Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Sapratu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ministru kabineta 2000. gada 5. septembra noteikumi Nr. 311 "Naftas produktu (degvielas) aprites noteikumi". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 15.09.2000., Nr. 323/324 https://www.vestnesis.lv/ta/id/10705-naftas-produktu-degvielas-aprites-noteikumi

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ministru kabineta noteikumi Nr.312

Zāļu un farmaceitisko produktu klīniskās izpētes kārtība

Vēl šajā numurā

15.09.2000., Nr. 323/324

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Ministru kabinets

Veids: noteikumi

Numurs: 311

Pieņemts: 05.09.2000.

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Ministru kabineta noteikumi Nr.311

Rīgā 2000.gada 5.septembrī (prot. Nr.41, 3.§)

Naftas produktu (degvielas) aprites noteikumi

Izdoti saskaņā ar likuma "Par akcīzes nodokli naftas produktiem"
2.panta otro daļu un 16.panta piektās daļas 2.punkta "a" apakšpunktu

I. Vispārīgie jautājumi

1. Šie noteikumi nosaka likuma "Par akcīzes nodokli naftas produktiem" 3.pantā minēto naftas produktu (degvielas) (turpmāk — degviela) aprites kārtību.

2. Uzņēmums (uzņēmējsabiedrība) (turpmāk — uzņēmums), kurš ir saņēmis vienu no šo noteikumu 13.punktā minētajām licencēm, katru mēnesi līdz piecpadsmitajam datumam iesniedz Valsts ieņēmumu dienestā pārskatu par degvielas apriti iepriekšējā mēnesī. Pārskata formu un iesniegšanas veidu nosaka Valsts ieņēmumu dienests.

3. Uzņēmums nodrošina Valsts ieņēmumu dienesta pilnvarotajām amatpersonām iespēju kontrolēt degvielas apriti un ar to saistīto dokumentāro un datorizēto informāciju uzņēmuma ražošanas, tirdzniecības un uzglabāšanas vietās — teritorijās, kur atrodas degvielas uzglabāšanas tvertnes, tilpnes vai cisternas (naftas gāzēm un pārējiem gāzveida ogļūdeņražiem — sašķidrinātās naftas gāzes glabātavas — spiedtvertnes) (turpmāk — spiedtvertnes) un ar tām saistītās tehniskās ierīces, kā arī biroja telpās Valsts ieņēmumu dienestā deklarētajā darba laikā.

4. Uzņēmumi, kuri veic uzņēmējdarbību degvielas aprites jomā, nodrošina, lai Valsts ieņēmumu dienestā deklarētajās uzņēmējdarbības vietās būtu izvietota izkārtne, kurā valsts valodā norādīts uzņēmuma nosaukums un attiecīgās darbības vietas darba laiks.

5. Fiziskajām personām ir atļauts uzglabāt degvielu tikai izmantošanai savām vajadzībām. Juridiskajām personām, kuras iegādājas degvielu vairumtirdzniecībā izmantošanai savām vajadzībām, ir atļauts uzglabāt degvielu tikai normatīvo aktu prasībām atbilstošās stacionārās tilpnēs, tvertnēs, cisternās vai spiedtvertnēs.

6. Uzņēmumi, kuri ieved izlaišanai brīvam apgrozījumam, ražo vai realizē degvielu, par saviem līdzekļiem nodrošina degvielas atbilstības novērtēšanu Ministru kabineta noteiktajā kārtībā.

7. Degviela, kas neatbilst normatīvajos aktos vai standartos noteiktajām vides kvalitātes normatīvu prasībām, uzskatāma par bīstamu videi, un tās realizācija ir aizliegta.

8. Uzņēmumi un citas juridiskās personas (patērētāji) savstarpējos norēķinus veic bezskaidras naudas norēķinu veidā, izmantojot uzņēmuma deklarētos norēķinu kontus darījumiem ar degvielu. Citus norēķinu kontus izmantot aizliegts. Norēķini skaidrā naudā ir aizliegti, izņemot mazumtirdzniecībā noteikto kārtību. Par norēķinu skaidrā naudā ir uzskatāma arī skaidras naudas iemaksa degvielas piegādātāja kontā.

9. Uzņēmumi, kuri apgādā muitas kontrolē esošus kuģus, lidmašīnas, kā arī ārvalstu vēstniecības Latvijas Republikas muitas teritorijā, ar Valsts ieņēmumu dienesta atļauju ir tiesīgi veikt norēķinus par degvielu skaidrā naudā.

10. Uzņēmumiem, kuri veic uzņēmējdarbību degvielas aprites jomā, degvielu atļauts uzglabāt tikai normatīvo aktu prasībām atbilstošās stacionārās degvielas uzglabāšanas tilpnēs, tvertnēs, cisternās vai spiedtvertnēs. Vienā tilpnē, tvertnē, cisternā vai spiedtvertnē drīkst uzglabāt tikai vienam uzņēmumam piederošo degvielu.

II. Licence uzņēmējdarbībai ar degvielu

11. Uzņēmējdarbību ar degvielu drīkst veikt tikai uzņēmums, kurš saņēmis Valsts ieņēmumu dienesta licencēšanas komisijas (turpmāk — licencēšanas komisija) izsniegtu speciālu atļauju (licenci) (turpmāk — licence).

12. Degviela uzglabājama un realizējama tikai licencē norādītajās vietās, kurās ir nodrošināta degvielai noteiktā preču uzskaite un tiek ievērotas šo noteikumu un citu normatīvo aktu prasības.

13. Licence tiek izsniegta šādu uzņēmējdarbības veidu veikšanai:

13.1. degvielas ievešanai izlaišanai brīvam apgrozījumam;

13.2. degvielas vairumtirdzniecībai;

13.3. degvielas mazumtirdzniecībai;

13.4. degvielas ievešanai citu preču (izņemot degvielu) ražošanai bez tiesībām ievesto degvielu realizēt citām personām;

13.5. degvielas ražošanai.

14. Licenci šo noteikumu 13.punktā minētās uzņēmējdarbības veikšanai uzņēmumam izsniedz uz trim gadiem.

15. Licenci ir tiesīgs izmantot tikai tas uzņēmums, kuram licence ir izsniegta. Licences saņēmējs nav tiesīgs nodot licenci citai personai.

16. Ja licences darbības laikā licencē noteiktās vietas valdījuma tiesības iegūst cits uzņēmums, līdzšinējam vietas valdītājam piecu darbdienu laikā pēc minēto tiesību maiņas licence jānodod Valsts ieņēmumu dienestā.

17. Licences veidlapas paraugu un tās aizsargelementus nosaka Valsts ieņēmumu dienests.

18. Licencē ietverama šāda informācija:

18.1. uzņēmējdarbības veida apzīmējums;

18.2. licences sērija un numurs;

18.3. uzņēmuma nosaukums, juridiskā adrese, nodokļu maksātāja reģistrācijas kods un reģistrācijas datums;

18.4. degvielas tirdzniecības (realizācijas), uzglabāšanas, ražošanas un pārstrādes vietas un biroja adrese, tvertņu, tilpņu, cisternu vai spiedtvertņu skaits un tilpums;

18.5. licences derīguma termiņš;

18.6. izsniedzēja amatpersonas paraksts un tā atšifrējums, licences izsniegšanas datums un spiedogs.

19. Lai saņemtu licenci, uzņēmuma pilnvarota persona licencēšanas komisijai iesniedz pieteikumu uz Valsts ieņēmumu dienesta apstiprinātas veidlapas. Pieteikumam pievieno šādus dokumentus:

19.1. uzņēmuma statūtu, kā arī statūtu grozījumu kopiju vai norakstu;

19.2. pašvaldības atzinumu par attiecīgo darbības veidu ar degvielu pieteikumā norādītajās darbības vietās, ja tiek iesniegts licences pieteikums degvielas ievešanai izlaišanai brīvam apgrozījumam, degvielas vairumtirdzniecībai, degvielas ievešanai citu preču (izņemot degvielu) ražošanai bez tiesībām ievesto degvielu realizēt citām personām vai degvielas ražošanai;

19.3. kredītiestādes izsniegtu izziņu par norēķinu kontiem, kuri tiks izmantoti norēķiniem par darījumiem ar degvielu;

19.4. uzņēmējdarbības vietu lietošanas tiesības apliecinoša dokumenta kopiju vai norakstu;

19.5. skaidrojumu par degvielas ievešanas izlaišanai brīvam apgrozījumam un ievestās degvielas vairumtirdzniecības operāciju norisi un to finansiālo nodrošinājumu, ja tiek iesniegts licences pieteikums degvielas ievešanai izlaišanai brīvam apgrozījumam vai licences degvielas vairumtirdzniecībai;

19.6. tehnoloģiskā procesa aprakstu, kam pievienoti attiecīgi dokumenti (aprēķini), ja tiek iesniegts licences pieteikums degvielas ražošanai vai licences degvielas ievešanai citu preču ražošanai (izņemot degvielu) bez tiesībām ievesto degvielu realizēt citām personām;

19.7. Ministru kabineta pilnvarotas kompetentas atbilstības novērtēšanas institūcijas atzinumu par ražojamās degvielas sastāvu un kvalitāti, ja tiek iesniegts licences pieteikums degvielas ražošanai;

19.8. dokumentu, kas apliecina degvielas glabāšanas un realizācijas metroloģisko nodrošinājumu;

19.9. dokumentu, kas apliecina bīstamo iekārtu reģistrāciju;

19.10. dokumentu, kas apliecina degvielas uzglabāšanas, kā arī tirdzniecības vai ražošanas vietas atbilstību ugunsdrošības noteikumiem;

19.11. dokumentu, kas apliecina uzņēmuma darbības vietas atbilstību vides aizsardzības prasībām.

20. Iesniedzot dokumentu norakstus vai kopijas, uzrādāmi to oriģināli.

21. Mainoties nosacījumiem, kas norādīti licencē (degvielas uzglabāšanas, tirdzniecības (realizācijas), ražošanas vietu uzskaitījums un citas ziņas), licence ir pārreģistrējama piecu darbdienu laikā pēc attiecīgo nosacījumu iestāšanās. Mainoties nosacījumiem licences saņemšanai iesniegtajam pieteikumam pievienotajos dokumentos, uzņēmums piecu darbdienu laikā pēc attiecīgo nosacījumu iestāšanās par to informē Valsts ieņēmumu dienestu un iesniedz jaunos nosacījumus apliecinošo dokumentu kopijas.

22. Lai pārreģistrētu licenci, uzņēmums iesniedz pārreģistrācijas pieteikumu uz Valsts ieņēmumu dienesta apstiprinātas veidlapas. Pieteikumam pievieno licences oriģinālu un to dokumentu kopijas (uzrādot oriģinālus), kas apliecina attiecīgos grozījumus licencē vai pieteikumam pievienotajos dokumentos.

23. Valsts ieņēmumu dienests izveido licencēšanas komisiju ne mazāk kā piecu cilvēku sastāvā. Licencēšanas komisijas nolikumu apstiprina Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektors.

24. Licenci vai motivētu rakstisku atteikumu uzņēmējdarbības ar degvielu veikšanai Valsts ieņēmumu dienests izsniedz (vai nosūta pa pastu) pieteikuma iesniedzējam 10 darbdienu laikā pēc pieteikuma un visu tam pievienojamo dokumentu saņemšanas.

25. Ja licences saņemšanai iesniegtie dokumenti neatbilst šo noteikumu prasībām vai tajos nav pietiekamu ziņu jautājuma objektīvai izlemšanai, vai rodas šaubas par to derīgumu, licencēšanas komisija atliek lietas izskatīšanu un pieprasa nepieciešamo papildu informāciju un to apliecinošus dokumentus.

26. Šo noteikumu 24.punktā noteikto termiņu var pagarināt līdz nepieciešamās informācijas vai dokumentu saņemšanai, bet ne ilgāk kā līdz 30 darbdienām pēc pieteikuma iesniegšanas. Ja pieteikuma iesniedzējs minētajā termiņā neizpilda licencēšanas komisijas prasības, pieteikums un visi nepieciešamie dokumenti iesniedzami no jauna.

27. Licencēšanas komisijas lēmumu var pārsūdzēt Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektoram 30 dienu laikā pēc lēmuma saņemšanas dienas. Ģenerāldirektora lēmumu var pārsūdzēt tiesā 30 dienu laikā pēc lēmuma saņemšanas dienas.

28. Valsts ieņēmumu dienests neizsniedz uzņēmumam licenci, ja:

28.1. uzņēmumam triju kalendāra gadu laikā pirms pieteikuma iesniegšanas ir anulēta licence par šo noteikumu vai citu ar degvielas apriti saistītu normatīvo aktu pārkāpumiem;

28.2. uzņēmums veicis uzņēmējdarbību ar degvielu bez attiecīgās licences;

28.3. uzņēmuma direktors, valdes loceklis, grāmatvedis vai cita amatpersona viena kalendāra gada laikā pirms pieteikuma iesniegšanas ir strādājusi citā uzņēmumā un bijusi administratīvi sodīta par šo noteikumu pārkāpumu;

28.4. pieteikumā vai tam pievienotajos dokumentos ir sniegtas nepatiesas vai nepilnīgas ziņas vai pievienotie dokumenti ir viltoti.

29. Valsts ieņēmumu dienests anulē uzņēmumam licenci, ja:

29.1. pieteikumā vai tam pievienotajos dokumentos ir sniegtas nepatiesas ziņas vai pievienotie dokumenti ir viltoti;

29.2. uzņēmuma direktors, valdes loceklis, grāmatvedis vai cita uzņēmuma amatpersona nav samaksājusi naudas sodu, kas ir uzlikts par šo noteikumu vai citu ar degvielas apriti saistītu normatīvo aktu pārkāpumiem;

29.3. uzņēmums iegādājies degvielu no uzņēmuma, kuram nav licences vai tā ir anulēta;

29.4. uzņēmums savā darbībā neizmanto kases sistēmu vai kases sistēmas darbība neatbilst prasībām, kādas normatīvajos aktos noteiktas nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektroniskajām ierīcēm un iekārtām;

29.5. netiek izpildītas šo noteikumu 21., 39. un 47.punktā noteiktās prasības;

29.6. licencēts degvielas vairumtirgotājs ceturkšņa laikā nav veicis uzņēmējdarbību ar degvielu;

29.7. netiek izpildītas prasības, kādas normatīvajos aktos noteiktas naftas produktu rezervju izveidošanai un uzglabāšanai.

30. Valsts ieņēmumu dienests ir tiesīgs anulēt uzņēmumam licenci, ja:

30.1. uzņēmums neiesniedz vai neiesniedz termiņā šo noteikumu 2.punktā minēto pārskatu vai iesniegtajos pārskatos deklarējis nepatiesas vai nepilnīgas ziņas;

30.2. uzņēmums ir pārkāpis šo noteikumu nosacījumus par degvielas iegādi vai realizāciju;

30.3. valsts institūciju amatpersonām traucē pildīt viņu pienākumus, kas saistīti ar degvielas aprites valsts uzraudzību;

30.4. uzņēmuma pārstāvis nav ieradies Valsts ieņēmumu dienestā pēc atkārtota uzaicinājuma.

31. Licencēšanas komisijas lēmums par licences anulēšanu stājas spēkā ar publicēšanas dienu laikrakstā "Latvijas Vēstnesis".

32. Ja licence tiek anulēta, par to samaksāto valsts nodevu uzņēmumam neatmaksā.

33. Uzņēmumiem, kas ir saņēmuši šajos noteikumos minētās licences, degvielas atlikums, kuru nevar realizēt vai citādi likumīgi atsavināt līdz licences darbības termiņa beigām vai sakarā ar licences anulēšanu, jādeklarē Valsts ieņēmumu dienestā ne vēlāk kā licences derīguma termiņa pēdējā dienā.

34. Ja beidzies licences derīguma termiņš vai licence ir anulēta, degvielas realizācija vai pārvietošana no licencē noteiktās degvielas uzglabāšanas vietas ir pieļaujama tikai ar rakstisku Valsts ieņēmumu dienesta atļauju.

35. Uzņēmums, kas ir saņēmis licenci, nodrošina saņemtās un izsniegtās degvielas daudzuma uzskaiti. Uzskaites kārtībai jānodrošina iespēja uzņēmuma deklarētajā darba laikā salīdzināt faktisko degvielas daudzumu ar uzskaites datiem.

36. Licence vai tās notariāli vai Valsts ieņēmumu dienesta apliecināta kopija ir uzrādāma pēc kontrolējošo institūciju, kā arī degvielas apritē iesaistīto juridisko personu pieprasījuma.

37. Uzņēmumiem aizliegts iegādāties vai pieņemt realizācijai degvielu no fiziskajām personām.

III. Ievešana izlaišanai brīvam apgrozījumam un izvešana

38. Degvielu ievest izlaišanai brīvam apgrozījumam Latvijas Republikas muitas teritorijā ir tiesīgi uzņēmumi, kam ir šo noteikumu 13.1. vai 13.4.apakšpunktā minētā licence.

39. Šo noteikumu 13.1.apakšpunktā minēto licenci izsniedz uzņēmumiem, kuru statūtkapitāls nav mazāks par 200000 latu vai kuru īpašumā Latvijas Republikas muitas teritorijā ir normatīvo aktu prasībām atbilstošas stacionāras degvielas uzglabāšanas tilpnes, tvertnes, cisternas vai spiedtvertnes ar kopējo tilpumu, ne mazāku par 100 m3.

40. Uzņēmums, kas ir saņēmis šo noteikumu 13.1.apakšpunktā minēto licenci, ir tiesīgs nodarboties ar tās degvielas vairumtirdzniecību, kuru šis uzņēmums ievedis izlaišanai brīvam apgrozījumam.

41. Uzņēmumam, kas ir saņēmis šo noteikumu 13.1.apakšpunktā minēto licenci, ir aizliegts realizēt degvielu fiziskajām personām, izņemot normatīvajos aktos noteiktos gadījumus.

42. Fiziskajām personām atļauts ievest Latvijas Republikas muitas teritorijā tikai to degvielas daudzumu, kas ir iepildīts transportlīdzekļa izgatavotāja paredzētajā degvielas tvertnē vai papildus uzstādītajā degvielas tvertnē, ja par tās uzstādīšanu ir izdarīts attiecīgs ieraksts transportlīdzekļa reģistrācijas apliecībā.

43. Degvielu izvest no Latvijas Republikas muitas teritorijas ir tiesīgi uzņēmumi, kuriem ir šo noteikumu 13.1., 13.2. vai 13.5.apakšpunktā minētā licence, un tikai tad, ja degvielu izved no akcīzes preču noliktavas naftas produktiem.

44. Degvielu ir atļauts ievest izlaišanai brīvam apgrozījumam Latvijas Republikas muitas teritorijā un izvest no tās tikai caur Valsts ieņēmumu dienesta noteiktajiem muitas punktiem.

45. Ja degvielas daudzums nepārsniedz vienu litru un atbilstoši tehnisko noteikumu vai standartu prasībām ir iepildīts slēgtā tarā un sagatavots realizācijai (turpmāk — fasētā degviela), tā ievešanai izlaišanai brīvam apgrozījumam Latvijas Republikas muitas teritorijā nav nepieciešama šo noteikumu 13.1.apakšpunktā minētā licence.

IV. Vairumtirdzniecība

46. Nodarboties ar degvielas vairumtirdzniecību ir tiesīgi uzņēmumi, kuriem ir šo noteikumu 13.2.apakšpunktā minētā licence.

47. Šo noteikumu 13.2.apakšpunktā minēto licenci izsniedz uzņēmumiem, kuru statūtkapitāls nav mazāks par 200000 latu vai kuru īpašumā Latvijas Republikas muitas teritorijā ir normatīvo aktu prasībām atbilstošas stacionāras degvielas uzglabāšanas tilpnes, tvertnes, cisternas vai spiedtvertnes ar kopējo tilpumu, ne mazāku par 100 m3.

48. Uzņēmumi, kas saņēmuši licenci degvielas vairumtirdzniecībai, ir tiesīgi iegādāties un pieņemt realizācijai degvielu tikai no tiem uzņēmumiem, kas saņēmuši šo noteikumu 13.1., 13.2. vai 13.5.apakšpunktā minēto licenci.

49. Uzņēmumiem, kuri saņēmuši licenci degvielas vairumtirdzniecībai, ir aizliegts realizēt degvielu fiziskajām personām.

V. Mazumtirdzniecība

50. Nodarboties ar degvielas mazumtirdzniecību ir tiesīgi uzņēmumi, kuriem ir šo noteikumu 13.3.apakšpunktā minētā licence.

51. Licence degvielas mazumtirdzniecībai nav nepieciešama tiem uzņēmumiem, kuri mazumtirdzniecībā realizē tikai fasēto degvielu. Fasēto degvielu mazumtirdzniecībā atļauts realizēt ārpus degvielas uzpildes stacijām.

52. Degvielas mazumtirdzniecība, ko veic, pamatojoties uz saņemto licenci, ir atļauta tikai īpaši ierīkotās stacionārās (arī konteinertipa) degvielas uzpildes stacijās. Tām ir jābūt konstruktīvi un tehnoloģiski nodalītām no degvielas vairumtirdzniecības vietām. Aizliegts realizēt degvielu no autocisternām un citām pārvietojamām ierīcēm.

53. Degvielas uzpildes stacijām (iekārtām) (arī tām, kurās tiek veikta naftas gāzes un pārējo gāzveida ogļūdeņražu kā degvielas mazumtirdzniecība) jābūt aprīkotām ar elektroniskajām sistēmām, kas vienlaikus nodrošina degvielas sūkņu darbību, pārdošanas operāciju reģistrāciju un uzskaiti, un kases čeku izsniegšanu. Mazumtirdzniecībā izmantojamajām elektroniskajām kases sistēmām un kases datorsistēmām jāatbilst tām noteiktajām prasībām.

54. Uzņēmumi, kas saņēmuši licenci degvielas mazumtirdzniecībai, ir tiesīgi iegādāties un pieņemt realizācijai degvielu tikai no tiem uzņēmumiem, kuri ir saņēmuši šo noteikumu 13.1., 13.2. vai 13.5.apakšpunktā minēto licenci.

55. Licence vai tās notariāli vai Valsts ieņēmumu dienesta apliecināta kopija ir novietojama tirdzniecības vietā patērētājiem redzamā vietā.

VI. Degvielas ievešana citu preču ražošanai

56. Degvielu ievest un izmantot citu preču (izņemot degvielu) ražošanai ir tiesīgi tikai tie uzņēmumi, kuriem ir šo noteikumu 13.4.apakšpunktā minētā licence.

57. Ievesto degvielu aizliegts realizēt citām fiziskajām vai juridiskajām personām.

58. Ievestā degviela izmantojama tikai citu preču (izņemot degvielu) ražošanai.

59. Lai saņemtu licenci degvielas ievešanai citu preču (izņemot degvielu) ražošanai bez tiesībām ievesto degvielu realizēt citām personām, uzņēmumam jāpamato degvielas nepieciešamība citu preču ražošanas tehnoloģiskajā procesā.

VII. Degvielas ražošana

60. Ar degvielas ražošanu un saražotās degvielas vairumtirdzniecību ir tiesīgi nodarboties tikai tie uzņēmumi, kuriem ir šo noteikumu 13.5.apakšpunktā minētā licence.

61. Degvielas ražošanas procesā radītajam produktam jāatbilst normatīvi tehnisko dokumentu un obligātajām drošuma prasībām.

62. Uzņēmumiem, kas saņēmuši šo noteikumu 13.5.apakšpunktā minēto licenci, ir aizliegts realizēt degvielu fiziskajām personām, izņemot normatīvajos aktos noteiktos gadījumus.

VIII. Vietējie un tranzīta pārvadājumi

63. Veicot degvielas vietējos pārvadājumus Latvijas Republikas muitas teritorijā (arī starp viena uzņēmuma struktūrvienībām), uzņēmumi izraksta stingrās uzskaites preču pavadzīmi—rēķinu degvielai (turpmāk — pavadzīme).

64. Pavadzīmē norādāma šāda informācija:

64.1. pavadzīmes izrakstīšanas datums (mēnesis rakstāms vārdiem);

64.2. ziņas par nosūtītāju (pārdevēju):

64.2.1. uzņēmuma nosaukums, juridiskā adrese un nodokļu maksātāja kods;

64.2.2. licences sērija, numurs, izdošanas datums un derīguma termiņš;

64.2.3. kredītiestādes rekvizīti (norēķinu konta numurs, kredītiestādes nosaukums un kods);

64.2.4. iekraušanas (iepildīšanas) vietas adrese, kā arī tilpnes, cisternas, tvertnes vai spiedtvertnes uzskaites numurs;

64.3. ziņas par saņēmēju (pircēju):

64.3.1. uzņēmuma nosaukums, juridiskā adrese un nodokļu maksātāja kods;

64.3.2. izkraušanas vietas adrese, kā arī tilpnes, cisternas, tvertnes vai spiedtvertnes uzskaites numurs;

64.3.3. licences sērija, numurs un derīguma termiņš;

64.3.4. kredītiestādes rekvizīti (norēķinu konta numurs, kredītiestādes nosaukums un kods);

64.4. transportlīdzekļa veids un reģistrācijas numurs, cisternas vai rezervuāra reģistrācijas numurs, izņemot gadījumu, ja tiek izmantots cauruļvadu transports;

64.5. autovadītāja vārds, uzvārds un personas kods, ja pārvadājums tiek veikts, izmantojot autotransportu;

64.6. ziņas par degvielu:

64.6.1. veids, marka, mērvienība, daudzums, cena un vērtība;

64.6.2. kvalitātes sertifikāta numurs un izdošanas datums;

64.6.3. akcīzes nodokļa un pievienotās vērtības nodokļa summa, ja tāda ir;

64.6.4. kopējā summa (cipariem un vārdiem), par kādu izsniegta degviela;

64.7. preču izsniedzēja paraksts un tā atšifrējums, preču izsniegšanas datums;

64.8. preču saņēmēja paraksts un tā atšifrējums, preču pieņemšanas datums.

65. Pavadzīmes veidlapas paraugu nosaka Valsts ieņēmumu dienests.

66. Pavadzīmes veidlapu izgatavošanu un uzskaiti nodrošina Valsts ieņēmumu dienests saskaņā ar Ministru kabineta 1995.gada 5.septembra noteikumiem Nr.271 "Noteikumi par kārtību, kādā izgatavojamas un uzskaitāmas preču pavadzīmes—rēķina veidlapas", izņemot minēto noteikumu 4.punktā noteikto prasību par viena numura veidlapu komplekta eksemplāru skaitu.

67. Pavadzīmes aizpildāmas četros eksemplāros — pa diviem eksemplāriem nosūtītājam un saņēmējam. 1. un 3.eksemplārs tiek izsniegts uzņēmumam — degvielas saņēmējam, 2. un 4.eksemplārs paliek uzņēmumā, kas izsniedzis degvielu.

68. Visām vienas dienas laikā izsniegtajām un saņemtajām pavadzīmēm degvielas izsniegšanas un saņemšanas vietās līdz attiecīgās degvielas realizācijas vai citu tālāku darbību ar degvielu uzsākšanai jābūt reģistrētām datorā vai caurauklotā un Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē (pēc nodokļu maksātāja reģistrācijas vietas) apzīmogotā preču pavadzīmju—rēķinu reģistrācijas žurnālā, norādot šādas ziņas:

68.1. ieraksta numurs pēc kārtas;

68.2. pavadzīmes reģistrācijas (žurnālā vai datorā) datums;

68.3. pavadzīmes stingrās uzskaites numurs;

68.4. pavadzīmes izrakstīšanas datums;

68.5. pavadzīmes saņēmēja (izsniedzēja) nosaukums;

68.6. degvielas vērtība;

68.7. akcīzes nodokļa summa (ja preces realizētājs ir akcīzes nodokļa maksātājs);

68.8. pievienotās vērtības nodokļa summa;

68.9. pavadzīmē norādītā galīgā vērtības summa;

68.10. pavadzīmes reģistrētāja paraksts un tā atšifrējums.

69. Pavadzīmes 3.eksemplārs atrodas degvielas uzglabāšanas vietā un apliecina degvielas izcelsmi un vērtību. Pavadzīmi degvielas uzglabāšanas vietā glabā līdz gadskārtējai inventarizācijai.

70. Degvielas tranzīta procedūra piemērojama saskaņā ar Muitas likumu.

71. Degvielas vietējie un tranzīta pārvadājumi veicami saskaņā ar likumiem un citiem normatīvajiem aktiem, kā arī Latvijas Republikai saistošiem starptautiskajiem līgumiem, kas attiecas uz bīstamo kravu pārvadājumiem.

IX. Degvielas iztrūkuma (zuduma) normas un atlikumu mērījumu kārtība

72. Reizi mēnesī:

72.1. akcīzes preču noliktavas turētājs veic inventarizāciju likumā "Par akcīzes nodokli naftas produktiem" noteiktajā kārtībā;

72.2. uzņēmumi, kas saņēmuši jebkuru no šo noteikumu 13.punktā minētajām licencēm, pirms šo noteikumu 2.punktā minētā pārskata sastādīšanas izmēra degvielas atlikumus uzņēmuma vadītāja noteiktajā kārtībā.

73. Šo noteikumu 2.punktā minētajā pārskatā norādāmi faktiskie degvielas krājumi pēc stāvokļa uz pārskata perioda pēdējo dienu.

74. Ja, veicot degvielas krājumu inventarizāciju par konkrēto taksācijas periodu, ir konstatēts degvielas iztrūkums (zudums), akcīzes preču noliktavas turētājs saskaņā ar likumu "Par akcīzes nodokli naftas produktiem" var nemaksāt akcīzes nodokli par degvielas faktisko iztrūkumu (zudumu), ja tas nepārsniedz šādu degvielas daudzumu (procentos) no grāmatvedības reģistros par konkrēto taksācijas periodu uzskaitītā attiecīgo naftas produktu krājumu daudzuma:

74.1. svinu nesaturošs benzīns, tā aizstājējprodukti un komponenti 0,4
74.2. svinu saturošs benzīns, tā aizstājējprodukti un komponenti 0,4
74.3. petroleja, tās aizstājējprodukti un komponenti 0,3
74.4. dīzeļdegviela (gāzeļļa), tās aizstājējprodukti un komponenti 0,2
74.5. degvieleļļa, tās aizstājējprodukti un komponenti 0,2
74.6. naftas gāzes un pārējie gāzveida ogļūdeņraži, izņemot dabasgāzi 0,4

75. Akcīzes preču noliktavas turētājs par inventarizācijā konstatēto degvielas faktisko iztrūkumu (zudumu), kas pārsniedz šo noteikumu 74.punktā minētās normas, maksā nodokli saskaņā ar likumu "Par akcīzes nodokli naftas produktiem".

76. Ja inventarizācijā konstatētais degvielas faktiskais iztrūkums (zudums) ir mazāks par šo noteikumu 74.punktā minētajām normām, akcīzes preču noliktavas turētājs nodokli nemaksā tikai par konstatēto degvielas faktisko iztrūkumu (zudumu).

77. Iztrūkuma (zuduma) normas atļauts piemērot akcīzes preču noliktavās, kuras aprīkotas ar elektroniskām degvielas daudzuma kontroles un uzskaites sistēmām.

78. Pieļaujamais degvielas iztrūkums (zudums) pārvadāšanas procesā nedrīkst pārsniegt 0,5 procentus no pavaddokumentā norādītā degvielas daudzuma.

79. Kārtību, kādā mērāmi degvielas krājumu atlikumi kontroles procesā, kā arī degvielas atlikumu mērījumos fiksēto degvielas iztrūkuma (zuduma) un pārpalikuma pieļaujamo apjomu nosaka Valsts ieņēmumu dienests.

X. Uzraudzība un kontrole

80. Šo noteikumu izpildes uzraudzību un kontroli veic Valsts ieņēmumu dienests un citas valsts institūcijas savas kompetences ietvaros.

81. Valsts institūcijas, kuras savas kompetences ietvaros saskaņā ar normatīvajiem aktiem kontrolē degvielas apriti, reizi mēnesī sniedz Valsts ieņēmumu dienestam informāciju par konstatētajiem pārkāpumiem un piemērotajām sankcijām. Cita informācija, kas nepieciešama šo noteikumu un citu normatīvo aktu uzraudzības un kontroles nodrošināšanai, sniedzama pēc Valsts ieņēmumu dienesta rakstiska pieprasījuma.

82. Valsts institūciju veiktajās pārbaudēs izņemtās degvielas atbilstības novērtēšanas izdevumus uzņēmums sedz piecu darbdienu laikā pēc rēķina saņemšanas, ja degviela neatbilst normatīvi tehnisko dokumentu prasībām.

83. Uzņēmums sedz izdevumus par normatīvi tehnisko dokumentu prasībām neatbilstošas degvielas glabāšanu, transportēšanu un iznīcināšanu (pārstrādi), kā arī citus ar to saistītos izdevumus.

84. Normatīvi tehnisko dokumentu prasībām neatbilstošu degvielu var izmantot citu preču ražošanai vai par kurināmo, kā arī citiem mērķiem (pārstrādei vai iznīcināšanai), ja saņemta Valsts ieņēmumu dienesta un reģionālās vides pārvaldes atļauja.

85. Valsts institūcijas, kuras veic šo noteikumu un citu ar degvielas apriti saistīto normatīvo aktu uzraudzību un kontroli, ir tiesīgas:

85.1. nosūtīt (nogādāt) izņemto degvielu tikai uz tām glabāšanas (pārstrādes) vietām, kuras ir noteiktas Valsts ieņēmumu dienesta atļaujā;

85.2. nodot konfiscēto vai no brīvas apgrozības izņemto degvielu atbildīgā uzglabāšanā vietās, kuras ir noteiktas Valsts ieņēmumu dienesta izsniegtajā licencē. Uzglabātājs nav tiesīgs rīkoties ar uzglabājamo degvielu, kā arī to lietot un pārvietot.

86. Fiziskajām personām ir aizliegts pārvadāt degvielu bez to iegādi apliecinošiem dokumentiem, ja degvielas daudzums pārsniedz 40 litru, neskaitot transportlīdzekļa konstruktīvi iebūvētās degvielas tvertnes tilpumu.

87. Fizisko personu un amatpersonu atbildība par šo noteikumu pārkāpumiem noteikta likumos un citos normatīvajos aktos.

XI. Noslēguma jautājumi

88. Ar šo noteikumu stāšanos spēkā spēku zaudē licence degvielas komerciālajai uzglabāšanai. Uzņēmumiem, kuri līdz šo noteikumu spēkā stāšanās brīdim savā īpašumā esošo degvielu uzglabāja uzņēmumos, kuriem bija izsniegtas licences degvielas komerciālajai uzglabāšanai, līdz 2001.gada 1.janvārim jāpārreģistrē licence atbilstoši šo noteikumu prasībām.

89. Uzņēmumiem, kuriem licences izsniegtas līdz šo noteikumu spēkā stāšanās brīdim, šo noteikumu 39. un 47.punktā minētie nosacījumi jāizpilda līdz 2001.gada 1.janvārim.

90. Šo noteikumu 63., 64., 65., 66. un 67.punkts stājas spēkā ar 2001.gada 1.janvāri.

91. Līdz 2000.gada 31.decembrim, veicot degvielas vietējos pārvadājumus Latvijas Republikas muitas teritorijā (arī starp viena uzņēmuma struktūrvienībām), uzņēmumiem atļauts izmantot ar Ministru kabineta 1995.gada 5.septembra noteikumiem Nr.268 "Noteikumi par preču pavadzīmes—rēķina lietošanas un noformēšanas kārtību" apstiprinātās stingrās uzskaites preču pavadzīmju—rēķinu veidlapas, norādot šādus rekvizītus:

91.1. pavadzīmes izrakstīšanas datums (mēnesis rakstāms vārdiem);

91.2. ziņas par nosūtītāju (pārdevēju):

91.2.1. uzņēmuma nosaukums, juridiskā adrese un nodokļu maksātāja kods;

91.2.2. licences sērija, numurs, izdošanas datums un derīguma termiņš;

91.2.3. kredītiestādes rekvizīti (norēķinu konta numurs, kredītiestādes nosaukums un kods);

91.2.4. iekraušanas (iepildīšanas) vietas adrese un tilpnes, cisternas, tvertnes vai spiedtvertnes uzskaites numurs;

91.3. ziņas par saņēmēju (pircēju):

91.3.1. uzņēmuma nosaukums, juridiskā adrese un nodokļu maksātāja kods;

91.3.2. izkraušanas vietas adrese un tilpnes, cisternas, tvertnes vai spiedtvertnes uzskaites numurs;

91.3.3. licences sērija, numurs un derīguma termiņš;

91.3.4. kredītiestādes rekvizīti (norēķinu konta numurs, kredītiestādes nosaukums un kods);

91.4. transportlīdzekļa veids un reģistrācijas numurs, cisternas vai rezervuāra reģistrācijas numurs, izņemot gadījumu, ja tiek izmantots cauruļvadu transports;

91.5. autovadītāja vārds, uzvārds un personas kods, ja pārvadājums tiek veikts, izmantojot autotransportu;

91.6. ziņas par degvielu:

91.6.1. veids, marka, mērvienība, daudzums, cena un vērtība;

91.6.2. kvalitātes sertifikāta numurs un izdošanas datums;

91.6.3. akcīzes nodokļa un pievienotās vērtības nodokļa summa, ja tāda ir;

91.6.4. kopējā summa (cipariem un vārdiem), par kādu izsniegta degviela;

91.7. preču izsniedzēja paraksts un tā atšifrējums, preču izsniegšanas datums;

91.8. preču saņēmēja paraksts un tā atšifrējums, preču pieņemšanas datums.

92. Šo noteikumu 79.punkts stājas spēkā ar 2000.gada 1.decembri.

93. Atzīt par spēku zaudējušiem:

93.1. Ministru kabineta 1997.gada 23.decembra noteikumus Nr.432 "Degvielas aprites noteikumi" (Latvijas Vēstnesis, 1997, 342./346.nr.; 1998, 25., 228./229., 271./272.nr.; 1999, 217./219.nr.);

93.2. Ministru kabineta 1998.gada 27.janvāra noteikumus Nr.32 "Grozījumi Ministru kabineta 1997.gada 23.decembra noteikumos Nr.432 "Degvielas aprites noteikumi"" (Latvijas Vēstnesis, 1998, 25.nr.);

93.3. Ministru kabineta 1998.gada 4.augusta noteikumus Nr.292 "Grozījumi Ministru kabineta 1997.gada 23.decembra noteikumos Nr.432 "Degvielas aprites noteikumi"" (Latvijas Vēstnesis, 1998, 228./229.nr.);

93.4. Ministru kabineta 1998.gada 15.septembra noteikumus Nr.355 "Grozījumi Ministru kabineta 1997.gada 23.decembra noteikumos Nr.432 "Degvielas aprites noteikumi"" (Latvijas Vēstnesis, 1998, 271./272.nr.);

93.5. Ministru kabineta 1999.gada 29.jūnija noteikumus Nr.239 "Grozījumi Ministru kabineta 1997.gada 23.decembra noteikumos Nr.432 "Degvielas aprites noteikumi"" (Latvijas Vēstnesis, 1999, 217./219.nr.);

93.6. Ministru kabineta 1998.gada 26.maija noteikumus Nr.201 "Noteikumi par naftas produktu zudumu normām" (Latvijas Vēstnesis, 1998, 155./156.nr.).  

Ministru prezidents A.Bērziņš  

Finansu ministrs G.Bērziņš

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!