Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Sapratu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ministru kabineta 2005. gada 16. augusta noteikumi Nr. 609 "Kārtība, kādā sniedz palīdzību dzīvojamās telpas iegādei vai būvniecībai, izsniedzot attiecīgu galvojumu". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 1.09.2005., Nr. 138 https://www.vestnesis.lv/ta/id/115554

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ministru kabineta noteikumi Nr.610

Kārtība, kādā dzīvokļu īpašniekiem sniedz galvojumu aizdevumam daudzdzīvokļu mājas renovācijai vai rekonstrukcijai

Vēl šajā numurā

01.09.2005., Nr. 138

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Ministru kabinets

Veids: noteikumi

Numurs: 609

Pieņemts: 16.08.2005.

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Ministru kabineta noteikumi Nr.609

Rīgā 2005.gada 16.augustā (prot. Nr.46 38.§)

Kārtība, kādā sniedz palīdzību dzīvojamās telpas iegādei vai būvniecībai, izsniedzot attiecīgu galvojumu

Izdoti saskaņā ar likuma “Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā” 27.1 panta pirmo daļu

 

1. Noteikumi nosaka kārtību, kādā sniedz palīdzību, izsniedzot galvojumu dzīvojamās telpas iegādei vai būvniecībai (turpmāk – galvojums) īrniekam vai viņa ģimenes locekļiem, kas lieto dzīvojamo telpu denacionalizētā vai likumīgajam īpašniekam atdotā mājā un ir to lietojuši līdz īpašuma tiesību atjaunošanai (turpmāk – aizņēmējs).

2. Galvojumu izsniedz un administrē valsts akciju sabiedrība “Latvijas Hipotēku un zemes banka” (turpmāk – Hipotēku banka).

3. Hipotēku banka var izsniegt galvojumu, ja:

3.1. hipotekāro aizdevumu (turpmāk – aizdevums) izsniedz Latvijas Republikā reģistrēta kredītiestāde vai finanšu iestāde (turpmāk – aizdevējs), kas noslēgusi sadarbības līgumu ar Hipotēku banku un ir tiesīga izsniegt aizdevumus;

3.2. aizdevuma izmantošanas mērķis ir dzīvojamās telpas (mājokļa) iegāde vai būvniecība.

4. Hipotēku banka atbilstoši galvojuma nosacījumiem (1.pielikums), izsniedz galvojumu pēc tam, kad:

4.1. aizdevējs ir piešķīris aizdevumu vai rakstiski apliecinājis, ka aizdevums tiks piešķirts;

4.2. Hipotēku banka ir saņēmusi galvojuma pieteikumu, kam pievienoti šādi dokumenti:

4.2.1. pašvaldības izsniegta izziņa, kas apliecina, ka aizņēmējs īrē dzīvokli denacionalizētā mājā;

4.2.2.  īres līguma kopija vai pašvaldības izsniegta izziņa, kas apliecina, ka aizņēmējs ir īrējis dzīvokli pirms mājas denacionalizācijas;

4.2.3. izziņa par dzīvesvietas deklarāciju;

4.2.4. notariāli apstiprināta vienošanās starp denacionalizētā dzīvokļa īrnieku un viņa ģimenes locekļiem par to, kurš kļūs par aizņēmēju (2.pielikums).

5. Hipotēku banka piecu darbdienu laikā izskata šo noteikumu 4.2.apakšpunktā minēto galvojuma pieteikumu un tam pievienotos dokumentus un pieņem lēmumu par galvojuma izsniegšanu vai atteikumu piešķirt galvojumu.

6. Divu darbdienu laikā pēc šo noteikumu 5.punktā minētā lēmuma pieņemšanas Hipotēku banka nosūta lēmuma kopiju aizdevējam un pašvaldībai, kuras teritorijā aizņēmējs deklarējis dzīvesvietu.

7. Galvojums netiek izsniegts, ja:

7.1. Hipotēku bankā nav iesniegti visi šo noteikumu 4.2.apakšpunktā minētie dokumenti;

7.2. aizdevējs piešķīris aizdevumu cita aizdevuma atmaksai;

7.3. Hipotēku banka nav saņēmusi šo noteikumu 12.punktā minēto maksu par galvojuma izsniegšanu.

8. Galvojuma apmēru izsaka kā naudas summu tādā valūtā, kādā piešķirts aizdevums. Aizņēmējam atmaksājot aizdevumu, piešķirtais galvojuma apmērs samazinās par atmaksāto aizdevuma pamatsummas daļu. Sākotnējo galvojuma apmēru nosaka, izmantojot šādu formulu:

G = A – 0,75 x V, kur

G – galvojuma apmērs;

A – piešķirtā aizdevuma summa;

V – dzīvojamās telpas (mājokļa) ķīlas vērtība.

9. Šo noteikumu 8.punktā minētais galvojuma apmērs nedrīkst pārsniegt 15000 latu vai šīs summas ekvivalentu citā valūtā.

10. Galvojumu izsniedz uz termiņu, kas nepārsniedz 10gadus.

11. Īrnieks vai viņa ģimenes locekļi, kas īrē dzīvojamās telpas denacionalizētā vai likumīgajam īpašniekam atdotā mājā, atbilstoši šiem noteikumiem var saņemt tikai vienu galvojumu vienas dzīvojamās telpas (mājokļa) iegādei vai būvniecībai.

12. Par galvojuma izsniegšanu tiek noteikta vienreizēja maksa 2,5% apmērā no piešķirtās galvojuma summas. Aizņēmējs vai aizdevējs to samaksā Hipotēku bankai.

13. Hipotēku banka reizi ceturksnī, bet ne vēlāk kā 25.janvārī, 25.aprīlī, 25.jūlijā un 25.oktobrī, iesniedz Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijā pārskatu par izsniegtajiem galvojumiem.

Ministru prezidents A.Kalvītis

Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministra vietā – finanšu ministrs O.Spurdziņš

Redakcijas piebilde: noteikumi stājas spēkā ar 2005.gada 2.septembri.

 

1.pielikums

Ministru kabineta

2005.gada 16.augusta noteikumiem Nr.609

Galvojuma nosacījumi

1. Galvojums ir uzskatāms par papildu nodrošinājumu, un tas neatbrīvo aizdevēju no iespējamo zaudējumu riska un saistību izpildes pienākuma.

2. Aizdevuma procenti, soda naudas, līgumsodi un cita veida maksājumi vai izdevumi, kas radušies aizdevējam, netiek kompensēti ar galvojuma līgumu.

3. Aizdevējs un Hipotēku banka, noslēdzot sadarbības līgumu, paredz tajā aizdevēja pienākumu iesniegt Hipotēku bankā parakstītas aizdevuma līguma un citu ar aizdevumu saistīto līgumu kopijas, apliecinot to atbilstību oriģinālam.

4. Galvojums zaudē spēku, ja:

4.1. aizdevējs sniedzis Hipotēku bankai nepatiesu informāciju, kas ietekmējusi lēmumu par galvojuma piešķiršanu;

4.2. aizņēmējs vai aizdevējs nav samaksājis maksu par galvojuma izsniegšanu;

4.3. aizdevējs cedē no aizdevuma izrietošās prasījuma tiesības trešajai personai;

4.4. aizdevējs ir pārkāpis sadarbības līguma nosacījumus un mēneša laikā pēc rakstiska brīdinājuma saņemšanas no Hipotēku bankas nav novērsis pārkāpumus;

4.5. aizņēmējs ir atmaksājis aizdevumu.

5. Par galvojuma sniegšanas kārtību, kā arī citiem ar galvojuma sniegšanu saistītajiem jautājumiem, kas nav reglamentēti šajā pielikumā, Hipotēku banka un aizdevējs vienojas sadarbības līgumā. Sadarbības līgumā var noteikt papildu aizdevuma atbilstības kritērijus, ja tie samazina ar galvojuma sniegšanu saistītos riskus un nav pretrunā ar šiem nosacījumiem.

6. Aizņēmēja neatmaksātā aizdevuma pamatsummas daļa, ko Hipotēku banka samaksā aizdevējam saskaņā ar galvojuma līgumu (turpmāk– kompen­sācija), izmaksājama valūtā, kādā piešķirts aizdevums.

7. Aizdevējs var pieprasīt kompensācijas izmaksu, ja viņš ir vērsies pie aizņēmēja ar prasību par aizdevuma līguma maksājuma saistību izpildi, bet minētā prasība aizdevēja noteiktajā termiņā nav apmierināta, tādēļ aizdevējs ir pieprasījis visu aizdevuma līgumā norādīto saistību izpildi.

8. Kompensācijas saņemšanai aizdevējs pirms ķīlas realizācijas iesniedz Hipotēku bankā kompensācijas izmaksas pieteikumu un piedāvā Hipotēku bankai pieņemt cesijā aizņēmēja saistības. Par kompensācijas izmaksas pieteikuma formu, saturu un iesniegšanas kārtību Hipotēku banka un aizdevējs vienojas sadarbības līgumā.

9. Ja Hipotēku banka atsakās pieņemt aizņēmēja saistības cesijā, aizdevējs piedzen aizdevumu un realizē ķīlu. Hipotēku banka izmaksā aizdevējam kompensāciju tikai tad, ja naudas līdzekļi, kas iegūti pēc aizdevuma piedziņas un ķīlas realizācijas, nav pietiekami aizdevuma pamatsummas dzēšanai.

10. Sākot ar dienu, kad aizdevējs iesniedzis kompensācijas izmaksas pieteikumu, aizdevumam, par kuru izmaksājama kompensācija, neaprēķina līgumsodus un citus līgumsodam pielīdzināmus maksājumus.

11. Pēc kompensācijas saņemšanas aizdevēja pienākums ir informēt Hipotēku banku par jebkādu maksājumu atgūšanu, kas novirzāmi no aizdevuma izrietošo saistību dzēšanai.

12. No aizņēmēja atgūtos līdzekļus, kas tiek iegūti pēc kompensācijas izmaksas, sadala starp aizdevēju un Hipotēku banku saskaņā ar noslēgto sadarbības līgumu. Aizdevēja pienākums ir pārskaitīt atgūtos līdzekļus Hipotēku bankai valūtā, kādā izmaksāta kompensācija.

13. Hipotēku bankai normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā ir tiesības saņemt no aizņēmēja pilnu zaudējumu atlīdzību par izmaksāto kompensāciju.

Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministra vietā – finanšu ministrs O.Spurdziņš

 

2.pielikums

Ministru kabineta

2005.gada 16.augusta noteikumiem Nr.609

01.JPG (102238 bytes)

Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministra vietā – finanšu ministrs O.Spurdziņš

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!