisnojuma dokumentu (aktu, anketu, plombēšanas vietu aprakstu) (ja tādi noformēti) nosaukums, datums un numurs;

99.11. cita nepieciešamā papildu informācija.

100. Apkalpojošā dienesta atbildīgā persona kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas apkalpošanas laikā noņemto plombu vietā uzliek jaunas plombas un veic tehniskajā pasē ierakstus par apkalpošanu, norādot apkalpošanas datumu, nedzēšamās elektroniskās atmiņas vai summārās atmiņas kopsummu, uzlikto un noņemto plombu sērijas un numurus, kā arī noformēto dokumentu (ja tādi noformēti) nosaukumu, datumu un numuru.

101. Ja gada laikā no dienas, kad noslēgts līgums ar lietotāju, nav saņemts neviens lietotāja izsaukums, apkalpojošais dienests ierodas kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas lietošanas vietā, lai konstatētu konstrukcijas, programmas un plombu atbilstību tehniskajā pasē norādītajiem datiem, un veic tehniskajā pasē ierakstus par apkalpošanu.

102. Ja apkalpošanas laikā kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas konstrukcijā vai programmā atklātas nelikumīgi veiktas izmaiņas vai konstatēti plombu bojājumi, apkalpojošais dienests vienas dienas laikā rakstiski paziņo par to Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajai iestādei, kurā kases aparāts, kases sistēma, specializētā ierīce vai iekārta reģistrēta.

103. Plombas no kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas ir tiesīga noņemt apkalpojošā dienesta atbildīgā persona vai Valsts ieņēmumu dienesta pārstāvis, veicot uzraudzību un kontroli. Par plombu noņemšanu noformē aktu.

104. Ja apkalpojošais dienests izsaukts sakarā ar lietotāja lēmumu izbeigt kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas lietošanu nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanai un izslēgt no Valsts ieņēmumu dienesta vienotās datu bāzes (reģistra), apkalpojošā dienesta atbildīgā persona noņem plombas no attiecīgā kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas un veic ierakstu tehniskajā pasē, norādot nedzēšamās elektroniskās atmiņas vai summārās atmiņas kopsummu, plombu noņemšanas iemeslus, datumu un laiku.

105. Ja lietotājs ir pārtraucis (nav pagarinājis) līgumu ar apkalpojošo dienestu, apkalpojošais dienests 10 dienu laikā pēc līguma termiņa beigām rakstiski paziņo par to Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajai iestādei, kurā kases aparāts, kases sistēma, specializētā ierīce vai iekārta reģistrēta. Plombu nomaiņu veic apkalpojošais dienests, ar kuru noslēgts jauns līgums par kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas apkalpošanu.

106. Apkalpojošajam dienestam aizliegts:

106.1. dzēst nedzēšamās elektroniskās atmiņas vai summārās atmiņas kopsummu. Ja nepārvaramas varas vai remonta gadījumā nedzēšamās elektroniskās atmiņas vai summārās atmiņas kopsummas rādījumi tiek mainīti, apkalpojošā dienesta atbildīgā persona sastāda aktu trijos eksemplāros. Pirmo akta eksemplāru nodod lietotājam, otro – apkalpojošajam dienestam, bet trešo 10 dienu laikā nosūta Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajai iestādei, kurā kases aparāts, kases sistēma, specializētā ierīce vai iekārta reģistrēta;

106.2. mainīt kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas konstrukciju un programmu (izņemot rekvizītu ieprogrammēšanu atbilstoši normatīvajiem aktiem par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām) un radīt iespēju lietotājam slēpt vai samazināt ienākumus un nodokļus.

107. Apkalpojošais dienests ir atbildīgs:

107.1. par kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas konstrukcijas, programmas un plombu atbilstību šo noteikumu prasībām;

107.2. ja kases sistēmai uzliktās plombas nav bojātas, – par kases sistēmas programmas atbilstību attiecīgās kases sistēmas kontroles programmai, kas iesniegta Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē, kurā kases sistēma reģistrēta.

108. Apkalpojošais dienests nodrošina lietotāja kasieru operatoru apmācību darbam ar kases aparātiem, kases sistēmām, specializētajām ierīcēm un iekārtām, kas Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datu bāzē (reģistrā) ietvertas attiecīgā apkalpojošā dienesta apkalpojamo kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīču un iekārtu modeļu (modifikāciju) sarakstā.

109. Apkalpojošais dienests nodrošina civiltiesiskās atbildības apdrošināšanu pret zaudējumiem, ja tādi rastos apkalpojošā dienesta vainas dēļ. Civiltiesiskās apdrošināšanas minimālā atbildības likme ir 20000 latu.

110. Kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas apkalpošanu nedrīkst veikt apkalpojošais dienests, kas pats ir attiecīgā kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas lietotājs.

111. Ja apkalpojošais dienests ir pieņēmis lēmumu par turpmākās darbības izbeigšanu, tas 10 dienu laikā pēc lēmuma pieņemšanas rakstiski informē par to Valsts ieņēmumu dienestu un lietotājus, ar kuriem noslēgti līgumi par kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīču un iekārtu apkalpošanu. Apkalpojošais dienests nodrošina Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datu bāzē (reģistrā) attiecīgā apkalpojošā dienesta apkalpojamo kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīču un iekārtu modeļu (modifikāciju) sarakstā ietverto kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīču un iekārtu apkalpošanu trīs mēnešus pēc Valsts ieņēmumu dienesta un lietotāju informēšanas par turpmākās darbības izbeigšanu.

IX. Kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīču un iekārtu, to lietotāju un apkalpojošo dienestu reģistrēšana Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datu bāzē (reģistrā)

112. Valsts ieņēmumu dienests Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datu bāzē (reģistrā) reģistrē:

112.1. kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīču un iekārtu (izņemot taksometra skaitītājus) modeļus (modifikācijas), kas nodrošina normatīvajos aktos par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām noteikto prasību izpildi, – šo noteikumu VIII nodaļā noteiktajā kārtībā;

112.2. lietotājus un to lietotos kases aparātus, kases sistēmas, specializētās ierīces un iekārtas – šo noteikumu III nodaļā noteiktajā kārtībā;

112.3. apkalpojošos dienestus – šo noteikumu VIII nodaļā noteiktajā kārtībā.

113. Valsts ieņēmumu dienests reģistrē apkalpojošos dienestus un to apkalpojamo kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīču un iekārtu modeļus (modifikācijas) un veic attiecīgas izmaiņas Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datu bāzē (reģistrā) 15 darbdienu laikā pēc šo noteikumu 76. un 77.punktā minēto dokumentu saņemšanas, un piecu dienu laikā informē par to reģistrēto personu. Ja reģistrācijai Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datu bāzē (reģistrā) nepieciešamie dokumenti netiek saņemti, tie nav pilnīgi, tajos sniegtā informācija nav pietiekama un patiesa vai ir iestājušies šo noteikumu 114. un 115.punktā minētie apstākļi, Valsts ieņēmumu dienests 15 darbdienu laikā rakstiski informē personu par atteikumu to reģistrēt Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datu bāzē (reģistrā).

114. Valsts ieņēmumu dienests nereģistrē personu kā apkalpojošo dienestu, kā arī neveic izmaiņas Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datu bāzē (reģistrā) par apkalpojamo kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīču un iekārtu modeļiem (modifikācijām), ja konstatēti šādi gadījumi:

114.1. persona atrodas likvidācijas procesā vai tās saimnieciskā darbība ir apturēta vai pārtraukta;

114.2. personai ir nodokļu vai valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu parādi;

114.3. pēdējo triju gadu laikā pirms iesnieguma saņemšanas dienas personai ir konstatēti šajos noteikumos noteiktās profesionālās darbības pārkāpumi;

114.4. persona nav iesniegusi šo noteikumu 76.punktā minētos attiecīgos dokumentus;

114.5. pēdējo triju gadu laikā pirms iesnieguma saņemšanas dienas normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā ir konstatēts fakts par darba algas izmaksu bez nodokļu samaksas.

115. Ja Valsts ieņēmumu dienests, pamatojoties uz šo noteikumu 76.4.apakšpunktā minēto informāciju vai veicot kontroles pasākumus, konstatē, ka kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas modelis (modifikācija) neatbilst normatīvajiem aktiem par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām, Valsts ieņēmumu dienests 15 darbdienu laikā rakstiski informē lietotāju un apkalpojošo dienestu par konstatēto neatbilstību un līdz neatbilstības novēršanai nereģistrē kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas modeli (modifikāciju) Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datu bāzē (reģistrā) vai izslēdz no tās.

116. Valsts ieņēmumu dienests izslēdz no Valsts ieņēmumu dienesta vienotās datu bāzes (reģistra):

116.1. uz lietotāja vārda reģistrētos kases aparātus, kases sistēmas, specializētās ierīces un iekārtas:

116.1.1. pēc lietotāja pieprasījuma;

116.1.2. saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta rīcībā esošo informāciju, ja:

116.1.2.1. lietotājs izbeidzis saimniecisko darbību kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas reģistrācijas vietas adresē, nepaziņojot par to Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajai iestādei, kurā tas reģistrēts kā nodokļu maksātājs. Valsts ieņēmumu dienests rakstiski 15 darbdienu laikā informē lietotāju par izslēgšanu no vienotās datu bāzes (reģistra);

116.1.2.2. nav nodrošinātas prasības, kas noteiktas normatīvajos aktos par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām. Valsts ieņēmumu dienests rakstiski 15 darbdienu laikā informē lietotāju par izslēgšanu no vienotās datu bāzes (reģistra);

116.1.2.3. lietotājs kā saimnieciskās darbības vai komercdarbības veicējs ir izslēgts no Valsts ieņēmumu dienesta nodokļu maksātāju reģistra;

116.2. apkalpojošo dienestu pēc tā pieprasījuma;

116.3. apkalpojošo dienestu, ja tiek konstatēts, ka tas nepilda šo noteikumu VIII nodaļā minētos pienākumus. Valsts ieņēmumu dienests rakstiski 15 darbdienu laikā informē apkalpojošo dienestu par izslēgšanu no vienotās datu bāzes (reģistra).

117. Valsts ieņēmumu dienests nodrošina publiski pieejamu kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīču un iekārtu, to lietotāju un apkalpojošo dienestu vienoto datu bāzi (reģistru), kurā ietvertas šādas ziņas:

117.1. informācija par lietošanā esošu kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīci vai iekārtu:

117.1.1. marka, modelis (modifikācija), šasijas numurs (kases sistēmām – identifikācijas kods);

117.1.2. tehniskās pases sērija un numurs;

117.1.3. tās Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālās iestādes nosaukums, kurā kases aparāts, kases sistēma, specializētā ierīce vai iekārta reģistrēta, un kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas reģistrācijas datums;

117.1.4. Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē reģistrētā kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas uzstādīšanas vietas adrese (juridiskā vai struktūrvienības adrese vai deklarētā dzīvesvieta);

117.1.5. lietotāja nosaukums (fiziskai personai – vārds un uzvārds) un nodokļu maksātāja reģistrācijas kods;

117.2. apkalpojošā dienesta nosaukums (fiziskai personai – vārds un uzvārds), nodokļu maksātāja reģistrācijas kods, juridiskā adrese (fiziskai personai – deklarētā dzīvesvieta), visu apkalpošanas vietu (struktūrvienību) adreses, tālruņi, atbildīgo personu vārdi un uzvārdi un apkalpojamie kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīču un iekārtu modeļi (modifikācijas).

X. Uzraudzības un kontroles kārtība

118. Valsts ieņēmumu dienests nosaka izgatavojamo plombu veidu, plombās iestrādājamos aizsargelementus, rekvizītus un nodrošina tipogrāfiski iespiestu plombu ar sēriju (apzīmēta ar trim latīņu alfabēta burtiem) un sešciparu kārtas numuru izgatavošanu un pārdošanu apkalpojošajiem dienestiem.

119. Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālā iestāde plombas izsniedz saskaņā ar apkalpojošā dienesta pamatotu rakstisku iesniegumu tā amatpersonai vai pilnvarotajai personai 15 darbdienu laikā pēc minētā iesnieguma saņemšanas.

120. Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālā iestāde katrai pirmo reizi uzstādītai un pirmo reizi Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē reģistrētai kases sistēmai piešķir kases sistēmas identifikācijas kodu. Kases sistēmas identifikācijas kodu Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālās iestādes atbildīgā persona ieraksta kases sistēmas tehniskajā pasē. Kases sistēmas identifikācijas kods sastāv no Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālās iestādes nodaļas divciparu koda un Valsts ieņēmumu dienesta vienotās datu bāzes (reģistra) programmas piešķirtā kārtas numura.

121. Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālās iestādes glabā datu nesējus, kuros ierakstīta kases sistēmas kontroles programma, un automātisko degvielas uzpildes staciju kases sistēmu kontroles datu izdrukas līdz attiecīgās kases sistēmas izslēgšanai no Valsts ieņēmumu dienesta vienotās datu bāzes (reģistra).

122. Par šajos noteikumos noteikto prasību pārkāpumiem personas tiek sauktas pie administratīvās atbildības saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksu.

XI. Noslēguma jautājumi

123. Atzīt par spēku zaudējušiem Ministru kabineta 2006.gada 17.oktobra noteikumus Nr.850 “Noteikumi par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtību un lietotāju, tirgotāju, apkalpojošo dienestu un ekspertu pienākumiem” (Latvijas Vēstnesis, 2006, 167.nr.).

124. Latvijas lauku teritorijā reģistrēto kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīču un iekārtu lietotāji nodrošina, lai šo noteikumu 4.1.apakšpunktam atbilstošu kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīču un iekārtu lietošana tiktu uzsākta ne vēlāk kā 2010.gada 1.janvārī. Valsts ieņēmumu dienests šo noteikumu prasībām neatbilstošus kases aparātus, kases sistēmas, specializētās ierīces un iekārtas citam lietotājam nepārreģistrē.

125. Pārnēsājamo kases aparātu ar elektronisko kontrollenti lietotāji nodrošina, lai šo noteikumu 4.1.apakšpunktam atbilstošu kases aparātu lietošanas uzsākšana tiktu uzsākta ne vēlāk kā 2008.gada 1.janvārī. Valsts ieņēmumu dienests šo noteikumu prasībām neatbilstošus pārnēsājamos kases aparātus ar elektronisko kontrollenti citam lietotājam nepārreģistrē.

126. Nodokļu maksātājs šo noteikumu 58.punktā minētos kvīšu vai biļešu numurus Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē reģistrē, sākot ar 2007.gada 1.jūliju.

Ministru prezidents A.Kalvītis

Finanšu ministrs O.Spurdziņš

Redakcijas piebilde: noteikumi stājas spēkā ar 2007.gada 6.maiju.


 

 

1.pielikums

Ministru kabineta

2007.gada 2.maija noteikumiem Nr.282

Kases aparāta, kases sistēmas, tirdzniecības automāta žurnāls

no _____.gada ______________ līdz _____.gada _____________

01.JPG (88589 bytes)

 

 

Kases aparāta, kases sistēmas, tirdzniecības automāta žurnāla aizpildīšanas kārtība

1.aile – dienas (perioda) finanšu pārskata (Z pārskata) datums;

2.aile – dienas (perioda) finanšu pārskata (Z pārskata) numurs;

3.aile – nedzēšamās elektroniskās atmiņas (nedzēšamās elektroniskās atmiņas bloka vai fiskālās atmiņas bloka) vai summārās atmiņas kopsummas rādītājs;

4., 5., 6.aile – reģistrēto darījumu kopsummas sadalījums pa norēķina veidiem (skaidrā, bezskaidrā naudā un ar citiem norēķinu apliecinājumiem);

7.aile – reģistrēto darījumu kopējā summa;

8., 9., 10., 11., 12., 13.aile – dienas ieņēmumu aprēķināšanai atsevišķi reģistrēto darījumu kopsummas sadalījums pa atsevišķām kases aparāta vai kases sistēmas nodaļām, piemēram, anulēto darījumu (par kļūdaini izdrukātiem kases čekiem, atpakaļ atdotajām precēm vai anulētajiem pakalpojumiem) kopsumma, par darījumiem izsniegtās naudas kopsumma (piemēram, par taras iepirkšanu vai tiem klientiem izmaksātās summas, kuri izmanto maksājumu kartes) un pievienotās vērtības nodokļa (turpmāk – PVN) summas;

14.aile – dienas (Z pārskata perioda) ieņēmumu kopsumma, palielināta vai samazināta par atsevišķās nodaļās reģistrēto darījumu attiecīgo aiļu kopsummām, ja tie palielinājuši vai samazinājuši faktiskos dienas ieņēmumus;

15.aile – ar PVN neapliekamo darījumu kopsumma;

16.aile – ar PVN 0 % likmi apliekamo darījumu kopsumma;

17.aile – ar PVN 18 % likmi apliekamo darījumu summa (bez PVN);

18.aile – PVN 18 % summa;

19.aile – ar PVN 5 % likmi apliekamo darījumu summa (bez PVN);

20.aile – PVN 5 % summa;

21.aile – darījumu reģistrēšanas nodrošināšanai reģistrētā un naudas kastē vai ieņēmumu skaitītājā (tirdzniecības automātam) ieliktā maiņas naudas summa;

22.aile – reģistrētā un no naudas kastes vai ieņēmumu skaitītāja (tirdzniecības automātam) izņemtā un kasē vai bankā iemaksātā vai inkasatoram nodotā naudas summa;

23.aile – reģistrētā un no naudas kastes vai ieņēmumu skaitītāja (tirdzniecības automātam) izņemtā skaidrās naudas summa, kas Z pārskata izdrukas brīdī nav iemaksāta kasē vai bankā vai nodota inkasatoram;

24.aile – maiņas nauda dienas (Z pārskata perioda) beigās – naudas summa saskaņā ar lietotāja noteikto kārtību, ko nākamajā dienā (Z pārskata perioda sākumā) reģistrē kā naudas kastē vai ieņēmumu skaitītājā (tirdzniecības automātam) ielikto maiņas naudu;

25. un 26.aile – kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas apkalpojošā dienesta pārstāvja izsaukšanas datums un laiks;

27.aile – kasiera operatora paraksts par sniegtās informācijas pareizību un tā atšifrējums.

Izdrukātos Z pārskatus hronoloģiskā secībā ielīmē atsevišķās žurnāla lapās vai, ja žurnālu sagatavo elektroniski, – Z pārskatu reģistrā.

 

Finanšu ministrs O.Spurdziņš

 

 

2.pielikums

Ministru kabineta

2007.gada 2.maija noteikumiem Nr.282

Kases aparāta, kases sistēmas žurnāls valūtas pirkšanas un pārdošanas darījumiem

no _______.gada ______________ līdz ______.gada _____________

02.JPG (43671 bytes)

 

Dienas (perioda) finanšu pārskata (Z pārskata) informācija

03.JPG (34991 bytes)

 

Kārtība, kādā aizpildāms kases aparāta (kases sistēmas) žurnāls valūtas pirkšanas un pārdošanas darījumiem

1. Žurnālu aizpilda pēc katra dienas (perioda) finanšu pārskata (Z pārskata) izdrukāšanas.

2. Ierakstus par attiecīgo dienu (Z pārskata periodu) sāk jaunā žurnāla atvērumā.

3. Žurnāla atvērumā ir divas lappuses – valūtas uzskaites reģistrs un Z pārskata informācija.

4. Žurnāla lappusē “Valūtas uzskaites reģistrs” norāda tās aizpildīšanas datumu un:

1.ailē – valūtas nosaukumu;

2.ailē – katras valūtas atlikumu pārskata perioda sākumā (valūtā);

3.ailē – katras valūtas no kases saņemtā papildinājuma summu;

4.ailē – katras nopirktās valūtas summu;

5.ailē – katras valūtas pirkšanas kursu;

6.ailē – katras nopirktās valūtas summu, pārrēķinātu Latvijas Republikas naudas vienībās (4. x 5.aile);

7. ailē – katras pārdotās valūtas summu;

8.ailē – katras valūtas pārdošanas kursu;

9.ailē – katras pārdotās valūtas summu, pārrēķinātu Latvijas Republikas naudas vienībās (7. x 8.aile);

10. un 11.aile – papildu informācijas norādīšanai;

12.ailē – dienas (perioda) valūtas pirkšanas un pārdošanas rezultāts Latvijas Republikas naudas vienībās (9. – 6.aile);

13.ailē – kasē nodoto katras valūtas summu;

14.ailē – katras valūtas atlikumu kasē pārskata perioda beigās;

5. Žurnāla lappusē “Dienas finanšu pārskata (Z pārskata) informācija” norāda:

1.ailē – Z pārskata datumu;

2.ailē – Z pārskata numuru;

3.ailē – nedzēšamās elektroniskās atmiņas kopsummas rādītāju;

4.ailē – visu dienas (perioda) laikā nopirkto valūtu summu, pārrēķinātu Latvijas Republikas naudas vienībās (valūtas uzskaites reģistra 6.ailes kopsumma);

5.ailē – visu dienas (perioda) laikā pārdoto valūtu summu, pārrēķinātu Latvijas Republikas naudas vienībās (valūtas uzskaites reģistra 9.ailes kopsumma);

6.ailē dienas (perioda) valūtas pirkšanas un pārdošanas darījumu rezultāts (5. – 4.aile);

7. un 8.ailē sakarā ar kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas bojājumiem apkalpojošā dienesta pārstāvja izsaukšanas datums un laiks;

9., 10. un 11.aile – papildu informācijas norādīšanai;

12.ailē – kasiera operatora parakts par sniegtās informācijas pareizību un tā atšifrējums.

Z pārskatu pielīmē tam paredzētajā vietā.

 

Finanšu ministrs O.Spurdziņš


 

3.pielikums

Ministru kabineta

2007.gada 2.maija noteikumiem Nr.282

Taksometra skaitātāja žurnāls

no _______. gada _____________ līdz _______. gada _____________

04.JPG (58498 bytes)

Taksometra skaitītāja žurnāla aizpildīšanas kārtība

1.aile – ieraksta kārtas numurs;

2.aile – žurnāla aizpildīšanas datums;

3.aile – kopējais taksometra veiktais attālums (km);

4.aile – kopējais attālums, kuru veicis taksometrs, kad bijis noīrēts (kopējais nobrauktais attālums aizņemtā režīmā kilometros);

5.aile – kopējais noīrēto braucienu skaits (iesēšanos skaits taksometrā);

6.aile – kopējā par braukšanu saņemtā naudas summa;

7.aile – kopējā naudas summa, kas saņemta kā piemaksas;

8. un 9.aile – papildu informācijas norādīšanai;

10.aile – dienas ieņēmumu kopsumma skaidrā naudā un bezskaidrā naudā;

11.aile – kasē vai bankā iemaksātā vai inkasatoram nodotā naudas summa;

12. un 13.aile – papildu informācijas norādīšanai;

14. un 15.aile – datums un laiks, kad izsaukts apkalpojošā dienesta pārstāvis sakarā ar taksometra skaitītāja bojājumiem;

16.aile – taksometra vadītāja paraksts par sniegtās informācijas pareizību un tā atšifrējums.

Finanšu ministrs O.Spurdziņš

 

 

4.pielikums

Ministru kabineta

2007.gada 2.maija noteikumiem Nr.282

 

Pārskats par numurēto un Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē reģistrēto kvīšu izlietojumu

par _____.gada _________________

05.JPG (43256 bytes)

Kārtība, kādā aizpildāms pārskats par numurēto un Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē reģistrēto kvīšu izlietojumu

 

Pirmajā rindu grupā “Izlietots” par visām ceturkšņa laikā darījumos izlietotajām kvītīm norāda:

– darījumiem izlietoto kvīšu reģistrācijas datumu VID teritoriālajā iestādē;

– darījumiem izlietoto kvīšu skaitu;

– darījumos izlietoto kvīšu sēriju un numurus (intervālā no–līdz);

– darījumiem izmantotajās kvītīs norādītās darījumu kopsummas ar pievienotās vērtības nodokli (ja tāds ir).

Rindā “Kopā” norāda darījumiem izmantoto kvīšu kopējo skaitu un šajās kvītīs norādīto darījumu kopējo summu ar pievienotās vērtības nodokli (ja tāds ir).

Otrajā rindu grupā “Anulēts” par visām ceturkšņa laikā anulētajām kvītīm norāda:

– anulēto kvīšu reģistrācijas datumu VID teritoriālajā iestādē;

– anulēto kvīšu skaitu;

– anulēto kvīšu sēriju un numurus (intervālā no–līdz);

– anulētajās kvītīs norādītās darījumu kopsummas ar pievienotās vērtības nodokli (ja tāds ir).

Rindā “Kopā” norāda anulēto kvīšu kopējo skaitu un šajās kvītīs norādīto darījumu kopējo summu ar pievienotās vērtības nodokli (ja tāds ir).

Piezīme. * Valsts ieņēmumu dienests.

Finanšu ministrs O.Spurdziņš


 

5.pielikums

Ministru kabineta

2007.gada 2.maija noteikumiem Nr.282

 

Pārskats par numurēto un Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē reģistrēto biļešu izlietojumu

par _____.gada _________________

06.JPG (40438 bytes)

 

Kārtība, kādā aizpildāms pārskats par numurēto un Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē reģistrēto biļešu izlietojumu

Pirmajā rindu grupā “Izlietots” par visām ceturkšņa laikā darījumos izlietotajām biļetēm norāda:

– darījumiem izlietoto biļešu reģistrācijas datumu VID teritoriālajā iestādē;

– darījumiem izlietoto biļešu skaitu;

– darījumos izlietoto biļešu sēriju un numurus (intervālā no–līdz);

– darījumiem izmantotajās biļetēs norādītās darījumu kopsummas ar pievienotās vērtības nodokli (ja tāds ir).

Rindā “Kopā” norāda darījumiem izmantoto biļešu kopējo skaitu un šajās biļetēs norādīto darījumu kopējo summu ar pievienotās vērtības nodokli (ja tāds ir).

Otrajā rindu grupā “Anulēts” par visām ceturkšņa laikā anulētajām biļetēm norāda:

– anulēto biļešu reģistrācijas datumu VID teritoriālajā iestādē;

– anulēto biļešu skaitu;

– anulēto biļešu sēriju un numurus (intervālā no–līdz);

– anulētajās biļetēs norādītās darījumu kopsummas ar pievienotās vērtības nodokli (ja tāds ir).

Rindā “Kopā” norāda anulēto biļešu kopējo skaitu un šajās biļetēs norādīto darījumu kopējo summu ar pievienotās vērtības nodokli (ja tāds ir).

Piezīme. * Valsts ieņēmumu dienests.

Finanšu ministrs O.Spurdziņš


 

 

6.pielikums

Ministru kabineta

2007.gada 2.maija noteikumiem Nr.282

Iesniegums apkalpojošā dienesta iekļaušanai Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datu bāzē (reģistrā)

07.JPG (32593 bytes)

08.JPG (113505 bytes)

Finanšu ministrs O.Spurdziņš


 

 

7.pielikums

Ministru kabineta

2007.gada 2.maija noteikumiem Nr.282

 

Anketa par kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas modeļa (modifikācijas) tehniskajām iespējām

09.JPG (10477 bytes)

 

 

Kases aparāts, kases sistēma, specializētā ierīce vai iekārta

marka

modelis (modifikācija)

   

 

Nr.p.k.

Tehniskās iespējas

+ (ja neatbilst, rindu neaizpilda)

Piezīmes

 

APRĪKOJUMS

   

1.

Atmiņa:

 

KA, KS (izņemot pārnēsājamos KA ar elektronisko kontrollenti). Specializētajām ierīcēm un iekārtām – summētāji

1.1.

kases aparāta nedzēšamā elektroniskā atmiņa:

 

KA

1.1.1.

ievietota nedzēšamās elektroniskās atmiņas blokā

 

KA

1.1.2.

tās dati nav izdzēšami vai maināmi bez iejaukšanās konstrukcijā

 

KA

1.1.3.

tā ir energoneatkarīga – tās darbība tiek nodrošināta no atsevišķa enerģijas avota, un netiek dzēsta, ja pārtrauc vai atvieno elektrības pievadi no elektrotīkla, un atmiņā ierakstītā informācija tiek saglabāta vismaz 30 diennaktis

 

KA

1.1.4.

atmiņas ietilpība nodrošina, lai tiktu saglabāta un uzkrāta ne mazāk kā triju gadu informācija

 

KA

1.2.

Kases sistēmas nedzēšamā elektroniskā atmiņa:

 

KS

1.2.1.

ievietota elektroniskās atmiņas blokā, kas ir ievietots fiskālās atmiņas blokā

 

KS

1.2.2.

energoneatkarīga – tās darbība tiek nodrošināta no atsevišķa enerģijas avota

 

KS

1.2.3.

ja tiek pārtraukta pietiekama elektroenerģijas piegāde, saglabā informāciju par pēdējo reģistrēto darījumu un atjauno datus pēc elektroenerģijas piegādes atjaunošanas

 

KS

1.2.4.

atmiņas ietilpība nodrošina informācijas uzkrāšanu un saglabāšanu vismaz 32 kilobaitu apjomā

 

KS

1.3.

fiskālā atmiņa:

 

KA, KS

1.3.1.

ir ievietota fiskālās atmiņas blokā

 

KA, KS

1.3.2.

ietilpība ir vismaz 128 kilobaiti

 

KA, KS

1.3.3.

tās datus nevar izdzēst ne ar kādiem paņēmieniem (vienīgi mehāniski iznīcinot fiskālās atmiņas bloku)

 

KA, KS

1.3.4.

pēc Z pārskata izdrukāšanas tajā saglabā Z pārskata numuru, izdrukāšanas datumu un laiku, darījumu kopsummu naudas izteiksmē un nedzēšamajā elektroniskajā atmiņā ierakstīto darījuma kopsummu naudas izteiksmē

 

KA, KS

1.3.5.

kases sistēmas fiskālajā atmiņā saglabātā informācija nolasāma ar datu nesēja palīdzību

 

KS

1.3.6.

saglabā katra pārdotās (izsniegtās) degvielas veida vērtību naudas izteiksmē un litros par katru norēķina veidu

 

DUS KS

1.3.7.

saglabā pārdotās (izsniegtās) degvielas kopējo vērtību naudas izteiksmē

 

DUS KS

1.3.8.

saglabā reģistrētās samaksas kopsummu naudas izteiksmē par pārdotajām precēm un sniegtajiem pakalpojumiem (izņemot degvielu), ja degvielas uzpildes stacijā citu preču un pakalpojumu sniegšana tiek reģistrēta ar termināļiem, kuri ietilpst sistēmā

 

DUS KS

1.3.9.

saglabā reģistrētās samaksas kopsummu naudas izteiksmē sadalījumā pa piemērotajām PVN likmēm

 

DUS KS

1.3.10.

saglabā aprēķinātā PVN summu sadalījumā pa PVN likmēm

 

DUS KS

2.

Kasiera operatora displejs

 

KA, KS, TS (izņemot TA un ADUS KS)

3.

Pircēja displejs

 

KA, KS, TA, TS (izņemot ADUS KS un pārnēsājamos KA ar elektronisko kontrollenti)

4.

Papīra kontrollente un tās uztīšanas mehānisms un uztvērējmehānisms

 

KA, KS (izņemot pārnēsājamos KA ar elektronisko kontrollenti)

5.

Papīra lente kases čeku, kontrollentes un pārskatu izdrukai

 

KA, KS

6.

Drukas ierīce kases čeku, pārskatu un kontrollentes drukāšanai

 

KA, KS

7.

Plombas ir uzliktas tā, lai nebūtu iespējams patvarīgi mainīt konstrukciju vai programmu, un uzlīmētas uz:

 

KA, KS, TA, TS

7.1.

aparāta korpusa

 

KA, TA, TS

7.2.

nedzēšamās elektroniskās atmiņas bloka

 

KA

7.3.

fiskālās atmiņas bloka

 

KS

7.4.

kases sistēmas centrālās vadības bloka

 

KS

7.5.

visām savienojuma vietām ar papildu ierīcēm, kuras saistītas ar programmas darbu

 

KS

7.6.

ieņēmumu skaitītāja un savienojuma vietā ar tirdzniecības automātu

 

TA

8.

Neizdzēšams šasijas numurs uz korpusa

 

KA, ieņēmumu skaitītājiem, specializētajām ierīcēm un iekārtām

9.

Naudas kaste

 

KA, KS

10.

Elektroniskā kontrollente. Elektroniskās kontrollentes atmiņas bloka ietilpība nodrošina ne mazāk kā 400 kases čekos norādītās informācijas uzkrāšanu un saglabāšanu līdz Z pārskata izdrukāšanai

 

Pārnēsājamam KA ar elektronisko kontrollenti

11.

Fiskālās atmiņas bloks ietverts apvalkā un atrodas sistēmas centrālās vadības blokā

 

KS

12.

Uz attiecīgās ierīces vai iekārtas, kurā ievietots centrālās vadības bloks, ir uzlīme ar VID teritoriālajā iestādē saņemtu neizdzēšamu identifikācijas kodu un izgatavotāja piešķirtu fiskālās atmiņas bloka identifikācijas numuru vai apkalpojošā dienesta piešķirtu numuru

 

KS

13.

Programma darījumu reģistrēšanai

 

KA, KS

14.

Ierīce vai sistēma, kas nodrošina uzsākta darījuma reģistrēšanas pabeigšanu un saglabāšanu fiskālajā atmiņā, ja netiek nodrošināta pietiekama enerģijas piegāde

 

KS

15.

Aizsargsistēma pret patvarīgu iekļūšanu kases sistēmas programmā

 

KS

16.

Centrālās vadības bloks ar programmnodrošinājumu, kas nodrošina DUS KS centralizētu vadību

 

DUS KS

17.

Degvielas uzpildes automāti, kuriem ir piešķirts numurs DUS KS un kuru savienotājkabeļi ar DUS KS ir noplombēti ar stingrās uzskaites plombām

 

DUS KS

18.

DUS KS vadības pults, kas ir izveidota centrālajā kasiera darba vietā (izņemot automātiskās DUS KS) un kuras klaviatūra funkcionāli nodrošina DUA ieslēgšanu vienlaikus ar darījuma reģistrāciju DUS KS, kā arī kases čeka izdruku

 

DUS KS

19.

Programmas, kas paredzētas, lai pievienotās vērtības nodokļa likmju, degvielas cenu, kā arī DUS KS uzstādīto DUA konfigurācijas maiņu varētu veikt tikai pēc Z pārskata izdrukas pirms darījumu atsākšanas

 

DUS KS

20.

Kontroles mehānisms, kurš automātiski bloķē kases čeka un pārskatu izdruku, ja beigusies papīra lente. Kontroles mehānisms ir izveidots tā, lai kasieris operators vai citas personas nevarētu šo mehānismu patvarīgi atslēgt

 

DUS KS

21.

Ieņēmumu skaitītājs aprīkots ar mehānismu, kas nodrošina skaidras naudas atlikuma izsniegšanu, ja ieņēmumu skaitītājs darbojas ar diviem vai vairākiem skaidras naudas nomināliem

 

TA

22.

Speciāls taustiņš, kas nodrošina skaidrās naudas atlikuma izsniegšanu klientam, ja tirdzniecības automātā ievietotais ieņēmumu skaitītājs darbojas ar skaidras naudas nomināliem

 

TA

23.

Programma, kas nodrošina tirdzniecības automātā ievietotā vai tam pievienotā ieņēmumu skaitītājā ierakstītās informācijas saglabāšanu summārajā atmiņā

 

TA

 

NODROŠINĀŠANA

   

24.

Programma samaksas (izmaksas) reģistrēšanai nodrošina:

 

KS

24.1.

programmas pašidentificēšanās režīma darbību (ievadot datorā datu nesēju, kases sistēmas programma tiek salīdzināta ar datu nesējā saglabāto programmu)

 

KS

ADUS KS izdrukā (fiksē) kontroles datus, kas nodrošina tās identifikāciju

24.2.

fiskālajā atmiņā saglabāto datu izmantošanu X un Z pārskata izdrukāšanai

 

KS

24.3.

kases sistēmas darba bloķēšanu, ja notiek mēģinājums atvienot fiskālās atmiņas bloku, kase čeku lenti vai kontrollenti

 

KS

24.4.

kases sistēmas darba bloķēšanu, ja notiek mēģinājums pārlādēt kases sistēmas centrālās vadības bloku tā darbības laikā un mainīt programmu, nesaglabājot nedzēšamajā elektroniskajā un fiskālajā atmiņā darījumu kopsummu naudas izteiksmē

 

KS

25.

Saimnieciskajai darbībai atbilstošu PVN likmju skaita (bet ne mazāk par divām PVN likmēm) ieprogrammēšanu

 

KA, KS. Pasažieru transportlīdzekļos (izņemot vieglos taksometrus), autoostās un dzelzceļa stacijās izmantotajos KA un
KS – vismaz vienas PVN likmes ieprogrammēšana

26.

X un Z pārskata izdrukāšanu (valsts valodā), kurā norādīts:

 

KA, KS

26.1.

lietotāja nosaukums (fiziskai personai – vārds, uzvārds)

 

KA, KS

26.2.

lietotāja reģistrācijas kods (ar PVN apliekamai personai – VID piešķirtais ar PVN apliekamās personas numurs)

 

KA, KS

26.3.

lietotāja juridiskā adrese (fiziskai personai – deklarētā dzīvesvieta)

 

KA, KS

26.4.

pārskata veids (X vai Z)

 

KA, KS

26.5.

pārskata numurs

 

KA, KS Z pārskatam

26.6.

pārskata datums un izdrukas laiks

 

KA, KS

26.7.

reģistrēto darījumu kopsumma naudas izteiksmē

 

KA, KS

26.8.

reģistrēto darījumu kopsummas naudas izteiksmē sadalījums pa kases aparāta vai kases sistēmas nodaļām

 

KA, KS

26.9.

reģistrēto darījumu kopsummas naudas izteiksmē sadalījums pa norēķina veidiem (skaidrā, bezskaidrā naudā, ar citiem norēķinu apliecinājumiem)

 

KA, KS

26.10.

reģistrēto darījumu kopsummas naudas izteiksmē sadalījums pa piemērotajām PVN likmēm

 

KA, KS

26.11.

aprēķinātā PVN summa sadalījumā pa piemērotajām likmēm

 

KA, KS (izņemot pasažieru transportlīdzekļos (izņemot vieglos taksometrus), autoostās un dzelzceļa stacijās izmantotajos KA un KS)

26.12.

maiņas nauda

 

KA, KS

26.13.

inkasētā nauda

 

KA, KS

26.14.

izmaksātā nauda

 

KA, KS

26.15.

anulēto darījumu kopsumma

 

KA, KS

26.16.

skaidrās naudas summa naudas kastē pārskata izdrukas brīdī

 

KA, KS

26.17.

atmiņā saglabātās reģistrētās samaksas kopsumma

 

KA, KS Z pārskatam

26.18.

asijas numurs

 

KA

26.19.

identifikācijas kods un fiskālās atmiņas bloka numurs

 

KS

26.20.

saņemtās valūtas summas pa valūtas veidiem, katras valūtas ekvivalents un kopsumma Latvijas Republikas naudas vienībās

 

KA, KS, kas veic valūtas konvertācijas aprēķinu

26.21.

degvielas uzpildes stacijas nosaukums un adrese

 

DUS KS

26.22.

katra veida degvielas atlikums litros uz dienas sākumu

 

DUS KS

26.23.

katra veida degvielas krājumu papildinājums, kā arī jebkuras katra veida degvielas daudzuma izmaiņas (korekcijas)

 

DUS KS

26.24.

katra veida degvielas atlikums litros X vai Z pārskata izdrukas brīdī

 

DUS KS

26.25.

pārdotās (izsniegtās) degvielas kopsumma naudas izteiksmē

 

DUS KS

26.26.

katra pārdotās (izsniegtās) degvielas veida vērtība naudas izteiksmē un daudzums litros pa norēķina veidiem un reģistrētā samaksas kopsumma naudas izteiksmē par katru norēķina veidu

 

DUS KS

27.

kases čeka izdrukāšanu valsts valodā, kurā norādīts:

 

KA, KS. Pasažieru transportlīdzekļos (izņemot vieglos taksometrus), autoostās un dzelzceļa stacijās izmantotajos KA un
KS – biļetes

27.1.

lietotāja nosaukums (fiziskai personai – vārds, uzvārds)

 

KA, KS

27.2.

lietotāja reģistrācijas kods (ar PVN apliekamai personai – VID piešķirtais ar PVN apliekamās personas numurs)

 

KA, KS

27.3.

juridiskā adrese

 

KA, KS

27.4.

dokumenta nosaukums (čeks), kases čeka numurs, datums un izdrukas laiks. Kases čeka numerācija pieaugošā kārtībā un neatkārtojas. Ja kases čeka numerācija pēc Z pārskata izdrukāšanas tiek sākta no sākuma, kases čekos papildus norāda Z pārskata numuru

 

KA, KS

27.5.

nodaļas numurs vai nosaukums

 

KA, KS

27.6.

darījuma (preces (pakalpojuma) vai preču (pakalpojumu) grupas) nosaukums un PVN zīme (cipars, burts vai cita pazīme, kas norāda, ka attiecīgajai precei (pakalpojumam) vai preču (pakalpojumu) grupai ir piemērojama konkrētā nodokļa likme vai nodoklis nav piemērojams), kā arī daudzums un cena

 

KA, KS

27.7.

piemērotā PVN likme

 

KA, KS

27.8.

reģistrēto darījumu summa (atsevišķi pa piemērotajām PVN likmēm) bez PVN

 

KA, KS

27.9.

PVN summa (atsevišķi pa piemērotajām PVN likmēm)

 

KA, KS

27.10.

reģistrēto darījumu kopsumma naudas izteiksmē

 

KA, KS

27.11.

piešķirtās atlaides naudas izteiksmē

 

KA, KS

27.12.

norēķina veids

 

KA, KS

27.13.

norēķinoties saņemtā naudas summa

 

KA, KS

27.14.

norēķinoties izdotā skaidrās naudas summa (atlikums)

 

KA, KS

27.15.

pilns šasijas numurs

 

KA

27.16.

kases sistēmas identifikācijas kods un fiskālās atmiņas bloka identifikācijas numurs

 

KS

27.17.

valūtas nosaukuma (šifra) un daudzuma, valūtas kursa (cenas), saņemtās valūtas ekvivalenta un izsniegtās naudas atlikuma norādīšana Latvijas Republikas naudas vienībās kases čekā

 

KA, KS, kas veic valūtas konvertācijas aprēķinu

27.18.

degvielas uzpildes stacijas nosaukums un adrese

 

DUS KS

27.19.

DUA numurs

 

DUS KS

27.20.

pārdotās degvielas nosaukums, daudzums un vienības cena

 

DUS KS

27.21.

nozari reglamentējošajos normatīvajos aktos noteiktie obligātie rekvizīti

 

Pasažieru transportlīdzekļos, autoostās un dzelzceļa stacijās izmantotajos KA un KS, TS

28.

Visu izdrukāto kases čeku, X un Z pārskatu informācijas (izņemot lietotāja nosaukumu, reģistrācijas kodu un adresi) precīzu atveidu kontrollentē

 

KA un KS. Pasažieru transportlīdzekļos (izņemot vieglos taksometrus), autoostās un dzelzceļa stacijās izmantotajos KA un KS var nenorādīt nodokļu maksātāja nosaukumu, reģistrācijas kodu un adresi, pārskata veidu, datumu, izdrukas laiku.

Pārnēsājamajā KA ar elektronisko kontrollenti var nenorādīt nodokļu maksātāja nosaukumu, reģistrācijas kodu un adresi un norādīt par X pārskatu tikai tā veidu

29.

Kontrollentē norādītās informācijas norādīšanu tehniski noturīgā veidā, lai lentē norādīto informāciju nav iespējams mainīt visu noteikto minētās lentes glabāšanas laiku

 

KA, KS

30.

Kontrollentes datu izdruku nodrošina vienlaikus ar Z pārskata izdruku

 

Pārnēsājamajam KA ar elektronisko kontrollenti

31.

Atzīmes "kopija" norādīšanu uz kases čeka kopijas

 

KA, KS

32.

Attiecīgā dokumenta sērijas un numura, datuma, kā arī pirkuma vai pakalpojuma kopējās summas bez PVN, atsevišķi PVN summas un kopējās summas ar PVN norādīšanu kases čekā, ja papildus kases čekam tiek noformēta pavadzīme normatīvajos aktos par pavadzīmju lietošanu noteiktajā kārtībā vai cits saskaņā ar grāmatvedības normatīvo aktu prasībām noformēts attaisnojuma dokuments

KA, KS

33.

Izmaksātās un atmaksātās naudas reģistrēšanu atsevišķās nodaļās

 

KA, KS

34.

Kases aparāts un kases sistēma, kas nodrošina kases čeku anulēšanas operācijas, nodrošina anulējošā čeka izdruku

 

KA, KS

35.

Degvielas uzpildes stacijā esošo degvielas krājumu uzskaiti

 

DUS KS

36.

Automātisku degvielas izsniegšanas procesa vadīšanu ar vienotā sistēmā saslēgtām nepieciešamām ierīcēm un iekārtām

 

DUS KS

37.

Saņemtās degvielas un automātisku izsniegtās degvielas uzskaiti atsevišķi no citu preču un pakalpojumu uzskaites

 

DUS KS

38.

Konfigurāciju, kurā nodrošināta DUA numura atbilstība pārdodamās degvielas veidam, viena litra degvielas cenai un impulsu skaitam uz vienu degvielas litru, ja DUS KS strādā litru impulsu nolasīšanas režīmā

 

DUS KS

39.

DUA ieslēgšanu un degvielas izsniegšanu vienlaikus ar darījuma reģistrēšanu DUS KS un kases čeka izdruku no DUS KS vadības pults

 

DUS KS

40.

visu DUA bloķēšanu un degvielas izsniegšanas pārtraukšanu, ja DUS KS darbs traucēts vai kādā no DUS KS darbības posmiem tiek atslēgts, kā arī gadījumā, ja notiek nesankcionēta iejaukšanās DUS KS programmā

 

DUS KS

41.

Speciālu procedūru programmā, kas kontrolē DUS sistēmā reģistrēto datu saglabāšanu nedzēšamajā energoneatkarīgajā atmiņas blokā un fiskālās atmiņas blokā katrā DUS KS ieslēgšanas reizē, pēc katras pabeigtas operācijas, kā arī strāvas sprieguma avārijas krituma gadījumā. Ja datu saglabāšana ir traucēta, tad DUS KS darbs automātiski bloķējas

 

DUS KS

42.

Z pārskatam noteiktās informācijas saglabāšanu nedzēšamajā elektroniskajā atmiņā, ja DUS KS darbības laikā neparedzēti tiek pārtraukta elektroenerģijas piegāde

 

DUS KS

43.

Informācijas par degvielas cenu maiņu un degvielas krājumu papildināšanu izdruku kontrollentē

 

DUS KS (izņemot ADUS KS par degvielas cenu maiņu)

44.

Datu par programmnodrošinājuma maiņu vai modificēšanu reģistrēšanu DUS KS

 

DUS KS, ADUS KS – kontroles datu nesējā

45.

Konfigurācijas parametru izmaiņu izdruku kases čekā, X un Z pārskatā un kontrollentē

 

DUS KS

46.

Kases čekos, kontrollentēs un pārskatos norādītās informācijas precīzu atbilstību faktiski izsniegtās un DUS KS reģistrētās degvielas daudzumiem un cenām

 

DUS KS

47.

Darbu iepriekšējās samaksas vai pēcmaksas režīmā:

 

DUS KS

47.1.

DUA ieslēgšanu un degvielas izsniegšanu atbilstoši pircēja pasūtītajam un DUS KS reģistrētajam (pasūtītajam) degvielas daudzumam

 

DUS KS

47.2.

automātisku izsniegtās degvielas daudzuma aprēķinu pēc tam, kad kasieris operators (automātiskās degvielas uzpildes stacijas DUS KS automāts) tajā ir reģistrējis DUA numuru un saņemto naudas summu, vai izsniegtās degvielas vērtības aprēķinu pēc tam, kad kasieris operators (automātiskās DUS KS automāts) reģistrējis DUA numuru, degvielas cenu un daudzumu

 

DUS KS

47.3.

automātisku reģistrētā darījuma (sākotnēji izdrukātā kases čeka) anulēšanu, vienlaikus izdrukājot kases čeku par faktiski izsniegto degvielas daudzumu, ja pircējs pasūtīto degvielas daudzumu nevar saņemt

 

DUS KS (izņemot ADUS KS)

48.

Ja DUS sistēmā ir DUA ar neatkarīgu programmu – ar šo DUA faktiski izsniegtās degvielas daudzuma kontroli un reģistrāciju

 

DUS KS

49.

Ieņēmumu skaitītāja summārajā atmiņā saglabāto datu izvadīšanu uz tirdzniecības automāta displeja un (vai) printera

 

TA

50.

Ieņēmumu skaitītājs nodrošina:

 

TA

50.1.

šādas informācijas saglabāšanu summārajā atmiņā, ja ieņēmumu skaitītājs darbojas ar diviem vai vairākiem nomināliem:

 

TA

50.1.1.

visa dienas (perioda) laikā saņemto maksājumu kopsumma (summārais rādītājs) – 99999,99 Latvijas Republikas naudas vienības

 

TA

50.1.2.

maksājumu kopsumma par katru dienas (perioda) laikā pārdoto preču (sniegto pakalpojumu) veidu – 99999,99 Latvijas Republikas naudas vienības

 

TA

50.1.3.

kopējais summārais atmiņas rādītājs – 99999,99 Latvijas Republikas naudas vienības

 

TA

50.2.

šādas informācijas saglabāšanu summārajā atmiņā, ja ieņēmumu skaitītājs darbojas ar vienu nominālu:

 

TA

50.2.1.

kopējais dienas (perioda) laikā pārdoto (sniegto pakalpojumu) vienību nominālu skaits – 999999 gabali

 

TA

50.2.2.

viena nomināla vērtība

 

TA

50.2.3.

kopējais summārais atmiņas rādītājs – 999999 gabali

 

TA

50.3.

atbilstošu visu izsniegto preču (sniegto pakalpojumu) uzskaiti summārajā atmiņā, ja ieņēmumu skaitītājs uzskaita pārdotās vienības

 

TA

50.4.

atbilstošu visas saņemtās maksas uzskaiti summārajā atmiņā, ja ieņēmumu skaitītājs uzskaita saņemto maksājumu kopsummu

 

TA

50.5.

maksāšanas līdzekļa identificēšanu

 

TA

50.6.

rādījumu negrozāmību un nedzēšamību (fiziski nesabojājot plombas)

 

TA

50.7.

speciālu procedūru datu saglabāšanas kontrolei summārajā atmiņā katrā tirdzniecības (pakalpojumu sniegšanas) automāta ieslēgšanas reizē pēc strāvas sprieguma avārijas krituma

 

TA

 

Anketā izmantotie saīsinājumi:

KA – kases aparāts;

KS – kases sistēma, tai skaitā degvielas uzpildes stacijas kases sistēma;

DUS KS – degvielas uzpildes stacijas kases sistēma, tai skaitā automātiskās degvielas uzpildes stacijas kases sistēma;

ADUS KS – automātiskās degvielas uzpildes stacijas kases sistēma;

DUA – degvielas uzpildes automāts;

TA – tirdzniecības (pakalpojumu sniegšanas) automāts;

TS – taksometra skaitītājs;

PVN – pievienotās vērtības nodoklis;

VID – Valsts ieņēmumu dienests;

X pārskats – finanšu pārskats pārbaudes brīdī;

Z pārskats – dienas (perioda) finanšu pārskats par periodu, pēc kura datiem aizpilda kases aparāta (kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas) žurnālu.

10.JPG (10868 bytes)

Finanšu ministrs O.Spurdziņš


 

8.pielikums

Ministru kabineta

2007.gada 2.maija noteikumiem Nr.282

Iesniegums par stingrās uzskaites plombu piešķiršanu

(paraugs)

11.JPG (34818 bytes)

Finanšu ministrs O.Spurdziņš


 

 

9.pielikums

Ministru kabineta

2007.gada 2.maija noteikumiem Nr.282

Pārskats par stingrās uzskaites plombu izlietojumu

par _______.gada ______________

(periods)

12.JPG (35439 bytes)

Finanšu ministrs O.Spurdziņš

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!