Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Sapratu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Ministru kabinets
Oficiālajā izdevumā publicē:
  • Ministru kabineta noteikumus, instrukcijas un ieteikumus. Tie stājas spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas, ja tiesību aktā nav noteikts cits spēkā stāšanās termiņš;
  • Ministru kabineta rīkojumus. Tie stājas spēkā parakstīšanas brīdī;
  • Ministru kabineta sēdes protokollēmumus. Tie stājas spēkā pieņemšanas brīdī.
Ministru kabineta izdotos tiesību aktus publicēšanai nosūta Valsts kanceleja. Tie publicējami parasti divu darbdienu laikā pēc dokumenta saņemšanas.
TIESĪBU AKTI, KAS PAREDZ OFICIĀLO PUBLIKĀCIJU PERSONAS DATU APSTRĀDE

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ministru kabineta 2022. gada 11. oktobra noteikumi Nr. 628 "Speciālo radiolīdzekļu izmantošanas kārtība". Publicēts oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", 17.10.2022., Nr. 201 https://www.vestnesis.lv/op/2022/201.4

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ministru kabineta noteikumi Nr. 630

Grozījumi Ministru kabineta 2013. gada 5. februāra noteikumos Nr. 84 "Noteikumi par atsevišķu bīstamu ķīmisku vielu lietošanas ierobežojumiem elektriskajās un elektroniskajās iekārtās"

Vēl šajā numurā

17.10.2022., Nr. 201

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Ministru kabinets

Veids: noteikumi

Numurs: 628

Pieņemts: 11.10.2022.

OP numurs: 2022/201.4

2022/201.4
RĪKI

Ministru kabineta noteikumi: Šajā laidienā 11 Pēdējās nedēļas laikā 11 Visi

Ministru kabineta noteikumi Nr. 628

Rīgā 2022. gada 11. oktobrī (prot. Nr. 52 15. §)

Speciālo radiolīdzekļu izmantošanas kārtība

Izdoti saskaņā ar Elektronisko sakaru likuma
58. panta otro daļu

1. Noteikumi nosaka:

1.1. speciālo radiolīdzekļu izmantošanas kārtību un tehniskās prasības speciālo radiolīdzekļu darbībai un elektromagnētiskā izstarojuma ierobežošanai;

1.2. personāla apmācības un speciālo radiolīdzekļu testēšanas kārtību;

1.3. objektus un gadījumus, kuros valsts aizsardzības un drošības vajadzībām var pielietot speciālos radiolīdzekļus nevēlamu radiosakaru pārtraukšanai.

2. Speciālo radiolīdzekļu izmantošana nedrīkst apdraudēt cilvēku dzīvību un veselību un radīt personām materiālu kaitējumu.

3. Speciālo radiolīdzekļu izmantošanas apjoms un intensitāte nevēlamu radiosakaru pārtraukšanai nedrīkst pārsniegt attiecīgajam valsts drošības apdraudējuma veidam un bīstamības pakāpei nepieciešamo apmēru.

4. Speciālo radiolīdzekļu izmantošana var būt īslaicīga (uz laiku līdz trim diennaktīm) vai pastāvīga.

5. Īslaicīgu speciālo radiolīdzekļu izmantošanu nosaka un par to atbild:

5.1. valsts drošības iestādes (Satversmes aizsardzības birojs, Militārās izlūkošanas un drošības dienests, Valsts drošības dienests) un Nacionālo bruņoto spēku Militārā policija – lai nodrošinātu augsta ranga amatpersonu drošību ierobežotās pasākumu norises vietās, eskortēšanas maršrutos vai citās nepieciešamajās vietās un novērstu terorisma vai diversijas aktus, kā arī nodrošinātu drošību tādu pasākumu norises vietās, kuros nepieciešams paaugstināts drošības līmenis;

5.2. Nacionālie bruņotie spēki – lai nodrošinātu valsts aizsardzības objektu drošību un aizsardzību, veiktu personāla apmācību un organizētu treniņus, testētu speciālos radiolīdzekļus militārajos poligonos un īslaicīgi izveidotajās mācību vietās un izmantotu tos speciālo operāciju veikšanai un valsts apdraudējuma situācijas novēršanai un pārvarēšanai.

6. Nacionālie bruņotie spēki informē valsts akciju sabiedrību "Elektroniskie sakari" par īslaicīgu speciālo radiolīdzekļu izmantošanu personāla apmācībām un speciālo radiolīdzekļu testēšanai, norādot valsts akciju sabiedrībai "Elektroniskie sakari" informāciju par minēto apmācību un testēšanas vietu, laiku, robežfrekvences un jaudu.

7. Īslaicīgu speciālā radiolīdzekļa izmantošanu organizē tā, lai tas radītu pēc iespējas mazāk radiotraucējumu ārpus speciālā radiolīdzekļa izmantošanas vietas. Pirms speciālā radiolīdzekļa izmantošanas valsts drošības iestādes un Nacionālie bruņotie spēki izvērtē nepieciešamo speciālā radiolīdzekļa izmantošanas laiku un izvietojumu, kā arī nepieciešamos speciālā radiolīdzekļa tehniskos parametrus (frekvenču joslu, signāla jaudas līmeni).

8. Pastāvīga speciālo radiolīdzekļu izmantošana atļauta ieslodzījuma vietās un Valsts policijas īslaicīgās aizturēšanas vietās. To nodrošina attiecīgi Ieslodzījuma vietu pārvalde vai Valsts policija pēc tam, kad saņemts pozitīvs valsts akciju sabiedrības "Elektroniskie sakari" atzinums par elektromagnētiskās saderības novērtēšanu speciālā radiolīdzekļa izmantošanai (turpmāk – atzinums).

9. Pastāvīga speciālā radiolīdzekļa izmantošana nedrīkst radīt kaitīgus radiotraucējumus:

9.1. ārpus ieslodzījuma vietām un Valsts policijas īslaicīgās aizturēšanas vietām;

9.2. ārpus frekvenču joslām, kurās ir atļauta speciālā radiolīdzekļa darbība.

10. Lai saņemtu atzinumu pastāvīga speciālā radiolīdzekļa izmantošanai, attiecīgi Ieslodzījuma vietu pārvalde vai Valsts policija iesniedz valsts akciju sabiedrībā "Elektroniskie sakari" atzinuma pieprasījumu (turpmāk – pieprasījums). Pieprasījumam pievieno:

10.1. rīkojuma norakstu vai citu dokumentu par amatpersonu, kura ir atbildīga par speciālā radiolīdzekļa izmantošanu;

10.2. pilnvaru (ja jautājumus kārto pilnvarotā persona);

10.3. informāciju par speciālā radiolīdzekļa veidu, tipu, modeli, komplektāciju un izgatavotāju;

10.4. informāciju par plānoto darba frekvenču joslu;

10.5. speciālā radiolīdzekļa un tā izmantošanas vietas aprakstu;

10.6. informāciju par plānoto speciālā radiolīdzekļa izstarotās jaudas līmeni;

10.7. informāciju par antenas maksimālā izstarojuma azimutu;

10.8. informāciju par virziena diagrammas galvenā maksimuma platumu horizontālajā un vertikālajā plaknē –3 dB līmenī;

10.9. informāciju par datumu, kurā plānots uzsākt speciālā radiolīdzekļa izmantošanu;

10.10. ražotāja noteiktos speciālā radiolīdzekļa uzstādīšanas un izmantošanas nosacījumus un darbības aprakstu;

10.11. informāciju par jaudas regulēšanas diapazonu, ja jauda ir regulējama;

10.12. informāciju par ārpusjoslas izstarojumu līmeni;

10.13. informāciju par normatīvajiem aktiem un tehniskajām specifikācijām, kurās noteiktajām prasībām atbilst speciālais radiolīdzeklis un saskaņā ar kurām veikti speciālā radiolīdzekļa parametru mērījumi;

10.14. pēc valsts akciju sabiedrības "Elektroniskie sakari" pieprasījuma – citu informāciju, kas saistīta ar speciālā radiolīdzekļa izmantošanu.

11. Par pieprasījumā norādīto speciālā radiolīdzekļa tehnisko parametru atbilstību šo noteikumu prasībām atbild pieprasījuma iesniedzējs.

12. Valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari" izskata pieprasījumu mēneša laikā pēc tā saņemšanas. Minēto termiņu var pagarināt, rakstiski informējot pieprasījuma iesniedzēju par pieprasījuma izskatīšanas termiņa pagarinājuma iemesliem.

13. Izskatot pieprasījumu, valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari" veic atzinuma sniegšanai nepieciešamos elektromagnētiskās saderības mērījumus.

14. Pirms atzinuma saņemšanas speciālo radiolīdzekli atļauts ieslēgt tikai mērījumu veikšanai pēc valsts akciju sabiedrības "Elektroniskie sakari" pieprasījuma.

15. Valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari" izskata pieprasījumu, izvērtē elektromagnētiskās saderības mērījumu rezultātus un, ja elektromagnētiskās saderības nosacījumi ir izpildīti, sniedz pozitīvu atzinumu. Ja konstatētas nepilnības, valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari" atsaka pastāvīgu speciālā radiolīdzekļa izmantošanas uzsākšanu līdz nepilnību novēršanai.

16. Pēc pastāvīgas speciālā radiolīdzekļa izmantošanas uzsākšanas valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari", ja nepieciešams, veic atkārtotus elektromagnētiskās saderības mērījumus.

17. Pieprasījuma izskatīšana un elektromagnētiskās saderības pārbaudes un mērījumi ir valsts akciju sabiedrības "Elektroniskie sakari" maksas pakalpojumi.

18. Pēc pozitīva atzinuma sniegšanas valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari" par to rakstiski paziņo atzinumā minētajās frekvenču joslās strādājošajiem publisko elektronisko sakaru tīklu operatoriem, norādot speciālā radiolīdzekļa izmantošanas vietu un atļautās frekvenču joslas.

19. Par pastāvīgas speciālo radiolīdzekļu izmantošanas atbilstību šo noteikumu prasībām atbild attiecīgi Ieslodzījuma vietu pārvalde vai Valsts policija.

20. Speciālā radiolīdzekļa izmantošanu pārtrauc, ja:

20.1. nav izpildītas šo noteikumu 2., 3. vai 9. punktā minētās prasības;

20.2. nav izpildītas šajos noteikumos noteiktās tehniskās prasības pastāvīgai speciālā radiolīdzekļa izmantošanai.

21. Ja valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari", pārbaudot pieteikumu par kaitīgajiem radiotraucējumiem radio un televīzijas programmu uztveršanā vai citu radiosakaru darbībā ārpus ieslodzījuma vietām vai Valsts policijas īslaicīgās aizturēšanas vietām, konstatē, ka radiotraucējumu avots ir speciālais radiolīdzeklis, tā pieņem lēmumu par speciālā radiolīdzekļa darbības pārtraukšanu līdz radiotraucējumu novēršanai.

22. Ja radiosakari tiek ierobežoti, attiecīgi Ieslodzījuma vietu pārvalde vai Valsts policija nodrošina, lai attiecīgajā teritorijā tiktu izvietota attiecīga paskaidrojoša informācija.

23. Pastāvīgu speciālo radiolīdzekļu izmantošanu drīkst noteikt tikai šajā punktā minētajās frekvenču joslās, un speciālo radiolīdzekļu radītais traucējošā signāla jaudas līmenis (PSRL), mērot ar 0 dBi pastiprinājuma antenu un savienojošo kabeli ar 0 dB vājinājumu, ārpus ieslodzījuma vietas un Valsts policijas īslaicīgās aizturēšanas vietas teritorijas nedrīkst pārsniegt šādas vērtības:

Nr.
p. k.
Radiosakaru sistēma Frekvenču joslas (MHz) PSRL (dBm) Mērījumu josla (MHz)
1. IMT 460–467,5 –105 1,25
2. GSM 925–960
1805–1880
–106 0,2
3. IMT 738–788
791–821
925–960
1432–1472
1492–1512
1805–1880
2110–2170
2300–2370
2570–2690
–110 5
4. DECT 1880–1900 –95 1,2
5. RLAN 2400–2483,5 –95 20
6. BWA/IMT 3400–3800 –110 5
7. RLAN 5150–5350
5470–5725
5945–6425
–93 20

24. Ja šo noteikumu 23. punktā  minētajās frekvenču joslās darbojas vairākas radiosakaru sistēmas, piemēro izmantotajām radiosakaru sistēmām atbilstošu PSRL vērtību ar augstākām prasībām.

25. Speciālā radiolīdzekļa jaudas līmenis ārpus frekvenču joslām, kurās paredzēta speciālā radiolīdzekļa darbība, nedrīkst pārsniegt šādas normas:

Nr.
p. k.
Frekvences, kurās veic mērījumus Maksimāli pieļaujamā jauda Mērījumu josla
1. 30 MHz līdz 1000 MHz –36 dBm 100 kHz
2. 1 GHz līdz F x 5, kur F ir speciālā radiolīdzekļa augstākā frekvence, kurā paredzēta tā darbība –30 dBm 1 MHz

26. Traucējumu spriegumam uz speciālā radiolīdzekļa līdzstrāvas barošanas spailēm (piemēro, ja barošanas kabeļa garums pārsniedz trīs metrus) un maiņstrāvas barošanas spailēm jāatbilst šādām normām:

Nr.
p. k.
Frekvences, kurās veic mērījumus Maksimāli pieļaujamais kvazigalotnes līmenis dB (μV) Maksimāli pieļaujamais vidējais līmenis dB (μV) Mērījumu josla (kHz)
1. 0,15–0,5 MHz 66–56
(līmenis samazinās lineāri, logaritmiski palielinoties frekvencei)
56–46
(līmenis samazinās lineāri, logaritmiski palielinoties frekvencei)
9
2. 0,5–5 MHz 56 46 9
3. 5–30 MHz 60 50 9

27. Speciālā radiolīdzekļa izstarojumiem frekvencēs no 30 MHz līdz 6 GHz (izņemot frekvences, kurās paredzēta speciālā radiolīdzekļa darbība) 10 m (30–1000 MHz) un 3 m (1–6 GHz) attālumā jāatbilst šādām normām:

Nr.
p. k.
Frekvences, kurās veic mērījumus Maksimāli pieļaujamais kvazigalotnes līmenis dB (μV/m) Maksimāli pieļaujamais vidējais līmenis dB (μV/m) Maksimāli pieļaujamais galotnes līmenis dB (μV/m) Mērījumu josla (kHz)
1. 30–230 MHz 30 120
2. 230–1000 MHz 37 120
3. 1–3 GHz 50 70 1000
4. 3–6 GHz 54 74 1000

Piezīme. Ja speciālā radiolīdzekļa raidītāja frekvence ir zemāka par  500 MHz, mērījumus veic tikai līdz 2 GHz frekvencei. Ja speciālā radiolīdzekļa raidītāja frekvence ir zemāka par  1 GHz, mērījumus veic tikai līdz 5 GHz frekvencei. Ja speciālā radiolīdzekļa raidītāja frekvence (F) ir augstāka par 1 GHz, mērījumus veic tikai līdz F x 5 GHz vai 6 GHz frekvencei.

28. Speciālā radiolīdzekļa atbilstību šo noteikumu 25., 26. un 27. punktā minētajām prasībām novērtē, veicot pārbaudes saskaņā ar metodiku, kas atbilst Starptautiskās Telesakaru savienības (ITU) vai Eiropas Pasta un telesakaru administrāciju konferences (CEPT) rekomendācijām, vai Eiropas Elektrotehniskās standartizācijas komitejas (CENELEC) standartiem.

Ministru prezidents A. K. Kariņš

Satiksmes ministra pienākumu izpildītājs ‒
Ministru prezidenta biedrs,
tieslietu ministrs J. Bordāns

Izdruka no oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" (www.vestnesis.lv)

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!