Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Piekrītu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ministru kabineta 2006. gada 22. augusta noteikumi Nr. 672 "Noteikumi par metroloģiskajām prasībām izplūdes gāzu analizatoriem". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 29.08.2006., Nr. 137 https://www.vestnesis.lv/ta/id/142378

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ministru kabineta noteikumi Nr.673

Noteikumi par metroloģiskajām prasībām mērīšanas līdzekļiem

Vēl šajā numurā

29.08.2006., Nr. 137

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Ministru kabinets

Veids: noteikumi

Numurs: 672

Pieņemts: 22.08.2006.

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.
Ministru kabineta noteikumi Nr.672

Rīgā 2006.gada 22.augustā (prot. Nr.43 11.§)
Noteikumi par metroloģiskajām prasībām izplūdes gāzu analizatoriem
Izdoti saskaņā ar likuma "Par mērījumu vienotību" 6.panta otro daļu
un likuma "Par atbilstības novērtēšanu" 7.panta pirmo daļu
1. Noteikumi nosaka metroloģiskās prasības un atbilstības novērtēšanas procedūras izplūdes gāzu analizatoriem, kas ir paredzēti lietošanā esošu autotransportlīdzekļu kontrolei un profesionālai apkopei, pirms izplūdes gāzu analizatori tiek ievietoti iekšējā tirgū, kā arī nodoti lietošanā.
2. Šo noteikumu izpratnē:

2.1. izplūdes gāzu analizators - mērīšanas līdzeklis, kas paredzēts autotransport­līdzekļu ar dzirksteļaizdedzes dzinēju izplūdes gāzu noteiktu komponenšu tilpumfrakcijas noteikšanai atbilstoši analizējamā paraugā esošajam mitruma līmenim;

2.2. gāzu komponentes ir oglekļa monoksīds (CO), oglekļa dioksīds (CO2), skābeklis (O2) un ogļūdeņraži (HC);

2.3. ogļūdeņraža sastāvu izsaka kā
n-heksāna koncentrāciju (C6H14), kuru mēra ar infrasarkano staru absorbcijas metodi;

2.4. gāzu CO, CO2 un O2 tilpumfrakcijas izsaka tilpuma procentos (tilp.%), bet HC tilpuma miljondaļās (tilp. ppm);

2.5. gāzu analizators no izplūdes gāzu komponenšu tilpumfrakcijām aprēķina lambda (λ) vērtību;

2.6. lambda vērtība ir bezdimensijas skaitlis, kas izsaka dzinēja degvielas sadegšanas efektivitāti, un to nosaka kā gaisa sastāva attiecību pret degvielas sastāvu izplūdes gāzēs.
3. Būtiskās prasības izplūdes gāzu analizatoriem noteiktas normatīvajā aktā par metroloģiskajām prasībām mērīšanas līdzekļiem. Īpašās prasības izplūdes gāzu analizatoriem noteiktas šo noteikumu pielikumā.
4. Izplūdes gāzu analizatori atbilst šo noteikumu un normatīvā akta par metroloģiskajām prasībām mērīšanas līdzekļiem prasībām.
5. Ražotājs var izvēlēties atbilstības novērtēšanas procedūras no šādiem moduļiem: B + F vai B + D, vai H1. Moduļi noteikti normatīvajā aktā par metroloģiskajām prasībām mērīšanas līdzekļiem.
6. Izplūdes gāzu analizatorus, kuriem tipa apstiprinājums izsniegts līdz šo noteikumu spēkā stāšanās dienai, atļauts ievietot tirgū un izplūdes gāzu analizatorus, kuriem veikta pirmreizējā verificēšana, atļauts nodot lietošanā līdz to tipa apstiprinājuma derīguma termiņa beigām, bet, ja tas nav noteikts, - līdz 2016.gada 30.oktobrim.
7. Noteikumi stājas spēkā ar 2006.gada 30.oktobri.
Informatīva atsauce uz Eiropas Savienības direktīvu
Noteikumos iekļautas tiesību normas, kas izriet no Eiropas Parlamenta un Padomes 2004.gada 31.marta Direktīvas 2004/22/EK par mērinstrumentiem.
Ministru prezidents A.Kalvītis

Ekonomikas ministrs A.Štokenbergs
Pielikums
Ministru kabineta
2006.gada 22.augusta noteikumiem Nr.672
Īpašas metroloģiskās prasības

1. Gāzu analizatoriem ir noteiktas divas klases: 0 un 1. Minimālie mērdiapazoni šīm klasēm ir noteikti šī pielikuma 1.tabulā.

1.tabula

Parametrs

Klase 0 vai 1

CO frakcija

No 0 līdz 5 tilp. %

CO2 frakcija

No 0 līdz 16 tilp. %

HC frakcija

No 0 līdz 2000 tilp. ppm

O2 frakcija

No 0 līdz 21 tilp. %

No 0,8 līdz 1,2

2. Ražotājs nosaka šādus ekspluatācijas nosacījumus:

2.1. ietekmējošie lielumi, kas raksturo klimatisko un mehānisko vidi:

2.1.1. minimālais temperatūras diapazons klimatiskajai videi ir 35 °C;

2.1.2. piemērojamā mehāniskās vides klase M1;

2.2. ietekmējošie lielumi, kas raksturo elektroenerģiju:

2.2.1. sprieguma un frekvenču diapazoni maiņstrāvas avotam;

2.2.2. sprieguma robežvērtības līdzstrāvas avotam;

2.3. apkārtējās vides spiediena minimālās un maksimālās vērtības abām klasēm ir: pmin < 860 hPa; pmax > 1060 hPa.

3. Katrai no izmērītajām frakcijām maksimāli pieļaujamā kļūda (turp­māk - MPK) noteiktajos ekspluatācijas nosacījumos atbilstoši prasībām, kas noteiktas normatīvajā aktā par metroloģiskajām prasībām mērīšanas līdzekļiem, atbilst lielākajai no 2.tabulā dotajām divām vērtībām. Absolūtās vērtības izsaka tilpuma procentos (turpmāk - tilp.%) vai tilpuma miljondaļās (turpmāk - tilp. ppm). Vērtības procentos ir iegūtas, izsakot procentos absolūtās kļūdas attiecību pret patieso vērtību.

2.tabula

Maksimālā pieļaujamā kļūda

Parametrs

Klase 0

Klase 1

CO frakcija

± 0,03 tilp. % ± 5 %

± 0,06 tilp. % ± 5 %

CO2 frakcija

± 0,5 tilp. % ± 5 %

± 0,5 tilp. % ± 5 %

HC frakcija

± 10 tilp. ppm ± 5 %

± 12 tilp. ppm ± 5 %

O2 frakcija

± 0,1 tilp. % ± 5 %

± 0,1 tilp. % ± 5 %

4. MPK lambda aprēķinam ir 0,3 %. Pēc vispārpieņemtās metodes pieņemto patieso vērtību aprēķina un nosaka veicamos pasākumus, lai samazinātu autotransport­līdzekļu izraisīto gaisa piesārņojumu. Šim nolūkam aprēķinos izmanto mērīšanas līdzekļa rādījumus.

5. Katras izmērītās tilpumfrakcijas traucējumu ietekmē pieļaujamā izmaiņu kritiskā vērtība ir vienāda ar attiecīgā parametra MPK.

6. Pieļaujamo elektromagnētisko traucējumu ietekme ir tādā līmenī, lai mērīšanas rezultāta izmaiņas nav lielākas par izmaiņu kritisko vērtību, kas noteikta šī pielikuma 5.punktā, vai mērīšanas rezultāts ir tāds, kuru nevar uzskatīt par derīgu rezultātu.

7. Mērīšanas līdzekļa izšķiršanas spēja ir vienāda vai par kārtu augstāka par vērtību, kas ir norādīta šī pielikuma 3.tabulā.

3.tabula

 

CO

CO2

O2

HC

Klase 0 vai 1

0,01 tilp. %

0,1 tilp. %

(*)

1 tilp. ppm

(*) 0,01 tilp. % mērlieluma vērtība < 4 tilp. %, pārējos gadījumos 0,1tilp.%.

8. Lambda vērtību uzrāda ar izšķiršanas spēju 0,001.

9. Standartnovirze, kas ir aprēķināta no 20 mērījumiem, nav lielāka par vienu trešo daļu no MPK moduļa katrai mērāmajai tilpumfrakcijai.

10. Mērot frakcijas CO, CO2 un HC, mērīšanas līdzeklim (gāzu analizatoram) 15 sekunžu laikā pēc gāzu nomaiņas (kamerā) jāuzrāda 95% no kalibrēšanas gāzes koncentrācijas; mērot frakciju O2, mērīšanas līdzeklim (gāzu analizatoram) līdzīgos apstākļos 60 sekunžu laikā pēc svaiga gaisa nomaiņas pret skābekli nesaturošu gāzi (kamerā) jāuzrāda vērtība, kas atšķiras no nulles ne vairāk kā par 0,1 tilp. %.

11. Mērījumos klātesošās citas izplūdes gāzes komponentes, kas nav mērāmās komponentes, nedrīkst ietekmēt mērīšanas rezultātus vairāk kā par pusi no MPK moduļa vērtības, pastāvot šādai mērāmo komponenšu maksimālajai koncentrācijai:

11.1. tilpumfrakcijai CO - 6 tilp. %;

11.2. tilpumfrakcijai CO2 - 16 tilp. %;

11.3. tilpumfrakcijai O2 -10 tilp. %;

11.4. tilpumfrakcijai H2 - 5 tilp. %;

11.5. tilpumfrakcijai NO - 0,3 tilp. %;

11.6. HC (kā n-heksāns) 2000 tilp. ppm;

11.7. ūdens tvaikiem līdz piesātinājumam.

12. Izplūdes gāzu analizators ir apgādāts ar regulēšanas iespējām, lai nodrošinātu nulles iestatīšanu, gāzu kalibrēšanu pēc references gāzēm un iekšējo regulēšanu. Nulles iestatīšana un iekšējā regulēšana notiek automātiski.

13. Gāzu analizatoram ar automātiskām vai pusautomātiskām regulēšanas iespējām jābūt nodrošinātam tā, lai mērījumi nebūtu iespējami līdz regulēšanas pabeigšanai.

14. Izplūdes gāzu analizators nosaka ogļūdeņražu atliekas gāzu apstrādes sistēmā. Ja ogļūdeņraža atliekas pirms jebkura mērījuma izdarīšanas pārsniedz 20 tilp. ppm, mērījumus veikt nav iespējams.

15. Izplūdes gāzu analizators ir apgādāts ar aprīkojumu, kas automātiski atklāj skābekļa kanāla sensora kļūdainu darbību savienojošās līnijas nolietošanās vai plaisu dēļ.

16. Ja izplūdes gāzu analizators ir paredzēts darbam ar dažādiem degvielas veidiem (piemēram, benzīns vai sašķidrināta gāze), ir nodrošināta iespēja izvēlēties attiecīgus koeficientus lambda aprēķinam un nekļūdīgi piemērot attiecīgu formulu.

Ekonomikas ministrs A.Štokenbergs

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!