Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Sapratu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Ministru kabinets
Oficiālajā izdevumā publicē:
  • Ministru kabineta noteikumus, instrukcijas un ieteikumus. Tie stājas spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas, ja tiesību aktā nav noteikts cits spēkā stāšanās termiņš;
  • Ministru kabineta rīkojumus. Tie stājas spēkā parakstīšanas brīdī;
  • Ministru kabineta sēdes protokollēmumus. Tie stājas spēkā pieņemšanas brīdī.
Ministru kabineta izdotos tiesību aktus publicēšanai nosūta Valsts kanceleja. Tie publicējami parasti divu darbdienu laikā pēc dokumenta saņemšanas.
TIESĪBU AKTI, KAS PAREDZ OFICIĀLO PUBLIKĀCIJU PERSONAS DATU APSTRĀDE

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ministru kabineta 2014. gada 25. marta noteikumi Nr. 156 "Būvizstrādājumu tirgus uzraudzības kārtība". Publicēts oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", 27.03.2014., Nr. 62 https://www.vestnesis.lv/op/2014/62.4

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ministru kabineta noteikumi Nr.157

Nepilngadīgo personu atbalsta informācijas sistēmas noteikumi

Vēl šajā numurā

27.03.2014., Nr. 62

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Ministru kabinets

Veids: noteikumi

Numurs: 156

Pieņemts: 25.03.2014.

OP numurs: 2014/62.4

2014/62.4
RĪKI

Ministru kabineta noteikumi: Šajā laidienā 8 Pēdējās nedēļas laikā 14 Visi

Ministru kabineta noteikumi Nr.156

Rīgā 2014.gada 25.martā (prot. Nr.18 2.§)

Būvizstrādājumu tirgus uzraudzības kārtība

Izdoti saskaņā ar likuma "Par atbilstības novērtēšanu"
7.panta otro daļu un Būvniecības likuma
5.panta pirmās daļas 10.punktu

I. Vispārīgie jautājumi

1. Noteikumi nosaka institūcijas, kuras veic būvizstrādājumu tirgus uzraudzību, kā arī kārtību, kādā veic būvizstrādājumu tirgus uzraudzību, tās ietvaros pieprasa un saņem būvizstrādājumu paraugus, veic laboratoriskās vai cita veida ekspertīzes, un gadījumus, kad izdevumus par attiecīgu ekspertīžu veikšanu sedz būvmateriālu ražotājs vai izplatītājs.

2. Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (turpmāk – centrs) veic būvizstrādājumu tirgus uzraudzību, pārbaudot būvizstrādājumu atbilstību prasībām, kas attiecīgajiem būvizstrādājumiem noteiktas normatīvajos aktos būvniecības jomā, un ražotāja deklarētajām ekspluatācijas īpašībām. Centrs veic būvizstrādājumu tirgus uzraudzību saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2011. gada 9. marta Regulu (ES) Nr. 305/2011, ar ko nosaka saskaņotus būvizstrādājumu tirdzniecības nosacījumus un atceļ Padomes Direktīvu 89/106/EEK (turpmāk – regula (ES) Nr. 305/2011), un Eiropas Parlamenta un Padomes 2008. gada 9. jūlija Regulu (EK) Nr. 765/2008, ar ko nosaka akreditācijas un tirgus uzraudzības prasības attiecībā uz produktu tirdzniecību un atceļ Regulu (EEK) Nr. 339/93 (turpmāk – regula (EK) Nr. 765/2008), un šajos noteikumos noteikto kārtību.

II. Būvizstrādājumu tirgus uzraudzība

3. Lai veiktu būvizstrādājumu tirgus uzraudzību, centram papildus tiesībām, kas Būvniecības likumā noteiktas tirgus uzraudzības iestādei, ir tiesības:

3.1. sniegt norādījumus attiecīgajam uzņēmējam regulas (ES) Nr. 305/2011 2. panta 18. punkta izpratnē (turpmāk – uzņēmējs) par nepieciešamajām darbībām neatbilstību novēršanai pēc būvizstrādājumu pārbaužu veikšanas;

3.2. apmeklēt būvlaukumus;

3.3. pieprasīt un saņemt no paziņotajām institūcijām regulas (ES) Nr. 305/2011 39. panta izpratnē informāciju un dokumentāciju, kas saistīta ar ekspertējamā būvizstrādājuma atbilstības novērtēšanu.

4. Regulas (ES) Nr. 305/2011 7. panta 4. punktā, 11. panta 6. punktā, 13. panta 4. punktā un 14. panta 2. punktā minētos dokumentus nodrošina valsts valodā.

5. Centrs regulas (ES) Nr. 305/2011 56. panta 1. punktā un regulas (EK) Nr. 765/2008 19. panta 1. punktā un 27. panta 1. punktā noteiktajos gadījumos veic būvizstrādājuma paraugu ņemšanu un ekspertīzi saskaņā ar kārtību, kas noteikta šo noteikumu IV nodaļā.

III. Būvizstrādājumu tirgus uzraudzība būvlaukumos

6. Lai nodrošinātu būvizstrādājumu tirgus uzraudzību būvlaukumā:

6.1. centrs, konstatējot būvizstrādājumu neatbilstību normatīvo aktu prasībām būvniecības jomā, veic regulā (ES) Nr. 305/2011 un regulā (EK) Nr. 765/2008 noteiktās darbības un par atklātajām neatbilstībām rakstiski informē attiecīgo būvinspektoru un būvdarbu veicēju;

6.2. būvinspektors par būvizstrādājumu atbilstību apliecinošas dokumentācijas pārbaudes laikā konstatētajām būvizstrādājuma neatbilstībām informē centru, rakstiski sniedzot informāciju par būvizstrādājumu, kā arī citu tā rīcībā esošo informāciju par būvizstrādājuma piegādātāju un ražotāju;

6.3. atbildīgais būvdarbu vadītājs:

6.3.1. pārbauda būvobjektā piegādāto būvizstrādājumu atbilstību apliecinošu dokumentāciju un nodrošina tikai tādu būvizstrādājumu iebūvēšanu būvē, kuriem ir atbilstību apliecinoša dokumentācija un par kuriem nav informācijas, ka tie neatbilst normatīvajos aktos noteiktajām prasībām būvniecības jomā vai deklarētajām ekspluatācijas īpašībām;

6.3.2. pēc centra vai būvinspektora pieprasījuma uzrāda piegādāto un iebūvēto būvizstrādājumu pavaddokumentus un būvizstrādājumu atbilstību apliecinošu dokumentāciju.

IV. Būvizstrādājumu paraugu ņemšana un ekspertīze

7. Centrs šo noteikumu 5. punktā minētajos gadījumos ņem būvizstrādājumu paraugus (turpmāk – paraugi) būvizstrādājumu atrašanās vietā (turpmāk – paraugu ņemšanas vieta). Būvlaukumā esošie būvizstrādājumu paraugi tiek ņemti, ja tie ir identificējami un nav iebūvēti.

8. Centra amatpersona paraugus ņem reprezentatīvā (pietiekamā) daudzumā izlases kārtībā.

9. Paraugu ņemšanas procedūrā piedalās uzņēmējs vai būvdarbu veicējs, no kura precēm tiek ņemti paraugi, viņa pilnvarota persona vai cita materiāli atbildīgā persona (turpmāk – atbildīgā persona), bet neatliekamos gadījumos vai gadījumos, ja atbildīgā persona atsakās piedalīties paraugu ņemšanas procedūrā, – divas pieaicinātās personas.

10. Par paraugu ņemšanu sastāda paraugu ņemšanas aktu divos eksemplāros (pa vienam eksemplāram centram un atbildīgajai personai). Ja paraugu ņemšanas procedūrā ir piedalījušās divas pieaicinātās personas, attiecīgo paraugu ņemšanas akta eksemplāru triju darbdienu laikā pēc tā sastādīšanas nosūta pa pastu uz atbildīgās personas juridisko adresi.

11. Paraugu ņemšanas aktā norāda šādu informāciju:

11.1. paraugu ņemšanas akta numurs, sastādīšanas vieta, datums un laiks;

11.2. centra adrese un tālruņa numurs;

11.3. parauga ņemšanas vietas nosaukums, reģistrācijas numurs un adrese, fiziskajām personām – vārds, uzvārds un adrese;

11.4. parauga ņemšanas pamatojums;

11.5. parauga apraksts, identifikācijas pazīmes, ja tādas ir, paraugu daudzums vai vienību skaits;

11.6. parauga uzglabāšanas noteikumi, ja tādi ir;

11.7. parauga derīguma termiņš, ja tāds ir;

11.8. parauga pārdošanas cena parauga ņemšanas laikā un vietā, ja nepieciešams;

11.9. paraugam piešķirtais identifikācijas kods;

11.10. aktam pievienoto dokumentu kopiju saraksts, ja tādas ir;

11.11. cita informācija, ja tā ir nepieciešama saskaņā ar attiecīgā būvizstrādājuma standarta prasībām vai normatīvajiem aktiem būvniecības jomā;

11.12. centra amatpersonas amats, vārds, uzvārds un paraksts;

11.13. atbildīgās personas amats, vārds, uzvārds un paraksts vai pieaicināto personu vārds, uzvārds, adrese un paraksts.

12. Paraugus (ja to pieļauj paraugu izmēri un veids) iepako tā, lai paraugi netiktu bojāti, un iepakojumu aizzīmogo (aizplombē). Paraugiem vai to iepakojumiem piestiprina etiķeti, kurā norādīts šo noteikumu 11.9. apakšpunktā minētais identifikācijas kods. Etiķeti paraksta personas, kas piedalās paraugu ņemšanas procedūrā.

13. Centrs ir atbildīgs par to, lai paraugi līdz nodošanai ekspertīzei netiktu bojāti vai samainīti.

14. Paraugus uzglabā atbilstoši paraugam ņemtās preces uzglabāšanas noteikumiem, ja tie ir norādīti.

15. Paraugu nodod ekspertīzei kopā ar centra sastādītu ekspertīzes pieteikumu. Pieteikumā norāda, ko nepieciešams noskaidrot ekspertīzē.

16. Par paraugu nodošanu ekspertīzei centrs un ekspertīzes veicējs (laboratorijas darbinieks vai eksperts) sastāda paraugu nodošanas aktu divos eksemplāros (pa vienam eksemplāram centram un ekspertīzes veicējam). Paraugu nodošanas aktā norāda šādu informāciju:

16.1. paraugu nodošanas akta numurs, sastādīšanas vieta, datums un laiks;

16.2. centra adrese un tālruņa numurs;

16.3. ekspertīzes veicēja (laboratorijas vai eksperta) nosaukums, reģistrācijas numurs, ja tāds ir, adrese, tālruņa numurs un laboratorijas vadītāja vai eksperta paraksts;

16.4. paraugu apraksts, paraugu identifikācijas pazīmes, ja tādas ir, to daudzums vai vienību skaits;

16.5. iepakojuma un iepakojuma apzīmogojuma (plombas) stāvoklis (ir vai nav bojāts);

16.6. paraugam piešķirtais identifikācijas kods;

16.7. centra amatpersonas amats, vārds, uzvārds un paraksts.

17. Ekspertīzes atzinumā (testēšanas pārskatā) sniedz rakstiskas atbildes uz ekspertīzes pieteikumā uzdotajiem jautājumiem, kā arī norāda, vai ekspertīzes dēļ ir radušies bojājumi, kas pazemina paraugu drošumu, pamatfunkciju izpildes kvalitāti vai lietošanas īpašības un kuru dēļ paraugi var radīt risku cilvēka dzīvībai, veselībai un personas mantai vai neatbilst deklarētajām ekspluatācijas īpašībām.

18. Par ekspertīzes rezultātu objektivitāti ir atbildīga persona, kura parakstījusi ekspertīzes atzinumu. Ja ekspertīzes atzinums sastādīts, pamatojoties uz testēšanas pārskata rezultātiem, par testēšanas rezultātiem ir atbildīga persona, kura parakstījusi testēšanas pārskatu. Ekspertīzes veicējs ne vēlāk kā piecu darbdienu laikā pēc ekspertīzes atzinuma (testēšanas pārskata) noformēšanas iesniedz centrā divus ekspertīzes atzinuma (testēšanas pārskata) eksemplārus.

19. Ja ekspertīzes laikā paraugi nav izlietoti vai iznīcināti, pēc ekspertīzes veikšanas centrs pieņem atpakaļ no ekspertīzes veicēja (laboratorijas vai eksperta) ekspertīzei nodotos paraugus un sastāda paraugu pieņemšanas aktu divos eksemplāros (pa vienam eksemplāram centram un ekspertīzes veicējam).

20. Paraugu pieņemšanas aktā norāda šādu informāciju:

20.1. paraugu pieņemšanas akta numurs, sastādīšanas vieta, datums un laiks;

20.2. centra adrese un tālruņa numurs;

20.3. ekspertīzes veicēja (laboratorijas vai eksperta) nosaukums, reģistrācijas numurs, ja tāds ir, adrese, tālruņa numurs un laboratorijas vadītāja vai eksperta paraksts;

20.4. paraugu apraksts, paraugu identifikācijas pazīmes, ja tādas ir, to daudzums vai vienību skaits;

20.5. paraugam piešķirtais identifikācijas kods;

20.6. centra amatpersonas amats, vārds, uzvārds un paraksts.

21. Ja ekspertīzes laikā paraugi nav izlietoti vai iznīcināti, centrs triju darbdienu laikā pēc ekspertīzes atzinuma sastādīšanas rakstiski informē uzņēmēju vai būvdarbu veicēju par parauga (vai tā neizlietoto daļu) atdošanu, izņemot gadījumu, ja centrs atzīst paraugu par iznīcināmu.

22. Centrs paraugus atzīst par iznīcināmiem, ja ekspertīzes atzinumā (testēšanas pārskatā) norādīts, ka paraugi neatbilst drošuma, normatīvo aktu prasībām būvniecības jomā vai deklarētajām ekspluatācijas īpašībām vai, veicot ekspertīzi, radušies bojājumi, kas pazemina paraugu drošumu, pamatfunkciju izpildes kvalitāti vai lietošanas īpašības un kuru dēļ paraugi var radīt risku cilvēka dzīvībai, veselībai un personas mantai.

23. Par paraugu (vai to neizlietoto daļu) atdošanu uzņēmējam vai būvdarbu veicējam tiek sastādīts paraugu atdošanas akts divos eksemplāros (pa vienam eksemplāram centram un uzņēmējam vai būvdarbu veicējam).

24. Paraugu atdošanas aktā norāda šādu informāciju:

24.1. paraugu atdošanas akta numurs, sastādīšanas vieta, datums un laiks;

24.2. centra adrese un tālruņa numurs;

24.3. paraugu ņemšanas vietas nosaukums, reģistrācijas numurs un adrese; fiziskajām personām – vārds, uzvārds un adrese;

24.4. paraugu (vai to neizlietoto daļu) apraksts, identifikācijas pazīmes, ja tādas ir, daudzums vai vienību skaits;

24.5. paraugam piešķirtais identifikācijas kods;

24.6. centra amatpersonas amats, vārds, uzvārds un paraksts;

24.7. tā uzņēmēja vai būvdarbu veicēja vārds, uzvārds un paraksts, no kura precēm ņemti paraugi un kam tiek atdoti paraugi.

25. Ja uzņēmējs vai būvdarbu veicējs atsakās pieņemt atpakaļ šo noteikumu 21. punktā minētos paraugus (vai to neizlietotās daļas), centrs tos iznīcina.

26. Par šo noteikumu 22. un 25. punktā minēto paraugu (vai to neizlietoto daļu) iznīcināšanu centrs sastāda paraugu iznīcināšanas aktu. Paraugu iznīcināšanas aktā norāda šādu informāciju:

26.1. paraugu iznīcināšanas akta numurs, sastādīšanas vieta, datums un laiks;

26.2. centra adrese;

26.3. centra amatpersonas amats, vārds, uzvārds un paraksts;

26.4. paraugu iznīcināšanas pamatojums (šo noteikumu 21. un 22. punkts);

26.5. ekspertīzes atzinuma (testēšanas pārskata) numurs un datums;

26.6. iznīcināmo paraugu apraksts, identifikācijas pazīmes, ja tādas ir, daudzums vai vienību skaits;

26.7. paraugiem piešķirtais identifikācijas kods.

27. Izdevumus, kas saistīti ar parauga laboratorisku vai cita veida ekspertīzi, paraugu pārvietošanu no paraugu ņemšanas vietas līdz ekspertīzes veicējam un atpakaļ vai līdz paraugu iznīcināšanas vietai, kā arī ar paraugu iznīcināšanu saistītos izdevumus sedz centrs.

28. Ja ekspertīzes atzinumā (testēšanas pārskatā) norādīts, ka paraugi neatbilst normatīvo aktu prasībām vai deklarētajām ekspluatācijas īpašībām, uzņēmējs piecu darbdienu laikā pēc izdevumus apliecinošu dokumentu saņemšanas samaksā centram šo noteikumu 27. punktā minētos izdevumus.

29. Šo noteikumu 28. punktā minētajā gadījumā šo noteikumu 27. punktā minētos izdevumus atlīdzina ražotājs, pilnvarotais pārstāvis vai importētājs, kurš pirmais laidis tirgū tādu būvizstrādājumu, kas neatbilst normatīvo aktu prasībām būvniecības jomā un deklarētajām ekspluatācijas īpašībām. Izplatītājs atlīdzina centra izdevumus par būvizstrādājuma ekspertīzi, ja attiecīgā būvizstrādājuma ražotājs, pilnvarotais pārstāvis vai importētājs nav reģistrēts Latvijā.

30. Ja uzņēmējs šo noteikumu 28. punktā minētajā gadījumā un termiņā nesamaksā šo noteikumu 27. punktā minētos izdevumus, centrs minētos izdevumus piedzen civilprocesuālā kārtībā.

V. Noslēguma jautājumi

31. Atzīt par spēku zaudējušiem Ministru kabineta 2013. gada 27. augusta noteikumus Nr. 701 "Būvizstrādājumu tirgus uzraudzības kārtība" (Latvijas Vēstnesis, 2013, 181. nr.).

32. Noteikumi stājas spēkā 2014. gada 1. maijā.

Ministru prezidente Laimdota Straujuma

Ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis

Izdruka no oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" (www.vestnesis.lv)

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!