• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Ministru kabinets
Oficiālajā izdevumā publicē:
  • Ministru kabineta noteikumus, instrukcijas un ieteikumus. Tie stājas spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas, ja tiesību aktā nav noteikts cits spēkā stāšanās termiņš;
  • Ministru kabineta rīkojumus. Tie stājas spēkā parakstīšanas brīdī;
  • Ministru kabineta sēdes protokollēmumus. Tie stājas spēkā pieņemšanas brīdī;
  • plānošanas dokumentus, kā arī informatīvos ziņojumus par politikas plānošanas dokumentu īstenošanu.
TIESĪBU AKTI, KAS PAREDZ OFICIĀLO PUBLIKĀCIJU PERSONAS DATU APSTRĀDE

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ministru kabineta 2020. gada 21. aprīļa noteikumi Nr. 231 "Noteikumi par studiju un studējošo kreditēšanu studijām Latvijā no kredītiestāžu līdzekļiem, kas ir garantēti no valsts budžeta līdzekļiem". Publicēts oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", 23.04.2020., Nr. 79 https://www.vestnesis.lv/op/2020/79.8

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ministru kabineta rīkojums Nr. 203

Grozījums Ministru kabineta 2015. gada 27. oktobra rīkojumā Nr. 663 "Par Latvijas Republikas delegāciju dalībai Starptautiskajā holokausta piemiņas aliansē"

Vēl šajā numurā

23.04.2020., Nr. 79

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Ministru kabinets

Veids: noteikumi

Numurs: 231

Pieņemts: 21.04.2020.

OP numurs: 2020/79.8

2020/79.8
RĪKI

Ministru kabineta noteikumi: Šajā laidienā 8 Pēdējās nedēļas laikā 21 Visi

Ministru kabineta noteikumi Nr. 231

Rīgā 2020. gada 21. aprīlī (prot. Nr. 26 28. §)

Noteikumi par studiju un studējošo kreditēšanu studijām Latvijā no kredītiestāžu līdzekļiem, kas ir garantēti no valsts budžeta līdzekļiem

Izdoti saskaņā ar Attīstības finanšu institūcijas likuma
12. panta ceturto daļu,
Augstskolu likuma 79. panta otro daļu
un Izglītības likuma 14. panta 4. punktu

I. Vispārīgie jautājumi

1. Noteikumi nosaka:

1.1. kārtību, kādā piešķir, atmaksā un dzēš studiju un studējošo kredītus no kredītiestāžu līdzekļiem (turpmāk abi kopā – kredīti), kas ir garantēti no valsts budžeta līdzekļiem;

1.2. kredītu garantiju programmas īstenošanas kārtību portfeļgarantijas veidā, finansējumu, kā arī izmaksu attiecināmības nosacījumus un finansējumu pārvaldības izmaksu segšanai.

2. Noteikumos lietotie termini:

2.1. aizdevumu portfelis – kredītiestādes izsniegto kredītu darījumu kopums, kurā iekļauti atbilstoši šiem noteikumiem izsniegtie kredīti;

2.2. garantija – akciju sabiedrības "Attīstības finanšu institūcija Altum" (turpmāk – sabiedrība "Altum") saistības šajos noteikumos noteiktajā apmērā un atbilstoši šim mērķim sabiedrībai "Altum" piešķirtajam valsts budžeta finansējumam segt kredītiestādes zaudējumus, kas radušies, ja kredītņēmējs nepilda saistības par kredītiestādes izsniegto kredītu;

2.3. garantijas likme – procentos izteikta kredītiestādes zaudējumu daļa, ko aizdevumu portfelī iekļautajam kredītam sedz garantija;

2.4. garantiju portfelis – aizdevumu portfelī iekļautajiem kredītiem izsniegto garantiju kopums;

2.5. ierobežotā garantijas likme – procentos izteikta garantiju portfeļa daļa, kuru sedz portfeļgarantija;

2.6. ierobežotā garantijas summa – kredītiestādes aizdevuma portfeļa maksimālā zaudējumu summa, kuru sedz portfeļgarantija. Ierobežoto garantijas summu aprēķina kā kredītiestādes aizdevumu portfeļa (maksimāli izmaksāto kredītu summa), garantijas likmes un ierobežotās garantijas likmes reizinājumu;

2.7. portfeļgarantija – finanšu instruments, kas nodrošina aizdevumu portfeļa zaudējumu segšanu atbilstoši garantijas likmei, nepārsniedzot ierobežotās garantijas summu.

3. Kredītu garantiju pieejamību nodrošina sabiedrība "Altum".

4. Garantiju izsniegšanai un sabiedrības "Altum" pārvaldības izdevumu segšanai izmanto gadskārtējā valsts budžeta likumā Izglītības un zinātnes ministrijas budžetā plānoto finansējumu atbilstoši līgumam, kas noslēgts starp Izglītības un zinātnes ministriju un sabiedrību "Altum".

5. Kredītu garantiju piešķiršanas un informācijas apmaiņas nosacījumus, līguma termiņu, garantijas un portfeļgarantijas nosacījumus, tai skaitā sasniedzamo aizdevumu portfeļa apjomu, kompensāciju izmaksas nosacījumus, garantijas prēmijas apmaksas nosacījumus, ja tāda paredzēta, zaudējumu piedziņas, līguma ieviešanas uzraudzības, kā arī citus nosacījumus nosaka saskaņā ar civiltiesiskajiem līgumiem, kas noslēgti starp sabiedrību "Altum" un Latvijā reģistrētu kredītiestādi, citā Eiropas Savienībā dalībvalstī reģistrētu kredītiestādi, tās filiāli vai ārvalsts kredītiestādes filiāli, kura ir tiesīga sniegt kreditēšanas pakalpojumus Latvijā (turpmāk – kredītiestāde) un kura dalībai portfeļgarantiju programmā tika izvēlēta atbilstoši šo noteikumu 54. un 55. punktam.

II. Kreditēšanas, kredītu un kredītu procentu atmaksas nosacījumi

6. Uz kredītu saņemšanu var pretendēt Augstskolu likuma 45. panta otrajā daļā minētais studējošais, kurš ir imatrikulēts Latvijas augstākās izglītības iestādes akreditētā un licencētā studiju programmā studijām grāda vai kvalifikācijas iegūšanai (turpmāk – arī kredītņēmējs).

7. Studiju kredītu var saņemt pilna laika un nepilna laika studējošie.

8. Studējošā kredītu var saņemt pilna laika un nepilna laika studējošie.

9. Studiju un studējošā kredīta saņemšanai studējošais vēršas kādā no šo noteikumu 5. punktā minētajām kredītiestādēm, kas ir noslēgusi līgumu ar sabiedrību "Altum". To kredītiestāžu sarakstu, kuras izsniedz studiju un studējošo kredītus, publicē Izglītības un zinātnes ministrijas tīmekļvietnē.

10. Studiju kredītu vienlaikus var piešķirt vienas studiju programmas apguvei.

11. Studiju kredīta apmērs vienam studējošam nepārsniedz augstskolas noteikto maksu par studijām.

12. Vienas studiju programmas apgūšanas laikā vienlaikus var piešķirt vienu studējošā kredītu.

13. Studējošā kredīta apmērs vienam studējošam mēnesī nepārsniedz valstī noteikto minimālās mēneša darba algas apmēru kredītlīguma noslēgšanas brīdī, reizinātu ar koeficientu 0,8 (noapaļota summa līdz veselam skaitlim).

14. Studējošā kredītu var izsniegt atkārtoti tā paša studiju līmeņa programmas apgūšanai un secīgai pirmā līmeņa profesionālās augstākās izglītības, bakalaura, otrā līmeņa profesionālās augstākās izglītības, maģistra un doktorantūras studiju programmas apgūšanai, taču studējošā kredīta atmaksa netiek atlikta un notiek saskaņā ar šo noteikumu 42. punktu. Studējošā kredīta summu var palielināt jau uzsāktās, bet nepabeigtās studiju programmas turpināšanai, ja sākotnēji tas netika paņemts pilnam studiju programmas apgūšanas laikam.

15. Studiju kredītu var izsniegt secīgai pirmā līmeņa profesionālās augstākās izglītības, bakalaura, otrā līmeņa profesionālās augstākās izglītības, maģistra un doktorantūras studiju programmas apgūšanai. Studiju kredīta atmaksa tādā gadījumā tiek atlikta saskaņā ar šo noteikumu 43. punktu.

16. Studiju kredītu var izsniegt atkārtoti tā paša studiju līmeņa programmas apgūšanai, taču šajā gadījumā pirmā studiju kredīta atmaksa netiek atlikta un notiek saskaņā ar šo noteikumu 42. punktu.

17. Ja studējošais, kuram ir neatmaksāts studiju kredīts, vēršas pēc cita studiju kredīta, kredītiestāde no Valsts izglītības informācijas sistēmas iegūst informāciju par to, kura līmeņa studiju programmas apgūšanai tika piešķirts neatmaksātais kredīts (attiecībā uz kredītiem, kas tika izdoti uz šo noteikumu pamata).

18. Informāciju par neatmaksātā studiju vai studējošā kredīta esību kredītiestāde pārbauda Kredītu reģistrā.

19. Kredītiestāde šo noteikumu 49. punktā noteiktajā kārtībā pārbauda studējošā un pieprasītā kredīta atbilstību šo noteikumu 6., 10., 11., 12., 13., 14., 15. un 16. punktā minētajām prasībām.

20. Kredītiestāde izvērtē studējošā atbilstību šo noteikumu 6., 10., 11., 12., 13., 14., 15. un 16. punktā minētajām prasībām un kredītiestādes kredītpolitikai, pieļaujot, ka studējošam var nebūt pastāvīgu ienākumu, bet viņam nedrīkst būt saistības vai parādi, kas kredītiestādes ieskatā apgrūtinātu studējošā iespējas uzņemties saistības vai atmaksāt kredītu. Šie noteikumi neuzliek pienākumu kredītiestādei sniegt studējošam šajos noteikumos noteiktos kreditēšanas pakalpojumus.

21. Studiju kredītu vai studējošā kredītu izmaksā ne ilgāk par attiecīgās studiju programmas apguvei paredzēto laiku. Studiju pārtraukums netiek ieskaitīts studiju programmas apguvei paredzētajā laikā.

22. Ja studējošais studiju laikā maina studiju programmu, tai skaitā turpina studijas citā augstākās izglītības iestādē, kredītiestāde pārbauda informāciju par studējošo un studijām atbilstoši šo noteikumu 49. punktam, pārliecinoties, vai jaunā studiju programma un studējošā dati atbilst šo noteikumu 6., 10., 11., 12., 13., 14., 15. un 16. punktā minētajiem nosacījumiem. Ja jaunā studiju programma vai studējošā dati neatbilst šiem nosacījumiem, kredītņēmējs sāk kredītu atmaksu atbilstoši šo noteikumu 42. punktam, kā tas ir paredzēts studējošiem, kuri ir izslēgti no studējošo saraksta (eksmatrikulēti) bez diploma.

23. Ja studiju laikā kredītņēmējs maina studiju programmu vai augstākās izglītības iestādi, kurā tiek apgūta attiecīgā studiju programma, kredītu atmaksas termiņš var tikt pagarināts, nepārsniedzot kopējo termiņu atmaksas uzsākšanai – 10 gadus kopš katra tā kredītlīguma noslēgšanas brīža, kas ir garantēts ar sabiedrības "Altum" garantiju. Kredītu atmaksu kredītņēmējs uzsāk ar nākamo kalendāra mēnesi pēc 10 gadu termiņa iestāšanās.

24. Studiju kredīta procentus sāk aprēķināt ar kredīta pirmās izmaksas dienu, bet studiju laikā (ieskaitot studiju pārtraukumu, kurš nav garāks par 731 dienu), kā arī 11 mēnešus pēc studiju pabeigšanas (ar diplomu) kredītņēmējs procentus par studiju kredītu nemaksā. Šajā laikā procentus maksā no valsts budžeta līdzekļiem. Studiju kredīta procentus kredītņēmējs sāk maksāt ar divpadsmito mēnesi pēc attiecīgās studiju programmas pabeigšanas (ar diplomu), piemērojot kredītlīgumā noteikto aizņēmuma likmi. Ja minētā likme attiecīgajā laikposmā ir augstāka par pieciem procentiem gadā, kredītņēmējs maksā piecu procentu likmi gadā. Starpību starp likmēm sedz no valsts budžeta līdzekļiem. Kredītņēmējiem, kuri tiek eksmatrikulēti bez diploma, starpību starp likmēm, ja tā ir virs pieciem procentiem, nesedz (izņemot eksmatrikulētos kredītņēmējus pēc doktora studiju programmas apguves).

25. Studiju kredīta procentus aprēķina katru mēnesi no kopējās studiju kredīta summas atlikuma (izsniegtās un neatmaksātās summas). Aprēķinātos procentus kredītņēmējs maksā katru mēnesi, ievērojot šajā, kā arī šo noteikumu 24. un 33. punktā minētos nosacījumus.

26. Studiju kredītu kredītiestāde ieskaita attiecīgās augstākās izglītības iestādes norēķinu kontā.

27. Kredītiestāde izmaksā studiju kredītu divas reizes akadēmiskā gada ietvaros kredītlīgumā noteiktajos termiņos. Pirmo studiju kredīta summu izmaksā pēc tam, kad kredītiestāde Kredītu reģistrā ir pārbaudījusi, vai ir reģistrēta informācija par tās noslēgto kredītlīgumu ar studējošo un vai studējošam nav jau noslēgts kredītlīgums ar citu kredītiestādi par studiju kredīta piešķiršanu. Ja studējošam jau ir noslēgts kredītlīgums ar citu kredītiestādi par studiju kredīta piešķiršanu, kredītiestāde kredītlīgumu ar studējošo neparaksta. Ja kredītlīgums jau ir noslēgts, kredītiestāde vienpusēji lauž kredītlīgumu un neizmaksā studiju kredītu.

28. Kredītlīgums par studējošā kredītu var tikt noslēgts uz visu studiju programmas laiku vai uz īsāku termiņu. Pirms kārtējā akadēmiskā gada sākuma kredītiestāde nosūta kredītņēmējam informāciju par iespēju pārtraukt kredīta turpmāko izsniegšanu.

29. Studējošā kredīta procentu likme kredītņēmējam ir kredītlīgumā noteiktā aizņēmuma likme. Studējošā kredīta procentus kredītiestāde sāk aprēķināt ar kredīta pirmās izmaksas dienu, bet studējošā kredīta procentus studējošais sāk maksāt ar nākamo mēnesi, piemērojot kredītlīgumā noteikto procentu likmi. Ja minētā likme attiecīgajā laikposmā ir augstāka par pieciem procentiem gadā, kredītņēmējs maksā piecu procentu likmi gadā. Starpību starp likmēm sedz no valsts budžeta līdzekļiem. Kredītņēmējiem, kuri tiek eksmatrikulēti bez diploma, starpību starp likmēm, ja tā ir virs pieciem procentiem, nepiemēro (izņemot eksmatrikulētos pēc doktora studiju programmas apguves).

30. Studējošā kredītu kredītiestāde 10 mēnešus gadā (izņemot jūliju un augustu) ieskaita katru mēnesi kredītņēmēja norēķinu kontā. Pirmo studējošā kredīta summu izmaksā pēc tam, kad kredītiestāde Kredītu reģistrā ir pārbaudījusi, vai ir reģistrēta informācija par tās noslēgto kredītlīgumu ar studējošo un vai studējošam jau nav noslēgts kredītlīgums par studējošā kredīta piešķiršanu ar citu kredītiestādi. Ja studējošam jau ir noslēgts kredītlīgums ar citu kredītiestādi par studējošā kredīta piešķiršanu, kredītiestāde kredītlīgumu ar studējošo neparaksta. Ja kredītlīgums jau ir noslēgts, bet finanšu līdzekļi vēl nav izmaksāti, kredītiestāde vienpusēji lauž kredītlīgumu un neizmaksā studējošā kredītu.

31. Kredītu procentu likme ir mainīga. Likmi veido fiksētā daļa, kas nepārsniedz 3,5 % gadā, un mainīgā daļa EURIBOR vai tai līdzvērtīgs finanšu naudas tirgus indekss. Ja procentu likmes mainīgā daļa ir ar negatīvu vērtību, tad procentu likmes apmērs ir vienāds ar procentu likmes fiksēto daļu.

32. Kredītus pārtrauc izmaksāt studiju pārtraukuma laikā. Kredītu izmaksu atjauno pēc studiju pārtraukuma, ja kredītņēmējs turpina studijas un studiju pārtraukums kopā nepārsniedz 731 kalendāra dienu un kredītiestāde ir saņēmusi kredītņēmēja pieprasījumu par kredītu izmaksu atsākšanu. Kredītiestāde pārbauda informāciju par studējošo, iestādi un studiju programmu atbilstoši šo noteikumu 49. punktam. Ja studiju pārtraukums pārsniedz 731 kalendāra dienu, taču studējošais nav eksmatrikulēts bez diploma, kredītņēmējs, sākot ar nākamo kalendāra mēnesi, pēc 732. dienas iestāšanās sāk maksāt studiju kredītu procentus un sāk atmaksāt studiju un studējošā kredīta pamatsummu.

33. Ja kredītņēmējs nepabeidz studijas un tiek izslēgts no studējošo saraksta (eksmatrikulēts bez diploma), kredītņēmējs, sākot ar nākamo mēnesi pēc izslēgšanas, maksā studiju kredītlīgumā noteiktos procentu maksājumus.

34. Ja studijas grāda vai profesionālās kvalifikācijas ieguvei kredītņēmējs turpina citā studiju programmā, kredītu izmaksu atjauno ar to studiju semestri, par kuru kredīti netika izmaksāti.

35. Augstākās izglītības iestādes sadarbībā ar kredītiestādēm bez maksas un ar vienādiem nosacījumiem sniedz studējošiem informāciju par kredītu pieejamību un nosacījumiem augstākās izglītības iestādes tīmekļvietnē vai attiecīgajā izglītības iestādē.

III. Garantijas nosacījumi

36. Sabiedrības "Altum" kredīta garantija kredītiestādei ir spēkā, ja kredītiestāde, ņemot vērā šo noteikumu 49. punktā minētajā sistēmā pieejamo informāciju, ir piešķīrusi un izsniegusi kredītus atbilstoši šo noteikumu 6., 10., 11., 12., 13., 14. un 15. punktam.

37. Kredīta garantijas likme kredītiem nepārsniedz 90 %.

38. Kredītu garantija sedz izsniegto kredītu pamatsummas zaudējumus. Ja kredītņēmējs ir miris vai pēc kredītu izmaksas uzsākšanas kredītņēmējam ir noteikta I vai II invaliditātes grupa vai tā tiek mainīta no vieglākas uz smagāku (uz I vai II grupu), kredīta garantija sedz kredītu pamatsummas atlikumu un procentus par kredīta izmantošanu pilnā apmērā.

39. Kredītņēmējs informē kredītiestādi par to, ka viņam ir I vai II invaliditātes grupa, ko apliecina invaliditātes apliecība.

40. Informāciju par to, ka kredītņēmējs studiju laikā vai kredītu atmaksas laikā ir miris, kredītiestāde un sabiedrība "Altum" pārbauda Valsts izglītības informācijas sistēmā.

IV. Kredītu atmaksas un dzēšanas kārtība

41. Kredīta garantija neatbrīvo kredītņēmēju no kredītu atmaksas, izņemot gadījumu, ja kredītņēmējs ir miris vai pēc kredītu izmaksas uzsākšanas kredītņēmējam ir noteikta I vai II invaliditātes grupa vai tā tiek mainīta no vieglākas uz smagāku (uz I vai II grupu).

42. Kredītņēmējs kredītus (kredītu pamatsummu) sāk atmaksāt ar divpadsmito mēnesi pēc attiecīgās studiju programmas pabeigšanas ar diploma iegūšanu (eksmatrikulēts ar diploma iegūšanu), doktorantūrā studējošie – ar divpadsmito mēnesi pēc doktorantūras programmas apguves (eksmatrikulēts pēc doktora studiju programmas apguves) vai sākot ar trešo mēnesi pēc kredītņēmēja izslēgšanas no studējošo saraksta bez diploma (eksmatrikulēts bez diploma). Informāciju par datumu, ar kuru beigta studiju programmas apguve, kredītiestāde iegūst no Valsts izglītības informācijas sistēmas atbilstoši šo noteikumu 49. punktam.

43. Ja kredītņēmējs secīgi apgūst pirmā līmeņa profesionālās augstākās izglītības, bakalaura, otrā līmeņa profesionālās augstākās izglītības, maģistra un doktorantūras studiju programmas un pārtraukums starp vienas studiju programmas beigu termiņu un citas studiju programmas sākuma termiņu nepārsniedz 11 mēnešus, studiju kredītus studējošais sāk atmaksāt ar divpadsmito mēnesi pēc pēdējās studiju programmas pabeigšanas, kopumā visu studiju kredītu atmaksas uzsākšanas termiņam nepārsniedzot 10 gadus kopš pirmā kredītlīguma noslēgšanas brīža par studiju kredītu, kas ir garantēts ar sabiedrības "Altum" garantiju.

44. Kredītņēmējs atmaksā kredītus 10 gadu laikā pēc kredītu atmaksas uzsākšanas vai 15 gadu laikā, ja kredītu summa atmaksas uzsākšanas dienā pārsniedz 20 000 euro.

45. Kredītiestāde no kredītņēmējiem veic neatmaksāto kredītu piedziņu, izņemot šo noteikumu 41. punktā minētos gadījumus.

46. Ja kredītņēmējam, kurš ir Latvijas pilsonis vai nepilsonis, studiju laikā vai pēc augstākās izglītības iestādes absolvēšanas piedzimst bērns (arī ja kredītņēmējs adoptē bērnu), kredītņēmējam pēc absolvēšanas (eksmatrikulēts ar diplomu, tai skaitā ieguvis doktora grādu) dzēš studējošā kredītu 30 procentu apmērā no neatmaksātās summas uz kredītņēmēja kredīta dzēšanas pieteikuma iesniegšanas dienu par katru bērnu. Ja abi vecāki ir kredītņēmēji, minētais nosacījums attiecas uz abiem vecākiem.

47. Kredītņēmējs informē kredītiestādi par šo noteikumu 46. punktā minēto faktu un iesniegumā norāda bērna vārdu, uzvārdu un personas kodu. Kredītiestāde sagatavo sarakstu, kurā norāda kredītņēmēja – bērna vecāka – datus (vārdu, uzvārdu un personas kodu), bērna datus (vārdu, uzvārdu un personas kodu), atlikušo kredīta maksājuma summu uz pieteikuma dienu un rēķinu par atlikušā kredīta atmaksu 30 procentu apmērā, un nosūta to Valsts izglītības attīstības aģentūrai. Valsts izglītības attīstības aģentūra pārbauda kredītņēmēja un bērna datus Iedzīvotāju reģistrā un pieteikuma atbilstību nosacījumiem un veic studējošā kredīta neatmaksātās summas apmaksu 30 procentu apmērā ar pārskaitījumu kredītiestādei.

48. Ja kredītņēmējam kredītu atmaksas laikā tiek piešķirts bezdarbnieka statuss, kredīta pamatsummas atmaksas termiņš var tikt atlikts par faktisko bezdarba laiku, bet ne ilgāk kā uz 12 mēnešiem, ja kredītņēmējs piesakās uz pamatsummas atmaksas atlikšanu.

V. Informācijas apmaiņa

49. Kredītiestāde šajos noteikumos minētajos gadījumos, kā arī pirms kārtējās kredītu daļas izmaksas, norādot studējošā personas kodu, tiešsaistes režīmā no Valsts izglītības informācijas sistēmas Studējošo un absolventu reģistra, izmantojot valsts informācijas sistēmu savietotāju, saņem:

49.1. šādu aktuālo informāciju:

49.1.1. vārds, uzvārds;

49.1.2. valstiskā piederība un tās veids;

49.1.3. izglītības iestādes nosaukums, reģistrācijas numurs un datums, kad studējošais ierakstīts augstākās izglītības iestādes studējošo sarakstā (imatrikulēts);

49.1.4. pazīme, vai studējošam, izņemot Latvijas pilsoni vai nepilsoni, ir derīga uzturēšanās atļauja;

49.1.5. studiju programmas nosaukums, studiju programmas kods, studiju programmas licences numurs (identifikators), studiju programmas ilgums un datums, ar kuru ir uzsākta šīs studiju programmas apguve, un studiju maksa par studiju programmas apguvi atbilstoši līgumam par studijām;

49.1.6. pazīme, vai studē akreditētā un licencētā studiju programmā (jā/nē);

49.1.7. akadēmiskais gads, semestra (vai studiju kursa) numurs, sākuma un beigu datums un šī semestra (vai studiju kursa) studiju maksa;

49.1.8. studiju finansēšanas veids – valsts budžets, privātie līdzekļi vai cits finansējums;

49.1.9. atzīme par studiju pārtraukumu attiecīgajā studiju programmā (jā/nē) un studiju pārtraukuma ilgumu dienās;

49.1.10. atzīme par miršanu;

49.2. šādu vēsturisku informāciju par studiju programmām, kurās persona ir studējusi un kuru apgūšanai ir izsniegts studiju vai studējošā kredīts saskaņā ar šiem noteikumiem:

49.2.1. izglītības iestādes nosaukums un reģistrācijas numurs;

49.2.2. studiju programmas nosaukums, studiju programmas kods un datums, ar kuru ir izbeigta šīs studiju programmas apguve, eksmatrikulācijas veids (ar diploma izsniegšanu, eksmatrikulācija pēc doktora studiju programmas apguves vai eksmatrikulācija bez diploma izsniegšanas, tai skaitā programmas maiņa).

50. Izglītības un zinātnes ministrija un sabiedrība "Altum" slēdz līgumu par portfeļgarantijas finansēšanu, ieviešanu, sadarbību, uzraudzību un savstarpējo informācijas apmaiņu.

51. Kredītiestādes:

51.1. sniedz informāciju sabiedrībai "Altum" saskaņā ar savstarpējā līgumā noteikto kārtību;

51.2. atbilstoši Ministru kabineta 2019. gada 25. jūnija noteikumiem Nr. 276 "Valsts izglītības informācijas sistēmas noteikumi", izmantojot tīmekļa pakalpes, ievada informāciju par kredīta izsniegšanu, norādot kredīta veidu un studiju programmu, kuras apguvei ir izsniegts kredīts.

52. Sabiedrībai "Altum" ir tiesības iepazīties ar Valsts izglītības informācijas sistēmas Studējošo un absolventu reģistrā uzkrātajiem datiem par studējošo kreditēšanu, tai skaitā par to, vai kredītiestāde noteikumos paredzētajos gadījumos un apmērā ir pieprasījusi informāciju par studējošo un studiju programmu, izveidojot datu apmaiņas risinājumu tiešsaistes režīmā.

VI. Portfeļgarantijas programmas ieviešana un kredītiestāžu atlase portfeļgarantiju ieviešanai

53. Portfeļgarantija nodrošina zaudējumu segumu atbilstoši šiem noteikumiem jaunizveidotajam aizdevumu portfelim, kuru atbilstoši šo noteikumu nosacījumiem ir izveidojusi kredītiestāde, nepārsniedzot ierobežoto garantijas summu un ievērojot, ka:

53.1. ierobežotā garantijas likme nepārsniedz 25 %;

53.2. ierobežoto garantijas likmi nosaka līgumā ar kredītiestādi atbilstoši kredītiestādes aizdevumu portfeļa risku novērtējumam, ņemot vērā plānoto neatmaksāto zaudējumu atgūšanas likmi, ko nosaka, pieņemot, ka atgūtās summas netiek atgrieztas sabiedrībai "Altum";

53.3. garantija sedz šo noteikumu 38. punktā minētos zaudējumus.

54. Līgumā ar kredītiestādi sabiedrība "Altum" paredz, ka aizdevumu portfeli kredītiestāde veido atbilstoši līdzšinējai kredītpolitikai, visas finansiālās priekšrocības nododot kredītu ņēmējiem, un nodrošina iespēju sabiedrībai "Altum" veikt pārbaudes, kā arī sniedz sabiedrībai "Altum" pārskatus par programmas īstenošanu. Minētie nosacījumi paliek spēkā visā finanšu pakalpojuma sniegšanas periodā.

55. Sabiedrība "Altum" ar Latvijas Finanšu nozares asociācijas starpniecību informē kredītiestādes par iespēju pieteikties finansējumam, kā arī par finansējuma apmēru un kreditēšanas nosacījumiem, kas būs ietverti līgumā ar kredītiestādi atbilstoši šo noteikumu 54. punktam. Pieteikties var jebkura kredītiestāde, kas ir tiesīga sniegt kreditēšanas pakalpojumus Latvijā.

VII. Noslēguma jautājumi

56. Atzīt par spēku zaudējušiem:

56.1. Ministru kabineta 2001. gada 29. maija noteikumus Nr. 219 "Kārtība, kādā tiek piešķirts, atmaksāts un dzēsts studiju kredīts no valsts budžeta līdzekļiem" (Latvijas Vēstnesis, 2001, 97. nr.; 2003, 13., 172. nr.; 2004, 131. nr.; 2005, 157. nr.; 2009, 4., 98. nr.; 2011, 9. nr.; 2014, 52. nr.; 2019, 245. nr.; 2020, 66B. nr.);

56.2. Ministru kabineta 2001. gada 29. maija noteikumus Nr. 220 "Kārtība, kādā tiek piešķirts, atmaksāts un dzēsts studiju kredīts un studējošā kredīts no kredītiestādes līdzekļiem ar valsts vārdā sniegtu galvojumu" (Latvijas Vēstnesis, 2001, 97., 106. nr.; 2002, 64. nr.; 2003, 105. nr.; 2004, 4. nr.; 2005, 157. nr.; 2006, 18., 176. nr.; 2008, 34. nr.; 2009, 4., 98. nr.; 2010, 29. nr.; 2013, 218. nr.; 2014, 91. nr.; 2015, 254. nr.; 2017, 183. nr.; 2019, 13., 245. nr.; 2020, 66B. nr.);

56.3. Ministru kabineta 2001. gada 23. oktobra noteikumus Nr. 445 "Kārtība, kādā no valsts budžeta līdzekļiem tiek piešķirts un atmaksāts studējošo kredīts" (Latvijas Vēstnesis, 2001, 154. nr.; 2002, 64. nr.; 2003, 172. nr.; 2005, 16. nr.; 2008, 34. nr.; 2009, 99. nr.; 2011, 9. nr.; 2013, 218. nr.; 2014, 52. nr.; 2019, 245. nr.; 2020, 66B. nr.).

57. To studiju un studējošo kredītu līgumu pilnīgai izpildei, kuri noslēgti uz šo noteikumu 56.1., 56.2. un 56.3. apakšpunktā minēto Ministru kabineta noteikumu pamata, piemēro minētos Ministru kabineta noteikumus.

58. Valsts izglītības attīstības aģentūra ar 2020. gada 1. jūliju izpilda Ministru kabineta 2001. gada 29. maija noteikumu Nr. 219 "Kārtība, kādā tiek piešķirts, atmaksāts un dzēsts studiju kredīts no valsts budžeta līdzekļiem" un Ministru kabineta 2001. gada 29. maija noteikumu Nr. 220 "Kārtība, kādā tiek piešķirts, atmaksāts un dzēsts studiju kredīts un studējošā kredīts no kredītiestādes līdzekļiem ar valsts vārdā sniegtu galvojumu" Studiju un zinātnes administrācijai noteiktās funkcijas, neveicot grozījumus noslēgtajos studiju un studējošo kredītlīgumos.

59. Kredītņēmējam, kuram ir izsniegts studiju vai studējošā kredīts saskaņā ar šo noteikumu 56.1. apakšpunktā minētajiem Ministru kabineta noteikumiem un kurš grib saņemt studiju vai studējošā kredītu secīgai programmu apgūšanai saskaņā ar šiem noteikumiem, uz šo noteikumu 56.1. apakšpunktā minēto Ministru kabineta noteikumu pamata saņemtā studiju vai studējošā kredīta atmaksa tiek atlikta, ja pārtraukums starp vienas studiju programmas beigu termiņu un citas studiju programmas sākuma termiņu nepārsniedz 11 mēnešus. Saņemtie kredīti jāsāk atmaksāt ar divpadsmito mēnesi pēc pēdējās studiju programmas pabeigšanas, bet kopumā visu studiju un studējošo kredītu atmaksas uzsākšanas termiņš nepārsniedz 10 gadus kopš pirmā kredītlīguma noslēgšanas brīža. Kredītņēmējs ar iesniegumu par studiju vai studējošā kredīta atmaksas atlikšanu vēršas kredītiestādē, kura izsniedza studiju vai studējošā kredītu saskaņā ar šo noteikumu 56.1. apakšpunktā minētajiem Ministru kabineta noteikumiem. Iesniegumam pievieno augstskolas izdotu pamatojošu dokumentu par imatrikulāciju secīgajā studiju programmas līmenī un informāciju par pārtraukuma ilgumu starp studijām (izziņu no augstākās izglītības iestādes). Ja kredītiestāde informāciju par secīgās studiju programmas līmeni un pārtraukuma termiņa ilgumu starp studiju programmām var iegūt no Valsts izglītības informācijas sistēmas, tad kredītņēmējs šo informāciju var neiesniegt.

60. Lai saņemtu šo noteikumu 16. punktā un 49.1. apakšpunktā minēto informāciju un vēsturisko informāciju par studiju programmām, kurās persona ir studējusi no 2020. gada 1. aprīļa līdz 2022. gada 1. jūlijam, kredītiestādes līdz 2022. gada 1. jūlijam var pilnvarot darbiniekus Valsts izglītības informācijas sistēmas lietotāja tiesību saņemšanai tikai šajos noteikumos noteiktajiem mērķiem. Sabiedrības "Altum" pārstāvis līdz datu apmaiņas tiešsaistes režīma izstrādei var saņemt Valsts izglītības informācijas sistēmas lietotāja tiesības šo noteikumu 52. punktā sabiedrībai "Altum" paredzēto tiesību nodrošināšanai, bet ne ilgāk kā līdz 2022. gada 1. jūlijam.

Ministru prezidents A. K. Kariņš

Izglītības un zinātnes ministre I. Šuplinska

Izdruka no oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" (www.vestnesis.lv)

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!