Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Sapratu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Ministru kabinets
Oficiālajā izdevumā publicē:
  • Ministru kabineta noteikumus, instrukcijas un ieteikumus. Tie stājas spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas, ja tiesību aktā nav noteikts cits spēkā stāšanās termiņš;
  • Ministru kabineta rīkojumus. Tie stājas spēkā parakstīšanas brīdī;
  • Ministru kabineta sēdes protokollēmumus. Tie stājas spēkā pieņemšanas brīdī.
Ministru kabineta izdotos tiesību aktus publicēšanai nosūta Valsts kanceleja. Tie publicējami parasti divu darbdienu laikā pēc dokumenta saņemšanas.
TIESĪBU AKTI, KAS PAREDZ OFICIĀLO PUBLIKĀCIJU PERSONAS DATU APSTRĀDE

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ministru kabineta 2015. gada 1. decembra noteikumi Nr. 686 "Kārtība, kādā nominē kandidātus valdes un padomes locekļu amatiem kapitālsabiedrībās, kurās valstij kā dalībniekam (akcionāram) ir tiesības izvirzīt valdes vai padomes locekļus, un valdes locekļus valsts kapitālsabiedrībās, kurās ir izveidota padome". Publicēts oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", 21.12.2015., Nr. 249 https://www.vestnesis.lv/op/2015/249.2

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ministru kabineta rīkojums Nr. 797

Par valstij piekrītošā dzīvokļa īpašuma "Jaunaudaros", Tadaiķu pagastā, Durbes novadā, nodošanu Durbes novada pašvaldības īpašumā

Vēl šajā numurā

21.12.2015., Nr. 249

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Ministru kabinets

Veids: noteikumi

Numurs: 686

Pieņemts: 01.12.2015.

OP numurs: 2015/249.2

2015/249.2
RĪKI

Ministru kabineta noteikumi: Šajā laidienā 1 Pēdējās nedēļas laikā 9 Visi

Ministru kabineta noteikumi Nr. 686

Rīgā 2015. gada 1. decembrī (prot. Nr. 64 37. §)

Kārtība, kādā nominē kandidātus valdes un padomes locekļu amatiem kapitālsabiedrībās, kurās valstij kā dalībniekam (akcionāram) ir tiesības izvirzīt valdes vai padomes locekļus, un valdes locekļus valsts kapitālsabiedrībās, kurās ir izveidota padome

Izdoti saskaņā ar Publiskas personas kapitāla daļu
un kapitālsabiedrību pārvaldības likuma
31. panta desmito daļu

I. Vispārīgie jautājumi

1. Noteikumi nosaka kārtību, kādā nominē kandidātus valdes un padomes locekļu amatiem kapitālsabiedrībās, kurās valstij kā dalībniekam (akcionāram) ir tiesības izvirzīt valdes vai padomes locekļus, un valdes locekļus valsts kapitālsabiedrībās, kurās ir izveidota padome.

2. Noteikumu mērķis ir nodrošināt valdes un padomes locekļa nominēšanas procesa atbilstību korporatīvās pārvaldības labās prakses principiem un atklātu, godīgu un profesionālu valdes un padomes locekļu atlasi, kas veicina profesionālas un kompetentas valsts kapitālsabiedrības pārvaldes institūcijas izveidi.

3. Noteikumus nepiemēro Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likuma:

3.1. 31. panta astotās daļas 1. punktā minētajā gadījumā;

3.2. 31. panta astotās daļas 2. punktā minētajā gadījumā, izņemot šo noteikumu 4.1., 4.2. un 4.4. apakšpunktā minētās prasības.

II. Atlases pamatkritēriji valdes un padomes locekļiem

4. Valdes vai padomes locekļu kandidātu atlasei piemēro šādus atlases pamatkritērijus:

4.1. valsts valodas un vismaz vienas svešvalodas zināšanas valdes vai padomes locekļa uzdevumu profesionālai izpildei nepieciešamā apjomā;

4.2. atbilstoša augstākā izglītība, kas nodrošina nepieciešamo zināšanu un kompetenču kopumu, lai profesionāli pildītu valdes vai padomes locekļa uzdevumus konkrētajā amatā kapitālsabiedrībā;

4.3. darba pieredze, kas nodrošina nepieciešamo iemaņu kopumu, lai profesionāli pildītu valdes vai padomes locekļa uzdevumus konkrētajā amatā kapitālsabiedrībā;

4.4. nevainojama reputācija;

4.5. citas būtiskas profesionālās iemaņas un kompetences atbilstoši konkrētās kapitālsabiedrības darbības jomai.

5. Valdes vai padomes locekļa kandidāts ir uzskatāms par personu ar nevainojamu reputāciju, ja nav pierādījumu, kas liecinātu par pretējo, un nav iemesla pamatotām šaubām par personas nevainojamu reputāciju. Izvērtējot valdes vai padomes locekļa kandidāta reputāciju, ņem vērā visu nominācijas komisijas rīcībā esošo informāciju, kas ir pieejama novērtējuma veikšanai.

6. Lai nodrošinātu profesionālu un objektīvu kapitālsabiedrības padomes darbu, kas veicina kapitālsabiedrības vērtības ilgtermiņa pieaugumu un darbības efektivitāti, kapitāla daļu turētājs (izņemot gadījumus, ja kapitālsabiedrība dibināta uz likuma pamata) nodrošina, lai vismaz puse no padomes locekļiem būtu neatkarīgie padomes locekļi. Ja padomi veido nepāra skaits padomes locekļu, neatkarīgo padomes locekļu skaits var būt par vienu mazāks nekā pārējo padomes locekļu skaits. Padomes loceklis tiek uzskatīts par neatkarīgu, ja tas atbilst visām šīm prasībām:

6.1. pildot citus amatus, nav pakļauts kapitāla daļu turētāja norādījumiem;

6.2. pēdējo triju gadu laikā nav bijis valdes loceklis vai sabiedrības kontrolieris tai pašā kapitālsabiedrībā vai tās atkarīgajā sabiedrībā;

6.3. kapitālsabiedrībā, kurā ieņem padomes locekļa amatu, gūst ienākumus tikai par padomes locekļa amata pienākumu izpildi;

6.4. pēdējo triju gadu laikā nav bijis ārējais revidents, kā arī dalībnieks, valdes loceklis vai darbinieks kapitālsabiedrībā, kas veic ārējā revidenta funkcijas kapitālsabiedrībai, kurā pilda padomes locekļa amatu.

7. Definējot šo noteikumu 4.1., 4.2., 4.3. un 4.5. apakšpunktā minētos kritērijus un novērtējot kandidāta atbilstību tiem, attiecībā uz valdes locekļu amata kandidātiem ievēro šo noteikumu 1. pielikumā minētās minimālās prasības, bet attiecībā uz padomes locekļu amata kandidātiem – šo noteikumu 2. pielikumā minētās minimālās prasības.

8. Šo noteikumu 4.1. apakšpunktā ietverto prasību par valsts valodas pārvaldīšanu piemēro tiktāl, ciktāl ārējos normatīvajos aktos nav noteikts citādi.

9. Par šo noteikumu 4.1., 4.2., 4.3. un 4.5. apakšpunktā minēto kritēriju detalizētu definēšanu, pamatojoties uz valsts kapitāla daļu turētāja vai kapitālsabiedrības padomes (ja tāda ir izveidota) sagatavotu valdes vai padomes loceklim nepieciešamo kompetenču un profesionālās pieredzes prasību aprakstu, ir atbildīga nominācijas komisija.

III. Atlases un novērtēšanas procesu uzsākšana, nominācijas komisijas izveide

10. Valsts kapitāla daļu turētājs vai kapitālsabiedrības padome (ja tāda ir izveidota) nodrošina savlaicīgu valdes un padomes locekļu kandidātu atlases un novērtēšanas procesu uzsākšanu, paredzot, ka:

10.1. pirms potenciālo kandidātu saraksta veidošanas tiek sagatavots valdes vai padomes locekļiem nepieciešamo kompetenču un profesionālās pieredzes prasību apraksts;

10.2. pamatojoties uz valdes vai padomes locekļiem nepieciešamo kompetenču un profesionālās pieredzes prasību aprakstu, ir izsludināta publiska kandidātu pieteikšanās procedūra, kā arī, ja nepieciešams, var noteikt, ka tiek izmantotas citas personāla atlases metodes. Ja valdes vai padomes locekļus ievēlē kapitālsabiedrībā, kura saskaņā ar normatīvajiem aktiem ir liela, kapitāla daļu turētājs vai kapitālsabiedrības padome (ja tāda ir izveidota) var noteikt, ka valdes vai padomes locekļu kandidātu atlasei un novērtēšanai izmanto personāla atlases komersanta pakalpojumus, kurus finansē no kapitālsabiedrības līdzekļiem. Publiska kandidātu pieteikšanās procedūra nav obligāta, ja ievēlē padomes locekli privātajā kapitālsabiedrībā, kurā valstij nav tiešas izšķirošas ietekmes;

10.3. ir sagatavots un nominācijas komisijai iesniegts potenciālo valdes vai padomes locekļu kandidātu saraksts, kas izveidots no kandidātiem:

10.3.1. kuri pieteikušies publiskās kandidātu pieteikšanās procedūras ietvaros;

10.3.2. kuri atlasīti, izmantojot personāla atlases komersanta pakalpojumus (ja tādi tiek izmantoti);

10.3.3. kuri atlasīti, izmantojot citas personāla atlases metodes (ja tiek izmantotas);

10.3.4. kurus ieteikusi nominācijas komisija (ja attiecināms);

10.4. pirms dalībnieku (akcionāru) sapulces vai padomes sēdes, kurā paredzēts ievēlēt valdes vai padomes locekli, nominācijas komisijai tiek dots pietiekami ilgs termiņš, lai detalizēti definētu kandidātu novērtēšanas kritērijus un kandidātu atbilstības novērtēšanas kārtību un metodes, kā arī novērtētu valdes vai padomes locekļu kandidātus.

11. Valsts kapitāla daļu turētājs vai kapitālsabiedrības padome (ja tāda ir izveidota) kandidātu novērtēšanai izveido nominācijas komisiju, kurā iekļauj valsts kapitāla daļu turētāja vai kapitālsabiedrības padomes (ja tāda ir izveidota) izvirzītos pārstāvjus, koordinācijas institūcijas izvirzīto pārstāvi, neatkarīgus ekspertus un, ja nepieciešams, novērotājus ar padomdevēja tiesībām, lai nodrošinātu atbilstības novērtēšanas procesa caurskatāmību. Valsts kapitāla daļu turētājs vai kapitālsabiedrības padome (ja tāda ir izveidota) ir tiesīga izveidot pastāvīgu nominācijas komisiju valdes un padomes locekļu kandidātu atbilstības novērtēšanas procesa nodrošināšanai.

12. Valsts kapitāla daļu turētājs vai kapitālsabiedrības padome (ja tāda ir izveidota) nodrošina kandidātu atlases un novērtēšanas procesu dokumentēšanu. Valsts kapitāla daļu turētājs, kapitālsabiedrības padome (ja tāda ir izveidota) un nominācijas komisijas locekļi nodrošina, ka kandidātu atlases un novērtēšanas procesā iegūtā informācija par pretendentiem netiek nodota vai izpausta trešajām personām, kā arī netiek veiktas citas darbības, kas būtu pretrunā ar normatīvajos aktos noteikto regulējumu fiziskās personas datu aizsardzības jomā.

13. Par neatkarīgu ekspertu vai novērotāju var būt persona, kura nav pakļauta kapitāla daļu turētāja vai kapitālsabiedrības padomes norādījumiem Valsts pārvaldes iekārtas likuma un Komerclikuma izpratnē un kura padomdevēja funkcijas veic neitrāli un neatkarīgi, ievērojot šo noteikumu 3. pielikumā minētos nosacījumus.

14. Nominācijas komisijas sastāvā iekļauj personas ar atbilstošu pieredzi vismaz vienā no šādām jomām:

14.1. personāla vadība, atlase un kompetenču novērtēšana;

14.2. kapitālsabiedrību pārvaldība;

14.3. kapitālsabiedrības darbība, kurai tiek veikta valdes vai padomes locekļu atlase.

IV. Kandidātu izvērtēšana nominācijas komisijā

15. Nominācijas komisija valsts kapitāla daļu turētāja vai kapitālsabiedrības padomes (ja tāda ir izveidota) noteiktajā termiņā:

15.1. detalizēti definē kandidātu novērtēšanas kritērijus, pamatojoties uz valdes vai padomes locekļiem nepieciešamo kompetenču un profesionālās pieredzes prasību aprakstu;

15.2. pieņem lēmumu par kandidātu atbilstības novērtēšanas kārtību;

15.3. novērtē kapitāla daļu turētāja vai kapitālsabiedrības padomes (ja tāda ir izveidota) iesniegtajā kandidātu sarakstā iekļauto personu atbilstību un sagatavo priekšlikumus par ieteicamajiem kandidātiem valdes vai padomes locekļa amatam izskatīšanai dalībnieku (akcionāru) sapulcē vai kapitālsabiedrības padomes (ja tāda ir izveidota) sēdē.

16. Pirms uzsākta kandidātu atbilstības novērtēšana, nominācijas komisijas loceklis paraksta apliecinājumu (3. pielikums).

17. Nominācijas komisija ir tiesīga īstenot kandidātu novērtēšanas procesu vairākās kārtās, ietverot sākotnējo pārbaudi, lai pārliecinātos par kandidātu atbilstību pamatprasībām, un kompetenču un profesionālās pieredzes novērtēšanu saskaņā ar nominācijas komisijā apstiprināto kritēriju sarakstu.

18. Kandidātu atbilstības novērtēšanas rezultātus atbilstoši šo noteikumu 15.1. un 15.2. apakšpunktam nominācijas komisija apkopo un aizpilda kandidātu atbilstības vērtēšanas veidlapu (4. pielikums).

19. Nominācijas komisija lēmumus pieņem, pamatojoties uz kandidātu vērtējumu atbilstoši definētajiem kandidātu novērtēšanas kritērijiem. Ja vairāki kandidāti iegūst vienādu vērtējumu, lēmumu pieņem ar balsu vairākumu. Ja balsis sadalās līdzīgi, izšķirošā ir nominācijas komisijas vadītāja balss.

20. Ja neviens kandidāts atbilstoši nominācijas komisijas vērtējumam neatbilst amatam izvirzītajām prasībām, nominācijas komisija pieņem lēmumu par kandidātu novērtēšanas procesa pārtraukšanu un par to informē valsts kapitāla daļu turētāju vai kapitālsabiedrības padomi (ja tāda ir izveidota).

21. Šo noteikumu 20. punktā minētajā gadījumā valsts kapitāla daļu turētājs vai kapitālsabiedrības padome (ja tāda ir izveidota) ir tiesīga ierosināt atkārtotu atlases procedūru.

22. Valsts kapitāla daļu turētājam vai kapitālsabiedrības padomei (ja tāda ir izveidota) ir tiesības, pamatoti argumentējot, noraidīt nominācijas komisijas izvirzīto kandidātu un rosināt atkārtotu atlases procedūru, ja:

22.1. tam rodas pamatotas šaubas par izvirzītā kandidāta atbilstību šo noteikumu 4.4. apakšpunktā minētajām prasībām;

22.2. tā rīcībā ir cita informācija par kandidāta iepriekšējo darbību, kas Komerclikuma izpratnē ir uzskatāma par svarīgu iemeslu valdes vai padomes locekļa atsaukšanai no amata.

V. Informācijas atklātības prasības

23. Lai informētu sabiedrību par kandidātu atlases procesa un kandidātu atbilstības novērtēšanas rezultātiem, valsts kapitāla daļu turētājs vai kapitālsabiedrības padome (ja tāda ir izveidota) triju darbdienu laikā pēc šo noteikumu 19. punktā minētā lēmuma pieņemšanas publicē institūcijas tīmekļvietnē šādu informāciju:

23.1. kapitālsabiedrības nosaukums;

23.2. kompetenču un profesionālās pieredzes prasību apraksts;

23.3. nominācijas komisijas sastāvs;

23.4. informācija par kandidātu novērtēšanas procesu (novērtēšanas kritērijiem, izmantotajām kandidātu novērtēšanas metodēm, novērtēto kandidātu skaitu).

24. Ja saskaņā ar šo noteikumu 22. punktu valsts kapitāla daļu turētājs vai kapitālsabiedrības padome (ja tāda ir izveidota) ir noraidījusi nominācijas komisijas izvirzīto kandidātu, tā triju darbdienu laikā publicē institūcijas tīmekļvietnē attiecīgu paziņojumu par nominācijas komisijas priekšlikuma noraidīšanu un atkārtotu atlases procesa uzsākšanu.

VI. Noslēguma jautājums

25. Atzīt par spēku zaudējušu Ministru kabineta 2014. gada 23. septembra instrukciju Nr. 6 "Kārtība, kādā veic kandidātu atlasi valdes un padomes locekļu amatiem kapitālsabiedrībās, kurās valstij kā dalībniekam (akcionāram) ir tiesības izvirzīt valdes vai padomes locekļus" (Latvijas Vēstnesis, 2014, 195. nr.).

Ministru prezidente Laimdota Straujuma

Finanšu ministrs Jānis Reirs

 

 

1. pielikums
Ministru kabineta
2015. gada 1. decembra
noteikumiem Nr. 686

Minimālās prasības valdes locekļu amata kandidātiem

1. Valodu zināšanas
Noteikumu 4.1. apakšpunkts – valsts valodas un vismaz vienas svešvalodas zināšanas valdes locekļa uzdevumu profesionālai izpildei nepieciešamā apjomā
1.1. Valsts valodas zināšanas Valsts valodu pārvalda normatīvajos aktos valsts valodas lietošanas jomā noteiktajā apjomā
1.2. Svešvalodu zināšanas Pārvalda svešvalodu valdes locekļa uzdevumu profesionālai izpildei nepieciešamā apjomā
2. Izglītība
Noteikumu 4.2. apakšpunkts – izglītība, kas nodrošina nepieciešamo zināšanu un kompetenču kopumu, lai profesionāli pildītu valdes locekļa uzdevumus konkrētajā amatā kapitālsabiedrībā
Pamatprasības Akadēmiskā augstākā vai otrā līmeņa profesionālā augstākā izglītība, kas nodrošina nepieciešamo zināšanu un kompetenču kopumu, lai profesionāli pildītu valdes locekļa uzdevumus konkrētajā amatā
3. Pieredze
Noteikumu 4.3. apakšpunkts – darba pieredze, kas nodrošina nepieciešamo iemaņu kopumu, lai profesionāli pildītu valdes locekļa uzdevumus konkrētajā amatā kapitālsabiedrībā
3.1. Pamatprasības Līdzšinējā darba pieredze, kas atbilst vienam no šādiem kritērijiem:

3.1.1. vismaz triju gadu pieredze vadošā amatā jomā, kurā darbojas attiecīgā kapitālsabiedrība. Izņēmuma gadījumā to var samazināt līdz divu gadu pieredzei, ja valdes locekļu atlase tiek veikta kapitālsabiedrībā, kura saskaņā ar normatīvajiem aktiem ir maza kapitālsabiedrība;

3.1.2. vismaz triju gadu pieredze vadošā amatā, kas nodrošina kompetences un zināšanas, kuras nepieciešamas, lai profesionāli pildītu valdes locekļa uzdevumus konkrētajā amatā. Izņēmuma gadījumā to var samazināt līdz divu gadu pieredzei, ja valdes locekļu atlase tiek veikta kapitālsabiedrībā, kura saskaņā ar normatīvajiem aktiem ir maza kapitālsabiedrība

3.2. Kapitālsabiedrības darbība attiecīgās nozares jautājumos Nosaka kapitāla daļu turētājs
4. Kompetences
Noteikumu 4.5. apakšpunkts – citas būtiskas profesionālās iemaņas un kompetences atbilstoši konkrētās kapitālsabiedrības darbības jomai.

Saskaņā ar noteikumu 15.2. apakšpunktu nominācijas komisija nosaka katras kompetences īpatsvaru un ietekmi uz kopējo vērtējumu

4.1. Stratēģiskā plānošana Novērtēšanas rādītāji:

4.1.1. spēj noteikt skaidrus īstermiņa un ilgtermiņa kapitālsabiedrības darbības mērķus;

4.1.2. spēj analizēt kapitālsabiedrības darbību gan nozares, gan valsts attīstības kontekstā (piemīt ilgtermiņa redzējums);

4.1.3. spēj ātri pielāgoties jaunām situācijām un ir atvērts pārmaiņām;

4.1.4. spēj plānot pārmaiņas un to vadību

4.2. Vadība – spēja veidot pozitīvas attiecības un uzņemties vadītāja lomu, lai nodrošinātu kapitālsabiedrības mērķu sasniegšanu Novērtēšanas rādītāji:

4.2.1. spēj uzņemties līdera lomu, organizēt komandas darbu, lai nodrošinātu mērķu sasniegšanu. Spēj veidot pozitīvas attiecības starp komandas dalībniekiem, rūpēties par komandu un motivēt to kopīgo mērķu sasniegšanai;

4.2.2. ir taisnīgs, sadarbojoties ar kolēģiem, iecietīgs pret dažādiem darba stiliem un atšķirīgiem viedokļiem;

4.2.3. spēj veidot plašu profesionālo kontaktu tīklu un izmantot to profesionālo mērķu sasniegšanai;

4.2.4. ir elastīgs – spēj sasniegt rezultātu ar dažādiem paņēmieniem (dažādu viedokļu analīze) un, saglabājot kontinuitāti, spēj panākt kompromisu;

4.2.5. spēj nodrošināt efektīvu un kvalitatīvu pārmaiņu vadīšanu

4.3. Spēja noteikt mērķus un plānot savas darbības Novērtēšanas rādītāji:

4.3.1. piemīt attiecīgās darbības jomas (nozares) attīstības redzējums un motivācija veicināt attīstību;

4.3.2. pārzina tendences darbības jomā (nozarē) un izmanto dažādus informācijas avotus lēmumu pieņemšanā

4.4. Lēmumu pieņemšana un atbildība Novērtēšanas rādītāji:

4.4.1. spēj pieņemt lēmumu īsā laikā un situācijās, ja ir pieejama ierobežota apjoma informācija;

4.4.2. spēj uzņemties iniciatīvu;

4.4.3. pilnībā atbild par savā kompetencē esošajiem procesiem un rezultātiem;

4.4.4. aizstāv savu un komandas viedokli un lēmumus;

4.4.5. piedāvā vairākus problēmas risinājuma variantus, sagatavo pamatotu lēmumu un prognozē iespējamās sekas;

4.4.6. ja lēmums tiek atlikts, pamato savu rīcību, norādot ieguvumus;

4.4.7. iesaista padotos lēmumu pieņemšanā, apzinās atbildību par saviem un padoto lēmumiem;

4.4.8. ir atvērts alternatīviem risinājumiem un uzklausa dažādus viedokļus;

4.4.9. meklē un prot panākt kompromisus;

4.4.10. spēj sabalansēt dažādu iesaistīto pušu intereses

5. Citas būtiskas kompetences Izvirza kapitāla daļu turētājs, tās definējot saistībā ar kapitālsabiedrības darbības jomu vai vakanto amatu

Finanšu ministrs Jānis Reirs

 

 

2. pielikums
Ministru kabineta
2015. gada 1. decembra
noteikumiem Nr. 686

Minimālās prasības padomes locekļu amata kandidātiem

1. Valodu zināšanas
Noteikumu 4.1. apakšpunkts – valsts valodas un vismaz vienas svešvalodas zināšanas padomes locekļa uzdevumu profesionālai izpildei nepieciešamā apjomā
1.1. Valsts valodas zināšanas Valsts valodu pārvalda normatīvajos aktos valsts valodas lietošanas jomā noteiktajā apjomā
1.2. Svešvalodu zināšanas Pārvalda svešvalodu padomes locekļa uzdevumu profesionālai izpildei nepieciešamā apjomā
2. Izglītība
Noteikumu 4.2. apakšpunkts – izglītība, kas nodrošina nepieciešamo zināšanu un kompetenču kopumu, lai profesionāli pildītu padomes locekļa uzdevumus konkrētajā amatā kapitālsabiedrībā
Pamatprasības Akadēmiskā augstākā vai otrā līmeņa profesionālā augstākā izglītība, kas nodrošina nepieciešamo zināšanu un kompetenču kopumu, lai profesionāli pildītu padomes locekļa uzdevumus konkrētajā amatā
3. Pieredze
Noteikumu 4.3. apakšpunkts – darba pieredze, kas nodrošina nepieciešamo iemaņu kopumu, lai profesionāli pildītu padomes locekļa uzdevumus konkrētajā amatā kapitālsabiedrībā
3.1. Pamatprasības Līdzšinējā darba pieredze, kas atbilst vienam no šādiem kritērijiem:

3.1.1. vismaz triju gadu pieredze līdzīga lieluma vai lielākas kapitālsabiedrības valdes vai padomes locekļa amatā jomā, kurā darbojas attiecīgā kapitālsabiedrība;

3.1.2. vismaz triju gadu pieredze valdes vai padomes locekļa amatā līdzīga lieluma privātajā kapitālsabiedrībā, vēlams biržā kotētā vai starptautiskā uzņēmumā, kas nodrošina kompetences un zināšanas, kuras nepieciešamas, lai profesionāli pildītu padomes locekļa uzdevumus konkrētajā amatā;

3.1.3. vismaz triju gadu pieredze vadošā amatā institūcijā, kas atbildīga par nozares politikas veidošanu attiecīgās kapitālsabiedrības darbības jomā

3.2. Kapitālsabiedrības darbība attiecīgās nozares jautājumos Nosaka kapitāla daļu turētājs
4. Kompetences
Noteikumu 4.5. apakšpunkts – citas būtiskas profesionālās iemaņas un kompetences atbilstoši konkrētās kapitālsabiedrības darbības jomai.

Saskaņā ar noteikumu 15.2. apakšpunktu nominācijas komisija nosaka katras kompetences īpatsvaru un ietekmi uz kopējo vērtējumu

4.1. Stratēģiskā plānošana Novērtēšanas rādītāji:

4.1.1. spēj analizēt kapitālsabiedrības darbību gan nozares, gan valsts attīstības kontekstā (piemīt ilgtermiņa redzējums);

4.1.2. spēj ātri pielāgoties jaunām situācijām un ir atvērts pārmaiņām

4.1.3. pārzina tendences darbības jomā (nozarē) un izmanto dažādus informācijas avotus lēmumu pieņemšanā

4.2. Vadība – spēja veidot pozitīvas attiecības un strādāt komandā, lai sekmētu kapitālsabiedrības mērķu sasniegšanu Novērtēšanas rādītāji:

4.2.1. spēj veidot pozitīvas attiecības starp komandas dalībniekiem, rūpēties par komandu un motivēt to kopīgo mērķu sasniegšanai;

4.2.2. spēj sadarboties ar kolēģiem, ir iecietīgs pret atšķirīgiem viedokļiem;

4.2.3. spēj veidot plašu profesionālo kontaktu tīklu un izmantot to profesionālo mērķu sasniegšanai;

4.2.4. ir elastīgs – spēj sasniegt rezultātu ar dažādiem paņēmieniem (dažādu viedokļu analīze) un, saglabājot kontinuitāti, spēj panākt kompromisu

4.3. Kapitālsabiedrības darbības pārraudzība Novērtēšanas rādītāji:

4.3.1. pienākumu izpildei atbilstoša kompetence finanšu jautājumos;

4.3.2. pienākumu izpildei atbilstoša kompetence juridiskos jautājumos;

4.3.3. spēj padziļināti novērtēt kapitālsabiedrības stratēģiju un tās īstenošanu, sniegt priekšlikumus stratēģijas pārskatīšanai;

4.3.4. atbildīga un godprātīga attieksme pret uzticētajiem pienākumiem

4.4. Lēmumu pieņemšana un atbildība Novērtēšanas rādītāji:

4.4.1. pilnībā atbild par savā kompetencē esošajiem procesiem un rezultātiem;

4.4.2. aizstāv savu un komandas viedokli un lēmumus;

piedāvā vairākus problēmas risinājuma variantus, sagatavo pamatotu lēmumu un prognozē iespējamās sekas;

4.4.3. ir atvērts alternatīviem risinājumiem un uzklausa dažādus viedokļus;

4.4.4. meklē un prot panākt kompromisus;

4.4.5. spēj sabalansēt dažādu iesaistīto pušu intereses

5. Citas būtiskas kompetences Nosaka kapitāla daļu turētājs, tās definējot saistībā ar kapitālsabiedrības darbības jomu vai vakanto amatu

Finanšu ministrs Jānis Reirs

 

 

3. pielikums
Ministru kabineta
2015. gada 1. decembra
noteikumiem Nr. 686

Nominācijas komisijas locekļa apliecinājums

Ar _____________________ 20____. gada ____________ rīkojumu Nr. ____ izveidotās nominācijas komisijas uzdevums ir organizēt _____________________ kandidātu atlasi, sagatavojot rekomendācijas par atbilstošākajiem kandidātiem, kas izvirzāmi _______________________________________ locekļa amatam apstiprināšanai _______________________________________ akcionāru/dalībnieku sapulcē.

Ņemot vērā interešu konflikta novēršanas prasības, es, nominācijas komisijas loceklis(-e) _______________________________________, apliecinu, ka:

1) nav tādu apstākļu, kuru dēļ varētu uzskatīt, ka esmu jebkādā veidā ieinteresēts(-a) konkrētā kandidāta _______________________________________ izvēlē;

2) nepārstāvu konkrētā kandidāta _____________________ intereses un neesmu saistīts(-a) ar konkrētā kandidāta darbavietu _____________________, neesmu pašreizējais vai bijušais darbinieks, amatpersona, dalībnieks, akcionārs vai biedrs (pēdējos 24 mēnešus);

3) neesmu konkrētā kandidāta _____________________ radinieks līdz otrajai radniecības pakāpei, laulātais vai svainis līdz pirmajai svainības pakāpei, vai persona, ar kuru viņam ir kopīga saimniecība;

4) lēmumu pieņemšana vai piedalīšanās lēmumu pieņemšanā neietekmē manas, manu radinieku vai darījuma partneru personiskās vai mantiskās intereses;

5) kandidātu vērtēšanas procesā iegūtā informācija par pretendentiem netiks nodota vai izpausta trešajām personām, kā arī netiks veiktas citas darbības, kas būtu pretrunā ar normatīvajos aktos noteikto regulējumu fiziskās personas datu aizsardzības jomā.

         

(vārds, uzvārds)

 

(paraksts)

 

(datums)

Finanšu ministrs Jānis Reirs

 

 

4. pielikums
Ministru kabineta
2015. gada 1. decembra
noteikumiem Nr. 686

Kandidātu atbilstības vērtēšanas veidlapas paraugs

Kritērija īpatsvars1

Kritērijs

Apakškritērija īpatsvars2

Vārds, uzvārds

Vārds, uzvārds

Vārds, uzvārds

% (punkti) 1. Valodu zināšanas
1.1. % (punkti)      
1.2. % (punkti)      
% (punkti) 2. Izglītība
2.1. % (punkti)      
% (punkti) 3. Pieredze
3.1. % (punkti)      
3.2. % (punkti)      
% (punkti) 4. Kompetences
4.1. % (punkti)      
4.2. % (punkti)      
4.3. % (punkti)      
4.4. % (punkti)      
% (punkti) 5. Citas būtiskas kompetences
5.1. % (punkti)      
5.2. % (punkti)      

Vērtējums        

Vērtējums

Procenti no kopējā iespējamā punktu skaita

 
Izcili

90 %–100 %

 
Ļoti labi

80 %–89 %

 
Labi

70 %–79 %

 
Vidēji

60 %–69 %

 
Apmierinoši

45 %–59 %

 
Vāji

0 %–44 %

 

Piezīmes.
1 Kritērija un apakškritērija īpatsvaru nosaka individuāli katram amatam.
2 Procentuālais vērtējums norādīts informatīvos nolūkos. Nominācijas komisija ir tiesīga lemt par attiecīgā kritērija novērtējuma izteikšanu punktos.

Finanšu ministrs Jānis Reirs

Izdruka no oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" (www.vestnesis.lv)

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!