Saldus novada domes saistošie noteikumi: Šajā laidienā 1 Pēdējās nedēļas laikā 2 Visi
Saldus novada domes saistošie noteikumi Nr. 25
Saldū 2023. gada 24. augustā
Par pabalstiem bārenim un bērnam, kurš palicis bez vecāku gādības, pēc pilngadības sasniegšanas Saldus novadā
Izdoti ar Saldus novada domes
2023. gada 24. augusta sēdes lēmumu (prot. Nr. 10, 2. §)
Izdoti saskaņā ar likuma "Par palīdzību dzīvokļa jautājuma
risināšanā"
25.² panta pirmo un piekto daļu, Pašvaldību likuma 44. panta otro daļu,
Ministru kabineta 2005. gada 15. novembra noteikumu Nr. 857
"Noteikumi par sociālajām garantijām bārenim un bez vecāku gādības
palikušajam bērnam, kurš ir ārpusģimenes aprūpē, kā arī pēc
ārpusģimenes aprūpes beigšanās" 22., 27., 30., 31. un 31.1 punktu
I. Vispārīgie jautājumi
1. Noteikumi nosaka kārtību, kādā bērnam bārenim un bērnam, kurš palicis bez vecāku gādības (turpmāk – bērns), tiek nodrošināts materiālais atbalsts (turpmāk – pabalsts) pēc ārpusģimenes aprūpes izbeigšanās pēc pilngadības sasniegšanas Saldus novadā.
2. Tiesības saņemt pabalstus pilngadību sasniegušam bērnam ir, ja lēmumu par ārpusģimenes aprūpi ir pieņēmusi Saldus novada bāriņtiesa.
3. Pabalsta pieprasījumus izskata, lēmumu pieņem un pabalstus izmaksā Saldus novada pašvaldības aģentūra "Sociālais dienests" (turpmāk – Aģentūra).
4. Tiek noteikti šādi pabalstu veidi:
4.1. vienreizējs pabalsts patstāvīgas dzīves uzsākšanai;
4.2. vienreizējs pabalsts sadzīves priekšmetu un mīkstā inventāra iegādei;
4.3. pabalsts ikmēneša izdevumu segšanai;
4.4. mājokļa pabalsts bez vecāku gādības palikušam bērnam (turpmāk – Mājokļa pabalsts).
II. Vienreizēja pabalsta patstāvīgas dzīves uzsākšanai apmērs un saņemšanas kārtība
5. Vienreizēja pabalsta patstāvīgas dzīves uzsākšanai apmērs ir 40 procenti (noapaļots līdz pilniem euro) no Centrālās statistikas pārvaldes publicētās aktuālās minimālo ienākumu mediānas uz vienu ekvivalento patērētāju mēnesī, bet personām ar invaliditāti kopš bērnības ir 60 procenti (noapaļots līdz pilniem euro) no Centrālās statistikas pārvaldes publicētās aktuālās minimālo ienākumu mediānas uz vienu ekvivalento patērētāju mēnesī.
6. Vienreizēja pabalsta patstāvīgas dzīves uzsākšanai saņemšanai pilngadību sasniegušais bērns Aģentūrā iesniedz iesniegumu un Saldus novada bāriņtiesas lēmumu par ārpusģimenes aprūpes izbeigšanos (ja lēmums nav Aģentūras rīcībā), izņemot, ja bērns pilngadību sasniedz ilgstošas sociālās aprūpes vai sociālās rehabilitācijas institūcijā.
7. Vienreizējs pabalsts patstāvīgas dzīves uzsākšanai tiek izmaksāts no Aģentūras budžeta līdzekļiem un tiek ieskaitīts pabalsta pieprasītāja norādītajā kredītiestādes kontā 10 darba dienu laikā no lēmuma spēkā stāšanās dienas.
III. Vienreizēja pabalsta sadzīves priekšmetu un mīkstā inventāra iegādei apmērs un saņemšanas kārtība
8. Vienreizēja pabalsta sadzīves priekšmetu un mīkstā inventāra iegādei tiek piemērots koeficients 1,7 (noapaļots līdz pilniem euro) no Centrālās statistikas pārvaldes publicētās aktuālās minimālo ienākumu mediānas uz vienu ekvivalento patērētāju mēnesī.
9. Vienreizēja pabalsta sadzīves priekšmetu un mīkstā inventāra iegādei saņemšanai pilngadību sasniegušais bērns Aģentūrā iesniedz iesniegumu un Saldus novada bāriņtiesas lēmumu par ārpusģimenes aprūpes izbeigšanos (ja lēmums nav Aģentūras rīcībā), izņemot, ja bērns pilngadību sasniedz ilgstošas sociālās aprūpes vai sociālās rehabilitācijas institūcijā.
10. Vienreizējs pabalsts sadzīves priekšmetu un mīkstā inventāra iegādei tiek izmaksāts no Aģentūras budžeta līdzekļiem un tiek ieskaitīts pabalsta pieprasītāja norādītajā kredītiestādes kontā 10 darba dienu laikā no lēmuma spēkā stāšanās dienas.
IV. Pabalsta ikmēneša izdevumu segšanai apmērs un saņemšanas kārtība
11. Pabalsta ikmēneša izdevumu segšanai apmērs ir 20 procenti (noapaļots līdz pilniem euro) no Centrālās statistikas pārvaldes publicētās aktuālās minimālo ienākumu mediānas uz vienu ekvivalento patērētāju mēnesī, bet personām ar invaliditāti kopš bērnības ir 30 procenti (noapaļots līdz pilniem euro) no Centrālās statistikas pārvaldes publicētās aktuālās minimālo ienākumu mediānas uz vienu ekvivalento patērētāju mēnesī.
12. Pabalsts ikmēneša izdevumu segšanai pilngadību sasniegušam bērnam tiek piešķirts saskaņā ar normatīvo aktu nosacījumiem.
13. Pabalsta ikmēneša izdevumu segšanai saņemšanai pilngadību sasniegušais bērns Aģentūrā iesniedz iesniegumu, kurā norāda izglītības iestādi, augstskolu vai koledžu, kurā bērns apgūst izglītības programmu vai studiju programmu.
14. Saldus novada bāriņtiesas lēmumu par ārpusģimenes aprūpes izbeigšanos (ja lēmums nav Aģentūras rīcībā).
15. Pabalsts ikmēneša izdevumu segšanai tiek izmaksāts no Aģentūras budžeta līdzekļiem un tiek ieskaitīts pabalsta pieprasītāja norādītajā kredītiestādes kontā vienu reizi mēnesī līdz kārtējā mēneša 20. datumam.
V. Mājokļa pabalsta apmērs un saņemšanas kārtība
16. Mājokļa pabalsts pilngadību sasniegušam bērnam tiek piešķirts bez ienākumu un materiālā stāvokļa izvērtēšanas līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai.
17. Mājokļa pabalsts tiek piešķirts arī pilngadību sasniegušam bērnam līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai, kurš īrē pašvaldības dzīvokli/sociālo dzīvokli kā pašvaldības palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā.
18. Mājokļa pabalsts pilngadību sasniegušam bērnam tiek piešķirts saskaņā ar normatīvo aktu nosacījumiem.
19. Mājokļa pabalsta saņemšanai pilngadību sasniegušais bērns Aģentūrā iesniedz iesniegumu, dzīvojamo telpu īres vai apsaimniekošanas un ar dzīvojamās telpas lietošanu saistītu pakalpojumu līgumu kopijas, uzrādot līgumu oriģinālus, un:
19.1. reizi mēnesī līdz 27.datumam iesniedz rēķinus no izīrētāja, ar dzīvojamās telpas lietošanu un ar telekomunikāciju pakalpojumiem, internetu saistītu pakalpojumu sniedzējiem (klātienē vai e-pastā (bez droša elektroniskā paraksta));
19.2. reizi kalendārā gadā iesniedz maksājumu apliecinošu dokumentu vai piegādātāja izsniegtu rēķinu par kurināmā iegādi (klātienē vai e-pastā (bez droša elektroniskā paraksta)).
20. Aģentūra pieņem lēmumu par mājokļa pabalsta piešķiršanu pilngadību sasniegušajam bērnam uz dzīvojamo telpu īres līguma termiņu, bet ne ilgāk kā uz vienu gadu.
21. Mājokļa pabalsts tiek izmaksāts no Aģentūras budžeta līdzekļiem līdz kārtējā mēneša pēdējam datumam.
VI. Lēmuma pieņemšanas un apstrīdēšanas kārtība
22. Aģentūra lēmumu par pabalsta piešķiršanu pieņem ne vēlāk kā 10 darba dienu laikā no dienas, kad izvērtēšanai iesniegti visi nepieciešamie dokumenti.
23. Aģentūra informē pilngadību sasniegušo bērnu par pieņemto lēmumu, atteikuma gadījumā piecu darba dienu laikā rakstiski informē par atteikuma iemeslu un lēmuma apstrīdēšanas termiņu un kārtību.
24. Aģentūras pieņemto lēmumu var apstrīdēt Saldus novada domes administratīvo aktu strīdu izskatīšanas komisijā (Striķu iela 3, Saldus, Saldus novads, LV-3801).
VII. Noslēguma jautājums
25. Ar šo saistošo noteikumu spēkā stāšanos atzīt par spēku zaudējušiem 2021. gada 30. jūlija Saldus novada domes saistošos noteikumus Nr. 25 "Par pabalstiem bārenim un bērnam, kurš palicis bez vecāku gādības, pēc pilngadības sasniegšanas Saldus novadā" (protokols Nr. 15, 8. §).
Saldus novada domes priekšsēdētājs M. Zusts
Paskaidrojuma raksts
Saldus novada domes 2023. gada 24. augusta saistošajiem noteikumiem Nr. 25 "Par
pabalstiem bārenim un bērnam, kurš palicis bez vecāku gādības, pēc pilngadības
sasniegšanas Saldus novadā"
Paskaidrojuma raksta sadaļa |
Norādāmā informācija |
1. Mērķis un nepieciešamības pamatojums | Saistošo noteikumu mērķis ir noteikt
pabalstu aprēķināšanas un izmaksas kārtību bārenim un bez vecāku gādības
palikušajam bērnam pēc pilngadības sasniegšanas Saldus novadā
patstāvīgas dzīves uzsākšanai un dzīves kvalitātes uzlabošanai, kā arī
ar dzīvojamās telpas lietošanu saistīto izdevumu segšanas kārtību līdz
24 gadu vecumam. Šobrīd spēkā ir Saldus novada domes 2021. gada 30. jūlija saistošie noteikumi Nr. 25 "Par pabalstiem bārenim un bērnam, kurš palicis bez vecāku gādības, pēc pilngadības sasniegšanas Saldus novadā" (turpmāk – noteikumi Nr. 25). Noteikumi Nr. 25 ir izdoti uz likuma "Par palīdzību dzīvokļa jautājuma risināšanā" 25.² panta pirmo un piekto daļu, likuma "Par pašvaldībām" 43. panta trešo daļu, Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 36. panta piekto daļu, Ministru kabineta 2005. gada 15. novembra noteikumu Nr. 857 "Noteikumi par sociālajām garantijām bārenim un bez vecāku gādības palikušajam bērnam, kurš ir ārpusģimenes aprūpē, kā arī pēc ārpusģimenes aprūpes beigšanās" 22., 27., 30., 31. un 31.1 punktu. Pašvaldību likuma Pārejas noteikumu 6. punkts nosaka, ka Dome izvērtē uz likuma "Par pašvaldībām" normu pamata izdoto saistošo noteikumu atbilstību šim likumam un izdod jaunus saistošos noteikumus atbilstoši šajā likumā ietvertajam pilnvarojumam. Līdz jaunu saistošo noteikumu spēkā stāšanās dienai, bet ne ilgāk kā līdz 2024. gada 30. jūnijam piemērojami uz likuma "Par pašvaldībām" normu pamata izdotie saistošie noteikumi, ciktāl tie nav pretrunā ar šo likumu. Līdz ar to līdz 2024. gada 30. jūnijam ir nepieciešams pieņemt jaunus saistošos noteikumus, kas nosaka pabalstu aprēķināšanas un izmaksas kārtību bārenim un bez vecāku gādības palikušajam bērnam pēc pilngadības sasniegšanas Saldus novadā patstāvīgas dzīves uzsākšanai un dzīves kvalitātes uzlabošanai, kā arī ar dzīvojamās telpas lietošanu saistīto izdevumu segšanas kārtību līdz 24 gadu vecumam. 2023. gada 1. jūlijā stājās spēkā grozījumi Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā, kur tika noteikta ekonomiski pamatota un vienota metodoloģija minimālo pabalstu aprēķiniem. Līdz ar to 2023. gada 27. jūnijā tika pieņemti grozījumi Ministru kabineta 2005. gada 15. novembra noteikumos Nr. 857 "Noteikumi par sociālajām garantijām bārenim un bez vecāku gādības palikušajam bērnam, kurš ir ārpusģimenes aprūpē, kā arī pēc ārpusģimenes aprūpes beigšanās" (turpmāk – Noteikumi Nr. 857), kas stājās spēkā 2023. gada 1. jūlijā. Noteikumos Nr. 857 ir noteikts, ka pabalstu apmēri nevar būt zemāki par noteiktu īpatsvaru no Centrālās statistikas pārvaldes publicētās aktuālās minimālo ienākumu mediānas uz vienu ekvivalento patērētāju mēnesī. Līdz ar to Ministru kabineta pieņemtie minētie grozījumi ir obligāti jāiekļauj pašvaldību saistošajos noteikumos par pabalstu aprēķināšanas un izmaksas kārtību bārenim un bez vecāku gādības palikušajam bērnam pēc pilngadības sasniegšanas. "Par palīdzību dzīvokļa jautājuma risināšanā" 25.² panta piektā daļā noteikts, ka pašvaldības domes saistošajos noteikumos paredz kārtību, kādā izmaksājams mājokļa pabalsts bez vecāku gādības palikušam bērnam un Noteikumu Nr. 857 22. punktā noteikts, ka pašvaldības saistošajos noteikumos ir tiesīgas noteikt papildu atvieglojumus bērnam, kā arī pilngadību sasniegušajam bērnam, tātad saistošo noteikumu izdošanai alternatīva nav iespējama. |
2. Fiskālā ietekme uz pašvaldības budžetu | Saistošo noteikumu īstenošanas fiskālās
ietekmes prognoze uz pašvaldības budžetu: ieņēmumu daļa netiek palielināta vai samazināta; izdevumu daļa tiek palielināta par 6574,01 euro. Lai īstenotu Saistošos noteikumus, nav ietekmes uz citām pozīcijām budžeta ieņēmumu vai izdevumu daļā. |
3. Sociālā ietekme, ietekme uz vidi, iedzīvotāju veselību, uzņēmējdarbības vidi pašvaldības teritorijā, kā arī plānotā regulējuma ietekme uz konkurenci | Saistošie noteikumi sniedz pozitīvu sociālo
ietekmi uz bāreņa un bez vecāku gādības palikuša bērna pēc pilngadības
sasniegšanas dzīvesveidu, kultūru, labsajūtu. Saistošie noteikumi neatstās ietekmi uz vidi, uz iedzīvotāju veselību, uzņēmējdarbības vidi pašvaldības teritorijā, kā arī plānotā regulējuma ietekmi uz konkurenci. |
4. Ietekme uz administratīvajām procedūrām un to izmaksām | Pabalsta pieprasījumus izskata, lēmumu
pieņem un pabalstus izmaksā Saldus novada pašvaldības aģentūra
"Sociālais dienests" (turpmāk arī – Sociālais dienests). Kārtība, kādā tiek iesniegti nepieciešamie dokumenti un izmaksāti pabalsti, netiek mainīta. Nav paredzamas papildu administratīvo procedūru izmaksas. |
5. Ietekme uz pašvaldības funkcijām un cilvēkresursiem | Saskaņā ar Pašvaldību likuma 4. panta
pirmās daļas 9. punktu pašvaldībai ir autonomā funkcija nodrošināt
iedzīvotājiem atbalstu sociālo problēmu risināšanā, kā arī iespēju
saņemt sociālo palīdzību un sociālos pakalpojumus. Saistošo noteikumu izpildes administrēšanu nodrošinās Sociālais dienests, jaunas darba vietas netiks veidotas, jauni pienākumi vai uzdevumi esošajiem darbiniekiem netiks noteikti. |
6. Informācija par izpildes nodrošināšanu | Saistošo noteikumu izpilde tiks nodrošināta Sociālā dienesta esošo funkciju un uzdevumu ietvaros, nav paredzēta jaunu institūciju izveide vai esošās institūcijas likvidācija vai reorganizācija. |
7. Prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem, ko sniedz mērķa sasniegšana | Saistošie noteikumi ir piemēroti iecerētā mērķa sasniegšanas nodrošināšanai, jo saistošo noteikumu izdošana ir vienīgais veids, kā noteikt pabalstu aprēķināšanas un izmaksas kārtību bārenim un bez vecāku gādības palikušajam bērnam pēc pilngadības sasniegšanas Saldus novadā patstāvīgas dzīves uzsākšanai un dzīves kvalitātes uzlabošanai, kā arī ar dzīvojamās telpas lietošanu saistīto izdevumu segšanas kārtību līdz 24 gadu vecumam. |
8. Izstrādes gaitā veiktās konsultācijas ar privātpersonām un institūcijām | Saistošo noteikumu projekts no 2023. gada
14. jūlija līdz 2023. gada 28. jūlijam (divas nedēļas) publicēts Saldus
novada pašvaldības oficiālajā tīmekļvietnē www.saldus.lv, sabiedrības
viedokļa noskaidrošanai. Viedokļi nav saņemti. Jautājums izskatīts Sociālo jautājumu komisijā un atbalstīts Sociālo, izglītības un kultūras jautājumu komitejā. |
Saldus novada domes priekšsēdētājs M. Zusts