Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Sapratu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Rīgas dome
Republikas pilsētas domes publicē saistošos noteikumus un to paskaidrojuma rakstu. Saistošie noteikumi stājas spēkā nākamajā dienā pēc to publicēšanas, ja tajos nav noteikts cits spēkā stāšanās termiņš.

Pirms republikas pilsētas domes vēlēšanām republikas pilsētu vēlēšanu komisijas publicē reģistrētos deputātu kandidātu sarakstus, pēc vēlēšanām – informāciju par pilsētas domē ievēlētajiem deputātiem.

Rīgas pilsētas izpilddirektors publicē rīkojumus par paaugstinātas ledus bīstamības perioda noteikšanu.

TIESĪBU AKTI, KAS PAREDZ OFICIĀLO PUBLIKĀCIJU PERSONAS DATU APSTRĀDE

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Rīgas domes 2019. gada 25. septembra saistošie noteikumi Nr. 83 "Par pašvaldības nodevu par atpūtnieku un tūristu uzņemšanu Rīgā". Publicēts oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", 30.12.2019., Nr. 259 https://www.vestnesis.lv/op/2019/259.5

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Rīgas domes saistošie noteikumi Nr. 110

Grozījumi Rīgas domes 2019.gada 25.septembra saistošajos noteikumos Nr.83 "Par pašvaldības nodevu par atpūtnieku un tūristu uzņemšanu Rīgā"

Vēl šajā numurā

30.12.2019., Nr. 259

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Rīgas dome

Veids: saistošie noteikumi

Numurs: 83

Pieņemts: 25.09.2019.

OP numurs: 2019/259.5

2019/259.5
RĪKI

Rīgas domes saistošie noteikumi: Šajā laidienā 2 Pēdējās nedēļas laikā 1 Visi

Rīgas domes saistošie noteikumi Nr.83

Rīgā 2019.gada 25.septembrī (prot. Nr.64, 41.§)

Par pašvaldības nodevu par atpūtnieku un tūristu uzņemšanu Rīgā

Izdoti saskaņā ar likuma "Par nodokļiem un nodevām"
12.panta pirmās daļas 3.punktu, 18.panta 1.1daļu
un Ministru kabineta 2005.gada 28.jūnija noteikumu Nr.480
"Noteikumi par kārtību, kādā pašvaldības
var uzlikt pašvaldību nodevas" 8.punktu

I. Vispārīgie jautājumi

1. Saistošie noteikumi nosaka pašvaldības nodevas par atpūtnieku un tūristu uzņemšanu tūristu mītnēs Rīgas pilsētas administratīvajā teritorijā (turpmāk – nodeva) likmi, nodevas maksāšanas un administrēšanas kārtību, kā arī kārtību, kādā personas, kuras nodarbojas ar atpūtnieku un tūristu uzņemšanu, sniedz informāciju par uzņemto atpūtnieku un tūristu skaitu un uzturēšanās laiku.

2. Nodeva, kas iekasēta par atpūtnieku un tūristu uzņemšanu tūristu mītnēs Rīgas pilsētas administratīvajā teritorijā, tiek izmantota tūrisma jomu atbalstošu vai tūrisma infrastruktūru attīstošu projektu, kā arī Rīgas pilsētas starptautiskās atpazīstamības veicināšanai, Rīgas kā darījumu tūrisma galamērķa attīstības veicināšanai, kvalitatīvu un liela mēroga starptautisku profesionālu kultūras un sporta pasākumu norises Rīgā veicināšanai.

3. Nodevas maksātāji ir personas, kuras Rīgas pilsētas administratīvajā teritorijā tūristu mītnēs uzņem atpūtniekus un tūristus par maksu.

4. Nodevu administrē un samaksas kontroli nodrošina Rīgas domes Pašvaldības ieņēmumu pārvalde (turpmāk – Pārvalde).

5. Saistošajos noteikumos lietotie termini:

5.1. portāls – Rīgas pilsētas pašvaldības pakalpojumu portāls, kas pieejams tīmekļvietnē www.eriga.lv;

5.2. tūristu mītnes kods – unikāls kods, ko Pārvalde, nodevas maksātājam reģistrējoties portālā, piešķir katrai nodevas maksātāja tūristu mītnei un kas nodevas maksātāja un Pārvaldes saziņā aizvieto tūristu mītnes nosaukumu un adresi;

5.3. tūristu uzskaites reģistrs – nodevas maksātāja tūristu mītnē apmetušos atpūtnieku un tūristu uzskaites reģistrs, kurā ietverta vismaz šāda informācija:

– atpūtnieka vai tūrista vārds, uzvārds, dzimšanas datums,

– ceļošanas dokumenta veids, sērija, numurs,

– datums, kad ieradies tūristu mītnē,

– datums, kad izbrauc no tūristu mītnes,

– pamatojums atbrīvojumam no nodevas (ja piemērojams).

II. Nodevas likme, atbrīvojumi no nodevas

6. Nodevas likme par vienu tūristu mītnē uzņemto atpūtnieku vai tūristu diennaktī ir 1 euro, bet ne vairāk kā 10 euro par kopējo nepārtraukto uzturēšanās laiku.

7. Ar nodevu netiek aplikta bērnu līdz 12 gadu vecumam uzņemšana.

III. Nodevas maksāšanas un informācijas sniegšanas kārtība

8. Personai, kura Rīgas pilsētas administratīvajā teritorijā tūristu mītnē uzsāk uzņemt atpūtniekus un tūristus par maksu, ir pienākums 10 dienu laikā no darbības uzsākšanas par to paziņot Pārvaldei, portālā elektroniski aizpildot šo saistošo noteikumu 1.pielikumā pievienoto paziņojuma formu.

9. Personai, kura Rīgas pilsētas administratīvajā teritorijā tūristu mītnē pārtrauc uzņemt atpūtniekus un tūristus par maksu, ir pienākums 10 dienu laikā no darbības pārtraukšanas par to paziņot Pārvaldei, portālā elektroniski aizpildot šo saistošo noteikumu 2.pielikumā pievienoto paziņojuma formu.

10. Nodevu ieskaita Rīgas pilsētas pašvaldības pamatbudžeta vispārējo ieņēmumu kontā.

11. Nodevas maksātājs līdz katra kalendārā mēneša 20.datumam portālā elektroniski sagatavo un iesniedz Pārvaldei atskaiti par iepriekšējā mēnesī uzņemto atpūtnieku un tūristu skaitu un aprēķināto nodevu, aizpildot šo saistošo noteikumu 3.pielikumā pievienoto atskaites formu.

12. Nodevas maksātājs katru ceturksni – ne vēlāk kā 30.aprīlī, 30.jūlijā, 30.oktobrī un 30.janvārī – iemaksā pašvaldības budžetā par iepriekšējo ceturksni aprēķināto nodevu, maksājuma mērķa sadaļā norādot tūristu mītnes kodu.

13. Ja nodevas maksātājs uzņem atpūtniekus un tūristus vairākās tūristu mītnēs, 8.punktā minētais paziņojums un 11.punktā minētā atskaite jāiesniedz par katru tūristu mītni atsevišķi.

14. Pārvalde saziņai ar nodevas maksātāju izmanto nodevas maksātāja paziņojumā par atpūtnieku un tūristu uzņemšanas uzsākšanu (1.pielikums) vai atpūtnieku un tūristu nodevas maksātāja reģistrēšanās paziņojumā (4.pielikums) norādīto elektroniskā pasta adresi. Nodevas maksātājam ir pienākums paziņot Pārvaldei par izmaiņām elektroniskā pasta adresē.

15. Lai sniegtu skaidru priekšstatu par darījumu, ar šo saistošo noteikumu stāšanos spēkā nodevas maksātājs attaisnojuma dokumentos atsevišķi norāda nodevas apmēru.

16. Nodevas maksātājs nodrošina, ka katrā nodevas maksātāja tūristu mītnē ir pieejams atpūtnieku un tūristu uzskaites reģistrs, kurā ietvertā informācija atbilst Pārvaldei iesniegtajā atskaitē par iepriekšējā mēnesī uzņemto atpūtnieku un tūristu skaitu un aprēķināto nodevu norādītajai informācijai.

17. Tūristu mītnes pārstāvim pēc Pārvaldes vai Rīgas pašvaldības policijas pieprasījuma ir jāuzrāda atpūtnieku un tūristu uzskaites reģistrs un attaisnojuma dokumenti.

18. Nodevas maksātājs ir atbildīgs par sniegto ziņu pareizību.

IV. Noteikumu izpildes kontrole

19. Saistošo noteikumu izpildi kontrolē Pārvalde un Rīgas pašvaldības policija.

20. Pārvaldei, administrējot nodevu un veicot nodevas maksājumu kontroli, ir tiesību aktos noteiktās nodevu administrācijas tiesības.

21. Pārvaldei un Rīgas pašvaldības policijas amatpersonām ir tiesības ierosināt administratīvā akta, kas uzliek adresātam par pienākumu izpildīt šo saistošo noteikumu 8., 11., 16., 17. un 25.punktā noteikto darbību, izdošanu.

22. Administratīvo aktu, kas uzliek adresātam par pienākumu izpildīt noteiktu darbību (arī izdot noteiktu lietu), izdod Pārvalde.

23. Izpildiestāde Administratīvā procesa likuma izpratnē ir Pārvalde.

24. Pārvaldes atbildīgās amatpersonas 22.punktā minētajā kārtībā izdoto administratīvo aktu persona var apstrīdēt, vēršoties pie Rīgas domes priekšsēdētāja.

V. Noslēguma jautājumi

25. Persona, kura šo saistošo noteikumu spēkā stāšanās dienā Rīgas pilsētas administratīvajā teritorijā tūristu mītnē uzņem atpūtniekus un tūristus par maksu, 10 darba dienu laikā no šo saistošo noteikumu spēkā stāšanās dienas reģistrējas portālā kā nodevas maksātājs, elektroniski aizpildot šo saistošo noteikumu 4.pielikumā pievienoto paziņojuma formu.

26. Saistošie noteikumi stājas spēkā 2021.gada 1.janvārī.

Rīgas domes priekšsēdētājs O.Burovs

 

1.pielikums
Rīgas domes 2019.gada 25.septembra
saistošajiem noteikumiem Nr.83

PAZIŅOJUMS
PAR ATPŪTNIEKU UN TŪRISTU UZŅEMŠANAS UZSĀKŠANU

Juridiskām personām
Juridiskās personas nosaukums  
Juridiskās personas reģistrācijas numurs  
Juridiskā adrese  
Tūristu mītnes nosaukums  
Tūristu mītnes adrese  
Tūristu mītnes kadastra apzīmējums*  
Elektroniskā pasta adrese  

Fiziskām personām
Fiziskās personas vārds, uzvārds  
Fiziskās personas personas kods  
Deklarētā dzīvesvietas adrese  
Tūristu mītnes nosaukums  
Tūristu mītnes adrese  
Tūristu mītnes kadastra apzīmējums*  
Elektroniskā pasta adrese  

* Jānorāda konkrētajai tūristu mītnei izmantotās ēkas kadastra apzīmējums (vai apzīmējumi, ja konkrētā tūristu mītne izvietota vairākās blakus esošās ēkās), bet, ja ēkas galvenais lietošanas veids nav viesnīcu ēka un tūristu mītnei tiek izmantota tikai daļa no ēkas, jānorāda telpu grupu kadastra apzīmējumi, savukārt, ja telpu grupas nav uzmērītas kadastrā, tad jānorāda ēkas kadastra apzīmējums un tūristu mītnei izmantojamā platība.

Paziņojam, ka sākot ar ____.____._________. (datums, mēnesis, gads) iepriekš norādītajā tūristu mītnē uzsākam uzņemt atpūtniekus un tūristus par maksu.

Paziņojuma aizpildītāja vārds, uzvārds  
Tālruņa numurs  

Rīgas domes priekšsēdētājs O.Burovs

 

2.pielikums
Rīgas domes 2019.gada 25.septembra
saistošajiem noteikumiem Nr.83

PAZIŅOJUMS
PAR ATPŪTNIEKU UN TŪRISTU UZŅEMŠANAS PĀRTRAUKŠANU

Juridiskām personām
Juridiskās personas nosaukums  
Juridiskās personas reģistrācijas numurs  
Juridiskā adrese  
Tūristu mītnes nosaukums  
Tūristu mītnes adrese  
Tūristu mītnes kadastra apzīmējums*  
Tūristu mītnes kods  

Fiziskām personām
Fiziskās personas vārds, uzvārds  
Fiziskās personas personas kods  
Deklarētā dzīvesvietas adrese  
Tūristu mītnes nosaukums  
Tūristu mītnes adrese  
Tūristu mītnes kadastra apzīmējums*  
Tūristu mītnes kods  

* Jānorāda konkrētajai tūristu mītnei izmantotās ēkas kadastra apzīmējums (vai apzīmējumi, ja konkrētā tūristu mītne izvietota vairākās blakus esošās ēkās), bet, ja ēkas galvenais lietošanas veids nav viesnīcu ēka un tūristu mītnei tiek izmantota tikai daļa no ēkas, jānorāda telpu grupu kadastra apzīmējumi, savukārt, ja telpu grupas nav uzmērītas kadastrā, tad jānorāda ēkas kadastra apzīmējums un tūristu mītnei izmantojamā platība.

Paziņojam, ka sākot ar ____.____._________. (datums, mēnesis, gads) iepriekš norādītajā tūristu mītnē pārtraucam uzņemt atpūtniekus un tūristus par maksu.

Paziņojuma aizpildītāja vārds, uzvārds  
Tālruņa numurs  

Rīgas domes priekšsēdētājs O.Burovs

 

3.pielikums
Rīgas domes 2019.gada 25.septembra
saistošajiem noteikumiem Nr.83

Juridiskām personām
Juridiskās personas nosaukums  
Juridiskās personas reģistrācijas numurs  
Juridiskā adrese  
Tūristu mītnes nosaukums  
Tūristu mītnes adrese  
Tūristu mītnes kadastra apzīmējums*  
Tūristu mītnes kods  

Fiziskām personām
Fiziskās personas vārds, uzvārds  
Fiziskās personas personas kods  
Deklarētā dzīvesvietas adrese  
Tūristu mītnes nosaukums  
Tūristu mītnes adrese  
Tūristu mītnes kadastra apzīmējums*  
Tūristu mītnes kods  

* Jānorāda konkrētajai tūristu mītnei izmantotās ēkas kadastra apzīmējums (vai apzīmējumi, ja konkrētā tūristu mītne izvietota vairākās blakus esošās ēkās), bet, ja ēkas galvenais lietošanas veids nav viesnīcu ēka un tūristu mītnei tiek izmantota tikai daļa no ēkas, jānorāda telpu grupu kadastra apzīmējumi, savukārt, ja telpu grupas nav uzmērītas kadastrā, tad jānorāda ēkas kadastra apzīmējums un tūristu mītnei izmantojamā platība.

ATSKAITE
Par pašvaldības budžetā iemaksājamo pašvaldības nodevu par atpūtnieku un tūristu uzņemšanu Rīgā

Atskaites periods
Mēnesis  
Gads  

Kopējais pieejamais gultasvietu skaits (gab.)  

Uzņemto atpūtnieku un tūristu skaits** Ar nodevu
apliekamo
uzņemto atpūtnieku un tūristu skaits**
Ar nodevu
neapliekamo
uzņemto atpūtnieku un tūristu skaits **
Aprēķinātā nodeva
(EUR)

** Sastāv no visu uzņemto personu tūristu mītnē pavadīto diennakšu skaita summas pārskata periodā (mēnesī).

Atskaites sagatavotāja vārds, uzvārds  
Tālruņa numurs  

Atskaite jāiesniedz elektroniski tīmekļvietnē www.eriga.lv par iepriekšējo kalendāro mēnesi līdz nākamā kalendārā mēneša 20.datumam.

Maksājumi jāveic par katru iepriekšējo ceturksni ne vēlāk kā 30.aprīlī, 30.jūlijā, 30.oktobrī un 30.janvārī.

Rīgas domes priekšsēdētājs O.Burovs

 

4.pielikums
Rīgas domes 2019.gada 25.septembra
saistošajiem noteikumiem Nr.83

ATPŪTNIEKU UN TŪRISTU NODEVAS MAKSĀTĀJA REĢISTRĒŠANĀS
PAZIŅOJUMS

Juridiskām personām
Juridiskās personas nosaukums  
Juridiskās personas reģistrācijas numurs  
Juridiskā adrese  
Tūristu mītnes nosaukums  
Tūristu mītnes adrese  
Tūristu mītnes kadastra apzīmējums*  
Elektroniskā pasta adrese  

Fiziskām personām
Fiziskās personas vārds, uzvārds  
Fiziskās personas personas kods  
Deklarētā dzīvesvietas adrese  
Tūristu mītnes nosaukums  
Tūristu mītnes adrese  
Tūristu mītnes kadastra apzīmējums*  
Elektroniskā pasta adrese  

Paziņojuma aizpildītāja vārds, uzvārds  
Tālruņa numurs  

* Jānorāda konkrētajai tūristu mītnei izmantotās ēkas kadastra apzīmējums (vai apzīmējumi, ja konkrētā tūristu mītne izvietota vairākās blakus esošās ēkās), bet, ja ēkas galvenais lietošanas veids nav viesnīcu ēka un tūristu mītnei tiek izmantota tikai daļa no ēkas, jānorāda telpu grupu kadastra apzīmējumi, savukārt, ja telpu grupas nav uzmērītas kadastrā, tad jānorāda ēkas kadastra apzīmējums un tūristu mītnei izmantojamā platība.

Rīgas domes priekšsēdētājs O.Burovs

 

Paskaidrojuma raksts
Rīgas domes 2019.gada 25.septembra saistošajiem noteikumiem Nr.83 "Par pašvaldības nodevu par atpūtnieku un tūristu uzņemšanu Rīgā"

1. Īss saistošo noteikumu satura izklāsts

Saistošie noteikumi nosaka pašvaldības nodevas par atpūtnieku un tūristu uzņemšanu tūristu mītnēs Rīgas pilsētas administratīvajā teritorijā likmi, nodevas maksāšanas un administrēšanas kārtību, kā arī atbrīvojumu no nodevas maksāšanas.

Nodevas likme visām tūristu mītnēm ir 1 euro no katra atpūtnieka vai tūrista diennaktī, bet ne vairāk kā 10 euro par kopējo nepārtraukto uzturēšanās laiku. Maksimālais nodevas apmērs tiek noteikts, ievērojot tūrisma nozares mērķi pagarināt uzturēšanās ilgumu.

Izņēmums ir paredzēts saistošo noteikumu 7.punktā, kas nosaka, ka ar nodevu netiek aplikta bērnu līdz 12 gadu vecumam uzņemšana.

Nodevas maksātājam ir pienākums Rīgas pilsētas pašvaldības pakalpojumu portālā iesniegt paziņojumu par atpūtnieku un tūristu uzņemšanas uzsākšanu un atpūtnieku un tūristu uzņemšanas pārtraukšanu. Lai pašvaldībai būtu sākotnējā informācija par nodevas maksātājiem, 10 darba dienu laikā no saistošo noteikumu spēkā stāšanās dienas visas tūristu mītnes reģistrējas portālā kā nodevas maksātājas.

Tāpat noteikumi paredz, ka nodevas maksātājs katru mēnesi tīmekļvietnē www.eriga.lv iesniedz atskaiti par iepriekšējā mēnesī uzņemto atpūtnieku un tūristu skaitu un aprēķināto nodevu. Atbilstoši veiktajam aprēķinam nodevas maksātājs katru ceturksni saistošajos noteikumos norādītajos termiņos iemaksā nodevu pašvaldības budžetā.

Noteikumi paredz kompetentai iestādei tiesības izdot administratīvo aktu, kas uzliek adresātam par pienākumu izpildīt noteiktu darbību (arī izdot noteiktu lietu).

Par nodevas maksājuma samaksas termiņa nokavējumu maksātājam tiek aprēķināta nokavējuma nauda no laikā nenomaksātās nodevas summas – 0,05% par katru nokavēto dienu. Savlaicīgi nesamaksāto nodevu Rīgas domes Pašvaldības ieņēmumu pārvalde piedzen likumā "Par nodokļiem un nodevām" paredzētajā kārtībā.

Tūrisma likuma 1.panta pirmās daļas 12.punkts definē tūrismu kā personas darbības, kas saistītas ar ceļošanu un uzturēšanos ārpus savas pastāvīgās dzīvesvietas brīvā laika pavadīšanas, lietišķo darījumu kārtošanas vai citā nolūkā ne ilgāk kā vienu gadu. Savukārt saskaņā ar Tūrisma likuma 1.panta pirmās daļas 17.punktu tūristu mītne ir ēka, ēku grupa vai labiekārtota vieta (teritorija), kurā komersants vai saimnieciskās darbības veicējs nodrošina tūristu diennakts izmitināšanu un apkalpošanu. Tādējādi nodeva, ar saistošajos noteikumos paredzēto izņēmumu, tiek piemērota visiem atpūtniekiem un tūristiem neatkarīgi no uzturēšanās nolūka.

Saistošie noteikumi neparedz tūristu mītnēm izveidot vienotu atpūtnieku un tūristu uzskaites reģistru nodevas administrēšanas vajadzībām. Minētais saistīts ar apstākli, ka šobrīd katrai tūristu mītnei jau pastāv sava uzskaites sistēma, līdz ar to nav paredzēts palielināt administratīvo slogu nodevas maksātājiem. Saistošie noteikumi paredz datu apjomu, kas ir jāiekļauj atpūtnieku un tūristu uzskaites reģistrā, savukārt jautājums par reģistra veidošanu ir katra komersanta vai saimnieciskās darbības veicēja pārziņā. Minētais neizslēdz iespēju nākotnē izveidot vienotu elektronisko atpūtnieku un tūristu uzskaites reģistru.

Saistošajos noteikumos tiek lietota Tūrisma likuma terminoloģija.

2. Saistošo noteikumu nepieciešamības pamatojums

Nodevas mērķis ir tūrisma attīstības veicināšana Rīgā, t.sk.:

– pilsētas starptautiskās atpazīstamības veicināšana;

– Rīgas kā darījumu tūrisma galamērķa attīstības veicināšana;

– kvalitatīvu un liela mēroga starptautisku profesionālu kultūras un sporta pasākumu norises Rīgā veicināšana.

Īstenojot nodevas mērķi, tiks veicināta tūrisma attīstīšana Rīgā, Rīgas tūrisma iespēju popularizēšana un tūristu skaita palielinājums.

Rīgas Tūrisma attīstības birojs (turpmāk – RTAB) ir 2009.gadā reģistrēts nodibinājums, kas veidots ar mērķi veicināt tūrisma nozares attīstību Rīgas pilsētā un popularizēt Rīgu kā pievilcīgu tūristu galamērķi ārvalstīs. 2011.gada 22.jūlijā Rīgas pilsētas pašvaldība un RTAB ir noslēguši pārvaldes uzdevumu deleģēšanas līgumu (turpmāk – Deleģēšanas līgums).

Pašvaldības piešķirtais finansējums RTAB ir pašvaldības ieguldījums tūrisma nozares attīstībai Rīgas pilsētā. Ieviešot nodevu par atpūtnieku un tūristu uzņemšanu Rīgā, pašvaldība, ievērojot Tūrisma likuma 8.pantā noteiktās pašvaldību kompetences tūrisma jomā, kā arī likumu "Par pašvaldībām", plāno iegūt finansējumu RTAB ar Deleģēšanas līgumu deleģēto uzdevumu finansēšanai. Savukārt RTAB nodrošinās Rīgas tūrisma iespēju popularizēšanu un veicinās tūrisma attīstīšanu Rīgā saskaņā ar Deleģēšanas līgumu un RTAB statūtiem.

Pašvaldības nodeva par tūristu uzņemšanu ir plaši piemērota Eiropā. Tā ieviesta daudzās tūristu vidē populārās pilsētās, piemēram, Berlīnē, Amsterdamā, Romā, Venēcijā, Vīnē, Briselē, Lisabonā u.c. Nodevas apmērs dažādās valstīs un pilsētās ir ļoti atšķirīgs un ir vairāki aprēķināšanas modeļi, piemēram, noteiktā likme pie pakalpojuma cenas, diferencētā maksa atkarībā no tūristu mītnes kategorijas vai sezonas vai arī par katru nakšņojumu. Mūsu kaimiņvalstī Lietuvā tūrisma nodeva ir ieviesta Kauņā no 2016.gada 1.janvāra un Viļņā no 2018.gada 1.jūlija. Šobrīd abās pilsētās nodevas apmērs sastāda 1 euro diennaktī. Arī Igaunijā tiek plānots ieviest tūrisma nodevu, bet lai to izdarītu ir jāveic atbilstoši grozījumi likumdošanas aktos.

3. Informācija par saistošo noteikumu ietekmi uz pašvaldības budžetu

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem par 2018.gadu Rīgā bija 133 tūristu mītnes, kur apkalpoti 1 716 787 viesi, kas kopumā pavadīja Rīgā 3 281 884 naktis.

Ņemot vērā, ka ar nodevu netiek aplikta bērnu līdz 12 gadu vecumam uzņemšana, pašvaldības budžeta ieņēmumi plānoti 3 miljonu euro apmērā.

Lai izpildītu saistošo noteikumu 4.punktā Rīgas domes Pašvaldības ieņēmumu pārvaldei uzdoto pienākumu – administrēt nodevu un nodrošināt maksājumu kontroli, nepieciešama speciālās programmatūras izstrāde un uzturēšana. Noskaidrots, ka aptuvenie sistēmas izveidošanas un ieviešanas izdevumi varētu būt 50 000 euro.

Tāpat nodevas ieviešanai un administrēšanai ir nepieciešams nodrošināt Rīgas domes Pašvaldības ieņēmumu pārvaldē trīs papildu štata vietas ar papildu budžeta līdzekļiem 60 000 euro 2020.gadam un 83 500 euro katram nākamajam gadam.

4. Informācija par saistošo noteikumu ietekmi uz uzņēmējdarbības vidi pašvaldības teritorijā

Kopumā uzņēmējdarbība tiks ietekmēta pozitīvi, jo, izmantojot iekasēto nodevu Tūrisma likumā noteikto pašvaldības kompetenču nodrošinājumam un attīstīšanai, tajā skaitā popularizējot Rīgu kā tūrisma galamērķi, tiks veicināts tūristu skaita palielinājums.

5. Informācija par saistošo noteikumu ietekmi uz administratīvajām procedūrām

Nodevas administrēšanu, samaksas kontroli nodrošina un saistošo noteikumu izpildi kontrolē Rīgas domes Pašvaldības ieņēmumu pārvalde, kā arī Rīgas pašvaldības policija saistošo noteikumu noteiktajā apmērā.

Nodevas piemērošanas jautājumos persona var vērsties Rīgas domes Pašvaldības ieņēmumu pārvaldē.

6. Informācija par konsultācijām ar privātpersonām

Saistošie noteikumi izstrādāti, konsultējoties un sadarbojoties ar nozaru personu apvienībām – Latvijas Viesnīcu un restorānu asociāciju un Latvijas Tūrisma aģentu un operatoru asociāciju.

Rīgas domes priekšsēdētājs O.Burovs

Izdruka no oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" (www.vestnesis.lv)

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!