• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Ministru kabinets
Oficiālajā izdevumā publicē:
  • Ministru kabineta noteikumus, instrukcijas un ieteikumus. Tie stājas spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas, ja tiesību aktā nav noteikts cits spēkā stāšanās termiņš;
  • Ministru kabineta rīkojumus. Tie stājas spēkā parakstīšanas brīdī;
  • Ministru kabineta sēdes protokollēmumus. Tie stājas spēkā pieņemšanas brīdī;
  • plānošanas dokumentus, kā arī informatīvos ziņojumus par politikas plānošanas dokumentu īstenošanu.
TIESĪBU AKTI, KAS PAREDZ OFICIĀLO PUBLIKĀCIJU PERSONAS DATU APSTRĀDE

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ministru kabineta 2021. gada 7. janvāra noteikumi Nr. 18 "Grozījumi Ministru kabineta 2013. gada 2. aprīļa noteikumos Nr. 182 "Noteikumi par stacionāru piesārņojuma avotu emisijas limita projektu izstrādi"". Publicēts oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", 13.01.2021., Nr. 8 https://www.vestnesis.lv/op/2021/8.16

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ministru kabineta noteikumi Nr. 19

Izmantošanai pārtikā aizliegto augu un augu daļu noteikumi

Vēl šajā numurā

13.01.2021., Nr. 8

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Ministru kabinets

Veids: noteikumi

Numurs: 18

Pieņemts: 07.01.2021.

OP numurs: 2021/8.16

2021/8.16
RĪKI

Ministru kabineta noteikumi: Šajā laidienā 22 Pēdējās nedēļas laikā 12 Visi

Ministru kabineta noteikumi Nr. 18

Rīgā 2021. gada 7. janvārī (prot. Nr. 2 24. §)

Grozījumi Ministru kabineta 2013. gada 2. aprīļa noteikumos Nr. 182 "Noteikumi par stacionāru piesārņojuma avotu emisijas limita projektu izstrādi"

Izdoti saskaņā ar likuma "Par piesārņojumu"
11. panta otrās daļas 1. punktu

Izdarīt Ministru kabineta 2013. gada 2. aprīļa noteikumos Nr. 182 "Noteikumi par stacionāru piesārņojuma avotu emisijas limita projektu izstrādi" (Latvijas Vēstnesis, 2013, 73. nr.) šādus grozījumus:

1. Izteikt 2. punktu šādā redakcijā:

"2. Projektu izstrādā, lai novērtētu stacionārā piesārņojuma avota prognozējamo gaisa un smaku piesārņojumu un atbilstību gaisa kvalitātes un smaku normatīviem, kas noteikti gaisa aizsardzības un smaku ierobežošanas jomas normatīvajos aktos. Operators projektu izstrādā šādos gadījumos:

2.1. piesārņojošai darbībai, kas atbilst A vai B kategorijai;

2.2. sadedzināšanas iekārtai, kas atbilst C kategorijas piesārņojošai darbībai un šādiem nosacījumiem:

2.2.1. iekārtas nominālā ievadītā siltuma jauda ir 1 MW vai lielāka;

2.2.2. iekārta atrodas teritorijā, kur iepriekšējo piecu gadu laikā pārsniegts normatīvajos aktos par gaisa kvalitāti noteiktais augšējais piesārņojuma novērtēšanas slieksnis;

2.2.3. plānotais iekārtas dūmeņa augstums virs zemes virsmas nepārsniedz 10 metrus;

2.3. citai sadedzināšanas iekārtai, kas atbilst C kategorijas piesārņojošai darbībai un nav minēta šo noteikumu 2.2. apakšpunktā, – ja to pieprasa Valsts vides dienests (turpmāk – dienests) un ja iekārtu plānots būvēt blīvi apdzīvotā vietā vai tās plānotajā ietekmes zonā ir izvietoti vairāki piesārņojoši avoti, kas kopumā var radīt negatīvu ietekmi uz cilvēku veselību un vidi."

2. Papildināt noteikumus ar 2.1 un 2.punktu šādā redakcijā:

"2.1 Projekts nepieciešams, lai saņemtu atļauju A vai B kategorijas piesārņojošas darbības veikšanai (turpmāk – atļauja) un veiktu C kategorijas piesārņojošai darbībai atbilstošas sadedzināšanas iekārtas reģistrāciju, kā arī veiktu būtiskas izmaiņas esošajā atļaujā vai reģistrācijā. Projektu kopā ar iesniegumu par atļaujas saņemšanu vai minētās iekārtas reģistrācijas veikšanu operators iesniedz dienestā atbilstoši normatīvajiem aktiem par kārtību, kādā piesakāmas A, B un C kategorijas piesārņojošas darbības un izsniedzamas atļaujas A un B kategorijas piesārņojošo darbību veikšanai.

2.2 Ja plānots darbināt šo noteikumu 26.punktā minēto iekārtu, operators projektu iesniedz dienestā vienlaikus ar iesniegumu tehnisko noteikumu saņemšanai atbilstoši normatīvajiem aktiem par kārtību, kādā dienests izdod tehniskos noteikumus paredzētajai darbībai. Šo noteikumu 26.1 un 26.punktā minētās prasības attiecībā uz nepieciešamo dūmeņa augstumu dienests iekļauj tehniskajos noteikumos, kā arī, veicot būvniecības ieceres dokumentācijas saskaņošanu, pārbauda to ievērošanu."

3. Izteikt 3. punkta pirmo teikumu šādā redakcijā:

"Ja tiek veikta atļaujas nosacījumu pārskatīšana un nav paredzētas stacionāro piesārņojuma avotu fizikālā raksturojuma un emisiju daudzuma izmaiņas, dienests pieņem pamatotu lēmumu atbrīvot operatoru no pienākuma izstrādāt jaunu projektu."

4. Aizstāt 6. punktā skaitli un vārdu "2. punktā" ar skaitli un vārdu "2.punktā".

5. Izteikt 7. punktu šādā redakcijā:

"7. Ja saskaņā ar atļaujas nosacījumiem operators neveic attiecīgās piesārņojošās vielas emisijas monitoringu, emisiju daudzuma noteikšanai izmanto inventarizācijas datus. Emisiju inventarizācijai izmanto tiešos instrumentālos mērījumus, ko veic, pamatojoties uz iesniegumā norādīto jaudu. Mērījumus veic akreditētās laboratorijās, izmantojot noteiktās bāzes (references) metodes vai citas tām līdzvērtīgas paraugu ņemšanas un analīzes metodes. Emisijas daudzumu nosaka nominālajai un šo noteikumu 2.punktā minētajā iesniegumā paredzētajai ražošanas jaudai (sadedzināšanas iekārtu gadījumā – nominālajai ievadītajai siltuma jaudai). Rezultātus apkopo tabulas formā, izmantojot Ministru kabineta 2010. gada 30. novembra noteikumu Nr. 1082 "Kārtība, kādā piesakāmas A, B un C kategorijas piesārņojošas darbības un izsniedzamas atļaujas A un B kategorijas piesārņojošo darbību veikšanai" 3. pielikuma 26. punktā norādīto informāciju "Piesārņojošo vielu emisija gaisā un tās avotu fizikālais raksturojums" (turpmāk – tabula "Piesārņojošo vielu emisija gaisā un tās avotu fizikālais raksturojums") un 27. punktā norādīto informāciju "No emisiju avotiem gaisā emitētās vielas (tai skaitā smakas)" (turpmāk – tabula "No emisiju avotiem gaisā emitētās vielas (tai skaitā smakas)"), norādot ražošanas jaudu mērījumu veikšanas laikā."

6. Aizstāt 9. punktā skaitli un vārdu "2. punktā" ar skaitli un vārdu "2.punktā".

7. Izteikt 21. punktu šādā redakcijā:

"21. Projektā tabulas formā norāda informāciju, kas sagatavota atbilstoši Ministru kabineta 2010. gada 30. novembra noteikumu Nr. 1082 "Kārtība, kādā piesakāmas A, B un C kategorijas piesārņojošas darbības un izsniedzamas atļaujas A un B kategorijas piesārņojošo darbību veikšanai" 3. pielikuma 30. punktā norādītajai informācijai "Informācija par piesārņojošo vielu emisijas limitu projektu"."

8. Aizstāt 24. punktā vārdus "tabulai "Emisijas avotu fizikālais raksturojums" un tabulai "No emisijas avotiem gaisā emitētās vielas"" ar vārdiem "tabulai "Piesārņojošo vielu emisija gaisā un tās avotu fizikālais raksturojums" un tabulai "No emisiju avotiem gaisā emitētās vielas (tai skaitā smakas)"".

9. Papildināt noteikumus ar 26.1 un 26.punktu šādā redakcijā:

"26.1 Sagatavojot projektu, operators papildus veic aprēķinus (modelēšanu), lai izvērtētu, cik augstam jābūt iekārtas dūmenim, ja:

26.1. plānots darbināt kādu no šādām iekārtām:

26.1.1. iekārtu A vai B kategorijas piesārņojošas darbības veikšanai, kas nav sadedzināšanas iekārta;

26.1.2. sadedzināšanas iekārtu ar nominālo ievadīto siltuma jaudu 5 MW vai lielāku;

26.1.3. sadedzināšanas iekārtu ar nominālo ievadīto siltuma jaudu, mazāku par 5 MW, ja operators tehnisku apsvērumu dēļ nevar izpildīt normatīvajos aktos par kārtību, kādā novērš, ierobežo un kontrolē gaisu piesārņojošo vielu emisiju no sadedzināšanas iekārtām, noteiktās prasības attiecībā uz nepieciešamo dūmeņa augstumu;

26.2. iekārta atbilst šādiem nosacījumiem:

26.2.1. gaisu piesārņojošo vielu emisijas plānots izvadīt caur iekārtas dūmeni;

26.2.2. iekārtas iedarbības zonā atradīsies citas dzīvojamās un publiskās ēkas ventilācijas sistēmas vai dabiskās vēdināšanas āra gaisa ņemšanas ailas, logi vai durvis. Iekārtas iedarbības zona ir apļveida zona, kuras viduspunkts ir dūmenis un kuras rādiuss ir atkarīgs no iekārtas veida, izmantotā kurināmā veida, iekārtas nominālās vai ražošanas jaudas, kā arī no konkrētās iekārtas atrašanās vietas un apkārt esošās apbūves. Iedarbības zonu nosaka, modelējot piesārņojuma izkliedi un izvērtējot katru konkrēto situāciju atsevišķi.

26.2 Šo noteikumu 26.punktā minēto informāciju par nepieciešamo dūmeņa augstumu operators sagatavo atbilstoši šo noteikumu 4.pielikumam."

10. Aizstāt 27. punktā vārdus "esošā piesārņojuma koncentrācija" ar vārdiem "esošais piesārņojuma līmenis (fona koncentrācija) piesārņojošās darbības iespējamajā ietekmes zonā".

11. Izteikt 30. punktu šādā redakcijā:

"30. Operators projektā modelē piesārņojuma izkliedi nelabvēlīgos meteoroloģiskajos apstākļos un pamato aprēķinu scenārijam izmantoto informāciju par nelabvēlīgiem meteoroloģiskiem apstākļiem tikai tad, ja dienests pieprasa šādas modelēšanas veikšanu. Pirms projekta izstrādes uzsākšanas operators konsultējas ar dienestu par šādas modelēšanas nepieciešamību. Minēto informāciju sniedz saskaņā ar šo noteikumu 5. pielikumā ietverto tabulu par vienu vai vairākām epizodēm."

12. Papildināt 32. punktu ar otro teikumu šādā redakcijā:

"Šo noteikumu 26.punktā minētajām iekārtām aprēķinus veic arī citos augstumos pie blakus esošas dzīvojamās vai publiskās ēkas fasādes, kur izvietotas šo ēku ventilācijas sistēmas vai dabiskās vēdināšanas āra gaisa ņemšanas ailas, logi vai durvis un kura ir visvairāk pakļauta gaisa piesārņojuma iedarbībai."

13. Aizstāt 34.1. apakšpunktā vārdu un skaitli "nepārsniedz 30" ar vārdu un skaitli "nepārsniedz 40".

14. Svītrot 35. punktā vārdus "papīra vai".

15. Svītrot 42.2. apakšpunktu.

16. Izteikt 44. punktu šādā redakcijā:

"44. Centrs 10 darbdienu laikā pēc šo noteikumu 42. punktā minētā iesnieguma saņemšanas sniedz operatoram šādu informāciju atbilstoši šo noteikumu 5. pielikumam:

44.1. informāciju par to piesārņojošo vielu koncentrācijām, kurām noteikti gaisa kvalitātes normatīvi;

44.2. datus par meteoroloģiskajiem apstākļiem piesārņojošās darbības iespējamajā ietekmes zonā."

17. Svītrot 45. punktā vārdu un skaitli "un 42.2.".

18. Svītrot 46. punktā vārdus "pa pastu vai".

19. Svītrot 48. punktu.

20. Aizstāt V nodaļas nosaukumā vārdu "jautājums" ar vārdu "jautājumi".

21. Papildināt noteikumus ar 52. punktu šādā redakcijā:

"52. C kategorijas piesārņojošai darbībai atbilstošas sadedzināšanas iekārtas operators līdz 2021. gada 1. aprīlim var neizstrādāt šo noteikumu 2. punktā minēto projektu un modelēt emisiju izkliedi, izmantojot ADMS Screen datorprogrammu. Šādā gadījumā operators iesniedz Valsts vides dienestā aprēķinus, kas veikti, izmantojot ADMS Screen datorprogrammu."

22. Papildināt 1. pielikuma 1. punktu aiz vārda "Atļaujas" ar vārdiem "vai reģistrācijas".

23. Papildināt 1. pielikuma 1.1. un 1.2. apakšpunkta ceturto aili aiz vārdiem "nominālā jauda" ar vārdiem "(sadedzināšanas iekārtām – nominālā ievadītā siltuma jauda)".

24. Papildināt 2. pielikumu ar 4. punktu šādā redakcijā:

"4. AERMOD View™ Lakes Environmental

"

25. Izteikt 3. pielikuma 2. tabulas 1. un 2. piezīmi šādā redakcijā:

"1 Emisijas avota kods – emisijas avota kods atbilstoši Ministru kabineta 2010. gada 30. novembra noteikumu Nr. 1082 "Kārtība, kādā piesakāmas A, B un C kategorijas piesārņojošas darbības un izsniedzamas atļaujas A un B kategorijas piesārņojošo darbību veikšanai" 3. pielikuma 26.1. apakšpunktam.

2 Piesārņojošā viela – piesārņojošās vielas kods atbilstoši Ministru kabineta 2010. gada 30. novembra noteikumu Nr. 1082 "Kārtība, kādā piesakāmas A, B un C kategorijas piesārņojošas darbības un izsniedzamas atļaujas A un B kategorijas piesārņojošo darbību veikšanai" 3. pielikuma 27.7. apakšpunktam."

26. Papildināt noteikumus ar 4.pielikumu šādā redakcijā:

"4.pielikums
Ministru kabineta
2013. gada 2. aprīļa
noteikumiem Nr. 182

Informācija par nepieciešamo dūmeņa augstumu

Operators sagatavo un iesniedz Valsts vides dienestā šādu informāciju, kas pamato iekārtas dūmeņa minimālā augstuma noteikšanu atbilstoši šo noteikumu prasībām:

1. Emisijas avota adrese.

2. Ja iekārtas tuvumā atrodas dzīvojamās un publiskās ēkas, – informācija par katru no emisijas avota tuvumā esošajām ēkām (ja šo ēku augstums ir tuvs iekārtas dūmeņa augstumam, raksturo vienu ēku, uz kuru iespējama vislielākā ietekme):

2.1. ēkas adrese;

2.2. ēkas centra x un y koordinātas attiecībā pret emisijas avotu;

2.3. ēkas augstums;

2.4. ēkas garums;

2.5. ēkas platums.

3. Informācija par katram emisijas avotam noteikto minimālo nepieciešamo dūmeņa augstumu:

Nr.
p. k.

Emisijas avota kods1

Emisijas avota augstums virs zemes virsmas (m)

Iedarbības zona (m)

Dūmeņa minimālais augstums (m)

         
         

Piezīme. 1 Katru dūmeni identificē ar iekšēju kodu A1, A2, A3 utt. Minētais kods pēc tam jāizmanto, arī iesniedzot iesniegumu atļaujas vai reģistrācijas saņemšanai atbilstoši normatīvajiem aktiem par kārtību, kādā piesakāmas A, B un C kategorijas piesārņojošas darbības un izsniedzamas atļaujas A un B kategorijas piesārņojošo darbību veikšanai."

Ministru prezidents A. K. Kariņš

Vides aizsardzības un
reģionālās attīstības ministrs A. T. Plešs

Izdruka no oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" (www.vestnesis.lv)

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!