Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Sapratu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija
Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija publicē:
  • lēmumus par tarifu aprēķināšanas metodiku un lēmumus, ar kuriem noteikts tarifs;
  • noteikumus par Regulatoram regulāri iesniedzamās informācijas veidiem, apjomu un iesniegšanas termiņiem;
  • vispārējās atļaujas noteikumus;
  • ziņojumus par izmaksu aprēķināšanas un attiecināšanas metodikas ievērošanu un ziņojumus, kuros informē par universālā pakalpojuma saistību tīrajām izmaksām.
TIESĪBU AKTI, KAS PAREDZ OFICIĀLO PUBLIKĀCIJU PERSONAS DATU APSTRĀDE

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas 2018. gada 27. marta lēmums Nr. 1/7 "Sistēmas pieslēguma noteikumi elektroenerģijas sistēmas dalībniekiem". Publicēts oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", 29.03.2018., Nr. 64 https://www.vestnesis.lv/op/2018/64.35

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Valsts meža dienesta informācija

Par mikrolieguma izveidošanu

Vēl šajā numurā

29.03.2018., Nr. 64

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija

Veids: lēmums

Numurs: 1/7

Pieņemts: 27.03.2018.

OP numurs: 2018/64.35

2018/64.35
RĪKI

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas lēmumi: Šajā laidienā 1 Pēdējās nedēļas laikā 2 Visi

Šī publikācija ir precizēta.
Precizējums: OP 2018/177.19

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padomes lēmums Nr.1/7

Rīgā 2018.gada 27.martā (prot. Nr.12, 3.p.)

Sistēmas pieslēguma noteikumi elektroenerģijas sistēmas dalībniekiem

Izdoti saskaņā ar Elektroenerģijas tirgus likuma
8.panta otro daļu un 9.panta otro un otro prim daļu

I. Vispārīgie jautājumi

1. Sistēmas pieslēguma noteikumi elektroenerģijas sistēmas dalībniekiem (turpmāk – noteikumi) nosaka:

1.1. vienotus jauna elektroenerģijas sistēmas pieslēguma (turpmāk – pieslēgums) ierīkošanas vai esošā pieslēguma atļautās slodzes maiņas noteikumus šādiem esošajiem vai potenciālajiem elektroenerģijas sistēmas (turpmāk – sistēma) dalībniekiem – pārvades sistēmas operators, sadales sistēmas operators un galalietotājs (turpmāk – sistēmas lietotājs);

1.2. kārtību, kādā, nemainot esošā pieslēguma tehniskos parametrus, elektroenerģijas sadales sistēmai 0,4 kilovoltu elektrotīklā pieslēdz elektroenerģijas ražošanas iekārtu – mikroģeneratoru, kas uzstādīts sistēmas lietotāja objektā, lai saražoto elektroenerģiju patērētu paša vajadzībām (pašpatēriņam);

1.3. pieslēguma maksas aprēķināšanas metodiku;

1.4. izmaksu sadalījumu starp sistēmas operatoru un sistēmas lietotāju, kura pieslēguma spriegums nepārsniedz 400 voltus un ievadaizsardzības aparāta nominālā strāva nepārsniedz Ministru kabineta noteikto lielumu.

2. Noteikumos lietoti šādi termini:

2.1. ievadaizsardzības aparāts – pirms vai pēc zemsprieguma komercuzskaites mēraparāta uzstādīts aizsardzības aparāts (automātslēdzis vai drošinātājs), kas ierobežo sistēmas lietotāja elektroietaises vienlaicīgo slodzi līdz pieslēguma līgumā vai sistēmas pakalpojumu līgumā noteiktajai atļautajai slodzei, kā arī nodrošina komercuzskaites mēraparāta aizsardzību pret ārkārtējiem, neparedzamiem darba režīmiem sistēmas lietotāja elektroietaisē;

2.2. mikroģenerators – elektroenerģijas ražošanas iekārta un ar to saistītās aizsardzības un pārveidotājiekārtas (mikroģeneratora invertors) maiņstrāvas elektroenerģijas ražošanai ar darba strāvu līdz 16 ampēriem fāzē (3,7 kilovati vienfāzes vai 11,1 kilovats trīsfāžu pieslēgumam).

2.3. pieslēguma vieta – pieslēguma punkts elektroenerģijas pārvades vai sadales sistēmā, no kura atbilstoši pamatotām tehniskām prasībām un par ekonomiski pamatotām izmaksām iespējams atbilstošā kvalitātē piegādāt elektroenerģiju sistēmas lietotājam;

2.4. rēķins – attaisnojuma dokuments, kuru izraksta sistēmas operators un izsniedz vai nosūta sistēmas lietotājam samaksai par pieslēguma ierīkošanu un kurā ietverta informācija par pieslēguma līgumā noteikto pieslēguma maksu, kā arī cita grāmatvedību reglamentējošajos tiesību aktos noteiktā informācija;

2.5. tehniskie noteikumi – dokuments, kuru sistēmas operators izsniedz sistēmas lietotājam un kurā noteiktas tehniskās prasības un nosacījumi, kas jāievēro, lai sistēmai pieslēgtu jaunas elektroietaises vai mainītu esošā pieslēguma atļauto slodzi.

II. Noteikumi pieslēguma ierīkošanai

3. Pieslēgumu veido elektrotīkla daļa, kuru ierīko elektroenerģijas pievadīšanai no pieslēguma vietas sistēmā līdz elektroietaišu piederības robežai.

4. Lai sistēmai pieslēgtu jaunas elektroietaises vai mainītu esošā pieslēguma atļauto slodzi, sistēmas lietotājs iesniedz sistēmas operatoram pieteikumu pieslēguma ierīkošanai vai esošā pieslēguma atļautās slodzes izmaiņai, vai pieteikumu mikroģeneratora pieslēgšanai, norādot sistēmas operatoram nepieciešamo informāciju pieslēguma ierīkošanai. Ja sistēmas operators piedāvā dažādus ar pieslēguma ierīkošanu saistītās informācijas sniegšanas un saņemšanas veidus (pasts, elektroniskais pasts, klientu portāls u.c.), pieteikumā sistēmas lietotājs norāda izvēlēto informācijas sniegšanas un saņemšanas veidu. Pieteikuma veidlapas sistēmas operators publicē savā mājaslapā internetā un nodrošina to pieejamību klientu apkalpošanas vietās.

5. Sistēmas operators uztur pieslēgumu pieprasījumu datubāzi, kurā reģistrē sistēmas lietotāju pieteikumus un norāda informāciju par pieslēguma ierīkošanas procesu. Sistēmas operators nodrošina sistēmas lietotājam iespēju iepazīties ar pieslēguma pieprasījumu datubāzē ietverto informāciju, kas saistīta ar attiecīgā sistēmas lietotāja pieslēguma ierīkošanu.

6. Ja sistēmas operators, izvērtējot sistēmas lietotāja pieteikumu, konstatē, ka pieslēguma ierīkošanai saskaņā ar būvniecību reglamentējošiem normatīvajiem aktiem nav nepieciešama būvprojekta izstrāde un energoapgādes objekta būvdarbu veicēja (turpmāk – būvkomersants) piesaistīšana, sistēmas operators 20 dienu laikā no pieteikuma saņemšanas izsniedz sistēmas lietotājam pieslēguma līgumu, kurā nosaka pieslēguma ierīkošanas nosacījumus, pieslēguma maksu, pieslēguma maksas samaksas un pieslēguma ierīkošanas termiņus. Vienlaikus ar pieslēguma līgumu sistēmas operators izsniedz sistēmas lietotājam rēķinu. Sistēmas operators nodrošina pieslēguma ierīkošanu 15 dienu laikā pēc pieslēguma līgumā noteiktās pieslēguma maksas saņemšanas. Šajā punktā minētā pieslēguma ierīkošanai netiek piemēroti šo noteikumu 7.–22.punkta nosacījumi.

7. Ja saskaņā ar būvniecību reglamentējošiem normatīvajiem aktiem pieslēguma ierīkošanai nepieciešama būvprojekta izstrāde, 20 dienu laikā no pieteikuma saņemšanas sistēmas operators izsniedz sistēmas lietotājam precīzus un tehniski pamatotus tehniskos noteikumus, kuros nosaka pieslēguma vietu un tehniskās prasības pieslēguma ierīkošanai. Ja tehnisko noteikumu izstrāde ir komplicēta un to sagatavošanai nepieciešams ilgāks laika periods vai lietotājs sistēmas operatoram nav iesniedzis visu nepieciešamo informāciju, par tehnisko noteikumu izsniegšanas termiņu sistēmas operators rakstveidā informē sistēmas lietotāju 20 dienu laikā no pieteikuma saņemšanas. Tehnisko noteikumu derīguma termiņš nevar būt mazāks par deviņiem mēnešiem.

8. Vienlaikus ar tehniskajiem noteikumiem sistēmas operators rakstveidā sniedz sistēmas lietotājam informāciju par citiem pieslēguma ierīkošanas nosacījumiem, iespējām, kā arī aptuvenajām pieslēguma ierīkošanas izmaksām, norādot, ka precīza pieslēguma maksa tiks noteikta pieslēguma līgumā.

9. Ja sistēmas operators, izvērtējot saņemtos vairāku sistēmas lietotāju pieteikumus, konstatē, ka tehniski un ekonomiski pamatoti ir ierīkot kopēju pieslēgumu vairāku sistēmas lietotāju vajadzībām, sistēmas operators var apvienot šos pieteikumus un izsniegt savstarpēji saistītus tehniskos noteikumus. Vairāku sistēmas lietotāju pieslēgumu ierīkošanai sistēmas lietotāji var pilnvarot personu, kura visu šo sistēmas lietotāju vārdā uzņemas saistības kopēja pieslēguma ierīkošanas būvprojekta izstrādes organizēšanā un pieslēguma līgumu noslēgšanā.

10. Pēc tehnisko noteikumu izsniegšanas sistēmas operators un sistēmas lietotājs rakstveidā vienojas par būvprojekta izstrādes organizēšanu, pieslēguma ierīkošanas gaitu, pieslēguma ierīkošanas finansēšanas kārtību, ieskaitot finanšu garantijas, ja tādas ir nepieciešamas, pieslēguma ierīkošanai nepieciešamo iekārtu un materiālu piegādātāja izvēli, kā arī par citām sistēmas operatora un sistēmas lietotāja saistībām un tiesībām līdz pieslēguma līguma noslēgšanai.

11. Slēdzot šo noteikumu 10.punktā noteikto vienošanos, sistēmas operators un sistēmas lietotājs ievēro šādus nosacījumus:

11.1. projektēšanas darbu izmaksas neietilpst pieslēguma maksā un projektēšanas darbu faktiskās izmaksas, kas tiek attiecinātas uz attiecīgo pieslēgumu, pilnā apmērā sedz sistēmas lietotājs, ja sistēmas lietotājs un sistēmas operators nevienojas citādi;

11.2. sistēmas operatora pieprasīto finanšu garantiju apmērs nevar pārsniegt pieslēgumam nepieciešamās apakšstacijas ierīkošanas faktiskās izmaksas proporcionāli sistēmas lietotāja pieprasītajai slodzei.

12. Ja 90 dienu laikā no dienas, kad sistēmas operators nosūtījis sistēmas lietotājam tehniskos noteikumus, sistēmas lietotājs ar sistēmas operatoru nav noslēdzis šo noteikumu 10.punktā paredzēto vienošanos, sistēmas operatoram ir tiesības anulēt pieteikumu un sistēmas lietotājam izsniegtos tehniskos noteikumus. Par pieteikuma un izsniegto tehnisko noteikumu anulēšanu sistēmas operators rakstveidā brīdina sistēmas lietotāju vismaz 10 dienas iepriekš.

13. Sistēmas pieslēguma ierīkošanu organizē sistēmas operators, kurš, ievērojot šo noteikumu 14.–17.punkta nosacījumus, izvēlas būvkomersantu. Sistēmas lietotājam ir tiesības izvēlēties būvkomersantu, kura kvalifikācija atbilst sistēmas operatora noteiktajām prasībām, ja visu pieslēguma maksu (100%) apņemas maksāt sistēmas lietotājs.

14. Ja būvkomersantu izvēlas sistēmas operators, desmit darba dienu laikā pēc būvprojekta un informācijas par projektēšanas nosacījumu izpildi saņemšanas sistēmas operators uzsāk būvkomersantu atlasi (iepirkuma procedūru) pieslēguma būvdarbu izpildei. Ja būvkomersantu izvēlas sistēmas lietotājs, par izvēlēto būvkomersantu sistēmas lietotājs rakstveidā informē sistēmas operatoru termiņā, kas noteikts saskaņā ar šo noteikumu 10.punktā minēto vienošanos.

15. Pieslēguma ierīkošanai būvkomersantu sistēmas operators izvēlas saskaņā ar atklātiem, vienlīdzīgiem un objektīviem kritērijiem, ņemot vērā būvkomersanta kvalifikāciju un pieredzi, piedāvātās būvdarbu izmaksas, iekārtu un materiālu izmaksas, būvdarbu termiņus un citus kritērijus, nodrošinot saimnieciski visizdevīgākā pieslēguma ierīkošanu. Būvkomersantu, kuri kvalificējušies elektroietaišu būvdarbu izpildei sistēmas operatora licences darbības zonā, sarakstu sistēmas operators, kura sistēmai ir pieslēgti vairāk par simts tūkstošiem lietotāju, publicē savā mājaslapā internetā.

16. Sistēmas lietotājam ir tiesības iepazīties ar būvkomersantu izvēles principiem un noteikumiem, izvēles procesa norisi un piedalīties būvkomersantu atlasē. Līdz būvprojekta iesniegšanai sistēmas lietotājam ir tiesības rakstveidā ieteikt sistēmas operatoram uzaicināšanai uz būvkomersantu atlasi (iepirkuma procedūru) sistēmas lietotāja izvēlētu būvkomersantu pieslēguma būvdarbu izpildei. Sistēmas operators pēc sistēmas lietotāja pieprasījuma pamato būvkomersanta atbilstību sistēmas operatora izvirzītajiem kritērijiem un saimnieciski visizdevīgākā pieslēguma ierīkošanas piedāvājuma izvēli.

17. Divu mēnešu laikā no būvkomersantu atlases (iepirkuma procedūras) uzsākšanas sistēmas operators izvēlas būvkomersantu pieslēguma būvdarbu izpildei. Ja piemērojamo iepirkuma procedūru dēļ divu mēnešu laikā nav iespējams izvēlēties būvkomersantu, sistēmas operators rakstveidā informē sistēmas lietotāju par būvkomersanta izvēles termiņu.

18. Sistēmas operators pēc būvkomersanta noteikšanas nosūta sistēmas lietotājam pieslēguma līgumu, kurā nosaka arī pieslēguma būvdarbu nosacījumus, pieslēguma maksu, pieslēguma maksas samaksas termiņus un pieslēguma ierīkošanas termiņus, ņemot vērā izvēlētā būvkomersanta iesniegto piedāvājumu. Vienlaikus ar pieslēguma līgumu sistēmas operators nosūta sistēmas lietotājam rēķinu, ja pieslēguma līgumā nav noteikts citādi.

19. Sistēmas lietotājam ir tiesības 30 dienu laikā no dienas, kad sistēmas operators nosūtījis sistēmas lietotājam pieslēguma līgumu un rēķinu, iesniegt sistēmas operatoram pamatotus iebildumus par pieslēguma līgumu. Sistēmas operators izvērtē sistēmas lietotāja iebildumus un 15 dienu laikā rakstveidā sniedz sistēmas lietotājam atbildi vai nosūta sistēmas lietotājam precizētu pieslēguma līgumu un rēķinu, ja sistēmas lietotāja iebildumi atzīti par pamatotiem.

20. Ja 30 dienu laikā no dienas, kad sistēmas operators nosūtījis sistēmas lietotājam pieslēguma līgumu vai precizētu pieslēguma līgumu, sistēmas lietotājs nav veicis pieslēguma maksas samaksu līgumā noteiktajā apmērā un nav sniedzis pamatotus iebildumus par pieslēguma līgumu, sistēmas operatoram ir tiesības anulēt sistēmas lietotāja pieteikumu pieslēguma ierīkošanai. Par pieteikuma anulēšanu sistēmas operators rakstveidā brīdina sistēmas lietotāju vismaz 10 dienas iepriekš.

21. Ja sistēmas operators ir anulējis sistēmas lietotāja pieteikumu saskaņā ar šo noteikumu 20.punktu, bet sistēmas lietotājs tomēr vēlas ierīkot attiecīgo pieslēgumu, sistēmas lietotājs iesniedz sistēmas operatoram jaunu pieteikumu pieslēguma ierīkošanai, ja sistēmas operators un sistēmas lietotājs nevienojas citādi.

22. Pieslēguma līgums uzskatāms par noslēgtu, ja to parakstījis sistēmas lietotājs un sistēmas operators. Pieslēguma līgumu ir tiesības noslēgt, izmantojot arī distances saziņas līdzekļus.

23. Ja sadales sistēmas lietotājs saskaņā ar sistēmas operatora rēķinu pilnā apmērā samaksā pieslēguma līgumā noteikto pieslēguma maksu, uzskatāms, ka sistēmas lietotājs ir piekritis pieslēguma līguma nosacījumiem un pieslēguma līgums ir noslēgts arī gadījumā, ja sistēmas lietotājs pieslēguma līgumu nav parakstījis un nosūtījis sistēmas operatoram.

24. Sistēmas operators saskaņā ar noslēgto pieslēguma līgumu organizē pieslēguma ierīkošanu līdz elektroietaišu piederības robežai. Sistēmas lietotājs nodrošina savu elektroietaišu ierīkošanu un sagatavošanu sprieguma saņemšanai līdz termiņam, kas pieslēguma līgumā noteikts sistēmas operatora organizēto pieslēguma būvdarbu pabeigšanai.

25. Pieslēguma ierīkošana uzskatāma par pabeigtu dienā, kad sistēmas operators par to rakstveidā paziņojis sistēmas lietotājam. Ja pieslēguma līgumā nav noteikts cits termiņš, sistēmas operators pieslēdz sistēmas lietotāja elektroietaisi sistēmai saskaņā ar pieslēguma līguma nosacījumiem 10 dienu laikā no dienas, kad sistēmas lietotājs iesniedzis sistēmas operatoram apliecinājumu, ka sistēmas lietotāja elektroietaise ir ierīkota atbilstoši spēkā esošo normatīvo aktu prasībām un ir sagatavota sprieguma saņemšanai.

III. Noteikumi mikroģeneratora pieslēgšanai

26. Sadales sistēmas operators publicē savā mājaslapā internetā mikroģeneratoru (mikroģeneratora invertoru), kurus atļauts pieslēgt 0,4 kilovoltu elektrotīklam paralēlam darbam ar sistēmu, sarakstu.

27. Ja sistēmas lietotājs ir saņēmis Ekonomikas ministrijas atļauju jaunu ražošanas iekārtu ieviešanai un sistēmas lietotāja mikroģenerators (mikroģeneratora invertors) ir iekļauts šo noteikumu 26.punktā minētajā sarakstā, sistēmas operators 20 dienu laikā no pieteikuma mikroģeneratora pieslēgšanai saņemšanas izsniedz sistēmas lietotājam tehniskos noteikumus mikroģeneratora pieslēgšanai, kuru derīguma termiņš nevar būt mazāks par deviņiem mēnešiem.

28. Vienlaikus ar tehniskajiem noteikumiem sistēmas operators izsniedz sistēmas lietotājam pieslēguma līgumu mikroģeneratora pieslēgšanai un rakstveidā sniedz informāciju par nosacījumiem mikroģeneratora uzstādīšanai.

29. Ja 90 dienu laikā no dienas, kad sistēmas operators nosūtījis sistēmas lietotājam pieslēguma līgumu, sistēmas lietotājs nav nosūtījis sistēmas operatoram parakstītu pieslēguma līgumu un nav samaksājis pieslēguma maksu, sistēmas operatoram ir tiesības anulēt pieteikumu mikroģeneratora pieslēgšanai un sistēmas lietotājam izsniegtos tehniskos noteikumus.

30. Sistēmas lietotājs par saviem līdzekļiem būvniecību reglamentējošajos tiesību aktos noteiktajā kārtībā organizē mikroģeneratora uzstādīšanu, iestatīšanu, pārbaudi, kā arī elektroietaišu piederības robežas sistēmas lietotāja pusē esošo elektroietaišu ierīkošanu saskaņā ar tehniskajiem noteikumiem, nodrošinot, ka minētās darbības veic atbilstošas kvalifikācijas būvspeciālisti.

31. Pēc mikroģeneratora uzstādīšanas un sistēmas lietotāja elektroietaišu ierīkošanas sistēmas lietotājs pieslēguma līgumā noteiktajā kārtībā informē sistēmas operatoru par mikroģeneratora uzstādīšanas darbu pabeigšanu un mikroģeneratora sagatavošanu paralēlam darbam ar sistēmu. Informāciju un dokumentus, kas sistēmas lietotājam jāiesniedz, lai apliecinātu mikroģeneratora sagatavošanu paralēlam darbam ar sistēmu, sistēmas operators publicē savā mājaslapā internetā.

32. Desmit darba dienu laikā no dienas, kad sistēmas operators ir saņēmis visu sistēmas operatora noteikto informāciju un dokumentus, kas apliecina mikroģeneratora sagatavošanu paralēlam darbam ar sistēmu, sistēmas operators pārbauda sistēmas lietotāja mikroģeneratora uzstādīšanas atbilstību sistēmas operatora izsniegtajiem tehniskajiem noteikumiem. Ja pārbaudē sistēmas operators konstatē, ka sistēmas lietotāja mikroģenerators ir uzstādīts atbilstoši tehniskajiem noteikumiem, sistēmas operators veic darbības, kas nepieciešamas, lai mikroģeneratoru pieslēgtu sistēmai, un sastāda aktu par elektroenerģijas ražošanas iekārtas (mikroģeneratora) pieslēgšanu elektroenerģijas sistēmai.

33. Ja pārbaudē sistēmas operators konstatē, ka sistēmas lietotāja mikroģenerators nav uzstādīts atbilstoši tehniskajiem noteikumiem, sistēmas operators sastāda aktu, kurā norāda konstatētās neatbilstības un veicamās darbības to novēršanai. Pēc sistēmas lietotāja paziņojuma par aktā konstatēto trūkumu novēršanu saņemšanas sistēmas operators veic atkārtotu pārbaudi saskaņā ar šo noteikumu 32.punktu.

IV. Pieslēguma maksa

34. Pieslēguma maksā ietilpst pieslēguma ierīkošanas ekonomiski pamatotās izmaksas, kas ietver:

34.1. faktiskās izmaksas, kas saistītas ar jaunas elektrotīkla daļas ierīkošanu attiecīgā pieslēguma nodrošināšanai (turpmāk – faktiskās izmaksas), kuras nosaka saskaņā ar šo noteikumu 35.–36.punktu;

34.2. attiecināmās izmaksas (proporcionāli pieslēguma atļautajai slodzei) par sistēmas operatora iepriekšējos gados veiktajiem ieguldījumiem esošajās elektroietaisēs, kas tiek izmantotas pieslēguma nodrošināšanai (turpmāk – attiecināmās izmaksas), kuras nosaka un piemēro saskaņā ar šo noteikumu 37. un 39.punktu;

34.3. pieslēguma maksas finansēšanas izmaksas (atliktā maksājuma gadījumā), kuras nosaka pieslēguma maksas atliktā maksājuma piemērošanas periodam, 34.1. un 34.2.apakšpunktā noteiktajām izmaksām piemērojot pieslēguma līguma slēgšanas brīdī sistēmas operatora spēkā esošā sistēmas pakalpojumu tarifa aprēķinā piemēroto Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (turpmāk – Regulators) noteikto kapitāla atdeves likmi.

35. Faktiskās izmaksas, izņemot šo noteikumu 36.punktā minēto pieslēgumu, aprēķina atkarībā no pieprasītā pieslēguma atļautās slodzes un sprieguma par elektrotīkla daļu, kuru ierīko no sistēmas operatora elektroietaišu piederības robežas līdz tuvākajai tehniski iespējamai pieslēguma vietai, proporcionāli pieslēguma atļautajai slodzei, bet ne tālāk kā (Pielikums):

35.1. 6–20 kilovoltu līnijā pieslēgumam ar spriegumu līdz 400 voltiem un ievadaizsardzības aparāta strāvas lielumu līdz 100 ampēriem;

35.2. 110 kilovoltu līnijā pieslēgumam ar spriegumu līdz 400 voltiem un ievadaizsardzības aparāta strāvas lielumu virs 100 ampēriem, pieslēgumam ar spriegumu no 6 kilovoltiem līdz 20 kilovoltiem.

36. Pieslēgumam, kuru ierīko, lai sistēmas lietotāja elektroietaises pieslēgtu tieši pie 110 kilovoltu vai augstāka sprieguma elektrotīkla, ekonomiski pamatotās izmaksas ietver tikai faktiskās izmaksas, kuras saistītas ar elektrotīkla daļas ierīkošanu attiecīgā pieslēguma nodrošināšanai un kuras aprēķina neatkarīgi no lietotājam atļautās slodzes.

37. Atkarībā no pieslēguma sprieguma attiecināmās izmaksas sistēmas operators nosaka euro par ierīkojamā pieslēguma ievadaizsardzības aparāta nominālās strāvas vienu ampēru:

37.1. piecdesmit procentus no iepriekšējā kalendārajā gadā veiktajiem sistēmas operatora ieguldījumiem pieslēgumu ierīkošanā dalot ar kopējo jaudu, kas ierīkota par šiem līdzekļiem, ņemot vērā šo noteikumu 39.1.–39.3.apakšpunktā noteiktās robežas;

37.2. piecdesmit procentus no sistēmas operatora ieguldījumiem konkrētās 110 kilovoltu apakšstacijas un to barojošās 110 kilovoltu līnijas izbūvē dalot ar apakšstacijā izbūvēto jaudu slodzes pieslēgšanai – šo noteikumu 39.4.apakšpunktā noteiktajam pieslēgumam.

38. Attiecināmās izmaksas, kas aprēķinātas saskaņā ar šo noteikumu 37.1.apakšpunktu, sistēmas operators katru gadu līdz 1.aprīlim publicē oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis" un savā mājaslapā internetā, un tās stājas spēkā no 1.maija.

39. Attiecināmās izmaksas ietver pieslēguma maksā atkarībā no pieprasītā pieslēguma atļautās slodzes un sprieguma par elektrotīkla daļu no elektroietaišu piederības robežas līdz pieslēguma vietai sistēmā (Pielikums):

39.1. 400 voltu sadalne 6–20/0,4 kilovoltu transformatora apakšstacijā pieslēgumam ar spriegumu līdz 400 voltiem un ievadaizsardzības aparāta strāvas lielumu līdz 16 ampēriem;

39.2. 6–20 kilovoltu ievads transformatora apakšstacijā pieslēgumam ar spriegumu līdz 400 voltiem un ievadaizsardzības aparāta strāvas lielumu virs 16 ampēriem un līdz 40 ampēriem;

39.3. 6–20 kilovoltu līnijā pieslēgumam ar spriegumu līdz 400 voltiem un ievadaizsardzības aparāta strāvas lielumu virs 40 ampēriem vai pieslēgumam ar spriegumu no 6 kilovoltiem līdz 20 kilovoltiem;

39.4. 110 kilovoltu līnijā pieslēgumam ar spriegumu līdz 400 voltiem un ievadaizsardzības aparāta strāvas lielumu virs 100 ampēriem un pieslēgumam ar spriegumu no 6 kilovoltiem līdz 20 kilovoltiem, ja sistēmas operators iepriekšējos 10 gados ierīkojis elektroietaisi, kuru izmanto arī attiecīgā lietotāja elektroapgādei, vai veicis 110 kilovoltu apakšstacijas atslogošanu, kuru izmanto arī attiecīgā lietotāja elektroapgādei, izbūvējot vai rekonstruējot citu 110 kilovoltu apakšstaciju.

40. Ja sistēmas lietotājs iesniedz pieteikumu, no kura izriet, ka faktiski nepieciešams ierīkot pieslēgumu vairākiem sistēmas lietotājiem, vai vairākus pieteikumus par pieslēgumu ierīkošanu vienā būvobjektā, pieteikumā vai pieteikumos pieprasītā slodze tiek summēta, nosakot pieslēguma maksu.

41. Sistēmas lietotājs saskaņā ar sistēmas operatora rēķinu sedz pieslēguma atjaunošanas vai ierīkošanas faktiskās izmaksas gadījumos, ja:

41.1. mainoties sistēmas lietotājam, nemainās attiecīgā pieslēguma tehniskie parametri ar nosacījumu, ka saglabājies pieslēguma nodrošināšanai nepieciešamais elektrotīkls uz attiecīgo pieslēguma vietu un elektroenerģijas piegādes vai lietošanas pārtraukums šim pieslēgumam nav ilgāks par sešiem mēnešiem. Komercuzskaites mēraparāta un ievadaizsardzības aparāta neesamība nav uzskatāma par elektrotīkla neesamību;

41.2. sistēmas lietotājs vienu reizi divpadsmit mēnešu periodā pieprasa atjaunot elektroenerģijas piegādi iepriekš izbeigtā elektroenerģijas tirdzniecības vai sistēmas pakalpojuma līgumā noteiktās atļautās slodzes robežās un izpildās visi šādi nosacījumi:

41.2.1. sistēmas lietotājs ir pieprasījis atjaunot elektroenerģijas piegādi ne vēlāk kā deviņu mēnešu laikā no brīža, kad sistēmas lietotājs izbeidzis elektroenerģijas tirdzniecības vai sistēmas pakalpojuma līgumu attiecībā uz konkrēto objektu;

41.2.2. ir saglabājies pieslēguma nodrošināšanai nepieciešamais elektrotīkls un attiecīgajā pieslēguma vietā ir pieejama nepieciešamā pieslēguma jauda;

41.2.3. sistēmas lietotājs divpadsmit mēnešu periodā pirms pieprasītās elektroenerģijas piegādes atjaunošanas vismaz trīs kalendāros mēnešus ir izmantojis sistēmas pakalpojumus attiecīgajā objektā;

41.3. sistēmas operators iegūst īpašumā tehniskajām prasībām atbilstošus elektrotīklus (piemēram, dārzkopības sabiedrību, garāžu kooperatīvu u.c.) un šim tīklam pieslēgtajiem sistēmas lietotājiem nemainās iepriekšējie pieslēguma tehniskie parametri;

41.4. sistēmas operators 0,4 kilovoltu elektrotīklam pieslēdz mikroģeneratoru.

42. Rīgas pilsētas centrālajā daļā, ja ēkas vai zemes īpašnieks nodrošina iespēju uz savas zemes vai ēkā izvietot sistēmas operatora 6–20/0,4 kilovoltu apakšstaciju vai citas elektroietaises un sagatavo ēkas elektroinstalāciju pārslēgšanai uz 400/230 voltu trīsfāžu spriegumu, sistēmas operators var par saviem līdzekļiem veikt pieslēguma pārbūvi no 3x220 voltu sprieguma uz 400/230 voltu trīsfāžu spriegumu esošās atļautās maksimālās slodzes ietvaros.

43. Sistēmas operators pēc citu personu pieteikuma var ierīkot pieslēgumu sistēmas lietotāja, kura objekta atrašanās vietā nav ierīkots pieslēgums, elektroietaisēm, ja pieslēguma ierīkošanai izmanto strukturālo fondu, pašvaldību, valsts budžeta vai citus finanšu līdzekļus, izņemot ieņēmumus no elektroenerģijas sistēmas pakalpojumu tarifiem. Šādā gadījumā šie noteikumi ir piemērojami tiktāl, ciktāl sistēmas lietotājs vai persona, kura finansē pieslēguma ierīkošanu, un sistēmas operators nav vienojušies citādi.

44. Ierīkojot vienu kopēju pieslēgumu (elektrotīkla daļu) vairāku sadales sistēmas lietotāju vajadzībām (vairākiem objektiem), pieslēguma maksu sadala starp šiem sistēmas lietotājiem proporcionāli būvprojektā katram sistēmas lietotājam paredzētajai atļautajai slodzei.

45. Ja, ierīkojot sadales sistēmas operatora, kura sistēmai ir pieslēgti vairāk par simts tūkstošiem lietotāju, licences darbības zonā šo noteikumu 44.punktā minēto kopējo elektrotīkla daļu (pieslēgumu), kāds no sistēmas lietotājiem atsakās no pieslēguma ierīkošanas savam objektam, pieslēguma ierīkošanas faktiskās izmaksas šādam objektam sedz sistēmas operators. Šādā gadījumā objektu, kura lietotājs atteicies no pieslēguma ierīkošanas, sistēmas operators pieslēdz sistēmai, kad saņemts jauns pieteikums šā objekta pieslēgumam un noslēgts pieslēguma līgums, kur pieslēguma maksā proporcionāli jaunā lietotāja pieprasītajai slodzei iekļauj arī sistēmas operatora segtās pieslēguma ierīkošanas faktiskās izmaksas pieslēguma ierīkošanas brīdī, no kurām atskaitītas uz šo pieslēgumu attiecinātās kapitālizmaksas, kas ietvertas elektroenerģijas sadales tarifā.

46. Ja, ierīkojot jaunu pieslēgumu, pie izbūvējamās elektrotīkla daļas nepieciešams pieslēgt arī esošo sistēmas lietotāju elektroietaises, sistēmas operators sedz esošo sistēmas lietotāju pieslēguma maksas daļu proporcionāli šo sistēmas lietotāju atļautajai slodzei.

47. Ja, izvērtējot pieslēguma ierīkošanu, sistēmas operators konstatē, ka ekonomiski pamatoti ir ierīkot elektroietaisi ar papildu jaudu, kura pārsniedz sistēmas lietotāja pieprasīto atļauto slodzi, sistēmas operators sedz visus ar papildu jaudas ierīkošanu saistītos izdevumus.

48. Ja sistēmas lietotājs pieprasa esošā pieslēguma atļautās slodzes palielināšanu, tajā skaitā pieslēguma pārveidošanu no vienfāzes uz trīsfāžu iekārtu, pieslēguma maksu aprēķina kā par jaunu pieslēgumu, attiecināmās izmaksas piemērojot tikai par papildu pieprasīto slodzi, ņemot vērā kopējo atļauto slodzi attiecīgajam pieslēgumam un šo noteikumu 39.punktā noteiktās robežas.

49. Ja sistēmas lietotājs, kurš iepriekš pieprasījis uz laiku samazināt pieslēguma atļauto slodzi, nemainot pieslēguma tehniskos parametrus, pieprasa sistēmas operatoram atjaunot elektroenerģijas tirdzniecības līgumā vai sistēmas pakalpojumu līgumā pirms slodzes samazināšanas noteikto atļauto slodzi, sistēmas operators sedz visas pieslēguma atļautās slodzes atjaunošanas izmaksas, ja izpildās visi šādi nosacījumi:

49.1. sistēmas lietotājs pieprasījis atjaunot pieslēguma atļauto slodzi vienu reizi divpadsmit mēnešu periodā ne vēlāk kā deviņu mēnešu laikā no pieslēguma atļautās slodzes samazināšanas brīža;

49.2. pieslēguma spriegums ir 0,4 kilovolti un summārā atļautā ievadaizsardzības aparāta nominālā strāva nav mazāka par 100 ampēriem vai 6–20 kilovolti;

49.3. sistēmas lietotāja pieprasītais pieslēguma atļautās slodzes samazinājums nav mazāks par 50% no elektroenerģijas tirdzniecības līgumā vai sistēmas pakalpojumu līgumā noteiktās pieslēguma atļautās slodzes;

49.4. sistēmas lietotājs vismaz vienu kalendāro mēnesi divpadsmit mēnešu periodā pirms pieslēguma atļautās slodzes samazināšanas izmantojis vismaz 7% no elektroenerģijas tirdzniecības līgumā vai sistēmas pakalpojumu līgumā noteiktās pieslēguma atļautās slodzes.

50. Ja sadales sistēmas lietotājs pieprasa esošā pieslēguma atļautās slodzes samazināšanu, nemainot pieslēguma spriegumu, tad sadales sistēmas operators sedz visas ar pieslēguma atļautās slodzes samazināšanu saistītās faktiskās izmaksas.

51. Ja sistēmas operators, pamatojoties uz komercuzskaites mēraparāta ikstundas rādījumiem, konstatē, ka laikā, kad pēc sistēmas lietotāja pieprasījuma samazināta pieslēguma atļautā slodze (49.punkts), pieslēguma faktiskā slodze pārsniedz sistēmas lietotāja pieprasīto samazināto pieslēguma atļauto slodzi, sistēmas operators ar nākamo kalendāro mēnesi atjauno elektroenerģijas tirdzniecības līgumā vai sistēmas pakalpojumu līgumā noteikto pieslēguma atļauto slodzi.

52. Pagaidu pieslēgumu īslaicīgai sistēmas lietotāja elektroietaises pieslēgšanai sistēmai ierīko uz laiku līdz trīs mēnešiem, ja sistēmas operators un sistēmas lietotājs nevienojas citādi. Pagaidu pieslēgumu būvlaukumam ierīko uz laiku līdz 24 mēnešiem, ja sistēmas operators un sistēmas lietotājs nevienojas citādi. Pieslēguma maksu pagaidu pieslēgumam nosaka atbilstoši faktiskajām attiecīgā pagaidu pieslēguma ierīkošanas izmaksām.

53. Par katru kalendāro gadu sistēmas operators iesniedz informāciju Regulatoram par ierīkoto pieslēgumu pilnām izmaksām un saņemto pieslēgumu maksu par katru no sadales sistēmas sprieguma pakāpēm.

54. Informāciju par pieslēguma ierīkošanas vidējām faktiskajām izmaksām iepriekšējā kalendārajā gadā sistēmas operators katru gadu līdz 1.aprīlim publicē oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis" un savā mājaslapā internetā. Sistēmas operatora publicētajām vidējām faktiskajām izmaksām ir informatīvs raksturs.

V. Izmaksu sadalījums pieslēguma maksas noteikšanai un pieslēguma maksas samaksas kārtība

55. Par pieslēgumu, kura spriegums nepārsniedz 400 voltus un ievadaizsardzības aparāta nominālā strāva nepārsniedz Ministru kabineta noteikto lielumu:

55.1. ja pieslēgumu ierīko pie sistēmas operatora, kura sadales tīkliem ir pieslēgti vairāk par simts tūkstošiem lietotāju, elektrotīkla, galalietotājs maksā 50% un sistēmas operators maksā 50% no pieslēguma maksas;

55.2. ja pieslēgumu ierīko pie sistēmas operatora, kura sadales tīkliem pieslēgti mazāk par simts tūkstošiem lietotāju, elektrotīkla, galalietotājs maksā 60%, bet sistēmas operators maksā 40% no pieslēguma maksas.

56. Pieslēguma maksas daļu, kuru saskaņā ar šo noteikumu 55.punktu nemaksā sistēmas lietotājs, sistēmas operators iekļauj elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumu tarifu veidojošajās izmaksās.

57. Pieslēguma maksu par šo noteikumu 36.punktā minētā pieslēguma ierīkošanu pilnībā (100%) maksā sistēmas lietotājs.

58. Ja pieslēguma līgumā nav noteikts citādi, pieslēguma ierīkošanu saskaņā ar pieslēguma līgumu sistēmas operators nodrošina ar nosacījumu, ka sistēmas lietotājs ir pilnā apmērā samaksājis pieslēguma līgumā noteikto pieslēguma maksu.

59. Sistēmas operators, kura sadales tīkliem pieslēgti vairāk par simts tūkstošiem lietotāju, un sistēmas lietotājs var vienoties par pieslēguma maksas samaksu ar atlikto maksājumu, ievērojot šādus nosacījumus:

59.1. pieslēguma spriegums ir 0,4 kilovolti un summārā atļautā ievadaizsardzības aparāta nominālā strāva ir lielāka par 100 ampēriem vai 6–20 kilovolti;

59.2. atliktā maksājuma termiņš nepārsniedz piecus gadus no brīža, kad noslēgts sistēmas pakalpojuma līgums;

59.3. sistēmas lietotājs ir nodrošinājis sistēmas operatora pieprasītās finanšu garantijas pieslēguma maksas samaksai;

59.4. atliktā maksājuma finansēšanas un samaksas nosacījumi tiek iekļauti pieslēguma līgumā un stājas spēkā no pieslēguma līguma noslēgšanas dienas.

60. Sistēmas operators, kura sadales tīkliem pieslēgti vairāk par simts tūkstošiem lietotāju, izstrādā un savā mājaslapā internetā publicē nosacījumus par nepieciešamajām garantijām atliktā maksājuma piemērošanai, pieslēguma maksas finansēšanas izmaksu aprēķina kārtību un citus nosacījumus, kas piemērojami, ja pieslēguma maksas samaksa notiek ar atlikto maksājumu.

VI. Noslēguma jautājumi

61. Pieslēgumus, par kuru ierīkošanu pieslēguma līgumi līdz šo noteikumu spēkā stāšanās dienai noslēgti saskaņā ar Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas 2016.gada 17.marta lēmumu Nr.1/6 "Sistēmas pieslēguma noteikumi elektroenerģijas sistēmas dalībniekiem", ierīko, ievērojot noslēgtajos pieslēguma līgumos ietvertos nosacījumus.

62. Ja sistēmas lietotājs elektroenerģijas tirdzniecības vai sistēmas pakalpojuma līgumu izbeidzis periodā no 2017.gada 1.augusta līdz šo noteikumu spēkā stāšanās dienai vai minētajā periodā pieprasījis samazināt pieslēguma atļauto slodzi, šo noteikumu 41.2.apakšpunktā un 49.punktā noteiktos termiņus skaita no šo noteikumu spēkā stāšanās dienas.

63. Atzīt par spēku zaudējušu Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas 2016.gada 17.marta lēmumu Nr.1/6 "Sistēmas pieslēguma noteikumi elektroenerģijas sistēmas dalībniekiem" (Latvijas Vēstnesis, 2016, 58.nr.).

64. Noteikumi stājas spēkā nākamajā dienā pēc to publicēšanas oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas
padomes priekšsēdētājs R.Irklis

 

Pielikums
Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas
2018.gada 27.marta lēmumam Nr.1/7

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas
padomes priekšsēdētājs R.Irklis

Izdruka no oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" (www.vestnesis.lv)

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!