Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Sapratu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Ministru kabinets
Oficiālajā izdevumā publicē:
  • Ministru kabineta noteikumus, instrukcijas un ieteikumus. Tie stājas spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas, ja tiesību aktā nav noteikts cits spēkā stāšanās termiņš;
  • Ministru kabineta rīkojumus. Tie stājas spēkā parakstīšanas brīdī;
  • Ministru kabineta sēdes protokollēmumus. Tie stājas spēkā pieņemšanas brīdī.
Ministru kabineta izdotos tiesību aktus publicēšanai nosūta Valsts kanceleja. Tie publicējami parasti divu darbdienu laikā pēc dokumenta saņemšanas.
TIESĪBU AKTI, KAS PAREDZ OFICIĀLO PUBLIKĀCIJU PERSONAS DATU APSTRĀDE

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ministru kabineta 2015. gada 15. decembra noteikumi Nr. 744 "Grozījumi Ministru kabineta 2014. gada 11. februāra noteikumos Nr. 96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība"". Publicēts oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", 29.12.2015., Nr. 253 https://www.vestnesis.lv/op/2015/253.6

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ministru kabineta noteikumi Nr. 747

Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu likmes sadalījumu pa valsts sociālās apdrošināšanas veidiem 2016. gadā

Vēl šajā numurā

29.12.2015., Nr. 253

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Ministru kabinets

Veids: noteikumi

Numurs: 744

Pieņemts: 15.12.2015.

OP numurs: 2015/253.6

2015/253.6
RĪKI

Ministru kabineta noteikumi: Šajā laidienā 18 Pēdējās nedēļas laikā 12 Visi

Šī publikācija ir precizēta.
Precizējums: OP 2016/8.1

Ministru kabineta noteikumi Nr. 744

Rīgā 2015. gada 15. decembrī (prot. Nr. 67 66. §)

Grozījumi Ministru kabineta 2014. gada 11. februāra noteikumos Nr. 96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība"

Izdoti saskaņā ar likuma "Par nodokļiem un nodevām"
28.panta piekto un sesto daļu

Izdarīt Ministru kabineta 2014. gada 11. februāra noteikumos Nr. 96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība" (Latvijas Vēstnesis, 2014, 70. nr.; 2015, 103. nr.) šādus grozījumus:

1. Izteikt norādi, uz kāda likuma pamata noteikumi ir izdoti, šādā redakcijā:

"Izdoti saskaņā ar likuma "Par nodokļiem un nodevām" 28.panta piekto un sesto daļu".

2. Izteikt 4. un 5. punktu šādā redakcijā:

"4. Nodokļu maksātāji lieto normatīvajos aktos par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām noteikto hibrīda kases aparātu vai kases sistēmu, ja nodokļu maksātāja, nodokļu maksātāja konkrētā struktūrvienībā vai pasažieru pārvadājumu transportlīdzeklī (sauszemes, gaisa vai jūras transportā) veikto darījumu kopējā vērtība, kas reģistrēta, izmantojot nodokļu maksātāja vai visas konkrētajā struktūrvienībā vai pasažieru pārvadājumu transportlīdzeklī (sauszemes, gaisa vai jūras transportā) reģistrētās nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektroniskās ierīces un iekārtas, iepriekšējo 12 mēnešu laikā pārsniedz 200 000 euro.

5. Nodokļu maksātāji lieto normatīvajos aktos par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām noteiktās kases sistēmas, ja nodokļu maksātāja, nodokļu maksātāja konkrētā struktūrvienībā vai pasažieru pārvadājumu transportlīdzeklī (sauszemes, gaisa vai jūras transportā) veikto darījumu kopējā vērtība, kas reģistrēta, izmantojot nodokļu maksātāja vai visas konkrētajā struktūrvienībā vai pasažieru pārvadājumu transportlīdzeklī (sauszemes, gaisa vai jūras transportā) reģistrētās nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektroniskās ierīces un iekārtas, iepriekšējo 12 mēnešu laikā pārsniedz 1 500 000 euro."

3. Aizstāt 7. punktā vārdu "to" ar vārdiem "nodokļu maksātāja".

4. Papildināt I nodaļu ar 7.punktu šādā redakcijā:

"7.1 Nodokļu maksātājs, sasniedzot šo noteikumu 7. punktā minēto apgrozījumu, triju mēnešu laikā sāk lietot hibrīda kases aparātu vai kases sistēmu."

5. Papildināt noteikumus ar 12.1 un 12.punktu šādā redakcijā:

"12.1 Lietotājs pirms kases aparāta, hibrīda kases aparāta vai kases sistēmas reģistrēšanas Valsts ieņēmumu dienestā un lietošanas uzsākšanas noslēdz ar apkalpojošo dienestu rakstisku līgumu par kases aparāta, hibrīda kases aparāta vai kases sistēmas apkalpošanu (turpmāk – apkalpošanas līgums).

12.2 Ja kases aparāta, hibrīda kases aparāta vai kases sistēmas lietotājs ir pārtraucis ar apkalpojošo dienestu noslēgtā apkalpošanas līguma darbību vai nav pagarinājis tā darbības termiņu (spēkā esību) un noslēdzis jaunu apkalpošanas līgumu ar citu apkalpojošo dienestu, lietotājs 10 dienu laikā par to informē Valsts ieņēmumu dienestu, izmantojot Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmu."

6. Izteikt 15. punktu šādā redakcijā:

"15. Lietotājs nodrošina, lai kases aparātā, hibrīda kases aparātā, kases sistēmā, specializētajā ierīcē vai iekārtā pirms tās lietošanas uzsākšanas tiktu uzstādīti atbilstoši rekvizīti, kas noteikti normatīvajos aktos par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām (taksometra skaitītājā – rekvizīti, kas noteikti normatīvajos aktos par pasažieru pārvadāšanu ar vieglajiem taksometriem) un norādīti sagatavotajos un izdrukātajos dokumentos."

7. Svītrot 16. punktu.

8. Papildināt noteikumus ar 17.punktu šādā redakcijā:

"17.1 Aizliegts izmantot attālinātas piekļuves programmnodrošinājumu, ar ko var sagrozīt, bojāt, iznīcināt, pasliktināt vai aizklāt nodokļu un citu maksājumu aprēķināšanai uzkrāto informāciju, kas noteikta normatīvajos aktos par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām (apzināti ievadīt nepatiesu informāciju, bojāt vai iznīcināt aizsardzības sistēmu)."

9. Izteikt 18. punktu šāda redakcijā:

"18. Lietotājs var izmantot mācību režīmu tikai, pirms kases aparāts, hibrīda kases aparāts, kases sistēma, specializētā ierīce vai iekārta reģistrēta Valsts ieņēmumu dienestā iekļaušanai Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datubāzē (reģistrā) un uzsākta tās lietošana nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanai."

10. Papildināt 19.1. apakšpunktu aiz vārdiem "vai tai ir atvienota" ar vārdiem "papīra vai elektroniskā".

11. Papildināt 19.2. apakšpunktu aiz vārdiem "hibrīda kases aparāta" ar vārdiem "kases sistēmas".

12. Izteikt 19.3. apakšpunktu šādā redakcijā:

"19.3. atslēgta kases aparāta, hibrīda kases aparāta vai kases sistēmas energoneatkarīgā atmiņa, fiskālās atmiņas modulis vai kontrollente vai konstatēta energoneatkarīgās atmiņas, fiskālās atmiņas moduļa vai programmas kļūda;".

13. Papildināt noteikumus ar 19.5. apakšpunktu šādā redakcijā:

"19.5. nav līguma ar apkalpojošo dienestu (ja tam šajos noteikumos noteiktajā kārtībā jābūt noslēgtam)."

14. Papildināt noteikumus ar 19.punktu šādā redakcijā:

"19.Aizliegts kases aparātu bez fiskālās atmiņas moduļa lietot, saslēgtu ar datoru."

15. Izteikt 20. punktu šādā redakcijā:

"20. Lietotājam aizliegts apkalpot tā lietošanā esošās specializētās ierīces vai iekārtas, noņemt vai bojāt apkalpojošā dienesta uzliktās plombas, kā arī pieļaut, ka minētās darbības veic citas personas, izņemot apkalpojošo dienestu, kurš ir tiesīgs noņemt plombas šajos noteikumos noteiktajā kārtībā."

16. Papildināt noteikumus ar 20.punktu šādā redakcijā:

"20.1 Lietotājam aizliegts apkalpot tā lietošanā esošos kases aparātus, hibrīda kases aparātus vai kases sistēmas, noņemt vai bojāt apkalpojošā dienesta uzliktās plombas, kā arī pieļaut, ka minētās darbības veic citas personas, izņemot apkalpojošo dienestu, ar kuru ir noslēgts apkalpošanas līgums un kurš ir tiesīgs noņemt plombas šajos noteikumos noteiktajā kārtībā un Valsts ieņēmumu dienestu kontroles pasākumu veikšanai."

17. Izteikt 21. un 22. punktu šādā redakcijā:

"21. Lietotājs iesniedz tehnisko pasi apkalpojošajam dienestam nepieciešamo ierakstu veikšanai. Lietotājam aizliegts veikt ierakstus tehniskajā pasē (izņemot gadījumu, ja veiktas šo noteikumu 22. punktā minētās darbības), apkalpojošā dienesta sastādītajos aktos, programmas izdrukās, izņemot parakstīšanos (norādot datumu, atbildīgās personas vārdu un uzvārdu) par iepazīšanos ar apkalpojošā dienesta veiktajiem ierakstiem un atzīmēm.

22. Lietotājs, administrējot klasifikatorus pievienotās vērtības nodokļa likmēm, kas noteiktas normatīvajos aktos, var nepiemērot šo noteikumu 21. punktā minētās prasības, ja nenotiek iejaukšanās kases aparāta, hibrīda kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces konstrukcijā, programmatūrā un netiek noņemtas vai bojātas apkalpojošā dienesta uzliktās plombas."

18. Papildināt noteikumus ar 22.1 un 22.punktu šādā redakcijā:

"22.1 Kases aparāta, hibrīda kases aparāta vai kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas lietotājs pēc tam, kad veiktas šo noteikumu 22. punktā minētās darbības, kas saistītas ar nodokļa likmju klasifikatora administrēšanu:

22.1. izdrukā Z pārskatu, apliecina to ar lietotāja parakstu un ielīmē tehniskajā pasē;

22.2. nekavējoties izdara ierakstu tehniskajā pasē, norādot datumu un laiku un apliecinot tos ar lietotāja parakstu.

22.2 Kases aparāta, hibrīda kases aparāta vai kases sistēmas lietotājs pēc tam, kad veiktas šo noteikumu 22. punktā minētās darbības, kas saistītas ar nodokļa likmju klasifikatora administrēšanu, papildus šo noteikumu 22.1. un 22.2. apakšpunktā minētajam piecu dienu laikā par veikto administrēšanu rakstiski informē apkalpojošo dienestu, ar kuru ir noslēgts apkalpošanas līgums. Specializētās ierīces vai iekārtas lietotājs piecu dienu laikā par veikto administrēšanu rakstiski informē apkalpojošo dienestu, kas pēdējo reizi veicis specializētās ierīces vai iekārtas apkalpošanu."

19. Svītrot 23. punktā vārdus "un Valsts ieņēmumu dienestam".

20. Izteikt 24.1. un 24.2. apakšpunktu šādā redakcijā:

"24.1. lai laikus tiktu nomainīti autonomie enerģijas avoti, kuri nepieciešami, lai saglabātu kases aparāta energoneatkarīgo atmiņu. Ja kases aparātu, hibrīda kases aparātu vai kases sistēmu darbina autonoms enerģijas avots, – lai tas tiktu laikus uzlādēts;

24.2. lai laikus tiktu nomainīti kases aparātu, hibrīda kases aparātu un kases sistēmu fiskālie atmiņas moduļi un kases aparātu, hibrīda kases aparātu un kases sistēmu aizpildītie energoneatkarīgās atmiņas datu nesēji. Aizpildītos un nomainītos energoneatkarīgās atmiņas datu nesējus un fiskālās atmiņas moduļus glabā trīs gadus;".

21. Papildināt noteikumus ar 24.2.apakšpunktu šādā redakcijā:

"24.2.1 lai fiskālās atmiņas modulis kases aparāta, hibrīda kases aparāta, kases sistēmas lietošanas izbeigšanas gadījumā tiktu izņemts. Izņemto fiskālās atmiņas moduli glabā trīs gadus;".

22. Izteikt 24.4. apakšpunktu šādā redakcijā:

"24.4. maiņas naudas reģistrēšanu kases aparātā, hibrīda kases aparātā un kases sistēmā lietotāja noteiktajā kārtībā;".

23. Izteikt 24.7. apakšpunktu šādā redakcijā:

"24.7. lai pret datu mainīšanu (labošanu) un dzēšanu (iznīcināšanu) būtu aizsargāti:

24.7.1. ārējās atmiņas ierīce, kurā tiek veidota rezerves kopija un kurā ir saglabāti elektroniskās kontrollentes dati, kas atrodas ārpus kases aparāta ar elektronisko kontrollenti, hibrīda kases aparāta un kases sistēmas;

24.7.2. kases aparāta ar elektronisko kontrollenti, hibrīda kases aparāta un kases sistēmas uzkrātā informācija (katram iekārtas veidam noteikto datu kopumam – elektroniskajai kontrollentei, kontroles datiem, datiem par notikumiem sistēmā – audita datnēs);".

24. Aizstāt 24.8. apakšpunktā apzīmējumu "SHA-1" ar apzīmējumu "SHA-256".

25. Papildināt noteikumus ar 24.9. apakšpunktu šādā redakcijā:

"24.9. Valsts ieņēmumu dienesta kontroles pasākumu laikā – piekļuvi lietotajai reģistrētajai programmai, lai varētu veikt šīs programmas Hash SHA-256 kontrolsummas aprēķinu, pārbaudot tās atbilstību Hash SHA-256 kontrolsummai, kas iesniegta Valsts ieņēmumu dienestā atbilstoši šo noteikumu 93.1. apakšpunktam."

26. Svītrot 25. punktā vārdus "kā arī pēc kontrolējošās institūcijas pieprasījuma aizpilda kases aparāta žurnālu".

27. Izteikt III nodaļas nosaukumu šādā redakcijā:

"III. Lietotāja kases aparāta, hibrīda kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas reģistrēšana, lietošanas izbeigšanas un pārtraukšanas reģistrēšana Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datubāzē (reģistrā)".

28.  29. punktā:

28.1. aizstāt skaitli "95.3." ar skaitli "92.3.";

28.2. papildināt punktu ar otro teikumu šādā redakcijā:

"Kases aparāta, hibrīda kases aparāta vai kases sistēmas lietotājs papildus iesniedz informāciju par apkalpojošo dienestu, ar kuru ir noslēgts apkalpošanas līgums."

29. Svītrot 31. punktā vārdu "elektroniski".

30. Aizstāt 32.1. apakšpunktā skaitli "115." ar skaitli "109.".

31. Aizstāt 33.1. apakšpunktā skaitli "113." ar skaitli "106.".

32. Svītrot 34.1.1. apakšpunktā vārdus "un juridiskā adrese".

33. Svītrot 34.1.3. apakšpunktā vārdus "un identifikācijas kods".

34. Izteikt 34.1.4. apakšpunktu šādā redakcijā:

"34.1.4. kases aparāta, hibrīda kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas energoneatkarīgajā atmiņā (fiskālās atmiņas modulī) saglabātā Grand total vērtība vai summārās atmiņas kopsumma;".

35. Izteikt 34.1.7. un 34.1.8. apakšpunktu šādā redakcijā:

"34.1.7. informācija par fiskālās atmiņas moduļa uzstādīšanu, nomaiņu, nomainītā fiskālās atmiņas modulī reģistrēto Grand total vērtību, fiskālās atmiņas moduļa unikālo identifikācijas numuru, energoneatkarīgās atmiņas uzstādīšanu, nomaiņu un nomainītā energoneatkarīgās atmiņas datu nesējā reģistrēto Grand total vērtību;

34.1.8. informācija par apkalpojošā dienesta izsaukumiem – apkalpojošā dienesta nosaukums, atbildīgās personas vārds, uzvārds un paraksts, apkalpošanas datums, veikto darbību apraksts, summārās atmiņas kopsumma vai fiskālajā atmiņā un energoneatkarīgajā atmiņā reģistrētā Grand total vērtība, kā arī noformēto dokumentu nosaukums, datums un numurs;".

36. Papildināt 34.1.9. apakšpunktu aiz vārdiem "kases aparātiem, hibrīda kases aparātiem" ar vārdiem "kases sistēmām".

37. Svītrot 34.1.12. apakšpunktā vārdus "un trešās personas (ja apkalpojošajam dienestam ar to ir noslēgts apkalpošanas līgums)".

38. Izteikt 34.1.14. apakšpunktu šādā redakcijā:

"34.1.14. kases aparāta, hibrīda kases aparāta vai kases sistēmas lietotājam – apkalpošanas līguma sastāvdaļas (puses, priekšmets, līguma spēkā esības termiņš);".

39. Papildināt noteikumus ar 34.1.15. apakšpunktu šādā redakcijā:

"34.1.15. cita nepieciešamā papildu informācija;".

40. Izteikt 34.2. apakšpunktu šādā redakcijā:

"34.2. kases aparāta ar papīra kontrollenti, specializētās ierīces vai iekārtas vai arī ārvalstu valūtas pirkšanas un pārdošanas darījumu reģistrēšanas gadījumā – kases aparāta ar elektronisko kontrollenti, hibrīda kases aparāta vai kases sistēmas žurnāls (turpmāk – žurnāls) ar izdrukātajiem Z pārskatiem un POS termināļu (maksājumu karšu pieņemšanas ierīce) pārskatiem, norādot darījumu skaitu un kopsummu;".

41. Papildināt noteikumus ar 34.3. un 34.4. apakšpunktu šādā redakcijā:

"34.3. šajos noteikumos noteiktajos gadījumos kārtojamais Z pārskatu un POS termināļu pārskatu reģistrs, kurā norādīts datums un kārtas numurs;

34.4. kases aparāta, hibrīda kases aparāta vai kases sistēmas komunikāciju saskarnes un piekļuves apraksts (instrukcija) un uzstādījumi (adrese, ports), integrētās sistēmas uzstādītās programmas nosaukums, fiziskās atrašanās vieta vai, ja nav zināma fiziskās atrašanās vieta, – IP adrese (tad lietotājs ieraksta fiziskās atrašanās vietu)."

42. Izteikt 35.2. un 35.3. apakšpunktu šādā redakcijā:

"35.2. lai lietotāja juridiskajā adresē vai pastāvīgajā darbības vietā (struktūrvienībā) būtu pieejams kases aparāta ar papīra kontrollenti, tirdzniecības automāta vai attiecīgi taksometra skaitītāja žurnāls;

35.3. kases aparāta ar papīra kontrollenti, tirdzniecības automāta vai attiecīgi taksometra skaitītāja žurnāla atrašanās vietas noteikšanu rakstiski."

43. Izteikt 37.1. apakšpunktu šādā redakcijā:

"37.1. kases aparāta ar papīra kontrollenti, specializētās ierīces vai iekārtas žurnāla glabāšanu piecus gadus pēc tā aizpildīšanas;".

44. Aizstāt V nodaļas nosaukumā vārdu "Darījumu" ar vārdu "Darījuma".

45. Aizstāt 39. punktā vārdu "darījumu" ar vārdu "darījuma".

46. Izteikt 40. punktu šādā redakcijā:

"40. Darījuma anulēšanas (atmaksāšanas) operācijas lietotājs reģistrē kases aparātā, hibrīda kases aparātā, kases sistēmā, specializētajā ierīcē vai iekārtā tikai tad, ja tas lieto kases aparātu, hibrīda kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīci vai iekārtu, kuras konstrukcija nodrošina anulēšanas (atmaksāšanas) operāciju reģistrēšanu atsevišķi, atmaksas kases čeka izdrukāšanu un atmaksāto naudas summu norādīšanu atmaksas kases čekā, X un Z pārskatā."

47. Izteikt 41. punktu šādā redakcijā:

"41. Lietotājs darījumu anulē, izdrukājot atmaksas kases čeku divos eksemplāros, šādā kārtībā:

41.1. pēc darījuma partnera pieprasījuma saņemšanas saskaņā ar normatīvajiem aktiem par patērētāju tiesību aizsardzību vai pēc kontrolējošo institūciju pieprasījuma. Atmaksas kases čeka vienu eksemplāru izsniedz darījuma partnerim;

41.2. vienlaikus ar kases čeka izdrukāšanu par faktiski izsniegto degvielas daudzumu, ja, degvielas uzpildes stacijas kases sistēmai (izņemot automātiskās degvielas uzpildes stacijas kases sistēmu) strādājot iepriekšējās samaksas režīmā, pircējs nevar saņemt pasūtīto degvielas daudzumu. Atmaksas kases čeka vienu eksemplāru izsniedz darījuma partnerim;

41.3. par darbadienas (perioda) laikā anulētajiem darījumiem tās pašas darbadienas (perioda) beigās pirms Z pārskata izdrukāšanas saskaņā ar grāmatvedību reglamentējošiem normatīvajiem aktiem par attaisnojuma dokumentam noteiktajām prasībām sagatavo aktus lietotāja noteiktajā kārtībā. Aktos norāda anulēšanas pamatojumu, aktiem pielīmē anulētos kļūdaini izdrukātos čekus un anulējošā čeka otro eksemplāru. Aktu uzglabā kopā ar žurnālu vai Z pārskatu reģistru;

41.4. kases aparāta ar papīra kontrollenti, specializētās iekārtas vai ierīces lietotājs sākotnēji izdrukāto kases čeku un atmaksas kases čeku kopā ar Z pārskatu ielīmē žurnālā vai Z pārskatu reģistrā, ja žurnālu sagatavo elektroniski, savukārt kases aparāta ar elektronisko kontrollenti, hibrīda kases aparāta un kases sistēmas lietotājs sākotnēji izdrukāto kases čeku un atmaksas kases čeku kopā ar Z pārskatu ielīmē Z pārskatu reģistrā."

48.  42. punktā:

48.1. aizstāt vārdus "kases čekā" ar vārdiem "izdotajā dokumentā".

48.2. svītrot otro teikumu.

49. Aizstāt 43. punktā vārdus "un citas" ar vārdiem "kā arī".

50. Izteikt VI nodaļas nosaukumu šādā redakcijā:

"VI. Kases aparāta, hibrīda kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas žurnāls un tā aizpildīšana, Z pārskatu un POS termināļu pārskatu reģistrs un tā aizpildīšana".

51. Izteikt 50. punkta ievaddaļu šādā redakcijā:

"50. Kases aparāta ar papīra kontrollenti vai tirdzniecības automāta lietotājs žurnālā norāda:".

52. Izteikt 50.3. un 50.4. apakšpunktu šādā redakcijā:

"50.3. kases aparātam, kas atbilst Ministru kabineta 2014. gada 11. februāra noteikumu Nr. 95 "Noteikumi par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām" 4.punktā noteiktajām tehniskajām prasībām, energoneatkarīgajā atmiņā saglabāto reģistrēto darījumu kopsummu skaidrā naudā, bezskaidrā naudā, ar citiem norēķinu apliecinājumiem un POS terminālī (ja veikti bezskaidras naudas norēķini) saglabāto reģistrēto darījumu kopsummu bezskaidras naudas izteiksmē;

50.4. energoneatkarīgajā atmiņā reģistrēto Grand Total vērtību;".

53. Svītrot 50.12. apakšpunktu.

54. Izteikt 50.13. apakšpunktu šādā redakcijā:

"50.13. titullapā – bezskaidras naudas norēķinos – POS termināļa seriālo numuru un POS terminālim piesaistīto(-os) norēķinu kontu(-us)."

55. Izteikt 52. punktu šādā redakcijā:

"52. Žurnāla paraugs valūtas pirkšanas un pārdošanas darījumiem noteikts šo noteikumu 1. pielikumā. Lietotājs žurnālu var papildināt ar ailēm papildu rekvizītu norādīšanai."

56. Izteikt 56. punktu šādā redakcijā:

"56. Ja žurnālu sagatavo elektroniski, lietotājs izdrukātos Z pārskatus un POS termināļa pārskatus ielīmē atsevišķā Z pārskatu un POS termināļu pārskatu reģistrā, kurā norādīts datums un kārtas numurs. Pēc Valsts ieņēmumu dienesta amatpersonas pieprasījuma lietotājs izdrukā kases aparāta ar papīra kontrollenti, specializētās ierīces vai iekārtas žurnāla datus par pārbaudei nepieciešamo laikposmu un izdrukas brošē hronoloģiskā secībā kopā ar pārskata mēneša Z pārskatu reģistru."

57. Papildināt noteikumus ar 56.punktu šādā redakcijā:

"56.1 Kases aparāta ar elektronisko kontrollenti, hibrīda kases aparāta un kases sistēmas lietotājs izdrukātos Z pārskatus un POS termināļa pārskatus ielīmē atsevišķā Z pārskatu un POS termināļu pārskatu reģistrā, kurā norādīts datums un kārtas numurs."

58. Izteikt 58. punktu šādā redakcijā:

"58. Z pārskata un POS termināļa pārskata izdrukāšanas laiku nosaka lietotājs, bet ne retāk kā reizi katras darbadienas beigās. Ja darbadienas laikā nav notikušas darbības ar kases aparātu, hibrīda kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīci vai iekārtu, lietotājs Z pārskatu nesagatavo un žurnālā izdara ierakstu, ka attiecīgajā darbadienā darījumu nav."

59. Papildināt noteikumus ar 58.punktu šādā redakcijā:

"58.Automātiskās degvielas uzpildes stacijas kases sistēmas lietotājs Z pārskata un POS termināļa pārskatu var sagatavot attālināti no jebkuras uzņēmuma reģistrētās struktūrvienības Latvijas teritorijā, Z pārskatu un POS termināļa pārskatu saglabājot arī elektroniski. Z pārskatu un POS termināļu pārskatu izdrukas sagatavo ne retāk kā reizi nedēļā."

60. Papildināt 59. punktu aiz vārdiem "arī pirms degvielas cenu" ar vārdiem "(ja kases sistēma nenodrošina vairāku cenu atainošanu Z pārskatā)".

61. Izteikt 60. punktu šādā redakcijā:

"60. Ārvalstu valūtas pirkšanas un pārdošanas darījumu reģistrēšanai izmantotā kases aparāta ar papīra kontrollenti lietotājs kases aparāta žurnālā norāda no kases saņemto un kasē iemaksāto summu par katru valūtu."

62. Papildināt noteikumus ar 65.punktu šādā redakcijā:

"65.1 Ja darījuma partnerim izsniegtais kases čeks nozaudēts, lietotājs pēc darījuma partnera pieprasījuma izsniedz noformētu attaisnojuma dokumentu, kurā norādīti Ministru kabineta 2014. gada 11. februāra noteikumu Nr. 95 "Noteikumi par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām" 23.1., 23.2., 23.4., 23.5., 23.6., 23.7., 23.8., 23.9. un 23.13. apakšpunktā minētie kases čeka rekvizīti."

63. Izteikt 67. punktu šādā redakcijā:

"67. Kases čekā var nenorādīt darījumā reģistrētās preces (pakalpojuma) vai preču grupas nosaukumu un pievienotās vērtības nodokļa zīmi (cipars, burts vai cita pazīme, kas norāda, ka attiecīgajai precei vai preču grupai piemērojama konkrētā nodokļa likme vai nodoklis nav piemērojams), daudzumu, cenu, piemēroto pievienotās vērtības nodokļa likmi, piešķirtās atlaides naudas izteiksmē (ja tādas ir), ja papildus kases čekam pēc darījuma partnera pieprasījuma tiek noformēts attaisnojuma dokuments darījumam ar tajā ietvertu informāciju par šajā darījumā reģistrētajām precēm (pakalpojumiem) saskaņā ar grāmatvedību reglamentējošos normatīvajos aktos noteiktajām prasībām."

64. Papildināt 68. punktu aiz vārdiem "iesniedz divos eksemplāros" ar vārdiem "(izņemot gadījumu, ja tas iesniegts, izmantojot Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmu)".

65. Papildināt 81. punktu aiz vārdiem "noteiktajām prasībām" ar vārdiem "par attaisnojuma dokumentu".

66. Aizstāt 82.1.8. apakšpunktā vārdus "darījumus apliecinošus dokumentus" ar vārdiem "darījumu apliecinošo dokumentu".

67. Papildināt noteikumus ar 82.1.9. apakšpunktu šādā redakcijā:

"82.1.9. par pakalpojumiem, ko apdrošināšanas starpnieki sniedz pastāvīgajā darbības vietā (struktūrvienībā);".

68. Izteikt 84.1. apakšpunktu šādā redakcijā:

"84.1. valsts un pašvaldību budžeta iestādes, saņemot samaksu par sniegtajiem maksas pakalpojumiem skaidrā naudā iestādes kasē, kā arī Latvijas Banka, kredītiestādes un apdrošināšanas sabiedrības, izsniedzot attaisnojuma dokumentu saskaņā ar normatīvajiem aktiem par kases operāciju uzskaiti;".

69. Izteikt 84.4. apakšpunktu šādā redakcijā:

"84.4. personas, kuras pārdod tikai saskaņā ar normatīvajiem aktiem par pasažieru pārvadāšanu noformētus pilsētas sabiedriskā transporta (autotransporta, tramvaju un trolejbusu) abonementa braukšanas dokumentus, izsniedzot abonementa braukšanas dokumentu;".

70. Svītrot 84.5. apakšpunktu.

71. Svītrot 84.7. apakšpunktā vārdus "vai elektrovilcienu maršrutos".

72. Izteikt VIII nodaļu šādā redakcijā:

"VIII. Apkalpojošo dienestu atbildība un pienākumi

88. Apkalpojošais dienests ir komersants, kas pirms darbības uzsākšanas reģistrēts Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datubāzē (reģistrā).

89. Apkalpojošais dienests veic tikai tādu kases aparātu, hibrīda kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīču vai iekārtu apkalpošanu, kuras:

89.1. nodrošina normatīvajos aktos par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām noteikto prasību izpildi;

89.2. ir iekļautas kases aparātu, hibrīda kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīču un iekārtu apkalpojošo dienestu reģistrā attiecīgā apkalpojošā dienesta apkalpojamo modeļu (modifikāciju) sarakstā.

90. Katram kases aparātam, hibrīda kases aparātam, kases sistēmai, specializētajai ierīcei vai iekārtai, kura tiek uzstādīta vai lietota nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanai, apkalpojošais dienests aizpilda tehniskajā pasē norādāmo informāciju.

91. Apkalpojošais dienests reģistrē Valsts ieņēmumu dienestā katra apkalpojamā kases aparāta ar fiskālās atmiņas moduli, hibrīda kases aparāta un kases sistēmas fiskālās atmiņas moduļa identifikācijas numuru.

92. Uzstādot kases aparātu, hibrīda kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīci vai iekārtu tās darbības vietā, apkalpojošā dienesta atbildīgā persona:

92.1. kases aparātiem ar fiskālās atmiņas moduli, hibrīda kases aparātam un kases sistēmai saglabā fiskālajā atmiņā lietotāja rekvizītus: nosaukumu (vārdu, uzvārdu), juridisko adresi, nodokļu maksātāja reģistrācijas kodu (personas kodu), šasijas numuru;

92.2. noplombē kases aparātu, hibrīda kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīci vai iekārtu atbilstoši normatīvajiem aktiem par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām;

92.3. veic atzīmi tehniskajā pasē, norādot lietotāja nosaukumu (fiziskai personai – vārdu, uzvārdu), nodokļu maksātāja reģistrācijas kodu, uzstādīšanas vietas adresi (ja kases aparātu paredzēts lietot ārpus lietotāja pastāvīgās darbības vietas (struktūrvienības), – juridisko adresi un norāda, ka kases aparāta lietošana notiks ārpus lietotāja pastāvīgās darbības vietas), datumu un laiku, kā arī ieraksta summārās atmiņas kopsummu vai energoneatkarīgajā atmiņā saglabāto Grand Total vērtību, uzlikto plombu sērijas un numurus un apliecina attiecīgo ierakstu ar parakstu un tā atšifrējumu;

92.4. hibrīda kases aparātam un kases sistēmai uzstāda sākotnējo apkalpojošā dienesta administratora paroli, par kuras saglabāšanu ir atbildīgs apkalpojošais dienests.

93. Uzstādot specializēto ierīci – taksometra skaitītāju – transportlīdzeklī un veicot tās turpmāko apkalpošanu, apkalpojošā dienesta atbildīgā persona nodrošina, lai taksometra skaitītājā tiktu ieprogrammēti tikai tādi tarifi par pasažieru un bagāžas pārvadājumiem ar vieglo taksometru, kādi apstiprināti attiecīgajā pašvaldībā, izsniedzot nodokļu maksātājam speciālo atļauju (licenci) pasažieru pārvadājumiem ar vieglo taksometru. Taksometra skaitītājā ieprogrammētos tarifus apkalpojošā dienesta atbildīgā persona ieraksta taksometra skaitītāja tehniskajā pasē, ierakstu apliecinot ar parakstu un norādot datumu.

94. Uzstādot kases aparātu, hibrīda kases aparātu, kases sistēmu vai mainot tās programmnodrošinājumu, ja mainās Hash SHA-256 kontrolsumma, vai mainot tās konstrukciju, apkalpojošā dienesta atbildīgā persona papildus šo noteikumu 92. punktā minētajām darbībām:

94.1. ieraksta attiecīgā kases aparāta, hibrīda kases aparāta un kases sistēmas reģistrētās programmas Hash SHA-256 kontrolsummu, kuru triju darbadienu laikā pēc jauna kases aparāta, hibrīda kases aparāta un kases sistēmas uzstādīšanas iesniedz Valsts ieņēmumu dienestā, izmantojot Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmu;

94.2. kases aparāta ar fiskālās atmiņas moduli, hibrīda kases aparāta vai kases sistēmas fiskālās atmiņas modulī saglabā lietotāja rekvizītus, pirms lietotājs uzsācis nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanu kases aparātā, hibrīda kases aparātā vai kases sistēmā.

95. Pēc kases aparāta, hibrīda kases aparāta un kases sistēmas uzstādīšanas apkalpojošā dienesta atbildīgā persona nodrošina pirmā Z pārskata izdruku, kuru ar parakstu apstiprina apkalpojošā dienesta un lietotāja atbildīgās personas. Pēc pirmā Z pārskata izdrukas apstiprināšanas apkalpojošā dienesta atbildīgā persona to ielīmē tehniskajā pasē.

96. Kases aparātus, hibrīda kases aparātus, specializētās ierīces un iekārtas apkalpojošais dienests plombē ar plombām, kuras par maksu iegādājies Valsts ieņēmumu dienestā. Plombas uzliek tā, lai nebūtu iespējams patvarīgi mainīt kases aparāta, hibrīda kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas konstrukciju, iejaukties programmā un radīt iespēju slēpt vai samazināt ar nodokļiem apliekamos ienākumus.

97. Lai iegādātos plombas, apkalpojošais dienests sagatavo un iesniedz Valsts ieņēmumu dienestā iesniegumu (3. pielikums), kurā norādīts darbības nodrošināšanai nepieciešamo plombu veids un skaits.

98. Apkalpojošais dienests nodrošina iegādāto, noņemto (arī tādu, kuras plombēšanai izlietojis cits apkalpojošais dienests), izlietoto un anulēto plombu uzskaiti. Apkalpojošais dienests nodrošina anulēto (sabojāto) plombu iznīcināšanu un sastāda aktu atbilstoši grāmatvedību reglamentējošos normatīvajos aktos noteiktajām prasībām par attaisnojuma dokumentu.

99. Apkalpojošais dienests katru mēnesi veic plombu inventarizāciju, norādot plombēšanai izlietoto, anulēto (piemēram, sabojāto plombu, kuras nav izlietotas plombēšanai), no kases aparātiem, hibrīda kases aparātiem, kases sistēmām, specializētajām ierīcēm un iekārtām saskaņā ar apkalpošanas gaitā sastādītajiem aktiem noņemto un atlikumā esošo plombu sērijas un numurus.

100. Apkalpojošais dienests iesniedz Valsts ieņēmumu dienestā pārskatu par stingrās uzskaites plombu izlietojumu (4. pielikums) attiecīgajā ceturksnī līdz tam sekojošā mēneša divdesmit piektajam datumam. Valsts ieņēmumu dienests jaunas plombas neizsniedz, ja nav iesniegts pārskats par iepriekšējo ceturksni.

101. Apkalpojošais dienests, reorganizējot saimniecisko darbību, veic atlikumā esošo plombu inventarizāciju un saskaņā ar inventarizācijas rezultātiem sagatavo un iesniedz Valsts ieņēmumu dienestā pārskatu par iegādāto stingrās uzskaites plombu izlietojumu, kā arī iesniedz pieprasījumu pārreģistrēt neizlietotās plombas tiesību un saistību pārņēmējam vai iznīcina tās un sastāda aktu atbilstoši grāmatvedību reglamentējošos normatīvajos aktos noteiktajām prasībām par attaisnojuma dokumentu.

102. Apkalpojošais dienests, izbeidzot saimniecisko darbību, veic atlikumā esošo plombu inventarizāciju un saskaņā ar inventarizācijas rezultātiem sagatavo un iesniedz Valsts ieņēmumu dienestā pārskatu par stingrās uzskaites plombu izlietojumu, iznīcina neizlietotās plombas un sastāda aktu atbilstoši grāmatvedību reglamentējošos normatīvajos aktos noteiktajām prasībām par attaisnojuma dokumentu.

103. Apkalpojošais dienests nosaka atbildīgās personas, kuras ir tiesīgas veikt apkalpošanu un izdarīt ierakstus tehniskajās pasēs.

104. Apkalpojošais dienests 48 stundu laikā (ja puses rakstiski nav vienojušās par citu termiņu) pēc lietotāja izsaukuma saņemšanas nodrošina apkalpojošā dienesta atbildīgās personas ierašanos kases aparāta, hibrīda kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas lietošanas vietā.

105. Apkalpojošais dienests 24 stundu laikā pēc Valsts ieņēmumu dienesta amatpersonas izsaukuma saņemšanas nodrošina apkalpojošā dienesta atbildīgās personas ierašanos kases aparāta, hibrīda kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas lietošanas vietā vai Valsts ieņēmumu dienestā, nodrošinot skaidrojumu un apmācību par kases aparāta, hibrīda kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas lietošanas funkcionalitāti un tehnisko uzbūvi.

106. Apkalpojošā dienesta atbildīgā persona pēc kases aparāta, hibrīda kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas apkalpošanas nomaina plombas un tehniskajā pasē izdara ierakstu par apkalpošanu, norādot apkalpošanas datumu, konstatēto problēmu, tās apstrādes veidu, energoneatkarīgās atmiņas Grand Total vērtību vai summārās atmiņas kopsummu, uzlikto un noņemto plombu sērijas un numurus, noformēto dokumentu (ja tādi ir) nosaukumu, datumu un numuru, apkalpojošā dienesta nosaukumu, nodokļu maksātāja reģistrācijas kodu, atbildīgās personas vārdu, uzvārdu, amatu un parakstu.

107. Apkalpojošā dienesta atbildīgā persona kases aparāta, hibrīda kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas apkalpojošā dienesta maiņas gadījumā nomaina visas plombas un tehniskajā pasē izdara ierakstu par apkalpošanu, norādot apkalpošanas datumu, konstatēto problēmu, tās apstrādes veidu un iespējamo atrisināšanas laiku, energoneatkarīgās atmiņas Grand Total vērtību vai summārās atmiņas kopsummu, uzlikto un noņemto plombu sērijas un numurus, noformēto dokumentu (ja tādi ir) nosaukumu, datumu un numuru, apkalpojošā dienesta nosaukumu, nodokļu maksātāja reģistrācijas kodu, atbildīgās personas vārdu, uzvārdu, amatu un parakstu.

108. Apkalpojošais dienests, izmantojot Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmu, reģistrē hronoloģiskā secībā no lietotāja atbilstoši šo noteikumu 23. punktam saņemtos ziņojumus, norādot:

108.1. ziņojuma datumu un laiku;

108.2. kases aparāta, hibrīda kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas lietotāja nosaukumu un nodokļu maksātāja reģistrācijas kodu;

108.3. ziņojuma iemeslu un tā apstrādes veidu (veiktas izmaiņas programmatūrā un (vai) datubāzē, labojums tiks uzstādīts ar jaunu programmas versiju);

108.4. datumu un laiku, kad apkalpojošā dienesta atbildīgā persona ieradusies, lai uzsāktu kases aparāta, hibrīda kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas apkalpošanu;

108.5. fiskālās atmiņas modulī uzkrāto vai energoneatkarīgās atmiņas Grand Total vērtību vai summārās atmiņas kopsummu, uzlikto un noņemto plombu sērijas un numurus;

108.6. apkalpošanas laikā noformēto attaisnojuma dokumentu (ja tādi ir) nosaukumu, datumu un numuru;

108.7. apkalpojošā dienesta konstatētos kases aparāta, hibrīda kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas bojājumus un veiktās darbības apkalpošanā.

109. Ja apkalpojošais dienests izsaukts sakarā ar lietotāja lēmumu izbeigt kases aparāta, hibrīda kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas lietošanu nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanai un izslēgt to no Valsts ieņēmumu dienesta vienotās datubāzes (reģistra), apkalpojošā dienesta atbildīgā persona noņem plombas no attiecīgā kases aparāta, hibrīda kases aparāta, specializētās ierīces vai iekārtas un veic ierakstu tehniskajā pasē, norādot fiskālās atmiņas modulī uzkrāto vai energoneatkarīgās atmiņas Grand Total vērtību vai summārās atmiņas kopsummu, plombu noņemšanas iemeslus, datumu un laiku.

110. Apkalpojošais dienests visus kases aparātu, hibrīda kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīču un iekārtu apkalpošanas gadījumus hronoloģiskā secībā reģistrē un uzskaita apkalpošanas un izsaukumu reģistrā, norādot šādu informāciju:

110.1. ieraksta kārtas numurs;

110.2. apkalpošanas pieteikuma datums un laiks;

110.3. kases aparāta, hibrīda kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas lietotāja nosaukums un nodokļu maksātāja reģistrācijas kods;

110.4. kases aparāta, hibrīda kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas modelis, modifikācija, versija, šasijas numurs un tehniskās pases numurs;

110.5. datums un laiks, kad apkalpojošā dienesta atbildīgā persona ieradusies kases aparāta, hibrīda kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas atrašanās vietā;

110.6. paziņotie izsaukuma iemesli;

110.7. konstatētie izsaukuma iemesli;

110.8. fiskālās atmiņas modulī uzkrātā vai energoneatkarīgās atmiņas Grand Total vērtība vai summārās atmiņas kopsumma, uzlikto un noņemto plombu sērijas un numuri;

110.9. apkalpošanas laikā noformēto attaisnojuma dokumentu (ja tādi ir) nosaukums, datums un numurs;

110.10. apkalpošanas līguma datums un numurs, ja tam šajos noteikumos noteiktajā kārtībā jābūt noslēgtam;

110.11. cita nepieciešamā papildu informācija.

111. Apkalpojošais dienests nodrošina lietotāja kasieru apmācību darbam ar kases aparātiem, hibrīda kases aparātiem, kases sistēmām, specializētajām ierīcēm un iekārtām, kas Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datubāzē (reģistrā) ietvertas attiecīgā apkalpojošā dienesta apkalpojamo kases aparātu, hibrīda kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīču un iekārtu modeļu (modifikāciju) sarakstā.

112. Apkalpojošais dienests nodrošina apkalpojamo hibrīda kases aparātu un kases sistēmu paroļu administrēšanu un saglabāšanu, tai skaitā:

112.1. nodrošina, lai attiecīgās paroles būtu pieejamas tikai apkalpojošā dienesta atbildīgajām personām;

112.2. nodrošina, lai paroles regulāri (vismaz reizi gadā) tiktu mainītas;

112.3. nodrošina, lai apkalpojošā dienesta atbildīgās personas paroles neizpauž ne lietotājam, ne trešajām personām un saglabā tās noslēpumā;

112.4. mainoties atbildīgajām personām, izvērtē nepieciešamību mainīt paroles un, ja nepieciešams, maina tās;

112.5. ja beidzies apkalpošanas līguma darbības termiņš, nodod paroles tam apkalpojošam dienestam, ar kuru lietotājs ir noslēdzis līgumu.

113. Apkalpojošais dienests iesniedz Valsts ieņēmumu dienestā informāciju par to, kādi dati tiek nosūtīti vai saņemti no integrētās informācijas sistēmas (piemēram, grāmatvedības uzskaites dati, noliktavas uzskaites sistēmas dati).

114. Ja apkalpošanas laikā kases aparāta, hibrīda kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas konstrukcijā vai programmā atklātas nelikumīgi veiktas izmaiņas vai konstatēti plombu bojājumi, apkalpojošais dienests vienas dienas laikā paziņo par to Valsts ieņēmumu dienestam.

115. Ja degvielas mazumtirdzniecībā izmantojamās kases sistēmas datu saglabāšana ir bijusi traucēta un degvielas uzpildes stacijas darbs automātiski bloķējies, apkalpojošais dienests pārbauda degvielas uzpildes stacijas vienotajā sistēmā ietvertās ierīces vai iekārtas un atjauno kases sistēmas programmu, ieraksta datu nesējā vai izdrukā automātiskās degvielas uzpildes stacijas kases sistēmas kontroles datus un 10 dienu laikā nodod tos Valsts ieņēmumu dienestam, izmantojot Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmu.

116. Apkalpojošais dienests ir atbildīgs par:

116.1. kases aparāta, hibrīda kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas konstrukcijas, programmas un plombu atbilstību attiecīgo noteikumu prasībām;

116.2. kases aparāta, hibrīda kases aparāta, kases sistēmas programmas atbilstību attiecīgās Hash SHA-256 kontrolsummai, kas iesniegta Valsts ieņēmumu dienestā.

117. Apkalpojošajam dienestam aizliegts:

117.1. dzēst fiskālās atmiņas moduļa vai energoneatkarīgās atmiņas saturu. Ja nepārvaramas varas vai remonta dēļ fiskālās atmiņas moduļa un (vai) energoneatkarīgās atmiņas saturs tiek mainīts, apkalpojošā dienesta atbildīgā persona sastāda aktu trijos eksemplāros. Pirmo akta eksemplāru nodod lietotājam, otro – apkalpojošajam dienestam, bet trešo 10 dienu laikā nosūta Valsts ieņēmumu dienestam;

117.2. nodrošināt pieejamu kases aparāta, hibrīda kases aparāta vai kases sistēmas datorprogrammu vai elektroniskās komponentes, ar kurām var mainīt, labot, dzēst, atcelt vai citādā veidā izmainīt jebkādu datu nesējā glabātu ierakstu, lai radītu iespēju izvairīties no nodokļu samaksas;

117.3. ieprogrammēt specializētajā ierīcē – taksometra skaitītājā – tādus tarifus par pasažieru un bagāžas pārvadājumiem ar vieglo taksometru, kādi nav apstiprināti attiecīgajā pašvaldībā, izsniedzot nodokļu maksātājam speciālo atļauju (licenci) pasažieru pārvadājumiem ar vieglo taksometru.

118. Kases aparāta, hibrīda kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas apkalpošanu nedrīkst veikt apkalpojošais dienests, kas pats ir attiecīgā kases aparāta, hibrīda kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas lietotājs.

119. Ja apkalpojošais dienests ir pieņēmis lēmumu par turpmākās darbības izbeigšanu, tas 10 dienu laikā pēc lēmuma pieņemšanas informē par to Valsts ieņēmumu dienestu un lietotājus, ja ar tiem ir noslēgti līgumi par kases aparātu, hibrīda kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīču un iekārtu apkalpošanu. Apkalpojošais dienests nodrošina Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datubāzē (reģistrā) attiecīgā apkalpojošā dienesta apkalpojamo kases aparātu, hibrīda kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīču un iekārtu modeļu (modifikāciju) sarakstā ietverto kases aparātu, hibrīda kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīču un iekārtu apkalpošanu trīs mēnešus pēc Valsts ieņēmumu dienesta un lietotāju informēšanas par turpmākās darbības izbeigšanu. Hibrīda kases aparātu vai kases sistēmu apkalpojošais dienests pēc attiecīgo ierīču un iekārtu apkalpošanas izbeigšanas nodrošina, lai visas paroles pārņem cits apkalpojošais dienests, kurš ir tiesīgs veikt konkrēto hibrīda kases aparātu vai kases sistēmu modeļu (modifikācijas) apkalpošanu.

120. Apkalpojošais dienests nodrošina civiltiesiskās atbildības apdrošināšanu pret zaudējumiem, ja tādi rastos apkalpojošā dienesta profesionālās darbības vai bezdarbības dēļ. Civiltiesiskās apdrošināšanas minimālā atbildības likme ir 30 000 euro.

121. Apkalpojošais dienests nodrošina lietotājam iespēju iepazīties ar apkalpojošā dienesta apstiprinātu apkalpošanas pakalpojumu cenrādi un izvēlēties norēķinu kārtību abonementa maksas veidā vai par atsevišķiem pakalpojumiem."

73. Papildināt noteikumus ar VIII1 nodaļu šādā redakcijā:

"VIII1. Kases aparātu, hibrīda kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīču un iekārtu modeļa, modifikācijas un programmas versijas atbilstības pārbaude

121.1 Kases aparātu, hibrīda kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīču un iekārtu atbilstības pārbaude ir kases aparātu, hibrīda kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīču un iekārtu modeļu, modifikāciju un programmas versijas pārbaude, lai pārliecinātos par atbilstību nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām (turpmāk – atbilstības pārbaude).

121.2 Atbilstības pārbaudi veic institūcija, kas atbilst šo noteikumu prasībām un ir reģistrēta Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datubāzē (reģistrā) (turpmāk – atbilstības pārbaudes institūcija).

121.3 Atbilstības pārbaudes institūcija atbilst šādām prasībām:

121.1. tā var nodrošināt atbilstības pārbaudi visiem kases aparāta, hibrīda kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces un iekārtas modeļiem, modifikācijām un tā programmatūras versijām;

121.2. tai ir kvalificēti speciālisti, kas pārzina nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas ierīču un iekārtu tehniskās prasības;

121.3. tās saimnieciskā darbība tiek veikta ilgāk par trim pilniem pārskata gadiem;

121.4. tās darba ņēmēju mēneša vidējie darba ienākumi ir lielāki par darba ņēmēju vidējiem ienākumiem nozarē.

121.4 Apkalpojošais dienests kases aparātu, hibrīda kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīču un iekārtu modeļu, modifikāciju, programmas versiju atbilstības pārbaudes veikšanai iesniedz institūcijā tehnisko dokumentāciju ražotāja valsts valodā, pievienojot notariāli apliecinātu tulkojumu valsts valodā. Tehniskajā dokumentācijā ietver:

121.1. kases aparāta, hibrīda kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas vispārīgu aprakstu, kurā izskaidrota tās konstrukcija un darbība, un to risinājumu aprakstus, kas pamato normatīvajos aktos par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām noteikto tehnisko prasību izpildi, darba shēmas un diagrammas, tai skaitā informāciju par programmatūru, tās raksturlielumiem un darbībām;

121.2. ja nepieciešams, citu ražotāja sniegto tehnisko dokumentāciju, lai labāk izprastu kases aparāta, hibrīda kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas darbību;

121.3. pārbaužu rezultātus un sertifikātus (ja tādi ir) par atbilstību attiecīgajās Eiropas Savienības dalībvalstīs, Turcijā vai kādā no Eiropas Ekonomikas zonas valstīm noteiktajām prasībām;

121.4. reģistrētās programmatūras pirmkodu un izpildkodu.

121.5 Ja kases aparāta, hibrīda kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces un iekārtas modelis, modifikācija vai versija atbilst nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām, institūcija izsniedz apkalpojošajam dienestam un nosūta Valsts ieņēmumu dienestam attiecīgu atbilstības apliecinājumu.

121.6 Ja konstatēts, ka kases aparāta, hibrīda kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces un iekārtas modelis, modifikācija vai versija neatbilst nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām, institūcija apkalpojošajam dienestam izsniedz informāciju par konstatētajām nepilnībām, kuras novēršot apkalpojošajam dienestam tiks izsniegts attiecīgs atbilstības apliecinājums.

121.7 Institūcija nodrošina civiltiesiskās atbildības apdrošināšanu pret zaudējumiem, ja tādi rastos institūcijas profesionālās darbības vai bezdarbības dēļ. Profesionālās civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas minimālais atbildības limits ir 30 000 euro."

74. Izteikt IX nodaļu šādā redakcijā:

"IX. Kases aparātu, hibrīda kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīču un iekārtu, to lietotāju, atbilstības pārbaudes institūciju un apkalpojošo dienestu reģistrēšana Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datubāzē (reģistrā)

122. Valsts ieņēmumu dienests reģistrē Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datubāzē (reģistrā):

122.1. kases aparātu, hibrīda kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīču un iekārtu (izņemot taksometra skaitītājus) modeļus (modifikācijas), kas nodrošina normatīvajos aktos par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām noteikto prasību izpildi, – šajā nodaļā noteiktajā kārtībā;

122.2. lietotājus un to lietošanā esošos kases aparātus, hibrīda kases aparātus, kases sistēmas, specializētās ierīces un iekārtas – šo noteikumu III nodaļā noteiktajā kārtībā;

122.3. apkalpojošos dienestus – šajā nodaļā noteiktajā kārtībā;

122.4. atbilstības pārbaudes institūcijas – šajā nodaļā noteiktajā kārtībā.

123. Atbilstības pārbaudes institūcija pirms darbības uzsākšanas reģistrējas Valsts ieņēmumu dienestā, iesniedzot šādus dokumentus:

123.1. iesniegumu par iekļaušanu Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datubāzē (reģistrā);

123.2. spēkā esošu līgumu (vai tā kopiju), kas apliecina, ka tiek nodrošināta drošības garantija (apdrošināšana vai bankas garantija), ar kuru tās sniedzējs pēc Valsts ieņēmumu dienesta pieprasījuma apņemas samaksāt valsts budžetam nodarīto zaudējumu (budžetā nesamaksāto nodokļu un valsts noteikto maksājumu) summu, ja attiecīgā institūcija profesionālās darbības vai bezdarbības dēļ neizpilda normatīvajos aktos noteiktās prasības. Drošības garantijas summa ir vismaz 50 procenti no iepriekšējā pārskata perioda neto apgrozījuma, bet ne mazāka par 50 000 euro. Maksimālā summa ir 250 000 euro;

123.3. apliecinājumu par institūcijas ieviestās nodokļu risku vadības atbilstību prasībām, kas noteiktas noteikumos par Padziļinātās sadarbības programmas darbību.

124. Pirms atbilstības pārbaudes institūcijas reģistrēšanas un iekļaušanas Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datubāzē (reģistrā) Valsts ieņēmumu dienests izvērtē institūcijas kompetenci un spēju veikt kases aparātu, hibrīda kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīču un iekārtu modeļu vai modifikāciju, kā arī programmas versijas atbilstības pārbaudi, ņemot vērā šo noteikumu 121.punktā minētās prasības un šo noteikumu 123. punktā minētajos dokumentos norādīto informāciju.

125. Lai reģistrētu apkalpojošo dienestu un iekļautu kases aparātu, hibrīda kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīču un iekārtu apkalpojošo dienestu Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datubāzē (reģistrā), apkalpojošais dienests iesniedz Valsts ieņēmumu dienestā:

125.1. iesniegumu par iekļaušanu Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datubāzē (reģistrā) (2. pielikums);

125.2. spēkā esošu līgumu (vai tā kopiju), kas apliecina, ka tiek nodrošināta drošības garantija (apdrošināšana vai bankas garantija), ar kuru tās sniedzējs pēc Valsts ieņēmumu dienesta pieprasījuma apņemas samaksāt valsts budžetam nodarīto zaudējumu (budžetā nesamaksāto nodokļu un valsts noteikto maksājumu) summu, ja attiecīgais apkalpojošais dienests profesionālās darbības vai bezdarbības dēļ neizpilda normatīvajos aktos noteiktās prasības. Drošības garantijas summa ir 50 000 euro pirmajā gadā, katrā nākamajā gadā pieskaitot 50 euro par katru apkalpojamo kases aparātu, hibrīda kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīci un iekārtu;

125.3. izglītības dokumentu, kas izsniegts apkalpojošā dienesta atbildīgajai personai atbilstoši kārtībai, kādā izsniedzami valsts atzīti profesionālo izglītību un profesionālo kvalifikāciju apliecinoši dokumenti un akreditētas profesionālās izglītības programmas daļas apguvi apliecinoši dokumenti par atbilstošu tehnisko izglītību vai arodizglītību, vai profesionālo kvalifikāciju;

125.4. apliecinājumu par apkalpojošā dienesta ieviestās nodokļu risku vadības atbilstību prasībām, kas noteiktas noteikumos par Padziļinātās sadarbības programmas darbību;

125.5. informāciju par apkalpojamiem kases aparātiem, hibrīda kases aparātiem, kases sistēmām, specializētām ierīcēm un iekārtām;

125.6. ja apkalpojošais dienests nav Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datubāzē (reģistrā) iekļauta kases aparāta, hibrīda kases aparāta, kases sistēmas vai specializētās ierīces un iekārtas modeļa (modifikācijas) ražotājs vai ražotāja autorizēts pārstāvis, – apkalpojošā dienesta (kas ir konkrētā kases aparāta, hibrīda kases aparāta, kases sistēmas vai specializētās ierīces un iekārtas modeļa (modifikācijas) ražotājs vai ražotāja autorizēts pārstāvis) izsniegtu atļauju apkalpojošam dienestam apkalpot šīs ierīces vai iekārtas;

125.7. atbilstošu telpu īpašuma vai lietošanas tiesības apliecinošu dokumentu vai tā kopiju (uzrādot oriģinālu);

125.8. dokumentus, kas apliecina atbilstoša tehniskā nodrošinājuma esību, lai kvalitatīvi veiktu kases aparātu, hibrīda kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīču un iekārtu modeļu vai modifikāciju apkalpošanu, vai to kopijas (uzrādot oriģinālus);

125.9. apliecinājumu, ka apkalpojošais dienests profesionālās darbības rezultātā iegūto informāciju neizpaudīs trešajām personām, izņemot Valsts ieņēmumu dienestu.

126. Papildus šo noteikumu 125. punktā minētajiem dokumentiem apkalpojošais dienests pēc Valsts ieņēmumu dienesta pieprasījuma iesniedz arī kases aparātu, hibrīda kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīču un iekārtu modeļu vai modifikācijas tehnisko dokumentāciju un lietošanas dokumentus.

127. Pirms apkalpojošā dienesta reģistrēšanas un iekļaušanas Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datubāzē (reģistrā) Valsts ieņēmumu dienests izvērtē apkalpojošā dienesta kompetenci un spēju veikt kases aparātu, hibrīda kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīču un iekārtu modeļu vai modifikāciju apkalpošanu, ņemot vērā šo noteikumu 125. un (vai) 126. punktā minētajos dokumentos norādīto informāciju (izvērtē apkalpojošā dienesta atbilstību).

128. Ja mainās šo noteikumu 125. un (vai) 126. punktā minētajos dokumentos norādītā informācija, apkalpojošais dienests 10 dienu laikā par to informē Valsts ieņēmumu dienestu, iesniedzot attiecīgos (precizētos) dokumentus.

129. Valsts ieņēmumu dienests atkārtotu apkalpojošā dienesta atbilstības izvērtēšanu veic, ja:

129.1. mainīta iepriekš vērtētajos šo noteikumu 125. un (vai) 126. punktā minētajos dokumentos norādītā informācija vai konstatēts, ka apkalpojošam dienestam nav atbilstoša tehniskā nodrošinājuma;

129.2. saņemta sūdzība par apkalpojošā dienesta veiktajām darbībām;

129.3. veicot kontroles pasākumus, ir konstatēti pārkāpumi apkalpojošā dienesta veiktajās darbībās;

129.4. mainīta apkalpojošā dienesta juridiskā vai struktūrvienības adrese;

129.5. mainīti apkalpojošā dienesta valdes vai padomes locekļi.

129.1 Ja institūcijas pārskata perioda neto apgrozījums ir palielinājies par vairāk nekā 20 procentiem, salīdzinot ar neto apgrozījumu, atbilstoši kuram aprēķināta šo noteikumu 123.2. apakšpunktā minētā drošības garantijas summa, vai ja apkalpojošais dienests uzsāk jauna kases aparāta, hibrīda kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces un iekārtas apkalpošanu, institūcija vai apkalpojošais dienests iesniedz Valsts ieņēmumu dienestā dokumentu par drošības garantijas summu atbilstoši šo noteikumu 123.2. vai 125.2. apakšpunktam.

129.2 Lai reģistrētu jaunu kases aparāta, hibrīda kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces un iekārtas modeli vai modifikāciju Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datubāzē (reģistrā), iekārtas vai ierīces ražotājs vai ražotāja autorizēts pārstāvis, kas ir reģistrējies kā apkalpojošais dienests, iesniedz Valsts ieņēmumu dienestā:

129.1. iesniegumu par modeļa vai modifikācijas iekļaušanu Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datubāzē (reģistrā);

129.2. kases aparāta, hibrīda kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces un iekārtas modeļa vai modifikācijas tehnisko dokumentāciju.

129.3 Reģistrējot Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datubāzē (reģistrā) apkalpojošā dienesta apkalpojamā hibrīda kases aparāta vai kases sistēmas modeli vai modifikāciju, kurai ir papildu programmas, Valsts ieņēmumu dienestā iesniedz papildu programmas versijas numuru un aprakstu, kas satur programmas nosaukumu un lietošanas mērķi. Mainot papildu programmas, apkalpojošais dienests, kas ir iekārtas vai ierīces ražotājs vai ražotāja autorizēts pārstāvis, 10 dienu laikā reģistrē jaunās programmas versijas numuru un aprakstu, kas satur programmas nosaukumu un lietošanas mērķi.

129.4 Reģistrējot Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datubāzē (reģistrā) apkalpojošā dienesta apkalpojamā kases aparāta, hibrīda kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces un iekārtas modeli vai modifikāciju, apkalpojošais dienests, kas ir iekārtas vai ierīces ražotājs vai ražotāja autorizēts pārstāvis, iesniedz Valsts ieņēmumu dienestā:

129.1. reģistrēto programmu (etalonu) un visu to datņu kopumu, kas nodrošina tās darbību un nesatur mainīgos parametrus un datus (elektroniskā formātā);

129.2. reģistrētās programmas Hash SHA-256 kontrolsummu;

129.3. visas papildu datnes, kas ir nepieciešamas reģistrētās programmas darbībai, kas satur parametrus un uzkrātos datus, bez uzkrātajiem datiem un iestatītajiem parametriem vai ar standarta iestatījumiem. Kopā ar papildu parametru datnēm iesniedz šo datņu aprakstu, kas satur reģistrētās programmas parametrus, un visu iespējamo parametru uzskaitījumu, kas var glabāties šajās datnēs;

129.4. programmatūru, ar kuras palīdzību var nolasīt uzkrāto informāciju energoneatkarīgajā atmiņā, ja tāda ir nepieciešama.

129.5 Reģistrējot Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datubāzē (reģistrā) apkalpojošā dienesta apkalpojamo kases aparātu ar fiskālās atmiņas moduli, hibrīda kases aparātu un kases sistēmu, apkalpojošais dienests Valsts ieņēmumu dienestā papildus iesniedz:

129.1. fiskālās atmiņas moduļa atmiņas datu kontroliera iebūvēto programmu;

129.2. fiskālās atmiņas moduļa programmatūras pirmkodu (etalonu) (kodu, kas izteikts tādā formā, ka ir piemērots ievadei asamblerā, kompilatorā vai citā translatorā) un fiskālās atmiņas moduļa fotogrāfijas;

129.3. programmatūru (ja tāda ir nepieciešama), ar kuras palīdzību var nolasīt (ielādēt) fiskālā moduļa atmiņu ārējā datorā, izmantojot hibrīda kases aparāta pieslēgvietas;

129.4. kases aparāta, hibrīda kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces un iekārtas modeļa vai modifikācijas reģistrētās programmas izpildkodu;

129.5. pēc Valsts ieņēmumu dienesta pieprasījuma 24 stundu laikā papildus iesniedz kases aparāta, hibrīda kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces un iekārtas modeļa vai modifikācijas reģistrētās programmas pirmkodu (etalonu).

129.6 Ja mainīta normatīvajos aktos, kas reglamentē nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajās prasības, noteiktā kases aparāta, hibrīda kases aparāta vai kases sistēmas reģistrētā programma, apkalpojošais dienests šajos noteikumos noteiktajā kārtībā reģistrē jaunu kases aparāta, hibrīda kases aparāta vai kases sistēmas modeli vai modifikāciju, lai to iekļautu apkalpojamo kases aparātu, hibrīda kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīču un iekārtu modeļu (modifikāciju) Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datubāzē (reģistrā).

129.7 Reģistrējot kases aparāta modeli vai modifikāciju Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datubāzē (reģistrā), ja tā programmatūra nolasāma ar papildu līdzekļiem, apkalpojošais dienests iesniedz Valsts ieņēmumu dienestā aprakstu, kā kases aparātam var pārliecināties par kontrolsummas atbilstību. Ja šādai darbībai ir nepieciešamas papildu ierīces vai programmnodrošinājums, apkalpojošais dienests iesniedz nepieciešamo programmatūru (elektroniskā formātā) Valsts ieņēmumu dienestā, kā arī iesniedz apliecinājumu, ka 24 stundu laikā pēc pieprasījuma saņemšanas kontroles pasākumu veikšanai nodrošinās Valsts ieņēmumu dienesta amatpersonas ar papildu ierīcēm, ja tādas ir nepieciešamas kontrolsummas atbilstības pārbaudei.

129.8 Reģistrējot Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datubāzē (reģistrā) apkalpojošā dienesta apkalpojamās kases sistēmas modeli vai modifikāciju, apkalpojošais dienests papildus iesniedz Valsts ieņēmumu dienestā instrukciju ar aprakstu, kā var nolasīt kontroles datus, auditācijas pierakstus un elektroniskās kontrollentes datus.

129.9 Valsts ieņēmumu dienests reģistrē apkalpojošos dienestus un to apkalpojamo kases aparātu, hibrīda kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīču un iekārtu modeļus vai modifikācijas un veic attiecīgas izmaiņas Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datubāzē (reģistrā) 15 darbdienu laikā pēc šo noteikumu 125., 126., 128., 129.2, 129.3, 129.4, 129.5, 129.7 un 129.punktā minēto dokumentu saņemšanas. Lēmumu par apkalpojošo dienestu un to apkalpojamo kases aparātu, hibrīda kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīču un iekārtu modeļu (modifikāciju) reģistrēšanu un attiecīgu izmaiņu veikšanu Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datubāzē (reģistrā) Valsts ieņēmumu dienests paziņo savā tīmekļvietnē.

129.10 Apkalpojošo dienestu un to apkalpojamo kases aparātu, hibrīda kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīču un iekārtu modeļus vai modifikācijas, kā arī attiecīgās izmaiņas uzskata par reģistrētām Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datubāzē (reģistrā) ar dienu, kad paziņots lēmums.

129.11 Šo noteikumu 129. punktā minētajos gadījumos veicot atkārtotu apkalpojošā dienesta atbilstības izvērtēšanu, Valsts ieņēmumu dienests jaunu lēmumu nepieņem (izņemot šo noteikumu 129.17 2.3. apakšpunktā minēto gadījumu).

129.12 Ja reģistrācijai Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datubāzē (reģistrā) nepieciešamie dokumenti netiek saņemti, tie nav pilnīgi, tajos sniegtā informācija nav pietiekama un patiesa vai ir iestājušies šo noteikumu 129.13, 129.14 un 129.15 punktā minētie apstākļi, Valsts ieņēmumu dienests 15 darbdienu laikā pieņem lēmumu atteikt reģistrāciju un paziņo par to personai.

129.13 Valsts ieņēmumu dienests nereģistrē personu kā apkalpojošo dienestu, kā arī neveic izmaiņas Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datubāzē (reģistrā) par apkalpojamo kases aparātu, hibrīda kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīču un iekārtu modeļiem vai modifikācijām, ja:

129.13 1. persona atrodas likvidācijas procesā vai tās saimnieciskā darbība ir apturēta vai pārtraukta;

129.13 2. personai ir nodokļu vai valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu parādi un pēdējo triju gadu laikā pirms iesnieguma saņemšanas dienas normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā ir konstatēts fakts par darba algas izmaksu bez nodokļu samaksas;

129.13 3. pēdējo triju gadu laikā pirms iesnieguma saņemšanas dienas personai ir konstatēti šajos noteikumos minētās profesionālās darbības pārkāpumi;

129.13 4. persona nav iesniegusi šo noteikumu 125. punktā minētos attiecīgos dokumentus.

129.14 Ja Valsts ieņēmumu dienests, pamatojoties uz šo noteikumu 121.5, 125., 126., 129.2, 129.3, 129.4, 129.5, 129.7 un 129.punktā minēto informāciju vai veicot kontroles pasākumus, konstatē, ka kases aparāta, hibrīda kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas modelis vai modifikācija neatbilst normatīvajiem aktiem par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām un to ir iespējams novērst, nemainot programmatūru, Valsts ieņēmumu dienests 15 darbdienu laikā informē konkrētā kases aparāta, hibrīda kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas lietotāju un apkalpojošo dienestu par konstatēto neatbilstību un līdz neatbilstības novēršanai nereģistrē kases aparāta, hibrīda kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas modeli (modifikāciju) Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datubāzē (reģistrā) vai izslēdz no tās.

129.15 Ja Valsts ieņēmumu dienests, pamatojoties uz šo noteikumu 121.5, 125., 126., 129.2, 129.3, 129.4, 129.5, 129.7 un 129.punktā minēto informāciju vai veicot kontroles pasākumus, konstatē, ka kases aparāta, hibrīda kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas modelis vai modifikācija neatbilst normatīvajiem aktiem par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām un neatbilstības novēršana visiem konkrētā modeļa vai modifikācijas kases aparātiem, hibrīda kases aparātiem, kases sistēmām, specializētajām ierīcēm vai iekārtām, nemainot programmatūru, nav iespējama, Valsts ieņēmumu dienests 15 darbdienu laikā informē visus konkrētā kases aparāta, hibrīda kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas modeļa vai modifikācijas lietotājus un apkalpojošos dienestus par konstatēto neatbilstību, nereģistrē kases aparāta, hibrīda kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas modeli (modifikāciju) Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datubāzē (reģistrā) un (vai) izslēdz no tās.

129.16 Valsts ieņēmumu dienests aptur Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datubāzē (reģistrā) uz lietotāja vārda reģistrētā kases aparāta, hibrīda kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces un iekārtas lietošanu:

129.16 1. pēc lietotāja pieprasījuma;

129.16 2. saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta rīcībā esošo informāciju, ja:

129.16 2.1. lietotājam saskaņā ar likumu "Par nodokļiem un nodevām" ir apturēta saimnieciskā darbība (no dienas, kad pieņemts lēmums par nodokļu maksātāja saimnieciskās darbības apturēšanu);

129.16 2.2. administratīvā pārkāpuma lietā kases aparāts, hibrīda kases aparāts, kases sistēma, specializētā ierīce vai iekārta ar tehnisko pasi vai bez tās ir izņemta kā pārkāpuma izdarīšanas rīks (no izņemšanas dienas).

129.17 Valsts ieņēmumu dienests izslēdz no Valsts ieņēmumu dienesta vienotās datubāzes (reģistra):

129.17 1. uz lietotāja vārda reģistrētos kases aparātus, hibrīda kases aparātus, kases sistēmas, specializētās ierīces un iekārtas:

129.17 1.1. pēc lietotāja pieprasījuma;

129.17 1.2. saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta rīcībā esošo informāciju, ja:

129.17 1.2.1. lietotājs izbeidzis saimniecisko darbību kases aparāta, hibrīda kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas reģistrācijas vietas adresē, nepaziņojot par to Valsts ieņēmumu dienestam. Valsts ieņēmumu dienests 15 darbdienu laikā informē lietotāju par izslēgšanu no vienotās datubāzes (reģistra);

129.17 1.2.2. nav nodrošinātas prasības, kas noteiktas normatīvajos aktos par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām. Valsts ieņēmumu dienests 15 darbdienu laikā informē lietotāju par izslēgšanu no Valsts ieņēmumu dienesta vienotās datubāzes (reģistra);

129.17 1.2.3. lietotājs kā saimnieciskās darbības vai komercdarbības veicējs ir izslēgts no Valsts ieņēmumu dienesta nodokļu maksātāju reģistra;

129.17 1.2.4. stājies spēkā administratīvā pārkāpuma lietā pieņemtais lēmums par kases aparāta, hibrīda kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces un iekārtas ar tehnisko pasi vai bez tās (pārkāpuma izdarīšanas rīka) konfiscēšanu;

129.17 2. apkalpojošo dienestu:

129.17 2.1. pēc tā pieprasījuma;

129.17 2.2. ja konstatēts, ka tas nepilda šo noteikumu VIII nodaļā minētos pienākumus. Valsts ieņēmumu dienests 15 darbdienu laikā informē apkalpojošo dienestu par izslēgšanu no Valsts ieņēmumu dienesta vienotās datubāzes (reģistra);

129.17 2.3. ja, šo noteikumu 129. punktā minētajos gadījumos veicot atkārtotu apkalpojošā dienesta atbilstības izvērtēšanu, konstatētas neatbilstības iesniegtajos šo noteikumu 125. un (vai) 126. punktā minētajos dokumentos norādītajai informācijai;

129.17 3. kases aparātus, hibrīda kases aparātus, kases sistēmas, specializētās ierīces un iekārtas:

129.17 3.1. pēc apkalpojošā dienesta pieprasījuma;

129.17 3.2. saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta rīcībā esošo informāciju, ja:

129.17 3.2.1. konstatēts, ka modelis vai modifikācija nav iekļauta Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datubāzē (reģistrā) apkalpojošā dienesta apkalpojamo kases aparātu, hibrīda kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīču un iekārtu sarakstā;

129.17 3.2.2. konstatēts, ka modelis vai modifikācija nav reģistrēta Valsts ieņēmumu dienestā uz lietotāja vārda;

129.17 4. atbilstības pārbaudes institūciju:

129.17 4.1. pēc tās pieprasījuma;

129.17 4.2. ja konstatēts, ka tā nepilda šo noteikumu VIII1 nodaļā minētos pienākumus. Valsts ieņēmumu dienests 15 darbdienu laikā informē institūciju par izslēgšanu no Valsts ieņēmumu dienesta vienotās datubāzes (reģistra);

129.17 4.3. ja tā neatbilst šo noteikumu 121.1., 121.2. un 121.4. apakšpunktā minētajām prasībām;

129.17 4.4. ja konstatēts, ka tā nav izpildījusi šo noteikumu 129.punktā minētās prasības.

129.18 Valsts ieņēmumu dienests nodrošina publiski pieejamu kases aparātu, hibrīda kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīču un iekārtu, to lietotāju, atbilstības pārbaudes institūciju un apkalpojošo dienestu vienoto datubāzi (reģistru), kurā ietvertas šādas ziņas:

129.18 1. informācija par lietošanā esošu kases aparātu, hibrīda kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīci vai iekārtu:

129.18 1.1. modelis, modifikācija, versija, šasijas numurs;

129.18 1.2. tehniskās pases sērija un numurs;

129.18 1.3. kases aparāta, hibrīda kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas reģistrācijas datums Valsts ieņēmumu dienestā;

129.18 1.4. Valsts ieņēmumu dienestā reģistrētā kases aparāta, hibrīda kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces vai iekārtas uzstādīšanas vietas adrese (juridiskā adrese vai struktūrvienības adrese, vai deklarētā dzīvesvieta);

129.18 1.5. lietotāja nosaukums (fiziskai personai – vārds, uzvārds) un nodokļu maksātāja reģistrācijas kods;

129.18 2. apkalpojošā dienesta nosaukums (fiziskai personai – vārds, uzvārds), nodokļu maksātāja reģistrācijas kods, juridiskā adrese (fiziskai personai – deklarētā dzīvesvieta), visu apkalpošanas vietu (struktūrvienību) adreses, tālruņi, atbildīgo personu vārdi un uzvārdi un apkalpojamo kases aparātu, hibrīda kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīču un iekārtu modeļi (modifikācijas).

129.19 Atjaunojot atbilstoši šo noteikumu 129.16 1. vai 129.16 2.1. apakšpunktam Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datubāzē (reģistrā) uz lietotāja vārda apturētā reģistrētā kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces un iekārtas lietošanu, nodokļu maksātājs paziņo Valsts ieņēmumu dienestam energoneatkarīgajā atmiņā vai fiskālās atmiņas moduļa reģistrēto kopsummu (Grand total) vai summārās atmiņas kopsummu."

75. Svītrot 132. punktu.

76. Papildināt 136. punktu aiz vārdiem "noteiktajām prasībām" ar vārdiem "par attaisnojuma dokumentu".

77. Papildināt noteikumus ar 138.punktu šādā redakcijā:

"138.1 Valsts ieņēmumu dienestam ir tiesības piekļūt lietotāja kases aparāta, hibrīda kases aparāta un kases sistēmas reģistrētajai programmai, lai varētu veikt šīs programmas Hash SHA-256 kontrolsummas aprēķinu, pārbaudot tās atbilstību Valsts ieņēmumu dienestā iesniegtajai Hash SHA-256 kontrolsummai."

78. Aizstāt 141. punktā skaitli "95.3." ar skaitli "92.3.".

79. Papildināt noteikumus ar 141.1, 141.2, 141.3, 141.4, 141.5 un 141.6 punktu šādā redakcijā:

"141.1 Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datubāzē (reģistrā) šo noteikumu 5. pielikumā minētos kases aparāta modeļus (modifikācijas) drīkst lietot līdz 2016. gada 31. decembrim. Lai kases aparātu lietotāji šo noteikumu 5. pielikumā minētos kases aparāta modeļus (modifikācijas) varētu lietot arī pēc 2017. gada 1. janvāra, apkalpojošais dienests veic šo modeļu pārreģistrēšanu.

141.2 Ar 2017. gada 1. janvāri šo noteikumu 141.punktā minētie nepārreģistrētie kases aparāta modeļi (modifikācijas) ir izslēdzami no Valsts ieņēmumu dienesta vienotās datubāzes (reģistra).

141.3 Pēc šo noteikumu 121.punktā minētās institūcijas reģistrācijas Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datubāzē (reģistrā) minētā institūcija līdz 2017. gada 1. jūlijam visiem Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datubāzē (reģistrā) reģistrēto kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīču un iekārtu modeļiem, modifikācijām un programmas versijām veic šo noteikumu 121.punktā minēto atbilstības pārbaudi atbilstoši šo noteikumu VIII1 nodaļā minētajai kārtībai.

141.4 Līdz 2016. gada 30. jūnijam Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datubāzē (reģistrā) reģistrētie apkalpojošie dienesti līdz 2016. gada 31. decembrim veic pārreģistrāciju šo noteikumu 125., 126. un 127. punktā minētajā kārtībā.

141.5 Šo noteikumu 120. punkts, VIII1 nodaļa, 122.4. apakšpunkts, 123., 124. punkts, 125.2., 125.4. apakšpunkts, 127. un 128. punkts attiecībā uz 125.2. un 125.4. apakšpunktā minēto dokumentu izvērtēšanu, 129., 129.1, 129.punkts attiecībā uz 125.2. un 125.4. apakšpunktā minēto dokumentu saņemšanu, 129.11, 129.14 un 129.15 punkts attiecībā uz 121.5 punktā, 125.2. un 125.4. apakšpunktā minēto informāciju, ka arī 129.17 2.3., 129.17 4.2., 129.17 4.3. un 129.17 4.4. apakšpunkts stājas spēkā 2016. gada 1. jūlijā.

141.6 Tādu kases aparātu un kases sistēmu reģistrācijai, kuras atbilst Ministru kabineta 2007. gada 20. februāra noteikumos Nr. 133 "Noteikumi par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām" noteiktajām prasībām un kuru lietošana saskaņā ar Ministru kabineta 2014. gada 11. februāra noteikumiem Nr. 95 "Noteikumi par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām" ir atļauta līdz 2016. gada 31. decembrim, piemēro Ministru kabineta 2007. gada 2. maija noteikumus Nr. 282 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība"."

80. Aizstāt 3. pielikumā skaitli un vārdu "103. punktu" ar skaitli un vārdu "97. punktu".

81. Papildināt noteikumus ar 5. pielikumu šādā redakcijā:

"5. pielikums
Ministru kabineta
2014. gada 11. februāra
noteikumiem Nr. 96

Valsts ieņēmumu dienesta vienotajā datubāzē (reģistrā) reģistrētie kases aparāti, kuri pārreģistrējami līdz 2016. gada 31. decembrim

Nr. 
p. k.

Kases aparāta modeļa (modifikācijas) nosaukums

marka

modelis, modifikācija

1.

SAM4S

ER-230

2.

SAM4S

ER-260B

3.

SAM4S

ER-350PL

4.

SAM4S

ER-5240ML

5.

SAM4S

ER-5240PL

6.

SAM4S

ER-700PL

7.

SAMSUNG

ER-250

8.

SAMSUNG

ER-250 F

9.

SAMSUNG

ER-250 FL

10.

SAMSUNG

ER-250FPL

11.

SAMSUNG

ER-250L

12.

SAMSUNG

ER-250RL

13.

SAMSUNG

ER-350L

14.

SAMSUNG

ER-350PL

15.

SAMSUNG

ER-4615

16.

SAMSUNG

ER-4615 F

17.

SAMSUNG

ER-4615 FL

18.

SAMSUNG

ER-4615 L

19.

SAMSUNG

ER-4615PL

20.

SAMSUNG

ER-4615RFL

21.

SAMSUNG

ER-4915 L

22.

SAMSUNG

ER-5140FL

23.

SAMSUNG

ER-700L

24.

SAMSUNG

ER-700PL

25.

OPTIMA

CR-300L

26.

OPTIMA

CR-300LW

27.

OPTIMA

CR-30T2

28.

OPTIMA

CR-500

29.

OPTIMA

CR-500L

30.

OPTIMA

CR-500LA

31.

OPTIMA

CR-500LB

32.

OPTIMA

CR-500LC

33.

OPTIMA

CR-500LW

34.

OPTIMA

CR-500WLA

35.

OPTIMA

CR-500WLB

36.

OPTIMA

CR-705T

37.

OPTIMA

CR1020

38.

OPTIMA

SR-300L

39.

OPTIMA

SR-500L

40.

SHARP

ER-3115 L

41.

SHARP

ER-A430 L

42.

SHARP

ER-A550 L

43.

SHARP

ER-A610 L

44.

CASIO

CE-300L

45.

CASIO

CE-4200

46.

CASIO

CE-4200L

47.

CASIO

CE-4630L

48.

CASIO

CE-4700

49.

CASIO

CE-4700L

50.

CASIO

FE-300

51.

CASIO

FE-300L

52.

CASIO

FE-300PL

53.

CASIO

SA-1000

54.

CASIO

SA-5000

55.

CASIO

SR-2200L

56.

CASIO

TK-1300

57.

CASIO

TK-1300L

58.

CASIO

TK-2300

59.

CASIO

TK-2300L

60.

CASIO

TK-800L

61.

CASIO

TK-810 VERS.3604

62.

CASIO

TK-810L"

Ministru prezidente Laimdota Straujuma

Finanšu ministra vietā –
ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs

Izdruka no oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" (www.vestnesis.lv)

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!