Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Sapratu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ministru kabineta 2005. gada 15. novembra noteikumi Nr. 857 "Noteikumi par sociālajām garantijām bārenim un bez vecāku gādības palikušajam bērnam, kurš ir ārpusģimenes aprūpē, kā arī pēc ārpusģimenes aprūpes beigšanās". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 17.11.2005., Nr. 184 https://www.vestnesis.lv/ta/id/121592-noteikumi-par-socialajam-garantijam-barenim-un-bez-vecaku-gadibas-palikusajam-bernam-kurs-ir-arpusgimenes-aprupe-ka-ari-pec-arp...

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ministru kabineta noteikumi Nr.858

Grozījums Ministru kabineta 2002.gada 16.jūlija noteikumos Nr.307 "Noteikumi par Latvijas Republikas dienesta pasēm"

Vēl šajā numurā

17.11.2005., Nr. 184

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Ministru kabinets

Veids: noteikumi

Numurs: 857

Pieņemts: 15.11.2005.

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Ministru kabineta noteikumi Nr.857

Rīgā 2005.gada 15.novembrī (prot. Nr.66 1.§)

Noteikumi par sociālajām garantijām bārenim un bez vecāku gādības palikušajam bērnam, kurš ir ārpusģimenes aprūpē, kā arī pēc ārpusģimenes aprūpes beigšanās

Izdoti saskaņā ar Bērnu tiesību aizsardzības likuma 12.panta ceturto daļu un 43.panta pirmo daļu

 

I. Vispārīgais jautājums

1. Noteikumi nosaka sociālās garantijas bārenim un bez vecāku gādības palikušajam bērnam, kurš ir ārpusģimenes aprūpē (turpmāk — bērns), kā arī bārenim un bez vecāku gādības palikušajam bērnam pēc pilngadības sasniegšanas (turpmāk — pilngadību sasniedzis bērns).

II. Bērna finansiālais atbalsts

2. Aizbildnis, audžuģimene, ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijas vadītājs vai internātskolas direktors (turpmāk — ārpusģimenes aprūpes pakalpojumu sniedzējs), kura aprūpē nodots bērns, bērnam naudas līdzekļu veidā sniegtos fiziskas vai juridiskas personas dāvinājumus un ziedojumus nogulda kredītiestādes kontā, kas atvērts uz bērna vārda.

3. Bērnam, kurš ir ievietots internātskolā un kuram nav iecelts aizbildnis, pašvaldība, kuras bāriņtiesa (pagasttiesa) pieņēmusi lēmumu par bērna ārpusģimenes aprūpi, katru mēnesi izmaksā finanšu līdzekļus personiskiem izdevumiem. Izmaksāto līdzekļu apmērs nav mazāks par 15procentiem no valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmēra.

4. Ja bez vecāku gādības palikušajam bērnam ārpusģimenes aprūpes laikā nomirst vecāki vai viens no vecākiem, ārpusģimenes aprūpes pakalpojumu sniedzējs sadarbībā ar bāriņtiesu (pagasttiesu), kas pieņēmusi lēmumu par bērna ārpusģimenes aprūpi, kārto jautājumu par apgādnieka zaudējuma pensijas vai sociālā nodrošinājuma pabalsta piešķiršanu.

5. Ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijas vadītājs vai internātskolas direktors bērnam piešķirto apgādnieka zaudējuma pensiju vai sociālā nodrošinājuma pabalstu pārskaita kredītiestādes kontā, kas atvērts uz bērna vārda.

6. Pašvaldība, kuras bāriņtiesa (pagasttiesa) pieņēmusi lēmumu par bērna ārpusģimenes aprūpi, sedz ar bērna izglītošanu un uzturēšanos izglītības iestādē saistītos izdevumus.

III. Apliecība sociālo garantiju nodrošināšanai un tās izsniegšanas kārtība

7. Bērnam vecumā no septiņiem gadiem, kā arī pilngadību sasniegušajam bērnam bāriņtiesa (pagasttiesa), kas pieņēmusi lēmumu par bērna ārpusģimenes aprūpi, izsniedz vienota parauga apliecību sociālo garantiju nodrošināšanai (turpmāk — apliecība) (1.pielikums). Pilngadību sasniegušajam bērnam apliecību izsniedz, ja viņš nepārtraukti turpina mācības vispārējā vidējās izglītības iestādē, profesionālās izglītības iestādē vai augstākās izglītības iestādē klātienē un ir sekmīgs audzēknis.

8. Apliecību izsniedz, pamatojoties uz bāriņtiesas (pagasttiesas) lēmumu par bērna ārpusģimenes aprūpi.

9. Apliecības izgatavošanu pēc bāriņtiesas (pagasttiesas) pieprasījuma nodrošina Bērnu un ģimenes lietu ministrija (turpmāk — ministrija). Apliecības bāriņtiesām (pagasttiesām) izsniedz bez maksas.

10. Pirmo reizi apliecību izsniedz un tās derīguma termiņu (ne ilgāku par trim gadiem) nosaka bāriņtiesa (pagasttiesa), kas pieņēmusi lēmumu par bērna ārpusģimenes aprūpi.

11. Atkārtoti apliecību izsniedz un tās derīguma termiņu (ne ilgāku par trim gadiem) nosaka bāriņtiesa (pagasttiesa) atbilstoši ārpusģimenes aprūpes pakalpojumu sniedzēja atrašanās vietai vai tās izglītības iestādes atrašanās vietai, kurā mācās pilngadību sasniegušais bērns.

12. Pilngadību sasniegušajam bērnam, ja viņš ir sekmīgs izglītības iestādes klātienes audzēknis, apliecību izsniedz katru gadu līdz 1.oktobrim.

13. Bāriņtiesa (pagasttiesa) piecu darbdienu laikā pēc lēmuma par bērna ārpusģimenes aprūpi pieņemšanas iesniedz ministrijā vai nosūta tai pa pastu:

13.1. pieprasījumu apliecības izgatavošanai (turpmāk — apliecības pieprasījums) (2.pielikums);

13.2. bērna fotogrāfiju (3 x 4 cm);

13.3. apliecinātu bāriņtiesas (pagasttiesas) lēmuma par bērna ārpusģimenes aprūpi kopiju vai norakstu.

14. Par apliecības pieprasījuma nosūtīšanu ministrijai bāriņtiesa (pagasttiesa) izdara attiecīgu ierakstu apliecību reģistrācijas žurnālā (turpmāk — reģistrācijas žurnāls) (3.pielikums).

15. Ja apliecību pieprasa atkārtoti, bāriņtiesa (pagasttiesa) ministrijā iesniedz šo noteikumu 13.1. un 13.2.apakšpunktā minētos dokumentus.

16. Ja pieprasa apliecību pilngadību sasniegušajam bērnam, papildus šo noteikumu 13.1. un 13.2.apakšpunktā minētajiem dokumentiem ministrijā iesniedz izglītības iestādes izziņu, kas apliecina, ka minētais bērns ir sekmīgs šīs izglītības iestādes klātienes audzēknis.

17. Ministrija triju darbdienu laikā nodrošina apliecības izgatavošanu un izsniedz to pieprasītājam, izdarot par to attiecīgu ierakstu apliecību uzskaites žurnālā (turpmāk — uzskaites žurnāls) (4.pielikums).

18. Ja apliecība nozaudēta, atņemta vai bojāta, bāriņtiesa (pagasttiesa) ministrijā iesniedz apliecības pieprasījumu un bērna vai viņa likumiskā pārstāvja rakstisku paskaidrojumu. Šādā gadījumā ministrija nodrošina apliecības izgatavošanu septiņu darbdienu laikā.

19. Septiņu darbdienu laikā pēc bērna ārpusģimenes aprūpes izbeigšanās bāriņtiesa (pagasttiesa) par to rakstiski informē ministriju, pievienojot dokumentu, kas pamato ārpusģimenes aprūpes izbeigšanos, un iepriekš izsniegto apliecību.

20. Ministrija šo noteikumu 18. un 19.punktā minētās apliecības anulē un par to izdara ierakstu uzskaites žurnālā, norādot anulēšanas iemeslu un datumu. Anulētās apliecības iekļauj nederīgo apliecību sarakstā un iznīcina atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas nosaka dokumentu iznīcināšanas kārtību.

IV. Atvieglojumi bērnam pirms un pēc pilngadības sasniegšanas

21. Bērnam un pilngadību sasniegušajam bērnam, uzrādot apliecību, ir tiesības izmantot braukšanas maksas atvieglojumus sabiedriskajā transportā.

22. Pašvaldības saistošajos noteikumos ir tiesīgas noteikt papildu atvieglojumus bērnam, kā arī pilngadību sasniegušajam bērnam.

V. Informēšana par sociālajām garantijām

23. Ārpusģimenes aprūpes pakalpojumu sniedzējs sešus mēnešus pirms bērna pilngadības sasniegšanas informē pašvaldību, kuras bāriņtiesa (pagasttiesa) pieņēmusi lēmumu par bērna ārpusģimenes aprūpi, par laiku, kad bērnam beidzas ārpusģimenes aprūpe un viņam būs nepieciešams atbalsts izglītības iegūšanā un patstāvīgās dzīves uzsākšanā, kā arī palīdzība dzīvokļa jautājuma risināšanā.

24. Ārpusģimenes aprūpes pakalpojumu sniedzējs sadarbībā ar bāriņtiesu (pagasttiesu) sešus mēnešus pirms bērna pilngadības sasniegšanas viņu rakstiski informē par tiesībām saņemt palīdzību dzīvokļa jautājuma risināšanā, braukšanas maksas atvieglojumus, kā arī atbalstu izglītības iegūšanā un patstāvīgās dzīves uzsākšanā.

VI. Atbalsts pilngadību sasniegušajam bērnam patstāvīgas dzīves uzsākšanai

25. Ārpusģimenes aprūpes pakalpojumu sniedzējs pēc ārpusģimenes aprūpes pakalpojumu sniegšanas izbeigšanas nodod pilngadību sasniegušajam bērnam viņa lietošanā esošo apģērbu un apavus.

26. Ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcija pēc ārpusģimenes aprūpes izbeigšanas pilngadību sasniegušajam bērnam izmaksā naudas līdzekļus patstāvīgas dzīves uzsākšanai, kuru apmērs nav mazāks par divu sociālā nodrošinājuma pabalstu apmēru. Minētos izdevumus sedz no attiecīgajai institūcijai kārtējam gadam paredzētajiem līdzekļiem.

27. Pašvaldība, kuras bāriņtiesa (pagasttiesa) pieņēmusi lēmumu par bērna ārpusģimenes aprūpi, pēc ārpusģimenes aprūpes izbeigšanās audžuģimenē, pie aizbildņa vai internātskolā pilngadību sasniegušajam bērnam izmaksā naudas līdzekļus patstāvīgas dzīves uzsākšanai, kuru apmērs nav mazāks par divu sociālā nodrošinājuma pabalstu apmēru.

28. Pašvaldība likumā “Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā” noteiktajā kārtībā sniedz pilngadību sasniegušajam bērnam palīdzību dzīvokļa jautājuma risināšanā.

29. Līdz dzīvojamās telpas piešķiršanai pilngadību sasniegušajam bērnam pašvaldība sedz ar dzīvojamās telpas īri saistītos ikmēneša izdevumus.

30. Pašvaldība, kuras bāriņtiesa (pagasttiesa) pieņēmusi lēmumu par bērna ārpusģimenes aprūpi, pēc ārpusģimenes aprūpes beigšanās pilngadību sasniegušajam bērnam piešķir vienreizēju pabalstu sadzīves priekšmetu un mīkstā inventāra iegādei. Minētā pabalsta apmērs nedrīkst būt mazāks par 175 latiem. Tā ir puse no summas, kas nepieciešama, lai aprīkotu mājokli ar nepieciešamo sadzīves priekšmetu un mīkstā inventāra minimumu patstāvīgas dzīves uzsākšanai (5.pielikums). Pabalstu atļauts izsniegt arī sadzīves priekšmetu un mīkstā inventāra veidā.

31. Ja pilngadību sasniegušais bērns pēc vispārējās pamatizglītības iegūšanas nepārtraukti turpina mācības vispārējās vidējās vai profesionālās izglītības iestādē un ir sekmīgs tās audzēknis, kā arī nav stājies laulībā, pašvaldība viņam izmaksā pabalstu ikmēneša izdevumiem, kas nav mazāks par valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmēru.

32. Pašvaldība, kura pieņēmusi lēmumu par bērna ārpusģimenes aprūpi, sniedzot psihosociālo un materiālo atbalstu, veic nepieciešamos pasākumus pilngadību sasniegušā bērna integrēšanai sabiedrībā.

VII. Noslēguma jautājumi

33. Šo noteikumu III nodaļa stājas spēkā ar 2006.gada 1.janvāri.

34. Līdz 2006.gada 31.maijam bērniem un pilngadību sasniegušajiem bērniem sociālās garantijas tiek nodrošinātas, uzrādot arī labklājības ministra noteiktajā kārtībā izgatavotu apliecību.

35. Noteikumos noteiktās sociālās garantijas attiecas arī uz tiem bērniem un pilngadību sasniegušajiem bērniem, par kuru ārpusģimenes aprūpi lēmumu ir pieņēmusi rajona (pilsētas) Tautas deputātu padomes izpildkomiteja vai pagasta (pilsētas) Tautas deputātu padome.

36. Šo noteikumu 30. un 31.punktā minētā norma par pabalsta apmēru stājas spēkā ar 2006.gada 1.janvāri.

37. Līdz 2005.gada 31.decembrim minimālais pabalsta apmērs sadzīves priekšmetu un mīkstā inventāra iegādei ir 100 latu.

38. Līdz 2005.gada 30.decembrim šo noteikumu 31.punktā minētā pabalsta minimālais apmērs ir 21 lats.

39. Atzīt par spēku zaudējušiem Ministru kabineta 1999.gada 13.jūlija noteikumus Nr.254 “Noteikumi par sociālajām garantijām bāreņiem un bez vecāku gādības palikušajiem bērniem” (Latvijas Vēstnesis, 1999, 231./232.nr.).

Ministru prezidenta vietā — finanšu ministrs O.Spurdziņš

Bērnu un ģimenes lietu ministra vietā — satiksmes ministrs A.Šlesers

Redakcijas piebilde: noteikumi stājas spēkā ar 2005.gada 18.novembri.

 

1.pielikums

Ministru kabineta

2005.gada 15.novembra noteikumiem Nr.857

Apliecība sociālo garantiju nodrošināšanai

Apraksts

1. Apliecība sociālo garantiju nodrošināšanai (turpmāk — apliecība) ir 54 x 86 vai 85 mm formāta dokuments.

2. Apliecības priekšpusē (aversā) ir šāda informācija:

2.1. apliecības augšā dokumenta nosaukums — “Apliecība sociālo garantiju nodrošināšanai”;

2.2. apliecības vidū, drukāti sarkanā krāsā un sakārtoti cits zem cita, ir vārdi: “Vārds”, “Uzvārds”, “Personas kods”. Tiem pretī veic atbilstošus ierakstus melnā krāsā;

2.3. apliecības kreisajā pusē ieskenēta bērna fotogrāfija (19 x 25 mm);

2.4. virs fotogrāfijas norāda apliecības numuru. Pretī melnā krāsā drukātajam saīsinājumam “Nr.” ir septiņzīmju numurs;

2.5. zem fotogrāfijas, drukāti melnā krāsā, vārdi “Derīga līdz”. Nākamajā rindā zem minētajiem vārdiem norāda attiecīgās apliecības derīguma termiņa beigu datumu — diena, mēnesis, gads (četri cipari);

2.6. vārdi “Apliecību izsniegusi” drukāti melnā krāsā; tiem pretī melnā krāsā — apliecības izdevējiestādes nosaukums;

2.7. vārdi “Apliecība izsniegta, pamatojoties uz” drukāti melnā krāsā. Tiem pretī ar melnu krāsu veic atbilstošu ierakstu.

3.  Apliecības aizmugurē (reversā) ir šāda informācija:

3.1. apliecības augšējā daļā— apliecības izdevējvalsts nosaukums “LATVIJAS REPUBLIKA” (drukāts melnā krāsā). Apliecības vidusdaļas apakšā vārdi “BĒRNU UN ĢIMENES LIETU MINISTRIJA” (drukāti melnā krāsā);

3.2. zem vārdiem “BĒRNU UN ĢIMENES LIETU MINISTRIJA” divās rindās izkārtots šāda satura teksts (drukāts melnā krāsā): pirmajā rindā— “Apliecības atrašanas vai nozaudēšanas gadījumā”, otrajā rindā — “zvanīt pa tālruni xxxxxxx” (norādīts konkrētā tālruņa numurs).

4. Apliecībā iestrādātas šādas drošības zīmes:

4.1. abpusēja apdruka — uz balta fona pelēkā krāsā pa visu apliecību (izņemot fotogrāfijas atrašanās vietu un papildinātā mazā valsts ģerboņa atrašanās vietu) izvietoti vārdi “LATVIJAS REPUBLIKAS BĒRNU UN ĢIMENES LIETU MINISTRIJA”;

4.2. apliecības pirmajā pusē krāsains papildinātā mazā valsts ģerboņa attēls;

4.3. apliecības aizmugures (reversa) vidusdaļā ir iestrādāta hologramma, kas atbilst šādiem kritērijiem:

4.3.1. forma — taisnstūra;

4.3.2. divas dimensijas;

4.3.3. izmērs — 15 mm (augstums) x 18 mm (platums);

4.3.4. krāsas: priekšplānā — sarkanā krāsa, aiz tās — zili zaļā krāsa. Krāsas mainās atkarībā no apskates leņķa spektrā no sarkanās krāsas uz zili zaļo krāsu;

4.3.5. plānu skaits — divi:

4.3.5.1. priekšplānā — Latvijas ģeogrāfiskās kartes kontūras attēls;

4.3.5.2. aizmugurējā plānā — 0,75–1 mm optiskā dziļumā burti BM, kas atkārtojas sešās diagonālās rindās no kreisā apakšējā stūra uz labo augšējo stūri, ar priekšplāna “ēnu” (zem priekšplāna burtu BM nav);

4.3.6. mainot hologrammas apskates leņķi par 5–7 grādiem, mainās krāsas un attiecīgi parādās priekšplāns vai aizmugurējais plāns ar atbilstošu krāsu izvietojumu;

4.3.7. aizsardzība pret viltošanu — hologramma ir iestrādāta starp apliecību veidojošajiem slāņiem, tas ir, zem apliecības otrās puses caurspīdīgā slāņa, un tā nav atdalāma no apliecības;

4.4. apliecības priekšpusē (aversā) visos stūros un diagonāļu krustpunktā izvietoti burti BM (hologrammas izmēri 20 x 20 mm) 45 grādu leņķī pret pamata malu, redzami ultravioletajā gaismā vai normālā apgaismojumā, pagriežot apliecību noteiktā leņķī.

Bērnu un ģimenes lietu ministra vietā — satiksmes ministrs A.Šlesers

 

 

KN-857_PIEL2.JPG (104766 bytes)

 

KN-857_PIEL3.JPG (36222 bytes)

 

KN-857_PIEL4.JPG (30746 bytes)

 

 

5.pielikums

Ministru kabineta

2005.gada 15.novembra noteikumiem Nr.857

Sadzīves priekšmetu un mīkstā inventāra minimums patstāvīgas dzīves uzsākšanai

Nr. p.k.

Sadzīves priekšmetu un mīkstā inventāra nosaukums

Skaits

Vienas vienības cena (latos)

1.

Gulta

1

90

2.

Krēsls

1

10

3.

Galds

1

55

4.

Skapis

1

87

5.

Katls

1

5

6.

Panna

1

4

7.

Plīts

1

49

8.

Šķīvis

2

0,60

9.

Bļoda

1

2

10.

Krūze

1

0,80

11.

Karote

2

0,50

12.

Dakšiņa

2

0,50

13.

Nazis

2

1

14.

Palags

2

4

15.

Spilvendrāna

2

2

16.

Segas pārvalks

2

8

17.

Sega

1

9

18.

Spilvens

1

4

19.

Dvielis

1

2

 

Kopā 350 latu

Bērnu un ģimenes lietu ministra vietā — satiksmes ministrs A.Šlesers

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!