Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Sapratu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ministru kabineta 2000. gada 19. decembra noteikumi Nr. 448 "Riteņu transportlīdzekļu un to sastāvdaļu atbilstības novērtēšanas noteikumi". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 22.12.2000., Nr. 466/469 https://www.vestnesis.lv/ta/id/13867

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ministru kabineta noteikumi Nr.450

Grozījumi Ministru kabineta 1997.gada 15.aprīļa noteikumos Nr.149 "Kārtība, kādā muitas nodoklis un pievienotās vērtības nodoklis piemērojams dāvinājumiem - ārvalstu neatmaksājamajai tehniskajai palīdzībai"

Vēl šajā numurā

22.12.2000., Nr. 466/469

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Ministru kabinets

Veids: noteikumi

Numurs: 448

Pieņemts: 19.12.2000.

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Ministru kabineta noteikumi Nr. 448

Rīgā 2000.gada 19.decembrī (prot. Nr. 60, 47.§)

Riteņu transportlīdzekļu un to sastāvdaļu atbilstības novērtēšanas noteikumi

Izdoti saskaņā ar likuma "Par atbilstības novērtēšanu" 7.pantu

I. Vispārīgie jautājumi

1. Šie noteikumi nosaka atbilstības novērtēšanas vispārējo kārtību mopēdiem, motocikliem, tricikliem, kvadricikliem, vieglajiem automobiļiem, autobusiem, kravas automobiļiem un šo transportlīdzekļu piekabēm (puspiekabēm) (turpmāk — transportlīdzekļi), kā arī to salikšanas vienībām, mezgliem, mehānismiem, ierīcēm, agregātiem, sistēmām un iekārtām (turpmāk — sastāvdaļas), kas tiek piedāvāti tirgū vai kurus paredzēts ekspluatēt Latvijā.

2. Šie noteikumi neattiecas uz:

2.1. sniega motocikliem;

2.2. transportlīdzekļiem, kas reģistrēti Latvijā līdz šo noteikumu spēkā stāšanās dienai;

2.3. ārvalstīs iepriekš pastāvīgi reģistrētiem transportlīdzekļiem, kas izgatavoti līdz 2000.gada 31.decembrim;

2.4. transportlīdzekļiem, kas uz laiku ievesti no ārvalstīm;

2.5. transportlīdzekļiem, kuru pamatfunkcija nav saistīta ar piedalīšanos ceļu satiksmē;

2.6. lietotām transportlīdzekļu sastāvdaļām.

3. Tirgū atļauts piedāvāt tikai tādus transportlīdzekļus un to sastāvdaļas, kas atbilst šo noteikumu prasībām, kā arī attiecīgo tehnisko normatīvu prasībām, kurus saskaņā ar Ceļu satiksmes likuma 4.panta trešo daļu nosaka satiksmes ministrs.

4. Transportlīdzekļu un to sastāvdaļu atbilstības novērtēšanu veic bezpeļņas organizācijas valsts akciju sabiedrības "Ceļu satiksmes drošības direkcija" Transportlīdzekļu kontroles un sertifikācijas inspekcija (turpmāk — inspekcija).

II. Tipa apstiprināšanas vispārīgā kārtība

5. Tipa apstiprināšana ir administratīvi tehniska atbilstības novērtēšanas procedūra, ko veic sertificēšanas institūcija, lai, pamatojoties uz testēšanas laboratoriju sniegtajiem ziņojumiem, novērtētu transportlīdzekļa vai tā sastāvdaļu tipa atbilstību attiecīgo tehnisko normatīvu prasībām.

6. Izgatavotājs, importētājs vai izplatītājs iesniedz inspekcijā iesniegumu par transportlīdzekļa vai tā sastāvdaļu tipa apstiprināšanu. Iesniegumam pievieno:

6.1. transportlīdzekļa vai tā sastāvdaļu tipa tehnisko aprakstu;

6.2. transportlīdzekļa vai tā sastāvdaļu tipa rasējumus vai fotogrāfijas;

6.3. testēšanas laboratorijas ziņojumus vai citus dokumentus, kas attiecas uz transportlīdzekļa vai tā sastāvdaļu tipu (pēc inspekcijas pieprasījuma vai izgatavotāja, importētāja vai izplatītāja ieskatiem);

6.4. atbilstības sertifikāta paraugu, ar kuru izgatavotājs, importētājs vai izplatītājs apliecina katra konkrētā transportlīdzekļa atbilstību apstiprinātajam tipam.

7. Par katru transportlīdzekļa vai tā sastāvdaļu tipu iesniedzams atsevišķs iesniegums ne vairāk kā vienas dalībvalsts sertificēšanas institūcijā. Dalībvalsts ir Eiropas Savienības valsts vai jebkura cita valsts, kurai ir juridiski saistoši Ženēvā 1958.gada 20.martā ANO Eiropas ekonomiskās komisijas ietvaros noslēgtajam nolīgumam "Par vienveida tehnisko priekšrakstu pieņemšanu riteņu transportlīdzekļiem, aprīkojumam un daļām, kuras var uzstādīt un/vai izmantot riteņu transportlīdzekļos, un saskaņā ar šiem priekšrakstiem piešķiramo atbilstības novērtēšanas apstiprinājumu savstarpējās atzīšanas nosacījumiem" pievienotie noteikumi.

8. Inspekcija pēc iesniegtās dokumentācijas, kā arī atbilstības novērtēšanas institūciju ziņojumu un atbilstības apliecinājumu izvērtēšanas piešķir:

8.1. tipa apstiprinājumu transportlīdzekļa tipam, kas atbilst iesniegtajam tehniskajam aprakstam un attiecīgo tehnisko normatīvu prasībām;

8.2. daudzetapu tipa apstiprinājumu nepabeigta vai pabeigta transportlīdzekļa tipam, kas atbilst iesniegtajam tehniskajam aprakstam un attiecīgo tehnisko normatīvu prasībām, ņemot vērā transportlīdzekļa pabeigtības pakāpi;

8.3. sastāvdaļu tipa apstiprinājumu transportlīdzekļa tipam, kas atbilst iesniegtajam tehniskajam aprakstam un attiecīgo tehnisko normatīvu prasībām;

8.4. tipa apstiprinājumu transportlīdzekļa sastāvdaļu tipam, kas atbilst iesniegtajam tehniskajam aprakstam un attiecīgo tehnisko normatīvu prasībām.

9. Piešķirot tipa apstiprinājumu, inspekcija izsniedz tipa apstiprinājuma sertifikātu.

10. Tipa apstiprināšanas izdevumus sedz persona, kas iesniegusi inspekcijā iesniegumu par attiecīgā transportlīdzekļa vai tā sastāvdaļu tipa apstiprināšanu.

11. Ja inspekcija konstatē, ka transportlīdzeklis vai tā sastāvdaļas var radīt draudus satiksmes drošībai, cilvēka veselībai, dzīvībai vai videi, tā pieņem lēmumu nepiešķirt tipa apstiprinājumu un 30 darbdienu laikā par to informē citu dalībvalstu sertificēšanas institūcijas, pamatojot savu lēmumu.

12. Pēc citas dalībvalsts sertificēšanas institūcijas pieprasījuma inspekcija nosūta tai informāciju par piešķirtajiem un atteiktajiem tipa apstiprinājumiem.

13. Ja tehniskajos normatīvos vai šajos noteikumos tiek izdarīti grozījumi un inspekcijā piešķirtais tipa apstiprinājums vairs neatbilst prasībām, inspekcija vismaz trīs mēnešus pirms tipa apstiprinājuma derīguma termiņa beigām par to informē izgatavotāju, importētāju vai izplatītāju.

14. Iesniegums grozījumu izdarīšanai piešķirtajā tipa apstiprinājumā iesniedzams tās dalībvalsts sertificēšanas institūcijā, kas piešķīrusi sākotnējo tipa apstiprinājumu.

15. Iesniegums grozījumu izdarīšanai tipa apstiprinājumā iesniedzams inspekcijā šādos gadījumos:

15.1. ja izgatavotājs, importētājs vai izplatītājs saņēmis šo noteikumu 13.punktā minēto informāciju un vēlas saņemt jaunu tipa apstiprinājuma sertifikātu;

15.2. ja izgatavotājs, importētājs vai izplatītājs vēlas izdarīt grozījumus tipa apstiprinājumā tādam transportlīdzekļa vai tā sastāvdaļu tipam, kam inspekcijā piešķirts tipa apstiprinājums.

16. Ja tipa apstiprinājuma dokumentācijā tiek mainīti dati, izgatavotājs, importētājs vai izplatītājs iesniedz inspekcijā to tipa apstiprinājuma dokumentācijas daļu, kurā veiktas attiecīgās izmaiņas, norādot (uzskatāmi) izdarītos grozījumus. Pēc tipa apstiprinājuma dokumentācijas aktualizēšanas inspekcija izsniedz jaunu tipa apstiprinājuma sertifikātu.

17. Ja inspekcija konstatē, ka nepieciešami papildu testi vai pārbaudes, tā informē par to izgatavotāju, importētāju vai izplatītāju. Inspekcija izsniedz jaunu tipa apstiprinājuma sertifikātu tikai pēc sekmīgas papildu testu vai pārbaužu veikšanas.

18. Pēc citas dalībvalsts sertificēšanas institūcijas pieprasījuma inspekcija nosūta tai informāciju par izmaiņām tipa apstiprinājumā.

III. Tipa atzīšanas vispārīgā kārtība

19. Tipa atzīšana ir administratīva atbilstības novērtēšanas procedūra, ko veic sertificēšanas institūcija, lai apliecinātu, ka citas dalībvalsts sertificēšanas institūcijas izsniegtais tipa apstiprinājuma sertifikāts un tipa apstiprinājuma dokumentācija atbilst šiem noteikumiem un atzītā tipa transportlīdzeklis vai tā sastāvdaļas var tikt piedāvātas tirgū bez papildu atbilstības novērtēšanas procedūrām.

20. Izgatavotājs, importētājs vai izplatītājs iesniedz inspekcijā iesniegumu par transportlīdzekļa vai tā sastāvdaļu tipa atzīšanu. Iesniegumam pievieno:

20.1. tipa apstiprinājuma sertifikātu vai tā kopiju;

20.2. transportlīdzekļa vai tā sastāvdaļu tipa tehnisko aprakstu;

20.3. transportlīdzekļa vai tā sastāvdaļu tipa attēlus vai fotogrāfijas;

20.4. testēšanas laboratorijas ziņojumus vai citus dokumentus, kas attiecas uz transportlīdzekļa vai tā sastāvdaļu tipu (pēc inspekcijas pieprasījuma vai izgatavotāja, importētāja vai izplatītāja ieskatiem);

20.5. atbilstības sertifikāta paraugu, ar kuru izgatavotājs, importētājs vai izplatītājs apliecina katra konkrētā transportlīdzekļa atbilstību apstiprinātajam tipam.

21. Inspekcija normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā atzīst dalībvalsts sertificēšanas institūcijas izsniegto tipa apstiprinājumu, ja tas piešķirts atbilstoši attiecīgo tehnisko normatīvu prasībām.

22. Inspekcija izsniedz tipa apstiprinājuma sertifikāta reģistrācijas apliecību un informāciju par atzīto tipa apstiprinājumu iesniedz Ekonomikas ministrijas Valsts sertifikātu reģistrā.

23. Ja inspekcija konstatē, ka transportlīdzeklis vai tā sastāvdaļas, kam dalībvalstī piešķirts tipa apstiprinājums, var radīt draudus satiksmes drošībai, cilvēka veselībai, dzīvībai vai videi, tā pieņem lēmumu neatzīt tipa apstiprinājuma sertifikātu un 30 darbdienu laikā par to informē citu dalībvalstu sertificēšanas institūcijas, pamatojot savu lēmumu.

IV. Atvieglojumi

24. Atvieglojumus atsevišķu tehnisko normatīvu prasību izpildē nosaka satiksmes ministrs.

25. Atvieglojumus var noteikt šādiem transportlīdzekļiem un to sastāvdaļām:

25.1. speciālajiem transportlīdzekļiem:

25.1.1. automobiļiem, kas paredzēti pasažieru pārvadāšanai un īslaicīgai dzīvošanai un kam ir atbilstošs aprīkojums (dzīvojamie automobiļi);

25.1.2. automobiļiem, kas paredzēti pasažieru vai kravas aizsardzībai un kam ir speciāls ložu necauršaujams aprīkojums (bruņotie automobiļi);

25.1.3. neatliekamās medicīniskās palīdzības transportlīdzekļiem;

25.1.4. katafalkautomobiļiem;

25.2. Latvijā izgatavotiem transportlīdzekļiem, kas marķēti saskaņā ar Latvijas standartu LVS 88:1997 "Transportlīdzekļu marķēšana";

25.3. transportlīdzekļiem un to sastāvdaļām, kas izgatavošanas koncepcijas vai tehnoloģijas un specifisko īpašību dēļ neatbilst tehnisko normatīvu (viena vai vairāku) prasībām;

25.4. individuāli ievestiem transportlīdzekļiem, ko fiziskā vai juridiskā persona Latvijā ieved vienā eksemplārā.

V. Atbilstības sertifikāts un tipa apstiprinājuma marķējums

26. Transportlīdzekļa izgatavotājs, importētājs vai izplatītājs katra pabeigta vai nepabeigta transportlīdzekļa atbilstību apstiprinātajam transportlīdzekļa tipam apliecina ar atbilstības sertifikātu.

27. Atbilstības sertifikāts tiek izgatavots no papīra, kas aizsargāts ar krāsu grafiku vai ūdenszīmēm, kurās atspoguļota izgatavotāja simbolika.

28. Atbilstības sertifikātā iekļaujamo informāciju saskaņā ar Ceļu satiksmes likuma 4.panta trešo daļu nosaka satiksmes ministrs.

29. Transportlīdzekļa sastāvdaļu izgatavotājs katras transportlīdzekļa sastāvdaļas atbilstību apstiprinātajam transportlīdzekļa sastāvdaļas tipam apliecina ar marķējumu, kas sastāv no tipa apstiprinājuma zīmes (pielikums), ko veido tipa apstiprinājuma simbols un valsts kods, un papildu apzīmējumiem atbilstoši tehnisko normatīvu prasībām.

30. Izgatavotājs, importētājs vai izplatītājs transportlīdzekļa sastāvdaļu mazumtirdzniecības un vairumtirdzniecības preču pavaddokumentos norāda tipa apstiprinājuma sertifikāta reģistrācijas apliecības numuru un pievieno apliecības kopiju.

VI. Ražošanas atbilstības nodrošināšana

31. Pirms tipa apstiprinājuma piešķiršanas inspekcija pārliecinās, vai izgatavotājs veic nepieciešamos pasākumus un procedūras, lai efektīvi kontrolētu ražošanā esošo transportlīdzekļu vai to sastāvdaļu atbilstību apstiprinātajam transportlīdzekļa vai tā sastāvdaļu tipam.

32. Pēc tipa apstiprinājuma saņemšanas izgatavotājs:

32.1. nodrošina katra transportlīdzekļa vai tā sastāvdaļu atbilstību apstiprinātajam transportlīdzekļa vai tā sastāvdaļu tipam;

32.2. kontrolē transportlīdzekļu vai to sastāvdaļu atbilstību apstiprinātajam transportlīdzekļa vai tā sastāvdaļu tipam ražošanas procesā;

32.3. nodrošina pieejamību testēšanas aprīkojumam, lai varētu periodiski pārbaudīt ražošanā esošu transportlīdzekļu vai to sastāvdaļu atbilstību apstiprinātajam transportlīdzekļa vai tā sastāvdaļu tipam;

32.4. nodrošina testu rezultātu reģistrāciju un pieejamību, kā arī pēc saskaņošanas ar inspekciju nosaka, cik ilgi glabājami attiecīgie testu rezultāti;

32.5. pastāvīgi analizē testu rezultātus, lai pārbaudītu un nodrošinātu transportlīdzekļu vai to sastāvdaļu parametru stabilitāti;

32.6. veic atkārtotus testus, ja konstatēta parauga vai paraugu sērijas neatbilstība apstiprinātajam transportlīdzekļa vai tā sastāvdaļu tipam, kā arī iespējami īsā laikā nodrošina trūkumu novēršanu un transportlīdzekļa vai tā sastāvdaļu atbilstības apstiprinātajam tipam atjaunošanu.

33. Inspekcija periodiski pārbauda transportlīdzekļu vai to sastāvdaļu atbilstības kontroles metodes un, izmantojot nejaušās atlases paņēmienu, izvēlas paraugus, kuru atbilstību apstiprinātajam transportlīdzekļa vai tā sastāvdaļu tipam pārbauda izgatavotāja laboratorijā vai testēšanas laboratorijā.

34. Izgatavotājs nodrošina inspekcijai iespēju pārbaudes laikā veikt ražošanas kontroli.

VII. Tirgus uzraudzība

35. Tirgus uzraudzības institūcijas funkcijas veic Ekonomikas ministrijas pārraudzībā esoša iestāde Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (turpmāk — centrs) likumā par valsts budžetu kārtējam gadam šim mērķim paredzēto līdzekļu ietvaros.

36. Latvijā atļauts piedāvāt tirgū vai pastāvīgi reģistrēt transportlīdzekļus tikai tad, ja tie atbilst Latvijā apstiprinātajam vai atzītajam transportlīdzekļa tipam un tam ir derīgs atbilstības sertifikāts.

37. Latvijā atļauts piedāvāt tirgū vai sākt ekspluatēt transportlīdzekļu sastāvdaļas tikai tad, ja tās atbilst Latvijā apstiprinātajam vai atzītajam transportlīdzekļa sastāvdaļu tipam un ir atbilstoši marķētas.

38. Ja centrs konstatē, ka tirgū piedāvātie transportlīdzekļi vai to sastāvdaļas, kam ir atbilstības sertifikāts vai kas ir atbilstoši marķēti, neatbilst apstiprinātajam transportlīdzekļa vai tā sastāvdaļu tipam, centrs par to informē inspekciju. Šādu transportlīdzekļu vai to sastāvdaļu piedāvāšana tirgū, reģistrācija vai ekspluatācija Latvijā var tikt aizliegta līdz neatbilstības novēršanai. Inspekcija 30 darbdienu laikā par to informē transportlīdzekļu vai to sastāvdaļu izgatavotāju, importētāju vai izplatītāju.

39. Ja centrs konstatē, ka tirgū piedāvātie transportlīdzekļi vai to sastāvdaļas, kam ir atbilstības sertifikāts vai kas ir atbilstoši marķēti, var radīt nopietnus draudus satiksmes drošībai, centrs par to informē inspekciju. Šādu transportlīdzekļu vai to sastāvdaļu piedāvāšana tirgū, reģistrācija vai ekspluatācija Latvijā tiek aizliegta. Inspekcija 30 darbdienu laikā par to informē sertificēšanas institūciju, kas piešķīrusi tipa apstiprinājumu, pamatojot savu lēmumu.

40. Ja inspekcija konstatē neatbilstību tipa apstiprinājuma sertifikātā vai tipa apstiprinājuma dokumentācijā, tiek uzskatīts, ka atbilstība apstiprinātajam transportlīdzekļa vai tā sastāvdaļu tipam nav ievērota, izņemot gadījumus, ja tehniskajos normatīvos paredzētas atkāpes un tās ir ievērotas.

41. Ja inspekcija konstatē vai saņem informāciju par transportlīdzekļa vai tā sastāvdaļu neatbilstību apstiprinātajam transportlīdzekļa vai tā sastāvdaļu tipam, atkarībā no neatbilstības rakstura tā izsaka brīdinājumu izgatavotājam, importētājam vai izplatītājam, atzīst par nederīgiem izsniegtos atbilstības apliecinājumus vai anulē inspekcijā piešķirto tipa apstiprinājumu vai tipa apstiprinājuma sertifikāta reģistrācijas apliecību.

42. Inspekcija, ievērojot transportlīdzekļa pabeigtības pakāpi, var aizliegt nepabeigta transportlīdzekļa pastāvīgu reģistrēšanu līdz tā pabeigšanai.

43. Šo noteikumu 38.punktā minētajā gadījumā izgatavotājs veic 32.6.apakšpunktā noteiktos pasākumus. Inspekcija par to paziņo citu dalībvalstu sertificēšanas institūcijām un, ja nepieciešams, anulē tipa apstiprinājumu.

44. Ja citas dalībvalsts sertificēšanas institūcija norāda, ka transportlīdzeklis vai tā sastāvdaļas, kam Latvijā ir piešķirts tipa apstiprinājums un kam ir atbilstības sertifikāts vai atbilstošs marķējums, neatbilst apstiprinātajam transportlīdzekļa vai tā sastāvdaļu tipam, inspekcija veic nepieciešamās pārbaudes un informē izgatavotāju par to rezultātiem. Ja konstatēta neatbilstība, izgatavotājs iespējami ātri, bet ne ilgāk kā sešu mēnešu laikā pēc norādījuma saņemšanas veic pasākumus, lai atjaunotu atbilstību apstiprinātajam transportlīdzekļa vai tā sastāvdaļu tipam.

45. Inspekcija 30 darbdienu laikā informē citu dalībvalstu sertificēšanas institūcijas par katru tipa apstiprinājuma anulēšanu, pamatojot savu lēmumu.

VIII. Lēmumu paziņošana un pārsūdzēšana

46. Inspekcija lēmumu par tipa apstiprinājuma atteikumu vai anulēšanu, vai tipa atzīšanas atteikumu paziņo rakstiski, motivējot atteikuma iemeslu un norādot kārtību, kādā pieņemto lēmumu iespējams pārsūdzēt.

47. Importētājs vai izplatītājs inspekcijas lēmumu var pārsūdzēt likumā noteiktajā kārtībā.

IX. Noslēguma jautājumi

48. Līdz 2001.gada 31.decembrim transportlīdzekļu atbilstības novērtēšanai var piemērot tehniskos normatīvus, kuros noteikta prasība motora kaitīgo izmešu atbilstībai šo noteikumu 7.punktā minētajam nolīgumam pievienotajos noteikumos noteiktajām "EIRO-1" vai "EIRO-2" normām, un līdzvērtīgus tehniskos normatīvus attiecībā uz bremžu iekārtām un trokšņu līmeni.

49. Noteikumu 36.punkts attiecībā uz mopēdiem stājas spēkā ar 2001.gada 1.janvāri.

50. Noteikumu 37.punkts stājas spēkā ar 2002.gada 1.janvāri.

Ministru prezidents A.BĒRZIŅŠ

Satiksmes ministrs A.Gorbunovs

 

 

Noteikumi stājas spēkā ar 2000.gada 23.decembri, bet par atsevišķu punktu spēkā stāšanos — skat. Noslēguma jautājumus

Pielikums
Ministru kabineta
2000. gada 19. decembra
noteikumiem Nr. 448

Tipa apstiprinājuma zīmju paraugi

PIELNO~2.GIF (46160 BYTES)

Satiksmes ministrs A.Gorbunovs

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!