• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ministru kabineta 1999. gada 9. novembra noteikumi Nr. 378 "Noteikumi par pasažieru pārvadāšanu ar vieglajiem taksometriem". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 12.11.1999., Nr. 374/377 https://www.vestnesis.lv/ta/id/15525

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ministru kabineta noteikumi Nr.379

Grozījumi Ministru kabineta 1997.gada 21.oktobra noteikumos Nr.356 "Bezpeļņas organizācijas valsts akciju sabiedrības "Labības tirdzniecības aģentūra" statūti"

Vēl šajā numurā

12.11.1999., Nr. 374/377

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Ministru kabinets

Veids: noteikumi

Numurs: 378

Pieņemts: 09.11.1999.

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Ministru kabineta noteikumi Nr.378

Rīgā 1999.gada 9.novembrī (prot. Nr. 59 37.§)

Noteikumi par pasažieru pārvadāšanu ar vieglajiem taksometriem

Izdoti saskaņā ar Autopārvadājumu likuma 37.panta trešo daļu

I. Vispārīgais jautājums

1. Šie noteikumi regulē tiesiskās attiecības starp pasažieriem un pārvadātājiem, kas veic pasažieru komercpārvadājumus (turpmāk — pārvadājums) ar vieglajiem taksometriem (turpmāk — taksometrs), nosaka prasības taksometru un to stāvvietu aprīkojumam, kā arī prasības taksometru vadītājiem (šoferiem) (turpmāk — vadītājs).

II. Taksometru un to stāvvietu noformējums un aprīkojums

2. Taksometra aprīkojumam jāatbilst Ministru kabineta 1999.gada 19.janvāra noteikumos Nr.15 "Ceļu satiksmes noteikumi" noteiktajām prasībām, un papildus tam jābūt aprīkotam un apgādātam ar:

2.1. pazīšanas zīmi — speciālu izgaismotu taksometru pazīšanas zīmi, kas ir nostiprināta uz transportlīdzekļa jumta un ieslēgta, kad taksometrs ir brīvs, un izslēgta, kad tas ir aizņemts. Pazīšanas zīmes priekšpusē un aizmugurē ir attēlota taksometra atšķirības zīme. Tā ietver lielo "T" burtu un tam abās pusēs divās rindās šahveidā izvietotus melnus kvadrātus uz balta fona. Minimālais kvadrātu skaits katrā pusē burtam — pieci, no kuriem divi kvadrāti izkārtoti augšējā rindā, trīs — apakšējā. Taksometra atšķirības zīmes minimālie izmēri (milimetros) noteikti šo noteikumu pielikuma 1.zīmējumā;

2.2. taksometra numura zīmi — speciālu valsts reģistrācijas numura zīmi, kura atbilst valsts standarta LVS 20 : 1999 prasībām un kuru izsniedz Ceļu satiksmes drošības direkcijas rajona nodaļa, ja attiecīgās republikas pilsētas domes vai rajona padomes noteiktajā kārtībā ir pieņemts lēmums par speciālas atļaujas (licences) un/vai licences kartītes (individuālā darba veicējam — patenta) izsniegšanu konkrētajam transportlīdzeklim. Ja speciālās atļaujas (licences) vai licences kartītes (patenta) derīguma termiņš ir beidzies vai tā ir anulēta, pārvadātājs piecu darbdienu laikā taksometra numura zīmi nodod Ceļu satiksmes drošības direkcijā. Attiecīgā republikas pilsētas dome vai rajona padome, kas izsniegusi speciālo atļauju (licenci) vai licences kartīti (patentu), par tās darbības izbeigšanos vai anulēšanu piecu darbdienu laikā rakstiski informē Ceļu satiksmes drošības direkciju un Ceļu policiju;

2.3. gaismas kontrolsignālu, kas ir piestiprināts taksometra salonā aiz priekšējā stikla un ieslēdzas vai izslēdzas reizē ar pazīšanas zīmi;

2.4. skaitītāju — Valsts ieņēmumu dienestā reģistrētu specializētu elektronisko ierīci, kas norāda maksu par pakalpojumu, nodrošina ienākumu uzskaiti un, norēķinoties ar pasažieri, dod iespēju izdrukāt čeku atbilstoši Ministru kabineta 1999.gada 23.februāra noteikumos Nr.62 "Noteikumi par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektroniskajām ierīcēm un iekārtām" un citos normatīvajos aktos noteiktajām prasībām;

2.5. vizītkarti ar vadītāja fotogrāfiju, vārdu, uzvārdu, transportlīdzekļa reģistrācijas numuru, pārvadātāja adresi un tālruņa numuru, kas novietota transportlīdzekļa salonā uz priekšējā paneļa. Vadītāja vizītkartes minimālie izmēri (milimetros) noteikti šo noteikumu pielikuma 2.zīmējumā;

2.6. informāciju par taksometru lietošanas tarifiem, kas novietota transportlīdzekļa salonā uz priekšējā paneļa. Informācijas zīmes minimālie izmēri (milimetros) noteikti šo noteikumu pielikuma 3.zīmējumā;

2.7. informāciju par pārvadātāju (nosaukums, emblēma, republikas pilsētas vai rajona nosaukums, kur izsniegta speciālā atļauja (licence) vai licences kartīte, pārvadātāja — individuālā darba veicēja — patenta numurs) — transportlīdzekļa ārpusē uz abām priekšējām salona durvīm;

2.8. šo noteikumu eksemplāru.

3. Par taksometru nedrīkst izmantot vieglo transportlīdzekli, kuram labajā pusē ir tikai vienas durvis, izņemot gadījumu, ja transportlīdzeklis ir speciāli konstruēts kā taksometrs vai tā durvis atveras paralēli virsbūvei.

4. Republikas pilsētas dome un rajona padome attiecīgajā administratīvajā teritorijā var noteikt citādus taksometra atšķirības zīmes izmērus un kvadrātu skaitu rindā, nekā paredzēts šo noteikumu 2.1.apakšpunktā, kā arī noteikt šo noteikumu 2.7.apakšpunktā minētās informācijas noformējumu, tā elementu krāsu un izmērus.

5. Taksometru stāvvieta ir speciāli ierīkota vieta, kur taksometri gaida un uzņem pasažierus. Attiecīgā pašvaldība nosaka stāvvietu izvietojumu un nodrošina aprīkojumu, kā arī, ja nepieciešams, nosaka maksimāli pieļaujamo taksometru skaitu stāvvietā. Taksometru stāvvietu apzīmēšanai uzstāda attiecīgu ceļa zīmi atbilstoši valsts standarta LVS 77 : 1996 prasībām.

III. Pārvadājuma līgums

6. Pārvadājumus veic, slēdzot pārvadājuma līgumu mutiski. Ja taksometra pakalpojumi sistemātiski nepieciešami juridiskajai personai, tad, pusēm vienojoties, pārvadājuma līgumu var noslēgt rakstiski.

7. Saskaņā ar mutiski noslēgtu pārvadājuma līgumu pārvadātājs apņemas par taksometru lietošanas tarifam atbilstošu maksu aizvest pasažieri līdz pasažiera nosauktajai vietai, bet pasažieris — samaksāt par braucienu un bagāžas pārvadāšanu.

8. Pasažieris taksometru var nolīgt:

8.1. taksometru stāvvietā;

8.2. apturot taksometru ārpus stāvvietas;

8.3. pasūtot taksometru pa tālruni vai izmantojot citus sakaru līdzekļus.

9. Kārtību, kādā taksometrs pasūtāms pa tālruni, nosaka pārvadātājs. Pieņemot pasūtījumu pa tālruni, pārvadātājs vienojas ar pasažieri par attālumu, no kāda tiek nosūtīts taksometrs.

10. Pieņemot pasūtījumu uz noteiktu laiku, pārvadātājs nosaka pieļaujamo taksometra kavēšanās laiku. Ja tas tiek pārsniegts, pasažieris taksometru var negaidīt un par tā piebraukšanu nav jāmaksā. Pārvadātājs reģistrē pasūtījuma pieņemšanas laiku un paredzamo taksometra piebraukšanas laiku.

IV. Norēķinu kārtība

11. Vadītājs, norēķinoties ar pasažieri, izsniedz viņam čeku, kas izdrukāts saskaņā ar šo noteikumu 2.4.apakšpunktā noteiktajām prasībām.

12. Par taksometra izmantošanu pasažieris maksā brauciena beigās.

13. Vadītājs pēc vienošanās ar pasažieri var pieprasīt iemaksāt avansu. Par saņemto avansu vadītājs izsniedz šo noteikumu 11.punktā minēto čeku ar uzrakstu "Avanss". Ja skaitītāja konstrukcija nenodrošina avansa čeka izdruku, vadītājs, saņemot avansu, izsniedz šo noteikumu 31.punktā minēto kvīti ar uzrakstu "Avanss". Brauciena beigās, norēķinoties ar pasažieri, vadītājs ņem vērā iepriekš iemaksāto avansu.

14. Ja pasažieris vēlas, lai taksometrs viņu gaidītu, pasažieris, samaksājot avansu saskaņā ar noteikto tarifu, vienojas par gaidīšanas laiku. Pasažiera gaidīšanas laikā skaitītājs ir ieslēgts. Ja pasažieris norunātajā laikā neatgriežas, vadītājs viņa apkalpošanu var uzskatīt par pabeigtu.

15. Ja taksometru nolīgst vairāki pasažieri braucienam uz vienu un to pašu vietu (kolektīvs brauciens), maksu par braucienu iekasē līdzīgās daļās no visiem pasažieriem (ja pasažieri ar vadītāju nav vienojušies citādi). Vadītājs izsniedz čeku ikvienam pasažierim, kas to pieprasa, atbilstoši viņa maksātajai summai.

16. Ja pasažieri kolektīvi izmanto taksometru braucienam uz dažādām vietām, galīgo maksu par braucienu iekasē no pēdējā pasažiera, kuram iepriekšējie pasažieri atstāj maksu par savu brauciena daļu. Čeku par saņemto summu vadītājs izsniedz tam pasažierim, kurš norēķinās par braucienu, vai katram pasažierim atsevišķi atbilstoši viņa samaksātajai summai.

17. Ja tehnisku iemeslu dēļ vadītājs ir spiests pārtraukt pasažiera pārvadājumu ar taksometru:

17.1. pilsētas teritorijā, — pasažieris samaksā par nobraukto attālumu, izņemot iekāpšanas maksu;

17.2. ārpus pilsētas teritorijas, — vadītājam jāveic visi iespējamie pasākumi, lai nogādātu pasažieri vajadzīgajā vietā vai — pēc pasažiera vēlēšanās — brauciena sākumpunktā.

18. Ja taksometru ir iespējams saremontēt vietā, kur noticis tehniskais bojājums, un ar pasažieri ir panākta vienošanās par brauciena turpināšanu, par taksometra remonta laiku pasažieris nemaksā. Ja vienošanās netiek panākta:

18.1. pilsētas teritorijā pasažieris norēķinās saskaņā ar šo noteikumu 17.1.apakšpunktu;

18.2. ārpus pilsētas teritorijas pasažieris samaksā par nobraukto attālumu, izņemot iekāpšanas maksu, un vadītājs izsniedz pasažierim čeku par nobrauktā attāluma maksu. Čeka otrā pusē vadītājs uzraksta, ka pārvadājums nav veikts tehnisku iemeslu dēļ, un parakstās uz tā.

19. Ja pasažieris ir iemaksājis avansu, vadītājs, pārtraucot pārvadājumu, atmaksā pasažierim avansa daļu, par kuru nav sniegts pakalpojums. Vadītājs avansa čeka otrā pusē atzīmē atmaksāto avansa daļu un parakstās. Pasažieris parakstās par naudas saņemšanu.

20. Ja taksometrs tehniski bojāts ārpus pilsētas teritorijas un šo noteikumu 18.punktā minētā vienošanās netiek panākta, pasažieris mēneša laikā var vērsties pie pārvadātāja un, uzrādot čeku, saņemt atpakaļ samaksāto naudu par braucienu līdz vietai, kur noticis tehniskais bojājums.

V. Bagāžas pārvadāšana

21. Pārvadāšanai pieļaujamās bagāžas svars un gabarīti ir atkarīgi no taksometra tehniskā raksturojuma.

22. Taksometrā ir aizliegts pārvadāt:

22.1. asus priekšmetus un sprāgstošas, viegli uzliesmojošas, indīgas un kodīgas vielas, izņemot gāzes balonus ar tilpumu līdz pieciem litriem un degvielu traukos, kas izgatavoti no materiāla, kas nepieļauj statiskās strāvas veidošanos;

22.2. šaujamieročus bez apvalkiem vai neiesaiņotus;

22.3. priekšmetus, kuri var notraipīt vai sabojāt citu pasažieru apģērbu, salona apšuvumu, sēdekļus un bagāžas nodalījumu;

22.4. dzīvniekus, izņemot gadījumus, kad pasažieris un vadītājs vienojas par to un pasažieris nodrošina salona tīrību, kārtību un drošību;

22.5. priekšmetus, kuru izmēri un novietojums traucē vadītājam vadīt taksometru.

23. Putnus pārvadā tikai krātiņos vai citā veidā, kas nepieļauj to pārvietošanos salonā. Suņus pārvadā pavadā ar uzliktu uzpurni un nodrošina sēdekļu un salona tīrību.

24. Bagāžas nodalījumā novietojamajai bagāžai jābūt attiecīgā iesaiņojumā. Maksa par bagāžas iekraušanu un izkraušanu no pasažiera netiek iekasēta.

VI. Vadītāja pienākumi un tiesības

25. Vadītājam ir šādi pienākumi:

25.1. pēc pasažiera pieprasījuma uzrādīt šos noteikumus;

25.2. taksometru stāvvietās ievērot taksometru rindas kārtību, izņemot šo noteikumu 28.1.apakšpunktā minēto gadījumu, un nepārsniegt stāvvietā pieļaujamo taksometru skaitu;

25.3. uzsākot pasažieru apkalpošanu, ieslēgt skaitītāju;

25.4. zināt pilsētas ielu plānojumu un braukt uz pasažiera nosaukto vietu pa iespējami īsāko ceļu vai pa pasažiera izvēlēto maršrutu;

25.5. brīdināt pasažieri, ka pēc norunātā gaidīšanas laika pasažiera apkalpošana var tikt izbeigta;

25.6. pēc brauciena fiksēt skaitītāja rādījumu un paziņot par to pasažierim. Ņemot vērā iemaksāto avansu, veikt pārrēķinu atbilstoši skaitītāja rādījumam;

25.7. pēc pirmā pieprasījuma uzrādīt kontroles iestādes amatpersonai licences kartīti (individuālā darba veicējs — patentu) un citus dokumentus un nodrošināt iespēju nolasīt skaitītāja summāros rādītājus;

25.8. nodrošināt bagāžas nodalījumā pārvadājamās bagāžas saglabāšanu;

25.9. nodrošināt tīrību un kārtību salonā un bagāžas nodalījumā.

26. Vadītājam ir aizliegts:

26.1. pārvadāt pasažierus, ja skaitītājs nav ieslēgts, izņemot gadījumus, ja ir noslēgts rakstisks pārvadājuma līgums un tiek veikti bezskaidras naudas norēķini ar bankas starpniecību. Pie vadītāja jābūt pārvadājuma līguma kopijai, kas jāuzrāda pēc kontroles iestādes amatpersonas pieprasījuma;

26.2. taksometru stāvvietā uzaicināt braucienam vairākus pasažierus, norādot brauciena virzienu vai galapunktu;

26.3. pēc savas iniciatīvas uzņemt taksometrā citus pasažierus, ja tam nepiekrīt taksometrā esošie pasažieri;

26.4. pēc savas izvēles uzņemt pasažieri, nosakot brauciena galapunktu, izņemot gadījumu, ja pasažieris tiek uzņemts atpakaļceļā, kad taksometrs atgriežas administratīvajā teritorijā, kurā darbojas izsniegtā speciālā atļauja (licence);

26.5. smēķēt taksometra salonā, ja tam nepiekrīt kaut viens no pasažieriem.

27. Vadītājam ir tiesības neuzņemt taksometrā vai izsēdināt no tā pasažieri, ja:

27.1. ar pasažieri nav panākta vienošanās par avansa samaksu;

27.2. pasažieris izvēlas braucienu pa ceļu, kura stāvoklis nenodrošina transportlīdzekļu drošu kustību;

27.3. pasažiera apģērbs (bagāža) var nosmērēt vai sabojāt salona sēdekļus (bagāžas nodalījumu);

27.4. pasažieris atrodas stiprā alkoholisko dzērienu, narkotisko vai citu apreibinošo vielu reibuma stāvoklī vai izturas rupji un agresīvi;

27.5. pirms brauciena vai brauciena laikā atklājas, ka ir pārkāptas šo noteikumu 22.punktā minētās prasības.

VII. Pasažieru tiesības un pienākumi

28. Pasažierim ir tiesības:

28.1. taksometru stāvvietā izvēlēties jebkuru taksometru neatkarīgi no to rindas kārtības;

28.2. izvēlēties brauciena maršrutu;

28.3. pēc savas iniciatīvas pārtraukt pārvadājumu;

28.4. iepazīties ar šiem noteikumiem.

29. Pasažierim ir šādi pienākumi:

29.1. pēc iesēšanās taksometrā nosaukt brauciena galapunktu vai maršrutu;

29.2. iemaksāt avansu par braucienu, ja vadītājs vienojies ar pasažieri par šādas iemaksas nepieciešamību;

29.3. brauciena beigās samaksāt vadītājam saskaņā ar skaitītāja rādījumu, ņemot vērā avansu, ja tāds ir iemaksāts. Ja pasažieris par braucienu nesamaksā, parādu piedzen normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā;

29.4. atbildēt par bagāžas iekraušanu un izkraušanu, un salonā pārvadājamās bagāžas saglabāšanu.

VIII. Noslēguma jautājumi

30. Šo noteikumu 2.2.apakšpunkts attiecībā uz taksometriem, kas tiek reģistrēti pirmoreiz, stājas spēkā ar 2000.gada 1.janvāri, attiecībā uz pārējiem taksometriem — ar 2000.gada 1.jūniju.

31. Ja taksometrā ir uzstādīts lietošanai atļauts skaitītājs, bet tā konstrukcija nenodrošina iespēju izdrukāt čeku par pakalpojuma samaksu, tad līdz 2004.gada 31.decembrim, norēķinoties ar pasažieri, ir atļauts izsniegt kvīti (kvīts kopija paliek vadītājam), kurā norādīti visi likumā "Par grāmatvedību" noteiktie rekvizīti, kā arī šādi pārvadātāja papildu rekvizīti:

31.1. juridiskās personas nosaukums, adrese, tālruņa numurs un nodokļu maksātāja kods vai fiziskās personas vārds, uzvārds, personas kods un patenta numurs;

31.2. taksometru lietošanas tarifi;

31.3. datums un laiks;

31.4. taksometra valsts reģistrācijas numurs.

32. Noteikumi stājas spēkā ar 1999.gada 1.decembri.

 

Ministru prezidents A.Šķēle

Satiksmes ministra vietā — finansu ministrs E.Krastiņš

PIELNO~1.GIF (60189 BYTES)

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!