• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Ministru kabinets
Oficiālajā izdevumā publicē:
  • Ministru kabineta noteikumus, instrukcijas un ieteikumus. Tie stājas spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas, ja tiesību aktā nav noteikts cits spēkā stāšanās termiņš;
  • Ministru kabineta rīkojumus. Tie stājas spēkā parakstīšanas brīdī;
  • Ministru kabineta sēdes protokollēmumus. Tie stājas spēkā pieņemšanas brīdī;
  • plānošanas dokumentus, kā arī informatīvos ziņojumus par politikas plānošanas dokumentu īstenošanu.
TIESĪBU AKTI, KAS PAREDZ OFICIĀLO PUBLIKĀCIJU PERSONAS DATU APSTRĀDE

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ministru kabineta 2021. gada 17. augusta rīkojums Nr. 579 "Par Darba aizsardzības jomas attīstības plānu 2021.–2023. gadam". Publicēts oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", 20.08.2021., Nr. 160 https://www.vestnesis.lv/op/2021/160.4

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Satversmes tiesas informācija

Par lietas Nr. 2021-35-03 ierosināšanu

Vēl šajā numurā

20.08.2021., Nr. 160

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Ministru kabinets

Veids: rīkojums

Numurs: 579

Pieņemts: 17.08.2021.

OP numurs: 2021/160.4

2021/160.4
RĪKI

Ministru kabineta rīkojumi: Šajā laidienā 3 Pēdējās nedēļas laikā 18 Visi

Ministru kabineta rīkojums Nr. 579

Rīgā 2021. gada 17. augustā (prot. Nr. 56 44. §)

Par Darba aizsardzības jomas attīstības plānu 2021.–2023. gadam

1. Apstiprināt Darba aizsardzības jomas attīstības plānu 2021.–2023. gadam (turpmāk – plāns).

2. Noteikt Labklājības ministriju par atbildīgo institūciju plāna īstenošanā.

3. Labklājības ministrijai sagatavot un labklājības ministram līdz 2024. gada 1. jūnijam iesniegt noteiktā kārtībā Ministru kabinetā plāna projektu "Darba aizsardzības jomas attīstības plāns 2024.–2027. gadam".

Ministru prezidents A. K. Kariņš

Labklājības ministrs G. Eglītis

 

(Ministru kabineta
2021. gada 17. augusta
rīkojums Nr. 579)

DARBA aizsardzības jomas attīstības plāns 2021.–2023. gadam

Lietotie saīsinājumi

ES – Eiropas Savienība

ESF – Eiropas Sociālais fonds

LAĀB – Latvijas arodslimību ārstu biedrība

LBAS – Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība

LDDK – Latvijas Darba devēju konfederācija

LM – Labklājības ministrija

MK – Ministru kabinets

RSU DDVVI – Rīgas Stradiņa universitātes aģentūra "Darba drošības un vides veselības institūts"

VDI – Valsts darba inspekcija

I. Plāna kopsavilkums

Darba aizsardzības jomas attīstības plāns 2021.–2023.gadam (turpmāk – plāns) ir īstermiņa politikas plānošanas dokuments, kas izstrādāts, lai noteiktu konkrētus pasākumus darba aizsardzības jomas turpmākai attīstībai, pamatojoties uz Sociālās aizsardzības un darba tirgus politikas pamatnostādnēm 2021.–2027.gadam (turpmāk – pamatnostādnes).

Viens no pamatnostādnēs noteiktajiem rīcības virzieniem paredz veicināt iekļaujošu darba tirgu ikvienam un kvalitatīvas darba vietas, atbalstot ilgtermiņa līdzdalību darba tirgū. Būtiska nozīme kvalitatīvu darba vietu nodrošināšanā ir atbilstošai nodarbināto veselības aizsardzībai un drošībai. Pamatnostādnēs ir identificēti šādi būtiskākie izaicinājumi, kas ir saistīti ar darba aizsardzības jomu:

1) salīdzinoši augsts letālo un smago nelaimes gadījumu darbā skaits;

2) arodslimību skaita pieaugums, tajā skaitā gados jaunākiem nodarbinātajiem;

3) pienācīga dažādās nodarbinātības formās nodarbināto tiesiskā aizsardzība un tiesiskā statusa noteikšana;

4) darba tirgus institūciju nepietiekama veiktspēja reaģēt uz mainīgajiem apstākļiem.

Lai efektīvi risinātu jautājumus, kas saistīti ar minētajiem izaicinājumiem, pamatnostādnēs noteikts uzdevums – nodrošināt drošas darba vides, kvalitatīvu darba vietu un cienīga darba attīstību, tai skaitā:

1) paaugstinot sabiedrības, īpaši darba devēju, nodarbināto un darba aizsardzības speciālistu informētības un izpratnes līmeni par darba tiesību un darba aizsardzības jautājumiem (dažādās nodarbinātības formās) un veicinot preventīvās kultūras attīstību;

2) nodrošinot atbalstu uzņēmumiem, īpaši mikro un mazajiem uzņēmumiem, drošas un veselībai nekaitīgas darba vides izveidošanā;

3) veicinot arodslimību preventīvu novēršanu un arodslimību agrīnu diagnosticēšanu;

4) pilnveidojot nodarbināto tiesisko aizsardzību, viņu izpratni un zināšanas par darba tiesiskajām attiecībām, īpaši nestandarta/ jaunajās nodarbinātības formās strādājošiem.

Ar darba aizsardzības un darba tiesību jautājumiem ir saistīts arī pamatnostādnēs iekļautais rīcības virziens "Sociālās aizsardzības un darba tirgus politikas pārvaldības stiprināšana" un uzdevums "Uzlabot augsti kvalificēta darbaspēka piesaisti sociālās aizsardzības un darba tirgus pakalpojumus administrējošās institūcijās un to veiktspējas pilnveidošanu", kas attiecas uz VDI veiktspēju un tādejādi arī uz efektīvu darba aizsardzības un darba tiesību prasību uzraudzību un kontroli.

Sabiedrības informēšanas un izglītošanas pasākumi darba aizsardzības jomā tiek veikti nepārtraukti, katru gadu izvērtējot aktualitātes. Informācijas padome, kurā ietilpst darba aizsardzības jomās kompetenti pārstāvji no LM, VDI, LBAS, LDDK un RSU DDVVI, katru gadu pieņem lēmumu par konkrētiem pasākumiem un informatīvo materiālu tēmām, kas īstenojami preventīvo pasākumu plāna ietvaros no Darba negadījumu speciālā budžeta.

Būtisks atbalsts darba aizsardzības prasību ieviešanā darba devējiem tiek sniegts ESF projektā Nr.7.3.1.0/16/I/001 "Darba drošības normatīvo aktu praktiskās ieviešanas un uzraudzības pilnveidošana", kas tiek īstenots darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 7.3.1.specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot darba drošību, it īpaši bīstamo nozaru uzņēmumos" ietvaros no 2016.gada 4.marta līdz 2023.gada 31.decembrim. Minētā projekta ietvaros īstenota arī virkne citu pasākumu, kas vērsti uz nodarbināto drošības un veselības aizsardzības uzlabošanu un darba vides sakārtošanu atbilstoši darba aizsardzības un darba tiesību prasībām, kā arī uz VDI profesionālo spēju pilnveidi.

Plānā iekļauto pasākumu īstenošanai paredzēts izmantot finanšu resursus no valsts budžeta, tai skaitā no Darba negadījumu speciālā budžeta, kā arī Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 7.3.1.specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot darba drošību, it īpaši bīstamo nozaru uzņēmumos" finansējuma.

Plāna projekts pārrunāts sanāksmē ar sociālajiem partneriem – LDDK un LBAS, kā arī Darba aizsardzības kompetento institūciju biedrību. Informācija par plāna izstrādi ievietota LM interneta vietnē, tādējādi nodrošinot sabiedrības līdzdalības iespējas dokumenta izstrādes procesā.

II. Esošās situācijas raksturojums

Situācijas raksturojums darba aizsardzības jomā iekļauts Sociālās aizsardzības un darba tirgus politikas pamatnostādņu 2021.–2027.gadam 2.pielikumā.

Plāna ietvaros tiek paredzēts turpināt jau iepriekšējā periodā uzsāktos pasākumus, kas īstenoti, pamatojoties uz Darba aizsardzības politikas pamatnostādnēm 2016.–2020.gadam1, Darba aizsardzības jomas attīstības plānu 2016.–2018.gadam2 un Darba aizsardzības jomas attīstības plānu 2019.–2020.gadam3. Vienlaikus tiek paredzēti arī jauni pasākumi, ņemot vērā aktuālo situāciju. Plānā iekļautie pasākumi atbilst ES līmenī noteiktajām prioritātēm un aktualitātēm, kas noteiktas Stratēģiskajā ietvarā par drošību un veselības aizsardzību darbā 2014.–2020.gadam (publicēts 2014.gada 6.jūnijā)4, kā arī jaunajā ES drošības un veselības aizsardzības stratēģiskajā ietvarā 2021.–2027.gadam, kur noteikti šādi būtiskākie mērķi darba aizsardzības jomā: 1) prognozēt un pārvaldīt pārmaiņas jaunajā darba pasaulē, ko izraisa vides, digitalizācijas un demogrāfijas izmaiņas; 2) pilnveidot nelaimes gadījumu darbā un arodslimību prevenciju; 3) paaugstināt gatavību turpmākajām iespējamajām veselības jautājumu krīzēm.5

III. Plāna ietvaros īstenojamie pasākumi

Plāna mērķis Nodrošināt drošu un veselībai nekaitīgu darba vidi un veicināt nodarbināto darba mūža pagarināšanos.
Politikas rezultāts/-i un rezultatīvais rādītājs/-i Politikas rezultāts: Veicināta iekļaujoša, līdztiesīga un kvalitatīva darba tirgus attīstība.

Rezultatīvais rādītājs: Smagos nelaimes gadījumos darbā cietušo un letālos nelaimes gadījumos darbā bojā gājušo kopējais skaits uz 100 000 nodarbinātajiem (2019.gadā 31,7; 2024.gadā – 29; 2027.gadā – 28,5).

1. Rīcības virziens Iekļaujošs darba tirgus ikvienam un kvalitatīvas darba vietas, atbalstot ilgtermiņa līdzdalību darba tirgū.

Nr. P.k.

Pasākums

Darbības rezultāts

Rezultatīvais rādītājs

Atbildīgā institūcija

Līdzatbildīgās institūcijas

Izpildes termiņš

Uzdevums Nr.1. Paaugstināt sabiedrības, īpaši darba devēju, nodarbināto un darba aizsardzības speciālistu informētības un izpratnes līmeni par darba tiesību un darba aizsardzības jautājumiem (dažādās nodarbinātības formās) un veicināt preventīvās kultūras attīstību

1.

Sabiedrības informēšana par darba aizsardzības jautājumiem ar īsu videopadomu un filmu palīdzību

Iedzīvotāji, īpaši nodarbinātie, izglītoti par rīcību dažādās problēmsituācijās, kas saistītas ar darba aizsardzības jautājumiem

Izveidoti 18 videomateriāli, ievietoti internetā, sociālajos tīklos ar 500 skatījumiem gadā

RSU DDVVI

LM, VDI

2023.gada IV ceturksnis

2.

Darba devēju un nodarbināto informēšana, izstrādājot informatīvos materiālus par dažādiem aktuāliem darba aizsardzības jautājumiem (tai skaitā par muskuļu-skeleta sistēmas slimību profilaksi, psihoemocionālajiem riskiem, aizsardzību pret ķīmiskajām vielām, u.c.) Darba devēji un nodarbinātie informēti par dažādiem darba aizsardzības jautājumiem, tajā skaitā par aktuālajiem darba vides riska faktoriem

Izstrādāti, izdoti un izplatīti 63 informatīvie materiāli, ievietoti interneta vidē ar 1000 skatījumiem gadā

RSU DDVVI

LM, VDI

2023.gada IV ceturksnis

3.

Ar uzņēmuma darba aizsardzības sistēmas izveidi un uzturēšanu saistīto personu informēšana semināros (tai skaitā par Covid-19 ierobežošanu, psihoemocionālajiem riskiem, dažādu nozaru specifiskajiem riskiem u.c.) Darba aizsardzības speciālisti un citas ar uzņēmuma darba aizsardzības sistēmas izveidi un uzturēšanu saistītās personas informētas par aktuāliem darba aizsardzības jautājumiem

Īstenoti 132 semināri, kuros apmācīti 1500 dalībnieku

RSU DDVVI

LM, VDI

2023.gada IV ceturksnis

4.

Informatīvo kampaņu īstenošana par aktuāliem riska faktoriem vai darba aizsardzības aspektiem Vērsta darba devēju, nodarbināto un darba aizsardzības speciālistu padziļināta uzmanība uz kādu konkrētu riska faktoru vai aspektu, sniedzot praktisku informāciju

Īstenotas 3 informatīvas kampaņas (katru gadu 1 kampaņa), ievietojot informāciju sociālajos tīklos, izstrādājot materiālus un padomus dažādos formātos

RSU DDVVI

LM, VDI

2023.gada IV ceturksnis

5.

Informatīvi izglītojošu pasākumu organizēšana (semināri, diskusijas, u.c.) Darba devēji, nodarbinātie un plašāka sabiedrība informēti par aktuāliem darba aizsardzības un darba tiesību jautājumiem

Organizēti 52 informatīvi pasākumi darba devējiem, nodarbinātajiem un plašākai sabiedrībai

VDI

RSU DDVVI

2022.gada IV ceturksnis

6.

Vizualizētu uzskates līdzekļu darbinieku informēšanai izveide un ieviešana (videoapmācības, videofilmas) Iedzīvotāji viegli uztveramā un saprotamā veidā informēti par darba vides riskiem un to ietekmi uz veselību, galvenajiem aizsardzības pasākumiem un drošām darba metodēm

Sagatavotas 12 videofilmas par preventīvo kultūru un bīstamajās nozarēs un 12 videopadomi, videomateriāli izplatīti datu nesējos, ievietoti interneta vidē, izrādīti kinoteātros un TV

VDI

LM

2022.gada IV ceturksnis

7.

Sabiedrības izpratnes par darba attiecību un darba aizsardzības jautājumiem veicināšanas pasākumu organizēšana Plašāka sabiedrība ir informēta par darba aizsardzības jautājumu nozīmi ikviena indivīda dzīvē

Organizētas 2 sabiedrisko attiecību kampaņas

VDI

LM

2023. gada II ceturksnis

8.

Tiešsaistes un klātienes konsultāciju un tiešsaistes semināru par darba vides risku, īpaši, bioloģisko risku mazināšanu un prevenciju, nodrošināšana Darba devēji, nodarbinātie un plašāka sabiedrība ir informēti par bioloģisko risku, t.sk. Covid - 19 radīto, mazināšanu darba vietās

Nodrošinātas 816 konsultācijas un semināri

VDI

LM, RSU DDVVI

2023. gada IV ceturksnis

9.

Izglītojošas aktivitātes tādu profesionālo izglītības iestāžu, kuras sniedz izglītību bīstamajās nozarēs6, audzēkņiem – diskusijas, spēles, konkursi u.c. formas aktivitātes, kas uzrunātu mērķauditoriju Profesionālo izglītības iestāžu, kuras sniedz izglītību bīstamajās nozarēs, audzēkņi informēti par darba tiesību un darba aizsardzības jautājumiem

Organizēti 30 pasākumi

VDI

LM, LBAS

2023.gada IV ceturksnis

Uzdevums Nr.2. Nodrošināt atbalstu uzņēmumiem, īpaši mikro un mazajiem uzņēmumiem, drošas un veselībai nekaitīgas darba vides izveidošanā.

1.

Konsultatīvais atbalsts bīstamo nozaru uzņēmumiem Novērstas nepilnības darba aizsardzības nodrošināšanā bīstamo nozaru uzņēmumos

Nodrošinātas ekspertu konsultācijas 733 uzņēmumos

VDI

LM, LDDK, LBAS

2023.gada IV ceturksnis

2.

Jaunu bezmaksas interaktīvo darba vides riska novērtējuma rīku izveide un tiešsaistes pieejamības nodrošināšana Nodrošināta bezmaksas pieejamība tiešsaistes interaktīvajiem darba vides riska novērtējuma rīkiem

Izveidoti 5 jauni tiešsaistes interaktīvi darba vides riska novērtējuma rīki (OiRA) dažādām nozarēm

VDI

LM

2021.gada IV ceturksnis

3.

Elektroniskas darbinieku apmācības sistēmas izveide un ieviešana Nodrošināta iespēja izmantot nodarbināto elektronisko apmācību sistēmu

Izveidota elektroniska darbinieku apmācības sistēma 15 nozarēm

VDI

LM

2023.gada II ceturksnis

4.

Vienas dienas nodarbināto bezmaksas apmācība, īpaši bīstamajās nozarēs, preventīvās kultūras paaugstināšanai Apmācīti nodarbinātie, īpaši bīstamajās nozarēs strādājošie

Izstrādāta apmācību programma, organizētas 43 apmācības, kurās apmācīti 860 bīstamās nozarēs nodarbinātie

VDI

LM, RSU DDVVI

2022.gada IV ceturksnis

5.

Mācību ekskursijas darba devējiem uz uzņēmumiem, kuros ieviesta labā prakse darba aizsardzības prasību ievērošanai Darba devēji iepazinušies ar labo praksi un paaugstinājusies darba devēju motivācija darba aizsardzības prasību ieviešanā

Organizētas 24 ekskursijas, katrā apmācot 15 darba devējus vai viņu pārstāvjus

VDI

LM, LDDK

2023.gada IV ceturksnis

Uzdevums Nr.3. Veicināt arodslimību preventīvu novēršanu un arodslimību agrīnu diagnosticēšanu.

1.

Padziļinātas un specifiskas informācijas par aktuāliem arodslimību jautājumiem nodrošināšana arodveselības un arodslimību ārstiem

Arodveselības un arodslimību ārsti informēti par aktuāliem un specifiskiem arodveselības jautājumiem, īpaši attiecībā uz aktuālu arodslimību profilaksi, agrīnu diagnostiku un ārstēšanu un rehabilitāciju

Organizētas 6 Latvijas arodslimību ārstu biedrības konferences

RSU DDVVI

LM, LAĀB

2023.gada IV ceturksnis

2.

Interaktīvi pasākumi par aktuāliem veselības veicināšanas jautājumiem darba vietās (piemēram, par pasākumiem dažādām nodarbināto grupām, tai skaitā vecāka gadagājuma nodarbinātajiem, par psihoemocionālajiem faktoriem, ergonomiskajiem faktoriem u.c.) Darba devēji, nodarbinātie un darba aizsardzības speciālisti informēti par aktuāliem veselības veicināšanas jautājumiem darba vietās

Organizēti 9 pasākumi (meistarklases)

RSU DDVVI

LM

2023.gada IV ceturksnis

3.

Kopīgi interaktīvi pasākumi arodveselības un arodslimību ārstiem un darba aizsardzības speciālistiem par obligāto veselības pārbaužu veikšanu Nodrošināta informācijas un labas prakses piemēru apmaiņa starp arodveselības un arodslimību ārstiem un darba aizsardzības speciālistiem par obligāto veselības pārbaužu plānošanu, īstenošanu un ārstu ieteikumiem

Organizēti 12 pasākumi (meistarklases)

RSU DDVVI

LM

2023.gada IV ceturksnis

4.

Informācijas par aktuāliem arodslimību jautājumiem nodrošināšana ģimenes ārstiem un citiem veselības aprūpes speciālistiem Ģimenes ārsti un citi veselības aprūpes speciālisti informēti par aktuāliem arodveselības jautājumiem, īpaši attiecībā uz aktuālu arodslimību profilaksi, agrīnu diagnostiku un ārstēšanu

Izstrādāti, izdoti un izplatīti 3 informatīvie materiāli (vadlīnijas)

RSU DDVVI

VM, LM, LAĀB

2020.gada IV ceturksnis

Uzdevums Nr.4. Pilnveidot nodarbināto tiesisko aizsardzību, viņu izpratni un zināšanas par darba tiesiskajām attiecībām, īpaši nestandarta/ jaunajās nodarbinātības formās strādājošiem.

1.

Informatīvo materiālu izstrāde par darba devēju un nodarbināto pienākumiem dažādās nodarbinātības formās (piemēram, attālinātais darbs, platformu darbs) Nodrošināta informācija gan darba devējiem, gan nodarbinātajiem par darba aizsardzības jautājumiem dažādās nodarbinātības formās

Izstrādāti 3 informatīvie materiāli un ievietoti interneta vidē

RSU DDVVI

LM, VDI

2023.gada IV ceturksnis

2.

Informatīvi izglītojošu pasākumu organizēšana par darba aizsardzības jautājumiem dažādās nodarbinātības formās (piemēram, attālinātais darbs, platformu darbs) Nodrošināta praktiska informācija darba devējiem, nodarbinātajiem un darba aizsardzības speciālistiem par darba aizsardzības prasību īstenošanu dažādās nodarbinātības formās

Organizēti 18 semināri

RSU DDVVI

LM, VDI

2023.gada IV ceturksnis

2. Rīcības virziens

Iekļaujošs darba tirgus ikvienam un kvalitatīvas darba vietas, atbalstot ilgtermiņa līdzdalību darba tirgū

Uzdevums. Uzlabot augsti kvalificēta darbaspēka piesaisti Valsts darba inspekcijā un tā veiktspējas pilnveidošanu

1.

VDI inspektoru apmācības preventīvā darba veikšanai uzņēmumos (speciālu apmācību moduļu izstrāde, aktualizācija un apmācība) VDI inspektori apmācīti apmācību moduļu ietvaros

Aktualizēti 11 VDI apmācību moduļi, apmācīti 156 inspektori

VDI

LM

2023.gada IV ceturksnis

2.

VDI darbinieku pieredzes apmaiņa un apmācības Baltijas valstīs VDI inspektori ieguvuši pieredzi par darba tiesību un darba aizsardzības uzraudzības praksi Baltijas valstīs

Organizēts 1 Baltijas valstu inspektoru pieredzes apmaiņas seminārs Latvijā, nodrošināta 20 personu pieredzes apmaiņa un apmācība

VDI

LM

2023.gada IV ceturksnis

3.

Starptautiskas konferences organizēšana Latvijā labās prakses un pieredzes apmaiņai VDI inspektori papildinājuši pieredzi par aktuāliem darba tiesību un darba aizsardzības jautājumiem

Organizēta 1 konference labākās prakses un pieredzes apmaiņai

VDI

LM

2021.gada IV ceturksnis

IV. Teritoriālā perspektīva

Darba aizsardzības politika tiks īstenota visā Latvijas teritorijā un attieksies uz visiem Latvijas uzņēmumiem un tajos nodarbinātajiem. Plānotie uzdevumi un pasākumi tiks īstenoti gan Rīgā, gan reģionos.

V. Ietekmes novērtējums uz valsts un pašvaldību budžetu

Plāna īstenošanai paredzēts izmantot finanšu resursus no valsts budžeta, tai skaitā no Darba negadījumu speciālā budžeta, kā arī no Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 7.3.1. specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot darba drošību, it īpaši bīstamo nozaru uzņēmumos" finansējuma. Specifiskā atbalsta ietvaros pieejamais kopējais attiecināmais finansējums ir 6 889 454 euro, tai skaitā Eiropas Sociālā fonda finansējums – 5 856 035 euro un valsts budžeta finansējums – 1 033 419 euro7, kas ir ESF projekta Nr.7.3.1.0/16/I/001 "Darba drošības normatīvo aktu praktiskās ieviešanas un uzraudzības pilnveidošana" īstenošanai plānotais kopējais finansējums projekta ieviešanas laikā no 2016.gada 4.marta līdz 2023.gada 31.decembrim. Ieviešot pasākumus, kuriem publiskā finansējuma piešķīrums ir kvalificējams kā komercdarbības atbalsts, pasākuma ieviešanā tiks ievērots atbilstošs komercdarbības atbalsta kontroles regulējums.

Kopsavilkumā par plānā iekļauto uzdevumu īstenošanai nepieciešamo finansējumu norādītais finansējums ir indikatīvs. Papildu finansējums plānā paredzēto pasākumu izpildei netiek plānots.

Kopsavilkums par plānā iekļauto uzdevumu īstenošanai nepieciešamo valsts un pašvaldību budžeta finansējumu

Uzdevums

Pasākums

Budžeta programmas/apakšprogrammas kods un nosaukums

Vidēja termiņa budžeta ietvara likumā plānotais finansējums

Pasākuma īstenošanas gads

2021

2022

2023

Finansējums plāna realizācijai kopā     863830 1056752 433481 2021-2023
tajā skaitā            
18. Labklājības ministrija     863830 1056752 433481  2021-2023
Sociālās apdrošināšanas speciālais budžets (apakšprogrammas 04.03.00 "Darba negadījumu speciālais budžets" ietvaros finansējums RSU DDVVI)     81560 81560 81560 2021-2023
Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana (Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 7.3.1.specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot darba drošību, it īpaši bīstamo nozaru uzņēmumos" īstenošanas noteikumi, apakšprogramma 63.07.00 "Eiropas Sociālā fonda (ESF) īstenotie projekti labklājības nozarē (2014-2020))     782270 975192 351921 2021-2023
1. rīcības virziens. Iekļaujošs darba tirgus ikvienam un kvalitatīvas darba vietas, atbalstot ilgtermiņa līdzdalību darba tirgū.     789763 1005633 397326 2021-2023
18. Labklājības ministrija    

789763

1005633

397326

2021-2023
Sociālās apdrošināšanas speciālais budžets (apakšprogrammas 04.03.00 "Darba negadījumu speciālais budžets" ietvaros finansējums RSU DDVVI)     81560 81560 81560 2021-2023
Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana (Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 7.3.1.specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot darba drošību, it īpaši bīstamo nozaru uzņēmumos" īstenošanas noteikumi, apakšprogramma 63.07.00 "Eiropas Sociālā fonda (ESF) īstenotie projekti labklājības nozarē (2014-2020))     708203 924073 315766 2021-2023
1. uzdevums. Paaugstināt sabiedrības, īpaši darba devēju, nodarbināto un darba aizsardzības speciālistu informētības un izpratnes līmeni par darba tiesību un darba aizsardzības jautājumiem (dažādās nodarbinātības formās) un veicināt preventīvās kultūras attīstību     370529 470974 204339 2021-2023
18. Labklājības ministrija     370529 470974 204339 2021-2023
Sociālās apdrošināšanas speciālais budžets (apakšprogrammas 04.03.00 "Darba negadījumu speciālais budžets" ietvaros finansējums RSU DDVVI)     66760 66760 66760 2021-2023
Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana (Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 7.3.1.specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot darba drošību, it īpaši bīstamo nozaru uzņēmumos" īstenošanas noteikumi, apakšprogramma 63.07.00 "Eiropas Sociālā fonda (ESF) īstenotie projekti labklājības nozarē (2014-2020))     303769 404214 137579 2021-2023
  1. pasākums. Sabiedrības informēšana par darba aizsardzības jautājumiem ar īsu videopadomu un filmu palīdzību   15 160 15 160 15 160 2021-2023
18. Labklājības ministrija  04.03.00 SB apakšprogramma "Darba negadījumu speciālais budžets"
  2. pasākums. Darba devēju un nodarbināto informēšana, izstrādājot informatīvos materiālus par dažādiem aktuāliem darba aizsardzības jautājumiem (tai skaitā par muskuļu-skeleta sistēmas slimību profilaksi, psihoemocionālajiem riskiem, aizsardzību pret ķīmiskajām vielām, u.c.)   24 200 24 200 24 200 2021-2023
18. Labklājības ministrija  04.03.00 SB apakšprogramma "Darba negadījumu speciālais budžets"
  3. pasākums. Ar uzņēmuma darba aizsardzības sistēmas izveidi un uzturēšanu saistīto personu informēšana semināros (tai skaitā par Covid-19 ierobežošanu, psihoemocionālajiem riskiem, dažādu nozaru specifiskajiem riskiem u.c.)   15 400 15 400 15 400 2021-2023
18. Labklājības ministrija  04.03.00 SB apakšprogramma "Darba negadījumu speciālais budžets"
  4. pasākums. Informatīvo kampaņu īstenošana par aktuāliem riska faktoriem vai darba aizsardzības aspektiem.   12 000 12 000 12 000 2021-2023
18. Labklājības ministrija 04.03.00 SB apakšprogramma "Darba negadījumu speciālais budžets"
  5. pasākums. Informatīvi izglītojošu pasākumu organizēšana (semināri, diskusijas, u.c.).   38403 38874 0 2021-2022
18. Labklājības ministrija. Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 7.3.1.specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot darba drošību, it īpaši bīstamo nozaru uzņēmumos" īstenošanas noteikumi  63.07.00 apakšprogramma "Eiropas Sociālā fonda (ESF) īstenotie projekti labklājības nozarē (2014-2020)
 

6. pasākums. Vizualizētu uzskates līdzekļu darbinieku informēšanai izveide un ieviešana (videoapmācības, videofilmas)

  112160 65768 0 2021-2022
18. Labklājības ministrija. Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 7.3.1.specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot darba drošību, it īpaši bīstamo nozaru uzņēmumos" īstenošanas noteikumi  63.07.00 apakšprogramma "Eiropas Sociālā fonda (ESF) īstenotie projekti labklājības nozarē (2014-2020)
  7. pasākums. Sabiedrības izpratnes par darba attiecību un darba aizsardzības jautājumiem veicināšanas pasākumu organizēšana   81021 223596 58801 2021-2023
18. Labklājības ministrija. Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 7.3.1.specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot darba drošību, it īpaši bīstamo nozaru uzņēmumos" īstenošanas noteikumi  63.07.00 apakšprogramma "Eiropas Sociālā fonda (ESF) īstenotie projekti labklājības nozarē (2014-2020)
  8. pasākums. Tiešsaistes un klātienes konsultāciju un tiešsaistes semināru par darba vides risku, īpaši, bioloģisko risku mazināšanu un prevenciju, nodrošināšana   39922 43921 45475 2021-2023
18. Labklājības ministrija. Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 7.3.1.specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot darba drošību, it īpaši bīstamo nozaru uzņēmumos" īstenošanas noteikumi  63.07.00 apakšprogramma "Eiropas Sociālā fonda (ESF) īstenotie projekti labklājības nozarē (2014-2020)
  9. pasākums. Izglītojošas aktivitātes tādu profesionālo izglītības iestāžu, kuras sniedz izglītību bīstamajās nozarēs8, audzēkņiem - diskusijas, spēles, konkursi u.c. formas aktivitātes, kas uzrunātu mērķauditoriju   32263 32055 33303 2021-2023
  18. Labklājības ministrija. Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 7.3.1.specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot darba drošību, it īpaši bīstamo nozaru uzņēmumos" īstenošanas noteikumi  63.07.00 apakšprogramma "Eiropas Sociālā fonda (ESF) īstenotie projekti labklājības nozarē (2014-2020)
2. uzdevums. Nodrošināt atbalstu uzņēmumiem, īpaši mikro un mazajiem uzņēmumiem, drošas un veselībai nekaitīgas darba vides izveidošanā.     404434 519859 178187 2021-2023
18. Labklājības ministrija     404434 519859 178187 2021-2023
Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana (Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 7.3.1.specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot darba drošību, it īpaši bīstamo nozaru uzņēmumos" īstenošanas noteikumi, apakšprogramma 63.07.00 "Eiropas Sociālā fonda (ESF) īstenotie projekti labklājības nozarē (2014-2020))     404434 519859 178187 2021-2023
  1. pasākums. Konsultatīvais atbalsts bīstamo nozaru uzņēmumiem   264550 297000 160908 2021-2023
18. Labklājības ministrija. Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 7.3.1.specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot darba drošību, it īpaši bīstamo nozaru uzņēmumos" īstenošanas noteikumi 63.07.00 apakšprogramma "Eiropas Sociālā fonda (ESF) īstenotie projekti labklājības nozarē (2014-2020)
  2. pasākums.

Jaunu bezmaksas interaktīvo darba vides riska novērtējuma rīku izveide un tiešsaistes pieejamības nodrošināšana

  52665 0 0 2021-2023
  18. Labklājības ministrija. Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 7.3.1.specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot darba drošību, it īpaši bīstamo nozaru uzņēmumos" īstenošanas noteikumi 63.07.00 apakšprogramma "Eiropas Sociālā fonda (ESF) īstenotie projekti labklājības nozarē (2014-2020)
  3. pasākums. Elektroniskas darbinieku apmācības sistēmas izveide un ieviešana   40881 163525 0 2021-2023
18. Labklājības ministrija. Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 7.3.1.specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot darba drošību, it īpaši bīstamo nozaru uzņēmumos" īstenošanas noteikumi 63.07.00 apakšprogramma "Eiropas Sociālā fonda (ESF) īstenotie projekti labklājības nozarē (2014-2020)
  4. pasākums. Vienas dienas nodarbināto bezmaksas apmācība, īpaši bīstamajās nozarēs, preventīvās kultūras paaugstināšanai   37062 45441 0 2021-2023
18. Labklājības ministrija. Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 7.3.1.specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot darba drošību, it īpaši bīstamo nozaru uzņēmumos" īstenošanas noteikumi 63.07.00 apakšprogramma "Eiropas Sociālā fonda (ESF) īstenotie projekti labklājības nozarē (2014-2020)
  5. pasākums. Mācību ekskursijas darba devējiem uz uzņēmumiem, kuros ieviesta labā prakse darba aizsardzības prasību ievērošanai   9276 13893 17279 2021-2023
18. Labklājības ministrija. Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 7.3.1.specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot darba drošību, it īpaši bīstamo nozaru uzņēmumos" īstenošanas noteikumi 63.07.00 apakšprogramma "Eiropas Sociālā fonda (ESF) īstenotie projekti labklājības nozarē (2014-2020)
3. uzdevums. Veicināt arodslimību preventīvu novēršanu un arodslimību agrīnu diagnosticēšanu.     11000 11000 11000  2021-2023
18. Labklājības ministrija     11000 11000 11000 2021-2023
Sociālās apdrošināšanas speciālais budžets (apakšprogrammas 04.03.00 "Darba negadījumu speciālais budžets" ietvaros finansējums RSU DDVVI)     11000 11000 11000 2021-2023
  1. pasākums. Padziļinātas un specifiskas informācijas par aktuāliem arodslimību jautājumiem nodrošināšana arodveselības un arodslimību ārstiem   2000 2000 2000 2021-2023 
18. Labklājības ministrija 04.03.00 SB apakšprogramma "Darba negadījumu speciālais budžets"
  2. pasākums. Interaktīvi pasākumi par aktuāliem veselības veicināšanas jautājumiem darba vietās (piemēram, par pasākumiem dažādām nodarbināto grupām, tai skaitā vecāka gadagājuma nodarbinātajiem, par psihoemocionālajiem faktoriem, ergonomiskajiem faktoriem u.c.)   1500 1500 1500 2021-2023 
  18. Labklājības ministrija 04.03.00 SB apakšprogramma "Darba negadījumu speciālais budžets"
  3. pasākums. Kopīgi interaktīvi pasākumi arodveselības un arodslimību ārstiem un darba aizsardzības speciālistiem par obligāto veselības pārbaužu veikšanu   2500 2500 2500 2021-2023
  18. Labklājības ministrija  04.03.00 SB apakšprogramma "Darba negadījumu speciālais budžets"
  4. pasākums. Informācijas par aktuāliem arodslimību jautājumiem nodrošināšana ģimenes ārstiem un citiem veselības aprūpes speciālistiem   5000 5000 5000 2021-2023
  18. Labklājības ministrija 04.03.00 SB apakšprogramma "Darba negadījumu speciālais budžets"
4. uzdevums. Pilnveidot nodarbināto tiesisko aizsardzību, viņu izpratni un zināšanas par darba tiesiskajām attiecībām, īpaši nestandarta/ jaunajās nodarbinātības formās strādājošiem.     3800 3800 3800  2021-2023
18. Labklājības ministrija     3800 3800 3800 2021-2023
Sociālās apdrošināšanas speciālais budžets (apakšprogrammas 04.03.00 "Darba negadījumu speciālais budžets" ietvaros finansējums RSU DDVVI)     3800 3800 3800 2021-2023
  1. pasākums Informatīvo materiālu izstrāde par darba devēju un nodarbināto pienākumiem dažādās nodarbinātības formās (piemēram, attālinātais darbs, platformu darbs)   2000 2000 2000 2021-2023
  18. Labklājības ministrija 04.03.00 SB apakšprogramma "Darba negadījumu speciālais budžets"
  2. pasākums. Informatīvi izglītojošu pasākumu organizēšana par darba aizsardzības jautājumiem dažādās nodarbinātības formās (piemēram, attālinātais darbs, platformu darbs)   1800 1800 1800 2021-2023
  18.Labklājības ministrija 04.03.00 SB apakšprogramma "Darba negadījumu speciālais budžets"
2. rīcības virziens. Iekļaujošs darba tirgus ikvienam un kvalitatīvas darba vietas, atbalstot ilgtermiņa līdzdalību darba tirgū.     74067 51119 36155  2021-2023
Uzdevums. Uzlabot augsti kvalificēta darbaspēka piesaisti Valsts darba inspekcijā un tā veiktspējas pilnveidošanu     74067 51119 36155  2021-2023
18. Labklājības ministrija     74067 51119 36155 2021-2023
Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošana (Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 7.3.1.specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot darba drošību, it īpaši bīstamo nozaru uzņēmumos" īstenošanas noteikumi, apakšprogramma 63.07.00 "Eiropas Sociālā fonda (ESF) īstenotie projekti labklājības nozarē (2014-2020))     74067 51119 36155 2021-2023
  1. pasākums. VDI inspektoru apmācības preventīvā darba veikšanai uzņēmumos (speciālu apmācību moduļu izstrāde, aktualizācija un apmācība)   56548 41930 31471 2021-2023
  18. Labklājības ministrija. Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 7.3.1.specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot darba drošību, it īpaši bīstamo nozaru uzņēmumos" īstenošanas noteikumi 63.07.00 apakšprogramma "Eiropas Sociālā fonda (ESF) īstenotie projekti labklājības nozarē (2014-2020)
  2. pasākums. VDI darbinieku pieredzes apmaiņa un apmācības Baltijas valstīs   4665 9189 4684 2021-2023
  18. Labklājības ministrija. Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 7.3.1.specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot darba drošību, it īpaši bīstamo nozaru uzņēmumos" īstenošanas noteikumi 63.07.00 apakšprogramma "Eiropas Sociālā fonda (ESF) īstenotie projekti labklājības nozarē (2014-2020)
  3. pasākums. Starptautiskas konferences organizēšana Latvijā labās prakses un pieredzes apmaiņai   12854 0 0 2021
  18. Labklājības ministrija. Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 7.3.1.specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot darba drošību, it īpaši bīstamo nozaru uzņēmumos" īstenošanas noteikumi 63.07.00 apakšprogramma "Eiropas Sociālā fonda (ESF) īstenotie projekti labklājības nozarē (2014-2020)

1 MK 2016.gada 20.janvāra rīkojums Nr.34 "Par Darba aizsardzības politikas pamatnostādnēm 2016.–2020. gadam"

2 MK 2016.gada 27.janvāra rīkojums Nr.39 "Par Darba aizsardzības jomas attīstības plānu 2016.–2018.gadam"

3 MK 2019.gada 27.marta rīkojums Nr.138 "Par Darba aizsardzības jomas attīstības plānu 2019.–2020.gadam"

4 Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai par ES stratēģisko satvaru par drošību un veselības aizsardzību darbā no 2014. līdz 2020.gadam;

5 Komisijas 2021.gada 28.jūnija Paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai (COM(2021) 323 final) "ES drošības un veselības darbā stratēģiskais ietvars 2021.–2027.gadam. Drošība un veselība darbā mainīgajā darba pasaulē"

6 MK 2005.gada 8.februāra noteikumos Nr.99  "Noteikumi par komercdarbības veidiem, kuros darba devējs iesaista kompetentu institūciju" minētie komercdarbības veidi

7 MK 2016.gada 1.marta noteikumi Nr.127 "Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 7.3.1.specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot darba drošību, it īpaši bīstamo nozaru uzņēmumos" īstenošanas noteikumi"

8 2005.gada 8.februāra Ministru kabineta noteikumos Nr.99 "Noteikumi par komercdarbības veidiem, kuros darba devējs iesaista kompetentu institūciju" minētie komercdarbības veidi

Labklājības ministrs G. Eglītis

Izdruka no oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" (www.vestnesis.lv)

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!