Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Sapratu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Ministru kabinets
Oficiālajā izdevumā publicē:
  • Ministru kabineta noteikumus, instrukcijas un ieteikumus. Tie stājas spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas, ja tiesību aktā nav noteikts cits spēkā stāšanās termiņš;
  • Ministru kabineta rīkojumus. Tie stājas spēkā parakstīšanas brīdī;
  • Ministru kabineta sēdes protokollēmumus. Tie stājas spēkā pieņemšanas brīdī.
Ministru kabineta izdotos tiesību aktus publicēšanai nosūta Valsts kanceleja. Tie publicējami parasti divu darbdienu laikā pēc dokumenta saņemšanas.
TIESĪBU AKTI, KAS PAREDZ OFICIĀLO PUBLIKĀCIJU PERSONAS DATU APSTRĀDE

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ministru kabineta 2015. gada 1. decembra noteikumi Nr. 685 "Prasības uztura bagātinātājiem". Publicēts oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", 10.12.2015., Nr. 242 https://www.vestnesis.lv/op/2015/242.4

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ministru kabineta noteikumi Nr. 689

Grozījums Ministru kabineta 2014. gada 7. janvāra noteikumos Nr. 3 "Noteikumi par nacionālo metroloģijas institūciju"

Vēl šajā numurā

10.12.2015., Nr. 242

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Ministru kabinets

Veids: noteikumi

Numurs: 685

Pieņemts: 01.12.2015.

OP numurs: 2015/242.4

2015/242.4
RĪKI

Ministru kabineta noteikumi: Šajā laidienā 11 Pēdējās nedēļas laikā 7 Visi

Ministru kabineta noteikumi Nr. 685

Rīgā 2015. gada 1. decembrī (prot. Nr. 64 34. §)

Prasības uztura bagātinātājiem

Izdoti saskaņā ar Pārtikas aprites uzraudzības likuma
4. panta otro daļu un 10.1 daļas 2. punktu,
13. panta trešās daļas 3. punktu
un Reklāmas likuma 7. panta otro daļu

I. Vispārīgie jautājumi

1. Noteikumi nosaka:

1.1. obligātās nekaitīguma prasības uztura bagātinātājiem;

1.2. kārtību, kādā reģistrē uztura bagātinātājus, aptur vai ierobežo to apriti un anulē reģistrāciju;

1.3. prasības uztura bagātinātāju papildu marķējumam;

1.4. uztura bagātinātāju reklāmas satura un noformējuma prasības.

2. Šie noteikumi neattiecas uz zālēm.

3. Latvijā atļauts laist tirgū uztura bagātinātājus, ja tie:

3.1. ir paziņoti Pārtikas un veterinārajam dienestam (turpmāk – dienests) un iekļauti uztura bagātinātāju reģistrā;

3.2. noformēti kā pārtikas produkti un galapatērētājam tiek piegādāti tikai fasētā veidā.

4. Pārtikas uzņēmums (turpmāk – uzņēmums) nodrošina, ka attiecīgo uztura bagātinātāju tirdzniecības vietā ir informācija par produktiem, ko tas izplata.

5. Dienests neierobežo vai neaizliedz uztura bagātinātāju tirdzniecību to sastāva, ražošanas specifikācijas, noformējuma vai marķējuma dēļ, ja tie atbilst šo noteikumu un pārtikas apriti reglamentējošo normatīvo aktu prasībām.

II. Obligātās nekaitīguma prasības

6. Uztura bagātinātāji ir pārtikas produkti parastā uztura papildināšanai koncentrētu uzturvielu (vitamīnu un minerālvielu) veidā vai citas vielas, kurām ir uzturvērtība vai fizioloģiska ietekme, atsevišķi vai kombinācijās. Uztura bagātinātājus realizē noteiktās devās kapsulās, pastilās, tabletēs, dražejās un citos līdzīgos veidos, pulvera maisiņos, ampulās, pilināmās pudelītēs un citā līdzīgā šķidruma un pulvera veidā, kas paredzēts lietošanai mazā un nomērītā daudzumā.

7. Ražotājs maksimālo vitamīnu un minerālvielu daudzumu ieteiktajā uztura bagātinātāja dienas (diennakts) devā nosaka, ievērojot šādus apsvērumus:

7.1. lielāko drošo daudzumu, kas noteikts, veicot zinātnisko riska novērtējumu, pamatojoties uz vispārpieņemtiem zinātniskiem datiem;

7.2. dažādu patērētāju grupu atšķirīgās jutības pakāpes;

7.3. vitamīnu un minerālvielu uzņemšanu no citiem uztura avotiem;

7.4. vitamīnu un minerālvielu ieteicamās devas patērētājam.

8. Uztura bagātinātāju ražošanā atļauts izmantot tikai tādus vitamīnus un minerālvielas un tādos veidos, kā noteikts:

8.1. Komisijas 2009. gada 30. novembra Regulā (EK) Nr. 1170/2009, ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2002/46/EK un Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 1925/2006 attiecībā uz sarakstiem ar vitamīniem un minerālvielām, kā arī to veidiem, ko drīkst pievienot pārtikas produktiem, tostarp uztura bagātinātājiem;

8.2. Komisijas 2011. gada 14. novembra Regulā (ES) Nr. 1161/2011, ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2002/46/EK, Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 1925/2006 un Komisijas Regulu (EK) Nr. 953/2009 attiecībā uz sarakstiem ar minerālvielām, ko drīkst pievienot pārtikas produktiem;

8.3. Komisijas 2014. gada 7. februāra Regulā (ES) Nr. 119/2014, ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2002/46/EK un Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 1925/2006 attiecībā uz raugu, kas bagātināts ar hromu un ko izmanto uztura bagātinātāju ražošanā, kā arī attiecībā uz hroma (III) laktāta trihidrātu, ko pievieno pārtikas produktiem;

8.4. Komisijas 2015. gada 12. marta Regulā (ES) Nr. 2015/414, ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2002/46/EK attiecībā uz (6S)-5-metiltetrahidrofolijskābes glikozamīna sāli, ko izmanto uztura bagātinātāju ražošanā.

III. Reģistrācijas, aprites apturēšanas vai ierobežošanas un reģistrācijas anulēšanas kārtība

9. Lai reģistrētu uztura bagātinātāju, uzņēmums dienestā iesniedz:

9.1. paziņojumu uztura bagātinātāja reģistrācijai (1. pielikums) (turpmāk – paziņojums);

9.2. uztura bagātinātāja marķējuma paraugu oriģinālvalodā (piemēram, kastīte, etiķete vai skaidri redzama fotokopija no iepakojuma oriģināla ar salasāmu tekstu, vai makets ieskenētā veidā);

9.3. marķējuma teksta paraugu un citu informāciju latviešu valodā, kas tiks pievienota uztura bagātinātājam.

10. Ja paziņojumu iesniedz papīra formā, uzņēmums šo noteikumu 9.3. apakšpunktā minēto paraugu un informāciju dienestā papildus iesniedz, izmantojot pieejamos elektronisko datu nesējus.

11. Dienests var pieprasīt Zāļu valsts aģentūras atzinumu:

11.1. ja paziņojumā norādītā informācija liecina, ka uztura bagātinātājs ir zāles;

11.2. ja dienests konstatē, ka paziņotais vai reģistrā iekļautais uztura bagātinātājs citā Eiropas Savienības dalībvalstī tiek izplatīts kā zāles;

11.3. ņemot vērā no citām Eiropas Savienības dalībvalstu kompetentajām institūcijām saņemto informāciju.

12. Dienests, ja nepieciešams, var pieprasīt no uzņēmuma jebkuru citu informāciju par uztura bagātinātāju, lai izvērtētu tā atbilstību pārtikas apriti reglamentējošo normatīvo aktu prasībām.

13. Ja tiek izdarītas izmaiņas reģistrētā uztura bagātinātājā, uzņēmums iesniedz dienestā paziņojumu par reģistrēta uztura bagātinātāja izmaiņām (2. pielikums).

14. Pirms šo noteikumu 9. un 13. punktā minētā paziņojuma iesniegšanas uzņēmums samaksā valsts nodevu atbilstoši normatīvajam aktam par uztura bagātinātāju reģistrācijas valsts nodevu.

15. Dienests mēneša laikā pēc šo noteikumu 9. un 13. punktā minēto dokumentu saņemšanas pieņem attiecīgi lēmumu par:

15.1. uztura bagātinātāja reģistrāciju dienesta uztura bagātinātāju reģistrā vai par reģistrācijas atteikumu, ja produkts neatbilst pārtikas aprites jomu reglamentējošo normatīvo aktu prasībām;

15.2. izmaiņu izdarīšanu uztura bagātinātāju reģistrā vai par atteikumu izdarīt izmaiņas, ja produkts neatbilst pārtikas aprites jomu reglamentējošo normatīvo aktu prasībām.

16. Ja dienests saņem jaunu informāciju vai veic esošās informācijas atkārtotu pārbaudi, uz kuru pamatojoties var secināt, ka reģistrētais uztura bagātinātājs var radīt vai rada draudus cilvēku veselībai, dienests pieņem lēmumu par uztura bagātinātāja tirdzniecības ierobežošanu vai apturēšanu uz laiku vai izņemšanu no apgrozības. Dienests saskaņā ar normatīvajiem aktiem par ātrās reaģēšanas sistēmas darbību pārtikas apritē un dzīvnieku barības apritē nekavējoties par pieņemto lēmumu informē dalībvalstis un Eiropas Komisiju.

17. Ja reģistrā iekļautais uztura bagātinātājs rada draudus cilvēku veselībai, dienests pieņem lēmumu anulēt uztura bagātinātāja reģistrāciju un svītro to no uztura bagātinātāju reģistra.

18. Ja reģistrā iekļautais uztura bagātinātājs nerada draudus cilvēku veselībai, bet neatbilst pārtikas aprites jomu reglamentējošo normatīvo aktu prasībām, dienests var pieņemt lēmumu par uztura bagātinātāja tirdzniecības apturēšanu līdz neatbilstību novēršanai. Ja konstatētās neatbilstības netiek novērstas, dienests var pieņemt lēmumu anulēt uztura bagātinātāja reģistrāciju.

19. Dienests izveido uztura bagātinātāju reģistru un uztur to. Reģistru publicē dienesta tīmekļvietnē. Reģistrā iekļauj šādu informāciju:

19.1. ražotāja nosaukumu un adresi;

19.2. par uztura bagātinātāju atbildīgā pārtikas apritē iesaistītā uzņēmēja (piemēram, importētāja, izplatītāja) nosaukumu un adresi;

19.3. uztura bagātinātāja sastāvdaļu sarakstu un uzturvielu vai vielu ar uzturvērtību vai fizioloģisko ietekmi daudzumu dienas (diennakts) devā (arī izmantoto augu nosaukumus latviešu un latīņu valodā);

19.4. uztura bagātinātāja ieteicamo dienas (diennakts) devu;

19.5. uztura bagātinātāja pagatavojuma veidu, fasējuma un iepakojuma vienības lielumu;

19.6. marķējuma tekstu un citu informāciju, ja tāda tiks pievienota uztura bagātinātājam, piemēram, lietošanas pamācības paraugu.

20. Ja uztura bagātinātāju reģistrā iekļautais uztura bagātinātājs vairāk netiek laists tirgū, uzņēmums par to informē dienestu un dienests svītro uztura bagātinātāju no uztura bagātinātāju reģistra.

IV. Prasības papildu marķējumam un reklāmai

21. Uztura bagātinātājus marķē kārtībā, kas noteikta normatīvajā aktā par prasībām fasētas pārtikas marķējumam un Eiropas Parlamenta un Padomes 2011. gada 25. oktobra Regulā (ES) Nr. 1169/2011 par pārtikas produktu informācijas sniegšanu patērētājiem un par grozījumiem Eiropas Parlamenta un Padomes Regulās (EK) Nr. 1924/2006 un (EK) Nr. 1925/2006, un par Komisijas Direktīvas 87/250/EEK, Padomes Direktīvas 90/496/EEK, Komisijas Direktīvas 1999/10/EK, Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2000/13/EK, Komisijas Direktīvu 2002/67/EK un 2008/5/EK un Komisijas Regulas (EK) Nr. 608/2004 atcelšanu (turpmāk – regula Nr. 1169/2011). Marķējumā ietver šādu papildu informāciju:

21.1. tirdzniecības nosaukumu "uztura bagātinātājs";

21.2. to uzturvielu kategoriju vai vielu nosaukumus, kuras raksturo uztura bagātinātāju, vai norādi par šo uzturvielu vai vielu īpašībām;

21.3. uztura bagātinātāja ieteicamo dienas (diennakts) devu;

21.4. brīdinājumu nepārsniegt ieteicamo dienas (diennakts) devu;

21.5. ieteikumu neizmantot uztura bagātinātāju pilnvērtīga un sabalansēta uztura aizvietošanai;

21.6. brīdinājumu, ka uztura bagātinātājs jāglabā bērniem nepieejamā vietā;

21.7. ar cipariem – daudzumu uzturvielām vai vielām ar uzturvērtību vai fizioloģisku ietekmi masas vai tilpuma vienībās dienas (diennakts) devā. Vitamīnus un minerālvielas norāda noteiktajās mērvienībās atbilstoši šo noteikumu 8. punktā minēto normatīvo aktu prasībām;

21.8. vitamīnu un minerālvielu daudzumu procentos no uzturvielu atsauces vērtības, kas norādīta regulas Nr. 1169/2011 XIII pielikuma A daļā. Vitamīnu un minerālvielu daudzumu procentos var norādīt arī grafiski.

22. Minimālais vitamīnu un minerālvielu daudzums dienas (diennakts) devā, ko iesaka ražotājs, nav ievērojami mazāks par regulas Nr. 1169/2011 XIII pielikuma A daļas 2. punktā norādīto vitamīnu un minerālvielu daudzumu.

23. Marķējumā norādītais uzturvielu vai citu tādu vielu daudzums, kurām ir uzturvērtība vai fizioloģiska ietekme:

23.1. atbilst tam uztura bagātinātāja daudzumam, kas ieteikts kā dienas (diennakts) deva;

23.2. ir vidējais daudzums, pamatojoties uz ražotāja veikto uztura bagātinātāja testēšanas rezultātiem.

24. Uztura bagātinātāja marķējumā, noformējumā un reklāmā nedrīkst ietvert:

24.1. norādi, ka uztura bagātinātājs novērš, ārstē vai izārstē slimības, vai minēt šādu iespēju;

24.2. jebkuras tiešas vai netiešas norādes, ka līdzsvarots un daudzveidīgs uzturs nespēj nodrošināt pietiekamu uzturvielu daudzumu.

25. Reklamēt atļauts tikai uztura bagātinātāju reģistrā iekļautos uztura bagātinātājus.

26. Uztura bagātinātāja reklāmā ietver norādes "Uztura bagātinātājs" un "Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu".

27. Norāde "Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu" aizņem ne mazāk kā piecus procentus no reklāmas apjoma. Burtu lielums ir tāds, lai norāde aizņemtu lielāko tehniski iespējamo daļu no tekstam paredzētā laukuma.

V. Noslēguma jautājums

28. Uztura bagātinātājiem, kas ir laisti tirgū un marķēti līdz 2016. gada 13. decembrim, var lietot saīsinājumu IDD (ieteicamā dienas deva), lai izteiktu atsauces vērtību uz vitamīnu un minerālvielu daudzumu procentos no ieteicamās dienas devas, kas norādīta regulas Nr. 1169/2011 XIII pielikuma A daļā.

Informatīva atsauce uz Eiropas Savienības direktīvām

Noteikumos iekļautas tiesību normas, kas izriet no:

1) Eiropas Parlamenta un Padomes 2002. gada 10. jūnija Direktīvas 2002/46/EK par dalībvalstu likumu tuvināšanu attiecībā uz uztura bagātinātājiem;

2) Komisijas 2006. gada 30. marta Direktīvas 2006/37/EK, ar ko groza II pielikumu Eiropas Parlamenta un Padomes 2002. gada 10. jūnija Direktīvai 2002/46/EK attiecībā uz dažu vielu iekļaušanu.

Ministru prezidente Laimdota Straujuma

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs

 

 

1. pielikums
Ministru kabineta
2015. gada 1. decembra
noteikumiem Nr. 685

Paziņojums uztura bagātinātāja reģistrācijai

1. Uztura bagātinātājs

Uztura bagātinātāja nosaukums
Ražotājs uzņēmuma nosaukums, reģistrācijas numurs  
valsts  
adrese  
kontakttālruņa numurs un elektroniskā pasta adrese  
Pagatavojuma veids1  
Fasējuma vienības lielums2  
Iepakojuma vienības lielums3  
Ieteicamā dienas deva4  

2. Sastāvdaļa (sastāvdaļas)

Nr.
p.k.

Sastāvdaļa5

Daudzums un mērvienība6

     
     

3. Uzņēmums
(par pārtikas produktu informāciju atbildīgais pārtikas apritē iesaistītais uzņēmējs, importētājs vai izplatītājs)7

Uzņēmums (nosaukums, reģistrācijas numurs)  
Valsts  
Adrese (juridiskā un faktiskā)  
Kontakttālruņa numurs un elektroniskā pasta adrese  
Piezīmes

4. Uzņēmums, kas iesniedz paziņojumu8

Uzņēmums (nosaukums, reģistrācijas numurs)  
Valsts  
Adrese (juridiskā un faktiskā)  
Kontakttālruņa numurs un elektroniskā pasta adrese  
Piezīmes

5. Paziņojumam pievienotie dokumenti

1.

Marķējuma teksta paraugs latviešu valodā uz ... lpp.

2.

Marķējumam pievienotā informācija (lietošanas pamācības paraugs vai cita informācija, ja tāda tiks pievienota iepakojumam) uz... lpp.

3.

Marķējuma paraugs oriģinālvalodā (piemēram, kastīte, etiķete vai arī skaidri redzama fotokopija no iepakojuma oriģināla ar salasāmu tekstu, vai makets ieskenētā veidā)9... eks.

4.

Citi dokumenti uz ... lpp.

6. Informācija par valsts nodevas samaksu10

Valsts nodevas maksātājs (uzņēmuma nosaukums, reģistrācijas numurs)  
Maksājuma datums  

7. Dienesta lēmuma saņemšanas veids

1.

Lēmumu nosūtīt uz norādīto elektroniskā pasta adresi  

2.

Lēmumu nosūtīt uz norādīto pasta adresi:  
juridisko
faktisko

3.

Lēmumu saņemt klātienē

Piezīmes.

1 Piemēram, tabletes, kapsulas, pulveris.

2 Piemēram, tabletes pa 0,5 g.

3 Piemēram, 30 tabletes 420 ml pudelē. Ja uztura bagātinātājs tiks piedāvāts ar dažādu veidu garšu, lūdzam to norādīt šajā sadaļā.

4 Piemēram, divas tabletes dienā.

5 Ja uztura bagātinātāja sastāvdaļās ir vitamīni vai minerālvielas, norāda to ķīmisko savienojumu veidus. Augiem norāda to zinātnisko botānisko nosaukumu latviešu un latīņu valodā, auga izmantoto daļu (piemēram, ziedi, sakne) un tā pagatavojuma veidu (piemēram, tabletes, kapsulas, pulveris, ekstrakts, izvilkums). Augu ekstraktam papildus norāda auga attiecību pret ekstraktu.

6 Uzturvielām vai vielām ar uzturvērtību vai fizioloģisku ietekmi daudzumu norāda dienas devā ar cipariem masas vai tilpuma mērvienībās.

7 Sadaļu aizpilda, ja šī pielikuma 1. punktā minētais uzņēmuma nosaukums atšķiras.

8 Sadaļu aizpilda, ja paziņojuma iesniedzējs nav kāds no šī pielikuma 1. vai 3. punktā minētajiem uzņēmumiem.

9 Ja oriģināls tiks sagatavots latviešu valodā pēc uztura bagātinātāja reģistrācijas, papildus ir jāiesniedz apliecinājums, ka oriģināls tiks iesniegts dienestā pēc tā sagatavošanas.

10 Sadaļu aizpilda, ja maksājumu veic kredītiestādē.

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs

 

 

2. pielikums
Ministru kabineta
2015. gada 1. decembra
noteikumiem Nr. 685

Paziņojums par reģistrēta uztura bagātinātāja izmaiņām

1. Uztura bagātinātājs

Uztura bagātinātāja nosaukums  
Uztura bagātinātāja reģistrācijas numurs  

2. Izdarītās izmaiņas1

Nr.
p.k.

Izmaiņas

Atzīmēt vajadzīgo

Raksturot precīzāk

1.

Uztura bagātinātāja nosaukums    

2.

Ražotāja nosaukums    

3.

Ražotāja adrese    

4.

Uzņēmuma nosaukums    

5.

Uzņēmuma adrese    

6.

Pagatavojuma veids    

7.

Fasējuma vienības lielums    

8.

Iepakojuma vienības lielums    

9.

Ieteicamā dienas (diennakts) deva    

10.

Sastāvdaļas    

11.

Sastāvdaļu daudzums    

12.

Marķējumā vai citā pievienotajā informācijā    

3. Uzņēmums

Uzņēmums (nosaukums, reģistrācijas numurs)  
Valsts  
Adrese (juridiskā un faktiskā)  
Kontaktpersona  
Kontakttālruņa numurs un elektroniskā pasta adrese  

4. Paziņojumam pievienotie dokumenti

1.

Marķējuma teksta paraugs latviešu valodā uz ... lpp.

2.

Marķējumam pievienotā informācija (lietošanas pamācība vai cita informācija, ja tāda tiks pievienota iepakojumam) uz ... lpp.

3.

Marķējuma paraugs oriģinālvalodā (piemēram, kastīte, etiķete vai skaidri redzama fotokopija no iepakojuma oriģināla ar salasāmu tekstu, vai makets ieskenētā veidā)2 ... eks.

4.

Citi dokumenti uz ... lpp.

5. Informācija par valsts nodevas samaksu3

Valsts nodevas maksātājs (uzņēmuma nosaukums, reģistrācijas numurs)  
Maksājuma datums  

6. Dienesta lēmuma saņemšanas veids

1.

Lēmumu nosūtīt uz norādīto elektroniskā pasta adresi  

2.

Lēmumu nosūtīt uz norādīto pasta adresi:  
juridisko
faktisko

3.

Lēmumu saņemt klātienē

Piezīmes.

1 Uztura bagātinātāju ar iepriekš reģistrā iekļauto marķējumu var laist tirgū līdz derīguma termiņa beigām, ja šis uztura bagātinātājs un tā marķējums atbilst normatīvo aktu prasībām.

2 Ja oriģināls tiks sagatavots latviešu valodā pēc uztura bagātinātāja reģistrācijas, papildus jānorāda, ka oriģināls tiks iesniegts dienestā pēc tā sagatavošanas.

3 Sadaļu aizpilda, ja maksājumu veic kredītiestādē.

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs

Izdruka no oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" (www.vestnesis.lv)

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!