Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Piekrītu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Ministru kabinets
Oficiālajā izdevumā publicē:
  • Ministru kabineta noteikumus, instrukcijas un ieteikumus. Tie stājas spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas, ja tiesību aktā nav noteikts cits spēkā stāšanās termiņš;
  • Ministru kabineta rīkojumus. Tie stājas spēkā parakstīšanas brīdī;
  • Ministru kabineta sēdes protokollēmumus. Tie stājas spēkā pieņemšanas brīdī.

Ministru kabineta izdotos tiesību aktus publicēšanai nosūta Valsts kanceleja. Tie publicējami parasti divu darbdienu laikā pēc dokumenta saņemšanas.

TIESĪBU AKTI, KAS PAREDZ OFICIĀLO PUBLIKĀCIJU PERSONAS DATU APSTRĀDE

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ministru kabineta 2016. gada 20. decembra noteikumi Nr. 866 "Īstermiņa eksporta kredīta garantiju izsniegšanas noteikumi komersantiem un atbilstošām lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvajām sabiedrībām". Publicēts oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", 23.12.2016., Nr. 251 https://www.vestnesis.lv/op/2016/251.48

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ministru kabineta noteikumi Nr. 867

Grozījumi Ministru kabineta 2010. gada 13. aprīļa noteikumos Nr. 352 "Eļļas augu un šķiedraugu sēklaudzēšanas un sēklu tirdzniecības noteikumi"

Vēl šajā numurā

23.12.2016., Nr. 251

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Ministru kabinets

Veids: noteikumi

Numurs: 866

Pieņemts: 20.12.2016.

OP numurs: 2016/251.48

2016/251.48
RĪKI

Ministru kabineta noteikumi: Šajā laidienā 38 Pēdējās nedēļas laikā 10 Visi

Ministru kabineta noteikumi Nr. 866

Rīgā 2016. gada 20. decembrī (prot. Nr. 69 90. §)

Īstermiņa eksporta kredīta garantiju izsniegšanas noteikumi komersantiem un atbilstošām lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvajām sabiedrībām

Izdoti saskaņā ar Attīstības finanšu institūcijas likuma
12. panta ceturto daļu

1. Noteikumi nosaka īstermiņa eksporta kredīta darījumu norēķinu garantiju izsniegšanas nosacījumus komersantiem un lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvajām sabiedrībām (turpmāk – saimnieciskās darbības veicēji) komercdarbību un lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvo sabiedrību darbību regulējošo normatīvo aktu izpratnē.

2. Akciju sabiedrība "Attīstības finanšu institūcija Altum" (turpmāk – sabiedrība Altum) izsniedz garantijas, tai skaitā:

2.1. pārgarantiju – garantiju, ar ko sabiedrība Altum sedz daļu no cita garantiju vai apdrošināšanas sniedzēja eksporta kredīta darījumu zaudējumiem par tā sniegto garantiju vai apdrošināšanu;

2.2. kopgarantiju – garantiju, ar ko sabiedrība Altum sedz daļu no eksporta kredīta darījumu zaudējumiem, ko nesedz cits garantiju vai apdrošināšanas sniedzējs, ar to proporcionāli dalot kopējos zaudējumus;

2.3. virsgarantiju – garantiju, ar ko sabiedrība Altum sedz eksporta kredīta darījumu zaudējumus papildus tiem, kurus sedz cits garantiju vai apdrošināšanas sniedzējs.

3. Garantiju finansēšanai, sabiedrības Altum pārvaldības izmaksu segšanai, kā arī zaudējumu segšanai (prioritāri) izmanto Eiropas Reģionālās attīstības fonda 2007.–2013. gada plānošanas perioda 2.2.1.4.1. apakšaktivitātes "Atbalsts aizdevumu veidā komersantu konkurētspējas uzlabošanai" ietvaros atmaksāto publisko finansējumu 2 500 000 euro apmērā.

4. Sabiedrības Altum pārvaldības izmaksas nosaka saskaņā ar sabiedrības Altum vadības izmaksu aprēķināšanas metodiku, ievērojot atbilstoši Attīstības finanšu institūcijas likumam izstrādāto programmas novērtējumu.

5. Garantijas izsniegšanas kārtību, garantijas prēmijas likmes apmēru un tās piemērošanas kārtību, garantijas periodu, garantijas segto eksporta kredīta zaudējumu samazināšanas pasākumus un šo zaudējumu atlīdzības apmēra aprēķināšanas un izmaksāšanas kārtību un debitoru parāda atgūšanas darbības nosaka saskaņā ar civiltiesiskajiem līgumiem, kas noslēgti starp sabiedrību Altum un saimnieciskās darbības veicējiem vai Latvijas Republikā reģistrētu kredītiestādi, vai ārvalstu kredītiestādes filiāli, kas finansē saimnieciskās darbības veicēju.

6. Garantijas summa vienam saimnieciskās darbības veicējam eksporta kredīta darījumiem ar vienu debitoru nav lielāka par 2 000 000 euro vai tā ekvivalentu citā valūtā pēc Eiropas Centrālās bankas noteiktā valūtas kursa garantijas izsniegšanas dienā.

7. Garantiju sniedz par eksporta kredīta darījumiem, kuru atlikto maksājumu termiņš nav garāks par 730 dienām.

8. Ja tiek eksportētas preces, garantiju sniedz par tādu saimnieciskās darbības veicēja eksporta kredīta darījumu, kuram prece ir pilnībā iegūta Latvijā vai, ja tās ražošanā ir iesaistītas vairākas valstis, Latvijā ir veikta pēdējā būtiskā, ekonomiski pamatotā apstrāde vai pārstrāde, kuras rezultātā ir saražota šī prece vai kura ir svarīga šīs preces ražošanas stadija.

9. Ja tiek eksportēts pakalpojums, garantiju sniedz Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra attiecīgajā reģistrā reģistrētam saimnieciskās darbības veicējam, kas pakalpojuma sniegšanai izmanto savus vai cita Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra attiecīgajā reģistrā reģistrēta saimnieciskās darbības veicēja aktīvus vai darbaspēku.

10. Garantiju sniedz par eksporta kredīta darījumiem, kuru debitors ir reģistrēts valstī, kas nav Eiropas Savienības dalībvalsts, Amerikas Savienotās Valstis, Austrālija, Kanāda, Islande, Japāna, Jaunzēlande, Norvēģija vai Šveice.

11. Garantiju sniedz par eksporta kredīta darījumiem, kuru debitors ir reģistrēts Eiropas Savienības dalībvalstī, Amerikas Savienotajās Valstīs, Austrālijā, Kanādā, Islandē, Japānā, Jaunzēlandē, Norvēģijā vai Šveicē, ar nosacījumu, ka garantiju izsniedz līdz 2020. gada 31. decembrim un tiek izpildīta viena no šādām prasībām:

11.1. saimnieciskās darbības veicējs atbilst Komisijas 2014. gada 17. jūnija Regulas (ES) Nr. 651/2014, ar ko noteiktas atbalsta kategorijas atzīst par saderīgām ar iekšējo tirgu, piemērojot Līguma 107. un 108. pantu (Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis, 2014. gada 26. jūnijs, Nr. L 187), 1. pielikumā noteiktajai sīkā (mikro), mazā vai vidējā saimnieciskās darbības veicēja definīcijai, un saimnieciskās darbības veicēja kopējais gada eksporta apgrozījums nepārsniedz 2 000 000 euro saskaņā ar pēdējā noslēgtā finanšu pārskata datiem;

11.2. eksporta kredīta darījumu atlikto maksājumu termiņš nav īsāks par 181 dienu, bet nepārsniedz šo noteikumu 7. punktā minēto termiņu.

12. Garantija sedz līdz 90 % no eksporta kredīta darījumu zaudējumiem, ja tie rodas, iestājoties komerciālam riskam, kas ir saistīts ar vienu vai vairākiem šādiem notikumiem:

12.1. eksporta kredīta darījumu līguma vai cita darījuma akta patvaļīga laušana no debitora puses, ja privāts debitors patvaļīgi pieņem lēmumu pārtraukt vai izbeigt eksporta kredīta darījumu līgumu vai citu darījuma aktu bez leģitīma iemesla;

12.2. privāta debitora patvaļīgs atteikums pieņemt preces, uz kurām attiecas eksporta kredīta darījumu līgums vai cits darījuma akts, pēc piegādes veikšanas bez leģitīma iemesla;

12.3. privāta debitora vai tā galvotāja maksātnespēja;

12.4. saistību ilgstoša nepildīšana, ja privāts debitors un galvotājs nesamaksā parādu, kas izriet no eksporta kredīta darījumu līguma vai cita darījuma akta.

13. Garantija sedz līdz 95 % no eksporta kredīta darījumu zaudējumiem, ja tie rodas, iestājoties politiskam riskam, kas ir saistīts ar vienu vai vairākiem šādiem notikumiem:

13.1. publiskais debitors vai valsts neļauj pabeigt eksporta kredīta darījumu vai nesamaksā noteiktajā atliktā maksājuma termiņā;

13.2. notikums, ko debitors nevar ietekmēt vai kas ir ārpus tā atbildības jomas;

13.3. debitora izcelsmes valsts nenodod Latvijas Republikai naudas summas, ko ir samaksājis debitors;

13.4. ārpus Latvijas Republikas notiek nepārvaramas varas (force majeure) gadījums, kas varētu ietvert karam līdzīgus notikumus, ciktāl pret to ietekmi nav sniegta cita garantija vai apdrošināšana.

14. Sabiedrība Altum izmaksā garantijas segto eksporta kredīta darījumu zaudējumu atlīdzību ne agrāk kā 90 dienas pēc atlikto maksājumu termiņa kavējuma pirmās dienas.

15. Sabiedrība Altum garantijai piemēro prēmijas likmi, tai skaitā minimālo garantijas prēmijas apmēru, kas atspoguļo eksporta kredīta darījumu risku un ir aprēķināta, balstoties uz komerciāliem principiem.

16. Garantijas nepiešķir šādiem saimnieciskās darbības veicējiem, kuriem:

16.1. ar tiesas spriedumu ir pasludināts maksātnespējas process, tiek īstenots tiesiskās aizsardzības process, ar tiesas lēmumu tiek īstenots ārpustiesas tiesiskās aizsardzības process, ir uzsākta bankrota procedūra, piemērota sanācija vai mierizlīgums, tā saimnieciskā darbība ir izbeigta;

16.2. saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parādnieku datubāzē pieejamo informāciju ir nodokļu vai nodevu parādi, tai skaitā valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu parāds, kas kopsummā pārsniedz 150 euro.

17. Sabiedrība Altum savā tīmekļvietnē publicē informāciju par atbilstoši šo noteikumu 11. punktam sniegto garantiju izsniegšanas kārtību un noteikumiem.

18. Sabiedrība Altum nodrošina pārskata sagatavošanu iesniegšanai Eiropas Komisijai katru gadu līdz 31. jūlijam par garantijām, kas sniegtas atbilstoši šo noteikumu 10. un 11. punktam, ietverot informāciju par iepriekšējā gada laikā sniegto garantiju apjomiem, garantiju segtajiem eksporta kredīta darījumu apjomiem, garantiju prēmijas maksājumiem, garantiju atlīdzības pieprasījumiem un maksājumiem, atgūtajiem līdzekļiem un sabiedrības Altum vadības izmaksām garantiju izsniegšanai.

19. Šo noteikumu 11. punktā minētās garantijas sabiedrība Altum izsniedz pēc pozitīva Eiropas Komisijas lēmuma pieņemšanas par valsts atbalsta saderību ar Eiropas Savienības iekšējo tirgu.

20. Atzīt par spēku zaudējušiem Ministru kabineta 2009. gada 12. maija noteikumus Nr. 436 "Īstermiņa eksporta kredītu garantēšanas noteikumi" (Latvijas Vēstnesis, 2009, 85. nr.).

Ministru prezidents Māris Kučinskis

Ministru prezidenta biedrs,
ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens

Izdruka no oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" (www.vestnesis.lv)

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!

"latvijas vēstneša" lietotāju aptauja

Cienījamais Vestnesis.lv lietotāj!


Aicinām Jūs izteikt viedokli par vietnes - oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" - saturu, ērtumu un pilnveides iespējām.


Aptauja ilgs līdz 25. oktobrim