Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Sapratu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Finanšu un kapitāla tirgus komisijas 2005. gada 15. jūlija lēmums Nr. 85 "Par "Noteikumu par prasībām, kuras jāievēro, sniedzot ieguldījumu rekomendācijas" apstiprināšanu". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 20.07.2005., Nr. 113 https://www.vestnesis.lv/ta/id/112879

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Valsts meža dienesta Madonas virsmežniecības informācija Nr.5-2/262

Par Madonas virsmežniecības pieņemtajiem lēmumiem par mikroliegumiem

Vēl šajā numurā

20.07.2005., Nr. 113

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Finanšu un kapitāla tirgus komisija

Veids: lēmums

Numurs: 85

Pieņemts: 15.07.2005.

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas padomes lēmums Nr.85

Rīgā 2005.gada 15.jūlijā (prot. Nr.27, 3.p.)

Par “Noteikumu par prasībām, kuras jāievēro, sniedzot ieguldījumu rekomendācijas” apstiprināšanu

Pamatojoties uz Finanšu un kapitāla tirgus komisijas likuma 6.panta 1.punktu, 7.panta pirmās daļas 1.punktu un 17.panta 2.punktu un Finanšu instrumentu tirgus likuma 87.panta desmito daļu,

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas padome nolemj:

Apstiprināt “Noteikumus par prasībām, kuras jāievēro, sniedzot ieguldījumu rekomendācijas” (pielikumā).

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas priekšsēdētājs U.Cērps

 

Apstiprināti ar Finanšu un kapitāla tirgus komisijas padomes

2005.gada 15.jūlija lēmumu Nr.85 (prot. Nr.27, 3.p.)

U.Cērps, Finanšu un kapitāla tirgus komisijas priekšsēdētājs

Noteikumi par prasībām, kuras jāievēro, sniedzot ieguldījumu rekomendācijas

“Noteikumi par prasībām, kuras jāievēro, sniedzot ieguldījumu rekomendācijas” ir izstrādāti saskaņā ar Finanšu un kapitāla tirgus komisijas likumu un Finanšu instrumentu tirgus likumu. Noteikumi nosaka minimālās prasības ieguldījumu rekomendāciju saturam un kārtību, kādā personas, kas izstrādā ieguldījumu rekomendācijas, sniedz informāciju par interesēm vai interešu konfliktiem, kas saistīti ar rekomendācijas priekšmetu, kā arī nosaka prasības ieguldījumu rekomendāciju izplatītājiem. Noteikumi ir saistoši personām, kas izstrādā vai izplata ieguldījumu rekomendācijas Latvijas Republikā.

1. Noteikumos lietotie termini

1.1. Ieguldījumu rekomendācija — izplatīšanas kanāliem vai sabiedrībai paredzēts pētījums vai cita informācija, kas:

1.1.1. tieši vai netieši iesaka vai ierosina ieguldījumu stratēģiju attiecībā uz vienu vai vairākiem konkrētiem finanšu instrumentiem vai konkrētiem finanšu instrumentu emitentiem, vai tieši iesaka konkrētu ieguldījuma lēmumu attiecībā uz finanšu instrumentu, ja to ir izstrādājis:

1.1.1.1. pašnodarbināts ieguldījumu ana­lītiķis,

1.1.1.2. ieguldījumu brokeru sabiedrība,

1.1.1.3. banka,

1.1.1.4. cita juridiska persona, kuras pamatdarbība ir izstrādāt ieguldījumu rekomendācijas,

1.1.1.5. fiziska persona, kas strādā 1.1.1.1.–1.1.1.4.punktā minēto personu labā saskaņā ar darba līgumu vai citām līgumiskām attiecībām;

1.1.2. tieši iesaka konkrētu ieguldījuma lēmumu attiecībā uz finanšu instrumentu, ja to ir izstrādājusi persona, kura nav minēta 1.1.1.punktā.

1.2. Par ieguldījumu rekomendācijām šo noteikumu izpratnē nav uzskatāmas ieguldījumu konsultācijas, kuru ietvaros tiek sniegta personiska rekomendācija klientam par vienu vai vairākiem darījumiem ar finanšu instrumentiem un kuru sniedzējam nav nodoma tās publiskot.

1.3. Tieši izteikta ieguldījumu rekomendācija — rekomendācija, kas nepārprotami iesaka pirkt, pārdot vai paturēt konkrētu finanšu instrumentu.

1.4. Netieši izteikta ieguldījumu rekomendācija — rekomendācija, kas izteikta kā viedoklis par konkrēta finanšu instrumenta pašreizējo vai nākotnes vērtību.

1.5. Emitents — finanšu instrumenta, uz kuru tieši vai netieši attiecas rekomendācija, emitents.

1.6. Investīciju banku pakalpojumi — Finanšu instrumentu tirgus likuma 3.panta ceturtās daļas 4.–6.punktā minētie ieguldījumu pakalpojumi un 3.panta piektās daļas 3. un 4.punktā minētie ieguldījumu blakuspakalpojumi.

1.7. Izplatīšanas kanāli — kanāli, pa kuriem informācija kļūst publiski pieejama.

2. Prasības ieguldījumu rekomendācijām

2.1. Ieguldījumu rekomendācijā (turpmāk tekstā — rekomendācija) skaidri un uzskatāmi norāda par rekomendācijas izstrādāšanu atbildīgo personu identificējošus datus:

2.1.1. fiziskās personas, kura ir izstrādājusi rekomendāciju, vārdu, uzvārdu un ieņemamo amatu;

2.1.2. juridiskās personas, kas ir atbildīga par rekomendācijas izstrādāšanu, nosaukumu (firmu) un juridisko adresi.

2.2. Ja rekomendāciju ir izstrādājusi ieguldījumu brokeru sabiedrība vai banka, tad papildus 2.1.punkta nosacījumiem rekomendācijā norāda attiecīgās ieguldījumu brokeru sabiedrības vai bankas uzraudzības iestādi.

2.3. Ja rekomendāciju ir izstrādājusi persona, kas nav ieguldījumu brokeru sabiedrība vai banka, bet tā darbojas saskaņā ar pašregulējošiem standartiem, tad rekomendācijā norāda atsauci uz šiem standartiem.

2.4. Persona, kas izstrādā rekomendāciju, nodrošina, ka:

2.4.1. fakti ir nodalīti no interpretācijas, vērtējumiem un viedokļiem;

2.4.2. rekomendācijas sagatavošanā izmantotie avoti ir uzticami. Ja pastāv šaubas par to, vai avots ir uzticams, to rekomendācijā skaidri norāda;

2.4.3. prognozes ir skaidri apzīmētas kā tādas un ir norādīti pieņēmumi, kas izmantoti, izstrādājot šādas prognozes.

2.5. Ja rekomendāciju sagatavo 1.1.1.punktā minētās personas, tās papildus 2.4.punktā minētajiem nosacījumiem nodrošina, ka:

2.5.1. ir norādīti visi būtiskie rekomendācijas izstrādāšanā izmantotās informācijas avoti, tajā skaitā informācija par attiecīgo emitentu;

2.5.2. ir norādīts, vai pirms rekomendācijas izplatīšanas emitents ir iepazīstināts ar tās saturu un vai laika posmā no brīža, kad emitents ir iepazīstināts ar rekomendācijas saturu, līdz brīdim, kad rekomendācija tiek izplatīta, tās saturā ir veikti grozījumi;

2.5.3. ir izstrādāts un rekomendācijai pievienots kopsavilkums par principiem vai metodoloģiju, kas izmantota finanšu instrumenta vai emitenta novērtēšanā vai finanšu instrumenta cenas prognozes noteikšanā;

2.5.4. ir nepārprotami norādīta rekomendācijas būtība (pirkt, pārdot vai paturēt), un var būt norādīts laika periods, uz kuru ir attiecināta konkrētā ieguldījuma rekomendācija;

2.5.5. ir norādīta informācija par iespējamajiem riskiem, tajā skaitā attiecīgo risku jutīguma analīze (vērtējums, kā mainās finanšu instruments, cena, mainoties riska faktoram);

2.5.6. ir norādīts, vai un cik bieži plānots atjaunot rekomendācijā iekļauto informāciju, un ir norādīta attiecīga piezīme un pamatojums, ja plānots pārtraukt izstrādāt rekomendācijas par attiecīgo priekšmetu;

2.5.7. ir skaidri un uzskatāmi norādīts datums, kurā rekomendācija pirmo reizi nodota izplatīšanai, un datums un laiks, kad katra finanšu instrumenta cena noteikta;

2.5.8. ja izstrādātā rekomendācija atšķiras no rekomendācijas par to pašu finanšu instrumentu vai emitentu, kas izdota 12 mēnešu laikā pirms izstrādātās rekomendācijas publicēšanas, ir skaidri un uzskatāmi norādītas attiecīgās izmaiņas un iepriekšējās rekomendācijas izdošanas datums.

2.6. Persona, kas izstrādā rekomendāciju, pēc Finanšu un kapitāla tirgus komisijas pieprasījuma tai iesniedz rekomendācijas pamatojumu.

2.7. Ja šo noteikumu 2.5.punktā noteiktās prasības ir nesamērīgas attiecībā pret izstrādātās rekomendācijas apjomu (garumu), tad ir pietiekami, ja pašā rekomendācijā skaidri un uzskatāmi norāda vietu, kur ikviena persona var tieši un vienkārši piekļūt ar attiecīgo rekomendāciju saistītajai 2.5.punktā minētajai informācijai, piemēram, tiešu saiti uz personas, kas rekomendāciju izstrādājusi, mājas lapu internetā.

2.8. Ja rekomendācija tiek pausta mutvārdos (piemēram, plašsaziņas līdzekļos), rekomendācijas sniedzējs nodrošina 2.5.punktā minēto prasību izpildi, norādot vietu, kur ikviena persona var tieši un vienkārši piekļūt attiecīgajai informācijai, piemēram, tiešu saiti uz personas, kas rekomendāciju izstrādājusi, mājas lapu internetā.

3. Interešu un interešu konflikta atklāšanas kārtība

3.1. Persona, kas izstrādā ieguldījumu rekomendāciju, tai pievieno informāciju par apstākļiem, kas var ietekmēt rekomendācijas objektivitāti, īpaši ja tai ir vai var rasties finansiālas intereses attiecībā uz vienu vai vairākiem finanšu instrumentiem, kuri ir rekomendācijas priekšmets, vai interešu konflikts saistībā ar emitentu, uz kuru rekomendācija attiecas (piemēram, līdzdalība kapitālā, attiecīgā persona sniedz investīciju banku pakalpojumus attiecīgajam emitentam, attiecīgā persona ir emitenta finanšu instrumenta publiskā piedāvājuma organizētājs u.c.).

3.2. Ja rekomendāciju izstrādā juridiska persona, šo noteikumu 3.1.punktā minētā prasība attiecas arī uz jebkuru fizisku vai juridisku personu, kura bijusi iesaistīta rekomendācijas izstrādāšanā, pamatojoties uz darba līgumu vai uz citu līgumisku attiecību pamata.

3.3. Ja rekomendāciju izstrādā juridiska persona, tad informācijā, kuru atklāj saskaņā ar noteikumu 3.1.punktu, iekļauj vismaz:

3.3.1. informāciju par attiecīgās juridiskās personas vai ar to saistītu juridisko personu interesēm vai interešu konfliktiem, kas ir zināma vai kuru būtu bijis jāzina personai, kas iesaistīta rekomendācijas sagatavošanā;

3.3.2. informāciju par attiecīgās juridiskās personas vai ar to saistītu juridisko personu interesēm vai interešu konfliktiem, kas zināma personām, kurām, lai gan tās nav iesaistītas rekomendācijas sagatavošanā, ir vai varētu būt piekļuve rekomendācijai pirms tās izplatīšanas klientiem vai sabiedrībai.

3.4. Ja rekomendāciju izstrādā šo noteikumu 1.1.1.punktā minētā persona, tad informācijai, kuru atklāj saskaņā ar noteikumu 3.1.–3.3.punktu, papildus pievieno:

3.4.1. informāciju par akcijām, kas savstarpēji pieder personai, kas izstrādājusi rekomendāciju, vai jebkurai ar to saistītai juridiskajai personai, no vienas puses, un emitentam, no otras puses, ja:

3.4.1.1. personai, kas izstrādājusi rekomendāciju, vai jebkurai ar to saistītai juridiskajai personai pieder vairāk nekā 5 procenti no emitenta kopējā emitētā pamatkapitāla;

3.4.1.2. emitentam pieder vairāk nekā 5 procenti no personas, kas izstrādājusi rekomendāciju, vai jebkuras ar to saistītas juridiskās personas kopējā emitētā pamatkapitāla;

3.4.2. informāciju par citām būtiskām finansiālām interesēm, kādas attiecīgajai personai vai jebkurai ar to saistītai juridiskajai personai ir attiecībā uz emitentu;

3.4.3. attiecīgu paziņojumu gadījumā, ja persona, kas izstrādājusi rekomendāciju, vai jebkura ar to saistīta juridiskā persona ir tirgus uzturētājs (market maker) vai emitenta finanšu instrumentu likviditātes nodrošinātājs;

3.4.4. attiecīgu paziņojumu gadījumā, ja persona, kas izstrādājusi rekomendāciju, vai jebkura ar to saistīta juridiskā persona pēdējo 12 mēnešu laikā bijusi emitenta finanšu instrumentu publiskā piedāvājuma vadošais organizētājs vai līdzorganizētājs;

3.4.5. paziņojumu, ja persona, kas izstrādājusi rekomendāciju, vai jebkura ar to saistīta juridiskā persona ir puse līgumam ar emitentu par investīciju banku pakalpojumu sniegšanu, kas bija spēkā pēdējo 12 mēnešu laikā vai kas šajā laika periodā ir radījis pamatu maksājumam vai solījumam veikt maksājumu tādā apmērā, lai paziņojumā netiktu atklāta konfidenciāla komercinformācija;

3.4.6. attiecīgu paziņojumu gadījumā, ja persona, kas izstrādājusi rekomendāciju, vai jebkura ar to saistīta juridiskā persona ir puse līgumam ar emitentu par rekomendācijas izstrādi.

3.5. Ja rekomendāciju izstrādā ieguldījumu brokeru sabiedrība vai banka un tās sagatavošanā ir iesaistīta fiziska vai juridiska persona uz darba līguma vai citu līgumisku attiecību pamata, tad papildus noteikumu 3.2.punktā uzskaitītajai informācijai pievieno paziņojumu, kurā norādīts, vai šādas personas atalgojums ir tieši piesaistīts investīciju banku pakalpojumu darījumiem, ko veikusi attiecīgā ieguldījumu brokeru sabiedrība vai banka, vai jebkura ar tām saistīta juridiskā persona. Ja fiziskās personas, kas iesaistītas rekomendācijas izstrādāšanā uz līgumisku attiecību pamata, saņem vai pērk emitenta akcijas pirms šo akciju publiskā piedāvājuma, tad atklātībai dara zināmu arī cenu, par kādu akcijas iegūtas, un to iegūšanas datumu.

3.6. Ieguldījumu brokeru sabiedrība un banka reizi ceturksnī ievieto savā mājas lapā internetā informāciju par katras sagatavoto rekomendāciju kategorijas (“pirkt”, “paturēt”, “pārdot” vai līdzvērtīgos apzīmējumos izteikto rekomendāciju) īpatsvaru sagatavoto rekomendāciju kopējā skaitā, kā arī informāciju par katrai kategorijai atbilstošo to emitentu īpatsvaru, kuriem ieguldījumu brokeru sabiedrība vai banka pēdējo 12 mēnešu laikā sniegusi investīciju banku pakalpojumus.

3.7. Ieguldījumu brokeru sabiedrība un banka ievieto savā mājas lapā internetā apskatu par interešu konflikta novēršanai veiktajiem organizatoriskajiem un administratīvajiem pasākumiem.

3.8. Ja šajā noteikumu nodaļā minētās prasības ir nesamērīgas attiecībā pret izstrādātās rekomendācijas apjomu (garumu), tad ir pietiekami, ja pašā rekomendācijā skaidri un uzskatāmi norāda vietu, kur ikviena persona var tieši un vienkārši piekļūt nepieciešamajai informācijai, piemēram, tiešu saiti uz personas, kas rekomendāciju izstrādājusi, mājas lapu internetā.

3.9. Ja rekomendācija tiek pausta mutvārdos (piemēram, plašsaziņas līdzekļos), rekomendācijas sniedzējs nodrošina 3.1.–3.4.punktā minēto prasību samērīgu izpildi, norādot vietu, kur ikviena persona var tieši un vienkārši piekļūt attiecīgajai informācijai, piemēram, tiešu saiti uz personas, kas rekomendāciju izstrādājusi, mājas lapu internetā.

4. Kārtība, kādā izplata rekomendāciju, kuru izstrādājusi trešā persona

4.1. Izplatot rekomendāciju, kuru izstrādājusi trešā persona, norāda rekomendācijas izplatītāju identificējošus datus:

4.1.1. vārdu, uzvārdu un ieņemamo amatu, ja attiecīgā persona ir fiziskā persona;

4.1.2. juridiskās personas nosaukumu (firmu) un juridisko adresi, ja attiecīgā persona ir juridiskā persona.

4.2. Ja persona izplata rekomendācijas kopsavilkumu, tā nodrošina, ka kopsavilkums nav maldinošs un tajā ir:

4.2.1. skaidri izteikta rekomendācijas būtība;

4.2.2. norādīta atsauce uz pamatdokumentu (rekomendāciju);

4.2.3. norādīts, kur sabiedrība var piekļūt šo noteikumu otrajā un trešajā nodaļā minētajai informācijai attiecībā uz pamatdokumentu, ja tā ir publiski pieejama.

4.3. Ja, izplatot rekomendāciju, tās saturs tiek būtiski grozīts, rekomendācijas izplatītājs grozījumu būtību skaidri norāda. Ja būtiskos grozījumus veido rekomendācijas būtības maiņa (piemēram, rekomendācijas “pirkt” aizstāšana ar rekomendāciju “paturēt” vai “pārdot” vai otrādi), persona, kas izplata rekomendāciju, nodrošina šo noteikumu otrajā un trešajā nodaļā noteikto prasību izpildi attiecībā uz to rekomendācijas daļu, kas tiek grozīta.

4.4. Juridiskai personai, kas izplata rekomendāciju, būtiski grozot tās saturu, ir jābūt politikai, kas nodrošina, ka ikviena persona, kas iepazinusies ar izplatīto rekomendāciju, var iegūt informāciju par vietu, kur tā var iepazīties ar informāciju par sākotnējās rekomendācijas izstrādātāju, sākotnējo rekomendāciju un informāciju par sākotnējās rekomendācijas izstrādātāja interešu konfliktiem, ja šāda informācija ir publiski pieejama.

4.5 Šo noteikumu 4.3. un 4.4.punkts neattiecas uz ziņu reportāžām par trešās personas izstrādātajām rekomendācijām, ja rekomendācijas saturā netiek veikti grozījumi.

4.6. Ja rekomendāciju saskaņā ar šīs nodaļas noteikumiem izplata ieguldījumu brokeru sabiedrība, banka vai fiziskā persona, kas ir šo komercsabiedrību darbinieks vai atrodas citās līgumiskās attiecībās ar šīm komercsabiedrībām, tad papildus šīs noteikumu nodaļas nosacījumiem rekomendācijā norāda attiecīgās ieguldījumu brokeru sabiedrības vai bankas uzraudzības iestādi.

4.7. Ja ieguldījumu brokeru sabiedrība, banka vai fiziskā persona, kas ir šo komercsabiedrību darbinieks vai atrodas citās līgumiskās attiecībās ar šīm komercsabiedrībām, izplata trešās personas izstrādātu rekomendāciju, kas vēl nav tikusi publiskota, tā nodrošina šo noteikumu trešās nodaļas prasību izpildi.

5. Informatīva atsauce uz Eiropas Savienības direktīvu

Noteikumos ir iekļautas normas, kas izriet no Komisijas 2003.gada 22.decembra Direktīvas 2003/125/EK, ar ko īsteno Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2003/6/EK attiecībā uz ieguldījumu rekomendāciju godīgu atspoguļošanu un interešu konfliktu paziņošanu atklātībai.

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!