Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Sapratu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Ministru kabinets
Oficiālajā izdevumā publicē:
  • Ministru kabineta noteikumus, instrukcijas un ieteikumus. Tie stājas spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas, ja tiesību aktā nav noteikts cits spēkā stāšanās termiņš;
  • Ministru kabineta rīkojumus. Tie stājas spēkā parakstīšanas brīdī;
  • Ministru kabineta sēdes protokollēmumus. Tie stājas spēkā pieņemšanas brīdī.
Ministru kabineta izdotos tiesību aktus publicēšanai nosūta Valsts kanceleja. Tie publicējami parasti divu darbdienu laikā pēc dokumenta saņemšanas.
TIESĪBU AKTI, KAS PAREDZ OFICIĀLO PUBLIKĀCIJU PERSONAS DATU APSTRĀDE

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ministru kabineta 2015. gada 1. septembra noteikumi Nr. 506 "Mēslošanas līdzekļu un substrātu identifikācijas, kvalitātes atbilstības novērtēšanas un tirdzniecības noteikumi". Publicēts oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", 14.09.2015., Nr. 179 https://www.vestnesis.lv/op/2015/179.5

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ministru kabineta noteikumi Nr.516

Grozījumi Ministru kabineta 2013. gada 10. decembra noteikumos Nr. 1442 "Norvēģijas finanšu instrumenta 2009.-2014. gada perioda programmas "Inovācijas "zaļās" ražošanas jomā" atklāta projektu konkursa īstenošanas kārtība"

Vēl šajā numurā

14.09.2015., Nr. 179

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Ministru kabinets

Veids: noteikumi

Numurs: 506

Pieņemts: 01.09.2015.

OP numurs: 2015/179.5

2015/179.5
RĪKI

Ministru kabineta noteikumi: Šajā laidienā 3 Pēdējās nedēļas laikā 15 Visi

Ministru kabineta noteikumi Nr. 506

Rīgā 2015. gada 1. septembrī (prot. Nr. 44 24. §)

Mēslošanas līdzekļu un substrātu identifikācijas, kvalitātes atbilstības novērtēšanas un tirdzniecības noteikumi

Izdoti saskaņā ar Mēslošanas līdzekļu aprites likuma
4. panta pirmās daļas 1. punktu

I. Vispārīgie jautājumi

1. Noteikumi nosaka:

1.1. mēslošanas līdzekļa, kuram nav marķējuma "EK mēslošanas līdzeklis", kā arī substrāta:

1.1.1. atbilstību identifikācijas, kvalitātes un tirdzniecības prasībām;

1.1.2. reģistrācijas nosacījumus un kārtību;

1.1.3. pieļaujamās novirzes no mēslošanas līdzekļu un substrātu deklarētās kvalitātes;

1.1.4. nevēlamo piemaisījumu maksimāli pieļaujamo koncentrāciju;

1.1.5. uzraudzības un kontroles kārtību;

1.1.6. uzraudzībai un kontrolei nepieciešamo kvalitātes atbilstības novērtēšanas kārtību;

1.1.7. prasības etiķetei, marķējumam un iepakojumam;

1.2. prasības tāda mēslošanas līdzekļa deklarētajai augu barības elementu formai, kuram ir  marķējums "EK mēslošanas līdzeklis";

1.3. saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2008. gada 9. jūlija Regulu (EK) Nr. 764/2008, ar ko nosaka procedūras, lai dažus valstu tehniskos noteikumus piemērotu citā dalībvalstī likumīgi tirgotiem produktiem, un ar ko atceļ Lēmumu Nr. 3052/95/EK, Latvijā ievesta mēslošanas līdzekļa un substrāta (turpmāk – paziņots mēslošanas līdzeklis un substrāts) paziņošanas un dokumentu iesniegšanas kārtību, nevēlamo piemaisījumu maksimāli pieļaujamo koncentrāciju, uzraudzības un kontroles kārtību, kā arī kvalitātes atbilstības novērtēšanas kārtību uzraudzības un kontroles nolūkiem;

1.4. atļaujas saņemšanas kārtību to mēslošanas līdzekļu un substrātu tirdzniecībai vai ievešanai, kuri nav iekļauti Kultūraugu uzraudzības valsts informācijas sistēmas mēslošanas līdzekļu un substrātu valsts reģistrā (turpmāk – reģistrs) vai kuri neatbilst deklarētajai kvalitātei vai kvalitātes un identifikācijas prasībām.

2. Dzīvnieku izcelsmes organisko mēslošanas līdzekļu un substrātu aprite notiek saskaņā ar normatīvajiem aktiem par veterinārajām prasībām to dzīvnieku izcelsmes blakusproduktu un pārstrādātu produktu apritei, kurus nav paredzēts izmantot pārtikā, kā arī saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2009. gada 21. oktobra Regulu (EK) Nr. 1069/2009, ar ko nosaka veselības aizsardzības noteikumus attiecībā uz dzīvnieku izcelsmes blakusproduktiem un atvasinātajiem produktiem, kuri nav paredzēti cilvēku patēriņam, un ar ko atceļ Regulu (EK) Nr. 1774/2002 (turpmāk – regula Nr. 1069/2009), un Eiropas Komisijas 2011. gada 25. februāra Regulu (ES) Nr. 142/2011, ar kuru īsteno Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 1069/2009, ar ko nosaka veselības aizsardzības noteikumus attiecībā uz dzīvnieku izcelsmes blakusproduktiem un atvasinātajiem produktiem, kuri nav paredzēti cilvēku patēriņam, un īsteno Padomes Direktīvu 97/78/EK attiecībā uz dažiem paraugiem un precēm, kam uz robežas neveic veterinārās pārbaudes atbilstīgi minētajai direktīvai (turpmāk – regula Nr. 142/2011).

II. Mēslošanas līdzeklim un substrātam piemērojamās identifikācijas, kvalitātes un tirdzniecības prasības

3. Mēslošanas līdzeklim un substrātam piemērojamās identifikācijas un kvalitātes prasības, kā arī deklarējamie kvalitātes rādītāji ir norādīti šo noteikumu 1. pielikumā.

4. Mēslošanas līdzekļa un substrāta deklarētā kvalitāte atbilst šo noteikumu prasībām, ja konkrētā kvalitātes rādītāja negatīvā novirze nepārsniedz šo noteikumu 2. pielikumā minēto novirzi.

5. Nav pieļaujamas kvalitātes rādītāja novirzes no šo noteikumu 1. pielikumā minētās minimālās un maksimālās skaitliskās vērtības, izņemot H sadaļā minētajiem mēslošanas līdzekļiem.

6. Ja šo noteikumu 1. pielikumā nav norādīts konkrētā mēslošanas līdzekļa maksimālais augu barības elementu saturs, to mēslošanas līdzeklī atļauts palielināt vairāk par deklarēto saturu. Ja šo noteikumu 1. pielikumā ir norādīts konkrētā mēslošanas līdzekļa maksimālais augu barības elementu saturs, tā palielināšana mēslošanas līdzeklī ir ierobežota līdz šo noteikumu 1. pielikumā minētajam maksimālajam saturam.

7. Nevēlamo piemaisījumu koncentrācija mēslošanas līdzeklī un substrātā nedrīkst pārsniegt maksimāli pieļaujamo koncentrāciju (3. pielikums).

8. Minimālais deklarējamais mikroelementu saturs mēslošanas līdzeklī norādīts šo noteikumu 4. pielikumā.

9. Laboratorija, kas ir akreditēta nacionālajā akreditācijas institūcijā atbilstoši normatīvajiem aktiem par atbilstības novērtēšanas institūciju novērtēšanu, akreditāciju un uzraudzību vai citā Eiropas Savienības dalībvalsts vai Eiropas Ekonomikas zonas valsts akreditācijas institūcijā (turpmāk – akreditēta laboratorija), izsniedz testēšanas pārskatu par mēslošanas līdzekli un substrātu. Testēšanas pārskatu par dzīvotspējīgiem mikroorganismiem mikrobioloģiskā preparātā un bioloģiski aktīviem savienojumiem augu augšanas veicinātājā drīkst izsniegt arī zinātniska institūcija, kas atbilstoši Zinātniskās darbības likumam ir reģistrēta Zinātnisko institūciju reģistrā, vai citas Eiropas Savienības dalībvalsts oficiāli reģistrēta zinātniskā institūcija.

10. Akreditēta laboratorija mēslošanas līdzekli testē saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2003. gada 13. oktobra Regulā (EK) Nr. 2003/2003 par mēslošanas līdzekļiem (turpmāk – regula Nr. 2003/2003) norādītajām metodēm. Ja testēšanas metode regulā Nr. 2003/2003 nav norādīta, mēslošanas līdzekli drīkst testēt saskaņā ar Zemkopības ministrijas ieteiktajiem piemērojamiem standartiem, kurus nacionālā standartizācijas institūcija publicē savā tīmekļvietnē (www.lvs.lv).

11. Testēšanas izdevumus, kas saistīti ar mēslošanas līdzekļa vai substrāta reģistrāciju vai to ievešanas vai tirdzniecības atļauju saņemšanu, sedz tā ražotājs vai ievedējs.

12. Mēslošanas līdzekļa un substrāta ražotājs, iepakotājs, ievedējs vai tirgotājs vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības vietā:

12.1. pēc Valsts augu aizsardzības dienesta (turpmāk – dienests) pieprasījuma nodrošina pieeju mēslošanas līdzekļu un substrātu uzskaites dokumentiem un pavaddokumentiem, kā arī sniedz informāciju par mēslošanas līdzekļu un substrātu apriti;

12.2. nodrošina mēslošanas līdzekļa un substrāta glabāšanas apstākļus atbilstoši etiķetē, marķējumā vai pavaddokumentā un drošības datu lapā (ja tāda ir) minētajām prasībām.

III. Mēslošanas līdzekļa un substrāta reģistrācija

13. Mēslošanas līdzekļus un substrātus reģistrē un attiecīgo reģistru kārto dienests.

14. Iesniegumu mēslošanas līdzekļa vai substrāta reģistrēšanai iesniedz juridiska vai fiziska persona, kura ražo, iepako vai ieved mēslošanas līdzekli un substrātu vai gatavo mēslošanas līdzekļu maisījumus (izņemot maisījumus, kas saskaņā ar konkrētu līgumu gatavoti pēc individuāla pasūtījuma gala lietotājam) (turpmāk – persona). Ja mēslošanas līdzekli vai substrātu ir reģistrējis ražotājs, to drīkst brīvi ievest.

15. Lai reģistrētu mēslošanas līdzekli vai substrātu, persona dienestā iesniedz:

15.1. iesniegumu (5. pielikums);

15.2. ražotājs vai ievedējs – akreditētas laboratorijas izsniegtu testēšanas pārskatu (Eiropas Savienības dalībvalstī un Eiropas Ekonomikas zonas valstī ražotam mēslošanas līdzeklim un substrātam drīkst iesniegt ražotāja izsniegtu testēšanas pārskatu), savukārt par bioloģiski aktīviem savienojumiem augu augšanas veicinātāju sastāvā un dzīvotspējīgiem mikroorganismiem mikrobioloģisko preparātu sastāvā drīkst iesniegt testēšanas pārskatu, kuru izsniegusi zinātniska institūcija, kas atbilstoši Zinātniskās darbības likumam ir reģistrēta Zinātnisko institūciju reģistrā, vai citas Eiropas Savienības dalībvalsts oficiāli reģistrēta zinātniskā institūcija. Reģistrācijai iesniegtais testēšanas pārskats nav vecāks par 12 mēnešiem;

15.3. iepakotājs – mēslošanas līdzekļa vai substrāta reģistrācijas apliecības kopiju;

15.4. šo noteikumu 21.4. apakšpunktā minētajām prasībām atbilstošas zinātniskās institūcijas izsniegtu atzinumu (6. pielikums) par to, ka netipisks mēslošanas līdzeklis, augu augšanas veicinātājs vai mikrobioloģiskais preparāts devis pozitīvu mēslošanas līdzekļa efektivitātes rezultātu. Atzinumā norāda kultūraugu, kas izmantots izmēģinājumā;

15.5. etiķetes, marķējuma vai pavaddokumenta tekstu ar informāciju latviešu valodā saskaņā ar šo noteikumu 52. punktu – mēslošanas līdzeklim (izņemot mikrobioloģisko preparātu), saskaņā ar šo noteikumu 53. punktu – mikrobioloģiskajam preparātam un saskaņā ar šo noteikumu 54. punktu – substrātam;

15.6. testēšanas pārskatu (kopiju) par detonācijas drošību amonija nitrāta mēslošanas līdzekļiem ar slāpekļa saturu, kas pārsniedz 28 procentus;

15.7. drošības datu lapu, ja tāda paredzēta Eiropas Parlamenta un Padomes 2006. gada 18. decembra Regulā (EK) Nr. 1907/2006, kas attiecas uz ķimikāliju reģistrēšanu, vērtēšanu, licencēšanu un ierobežošanu (REACH), un ar kuru izveido Eiropas Ķimikāliju aģentūru, groza Direktīvu 1999/45/EK un atceļ Padomes Regulu (EEK) Nr. 793/93 un Komisijas Regulu (EK) Nr. 1488/94, kā arī Padomes Direktīvu 76/769/EEK un Komisijas Direktīvu 91/155/EEK, Direktīvu 93/67/EEK, Direktīvu 93/105/EK un Direktīvu 2000/21/EK;

15.8. plānoto tirdzniecības vietu sarakstu;

15.9. informāciju par piešķirto reģistrācijas vai atzīšanas oficiālo numuru un norādi uz kompetentās institūcijas tīmekļvietni, kurā ir informācija, ka mēslošanas līdzekļa vai substrāta ražotājs ir atzīts vai reģistrēts atbilstoši regulas Nr. 1069/2009 prasībām, ja mēslošanas līdzeklis vai substrāts satur dzīvnieku izcelsmes blakusproduktus vai atvasinātus produktus, kas nav paredzēti cilvēku patēriņam (turpmāk – dzīvnieku izcelsmes blakusprodukti);

15.10. ražotāja rakstisku atļauju pārpakot mikrobioloģisko preparātu, ja to ir paredzēts darīt.

16. Lai reģistrētu Latvijā sagatavotu mēslošanas līdzekļu mehānisku maisījumu, persona dienestā iesniedz:

16.1. iesniegumu (7. pielikums);

16.2. mehāniskā maisījuma ražošanas tehniskā apraksta kopiju (izņemot iepakotāju);

16.3. testēšanas pārskata kopiju par detonācijas drošību mēslošanas līdzeklim, kurā amonija nitrāta slāpekļa saturs pārsniedz 28 procentus no mēslošanas līdzekļa masas;

16.4. maisījuma gatavotāja izziņu par to, ka mehāniskais maisījums gatavots no reģistrētiem mēslošanas līdzekļiem vai no mēslošanas līdzekļiem, kuriem ir marķējums "EK mēslošanas līdzeklis", un ka tajos esošo nereģistrēto sastāvdaļu (ja tādas ir) daudzums nepārsniedz 0,5 procentus no kopējās masas (iepakotājs iesniedz maisījuma reģistrācijas apliecības kopiju);

16.5. etiķetes, marķējuma vai pavaddokumenta teksta paraugu ar informāciju latviešu valodā saskaņā ar šo noteikumu 52. punktu;

16.6. plānoto tirdzniecības vietu sarakstu.

17. Reģistrētājs ir atbildīgs par šo noteikumu 15. un 16. punktā minēto dokumentu atbilstību.

18. Dienests reģistrācijai pieteiktā mēslošanas līdzekļa vai substrāta atbilstību šo noteikumu identifikācijas, kvalitātes un tirdzniecības prasībām sāk izvērtēt pēc tam, kad ir saņemti pilnībā aizpildīti visi šo noteikumu 15. vai 16. punktā minētie dokumenti.

19. Lai pieņemtu lēmumu par mēslošanas līdzekļa vai substrāta reģistrāciju, dienests, norādot pamatojumu, var pieprasīt personai papildinformāciju, kā arī pieaicināt atbilstošas kvalifikācijas ekspertus.

20. Ja persona līdz noteiktā termiņa beigām nav iesniegusi šo noteikumu 19. punktā minēto papildinformāciju, dienests iesniegumu noraida.

21. Dienests mēneša laikā pēc šo noteikumu 15. un 16. punktā minēto dokumentu saņemšanas pieņem lēmumu reģistrēt mēslošanas līdzekli vai substrātu, ja ir ievēroti šādi nosacījumi:

21.1. tas atbilst šo noteikumu 1. un 3. pielikumā minētajām kvalitātes prasībām;

21.2. etiķetes, marķējuma vai pavaddokumenta teksta paraugs atbilst šo noteikumu prasībām;

21.3. amonija nitrāta mēslošanas līdzeklim ar slāpekļa saturu, kas pārsniedz 28 procentus, ir veikts detonācijas tests saskaņā ar regulā Nr. 2003/2003 norādītajām metodēm un mēslošanas līdzeklis ir atzīts par sprādziendrošu;

21.4. par netipisku mēslošanas līdzekli, augu augšanas veicinātāju vai mikrobioloģisko preparātu (izņemot mikrobioloģisko preparātu, kas tiek piedāvāts tikai kā kompostētājs) ir saņemts pozitīvs izmēģinājumu rezultāts mēslošanas līdzekļa efektivitātes pārbaudē, ja izmēģinājums ir veikts A vai B zonā saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2009. gada 21. oktobra Regulu (EK) Nr. 1107/2009 par augu aizsardzības līdzekļu laišanu tirgū, ar ko atceļ Padomes Direktīvas 79/117/EEK un 91/414/EEK, vai trešajās valstīs līdzīgos platuma grādos un to ir veikusi zinātniska institūcija, kas atbilstoši Zinātniskās darbības likumam ir reģistrēta Zinātnisko institūciju reģistrā, vai citas valsts zinātniska institūcija, kas ir reģistrēta zinātnisko institūciju reģistrā saskaņā ar attiecīgās valsts normatīvo aktu prasībām;

21.5. netipisks mēslošanas līdzeklis, augu augšanas veicinātājs vai mikrobioloģiskais preparāts izmēģinājumā, kurā ievērots vienīgās atšķirības princips un kurš ar lauka kultūraugiem veikts pēdējo 10 gadu laikā vismaz divus gadus pēc kārtas, bet ar segto platību kultūraugiem – vismaz divus secīgus ražas ciklus, pārbaudes periodā ir devis vidēji vismaz 10 procentu ražas pieaugumu (izņemot dekoratīvos augus). Mēslošanas līdzekļa marķējumā norāda to kultūraugu vai kultūraugu grupu, par kuru iegūts pozitīvs efektivitātes pārbaudes rezultāts;

21.6. ir samaksāta valsts nodeva saskaņā ar normatīvajiem aktiem par valsts nodevu par mēslošanas līdzekļu un substrātu reģistrāciju vai atļaujas saņemšanu mēslošanas līdzekļu un substrātu ievešanai vai tirdzniecībai.

22. Ja šo noteikumu 21. punktā minētie nosacījumi nav ievēroti, dienests pieņem lēmumu par atteikumu reģistrēt mēslošanas līdzekli vai substrātu.

23. Dienests:

23.1. triju darbdienu laikā pēc lēmuma pieņemšanas rakstiski par to informē personu;

23.2. ja ir pieņemts šo noteikumu 21. punktā minētais lēmums:

23.2.1. izdara ierakstu reģistrā, iekļaujot visus iesniegumā minētos datus, kā arī informāciju par mēslošanas līdzekļa un substrāta deklarētajiem kvalitātes rādītājiem un mēslošanas līdzekļu (izņemot mikrobioloģisko preparātu) pamatsastāvu;

23.2.2. 10 darbdienu laikā izsniedz personai reģistrācijas apliecību, ar kuru apliecina, ka mēslošanas līdzeklis vai substrāts ir iekļauts reģistrā.

24. Reģistrācijas apliecības īpašnieks ir atbildīgs par mēslošanas līdzekļu un substrātu atbilstību prasībām, kas noteiktas normatīvajos aktos par mēslošanas līdzekļu un ķīmisko vielu un produktu apriti, dzīvnieku izcelsmes blakusproduktu apriti, kā arī par atbilstību regulas Nr. 1069/2009 un regulas Nr. 142/2011 prasībām.

25. Mēslošanas līdzekļa (izņemot mikrobioloģisko preparātu) reģistrācijas apliecībā norāda informāciju saskaņā ar šo noteikumu 8. pielikumu, mikrobioloģiskā preparāta reģistrācijas apliecībā – saskaņā ar šo noteikumu 9. pielikumu un substrāta reģistrācijas apliecībā – saskaņā ar šo noteikumu 10. pielikumu.

26. Reģistrācijas apliecības īpašnieks 10 dienu laikā rakstiski informē dienestu par grozījumiem, kas radušies reģistrācijai iesniegtajos dokumentos.

27. Grozījumus reģistrā izdara pēc dienesta lēmuma, kas pieņemts, pamatojoties uz reģistrācijas apliecības īpašnieka iesniegumu un tam pievienotajiem dokumentiem. Reģistrācijas apliecības īpašnieks iesniegumā norāda grozījumu izdarīšanas iemeslus.

28. Pēc grozījumu izdarīšanas reģistrā (ja tiek mainīti reģistrācijas apliecības dati) dienests izsniedz jaunu reģistrācijas apliecību ar to pašu reģistrācijas numuru un anulē iepriekšējo reģistrācijas apliecību.

29. Dienests divu nedēļu laikā anulē mēslošanas līdzekļa vai substrāta reģistrāciju un reģistrācijas apliecību, ja persona, reģistrējot mēslošanas līdzekli vai substrātu, ir sniegusi nepatiesu informāciju vai saskaņā ar Mēslošanas līdzekļu aprites likuma 11. panta pirmo daļu.

30. Lēmumu par mēslošanas līdzekļa un substrāta reģistrāciju un reģistrācijas apliecības anulēšanu dienests publicē oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis". Anulētie mēslošanas līdzekļu krājumi tirdzniecības tīklā var atrasties trīs gadus pēc lēmuma publicēšanas, ja tie nav bīstami cilvēku un dzīvnieku veselībai un videi.

31. Mēslošanas līdzekļa un substrāta etiķetē, marķējumā un pavaddokumentā lieto norādi "Bioloģiskā lauksaimniecība" vai "Atļauts lietot bioloģiskajā lauksaimniecībā", ja normatīvajos aktos par bioloģiskās lauksaimniecības uzraudzību un kontroli noteiktā kontroles institūcija (turpmāk – kontroles institūcija) ir izsniegusi sertifikātu ar apliecinājumu par mēslošanas līdzekļa atbilstību marķēšanai vai etiķetēšanai ar norādi "Bioloģiskā lauksaimniecība" vai "Atļauts lietot bioloģiskajā lauksaimniecībā".

32. Sertifikātu ar apliecinājumu par mēslošanas līdzekļa atbilstību marķēšanai vai etiķetēšanai ar norādi "Bioloģiskā lauksaimniecība" vai "Atļauts lietot bioloģiskajā lauksaimniecībā" kontroles institūcija izsniedz saskaņā ar normatīvajiem aktiem par bioloģiskās lauksaimniecības uzraudzību un kontroli. Kontroles institūcija piecu darbdienu laikā pēc tam, kad izsniegts sertifikāts ar apliecinājumu, paziņo par to dienestam.

33. Dienests piecu darbdienu laikā pēc mēslošanas līdzekļa un substrāta reģistrācijas ievieto savā tīmekļvietnē informāciju par reģistrēto mēslošanas līdzekli vai substrātu – nosaukumu (tirdzniecības nosaukumu), pamatsastāvu (izņemot mikrobioloģisko preparātu un substrātu), izejvielas (tikai substrātam), tās personas nosaukumu vai vārdu un uzvārdu, kura reģistrē attiecīgo mēslošanas līdzekli vai substrātu, ražotāja nosaukumu un valsti, reģistrācijas apliecības numuru, mēslošanas līdzekļa vai substrāta aprites posmu un norādi "Bioloģiskā lauksaimniecība" vai "Atļauts lietot bioloģiskajā lauksaimniecībā", ja ir ievērotas šo noteikumu prasības par atbilstošo norāžu lietošanu.

IV. Mēslošanas līdzekļa un substrāta paziņošanas kārtība

34. Lai Latvijā tirgotu paziņotu mēslošanas līdzekli vai substrātu, ievedējs vai ražotājs ne vēlāk kā 20 darbdienas pirms mēslošanas līdzekļa un substrāta pirmreizējas izvietošanas Latvijas tirgū dienestā iesniedz:

34.1. iesniegumu (11. pielikums);

34.2. attiecīgās valsts kompetentās iestādes vai ražotāja izsniegta apliecinājuma, piemēram, reģistrācijas apliecības, kopiju, ja saskaņā ar attiecīgās valsts normatīvajiem aktiem ražotājs izsniedz šo apliecinājumu, vai šo faktu apliecinošu izdruku no publiski pieejama šīs dalībvalsts mēslošanas līdzekļu vai substrātu reģistra, vai jebkuru citu pierādījumu, kas apliecina mēslošanas līdzekļa vai substrāta likumīgu tirdzniecību Eiropas Savienības dalībvalstī, Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalstī vai Turcijā;

34.3. etiķetes, marķējuma vai pavaddokumenta tekstu latviešu valodā, kura saturs atbilst tekstam tās valsts valodā, kas atzinusi mēslošanas līdzekli un substrātu. Ja iesniegumu iesniedz papīra formā, iesniedzējs etiķetes vai marķējuma tekstu iesniedz arī elektroniskā formā;

34.4. informāciju par organiskā mēslošanas līdzekļa un substrāta izejvielām;

34.5. informāciju par organisko mēslošanas līdzekli un substrātu, ja tā sastāvā ir dzīvnieku izcelsmes blakusprodukti, norādot piešķirto reģistrācijas vai atzīšanas oficiālo numuru, kā arī kompetentās institūcijas tīmekļvietni, kurā ir informācija, ka organiskā mēslošanas līdzekļa un substrāta ražotājs ir atzīts vai reģistrēts atbilstoši regulas (EK) Nr. 1069/2009 prasībām.

35. Izdevumus, kas saistīti ar paziņotu mēslošanas līdzekļu un substrātu iekļaušanu sarakstā, ievedējs vai ražotājs sedz saskaņā ar normatīvajiem aktiem par dienesta sniegto maksas pakalpojumu cenrādi.

36. Dienests 20 darbdienu laikā pēc šo noteikumu 34. punktā minēto dokumentu saņemšanas pieņem lēmumu par paziņota mēslošanas līdzekļa vai substrāta uzskaiti, iekļaujot atzīto mēslošanas līdzekli un substrātu sarakstā. Dienests savā tīmekļvietnē par atzīto mēslošanas līdzekli vai substrātu norāda tā veidu un tirdzniecības nosaukumu, ražotāju, iesniedzēju, dalībvalsti, kas to atzinusi, un attiecīgās dalībvalsts apliecinājuma datumu un numuru (ja tāds ir), kā arī apliecinājuma derīguma termiņu (ja tāds ir norādīts) un atzīšanas datumu Latvijā.

37. Uz paziņotajiem mēslošanas līdzekļiem un substrātiem attiecas šo noteikumu 42., 43., 44., 45. un 46. punktā minētās prasības.

38. Ja paziņotais mēslošanas līdzeklis un substrāts satur dzīvnieku izcelsmes blakusproduktus, dienests pēc iesnieguma saņemšanas informē par to Pārtikas un veterināro dienestu.

39. Ja dienests konstatē, ka nevēlamo piemaisījumu koncentrācija paziņotā mēslošanas līdzeklī vai substrātā pārsniedz maksimāli pieļaujamo koncentrāciju saskaņā ar šo noteikumu 3. pielikumu, tas sazinās ar attiecīgās dalībvalsts kompetento iestādi, lai iegūtu informāciju par konkrētās valsts normatīvajos aktos noteikto nevēlamo piemaisījumu koncentrāciju. Ja attiecīgās dalībvalsts normatīvajos aktos noteiktā koncentrācija ir pārsniegta vai tiek konstatēta mēslošanas līdzekļa vai substrāta bīstamība videi, cilvēku vai dzīvnieku veselībai, dienests rīkojas saskaņā ar Mēslošanas līdzekļu aprites likuma 9. panta otrās daļas 3. punktā noteikto kārtību, kā arī svītro mēslošanas līdzekli no atzīto mēslošanas līdzekļu saraksta.

V. Uzraudzība un kontrole

40. Dienests atbilstoši normatīvajiem aktiem par mēslošanas līdzekļu un substrātu kontroles paraugu ņemšanas un sagatavošanas kārtību ņem mēslošanas līdzekļa un substrāta kontroles paraugu un iesniedz to akreditētā laboratorijā, lai noteiktu dzīvotspējīgo mikroorganismu skaitu mikrobioloģiskajā preparātā vai bioloģiski aktīvo savienojumu saturu augu augšanas veicinātājā. Kontroles paraugu var iesniegt arī šo noteikumu 9. punktā minētajā zinātniskajā institūcijā.

41. Dienests atbilstoši normatīvajiem aktiem par mēslošanas līdzekļu un substrātu kontroles paraugu ņemšanas un sagatavošanas kārtību ņem paziņotā mēslošanas līdzekļa un substrāta kontroles paraugu un iesniedz to akreditētā laboratorijā, lai noteiktu nevēlamo piemaisījumu maksimāli pieļaujamo koncentrāciju.

42. Akreditētā laboratorija vai zinātniskā institūcija ar dienestu rakstiski saskaņotā termiņā nodod tam attiecīgā mēslošanas līdzekļa vai substrāta identifikācijas un kvalitātes rādītāju testēšanas pārskatu.

43. Dienests, pamatojoties uz akreditētās laboratorijas vai zinātniskās institūcijas izsniegto testēšanas pārskatu, kurā iekļauti attiecīgie šajos noteikumos minētie rādītāji, izvērtē mēslošanas līdzekļa vai substrāta kontroles parauga kvalitātes atbilstību šo noteikumu vai regulas Nr. 2003/2003 prasībām. Ja mēslošanas līdzekļa vai substrāta kvalitāte atbilst norādītajām prasībām, kontroles izdevumus sedz no šiem mērķiem paredzētajiem valsts budžeta līdzekļiem.

44. Ja mēslošanas līdzekļa vai substrāta kvalitāte neatbilst šo noteikumu prasībām, dienests 10 darbdienu laikā nosūta akreditētajai laboratorijai vai atbilstošajai zinātniskajai institūcijai otru attiecīgā mēslošanas līdzekļa vai substrāta kontroles paraugu. Otrajā kontroles paraugā testē tikai tos mēslošanas līdzekļa vai substrāta kvalitātes rādītājus, kuros ir konstatēta neatbilstība. Ja arī otrais kontroles paraugs liecina par mēslošanas līdzekļa vai substrāta kvalitātes neatbilstību šo noteikumu prasībām, dienests, pieaicinot personu un atbilstošas kvalifikācijas ekspertus, izvērtē iespēju izdarīt grozījumus reģistrā vai pieņem lēmumu par mēslošanas līdzekļa vai substrāta reģistrācijas un reģistrācijas apliecības anulēšanu.

45. Ja saskaņā ar atkārtoto testēšanas pārskatu mēslošanas līdzekļa vai substrāta kvalitāte neatbilst šo noteikumu prasībām, visu kontroles paraugu testēšanas izdevumus sedz persona, kas attiecīgo mēslošanas līdzekli vai substrātu ražo, ieved pārdošanai, iepako, tirgo vai sagatavo mēslošanas līdzekļu maisījumus.

46. Ja dienests konstatē mēslošanas līdzekļa vai substrāta kvalitātes neatbilstību, tas piecu darbdienu laikā informē personu par izdevumiem, kas saistīti ar kontroles paraugu testēšanu, un to samaksas kārtību.

47. Ja dienests konstatē, ka paziņotais mēslošanas līdzeklis vai substrāts var kaitēt cilvēku un dzīvnieku veselībai un videi, tas piecu darbdienu laikā par to rakstiski informē Zemkopības ministriju.

48. Zemkopības ministrija izvērtē šo noteikumu 47. punktā minēto informāciju un, ja nepieciešams, informē Eiropas Komisiju un citas dalībvalstis.

49. Persona bez atļaujas drīkst ievest nereģistrētu mēslošanas līdzekli vai substrātu nekomerciālā nolūkā (personīgai lietošanai), ja mēslošanas līdzeklim vai substrātam, ko persona ieved no trešajām valstīm, nepiemēro ievedmuitu un tā vērtība nepārsniedz summu, kas noteikta normatīvajos aktos par atbrīvojumu no pievienotās vērtības nodokļa.

50. Ja kontroles institūcija informē dienestu par to, ka mēslošanas līdzeklis vai substrāts neatbilst bioloģiskās lauksaimniecības prasībām, dienests:

50.1. pieņem lēmumu par mēslošanas līdzekļa vai substrāta tirdzniecības apturēšanu līdz nepilnību novēršanai;

50.2. svītro reģistrēto mēslošanas līdzekļu un substrātu sarakstā norādi "Bioloģiskā lauksaimniecība" vai "Atļauts lietot bioloģiskajā lauksaimniecībā".

VI. Prasības mēslošanas līdzekļa un substrāta etiķetei, marķējumam un iepakojumam

51. Informāciju par mēslošanas līdzekli un substrātu norāda mēslošanas līdzekļa vai substrāta iepakojuma etiķetē vai marķējumā, bet neiepakotiem mēslošanas līdzekļiem un substrātiem – pavaddokumentā. Ja mēslošanas līdzekļa un substrāta iepakojuma masa pārsniedz 25 kilogramus, informāciju par mēslošanas līdzekli vai substrātu latviešu valodā atbilstoši šo noteikumu prasībām var norādīt mēslošanas līdzekļa pavaddokumentā. Ja mikrobioloģiskais preparāts un mēslošanas līdzeklis, kuram ir norāde "Bioloģiskā lauksaimniecība" un "Atļauts izmantot bioloģiskajā lauksaimniecībā", ir vairāk nekā 25 kilogramus smagā iepakojumā, informāciju norāda uz etiķetes vai marķējuma.

52. Mēslošanas līdzekļa (izņemot mikrobioloģiskos preparātus) iepakojuma etiķetē, marķējumā vai pavaddokumentā obligāti norādāmā informācija ir minēta šo noteikumu 12. pielikumā.

53. Mikrobioloģiskā preparāta iepakojuma etiķetē vai marķējumā obligāti norādāmā informācija ir minēta šo noteikumu 13. pielikumā.

54. Substrāta iepakojuma etiķetē vai marķējumā obligāti norādāmā informācija ir minēta šo noteikumu 14. pielikumā.

55. Mēslošanas līdzekļa un substrāta reģistrācijai iesniegtā etiķete vai marķējums, kura teksts bija iesniegts mēslošanas līdzekļa vai substrāta reģistrācijai, atrodas uz iepakojuma labi redzamā vietā un ir skaidri nodalīts no jebkuras citas informācijas, kas nedrīkst būt pretrunā ar iesniegto etiķetes vai marķējuma tekstu.

56. Mēslošanas līdzekļu iepakojumu noslēdz tā, lai, to atverot, tiktu pilnībā sabojāta aizdare, aizdares plomba vai pats iepakojums.

57. Informācija etiķetē vai marķējumā ir latviešu valodā un skaidri salasāma.

58. Etiķete vai marķējums ir izturīgs pret ārējās vides ietekmi.

59. Mēslošanas līdzekļa un substrāta ražotājs, iepakotājs un ievedējs un mēslošanas līdzekļu maisījuma gatavotājs nodrošina:

59.1. mēslošanas līdzekļa vai substrāta iepakojuma izturību un drošību, lai saglabātu mēslošanas līdzekļa vai substrāta kvalitāti;

59.2. amonija nitrāta mēslošanas līdzekļu ar augstu slāpekļa saturu (vairāk par 28 procentiem), šķidro minerālmēslu un tikai mikroelementus saturošu cieto minerālmēslu piegādi pārdošanai gala patērētājam iepakotā veidā.

60. Mikrobioloģiskais preparāts apritē drīkst atrasties tikai ražotāja iepakojumā vai, ja dienestā ir iesniegta ražotāja rakstiska atļauja to pārpakot, arī iepakotāja iepakojumā.

61. Mēslošanas līdzekļa un substrāta reģistrētājs vai atļaujas saņēmējs ir atbildīgs par etiķetē, marķējumā un pavaddokumentā norādīto informāciju.

VII. Atļaujas saņemšanas kārtība to mēslošanas līdzekļu un substrātu pārdošanai vai ievešanai, kuri nav iekļauti reģistrā vai kuri neatbilst deklarētajai kvalitātei vai kvalitātes prasībām, vai identifikācijas prasībām

62. Dienests izsniedz šādas atļaujas (15. pielikums) mēslošanas līdzekļa un substrāta pārdošanai vai ievešanai:

62.1. atļauju mēslošanas līdzekļa un substrāta ievešanai testēšanai un reģistrācijai;

62.2. atļauju tāda mēslošanas līdzekļa un substrāta ievešanai vai tirdzniecībai, kas nav minēts šo noteikumu 1. pielikumā;

62.3. atļauju reģistrēta mēslošanas līdzekļa un substrāta tirdzniecībai, ja testēšanas rezultāti uzrāda neatbilstību reģistrā deklarētajai kvalitātei;

62.4. atļauju testēšanai un reģistrācijai ievestā mēslošanas līdzekļa un substrāta attiecīgās partijas tirdzniecībai;

62.5. atļauju nereģistrēta mēslošanas līdzekļa ievešanai efektivitātes izmēģinājumiem un pētījumiem;

62.6. atļauju reģistrēta mēslošanas līdzekļa konkrētas partijas ievešanai un tirdzniecībai, ja mēslošanas līdzekļa partija neatbilst šo noteikumu 1. pielikumā minētajām kvalitātes prasībām.

63. Lai saņemtu atļauju, dienestā iesniedz iesniegumu (16. pielikums) un atbilstošus dokumentus saskaņā ar šo noteikumu 65., 67., 69., 71., 73. un 75. punktā minētajām prasībām.

64. Atļauju mēslošanas līdzekļa un substrāta ievešanai testēšanai un reģistrācijai izsniedz, ja mēslošanas līdzeklis un substrāts ir minēts šo noteikumu 1. pielikumā, bet nav reģistrēts.

65. Lai saņemtu šo noteikumu 64. punktā minēto atļauju, mēslošanas līdzekļa un substrāta ražotājs vai ievedējs dienestā iesniedz:

65.1. ražotāja izsniegtu testēšanas pārskatu vai tā kopiju;

65.2. detonācijas testu vai tā kopiju amonija nitrāta mēslošanas līdzekļiem ar augstu slāpekļa saturu, kas pārsniedz 28 procentus;

65.3. informāciju par ievestā mēslošanas līdzekļa un substrāta uzglabāšanas vietu līdz tā testēšanas un reģistrācijas pabeigšanai, norādot faktisko adresi;

65.4. informāciju par mēslošanas līdzekļa un substrāta daudzumu.

66. Atļauju tāda mēslošanas līdzekļa un substrāta ievešanai vai tirdzniecībai, kas nav minēts šo noteikumu 1. pielikumā, izsniedz, ja mēslošanas līdzeklis un substrāts neatbilst šo noteikumu prasībām, bet nav bīstams cilvēku un dzīvnieku veselībai un videi.

67. Lai saņemtu šo noteikumu 66. punktā minēto atļauju, mēslošanas līdzekļa un substrāta ražotājs vai ievedējs dienestā iesniedz:

67.1. ražotāja izsniegtu testēšanas pārskatu (ja mēslošanas līdzeklis un substrāts ražots Eiropas Savienības dalībvalstī un Eiropas Ekonomikas zonas valstī) vai akreditētas laboratorijas testēšanas pārskatu, kurā norādīts nevēlamo piemaisījumu saturs atbilstoši šo noteikumu 3. pielikumam;

67.2. testēšanas pārskata kopiju par detonācijas drošību amonija nitrāta mēslošanas līdzekļiem ar slāpekļa saturu, kas pārsniedz 28 procentus;

67.3. etiķetes vai marķējuma teksta paraugu ar informāciju latviešu valodā saskaņā ar šo noteikumu 52. vai 54. punktu;

67.4. tirdzniecības vietu sarakstu.

68. Atļauju reģistrēta mēslošanas līdzekļa un substrāta tirdzniecībai, ja testēšanas rezultāti uzrāda neatbilstību reģistrā deklarētajai kvalitātei, izsniedz ar nosacījumu, ka netiek pārsniegta nevēlamo piemaisījumu maksimāli pieļaujamā koncentrācija.

69. Lai saņemtu šo noteikumu 68. punktā minēto atļauju, persona dienestā iesniedz:

69.1. attiecīgi etiķetes, marķējuma vai pavaddokumenta teksta paraugu, kurā norādīti mēslošanas līdzekļa un substrāta faktiskie kvalitātes rādītāji;

69.2. informāciju par mēslošanas līdzekļa un substrāta partijas numuru un daudzumu.

70. Atļauju testēšanai un reģistrācijai ievesta mēslošanas līdzekļa un substrāta attiecīgās partijas tirdzniecībai izsniedz, ja akreditētas laboratorijas testēšanas rezultāti uzrāda mēslošanas līdzekļa un substrāta neatbilstību šo noteikumu 1. pielikumā minētajām kvalitātes prasībām, bet bīstamo piemaisījumu daudzums nepārsniedz nevēlamo piemaisījumu maksimāli pieļaujamo koncentrāciju.

71. Lai saņemtu šo noteikumu 70. punktā minēto atļauju, mēslošanas līdzekļa un substrāta ražotājs vai ievedējs dienestā iesniedz:

71.1. akreditētas laboratorijas izsniegtu testēšanas pārskatu, kurā norādīts nevēlamo piemaisījumu saturs atbilstoši šo noteikumu 3. pielikumam;

71.2. ievestā mēslošanas līdzekļa un substrāta partijas numuru un daudzumu;

71.3. etiķetes vai marķējuma teksta paraugu ar informāciju latviešu valodā saskaņā ar šo noteikumu 52. vai 54. punktu;

71.4. tirdzniecības vietu sarakstu.

72. Atļauju nereģistrēta mēslošanas līdzekļa ievešanai efektivitātes izmēģinājumiem un pētījumiem izsniedz, ja mēslošanas līdzeklis nav reģistrēts un nav bīstams cilvēku un dzīvnieku veselībai un videi.

73. Lai saņemtu šo noteikumu 72. punktā minēto atļauju, mēslošanas līdzekļa ražotājs vai ievedējs dienestā iesniedz:

73.1. ražotāja izsniegtu testēšanas pārskatu (ja mēslošanas līdzeklis ražots Eiropas Savienības dalībvalstī un Eiropas Ekonomikas zonas valstī) vai akreditētas laboratorijas izsniegtu testēšanas pārskatu, kurā norādīts nevēlamo piemaisījumu saturs atbilstoši šo noteikumu 3. pielikumam;

73.2. kopiju testēšanas pārskatam par detonācijas drošību amonija nitrāta mēslošanas līdzekļiem ar slāpekļa saturu, kas pārsniedz 28 procentus;

73.3. informāciju par izmēģinājumu un pētījumu vietu, laiku, veicēju, mēslošanas līdzekļa daudzumu, izmēģinājumu un pētījumu mērķi.

74. Atļauju reģistrēta mēslošanas līdzekļa konkrētas partijas ievešanai un tirdzniecībai, ja mēslošanas līdzekļa partija neatbilst šo noteikumu 1. pielikumā minētajām kvalitātes prasībām, izsniedz, ja mēslošanas līdzeklis nav bīstams cilvēku un dzīvnieku veselībai un videi.

75. Lai saņemtu šo noteikumu 74. punktā minēto atļauju, mēslošanas līdzekļa ražotājs vai ievedējs dienestā iesniedz:

75.1. akreditētas laboratorijas izsniegtu testēšanas pārskatu, kurā norādīts nevēlamo piemaisījumu saturs atbilstoši šo noteikumu 3. pielikumam;

75.2. testēšanas pārskatu (kopiju) par detonācijas drošību amonija nitrāta mēslošanas līdzekļiem ar slāpekļa saturu, kas pārsniedz 28 procentus;

75.3. mēslošanas līdzekļa partijas numuru un daudzumu;

75.4. etiķetes vai marķējuma teksta paraugu ar informāciju latviešu valodā saskaņā ar šo noteikumu 52. punktu;

75.5. tirdzniecības vietu sarakstu.

76. Dienests 15 darbdienu laikā pēc visu šo noteikumu 65., 67., 69., 71., 73. un 75. punktā minēto dokumentu saņemšanas pieņem lēmumu par attiecīgās atļaujas izsniegšanu. Atļaujas derīguma termiņš ir 18 mēneši. Šo noteikumu 65. punktā minētās atļaujas derīguma termiņš ir trīs mēneši.

77. Ja mēslošanas līdzeklis vai substrāts ir bīstams cilvēku un dzīvnieku veselībai un videi, dienests pieņem lēmumu atļauju neizsniegt.

78. Atļaujas īpašnieks ir atbildīgs par mēslošanas līdzekļa un substrāta atbilstību atļaujā deklarētajiem kvalitātes rādītājiem.

79. Dienests piecu darbdienu laikā pēc mēslošanas līdzekļa un substrāta atļaujas izsniegšanas ievieto savā tīmekļvietnē informāciju par mēslošanas līdzeklim un substrātam izsniegto atļauju – mēslošanas līdzekļa un substrāta nosaukumu, pamatsastāvu (izņemot mikrobioloģisko preparātu un substrātu), izejvielas (tikai substrātam), atļaujas saņēmēju, ražotāju, atļaujas numuru, atļaujas izdošanas datumu un derīguma termiņu.

VIII. Noslēguma jautājumi

80. Atzīt par spēku zaudējušiem Ministru kabineta 2006. gada 27. jūnija noteikumus Nr. 530 "Mēslošanas līdzekļu identifikācijas, kvalitātes atbilstības novērtēšanas un tirdzniecības noteikumi" (Latvijas Vēstnesis, 2006, 101. nr.; 2008, 100. nr.; 2009, 57. nr.; 2011, 198. nr.; 2012, 83. nr.).

81. Līdz 2016. gada 1. janvārim substrātu atļauts tirgot bez tā reģistrācijas un atļaujas saņemšanas.

82. Šo noteikumu 12. pielikuma 6. punktā minētā prasība stājas spēkā 2016. gada 1. janvārī.

83. Šo noteikumu prasības par reģistrācijas apliecības numura vai atļaujas numura norādīšanu etiķetē, marķējumā vai pavaddokumentā stājas spēkā 2017. gada 1. janvārī.

84. Līdz 2017. gada 1. janvārim slieku pārstrādātam organiskam mēslošanas līdzeklim nepiemēro šo noteikumu 15.9. apakšpunktā minēto prasību.

85. Personas, kuras līdz šo noteikumu spēkā stāšanās dienai ir reģistrējušas slieku pārstrādātu organisko mēslošanas līdzekli, kas satur dzīvnieku izcelsmes materiālu, līdz 2017. gada 1. janvārim iesniedz dienestā informāciju par to, ka sliekas pārstrādā dzīvnieku izcelsmes blakusproduktus un atvasinātus produktus, kuri nav paredzēti cilvēku patēriņam, tai skaitā kūtsmēslus, kas pārstrādāti saskaņā ar regulu Nr. 1069/2009. Ja informācija dienestā netiek iesniegta līdz 2017. gada 1. janvārim, dienests pēc 2017. gada 1. janvāra anulē slieku pārstrādāta organiskā mēslošanas līdzekļa reģistrāciju.

86. Šo noteikumu 21.6. apakšpunktā minētā prasība attiecībā uz substrātiem un šo noteikumu 35. punkts stājas spēkā 2016. gada 1. janvārī.

Ministru prezidente Laimdota Straujuma

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs

 


1. pielikums
Ministru kabineta
2015. gada 1. septembra
noteikumiem Nr. 506

Mēslošanas līdzekļu identifikācijas prasības

A. Vienkāršie (galvenos augu barības elementus saturošie) minerālmēsli

1. Slāpekļa minerālmēsli

Nr.
p. k.
Oficiālais mēslošanas līdzekļa nosaukums Ražošanas metode, pamatsastāvdaļas Kvalitātes prasības (augu barības elementu minimālais saturs (% no mēslošanas līdzekļa masas), forma un mēslošanas līdzeklim piemērojamās specifiskās prasības) Mēslošanas līdzekļa pavaddokumentos, etiķetē vai marķējumā deklarējamie kvalitātes rādītāji (%) un citas prasības
1. Amonija nitrāts (salpetris) Iegūts ķīmiski, pamatsastāvdaļa – amonija nitrāts, var saturēt piedevas – malto kaļķakmeni, malto dolomītu, kalcija sulfātu, magnija sulfātu, kizerītu 20 % kopējais slāpeklis (N).

Nitrātu un amonija slāpeklis katrs veido apmēram pusi no kopējā slāpekļa.

Amonija nitrāts var saturēt piedevas: kalcija karbonātu (kaļķakmeni) vai magnija un kalcija karbonātu (dolomītu).

Specifiskās prasības:

Ja minerālmēsli satur vairāk par 28 % N, tiem jāatbilst šādām papildu prasībām (% no masas):

a) tie nedrīkst saturēt neorganiskas piedevas vai citas inertas vielas (izņemot iepriekš minētās), kuras var palielināt to sakaršanu vai sprādzienbīstamību, kā arī smagos metālus, un jebkurš ražošanas procesā radies to daudzums nedrīkst palielināt produkta sakaršanu vai sprādzienbīstamību;

b) minerālmēsliem, kas vispirms bijuši pakļauti diviem termiskiem cikliem 25–50 °C temperatūrā, naftas produktu piesaistes spēja nepārsniedz 4 % no to masas;

c) viegli uzliesmojošās sastāvdaļas, izteiktas oglekļa veidā, nepārsniedz (masas procentos):

0,2 % – minerālmēsliem, kas satur ne mazāk kā 31,5 % slāpekļa,

0,4 % – minerālmēsliem, kas satur 28–31,4 % slāpekļa;

d) amonija nitrāta šķīduma (10 g amonija nitrāta izšķīdināti 100 ml ūdens) pH ir ne mazāks par 4,5;

e) ne vairāk par 5 % daļiņu iziet cauri sietam, kura acu izmērs ir 1 mm un ne vairāk kā 3 % – cauri sietam, kura acu izmērs ir 0,5 mm;

f) hlora saturs nepārsniedz 0,02 % no amonija nitrāta masas;

g) vara saturs (noteikts hlorūdeņražskābē, kuras blīvums 20 °C temperatūrā – 1,18 g/ml) nepārsniedz 10 mg/kg

Kopējais slāpeklis (N),

nitrātu slāpeklis (N-NO3),

amonija slāpeklis (N-NH4)

2. Kalcija nitrāts Iegūts ķīmiski, pamatsastāvdaļa – kalcija nitrāts un amonija nitrāts 15 % kopējais slāpeklis (N).

Slāpeklis ir nitrātu (N-NO3) un amonija slāpekļa (N-NH4) formā.

Maksimālais amonija slāpekļa saturs – 1,5 % N

Kopējais slāpeklis (N).

Papildu detaļas (ja nepieciešams): nitrātu slāpeklis (N-NO3) un amonija slāpeklis (N-NH4),

kalcijs (Ca)

3. Kalcija-magnija nitrāts Iegūts ķīmiski, pamatsastāvdaļa – kalcija nitrāts un magnija nitrāts 13 % nitrātu slāpeklis (N),

3,0 % ūdenī šķīstošais magnijs (Mg)

Nitrātu slāpeklis (N-NO3),

ūdenī šķīstošais magnijs (Mg)

4. Magnija nitrāts Iegūts ķīmiski, pamatsastāvdaļa – magnija nitrāts 10 % nitrātu slāpeklis (N),

8,4 % ūdenī šķīstošais magnijs (Mg).

Ja Mg ir kristālu formā, papildina ar piezīmi "kristāliskā formā"

Nitrātu slāpeklis (N-NO3),

ūdenī šķīstošais magnijs (Mg)

5. Nātrija nitrāts Iegūts ķīmiski, pamatsastāvdaļa – nātrija nitrāts 15 % nitrātu slāpeklis (N)

Nitrātu slāpeklis (N-NO3)

6. Čīles salpetris Ražots no tīrradņa Čīles salpetra, pamatsastāvdaļa – nātrija nitrāts 15 % nitrātu slāpeklis (N)

Nitrātu slāpeklis (N-NO3)

7. Kalcija ciānamīds Iegūts ķīmiski, pamatsastāvdaļas – kalcija ciānamīds, kalcija oksīds, nelielā daudzumā var saturēt amonija sāļus un urīnvielu 18 % kopējais slāpeklis (N).

Vismaz 75 % no deklarētā slāpekļa ir ciānamīda formā

Kopējais slāpeklis (N)
8. Slāpekļa kalcija ciānamīds Iegūts ķīmiski, pamatsastāvdaļas – kalcija ciānamīds, kalcija oksīds, nelielā daudzumā var saturēt amonija sāļus un urīnvielu, kas papildināta ar nitrātu slāpekli 18 % kopējais slāpeklis (N).

Vismaz 75 % no deklarētā slāpekļa ir ciānamīda formā.

Nitrātu slāpekļa minimālais saturs – 1 % N.

Nitrātu slāpekļa maksimālais saturs – 3 % N

Kopējais slāpeklis (N),

nitrātu slāpeklis (N-NO3)

9. Amonija sulfāts Iegūts ķīmiski, pamatsastāvdaļa – amonija sulfāts 20 % amonija slāpeklis (N) Amonija slāpeklis (N-NH4)
10. Kalcija-amonija nitrāts Iegūts ķīmiski, pamatsastāvdaļa – amonija nitrāts, papildvielas – kalcija karbonāts (maltais kaļķakmens) un (vai) magnija karbonāts un kalcija karbonāts (maltais dolomīts) 20 % kopējais slāpeklis (N).

Nitrātu slāpeklis un amonija slāpeklis katrs veido apmēram pusi no kopējā slāpekļa. Apzīmējums "kalcija- amonija nitrāts" paredzēts vienīgi minerālmēsliem, kas papildus amonija nitrātam satur tikai kalcija karbonātu (kaļķakmeni) un (vai) magnija karbonātu un kalcija karbonātu (dolomītu).

Šo karbonātu minimālais saturs ir 20 %.

Karbonātu tīrības pakāpe nav zemāka par 90 %

Kopējais slāpeklis (N),

nitrātu slāpeklis (N-NO3),

amonija slāpeklis (N-NH4).

Papildus var deklarēt:

kopējais kalcijs (Ca),

kopējais magnijs (Mg), ja mēslošanas līdzeklis satur magnija karbonātu

11. Amonija sulfāts-nitrāts Iegūts ķīmiski, pamatsastāvdaļa – amonija nitrāts un amonija sulfāts 25 % kopējais slāpeklis (N).

Slāpeklis izteikts kā amonija un nitrātu slāpeklis.

Minimālais nitrātu slāpekļa saturs – 5 %

Kopējais slāpeklis (N),

nitrātu slāpeklis (N-NO3),

amonija slāpeklis (N-NH4).

Papildus var deklarēt:

sērs (S)

12. Amonija-magnija sulfāts-nitrāts Iegūts ķīmiski, pamatsastāvdaļas – amonija nitrāts, amonija sulfāts un magnija sulfāts 19 % kopējais slāpeklis (N).

Slāpeklis ir amonija un nitrātu formā.

Minimālais nitrātu slāpekļa saturs – 6 %.

3,0 % ūdenī šķīstošais magnijs (Mg)

Kopējais slāpeklis (N),

nitrātu slāpeklis (N-NO3),

amonija slāpeklis (N-NH4),

ūdenī šķīstošais magnijs (Mg).

Papildus var deklarēt:

sērs (S)

13. Magnija-amonija nitrāts Iegūts ķīmiski, pamatsastāvdaļas – amonija nitrāts un magnija kompleksie sāļi (magnija karbonāts un/vai magnija sulfāts) 19 % kopējais slāpeklis (N).

Slāpeklis ir amonija (N-NH4) un nitrātu

(N-NO3) formā.

Minimālais nitrātu slāpekļa saturs – 6 %.

3,0 % kopējais magnijs (Mg)

Kopējais slāpeklis (N),

nitrātu slāpeklis (N-NO3),

amonija slāpeklis (N-NH4),

kopējais magnijs (Mg) un iespējams ūdenī šķīstošais magnijs (Mg)

14. Urīnviela (karbamīds) Iegūts ķīmiski, pamatsastāvdaļa – karbamīds 44 % kopējais slāpeklis (N).

Slāpeklis ir amīdu (N-NH2) formā (ieskaitot biuretu).

Maksimālais biureta saturs – 1,2 % (lietošanai cietā veidā).

Maksimālais biureta saturs – 0,5 % (augu apsmidzināšanai)

Kopējais slāpeklis, izteikts amīdu slāpekļa (N-NH2) formā
15. Krotonilidendiurīnviela Iegūts ķīmiski, urīnvielai reaģējot ar krotonaldehīdu, monomērs komplekss 28 % kopējais slāpeklis (N).

Vismaz 25 % N ir krotonilidendiurīnvielas sastāvā.

Maksimālais amīdu slāpekļa saturs – 3 %

Kopējais slāpeklis (N),

amīdu slāpeklis (N-NH2), ja tas ir 1 % vai vairāk no masas,

slāpeklis krotonilidendiurīnvielas sastāvā

16. Izobutilēndiurīnviela Iegūta ķīmiski, urīnvielai reaģējot ar izobutilēnaldehīdu, monomērs komplekss 28 % kopējais slāpeklis (N).

Vismaz 25 % N ir izobutilēndiurīnvielas sastāvā.

Maksimālais amīdu slāpekļa saturs – 3 %

Kopējais slāpeklis (N),

amīdu slāpeklis (N-NH2), ja tas ir 1 % vai vairāk no masas,

slāpeklis izobutilēndiurīnvielas sastāvā

17. Urīnvielas formaldehīds Iegūts, urīnvielai reaģējot ar formaldehīdu, pamatsastāvdaļa – urīnvielas formaldehīda molekulas, polimērs komplekss 36 % kopējais slāpeklis (N).

Vismaz 3/5 deklarētā kopējā slāpekļa šķīst karstā ūdenī.

Vismaz 31 % slāpekļa ir urīnvielas formaldehīda sastāvā.

Maksimālais amīdu slāpekļa saturs – 5 %

Kopējais slāpeklis (N),

amīdu slāpeklis (N-NH2), ja tas ir 1 % un vairāk no masas,

slāpeklis urīnvielas formaldehīda sastāvā, šķīstošs aukstā ūdenī.

Var deklarēt: urīnvielas formaldehīda slāpeklis, šķīstošs tikai karstā ūdenī

18. Slāpekļa minerālmēsli, kas satur krotonilidendiurīnvielu Iegūti ķīmiski, satur krotonilidendiurīnvielu un vienkāršos slāpekļa minerālmēslus, izņemot kalcija ciānamīdu, slāpekļa-kalcija ciānamīdu, amonija nitrātu un kalcija-amonija nitrātu 18 % kopējais slāpeklis (N).

Vismaz 3 % slāpekļa ir amonija un (vai) nitrātu un (vai) amīdu formā.

Vismaz 1/3 deklarētā kopējā slāpekļa ir krotonilidendiurīnvielas slāpeklis.

Maksimālais biureta saturs: (amīdu N + krotonilidendiurīnvielas N) x 0,026

Kopējais slāpeklis,

katra formas, kuras saturs ir vismaz 1 %:

nitrātu slāpeklis (N-NO3),

amonija slāpeklis (N-NH4),

amīdu slāpeklis (N-NH2),

slāpeklis krotonilidendiurīnvielas sastāvā

19. Slāpekļa minerālmēsli, kas satur izobutilēndiurīnvielu Iegūti ķīmiski, satur izobutilēndiurīnvielu un vienkāršos slāpekļa minerālmēslus, izņemot kalcija ciānamīdu, slāpekļa-kalcija ciānamīdu, amonija nitrātu un kalcija-amonija nitrātu 18 % kopējais slāpeklis (N).

Vismaz 3 % slāpekļa ir amonija un (vai) nitrātu, un (vai) amīdu formā.

Vismaz 1/3 no deklarētā kopējā slāpekļa ir izobutilēndiurīnvielas slāpeklis.

Maksimālais biureta saturs: (amīdu N + izobutilēndiurīnvielas N) x 0,026

Kopējais slāpeklis (N),

katra forma, kuras saturs ir vismaz 1 %:

nitrātu slāpeklis (N-NO3),

amonija slāpeklis (N-NH4),

amīdu slāpeklis (N-NH2),

slāpeklis izobutilēndiurīnvielas sastāvā

20. Slāpekļa minerālmēsli, kas satur urīnvielas formaldehīdu Iegūti ķīmiski, satur urīnvielas formaldehīdu un vienkāršos slāpekļa minerālmēslus, izņemot kalcija ciānamīdu, slāpekļa-kalcija ciānamīdu, amonija nitrātu un kalcija-amonija nitrātu 18 % kopējais slāpeklis (N).

Vismaz 3 % slāpekļa ir amonija un (vai) nitrātu, un (vai) amīdu formā.

Vismaz 1/3 deklarētā kopējā slāpekļa ir urīnvielas formaldehīda sastāvā, no kura vismaz 3/5 šķīst karstā ūdenī.

Maksimālais biureta saturs: (amīdu N + urīnvielas formaldehīda N) x 0,026

Kopējais slāpeklis (N),

katra forma, kuras saturs ir vismaz 1 %:

nitrātu slāpeklis (N-NO3),

amonija slāpeklis (N-NH4),

amīdu slāpeklis (N-NH2),

slāpeklis urīnvielas formaldehīda sastāvā,

aukstā ūdenī šķīstošais slāpeklis urīnvielas formaldehīda sastāvā.

Var deklarēt: tikai karstā ūdenī šķīstošais slāpeklis urīnvielas formaldehīda sastāvā

21. Amonija sulfāts ar nitrifikācijas inhibitoru (diciāndiamīdu) Iegūts ķīmiski, satur amonija sulfātu un diciāndiamīdu 20 % kopējais slāpeklis (N).

Minimālais amonija slāpekļa saturs – 18 %.

Minimālais slāpekļa saturs diciāndiamīda sastāvā – 1,5 %

Kopējais slāpeklis (N),

amonija slāpeklis (N-NH4),

slāpeklis diciāndiamīda sastāvā,

tehniskā informācija par lietošanas laiku un devu

22. Amonija sulfāta nitrāts ar nitrifikācijas inhibitoru (diciāndiamīdu) Iegūts ķīmiski, satur amonija sulfonitrātu un diciāndiamīdu 24 % kopējais slāpeklis (N).

Minimālais nitrātu slāpekļa saturs – 3 %.

Minimālais slāpekļa saturs diciāndiamīda sastāvā – 1,5 %

Kopējais slāpeklis (N),

nitrātu slāpeklis (N-NO3),

amonija slāpeklis (N-NH4),

slāpeklis diciāndiamīda sastāvā,

tehniskā informācija par lietošanas laiku un devu

23. Urīnvielas-amonija sulfāts Iegūts ķīmiski no urīnvielas un amonija sulfāta 30 % kopējais slāpeklis (N).

Slāpeklis ir amonija un amīdu formā.

Minimālais amonija slāpekļa saturs – 4 %.

Minimālais sēra saturs – 4,8 %.

Maksimālais biureta saturs – 0,9 %

Kopējais slāpeklis (N),

amonija slāpeklis (N-NH4),

amīdu slāpeklis (N-NH2),

ūdenī šķīstošais sērs (S)

24. 1.–23. punktā minētie slāpekļa minerālmēsli ar mikroelementiem un (vai) sekundārajiem barības elementiem 1.–23. punktā minēto slāpekļa minerālmēslu ar mikroelementiem un (vai) sekundārajiem barības elementiem ražošanas metode un pamatsastāvdaļas Dati par 1.–23. punktā minētajiem slāpekļa minerālmēsliem un pievienotajiem mikroelementiem un (vai) sekundārajiem barības elementiem 1.–23. punktā minēto slāpekļa minerālmēslu deklarējamie dati, mikroelementu saturs atbilstoši Ministru kabineta 2015. gada 1. septembra noteikumu Nr. 506 "Mēslošanas līdzekļu un substrātu identifikācijas, kvalitātes atbilstības novērtēšanas un tirdzniecības noteikumi" (turpmāk – noteikumi) 4. pielikumam, sekundāro barības elementu saturs atbilstoši minēto noteikumu 12. pielikumam

2. Fosfora minerālmēsli

(Granulētajiem minerālmēsliem granulometrisko sastāvu nosaka ar attiecīgu analītisko metodi)

Nr.
p. k.
Oficiālais mēslošanas līdzekļa nosaukums Ražošanas metode, pamatsastāvdaļas Kvalitātes prasības (augu barības elementu minimālais saturs (% no mēslošanas līdzekļa masas), forma un mēslošanas līdzeklim piemērojamās specifiskās prasības) Mēslošanas līdzekļa pavaddokumentos, etiķetē vai marķējumā deklarējamie kvalitātes rādītāji (%) un citas prasības
1. Vienkāršais superfosfāts Iegūts, apstrādājot sasmalcinātus fosforītus vai apatītus ar sērskābi, pamatsastāvdaļas – kalcija dihidrogēnfosfāts un kalcija sulfāts 16 % neitrālā amonija citrātā šķīstošais fosfors (P2O5).

Vismaz 93 % deklarētā P2O5 daudzuma ir ūdenī šķīstošā veidā

Neitrālā amonija citrātā šķīstošais fosfors (P2O5),

ūdenī šķīstošais fosfors (P2O5)

2. Koncentrētais superfosfāts Iegūts, apstrādājot sasmalcinātus fosforītus vai apatītus ar sērskābi un fosforskābi, pamatsastāvdaļas – kalcija dihidrogēnfosfāts un kalcija sulfāts 25 % neitrālā amonija citrātā šķīstošais fosfors (P2O5).

Vismaz 93 % deklarētā P2O5 daudzuma ir ūdenī šķīstošā veidā

Neitrālā amonija citrātā šķīstošais fosfors (P2O5),

ūdenī šķīstošais fosfors (P2O5)

3. Divkāršais superfosfāts Iegūts, apstrādājot sasmalcinātus fosforītus vai apatītus ar fosforskābi, pamatsastāvdaļa – kalcija dihidrogēnfosfāts 38 % neitrālā amonija citrātā šķīstošais fosfors (P2O5).

Ne mazāk kā 93 % deklarētā fosfora daudzuma ir ūdenī šķīstošā veidā

Neitrālā amonija citrātā šķīstošais fosfors (P2O5),

ūdenī šķīstošais fosfors (P2O5)

4. Superfoss Iegūts, sasmalcinātu fosforītu apstrādājot ar sērskābi vai fosforskābi, pamatsastāvdaļas – kalcija dihidrogēnfosfāts, kalcija fosfāts un kalcija sulfāts 20 % minerālskābēs šķīstošais fosfors (P2O5).

Vismaz 40 % deklarētā P2O5 daudzuma ir ūdenī šķīstošā veidā.

Daļiņu lielums:

vismaz 90 % iziet cauri sietam, kura acu izmērs ir 0,160 mm;

vismaz 98 % iziet cauri sietam, kura acu izmērs ir 0,630 mm

Kopējais (minerālskābēs šķīstošais) fosfors (P2O5),

ūdenī šķīstošais fosfors (P2O5)

5. Precipitāts Iegūts, izgulsnējot fosforskābi no fosforu saturošiem iežiem vai kauliem, pamatsastāvdaļa – kalcija hidrogēnfosfāts 38 % bāziskā amonija citrātā šķīstošais fosfors (P2O5).

Daļiņu lielums:

vismaz 90 % iziet cauri sietam, kura acu izmērs ir 0,160 mm;

vismaz 98 % iziet cauri sietam, kura acu izmērs ir 0,630 mm

Bāziskā amonija citrātā šķīstošais fosfors (P2O5)
6. Kalcija termofosfāts Iegūts, paaugstinātā temperatūrā apstrādājot maltus fosforītus ar bāziskiem šķīdumiem un silīcijskābi, pamatsastāvdaļas – bāziskais kalcija fosfāts un kalcija silikāts 25 % bāziskā amonija citrātā šķīstošais fosfors (P2O5).

Daļiņu lielums:

vismaz 75 % iziet cauri sietam, kura acu izmērs ir 0,160 mm;

vismaz 96 % iziet cauri sietam, kura acu izmērs ir 0,630 mm

Bāziskā amonija citrātā šķīstošais fosfors (P2O5)
7. Alumīnija-kalcija fosfāts Iegūts, termiski apstrādājot un samaļot fosforītus un (vai) apatītus (amorfā formā), pamatsastāvdaļa – alumīnija un kalcija fosfāti 30 % minerālskābēs šķīstošais fosfors (P2O5).

Vismaz 75 % deklarētā P2O5 daudzuma ir bāziskā amonija citrātā šķīstošais (pēc "Džūlija").

Daļiņu lielums:

vismaz 90 % iziet cauri sietam, kura acu izmērs ir 0,160 mm;

vismaz 98 % iziet cauri sietam, kura acu izmērs ir 0,630 mm

Kopējais (minerālskābēs šķīstošais) fosfors (P2O5),

bāziskā amonija citrātā šķīstošais fosfors (P2O5)

8. Fosforītmilti Iegūti, samaļot fosforītus, pamatsastāvdaļas – kalcija fosfāts un kalcija karbonāts 25 % minerālskābēs šķīstošais fosfors (P2O5).

Vismaz 55 % deklarētā P2O5 daudzuma ir divprocentīgā skudrskābē šķīstošais fosfors (P2O5).

Daļiņu lielums:

vismaz 90 % iziet cauri sietam, kura acu izmērs ir 0,063 mm;

vismaz 99 % iziet cauri sietam, kura acu izmērs ir 0,125 mm

Kopējais (minerālskābēs šķīstošais) fosfors (P2O5),

divprocentīgā skudrskābē šķīstošais fosfors (P2O5).

Var deklarēt: materiāls, kas iziet cauri sietam, kura acu izmērs ir 0,063 mm

9. Fosforu saturoši izdedži (Tomasmilti) Iegūti dzelzs kausēšanas procesā, to pamatsastāvdaļas – kalcija silikāti-fosfāti 12 % minerālskābēs šķīstošais fosfors (P2O5).

Vismaz 75 % deklarētā P2O5 daudzuma ir divprocentīgā citronskābē šķīstošais fosfors (P2O5)

vai

10 % divprocentīgā citronskābē šķīstošais fosfors (P2O5).

Daļiņu lielums:

vismaz 75 % iziet cauri sietam, kura acu izmērs ir 0,160 mm;

vismaz 96 % iziet cauri sietam, kura acu izmērs ir 0,630 mm

Kopējais (minerālskābēs šķīstošais) fosfors (P2O5) un divprocentīgā citronskābē šķīstošais fosfors (P2O5)

vai

divprocentīgā citronskābē šķīstošais fosfors (P2O5)

10. 1.–9. punktā minētie fosfora minerālmēsli ar mikroelementiem un (vai) sekundārajiem barības elementiem 1.–9. punktā minēto fosfora minerālmēslu ar mikroelementiem un (vai) sekundārajiem barības elementiem ražošanas metode un pamatsastāvdaļas Dati par 1.–9. punktā minētajiem fosfora minerālmēsliem un pievienotajiem mikroelementiem un (vai) sekundārajiem barības elementiem 1.–9. punktā minēto fosfora minerālmēslu deklarējamie dati, mikroelementu saturs atbilstoši noteikumu 4. pielikumam, sekundāro barības elementu saturs atbilstoši noteikumu 12. pielikumam

3. Kālija minerālmēsli

Nr.
p. k.
Oficiālais mēslošanas līdzekļa nosaukums Ražošanas metode, pamatsastāvdaļas Kvalitātes prasības (augu barības elementu minimālais saturs (% no mēslošanas līdzekļa masas), forma un mēslošanas līdzeklim piemērojamās specifiskās prasības) Mēslošanas līdzekļa pavaddokumentos, etiķetē vai marķējumā deklarējamie kvalitātes rādītāji (%) un citas prasības
1. Kainīts Iegūts, samaļot dabīgos kālija sāļus, pamatsastāvdaļas – kālija hlorīds un magnija sulfāts 10 % ūdenī šķīstošais kālijs (K2O),

3,0 % ūdenī šķīstošais magnijs (Mg)

Ūdenī šķīstošais kālijs (K2O),

ūdenī šķīstošais magnijs (Mg)

2. Bagātināta kālija sāls Iegūts, samaļot dabīgos kālija sāļus un bagātinot tos ar kālija hlorīdu, mehāniski sajaucot 18 % ūdenī šķīstošais kālijs (K2O) Ūdenī šķīstošais kālijs (K2O).

Var būt norāde par ūdenī šķīstošā magnija (Mg) saturu, ja tas ir augstāks par 3,0 %

3. Kālija hlorīds Iegūts, samaļot dabīgos kālija sāļus, pamatsastāvdaļa – kālija hlorīds 37 % ūdenī šķīstošais kālijs (K2O) Ūdenī šķīstošais kālijs (K2O)
4. Magniju saturošs kālija hlorīds Iegūts, samaļot dabīgos kālija sāļus un pievienojot magnija sāļus, pamatsastāvdaļas – kālija hlorīds un magnija sāļi 37 % ūdenī šķīstošais kālijs (K2O),

3,0 % ūdenī šķīstošais magnijs (Mg)

Ūdenī šķīstošais kālijs (K2O),

ūdenī šķīstošais magnijs (Mg)

5. Kālija sulfāts Iegūts ķīmiski no kālija sāļiem, pamatsastāvdaļa – kālija sulfāts 47 % ūdenī šķīstošais kālijs (K2O),

maksimālais hlora (Cl) saturs – 3 %

Ūdenī šķīstošais kālijs (K2O).

Norāde par hlora (Cl) saturu nav nepieciešama, ja tas ir zemāks par 3 %

6. Kālija magnēzijs Iegūts ķīmiski no kālija sāļiem, pievienojot magnija sāļus,

pamatsastāvdaļas – kālija sulfāts un magnija sulfāts

22 % ūdenī šķīstošais kālijs (K2O),

4,8 % ūdenī šķīstošais magnijs (Mg).

Maksimālais hlora (Cl) saturs – 3 %

Ūdenī šķīstošais kālijs (K2O),

ūdenī šķīstošais magnijs (Mg).

Norāde par hlora (Cl) saturu nav nepieciešama, ja tas ir zemāks par 3 %

7. Kizerīts ar kālija sulfātu Iegūts, samaļot kizerītu un pievienojot kālija sulfātu 4,8 % ūdenī šķīstošais magnijs (Mg),

6 % ūdenī šķīstošais kālijs (K2O),

16 % (Mg + K2O).

Maksimālais hlora (Cl) saturs – 3 %

Ūdenī šķīstošais magnijs (Mg),

ūdenī šķīstošais kālijs (K2O).

Norāde par hlora (Cl) saturu nav nepieciešama, ja tas ir zemāks par 3 %

8. 1.–7. punktā minētie kālija minerālmēsli ar mikroelementiem un (vai) sekundārajiem barības elementiem 1.–7. punktā minēto kālija minerālmēslu ar mikroelementiem un (vai) sekundārajiem barības elementiem ražošanas metode un pamatsastāvdaļas Dati par 1.–7. punktā minētajiem kālija minerālmēsliem un pievienotajiem mikroelementiem un (vai) sekundārajiem barības elementiem 1.–7. punktā minēto kālija minerālmēslu deklarējamie dati, mikroelementu saturs atbilstoši noteikumu 4. pielikumam, sekundāro barības elementu saturs atbilstoši noteikumu 12. pielikumam

B. Kompleksie minerālmēsli

1. NPK minerālmēsli

Nr.
p. k.
Oficiālais mēslošanas līdzekļa nosaukums Ražošanas metode, pamatsastāvdaļas Kvalitātes prasības (augu barības elementu minimālais saturs (% no mēslošanas līdzekļa masas), forma un mēslošanas līdzeklim piemērojamās specifiskās prasības) Mēslošanas līdzekļa pavaddokumentos, etiķetē vai marķējumā deklarējamie kvalitātes rādītāji (%) un citas prasības
1. NPK minerālmēsli Iegūti ķīmiski vai mehāniski, sajaucot NPK saturošus komponentus. Nesatur dzīvnieku vai augu izcelsmes organiskos savienojumus 20 % (N + P2O5 + K2O), tai skaitā

3 % slāpeklis (N), tā formas:

1) kopējais slāpeklis;

2) nitrātu slāpeklis;

3) amonija slāpeklis;

4) amīdu slāpeklis;

5) ciānamīda slāpeklis.

5 % fosfors (P2O5), tā formas:

1) ūdenī šķīstošais P2O5;

2) neitrālā amonija citrātā šķīstošais P2O5;

3) kopējais (minerālskābēs šķīstošais) P2O5;

4) divprocentīgā citronskābē šķīstošais P2O5 (tikai tiem minerālmēsliem, kuros ir fosforu saturoši izdedži);

5) bāziskā amonija citrātā šķīstošais P2O5 (tikai tiem minerālmēsliem, kuru sastāvā ir alumīnija-kalcija fosfāts, kalcinētais fosfāts);

6) divprocentīgā skudrskābē šķīstošais P2O5 (tikai tiem minerālmēsliem, kuru sastāvā ir fosforītmilti).

1) NPK minerālmēslos, kuros nav fosforu saturošu izdedžu, kalcinētā fosfāta, alumīnija-kalcija fosfāta, superfosa un fosforītmiltu, tikai minerālskābēs šķīstošais P2O5 nepārsniedz 2 %.

2) NPK minerālmēslos: a) kuru sastāvā ir fosforītmilti vai superfoss, nedrīkst būt fosforu saturoši izdedži, kalcinētais fosfāts un alumīnija-kalcija fosfāti. Šie minerālmēsli satur:

* vismaz 2 % tikai minerālskābēs šķīstošo P2O5,

* vismaz 5 % ūdenī un neitrālā amonija citrātā šķīstošo P2O5,

* vismaz 2,5 % ūdenī šķīstošo P2O5;

b) kuru sastāvā ir alumīnija-kalcija fosfāts, nedrīkst būt fosforu saturoši izdedži, kalcinētais fosfāts un superfoss. Šie minerālmēsli satur:

* vismaz 2 % ūdenī šķīstošo P2O5 (1. forma),

* vismaz 5 % minerālskābēs šķīstošo P2O5, no kura

vismaz 75 % deklarētā P2O5 šķīst bāziskā amonija citrātā.

3) Ja NPK minerālmēsli satur tikai vienas formas fosfora minerālmēslus – fosforu saturošus izdedžus, kalcinēto fosfātu, alumīnija-kalcija fosfātu vai fosforītmiltus –, to nosaukumā norāda šīs būtiskās sastāvdaļas:

* minerālmēslos, kuru sastāvā ir alumīnija kalcija fosfāts, vismaz 75 % no deklarētā P2O5 satura šķīst bāziskā amonija citrātā,

* minerālmēslos, kuru sastāvā ir fosforītmilti, vismaz 55 % no deklarētā P2O5 satura šķīst divprocentīgā citronskābē.

Granulometriskais sastāvs:

fosforu saturoši izdedži:

vismaz 75 % daļiņu iziet cauri sietam, kura acu izmērs ir 0,160 mm,

alumīnija-kalcija fosfāti – vismaz 90 % daļiņu iziet cauri sietam, kura acu izmērs ir 0,160 mm,

kalcinētais fosfāts – vismaz 75 % daļiņu iziet cauri sietam, kura acu izmērs ir 0,160 mm,

fosforītmilti – vismaz 90 % daļiņu iziet cauri sietam, kura acu izmērs ir 0,063 mm,

superfoss – vismaz 90 % daļiņu iziet cauri sietam, kura acu izmērs ir 0,160 mm.

5 % ūdenī šķīstošais K2O

Slāpeklis:

kopējais slāpeklis (N).

Ja kāda no 2.–5. slāpekļa formām ir vismaz 1 % no masas, to deklarē.

Fosfors:

1) NPK minerālmēsliem, kuros nav fosforu saturošu izdedžu, kalcinētā fosfāta, alumīnija-kalcija fosfāta, superfosa un fosforītmiltu, deklarē 1. un (vai) 2. fosfora šķīdības formu:

* ja ūdenī šķīstošā P2O5 ir mazāk par 2 %, deklarē tikai 2. fosfora šķīdības formu;

ja ūdenī šķīstošā P2O5 ir vismaz 2 %, deklarē 1. un 2. fosfora šķīdības formu.

2) NPK minerālmēsliem:

a) kuru sastāvā ir fosforītmilti vai superfoss,

deklarē 1., 2. un 3. fosfora šķīdības formu.

Minerālmēslu nosaukumā ir norāde "Fosforītmiltus saturoši NPK minerālmēsli" vai "Superfosu saturoši NPK minerālmēsli";

b) kuru sastāvā ir alumīnija-kalcija fosfāts, deklarē 1., 3. un 5. fosfora šķīdības formu.

Minerālmēslu nosaukumā ir norāde "Alumīnija-kalcija fosfātu saturoši NPK minerālmēsli".

3) NPK minerālmēsli satur tikai vienas formas fosfora minerālmēslus – fosforu saturošus izdedžus, kalcinēto fosfātu, alumīnija-kalcija fosfātu vai fosforītmiltus. Mēslošanas līdzekļu nosaukumā šīs būtiskās sastāvdaļas jānosauc; P2O5 šķīdību deklarē:

* minerālmēsliem, kuru sastāvā ir fosforu saturoši izdedži, – 4. fosfora šķīdības formu,

* minerālmēsliem, kuru sastāvā ir kalcinētais fosfāts, – 5. fosfora šķīdības formu,

* minerālmēsliem, kuru sastāvā ir alumīnija-kalcija fosfāts, – 3. un 5. fosfora šķīdības formu,

* minerālmēsliem, kuru sastāvā ir fosforītmilti, – 3. un 6. fosfora šķīdības formu.

Kālijs:

Ūdenī šķīstošais kālijs (K2O).

Norādi "Zems hlora saturs" var pievienot, ja hlora (Cl) saturs nepārsniedz 2 %.

Var deklarēt hlora saturu

2. NPK minerālmēsli, kas satur krotonilidendiurīnvielu, izobutilēndiurīnvielu vai urīnvielas formaldehīdu Iegūti ķīmiski, nesatur dzīvnieku vai augu izcelsmes organiskos savienojumus, satur krotonilidenizobutilēndiurīnvielu vai urīnvielas formaldehīdu 20 % (N + P2O5 + K2O)

5 % slāpeklis (N), tā formas:

1) kopējais slāpeklis;

2) nitrātu slāpeklis;

3) amonija slāpeklis;

4) amīdu slāpeklis;

5) krotonilidendiurīnvielas slāpeklis;

6) izobutilēndiurīnvielas slāpeklis;

7) urīnvielas formaldehīda slāpeklis.

Vismaz 1/4 kopējā slāpekļa sastāv no 5., 6. vai 7. slāpekļa formas.

Vismaz 3/5 no 7. slāpekļa formas daudzuma šķīst karstā ūdenī.

5 % fosfors (P2O5), tā formas:

1) ūdenī šķīstošais P2O5;

2) neitrālā amonija citrātā šķīstošais P2O5.

NPK minerālmēsliem, kuros nav fosforu saturošu izdedžu, kalcinētā fosfāta, alumīnija-kalcija fosfāta, superfosa un fosforītmiltu, tikai minerālskābēs šķīstošais P2O5 nedrīkst pārsniegt 2 %.

5 % ūdenī šķīstošais kālijs (K2O)

Slāpeklis:

kopējais slāpeklis (N).

2.–4. slāpekļa forma, ja jebkura no tām ir vismaz 1 % no masas.

Viena no

5.–7. slāpekļa formām

Fosfors:

NPK minerālmēsliem, kuros nav fosforu saturošu izdedžu, kalcinētā fosfāta, alumīnija-kalcija fosfāta, superfosa un fosforītmiltu, deklarē P2O5 1. un 2. fosfora šķīdības formu:

* ja ūdenī šķīstošā P2O5 ir mazāk par 2 %, deklarē tikai 2. fosfora šķīdības formu,

* ja ūdenī šķīstošais P2O5 ir vismaz 2 %, deklarē 1. un 2. fosfora šķīdības formu.

Kālijs:

ūdenī šķīstošais kālijs (K2O).

Norādi "Zems hlora saturs" var pievienot, ja hlora (Cl) saturs nepārsniedz 2 %.

Var deklarēt hlora saturu

3. 1.–2. punktā minētie NPK minerālmēsli ar mikroelementiem un (vai) sekundārajiem barības elementiem 1.–2. punktā minēto NPK minerālmēslu ar mikroelementiem un (vai) sekundārajiem barības elementiem ražošanas metode un pamatsastāvdaļas Dati par 1.–2. punktā minētajiem NPK minerālmēsliem un pievienotajiem mikroelementiem un (vai) sekundārajiem barības elementiem 1.–2. punktā minēto NPK minerālmēslu deklarējamie dati, mikroelementu saturs atbilstoši noteikumu 4. pielikumam, sekundāro barības elementu saturs atbilstoši noteikumu 12. pielikumam

2. NP minerālmēsli

Nr.
p. k.
Oficiālais mēslošanas līdzekļa nosaukums Ražošanas metode, pamatsastāvdaļas Kvalitātes prasības (augu barības elementu minimālais saturs (% no mēslošanas līdzekļa masas), forma un mēslošanas līdzeklim piemērojamās specifiskās prasības) Mēslošanas līdzekļa pavaddokumentos, etiķetē vai marķējumā deklarējamie kvalitātes rādītāji (%) un citas prasības
1. NP minerālmēsli Iegūti ķīmiski vai mehāniski, sajaucot NP saturošus komponentus, nesatur dzīvnieku vai augu izcelsmes organiskos savienojumus 18 % (N + P2O5)

3 % slāpeklis (N), tā formas:

1) kopējais slāpeklis;

2) nitrātu slāpeklis;

3) amonija slāpeklis;

4) amīdu slāpeklis;

5) ciānamīda slāpeklis.

5 % fosfors (P2O5), tā formas:

1) ūdenī šķīstošais P2O5;

2) neitrālā amonija citrātā šķīstošais P2O5;

3) kopējais (minerālskābēs šķīstošais) P2O5;

4) divprocentīgā citronskābē šķīstošais P2O5 (tikai tiem minerālmēsliem, kuros ir fosforu saturoši izdedži);

5) bāziskā amonija citrātā šķīstošais P2O5 (tikai tiem minerālmēsliem, kuru sastāvā ir alumīnija-kalcija fosfāts, kalcinētais fosfāts);

6) divprocentīgā skudrskābē šķīstošais P2O5 (tikai tiem minerālmēsliem, kuru sastāvā ir fosforītmilti).

1) NP minerālmēslos, kuros nav fosforu saturošu izdedžu, kalcinētā fosfāta, alumīnija-kalcija fosfātu, superfosa un fosforītmiltu, tikai minerālskābēs šķīstošais P2O5 nepārsniedz 2 %;

2) NP minerālmēslos: a) kuru sastāvā ir fosforītmilti vai superfoss, nedrīkst būt fosforu saturoši izdedži, kalcinētais fosfāts un alumīnija-kalcija fosfāts.

Šie minerālmēsli satur:

* vismaz 2 % tikai minerālskābēs šķīstošā P2O5,

* vismaz 5 % ūdenī un neitrālā amonija citrātā šķīstošā P2O5,

* vismaz 2,5 % ūdenī šķīstošā P2O5,

b) kuru sastāvā ir alumīnija-kalcija fosfāts, nedrīkst būt fosforu saturoši izdedži, kalcinētais fosfāts, fosforītmilti un superfoss.

Šie minerālmēsli satur:

* vismaz 2 % ūdenī šķīstošā P2O5,

* vismaz 75 % deklarētā P2O5 šķīst bāziskā amonija citrātā;

3) Ja NP minerālmēsli satur tikai vienas formas fosfora minerālmēslus – fosforu saturošus izdedžus, kalcinēto fosfātu, alumīnija-kalcija fosfātu vai fosforītmiltus –, to nosaukumā norāda šīs būtiskās sastāvdaļas:

*minerālmēslos, kuru sastāvā ir alumīnija kalcija fosfāts, vismaz 75 % no deklarētā P2O5 satura šķīst bāziskā amonija citrātā,

*minerālmēslos, kuru sastāvā ir fosforītmilti, vismaz 55 % no deklarētā P2O5 satura šķīst divprocentīgā citronskābē.

Granulometriskais sastāvs:

fosforu saturoši izdedži – vismaz 75 % daļiņu iziet cauri sietam, kura acu izmērs ir 0,160 mm;

alumīnija-kalcija fosfāts – vismaz 75 % daļiņu iziet cauri sietam, kura acu izmērs ir 0,160 mm;

kalcinētais fosfāts – vismaz 75 % daļiņu iziet cauri sietam, kura acu izmērs ir 0,160 mm;

fosforītmilti – vismaz 90 % daļiņu iziet cauri sietam, kura acu izmērs ir 0,063 mm;

superfoss – vismaz 90 % daļiņu iziet cauri sietam, kura acu izmērs ir 0,160 mm

Slāpeklis:

kopējais slāpeklis (N).

Ja kāda no 2.–5. slāpekļa formām ir ne mazāk par 1 % no masas, to deklarē.

Fosfors:

1) NP minerālmēsliem, kuros nav fosforu saturošu izdedžu, kalcinētā fosfāta, alumīnija-kalcija fosfātu, superfosa un fosforītmiltu, deklarē 1. un 2.  fosfora šķīdības formu:

* ja ūdenī šķīstošā P2O5 ir mazāk par 2 %, deklarē tikai 2. fosfora šķīdības formu;

* ja ūdenī šķīstošā P2O5 ir vismaz 2 %, deklarē 1. un 2. fosfora šķīdības formu.

2) NP minerālmēsliem:

a) kuru sastāvā ir fosforītmilti vai superfoss, deklarē 1., 2. un 3. fosfora šķīdības formu.

Minerālmēslu nosaukumā ir norāde "Fosforītmiltus saturoši NP minerālmēsli" vai "Superfosu saturoši NP minerālmēsli";

b) kuru sastāvā ir alumīnija-kalcija fosfāts, deklarē 1., 3. un 5. šķīdības formu.

Tirdzniecībā šo minerālmēslu nosaukumā jābūt norādei

"NP minerālmēsli, satur alumīnija-kalcija fosfātu".

3) NP minerālmēsli satur tikai vienas formas fosfora minerālmēslus – fosforu saturošus izdedžus, kalcinēto fosfātu, alumīnija-kalcija fosfātu vai fosforītmiltus. Mēslošanas līdzekļu nosaukumā jānosauc šīs būtiskās sastāvdaļas.

P2O5 šķīdību deklarē:

* minerālmēsliem, kuru sastāvā ir fosforu saturoši izdedži, – 4. fosfora šķīdības formu,

* minerālmēsliem, kuru sastāvā ir kalcinētais fosfāts, – 5. fosfora šķīdības formu,

* minerālmēsliem, kuru sastāvā ir alumīnija-kalcija fosfāts, – 3. un 5. fosfora šķīdības formu,

* minerālmēsliem, kuru sastāvā ir fosforītmilti, – 3. un 6. fosfora šķīdības formu

2. NP minerālmēsli, kas satur krotonilidendiurīnvielu, izobutilēndiurīnvielu vai urīnvielas formaldehīdu Iegūti ķīmiski. Tajos nav dzīvnieku vai augu izcelsmes organisko savienojumu. Tie satur krotonilidendiurīnvielu, izobutilēndiurīnvielu vai urīnvielas formaldehīdu 18 % (N + P2O5)

5 % slāpeklis (N), tā formas:

1) kopējais slāpeklis;

2) nitrātu slāpeklis;

3) amonija slāpeklis;

4) amīdu slāpeklis;

5) krotonilidendiurīnvielas slāpeklis;

6) izobutilēndiurīnvielas slāpeklis;

7) urīnvielas formaldehīda slāpeklis.

Vismaz 1/4 no deklarētā kopējā slāpekļa daudzuma ir 5., 6. vai 7. slāpekļa forma.

Vismaz 3/5 no deklarētā 7. slāpekļa formas daudzuma šķīst karstā ūdenī.

5 % fosfors (P2O5), tā formas:

1) ūdenī šķīstošais P2O5;

2) neitrālā amonija citrātā šķīstošais P2O5.

NP minerālmēslos, kuros nav fosforu saturošu izdedžu, kalcinētā fosfāta, alumīnija-kalcija fosfāta un superfosa, tikai minerālskābēs šķīstošais P2O5 nedrīkst pārsniegt 2 %

Slāpeklis:

kopējais slāpeklis (N)

2., 3. vai 4. slāpekļa forma, ja tās ir vairāk par 1 % no masas.

Viena no 5.–7. slāpekļa formām.

Fosfors:

NP minerālmēsliem, kuros nav fosforu saturošu izdedžu, kalcinētā fosfāta, alumīnija-kalcija fosfāta, superfosa, deklarē 1. vai 2. šķīdības formu:

* ja ūdenī šķīstošā P2O5 ir mazāk par 2 %, deklarē tikai 2. fosfora šķīdības formu;

* ja ūdenī šķīstošā P2O5 ir vismaz 2 %, deklarē 1. un 2. fosfora šķīdības formu

3. 1.–2. punktā minētie NP minerālmēsli ar mikroelementiem un (vai) sekundārajiem barības elementiem 1.–2. punktā minēto NP minerālmēslu ar mikroelementiem un (vai) sekundārajiem barības elementiem ražošanas metode un pamatsastāvdaļas Dati par 1.–2. punktā minētajiem NP minerālmēsliem un pievienotajiem mikroelementiem un (vai) sekundārajiem barības elementiem 1.–2. punktā minēto NP minerālmēslu deklarējamie dati, mikroelementu saturs atbilstoši noteikumu 4. pielikumam, sekundāro barības elementu saturs atbilstoši noteikumu 12. pielikumam

3. NK minerālmēsli

Nr.
p. k.
Oficiālais mēslošanas līdzekļa nosaukums Ražošanas metode, pamatsastāvdaļas Kvalitātes prasības (augu barības elementu minimālais saturs (% no mēslošanas līdzekļa masas), forma un mēslošanas līdzeklim piemērojamās specifiskās prasības) Mēslošanas līdzekļa pavaddokumentos, etiķetē vai marķējumā deklarējamie kvalitātes rādītāji (%) un citas prasības
1. NK minerālmēsli Iegūti ķīmiski vai mehāniski, sajaucot NK saturošus komponentus, nesatur dzīvnieku vai augu izcelsmes organiskos savienojumus 18 % (N + K2O)

3 % slāpeklis (N), tā formas:

1) kopējais slāpeklis;

2) nitrātu slāpeklis;

3) amonija slāpeklis;

4) amīdu slāpeklis;

5) ciānamīda slāpeklis.

5 % ūdenī šķīstošais K2O

Slāpeklis:

kopējais slāpeklis (N)

2.–5. slāpekļa forma, ja jebkura no tām ir vismaz 1 % no masas.

Kālijs:

ūdenī šķīstošais kālijs (K2O).

Norādi "Zems hlora saturs" pievieno, ja hlora (Cl) saturs nepārsniedz 2 %.

Var deklarēt hlora saturu

2. NK minerālmēsli, kas satur krotonilidendiurīnvielu, izobutilēndiurīnvielu vai urīnvielas formaldehīdu Iegūti ķīmiski, sajaucot NK saturošus komponentus, nesatur dzīvnieku vai augu izcelsmes organiskos savienojumus, satur krotonilidendiurīnvielu, izobutilēndiurīnvielu vai urīnvielas formaldehīdu 18 % (N + K2O)

5 % slāpekļa (N), tā formas:

1) kopējais slāpeklis;

2) nitrātu slāpeklis;

3) amonija slāpeklis;

4) amīdu slāpeklis;

5) krotonilidendiurīnvielas slāpeklis;

6) izobutilēndiurīnvielas slāpeklis;

7) urīnvielas formaldehīda slāpeklis.

Vismaz 1/4 kopējā slāpekļa daudzuma ir 5., 6. vai 7. formas slāpeklis.

Vismaz 3/5 deklarētā 7. formas slāpekļa daudzuma ir karstā ūdenī šķīstošais.

5 % ūdenī šķīstošais K2O

Slāpeklis:

kopējais slāpeklis (N)

2.–4. slāpekļa forma, ja jebkura no tām ir vismaz 1 % no masas.

Viena no 5.–7. slāpekļa formām.

Kālijs:

ūdenī šķīstošais kālijs (K2O).

Norādi "Zems hlora saturs" pievieno, ja hlora (Cl) saturs nepārsniedz 2 %.

Var deklarēt hlora saturu

3. 1.–2. punktā minētie NK minerālmēsli ar mikroelementiem un (vai) sekundārajiem barības elementiem 1.–2. punktā minēto NK minerālmēslu ar mikroelementiem un (vai) sekundārajiem barības elementiem ražošanas metode un pamatsastāvdaļas Dati par 1.–2. punktā minētajiem NK minerālmēsliem un pievienotajiem mikroelementiem un (vai) sekundārajiem barības elementiem 1.–2. punktā minēto NK minerālmēslu deklarējamie dati, mikroelementu saturs atbilstoši noteikumu 4. pielikumam, sekundāro barības elementu saturs atbilstoši noteikumu 12. pielikumam

4. PK minerālmēsli

Nr.
p. k.
Oficiālais mēslošanas līdzekļa nosaukums Ražošanas metode, pamatsastāvdaļas Kvalitātes prasības (augu barības elementu minimālais saturs (% no mēslošanas līdzekļa masas), forma un mēslošanas līdzeklim piemērojamās specifiskās prasības) Mēslošanas līdzekļa pavaddokumentos, etiķetē vai marķējumā deklarējamie kvalitātes rādītāji (%) un citas prasības
1. PK minerālmēsli Iegūti ķīmiski vai sajaucot PK saturošus komponentus, nesatur dzīvnieku vai augu izcelsmes organiskos savienojumus 18 % (P2O5 + K2O)

5 % fosfors (P2O5), tā formas:

1) ūdenī šķīstošais P2O5;

2) neitrālā amonija citrātā šķīstošais P2O5;

3) kopējais (minerālskābēs šķīstošais) P2O5;

4) divprocentīgā citronskābē šķīstošais P2O5 (tikai tiem minerālmēsliem, kuros ir fosforu saturoši izdedži);

5) bāziskā amonija citrātā šķīstošais P2O5 (tikai tiem minerālmēsliem, kuru sastāvā ir alumīnija-kalcija fosfāts un kalcinētais fosfāts);

6) divprocentīgā skudrskābē šķīstošais P2O5 (tikai tiem minerālmēsliem, kuru sastāvā ir fosforītmilti).

1) PK minerālmēslos, kuros nav fosforu saturošu izdedžu, kalcinētā fosfāta, alumīnija-kalcija fosfāta, superfosa un fosforītmiltu, tikai minerālskābēs šķīstošais P2O5 nepārsniedz 2 %.

2) PK minerālmēslos:

a) kuru sastāvā ir fosforītmilti vai superfoss, nedrīkst būt fosforu saturoši izdedži, kalcinētais fosfāts un alumīnija-kalcija fosfāts.

Šie minerālmēsli satur:

* vismaz 2 % tikai minerālskābēs šķīstošā P2O5,

* vismaz 5 % ūdenī un neitrālā amonija citrātā šķīstošā P2O5,

* vismaz 2,5 % ūdenī šķīstošā P2O5,

b) kuru sastāvā ir alumīnija-kalcija fosfāts, nedrīkst būt fosforu saturoši izdedži, kalcinētais fosfāts, fosforītmilti un superfoss.

Šie minerālmēsli satur:

* vismaz 2 % ūdenī šķīstošā P2O5,

* vismaz 75 % deklarētā P2O5, kas šķīst bāziskā amonija citrātā.

3) Ja PK minerālmēsli satur tikai vienas formas fosfora minerālmēslus – fosforu saturošus izdedžus, kalcinēto fosfātu, alumīnija-kalcija fosfātu vai fosforītmiltus –, to nosaukumā norāda šīs būtiskās sastāvdaļas:

*minerālmēslos, kuru sastāvā ir alumīnija kalcija fosfāts, vismaz 75 % no deklarētā P2O5 satura šķīst bāziskā amonija citrātā,

*minerālmēslos, kuru sastāvā ir fosforītmilti, vismaz 55 % no deklarētā P2O5 satura šķīst divprocentīgā citronskābē.

Granulometriskais sastāvs:

fosforu saturoši izdedži  – vismaz 75 % daļiņu iziet cauri sietam, kura acu izmērs ir 0,160 mm;

alumīnija-kalcija fosfāts – vismaz 90 % daļiņu iziet cauri sietam, kura acu izmērs ir 0,160 mm;

kalcinētais fosfāts – vismaz 75 % daļiņu iziet cauri sietam, kura acu izmērs ir 0,160 mm;

fosforītmilti – vismaz 90 % daļiņu iziet cauri sietam, kura acu izmērs ir 0,063 mm;

superfoss – vismaz 90 % daļiņu iziet cauri sietam, kura acu izmērs ir 0,160 mm.

5 % ūdenī šķīstošais K2O

Fosfors:

1) PK minerālmēslus, kuros nav fosforu saturošu izdedžu, kalcinētā fosfāta, alumīnija-kalcija fosfāta, superfosa un fosforītmiltu, deklarē saskaņā ar 1. un 2. fosfora šķīdības formu:

* ja ūdenī šķīstošā fosfora (P2O5) ir mazāk par 2 %, deklarē tikai 2. fosfora šķīdības formu;

* ja ūdenī šķīstošā fosfora (P2O5) ir vismaz 2 %, deklarē 1. un 2. fosfora šķīdības formu.

2) PK minerālmēslos:

a) kuru sastāvā ir fosforītmilti vai superfoss, deklarē 1., 2. un 3. fosfora šķīdības formu.

Minerālmēslu nosaukumā ir norāde "PK minerālmēsli satur fosforītmiltus" vai "PK minerālmēsli satur superfosu";

b) PK minerālmēslos, kuru sastāvā ir alumīnija-kalcija fosfāts, deklarē 1., 3. un 5. fosfora šķīdības formu.

Tirdzniecībā minerālmēslu nosaukumā ir norāde "PK minerālmēsli, satur alumīnija-kalcija fosfātu".

3) NPK minerālmēsli satur tikai vienas formas fosfora minerālmēslus – fosforu saturošus izdedžus, kalcinēto fosfātu, alumīnija-kalcija fosfātu vai fosforītmiltus. Mēslošanas līdzekļu nosaukumā jānosauc šīs būtiskās sastāvdaļas.

P2O5 šķīdību deklarē:

* minerālmēsliem, kuru sastāvā ir fosforu saturoši izdedži, – 4. fosfora šķīdības formu,

* minerālmēsliem, kuru sastāvā ir kalcinētais fosfāts, – 5. fosfora šķīdības formu,

* minerālmēsliem, kuru sastāvā ir alumīnija-kalcija fosfāts, – 3. un 5. fosfora šķīdības formu,

* minerālmēsliem, kuru sastāvā ir fosforītmilti, – 3. un 6. fosfora šķīdības formu.

Kālijs

Ūdenī šķīstošais kālijs (K2O).

Norādi "Zems hlora saturs" var pievienot, ja hlora (Cl) saturs nepārsniedz 2 %.

Hlora (Cl) saturu var deklarēt

2. PK minerālmēsli ar mikroelementiem un (vai) sekundārajiem barības elementiem PK minerālmēslu ar mikroelementiem un (vai) sekundārajiem barības elementiem ražošanas metode un pamatsastāvdaļas Dati par PK minerālmēsliem un pievienotajiem mikroelementiem un (vai) sekundārajiem barības elementiem PK minerālmēslu deklarējamie dati, mikroelementu saturs atbilstoši noteikumu 4. pielikumam, sekundāro barības elementu saturs atbilstoši noteikumu 12. pielikumam

C. Šķidrie minerālmēsli

1. Vienkāršie šķidrie minerālmēsli

Nr.
p. k.
Oficiālais mēslošanas līdzekļa nosaukums Ražošanas metode, pamatsastāvdaļas Kvalitātes prasības (augu barības elementu minimālais saturs (% no mēslošanas līdzekļa masas), forma un mēslošanas līdzeklim piemērojamās specifiskās prasības) Mēslošanas līdzekļa pavaddokumentos, etiķetē vai marķējumā deklarējamie kvalitātes rādītāji (%) un citas prasības
1. Slāpekļa minerālmēslu šķīdums Iegūts ķīmiski un (vai) ūdenī šķīdinot dažādus komponentus, kas ir stabili atmosfēras spiedienā. Nesatur dzīvnieku vai augu izcelsmes organiskus savienojumus 15 % kopējais slāpeklis (N), izteikts kopējā slāpekļa formā. Ja ir tikai viena slāpekļa forma, tas izteikts nitrātu slāpekļa, amonija slāpekļa vai amīdu slāpekļa formā.

Maksimālais biureta saturs – amīdu N x 0,026

Kopējais slāpeklis (N) un nitrātu (N-NO3), amonija (N-NH4) un (vai) amīdu (N-NH2) slāpeklis, ja jebkura tā forma ir ne mazāk kā 1 %.

Ja biureta saturs ir zemāks par 0,2 %, var būt norāde "Zems biureta saturs"

2. Amonija nitrāta-urīnvielas šķīdums Iegūts ķīmiski un (vai) ūdenī šķīdinot amonija nitrātu un urīnvielu 26 % kopējais slāpeklis (N).

Apmēram puse kopējā slāpekļa ir amīdu slāpeklis.

Maksimālais biureta saturs – 0,5 %

Kopējais slāpeklis (N), nitrātu, amonija un amīdu slāpeklis.

Ja biureta saturs ir zemāks par 0,2 %, var būt norāde "Zems biureta saturs"

3. Kalcija nitrāta šķīdums Kalcija nitrāta šķīdums ūdenī 8 % kopējais slāpeklis (N).

Slāpeklis nitrātu un amonija formā.

Maksimālais amonija slāpekļa saturs – 1 %

Kopējais slāpeklis (N).

Vēlams:

nitrātu slāpeklis (N-NO3), amonija slāpeklis (N-NH4), kalcijs (Ca).

Attiecīga norāde par izmantošanu: "Augu apsmidzināšanai", "Barības šķīdumu sagatavošanai", "Papildmēslošanai kopā ar laistīšanu"

4. Magnija nitrāta šķīdums Ķīmiski iegūta magnija nitrāta šķīdums ūdenī 6 % nitrātu slāpeklis (N),

5,4 % ūdenī šķīstošais magnijs (Mg).

Minimālais pH – 4,0

Nitrātu slāpeklis (N-NO3),

ūdenī šķīstošais magnijs (Mg)

5. Kalcija nitrāta suspensija Kalcija nitrāta suspensija ūdenī 8 % kopējais slāpeklis (N).

Slāpeklis nitrātu un amonija formā.

Maksimālais amonija slāpekļa saturs – 1 %.

10 % ūdenī šķīstošais kalcijs (Ca)

Kopējais slāpeklis (N),

nitrātu slāpeklis (N-NO3),

ūdenī šķīstošais kalcijs (Ca).

Attiecīga norāde par izmantošanu: "Augu apsmidzināšanai", "Barības šķīdumu sagatavošanai", "Papildmēslošanai kopā ar laistīšanu"

6. Slāpekļa minerālmēslu šķīdums ar urīnvielas formaldehīdu Iegūts ķīmiski vai urīnvielas formaldehīda un citu slāpekļa minerālmēslu (izņemot kalcija ciānamīdu, slāpekļa-kalcija ciānamīdu, amonija nitrātu un kalcija amonija nitrātu) šķīdums ūdenī 18 % kopējais slāpeklis (N).

Vismaz 1/3 deklarētā kopējā slāpekļa satura ir urīnvielas formaldehīda sastāvā.

Maksimālais biureta saturs –

(amīdu N + urīnvielas formaldehīda N) x 0,026

Kopējais slāpeklis (N).

Katra slāpekļa forma, ja ir vismaz 1 %:

nitrātu slāpeklis (N- NO3),

amonija slāpeklis (N-NH4),

amīdu slāpeklis (N-NH2),

slāpeklis urīnvielas formaldehīda sastāvā

7. Slāpekļa minerālmēslu suspensija ar urīnvielas formaldehīdu Iegūts ķīmiski vai urīnvielas formaldehīda un citu slāpekļa minerālmēslu (izņemot kalcija ciānamīdu, slāpekļa-kalcija ciānamīdu, amonija nitrātu un kalcija amonija nitrātu) suspensija ūdenī 18 % kopējais slāpeklis (N).

Vismaz 1/3 no deklarētā kopējā slāpekļa satura ir urīnvielas formaldehīda sastāvā, no kura vismaz 3/5 šķīst karstā ūdenī.

Maksimālais biureta saturs – (amīdu N + urīnvielas formaldehīda N) x 0,026

Kopējais slāpeklis (N).

Katra slāpekļa forma, ja ir vismaz 1 %:

nitrātu slāpeklis (N-NO3),

amonija slāpeklis (N-NH4),

amīdu slāpeklis (N-NH2),

slāpeklis urīnvielas formaldehīda sastāvā,

slāpeklis tāda urīnvielas formaldehīda sastāvā, kurš šķīst aukstā ūdenī.

Var deklarēt: slāpeklis tāda urīnvielas formaldehīda sastāvā, kurš šķīst tikai karstā ūdenī

8. Amonjakūdens Iegūts, izšķīdinot ūdenī gāzveida amonjaku. Var saturēt arī citus slāpekli saturošus sāļus 15 % kopējais slāpeklis (N).

Slāpeklis amonija formā

Kopējais slāpeklis (N),

amonija slāpeklis (N-NH4).

Katra slāpekļa forma, ja ir vismaz 1 %

9. Bezūdens amonjaks Iegūts ķīmiski augstā spiedienā katalizatora klātbūtnē no molekulārā slāpekļa un ūdeņraža 80 % kopējais slāpeklis (N). Slāpeklis:

kopējais slāpeklis

10. 1.–9. punktā minētie vienkāršie šķidrie minerālmēsli ar mikroelementiem un (vai) sekundārajiem barības elementiem 1.–9. punktā minēto vienkāršo šķidro minerālmēslu ar mikroelementiem un (vai) sekundārajiem barības elementiem ražošanas metode un pamatsastāvdaļas Dati par 1.–9. punktā minētajiem vienkāršajiem šķidrajiem minerālmēsliem un pievienotajiem mikroelementiem un (vai) sekundārajiem barības elementiem 1.–9. punktā minēto vienkāršo šķidro minerālmēslu deklarējamie dati, mikroelementu saturs atbilstoši noteikumu 4. pielikumam, sekundāro barības elementu saturs atbilstoši noteikumu 12. pielikumam

2. Kompleksie šķidrie minerālmēsli

Nr. 
p. k.
Oficiālais mēslošanas līdzekļa nosaukums Ražošanas metode, pamatsastāvdaļas Kvalitātes prasības (augu barības elementu minimālais saturs (% no mēslošanas līdzekļa masas), forma un mēslošanas līdzeklim piemērojamās specifiskās prasības) Mēslošanas līdzekļa pavaddokumentos, etiķetē vai marķējumā deklarējamie kvalitātes rādītāji (%) un citas prasības
1. NPK minerālmēslu šķīdums Iegūts ķīmiski un (vai) šķīdinot ūdenī NPK saturošus komponentus. Stabils normālā atmosfēras spiedienā, nesatur dzīvnieku vai augu izcelsmes organiskos savienojumus 15 % (N + P2O5 + K2O).

2 % slāpeklis (N), tā formas:

1) kopējais slāpeklis;

2) nitrātu slāpeklis;

3) amonija slāpeklis;

4) amīdu slāpeklis.

3 % ūdenī šķīstošais fosfors (P2O5),

3 % ūdenī šķīstošais kālijs (K2O).

Maksimālais biureta saturs – amīdu N x 0,026

Slāpeklis:

kopējais slāpeklis (N).

Ja 2.–4. slāpekļa forma ir vairāk par 1 % no masas, to deklarē.

Ja biureta saturs ir zemāks par 0,2 %, norāde "Zems biureta saturs".

Fosfors:

ūdenī šķīstošais fosfors (P2O5).

Kālijs:

ūdenī šķīstošais kālijs (K2O).

Norāde "Zems hlora saturs", ja hlora (Cl) saturs nepārsniedz 2 %.

Var deklarēt hlora saturu

2. NPK minerālmēslu suspensija Šķidrie minerālmēsli, kuros augu barības elementi ir gan izšķīdināti ūdenī, gan suspendētā stāvoklī un kuri nesatur dzīvnieku vai augu izcelsmes organiskos savienojumus 20 % (N + P2O5 + K2O).

3 % slāpeklis (N), tā formas:

1) kopējais slāpeklis;

2) nitrātu slāpeklis;

3) amonija slāpeklis;

4) amīdu slāpeklis;

Maksimālais biureta saturs – amīdu N x 0,026.

4 % fosfors (P2O5), tā formas:

1) ūdenī šķīstošais P2O5;

2) neitrālā amonija citrātā šķīstošais P2O5.

Minerālmēslu sastāvā nedrīkst būt fosforu saturoši izdedži, alumīnija-kalcija fosfāts, superfoss vai dabīgais fosforīts un (vai) apatīts.

4 % ūdenī šķīstošais kālijs (K2O)

Slāpeklis:

kopējais slāpeklis (N).

Ja 2., 3. vai 4. slāpekļa forma ir vairāk par 1 % no masas, to deklarē.

Ja biureta saturs ir zemāks par 0,2 %, norāde "Zems biureta saturs".

Fosfors:

ja ūdenī šķīstošā P2O5 ir mazāk par 2 %, deklarē tikai 2. fosfora šķīdības formu.

Ja ūdenī šķīstošā P2O5 ir vismaz 2 %, deklarē 1. un 2. fosfora šķīdības formu.

Kālijs:

norādi "Zems hlora saturs" pievieno, ja hlora (Cl) saturs nepārsniedz 2 %.

Var deklarēt hlora saturu

3. NP minerālmēslu šķīdums Iegūts ķīmiski un (vai) ūdenī šķīdinot NP saturošus komponentus. Stabils atmosfēras spiedienā, nesatur dzīvnieku vai augu izcelsmes organiskos savienojumus 18 % (N + P2O5).

3 % slāpeklis (N), tā formas:

1) kopējais slāpeklis;

2) nitrātu slāpeklis;

3) amonija slāpeklis;

4) amīdu slāpeklis.

Maksimālais biureta saturs – amīdu N x 0,026.

5 % ūdenī šķīstošais fosfors (P2O5)

Slāpeklis:

kopējais slāpeklis (N).

Ja 2., 3. vai 4. slāpekļa forma ir vismaz 1 % no masas, to deklarē.

Ja biureta saturs ir zemāks par 0,2 %, norāde "Zems biureta saturs".

Fosfors:

ūdenī šķīstošais fosfors (P2O5)

4. NP minerālmēslu suspensija Šķidrie minerālmēsli, kuros augu barības elementi ir gan izšķīdināti ūdenī, gan suspendētā stāvoklī un kuri nesatur dzīvnieku vai augu izcelsmes organiskos savienojumus 18 % (N + P2O5).

3 % slāpeklis (N), tā formas:

1) kopējais slāpeklis;

2) nitrātu slāpeklis;

3) amonija slāpeklis;

4) amīdu slāpeklis.

Maksimālais biureta saturs – amīdu N x 0,026.

5 % fosfors (P2O5), tā formas:

1) ūdenī šķīstošais P2O5;

2) neitrālā amonija citrātā šķīstošais P2O5.

Minerālmēslos nedrīkst būt fosforu saturoši izdedži, alumīnija-kalcija fosfāts, kalcinētais fosfāts, superfoss un dabīgais fosforīts un (vai) apatīts

Slāpeklis:

kopējais slāpeklis (N).

Ja 2., 3. vai 4. slāpekļa forma ir vismaz 1 % no masas, to deklarē.

Ja biureta saturs ir zemāks par 0,2 %, norāde "Zems biureta saturs".

Fosfors:

ja ūdenī šķīstošā P2O5 ir mazāk par 2 %, deklarē tikai 2. fosfora šķīdības formu.

Ja ūdenī šķīstošā P2O5 ir vismaz 2 %, deklarē 1. un 2. fosfora šķīdības formu

5. NK minerālmēslu šķīdums Iegūts ķīmiski un šķīdinot ūdenī. Stabils atmosfēras spiedienā, nesatur dzīvnieku vai augu izcelsmes organiskos savienojumus 15 % (N + K2O)

3 % slāpeklis (N), tā formas:

1) kopējais slāpeklis;

2) nitrātu slāpeklis;

3) amonija slāpeklis;

4) amīdu slāpeklis.

Maksimālais biureta saturs – amīdu N x 0,026.

5 % ūdenī šķīstošais kālijs (K2O)

Slāpeklis:

kopējais slāpeklis (N).

Ja 2., 3. vai 4. slāpekļa forma ir vismaz 1 % no masas, to deklarē.

Ja biureta saturs ir zemāks par 0,2 %, norāde "Zems biureta saturs".

Kālijs:

ūdenī šķīstošais kālijs (K2O).

Norādi "Zems hlora saturs" pievieno, ja hlora (Cl) saturs nepārsniedz 2 %.

Var deklarēt hlora saturu

6. NK minerālmēslu suspensija Šķidrie minerālmēsli, kuros augu barības elementi ir izšķīdušā veidā, izšķīdināti ūdenī vai suspendētā stāvoklī un kuri nesatur dzīvnieku vai augu izcelsmes organiskos savienojumus 18 % (N + K2O).

3 % slāpeklis (N), tā formas:

1) kopējais slāpeklis;

2) nitrātu slāpeklis;

3) amonija slāpeklis;

4) amīdu slāpeklis.

Maksimālais biureta saturs – amīdu N x 0,026.

5 % ūdenī šķīstošais kālijs (K2O)

Slāpeklis:

kopējais slāpeklis (N).

Ja 2., 3. vai 4. slāpekļa forma ir vismaz 1 % no masas, to deklarē.

Ja biureta saturs ir zemāks par 0,2 %, norāde "Zems biureta saturs".

Kālijs:

ūdenī šķīstošais kālijs (K2O).

Norādi "Zems hlora saturs" pievieno, ja hlora (Cl) saturs nepārsniedz 2 %.

Var deklarēt hlora saturu

7. PK minerālmēslu šķīdums Iegūts ķīmiski un šķīdinot ūdenī. Nesatur dzīvnieku vai augu izcelsmes organiskos savienojumus 18 % (P2O5 + K2O),

5 % ūdenī šķīstošais fosfors (P2O5),

5 % ūdenī šķīstošais kālijs (K2O)

Fosfors:

ūdenī šķīstošais fosfors (P2O5).

Kālijs:

ūdenī šķīstošais kālijs (K2O).

Norādi "Zems hlora saturs" pievieno, ja hlora (Cl) saturs nepārsniedz 2 %.

Var deklarēt hlora saturu

8. PK minerālmēslu suspensija Šķidrie minerālmēsli, kuros augu barības elementi ir gan izšķīdināti ūdenī, gan suspendētā stāvoklī un kuri nesatur dzīvnieku vai augu izcelsmes organiskos savienojumus 18 % (P2O5 + K2O).

5 % fosfors (P2O5), tā formas:

1) ūdenī šķīstošais P2O5;

2) neitrālā amonija citrātā šķīstošais P2O5.

Minerālmēslos nedrīkst būt fosforu saturoši izdedži, alumīnija-kalcija fosfāts, kalcinētais fosfāts, superfoss un dabīgais fosforīts un (vai) apatīts.

5 % ūdenī šķīstošais kālijs (K2O)

Fosfors:

ja ūdenī šķīstošais P2O5 ir mazāk par 2 %, deklarē tikai 2. fosfora šķīdības formu.

Ja ūdenī šķīstošais P2O5 ir vismaz 2 %, deklarē 1. un 2. fosfora šķīdības formu.

Kālijs:

ūdenī šķīstošais kālijs (K2O).

Norādi "Zems hlora saturs" pievieno, ja hlora (Cl) saturs nepārsniedz 2 %.

Var deklarēt hlora saturu

9. 1.–8. punktā minētie kompleksie šķidrie minerālmēsli ar mikroelementiem un (vai) sekundārajiem barības elementiem 1.–8. punktā minēto komplekso šķidro minerālmēslu ar mikroelementiem un (vai) sekundārajiem barības elementiem ražošanas metode un pamatsastāvdaļas Dati par 1.–8. punktā minētajiem kompleksajiem šķidrajiem minerālmēsliem un pievienotajiem mikroelementiem un (vai) sekundārajiem barības elementiem 1.–8. punktā minēto komplekso šķidro minerālmēslu deklarējamie dati, mikroelementu saturs atbilstoši noteikumu 4. pielikumam, sekundāro barības elementu saturs atbilstoši noteikumu 12. pielikumam

D. Sekundāros augu barības elementus (kalciju, magniju un sēru) saturošie mēslošanas līdzekļi

Nr.
p. k.
Oficiālais mēslošanas līdzekļa nosaukums Ražošanas metode, pamatsastāvdaļas Kvalitātes prasības (augu barības elementu minimālais saturs (% no mēslošanas līdzekļa masas), forma un mēslošanas līdzeklim piemērojamās specifiskās prasības) Mēslošanas līdzekļa pavaddokumentos, etiķetē vai marķējumā deklarējamie kvalitātes rādītāji (%) un citas prasības
1. Kalcija sulfāts Iegūts, samaļot kalcija sulfātu saturošus iežus, ar dažādu hidratācijas pakāpi vai rūpnieciskas izcelsmes produkts 17,9 % kopējais kalcijs (Ca),

14 % kopējais sērs (S).

Granulometriskais sastāvs:

vismaz 80 % daļiņu iziet cauri sietam, kura acu izmērs ir 2 mm,

vismaz 99 % daļiņu iziet cauri sietam, kura acu izmēr ir 10 mm

Kopējais sērs (S),

vēlams – kopējais kalcijs (Ca)

2. Kalcija hlorīda šķīdums Rūpnieciskas izcelsmes kalcija hlorīda šķīdums 8,6 % kopējais kalcijs (Ca) Kopējais kalcijs (Ca),

vēlama norāde "Augu apsmidzināšanai"

3. Elementārais sērs Dabīgas izcelsmes vai rūpnieciski iegūts sērs 98 % kopējais sērs (S) Kopējais sērs (S)
4. Kizerīts Dabīgi iegūts minerāls. Pamatsastāvdaļa – magnija sulfāta monohidrāts 14,5 % ūdenī šķīstošais magnijs (Mg),

18 % ūdenī šķīstošais sērs (S)

Ūdenī šķīstošais magnijs (Mg),

vēlams – ūdenī šķīstošais sērs (S)

5. Magnija sulfāts Mēslošanas līdzeklis, kura pamatsastāvdaļa – magnija sulfāta heptahidrāts 9,0 % ūdenī šķīstošais magnijs (Mg),

11,2 % ūdenī šķīstošais sērs (S)

Ūdenī šķīstošais magnijs (Mg),

vēlams – ūdenī šķīstošais sērs (S)

5.1. Magnija sulfāta šķīdums Rūpnieciski iegūtā magnija sulfāta šķīdums ūdenī 3,0 % ūdenī šķīstošais magnijs (Mg),

4 % ūdenī šķīstošais sērs (S)

Ūdenī šķīstošais magnijs (Mg),

vēlams – ūdenī šķīstošais sērs (S)

5.2. Magnija hidroksīds Iegūts ķīmiski. Pamatsastāvdaļa – magnija hidroksīds 36,2 % kopējais magnijs (Mg).

Daļiņu lielums – vismaz 99 % daļiņu iziet cauri sietam, kura acu izmērs ir 0,063 mm

Kopējais magnijs (Mg)
5.3. Magnija hidroksīda suspensija Magnija hidroksīda suspensija ūdenī 14,5 % magnijs (Mg) Kopējais magnijs (Mg)
6. Magnija hlorīda šķīdums Rūpnieciski iegūtā magnija hlorīda šķīdums ūdenī 7,8 % magnijs (Mg).

Maksimālais kalcija saturs – 2,1 % Ca

Kopējais magnijs (Mg)
7. Kizerīts ar kālija sulfātu Iegūts no kizerīta, pievienojot kālija sulfātu 4,8 % ūdenī šķīstošais magnijs (Mg),

6 % ūdenī šķīstošais kālijs (K2O),

16 % (Mg + K2O).

Maksimālais hlora (Cl) saturs – 3 %

Ūdenī šķīstošais magnijs (Mg)

Ūdenī šķīstošais kālijs (K2O)

8. 1.–7. punktā minētie sekundārie minerālmēsli ar mikroelementiem 1.–7. punktā minēto sekundāro minerālmēslu ar mikroelementiem ražošanas metode un pamatsastāvdaļas Dati par 1.–7. punktā minētajiem sekundārajiem minerālmēsliem un pievienotajiem mikroelementiem 1.–7. punktā minēto sekundāro minerālmēslu deklarējamie dati, mikroelementu saturs atbilstoši noteikumu 4. pielikumam

E. Tikai mikroelementus saturoši mēslošanas līdzekļi (mikromēsli)

Nr.
p. k.
Oficiālais mēslošanas līdzekļa nosaukums Ražošanas metode, pamatsastāvdaļas Kvalitātes prasības (augu barības elementu minimālais saturs (% no mēslošanas līdzekļa masas), forma un mēslošanas līdzeklim piemērojamās specifiskās prasības) Mēslošanas līdzekļa pavaddokumentos, etiķetē vai marķējumā deklarējamie kvalitātes rādītāji (%) un citas prasības
1. Bors
1.a Borskābe Iegūts, ar skābi iedarbojoties uz borātu 14 % ūdenī šķīstošais bors (B) Ūdenī šķīstošais bors (B)
1.b Nātrija borāts Iegūts ķīmiski, pamatsastāvdaļa – nātrija borāts 10 % ūdenī šķīstošais bors (B) Ūdenī šķīstošais bors (B)
1.c Kalcija borāts Iegūts no boru saturošiem minerālmēsliem, pamatsastāvdaļa – kalcija borāts 7 % kopējais bors (B)

Daļiņu lielums – vismaz 98 % daļiņu iziet cauri sietam, kura acu izmērs ir 0,063 mm

Kopējais bors (B)
1.d Bora etanolamīns Iegūts, reaģējot borskābei ar etanolamīnu 8 % ūdenī šķīstošais B Ūdenī šķīstošais bors (B)
1.e Boru saturošu mēslošanas līdzekļu šķīdums vai suspensija 1.a un (vai) 1.b, un (vai) 1.d apakšpunktā minētā mēslošanas līdzekļa šķīdums vai suspensija ūdenī 2 % ūdenī šķīstošais bors (B).

Mēslošanas līdzekļa nosaukumā norāda tā sastāvdaļas

Ūdenī šķīstošais bors (B)
2. Kobalts
2.a Kobaltu saturoša sāls Iegūts ķīmiski, pamatsastāvdaļa – kobaltu saturoša sāls 19 % ūdenī šķīstošais kobalts (Co).

Mēslošanas līdzekļa nosaukumā norāda ar kobaltu saistītā minerālā anjona nosaukumu, piemēram, kobalta sulfāts, kobalta hlorīds

Ūdenī šķīstošais kobalts (Co)
2.b Kobalta helāts Iegūts, kobaltu ķīmiski saistot ar helātu veidotāju 2 % ūdenī šķīstošais kobalts (Co).

Vismaz 8/10 deklarētā kobalta (Co) daudzuma ir helātu veidā.

Norāda helātu veidotāju

Ūdenī šķīstošais kobalts (Co).

Kobalts helātu veidā

2.c Kobaltu saturošu mēslošanas līdzekļu šķīdums 2.a un (vai) 2.b apakšpunktā minētā mēslošanas līdzekļa šķīdums ūdenī 2 % ūdenī šķīstošais kobalts (Co).

Mēslošanas līdzekļa nosaukumā norāda anjonu, ar kuru saistīts kobalts un (vai) helātu veidotājs, ja tāds ir

Ūdenī šķīstošais kobalts (Co).

Kobalts helātu veidā, ja tāds ir

3. Varš
3.a Varu saturoša sāls Iegūts ķīmiski, pamatsastāvdaļa – varu saturoši sāļi 20 % ūdenī šķīstošais varš (Cu).

Nosaukumā norāda anjonu, ar kuru saistīts varš, piemēram, vara sulfāts

Ūdenī šķīstošais varš (Cu)
3.b Vara oksīds Iegūts ķīmiski, pamatsastāvdaļa – vara oksīds 70 % kopējais varš (Cu).

Daļiņu lielums – vismaz 98 % iziet cauri sietam, kura acu izmērs ir 0,063 mm

Kopējais varš (Cu)
3.c Vara hidroksīds Iegūts ķīmiski, pamatsastāvdaļa – vara hidroksīds 45 % kopējais varš (Cu).

Daļiņu lielums – vismaz 98 % iziet cauri sietam, kura acu izmērs ir 0,063 mm

Kopējais varš (Cu)
3.d Vara helāts Iegūts, varu ķīmiski saistot ar helātu veidotāju 9 % ūdenī šķīstošais varš (Cu), vismaz 8/10 deklarētā kobalta (Co) daudzuma helātu veidā.

Norāda helātu veidotāju

Ūdenī šķīstošais varš (Cu).

Varš helātu veidā

3.e Varu saturošs mēslošanas līdzeklis 3.a un (vai) 3.b, un (vai) 3.c, un (vai) 3.d apakšpunktā minēto mēslošanas līdzekļu maisījums 5 % kopējais varš (Cu).

Norāda helātu veidotāju, ja ir helātu veidā.

Norāda mēslošanas līdzekļa sastāvdaļas

Kopējais varš (Cu).

Ūdenī šķīstošais varš (Cu), ja tā daudzums ir vismaz 1/4 kopējā vara (Cu) daudzuma.

Varš helātu veidā

3.f Varu saturošu mēslošanas līdzekļu šķīdums 3.a un (vai) 3.d apakšpunktā minēto mēslošanas līdzekļu šķīdums ūdenī 3 % ūdenī šķīstošais varš (Cu).

Nosaukumā norāda minerālo anjonu, ar kuru varš (Cu) saistīts.

Norāda helātu veidotāju

Ūdenī šķīstošais varš (Cu) un helātu veidā esošais vara daudzums
3.g Vara oksihlorīds Iegūts ķīmiski, pamatsastāvdaļa – vara oksihlorīds [Cu2Cl(OH)3] 50 % kopējais varš (Cu).

Daļiņu lielums – vismaz 98 % iziet cauri sietam, kura acu izmērs ir 0,063 mm

Kopējais varš (Cu)
3.h Vara oksihlorīda suspensija Vara oksihlorīda suspensija ūdenī 17 % kopējais varš (Cu) Kopējais varš (Cu)
4. Dzelzs
4.a Dzelzi saturoši sāļi Iegūts ķīmiski, pamatsastāvdaļa – dzelzi saturoši sāļi 12 % ūdenī šķīstošā dzelzs (Fe).

Nosaukumā norāda anjonu, ar kuru Fe ir saistīta, piemēram, dzelzs sulfāts, dzelzs hlorīds, dzelzs citrāts

Ūdenī šķīstošā dzelzs (Fe)
4.b Dzelzs helāts Iegūts, dzelzi ķīmiski saistot ar helātu veidotāju 5 % ūdenī šķīstošā dzelzs (Fe), vismaz 8/10 deklarētā Fe daudzuma ir helātu veidā.

Norāda helātu veidotāju

Ūdenī šķīstošā dzelzs (Fe).

Dzelzs helātu veidā

4.c Dzelzi saturošs mēslošanas līdzekļu šķīdums 4.a un (vai) 4.b apakšpunktā minēto mēslošanas līdzekļu šķīdums ūdenī 2 % ūdenī šķīstošā dzelzs (Fe).

Nosaukumā norāda minerālo anjonu, ar kuru Fe ir saistīta, un helātu veidotāju, ja tāds ir

Ūdenī šķīstošā dzelzs (Fe).

Dzelzs helātu veidā, ja tāda ir

5. Mangāns
5.a Mangānu saturoši sāļi Iegūts ķīmiski, pamatsastāvdaļa – mangānu saturoši sāļi (Mn II) 17 % ūdenī šķīstošais mangāns (Mn).

Nosaukumā norāda anjonu, ar kuru Mn ir saistīts, piemēram, mangāna sulfātu, mangāna hlorīdu

Ūdenī šķīstošais mangāns (Mn)
5.b Mangāna helāts Iegūts ķīmiski, saistot mangānu helātu savienojumos 5 % ūdenī šķīstošais mangāns (Mn), vismaz 8/10 deklarētā Mn daudzuma helātu veidā.

Norāda helātu veidotāju

Ūdenī šķīstošais mangāns (Mn).

Mangāns helātu veidā

5.c Mangāna oksīds Iegūts ķīmiski, pamatsastāvdaļa – mangāna oksīds 40 % kopējais mangāns (Mn).

Daļiņu lielums – vismaz 80 % iziet cauri sietam, kura acu izmērs ir 0,063 mm

Kopējais mangāns (Mn)
5.d Mangānu saturošs mēslošanas līdzeklis 5.a un 5.c apakšpunktā minēto mēslošanas līdzekļu maisījums 17 % kopējais mangāns (Mn).

Nosaukumā norāda mangāna mēslošanas līdzekļu maisījuma sastāvdaļas

Kopējais mangāns (Mn).

Ūdenī šķīstošais mangāns (Mn), ja tā daudzums ir vismaz 1/4 no kopējā Mn daudzuma

5.e Mangānu saturošu mēslošanas līdzekļu šķīdums 5.a un (vai) viena 5.b apakšpunktā minētā mēslošanas līdzekļa šķīdums ūdenī 3 % ūdenī šķīstošais mangāns (Mn).

Nosaukumā norāda minerālā anjona nosaukumu un helātu veidotāju, ja tāds ir

Ūdenī šķīstošais mangāns (Mn). Mangāns helātu veidā, ja tāds ir
6. Molibdēns
6.a Nātrija molibdāts Iegūts ķīmiski, pamatsastāvdaļa – nātrija molibdāts 35 % ūdenī šķīstošais molibdēns (Mo) Ūdenī šķīstošais molibdēns (Mo)
6.b Amonija molibdāts Iegūts ķīmiski, pamatsastāvdaļa – amonija molibdāts 50 % ūdenī šķīstošais molibdēns (Mo) Ūdenī šķīstošais molibdēns (Mo)
6.c Molibdēnu saturošs mēslošanas līdzeklis 6.a un 6.b apakšpunktā minēto mēslošanas līdzekļu maisījums 35 % ūdenī šķīstošais molibdēns (Mo).

Nosaukumā norāda mēslošanas līdzekļu maisījuma sastāvdaļas

Ūdenī šķīstošais molibdēns (Mo)
6.d Molibdēnu saturošu mēslošanas līdzekļu šķīdums 6.a un (vai) 6.b apakšpunktā minēto mēslošanas līdzekļu šķīdums ūdenī 3 % ūdenī šķīstošais molibdēns (Mo).

Nosaukumā norāda šķīdumā esošās sastāvdaļas

Ūdenī šķīstošais molibdēns (Mo)
7. Cinks
7.a Cinku saturoši sāļi Iegūts ķīmiski, pamatsastāvdaļa – cinku saturoši sāļi 15 % ūdenī šķīstošais cinks (Zn).

Nosaukumā norāda anjonu, ar kuru saistīts Zn, piemēram, cinka sulfāts

Ūdenī šķīstošais cinks (Zn)
7.b Cinka helāts Iegūts ķīmiski, saistot cinku helātu savienojumos 5 % ūdenī šķīstošais cinks (Zn), vismaz 8/10 deklarētā Zn daudzuma ir helātu veidā.

Norāda helātu veidotāju

Ūdenī šķīstošais cinks (Zn).

Cinks helātu veidā

7.c Cinka oksīds Iegūts ķīmiski, pamatsastāvdaļa – cinka oksīds 70 % kopējais cinks (Zn).

Daļiņu lielums – vismaz 80 % iziet cauri sietam, kura acu izmērs ir 0,063 mm

Kopējais cinks (Zn)
7.d Cinku saturošs mēslošanas līdzeklis 7.a un 7.c apakšpunktā minēto mēslošanas līdzekļu maisījums 30 % kopējais cinks (Zn).

Nosaukumā norāda mēslošanas līdzekļu maisījuma sastāvdaļas

Kopējais cinks (Zn).

Ūdenī šķīstošais cinks (Zn), ja tā daudzums ir vismaz 1/4 no kopējā cinka (Zn) daudzuma

7.e Cinku saturošu mēslošanas līdzekļu šķīdums 7.a un (vai) viena 7.b apakšpunktā minētā mēslošanas līdzekļa šķīdums ūdenī 3 % ūdenī šķīstošais cinks (Zn).

Nosaukumā norāda minerālā anjona nosaukumu un helātu veidotāju, ja tāds ir

Ūdenī šķīstošais cinks (Zn).

Cinks helātu veidā, ja tāds ir

F. Kaļķošanas materiāli

Nr. p. k. Oficiālais kaļķošanas materiāla nosaukums Ražošanas metode, pamatsastāvdaļas Minimālā neitralizēšanas spēja, izteikta kā kalcija karbonāta (CaCO3)* ekvivalents (% no sausas masas), un kaļķošanas materiālam piemērojamās specifiskās prasības Kaļķošanas materiāla pavaddokumentos, etiķetē vai marķējumā deklarējamie kvalitātes rādītāji (%) un citas prasības
1. Dolomīta karbonātkaļķi Rūpnieciski ražots kaļķošanas materiāls, pamatsastāvdaļas – kalcija un magnija karbonāti, kalcija un magnija oksīdi, kalcija un magnija hidroksīdi

105 %, par 1 mm rupjāku daļiņu maksimālais saturs – 5 %

Neitralizēšanas spēja, mitrums, par 1 mm smalkāku daļiņu saturs %,

kalcijs (Ca), magnijs (Mg).

Norāde "Ātras iedarbības kaļķošanas materiāls"

2. Kaļķakmens milti Rūpnieciski ražots kaļķošanas materiāls, pamatsastāvdaļa – kalcija karbonāts 80 %, par 1 mm rupjāku daļiņu maksimālais saturs – 5 % Neitralizēšanas spēja, mitrums, par 1 mm smalkāku daļiņu saturs %,

kalcijs (Ca), magnijs (Mg).

Norāde "Lēnas iedarbības kaļķošanas materiāls"

3. Daļēji apdedzināts, malts dolomīts Rūpnieciski ražots kaļķošanas materiāls, pamatsastāvdaļas – kalcija un magnija karbonāti, kalcija un magnija oksīdi, kalcija un magnija hidroksīdi 85 %, par 1 mm rupjāku daļiņu maksimālais saturs – 5 % Neitralizēšanas spēja, mitrums, par 1 mm smalkāku daļiņu saturs %,

kalcijs (Ca), magnijs (Mg).

Norāde "Ātras iedarbības kaļķošanas materiāls"

4. Dolomītmilti Rūpnieciski ražots kaļķošanas materiāls, pamatsastāvdaļas – kalcija un magnija karbonāti 80 %, par 1 mm rupjāku daļiņu maksimālais saturs – 5 % Neitralizēšanas spēja, mitrums, par 1 mm smalkāku daļiņu saturs %,

kalcijs (Ca), magnijs (Mg).

Norāde "Lēnas iedarbības kaļķošanas materiāls"

5. Elektrofiltru putekļi Cementa rūpniecības atkritumprodukts, pamatsastāvdaļas – kalcija oksīdi un nedaudz magnija oksīdu 70 %, par 1 mm rupjāku daļiņu maksimālais saturs – 1 % Neitralizēšanas spēja, mitrums, par 1 mm smalkāku daļiņu saturs %,

kalcijs (Ca), magnijs (Mg).

Norāde "Ātras iedarbības kaļķošanas materiāls"

6. Degakmens pelni Rūpniecības atkritumprodukts, pamatsastāvdaļas – kalcija oksīdi un nedaudz magnija oksīdu 60 %, par 1 mm rupjāku daļiņu maksimālais saturs – 3 % Neitralizēšanas spēja, mitrums, par 1 mm smalkāku daļiņu saturs %,

kalcijs (Ca), magnijs (Mg).

Norāde "Ātras iedarbības kaļķošanas materiāls"

7. Filtrkaļķi Cukura rūpniecības atkritumprodukts, pamatsastāvdaļas – kalcija un magnija karbonāti. Nedaudz satur organiskās vielas, slāpekļa, fosfora, kālija un citus augu barības elementus 30 % Neitralizēšanas spēja, mitrums, par 1 mm smalkāku daļiņu saturs %,

kalcijs (Ca), magnijs (Mg).

Norāde "Lēnas iedarbības kaļķošanas materiāls"

8. Krīts Rūpnieciski ražots kaļķošanas materiāls, pamatsastāvdaļa – kalcija karbonāts 95 %, par 1 mm rupjāku daļiņu maksimālais saturs – 1 % Neitralizēšanas spēja, mitrums, par 1 mm smalkāku daļiņu saturs %,

kalcijs (Ca).

Norāde "Lēnas iedarbības kaļķošanas materiāls"

9. Dolomīta smiltis, rupjie dolomīta milti Dolomīta smiltis, rupjie dolomīta milti 80 % Neitralizēšanas spēja, mitrums, par 1 mm smalkāku daļiņu saturs %,

kalcijs (Ca), magnijs (Mg).

Norāde "Lēnas iedarbības kaļķošanas materiāls".

Papildus var deklarēt par 1 mm lielāku daļiņu frakciju saturu %

10. Citi kaļķošanas materiāli Jebkuri iepriekš neminēti materiāli, kas noderīgi augsnes skābuma neitralizācijai un neatstāj nelabvēlīgu ietekmi uz augsni un augiem, kā arī iepriekš minētie kaļķošanas materiāli ar rupjāku granulometrisko sastāvu 20 % Neitralizēšanas spēja, mitrums, par 1 mm smalkāku daļiņu saturs %,

kalcijs (Ca), magnijs (Mg).

Norāde par kaļķošanas materiāla iedarbību.

Papildus var deklarēt par 1 mm lielāku izmēru daļiņu frakciju saturu %

Piezīme. * Lai neitralizācijas spēju izteiktu kā kalcija oksīda (CaO) ekvivalentu, lieto koeficientu 0,56.

G. Organiskie un organominerālie mēslošanas līdzekļi

Nr. p. k. Oficiālais mēslošanas līdzekļa nosaukums Ražošanas metode, pamatsastāvdaļas Kvalitātes prasības (sausnas, organiskās vielas un augu barības elementu minimālais saturs (% no dabīgi mitrā mēslošanas līdzekļa masas) un mēslošanas līdzeklim piemērojamās specifiskās prasības) Mēslošanas līdzekļa pavaddokumentos, etiķetē vai marķējumā deklarējamie kvalitātes rādītāji (%) un citas prasības, kā arī papildus var norādīt augu barības elementu saturu sausnā
1. Sapropelis Organisko vielu un minerālvielu komplekss nogulums Sausna – 10 %,

organiskās vielas – 5 %

Organiskās vielas,

kopējais slāpeklis (N),

kopējais fosfors (P2O5),

kopējais kālijs (K2O),

mitrums,

reakcija pH

2. Mājputnu mēsli Ražoti saskaņā ar regulā Nr. 1069/2009 un 142/2011 minētajām pārstrādes metodēm 0,5 % (N + P2O5 + K2O).

Sausna – 50 %,

organiskās vielas – 30 %

Kopējais slāpeklis (N),

kopējais fosfors (P2O5),

kopējais kālijs (K2O),

mitrums,

organiskās vielas,

reakcija pH

3. Zivju milti Ražoti saskaņā ar regulā Nr. 1069/2009 un 142/2011 minētajām pārstrādes metodēm, bez citām piedevām 0,5 %  (N + P2O5 + K2O),

sausna – 80 %,

organiskās vielas – 50 %

Kopējais slāpeklis (N),

kopējais fosfors (P2O5),

kopējais kālijs (K2O),

mitrums,

organiskās vielas,

reakcija pH

4. Mājlopu ragi un nagi Ražoti saskaņā ar regulā Nr. 1069/2009 un 142/2011 minētajām pārstrādes metodēm, bez citām piedevām Kopējais slāpeklis (N),

kopējais fosfors (P2O5),

kopējais kālijs (K2O),

mitrums,

organiskās vielas,

reakcija pH

5. Eļļas augu sēklu izspaidas Atlikumi, kurus iegūst, izspiežot un (vai) ekstrahējot eļļu no sēklām, un kurus paredzēts lietot mēslojumam Kopējais slāpeklis (N),

kopējais fosfors (P2O5),

kopējais kālijs (K2O),

mitrums,

organiskās vielas,

reakcija pH

6. Apstrādāti organiskie un organominerālie mēslošanas līdzekļi

Iegūti:

1) gatavojot minerālmēslu un organisko mēslošanas līdzekļu maisījumus, tai skaitā no dzīvnieku izcelsmes blakusproduktiem, kas ražoti saskaņā ar regulā Nr. 1069/2009 un 142/2011 minētajām pārstrādes metodēm, un (vai) no žāvētiem vai citādi apstrādātiem augu izcelsmes produktiem;

2) no dzīvnieku izcelsmes blakusproduktiem, kas ražoti saskaņā ar regulā Nr. 1069/2009 un 142/2011 minētajām pārstrādes metodēm;

3) sliekām pārstrādājot dzīvnieku izcelsmes blakusproduktus tai skaitā kūtsmēslus, kas pārstrādāti saskaņā ar regulu Nr. 1069/2009 un 142/2011, (turpmāk – slieku pārstrādāts organiskais mēslošanas līdzeklis);

4) žāvējot vai citādi apstrādājot augu izcelsmes produktus

0,5 %  (N + P2O5 + K2O).

Cietiem mēslošanas līdzekļiem:

sausna – 10 %;

organiskās vielas – 5 %.

Šķidriem mēslošanas līdzekļiem:

sausna – 2 %;

organiskās vielas – 0,3

Kopējais slāpeklis (N),

kopējais fosfors (P2O5),

kopējais kālijs (K2O),

mitrums,

organiskās vielas,

reakcija pH

7. Cietie organominerālie mēslošanas līdzekļi ar sekundārajiem elementiem un (vai) mikroelementiem Cieti mēslošanas līdzekļi, kas iegūti no minerālmēsliem un augu izcelsmes organiskiem savienojumiem vai dzīvnieku izcelsmes blakusproduktiem, kuri ražoti saskaņā ar regulā Nr. 1069/2009 un 142/2011 minētajām pārstrādes metodēm, tos mehāniski sajaucot, un ar papildu apstrādi vai bez tās 0,5% (N + P2O5 + K2O),

sausna – 10 %,

organiskās vielas – 5 %

Kopējais slāpeklis (N),

kopējais fosfors (P2O5),

kopējais kālijs (K2O),

mitrums,

organiskās vielas,

reakcija pH,

sekundārie elementi un mikroelementi saskaņā ar noteikumu 4. un 11. pielikumu

8. Šķidrie organominerālie mēslošanas līdzekļi ar sekundārajiem elementiem un (vai) mikroelementiem Šķidri mēslošanas līdzekļi, kuru ražošanā izmantoti minerālmēsli un dzīvnieku izcelsmes blakusprodukti, kas ražoti saskaņā ar regulā Nr. 1069/2009 un 142/2011 minētajām pārstrādes metodēm, vai augu izcelsmes organiski savienojumi 0,5 %  (N + P2O5 + K2O),

sausna – 2 %,

organiskās vielas – 0,3

Kopējais slāpeklis (N).

Ja kāda no slāpekļa formām ir vairāk par 1 %, to deklarē.

Kopējais fosfors (P2O5),

kopējais kālijs (K2O),

sausna,

organiskās vielas,

reakcija pH,

sekundārie elementi un mikroelementi saskaņā ar noteikumu 4. un 11. pielikumu

Piezīmes.

1. Organiskais mēslošanas līdzeklis – materiāls, kas satur oglekli, ūdeņradi un skābekli un papildus vēl vismaz vienu vai vairākus augiem nepieciešamos barības elementus.

2. Organominerālie mēslošanas līdzekļi – organisko mēslošanas līdzekļu un minerālmēslu maisījums, kas tiek iegūts vienotā tehnoloģiskā procesā vai šos komponentus mehāniski sajaucot.

3. Apstrādāts organiskais mēslošanas līdzeklis – jebkurš organiskas (augu vai dzīvnieku valsts) izcelsmes mēslošanas līdzeklis, kas pārveidots fizikāli vai ķīmiski no tā sākotnējā stāvokļa, tai skaitā sliekām pārstrādājot organiskas izcelsmes izejvielas. Uz iepakotiem organiskajiem mēslošanas līdzekļiem tiek attiecinātas normatīvo aktu prasības par apstrādātiem organiskajiem mēslošanas līdzekļiem.

H. Mēslošanas līdzekļi speciālajai izmantošanai*

Nr.
p. k.
Oficiālais mēslošanas līdzekļa nosaukums Ražošanas metode, pamatsastāvdaļas Kvalitātes prasības (augu barības elementu minimālais saturs (% no mēslošanas līdzekļa masas), forma un mēslošanas līdzeklim piemērojamās specifiskās prasības) Mēslošanas līdzekļa pavaddokumentos, etiķetē vai marķējumā deklarējamie kvalitātes rādītāji (%) un citas prasības
1. NPK minerālmēsli ar mikroelementiem vai bez tiem un (vai) sekundārajiem barības elementiem Iegūti, ķīmiski vai mehāniski sajaucot un (vai) šķīdinot ūdenī NPK, mikroelementus un sekundāros augu barības elementus saturošus komponentus. Stabili atmosfēras spiedienā, nesatur dzīvnieku vai augu izcelsmes organiskos savienojumus 4,5 % (N + P2O5 + K2O),

1 % kopējais slāpeklis (N),

1 % ūdenī šķīstošais fosfors (P2O5),

1,21 % ūdenī šķīstošais kālijs (K2O)

Kopējais slāpeklis (N),

ūdenī šķīstošais fosfors (P2O5),

ūdenī šķīstošais kālijs (K2O),

mikroelementu un sekundāro augu barības elementu saturs

2. PK minerālmēsli ar mikroelementiem un (vai) sekundārajiem barības elementiem Iegūti, ķīmiski vai mehāniski sajaucot un (vai) ūdenī šķīdinot PK, mikroelementus un sekundāros augu barības elementus saturošus komponentus. Stabili atmosfēras spiedienā, nesatur dzīvnieku vai augu izcelsmes organiskos savienojumus 3,5 % (P2O5 + K2O),

1 % ūdenī šķīstošais fosfors (P2O5),

1,21 % ūdenī šķīstošais kālijs (K2O)

Ūdenī šķīstošais fosfors (P2O5),

ūdenī šķīstošais kālijs (K2O),

mikroelementu un sekundāro augu barības elementu saturs

3. NK minerālmēsli ar mikroelementiem un (vai) sekundārajiem barības elementiem Iegūti, ķīmiski vai mehāniski sajaucot un (vai) šķīdinot ūdenī NK, mikroelementus un sekundāros augu barības elementus saturošus komponentus. Stabili atmosfēras spiedienā, nesatur dzīvnieku vai augu izcelsmes organiskos savienojumus 2,21 % (N + K2O),

1 % kopējais slāpeklis (N),

1,21 % ūdenī šķīstošais kālijs (K2O)

Kopējais slāpeklis (N),

ūdenī šķīstošais kālijs (K2O),

mikroelementu un sekundāro augu barības elementu saturs

4. N minerālmēsli ar mikroelementiem un (vai) sekundārajiem barības elementiem Iegūti, ķīmiski vai mehāniski sajaucot un (vai) šķīdinot ūdenī N, mikroelementus un sekundāros augu barības elementus saturošus komponentus. Stabili atmosfēras spiedienā, nesatur dzīvnieku vai augu izcelsmes organiskos savienojumus 1 % kopējais slāpeklis (N) Kopējais slāpeklis (N),

mikroelementu un sekundāro augu barības elementu saturs

5. NP minerālmēsli ar mikroelementiem un (vai) sekundārajiem barības elementiem Iegūti, ķīmiski vai mehāniski sajaucot un (vai) šķīdinot ūdenī NP, mikroelementus un sekundāros augu barības elementus saturošus komponentus. Stabili atmosfēras spiedienā, nesatur dzīvnieku vai augu izcelsmes organiskos savienojumus 3,29 % (N+ P2O5),

1,0 % kopējais slāpeklis (N),

1 % ūdenī šķīstošais fosfors (P2O5)

Kopējais slāpeklis (N),

ūdenī šķīstošais fosfors (P2O5),

mikroelementu un sekundāro augu barības elementu saturs

6. Sekundāro elementu un (vai) mikroelementu maisījums (šķīdumi, suspensijas, emulsijas) Iegūti, ķīmiski un šķīdinot ūdenī mikroelementus un (vai) sekundāros elementus saturošus komponentus   Mikroelementu un sekundāro augu barības elementu saturs
7. Cieto mikroelementu maisījums (ciets produkts) Iegūti, ķīmiski vai mehāniski sajaucot un (vai) šķīdinot ūdenī mikroelementus un sekundāros elementus saturošus komponentus   Mikroelementa kopējais saturs un ūdenī šķīstošā daļa.

Mikroelementi helātu veidā, ja tādi ir.

8. Mikroelementu

maisījums (šķīdumi, suspensijas, emulsijas)

Iegūti, ķīmiski un šķīdinot ūdenī mikroelementus un sekundāros elementus saturošus komponentus   Katra mikroelementa saturs
9. NPK minerālmēsli ar vai bez sekundārajiem un (vai) mikroelementiem un organiskajiem savienojumiem Iegūti, ķīmiski un (vai) šķīdinot ūdenī NPK un (vai) mikroelementus, un (vai) sekundārus elementus un organiskos savienojumus saturošus komponentus.

Šķidri (šķīdumi, suspensijas, emulsijas) vai cieti mēslošanas līdzekļi, kuru ražošanā izmantoti minerālmēsli un augu vai dzīvnieku valsts izcelsmes komponenti

Organiskie savienojumi ne vairāk kā 3 % dabīgā materiālā Galveno elementu, mikroelementu un sekundāro elementu saturs,

organisko vielu saturs,

reakcija pH,

mitrums vai sausna

Piezīme. * Speciālās nozīmes mēslošanas līdzekļi – mēslošanas līdzekļi, kas paredzēti specifiskiem mērķiem (segtajās platībās, dārzos, zālieniem, telpaugiem, mežkopībā utt.) vai arī jebkuriem kultūraugiem, izmantojot specifiskas lietošanas metodes (ārpussakņu mēslošana, ar laistīšanu utt.).

I. Mikrobioloģiskie preparāti

Nr. p. k. Oficiālais mēslošanas līdzekļa nosaukums Ražošanas metode un mēslošanas līdzekļa pamatsastāvdaļas Mikrobioloģiskajam preparātam etiķetē vai marķējumā deklarējamie kvalitātes rādītāji un citas prasības
1. Azotobacter produkts Gatavots no tīras baktēriju kultūras Mikroorganismu zinātniskais nosaukums, dzīvotspējīgo mikroorganismu daudzums KVV*/g vai KVV/ml
2. Mikorizu produkts Satur sēnīšu kultūras, kas uzlabo barības vielu uzņemšanu noteiktām augu grupām un ģintīm Mikroorganismu zinātniskais nosaukums, dzīvotspējīgo mikroorganismu daudzums KVV/g vai KVV/ml
3. Mikroorganismus saturoši līdzekļi Tiek ražoti, izmantojot no dabiskās vides izdalītu viena vai vairāku mikroorganismu tīrkultūru maisījumu. Pievienotas vielas, kas nodrošina mikroorganismu dzīvotspēju un optimālus glabāšanas apstākļus Mikroorganismu zinātniskais nosaukums, dzīvotspējīgo mikroorganismu daudzums KVV/g vai KVV/ml

Piezīme. * KVV – koloniju veidojošās vienības.

J. Netipiski mēslošanas līdzekļi un augu augšanas veicinātāji

Nr. p. k. Oficiālais mēslošanas līdzekļa nosaukums Ražošanas metode un mēslošanas līdzekļa pamatsastāvdaļas Kvalitātes prasības (augu barības elementu minimālais saturs (% no mēslošanas līdzekļa masas), forma un mēslošanas līdzeklim piemērojamās specifiskās prasības) Mēslošanas līdzekļa pavaddokumentos, etiķetē vai marķējumā deklarējamie kvalitātes rādītāji
1. Netipiski mēslošanas līdzekļi Ražošanas blakusprodukti vai produkti, kas iegūti ķīmiski vai mehāniski sajaucot un (vai) šķīdinot ūdenī komponentus, kuri satur vienu vai vairākus augu barības elementus, vai suspendējot komponentus gāzveida vidē.

Ja ražošanas procesā izmantoti dzīvnieku izcelsmes blakusprodukti, tiem jābūt ražotiem saskaņā ar regulā Nr. 1069/2009 minētajām pārstrādes metodēm

(N + P2O5 + K2O) mazāk nekā 0,5 %

Kopējais slāpeklis (N),

kopējais fosfors (P2O5),

kopējais kālijs (K2O).

Mēslošanas līdzekļiem, kas satur augu vai dzīvnieku izcelsmes izejvielas:

1) mitrums;

2) organiskās vielas.

Reakcija pH (pēc izvēles).

Sekundārie elementi un mikroelementi (pēc izvēles)

2. Augu augšanas veicinātāji Iegūti ķīmiski vai mehāniski, kā arī ražošanas blakusprodukti (u. tml.), kas satur bioloģiski aktīvus savienojumus Ciets vai šķidrs mēslošanas līdzeklis Kopējais slāpeklis (N),

kopējais fosfors (P2O5),

kopējais kālijs (K2O),

mitrums,

organiskās vielas,

reakcija pH.

Sekundāros elementus un mikroelementus deklarē, ja to saturs atbilst noteikumu 4. un 11. pielikumam.

Konkrētais bioloģiski aktīvais savienojums

Piezīmes.

1. Netipisks mēslošanas līdzeklis – mēslošanas līdzeklis, kas satur mazāk par 0,5 % slāpekļa, fosfora un kālija (summāri, dabīgi mitrā materiālā), taču pēc tā lietošanas novērojams vismaz 10 % ražas pieaugums.

2. Augu augšanas veicinātājs – produkts, kas satur vienu vai vairākus tādus ķīmiskus elementus, kas tiek atzīti par augiem nepieciešamiem, kā arī vienu vai vairākus bioloģiski aktīvus savienojumus un kuru saskaņā ar ieteicamo mēslošanas līdzekļa devu lieto galvenokārt augu augšanas veicināšanai, nevis augu apgādei ar barības elementiem.

K. Substrāts

Nr. p. k. Oficiālais substrāta nosaukums Ražošanas metode, substrāta izejvielas Kvalitātes prasības (mitrums un citas substrātam piemērojamās specifiskās prasības) Substrāta pavaddokumentos, etiķetē vai marķējumā deklarējamie kvalitātes rādītāji (%) un citas prasības
1. Kūdras substrāts Kūdra, kurā ir iestrādāts kaļķošanas materiāls un minerālmēsli, kā arī iespējamas sastāvdaļas, kas uzlabo substrāta struktūru un fizikālās īpašības, vai briketes un tabletes no šādas kūdras, izņemot sastāvdaļas, kas satur citas organiskas izcelsmes izejvielas Maksimālais mitrums līdz 65 %

 

pHKCl ,

elektrovadītspēja (EC), mS/cm,

kalcijs (Ca), magnijs (Mg),

mitrums %,

frakciju izmērs (mm)

2. Organisks augsnes aizvietotājs Maisījums, kas satur dzīvnieku mēslus, kompostu, dzīvnieku izcelsmes izejvielas, kas pārstrādātas saskaņā ar regulu Nr. 1069/2009 un 142/2011, vai kūdru un citus komponentus Maksimālais mitrums – 65 % pHKCl ,

elektrovadītspēja (EC), mS/cm,

organiskās vielas (%),

kopējais slāpeklis (N),

kopējais fosfors (P2O5),

kopējais kālijs (K2O),

mitrums (%)

3.

Neorganisks jonapmaiņas substrāts

Sveķi, gēli vai māla granulas, kas ir piesūcinātas ar barības elementiem pHKCl ,

elektrovadītspēja (EC), mS/cm,

kopējais slāpeklis (N),

kopējais fosfors (P2O5),

kopējais kālijs (K2O)

4. Inerts substrāts Minerālvate, perlīts, vermikulīts, keramzīts, granīta šķembas, sintētisko materiālu putas, kā arī kokosšķiedras un kokšķiedras Perlītam, vermikulītam un keramzītam – granulu vai frakciju izmērs (mm, no–līdz).

Minerālvatei:

pHKCl

(10 % ūdens ekstrakta no substrāta),

elektrovadītspēja (EC), mS/cm.

Perlītam, vermikulītam, keramzītam, granīta šķembām – frakcijas lielums.

Kokosšķiedru substrātam –

mitrums (%),

pH/KCl,

elektrovadītspēja (EC), mS/cm

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs

 


2. pielikums
Ministru kabineta
2015. gada 1. septembra
noteikumiem Nr. 506

Pieļaujamās negatīvās novirzes no deklarētās mēslošanas līdzekļa un substrāta kvalitātes

Nr. p. k.

Mēslošanas līdzekļi un substrāti un to deklarētie kvalitātes rādītāji Pieļaujamās novirzes no deklarētajiem kvalitātes rādītājiem (masas procenti, ja nav norādīts citādi)
1. Slāpekļa minerālmēsli, kopējais slāpeklis (N)
1.1. kalcija nitrāts 0,4
1.2. kalcija-magnija nitrāts 0,4
1.3. nātrija nitrāts (iegūts ķīmiski) 0,4
1.4. Čīles salpetris (no tīrradņa ražots nātrija nitrāts) 0,4
1.5. kalcija ciānamīds 1,0
1.6. nitrātus saturošs kalcija ciānamīds 1,0
1.7. amonija sulfāts 0,3
1.8. amonija nitrāts
1.8.1. ar kopējā slāpekļa saturu līdz 32 % (ieskaitot) 0,8
1.8.2. ar kopējā slāpekļa saturu virs 32 % 0,6
1.9. kalcija-amonija nitrāts 0,8
1.10. amonija sulfāts-nitrāts 0,8
1.11. amonija-magnija sulfāts-nitrāts 0,8
1.12. magnija-amonija nitrāts 0,8
1.13. urīnviela 0,4
1.14. urīnviela-amonija sulfāts 0,5
1.15. slāpekļa minerālmēslu šķīdums 0,6
1.16. amonija nitrāta-urīnvielas šķīdums 0,6
1.17. kalcija nitrāta suspensija 0,4
1.18. šķidrie slāpekļa minerālmēsli (šķīdumi, suspensijas) ar urīnvielas formaldehīdu 0,4
1.19. amonjakūdens 0,3
1.20. bezūdens amonjaks 1,1
2. Fosfora minerālmēsli
2.1. minerālskābēs šķīstošais fosfors (P2O5)
2.1.1. superfoss 0,8
2.1.2. alumīnija-kalcija fosfāts 0,8
2.1.3. fosforītmilti 0,8
2.1.4. fosforu saturoši izdedži 1,0
2.2. skudrskābē šķīstošais fosfors (P2O5)  
2.2.1. fosforītmilti 0,8
2.3. neitrālā amonija citrātā šķīstošais fosfors (P2O5)
2.3.1. vienkāršais superfosfāts 0,8
2.3.2. koncentrētais superfosfāts 0,8
2.3.3. divkāršais superfosfāts 0,8
2.4. bāziskā amonija citrātā šķīstošais fosfors (P2O5)
2.4.1. precipitāts 0,8
2.4.2. kalcija termofosfāts 0,8
2.4.3. alumīnija-kalcija fosfāts 0,8
2.5. citronskābē šķīstošais fosfors (P2O5)
2.5.1. fosforu saturoši izdedži 0,8
2.6. ūdenī šķīstošais fosfors (P2O5)
2.6.1. vienkāršais superfosfāts 0,9
2.6.2. koncentrētais superfosfāts 0,9
2.6.3. superfoss 0,9
2.6.4. divkāršais superfosfāts 1,3
3. Kālija (K2O) minerālmēsli
3.1. kainīts 1,5
3.2. bagātināta kainīta sāls 1,0
3.3. kālija hlorīds  
3.3.1. ar kālija (K2O) saturu, kas nepārsniedz 55 % 1,0
3.3.2. ar kālija (K2O) saturu, kas pārsniedz 55 % 0,5
3.4. magniju saturošs kālija hlorīds 1,5
3.5. kālija sulfāts 0,5
3.6. magnija-kālija sulfāts 1,5
4. Kompleksie minerālmēsli (iegūti ķīmiski)
4.1. slāpeklis (N) 1,1
4.2. fosfors (P2O5) 1,1
4.3. kālijs (K2O) 1,1
4.4. N + P2O5 + K2O  
4.4.1. divkomponentu minerālmēslos 1,5
4.4.2. trīskomponentu minerālmēslos 1,9
5. Kompleksie minerālmēsli (iegūti mehāniski, sajaucot NPK un citus elementus saturošus komponentus)
5.1. slāpeklis (N) 2,2
5.2. fosfors (P2O5) 2,2
5.3. kālijs (K2O) 2,2
5.4. N + P2O5 + K2O  
5.4.1. divkomponentu minerālmēslos 3,0
5.4.2. trīskomponentu minerālmēslos 3,8
6. Sekundārie augu barības elementi minerālmēslos (izņemot mehāniskus maisījumus)
6.1. magnijs (Mg) 1/4 no deklarētā satura, taču nepārsniedzot 0,55
6.2. kalcijs (Ca) 1/4 no deklarētā satura, nepārsniedzot 0,64
6.3. nātrijs (Na) 1/4 no deklarētā satura, nepārsniedzot 0,67
6.4. sērs (S) 1/4 no deklarētā satura, nepārsniedzot 0,36
7. Sekundārie augu barības elementi mehāniskos maisījumos
7.1. magnijs (Mg) 1/3 no deklarētā satura, nepārsniedzot 1,10
7.2. kalcijs (Ca) 1/3 no deklarētā satura, nepārsniedzot 1,28
7.3. nātrijs (Na) 1/3 no deklarētā satura, nepārsniedzot 1,34
7.4. sērs (S) 1/3 no deklarētā satura, nepārsniedzot 0,72
8. Mikroelementi minerālmēslos (izņemot mehāniskus maisījumus)
8.1. mikroelementa B, Co, Cu, Fe, Mn, Mo un Zn saturs pārsniedz 2 % 0,4
8.2. mikroelementa B, Co, Cu, Fe, Mn, Mo un Zn saturs nepārsniedz 2 % 1/5 no deklarētā satura
9. Mikroelementi mehāniskos maisījumos
9.1. mikroelementa B, Co, Cu, Fe, Mn, Mo un Zn saturs pārsniedz 2 % 0,8
9.2. mikroelementa B, Co, Cu, Fe, Mn, Mo un Zn saturs nepārsniedz 2 % 2/5 no deklarētā satura
10. Pārējie elementi
10.1. hlors (Cl) 0,2
11. Kaļķošanas materiāli
11.1. neitralizēšanas spēja, izteikta kā kalcija karbonāta (CaCO3) ekvivalents (%) 1/20 no deklarētā lieluma
12. Organiskie un organominerālie mēslošanas līdzekļi
12.1. sapropelis
12.1.1. kopējais slāpeklis (N) 1/5 no deklarētā satura
12.1.2. kopējais fosfors (P2O5) 1/10 no deklarētā satura
12.1.3. kopējais kālijs (K2O) 1/5 no deklarētā satura
12.2. mājlopu ragi un nagi
12.2.1. kopējais slāpeklis (N) 0,5
12.3. eļļas augu sēklu izspaidas
12.3.1. kopējais slāpeklis (N) 0,5
12.4. zivju milti
12.4.1. kopējais slāpeklis (N) 0,5
12.5. mājputnu mēsli
12.5.1. kopējais slāpeklis (N) 1/5 no deklarētā satura
12.5.2. kopējais fosfors (P2O5) 1/10 no deklarētā satura
12.5.3. kopējais kālijs (K2O) 1/5 no deklarētā satura
12.6. pārējie organiskie un organominerālie mēsli
12.6.1. kopējais slāpeklis (N) 1/2 no deklarētā satura
12.6.2. kopējais fosfors (P2O5) 1/2 no deklarētā satura
12.6.3. kopējais kālijs (K2O) 1/2 no deklarētā satura
13. Substrāts
13.1. kopējais slāpeklis (N) 1/2 no deklarētā satura
13.2. kopējais fosfors (P2O5) 1/2 no deklarētā satura
13.3. kopējais kālijs (K2O) 1/2 no deklarētā satura
13.4. elektrovadītspēja EC 0,4
13.5. reakcija (pHKCl) 0,3
13.6. mitrums 1/4 no deklarētā satura
13.7. organiskās vielas 1/4 no deklarētā satura
13.8. frakcijas izmērs 1/4 no deklarētā frakcijas daudzuma
13.9. kalcijs 1/4 no deklarētā satura
13.10. magnijs 1/4 no deklarētā satura
14. Granulometriskais sastāvs saskaņā ar Ministru kabineta 2015. gada 1. septembra noteikumu Nr. 506 "Mēslošanas līdzekļu un substrātu identifikācijas, kvalitātes atbilstības novērtēšanas un tirdzniecības noteikumi" 1. pielikumu 1/20 no deklarētā daudzuma
15. Augu augšanas veicinātāji  
15.1. bioloģiski aktīvie savienojumi 1/2 no deklarētā satura
16. Mikrobioloģiskie preparāti
16.1. konkrētas dzīvotspējīgo mikroorganismu grupas daudzums 1/2 no deklarētā skaita

Piezīmes.

1. Pieļaujamās novirzes nepieciešamas, lai varētu ņemt vērā mēslošanas līdzekļa kvalitātes svārstības, kas rodas mēslošanas līdzekļa ražošanā, apstrādē, paraugu ņemšanā un testēšanā.

2. Dažādu slāpekļa formu (NO3, NH4 u. c.) un dažādos šķīdinātājos šķīstošā fosfora (P2O5) deklarētā satura pieļaujamā novirze ir 1/10 no to kopējā satura, maksimālā novirze – divi procenti no masas, ja kopējais attiecīgā augu barības elementa saturs atbilst Ministru kabineta 2015. gada 1. septembra noteikumu Nr. 506 "Mēslošanas līdzekļu un substrātu identifikācijas, kvalitātes atbilstības novērtēšanas un tirdzniecības noteikumi" (turpmāk – noteikumi) 1. pielikumā minētajām prasībām un šajā pielikumā norādītajai negatīvajai novirzei.

3. Noteikumu 1. pielikuma H sadaļā minētajiem mēslošanas līdzekļiem augu barības elementu deklarētā satura pieļaujamā novirze ir 0,4 masas procenti, ja elementa saturs mēslošanas līdzeklī pārsniedz 2 %, un 1/5 no deklarētā satura, ja elementa saturs mēslošanas līdzeklī nepārsniedz 2 %.

4. Ja šajā pielikumā nav noteikts citādi, tad attiecīgā deklarētā rādītāja pieļaujamā negatīvā novirze ir 1/5 no deklarētās vērtības.

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs

 


3. pielikums
Ministru kabineta
2015. gada 1. septembra
noteikumiem Nr. 506

Nevēlamo piemaisījumu maksimāli pieļaujamā koncentrācija mēslošanas līdzeklī un substrātā

Nr. p. k.

Mēslošanas līdzeklis vai substrāts Nevēlamie piemaisījumi Maksimāli pieļaujamā koncentrācija (izsakot uz absolūti sausu paraugu), ja nav noteikts citādi Noteikšanas metode
1. Amonija nitrāts ar augstu (vairāk par 28 %) slāpekļa saturu varš 10 mg/kg Nosaka hlorūdeņražskābē, kuras blīvums 20 oC temperatūrā ir 1,18 g/ml
hlors 0,02 masas procenti Nosaka ūdens ekstraktā
2. Fosforu saturošie minerālmēsli kadmijs (Cd) 60 mg Cd/kg P2O5 Nosaka karaļūdens ekstraktā
3. Organiskie un organominerālie mēslošanas līdzekļi un kaļķošanas materiāli, netipiskie mēslošanas līdzekļi un augu augšanas veicinātāji dzīvsudrabs (Hg) 2,0 mg/kg Nosaka karaļūdens ekstraktā
kadmijs (Cd) 3,0 mg/kg Nosaka karaļūdens ekstraktā
arsēns (As) 50 mg/kg Nosaka karaļūdens ekstraktā
niķelis (Ni) 100 mg/kg Nosaka karaļūdens ekstraktā
svins (Pb) 150 mg/kg Nosaka karaļūdens ekstraktā
4. Organiskie un organominerālie mēslošanas līdzekļi, netipiski mēslošanas līdzekļi un augu augšanas veicinātāji Escherichia coli un Enterococaceae 1000 KVV/g vai 1000 KVV/ml  
salmonellas(1) 25 g produkta paraugā nav konstatētas  
plastmasas, stikla vai metāla daļiņas, kas ir lielākas par 4 mm(2) 0,5 masas procenti  
5. Mikrobioloģiskie preparāti Escherichia coli un Enterococaceae 1000 KVV/g vai 1000 KVV/ml  
salmonellas (3) 25 g produkta paraugā nav konstatētas  
6. Substrāts dzīvsudrabs (Hg) 1,0 mg/kg Nosaka karaļūdens ekstraktā
kadmijs (Cd) 2 mg/kg Nosaka karaļūdens ekstraktā
arsēns (As) 20 mg/kg Nosaka karaļūdens ekstraktā
niķelis (Ni) 50 mg/kg Nosaka karaļūdens ekstraktā
svins (Pb) 100 mg/kg Nosaka karaļūdens ekstraktā
varš (Cu) 100 mg/kg Nosaka karaļūdens ekstraktā
cinks (Zn) 300 mg/kg Nosaka karaļūdens ekstraktā
hroms (Cr) 100 mg/kg Nosaka karaļūdens ekstraktā
Escherichia coli un Enterococaceae(4) 1000 KVV/g  
salmonellas(5) 25 g produkta paraugā nav konstatētas  
svešķermeņi (stikls, metāls, plastmasa, kauli, akmeņi)(6) 0,5 masas procenti  

Piezīmes.

(1) Nosaka, ja mēslošanas līdzeklis satur dzīvnieku izcelsmes izejvielas.

(2) Nosaka, ja mēslošanas līdzeklis ir cietā formā.

(3) Nosaka mikrobioloģiskajam preparātam, kura ražošanā ir izmantotas dzīvnieku izcelsmes izejvielas.

(4) Nosaka substrātam, kas satur organiskas izcelsmes izejvielas (izņemot neorganiskajam jonapmaiņas un inertajam substrātam).

(5) Nosaka substrātam, kas satur dzīvnieku izcelsmes izejvielas.

(6) Nosaka substrātam cietā formā (izņemot neorganiskajam jonapmaiņas un inertajam substrātam).

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs

 


4. pielikums
Ministru kabineta
2015. gada 1. septembra
noteikumiem Nr. 506

Minimālais deklarējamais mikroelementu saturs mēslošanas līdzeklī

1. Minimālais deklarējamais mikroelementu saturs (%) mēslošanas līdzeklī:

1.1. tikai mikroelementus saturošos cietajos vai šķidrajos maisījumos:

1. tabula

Nr. p. k. Mikroelementi Mikroelementa forma
minerālā helatēts vai kompleksēts
1. Bors (B) 0,20 0,20
2. Kobalts (Co) 0,02 0,02
3. Varš (Cu) 0,50 0,10
4. Dzelzs (Fe) 2,00 0,30
5. Mangāns (Mn) 0,50 0,10
6. Molibdēns (Mo) 0,02
7. Cinks (Zn) 0,50 0,10

1.1.1. kopējā mikroelementu satura minimālais daudzums cietajos maisījumos (mikromēslos), kas satur tikai mikroelementus, – 5 % no masas;

1.1.2. kopējā mikroelementu satura minimālais daudzums šķidrajos maisījumos (mikromēslos), kas satur tikai mikroelementus, – 2 % no masas;

1.2. minerālmēslos, kas satur galvenos un (vai) sekundāros augu barības elementus ar mikroelementiem:

2. tabula

Nr. p. k. Mikroelementi Iestrādei augsnē Lapu apsmidzināšanai
lauksaimniecības kultūraugiem vai zālājiem dārzkopībā
1. Bors (B) 0,010 0,010 0,010
2. Kobalts (Co) 0,002 0,002
3. Varš (Cu) 0,010 0,002 0,002
4. Dzelzs (Fe) 0,500 0,020 0,020
5. Mangāns (Mn) 0,100 0,010 0,010
6. Molibdēns (Mo) 0,001 0,001 0,001
7. Cinks (Zn) 0,010 0,002 0,002

2. Visvairāk izplatīto mikroelementu – helātu veidotāju – saīsinājumi:

Nr. p. k. Nosaukums Apzīmējums Ķīmiskā formula
1. Etilēndiamīntetraetiķskābe EDTA C10H16O8N2
2. 2-hidroksietilēndiamīntetraetiķskābe HEEDTA C10H18O7N2
3. Dietilēntriamīnpentaetiķskābe DTPA C14H23O10N3
4. Etilēndiamīns-N, N’-di [(orto-hidroksifenil)etiķskābe] [o,o] EDDHA C18H20O6N2
5. Etilēndiamīns-N-[(orto-hidroksifenil)etiķskābe]-N’ [(para-hidroksifenil)etiķskābe] [o,p] EDDHA C18H20O6N2
6. Etildiamīns-N, N’di[(orto-hidroksi-metil-fenil) etiķskābe] [o,o] EDDHMA C20H24O6N2
7. Etilēndiamīns-N-[(orto-hidroksi-metilfenil)etiķskābe]-N’ [(para-hidroksi-metilfenil)etiķskābe] [o,p] EDDHMA C20H24O6N2
8. Etilēndiamīns-N, N’-di [(5-karboksi-2-hidroksifenil)]etiķskābe EDDCHA C20H20O10N2
9. Etilēndiamīns-N, N’-di [(2-hidroksi-5-sulfofenilfenil)]etiķskābe]un tās kondensācijas produkti EDDHSA C18H20O12N2S2+n*(C12H14O8N2S)
10. I-hidroksietilidendifosforskābe OEDF C2H8O7P2

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs

 


5. pielikums
Ministru kabineta
2015. gada 1. septembra
noteikumiem Nr. 506

Mēslošanas līdzekļa un substrāta reģistrācijas iesniegums

    .     .                            
diena   mēnesis   gads                    

I. Vispārīgā informācija

1. Mēslošanas līdzekļa vai substrāta reģistrācijas iesniegumu iesniedz (vajadzīgo atzīmēt ar x)

    ražotājs  ievedējs  iepakotājs

2. Iesniedzēja reģistrācijas                                  
numurs kompetentās institūcijas
reģistrā
3. Iesniedzējs:
3.1. nosaukums  
3.2. juridiskā adrese  
3.3. tālruņa numurs   faksa numurs  
e-pasta adrese  

4. Ziņas par personu, kas iesniedz iesniegumu:

4.1. personas kods             -                    
4.2. vārds  
4.3. uzvārds  
4.4. personu apliecinošā dokumenta dati (aizpilda, ja nav personas koda):
4.4.1. izdevējiestādes nosaukums  
4.4.2. numurs  
4.4.3. izsniegšanas datums  
5. Mēslošanas līdzekļa ražotājs vai substrāta ražotājs:
5.1. nosaukums  
5.2. adrese  
5.3. tālruņa numurs   faksa numurs  
e-pasta adrese  
5.4. ražotāja reģistrācijas numurs kompetentās institūcijas reģistrā
   

II. Informācija par mēslošanas līdzekli vai substrātu

6. Veids (grupa)

A Vienkāršie minerālmēsli  
B Kompleksie minerālmēsli  
C Šķidrie minerālmēsli  
D Tikai sekundāros augu barības elementus saturošie mēslošanas līdzekļi  
E Tikai mikroelementus saturošie mēslošanas līdzekļi  
F Kaļķošanas materiāli  
G Organiskie un organominerālie mēslošanas līdzekļi  
H Mēslošanas līdzekļi speciālajai izmantošanai  
I Mikrobioloģiskie preparāti  
J Netipiski mēslošanas līdzekļi un augu augšanas veicinātāji  
K Substrāti  
7. Nosaukums:  
7.1. oficiālais nosaukums  
7.2. tirdzniecības nosaukums  
8. Ražošanas metode  
9. Izejvielas  
10. Norādes par lietošanu  

11. Paredzētais mēslošanas līdzekļa aprites posms Ražošana    
Ievešana    
Iepakošana    
Tirdzniecība    
 

12. Valsts nodevas maksājuma datums

 
Apliecinu, ka sniegtā informācija ir pareiza
 
(reģistrācijas iesnieguma iesniedzēja vārds, uzvārds un paraksts*)

Piezīme. * Dokumenta rekvizītu "paraksts" neaizpilda, ja elektroniskais dokuments ir sagatavots atbilstoši normatīvajiem aktiem par elektronisko dokumentu noformēšanu.

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs

 


6. pielikums
Ministru kabineta
2015. gada 1. septembra
noteikumiem Nr. 506

Valsts augu aizsardzības dienestam

Izmēģinājumu veicējs:

 
(zinātniskās iestādes nosaukums)  
 
 
(zinātniskās iestādes adrese)  

APLIECINĀJUMS
par netipiska mēslošanas līdzekļa, augu augšanas veicinātāja vai mikrobioloģiska preparāta efektivitāti

Mēslošanas līdzekļa nosaukums

 

Mēslošanas līdzekļa ražotājs
(nosaukums, adrese)

 

 
Izmēģinājumu norises vieta/-as
(adrese/-es)

 

 

Informācija par mēslošanas līdzekļa efektivitātes izmēģinājumu:

Kultūraugs, kam veikts mēslošanas līdzekļa efektivitātes izmēģinājums Izmēģinājumu gadi (segto platību izmēģinājumiem – ražas ciklu skaits) Izmēģinājumu periodā konstatētais ražas pieaugums % izmēģinājumā, kurā ievērots vienīgās atšķirības princips

Apliecinu, ka uzrādītie izmēģinājumu rezultāti ir apspriesti koleģiālā zinātniskā institūcijā un atzīti par atbilstošiem iesniegšanai Latvijas Valsts augu aizsardzības dienestā.

Amats      
  (vārds, uzvārds)   (paraksts)

 

                        .     .        
                    diena   mēnesis   gads

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs

 


7. pielikums
Ministru kabineta
2015. gada 1. septembra
noteikumiem Nr. 506

Latvijā ražota mēslošanas līdzekļu mehāniska maisījuma reģistrācijas iesniegums

    .     .                            
diena   mēnesis   gads                    

I. Vispārīgā informācija

1. Mēslošanas līdzekļu mehāniskā maisījuma reģistrācijas iesniegumu iesniedz (vajadzīgo atzīmēt ar x)

  iepakotājs maisījuma sagatavotājs 

2. Iesniedzēja reģistrācijas                                  
numurs kompetentās institūcijas
reģistrā
3. Iesniedzējs:
3.1. nosaukums  
3.2. juridiskā adrese  
3.3. tālruņa numurs   faksa numurs  
e-pasta adrese  

4. Ziņas par personu, kas iesniedz iesniegumu:

4.1. personas kods             -                    
4.2. vārds  
4.3. uzvārds  
4.4. personu apliecinošā dokumenta dati (aizpilda, ja nav personas koda):
4.4.1. izdevējiestādes nosaukums  
4.4.2. numurs  
4.4.3. izsniegšanas datums  

5. Mēslošanas līdzekļa ražotājs vai maisījuma sagatavotājs:

5.1. nosaukums  
5.2. adrese  
5.3. tālruņa numurs   faksa numurs  

II. Informācija par mēslošanas līdzekli

6. Nosaukums:
6.1. oficiālais nosaukums
6.2. tirdzniecības nosaukums

7. Mehāniskā maisījuma sastāvdaļas 

 Nosaukums (oficiālais un tirdzniecības, ja ir)  Pamatsastāvs (%)  Reģistrācijas apliecības numurs (EK mēslošanas līdzekļiem – ražotājs)
        
        
        
8. Deklarētie augu barības elementi (%), to forma un šķīdība1
9. Norāde par lietošanu

10. Paredzētais mēslošanas līdzekļa aprites posms  

Maisījumu gatavošana  
Iepakošana  
Tirdzniecība  

    

Apliecinu, ka sniegtā informācija ir pareiza
 
(reģistrācijas iesnieguma iesniedzēja vārds, uzvārds un paraksts2)

Piezīmes.

1 Saskaņā ar Ministru kabineta 2015. gada 1. septembra noteikumu Nr. 506 "Mēslošanas līdzekļu un substrātu identifikācijas, kvalitātes atbilstības novērtēšanas un tirdzniecības noteikumi" 1. pielikuma 5. aili.

2 Dokumenta rekvizītu "paraksts" neaizpilda, ja elektroniskais dokuments ir sagatavots atbilstoši normatīvajiem aktiem par elektronisko dokumentu noformēšanu.

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs

 


8. pielikums
Ministru kabineta
2015. gada 1. septembra
noteikumiem Nr. 506

(papildinātais mazais valsts ģerbonis)

Latvijas Republikas Zemkopības ministrija
Valsts augu aizsardzības dienests

Mēslošanas līdzekļa reģistrācijas apliecība
Nr. ____

 1.  Mēslošanas līdzekļa nosaukums
       (atbilstoši mēslošanas līdzekļu identifikācijas prasībām)
        
       (mēslošanas līdzekļa tirdzniecības nosaukums)
 2.  Mēslošanas līdzekļa pamatsastāvs (%)   
        
        
 3.  Mēslošanas līdzekļa ražotājs   
 4.  Mēslošanas līdzekļa aprites posms   
       (norādīt vajadzīgo – ražošana, iepakošana, ievešana, maisījumu gatavošana, tirdzniecība)

5. Mēslošanas līdzekļa deklarējamie dati

 Augu barības elementi  Elementu forma  Saturs (%)
        
        
        
        
 

Citi deklarējamie dati

  
  
Apliecība izsniegta   
      (norādīt īpašnieku)
Apliecības izsniegšanas datums*   
Valsts augu aizsardzības dienesta amatpersona  
       (vārds, uzvārds un paraksts*)

Z.v.*

Piezīme. * Dokumenta rekvizītus "datums", "paraksts" un "Z.v." neaizpilda, ja elektroniskais dokuments ir sagatavots atbilstoši normatīvajiem aktiem par elektronisko dokumentu noformēšanu.

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs

 


9. pielikums
Ministru kabineta
2015. gada 1. septembra
noteikumiem Nr. 506

(papildinātais mazais valsts ģerbonis)

Latvijas Republikas Zemkopības ministrija
Valsts augu aizsardzības dienests

Mikrobioloģiskā preparāta reģistrācijas apliecība
Nr. ____

1. Mikrobioloģiskā preparāta nosaukums  
  (atbilstoši mikrobioloģiskā preparāta identifikācijas prasībām)
   
  (mikrobioloģiskā preparāta tirdzniecības nosaukums)
2. Mikrobioloģiskā preparāta ražotājs  
3. Mikrobioloģiskā preparāta aprites posms  
  (norādīt vajadzīgo – ražošana, ievešana, tirdzniecība)

4. Mikrobioloģiskā preparāta deklarējamie dati

Zinātniskais nosaukums (ģints, suga, kā arī celms,
ja tāds ir identificēts)
Dzīvotspējīgo mikroorganismu daudzums
(KVV/g vai KVV/ml)
   

5. Citi deklarējamie dati  
   
   

6. Izmantošanas joma  
Apliecība izsniegta  
  (norādīt īpašnieku)
Apliecības izsniegšanas datums*  

Valsts augu aizsardzības dienesta amatpersona  
  (vārds, uzvārds un paraksts*)

Z.v.*

Piezīme. * Dokumenta rekvizītus "datums", "paraksts" un "Z.v." neaizpilda, ja elektroniskais dokuments ir sagatavots atbilstoši normatīvajiem aktiem par elektronisko dokumentu noformēšanu.

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs

 


10. pielikums
Ministru kabineta
2015. gada 1. septembra
noteikumiem Nr. 506

(papildinātais mazais valsts ģerbonis)

Latvijas Republikas Zemkopības ministrija
Valsts augu aizsardzības dienests

Substrāta reģistrācijas apliecība
Nr. ____

 1.  Substrāta nosaukums   
   (atbilstoši substrāta identifikācijas prasībām)
     
      (substrāta tirdzniecības nosaukums)
 2.  Substrāta izejvielas (%)
     
     
 3.  Substrāta ražotājs
 4.  Substrāta aprites posms
       (norādīt vajadzīgo – ražošana, iepakošana, ievešana, tirdzniecība)

5. Substrāta deklarējamie dati

 Deklarējamais rādītājs Skaitliskā vērtība Mērvienība
        
        

Apliecība izsniegta   
       (norādīt īpašnieku)

Apliecības izsniegšanas datums*   

Valsts augu aizsardzības dienesta amatpersona  
       (vārds, uzvārds un paraksts*)

Z.v.*

Piezīme. * Dokumenta rekvizītus "datums", "paraksts" un "Z.v." neaizpilda, ja elektroniskais dokuments ir sagatavots atbilstoši normatīvajiem aktiem par elektronisko dokumentu noformēšanu.

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs

 


11. pielikums
Ministru kabineta
2015. gada 1. septembra
noteikumiem Nr. 506

Iesniegums par mēslošanas līdzekli un substrātu, kurš atzīts citā Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalstī

    .     .                            
diena   mēnesis   gads                    

I. Vispārīgā informācija

1. Iesniedzēja reģistrācijas                                  
numurs kompetentās institūcijas
reģistrā
2. Iesniedzējs:
2.1. nosaukums  
2.2. juridiskā adrese  
2.3. tālruņa numurs   faksa numurs  
e-pasta adrese  

3. Ziņas par personu, kas iesniedz iesniegumu:

3.1. personas kods             -                    
3.2. vārds  
3.3. uzvārds  
3.4. personu apliecinošā dokumenta dati (aizpilda, ja nav personas koda):
3.4.1. izdevējiestādes nosaukums  
3.4.2. numurs  
3.4.3. izsniegšanas datums  

II. Informācija par mēslošanas līdzekli un substrātu

4. Dalībvalsts, kura atzinusi mēslošanas līdzekļa un substrāta tirdzniecību savā valstī:

4.1. valsts
4.2. atzinējs (nosaukums)
4.3. atzinuma derīguma termiņš (ja tāds ir)
5. Mēslošanas līdzekļa vai substrāta ražotājs un kompetentās iestādes apstiprinājuma numurs
6. Mēslošanas līdzekļa vai substrāta tirdzniecības nosaukums
 
7. Mēslošanas līdzekļa un substrāta grupa (ja tā ir norādīta dalībvalsts apliecinājumā)
 
8. Datums, kad veikts maksājums par pakalpojumu
 
Apliecinu, ka sniegtā informācija ir pareiza  
   (reģistrācijas iesniedzēja vārds, uzvārds un paraksts*)

Piezīme. * Dokumenta rekvizītu "paraksts" neaizpilda, ja elektroniskais dokuments ir sagatavots atbilstoši normatīvajiem aktiem par elektronisko dokumentu noformēšanu.

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs

 


12. pielikums
Ministru kabineta
2015. gada 1. septembra
noteikumiem Nr. 506

Etiķetē vai marķējumā un pavaddokumentos norādāmā informācija par mēslošanas līdzekli

1. Mēslošanas līdzekļa reģistrācijas apliecības numurs vai atļaujas numurs.

2. Mēslošanas līdzekļa oficiālais nosaukums saskaņā ar Ministru kabineta 2015. gada 1. septembra noteikumu Nr. 506 "Mēslošanas līdzekļu un substrātu identifikācijas, kvalitātes atbilstības novērtēšanas un tirdzniecības noteikumi" (turpmāk – noteikumi) 1. pielikumu un mēslošanas līdzekļa tirdzniecības nosaukums (ja tāds ir). Mēslošanas līdzekļa tirdzniecības nosaukums nedrīkst būt pretrunā ar tā saturu un ražošanas metodi.

3. Prasības mēslošanas līdzekļa oficiālajam nosaukumam:

3.1. ja minerālmēsli satur divus vai trīs galvenos augu barības elementus (slāpekli, fosforu, kāliju), nosaukumā ir norāde "Kompleksie minerālmēsli". Augu barības elementus norāda ar vārdiem vai ķīmiskajiem simboliem. Mehānisko maisījumu nosaukumā ir norāde "Mehānisks maisījums";

3.2. ja mēslošanas līdzeklis satur:

3.2.1. galvenos augu barības elementus un vienu vai vairākus sekundāros augu barības elementus (piemēram, magniju, kalciju, nātriju, sēru), oficiālajā nosaukumā ir norāde "Satur" un sekundāro elementu nosaukumi vai ķīmiskie simboli;

3.2.2. galvenos augu barības elementus un vienu vai vairākus mikroelementus (piemēram, boru, kobaltu, varu, dzelzi, mangānu, molibdēnu, cinku), oficiālajā nosaukumā ir norāde "Ar mikroelementiem" vai vārds "Ar" un mikroelementu nosaukumi vai ķīmiskie simboli;

3.2.3. vairāku mikroelementu sāļu maisījumu, oficiālajā nosaukumā ir norāde "Mikroelementu maisījums";

3.3. ja mēslošanas līdzekļa iepakojumā ir mazāk par 1 kg (vai 1000 ml) attiecīgā mēslošanas līdzekļa, tā nosaukumā uz etiķetes konkrētu sekundāro augu barības elementu un mikroelementu nosaukumus un ķīmiskos simbolus var norādīt etiķetes deklarējamo rādītāju sadaļā.

4. Augu barības elementu pamatsastāvs. Augu barības elementu satura skaitliskās vērtības pamatsastāvā norāda: fosforu (P2O5) un kāliju (K2O) – oksīdu formā, pārējos augu barības elementus – elementu formā: slāpeklis (N), kalcijs (Ca), magnijs (Mg), nātrijs (Na), sērs (S), hlors (Cl), bors (B), kobalts (Co), varš (Cu), dzelzs (Fe), mangāns (Mn), molibdēns (Mo), cinks (Zn). Minētie nosacījumi attiecas arī uz mēslošanas līdzekļiem, kuriem ir marķējums "EK mēslošanas līdzeklis".

5. Augu barības elementus saskaņā ar noteikumu 1. pielikuma 5. aili deklarē, ievērojot šādus nosacījumus:

5.1. ja kalcija, magnija, nātrija un sēra saturs nav mazāks par 1,4 % – Ca, 1,2 % – Mg, 2,2 % – Na un 2,0 % – S;

5.2. deklarē viena vai vairāku mikroelementu saturu cietajos vai šķidrajos mikroelementu sāļu maisījumos, kā arī mēslošanas līdzekļos, kas paredzēti galveno vai sekundāro augu barības elementu piegādei, ja to saturs attiecīgajā mēslošanas līdzeklī nav mazāks par noteikumu 4. pielikumā norādīto;

5.3. deklarēto rādītāju sadaļā norāda mikroelementa šķīdību, tas ir, vai norādītā skaitliskā vērtība ir mikroelementa kopējais vai ūdenī šķīstošais saturs;

5.4. ja minerālmēsli satur mikroelementus organominerālu kompleksu savienojumu veidā, deklarēto rādītāju sadaļā aiz mikroelementa nosaukuma un apzīmējuma ir norāde "Helatēts ar" un helātu veidotāja apzīmējums saskaņā ar noteikumu 4. pielikuma 2. punktu.

6. Izejvielas (mēslošanas līdzekļiem, kas satur dzīvnieku vai augu izcelsmes organiskos savienojumus).

7. Norādes par mēslošanas līdzekļa lietošanu. Mēslošanas līdzekļiem, kas satur tikai mikroelementus, kā arī augu augšanas veicinātājiem ir norāde "Uzmanību! Lietošanas normas pārsniegšana var būt kaitīga".

8. Norādes par mēslošanas līdzekļa uzglabāšanu (saskaņā ar drošības datu lapu, ja tāda ir). Šķidrajiem mēslošanas līdzekļiem norāda to uzglabāšanas temperatūru un citas īpašās prasības. Mēslošanas līdzeklim norāda uzglabāšanas termiņu, ja tāds ir.

9. Norādes par mēslošanas līdzekļa bīstamību saskaņā ar normatīvajiem aktiem, kas reglamentē ķīmisko vielu un ķīmisko produktu klasifikāciju, marķēšanu un iepakošanu.

10. Dzīvnieku izcelsmes organiskajiem un organominerālajiem mēslošanas līdzekļiem marķējumā ir norāde "Lauksaimniecības dzīvniekus nedrīkst ganīt vai kultūraugus izmantot par zāli barošanai vismaz 21 dienu pēc apstrādes".

11. Garantēta neto masa cietajiem minerālmēsliem un garantēta masa (vai tilpums) šķidrajiem minerālmēsliem. Ja norāda bruto masu (vai tilpumu), norāda arī iepakojuma masu vai tilpumu.

12. Ja mēslošanas līdzeklim ir izsniegts apliecinājums par mēslošanas līdzekļa atbilstību marķēšanai vai etiķetēšanai ar norādi "Bioloģiskā lauksaimniecība", mēslošanas līdzekļa marķējumā vai etiķetē lieto norādi "Bioloģiskā lauksaimniecība" vai "Atļauts lietot bioloģiskā lauksaimniecībā" un norāda tās kontroles institūcijas kodu, kura izsniegusi sertifikātu ar apliecinājumu.

13. Mēslošanas līdzekļa ražotāja un ievedēja nosaukums un adrese. Iepakotājs norāda ražotāja, ievedēja un iepakotāja nosaukumu un adresi.

Piezīmes.

1. Fosfora un kālija satura pārrēķināšanai no elementa uz oksīdu izmanto šādas formulas:

1.1. fosfors (P) x 2,291 = fosfora oksīds (P2O5);

1.2. kālijs (K) x 1,205 = kālija oksīds (K2O).

2. Magnija, kalcija, nātrija un sēra satura pārrēķināšanai no oksīda uz elementu izmanto šādas formulas:

2.1. (MgO) x 0,603 = magnijs (Mg);

2.2. (CaO) x 0,715 = kalcijs (Ca);

2.3. (Na2O) x 0,742 = nātrijs (Na);

2.4. (SO3) x 0,400 = sērs (S).

3. Noteikumu 1. pielikuma H sadaļas mēslošanas līdzekļiem deklarēto rādītāju sadaļā var norādīt tos sekundāros augu barības elementus, kuru saturs ir mazāks par noteikumu 12. pielikuma 5.1. apakšpunktā norādīto saturu, un mikroelementus, kuru saturs ir mazāks par noteikumu 4. pielikumā norādīto saturu, obligāti norādot šo augu barības elementu saturu.

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs

 


13. pielikums
Ministru kabineta
2015. gada 1. septembra
noteikumiem Nr. 506

Etiķetē vai marķējumā norādāmā informācija par mikrobioloģisko preparātu

1. Mikrobioloģiskā preparāta reģistrācijas apliecības vai atļaujas numurs.

2. Mikrobioloģiskā preparāta oficiālais nosaukums saskaņā ar Ministru kabineta 2015. gada 1. septembra noteikumu Nr. 506 "Mēslošanas līdzekļu un substrātu identifikācijas, kvalitātes atbilstības novērtēšanas un tirdzniecības noteikumi" (turpmāk – noteikumi) 1. pielikumu un mikrobioloģiskā preparāta tirdzniecības nosaukums (ja tāds ir). Mikrobioloģiskā preparāta tirdzniecības nosaukums nedrīkst būt pretrunā ar tā saturu un ražošanas metodi.

3. Deklarējamie rādītāji saskaņā ar noteikumu 1. pielikuma I. sadaļas "Mikrobioloģiskie preparāti" 4. aili:

3.1. mikrobioloģiskā preparāta mikroorganismu zinātniskais nosaukums (ģints, suga, kā arī celms, ja tāds ir identificēts);

3.2. dzīvotspējīgo mikroorganismu daudzums, kas ir izteikts kā KVV/g vai KVV/ml (KVV – kolonijas veidojošās vienības).

4. Norādes par mikrobioloģiskā preparāta lietošanu.

5. Norādes par augu sugām, ģintīm, augu grupām vai par mikrobioloģisko procesu atjaunošanu, aktivizēšanu un regulēšanu augsnē vai citā substrātā, kam mikrobioloģiskais preparāts paredzēts.

6. Norādes par mikrobioloģiskā preparāta lietošanu un uzglabāšanu (uzglabāšanas temperatūra un uzglabāšanas termiņš) un citas īpašās prasības (saskaņā ar drošības datu lapu, ja tāda ir).

7. Mikrobioloģiskā preparāta garantētā neto masa vai tilpums. Ja norāda bruto masu (vai tilpumu), norāda arī iepakojuma (taras) masu vai tilpumu.

8. Mikrobioloģiskā preparāta ražotāja un ievedēja nosaukums un adrese.

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs

 


14. pielikums
Ministru kabineta
2015. gada 1. septembra
noteikumiem Nr. 506

Etiķetē vai marķējumā norādāmā informācija par substrātu

1. Substrāta reģistrācijas apliecības numurs vai atļaujas numurs.

2. Substrāta oficiālais nosaukums saskaņā ar Ministru kabineta 2015. gada 1. septembra noteikumu Nr. 506 "Mēslošanas līdzekļu un substrātu identifikācijas, kvalitātes atbilstības novērtēšanas un tirdzniecības noteikumi" (turpmāk – noteikumi) 1. pielikumu un substrāta tirdzniecības nosaukums, ja tāds ir. Substrāta tirdzniecības nosaukums nedrīkst būt pretrunā ar tā saturu un ražošanas metodi.

3. Deklarējamie rādītāji saskaņā ar noteikumu 1. pielikuma K sadaļas 5. aili.

4. Izejvielas.

5. Kūdras substrātam – kūdras sadalīšanās pakāpe pēc von Posta skalas.

6. Ja substrāts satur citus augu barības elementus, tos var norādīt etiķetes deklarējamo rādītāju sadaļā.

7. Norādes par substrāta uzglabāšanu (uzglabāšanas temperatūra un uzglabāšanas termiņš) un lietošanu.

8. Garantētā tilpummasa kūdras substrātam, organiskam augsnes aizvietotājam un neorganiskam jonapmaiņas substrātam.

9. Iepakojuma tilpums.

10. Substrāta ražotāja un ievedēja nosaukums un adrese. Iepakotājs norāda ražotāja, ievedēja un iepakotāja nosaukumu un adresi.

11. Ražošanas gads un mēnesis.

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs

 


15. pielikums
Ministru kabineta
2015. gada 1. septembra
noteikumiem Nr. 506

(papildinātais mazais valsts ģerbonis)

Latvijas Republikas Zemkopības ministrija
Valsts augu aizsardzības dienests

Atļauja Nr. ____

_________________________________
(atļaujas nosaukums)

 1. Mēslošanas līdzekļa vai substrāta nosaukums: 
 1.1. oficiālais nosaukums (ja ir)  
 1.2. tirdzniecības nosaukums (ja ir)  
 2. Mēslošanas līdzekļa vai substrāta veids  
 3. Mēslošanas līdzekļa vai substrāta ražotājs, valsts  
 4. Deklarētie rādītāji  
 5. Iepakojums (neto masa vai tilpums)  
 6. Mēslošanas līdzekļa vai substrāta aprites posms  
 7. Mēslošanas līdzekļa vai substrāta daudzums (ja paredzēts norādīt)  
 8. Mēslošanas līdzekļa vai substrāta partijas numurs (ja paredzēts norādīt)  
 9. Atļauja izsniegta:
 9.1. atļaujas īpašnieka nosaukums  
 9.2. atļaujas īpašnieka adrese  
 10. Lēmuma pieņemšanas datums un numurs  
 11. Atļauja derīga līdz  

Atļaujā iekļautā mēslošanas līdzekļa vai substrāta ievešanas gaita1

12. Ievešanas datums 13. Ievestais daudzums 14. Atlikums no atļautā daudzuma 15. Muitas dokumenta tips, numurs, datums 16. Muitas amatpersonas uzvārds, paraksts, spiedogs, muitas zīmogs
         
         
         
         

Valsts augu aizsardzības dienesta amatpersona      
  (vārds, uzvārds)   (paraksts2)

Z.v.2

Piezīmes.

Ierakstus izdara muitas iestāžu amatpersonas, ja mēslošanas līdzeklis tiek ievests no trešajām valstīm.

2 Dokumenta rekvizītu "paraksts" un "Z.v." neaizpilda, ja elektroniskais dokuments ir sagatavots atbilstoši normatīvajiem aktiem par elektronisko dokumentu noformēšanu.

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs

 


16. pielikums
Ministru kabineta
2015. gada 1. septembra
noteikumiem Nr. 506

Iesniegums atļaujas saņemšanai

________________________________________________
(norādīt atļaujas nosaukumu)

    .     .                            
diena   mēnesis   gads                    

I. Vispārīgā informācija

1. Iesniegumu atļaujas saņemšanai iesniedz (vajadzīgo atzīmēt ar x)

  ražotājs  ievedējs  iepakotājs  maisījuma sagatavotājs

2. Iesniedzēja reģistrācijas                                  
numurs kompetentās institūcijas
reģistrā
3. Iesniedzējs:
3.1. nosaukums  
3.2. juridiskā adrese  
3.3. tālruņa numurs   faksa numurs  
e-pasta adrese  

4. Ziņas par personu, kas iesniedz iesniegumu:

4.1. personas kods             -                    
4.2. vārds  
4.3. uzvārds  
4.4. personu apliecinošā dokumenta dati (aizpilda, ja nav personas koda):
4.4.1. izdevējiestādes nosaukums  
4.4.2. numurs  
4.4.3. izsniegšanas datums  
5. Mēslošanas līdzekļa vai substrāta ražotājs:
5.1. nosaukums  
5.2. adrese  
5.3. tālruņa numurs   faksa numurs  
e-pasta adrese  
5.4. Ražotāja reģistrācijas numurs kompetentās institūcijas reģistrā
   

II. Informācija par mēslošanas līdzekli vai substrātu

6. Mēslošanas līdzekļa vai substrāta veids
7. Nosaukums:
7.1. oficiālais nosaukums (ja ir)
7.2. tirdzniecības nosaukums (ja ir)
8. Ražošanas metode1
9. Izejvielas1  
10. Norādes par lietošanu1

11. Mēslošanas līdzekļa vai substrāta2:
11.1. kopējā masa (šķidrajiem – var būt tilpums)
11.2. viena iepakojuma masa (šķidrajiem – var būt tilpums)
iepakotajiem mēslošanas līdzekļiem un substrātiem
11.3. iepakojumu skaits
11.4. partijas numurs

Apliecinu, ka sniegtā informācija ir pareiza
 
(reģistrācijas iesnieguma iesniedzēja vārds, uzvārds un paraksts3)

Piezīmes.

1 Nereģistrētiem mēslošanas līdzekļiem.

2 Aizpilda tikai tām atļaujām, kurām tas ir nepieciešams.

3 Dokumenta rekvizītu "paraksts" neaizpilda, ja elektroniskais dokuments ir sagatavots atbilstoši normatīvajiem aktiem par elektronisko dokumentu noformēšanu.

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs

Izdruka no oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" (www.vestnesis.lv)

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!