Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Sapratu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija
Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija publicē:
  • lēmumus par tarifu aprēķināšanas metodiku un lēmumus, ar kuriem noteikts tarifs;
  • noteikumus par Regulatoram regulāri iesniedzamās informācijas veidiem, apjomu un iesniegšanas termiņiem;
  • vispārējās atļaujas noteikumus;
  • ziņojumus par izmaksu aprēķināšanas un attiecināšanas metodikas ievērošanu un ziņojumus, kuros informē par universālā pakalpojuma saistību tīrajām izmaksām.
TIESĪBU AKTI, KAS PAREDZ OFICIĀLO PUBLIKĀCIJU PERSONAS DATU APSTRĀDE

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas 2018. gada 28. maija lēmums Nr. 1/10 "Inčukalna pazemes gāzes krātuves lietošanas noteikumi". Publicēts oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", 30.05.2018., Nr. 105 https://www.vestnesis.lv/op/2018/105.15

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Tērvetes novada domes saistošie noteikumi Nr. 9

Augstas detalizācijas topogrāfiskās informācijas aprites kārtība Tērvetes novadā

Vēl šajā numurā

30.05.2018., Nr. 105

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija

Veids: lēmums

Numurs: 1/10

Pieņemts: 28.05.2018.

OP numurs: 2018/105.15

2018/105.15
RĪKI

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas lēmumi: Šajā laidienā 1 Pēdējās nedēļas laikā 20 Visi

Šī publikācija ir precizēta.
Precizējums: OP 2018/108.7

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padomes lēmums Nr.1/10

Rīgā 2018.gada 28.maijā (prot. Nr.20, 3.p.)

Inčukalna pazemes gāzes krātuves lietošanas noteikumi

Izdoti saskaņā ar Enerģētikas likuma
15.panta septīto daļu

I. Vispārīgie jautājumi

1. Noteikumi nosaka:

1.1. Inčukalna pazemes gāzes krātuves (turpmāk – krātuve) lietošanas kārtību;

1.2. uzglabāšanas pakalpojuma saņemšanas kārtību;

1.3. dabasgāzes uzglabāšanas sistēmas operatora (turpmāk – sistēmas operators) un dabasgāzes uzglabāšanas sistēmas lietotāja (turpmāk – sistēmas lietotājs) tiesības, pienākumus un atbildību;

1.4. kārtību, kādā notiek informācijas apmaiņa starp sistēmas operatoru un dabasgāzes pārvades sistēmas operatoru, kā arī sistēmas operatoru un sistēmas lietotājiem;

1.5. uzglabāšanas pakalpojuma pārtraukšanas un ierobežošanas kārtību;

1.6. kārtību, kādā persona iesniedz pieteikumu krātuves lietošanas tiesību iegūšanai un kādā tiek noslēgts uzglabāšanas pakalpojuma līgums;

1.7. kārtību, kādā sistēmas operators ir tiesīgs pieprasīt saistību izpildes nodrošinājumu, un saistību izpildes nodrošinājuma apmēru.

2. Noteikumos lietoti šādi termini:

2.1. degvielas gāze – dabasgāzes daudzums, kas nepieciešams dabasgāzes pārsūknēšanas agregātu darbībai, lai nodrošinātu dabasgāzes iesūknēšanu krātuvē;

2.2. jaudas produkts – sistēmas operatora piedāvātais uzglabāšanas pakalpojums atbilstoši šo noteikumu IV nodaļā noteiktajiem jaudas produkta veidiem;

2.3. krājumi – dabasgāzes daudzums, kuru saskaņā ar uzglabāšanas pakalpojuma līgumu uzglabā krātuvē;

2.4. krātuves brīvā jauda – sistēmas lietotājiem rezervēšanai pieejamā krātuves jauda;

2.5. krātuves cikls – laika periods no dabasgāzes iesūknēšanas krātuvē sezonas sākuma līdz dabasgāzes izņemšanas no krātuves sezonas beigām;

2.6. pretplūsmas jauda – pārvades sistēmas jauda krātuves faktiskā tehnoloģiskā režīma plūsmas pretējam virzienam, kuru var rezervēt sistēmas lietotājs;

2.7. tirdzniecības paziņojums – sistēmas lietotāja paziņojums sistēmas operatoram par dabasgāzes daudzuma nodošanu citam tirgus dalībniekam virtuālajā tirdzniecības punktā;

2.8. uzglabāšanas pakalpojuma līgums – starp sistēmas operatoru un sistēmas lietotāju noslēgts līgums, pamatojoties uz kuru sistēmas operators sniedz sistēmas lietotājam uzglabāšanas pakalpojumu.

3. Sistēmas operators sniedz uzglabāšanas pakalpojumu, kas ir savietojams ar dabasgāzes pārvades sistēmas izmantošanu, nodrošinot vienlīdzīgu un nediskriminējošu attieksmi pret sistēmas lietotājiem.

4. Sistēmas operatoram, lai nodrošinātu efektīvu un drošu uzglabāšanas pakalpojuma sniegšanu, ir tiesības pieprasīt un saņemt no sistēmas lietotājiem informāciju, kas sistēmas operatoram nepieciešama šajos noteikumos noteikto darbību veikšanai.

5. Sistēmas lietotājs, sazinoties ar sistēmas operatoru šajos noteikumos paredzētajos gadījumos, informāciju un dokumentus sistēmas operatoram iesniedz pēc izvēles latviešu vai angļu valodā. Šajos noteikumos noteiktajiem dokumentiem, kas nosūtīti elektroniski, jābūt parakstītiem ar drošu elektronisku parakstu, ja sistēmas operators un sistēmas lietotājs nevienojas citādi.

6. Sistēmas lietotājiem ir pienākums ievērot šajos noteikumos un uzglabāšanas pakalpojuma līgumā noteikto krātuves lietošanas kārtību, izpildīt sistēmas operatora norādījumus, kas nepieciešami uzglabāšanas pakalpojuma saņemšanai, sniegt sistēmas operatoram informāciju, kas nepieciešama uzglabāšanas pakalpojuma saņemšanai, kā arī neizmantot uzglabāšanas pakalpojumu veidā, kas ierobežo, kropļo vai kavē konkurenci, piemēram, ar jaudas slēptu uzkrāšanu.

II. Krātuves tehniskais raksturojums

7. Maksimālais dabasgāzes daudzums, ko iespējams novietot krātuvē, ir 24 219 000 000 kWh.

8. Sistēmas operators katru gadu pēc izņemšanas sezonas beigām aprēķina krātuves brīvo jaudu nākamajam krātuves ciklam saskaņā ar šādu formulu:

A = 24 219 000 000 – C – D – E,

kur

A – krātuves brīvā jauda (kWh);

C – dabasgāzes daudzums krātuvē, kas nepieciešams uzglabāšanas pakalpojuma līgumu izpildei (kWh);

D – dabasgāzes daudzums (kWh), kas nepieciešams dabasgāzes pārvades sistēmas un krātuves darbības nodrošināšanai;

E – dabasgāzes daudzums, kas nepieciešams Enerģētikas likumā noteiktās dabasgāzes drošības rezerves izveidošanai (kWh).

9. Sistēmas operators savā tīmekļvietnē katru dienu līdz plkst.12.00 publicē šādu informāciju:

9.1. dabasgāzes daudzumu krātuvē (kWh);

9.2. krātuves brīvo jaudu (kWh);

9.3. pretplūsmas jaudu (kWh);

9.4. gāzes dienā D maksimālo dabasgāzes daudzumu, ko var novietot krātuvē vai izņemt no krātuves.

10. Sistēmas operators katru gadu līdz 15.februārim savā tīmekļvietnē publicē prognozi par dabasgāzes iesūknēšanas sezonas un izņemšanas sezonas sākuma datumu un ne vēlāk kā vienu mēnesi pirms iesūknēšanas sezonas un izņemšanas sezonas sākuma publicē savā tīmekļvietnē attiecīgās sezonas sākuma un beigu datumu. Izņemšanas sezona beidzas ne ātrāk kā attiecīgā gada 15.aprīlī.

III. Krātuves jaudas rezervēšanas kārtība

11. Lai nodrošinātu sistēmas lietotājiem krātuves jaudas rezervēšanu, sistēmas operators piedāvā sistēmas lietotājiem šādus jaudas produktus:

11.1. grupētās jaudas produktu (produkta kods IPGK1YP);

11.2. tirgus produktu (produkta kods IPGKMP).

12. Krātuves jaudas piešķiršanā sistēmas operators piemēro principu "pirmais atnāca, pirmais saņēma".

13. Krātuves jaudas rezervēšanai sistēmas lietotājs jaudas produktu var pieprasīt, iesniedzot:

13.1. sistēmas operatoram pieteikumu atbilstoši sistēmas operatora tīmekļvietnē publicētajai pieteikuma formai par grupētās jaudas produktu vai tirgus produktu vai

13.2. pārvades sistēmas operatoram šo noteikumu 32.punktā noteikto tirdzniecības paziņojumu, netieši rezervējot krātuves jaudu apjomā, kāds papildus nepieciešams dabasgāzes daudzuma novietošanai krātuvē.

14. Pēc sistēmas lietotāja jaudas produkta pieteikuma saņemšanas saskaņā ar šo noteikumu 13.1.apakšpunktu sistēmas operators elektroniski informē sistēmas lietotāju par jaudas produkta piešķiršanu, diennakts laikā nosūtot attiecīgu paziņojumu.

15. Ja krātuves jaudas rezervēšana tiek veikta saskaņā ar šo noteikumu 13.2.apakšpunktu, sistēmas operators pēc sistēmas lietotāja krājumu daudzuma noteikšanas saskaņā ar šo noteikumu 51.punktu, izmantojot standarta saziņas protokolu, informē sistēmas lietotāju par jaudas produkta piešķiršanu.

16. Pēc jaudas produkta piešķiršanas paziņojuma saņemšanas sistēmas lietotājam ir pienākums norēķināties ar sistēmas operatoru par piešķirto jaudas produktu šajos noteikumos un uzglabāšanas pakalpojuma līgumā noteiktajā kārtībā saskaņā ar uzglabāšanas pakalpojuma tarifiem (turpmāk – tarifi).

17. Pēc jaudas produkta piešķiršanas sistēmas operatoram nav pienākuma atcelt krātuves jaudas rezervāciju pēc sistēmas lietotāja pieprasījuma.

18. Sistēmas lietotājs katru gadu sistēmas operatora noteiktajā termiņā iesniedz:

18.1. dabasgāzes daudzuma iesūknēšanas grafiku, kurā norāda katrā iesūknēšanas sezonas gāzes mēnesī prognozēto iesūknējamās dabasgāzes daudzumu – vidējo minimālo un maksimālo dabasgāzes iesūknēšanas daudzumu vienā gāzes dienā D;

18.2. dabasgāzes daudzuma izņemšanas grafiku, kurā norāda katrā izņemšanas sezonas gāzes mēnesī prognozēto izņemamās dabasgāzes daudzumu – vidējo minimālo un maksimālo dabasgāzes izņemšanas daudzumu vienā gāzes dienā D.

19. Ja sistēmas lietotājam izņemšanas sezonas beigās ir krājumi, kas tiek uzglabāti grupētās jaudas produkta ietvaros, tiek uzskatīts, ka sistēmas lietotājs ir rezervējis grupētās jaudas produktu nākamajam krātuves ciklam attiecīgajā krājumu daudzumā, par kuru norēķinās ar sistēmas operatoru saskaņā ar nākamajam krātuves ciklam noteikto grupētās jaudas produkta tarifu.

20. Ja sistēmas lietotājam izņemšanas sezonas beigās ir krājumi, kas tiek uzglabāti tirgus produkta ietvaros:

20.1. attiecībā uz krājumu atlikumu izņemšanas sezonas beigās, kas nepārsniedz 5 % no kopējās rezervētās jaudas šā produkta ietvaros, tiek uzskatīts, ka sistēmas lietotājs ir rezervējis tirgus produktu nākamajam krātuves ciklam attiecīgajā krājumu daudzumā, par kuru norēķinās ar sistēmas operatoru saskaņā ar sistēmas operatora tīmekļvietnē pirmajā iesūknēšanas sezonas pirmdienā publicēto no nākamās gāzes dienas sākuma piemērojamo tirgus produkta tarifu;

20.2. attiecībā uz krājumu atlikumu izņemšanas sezonas beigās, kas pārsniedz 5 % no kopējās rezervētās jaudas šā produkta ietvaros, tiek uzskatīts, ka sistēmas lietotājs ir rezervējis grupētās jaudas produktu nākamajam krātuves ciklam attiecīgajā krājumu daudzumā, par kuru norēķinās ar sistēmas operatoru saskaņā ar nākamajam krātuves ciklam noteikto grupētās jaudas produkta tarifu.

21. Lai nodrošinātu sistēmas lietotājiem krātuves jaudas rezervēšanu, sistēmas operators var piemērot krātuves jaudas izsoles procedūru, ja ir saņemta regulatora atļauja pašam noteikt tarifus, piemērojot izsoles procedūru. Sistēmas operators izsoles nolikumu, kas saskaņots ar regulatoru, publicē savā tīmekļvietnē.

IV. Jaudas produktu izmantošana

22. Grupētās jaudas produkta ilgums ir viens krātuves cikls, un tas ietver krātuves jaudas izmantošanu rezervētajā apjomā, dabasgāzes novietošanu krātuvē un dabasgāzes izņemšanu no krātuves neierobežotā daudzumā grupētās jaudas produkta ietvaros rezervētās krātuves jaudas izmantošanai.

23. Grupētās jaudas produktu ir iespējams izmantot pieejamās jaudas apmērā visu krātuves ciklu.

24. Dabasgāzi novietojot krātuvē vai izņemot no krātuves, grupētās jaudas produkts ir konstantās jaudas produkts.

25. Tirgus produkta ilgums ir viens krātuves cikls, un tas ietver krātuves jaudas izmantošanu rezervētajā apjomā, dabasgāzes novietošanu krātuvē un dabasgāzes izņemšanu no krātuves neierobežotā daudzumā tirgus produkta ietvaros rezervētās krātuves jaudas izmantošanai.

26. Tirgus produktu ir iespējams izmantot pieejamās jaudas apmērā visu krātuves ciklu. Sistēmas operators nodrošina tirgus produkta pieejamību no krātuves cikla iesūknēšanas sezonas sākuma līdz attiecīgā gada 31.augustam.

27. Dabasgāzi novietojot krātuvē vai izņemot no krātuves, tirgus produkts ir atslēdzamās jaudas produkts.

28. Sistēmas lietotājs var veikt dabasgāzes novietošanu krātuvē un izņemšanu no krātuves pretēji krātuves faktiskā tehnoloģiskā režīma plūsmas virzienam, izmantojot virtuālās pretplūsmas produktu. Virtuālās pretplūsmas produkts ir atslēdzamās jaudas produkts, kas pieejams sistēmas lietotājam, iesniedzot pārvades sistēmas operatoram tirdzniecības paziņojumu par dabasgāzes novietošanu krātuvē un izņemšanu no krātuves pretēji krātuves faktiskā tehnoloģiskā režīma plūsmas virzienam.

29. Sistēmas lietotājs, kam piešķirts grupētās jaudas produkts, krātuves jaudas izmantošanai rezervētajā apjomā virtuālās pretplūsmas produktu izmanto neierobežotā daudzumā bez maksas. Sistēmas lietotājs, kam piešķirts tirgus jaudas produkts, krātuves jaudas izmantošanai rezervētajā apjomā virtuālās pretplūsmas produktu izmanto neierobežotā daudzumā par virtuālās pretplūsmas produkta tarifu.

30. Uz krātuves jaudu, kas rezervēta šo noteikumu 21.punktā noteiktās izsoles procedūras ietvaros, ir attiecināmi šīs nodaļas noteikumi par tirgus produkta izmantošanas kārtību.

31. Sistēmas operators publicē savā tīmekļvietnē dabasgāzes novietošanai krātuvē un izņemšanai no krātuves pieejamā dabasgāzes daudzuma grafiku krātuves ciklam un to atjauno stundas laikā pēc jaunu sistēmas lietotāju tirdzniecības paziņojumu apstrādes.

32. Sistēmas lietotājs, kurš vēlas novietot krātuvē vai izņemt no krātuves noteiktu dabasgāzes daudzumu, iesniedz pārvades sistēmas operatoram tirdzniecības paziņojumu saskaņā ar dabasgāzes pārvades sistēmas lietošanas noteikumiem, norādot atbilstošo jaudas produkta kodu.

33. Sistēmas operators izvērtē saņemtos tirdzniecības paziņojumus saskaņā ar šo noteikumu 31.punktā noteikto grafiku, piemērojot principu "pirmais atnāca, pirmais saņēma" un šo noteikumu 24. un 27.punktā noteikto.

34. Sistēmas operators pēc sistēmas lietotāja iesniegtā tirdzniecības paziņojuma apstrādes, izmantojot standarta saziņas protokolu, nosūta sistēmas lietotājam apstiprinājumu par krātuvē novietojamo vai no krātuves izņemamo dabasgāzes daudzumu, bet pārslodzes vadības gadījumā, ja nepieciešams, izmantojot standarta saziņas protokolu, informē sistēmas lietotāju par izmaiņām krātuvē novietojamā dabasgāzes daudzumā.

35. Sistēmas lietotājs var izvēlēties krājumiem piemērot jebkuru no rezervētajiem jaudas produktiem, iesniedzot sistēmas operatoram pieteikumu atbilstoši sistēmas operatora tīmekļvietnē publicētajai pieteikuma formai. Izmaiņas sistēmas lietotāja krājumiem piemērotajos jaudas produktos gāzes dienā D sistēmas operators apstiprina līdz nākamās gāzes dienas plkst.17.00.

36. Sistēmas operators, saskaņojot ar regulatoru, piedāvā sistēmas lietotājiem atbilstošus ilgtermiņa jaudas produktus, kas ir garāki par vienu krātuves ciklu, pirms tam informējot visus sistēmas lietotājus un savā tīmekļvietnē publicējot konkrēta termiņa jaudas produkta nosacījumus un termiņus, ja sistēmas operators ir saņēmis sistēmas lietotāja pieprasījumu nodrošināt šādus ilgtermiņa jaudas produktus.

V. Krātuvē novietotās dabasgāzes un jaudas produktu nodošanas kārtība

37. Sistēmas lietotājs, vienojoties ar citu sistēmas lietotāju, ir tiesīgs nodot citam sistēmas lietotājam krātuvē novietoto dabasgāzi vai savus rezervētos jaudas produktus.

38. Sistēmas lietotājs, kurš nodod rezervēto jaudas produktu vai krātuvē novietoto dabasgāzi, un sistēmas lietotājs, kurš saņem attiecīgo jaudas produktu vai krātuvē novietoto dabasgāzi, iesniedz sistēmas operatoram pieteikumu atbilstoši sistēmas operatora tīmekļvietnē publicētajai pieteikuma formai.

39. Ja sistēmas lietotāju pieteikumi par dabasgāzes, kura ir Eiropas Savienības prece, nodošanu vai sistēmas lietotāja rezervēto jaudas produktu nodošanu saņemti līdz plkst.15.00 (plkst.13.00 UTC ziemas laika periodā un plkst.12.00 UTC vasaras laika periodā), sistēmas operators līdz plkst.17.00 (plkst.15.00 UTC ziemas laika periodā un plkst.14.00 UTC vasaras laika periodā) elektroniski informē attiecīgo sistēmas lietotāju par tam nodoto dabasgāzi vai jaudas produktu.

40. Ja sistēmas lietotāju pieteikumi par dabasgāzes, kura ir Eiropas Savienības prece, nodošanu vai sistēmas lietotāja rezervēto jaudas produkta nodošanu saņemti pēc plkst.15.00 (plkst.13.00 UTC ziemas laika periodā un plkst.12.00 UTC vasaras laika periodā), sistēmas operators līdz nākamās dienas plkst.17.00 (plkst.15.00 UTC ziemas laika periodā un plkst.14.00 UTC vasaras laika periodā) elektroniski informē attiecīgo sistēmas lietotāju par tam nodoto dabasgāzi vai jaudas produktu.

41. Dabasgāze vai jaudas produkts sistēmas lietotājam, kuram tie tiek nodoti, ir pieejami nākamajā dienā pēc sistēmas operatora paziņojuma saņemšanas.

42. Pieteikumu par dabasgāzes, kura nav Eiropas Savienības prece, nodošanu sistēmas lietotāji, kas ir darījuma puses, iesniedz sistēmas operatoram vismaz desmit dienas pirms tā mēneša sākuma, kurā paredzēts nodot dabasgāzi. Sistēmas operators trīs dienu laikā pēc pieteikuma saņemšanas nosūta abām darījuma pusēm apstiprinājumu par dabasgāzes nodošanu un apstiprinājumu par dabasgāzes krājumu izmaiņu reģistrāciju. Nodotā dabasgāze sistēmas lietotājam ir pieejama nākamā mēneša pirmajā datumā.

43. Nododot rezervēto jaudas produktu, sistēmas lietotājs nodod citam sistēmas lietotājam tiesības izmantot jaudas produktu. Saistības pret sistēmas operatoru, tajā skaitā saistība norēķināties par rezervēto jaudas produktu, ir sistēmas lietotājam, kurš sākotnēji rezervējis jaudas produktu.

44. Līdz ar darījuma apstiprināšanu sistēmas lietotājs, kurš ir saņēmis attiecīgo krātuves jaudu vai dabasgāzes daudzumu, iegūst tiesības to izmantot.

45. Sistēmas operators atsaka apstiprināt jaudas produkta vai dabasgāzes nodošanu citam sistēmas lietotājam, ja:

45.1. informācija par darījuma noslēgšanu ir saņemta tikai no viena sistēmas lietotāja (vienas darījuma puses);

45.2. sistēmas lietotāju iesniegtā informācija nesakrīt vai ir nepilnīga;

45.3. darījumā iesaistītajai pusei, kas saņem dabasgāzi, nav rezervēts jaudas produkts attiecīgā daudzumā.

46. Sistēmas operators par atteikumu apstiprināt darījumu elektroniski informē abas darījuma puses divu stundu laikā pēc šo noteikumu 39. un 40.punktā noteikto pieteikumu saņemšanas un trīs dienu laikā pēc šo noteikumu 42.punktā noteikto pieteikumu saņemšanas.

VI. Dabasgāzes daudzuma noteikšanas kārtība

47. Sistēmas operators nosaka sistēmas lietotājam katrai gāzes dienai D krātuvē novietoto dabasgāzes daudzumu, izņemto dabasgāzes daudzumu un krājumu daudzumu.

48. Krātuvē novietoto dabasgāzes daudzumu gāzes dienā D nosaka saskaņā ar šādu formulu:

Qnov D = Qpiešķ D – Qdeg D,

kur

Qnov D – krātuvē novietotais dabasgāzes daudzums attiecīgajā gāzes dienā D (kWh);

Qpiešķ D – attiecīgajā gāzes dienā D sistēmas lietotājam piešķirtais dabasgāzes daudzums novietošanai krātuvē (kWh);

Qdeg D – degvielas gāzes daudzums sistēmas lietotāja dabasgāzes iesūknēšanas procesa nodrošināšanai (kWh) attiecīgajā gāzes dienā D. Ja sistēmas lietotāja dabasgāze tiek iesūknēta, izmantojot virtuālo pretplūsmu, degvielas gāzes daudzums ir vienāds ar nulli.

49. Dabasgāzes pārsūknēšanas agregātu darbībai nepieciešamo degvielas gāzes daudzumu atbilstoši sistēmas operatora noteiktajam degvielas gāzes patēriņa koeficientam par saviem līdzekļiem nodrošina sistēmas lietotājs. Sistēmas operators vismaz vienu mēnesi pirms iesūknēšanas sezonas sākuma publicē savā tīmekļvietnē degvielas gāzes patēriņa koeficientu un tā noteikšanas metodiku.

50. No krātuves izņemtais dabasgāzes daudzums gāzes dienā D ir vienāds ar attiecīgajā gāzes dienā D sistēmas lietotājam piešķirto dabasgāzes daudzumu izņemšanai no krātuves.

51. Sistēmas lietotāja krājumu daudzumu gāzes dienā D nosaka saskaņā ar šādu formulu:

Qkr D = Qkr D-1 + QnovD – QizņD,

kur

Qkr D – sistēmas lietotāja krājumu daudzums gāzes dienā D (kWh);

Qkr D-1 – sistēmas lietotāja krājumu daudzums gāzes dienā D-1 (kWh);

Qizņ D – sistēmas lietotāja no krātuves izņemtais dabasgāzes daudzums gāzes dienā D (kWh).

52. Sistēmas operators katru dienu līdz plkst.14.00 (plkst.12.00 UTC ziemas laika periodā un plkst.11.00 UTC vasaras laika periodā), izmantojot standarta saziņas protokolu, informē sistēmas lietotāju par dabasgāzes daudzumu, kas gāzes dienā D-1 novietots krātuvē, izņemts no krātuves, nodots citam sistēmas lietotājam vai saņemts no cita sistēmas lietotāja, un par krājumu daudzumu gāzes dienas sākumā.

53. Iesūknēšanas sezonas beigās sistēmas operators nosaka faktisko degvielas gāzes patēriņu dabasgāzes iesūknēšanas procesa nodrošināšanai.

54. Ja sistēmas operatora patērētais degvielas gāzes daudzums dabasgāzes iesūknēšanas procesa nodrošināšanai ir mazāks nekā iesūknēšanas sezonas laikā saņemtais daudzums no sistēmas lietotāja, sistēmas operators atdod neizmantoto degvielas gāzi sistēmas lietotājam proporcionāli faktiski iesūknētajam daudzumam iesūknēšanas sezonas laikā.

55. Ja sistēmas lietotājs nav rezervējis krātuves jaudu, kad sistēmas operators veic neizmantotās degvielas gāzes atdošanu sistēmas lietotājam, tad šo degvielas gāzes daudzumu sistēmas operators uzglabā bez maksas līdz brīdim, kad sistēmas lietotājam ir pietiekama rezervētā krātuves jauda, kurā novietot šo degvielas gāzes daudzumu.

56. Ja sistēmas operatora patērētais degvielas gāzes daudzums iesūknēšanas sezonas laikā ir lielāks nekā sistēmas lietotāju nodotais degvielas gāzes daudzums iesūknēšanas sezonas laikā, papildu norēķini starp sistēmas lietotājiem un sistēmas operatoru netiek veikti.

VII. Uzglabāšanas pakalpojuma sniegšanas pārtraukšana vai ierobežošana

57. Sistēmas operatoram ir tiesības bez iepriekšēja brīdinājuma sistēmas lietotājiem ierobežot vai pārtraukt dabasgāzes iesūknēšanu krātuvē vai izņemšanu no krātuves šādos gadījumos:

57.1. dabasgāzes pārvades sistēmā vai krātuvē ir bojājumi, kas var izraisīt avāriju vai avārijas situāciju, vai notikusi avārija, vai izveidojusies avārijas situācija;

57.2. saskaņā ar Enerģētikas likumu izsludināta enerģētiskā krīze;

57.3. dabasgāzes pārvades sistēmā ir novirzes no normālā darba režīma vai dabasgāzes fizikāli ķīmiskās īpašības neatbilst Ministru kabineta noteiktajiem dabasgāzes kvalitātes raksturlielumiem un dabasgāzes pārvades sistēmas operators ir lūdzis pārtraukt dabasgāzes iesūknēšanu krātuvē vai izņemšanu no krātuves;

57.4. dabasgāzes plūsmas spiediens neatbilst spiedienam, kas nepieciešams uzglabāšanas pakalpojuma nodrošināšanai;

57.5. nepieciešams veikt neatliekamus remontdarbus bojājumu vai avārijas seku likvidēšanai vai avārijas situācijas novēršanai dabasgāzes pārvades sistēmā vai krātuvē;

57.6. nepieciešams novērst apdraudējumu cilvēka veselībai, dzīvībai, mantai vai videi vai kaitējuma (tai skaitā zaudējumu) rašanos krātuves tehniskajām iekārtām vai aprīkojumam;

57.7. nepieciešams veikt tehniskās uzturēšanas, remonta, pieslēgšanas, atslēgšanas vai demontāžas pasākumus un šādus darbus nav iespējams veikt, neierobežojot vai nepārtraucot dabasgāzes iesūknēšanu krātuvē vai izņemšanu no krātuves.

58. Šo noteikumu 57.punktā noteiktajos gadījumos sistēmas operators nekavējoties, tiklīdz tas ir iespējams, bet ne vēlāk kā 24 stundu laikā elektroniski informē sistēmas lietotājus par dabasgāzes iesūknēšanas krātuvē vai izņemšanas no krātuves pārtraukumu, iemesliem un prognozēto dabasgāzes iesūknēšanas krātuvē vai izņemšanas no krātuves atjaunošanas laiku, vienlaikus publicējot attiecīgu paziņojumu sistēmas operatora tīmekļvietnē.

59. Ja līdz iepriekšējās dienas plkst.15.00 sistēmas operators konstatē jaudu fizisku pārslodzi:

59.1. dabasgāzes izņemšanas no krātuves laikā, sistēmas operators pārslodzes vadības ietvaros sadala dabasgāzes izņemšanas jaudu starp sistēmas lietotājiem prioritāri grupētās jaudas produktam un proporcionāli to rezervētajai krātuves jaudai, vispirms nodrošinot sistēmas lietotāju, kurš nodrošina dabasgāzes apgādi nodrošināmajiem lietotājiem, tikai nodrošināmā dabasgāzes daudzuma apmērā;

59.2. dabasgāzes iesūknēšanas krātuvē laikā, sistēmas operators pārslodzes vadības ietvaros sadala dabasgāzes iesūknēšanas jaudu starp sistēmas lietotājiem prioritāri grupētās jaudas produktam pieejamās jaudas ietvaros un proporcionāli to rezervētajai pieejamai krātuves jaudai.

60. Sistēmas operators, ievērojot šīs nodaļas noteikumus, var samazināt gāzes dienā noteikto dabasgāzes iesūknēšanas krātuvē un izņemšanas no krātuves daudzumu laika periodā, kurā krātuvē veic apkopes, uzturēšanas un atjaunošanas darbus (turpmāk – apkopes darbi). Sistēmas operators veic apkopes darbus tā, lai pēc iespējas nekavētu krātuves izmantošanu un nesamazinātu dabasgāzes iesūknēšanas krātuvē un izņemšanas no krātuves jaudu.

61. Sistēmas operators katru gadu ne vēlāk kā līdz 1.septembrim savā tīmekļvietnē publicē informāciju par plānotajiem apkopes darbiem, to raksturojumu, iespējamo ilgumu un dabasgāzes daudzumu, ko iespējams novietot krātuvē vai izņemt no krātuves, izmaiņām par laika periodu no attiecīgā gada 1.oktobra līdz nākamā gada 30.septembrim. Sistēmas operators atjauno publicēto informāciju atkarībā no apkopes darbu izpildes gaitas.

62. Ja apkopes darbi ietekmē dabasgāzes daudzumu, ko var novietot krātuvē vai izņemt no krātuves, sistēmas operators informē sistēmas lietotājus ne vēlāk kā 60 dienas pirms plānoto apkopes darbu sākuma, elektroniski nosūtot sistēmas lietotājiem informāciju par apkopes darbu apmēru, ilgumu un izmaiņām dabasgāzes daudzumā, ko iespējams novietot krātuvē vai izņemt no krātuves.

63. Par neplānotu apkopes darbu veikšanu, kas var ietekmēt dabasgāzes iesūknēšanas krātuvē un izņemšanas no krātuves jaudu, sistēmas operators elektroniski informē sistēmas lietotājus pēc iespējas ātrāk, bet ne vēlāk kā līdz plkst.18.00 (plkst.16.00 UTC ziemas laika periodā un plkst.15.00 UTC vasaras laika periodā) iepriekšējā dienā pirms neplānoto apkopes darbu veikšanas, norādot arī konkrētajā gāzes dienā pieejamo dabasgāzes daudzumu novietošanai krātuvē un izņemšanai no krātuves.

64. Sistēmas operatoram nav pienākuma pagarināt dabasgāzes iesūknēšanas vai izņemšanas sezonu, ja sistēmas operators neplānotas krātuves apkopes dēļ pārtraucis dabasgāzes iesūknēšanu krātuvē vai izņemšanu no krātuves.

65. Sistēmas operators nesedz sistēmas lietotājiem zaudējumus, kuri radušies šo noteikumu 57. un 60.punktā noteiktajos gadījumos, kā arī gadījumos, kad plānotie apkopes darbi tiek veikti atbilstoši termiņiem, kas publicēti saskaņā ar šo noteikumu 62. un 63.punktu.

VIII. Uzglabāšanas pakalpojuma līguma noslēgšanas kārtība

66. Persona, kura vēlas saņemt uzglabāšanas pakalpojumu (turpmāk – pretendents), iesniedz sistēmas operatoram pieteikumu par krātuves lietošanas tiesību iegūšanu (1.pielikums). Pretendents pieteikumam pievieno:

66.1. dokumentu, kas apliecina, ka pretendents ir reģistrējis komercdarbību atbilstoši attiecīgās valsts normatīvajiem aktiem;

66.2. pārstāvību apliecinošu dokumentu, ja pieteikumu iesniedz pretendenta pilnvarots pārstāvis;

66.3. dokumentu, kas apliecina, ka nav pasludināts pretendenta maksātnespējas process, nav apturēta pretendenta saimnieciskā darbība vai pretendents netiek likvidēts, un kas izdots ne agrāk kā vienu mēnesi pirms iesniegšanas dienas;

66.4. gada pārskatu par iepriekšējiem trīs gadiem (vai faktisko darbības laiku, ņemot vērā pretendenta dibināšanas vai darbības uzsākšanas laiku, par kuru iesniedzams gada pārskats) vai citu līdzvērtīgu dokumentu, kas apliecina pretendenta saimniecisko un finansiālo stāvokli atbilstoši attiecīgās valsts normatīvajiem aktiem;

66.5. informāciju par pretendenta kredītreitingu, kuru piešķīrusi vispārzināma kredītaģentūra vai reitingu aģentūra (nav jāiesniedz, ja plāno sniegt saistību izpildes nodrošinājumu saskaņā ar šo noteikumu X nodaļu).

67. Ja šo noteikumu 66.punktā noteiktajos dokumentos minētā informācija latviešu vai angļu valodā bez maksas ir pieejama oficiālā izdevumā vai publiskā reģistrā, pretendentam ir tiesības attiecīgos dokumentus neiesniegt, pieteikumā precīzi norādot tīmekļvietni, kurā attiecīgā informācija ir pieejama.

68. Ja pretendents vienlaikus ar pieteikumu par krātuves lietošanas tiesību iegūšanu iesniedz pieteikumu par dabasgāzes pārvades sistēmas lietošanas tiesību iegūšanu (saskaņā ar dabasgāzes pārvades sistēmas lietošanas noteikumiem), šo noteikumu 66.punktā noteiktos dokumentus var nepievienot, ja vien katram pieteikumam pievienojamie dokumenti neatšķiras.

69. Sistēmas operators šo noteikumu 66.punktā minēto pieteikumu un tam pievienotos dokumentus izvērtē piecu darba dienu laikā no saņemšanas dienas un, ja nepieciešams, ir tiesīgs pieprasīt pretendentam iesniegt trūkstošos dokumentus vai papildu informāciju.

70. Ja sistēmas operators ir pieprasījis pretendentam iesniegt papildu informāciju vai dokumentus, pretendents tos iesniedz desmit darba dienu laikā no pieprasījuma nosūtīšanas dienas. Ja pretendents neiesniedz pieprasīto papildu informāciju vai dokumentus norādītajā termiņā, uzskatāms, ka pretendents ir atsaucis savu pieteikumu.

71. Šo noteikumu 66. un 70.punktā minētos dokumentus un papildu informāciju pretendents sistēmas operatoram var iesniegt elektroniski.

72. Ja pretendents ir iesniedzis visus šo noteikumu 66. un 70.punktā minētos dokumentus un papildu informāciju, sistēmas operators piecu darba dienu laikā no visu dokumentu un papildu informācijas saņemšanas dienas sagatavo uzglabāšanas pakalpojuma līgumu (2.pielikums) un nosūta to pretendentam. Uzglabāšanas pakalpojuma līgumā sistēmas operators sistēmas lietotājam piešķir enerģijas identifikācijas kodu (EIK), ja sistēmas lietotājam tāds jau nav piešķirts.

73. Pretendents iesniedz sistēmas operatoram parakstītu uzglabāšanas pakalpojuma līgumu divos eksemplāros desmit darba dienu laikā no uzglabāšanas pakalpojuma līguma nosūtīšanas dienas. Ja pretendents desmit darba dienu laikā no uzglabāšanas pakalpojuma līguma projekta nosūtīšanas dienas nav iesniedzis sistēmas operatoram parakstītu uzglabāšanas pakalpojuma līgumu, uzskatāms, ka pretendents ir atsaucis savu pieteikumu.

74. Sistēmas operators trīs darba dienu laikā no pretendenta parakstītā uzglabāšanas pakalpojuma līguma saņemšanas dienas paraksta uzglabāšanas pakalpojuma līgumu un nosūta vienu eksemplāru pretendentam.

75. Sistēmas operators un sistēmas lietotājs uzglabāšanas pakalpojuma līguma darbības laikā var vienoties par grozījumiem līgumā, kas nav pretrunā ar šiem noteikumiem. Sistēmas operators par to desmit dienu laikā informē regulatoru, iesniedzot attiecīgās vienošanās kopiju.

76. Par atteikumu noslēgt uzglabāšanas pakalpojuma līgumu sistēmas operators informē pretendentu, nosūtot paziņojumu uz pretendenta pieteikumā norādīto elektroniskā pasta adresi vienas darba dienas laikā pēc pretendenta pieteikuma izvērtēšanas. Motivētu rakstveida atteikumu noslēgt uzglabāšanas pakalpojuma līgumu sistēmas operators likumā "Par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem" noteiktajā termiņā nosūta pa pastu uz pretendenta pieteikumā norādīto adresi.

IX. Saistību izpildes nodrošinājums

77. Sistēmas operators izvērtē šo noteikumu 66.5.apakšpunktā noteikto informāciju, lai noteiktu nepieciešamību pieprasīt pretendentam iesniegt saistību izpildes nodrošinājumu (finanšu pakalpojumu sniedzēja garantijas vai drošības depozīta veidā) pirms uzglabāšanas pakalpojuma līguma noslēgšanas vai tā darbības laikā.

78. Sistēmas lietotājs ne retāk kā reizi gadā iesniedz sistēmas operatoram aktualizētu informāciju par sistēmas lietotāja kredītreitingu. Sistēmas lietotājam ir pienākums nekavējoties informēt sistēmas operatoru par izmaiņām sistēmas lietotāja kredītreitingā.

79. Sistēmas operators ir tiesīgs pirms uzglabāšanas pakalpojuma līguma noslēgšanas vai uzglabāšanas pakalpojuma līguma darbības laikā pieprasīt sistēmas lietotājam iesniegt saistību izpildes nodrošinājumu (finanšu pakalpojumu sniedzēja garantijas vai drošības depozīta veidā) no uzglabāšanas pakalpojuma līguma izrietošo prasību segšanai, ja:

79.1. sistēmas operatoram ir pamats uzskatīt, ka sistēmas lietotājs pilnībā vai daļēji nespēj vai nespēs segt saistības pret sistēmas operatoru;

79.2. sistēmas lietotājam ir uzsākts maksātnespējas vai likvidācijas process;

79.3. saskaņā ar šo noteikumu 80.punktā noteiktajiem kritērijiem sistēmas lietotājam nav atbilstoša kredītreitinga;

79.4. sistēmas lietotājs vismaz divas reizes divpadsmit mēnešu laikā ir kavējis uzglabāšanas pakalpojuma līgumā noteiktos maksājumus.

80. Sistēmas lietotāja kredītreitings ir atbilstošs, ja tas atbilst vismaz vienam no šādiem kritērijiem:

80.1. "Standard & Poor’s" ilgtermiņa reitings BBB- vai augstāks;

80.2. "Fitch Ratings" reitings BBB- vai augstāks;

80.3. "Moody’s" ilgtermiņa reitings Baa3 vai augstāks;

80.4. "Creditreform" reitings riska klasei II vai labāks vai līdzvērtīgs citas vispārzināmas kredītaģentūras vai reitingu aģentūras reitings.

81. Ja sistēmas lietotājs nepiekrīt sistēmas operatora konstatējumam par sistēmas lietotāja kredītreitingu, sistēmas lietotājs piecu darba dienu laikā var iesniegt sistēmas operatoram pierādījumus savai kredītuzticamībai.

82. Sistēmas lietotājs var izvēlēties saistību izpildes nodrošinājuma veidu – drošības depozītu vai finanšu pakalpojumu sniedzēja garantiju.

83. Sistēmas lietotājs saistību izpildes nodrošinājumu iesniedz sistēmas operatoram septiņu darba dienu laikā no sistēmas operatora pieprasījuma saņemšanas dienas.

84. Finanšu pakalpojumu sniedzēja garantiju sistēmas operators atzīst par pienācīgu saistību izpildes nodrošinājumu, ja tā atbilst šādiem nosacījumiem:

84.1. garantiju ir izdevis finanšu pakalpojumu sniedzējs, kuram vai kura grupai ilgtermiņa aizņemšanās ārvalstu valūtā kredītreitings ir vismaz Baa1 saskaņā ar "Moodys’s" aģentūru vai BBB+ saskaņā ar "Standard&Poor’s" aģentūru, vai BBB+ saskaņā ar "Fitch Ratings" aģentūru. Ja finanšu pakalpojumu sniedzējam vai tā grupai kaut viena šajā punktā norādītā kredītreitingu aģentūra ir piešķīrusi ilgtermiņa aizņemšanās reitingu, tad tiek pieņemts, ka šāda finanšu pakalpojumu sniedzēja vai tā grupas izdotā garantija ir piemērota;

84.2. garantija ir pirmā pieprasījuma un neatsaucama.

85. Saistību izpildes nodrošinājumam ir jābūt spēkā visā uzglabāšanas pakalpojuma līguma darbības laikā, ja sistēmas operators ir pieprasījis sistēmas lietotājam saistību nodrošinājumu.

86. Saistību izpildes nodrošinājuma apmēru sistēmas operators nosaka un piemēro divu mēnešu maksas apmērā par krātuves ciklu par sistēmas lietotāja rezervētajiem jaudas produktiem katrā krātuves ciklā.

87. Ja sistēmas lietotāja saistības uzglabāšanas pakalpojuma līguma ietvaros pārsniedz summu, par kādu ir iesniegts saistību izpildes nodrošinājums, sistēmas operatoram ir tiesības pieprasīt un septiņu dienu laikā saņemt no sistēmas lietotāja jaunu saistību izpildes nodrošinājumu, kas atbilst šo noteikumu 86.punkta nosacījumiem.

88. Izbeidzot uzglabāšanas pakalpojuma līgumu, sistēmas operators piecu darba dienu laikā atmaksā sistēmas lietotājam saistību izpildes nodrošinājuma summu, kas nav izlietota sistēmas lietotāja neizpildīto saistību segšanai, vai atdod sistēmas lietotājam viņa iesniegtās finanšu pakalpojumu sniedzēja garantijas oriģinālu.

X. Noslēguma jautājumi

89. Atzīt par spēku zaudējušu Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas 2017.gada 13.aprīļa lēmumu Nr.1/17 "Inčukalna pazemes gāzes krātuves lietošanas noteikumi" (Latvijas Vēstnesis, 2017, 80.nr.).

90. Pretendentu pieteikumus krātuves lietošanas tiesību iegūšanai, kuri sistēmas operatoram iesniegti pirms šo noteikumu spēkā stāšanās dienas, sistēmas operators izvērtē un uzglabāšanas pakalpojuma līgumu noslēdz saskaņā ar šiem noteikumiem.

91. Sistēmas lietotājam, kuram šo noteikumu spēkā stāšanās dienā ir spēkā esošs uzglabāšanas pakalpojuma līgums, tas ir spēkā, ciktāl tas nav pretrunā ar šiem noteikumiem. Ja uzglabāšanas pakalpojuma līguma, kas noslēgts pirms šo noteikumu spēkā stāšanās dienas, nosacījumi ir pretrunā ar šiem noteikumiem, tiek piemēroti šie noteikumi.

92. Ja sistēmas lietotājam šo noteikumu spēkā stāšanās dienā ir krājumi, tiek uzskatīts, ka sistēmas lietotājs ir rezervējis šo noteikumu 11.1.apakšpunktā noteikto grupētās jaudas produktu 2018./2019.gada krātuves ciklam attiecīgajā krājumu daudzumā, par kuru norēķinās ar sistēmas operatoru saskaņā ar 2018./2019.gada krātuves ciklam noteikto grupētās jaudas produkta tarifu.

93. Noteikumi stājas spēkā 2018.gada 1.jūnijā.

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas
padomes priekšsēdētājs R.Irklis

 

1.pielikums
Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas
2018.gada 28.maija lēmumam Nr.1/10

Pieteikums Inčukalna pazemes gāzes krātuves lietošanas tiesību iegūšanai

20____.gada___________________________

Nr._____________

Adresāts:

,

vienotais reģistrācijas numurs

,

juridiskā adrese:  
  /dabasgāzes uzglabāšanas sistēmas operatora nosaukums/        

Pretendents:      
  /nosaukums/    
  EIK *    
  Juridiskā adrese:    
  Tālrunis:    
  E-pasts:    
  Fakss:    
  Bankas rekvizīti:    
  PVN maksātāja reģistrācijas numurs:    

Piezīme
* Norāda, ja pretendentam ir piešķirts EIK.

Lūdzu piešķirt tiesības lietot Inčukalna pazemes gāzes krātuvi un noslēgt uzglabāšanas pakalpojuma līgumu atbilstoši Inčukalna pazemes gāzes krātuves lietošanas noteikumiem (turpmāk – krātuves lietošanas noteikumi).

Kontaktinformācija, kuru dabasgāzes uzglabāšanas sistēmas operators jebkurā diennakts laikā var izmantot saziņai ar dabasgāzes uzglabāšanas sistēmas lietotāju

Vārds, Uzvārds

Amats

Tālrunis

E-pasts

       

Pievienotie dokumenti

1.

Dokuments, kas apliecina, ka pretendents ir reģistrējis komercdarbību atbilstoši attiecīgās valsts normatīvajiem aktiem.

*

2.

Pārstāvību apliecinošs dokuments, ja pieteikumu paraksta persona, kura nav pretendenta pārvaldes institūcijas loceklis.

*

3.

Dokuments, kas apliecina, ka nav pasludināts pretendenta maksātnespējas process, apturēta pretendenta saimnieciskā darbība vai pretendents netiek likvidēts.

*

4.

Gada pārskats par iepriekšējiem trīs gadiem (vai faktisko darbības laiku, ņemot vērā pretendenta dibināšanas vai darbības uzsākšanas laiku, par kuru iesniedzams gada pārskats) vai cits līdzvērtīgs dokuments, kas apliecina pretendenta saimniecisko un finansiālo stāvokli atbilstoši attiecīgās valsts normatīvajiem aktiem.

*

5.

Informācija par pretendenta kredītreitingu, ko ir piešķīrusi vispārzināma kredītaģentūra vai reitingu aģentūra (nav jāiesniedz, ja plāno sniegt saistību izpildes nodrošinājumu).

*

(atzīmēt ar "x" atbilstošo)

* Ja dokuments ir pieejams oficiālā izdevumā vai valsts publiskā reģistrā, norāda tīmekļvietni

Pretendents apliecina, ka ir iepazinies ar krātuves lietošanas noteikumiem.

Pretendents apliecina, ka apņemas pēc dabasgāzes uzglabāšanas sistēmas operatora pieprasījuma iesniegt saistību izpildes nodrošinājumu (drošības depozītu vai finanšu pakalpojumu sniedzēja garantiju).

Personas, kura iesniedz pieteikumu, kontaktinformācija

       

(vārds, uzvārds)

(paraksts)

(amats)

(tālrunis, e-pasts, fakss)

Pieteikuma pieņemšana (aizpilda dabasgāzes uzglabāšanas sistēmas operators)

Reģistrācijas numurs____________________________________

Reģistrācijas datums____________________________________

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas
padomes priekšsēdētājs R.Irklis

 

2.pielikums
Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas
2018.gada 28.maija lēmumam Nr.1/10

Dabasgāzes uzglabāšanas pakalpojuma līgums Nr._________

_____________

20____.gada___________________________

____________________________________ (vienotais reģistrācijas Nr.__________________), kuru saskaņā ar Statūtiem (komercpilnvaru) pārstāv ____________________________________ (turpmāk – Sistēmas operators), no vienas puses, un _______________________________ (vienotais reģistrācijas Nr. __________________), kuru saskaņā ar ____________________________________ pārstāv ____________________________________ (turpmāk – Sistēmas lietotājs), no otras puses, turpmāk kopā – Puses, katrs atsevišķi – Puse, pamatojoties uz Sistēmas lietotāja pieteikumu par Inčukalna pazemes gāzes krātuves lietošanas tiesību iegūšanu, kas Sistēmas operatoram iesniegts 20____.gada ____.__________________,

noslēdz šāda satura Līgumu (turpmāk – Līgums):

1. Līgumā lietotie termini

Līgumā termini tiek lietoti Enerģētikas likuma, Dabasgāzes pārvades sistēmas lietošanas noteikumu (turpmāk – Pārvades sistēmas lietošanas noteikumi) un Inčukalna pazemes gāzes krātuves lietošanas noteikumu (turpmāk – Krātuves lietošanas noteikumi) izpratnē.

2. Līguma priekšmets

2.1. Noslēdzot Līgumu, Sistēmas lietotājs iegūst tiesības izmantot Inčukalna pazemes gāzes krātuvi (turpmāk – krātuve) un saņemt Sistēmas operatora sniegto uzglabāšanas pakalpojumu saskaņā ar Krātuves lietošanas noteikumiem.

2.2. Sistēmas operators atbilstoši Sistēmas lietotāja rezervētā uzglabāšanas pakalpojuma (jaudas produkta) ietvaros paziņotajam dabasgāzes daudzumam novieto un izņem dabasgāzi no krātuves, kā arī atbilstoši rezervētajam uzglabāšanas pakalpojumam glabā Sistēmas lietotāja dabasgāzi krātuvē.

3. Samaksas un norēķinu veikšanas kārtība

3.1. Samaksu par uzglabāšanas pakalpojumu Sistēmas lietotājs veic atbilstoši uzglabāšanas pakalpojuma tarifiem, kas noteikti Enerģētikas likumā noteiktajā kārtībā.

3.2. Nodokļi piemērojami saskaņā ar Latvijas Republikas normatīvajiem aktiem.

3.3. Sistēmas operators izraksta rēķinu par Sistēmas lietotāja rezervēto uzglabāšanas pakalpojumu katru mēnesi līdz 10. (desmitajam) datumam par daļu no kopējās uzglabāšanas pakalpojumu rezervēšanas maksas proporcionāli atlikušajiem mēnešiem līdz attiecīgā gada 31. (trīsdesmit pirmajam) martam. Rēķins ir derīgs bez paraksta, un to aizstāj ar autorizāciju vai paraksta ar drošu elektronisko parakstu. Samaksu par uzglabāšanas pakalpojumu Sistēmas lietotājs veic katru mēnesi līdz 15. (piecpadsmitajam) datumam.

3.4. Pēc Sistēmas lietotāja rakstveida iesnieguma saņemšanas Sistēmas operators, ievērojot attiecīgajā krātuves ciklā piemērojamā grupētās jaudas produkta tarifa noteikšanas termiņu pēc iesūknēšanas sezonas beigām, izraksta rēķinu par Sistēmas lietotāja rezervēto uzglabāšanas pakalpojumu par visu atlikušo kopējo uzglabāšanas pakalpojuma rezervēšanas maksu līdz krātuves cikla beigām. Samaksu par uzglabāšanas pakalpojumu līdz krātuves cikla beigām Sistēmas lietotājs veic 15 (piecpadsmit) dienu laikā pēc Sistēmas operatora rēķina izrakstīšanas dienas.

3.5. Ja 10 (desmit) dienu laikā pēc rēķina saņemšanas no Sistēmas operatora Sistēmas lietotājs nav iesniedzis iebildumus, rēķina summa uzskatāma par akceptētu un izslēdz jebkādas Pušu domstarpības.

3.6. Par samaksas datumu uzskatāma diena, kad naudas līdzekļi ir ieskaitīti Sistēmas operatora norēķinu kontā.

3.7. Naudas līdzekļu pārskaitīšanas operācijas tiek veiktas par maksātāja līdzekļiem.

3.8. Krātuves lietošanas noteikumos noteiktajos gadījumos Sistēmas lietotājam ir pienākums Sistēmas operatora noteiktajā termiņā kā Līguma izpildes garantiju iesniegt Sistēmas operatoram saistību izpildes nodrošinājumu. Izbeidzot Līgumu, Sistēmas operatoram ir pienākums 5 (piecu) darba dienu laikā atmaksāt Sistēmas lietotājam saistību izpildes nodrošinājuma summu, kas nav izlietota Sistēmas lietotāja neizpildīto saistību dzēšanai, vai atdot iesniegtās finanšu pakalpojumu sniedzēja garantijas oriģinālu.

3.9. Līdz Līgumā noteikto maksājumu pilnīgai samaksai krātuvē novietotā Sistēmas lietotāja dabasgāze ir uzskatāma par maksājumu saistību izpildes nodrošinājumu, ja Sistēmas lietotāja saistību izpildes garantijai nav iesniegts Līguma 3.8.apakšpunktā minētais saistību izpildes nodrošinājums. Sistēmas lietotāja maksājumu saistību neizpildes vai nepienācīgas izpildes gadījumā Sistēmas operatoram ir tiesības ar krātuvē novietoto Sistēmas lietotāja dabasgāzi rīkoties Līguma 5.7. un 5.8.apakšpunktā, kā arī Civillikumā noteiktajā kārtībā.

3.10. Sistēmas lietotājs par saviem līdzekļiem nodrošina dabasgāzes pārsūknēšanas agregātu darbībai nepieciešamo degvielas gāzes daudzumu, ņemot vērā Sistēmas operatora noteikto degvielas gāzes patēriņa koeficientu, kura noteikšanas metodiku Sistēmas operators publicē savā tīmekļvietnē, un nodod to Sistēmas operatoram.

3.11. Ne vēlāk kā krātuves cikla pēdējā dienā Puses veic dabasgāzes krājumu salīdzināšanu un gala norēķinu par uzglabāšanas pakalpojumu saskaņā ar Līgumu.

4. Uzglabāšanas pakalpojuma sniegšanas kārtība

4.1. Uzglabāšanas pakalpojums tiek sniegts Krātuves lietošanas noteikumos noteiktajā kārtībā un termiņā.

4.2. Sistēmas lietotājs apņemas:

4.2.1. ievērot Krātuves lietošanas noteikumus un godprātīgi izpildīt Līguma noteikumus;

4.2.2. sniegt Sistēmas operatora pieprasīto informāciju, kas saistīta ar Līguma izpildi;

4.2.3. izpildīt visas normatīvajos aktos paredzētās ar dabasgāzes apriti saistītās procedūras (t.sk. muitas procedūras) un 3 (trīs) darba dienu laikā pēc muitas procedūru pabeigšanas iesniegt Sistēmas operatoram dokumentu kopijas, kas apliecina muitas procedūru veikšanu;

4.2.4. ievērot un izpildīt Sistēmas operatora norādījumus, kas attiecas uz krātuves lietošanu;

4.2.5. nodrošināt, ka Līguma izpildes laikā Sistēmas lietotājs ir sasniedzams jebkurā diennakts laikā atbilstoši Sistēmas lietotāja sniegtajai kontaktinformācijai.

4.3. Sistēmas operators apņemas:

4.3.1. ievērot Krātuves lietošanas noteikumus un godprātīgi izpildīt Līguma noteikumus;

4.3.2. sniegt Sistēmas lietotājam informāciju, kas saistīta ar Līguma izpildi;

4.3.3. Krātuves lietošanas noteikumos noteiktajā kārtībā informēt Sistēmas lietotāju par uzglabāšanas pakalpojuma sniegšanas pārtraukumiem un iespējamo pakalpojuma sniegšanas atjaunošanas laiku;

4.3.4. Krātuves lietošanas noteikumos noteiktajā kārtībā informēt Sistēmas lietotāju par attiecīgajā dabasgāzes iesūknēšanas sezonā un izņemšanas sezonā plānotajām apkopēm un citām darbībām krātuves ekspluatācijas nodrošināšanai, kas samazina iesūknēšanas, izņemšanas vai krātuves jaudu;

4.3.5. nodrošināt, ka Līguma izpildes laikā Sistēmas operators ir sasniedzams jebkurā diennakts laikā atbilstoši Sistēmas operatora norādītajai kontaktinformācijai.

4.4. Sistēmas operatoram ir tiesības iegūt un apstrādāt datus par Sistēmas lietotāju, kā arī Līguma izpildes nodrošināšanai sadarboties ar dabasgāzes pārvades sistēmas operatoru.

4.5. Puses nekavējoties rakstveidā informē viena otru par visiem apstākļiem, kas traucē vai varētu traucēt Līguma izpildi.

5. Pušu atbildība

5.1. Citas Pušu tiesības un pienākumi ir noteikti Krātuves lietošanas noteikumos.

5.2. Puses atlīdzina zaudējumus, kas otrai Pusei radušies, ja vainīgā Puse nepilda vai nepienācīgi pilda Līguma noteikumus.

5.3. Puse, kas ir pienācīgi izpildījusi savas Līguma saistības, ir tiesīga pieprasīt, lai otra Puse pilnā apmērā izpilda savas saistības.

5.4. Puses ir atbrīvotas no atbildības par Līguma nepildīšanu vai nekvalitatīvu izpildi, ja tā ir radusies Līgumā noteikto nepārvaramas varas apstākļu rezultātā.

5.5. Par katru maksājuma kavējuma dienu Sistēmas lietotājs maksā Sistēmas operatoram nokavējuma procentus 0,15 % dienā no savlaicīgi nesamaksātās summas par katru kavēto dienu. Nokavējuma procentus Sistēmas operators aprēķina reizi mēnesī un tos kopā ar citu informāciju norāda rēķinā par iepriekšējā mēnesī sniegto uzglabāšanas pakalpojumu.

5.6. Ja Sistēmas operators pretēji Līgumā un Krātuves lietošanas noteikumos noteiktajam nenodrošina Sistēmas lietotāja rezervētā jaudas produkta pieejamību, Sistēmas operators maksā Sistēmas lietotājam līgumsodu 0,15 % dienā no maksas par jaudas produktu, kuram nav nodrošināta pieeja. Sistēmas operatoram nav jāmaksā līgumsods, ja uzglabāšanas pakalpojums Sistēmas lietotājam nav sniegts Krātuves lietošanas noteikumos paredzētajos gadījumos. Līgumsods jebkurā gadījumā tiek aprēķināts ne ilgāk kā līdz Sistēmas lietotāja izvēlētā uzglabāšanas pakalpojuma termiņa pēdējai dienai.

5.7. Ja Sistēmas lietotājs nepilda vai nepienācīgi pilda no Līguma izrietošās maksājuma saistības, Sistēmas operatoram ir tiesības izmantot Sistēmas lietotāja iesniegto saistību izpildes nodrošinājumu, bet, ja tāda nav, – Sistēmas lietotāja uzglabāto dabasgāzi krātuvē realizēt kā ķīlu no Līguma izrietošo maksājuma saistību segšanai. Sistēmas operators par to informē Sistēmas lietotāju, nosūtot attiecīgu paziņojumu, un nosaka termiņu, ne īsāku kā 10 (desmit) dienas, kura laikā lietotājam ir pienākums izpildīt maksājuma saistības.

5.8. Ja Sistēmas lietotājs Līguma 3.3. vai 3.4.apakšpunktā noteiktajā termiņā nav izpildījis maksājuma saistības, Sistēmas operatoram ir tiesības pārdot Sistēmas lietotāja dabasgāzi par izsolē noteiktu cenu. No dabasgāzes pārdošanā iegūtās summas Sistēmas operators ietur summu, kas sedz visus no Līguma izrietošos Sistēmas lietotāja maksājumus. Atlikušo summu, kas paliek pāri pēc minēto maksājumu ieturēšanas, Sistēmas operators pārskaita uz Līgumā norādīto Sistēmas lietotāja norēķinu kontu.

6. Piemērojamās tiesību normas un strīdu izskatīšana

6.1. Tiesiskās attiecības, kas izriet no Līguma, tiek reglamentētas, izpildītas un iztulkotas saskaņā ar Latvijas Republikā spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem.

6.2. Visi strīdi un domstarpības (turpmāk – Strīds) starp Pusēm tiek risinātas sarunu ceļā. Strīda gadījumā Pusei, kura atsaucas uz Strīda esamību, jāiesniedz otrai Pusei rakstveida paziņojums, kurā jānorāda Strīda apraksts, piedāvātais Strīda risinājums un persona vai personas, kas ir pilnvarotas Puses vārdā risināt ar Strīdu saistītos jautājumus.

6.3. Ja Strīdu 30 (trīsdesmit) dienu laikā (ja Puses nav vienojušās par citu termiņu) no tā rašanās nav iespējams atrisināt sarunu ceļā, tas risināms Latvijas Republikā spēkā esošajos normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.

7. Nepārvarama vara

7.1. Puses nav atbildīgas par pilnīgu vai daļēju Līguma saistību neizpildi, ja šāda neizpilde ir radusies nepārvaramas varas apstākļu dēļ. Nepārvaramas varas apstāklis šā punkta nozīmē ir šķērslis, kurš radies ārpus ietekmētās Puses kontroles, kurš neļauj tai pildīt savas Līgumā noteiktās saistības un kuru Puse nevar novērst. Par šādiem apstākļiem uzskatāmi katastrofas, ugunsgrēks, zemestrīce un citas dabas parādības, kara darbība, kā arī ekonomiskās sankcijas, embargo vai citi apstākļi, kurus Puses Līguma slēgšanas laikā objektīvi nevarēja paredzēt.

7.2. Par nepārvaramas varas apstākļiem nav uzskatāmi atsevišķi Līguma saistību izpildes šķēršļi, kas radušies laikā, kad Līguma saistības neizpildījusī Puse kavēja savu Līguma saistību izpildi.

7.3. Ja nepārvaramas varas apstākļi turpinās ilgāk par 30 (trīsdesmit) dienām, Puses uzsāk pārrunas par pieņemamu risinājumu Līguma saistību izpildei. Šādā gadījumā Līguma izbeigšana iespējama, tikai Pusēm savstarpēji vienojoties.

7.4. Par nepārvaramas varas apstākļiem Puses nekavējoties paziņo viena otrai. Ja Puses nepaziņo par nepārvaramas varas apstākļiem, Puses tos nevar izmantot kā pamatojumu šā Līguma nepildīšanai.

7.5. Izbeidzoties nepārvaramas varas apstākļiem, Pusēm nekavējoties jāpilda saistības, kas tika pildītas līdz nepārvaramas varas apstākļu rašanās brīdim, ja Puses nav vienojušās citādi.

8. Informācijas apmaiņa

8.1. Informācijas apmaiņa starp Pusēm vispārēji notiek elektroniski, informāciju nosūtot uz Līgumā norādītajām Pušu elektroniskā pasta adresēm.

8.2. Informācijas apmaiņā Puses ievēro Krātuves lietošanas noteikumos noteiktos termiņus un kārtību.

8.3. Visa komerciālā informācija (komercnoslēpums), kas kļuvusi zināma Pusēm saistībā ar Līguma noslēgšanu un Līgumā noteikto saistību izpildi, ir aizsargājama un nevar tikt izpausta trešajām personām bez Pušu iepriekšējas rakstveida piekrišanas saņemšanas, izņemot informāciju, kuras izpaušanu paredz Krātuves lietošanas noteikumi vai citi normatīvie akti.

8.4. Līguma izbeigšana neizbeidz Pušu pienākumu par komerciālās informācijas (komercnoslēpuma) informācijas neizpaušanu.

9. Līguma darbības termiņš, grozījumu izdarīšana, Līguma izbeigšana

9.1. Līgums stājas spēkā dienā, kad abas Puses to ir parakstījušas, un ir spēkā nenoteiktu laiku.

9.2. Pusēm vienojoties, Līgumā var tikt izdarīti grozījumi un papildinājumi. Visi Līguma grozījumi un papildinājumi veicami rakstveidā, un tie stājas spēkā tad, kad tos ir parakstījušas abas Puses.

9.3. Līgums var tikt izbeigts, Pusēm par to rakstveidā vienojoties vai vienpusēji Līguma 9.4.apakšpunktā minētajā gadījumā.

9.4. Jebkura no Pusēm var vienpusēji izbeigt Līgumu, ja otra Puse nepilda vai nepienācīgi pilda Līgumā noteiktās saistības ilgāk kā 30 (trīsdesmit) dienas. Šādā gadījumā Puse, kas vēlas izbeigt Līgumu uz šā pamata, ne vēlāk kā 30 (trīsdesmit) dienas pirms Līguma izbeigšanas rakstveidā paziņo par to otrai Pusei, norādot Līguma izbeigšanas iemeslu. Līgums atzīstams par izbeigtu ar paziņojumā norādīto dienu. Saistību izpildes pārtraukšana vai ierobežošana Krātuves lietošanas noteikumos noteiktajos gadījumos nav uzskatāma par Līguma saistību nepildīšanu vai nepienācīgu izpildi.

9.5. Ja Līguma 9.4.apakšpunktā paredzētajā gadījumā Līgums tiek izbeigts Sistēmas lietotāja vainas dēļ, Sistēmas lietotājs Līguma 3.3. vai 3.4.apakšpunktā noteiktajā termiņā samaksā Sistēmas operatoram par Sistēmas lietotāja rezervētajiem un Sistēmas operatora apstiprinātajiem jaudas produktiem pilnā apmērā, kā arī sedz tiešos zaudējumus, kas Sistēmas operatoram radušies saistībā ar Sistēmas lietotāja pienākumu neizpildi un Līguma izbeigšanu.

9.6. Ja Līguma 9.4.apakšpunktā paredzētajā gadījumā Līgums tiek izbeigts Sistēmas operatora vainas dēļ, Sistēmas operators samaksā Sistēmas lietotājam Līguma 5.6.apakšpunktā noteikto līgumsodu, kā arī sedz tiešos zaudējumus, kas Sistēmas lietotājam radušies saistībā ar Sistēmas operatora pienākumu neizpildi un Līguma izbeigšanu.

9.7. Līguma izbeigšana neatbrīvo Puses no Līguma darbības termiņa laikā radušos finansiālo saistību izpildes.

10. Pārējie noteikumi

10.1. Lai nodrošinātu Līgumā noteikto saistību izpildi, Puses ir tiesīgas veikt papildu pasākumus, ieskaitot apdrošināšanu un citas darbības.

10.2. Puses nav tiesīgas nodot vai deleģēt kādu no Līgumā noteiktajām saistībām trešajai personai bez otras Puses iepriekšējās rakstiska piekrišanas.

10.3. Ja atsevišķi Līguma punkti zaudē spēku, tas nav par iemeslu citu Līguma punktu spēka zaudēšanai vai atcelšanai.

10.4. Līgums ir spēkā tā esošajā redakcijā, ciktāl tas nav pretrunā ar spēkā esošajiem Krātuves lietošanas noteikumiem.

10.5. Puses 3 (trīs) darba dienu laikā rakstveidā paziņo viena otrai par izmaiņām kontaktinformācijā Līgumā noteikto saistību izpildei.

10.6. Līgums sagatavots latviešu valodā uz ____ (_________) lapām un parakstīts 2 (divos) eksemplāros, no kuriem viens glabājas pie Sistēmas operatora, otrs – pie Sistēmas lietotāja. Abiem Līguma eksemplāriem ir vienāds juridiskais spēks. Ja Līgumam tiek pievienots tulkojums angļu valodā, par noteicošo uzskatāms Līguma teksts latviešu valodā.

11. Pušu rekvizīti

Sistēmas operators: Sistēmas lietotājs:
______________________________________________________ ______________________________________________________
Reģistrācijas numurs: _____________________________ Reģistrācijas numurs: _____________________________
PVN maksātāja numurs: __________________________ PVN maksātāja numurs: __________________________
Juridiskā adrese: __________________________________ Juridiskā adrese: __________________________________
______________________________________________________ ______________________________________________________
Tālrunis: ___________________________________________ Tālrunis: ___________________________________________
E-pasts: ____________________________________________ E-pasts: ____________________________________________
Norēķinu rekvizīti: Norēķinu rekvizīti:
Banka: _____________________________________________ Banka: _____________________________________________
SWIFT: _____________________________________________ SWIFT: _____________________________________________
Konta numurs: ____________________________________ Konta numurs: ____________________________________
   
____________________________________ ____________________________________
____________________________________ ____________________________________

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas
padomes priekšsēdētājs R.Irklis

Izdruka no oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" (www.vestnesis.lv)

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!