• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Ministru kabinets
Oficiālajā izdevumā publicē:
  • Ministru kabineta noteikumus, instrukcijas un ieteikumus. Tie stājas spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas, ja tiesību aktā nav noteikts cits spēkā stāšanās termiņš;
  • Ministru kabineta rīkojumus. Tie stājas spēkā parakstīšanas brīdī;
  • Ministru kabineta sēdes protokollēmumus. Tie stājas spēkā pieņemšanas brīdī;
  • plānošanas dokumentus, kā arī informatīvos ziņojumus par politikas plānošanas dokumentu īstenošanu.
TIESĪBU AKTI, KAS PAREDZ OFICIĀLO PUBLIKĀCIJU PERSONAS DATU APSTRĀDE

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ministru kabineta 2023. gada 31. oktobra noteikumi Nr. 624 "Datu izplatīšanas un pārvaldības platformas noteikumi". Publicēts oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", 2.11.2023., Nr. 213 https://www.vestnesis.lv/op/2023/213.10

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ministru kabineta noteikumi Nr. 625

Noteikumi par atbalsta personu lēmumu pieņemšanā pakalpojumu

Vēl šajā numurā

02.11.2023., Nr. 213

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Ministru kabinets

Veids: noteikumi

Numurs: 624

Pieņemts: 31.10.2023.

OP numurs: 2023/213.10

2023/213.10
RĪKI

Ministru kabineta noteikumi: Šajā laidienā 8 Pēdējās nedēļas laikā 35 Visi

Ministru kabineta noteikumi Nr. 624

Rīgā 2023. gada 31. oktobrī (prot. Nr. 54 22. §)

Datu izplatīšanas un pārvaldības platformas noteikumi

Izdoti saskaņā ar Valsts informācijas sistēmu likuma
18. panta piektās daļas 1. un 2. punktu

I. Vispārīgie jautājumi

1. Noteikumi nosaka Datu izplatīšanas un pārvaldības platformas:

1.1. pārzini, viņa pienākumus un atbildību, kā arī funkcijas un uzdevumus, kuru izpildei nepieciešama Datu izplatīšanas un pārvaldības platformas izmantošana;

1.2. darbības, finansēšanas un izmantošanas kārtību.

2. Noteikumos lietotie termini:

2.1. datu devējs – Latvijas Republikā reģistrēta institūcija vai privāto tiesību juridiskā persona, kuras pārziņā esošajiem datiem tiek nodrošināta piekļuve, izmantojot Datu izplatīšanas un pārvaldības platformu;

2.2. datu saņēmējs – Latvijas Republikā reģistrēta institūcija vai privāto tiesību juridiskā persona, kas saņem datus, izmantojot Datu izplatīšanas un pārvaldības platformu.

3. Datu izplatīšanas un pārvaldības platforma ir valsts platforma un paaugstinātas drošības sistēma, kas piemērota datu (tai skaitā personas datu) izplatīšanai un glabāšanai un kuras pārzinis ir Valsts reģionālās attīstības aģentūra (turpmāk – pārzinis). Tās tīmekļvietnes adrese ir www.dagr.gov.lv.

4. Pārzinis ir personas datu pārzinis attiecībā uz tiem personas datiem, kas nepieciešami, lai nodrošinātu identificētu piekļuvi Datu izplatīšanas un pārvaldības platformas darbības organizēšanai atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas nosaka kārtību, kādā tiek nodrošināta informācijas un komunikācijas tehnoloģiju sistēmu atbilstība minimālajām drošības prasībām.

5. Attiecībā uz tiem personas datiem, kas izvietoti izplatīšanai Datu izplatīšanas un pārvaldības platformā no Datu devēja informācijas sistēmas, personas datu pārzinis līdz datu nodošanai datu saņēmējam ir tas datu devējs, kurš atbild par personas datu apstrādi attiecīgajā Datu devēja informācijas sistēmā.

6. Datu devējs ir atbildīgs par tā pārziņā esošās informācijas sistēmas Datu izplatīšanas un pārvaldības platformas datu krātuvē izplatīšanai izvietoto datu aktualitāti un atbilstību normatīvajos aktos noteiktajām prasībām par datu kvalitāti un tā pārziņā esošās informācijas sistēmas datu izmantošanu.

7. Pārzinis nodrošina Datu izplatīšanas un pārvaldības platformas tehnisko un organizatorisko prasību izpildi un veic darbības datu krātuvē iekļauto datu devēja datu integritātes, konfidencialitātes un pieejamības nodrošināšanai atbilstoši datu devēju pārziņā esošo informācijas sistēmu darbību regulējošo normatīvo aktu prasībām, kā arī nodrošina datu devējiem iespēju veikt to pārziņā esošo datu izvietošanu izplatīšanai un izplatīšanu saskaņā ar vienošanos, kas atbilstoši šo noteikumu 31. punktam noslēgta starp datu devēju un datu saņēmēju.

8. Par datu devēja savienotāja konfigurēšanu ir atbildīgs attiecīgais datu devējs, bet par pieslēguma konfigurēšanu datu saņēmēja informācijas sistēmai ir atbildīgs attiecīgais datu saņēmējs. Par Datu izplatīšanas un pārvaldības platformas konfigurēšanas tehniski organizatorisko nodrošinājumu atbildīgs ir pārzinis.

9. Datu izplatīšanas un pārvaldības platforma nodrošina vairāku institūciju datu aprites funkciju un uzdevumu izpildi.

10. Datu izplatīšanas un pārvaldības platforma tiek uzturēta no valsts budžeta līdzekļiem.

II. Datu izplatīšanas un pārvaldības platformas darbības kārtība

11. Datu izplatīšanas un pārvaldības platforma ietver:

11.1. pašapkalpošanās portālu;

11.2. datu devēja savienotāju;

11.3. datu saņēmēja pieslēguma konfigurēšanas funkcionalitāti;

11.4. datu krātuvi;

11.5. vienotu datu aprites auditācijas pierakstu veidošanas un uzglabāšanas moduli.

12. Pašapkalpošanās portāls nodrošina Datu izplatīšanas un pārvaldības platformas lietotājiem identifikāciju, autorizāciju un lietotāja saskarni Datu izplatīšanas un pārvaldības platformas funkcionālo iespēju izmantošanai.

13. Datu devēja savienotājs nodrošina:

13.1. datu devēja datu izvietošanu izplatīšanai Datu izplatīšanas un pārvaldības platformas datu krātuvē no datu devēja pārziņā esošās informācijas sistēmas vai valsts platformas, ko izmanto datu devējs;

13.2. datu devēja savienotāja pieslēguma pārvaldību.

14. Datu saņēmēja pieslēguma konfigurēšana notiek pašapkalpošanās portāla datu saņēmēja darba vietā un nodrošina saskarnes konfigurēšanu nepieciešamo datu saņemšanai no Datu devēja informācijas sistēmas vai valsts platformas, izmantojot Datu izplatīšanas un pārvaldības platformu.

15. Datu krātuve nodrošina datu devēja pārziņā esošo informācijas sistēmu datu izvietošanu izplatīšanai.

16. Piekļuve datu krātuvē esošajiem datu devēja datiem ir pieejama tikai attiecīgajam datu devējam.

17. Datus no datu krātuves izplata datu devējs, izmantojot Datu izplatīšanas un pārvaldības platformu, pēc tam kad atbilstoši šo noteikumu 31. punktam noslēgta vienošanās ar datu saņēmēju.

III. Datu izplatīšanas un pārvaldības platformas izmantošanas kārtība

18. Pārzinis izstrādā un aktualizē Datu izplatīšanas un pārvaldības platformas lietošanas rokasgrāmatu (turpmāk – lietošanas rokasgrāmata), kurā nosaka vismaz organizatoriska rakstura procedūras un kārtību, kas saistīta ar datu devēja un datu saņēmēja pieslēgšanu Datu izplatīšanas un pārvaldības platformai, pašapkalpošanās portāla lietošanu, datu devēja savienotāja lietošanu, kā arī Datu izplatīšanas un pārvaldības platformas lietotāju apmācību un atbalstu.

19. Pārzinis lietošanas rokasgrāmatu publicē pašapkalpošanās portālā un aktualizē to atbilstoši nepieciešamībai.

20. Pārzinis nodrošina sadarbības koordinēšanu starp datu devēju un datu saņēmēju Datu izplatīšanas un pārvaldības platformas izmantošanā.

21. Pārzinis nodrošina Datu izplatīšanas un pārvaldības platformas lietotāju apmācību un atbalstu.

22. Pārzinis nodrošina iespēju datu devējam un datu saņēmējam piekļūt auditācijas pierakstiem, izmantojot pašapkalpošanās portālu.

23. Pārzinis Datu izplatīšanas un pārvaldības platformas pieejamību nodrošina vismaz 99,5 procentu apmērā mēnesī no paredzētā Datu izplatīšanas un pārvaldības platformas noteiktā darbības laika, un datu izplatīšana tiek nodrošināta 24 x 7 režīmā.

24. Veicot vai plānojot Datu izplatīšanas un pārvaldības platformā izmaiņas, kas ietekmē informācijas apriti, pārzinis informē datu devējus un datu saņēmējus par Datu izplatīšanas un pārvaldības platformā veicamajām vai plānotajām izmaiņām vismaz trīs mēnešus pirms šo izmaiņu ieviešanas.

25. Piekļuve Datu izplatīšanas un pārvaldības platformai tiek nodrošināta:

25.1. tikai identificētiem lietotājiem un tikai ar kvalificētiem paaugstinātas drošības identifikācijas līdzekļiem;

25.2. ar programmsaskarni, izmantojot pārziņa noteiktos starpsistēmu autorizācijas līdzekļus.

26. Datu devējs vai datu saņēmējs, lai nodrošinātu datu apriti, izmantojot Datu izplatīšanas un pārvaldības platformu, iesniedz pārzinim, izmantojot oficiālo elektronisko adresi, attiecīgu pieteikumu. Pārzinis lietošanas rokasgrāmatā sniedz pieteikuma paraugu, kā arī konsultē datu devēju vai datu saņēmēju par pieteikuma aizpildīšanu.

27. Pašapkalpošanās portālā pārzinis norāda attālinātās saziņas līdzekļus, lai nodrošinātu datu devēja vai datu saņēmēja saziņu ar pārzini saistībā ar Datu izplatīšanas un pārvaldības platformas izmantošanu. Pārzinis piecu darbdienu laikā pēc tam, kad ir veiktas izmaiņas, kas saistītas ar attiecīgajiem attālinātās saziņas līdzekļiem, informē par tām datu devējus vai datu saņēmējus, kuri ir iesnieguši pieteikumu.

28. Datu devējs vai datu saņēmējs pašapkalpošanās portālā norāda attālinātās saziņas līdzekļus, lai nodrošinātu pārziņa saziņu ar datu devēju vai datu saņēmēju saistībā ar Datu izplatīšanas un pārvaldības platformas izmantošanu. Datu devējs vai datu saņēmējs piecu darbdienu laikā pēc tam, kad ir veiktas izmaiņas, kas saistītas ar attiecīgajiem attālinātās saziņas līdzekļiem, informē par tām pārzini.

29. Pārzinis piecu darbdienu laikā pēc pieteikuma saņemšanas izvērtē tajā sniegto informāciju un paziņo datu devējam vai datu saņēmējam par pieteikuma apstiprināšanu vai noraidīšanu un norāda trūkumus, kurus nepieciešams novērst, lai nodrošinātu datu apriti, izmantojot Datu izplatīšanas un pārvaldības platformu. Datu devējs vai datu saņēmējs var atkārtoti iesniegt pieteikumu pēc pārziņa norādīto trūkumu novēršanas.

30. Iesniedzot pieteikumu, datu devējs vai datu saņēmējs iepazīstas ar lietošanas rokasgrāmatu un izmanto Datu izplatīšanas un pārvaldības platformu lietošanas rokasgrāmatā noteiktajā kārtībā.

31. Datu saņēmējs, lai nodrošinātu datu apriti, izmantojot Datu izplatīšanas un pārvaldības platformu, par datu (tai skaitā personas datu) aprites apjomu un to saņemšanas nosacījumiem vienojas ar datu devēju, izmantojot Valsts informācijas resursu, sistēmu un sadarbspējas informācijas sistēmā pieejamo funkcionalitāti.

32. Ja datu saņēmējs konstatē problēmas ar datu izplatīšanas un pārvaldības platformā iekļauto datu kvalitāti, tas par identificēto problēmu informē atbilstošo datu devēju, nosūtot informāciju uz oficiālo elektronisko adresi.

33. Ja datu devējs vai datu saņēmējs konstatē problēmu, ievainojamību vai incidentu Datu izplatīšanas un pārvaldības platformas darbībā, tas par identificēto problēmu vai incidentu informē pārzini atbilstoši lietošanas rokasgrāmatā noteiktajai kārtībai.

34. Ja pārzinis konstatē problēmu, ievainojamību vai incidentu saistībā ar datu devēja datiem Datu izplatīšanas un pārvaldības platformā, tas par identificēto problēmu vai incidentu informē datu devēju atbilstoši lietošanas rokasgrāmatā noteiktajai kārtībai.

35. Datu devējs vai datu saņēmējs, kas pārtrauc Datu izplatīšanas un pārvaldības platformas izmantošanu, iesniedz attiecīgu pieteikumu pārzinim, izmantojot oficiālo elektronisko adresi.

36. Pārzinis var pārtraukt datu devējam vai datu saņēmējam Datu izplatīšanas un pārvaldības platformas izmantošanu, ja tiek konstatēts Datu izplatīšanas un pārvaldības platformas darbības apdraudējums vai datu noplūdes risks, un atbilstoši lietošanas rokasgrāmatā noteiktajai kārtībai par to informē datu devēju vai datu saņēmēju, norādot pamatotu pārtraukšanas iemeslu.

37. Ja Datu devēja informācijas sistēmā paredzēts veikt izmaiņas, kas ietekmē informācijas apriti, izmantojot Datu izplatīšanas un pārvaldības platformu, attiecīgais datu devējs informē pārzini un datu saņēmēju, ja izmaiņas ietekmē datu saņēmēju, par plānotajām izmaiņām vismaz trīs mēnešus pirms to ieviešanas.

38. Ja datu saņēmējs nevar vienoties ar datu devēju par nepieciešamo datu aprites apjomu, lai savu funkciju un uzdevumu izpildei, slēdzot vienošanos Valsts informācijas resursu, sistēmu un sadarbspējas informācijas sistēmā, varētu izmantot Datu izplatīšanas un pārvaldības platformu, datu saņēmējs rīkojas atbilstoši Valsts pārvaldes iekārtas likumā noteiktajai kārtībai vai ziņo par radušos situāciju Valsts kancelejai.

39. Valsts kanceleja pēc šo noteikumu 38. punktā minētās informācijas saņemšanas nodrošina attiecīgās problēmas iespējamos risinājumus un, ja nepieciešams, iesniedz Ministru kabinetā informāciju lēmuma pieņemšanai.

IV. Datu izplatīšanas un pārvaldības platformā iekļautie dati un to glabāšana

40. To informācijas sistēmu sarakstu, kuras datu aprites nodrošināšanai izmanto Datu izplatīšanas un pārvaldības platformu vai kuru dati ir izvietoti izplatīšanai Datu izplatīšanas un pārvaldības platformā, kā arī apritē izmantojamo datu apjomu un to saņemšanas nosacījumus pārzinis publicē pašapkalpošanās portālā.

41. Datu izplatīšanas un pārvaldības platformā izvietoto datu aktualitāte tiek uzskatīta par atbilstošu normatīvo aktu prasībām par konkrēto datu apriti, ja attiecīgie dati no Datu devēja informācijas sistēmas tiek aktualizēti Datu izplatīšanas un pārvaldības platformā atbilstoši datu aktualizācijas laikam, ko nosaka šo noteikumu 31. punktā minētā vienošanās, bet ne retāk kā 24 stundu laikā pēc attiecīgās datu aktualizēšanas Datu devēja informācijas sistēmā.

42. Pārzinis nodrošina drošu un aizsargātu datu devēja un datu saņēmēja datu (tai skaitā personas datu) apriti elektroniskā vidē, lai īstenotu datu devēja un datu saņēmēja datu apriti atbilstoši datu devējam un datu saņēmējam normatīvajos aktos noteiktajām funkcijām, uzdevumiem un tiesībām.

43. Datu devējs datus (tai skaitā personas datus) izplata termiņā, kas noteikts saskaņā ar attiecīgās jomas normatīvajos aktos noteiktajām prasībām vai normatīvajos aktos noteiktā uzdevuma izpildes nodrošināšanai.

44. Ja attiecīgo datu izplatīšanai, izmantojot Datu izplatīšanas un pārvaldības platformu, vairs nav tiesiska pamata, datu devējs triju darbdienu laikā nodrošina attiecīgo datu dzēšanu no Datu izplatīšanas un pārvaldības platformas datu krātuves.

45. Personu dati, kas tiek izmantoti, lai nodrošinātu piekļuvi Datu izplatīšanas un pārvaldības platformas darbības organizēšanai, tiek apstrādāti, lai nodrošinātu identifikāciju un autorizāciju darbam ar Datu izplatīšanas un pārvaldības platformu.

46. Personas dati, kas tiek apstrādāti, lai nodrošinātu identifikāciju un autorizāciju Datu izplatīšanas un pārvaldības platformā, tiek uzglabāti līdz brīdim, kad par izmaiņām attiecīgo personas datu izmantošanā ir saņemts datu saņēmēja vai datu devēja rakstisks paziņojums.

47. Datu izplatīšanas un pārvaldības platformas izmaiņu un piekļuves auditācijas pierakstus glabā 18 mēnešus no ieraksta izdarīšanas brīža.

48. Datu izplatīšanas un pārvaldības platformas datu aprites auditācijas pierakstus glabā 18 mēnešus no ieraksta izdarīšanas brīža.

V. Noslēguma jautājums

49. Šo noteikumu 31. punkts stājas spēkā 2024. gada 1. janvārī. Līdz tam datu devējs un datu saņēmējs savstarpēji vienojas par datu aprites apjomu atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajām prasībām.

Ministru prezidente E. Siliņa

Vides aizsardzības
un reģionālās attīstības ministre I. Bērziņa

Izdruka no oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" (www.vestnesis.lv)

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!