Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Piekrītu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ministru kabineta 2005. gada 3. maija noteikumi Nr. 310 "Noteikumi par amatu klasifikācijas sistēmu un amatu klasificēšanas kārtību valsts tiešās pārvaldes iestādēs". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 12.05.2005., Nr. 75 https://www.vestnesis.lv/ta/id/107938-noteikumi-par-amatu-klasifikacijas-sistemu-un-amatu-klasificesanas-kartibu-valsts-tiesas-parvaldes-iestades

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ārlietu ministrijas dienesta informācija Nr.41/629-3053

Par nolīguma protokolu

Vēl šajā numurā

12.05.2005., Nr. 75

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Ministru kabinets

Veids: noteikumi

Numurs: 310

Pieņemts: 03.05.2005.

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Ministru kabineta noteikumi Nr.310

Rīgā 2005.gada 3.maijā (prot. Nr.25 39.§)

Noteikumi par amatu klasifikācijas sistēmu un amatu klasificēšanas kārtību valsts tiešās pārvaldes iestādēs

Izdoti saskaņā ar Darba likuma 62.panta septīto daļu un Valsts civildienesta likuma 36.panta trešo daļu

 

I. Vispārīgie jautājumi

1. Noteikumi nosaka vienotu amatu klasifikācijas sistēmu un amatu klasificēšanas kārtību valsts tiešās pārvaldes iestādēs (turpmāk — iestāde).

2. Amatu klasifikācijas sistēmā ir apkopoti un klasificēti amati iestādēs, kā arī aprakstītas attiecīgā amata veicēju pamatfunkcijas.

3. Amatu klasifikācijas sistēma ir izveidota, lai izstrādātu darba samaksas sistēmu, kā arī veicinātu personāla vadību un attīstību.

4. Amatu klasifikācijas sistēmas pamatā ir valsts pārvaldes amatu katalogs (turpmāk — amatu katalogs) (1.pielikums). Amatu katalogs ir iestādē izveidoto amatu sistematizēts apkopojums. Amatam atbilstošās funkcijas ir sakārtotas funkcionālās grupās — amatu saimēs un apakšsaimēs. Saimes ir sadalītas amatu līmeņos. Amatu katalogā ir sniegts līmeņu raksturojums, amata saimju un apakšsaimju apraksts, kā arī attiecīgajam amatam atbilstošo pamatpienākumu apraksts.

5. Amatu saime (turpmāk — saime) ir amatu kopums, kam atbilstoši pamatfunkcijai ir līdzīgi darba uzdevumi un pamatpienākumi.

6. Amatu apakšsaime (turpmāk — apakšsaime) ir amatu kopums ar šaurāku, bet atbilstoši pamatfunkcijai skaidri nošķiramu specializāciju.

7. Amatu līmenis (turpmāk — līmenis) raksturo galvenās atšķirības starp vienas saimes amatiem, ņemot vērā pienākumu sarežģītību, atbildību un vadības funkcijas.

II. Amatu klasificēšanas kārtība

8. Lai klasificētu amatus, iestādes vadītājs izveido amatu klasificēšanas darba grupu (turpmāk — darba grupa) 3–5 locekļu sastāvā. Darba grupā iekļauj iestādes personāla vadības struktūrvienības pārstāvi, ja šāds amats iestādē ir izveidots.

9. Darba grupu izveido, ja klasificējami vairāk nekā 10 amati. Ja klasificējamo amatu ir mazāk par 10, tiem atbilstošo saimi (apakšsaimi) un līmeni nosaka iestādes vadītājs pēc attiecīgās struktūrvienības vadītāja ieteikuma.

10. Amatus klasificē atbilstošās saimēs (apakšsaimēs) un līmeņos, ņemot vērā saimju (apakšsaimju) aprakstus un līmeņu raksturojumus.

11. Amatu klasificēšanas procesā izmanto ierēdņu amata aprakstus un darbinieku amata vai darba aprakstus, vadības līgumus, personāla sarakstu, iestādes nolikumu, struktūrvienību reglamentus un struktūras shēmu, kā arī ņem vērā citus ierēdņu un darbinieku veicamos pienākumus, ja minētie dokumenti ir nepilnīgi un nav laikus aktualizēti.

12. Klasificējot amatus, izvēlas to saimi (apakšsaimi) un līmeni, kura apraksts visprecīzāk atbilst konkrētajā amata vai darba aprakstā minētajiem pamatpienākumiem.

13. Ja amata pienākumi ietilpst vairākās saimēs (apakšsaimēs), amatu klasificē tajā saimē (apakšsaimē) un līmenī, kurā attiecīgie pamatpienākumi to apjoma vai nozīmīguma ziņā ir pārsvarā.

14. Ja lielākā daļa amata pamatpienākumu nav atrodami nevienā no saimju (apakšsaimju) un līmeņu aprakstiem, amatu klasificē tajā saimē (apakšsaimē) un līmenī, kurš visvairāk atbilst klasificējamā amata atbildības līmenim un vadības apjomam. Šādā gadījumā iestāde atbilstoši šo noteikumu 20.punktā minētajiem nosacījumiem iesniedz Valsts kancelejā priekšlikumus par papildinājumiem amatu katalogā.

15. Valsts pārvaldes nozares augstākajā iestādē (turpmāk — augstākā iestāde) ierēdņa (darbinieka) amatam atbilstošo saimi (apakšsaimi) un līmeni pēc darba grupas vai attiecīgās struktūrvienības vadītāja ieteikuma nosaka iestādes vadītājs (ministrijā — valsts sekretārs), augstākās iestādes padotībā esošajā iestādē (turpmāk — padotības iestāde) — iestādes vadītājs pēc saskaņošanas ar augstāko iestādi.

16. Augstākā iestāde divu nedēļu laikā pēc iestādes amatu, kā arī tās padotības iestāžu amatu klasificēšanas rezultātu apkopojumu iesniedz saskaņošanai Valsts kancelejā.

17. Augstākās iestādes vadītāja amatam atbilstošo saimi un līmeni nosaka attiecīgais Ministru kabineta loceklis, padotības iestādes vadītāja amatam — augstākās iestādes vadītājs, Ministru prezidenta padotībā esošas iestādes vadītājam — Ministru prezidents.

18. Jaunie amati vai amati, kuru veicēju pamatpienākumi pēc amatu klasificēšanas būtiski mainās, tiek klasificēti vispārīgā kārtībā atbilstoši šīs nodaļas nosacījumiem.

III. Amatu kataloga aktualizācija

19. Par amatu kataloga aktualizāciju ir atbildīga Valsts kanceleja. Ja nepieciešams aktualizēt amatu katalogu, iestāde iesniedz Valsts kancelejā priekšlikumus amatu kataloga aktualizācijai.

20. Iesniedzot priekšlikumus par jaunu saimju, apakšsaimju vai līmeņu iekļaušanu amatu katalogā vai būtisku grozījumu izdarīšanu esošo saimju, apakšsaimju un līmeņu aprakstā, norāda šādu informāciju:

20.1. klasificējamā amata apraksts, amata vieta iestādes struktūrā, attiecīgās struktūrvienības reglaments un cita informācija, kas raksturo amatu;

20.2. pamatojums jaunas saimes, apakšsaimes vai līmeņa nepieciešamībai vai grozījumu izdarīšanai esošajos saimju, apakšsaimju vai līmeņu aprakstos;

20.3. attiecīgās saimes, apakšsaimes vai līmeņa paredzamā vieta amatu katalogā.

IV. Noslēguma jautājumi

21. Lai nodrošinātu amatu klasificēšanas vienveidību, pirmo reizi klasificējot amatus augstākajā iestādē, iestādes vadītājs amatu klasificēšanas darba grupas sastāvā papildus iekļauj arī pārstāvi no Valsts kancelejas vai Finanšu ministrijas.

22. Lai nodrošinātu amatu klasificēšanas vienveidību, pirmo reizi klasificējot amatus padotības iestādē, tās vadītājs izveido darba grupu, kurā papildus iekļauj vienu vai vairākus pārstāvjus no augstākās iestādes darba grupas.

23. Amatus padotības iestādē klasificē pēc tam, kad amati ir klasificēti augstākajā iestādē.

24. Iestāde amatus klasificē atbilstoši šo noteikumu II nodaļas nosacījumiem un apkopo tos atbilstoši šo noteikumu 2.pielikumam. Augstākā iestāde mēneša laikā pēc šo noteikumu spēkā stāšanās apkopo augstākās iestādes un tās padotības iestāžu amatu klasifikācijas rezultātus un elektroniskā veidā (Excel tabula) iesniedz to Finanšu ministrijā. Finanšu ministrija pēc iestāžu datu saņemšanas apkopo tos un triju nedēļu laikā iesniedz izvērtēšanai Valsts kancelejā.

25. Ja atsevišķu amatu klasifikācijas rezultāti neatbilst šajos noteikumos noteiktajiem amatu klasificēšanas principiem, Valsts kanceleja var ieteikt iestādei pārskatīt attiecīgo amatu klasifikāciju. Ja rodas būtiskas domstarpības par konkrētu amatu klasificēšanu noteiktā saimē vai līmenī, jautājumu izlemj Valsts sekretāru sanāksmē.

26. Amatu klasificēšanas rezultātus Finanšu ministrija izmanto, lai izstrādātu darba samaksas sistēmu, iekļautu informāciju darba samaksas uzskaites sistēmā, kā arī plānotu darba samaksas sistēmas ieviešanai nepieciešamo finansējumu.

Ministru prezidents A.Kalvītis

Finanšu ministrs O.Spurdziņš

Redakcijas piebilde: noteikumi stājas spēkā ar 2005.gada 13.maiju.

 

1.pielikums

Ministru kabineta

2005.gada 3.maija noteikumiem Nr.310

Valsts pārvaldes amatu katalogs

I.Saimju un apakšsaimju kopsavilkums

Saimes (apakšsaimes) nosaukums

Saimes (apakšsaimes) apraksts

1. Administratīvā vadība

Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākums ir administratīvi vadīt iestāžu darbu. Šajā saimē ietilpst Valsts kancelejas direktors, valsts sekretāri, Ministru kabineta locekļa padotībā esošo iestāžu vadītāji. Saimē var tikt klasificēti valsts sekretāru un padotības iestāžu vadītāju vietnieki, kā arī padotības iestāžu reģionālo, teritoriālo vai rajonu struktūrvienību vadītāji un viņu vietnieki, ja to pamatfunkcija ir administratīvā vadība

2. Apgāde (iepirkšana)

Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar iestādes darbības saimniecisko nodrošināšanu un nepieciešamo preču/pakalpojumu iegādi

3. Apsaimniekošana

Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēji ir atbildīgi par iestādes valdījumā vai lietošanā nodotā valsts īpašuma uzturēšanu un apsaimniekošanu.
Amati, kuru pienākumos ir plašākas administratīvā vadītāja funkcijas (kur amatam pakļauta arī lietvedības funkcija un/vai citas palīgfunkcijas), jāklasificē administratīvās vadības saimē I, IIB vai III līmenī

4. Apsardze un uzraudzība

Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākums ir objektu un personu apsardze

5.Ārstniecība

5.1.Ārstniecības pakalpojumi

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākums ir nodarboties ar ārstniecību un vadīt ārstniecības procesus

5.2. Aprūpe

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākums ir atbalstīt ārstniecības procesu un nodrošināt pacientu aprūpi

5.3. Farmācija

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākums ir nodarboties ar farmācijas jautājumiem un vadīt medikamentozās ārstēšanas procesu

6.Darba aizsardzība

Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēji nodrošina darba aizsardzības procesu ieviešanu iestādē un personāla instruēšanu un konsultēšanu darba aizsardzības jautājumos

7. Diplomātiskā un konsulārā darbība

Šajā saimē ietilpst diplomātiskā un konsulārā dienesta amati, kurus nav iespējams klasificēt citās saimēs. Nozaru ministrijās nodarbināto specializēto atašeju amati pielīdzināmi šādiem 7.saimes līmeņiem: nozares padomnieka amats klasificējams šīs saimes V līmenī, nozares atašeja amats klasificējams šīs saimes IV līmenī, bet nozares atašeja palīga amats klasificējams šīs saimes II līmenī

8. Dispečeru pakalpojumi

Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēji nodrošina iestādes darbības vai sniegto pakalpojumu tehnisko koordināciju

9. Dokumentu rediģēšana

Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar tiesību aktu un citu dokumentu rediģēšanu un koriģēšanu

10. Ekspertīze

Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar visu veidu ekspertīzēm

11.Finanšu administrēšana

11.1.Finanšu tirgi/Finanšu resursu vadība

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar vērtspapīru un valūtas operācijām, lai nodrošinātu finanšu resursus valsts budžeta izdevumiem un brīvo finanšu līdzekļu izvietošanu

11.2. Kreditēšana

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar aizdevumu izsniegšanu pašvaldībām, valsts speciālajiem budžetiem, valsts un pašvaldību uzņēmumiem, sniedz atzinumus par aizdevumu lietderību, kā arī organizē valsts galvojumu izsniegšanas procesu, nodrošina finanšu ziedojumu un dāvinājumu saņemšanu un aktuālas informācijas pieejamību par valsts budžeta aizdevumu un valsts vārdā sniegto galvojumu finansiālo saistību izpildi un veiktajām darbībām kavēto maksājumu un bezcerīgo aizdevumu atgūšanas procesā

11.3. Riska vadība

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar projektu finansiālo risku novērtēšanu, kā arī ar to iestāžu un uzņēmumu finansiālā stāvokļa un aizdevumu atmaksas iespēju izvērtēšanu, kuri pretendē uz valsts galvojumiem vai valsts aizdevumiem

11.4. Valsts budžeta norēķini

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodrošina valsts budžeta, valsts parāda un aktīvu vadības ietvaros noslēgto finanšu darījumu uzskaiti un norēķinus

12. Finanšu analīze un vadība

Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar iestādes un/vai nozares, un/vai starpnozaru finanšu rādītāju analīzi, budžeta sastādīšanu un tā izpildes kontroli, kā arī finanšu funkcijas vadību dažādos līmeņos

13. Fiziskais darbs

Šajā saimē ietilpst amati, kas veic strādnieku darbus.
I un II līmenī klasificējami amati, kuru pienākumus iespējams veikt bez speciālas izglītības. Augstākajos līmeņos klasificējami amati, kuru veikšanai nepieciešama speciāla profesionālā izglītība

14. Grāmatvedība

Šīs saimes amatu veicēji nodrošina ar iestādes (vai ar citu nozares iestāžu) darbību saistīto izdevumu un ieņēmumu uzskaiti un iegrāmatošanu

15. Iekšējais audits

Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākums ir iekšējā audita veikšana valsts pārvaldes iestādēs un ieteikumu sagatavošana trūkumu novēršanai un risku mazināšanai

16. Iestāžu drošība

Šajā saimē ietilpst amati, kas veic iekšējās drošības pasākumus iestādēs, kā arī nodarbojas ar šādu pasākumu plānošanu un organizēšanu. Minētā funkcija nav saistīta ar iestāžu apsardzi un uzraudzību

17. Iestāžu procedūras

Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar iestāžu procedūru un pakalpojumu attīstību un ieviešanu

18.Informācijas apkopošana un analīze

18.1. Arhīvu pakalpojumi

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākums ir dokumentu, datu bāzu un citu informācijas avotu uzkrāšana un sistematizēšana, kā arī sistemātiska informācijas apkopošana un izziņu sniegšana fiziskām un juridiskām personām.
Amati, kuru pamatpienākums ir tehniskā arhivēšana saskaņā ar instrukciju, tiek klasificēti 18.3.apakšsaimes (dokumentu pārvaldība) II līmenī

18.2. Bibliotēku pakalpojumi

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākums ir bibliotekāro, bibliogrāfisko un informatīvo pakalpojumu sniegšana un tam nepieciešamo informācijas resursu veidošana un organizācija

18.3. Dokumentu pārvaldība

Šajā apakšsaimē ietilpst ar dokumentu pārvaldības (lietvedības) funkciju saistīti pienākumi: dokumentu aprites un glabāšanas nodrošināšana un dokumentu noformēšana atbilstoši lietvedības standartiem un normatīvajos aktos noteiktajām prasībām. Šajā saimē klasificējami arī amati, kuru veicēji ir atbildīgi par sevišķo lietvedību.
Šajā apakšsaimē nav jāklasificē amati, kuru veicēju pienākumi pēc būtības saistīti ar sekretariāta funkciju un pienākumiem (sk. saimi “Sekretariāta pakalpojumi”), kā arī amati, kas specializējas dokumentu arhivēšanā (sk. apakšsaimi “Arhīva pakalpojumi”)

18.4. Fondu glabāšana

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar krājumu tehnisko uzglabāšanu un uzturēšanu arhīvos, bibliotēkās, muzejos un līdzīgās iestādēs

18.5. Muzeju pakalpojumi

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru pienākums ir muzeju krājumu papildināšana, dokumentēšana, izpēte, ekspozīciju/izstāžu veidošana, ekskursiju, lekciju, muzejpedagoģisko programmu un citu muzejiskās komunikācijas formu īstenošana

18.6. Statistika

Šajā apakšsaimē ietilpst ar informācijas apkopošanu un analīzi saistīti amati, kuru veicēji nodarbojas ar zinātniski pamatotu un pasaules praksē atzītu statistiskās novērošanas un vispārināšanas metožu pilnveidošanu un lietošanas koordinēšanu, informācijas vākšanu, ievadīšanu datu bāzēs un analīzi, publikāciju un pārskatu sastādīšanu

19.Informāciju tehnoloģijas

19.1.Datorgrafika un WEB dizains

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar iestāžu mājas lapu veidošanu un uzturēšanu

19.2. Datu atbalsts

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar datu bāzu administrēšanu

19.3. IT un IS vadība

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodrošina IT un IS struktūrvienību, projektu vai darba grupu vadību

19.4. Programmatūras attīstība

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar programmatūras (lietojumu) izstrādi un attīstību

19.5.Sistēmu administrēšana un uzturēšana

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar informācijas sistēmu un programmatūras (lietojumu) administrēšanu un uzturēšanu

20. Inženiertehniskie darbi

Šajā saimē ietilpst amati, kuru pienākumi ir saistīti ar inženiertehniskajiem darbiem: inženiertehnisko problēmu risināšana, atbilstošas informācijas un datu ievākšana, tehniskā izpēte un analīze, projektēšana un darbu plānošana, tehniskā uzraudzība un kontrole

21. Juridiskā analīze, izpildes kontrole un pakalpojumi

Šajā saimē ietilpst amati, kuri atbild par tiesību aktu un politikas plānošanas dokumentu juridisko analīzi, Saeimas, Valsts prezidenta, Ministru kabineta, Ministru prezidenta vai Valsts sekretāru sanāksmē doto uzdevumu izpildes kontroli, kā arī juridisko pakalpojumu sniegšanas nodrošināšanu

22. Jūras un gaisa transports

22.1. Transportlīdzekļu vadīšana

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kas vada gaisa kuģus vai peldlīdzekļus. Šādi amati ir iestādēs, kas nodarbojas ar robežapsardzību, teritoriālās jūras un ekskluzīvās ekonomiskās zonas uzraudzību, patrulēšanu un novērošanu, kravu un pasažieru pārvadāšanu, meklēšanas un glābšanas darbiem, ugunsgrēku dzēšanu, medicīnisko evakuāciju, īpašo uzdevumu vienību darbības nodrošināšanu

22.2.Transportlīdzekļu tehniskā apkope

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru pienākumos ir gaisa kuģu/peldlīdzekļu tehniskā apkope

23. Klientu apkalpošana

Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēji nodrošina klientu apkalpošanu tieši vai pa tālruni, koordinē vai vada klientu apkalpošanas speciālistu darbu, izstrādā standartus

24. Komunikācijas un sabiedriskās attiecības

Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēji nodrošina iestādes sabiedriskās attiecības un komunikāciju

25. Konsultēšana

Šajā saimē ietilpst konsultatīvās amatpersonas un citi amati, kuru veicēju pienākums ir sniegt konsultatīvu atbalstu valsts pārvaldes amatpersonām

26. Kontrole un uzraudzība

26.1. Amatpersonu kontrole

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodrošina kontroli par to, kā valsts pārvaldes iestādēs tiek ievēroti normatīvie akti, kuri reglamentē to darbību, kā arī kontrolē valsts amatpersonu pieņemto lēmumu tiesiskumu un lietderību

26.2. Muita un muitas kontrole

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kas veic muitas kontroles pasākumus uz ES ārējās robežas un iekšzemes muitas kontroles punktos, kā arī muitas kontroles punktu uzraudzībā esošajās vietās

26.3. Privātpersonu kontrole

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji kontrolē, kā juridiskās un fiziskās personas ievēro normatīvos aktus

27. Kvalitātes vadība

Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākums ir kvalitātes vadības sistēmu izstrāde un ieviešana dažādās iestādēs

28. Noziedzības novēršana un apkarošana

28.1. Izziņas darbība

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar noziedzīgu nodarījumu pirmstiesas izmeklēšanu un pierādījumu gatavošanu apsūdzības celšanai

28.2. Operatīvā darbība

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar pierādījumu un informācijas vākšanu par noziedzīgām darbībām, kā arī noziedznieku aizturēšanu

28.3. Policija

Šajā apakšsaimē ietilpst Valsts policijas darbinieki, kuri ikdienā veic likumā “Par policiju” noteiktos uzdevumus

29. Pedagoģija

29.1. Akadēmiskā un profesionālā izglītošana

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru pienākums ir gatavot mācību programmas, vadīt lekcijas un nodarbības, studējošo patstāvīgo darbu, kā arī zinātnisko darbu

29.2. Mācību iestāžu struktūrvienību vadība

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākums ir vadīt mācību iestādes struktūrvienības

29.3. Pedagoģijas metodikas vadība

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākums ir nodrošināt mācību procesa organizāciju un kvalitātes kontroli. Ja visi amata pienākumi ir administratīvi, tad amats klasificējams 18.3.apakšsaimē “Informācijas apkopošana un analīze. Dokumentu pārvaldība”

30. Personāla vadība

Amatu saime, kurā ietilpst ar personāla vadības funkciju saistīti amati, kuru veicēji nodarbojas ar personāla lietu un lietvedības uzturēšanu, personāla politikas izstrādāšanu un ieviešanu, personāla plānošanu un piesaisti, atlasi, noturēšanu, vērtēšanu un attīstīšanu

31. Pētniecība

Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākums ir veikt zinātniskās pētniecības darbu (kas veido vai gandrīz veido pilnu darba slodzi)

32. Projektu vadība

Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicējiem ir ar projektu vadību saistīti pienākumi: projektu vadīšana (organizēšana, plānošana un kontrole), projektu gaitā radušos problēmu risināšana, projektiem atbilstošas informācijas un datu ievākšana, izpēte un analīze, pārskatu sastādīšana

33. Radošie darbi

Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar māksliniecisko un tehnisko jaunradi, telpu, ekspozīciju/izstāžu, reklāmas materiālu un mājas lapu izstrādi un noformēšanu

34. Restaurācijas darbi

Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākums ir restaurēt un/vai konservēt muzeja krājumos esošos priekšmetus

35. Rīcībpolitikas ieviešana

Šajā amatu saimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākums ir pārraudzīt nozares rīcībpolitikas ieviešanu konkrētās jomās, izstrādāt procedūras normatīvo aktu ieviešanai, apkopot un sniegt informāciju un ieteikumus par rīcībpolitikas ieviešanas procesu amatpersonām, kas nodarbojas ar attiecīgās nozares rīcībpolitikas plānošanu

36. Rīcībpolitikas plānošana

Šajā amatu saimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākums ir pārraudzīt konkrētas nozares vai apakšnozares attīstību valstī, izstrādāt nozares rīcībpolitiku, gatavot nepieciešamos normatīvos aktus un grozījumus tajos, pārraudzīt un izvērtēt normatīvo aktu ieviešanu, uzturēt sakarus ar amatpersonām, kas nodarbojas ar valsts politikas izstrādi un ieviešanu radniecīgajās nozarēs, sniegt atzinumus par to izstrādātajiem normatīvajiem aktiem.
Starpnozaru koordinācija, kā arī noteiktas funkcijas veikšana vairāku nozaru ietvaros šīs saimes kontekstā uzskatāma par atsevišķu nozari.
Tiešās pārvaldes iestāžu vadītāju vietnieki, kuri atbild par vienu vai vairākām rīcībpolitikas nozarēm, klasificējami šīs saimes VI līmenī

37. Robežapsardzība un robežkontrole

Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākums ir Latvijas Republikas valsts robežu šķērsojošo personu kontrole un valsts zaļās robežas apsardze, kā arī ārzemnieku uzturēšanās nosacījumu ievērošanas kontrole

38. Sekretariāta funkcija

Šajā saimē ietilpstošo amatu veicējiem ir ar sekretariāta funkciju saistīti pienākumi: atbildēšana uz tālruņa zvaniem, to pāradresācija, viesu uzņemšana, sanāksmju, pārrunu un komandējumu tehniskā organizēšana, dokumentu sagatavošana, noformēšana un pavairošana, korespondences šķirošana un nosūtīšana, biroja telpu un biroja aprīkojuma uzturēšanas nodrošināšana.
Šajā saimē nav jāklasificē amati, kuru pienākumi pēc būtības saistīti ar lietvedības funkciju un pienākumiem

39. Sociālais darbs

Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākums ir sociālā aprūpe un rehabilitācija noteiktās sabiedrības grupās

40. Starptautiskie sakari

Šajā amatu saimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākums ir piedalīties valsts ārējo sakaru veidošanā attiecīgās politikas jomā, arī apkopojot informāciju par esošo sadarbību ar ārvalstu institūcijām, gatavojot sadarbības līgumus un sadarbojoties ar citām valsts institūcijām

41. Transporta vadīšana

Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēju pamatpienākums ir transportlīdzekļu vadīšana

42. Tulkošana

Šajā saimē ietilpstošo amatu veicēji tulko dokumentus vai sarunas

43. Ugunsdzēsība un glābšana

Amatu saime, kurā ietilpst ar ugunsdrošību, ugunsdzēsību un glābšanu, kā arī civilo aizsardzību saistīti pienākumi: ugunsgrēku novēršana, dzēšana, to seku mazināšana, fizisko personu glābšana, ķīmiskā piesārņojuma likvidācija

II.Amatu saimju raksturojums

1. Administratīvā vadība

Saimes apraksts

Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākums ir administratīvi vadīt iestāžu darbu. Šajā saimē ietilpst Valsts kancelejas direktors, valsts sekretāri, Ministru kabineta locekļa padotībā esošo iestāžu vadītāji. Saimē var tikt klasificēti valsts sekretāru un padotības iestāžu vadītāju vietnieki, kā arī padotības iestāžu reģionālo, teritoriālo vai rajonu struktūrvienību vadītāji un viņu vietnieki, ja to pamatfunkcija ir administratīvā vadība

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Palīdz padotības iestādes reģionālās, teritoriālās vai rajona struktūrvienības vadītājam administratīvi vadīt tās darbu

• Koordinē un kontrolē atsevišķu apakšstruktūrvienību darbu

• Regulāri pilda struktūrvienības vadītāja deleģētas funkcijas

• Var aizvietot reģionālās, teritoriālās vai rajona struktūrvienības vadītāju

IIA

Administratīvi vada padotības iestādes reģionālo, teritoriālo vai rajona struktūrvienību

• Koordinē padotības iestādes reģionālās, teritoriālās vai rajona struktūrvienības darbu

• Organizē un kontrolē valsts budžeta līdzekļu sadali un izlietošanu struktūrvienības darbības jomā

• Bez īpaša pilnvarojuma pārstāv struktūrvienību citās institūcijās

IIB

Palīdz padotības iestādes vadītājam administratīvi vadīt iestādes darbu

• Koordinē un kontrolē atsevišķu struktūrvienību darbu

• Regulāri pilda iestādes vadītāja deleģētas funkcijas

• Var aizvietot iestādes vadītāju

III

Palīdz augstākās iestādes vadītājam administratīvi vadīt augstākās iestādes darbu

• Koordinē un kontrolē atsevišķu struktūrvienību darbu

• Var kontrolēt vienas vai vairāku padotības iestāžu darbu

• Regulāri pilda iestādes vadītāja (valsts sekretāra) deleģētas funkcijas

• Var aizvietot iestādes vadītāju (valsts sekretāru)

IV

Administratīvi vada padotības iestādes darbu

• Koordinē iestādes darbu

• Organizē un kontrolē valsts budžeta līdzekļu sadali un izlietošanu iestādes darbības jomā

• Bez īpaša pilnvarojuma pārstāv iestādi citās institūcijās

V

Administratīvi vada augstākās iestādes darbu

• Koordinē iestādes darbu

• Organizē nozares rīcībpolitikas izstrādi un politisko lēmumu īstenošanu

• Izdod rīkojumus visos iestādes kompetencē esošajos jautājumos, ja tiesību aktos šādas tiesības nav paredzētas tikai ministram

• Nodrošina iestādes darbības nepārtrauktību valdības vai ministra maiņas gadījumā

• Organizē iestādes stratēģijas izstrādi un tās īstenošanu saskaņā ar valdības nostādnēm

• Organizē un kontrolē valsts budžeta līdzekļu sadali un izlietošanu iestādes darbības jomā

• Bez īpaša pilnvarojuma pārstāv iestādi citās institūcijās

VI

Administratīvi vada Valsts kancelejas darbu

• Plāno, vada, organizē un koordinē Valsts kancelejas darbu

• Koordinē un veicina ministriju un citu institūciju sadarbību, risina radušās problēmas un domstarpības

• Nodrošina Valsts kancelejas darba nepārtrauktību valdības maiņas gadījumā

• Uztur saikni ar Saeimas Kanceleju, ministrijām, citām valsts pārvaldes un pašvaldību iestādēm un institūcijām

• Ar padomdevēja tiesībām piedalās Ministru kabineta komitejas sēdēs, kā arī Ministru kabineta sēdēs

• Paraksta Valsts kancelejas rīkojumus un vēstules, finanšu dokumentus un Ministru kabineta sēžu protokolus (otrais paraksts)

• Vizē Ministru kabineta tiesību aktu projektus un Ministru prezidenta rīkojumu projektus pirms šo projektu iesniegšanas Ministru prezidentam parakstīšanai

• Organizē un koordinē vienotas valsts politikas plānošanu un īstenošanu sadarbībā ar ministrijām

• Vada Valsts sekretāru sanāksmes

2. Apgāde (iepirkšana)

Saimes apraksts

Šīs saimes amatu veicēji nodarbojas ar iestādes darbības saimniecisko nodrošināšanu un tai nepieciešamo preču/pakalpojumu iegādi

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Veic noteiktus uzdevumus bez iepriekšējas pieredzes patstāvīgi vai citu speciālistu pārraudzībā

• Kontrolē materiālo vērtību krājumus un sagatavo priekšlikumus par to palielināšanas nepieciešamību

• Apkopo informāciju par nepieciešamajām precēm un pakalpojumiem, sagatavo priekšlikumus par iegāžu apjomiem

• Risina dažādus organizatoriskus jautājumus saskaņā ar dotajiem uzdevumiem

• Darbu veic, ievērojot iekšējās iepirkumu procedūras

II

Patstāvīgi veic standarta apgādes uzdevumus noteiktā jomā

• Risina standarta apgādes problēmas

• Apkopo pasūtījumus

• Sagatavo nepieciešamo dokumentāciju atbilstoši izvēlētajai iepirkšanas metodei

• Piedalās konkursa nolikuma un darba uzdevuma sastādīšanā

• Var piedalīties iepirkumu komisiju darbā

• Reģistrē noslēgtos līgumus

• Var analizēt citu iestāžu iepirkumu procesu atbilstību likumam

• Var koordinēt I līmeņa speciālistu darbību

III

Patstāvīgi veic sarežģītus uzdevumus specifiskā jomā

• Risina nestandarta apgādes problēmas

• Piedalās iekšējās iepirkuma procedūras izstrādē

• Nodrošina iepirkuma organizēšanai nepieciešamās dokumentācijas sagatavošanu

• Piedalās līgumprojektu izstrādē

• Piedalās iepirkuma komisiju darbā

• Kontrolē piegādātāja saistību izpildi un, ja nepieciešams, pārstāv iestādi tiesā

• Novērtē, izvēlas un ievieš piemērotas apgādes (iepirkuma) metodes

• Var koordinēt I un II līmeņa speciālistu darbību

IV

Vada struktūrvienību un pilnībā atbild par apgādes jomu

• Plāno, organizē, kontrolē struktūrvienības darbu

• Analizē, ierosina un pamato jaunu ideju un metožu ieviešanu un attīstīšanu apgādes jomā

• Kontrolē materiālo resursu iegādi iestādes funkciju nodrošināšanai

• Vada iepirkuma procedūras izstrādāšanu un pilnveidošanu

• Vada konkursu nolikumu izstrādes procesu, izvērtē citu sagatavotos konkursu nolikumus

• Atbild par līgumprojektu izstrādi

• Vada valsts iepirkuma komisijas darbu

• Konsultē iestādes vadību valsts iepirkuma jomā

• Vada un kontrolē pārskatu sagatavošanu un iesniegšanu Iepirkumu uzraudzības birojam

• Piedalās struktūrvienības budžeta veidošanā, kontrolē tā izpildi

3. Apsaimniekošana

Saimes apraksts

Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēji atbild par iestādes valdījumā vai lietošanā nodotā valsts īpašuma uzturēšanu un apsaimniekošanu.
Amati, kuru pienākumos ir plašākas administratīvā vadītāja funkcijas (kur amatam pakļauta arī lietvedības funkcija un/vai citas palīgfunkcijas), jāklasificē administratīvās vadības saimē I, IIB vai III līmenī

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Fiziski veic telpu uzkopšanu

• Uzkopj un uztur kārtībā iestādes pārziņā esošās telpas un teritoriju

II

Rūpējas par kārtību iestādes un tās valdījumā vai lietošanā nodotā valsts īpašuma teritorijā, nodrošina tam nepieciešamo materiālu sagādi

• Rūpējas par kārtību iestādes valdījumā vai lietošanā nodotajā valsts īpašumā, teritorijā, automašīnu novietnē

• Nodrošina biroja piederumu, saimniecības līdzekļu un citu nepieciešamo preču iegādi

• Pārbauda un uztur kārtībā vienkāršus darbarīkus un aparatūru

• Var noteikt tehniskā personāla darba uzdevumus (Ilīmeņa speciālistiem)

III

Pārvalda iestādes valdījumā vai lietošanā nodoto valsts īpašumu. Vada apsaimniekošanas dienestu

• Pārvalda iestādes valdījumā vai lietošanā nodoto kustamo un nekustamo valsts īpašumu un autoparku

• Vada iestādes tehnisko personālu

• Nodrošina tehniskā atbalsta funkcijas pārējām iestādes struktūrvienībām

• Uztur attiecības ar sadarbības partneriem, pakalpojumu un preču piegādātājiem

• Plāno nepieciešamos remontus

• Var sastādīt autoparka vai nekustamā īpašuma apsaimniekošanas budžetu

4. Apsardze un uzraudzība

Saimes apraksts

Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākumos ir objektu un personu apsardze

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

IA

Veic iestādes teritorijas apsardzi

• Kontrolē iekļūšanu iestādē un izkļūšanu no tās, nodrošina ieejas un/vai iestādes teritorijas apsardzi

• Kontrolē caurlaides un citus dokumentus

• Strādā ar vienkāršu drošības tehniku

• Pārzina iestādes teritoriju un drošības sistēmas

• Likumos un normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā var nēsāt un pielietot šaujamieročus un speciālos līdzekļus

• Konvojē aizturētos ārvalstu pilsoņus

IB

Veic iestādes posteņa uzraudzību

• Uzrauga un kontrolē ieslodzīto personu esību posteņa teritorijā

• Kontrolē ieslodzītās personas, ieejot posteņa teritorijā un izejot no tās

• Strādā ar vienkāršāko drošības tehniku

• Pārzina iestādes teritoriju

• Likumos un normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā var nēsāt un pielietot speciālos līdzekļus

• Konvojē aizturētos ārvalstu pilsoņus

IIA

Veic iestādes svarīgāko posteņu uzraudzību

• Uzrauga un kontrolē ieslodzīto personu esību un viņu uzvedību iestādes teritorijā

• Veic regulāras drošības pārbaudes

• Ļoti labi pārzina iestādes teritoriju un drošības sistēmas

• Var pieņemt ar ieslodzīto uzvedību saistītu lēmumu (atbilstoši kompetencei)

• Likumos un normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā var nēsāt un pielietot šaujamieročus un speciālos līdzekļus

• Konvojē aizturētos ārvalstu pilsoņus

IIB

Veic muzeja ekspozīcijas un eksponātu uzraudzību

• Uzrauga un kontrolē muzeja apmeklētāju rīcību un uzvedību muzeja teritorijā

• Veic regulāras drošības pārbaudes

• Veic eksponātu esības kontroli

• Ļoti labi pazīst muzeja teritoriju un drošības sistēmas

• Var pieņemt ar muzeja apmeklētāju uzvedību saistītu lēmumu (atbilstoši kompetencei)

III

Koordinē vairāku apsardzes vai uzraudzības darbinieku darbu

• Kontrolē padoto darbinieku pienākumu izpildi

• Vada plānotos režīma pasākumus iestādē

• Veic jaunāko apsardzes vai uzraudzības darbinieku darbaudzināšanu

• Rod risinājumus sarežģītās un nestandarta situācijās

IV

Vada apsardzes vai uzraudzības struktūrvienību

• Vada apsardzes vai uzraudzības struktūrvienību, nosaka darbiniekiem uzdevumus un kontrolē to izpildi

• Analizē situācijas drošības risku un draudus

• Vada plānotos režīma pasākumus iestādē

• Sniedz priekšlikumus par drošības sistēmas uzlabošanu

V

Organizē vairāku apsardzes vai uzraudzības struktūrvienību darbu

• Vada vairāku apsardzes vai uzraudzības struktūrvienību darbu, nosaka darbiniekiem uzdevumus un kontrolē to izpildi

• Organizē darbinieku profesionālo apmācību

• Analizē situācijas drošības risku un draudus

• Vada plānotos režīma pasākumus iestādē

• Sniedz priekšlikumus par drošības sistēmas uzlabošanu

VI

Vada apsardzes vai uzraudzības dienestu iestādē

• Vada un organizē apsardzes vai uzraudzības darbu iestādē

• Organizē darbinieku pienākumu izpildes kontroli

• Analizē darba rezultātus un sagatavo dienesta attīstības programmas

• Organizē sadarbību ar citiem dienestiem

5. Ārstniecība

5.1. Ārstniecības pakalpojumi

Apakšsaimes apraksts

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākumos ir nodarboties ar ārstniecību un vadīt ārstniecības procesu

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

IA

Ārsta palīgs (feldšeris)

• Izmeklē pacientus, diagnosticē slimību un atbilstoši kvalifikācijai ārstē pacientus

• Veic pacientu aprūpi

• Piedalās ārstniecībā

• Vada pacientu aprūpes darbu

• Nodarbojas ar pacientu izglītošanu veselības jautājumos

• Veic profesionālās izglītības darbu

I B

Vecmāte

• Nodrošina fizioloģisku grūtnieču aprūpi, organizē un vada fizioloģiskas dzemdības un aprūpi pēc fizioloģiskām dzemdībām, veic jaundzimušo aprūpi

• Ja nepieciešams, nosūta pacientu pie atbilstošas specialitātes ārsta

• Piedalās ārstniecībā

• Sniedz informāciju un veic izglītošanas darbu atbilstoši kompetencei

IC

Funkcionālā speciālista asistents

• Funkcionālā speciālista vai ārsta uzraudzībā ārstē pacientus, izmantojot atbilstošas medicīniskās tehnoloģijas

• Pārzina cilvēka funkcionālo ierobežojumu novērtēšanas un rehabilitācijas pamatprincipus

IIA

Rezidents, ārsts stažieris

• Strādā sertificēta ārsta uzraudzībā

• Padziļina teorētiskās zināšanas

• Apgūst praktiskās iemaņas specialitātē

IIB

Funkcionālais speciālists

• Ārstē pacientus, izmantojot atbilstošu diagnostiku, novērtēšanu un medicīniskās tehnoloģijas

• Sniedz atzinumus

• Pārzina cilvēka funkcionālo ierobežojumu novērtēšanas un rehabilitācijas principus

• Veic profesionālās izglītošanas darbu

III

Sertificēts ārsts speciālists pamatspecialitātē vai apakšspecialitātē, vai darbam ar specifiskām metodēm

• Patstāvīgi novērtē slimnieka veselības stāvokli un diagnosticē slimību

• Nosaka adekvātu ārstēšanas procesu

• Ārstē pacientu un veic medicīnisko rehabilitāciju

• Var pieaicināt citus ārstus konsultēšanai

• Var apmācīt citus ārstus

• Var piedalīties konsilijos vai komisijās

IVA

Sertificēts ārsts pamatspecialitātē vai apakšspecialitātē ar ilgu pieredzi (vecākais ārsts)

• Konsultē sarežģītu slimību diagnostikā un ārstēšanā, kā arī diagnosticē un ārstē tās

• Nosaka īstermiņa un ilgtermiņa ārstniecību sarežģītos gadījumos

IVB

Nodaļas (programmas, profila, nozares, struktūrvienības) virsārsts

• Vada ārstniecības procesu nodaļā (programmā, profilā, nozarē, struktūrvienībā)

• Ievieš darbā jaunākās diagnostikas un ārstniecības metodes

• Var nodarboties ar saimnieciskiem jautājumiem

• Var vadīt konsilijus vai komisijas, pieņemt galīgo lēmumu par ārstniecības procesu

IVC

Vecākais eksperts-ekspertīzes vadītājs (veselības un darbspēju zuduma ekspertīze; veselības atbilstības noteikšana atsevišķās profesijās; tiesu medicīnas ekspertīze)

• Veic pacientu veselības un darbspēju zuduma ekspertīzi

• Var vadīt nāves cēloņa noteikšanas procesu

• Novērtē iepriekšējo ārstēšanu

• Novērtē pacientu atbilstību speciālajām prasībām atsevišķās profesijās

• Var vadīt komisijas darbu

• Var pieņemt galīgo lēmumu ekspertīzes jautājumos

V

Virsārsts vairākās radnieciskās struktūrvienībās (blokos, programmās, profilos, nozarēs)/galvenā ārsta vietnieks lielā slimnīcā vai galvenais ārsts mazā un vidējā slimnīcā.
Šajā līmenī var tikt klasificēts ārstniecības iestādes augstākais vadītājs

• Vada ārstniecības procesu vairākās radnieciskās struktūrvienībās (blokos, programmās, profilos, nozarēs) vai mazākā ārstniecības iestādē

• Veicina jaunāko diagnostikas un ārstēšanas metožu ieviešanu

• Var administratīvi organizēt darbu

VI

Galvenais ārsts vai slimnīcas virsārsts lielā slimnīcā.
Šajā līmenī var tikt klasificēts ārstniecības iestādes augstākais vadītājs

• Organizē ārstniecisko darbu medicīnas iestādē

• Var būt organizācijas valdē

• Veicina medicīniskās aparatūras un ārstnieciskā procesa modernizēšanu

• Popularizē sabiedrībā konkrēto ārstniecības iestādi

• Pārstāv medicīnisko iestādi attiecībās ar finansējošām institūcijām (piemēram, VOAVA)

5.2. Aprūpe

Apakšsaimes apraksts

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākumos ir atbalstīt ārstniecības procesu un nodrošināt pacientu aprūpi

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Māsas palīgs

• Strādā sertificētas māsas vai sertificēta ārsta pakļautībā

• Apkopj pacientus

• Nodrošina pacientu apkopšanai nepieciešamo materiālu un priekšmetu pieejamību atbilstoši sastādītajam sarakstam

• Transportē slimniekus

• Var tīrīt un uzkopt telpas

II

Nesertificēta māsa

• Strādā sertificētas māsas uzraudzībā

• Veic ārsta ordinācijas, piedalās ārstniecībā

• Aprūpē pacientus

• Izglīto pacientus veselības jautājumos

III

Sertificēta māsa

• Patstāvīgi veic ārsta ordinācijas, piedalās ārstniecībā

• Aprūpē pacientus

• Izglīto pacientus veselības jautājumos

IV

Vecākā māsa vai virsmāsa

• Saimnieciski un administratīvi vada struktūrvienību

• Vada māsu darbu nodaļā

• Vada pacientu aprūpes darbu struktūrvienībā

• Plāno, pasūta un sadala nodaļas darbam nepieciešamos medicīniskos materiālus un medikamentus

V

Galvenā māsa mazā vai vidēji lielā slimnīcā (padotībā ir līdz 10 vecākajām māsām).
Šajā līmenī var tikt klasificēti vecākais ārsta palīgs (feldšeris), vecākā vecmāte

• Vada vecāko māsu (līdz 10 cilvēkiem) darbu ārstniecības iestādē

• Plāno personālu (māsas) ārstniecības iestādē

• Veic māsu atlasi

• Plāno māsu darba optimizāciju

• Organizē medicīnisko materiālu un medikamentu sagādi, glabāšanu un izlietošanu

VI

Galvenā māsa lielā slimnīcā (padotībā vairāk nekā 10 vecākās māsas).
Šajā līmenī var tikt klasificēta Rīgas dzemdību nama galvenā vecmāte

• Veic V līmeņa amata veicējam noteiktos pienākumus lielā slimnīcā, vadot vairāk nekā 10 vecāko māsu darbu

5.3. Farmācija

Apakšsaimes apraksts

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākumos ir nodarboties ar farmācijas jautājumiem un vadīt medikamentozās ārstēšanas procesu

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Farmaceita palīgs

• Strādā farmaceita vai farmaceita asistenta uzraudzībā

• Veic konkrētus farmaceita vai farmaceita asistenta dotos uzdevumus – fasē zāles, noformē zāļu etiķetes, sagatavo darbam aptiekas traukus un taru, veic citus līdzīga rakstura uzdevumus

II

Farmaceita asistents

• Strādā farmaceita uzraudzībā

• Patstāvīgi izgatavo ekstemporālās zāles atbilstoši priekšrakstiem

• Noformē un sagatavo zāles izsniegšanai

• Dokumentē zāļu izgatavošanas un izsniegšanas procesu

• Farmaceita uzraudzībā komplektē ārstniecības līdzekļus pēc ārstniecības iestādes struktūrvienību pieprasījuma

• Organizē un vada farmaceita palīga darbu

IIIA

Farmaceits

• Uzrauga farmaceita asistenta un palīgpersonāla darbu

• Veic ekstemporāli izgatavoto zāļu kvalitātes kontroli

• Pasūta ārstniecības līdzekļus atbilstoši ārstniecības iestādes vajadzībām

• Izsniedz ārstniecības līdzekļus ārstniecības iestādes struktūrvienībām atbilstoši to pieprasījumam

• Konsultē par ārstniecības līdzekļiem

• Var vadīt aptiekas nodaļas darbu

IIIB

Klīniskais farmaceits

• Kopīgi ar ārstu novērtē pacienta veselības stāvokli (veic analīžu datu apstrādi)

• Kopīgi ar ārstu izvēlas pacientam piemērotāko medikamentozās ārstēšanas modeli

• Veic medikamentozās ārstēšanas uzraudzību

• Veic medikamentozās terapijas dokumentēšanu un farmakoekonomisko analīzi

• Var apmācīt citus farmaceitus un konsultēt ārstus farmakoterapijas jautājumos

• Var piedalīties konsilijos vai komisijās

IVA

Sertificēts klīniskais farmaceits

• Nosaka īstermiņa un/vai ilgtermiņa medikamentozo ārstēšanu sarežģītos gadījumos

• Piedalās slimnīcas zāļu komitejas darbā

• Var apmācīt klīniskos farmaceitus

• Var vadīt aptiekas klīniskās farmācijas nodaļu un kontrolēt klīnisko farmaceitu darbu

IVB

Sertificēts farmaceits/ aptiekas vadītājs

• Vada aptiekas darbu

• Vada kvalitātes vadības sistēmas izstrādāšanu, ieviešanu un pārraudzīšanu aptiekā

• Kontrolē ārstniecības līdzekļu sagādes (iepirkšanas), uzskaites un aprites procesu aptiekā un piedalās aprites kontrolē citās ārstniecības iestādes struktūrvienībās

• Piedalās ārstniecības iestādes iepirkuma komisijas un zāļu komitejas darbā

• Vada nepieciešamās dokumentācijas sagatavošanu atbilstoši izvēlētajai ārstniecības līdzekļu iepirkuma procedūrai

• Vada ārstniecības līdzekļu uzskaiti iepirkuma procesā un pārskatu sagatavošanu

6. Darba aizsardzība

Saimes apraksts

Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēji nodrošina darba aizsardzības procesa ieviešanu, īstenošanu un kontroli iestādē, kā arī personāla instruēšanu un konsultēšanu darba aizsardzības jomā

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Veic noteiktus uzdevumus darba aizsardzības jomā

• Veic ar darba aizsardzības jautājumiem saistītās dokumentācijas sagatavošanu

• Apkopo ar darba aizsardzības jomu saistīto informāciju par darbiniekiem (piemēram, norīkošana uz obligātajām veselības pārbaudēm)

• Veic vienkāršākos uzdevumus, kas saistīti ar darbinieku mācībām darba aizsardzības jomā (piemēram, mācību organizēšana, plānu saskaņošana, vietas un telpu rezervēšana)

• Veic ar darba vides iekšējo uzraudzību saistītus uzdevumus

II

Specializējas noteiktā darba aizsardzības jomā

• Instruē darbiniekus darba aizsardzības jomā

• Veic darba vides iekšējo uzraudzību

• Konsultē personālu darba aizsardzības jomā

• Organizē darbinieku mācības darba aizsardzības jomā

III

Vada darba aizsardzības funkciju/jomu

• Nodrošina darba aizsardzības pasākumus un veic to uzraudzību un kontroli

• Vada darba aizsardzības politikas izstrādāšanu un ieviešanu

• Vada (izstrādā, ievieš, kontrolē un attīsta) darba aizsardzības procesus iestādē

• Nodrošina darba vides iekšējo uzraudzību

• Konsultē citu struktūrvienību vadītājus, iestādes vadību un padotības iestādes jautājumos, kas saistīti ar darba aizsardzības jomu

7. Diplomātiskā un konsulārā darbība

Saimes apraksts

Šajā saimē ietilpst diplomātiskā un konsulārā dienesta amati, kurus nav iespējams klasificēt citās saimēs. Nozaru ministrijās nodarbināto specializēto atašeju amati pielīdzināmi šādiem 7.saimes līmeņiem: nozares padomnieka amats klasificējams šīs saimes V līmenī, nozares atašeja amats klasificējams šīs saimes IV līmenī, bet nozares atašeja palīga amats klasificējams šīs saimes II līmenī

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

VII pakāpe saskaņā ar Diplomātiskā un konsulārā dienesta likumu

• Veic atašeja, vēstnieka sekretāra vai diplomātiskā kurjera amata pienākumus

• Apkopo un analizē informāciju par rezidences valsti, apkopo informāciju, kas tieši vai netieši skar Latvijas intereses, un informē par to Ārlietu ministriju un citas valsts pārvaldes institūcijas

• Uztur regulārus kontaktus ar akreditācijas valsts diplomātisko korpusu, starptautiskajām organizācijām un sabiedrībā pazīstamiem cilvēkiem

• Piedalās valsts oficiālo amatpersonu vizīšu organizēšanā

• Veic konsulārās funkcijas

II

VI pakāpe saskaņā ar Diplomātiskā un konsulārā dienesta likumu

• Veic trešā sekretāra vai vicekonsula amata pienākumus

• Pārstāv Latvijas Republikas intereses akreditācijas valstī

• Nodrošina Latvijas fizisko un juridisko personu interešu aizsardzību akreditācijas valstī

• Apkopo un analizē informāciju par rezidences valsti, apkopo informāciju, kas tieši vai netieši skar Latvijas intereses, un informē par to Ārlietu ministriju un citas valsts pārvaldes institūcijas

• Uztur regulārus kontaktus ar akreditācijas valsts diplomātisko korpusu, starptautiskajām organizācijām un sabiedrībā pazīstamiem cilvēkiem

• Piedalās valsts oficiālo amatpersonu vizīšu organizēšanā

• Veic konsulārās funkcijas

III

V pakāpe saskaņā ar Diplomātiskā un konsulārā dienesta likumu

• Veic otrā sekretāra vai vēstnieka palīga amata pienākumus

• Pārstāv Latvijas Republikas intereses akreditācijas valstī

• Nodrošina Latvijas fizisko un juridisko personu interešu aizsardzību akreditācijas valstī

• Apkopo un analizē informāciju par rezidences valsti, apkopo informāciju, kas tieši vai netieši skar Latvijas intereses, un informē par to Ārlietu ministriju un citas valsts pārvaldes institūcijas

• Uztur regulārus kontaktus ar akreditācijas valsts diplomātisko korpusu, starptautiskajām organizācijām un sabiedrībā pazīstamiem cilvēkiem

• Piedalās valsts oficiālo amatpersonu vizīšu organizēšanā

• Veic konsulārās funkcijas

IV

IV pakāpe saskaņā ar Diplomātiskā un konsulārā dienesta likumu

• Veic pirmā sekretāra vai konsula amata pienākumus

• Pārstāv Latvijas Republikas intereses akreditācijas valstī

• Vada un organizē diplomātiskās un konsulārās pārstāvniecības darbu un regulāri sniedz pārskatu par to

• Nodrošina Latvijas fizisko un juridisko personu interešu aizsardzību akreditācijas valstī

• Apkopo un analizē informāciju par rezidences valsti, apkopo informāciju, kas tieši vai netieši skar Latvijas intereses, un informē par to Ārlietu ministriju un citas valsts pārvaldes institūcijas

• Uztur regulārus kontaktus ar akreditācijas valsts diplomātisko korpusu, starptautiskajām organizācijām un sabiedrībā pazīstamiem cilvēkiem

• Piedalās valsts oficiālo amatpersonu vizīšu organizēšanā

• Veic konsulārās funkcijas

V

III pakāpe saskaņā ar Diplomātiskā un konsulārā dienesta likumu

• Veic pilnvarotā lietveža, padomnieka vai ģenerālkonsula amata pienākumus

• Pārstāv Latvijas Republikas intereses akreditācijas valstī

• Vada un organizē diplomātiskās un konsulārās pārstāvniecības darbu un regulāri sniedz pārskatu par to

• Nodrošina Latvijas fizisko un juridisko personu interešu aizsardzību akreditācijas valstī

• Apkopo un analizē informāciju par rezidences valsti, apkopo informāciju, kas tieši vai netieši skar Latvijas intereses, un informē par to Ārlietu ministriju un citas valsts pārvaldes institūcijas

• Uztur regulārus kontaktus ar akreditācijas valsts diplomātisko korpusu, starptautiskajām organizācijām un sabiedrībā pazīstamiem cilvēkiem

• Piedalās valsts oficiālo amatpersonu vizīšu organizēšanā

• Veic konsulārās funkcijas

VI

II pakāpe saskaņā ar Diplomātiskā un konsulārā dienesta likumu

• Veic ārkārtējā un pilnvarotā vēstnieka, vēstnieka, speciālo uzdevumu vēstnieka, Valsts protokola vadītāja vai ģenerālinspektora amata pienākumus

• Pārstāv Latvijas Republikas intereses akreditācijas valstī

• Vada un organizē diplomātiskās pārstāvniecības darbu un regulāri sniedz pārskatu par to

• Nodrošina Latvijas fizisko un juridisko personu interešu aizsardzību akreditācijas valstī

• Apkopo un analizē informāciju par rezidences valsti, apkopo informāciju, kas tieši vai netieši skar Latvijas intereses, un informē par to Ārlietu ministriju un citas valsts pārvaldes institūcijas

• Uztur regulārus kontaktus ar akreditācijas valsts diplomātisko korpusu, starptautiskajām organizācijām un sabiedrībā pazīstamiem cilvēkiem

• Vada valsts oficiālo amatpersonu vizīšu organizēšanu

8. Dispečeru pakalpojumi

Saimes apraksts

Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēji nodrošina iestādes darbības vai sniegto pakalpojumu tehnisko koordināciju

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Pieņem lēmumus standarta situācijās

• Koordinē iestādes/struktūrvienības transportlīdzekļu kustību

• Uzrauga tehnisko sistēmu (piemēram, sakaru tīklu, cauruļvadu) funkcionēšanu

II

Pieņem lēmumu, kāda veida tehniskie resursi nepieciešami problēmas risināšanai. Nepieciešamas īpašas mācības un praktiskā darba pieredze

• Koordinē darbības, kas saistītas ar palīdzības sniegšanu, kā arī dienestu vai struktūrvienību operatīvo sadarbību

• Pieņem iedzīvotāju zvanus, noskaidro problēmas būtību, pieņem lēmumu par iespējamo problēmas risinājumu (nepieciešamo palīdzību)

• Sniedz konsultācijas par rīcību krīzes situācijās

• Risina nestandarta problēmas sarežģītās situācijās

III

Vada vairāku dispečeru darbu

• Vada pakļautībā esošos darbiniekus, kontrolē uzdevumu izpildi un darba kvalitāti

• Veic darbinieku darbaudzināšanu, konsultē jaunākos darbiniekus ar darbu saistītajos jautājumos

9. Dokumentu rediģēšana

Saimes apraksts

Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar tiesību aktu un citu dokumentu rediģēšanu un koriģēšanu

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

IA

Nodrošina tiesību aktu un citu dokumentu atbilstību korektūras prasībām

• Gramatiski un stilistiski rediģē dokumentus

• Specializējas normatīvo aktu koriģēšanā noteiktā jomā

• Vizē noformētos dokumentus

• Sniedz konsultācijas valodas un tiesību aktu sagatavošanas jautājumos

IB

Nodrošina tiesību aktu un citu dokumentu atbilstību latviešu literārās valodas normām, izteiksmes precizitāti un vienota valodas stila lietojumu tiesību aktos

• Izvērtē dokumentu projektu atbilstību latviešu literārās valodas normām un juridiskās tehnikas prasībām, veic vai iesaka nepieciešamās izmaiņas

• Uzaicina dokumentu projektu izstrādātājus sniegt skaidrojumus par projektu redakciju, lai nodrošinātu dokumentu valodisko skaidrību un juridisko precizitāti

• Ierosina precizēt juridisko frazeoloģiju, lai novērstu iespēju dažādi interpretēt tiesību akta vai cita dokumenta tekstu

• Stilistiski un gramatiski rediģē sarežģītus dokumentus, ievērojot attiecīgajam dokumentam atbilstošo formu un stilu

• Specializējas normatīvo aktu rediģēšanā noteiktā jomā

• Vizē noformētos tiesību aktu projektus

• Sadarbojas ar valodas speciālistiem un terminologiem jaunu terminu izveides, apguves un lietošanas procesā

II

Pārrauga un kontrolē redaktoru un korektoru darbu

• Koordinē vairāku redaktoru un/vai korektoru darbu

• Nodrošina sarežģītu tiesību aktu un citu dokumentu atbilstību latviešu literārās valodas normām

• Sniedz konsultācijas valodas un tiesību aktu sagatavošanas jautājumos

• Līdzdarbojas jaunu terminu izveides procesā

• Veic jauno speciālistu darbaudzināšanu un konsultēšanu

III

Vada vairāku struktūrvienību darbu, nodrošina dokumentu rediģēšanas un koriģēšanas procesu iestādē

• Nosaka uzdevumus un kontrolē to izpildi

• Izvērtē sarežģītu juridisko dokumentu redakcionālo noformējumu

• Ja nepieciešams, sniedz atzinumus par citu iestāžu izstrādātajiem tiesību aktiem

• Konsultē citu iestāžu darbiniekus dokumentu izstrādes jautājumos

• Koordinē par tiesību aktu redakcionālo noformēšanu atbildīgo personu sadarbību

• Piedalās terminoloģijas komisiju darbā augsta līmeņa eksperta statusā

10. Ekspertīze

Saimes apraksts

Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākums ir visu veidu ekspertīžu veikšana

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Sniedz tehnisku atbalstu noteiktu analīžu veikšanai, uztur kārtībā tehniku un laboratoriju

• Eksperta uzdevumā veic vienkāršas analīzes vai mērījumus

• Sagatavo materiālus un aparatūru analīzēm

• Pārrauga analīžu un mērījumu procedūras, fiksē rezultātus

• Uztur kārtībā aparatūru un darba vietu

II

Veic noteikta veida analīzes atbilstoši ekspertīzes prasībām

• Veic noteikta veida analīzes saskaņā ar iegūto kvalifikāciju

• Piedalās komisiju un kompleksajās ekspertīzēs

• Noformē analītiskos pētījumus apliecinošus dokumentus atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajām prasībām

• Veido darbam nepieciešamās datu bāzes un kolekcijas

III

Veic ekspertīzes noteiktā specialitātē

• Patstāvīgi veic ekspertīzes noteiktā specialitātē saskaņā ar iegūto eksperta kvalifikāciju

• Noformē eksperta atzinumus atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajām prasībām

• Atbilstoši kompetencei sniedz rakstiskas un mutiskas konsultācijas

• Piedalās nacionālajos un starptautiskajos semināros (konferencēs, darba grupās) atbilstoši specialitātei

• Piedalās komisiju un kompleksajās ekspertīzēs

• Veido darbam nepieciešamās datu bāzes un kolekcijas

IV

Veic ekspertīzes vairākās specialitātēs un/vai īpaši sarežģītās lietās. Nepieciešams liels darba stāžs un/vai zinātniskais grāds

• Veic ekspertīzes vairākās specialitātēs saskaņā ar iegūto kvalifikāciju

• Veic koordinējošā eksperta funkcijas un organizē komisiju un komplekso ekspertīžu darbu

• Veic sarežģītas un liela apjoma ekspertīzes

• Veic metodisko darbu ar ekspertīzes noteicējiem

• Seko metodoloģijas attīstībai specialitātē, ievieš jaunas metodes un tehniskos līdzekļus

• Piedalās iestādes normatīvo aktu, metožu un metodiku izstrādē

• Sniedz rakstiskas un mutiskas konsultācijas atbilstoši kompetencei

• Piedalās nacionālajos un starptautiskajos semināros (konferencēs, darba grupās) specialitātē

• Veido darbam nepieciešamās datu bāzes un kolekcijas

V

Vada ekspertu darbu noteiktā jomā (piemēram, tehniskās ekspertīzes)

• Organizē ekspertīžu veikšanu struktūrvienībā, nosaka uzdevumus, to izpildes termiņus un kontrolē to ievērošanu

• Veic struktūrvienības kompetencē esošo ekspertīžu metodisko vadību

• Kontrolē ekspertīžu kvalitāti un atbilstību normatīvajos aktos noteiktajām prasībām

• Izstrādā struktūrvienības attīstības stratēģiju un attīstībai nepieciešamo pasākumu projektus

• Vada struktūrvienības personālu

11.Finanšu administrēšana

11.1. Finanšu tirgi/Finanšu resursu vadība

Apakšsaimes apraksts

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar vērtspapīru un valūtas operācijām, lai nodrošinātu finanšu resursus valsts budžeta izdevumiem un brīvo finanšu līdzekļu izvietošanu

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Sniedz atbalstu finanšu operāciju veikšanā

• Reģistrē ikdienas finanšu darījumus uzskaites sistēmā

• Piedalās informācijas sagatavošanā, lai veicinātu finanšu resursu piesaistīšanu un naudas plūsmas plānu sastādīšanu

• Piedalās dokumentācijas sagatavošanā valsts vērtspapīru emisijai

• Nodrošina valsts vērtspapīru iekļaušanu biržas sarakstos

• Sagatavo pārskatus un ziņojumus par darījumu efektivitāti

II

Plāno un veic finanšu operācijas

• Piedalās ikgadējā resursu piesaistīšanas plāna izstrādāšanā

• Nodrošina valsts vērtspapīru emisiju saskaņā ar apstiprināto plānu

• Analizē iekšzemes un ārējā finanšu un kapitāla tirgū notiekošos procesus un tos ietekmējošos faktorus

• Analizē valsts iekšējā un ārējā parāda vadības efektivitāti un sniedz priekšlikumus tās uzlabošanai

• Veic tādu finanšu instrumentu novērtēšanu un izdevīguma analīzi, kas nepieciešami, lai samazinātu finanšu tirgus, valūtas apmaiņas kursu un procentu likmju risku

• Saskaņo ikdienas finanšu operāciju un līgumu nosacījumus ar darījumu partneriem

III

Organizē un pārrauga finanšu operāciju veikšanu

• Apstiprina informācijas vadības sistēmā reģistrētos ikdienas finanšu darījumus

• Organizē finanšu resursu vadību saskaņā ar naudas plūsmas plāniem

• Kontrolē valsts budžeta līdzekļu likviditāti un resursu pieejamību

• Analizē valsts vērtspapīru izvietošanas mehānismu efektivitāti un sniedz priekšlikumus tās pilnveidošanai

• Analizē citu valstu pieredzi finanšu vadības nosacījumu piemērošanā, nodrošina to ieviešanu atbilstoši valsts parāda vadības stratēģijai

• Sagatavo un pilnveido aizņēmumu un finanšu resursu izvietošanas līgumus, sadarbojas ar darījumu partneriem kontu apkalpošanas līgumu noslēgšanai un jaunu finanšu vadības produktu ieviešanai

IV

Vada finanšu resursu struktūrvienību

• Plāno, organizē un vada struktūrvienības darbu

• Sagatavo lēmumus par darījumiem finanšu tirgū

• Organizē un kontrolē ikdienas naudas vadību, brīvo finanšu resursu izvietošanu

• Nodrošina nepieciešamo likviditāti valsts budžeta izpildei un valsts parāda vadībai

• Sagatavo lēmumus par līdzekļu piesaistīšanas veidiem, apjomiem, valūtām, aizņēmumu termiņiem un procentu likmēm

• Organizē un vada valsts parāda pārfinansēšanu un budžeta deficīta finansēšanu

11.2. Kreditēšana

Apakšsaimes apraksts

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar aizdevumu izsniegšanu pašvaldībām, valsts speciālajiem budžetiem, valsts un pašvaldību uzņēmumiem, sniedz atzinumus par aizdevumu lietderību, kā arī organizē valsts galvojumu izsniegšanas procesu, nodrošina finanšu ziedojumu un dāvinājumu saņemšanu un aktuālas informācijas pieejamību par valsts budžeta aizdevumu un valsts vārdā sniegto galvojumu finansiālo saistību izpildi un veiktajām darbībām kavēto maksājumu un bezcerīgo aizdevumu atgūšanas procesā

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Sniedz atbalstu aizdevumu un galvojumu izsniegšanā

• Izvērtē projektu finansēšanas shēmas un sniedz priekšlikumus par atbilstošāko finanšu resursu piesaisti

• Izstrādā valsts budžeta aizdevumu līgumu projektus un saskaņo tos ar aizņēmējiem

• Apkopo un analizē informāciju par aizdevumu saistību izpildi

• Nodrošina valsts budžetā paredzēto valsts galvojumu izsniegšanu

• Reģistrē finanšu darījumus vadības sistēmā

• Piedalās informācijas sagatavošanā, kas nepieciešama finansēšanas un naudas plūsmas plānu sastādīšanai

• Piedalās ārvalstu finanšu palīdzības un valsts investīciju programmas finansēto projektu finansēšanas organizēšanā

• Nodrošina atbalsta funkcijas Eiropas Savienības politikas instrumentu maksājumu iestādes darbībai

II

Organizē un pārrauga kreditēšanas procesus

• Nodrošina iestādes kredītportfeļa uzraudzību un vadības principu izstrādi

• Izvērtē projektu finansēšanas shēmas un specifiku

• Gatavo priekšlikumus par nepieciešamajiem grozījumiem normatīvajos aktos, kas reglamentē valsts budžeta aizdevumu izsniegšanas un valsts galvojumu sniegšanas procesu

• Organizē valsts budžetā paredzēto valsts galvojumu izsniegšanas procesu

• Piedalās departamenta darba plānošanā, organizēšanā un vadīšanā

• Veic jaunāko darbinieku darbaudzināšanu

III

Vada kreditēšanas struktūrvienību

• Plāno, organizē un vada struktūrvienības darbu

• Nodrošina Valsts kases kredītportfeļa vadības principu izstrādi valsts parāda vadības stratēģijai

• Organizē Valsts investīciju programmas, ārvalstu finanšu palīdzības un citu finansēto programmu projektu savlaicīgu un saskaņotu finansēšanu

• Atbilstoši struktūrvienības kompetencei piedalās aizņemšanās procesa organizēšanā no starptautiskajām finanšu institūcijām, nodrošinot finansējumu konkrētu projektu īstenošanai

• Nodrošina atbalstošās funkcijas Eiropas Savienības politikas instrumentu maksājumu iestādes darbībai

• Nodrošina kvalitatīvu departamenta komunikācijas procesu ar iekšējiem un ārējiem klientiem

11.3. Riska vadība

Apakšsaimes apraksts

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar projektu finansiālo risku novērtēšanu, kā arī ar to iestāžu un uzņēmumu finansiālā stāvokļa un aizdevumu atmaksas iespēju izvērtēšanu, kuri pretendē uz valsts galvojumiem vai valsts aizdevumiem

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Veic risku novērtēšanu vienkāršākos gadījumos

• Veic iestādes darbības, procesu, procedūru un projektu risku novērtēšanu atbilstoši risku vadības metodoloģijai

• Veic to projektu finansiālo novērtēšanu, kuri pretendē uz finansējuma saņemšanu no valsts galvotiem kredītiem

• Organizē auditu uzņēmumos, kuri saņēmuši valsts vai valsts galvotus aizņēmumus, izvērtē un apkopo auditoru atzinumus

II

Veic risku novērtēšanu sarežģītos gadījumos, kas prasa padziļinātas zināšanas un plašu pieredzi

• Veic I līmenim noteiktos pienākumus sarežģītos gadījumos

• Novērtē informāciju tehnoloģiju un informācijas sistēmu projektu risku

• Var pārraudzīt vai koordinēt citus darbiniekus un aizvietot struktūrvienības vadītāju

• Veic jaunāko darbinieku darbaudzināšanu

III

Vada riska vadības struktūrvienību

• Vada struktūrvienības darbu

• Koordinē risku identificēšanas un novērtēšanas procesus

• Plāno un īsteno risku mazinošos pasākumus

• Izstrādā un aktualizē iestādes risku vadības jomu reglamentējošos dokumentus

• Izstrādā un aktualizē valsts kredītportfeļa un aktīvu portfeļa finanšu risku vadības politiku

• Sagatavo ziņojumus iestādes vadībai par esošajiem un potenciālajiem valsts kredītportfeļa riskiem

• Uzrauga un prognozē finanšu un kapitāla tirgus izmaiņas, sniedz ziņojumus iestādes vadībai

11.4. Valsts budžeta norēķini

Apakšsaimes apraksts

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodrošina valsts budžeta, valsts parāda un aktīvu vadības ietvaros noslēgto finanšu darījumu uzskaiti un norēķinus

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Veic vienkāršus, standartizētus uzdevumus norēķinu jomā

• Ievada iestāžu maksājumu uzdevumus datu bāzē

• Veic maksājumu pārbaudi, salīdzinot tos ar datu bāzē ievadīto informāciju un ikgadējo valsts budžetu

• Sniedz konsultācijas par ekonomisko klasifikācijas kodu lietošanu un citiem jautājumiem

II

Veic sarežģītus un nestandarta uzdevumus norēķinu jomā

• Veic valsts budžeta ieņēmumu uzskaiti un sadali

• Veic finanšu darījumu nosacījumu pārbaudi, uzskaiti un maksājumu sagatavošanu

• Pārbauda aizņēmumu pieteikumus starptautiskām finanšu institūcijām

• Veic valsts budžeta aizdevumu un dāvinājuma līdzekļu izmaksas

• Nodrošina valsts parāda apkalpošanas maksājumu uzskaiti

III

Veic saistību uzskaiti un maksājumu pārbaudi

• Veic pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fonda līdzekļu un iedzīvotāju ienākuma nodokļa uzskaiti un sadali

• Veic valsts budžeta aizdevumu un galvojumu saistību uzskaiti

• Sagatavo un nosūta rēķinus aizņēmējiem

• Gatavo informāciju par aizņēmēju kredītsaistību izpildi

• Veic valsts parāda saistību uzskaiti un saistību izpildi

• Veic nepieciešamās darbības, lai atgūtu nepareizi ieskaitītu/nosūtītu naudu

• Veic Eiropas Savienības politiku instrumentu/ārvalstu finanšu palīdzības maksājumu dokumentu pārbaudi, saistību uzskaiti un atmaksu veikšanu

• Nodrošina informācijas apmaiņu ar bankām un citām kredītiestādēm

IV

Vada norēķinu struktūrvienības darbu

• Vada struktūrvienības darbu

• Kontrolē norēķinu reģistrāciju un grāmatojumus

• Ikdienā pārbauda struktūrvienības pārziņā esošos kontus un kontu atlikumu uzskaiti

• Pārbauda datu salīdzināšanas izziņas vai aktus ar darījumu partneriem, pašvaldībām un valsts budžeta iestādēm

• Organizē un kontrolē valsts galvojumu saistību uzskaiti, uzrauga saistību izpildi

• Organizē pieprasījumu sagatavošanu un iesniegšanu Eiropas Komisijai un saņemto līdzekļu uzskaiti

V

Vada vairāku norēķinu struktūrvienību darbu

• Vada vairāku struktūrvienību darbu

• Organizē un kontrolē norēķinu veikšanu

• Pilnveido norēķinu procedūras

• Organizē un kontrolē ar valsts parādu un aktīvu vadību saistīto finanšu darījumu uzskaiti un norēķinus

• Organizē un kontrolē valsts ieņēmumu un izdevumu plūsmu uzskaiti un grāmatojumu atbilstību

• Sagatavo valsts budžeta finanšu bilances

12. Finanšu analīze un vadība

Saimes apraksts

Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar iestādes un/vai nozares, un/vai starpnozaru finanšu rādītāju analīzi, budžeta sastādīšanu un tā izpildes kontroli, kā arī finanšu funkcijas vadību dažādos līmeņos

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Veic iestādes finanšu ekonomista/finanšu plānotāja funkcijas

• Analizē ekonomiskos un finanšu radītājus dažādos griezumos

• Sastāda finanšu prognozes un pārskatus

• Piedalās iestādes budžeta sastādīšanā

IIA

Veic iestādes finanšu analītiķa funkcijas

• Analizē ekonomiskos un finanšu radītājus dažādos griezumos

• Izstrādā un ievieš ekonomisko un finanšu rādītāju novērtēšanas metodes

• Analizē finanšu līdzekļu izlietojuma atbilstību plānam

• Izvērtē papildu finanšu līdzekļu pieprasījumus

• Piedalās budžeta sastādīšanā un tā izpildes kontrolē

• Var pārraudzīt citu speciālistu darbu

IIB

Veic finanšu analītiķa funkcijas nozares ministrijā

• Veic IIA līmenim noteiktos pienākumus nozares ministrijā, koordinē šo pienākumu izpildi ministrijas padotības iestādēs

• Sagatavo pārskatus par budžeta izpildi

• Izvērtē ministrijas padotības iestāžu sagatavotos budžeta projektus

• Sagatavo priekšlikumus par papildu finanšu līdzekļu piešķiršanu

IIC

Veic finanšu analītiķa funkcijas Finanšu ministrijā/Valsts kasē

• Veic IIB līmenim noteiktos pienākumus valsts budžeta ietvaros, koordinē šo pienākumu izpildi nozaru ministrijās

• Veic politikas ietekmes finanšu analīzi, no finanšu viedokļa izvērtē un saskaņo nozaru ministriju iesniegtos rīcībpolitikas priekšlikumus

• Izvērtē un koriģē nozaru ministriju sagatavotos budžetus

• Izvērtē pašvaldību pieņemtos budžetus un uzrauga to izpildi

• Izstrādā un ievieš ekonomisko un finanšu rādītāju novērtēšanas metodes, kā arī finanšu pārskatus un ar tiem saistīto metodoloģiju

• Sagatavo valsts budžeta un valsts parāda saistību izpildes nodrošināšanai nepieciešamās prognozes un finanšu plānus, kā arī seko to izpildei

IIIA

Vada finanšu analīzes/ plānošanas struktūrvienību vienas iestādes ietvaros

• Pārrauga un vada finanšu plānošanas, prognozēšanas un analīzes procesus iestādē

• Vada budžeta sastādīšanas procesu iestādē

• Kontrolē budžeta izpildi – finanšu līdzekļu sadali un izlietojumu

• Izstrādā un ievieš finanšu kontroles metodes

• Vada struktūrvienības darbu

IIIB

Vada finanšu analīzes/ plānošanas struktūrvienību nozares ministrijā

• Veic IIIA līmenim noteiktos pienākumus nozares ministrijā, koordinē šo pienākumu izpildi ministrijas padotības iestādēs

• Konsultē ministrijas padotības iestādes finanšu analīzes un plānošanas jautājumos

IIIC

Vada finanšu analīzes/ plānošanas struktūrvienību vai procesu Finanšu ministrijā/Valsts kasē

• Veic IIIB līmenim noteiktos pienākumus valsts budžeta ietvaros, koordinē šo pienākumu izpildi nozaru ministrijās

• Vada valsts budžeta un tā izpildes kopsavilkuma sagatavošanas procesu

• Vada pašvaldību budžeta izpildes analīzes procesu

• Organizē un veic valsts un pašvaldību budžeta izpildes analīzi un pārskatu sagatavošanu

• Veic politikas ietekmes finanšu analīzi

• Sniedz metodoloģiskus norādījumus iestādēm grāmatvedības pārskatu sagatavošanas jomā

• Koordinē valsts budžeta un valsts parāda saistību izpildes nodrošināšanai nepieciešamo prognožu un finanšu plānu sagatavošanu, to izpildes uzraudzību un analīzi

• Novērtē finanšu resursu pietiekamību valsts budžeta un valsts saistību izpildes nodrošināšanai

IVA

Vada finanšu analīzes un finanšu plānošanas vai grāmatvedības procesus iestādē

• Izstrādā grāmatvedības un finanšu procedūras un normatīvos aktus, kas ir saistīti ar iestādes (vai ar citu tās pašas nozares iestāžu) finansiālo darbību

• Vada budžeta sagatavošanu un kontrolē tā izpildi

• Izstrādā un ievieš pārskatu sistēmu un nodrošina pārskatu precizitāti

• Nodrošina gada pārskata sagatavošanu

• Konsultē struktūrvienību vadītājus finanšu jautājumos

• Kontrolē naudas plūsmu

• Vada struktūrvienības darbu

IVB

Vada finanšu analīzes un finanšu plānošanas vai grāmatvedības procesus nozares ministrijā

• Veic IVA līmenim noteiktos pienākumus nozares ministrijā, koordinē šo pienākumu izpildi ministrijas padotības iestādēs

• Vada ministrijas un tās padotības iestāžu ceturkšņa un gada pārskatu sagatavošanu

• Vada struktūrvienību, kurā ietilpst vairākas apakšstruktūrvienības

IVC

Vada vairākas finanšu analīzes un plānošanas struktūrvienības/Budžeta departamentu Finanšu ministrijā

• Vada valsts budžeta sastādīšanas procesu kopumā

13. Fiziskais darbs

Saimes apraksts

Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēji strādā fizisku darbu (strādnieku darbu).
I un II līmenī klasificējami amati, kuriem noteiktos pienākumus iespējams veikt bez speciālas izglītības. Augstākajos līmeņos klasificējami amati, kuru veikšanai nepieciešama speciālā profesionālā izglītība

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Uzkopj telpas. Veic vienkāršus standarta darbus. Nepieciešamās zināšanas un iemaņas iespējams apgūt dažu dienu laikā. Darbs pilnībā tiek uzraudzīts

• Uzkopj un uztur kārtībā iestādes pārziņā esošās telpas un teritoriju

• Veic vienkāršus labošanas un remonta darbus

• Veic vienkāršus standarta darbus (piemēram, materiālu sagatavošana apstrādei, darba instrumentu apkope, materiālu iekraušana un izkraušana)

• Darbs neietver sarežģītas tehnikas izmantošanu

II

Veic darbus, kas sastāv no vairākām secīgām operācijām, kuru veikšanai nepieciešama koordinēšana, kā arī izpratne par darba procesu. Darbam nepieciešamas 1–2mēnešu mācības un prakse

• Strādā ar mašīnām un iekārtām, kuru darbināšanai nav nepieciešama speciālā izglītība

• Kontrolē darba ātrumu un rezultāta kvalitāti

• Veic izmaiņas iekārtu operācijās atbilstoši temperatūrai, spiedienam, ātrumam un izejmateriāliem

III

Veic vienkāršus standarta darbus. Darbam nepieciešama speciālā profesionālā izglītība (piemēram, tehnikums, arodvidusskola)

• Strādā ar iekārtām, regulē un apkopj tās

• Strādā saskaņā ar precīzām instrukcijām

• Pārzina un ievēro tehnoloģisko procesu

• Izvēlas atbilstošos materiālus, izejvielas un darbarīkus

IV

Veic sarežģītākus darbus. Papildus profesionālajai izglītībai nepieciešama darba pieredze un/vai papildu mācības

• Strādā ar sarežģītām iekārtām vai produktiem

• Prot noteikt iekārtas vai aprīkojuma bojājumu vietu un cēloni, kā arī novērst to

• Strādā saskaņā ar vispārīgām instrukcijām

V

Veic darbus, kuru veikšanai papildus profesionālajai izglītībai nepieciešama vairāku gadu pieredze. Var vadīt citus strādniekus

• Strādā saskaņā ar vispārīgiem procesu aprakstiem

• Patstāvīgi izvēlas metodes un tehnoloģijas noteiktu galaproduktu izveidei vai rezultāta sasniegšanai

• Var uzraudzīt un vadīt padotos

14. Grāmatvedība

Saimes apraksts

Šīs saimes amatu veicēji nodrošina ar iestādes (vai ar citu nozares iestāžu) darbību saistīto izdevumu un ieņēmumu uzskaiti un iegrāmatošanu

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Gatavo un reģistrē grāmatvedības dokumentus atbilstoši instrukcijām

• Apstrādā maksājumu uzdevumus

• Uztur kārtībā attiecīgo dokumentāciju (reģistrē, noformē, sagatavo)

• Darbu veic atbilstoši standarta procedūrām

II

Iegrāmato darījumus noteiktā jomā, gatavo standarta pārskatus

• Iegrāmato darījumus noteiktā grāmatvedības jomā (piemēram, algas, ienākošie vai izejošie rēķini)

• Regulāri gatavo standarta pārskatus

• Veic maksājumus saskaņā ar noteikto procedūru

III

Gatavo sarežģītākus pārskatus, veic tiem nepieciešamos aprēķinus, piedalās gada/ceturkšņa pārskatu sastādīšanā

• Gatavo pārskatus iestādes vajadzībām un citām institūcijām

• Veic nepieciešamos aprēķinus (piemēram, aprēķina pamatlīdzekļu nolietojumu, darbinieku algas, nodokļus)

• Piedalās gada/ceturkšņa pārskatu sagatavošanā

• Var būt atbildīgs par nelielas struktūrvienības darbu un koordinēt, vadīt padotos

IV

Vada struktūrvienības darbu, ir atbildīgs par pārskatu sastādīšanu, analizē līdzekļu izlietojumu

• Vada struktūrvienības darbu

• Nodrošina vadībai iesniedzamo pārskatu precizitāti un savlaicīgu sagatavošanu

• Atbild par gada un ceturkšņa pārskatu sastādīšanu

• Analizē līdzekļu izlietojumu

• Organizē inventarizācijas un analizē to rezultātus

V

Vada ministrijas struktūrvienības darbu, ir atbildīgs par resora pārskatu sagatavošanu

• Vada struktūrvienības darbu

• Sagatavo ministrijas ceturkšņa un gada pārskatus

• Pārbauda un pieņem ministrijas padotības iestāžu ceturkšņa un gada pārskatus, sagatavo resora ceturkšņa un gada pārskatus

• Nodrošina visu regulāro pārskatu sagatavošanu un iesniegšanu noteiktajās institūcijās

• Atbild par ministrijas grāmatvedības uzskaites kārtošanu atbilstoši regulējošiem normatīviem aktiem

• Organizē inventarizācijas un analizē to rezultātus

15. Iekšējais audits

Saimes apraksts

Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākumos ir iekšējā audita veikšana valsts pārvaldes iestādēs un ieteikumu sagatavošana trūkumu novēršanai un risku mazināšanai

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Palīdz amatpersonai, kas veic iekšējo auditu

• Sagatavo nepieciešamos dokumentus audita veikšanai

• Veic vienkāršus, tehniskus uzdevumus pēc iekšējā audita veicēja norādījumiem

II

Veic iekšējo auditu vairākās iestādes darbības jomās bez dziļākas specializācijas vienā jomā

• Veic iekšējo auditu vairākās iestādes darbības jomās vai vairāku funkciju vai procesu ietvaros

• Apkopo audita rezultātus un izskaidro tos vadībai

III

Vada vairākus iekšējos auditorus

• Veic auditu vairākās iestādes darbības jomās vai vairāku funkciju vai procesu ietvaros, kā arī padziļināti specializējas vienā audita jomā

• Izsaka priekšlikumus procesu un procedūru uzlabošanai struktūrvienībās

• Var apmācīt jaunākos darbiniekus

• Piedalās iekšējā audita darba apjoma plānošanā

• Izstrādā audita procedūras

IV

Vada iekšējā audita struktūrvienību

• Nodrošina iekšējā audita izpildes un darba kvalitātes uzraudzību visos iekšējā audita posmos

• Organizē kompetentas konsultācijas vai palīdzības saņemšanu no ekspertiem vai konsultantiem, ja iekšējā audita struktūrvienības darbiniekiem trūkst zināšanu, iemaņu vai citas pieredzes, kas nepieciešama visa iekšējā audita vai kāda iekšējā audita posma īstenošanai

• Pārbauda iekšējā audita darba rezultātus

• Nodrošina periodisku iekšējā audita struktūrvienības darba novērtējumu

• Sagatavo iekšējā audita struktūrvienības darba plānus

V

Vada lielu iekšējā audita struktūrvienību, kas sastāv no vairākām iekšējā audita struktūrvienībām

• Vada vairākas iekšējā audita struktūrvienības, nosaka uzdevumus un kontrolē to izpildi

• Nodrošina padotības iestāžu iekšējā audita struktūrvienību metodisko vadību

16. Iestāžu drošība

Saimes apraksts

Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēji nodrošina iekšējās drošības pasākumus iestādēs, kā arī nodarbojas ar šādu pasākumu plānošanu un organizēšanu. Minētā funkcija nav saistīta ar iestāžu apsardzi un uzraudzību

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Veic drošības pasākumus iestādē

• Veic personāla datu analīzi no iestādes drošības viedokļa. Ja nepieciešams, veic izmeklēšanu

• Veic pretpasākumus iestādes informācijas noplūdei

• Organizē darbinieku drošu uzturēšanos iestādes telpās un pārvietošanos ārpus tām

• Apmāca iestādes darbiniekus ar drošību saistītajos jautājumos

• Piedalās kā iestādes pārstāvis procesuālajās darbībās, kuras iestādē veic tiesībaizsardzības institūcijas

II

Vada iekšējās drošības struktūrvienību iestādē

• Plāno un vada struktūrvienības darbu, vada iestādes drošības dienestu

• Nodrošina un atbild par darbiniekiem drošu darba vidi, kā arī finanšu līdzekļu un informācijas drošību

• Veic iestādes pastāvošo risku identificēšanas koordinēšanu un informē vadību par iespējamiem apdraudējumiem, par drošības politikas ievērošanu iestādē un izmeklēšanas rezultātiem

• Izstrādā, analizē un organizē iestādes drošības stratēģiju un metodes, ievieš un kontrolē to izpildi, kā arī uzlabo tās

• Sadarbojas ar citu iestāžu drošības dienestiem un tiesībaizsardzības institūcijām, lai nodrošinātu iestādes drošību. Pārstāv iestādi visos ar drošību saistītajos jautājumos

• Sniedz padomus vadībai par drošības pasākumiem, to budžetu, nepieciešamo darbinieku apmācību, paplašinot darbinieku izpratni par kriminogēnajiem riskiem

17. Iestāžu procedūras

Saimes apraksts

Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar iestāžu procedūru un pakalpojumu attīstību un ieviešanu

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Veic vienkāršus uzdevumus iestāžu procedūru un pakalpojumu izstrādē un ieviešanā

• Uztur un atjauno iestādes darbību reglamentējošo dokumentu/procedūru/
instrukciju informatīvo datu bāzi

• Sistematizē apstiprinātos procesu aprakstus un normatīvos dokumentus

II

Veic visu veidu uzdevumus iestāžu procedūru un pakalpojumu izstrādē un ieviešanā

• Veic koordinatora un metodiskā konsultanta funkcijas starp struktūrvienībām procedūru un procesu aprakstu izstrādē un pilnveidošanā

• Piedalās iestādes darbību reglamentējošo dokumentu/procedūru/instrukciju informatīvās datu bāzes uzturēšanā

• Organizē pakalpojumu normatīvo dokumentu izstrādi

• Veic procedūru/procesu analīzi un optimizāciju, kontrolē to atbilstību normatīvajiem aktiem, iestādes nolikumam un citiem saistošiem dokumentiem

III

Vada iestāžu procedūru un pakalpojumu izstrādi un ieviešanu iestādē

• Vada, plāno un kontrolē struktūrvienības darbu

• Veicina un koordinē pakalpojumu un procedūru attīstību/ieviešanu iestādē

• Vada un koordinē procedūru un pakalpojumu dokumentu izstrādi

• Piedalās procedūru un pakalpojumu pētījumos, analīzē, stratēģijas izstrādē un īstenošanā

• Veicina iestādes iekšējo mārketingu attiecībā uz procedūrām/pakalpojumu dokumentāciju

• Koordinē jaunu iestāžu produktu un procedūru izstrādāšanu un dokumentēšanu

18. Informācijas apkopošana un analīze

18.1. Arhīvu pakalpojumi

Apakšsaimes apraksts

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākumos ietilpst dokumentu, datu bāzu un citu informācijas avotu uzkrāšana un sistematizēšana, kā arī sistemātiska informācijas apkopošana un izziņu sniegšana fiziskām un juridiskām personām.
Amati, kuru pamatpienākumos ietilpst tehniskais arhivēšanas darbs saskaņā ar instrukciju, tiek klasificēti 18.3.apakšsaimes (dokumentu pārvaldība) II līmenī

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Veic ar dokumentu arhivēšanu un arhīvu uzturēšanu saistītus pienākumus iestādē (nevada citus darbiniekus)

• Novērtē dokumentus un nosaka, kuri dokumenti ir arhivējami

• Veido dokumentu uzglabāšanas sistēmu

• Apraksta dokumentus

• Strādājot iestādē, sadarbojas ar valsts arhīviem

• Reģistrē arhīva dokumentu izmantošanu

• Sagatavo un izsniedz izziņas iestādes darbiniekiem, pamatojoties uz arhīvā esošo informāciju

• Konsultē iestādes darbiniekus dokumentu arhivēšanas jomā

• Var uzraudzīt lietvežu darbu dokumentu arhivēšanas jomā

II

Veic ar dokumentu arhivēšanu un arhīvu uzturēšanu saistītus pienākumus, vada citus darbiniekus iestādē, kur arhivēšana nav pamatfunkcija, gatavo izziņas fiziskām un juridiskām personām.
Iestādē, kur arhivēšana nav pamatfunkcija, arhīva vadītājs, kas vada vairākus arhivārus, klasificējams šajā līmenī

• Sagatavo un izsniedz izziņas fiziskām un juridiskām personām, pamatojoties uz arhīvā esošo informāciju

• Novērtē dokumentus un nosaka, kuri dokumenti ir arhivējami

• Pilnveido dokumentu uzglabāšanas sistēmu

• Apraksta dokumentus

• Reģistrē arhīva dokumentu izmantošanu

• Konsultē citu iestāžu darbiniekus dokumentu arhivēšanas jomā, var uzraudzīt citu iestāžu arhīvu darbu

III

Vada arhivēšanas struktūrvienību iestādē, kurā arhivēšana ir pamatfunkcija.
Šī līmeņa amatu pakļautībā ir ne tikai arhivāri, bet arī fondu glabātāji

• Plāno, vada un organizē struktūrvienības darbu

• Vada arhivēšanas funkciju noteiktā jomā

• Nosaka struktūrvienības attīstības pamatvirzienus dokumentu aprakstīšanas un saglabāšanas jomā

• Pieņem lēmumus sarežģītos jautājumos par dokumentu saglabāšanu

• Izstrādā tiesību aktu projektus dokumentu saglabāšanas un izmantošanas jomā

18.2. Bibliotēku pakalpojumi

Apakšsaimes apraksts

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākumos ir bibliotekāro, bibliogrāfisko un informatīvo pakalpojumu sniegšana un tam nepieciešamo informācijas resursu veidošana un organizācija

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Veic bibliotekāro, bibliogrāfisko un/vai informatīvo darbu noteiktā jomā vecāka bibliotekāra pārraudzībā

• Specializējas darbam ar noteiktu izdevumu tipu

vai

• Specializējas bibliotekārās, bibliogrāfiskās vai informatīvās funkcijas veikšanā

• Strādā vecāka speciālista pārraudzībā

II

Veic bibliotekāro, bibliogrāfisko un informatīvo darbu visās bibliotēkas darbības jomās, var pārraudzīt jaunāko bibliotekāru darbu

• Komplektē bibliotēkas fondus, lemj par izdevumu iegādi

• Pasūta grāmatas, izmantojot starpbibliotēku abonementu

• Apkalpo lasītājus

• Noskaidro iestādes darbinieku vajadzības, lai izdarītu jaunus pasūtījumus

• Iestādes darbinieku uzdevumā apkopo informāciju par noteiktu tēmu

• Var konsultēt nozares speciālistus atbilstoši kompetencei

• Klasificē un kārto bibliotēkas krājumus

• Informē iestādes darbiniekus par jaunumiem bibliotēkas krājumos

III

Vada bibliotēkas struktūrvienību

• Vada struktūrvienības darbu

• Kontrolē bibliotekāro, bibliogrāfisko un informatīvo funkciju izpildi

• Plāno struktūrvienības darbu un veic pasākumus jaunu informācijas tehnoloģiju ieviešanai un izmantošanai, informācijas pakalpojumu sniegšanai, informācijas resursu organizēšanai

• Vada projektu izstrādi struktūrvienībā un kontrolē to izpildi

• Veic jaunāko speciālistu darbaudzināšanu

IV

Vada vairāku bibliotēkas struktūrvienību darbu

• Vada vairāku bibliotēkas struktūrvienību darbu, kas specializējas noteiktā bibliotekāro, bibliogrāfisko un informatīvo pakalpojumu sniegšanā un nodrošināšanā

• Plāno vairāku struktūrvienību darbu un veic pasākumus jaunu informācijas tehnoloģiju ieviešanai un izmantošanai, informācijas pakalpojumu sniegšanai, informācijas resursu organizēšanai

• Piedalās bibliotēkas kopīgas stratēģijas izstrādē

• Koordinē vairāku struktūrvienību projektu izstrādi un īstenošanu

• Pārstāv bibliotēku profesionālajās biedrībās, kopprojektos un starptautiskās sadarbības projektos attiecīgajā jomā

18.3. Dokumentu pārvaldība

Apakšsaimes apraksts

Šajā apakšsaimē ietilpst ar dokumentu pārvaldības (lietvedības) funkciju saistīti pienākumi: dokumentu aprites un glabāšanas nodrošināšana un dokumentu noformēšana atbilstoši lietvedības standartiem un normatīvajos aktos noteiktajām prasībām. Šajā saimē klasificējami arī amati, kuru veicēji ir atbildīgi par sevišķo lietvedību.
Šajā apakšsaimē nav jāklasificē amati, kuru pienākumi pēc būtības saistīti ar sekretariāta funkciju un pienākumiem (sk. saimi “Sekretariāta pakalpojumi”), kā arī amati, kas specializējas dokumentu arhivēšanā (sk. apakšsaimi “Arhīva pakalpojumi”)

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Veic vienkāršus tehniskus uzdevumus bez iepriekšējas pieredzes

• Veic salīdzinoši vienkāršus ar lietvedību saistītus uzdevumus: dokumentu kopēšanu, iesiešanu, pakošanu/iešūšanu, uzskaiti, glabāšanu, nosūtīšanu un piegādi, datu tehnisku ievadīšanu datu bāzēs

II

Veic procedūrās aprakstītus standarta uzdevumus iestādes lietvedības nodrošināšanai

• Pieņem, klasificē, nosūta, arhivē dokumentus saskaņā ar iestādē pieņemto lietvedības sistēmu un standartiem, kā arī normatīvajos aktos noteiktajām prasībām

• Nodrošina dokumentu atbilstību lietvedības (sevišķās lietvedības) prasībām

• Kontrolē dokumentu, arī klasificēto dokumentu izpildes termiņu

• Var stenografēt

III

Piedalās lietvedības sistēmas izstrādē. Nepieciešama liela pieredze lietvedības jomā un dziļa izpratne par lietvedības pamatprincipiem

• Piedalās iestādes lietvedības sistēmas izstrādē, nodrošina jauninājumu un uzlabojumu ieviešanu

• Veic darbaudzināšanu lietvedības jomā

• Var vadīt zemāka līmeņa darbiniekus

• Var sniegt atbalstu operatīvās darbības veicējiem, apstrādājot ar operatīvo darbu saistītos klasificētos dokumentus un lietas

• Var kārtot NATO un Eiropas Savienības klasificētās informācijas sevišķo lietvedību

IV

Veic vadītāja pienākumus, uzņemoties pilnu atbildību par lietvedības struktūrvienības darbu. Nodrošina lietvedības un arhivēšanas sistēmu attīstību, ieviešanu un uzturēšanu iestādē.
Šis amats ir iestādēs, kurās lietvedība apvieno divas vai vairākas apakšfunkcijas, piemēram, lietvedība, arhīvs un/vai sekretariāts. Nelielas lietvedības funkcijas vadītājs klasificējams 18.3.apakšsaimes III līmenī

• Vada (plāno, kontrolē un organizē) lietvedības vai sevišķās lietvedības struktūrvienības personālu

• Izstrādā un ievieš lietvedības funkcijai atbilstošas procedūras, seko to ieviešanai un nodrošina lietvedības funkcijas attīstību iestādē vai citās saistītās iestādēs

• Konsultē citus vadītājus lietvedības jautājumos

• Var vadīt NATO un Eiropas Savienības klasificētās informācijas apriti un aizsardzību

18.4. Fondu glabāšana

Apakšsaimes apraksts

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar krājumu tehnisko uzglabāšanu un uzturēšanu arhīvos, bibliotēkās, muzejos un līdzīgās iestādēs

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Veic vienkāršus tehniskus uzdevumus saskaņā ar vecāka speciālista norādījumiem

• Pēc fondu glabātāja norādījumiem veic tehniskus uzdevumus – krājumu novietošanu, pārvietošanu, tehnisku sakārtošanu

II

Atbild par materiālu uzglabāšanu noteiktā krātuves telpā

• Nodrošina dokumentu un citu materiālu glabāšanu un preventīvo aizsardzību

• Izvieto dokumentus un citus materiālus glabātavā saskaņā ar normatīvajos aktos noteiktajām prasībām

• Nodrošina dokumentu un citu materiālu izmantošanu atbilstoši noteiktajai kārtībai

• Veic lietu esības un fiziskā stāvokļa pārbaudes

• Sagatavo atzinumus par dokumentu vai citu materiālu konservāciju, restaurāciju vai mikrofilmēšanu/skenēšanu

• Piedalās nodrošinājuma un izmantošanas fonda veidošanā

III

Atbild par materiālu uzglabāšanu krātuvē

• Nodrošina krātuves materiālu pieejamību saskaņā ar noteikto kārtību un normatīvajos aktos noteiktajām prasībām

• Veido zinātnisko uzziņu sistēmu par krātuvē esošajiem materiāliem un nodrošina tās pieejamību

• Vada un organizē fondu glabātāju darbu

• Plāno un organizē nodrošinājuma un izmantošanas fonda veidošanu

• Kontrolē aprakstīto dokumentu vai citu materiālu autentiskumu un pieejamību

• Sadarbībā ar citām iestādēm un plašsaziņas līdzekļiem popularizē krātuves materiālus

18.5. Muzeju pakalpojumi

Apakšsaimes apraksts

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākumos ietilpst muzeju krājumu papildināšana, dokumentēšana, izpēte, ekspozīciju/izstāžu veidošana, ekskursiju, lekciju, muzejpedagoģisko programmu un citu muzejiskās komunikācijas formu īstenošana

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Veic vienu vai vairākas muzeja funkcijas vecāka speciālista pārraudzībā

• Meklē, reģistrē un apkopo informāciju par muzeja krājumu priekšmetiem

• Pēc iepriekš sagatavota materiāla vada ekskursijas izstādēs un ekspozīcijās, vada muzejpedagoģiskās programmas

• Strādā vecāka speciālista pārraudzībā

II

Patstāvīgi veic vienu vai vairākas muzeja funkcijas

• Analizē un sistematizē informāciju, apraksta muzeja krājuma priekšmetus

• Piedalās projektu īstenošanā

• Izstrādā scenārijus un citus materiālus muzeja izglītojošam darbam

• Apkalpo un sniedz konsultācijas muzeja apmeklētājiem

• Vada ekskursijas izstādēs un ekspozīcijās, vada muzejpedagoģiskās programmas

III

Veic eksperta funkcijas, ir ilgstoša pieredze vienā vai vairākās muzeja darba jomās (funkcijās). Pārrauga, bet nevada citus darbiniekus

• Komplektē muzeja krājumu, lemj par muzeja priekšmetu atlasi

• Veic sarežģītas informācijas analīzi

• Veic zinātnisko darbu, gatavo ekspozīciju/izstāžu koncepcijas un plānus

• Vada ekskursijas izstādēs un ekspozīcijās, vada muzejpedagoģiskās programmas īpašām mērķauditorijām

• Izstrādā un īsteno projektus

• Koordinē un organizē muzeju komunikācijas darbu

• Atbilstoši kompetencei konsultē nozares speciālistus

• Veic jaunāko speciālistu darbaudzināšanu

IV

Vada muzeja struktūrvienību un veic eksperta funkcijas

• Piedalās muzeja krājuma, pētniecības, komunikācijas politikas un darbības stratēģijas izstrādē

• Veic zinātnisko darbu un piedalās krājuma papildināšanas darbā

• Izstrādā priekšlikumus struktūrvienības darbam

• Plāno un vada struktūrvienības (sektora, nodaļas, filiāles) darbu

• Vada struktūrvienības darbu projektu izstrādē un kontrolē to izpildi

• Sagatavo pārskatus par struktūrvienības darbu

• Veic speciālistu profesionālo apmācību

• Atbilstoši kompetencei konsultē citus speciālistus

V

Vada muzeju un veic nozares eksperta funkcijas

• Izstrādā muzeja krājuma, pētniecības, komunikācijas politikas un darbības stratēģiju

• Plāno, vada un atbild par muzeja vienu vai vairākām darba jomām

• Koordinē muzeja darbību

• Gatavo pārskatus par muzeja darbību

18.6. Statistika

Apakšsaimes apraksts

Šajā apakšsaimē ietilpst ar informācijas apkopošanu un analīzi saistīti amati, kuru veicēji nodarbojas ar zinātniski pamatotu un pasaules praksē atzītu statistiskās novērošanas un vispārināšanas metožu pilnveidošanu un lietošanas koordinēšanu, informācijas vākšanu, ievadīšanu datu bāzēs un analīzi, publikāciju un pārskatu sastādīšanu

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Palīdz amatpersonām, kas nodarbojas ar informācijas apkopošanu, sniedzot tehnisku un informatīvu atbalstu. Strādā citu pārraudzībā

• Iegūst un apkopo pirmatnējo statistisko informāciju

• Ievada informāciju datu bāzēs

• Vāc, komplektē un nosūta statistiskos pārskatus

• Sniedz atbalstu apsekojumu un pētījumu organizēšanā un administrēšanā

• Konsultē datu sniedzējus metodoloģiskajos jautājumos

II

Apkopo un analizē informāciju konkrētā nozarē vai apakšnozarē. Patstāvīgi veic doto uzdevumu

• Apkopo un analizē informāciju konkrētā nozarē vai apakšnozarē

• Aktualizē statistiskos pārskatus un piemēro tos datu lietotāju vajadzībām

• Veido statistiskās publikācijas noteiktā nozarē vai apakšnozarē

• Pārstāv organizāciju un sniedz konsultācijas izlases apsekojumu metodoloģijas un iegūto rezultātu novērtēšanas jautājumos

• Māca citus darbiniekus analīzes metožu lietošanā

III

Veic eksperta funkcijas, ir ilgstoša pieredze noteiktā jomā. Pārrauga, bet nevada citus darbiniekus

• Izstrādā pētījumu metodoloģiju, seko jaunākajām tendencēm un teorētiskajām nostādnēm līdzīgu pētījumu veikšanā

• Veic sarežģītu informācijas analīzi konkrētā nozarē vai apakšnozarē

• Veic jaunāko speciālistu darbaudzināšanu

• Pieņem lēmumus par pārskatu publicēšanu

IV

Vada struktūrvienību un veic eksperta funkcijas

• Vada struktūrvienību

• Kontrolē informācijas apkopošanu un analīzi vienā nozarē vai apakšnozarē

• Analizē attiecīgās nozares datus plašākā tautsaimniecības kontekstā

• Izstrādā pētījumu metodoloģiju, seko jaunākajām tendencēm un teorētiskajām nostādnēm līdzīgu pētījumu veikšanā

• Veic sarežģītu informācijas analīzi konkrētā nozarē vai apakšnozarē

• Veic jaunāko speciālistu darbaudzināšanu

V

Vada vairāku struktūrvienību darbu

• Vada vairāku struktūrvienību darbu, kas specializējas informācijas apkopošanā un analīzē noteiktā nozarē vai apakšnozarē

• Kontrolē informācijas apkopošanu un analīzi vairākās nozarēs vai apakšnozarēs

• Piedalās iestādes stratēģijas izstrādē

19. Informācijas tehnoloģijas

19.1. Datorgrafika un WEB dizains

Apakšsaimes apraksts

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar iestāžu mājas lapu veidošanu internetā un to uzturēšanu

Līmeņi

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Veic vienkāršus iestādes mājas lapas uzturēšanas darbus

• Nodrošina mājas lapas funkcionēšanu un/vai strādā ar attēla rediģēšanu un izstrādā vienkāršas programmas

• Veic nepieciešamās izmaiņas mājas lapas saturā saskaņā ar pasūtītāja prasībām

• Izvieto tekstu, attēlus, virsrakstus, izkadrē un veic citas līdzīgas darbības

II

Veic iestādes mājas lapas izveidošanas un attīstības darbus

• Attīsta mājas lapas dizainu, lietojot speciālas programmatūras (piemēram, MS FrontPage, Dreamweaver, Fireworks)

• Attīsta iestādes WEB vidi un atbild par tehniskiem risinājumiem

• Veic mājas lapas izstrādāšanai nepieciešamo programmēšanu

• Programmē vai attīsta satura vadības sistēmas

• Strādā ar dizaina un attēlu apstrādes programmām (piemēram, Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, CorelDraw, Freehand)

19.2. Datu atbalsts

Apakšsaimes apraksts

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar datu bāzu administrēšanu

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Veic vienkāršus uzdevumus ar datiem un datu bāzēm

• Strādā ar datu bāzi, veic meklējumus datu bāzē saskaņā ar pieprasījumiem

• Ievada datus datu bāzē, paplašina/attīsta datu bāzi vai programmu, veicot vienkāršus programmēšanas uzdevumus

• Uztur un attīsta datu bāzi saskaņā ar noteiktiem attīstības virzieniem

II

Vada datu administrēšanas funkciju iestādē

• Vada datu administrēšanas un apstrādes funkciju iestādē, nosaka darba uzdevumus un kontrolē to izpildi

• Nodrošina ar datu lietošanas un uzglabāšanas drošību saistīto pasākumu ieviešanu un ievērošanu

• Plāno datu bāzes attīstību, paplašina datu bāzes izmantošanas iespējas atbilstoši lietotāju vajadzībām

• Analizē lietotāju vajadzības informācijas saņemšanā un izstrādā datu apstrādes standartus

19.3. IT un IS vadība

Apakšsaimes apraksts

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodrošina IT un IS struktūrvienību, projektu vai darba grupu vadību

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Vada nelielus IT projektus vai darba grupas

• Veido projekta plānu un budžetu, izdara tajos nepieciešamās izmaiņas

• Kontrolē projektu izpildi atbilstoši termiņiem, budžetam un kvalitātes prasībām

• Uztur attiecības ar personām/grupām ārpus projekta, lai nodrošinātu projekta mērķu īstenošanu

• Identificē un paredz riskus vai izmaiņas projekta gaitā, izdarot nepieciešamās korekcijas

• Strādā noteikta budžeta ietvaros

IIA

Vada apjomīgus IT projektus vai lielas darba grupas

• Vada lielus un sarežģītus projektus, kas bieži sastāv no vairākiem apakšprojektiem

• Kontrolē projektu izpildi atbilstoši termiņiem, budžetam un kvalitātes prasībām

• Vada projekta komandas vai darba grupas, sadala darbus un kontrolē to izpildi

• Uztur attiecības ar personām/grupām ārpus projekta, lai nodrošinātu projekta mērķu īstenošanu

• Identificē un paredz riskus vai izmaiņas projekta gaitā, izdarot nepieciešamās korekcijas

IIB

Vada nelielu IT struktūrvienību

• Vada nelielu IT struktūrvienību (ne vairāk par 25 darbiniekiem), nosaka uzdevumus un kontrolē to izpildi

• Koordinē apjomīgus projektus IT jomā, identificē un paredz riskus, veic nepieciešamās izmaiņas projektu gaitā

• Uztur attiecības ar citām struktūrvienībām, vadību un ārējiem piegādātājiem, lai nodrošinātu sekmīgu IT struktūrvienības darbu un lietotāju vajadzību īstenošanu

III

Vada iestādes IT struktūrvienības darbu

• Izstrādā un ievieš IT stratēģiju attiecīgajā iestādē

• Koordinē projektus, kas prasa lielus resursus un aptver vairākas iestādes struktūrvienības

• Kontrolē projektu un uzdevumu izpildi, kā arī to atbilstību kvalitātes prasībām

• Veido un uztur attiecības ar sadarbības partneriem

• Vada IT personālu, sadala uzdevumus, kontrolē to izpildi

• Sastāda IT struktūrvienības budžetu un seko tā izpildei

19.4. Programmatūras attīstība

Apakšsaimes apraksts

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar programmatūras (lietojumu) izstrādi un attīstību

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Veic vienkāršus programmēšanas uzdevumus

• Raksta un labo programmas vienā vai vairākās programmēšanas valodās atbilstoši standartiem un specifikācijai

• Palīdz testēt programmatūras

• Palīdz izveidot programmatūru instalēšanas dokumentāciju

• Strādā pieredzējuša programmētāja vadībā

II

Veic sarežģītus programmēšanas uzdevumus

• Raksta, labo un kodē sarežģītas programmas

• Testē programmas

• Izveido programmu tehniskās specifikācijas

• Sadarbojas ar projektētājiem, dizaineriem un citiem speciālistiem

• Palīdz diagnosticēt un atrisināt programmas problēmas izstrādes gaitā

• Piedalās sarežģītos tehniskos projektos

• Strādā ar definētām procedūrām, veiktā darba kontrole notiek pa posmiem

• Var noteikt darba uzdevumus jaunākajam personālam un pārbaudīt viņu darbu

III

Veic sistēmu analīzi un izstrādā programmēšanas uzdevumus atsevišķu procesu līmenī

• Veic informāciju sistēmu analīzi atbilstoši projekta mērķiem; analizē datorsistēmu lietotāju vai pasūtītāju vajadzības, piedalās projekta specifikāciju sagatavošanā

• Plāno un izstrādā programmēšanas uzdevumus atbilstoši konkrētam projektam

• Novērtē nepieciešamo laiku un cilvēku resursus projekta īstenošanai

• Veic programmatūras projektēšanas un programmēšanas darbus

IV

Veic sistēmu analīzi un izstrādā programmēšanas uzdevumus visas iestādes darbības procesu mērogā. Koordinē un uzrauga citu sistēmanalītiķu darbu

• Veic iestādes darbības procesu sistēmanalīzi

• Kopā ar pasūtītāju sagatavo sistēmu prasību specifikāciju

• Konsultē iestādes vadību par IT stratēģijas izveidi un ieviešanu

• Vada IT projektus, koordinē un uzrauga citu sistēmanalītiķu darbu

19.5. Sistēmu administrēšana un uzturēšana

Apakšsaimes apraksts

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar informācijas sistēmu un programmatūras (lietojumu) administrēšanu un uzturēšanu

Līmeņi

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Veic vienkāršus uzdevumus, kas saistīti ar datortehniku un sistēmām

• Instalē datortehniku un programmatūru saskaņā ar instrukcijām

• Veic vienkāršu sistēmu testēšanu

• Diagnosticē un novērš vienkāršas problēmas sistēmā

• Palīdz un konsultē lietotājus vienkāršos jautājumos par komunikāciju sistēmām un datorprogrammu lietošanu

• Var veikt atsevišķus sistēmu administratora pienākumus

II

Nodrošina datorsistēmu/lietojumu uzturēšanu

• Patstāvīgi instalē un uztur datorsistēmas, operacionālās sistēmas un lietojumu (programmatūras) paketes ar mazu un vidēju lietotāju skaitu (līdz 50 lietotājiem)

• Veic sistēmu diagnostikas testus; diagnosticē un risina sarežģītas problēmas sistēmā

• Integrē dažādas sistēmas un risina ar savietojamību saistītās problēmas

• Atbild par datu drošību un pieejamību pārraudzībā nodotajos serveros

• Plāno un koordinē sistēmu funkcionēšanu, analizē nepieciešamos uzlabojumus, novērtē iespējamos risinājumus un iesniedz ieteikumus vadībai

• Var atbildēt par īstermiņa projektiem, kas saistīti ar sistēmu instalēšanu, uzlabošanu vai uzturēšanu

III

Veic lielu datorsistēmu, operētājsistēmu un lietojumu administrēšanu, uzturēšanu un attīstīšanu; risina sarežģītas problēmas

• Patstāvīgi instalē un uztur datorsistēmas, operētājsistēmas un lietojumu (programmatūras) paketes ar lielu (vairāk nekā 50) lietotāju skaitu

• Vada sistēmu diagnostikas testus

• Risina sarežģītas (nestandarta) datoru problēmas, analizē to cēloņus un iesaka atbilstošus uzlabojumus

• Konsultē lietotājus, iesaka IT risinājumus iestādes pamatdarbības procesu pilnveidošanai

• Plāno sistēmu attīstību. Sniedz konsultācijas un praktisku palīdzību liela apjoma sistēmu attīstības projektu plānošanā un ieviešanā

• Var piedalīties sarunās ar piegādātājiem un sekot piegādes līgumu izpildei

• Var vadīt mazas darba grupas

IV

Vada un kontrolē sarežģītu datorsistēmu, operētājsistēmas un lietojumu (programmatūras) pakešu ar lielu lietotāju skaitu administrēšanu

• Vada un kontrolē sarežģītu datorsistēmu, operētājsistēmas un lietojumu (programmatūras) pakešu ar lielu lietotāju skaitu administrēšanu, iekļaujot regulārus sistēmu testus

• Organizē, vada un kontrolē citu speciālistu darbu

• Piedāvā risinājumus tehnikas/programmatūras savienojamības problēmām un vada to ieviešanu

• Organizē un vada liela apjoma projektus, kas saistīti ar sistēmu attīstību un optimizāciju

• Piedalās sarunās ar piegādātājiem, kontrolē piegādes līgumu izpildi

20. Inženiertehniskie darbi

Saimes apraksts

Amatu saime, kurā ietilpst ar inženiertehniskajiem darbiem saistīti pienākumi: inženiertehnisko problēmu risināšana, atbilstošas informācijas un datu vākšana, tehniskā izpēte un analīze, projektēšana un darbu plānošana, tehniskā uzraudzība un kontrole

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Citu speciālistu pārraudzībā bez iepriekšējas pieredzes veic noteiktus uzdevumus saskaņā ar projektu

• Veic noteiktus pienākumus saskaņā ar projektu (uzdevumu), izmantojot inženiertehniskās metodes

• Apkopo, analizē un sagatavo projektam (uzdevuma izpildei) nepieciešamo informāciju

II

Patstāvīgi veic standarta uzdevumus specifiskā jomā

• Risina standarta inženiertehniskās problēmas atbilstoši uzdevumam

• Izstrādā inženiertehnisko dokumentāciju, apstrādā datus, uztur un kārto datu bāzes

• Konsultē klientus attiecīgajā darbības jomā

III

Vada tipveida projektus. Nepieciešama augstākā tehniskā izglītība, darba pieredze un atbilstošs sertifikāts

• Vada inženiertehniskos darbus un nodrošina to kvalitatīvu izpildi noteiktajā laikā

• Var koordinēt jaunāko inženieru vai tehniķu darbu

IV

Vada sarežģītus nestandarta projektus, eksperts (ar ilgstošu pieredzi) noteiktās inženiertehnisko darbu jomās

• Risina nestandarta inženiertehniskās problēmas

• Novērtē, izvēlas un ievieš piemērotas inženiertehniskās metodes

• Var vadīt struktūrvienības vai darba grupas darbu projekta (inženiertehniskā uzdevuma) ietvaros

• Vada un uzņemas tehnisko atbildību par sarežģītiem un/vai lieliem projektiem

V

Vada struktūrvienību un pilnībā atbild par pārraugāmo jomu. Nepieciešamas pamatīgas profesionālās zināšanas un padziļināta izpratne par pārraugāmo jomu

• Plāno, organizē, kontrolē struktūrvienības darbu

• Analizē jaunu projektu ieviešanas un attīstīšanas iespējas

• Ierosina un pamato jaunu tehnoloģiju ieviešanas nepieciešamību

• Var veidot struktūrvienības budžetu un kontrolēt tā izpildi

21. Juridiskā analīze, izpildes kontrole un pakalpojumi

Saimes apraksts

Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēji nodrošina tiesību aktu un politikas plānošanas dokumentu juridisko analīzi, Saeimas, Valsts prezidenta, Ministru kabineta, Ministru prezidenta vai Valsts sekretāru sanāksmē doto uzdevumu izpildes kontroli, kā arī juridisko pakalpojumu sniegšanu

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Sniedz tehnisku atbalstu juridiskās struktūrvienības speciālistiem

• Kārto juridisko dokumentāciju

• Sagatavo nepieciešamo informāciju un dokumentus juristiem

• Veic citus atbalsta darbus, kas saistīti ar juridiskajiem jautājumiem

• Pilda vecāko speciālistu uzdevumus

II

Risina juridiskus jautājumus atsevišķā iestādes darbības jomā

• Sniedz juridiskos pakalpojumus atsevišķās iestādes darbības jomās

• Izvērtē iestādes vai citu iestāžu speciālistu sagatavoto dokumentu kvalitāti no juridiskā viedokļa un to atbilstību tiesību aktos noteiktajiem uzdevumiem un amatpersonu lēmumiem

• Izskata, sagatavo un vizē vienkāršus vai viena veida juridiskos dokumentus

• Var pārstāvēt iestādi tiesā

• Var koordinēt un kontrolēt likumos un Saeimas lēmumos Ministru kabinetam doto uzdevumu izpildi, Ministru kabineta un Ministru prezidenta doto uzdevumu izpildi, kā arī Valsts sekretāru sanāksmē doto uzdevumu izpildi

III

Risina juridiskus jautājumus visas iestādes līmenī

• Izskata sarežģītus vai dažādu veidu dokumentus un sagatavo atzinumus

• Sagatavo sarežģītus juridiskos dokumentus

• Izvērtē iestādes vai citu iestāžu speciālistu sagatavoto dokumentu kvalitāti no juridiskā viedokļa un to atbilstību tiesību aktos noteiktajiem uzdevumiem un amatpersonu lēmumiem

• Konsultē iestādes vai citu iestāžu ierēdņus, darbiniekus vai politiskās amatpersonas juridiskajos un kontroles jautājumos

• Saskaņā ar pilnvarām var pārstāvēt iestādi tiesā

• Var aizvietot struktūrvienības vadītāju un vadīt jaunāko juristu darbu

• Veic jaunāko speciālistu darbaudzināšanu

IV

Veic tiesību aktu un politikas plānošanas dokumentu juridisko analīzi

• Veic tiesību aktu un politikas plānošanas dokumentu juridisko analīzi vienā vai vairākās tiesību vai politikas jomās

• Juridiski noformē tiesību aktu vai politikas plānošanas dokumentu projektus

• Sniedz atzinumus par citu iestāžu izstrādātajiem tiesību aktiem vai plānošanas dokumentiem

• Gatavo atbildes uz citu iestāžu un iedzīvotāju vēstulēm, sūdzībām un iesniegumiem

• Piedalās citu iestāžu darbības koordinēšanā un konsultēšanā tiesiskajos un juridiskajos jautājumos

• Pārstāv tiesā iestādi vai valsti

V

Vada struktūrvienību

• Vada juridiskās struktūrvienības darbu, nosaka uzdevumus un kontrolē to izpildi

• Izstrādā juridisko un kontroles jautājumu risināšanas politiku un procedūras

• Izstrādā tiesvedības stratēģiju un koordinē priekšlikumu sagatavošanu

• Vada un izvērtē ar valsts interešu pārstāvību tiesvedības procesos saistītos jautājumus

• Organizē pārrunas starp lietā iesaistītajām pusēm

• Var risināt strīdus gadījumus, pārstāvēt tiesā iestādi vai valsti

• Konsultē iestādes vadību un politiskās amatpersonas juridiskajos jautājumos

• Var koordinēt un kontrolēt citu iestāžu darbību, kas saistīta ar likumos, Saeimas lēmumos un Valsts prezidenta rīkojumos Ministru kabinetam doto uzdevumu izpildi, Ministru kabineta un Ministru prezidenta doto uzdevumu izpildi, kā arī Valsts sekretāru sanāksmē doto uzdevumu izpildi

• Var organizēt citu iestāžu juridisko un kontroles dienestu amatpersonu metodisko sagatavošanu

VI

Vada lielu juridisko funkciju, kas sastāv no vairākām struktūrvienībām

• Vada/pārrauga vairāku struktūrvienību darbu

• Organizē juridisko darbu valsts pārvaldē

• Sekmē tiesiskuma principu ievērošanu un attīstību valsts pārvaldes tiesību sistēmā

• Veicina tiesību aktu sistēmas attīstību un sekmē tiesību aktu jaunradi

• Uzrauga ar valsts interešu pārstāvību tiesvedības procesos saistītos jautājumus

• Vada tiesvedības stratēģijas izstrādāšanu un priekšlikumu sagatavošanu

• Vada pārrunas starp lietā iesaistītajām pusēm

• Uzrauga valsts interešu pārstāvību vispārējās jurisdikcijas tiesu un šķīrējtiesu procesos

22. Jūras un gaisa transports

22.1. Transportlīdzekļu vadīšana

Apakšsaimes apraksts

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji vada gaisa kuģus vai peldlīdzekļus. Šādi amati ir iestādēs, kas nodarbojas ar robežapsardzību, teritoriālās jūras un ekskluzīvās ekonomiskās zonas uzraudzību, patrulēšanu un novērošanu, kravu un pasažieru pārvadāšanu, meklēšanas un glābšanas darbiem, ugunsgrēku dzēšanu, medicīnisko evakuāciju, īpašo uzdevumu vienību darbības nodrošināšanu

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Vada gaisa kuģi/peldlīdzekli un apkalpes darbu vienkāršos meteoroloģiskos apstākļos gaišajā diennakts laikā (darbam ir nepieciešama speciālā izglītība vai licence)

• Veic robežapsardzību, teritoriālās jūras un ekskluzīvās ekonomiskās zonas uzraudzību

• Veic patrulēšanu un novērošanu

• Pārvadā kravas un pasažierus

• Veic medicīnisko evakuāciju

II

Vada gaisa kuģi/peldlīdzekli un apkalpes darbu jebkuros meteoroloģiskos apstākļos jebkurā diennakts laikā (darbam ir nepieciešama speciālā izglītība, apmācība vai licence)

Veic I līmenim noteiktos pienākumus, kā arī

• veic meklēšanas un glābšanas darbus

• veic ugunsgrēku dzēšanu

• veic īpašo uzdevumu vienību darbības nodrošināšanu

III

Vada personālu, izstrādā darba plānus

Veic II līmenim noteiktos pienākumus, kā arī

• vada pakļautībā esošā personāla apmācību

• izstrādā darba (lidojumu/pārgājienu) plānu un kontrolē uzdevumu izpildi

• var aizvietot vidējā komandējošā sastāva augstākās amatpersonas

• veic ar gaisa kuģu/peldlīdzekļu vadīšanu saistīto normatīvo aktu izstrādi

IV

Palīdz struktūrvienības vadītājam organizēt un vadīt struktūrvienības darbu

Veic III līmenim noteiktos pienākumus, kā arī

• koordinē un kontrolē noteiktu struktūrvienības darbības jomu

• organizē un kontrolē pakļautībā esošā personāla apmācību

• organizē lidojumu/pārgājienu plānu izstrādi un izpildi

• organizē lidojumu/kuģošanas drošības nodrošināšanu

• var aizvietot struktūrvienības vadītāju

V

Vada struktūrvienības darbu, plāno tās attīstību, kontrolē darba plānu izstrādi un izpildi, kontrolē drošības nodrošināšanu

Veic IV līmenim noteiktos pienākumus, kā arī

• organizē, vada un kontrolē struktūrvienības darbu

• izstrādā struktūrvienības attīstības plānus

• kontrolē lidojumu/pārgājienu un finanšu plānu izstrādi un izpildi

• kontrolē lidojumu/kuģošanas drošības nodrošināšanu

• organizē un kontrolē ar gaisa kuģu/peldlīdzekļu ekspluatāciju saistīto normatīvo aktu izstrādi

22.2. Transportlīdzekļu tehniskā apkope

Apakšsaimes apraksts

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākumos ir gaisa kuģu/peldlīdzekļu tehniskā apkope

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Veic ar gaisa kuģu/peldlīdzekļu tehnisko apkopi saistītus vienkāršus uzdevumus (darbam ir nepieciešama atbilstoša izglītība un/vai attiecīgas kategorijas licence), strādā vecāka speciālista vadībā/pārraudzībā

• Veic vienkāršu gaisa kuģu/peldlīdzekļu tehnisko apkopi vecāka speciālista vadībā/pārraudzībā

• Pārbauda elektromehānisko ierīču gatavību darbībai, tehnisko nodrošinājumu, ugunsdrošību

• Veic vienkāršu remontu

• Noformē dokumentus

II

Veic ar gaisa kuģu/peldlīdzekļu tehnisko apkopi saistītus sarežģītus uzdevumus (darbam ir nepieciešama atbilstoša izglītība un/vai attiecīgas kategorijas licence), piedalās lidojumos/pārgājienos apkalpes sastāvā

• Veic gaisa kuģu/peldlīdzekļu, to sistēmu un aprīkojuma tehnisko apkopi

• Pārbauda gaisa kuģu/peldlīdzekļu iekārtu darba kārtību

• Veic remontu

• Kontrolē jaunāku speciālistu darbu izpildi un to kvalitāti

• Veic speciālā aviācijas aprīkojuma operatora pienākumus

• Piedalās ar gaisa kuģu/peldlīdzekļu tehnisko apkopi saistīto iekšējo normatīvo aktu izstrādē

III

Organizē tehniskās apkopes darbus, vada personālu

• Veic tehniskās apkopes plānu izstrādi

• Veic darba tehnisko uzdevumu izstrādi

• Plāno un īsteno lidojumu/pārgājienu plānu izpildes tehnisko nodrošinājumu

• Veic gaisa kuģu/peldlīdzekļu un to agregātu resursu uzskaiti

• Organizē nepieciešamo rezerves daļu pasūtīšanu

• Organizē un kontrolē dokumentu noformēšanu

• Var aizvietot vidējā komandējošā sastāva augstākās amatpersonas

• Veic ar gaisa kuģu/peldlīdzekļu tehnisko apkopi saistīto iekšējo normatīvo aktu izstrādi

23. Klientu apkalpošana

Saimes apraksts

Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēji nodrošina klientu apkalpošanu tieši vai pa tālruni, koordinē vai vada klientu apkalpošanas speciālistu darbu, izstrādā klientu apkalpošanas standartus

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Veic vienkāršākos klientu apkalpošanas pienākumus. Darbu regulē standartā noteiktās procedūras. Sarežģītās situācijās konsultējas ar vecākiem kolēģiem

• Apkalpo klientu saskaņā ar noteiktajiem standartiem

• Atbild uz klientu zvaniem vai pieprasījumiem

II

Sniedz pakalpojumus, kam nepieciešama salīdzinoši ilgstošāka pieredze dažādās jomās. Darbu regulē vispārīgas instrukcijas

• Apkalpo klientu saskaņā ar noteiktajiem standartiem

• Izskaidro pakalpojumu atšķirības, piedāvā alternatīvas un palīdz klientiem pieņemt lēmumus

• Izskata klientu sūdzības un atbilstoši iespējām rod risinājumus (sniedz palīdzību)

• Atbilstoši kompetencei konsultē fiziskas un juridiskas personas

III

Sniedz pakalpojumus un koordinē citu attiecīgās jomas speciālistu darbu. Var piedalīties klientu apkalpošanas standartu izstrādē

• Pārrauga klientu apkalpošanas procesu

• Risina problēmas (arī nestandarta situācijās)

• Koordinē jaunāko klientu apkalpošanas speciālistu darbu

• Izsaka priekšlikumus darba organizācijas uzlabošanai un klientu apkalpošanas kvalitātes paaugstināšanai

• Atbilstoši kompetencei konsultē fiziskas un juridiskas personas

IV

Vada klientu apkalpošanas struktūrvienību. Izsaka priekšlikumus darba organizācijas uzlabošanai

• Nosaka uzdevumus un izpildes termiņus, kā arī kontrolē to ievērošanu

• Sastāda budžetu un kontrolē tā izpildi

• Nodrošina noteikto apkalpošanas standartu ievērošanu

V

Vada vairākas klientu apkalpošanas struktūrvienības

• Vada vairākas klientu apkalpošanas struktūrvienības

• Izstrādā klientu apkalpošanas stratēģiju

• Sastāda budžetu un kontrolē tā izpildi

24. Komunikācija un sabiedriskās attiecības

Saimes apraksts

Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēji nodrošina iestādes sabiedriskās attiecības un komunikāciju

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Veic atsevišķus ar sabiedriskajām attiecībām saistītus uzdevumus (parasti tehniska rakstura)

• Veic konkrētus uzdevumus ar komunikāciju/sabiedriskajām attiecībām saistītajā jomā

• Sagatavo projektus un nosūta plašsaziņas līdzekļiem paredzētus informatīvos materiālus un paziņojumus

• Apkopo informāciju no plašsaziņas līdzekļiem jautājumos, kas saistīti ar iestādes darbības jomu, iestādi un tās amatpersonām

• Organizē plašsaziņas līdzekļiem pārstāvju akreditāciju, preses konferences un citus līdzīgus pasākumus

• Sagatavo un ievieto informāciju iestādes mājas lapā internetā vai iekšējā informācijas kanālā

II

Veic sabiedrisko attiecību speciālista darbu

• Nodrošina sabiedrības informēšanu par iestādes darbību

• Sagatavo un nosūta plašsaziņas līdzekļiem paredzētus informatīvos materiālus un paziņojumus

• Atbild uz konkrētiem plašsaziņas līdzekļu pārstāvju, nevalstisko organizāciju vai iedzīvotāju jautājumiem (mutiskiem un rakstiskiem), kas saistīti ar iestādes darbību

• Piedalās ar iestādes darba atspoguļošanu saistītu pasākumu organizēšanā

• Organizē informācijas sagatavošanu un izplatīšanu iestādē (piemēram, iekšējā avīze, intranets)

• Nodrošina informācijas papildināšanu un aktualizēšanu iestādes mājas lapā internetā

III

Vada iestādes sabiedrisko attiecību struktūrvienību

• Plāno un vada komunikācijas/sabiedrisko attiecību struktūrvienību, nosaka uzdevumus un kontrolē to izpildi

• Atbild par visiem ar komunikāciju un sabiedriskajām attiecībām saistītajiem jautājumiem iestādē

• Nodrošina iestādes komunikācijas/sabiedrisko attiecību stratēģijas izstrādi, lai nodrošinātu iestādes pozitīva tēla veidošanu un veicinātu iestādes atpazīstamību

• Veicina iestādes kultūras attīstību, lai sekmētu iestādes komunikācijas/sabiedrisko attiecību mērķu sasniegšanu

• Sniedz priekšlikumus un piedalās iestādes komunikācijas/sabiedrisko attiecību budžeta izstrādē un kontrolē tā izpildi

• Konsultē iestādes vadību sabiedrisko attiecību jomā

25. Konsultēšana

Saimes apraksts

Šajā saimē ietilpst konsultatīvās amatpersonas un citi amati, kuru veicēju pienākumos ir sniegt konsultatīvu atbalstu valsts pārvaldes amatpersonām

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Veic amatpersonas palīga pienākumus

• Gatavo amatpersonai nepieciešamos informatīvos materiālus

• Nodrošina informatīvo un administratīvo saikni ar iestādes struktūrvienībām un citām iestādēm un institūcijām

• Var izstrādāt amatpersonas darba grafiku

• Koordinē amatpersonas informācijas plūsmu

• Seko amatpersonas lēmumu un rīkojumu izpildei iestādes struktūrvienībās

• Organizē amatpersonas tikšanās, sarunas un darba apspriedes

• Pēc amatpersonas rīkojuma piedalās sēdēs un apspriedēs

• Amatpersonas uzdevumā veic saraksti ar citām institūcijām un privātpersonām

II

Veic padomnieka vai konsultanta pienākumus

• Sniedz amatpersonai padomus par valsts politikas izstrādi un īstenošanu attiecīgajā nozarē vai konkrētā politikas jomā

• Sniedz padomus un konsultē par likumu un citu normatīvo aktu projektu izstrādāšanas un normatīvo dokumentu izpildes kontroles jautājumiem

• Piedalās specializācijai atbilstošās sanāksmēs, semināros un konferencēs

• Uztur kontaktus ar citām iestādēm un institūcijām

• Var piedalīties iestādes vai struktūrvienības vadības sanāksmēs, kā arī amatpersonas uzdevumā organizēt atsevišķas sanāksmes

26. Kontrole un uzraudzība

26.1. Iestāžu un amatpersonu kontrole

Apakšsaimes apraksts

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodrošina kontroli par to, kā valsts pārvaldes iestādēs tiek ievēroti normatīvie akti, kas reglamentē to darbību, kā arī valsts amatpersonu pieņemto lēmumu tiesiskumu un lietderību

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Palīdz amatpersonai, kas kontrolē un uzrauga normatīvo aktu izpildi

• Sagatavo nepieciešamos dokumentus kontroles veikšanai

• Veic vienkāršus, tehniskus uzdevumus pēc kontroles veicēja norādījumiem

II

Pieņem vienkāršus, standartizētus lēmumus pēcpārbaudes lietā, kas saistīta ar valsts amatpersonu rīcību

• Veic standartizētas valsts amatpersonu rīcības vai dokumentācijas pārbaudes, pieņem lēmumu saskaņā ar paraugu vai precīzu instrukciju

• Sniedz konsultācijas fiziskām un juridiskām personām atbilstoši kompetencei

III

Pieņem sarežģītus, nestandarta lēmumus (arī lēmumus par jebkuru prettiesisku lēmumu atcelšanu attiecīgajā jomā, jebkādu disciplinārsodu vai administratīvo sodu uzlikšanu vainīgajai amatpersonai) pēcpārbaudes lietā, kas saistīta ar valsts amatpersonu rīcību

• Izmeklē disciplinārlietas, gatavo atzinumus un lēmumu projektus, kā arī veic citas procesuālas darbības

• Izskata sūdzības par amatpersonu darbu

• Veic iestādes sagatavoto lēmumu tiesiskuma papildpārbaudi

• Ar attiecīgu pilnvarojumu pārstāv iestādi tiesībaizsardzības institūcijās

• Sniedz konsultācijas fiziskām un juridiskām personām atbilstoši kompetencei

• Veic iestādē pieņemto lēmumu lietderības un tiesiskuma kontroli disciplinārlietās

IV

Konsultē jaunākus speciālistus, pieņem lēmumus īpaši sarežģītos gadījumos.

Var vadīt kontroles apakšstruktūrvienības darbu

• Izmeklē disciplinārlietas, gatavo atzinumus un lēmumu projektus, kā arī veic citas procesuālas darbības

• Izskata sūdzības par amatpersonu darbu

• Veic iestādes sagatavoto lēmumu tiesiskuma papildpārbaudi

• Ar attiecīgu pilnvarojumu pārstāv iestādi tiesībaizsardzības institūcijās un tiesā

• Sniedz konsultācijas fiziskām un juridiskām personām atbilstoši kompetencei

• Koordinē un pārrauga jaunāku speciālistu darbu

• Organizē iestādē pieņemto lēmumu pēcpārbaudes un kontrolē iestādes amatpersonu lēmumus disciplinārlietās

• Veic jaunāko speciālistu darbaudzināšanu un konsultēšanu

• Pieņem lēmumus pārbaudes lietās, kur nepieciešama liela pieredze un dziļa attiecīgās jomas izpratne

V

Vada kontroles struktūrvienības darbu

• Vada un organizē struktūrvienības darbu, nosaka uzdevumus un kontrolē to izpildi

• Sagatavo priekšlikumus par normatīvo aktu izpildes kontroles un uzraudzības uzlabošanu valsts pārvaldē un iesniedz tos tiešajam vadītājam

• Organizē slepenības režīma nodrošināšanu

VI

Vada vairākas kontroles struktūrvienības

• Pārrauga un koordinē vairāku struktūrvienību darbu, kontrolē uzdevumu sadali un izpildi

26.2. Muita un muitas kontrole

Apakšsaimes apraksts

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodrošina muitas kontroles pasākumus uz Eiropas Savienības ārējās robežas un iekšzemes muitas kontroles punktos, kā arī muitas kontroles punktu uzraudzībā esošajās vietās

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Veic muitas kontroli muitas kontroles punktos un uzraudzībā esošajās vietās saskaņā ar normatīvajiem aktiem. Strādā vadītāja uzraudzībā

• Noformē muitas dokumentus, izmantojot paredzētās datorprogrammas

• Veic muitas dokumentu kontroli un pārbauda to atbilstību normatīvajos aktos noteiktajām prasībām

• Kontrolē pirmsmuitošanas darbību, muitas procedūru un izmantošanas režīmu izpildes nosacījumu ievērošanu

• Piemēro muitas tarifus, aprēķina normatīvajos aktos noteiktos nodokļus, kas maksājami, pārvietojot preces pāri Eiropas Savienības robežai, kontrolē preču ievešanas un izvešanas atļauju sistēmas ievērošanu

• Novērtē risku kravu nosūtīšanai uz padziļināto kontroli

• Veic kravu vizuālo apskati, daļējo fizisko un padziļināto kontroli, kravu un transportlīdzekļu svēršanu un skenēšanu, ņem preču paraugus

• Veic pasažieru bagāžas kontroli, izmantojot rentgeniekārtas, un personu apskati

• Sastāda administratīvo pārkāpumu protokolu un noformē ar pārkāpumiem saistīto dokumentāciju

• Kārto muitas kontroles punkta dokumentāciju un lietvedību

II

Vada maiņas darbu, uzrauga muitas amatpersonas

Organizē, nodrošina un kontrolē maiņas darbu

• Norīko maiņas amatpersonas uz attiecīgajām darba vietām

• Atbild par atbilstošas kvalifikācijas amatpersonu norīkošanu attiecīgo funkciju veikšanai ar to rīcībā esošo tehnisko aprīkojumu

• Apkopo maiņas darbības rezultātus un ziņo par to vadītājam

• Pieņem lēmumus par administratīvā pārkāpuma protokola sastādīšanu un preču aizturēšanu

III

Vada muitas kontroles punkta darbu

• Vada, plāno, organizē un kontrolē muitas kontroles punkta darbu

• Vada personālu un plāno personāla mācības

• Sniedz pārskatu par muitas kontroles punkta darbu kopumā

• Organizē dokumentācijas un informācijas apriti un lietvedības kārtošanu muitas kontroles punktā

26.3. Privātpersonu kontrole

Apakšsaimes apraksts

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji kontrolē, kā juridiskās un fiziskās personas ievēro normatīvos aktus

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Palīdz amatpersonām, kuras kontrolē un uzrauga normatīvo aktu izpildi

• Veic vienkāršus, tehniskus uzdevumus saskaņā ar vecāka speciālista norādījumiem

II

Pieņem viendabīgus, standartizētus (maza interpretācijas iespēja) lēmumus pirmspārbaudes un pēcpārbaudes lietā

• Kontrolē, lai fiziskās un juridiskās personas ievērotu normatīvos aktus, kas regulē darbību noteiktā nozarē

• Sniedz atzinumus un/vai izsniedz dokumentus (piemēram, atļaujas, izziņas), kas apliecina normatīvo aktu ievērošanu noteiktā jomā

• Konstatē neatbilstību starp esošo situāciju un normatīvajos aktos noteiktajām prasībām, saskaņā ar noteiktajām procedūrām sastāda administratīvo aktu un/vai norāda, kādas darbības veicamas, lai novērstu neatbilstību

• Sniedz konsultācijas fiziskām un juridiskām personām atbilstoši kompetencei

III

Pieņem ierobežota satura nestandarta lēmumus pirmspārbaudes un pēcpārbaudes lietā

• Kontrolē, lai fiziskās un juridiskās personas ievērotu normatīvos aktus, kas regulē darbību noteiktā nozarē

• Interpretē normatīvo aktu piemērošanu, klasificē normatīvo aktu pārkāpumu un nosaka atbilstošo sodu

• Pārtrauc to fizisko un juridisko personu darbību, kas pārkāpj normatīvajos aktos noteiktās prasības

• Ierosina anulēt nelikumīgi iegūtas atļaujas, licences vai citus dokumentus

• Likumos un normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā var glabāt, nēsāt un pielietot šaujamieročus un speciālos līdzekļus

• Sniedz atzinumus un/vai izsniedz dokumentus (piemēram, atļaujas, izziņas), kas apliecina normatīvo aktu ievērošanu noteiktā jomā

   

• Konstatē neatbilstību starp esošo situāciju un normatīvajos aktos noteiktajām prasībām, saskaņā ar noteiktajām procedūrām sastāda administratīvo aktu un/vai norāda, kādas darbības veicamas, lai

• novērstu neatbilstību

• Sniedz konsultācijas fiziskām un juridiskām personām atbilstoši kompetencei

IV

Pieņem ierobežota satura lēmumus īpaši sarežģītās pirmspārbaudes un pēcpārbaudes lietās, konsultē jaunākos speciālistus

• Kontrolē, lai fiziskās un juridiskās personas ievērotu normatīvos aktus, kas regulē darbību noteiktā nozarē

• Koordinē un pārrauga jaunāko speciālistu darbu

• Veic jaunāko speciālistu darbaudzināšanu un konsultēšanu

• Pieņem lēmumus pārbaudes lietās, kur nepieciešama liela pieredze un dziļa attiecīgās jomas izpratne

• Interpretē normatīvo aktu piemērošanu, klasificē normatīvo aktu pārkāpumu un nosaka atbilstošo sodu

• Pārtrauc to fizisko un juridisko personu darbību, kas pārkāpj normatīvajos aktos noteiktās prasības

• Ierosina anulēt nelikumīgi iegūtas atļaujas, licences vai citus dokumentus

• Likumos un normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā var glabāt, nēsāt un pielietot šaujamieročus un speciālos līdzekļus

• Sniedz atzinumus un/vai izsniedz dokumentus (piemēram, atļaujas, izziņas), kas apliecina normatīvo aktu ievērošanu noteiktā jomā

• Konstatē neatbilstību starp esošo situāciju un normatīvajos aktos noteiktajām prasībām, saskaņā ar noteiktajām procedūrām sastāda administratīvo aktu un/vai norāda, kādas darbības veicamas, lai novērstu neatbilstību

• Sniedz konsultācijas fiziskām un juridiskām personām atbilstoši kompetencei

V

Vada un kontrolē vairāku kontrolieru un inspektoru darbu, uzņemas atbildību par viņu lēmumiem

• Vada struktūrvienību, nosaka uzdevumus un kontrolē to izpildi

• Apkopo informāciju par problēmām, kas rodas normatīvo aktu izpildes kontroles gaitā, gatavo un iesniedz tiešajam vadītājam ieteikumus par nepieciešamajiem grozījumiem normatīvajos aktos un kontroles procedūrās

• Pieņem lēmumus pārbaudes lietās, kur nepieciešama liela pieredze un dziļa attiecīgās jomas izpratne

VI

Koordinē vairāku struktūrvienību darbu

• Pārrauga un koordinē vairāku struktūrvienību darbu, kontrolē uzdevumu sadali un izpildi

• Apkopo informāciju par problēmām, kas rodas normatīvo aktu izpildes kontroles gaitā, sagatavo un iesniedz tiešajam vadītājam ieteikumus par nepieciešamajiem grozījumiem normatīvajos aktos un kontroles procedūrās

27. Kvalitātes vadība

Saimes apraksts

Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākumos ir kvalitātes vadības sistēmu izstrāde, ieviešana un uzturēšana dažādās iestādēs

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Piedalās kvalitātes sistēmas izstrādāšanā, ieviešanā un uzturēšanā

• Izstrādā kvalitātes vadības sistēmas dokumentus un sistematizē tos

• Nodrošina kvalitātes vadības rokasgrāmatas un citu dokumentu aktualizāciju, arī procesu saskaņošanu

• Var sniegt priekšlikumus par nepieciešamajiem uzlabojumiem kvalitātes vadības sistēmā

• Uzrauga kvalitātes vadības sistēmas audita grafika ievērošanu un ar to saistīto korektīvo darbību izpildi

II

Nodarbojas ar kvalitātes sistēmas izstrādāšanu, ieviešanu, uzturēšanu un pilnveidošanu

• Izstrādā iestādes un/vai tās padotības iestāžu kvalitātes vadības sistēmu

• Izstrādā metodoloģiju procesu analīzei

• Analizē iestādes darbu

• Izstrādā dokumentus un procedūras kvalitātes vadības sistēmas ieviešanai, organizē un pārrauga tās ieviešanu

• Uzrauga kvalitātes vadības sistēmas darbību, analizē to un sagatavo priekšlikumus par nepieciešamajiem uzlabojumiem

• Veicina iestādes iekšējo un ārējo klientu prasību apzināšanu un izvērtēšanu

• Apmāca iestādes un/vai tās padotības iestāžu darbiniekus

III

Vada kvalitātes vadības sistēmu un kvalitātes vadības struktūrvienību

• Plāno, vada un uzrauga kvalitātes vadības sistēmas izstrādāšanu un ieviešanu iestādē un/vai tās padotības iestādēs

• Lemj par nepieciešamajām izmaiņām kvalitātes vadības sistēmā

• Konsultē iestādes vadību kvalitātes vadības jomā

• Vada struktūrvienību, nosaka uzdevumus un kontrolē to izpildi

• Veic jaunāko speciālistu darbaudzināšanu

28. Noziedzības novēršana un apkarošana

28.1. Izziņas darbība

Apakšsaimes apraksts

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar noziedzīgu nodarījumu pirmstiesas izmeklēšanu un pierādījumu gatavošanu apsūdzības celšanai

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Veic izziņas darbību, izmeklējot noziedzīgus nodarījumus un gatavojot pierādījumus apsūdzības celšanai

• Patstāvīgi veic izziņas darbību saskaņā ar normatīvajiem aktiem:

• ierosina krimināllietu un veic nepieciešamās pirmstiesas izmeklēšanas darbības

• patstāvīgi pieņem lēmumus par izziņas virzību un izmeklēšanas darbību veikšanu, izņemot gadījumus, ja nepieciešams tiesneša lēmums vai prokurora piekrišana

• dod rakstiskus uzdevumus operatīvajiem dienestiem tādu apstākļu vai faktu noskaidrošanai, kuri ir būtiski krimināllietā, bet kurus var noskaidrot, tikai izmantojot operatīvās darbības metodes un līdzekļus

• saņem informāciju, kas iegūta, veicot operatīvo darbību krimināllietā, un pārbauda operatīvās darbības pasākumos iegūtās ziņas par faktiem kriminālprocesa kodeksā noteiktajā kārtībā

II

Veic izziņas darbību īpaši sarežģītās lietās, kur nepieciešama liela pieredze un dziļa konkrētās jomas pārzināšana

• Ierosina krimināllietu un veic nepieciešamās pirmstiesas izmeklēšanas darbības, līdz tiek noskaidrota persona, kas saucama pie kriminālatbildības, un iegūti pietiekami pierādījumi kriminālvajāšanas uzsākšanai

• Patstāvīgi pieņem lēmumus par izziņas virzību un izmeklēšanas darbību veikšanu, izņemot gadījumus, ja nepieciešams tiesneša lēmums vai prokurora piekrišana

• Dod rakstiskus uzdevumus operatīvajiem dienestiem tādu apstākļu vai faktu noskaidrošanai, kuri ir būtiski krimināllietā, bet kurus var noskaidrot, tikai izmantojot operatīvās darbības metodes un līdzekļus

• Saņem informāciju, kas iegūta, veicot operatīvo darbību krimināllietā, un pārbauda operatīvās darbības pasākumos iegūtās ziņas par faktiem Latvijas kriminālprocesa kodeksā noteiktajā kārtībā

• Veic jauno speciālistu darbaudzināšanu

• Var koordinēt citus izziņas darbības veicējus

III

Vada izziņas darbību noteiktā jomā

• Vada izziņu veicošās iestādes struktūrvienību

• Pārbauda krimināllietas, kurās tiek izdarīta izziņa

• Dod norādījumus izziņas izdarītājam par pirmstiesas izmeklēšanas izdarīšanu un atsevišķu izmeklēšanas darbību veikšanu

• Var nodot lietu citam izziņas izdarītājam

• Var uzdot lietā veikt pirmstiesas izmeklēšanu vairākiem izziņas izdarītājiem un iecelt izziņas grupas vadītāju

• Var piedalīties izziņā un personīgi veikt pirmstiesas izmeklēšanas darbības, izmantojot izziņas izdarītāja pilnvaras, tiesības un pienākumus

IV

Vada izziņas darbību iestādē, kurā ir vairākas struktūrvienības

• Vada vairākas struktūrvienības, kas veic izziņas darbību

28.2. Operatīvā darbība

Apakšsaimes apraksts

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar pierādījumu un informācijas vākšanu par noziedzīgām darbībām, kā arī noziedznieku aizturēšanu

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Sniedz atbalstu operatīvās darbības veicējiem. Veic vienkāršus uzdevumus vecāka speciālista pārraudzībā

• Sniedz atbalstu operatīvās darbības veicējiem

• Veic vienkāršus uzdevumus vecāka speciālista pārraudzībā

II

Veic operatīvo darbību saskaņā ar likumu

• Veic operatīvo darbību vispārīgā veidā saskaņā ar normatīvajiem aktiem, īstenojot šādus operatīvos pasākumus:

• operatīvo izzināšanu

• operatīvo novērošanu (izsekošanu)

• operatīvo apskati

• operatīvo paraugu iegūšanu un operatīvo izpēti

• personas operatīvo aplūkošanu

• operatīvo iekļūšanu

• operatīvo eksperimentu

• operatīvo detektīvdarbību

• operatīvo korespondences kontroli

• operatīvo informācijas iegūšanu no tehniskajiem līdzekļiem

• operatīvo sarunu noklausīšanos

III

Veic operatīvo darbību īpaši sarežģītās lietās, kur nepieciešama liela pieredze un dziļa konkrētas jomas pārzināšana

• Veic operatīvo darbību īpaši sarežģītās lietās vispārīgā un sevišķā veidā, kur nepieciešama liela pieredze un dziļa konkrētas jomas pārzināšana, īstenojot šādus operatīvos pasākumus:

• operatīvo izzināšanu

• operatīvo novērošanu (izsekošanu)

   

• operatīvo apskati

• operatīvo paraugu iegūšanu un operatīvo izpēti

• personas operatīvo aplūkošanu

• operatīvo iekļūšanu

• operatīvo eksperimentu

• operatīvo detektīvdarbību

• operatīvo korespondences kontroli

• operatīvo informācijas iegūšanu no tehniskajiem līdzekļiem

• operatīvo sarunu noklausīšanos

• Veic jaunāko speciālistu darbaudzināšanu

• Var koordinēt citus operatīvās darbības veicējus

IV

Vada operatīvo darbību noteiktā jomā

• Vada struktūrvienību

V

Vada operatīvo darbību iestādē, kurā ir vairākas struktūrvienības

• Vada vairākas struktūrvienības, kas veic operatīvo darbību

28.3. Policija

Apakšsaimes apraksts

Šajā apakšsaimē ietilpst Valsts policijas darbinieki, kuri ikdienā veic likumā “Par policiju” noteiktos uzdevumus

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Palīdz vecākiem speciālistiem un veic vienkāršus uzdevumus vecāku speciālistu pārraudzībā

• Patrulē sabiedriskās kārtības uzturēšanai, novērš un pārtrauc administratīvos pārkāpumus

• Palīdz vecākiem speciālistiem izziņas un operatīvās darbības veikšanā

• Apsargā un konvojē aizturētās personas

II

Patstāvīgi veic policijas darbinieka pienākumus

• Nodrošina kārtību sabiedriskajās vietās

• Reģistrē informāciju par likumpārkāpumiem un ziņo par tiem kompetentām amatpersonām

• Sniedz pirmo palīdzību un organizē citu veidu palīdzības nodrošināšanu likumpārkāpumā vai nelaimes gadījumā cietušai vai bezpalīdzības stāvoklī esošai personai

• Atbilstoši kompetencei izdara izziņu un veic operatīvos meklēšanas un citus likumā noteiktos pasākumus, lai atklātu noziedzīgus nodarījumus un noskaidrotu personas, kas tos izdarījušas

• Novērš un pārtrauc administratīvos pārkāpumus, noskaidro vainīgos, sastāda protokolus, izskata lietas par šiem pārkāpumiem vai nodod tās izskatīšanai pēc pakļautības

• Apsargā un konvojē aizturētās personas

• Apsargā objektus un personas likumā noteiktajā kārtībā

• Uzrauga un regulē satiksmi uz ceļiem

• Izpilda tiesas nolēmumus, prokurora lēmumus un norādījumus, kas saistīti ar meklēšanas un izmeklēšanas darbību veikšanu

III

Pārrauga un koordinē jaunāko speciālistu darbu, veic darbaudzināšanu, plāno un veic īpaši sarežģītus uzdevumus

• Koordinē un pārrauga jaunāko speciālistu darbību

• Veic jaunāko speciālistu darbaudzināšanu un konsultēšanu

• Nodrošina kārtību sabiedriskajās vietās

• Reģistrē informāciju par likumpārkāpumiem un ziņo par tiem kompetentām amatpersonām

• Sniedz pirmo palīdzību un organizē citu veidu palīdzības nodrošināšanu likumpārkāpumā un nelaimes gadījumā cietušai vai bezpalīdzības stāvoklī esošai personai

• Atbilstoši kompetencei izdara izziņu un veic operatīvos meklēšanas un citus likumā noteiktos pasākumus, lai atklātu noziedzīgus nodarījumus un noskaidrotu personas, kas tos izdarījušas

• Novērš un pārtrauc administratīvos pārkāpumus, noskaidro vainīgos, sastāda protokolus, izskata lietas par šiem pārkāpumiem vai nodod tās izskatīšanai pēc pakļautības

• Apsargā un konvojē aizturētās personas

• Apsargā objektus un personas likumā noteiktajā kārtībā

• Uzrauga un regulē satiksmi uz ceļiem

• Izpilda tiesas nolēmumus, prokurora lēmumus un norādījumus, kas saistīti ar meklēšanas un izmeklēšanas darbību veikšanu

IV

Vada policijas struktūrvienību

• Vada struktūrvienību, nosaka uzdevumus un kontrolē to izpildi

• Apkopo informāciju par problēmām, kas rodas normatīvo aktu izpildes kontroles gaitā, gatavo un iesniedz tiešajam vadītājam ieteikumus par nepieciešamajiem grozījumiem normatīvajos aktos un procedūrās

V

Vada vairākas policijas struktūrvienības

• Koordinē vairāku struktūrvienību darbu, kontrolē mērķu un uzdevumu izpildi

• Apkopo informāciju par problēmām, kas rodas normatīvo aktu izpildes kontroles gaitā, gatavo un iesniedz tiešajam vadītājam ieteikumus par nepieciešamajiem grozījumiem normatīvajos aktos un procedūrās

29. Pedagoģija

29.1. Akadēmiskā un profesionālā izglītošana

Apakšsaimes apraksts

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākumos ir gatavot mācību programmas, vadīt lekcijas un nodarbības, studējošo patstāvīgo darbu, kā arī zinātnisko darbu

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Asistents/pasniedzējs

• Piedalās studiju kursa izstrādē

• Gatavo mācību metodiskos materiālus un tehniskos līdzekļus

• Vada praktiskās nodarbības atbilstoši iepriekš nolasītajām lekcijām

• Organizē studējošo patstāvīgo darbu

• Popularizē mācību iestādi

II

Lektors/vecākais pasniedzējs

• Izstrādā un sagatavo studiju kursus

• Izstrādā un gatavo mācību metodiskos materiālus un tehniskos līdzekļus

• Vada lekciju un semināru praktiskās nodarbības

• Organizē studējošo patstāvīgo darbu

• Organizē eksāmenus un pārbaudījumus

• Veic dažādas administratīvās funkcijas (studējošo grupas kūrēšana, prakses vadīšana, kārtības uzraudzīšana iestādē)

• Popularizē mācību iestādi

III

Docents

• Piedalās studiju programmu izstrādē

• Izstrādā un sagatavo studiju kursus un mācību metodiskos materiālus un tehniskos līdzekļus

• Vada lekciju un semināru nodarbības studiju pamatkursos

• Organizē eksāmenus un pārbaudījumus noteiktā studiju programmā (kursā, nozarē)

• Var veikt pētniecības darbu

• Popularizē mācību iestādi

IV

Asociētais profesors

• Izstrādā studiju programmas

• Lasa lekcijas un vada nodarbības studiju augstākajā posmā

• Vada pārbaudījumus attiecīgajā kursā

• Veic aktīvu pētniecības darbu zinātnes apakšnozarē vai mākslinieciskās jaunrades nozarē

• Vada pētniecības darbu doktora un maģistra grāda iegūšanai

• Popularizē mācību iestādi

V

Profesors

• Izstrādā studiju programmas

• Lasa augsti kvalificētas lekcijas

• Pārrauga studijas, nodarbības un pārbaudījumus noteiktā studiju kursā

• Vada pētniecības darbu zinātnes apakšnozarē vai mākslinieciskās jaunrades nozarē

• Vada doktora līmeņa studijas un pētniecības darbus

• Piedalās studiju programmu, augstskolu un to struktūrvienību darba un kvalitātes vērtēšanā

• Popularizē mācību iestādi

29.2. Mācību iestāžu struktūrvienību vadība

Apakšsaimes apraksts

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākums ir vadīt mācību iestādes struktūrvienības

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Mazas struktūrvienības (līdz 10 cilvēkiem) vadītājs

• Vada struktūrvienību (plāno, organizē un kontrolē tās darbu)

• Organizē struktūrvienības personāla kvalifikācijas paaugstināšanu

• Lasa lekcijas

• Veic pētniecības darbu noteiktā jomā

• Popularizē mācību iestādi

• Sadarbojas ar citām mācību iestādēm

II

Lielas struktūrvienības (vairāk par 10 cilvēkiem) vadītājs

• Vada struktūrvienību (plāno, organizē un kontrolē tās darbu)

• Organizē struktūrvienības personāla kvalifikācijas paaugstināšanu

• Lasa lekcijas

• Veic pētniecības darbu noteiktā jomā

• Popularizē mācību iestādi

• Sadarbojas ar citām mācību iestādēm

29.3. Pedagoģijas metodikas vadība

Apakšsaimes apraksts

Šajā apakšsaimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākumos ir nodrošināt mācību procesa organizāciju un kvalitātes kontroli. Ja visi amata pienākumi ir administratīvi, tie klasificējami 18.3.apakšsaimē “Dokumentu pārvaldība”

Līmeņi

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Metodiķis

• Organizē izglītības un studiju programmas īstenošanu atbilstoši mācību plānam un programmām

• Kontrolē mācību programmu kvalitāti (piemēram, hospitējot lekcijas)

• Konsultē pasniedzējus pasniegšanas kvalitātes uzlabošanā

• Analizē mācībspēku akadēmiskā darba slodzes

• Uzskaita un analizē studējošo sasniegumus

• Plāno mācībspēku, studējošo un auditoriju racionālu laika sadali

• Izstrādā priekšlikumus mācību procesa uzlabošanai

• Sagatavo dokumentu projektus studiju un tālākizglītības programmu akreditēšanai

• Organizē dokumentu, stendu, plakātu, citu uzskates līdzekļu izstrādi, noformēšanu, maketēšanu, dizaina attīstīšanu, kā arī veic minētos darbus

II

Mācību nodaļas vadītājs

• Vada (plāno, organizē un kontrolē) struktūrvienību

• Vada mācību un metodisko darbu iestādē

• Vada mācību kvalitātes sistēmas izstrādāšanu un ieviešanu iestādē

• Organizē pedagoģiskā personāla tālākizglītību

• Veic starptautisku sadarbību ar citām mācību iestādēm

• Organizē mācību iestādes popularizēšanu

30. Personāla vadība

Saimes apraksts

Amatu saime, kurā ietilpst ar personāla vadības funkciju saistīti amati, kuru veicēji nodarbojas ar: personāla lietu un lietvedības uzturēšanu, personāla politikas izstrādāšanu un ieviešanu, personāla plānošanu un piesaisti, atlasi, noturēšanu, vērtēšanu un attīstīšanu

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Veic noteiktus uzdevumus. Strādā cita speciālista pārraudzībā

• Uztur un kārto personāla lietas un personāla lietvedību

• Apkopo informāciju par darbiniekiem un vakancēm, ievada informāciju datu bāzē

• Veic personāla administrēšanas procesa vienkāršākos uzdevumus (piemēram, plānu saskaņošana, telpu rezervēšana, vērtējumu apkopošana)

II

Specializējas noteiktā personāla vadības jomā

• Sagatavo ar personālu saistītos dokumentus un līgumus

• Veic personāla atlasi, arī vērtē kandidātus un sagatavo raksturojumus

• Apkopo un analizē informāciju par personālu un sniedz nepieciešamo informāciju par vakantajiem amatiem

• Gatavo standarta pārskatus par personālu

• Ievieto darba sludinājumus plašsaziņas līdzekļos

• Organizē darbinieku mācības

• Konsultē citu struktūrvienību vadītājus par attiecīgo personāla vadības jomu

III

Strādā vairākās personāla vadības jomās vai pilnībā vada un attīsta noteiktu personāla vadības funkciju/jomu

• Konsultē personāla jautājumos noteiktās jomās

• Piedalās personāla politikas izstrādē un personāla plānošanā

• Vada (izstrādā, ievieš, kontrolē un attīsta) noteiktus personāla vadības procesus organizācijā

• Var vadīt/pārraudzīt vienu vai vairākus darbiniekus

IV

Veic vadītāja pienākumus, uzņemoties pilnu atbildību par personāla vadības funkciju un atbilstošās struktūrvienības darbu

• Vada (organizē, plāno, kontrolē un motivē) personāla vadības struktūrvienību

• Vada iestādes personāla vadības funkciju un tās attīstību

• Vada iestādes personāla politikas izstrādāšanu un ieviešanu

• Nodrošina un sniedz personāla vadības konsultācijas augstākajai vadībai, kā arī nodrošina administratīvo pakalpojumu sniegšanu ar personāla vadību saistītajos jautājumos

• Nodrošina personāla vadības procesu attīstību un savstarpējo integrāciju

• Izsaka priekšlikumus darba samaksas noteikšanai

• Piedalās iestādes attīstības stratēģijas izstrādāšanā

V

Vada vairākas personāla vadības struktūrvienības

• Vada vairāku personāla vadības struktūrvienību darbu

• Vada iestādes personāla vadības funkciju un tās attīstību

• Vada iestādes personāla politikas izstrādāšanu un ieviešanu

• Nodrošina un sniedz personāla vadības konsultācijas augstākā līmeņa vadībai, kā arī nodrošina administratīvo pakalpojumu sniegšanu ar personāla vadību saistītajos jautājumos

• Nodrošina personāla vadības procesu attīstību un savstarpējo integrāciju

• Izsaka priekšlikumus darba samaksas noteikšanā

31. Pētniecība

Saimes apraksts

Šajā saimē ietilpst amati, kuru pienākumos ir veikt zinātniskās pētniecības darbu, kas veido vai gandrīz veido pilnu darba slodzi

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Asistents

• Piedalās pētniecības darbā, ko organizē un vada citi

• Pilda vienkāršus uzdevumus

• Strādā, ievērojot citu speciālistu norādījumus

II

Pētnieks

• Patstāvīgi veic pētniecības darbu, lai atrisinātu pētījumā definēto apakšproblēmu

• Informē sabiedrību par pētījumu rezultātiem, popularizē zinātnes sasniegumus

• Sniedz konsultācijas un ekspertatzinumus

III

Vadošais pētnieks/granta vadītājs

• Definē izpētes pamatproblēmu un apakšproblēmas

• Plāno pētniecības darbu

• Izvēlas pētījumu dizainu

• Vada pētniecības darbu

• Informē sabiedrību par pētījumu rezultātiem, popularizē zinātnes sasniegumus

• Sniedz konsultācijas un ekspertatzinumus

32. Projektu vadība

Saimes apraksts

Amatu saime, kurā ietilpst ar projektu vadību saistīti pienākumi: projektu vadīšana (organizēšana, plānošana un kontrole), projektu gaitā radušos problēmu risināšana, projektiem atbilstošas informācijas un datu ievākšana, izpēte un analīze, pārskatu sastādīšana

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Veic noteiktus uzdevumus projekta ietvaros bez iepriekšējas pieredzes citu speciālistu pārraudzībā

• Piedalās projekta plānošanā

• Apkopo, analizē un sagatavo projektiem nepieciešamo informāciju

• Uztur un gatavo projektu dokumentāciju

• Seko projektu norises plānam un izsūta atgādinājumus

• Meklē un apkopo projektam nepieciešamo informāciju

II

Vada standartizētus projektus. Nepieciešama darba pieredze. Var koordinēt vai pārraudzīt citus darbiniekus

• Vada (plāno, organizē, kontrolē) projektu

• Precizē projektu mērķus

• Koordinē to projektu uzdevumu izpildi, kurā iesaistītas vairākas struktūrvienības vai citu organizāciju pārstāvji

• Kontrolē projektu izpildi atbilstoši noteiktajam termiņam, budžetam un kvalitātes prasībām

III

Vada lielus un sarežģītus projektus

• Vada (plāno, organizē, kontrolē) sarežģītus projektus

• Risina nestandarta problēmas

• Sastāda budžetu, kontrolē tā izpildi

• Nosaka kvalitātes un darba izpildes standartus

• Uztur attiecības ar projektiem nozīmīgām amatpersonām (citu organizāciju pārstāvjiem)

• Identificē un paredz riskus

• Plāno nepieciešamās izmaiņas, izdara nepieciešamās korekcijas

• Analizē jaunu projektu ieviešanas un attīstīšanas iespējas

33. Radošie darbi

Saimes apraksts

Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēji nodarbojas ar māksliniecisko un tehnisko jaunradi, telpu, ekspozīciju/izstāžu, reklāmas materiālu un mājas lapu izstrādi un noformēšanu

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Veic noformēšanas un uzturēšanas darbus

• Veido un noformē ilustratīvus materiālus

• Piedalās ekspozīciju, izstāžu, telpu vai mājas lapu mākslinieciskajā un tehniskajā izstrādē, iekārtošanā un uzturēšanā

• Veic nepieciešamās izmaiņas saskaņā ar pasūtītāja prasībām

• Var strādāt pieredzējušāka speciālista uzraudzībā

II

Veido noformējumu un veic ar tā attīstību saistītus darbus

• Izstrādā un veido kopējo māksliniecisko tēlu un dizainu, nodrošina tā tehnisko risinājumu

• Izstrādā ekspozīciju, izstāžu, telpu vai mājas lapu māksliniecisko un tehnisko koncepciju

• Pārrauga noformējumu, regulāri veido un ievieš jaunus risinājumus

34. Restaurācijas darbi

Saimes apraksts

Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākumos ir restaurēt un/vai konservēt muzeja krājumos esošos priekšmetus

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Strādā cita speciālista uzraudzībā, veic vienkāršus restaurācijas darbus

• Veic vienkāršākos restaurācijas darbus saskaņā ar vecākā restauratora ieteikto metodi un tehnoloģiju

• Sagatavo ķimikālijas un darba šķīdumus atbilstoši noteikumiem

• Dokumentē darba gaitu

II

Strādā patstāvīgi, veic sarežģītākus restaurācijas darbus

• Strādā patstāvīgi un veic sarežģītākus restaurācijas darbus, izmantojot restaurācijas pamatprincipus

• Vecākā restauratora vadībā sastāda restaurācijas uzdevumu

• Veic profilaktisko priekšmeta nostiprināšanu un dezinfekciju

• Dokumentē restaurācijas gaitu, veic fotofiksāciju, aizpilda restaurācijas pases

III

Veic sarežģītus restaurācijas darbus, izvēloties restaurācijas metodiku, apmāca jaunos speciālistus

• Veic sarežģītus restaurācijas un konservācijas darbus, izmantojot fizikālo, ķīmisko un bioloģisko pētījumu rezultātus

• Patstāvīgi izvēlas restaurācijas metodiku, piedalās restauratoru darba uzdevumu sastādīšanā

• Iesaka optimālos priekšmetu glabāšanas apstākļus, piedalās muzeja priekšmetu saglabātības pārbaudēs

• Veic jaunāko speciālistu darbaudzināšanu

IV

Vada struktūrvienības darbu, izstrādā un ievieš jaunas restaurācijas metodes

• Vada un koordinē struktūrvienības darbu

• Darbojas restaurācijas padomē, kas apstiprina restaurācijas darba uzdevumus, kā arī citās padomēs un komisijās

• Izstrādā un pārbauda jaunas restaurācijas metodes, pilnveido restaurācijas tehnoloģiju un instrumentus

• Pārrauga un plāno restaurācijas iekārtas, saimniecisko inventāru un materiālus

• Sastāda restaurācijas gaitā izlietoto materiālu atskaiti, seko līdzi līdzekļu izlietojumam

• Piedalās restauratoru atestācijā

35. Rīcībpolitikas ieviešana

Saimes apraksts

Šajā amatu saimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākums ir pārraudzīt nozares rīcībpolitikas ieviešanu konkrētā jomā, izstrādāt procedūras normatīvo aktu ieviešanai, apkopot un sniegt informāciju un ieteikumus par rīcībpolitikas ieviešanas procesu amatpersonām, kas nodarbojas ar attiecīgās nozares rīcībpolitikas plānošanu

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Palīdz amatpersonām, kas nodarbojas ar politikas ieviešanu, sniedzot tehnisku un informatīvu atbalstu

• Veic specifiskus uzdevumus, ņemot vērā vecāka speciālista vai vadītāja norādes

• Veic vienkāršus rutīnas pienākumus, piemēram, informācijas apkopošanu, standartdokumentu sagatavošanu, dokumentācijas kontroli

II

Nodarbojas ar politikas ieviešanu konkrētā apakšnozarē. Specializējas vienā vai vairākos darbības virzienos vai apakšvirzienos

• Izstrādā procedūras, kas regulē normatīvo aktu ieviešanu noteiktā nozarē

• Kontrolē normatīvo aktu ieviešanas procedūru izpildi padotības iestādēs/teritoriālajās struktūrvienībās

• Apkopo informāciju par normatīvo aktu ieviešanas gaitu, gatavo priekšlikumus par nepieciešamajiem grozījumiem normatīvajos aktos

• Sniedz atzinumus par ministriju un citu institūciju sagatavotajiem normatīvo aktu projektiem

• Apkopo informāciju par situāciju attiecīgā darbības virziena jomā, iesniedz to politikas plānotājiem

• Sagatavo atbildes uz citu iestāžu un iedzīvotāju vēstulēm, iesniegumiem vai sūdzībām

• Konsultē juridiskās un fiziskās personas

• Var pārraudzīt un kontrolēt noteikta veida valsts, pašvaldību vai privātu iestāžu darbu

• Var veikt metodisko darbu, vadīt un organizēt mācības darbiniekiem noteikta veida valsts, pašvaldību vai privātajās iestādēs

III

Nodarbojas ar politikas ieviešanu konkrētas apakšnozares ietvaros. Specializējas vienā vai vairākos darbības virzienos vai apakšvirzienos. Strādā ar īpaši sarežģītiem jautājumiem, dziļi pārzina vienu vai vairākas apakšnozares

• Var koordinēt iepriekšējā līmeņa speciālistu darbu

• Var pilnvērtīgi aizvietot struktūrvienības vadītāju

• Dziļi pārzina vairākus apakšnozares darbības virzienus

• Izstrādā procedūras, kas regulē normatīvo aktu ieviešanu noteiktā nozarē

• Kontrolē normatīvo aktu ieviešanas procedūru izpildi padotības iestādēs/teritoriālajās struktūrvienībās

• Apkopo informāciju par normatīvo aktu ieviešanas gaitu, gatavo priekšlikumus par nepieciešamajiem grozījumiem normatīvajos aktos

• Sniedz atzinumus par ministriju un citu institūciju sagatavotajiem normatīvo aktu projektiem

• Apkopo informāciju par situāciju attiecīgajā darbības virziena jomā, iesniedz to politikas plānotājiem

• Sagatavo atbildes uz citu iestāžu un iedzīvotāju vēstulēm, iesniegumiem vai sūdzībām

• Konsultē juridiskās un fiziskās personas

• Var pārraudzīt un kontrolēt noteikta veida valsts, pašvaldību vai privātu iestāžu darbu

• Var veikt metodisko darbu, vadīt un organizēt mācības darbiniekiem noteikta veida valsts, pašvaldību vai privātajās iestādēs

IV

Vada un kontrolē politikas ieviešanu vienā apakšnozarē vai darbības jomā. Pārraudzītā apakšnozare vai darbības joma sīkāk nedalās

• Vada struktūrvienības darbu, nosaka uzdevumus un kontrolē to izpildi

• Analizē situāciju struktūrvienības darbības jomā, identificē jautājumus, kuriem nepieciešams pievērst papildu uzmanību normatīvo aktu ieviešanas kontekstā

V

Vada un kontrolē politikas ieviešanu vienā apakšnozarē, kas dalās sīkāk atsevišķās darbības jomās un ar katru darbības jomu nodarbojas atsevišķa struktūrvienība

• Pārrauga un koordinē vairāku struktūrvienību darbu, nosaka uzdevumus un kontrolē to izpildi

• Analizē situāciju apakšnozarē, identificē jomas, kurām nepieciešams pievērst papildu uzmanību rīcībpolitikas ieviešanas procesā

36. Rīcībpolitikas plānošana

Saimes apraksts

Šajā amatu saimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākums ir pārraudzīt konkrētas nozares vai apakšnozares attīstību valstī, izstrādāt nozares rīcībpolitiku, gatavot nepieciešamos normatīvos aktus un grozījumus tajos, pārraudzīt un izvērtēt to ieviešanu, uzturēt sakarus ar amatpersonām, kas nodarbojas ar valsts politikas izstrādi un ieviešanu radniecīgajās nozarēs, sniegt atzinumus par to izstrādātajiem normatīvajiem aktiem.
Starpnozaru koordinācija, kā arī noteiktas funkcijas veikšana vairākās nozarēs šīs saimes kontekstā uzskatāma par atsevišķu nozari.
Tiešās pārvaldes iestāžu vadītāju vietnieki, kuri atbild par vienu vai vairākām rīcībpolitikas nozarēm, klasificējami šīs saimes VI līmenī

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Palīdz amatpersonām, kas nodarbojas ar politikas izstrādi, sniedzot tehnisku un informatīvu atbalstu

• Veic specifiskus uzdevumus, ņemot vērā vecāka speciālista vai vadītāja norādes

• Veic vienkāršus rutīnas pienākumus, piemēram, informācijas apkopošanu, standartdokumentu sagatavošanu

II

Veic politikas plānošanu, izstrādi un ietekmes novērtēšanu noteiktā nozarē. Specializējas vienā vai vairākās apakšnozares darbības jomās

• Atbilstoši specializācijai apkopo, analizē un izvērtē informāciju par situāciju valstī attiecīgajā nozarē

• Izstrādā priekšlikumus valsts politikas veidošanai un attīstībai

• Izstrādā tiesību aktu projektus

• Sagatavo atzinumus par citu institūciju izstrādātajiem tiesību aktu un citu dokumentu projektiem

• Konsultē juridiskās un fiziskās personas

• Pārstāv iestādi citu iestāžu vai institūciju ar nozari saistītu dokumentu, projektu vai programmu izstrādē

• Pārstāv valsti ar nozari saistītajās starptautiskajās organizācijās, darba grupās un ārvalstu institūcijās

• Var kontrolēt padotības iestāžu darbu, piemēram, pārbaudot normatīvo aktu ievērošanu, līdzekļu izlietojumu

• Var gatavot instrukcijas un/vai pozīcijas Latvijas nostājai Eiropas Savienības normatīvo aktu izstrādes jautājumos

• Var pārstāvēt valsti nozares darba grupās Eiropas Savienības institūcijās

III

Veic politikas plānošanu, izstrādi un ietekmes novērtēšanu noteiktā nozarē. Specializējas vienā vai vairākās apakšnozares darbības jomās. Strādā ar īpaši sarežģītiem jautājumiem, dziļi pārzina vienu vai vairākas apakšnozares

• Apkopo, analizē un izvērtē informāciju par situāciju valstī attiecīgajā nozarē

• Atbilstoši specializācijai izstrādā priekšlikumus valsts rīcībpolitikas veidošanai un attīstībai

• Izstrādā tiesību aktu projektus

• Sagatavo atzinumus par citu institūciju izstrādātajiem tiesību aktu un citu dokumentu projektiem

• Konsultē juridiskās un fiziskās personas

• Pārstāv iestādi citu iestāžu vai institūciju ar nozari saistītu dokumentu, projektu vai programmu izstrādē

• Pārstāv valsti ar nozari saistītajās starptautiskajās organizācijās, darba grupās un ārvalstu institūcijās

• Var kontrolēt padotības iestāžu darbu, piemēram, pārbaudot normatīvo aktu ievērošanu, līdzekļu izlietojumu

• Veic uzdevumus, kur nepieciešama dziļa vairāku apakšnozares darbības jomu pārzināšana

• Konsultē citu iestāžu rīcībpolitikas plānotājus par rīcībpolitikas izstrādes jautājumiem

• Sniedz informāciju un pārskatus Ministru prezidentam un valdībai par rīcībpolitikas izstrādes jautājumiem

• Veic jaunāko speciālistu darbaudzināšanu un konsultēšanu

• Var koordinēt iepriekšējā līmeņa speciālistu darbu

• Var pilnvērtīgi aizvietot struktūrvienības vadītāju

• Var gatavot instrukcijas un/vai pozīcijas Latvijas nostājai Eiropas Savienības normatīvo aktu izstrādes jautājumos

• Var pārstāvēt valsti nozares darba grupās Eiropas Savienības institūcijās

IV

Vada un kontrolē politikas plānošanu, izstrādi un ietekmes novērtēšanu atsevišķā apakšnozarē. Pārraudzītā apakšnozare sīkāk nedalās, bet pakļautie darbinieki specializējas noteiktās apakšnozares darbības jomās

• Vada struktūrvienības darbu, nosaka uzdevumus un kontrolē to izpildi

• Analizē situāciju apakšnozarē valstī, identificē jomas, kurām nepieciešams pievērst papildu uzmanību politikas plānošanas un izstrādes procesā

• Konsultē citu iestāžu rīcībpolitikas plānotājus par politikas izstrādes jautājumiem

• Sniedz informāciju un pārskatus Ministru prezidentam un valdībai par rīcībpolitikas izstrādes jautājumiem

• Piedalās nozares attīstības stratēģijas plānošanā

• Pārstāv valsti nozares darba grupās Eiropas Savienības institūcijās

V

Vada un kontrolē nozares politikas plānošanu, izstrādi un ietekmes novērtēšanu. Pārraudzītā nozare dalās vairākās apakšnozarēs

• Pārrauga un koordinē vairāku struktūrvienību darbu, nosaka uzdevumus un kontrolē to izpildi

• Analizē situāciju valstī attiecīgajā nozarē, identificē jomas, kurām nepieciešams pievērst papildu uzmanību rīcībpolitikas plānošanas un izstrādes procesā

• Vada nozares attīstības stratēģijas plānošanu

• Konsultē citu iestāžu rīcībpolitikas plānotājus par rīcībpolitikas izstrādes jautājumiem

• Sniedz informāciju un pārskatus Ministru prezidentam un valdībai par rīcībpolitikas izstrādes jautājumiem

• Pārstāv valsti nozares darba grupās Eiropas Savienības institūcijās

VI

Vada un kontrolē vairāku savstarpēji saistītu nozaru vai lielas, stratēģiski svarīgas nozares politikas plānošanu, izstrādi un ietekmes novērtēšanu. Katra pārraudzītā nozare dalās vairākās apakšnozarēs

• Analizē situāciju valstī politikas jomā, identificē jautājumus, kuriem nepieciešams pievērst papildu uzmanību rīcībpolitikas plānošanas un izstrādes procesā

• Vada nozares attīstības stratēģijas plānošanu

• Piedalās attiecīgās jomas rīcībpolitikas attīstības stratēģijas plānošanā

• Konsultē citu iestāžu rīcībpolitikas plānotājus par rīcībpolitikas izstrādes jautājumiem

• Sniedz informāciju un pārskatus Ministru prezidentam un valdībai par rīcībpolitikas izstrādes jautājumiem

• Pārstāv valsti nozares darba grupās Eiropas Savienības institūcijās

37. Robežapsardzība un robežkontrole

Saimes apraksts

Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākumos ir Latvijas Republikas valsts robežas šķērsojošo personu kontrole un valsts zaļās robežas apsardze, kā arī ārzemnieku uzturēšanās nosacījumu ievērošanas kontrole

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Veic robežkontroli un/vai apsardzi, kā arī kontrolē ārzemnieku uzturēšanās nosacījumu ievērošanu

• Novēro apvidu un apseko valsts robežu

• Atklāj valsts robežas pārkāpējus, nepieļauj, ka personas un transportlīdzekļi šķērso valsts robežu ārpus noteiktajām vietām vai citā nelikumīgā veidā

• Veic valsts robežu šķērsojošo personu un transportlīdzekļu robežkontroli

• Pārbauda ceļošanas un uzturēšanās dokumentus un intervē valsts robežu šķērsojošas personas

• Aiztur personas un transportlīdzekļus, ja tiek konstatēti normatīvo aktu pārkāpumi

• Veic pārkāpēju intervēšanu, apsardzību un konvojēšanu

• Reģistrē informāciju par likumpārkāpumiem un ziņo par tiem kompetentām amatpersonām

• Uzrauga tehnisko sistēmu (sakaru tīklu, apsardzes sistēmu) funkcionēšanu

• Darbā var izmantot dienesta suņus un apmācīt tos

II

Vada maiņas darbu, inspektorus un/vai jaunākos inspektorus

• Vada robežapsardzības, robežkontroles vai imigrācijas maiņas darbu

• Organizē personu un transportlīdzekļu datorizēto robežkontroli

• Nodrošina speciālo caurlaižu izsniegšanu

• Organizē un veic ārzemnieku uzturēšanās nosacījumu ievērošanas kontroli pilsētas/rajona imigrācijas pārraudzības teritorijā un veic ārvalstnieku izraidīšanu no valsts

• Piedalās oficiālo delegāciju un valsts amatpersonu robežkontrolē

• Organizē likumpārkāpēju aizturēšanu un izskata administratīvo pārkāpumu lietas

• Darbā var izmantot dienesta suņus un apmācīt tos

• Piedalās personāla apmācībā

III

Vada robežapsardzības, rajona/pilsētas imigrācijas nodaļas vai IIkategorijas robežkontroles punkta darbu (kurā strādā ne vairāk par 30 cilvēkiem)

• Plāno, organizē un kontrolē robežapsardzības, rajona/pilsētas imigrācijas nodaļas vai II kategorijas robežkontroles punkta darbu (kurā strādā ne vairāk par 30 cilvēkiem)

• Vada personālu (arī organizē apmācību, ir atbildīgs par disciplīnu)

• Veic robežnorīkojumu plānošanu, sastāda pavēles

• Kontrolē speciālo caurlaižu izsniegšanu

• Plāno, organizē un veic ārzemnieku uzturēšanās nosacījumu ievērošanas kontroli pilsētas/rajona imigrācijas nodaļas/dienesta pārraudzības teritorijā

• Organizē un veic nelegālo imigrantu izraidīšanu no valsts

• Veic patvēruma meklētāju intervēšanu, identifikāciju pilsētas/rajona imigrācijas nodaļas/dienesta pārraudzības teritorijā, noformē dokumentus un nosūta tos pēc piekritības

• Izskata administratīvo pārkāpumu lietas

IV

Vada robežapsardzības, rajona/pilsētas imigrācijas nodaļas vai II kategorijas robežkontroles punkta darbu (vairāk par 30 cilvēkiem)

• Plāno, organizē un kontrolē robežapsardzības, imigrācijas rajonu vai pilsētu nodaļas vai II kategorijas robežkontroles punkta darbu (kurā strādā vairāk par 30 cilvēkiem)

• Vada personālu (arī organizē apmācību, ir atbildīgs par disciplīnu)

• Veic robežnorīkojumu plānošanu, sastāda pavēles

• Kontrolē speciālo caurlaižu izsniegšanu

• Plāno, organizē un veic ārzemnieku uzturēšanās nosacījumu ievērošanas kontroli pilsētas/rajona imigrācijas nodaļas/dienesta pārraudzības teritorijā

• Organizē un veic nelegālo imigrantu izraidīšanu no valsts

• Veic patvēruma meklētāju intervēšanu, identifikāciju pilsētas/rajona imigrācijas nodaļas/dienesta pārraudzības teritorijā, noformē dokumentus un nosūta tos pēc piekritības

• Izskata administratīvo pārkāpumu lietas

V

Vada I kategorijas robežkontroles punkta vai rajona/pilsētas imigrācijas dienesta darbu

• Plāno, organizē un kontrolē I kategorijas robežkontroles punkta darbu

• Vada personālu (arī organizē apmācību, ir atbildīgs par disciplīnu)

• Veic robežnorīkojumu plānošanu, sastāda pavēles

• Kontrolē speciālo caurlaižu izsniegšanu

• Plāno un organizē ārzemnieku uzturēšanās nosacījumu ievērošanas kontroli imigrācijas dienesta pārraudzības teritorijā

• Organizē nelegālo imigrantu aizturēšanu un nogādāšanu uz aizturēšanas iestādēm, kā arī to izraidīšanu no valsts

• Organizē patvēruma meklētāju intervēšanu un identifikāciju, noformē dokumentus un nosūta tos pēc piekritības

• Izvērtē situāciju nelegālās migrācijas jomā

• Izskata administratīvo pārkāpumu lietas

38. Sekretariāta funkcija

Saimes apraksts

Amatu saime, kurā ietilpst ar sekretariāta funkciju saistīti pienākumi: atbildēšana uz tālruņa zvaniem, to pāradresācija, viesu uzņemšana, sanāksmju un pārrunu, kā arī komandējumu tehniskā organizēšana, dokumentu sagatavošana, noformēšana un pavairošana, korespondences šķirošana un nosūtīšana, biroja telpu un biroja aprīkojuma uzturēšanas nodrošināšana.
Šajā saimē nav jāklasificē amati, kuru pienākumi pēc būtības saistīti ar lietvedības funkciju un pienākumiem

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Veic vienkāršus pienākumus, kuriem nav nepieciešama iepriekšējā pieredze. Darba būtība ir skaidri noteiktu uzdevumu savlaicīga un precīza izpilde. Strādā citu pārraudzībā, lēmumus nepieņem

• Veic vienkāršākos sekretariāta pienākumus, piemēram, atbildēšana pa tālruni, zvanu pāradresācija, vēstuļu šķirošana un sūtīšana, informācijas ievadīšana datu bāzēs

II

Veic procedūrās aprakstītus standarta uzdevumus. Nepieciešama izpratne par struktūrvienības un organizācijas darbu

• Veic vienkāršākos sekretariāta pienākumus

• Organizē sanāksmes

• Sastāda standarta vēstules, ievērojot vadlīnijas

• Ievāc un apkopo informāciju

III

Pieņem lēmumus saskaņā ar vadlīnijām attiecīgajā jomā. Nepieciešama ilgstoša pieredze. Var pārraudzīt citu darba izpildi

• Veic personīgā asistenta pienākumus, plānojot darba grafiku un organizējot tikšanās

• Patstāvīgi apkopo materiālus (piemēram, vadības sēdēm)

• Var tulkot dažādus materiālus un dokumentus

• Var dot rīkojumus vadītāja vārdā

39. Sociālais darbs

Saimes apraksts

Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākumos ir sociālās aprūpes un rehabilitācijas darbs noteiktās sabiedrības grupās

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Strādā cita speciālista pārraudzībā, veic vienkāršus aprūpes darbus

• Strādā cita speciālista vadībā

• Tīra un uzkopj telpas

• Apkopj klientus

• Atbilstoši sarakstam nodrošina klientu apkopšanai nepieciešamo materiālu un priekšmetu pieejamību

• Transportē klientus

II

Strādā patstāvīgi, veic sociālo rehabilitāciju

• Strādā patstāvīgi

• Veic sociālo aprūpi vai sociālo rehabilitāciju

• Nodrošina klientu aprūpes vai rehabilitācijas programmu īstenošanu atbilstoši plānam

III

Konsultē klientus, pārstāv klienta intereses

• Palīdz indivīdiem, ģimenēm un grupām sociālo problēmu risināšanā

• Veic sociālo rehabilitāciju, palīdz klientam pārvarēt psiholoģiskus, fiziskus un citus šķēršļus, kas traucē integrēties sabiedrībā

• Nodrošina sociālā darba vadību

• Veic profilaktisko sociālo darbu

• Konsultē klientus jautājumos, kas saistīti ar viņu tiesībām un pienākumiem

• Klienta interesēs organizē un mobilizē resursus, administrē resursu piešķiršanu klientam

• Pārstāv klienta intereses dažādās institūcijās

IV

Pārrauga citu sociālo darbinieku darbu, iesaistās sarežģītu problēmu risināšanā

• Organizē palīdzības sniegšanu indivīdiem, ģimenēm un grupām sociālo problēmu risināšanā

• Organizē sociālo rehabilitāciju, palīdz klientam pārvarēt psiholoģiskus, fiziskus un citus šķēršļus, kas traucē integrēties sabiedrībā

• Organizē un nodrošina sociālā darba vadību

• Organizē profilaktisko sociālo darbu

• Vada citus sociālos darbiniekus

• Veic jaunāko speciālistu darbaudzināšanu

• Iesaistās īpaši sarežģītu problēmu risināšanā

40. Starptautiskie sakari

Saimes apraksts

Šajā amatu saimē ietilpst amati, kuru veicēju pienākums ir piedalīties valsts ārējo sakaru veidošanā attiecīgās politikas jomā, apkopojot informāciju par sadarbību ar ārvalstu institūcijām, gatavojot sadarbības līgumus un sadarbojoties ar citām valsts institūcijām

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Sadarbojas ar starptautiskajām institūcijām attiecīgajā jomā un citām Latvijas institūcijām, sniedzot tām informāciju

• Veicina kontaktu izveidošanu ar radniecīgām ārvalstu institūcijām

• Koordinē sadarbību ar starptautiskajām organizācijām attiecīgās politikas jomā (piemēram, UNESCO)

• Informē citas institūcijas un amatpersonas par to lomu starptautiskās sadarbības īstenošanā, kā arī sniedz metodisku palīdzību ārvalstu sakaru jautājumos

• Apkopo un sniedz citām institūcijām informāciju par Latvijas un citu valstu sadarbību attiecīgajā jomā

• Piedalās ārvalstu delegāciju vizīšu organizēšanā un, ja nepieciešams, nodrošina dokumentu tulkošanu

• Kārto administratīvus konsulāros jautājumus

II

Koordinē sadarbību ar starptautiskajām institūcijām attiecīgajā jomā, izstrādā un vada projektus 

• Dibina kontaktus un koordinē sadarbību ar starptautiskajām institūcijām attiecīgajā jomā

• Izstrādā un vada projektus, kontrolē projektu izpildi atbilstoši termiņiem, budžetam un kvalitātes prasībām, nodrošina informāciju iesaistītajām pusēm

• Koordinē to projektu uzdevumu izpildi, kuros iesaistītas vairākas struktūrvienības vai citu organizāciju pārstāvji

• Ja nepieciešams, oficiālajās sarunās veic tulka funkcijas

III

Piedalās valsts ārējo sakaru veidošanā attiecīgās politikas jomā, nodrošina sadarbības līgumu sagatavošanu un ārvalstu delegāciju vizīšu organizēšanu

• Vada nelielas struktūrvienības (2–3 darbinieki) darbu, nosaka uzdevumus un kontrolē to izpildi

• Piedalās valsts ārējo sakaru veidošanā attiecīgās politikas jomā

• Nodrošina starptautisko apmaiņas un sadarbības līgumu projektu sagatavošanu

• Gatavo priekšlikumus un atzinumus par politikas dokumentiem

• Nodrošina un kontrolē ārvalstu delegāciju vizīšu organizēšanu

41. Transportlīdzekļa vadīšana

Saimes apraksts

Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēju pamatpienākums ir transportlīdzekļu vadīšana

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Vada vieglo automašīnu, pārvadā cilvēkus un, ja nepieciešams, sūtījumus (darbam ir nepieciešama B kategorijas vadītāja apliecība)

• Pārvadā iestādes darbiniekus un viesus

• Vada vieglo automašīnu vai mazu autobusu (līdz 8 cilvēkiem)

• Regulāri rūpējas, lai automašīna būtu darba kārtībā

• Ja nepieciešams, veic kurjera funkcijas (aizgādā vai atved vēstules, pakas, citus sūtījumus)

II

Vada vieglo vai smago automašīnu, pārvadā cilvēkus vai preces (darbam ir nepieciešama B kategorijas vadītāja apliecība un papildu mācības vai kategorijas vadītāja apliecība)

• Vada kravas automašīnu

• Var pārvadāt iestādei nepieciešamās preces

• Regulāri rūpējas, lai automašīna būtu darba kārtībā

• Ja nepieciešams, veic kurjera funkcijas (aizgādā vai atved vēstules, pakas, citus sūtījumus)

III

Vada autobusu, pārvadā iestādes darbiniekus vai klientus (darbam nepieciešama C kategorijas vadītāja apliecība un īpašas mācības darbā ar speciālo tehniku vai augstākas kategorijas vadītāja apliecība)

• Vada speciālo transportlīdzekli, strādā ar atbilstošu speciālo tehniku

• Vada autobusu

• Regulāri rūpējas, lai transportlīdzekļi būtu darba kārtībā

42. Tulkošana

Saimes apraksts

Šajā saimē ietilpst amati, kuru veicēji tulko dokumentus vai sarunas

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Tulko vienkāršus tekstus

• Tulko saņemto un nosūtāmo korespondenci no vienas vai vairākām svešvalodām/uz vienu vai vairākām svešvalodām

• Tulko apjomīgus vienkāršus tekstus no vienas vai vairākām svešvalodām/uz vienu vai vairākām svešvalodām

• Ja nepieciešams, secīgi (nesinhroni) tulko uzstāšanos prezentācijās un sanāksmēs no vienas vai vairākām svešvalodām/uz vienu vai vairākām svešvalodām

II

Tulko sarežģītus tekstus (nepieciešamas īpašas zināšanas)

• Tulko sarežģītus (piemēram, tehniskus, zinātniskus, juridiskus) tekstus, kur nepieciešamas īpašas zināšanas, no vienas vai vairākām svešvalodām/uz vienu vai vairākām svešvalodām

• Secīgi tulko specifisku (tehnisku, zinātnisku, juridisku) uzstāšanos prezentācijās un sanāksmēs no vienas vai vairākām svešvalodām/uz vienu vai vairākām svešvalodām

• Ja nepieciešams, veic tulka funkcijas oficiālās sarunās

• Spēj tulkot rakstisku tekstu no vienas svešvalodas uz citu

III

Sinhroni tulko

• Sinhroni vai secīgi tulko uzstāšanos sanāksmēs un prezentācijās no vienas vai vairākām svešvalodām/uz vienu vai vairākām svešvalodām

• Veic tulka funkcijas oficiālās sarunās, kur ir augsta atbildības pakāpe (tulkam ir arī reprezentācijas funkcija)

• Spēj secīgi vai sinhroni tulkot runas no vienas svešvalodas uz citu svešvalodu

43. Ugunsdzēsība un glābšana

Saimes apraksts

Amatu saime, kurā ietilpst ar ugunsdrošību, ugunsdzēsību un glābšanu, kā arī civilo aizsardzību saistīti pienākumi: ugunsgrēku novēršana, dzēšana, to seku mazināšana, fizisko personu glābšana, ķīmiskā piesārņojuma likvidācija

Līmenis

Līmeņa raksturojums

Amata paraugapraksts

I

Izpilda nodaļas komandiera noteiktos uzdevumus un pavēles

• Precīzi un ātri izpilda komandieru pavēles

• Piedalās ugunsgrēku novēršanā un dzēšanā, to seku mazināšanā, fizisko personu glābšanā un vides aizsargāšanā ugunsgrēka dzēšanas laikā

• Veic operatīvo darbību civilās aizsardzības pasākumos

• Uztur pārziņā esošās ugunsdzēsības un glābšanas iekārtas atbilstošā tehniskā stāvoklī

• Piedalās jauno darbinieku mācīšanā

II

Jaunākais komandējošais sastāvs. Nodaļas komandieri, vada komandieru vietnieki. Izpilda vada komandiera uzdevumus un pavēles

• Vada nodaļu

• Var aizvietot vada komandieri un vadīt vada personālsastāvu vai koordinēt ugunsdzēšanas un glābšanas darbus garnizonā

• Nodrošina pārziņā esošās tehniskās vienības (automašīnas, sūkņu stacijas, pacēlāju) tehniskā stāvokļa atbilstību noteiktajām normām

• Kontrolē nodaļas personālsastāva, ugunsdzēsības un glābšanas tehnikas, aprīkojuma un darba aizsardzības ekipējuma tehnisko stāvokli

• Māca nodaļas personālsastāvu un nodrošina nepieciešamo fizisko sagatavotību

• Veic daļas dežuranta pienākumus un kontrolē iekšējā norīkojuma dienestu

III

Vidējais komandējošais sastāvs. Vada komandieris, inspektors–dežurants (virsleitnants, kapteinis)

• Komandē viena vada personālsastāvu

• Operatīvi vada visus garnizona spēkus

• Koordinē ugunsdzēšanas un glābšanas darbus garnizonā

• Nodrošina vada personālsastāva, ugunsdzēsības un glābšanas tehnikas, aprīkojuma un darba aizsardzības ekipējuma, kā arī sakaru līdzekļu, hidrantu, ūdens ņemšanas vietu un to piebraucamo ceļu tehnisko stāvokli

IV

Vecākais komandējošais sastāvs. Daļas komandieris (majors)

• Vada daļas personālsastāvu

• Kontrolē un nodrošina daļas personālsastāva, ugunsdzēsības un glābšanas tehnikas, aprīkojuma un darba aizsardzības ekipējuma, kā arī sakaru līdzekļu, hidrantu, ūdens ņemšanas vietu un to piebraucamo ceļu tehnisko stāvokli

V

Vecākais komandējošais sastāvs. Brigādes komandiera vietnieks (majors). Būtiska loma ir administratīvajam darbam

• Veic brigādes komandiera vietnieka pienākumus vienā no trijām jomām: civilā aizsardzība; ugunsdzēsība un glābšana; ugunsgrēku novēršana un uzraudzība

• Organizē mācības un fizisko normatīvu pārbaudes

• Var aizvietot brigādes komandieri

VI

Vecākais komandējošais sastāvs. Brigādes komandieris (pulkvežleitnants). Atbild par brigādes darbu kopumā

• Koordinē civilās aizsardzības, ugunsdzēsības un glābšanas darbus, kā arī ugunsgrēku novēršanu un uzraudzību

• Vada brigādi

Finanšu ministrs O.Spurdziņš

 

2.pielikums

Ministru kabineta

2005.gada 3.maija noteikumiem Nr.310

Amatu klasificēšanas rezultātu apkopojums

(Tabula izmantojama, lai apkopotu rezultātus pēc pirmo reizi iestādē veiktās amatu klasificēšanas)

Nr.p.k.

Augstākā iestāde

Iestāde

Struktūrvienība

Apakšstruktūrvienība

Amata nosaukums

Saime (apakšsaime)

Līmenis

Vienādo amatu skaits

Regulārā darba samaksa

Piezīmes

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

                     
                     
                     

Paskaidrojumi tabulas aizpildīšanai.

Tabulu aizpilda atbilstoši iestādes personāla sarakstam pēc stāvokļa uz 2005.gada 1.maiju.

1. I ailē jānorāda klasificējamā amata numurs pēc kārtas.

2. II ailē jānorāda valsts pārvaldes nozares augstākā iestāde (nosaukums), ja tāda ir.

3. III ailē jānorāda tiešās pārvaldes iestāde (nosaukums).

4. IV ailē jānorāda struktūrvienība (nosaukums), kurā ir klasificējamais amats.

5. V ailē jānorāda apakšstruktūrvienība (nosaukums), kurā ir klasificējamais amats.

6. VI ailē jānorāda klasificējamā amata nosaukums atbilstoši personāla sarakstam.

7. VII ailē jānorāda amatu saimes (apakšsaimes) apzīmējums atbilstoši Valsts pārvaldes amatu katalogam.

8. VIII ailē jānorāda amatu līmenis atbilstoši Valsts pārvaldes amatu katalogam.

9. IX ailē jānorāda iestādē esošo viena nosaukuma vienādo amatu skaits. Par vienādiem uzskatāmi amati, kuri ietilpst vienā amatu saimē (apakšsaimē) un līmenī, kā arī tiem noteikta vienāda vai līdzīga (pieļaujamā atšķirība ne vairāk par 10 latiem) regulārā darba samaksa.

10. X ailē jānorāda amatam noteiktā regulārā darba samaksa (mēnešalga, pastāvīgās piemaksas, arī vadības līgums) uz 2005.gada 1.maiju. Amatiem, kuriem noteikta akordalga, norāda vidējo mēneša darba samaksu par 2005.gada pirmajiem četriem mēnešiem. Ja IX ailē norādīts vienādo amatu skaits, tad X ailē norāda šo amatu vidējo regulāro mēneša darba samaksu.

11. Ja nepieciešams, XI ailē var norādīt piezīmes par konkrēta amata klasifikāciju.

Finanšu ministrs O.Spurdziņš

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!